О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 256. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2018 года № 17945
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан", а также в целях обеспечения эффективности доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 35-5 следующего содержания:
"35-5. В целях повышения доходности активов Фонда допускается осуществление операций по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) в соответствии с главой 8-1 настоящих Правил.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Эталонным портфелем стабилизационного портфеля является состав индекса ICE BofAML US 6-Month Treasury Bill Index. Данный индекс является индексом компании ICE Data Indices, состоящий из казначейских векселей США со сроком погашения до шести месяцев.
Показатели доходности и риска рассчитываются ежедневно.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Эмитенты корпоративных ценных бумаг в стабилизационном портфеле имеют долгосрочные кредитные рейтинги не ниже АА (Standard&Poor’s)/Aа2 (Moody’s).
Коммерческие ценные бумаги и депозитные сертификаты в стабилизационном портфеле имеют краткосрочные кредитные рейтинги не ниже А-1 (Standard&Poor’s)/P-1 (Moody’s).";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Сберегательный портфель делится на портфель облигаций, портфель акций и портфель альтернативных инструментов.
Портфель облигаций состоит из портфеля государственных облигаций развитых стран, портфеля государственных облигаций развивающихся стран и портфеля корпоративных облигаций.";

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 256 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 желтоқсанда № 17945 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4361 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 35-5-тармақпен толықтырылсын:
"35-5. Қор активтерінің кірістілігін арттыру мақсатында осы Қағидалардың 8-1-тарауына сәйкес бағалы қағаздарды кепілмен қарызға беру бойынша операцияларды (securities lending) жүзеге асыруға рұқсат беріледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. ICE BofAML US 6-Month Treasury Bill Index индексінің құрамы тұрақтандыру портфелінің эталондық портфелі болып саналады. Бұл индекс алты айға дейінгі өтеу мерзімі бар АҚШ-тың қазынашылық вексельдерінен тұратын ICE Data Indices компаниясының индексі болып табылады.
Кірістілік және тәуекел көрсеткіштері күн сайын есептеледі.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Корпоративтік бағалы қағаздар эмитенттерінің тұрақтандыру портфелінде АА (Standard&Poor’s)/ Aа2 (Moody’s) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтері болады.
Тұрақтандыру портфеліндегі коммерциялық бағалы қағаздардың және депозиттік сертификаттардың А-1 (Standard&Poor’s) / P-1 (Moody’s) төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингтері болады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Жинақ портфелі облигациялар портфеліне, акциялар портфеліне және баламалы құралдар портфеліне бөлінеді.
Облигациялар портфелі дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелінен, дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелінен және корпоративтік облигациялар портфелінен тұрады.";

дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. Инвестирование не менее 20 (двадцати) процентов портфеля облигаций осуществляется внешними управляющими активами Фонда.";
пункт 47-4 исключить;
заголовок параграфа 2 главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Параметры портфеля государственных облигаций развитых стран";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Эталонным портфелем для портфеля государственных облигаций развитых стран является композитный индекс облигаций развитых стран, состоящий из следующих индексов высоколиквидных ценных бумаг:
ICE BofAML 1-5 Year US Treasury Index (GVQ0) – 55 (пятьдесят пять) процентов;
ICE BofAML 1-5 Year German, France, Netherlands, Austria, Luxemburg & Finland Government Index (EVDF) – 15 (пятнадцать) процентов;
ICE BofAML 1-5 Year UK Gilt Index (GVL0) – 10 (десять) процентов;
ICE BofAML 1-5 Year Japan Government Index (GVY0) – 5 (пять) процентов;
ICE BofAML 1-5 Year Australia Government Index (GVT0) – 5 (пять) процентов;
ICE BofAML 1-5 Year Canada Government Index (GVC0) – 5 (пять) процентов;
ICE BofAML 1-5 Year South Korean Government Index (GSKV) – 5 (пять) процентов.
Возврат к эталонному распределению в композитном индексе облигаций развитых стран осуществляется в последний рабочий день календарного квартала.
Состав ценных бумаг в композитном индексе облигаций развитых стран меняется ежемесячно.
Показатели доходности и риска рассчитываются ежедневно.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Секторное распределение портфеля государственных облигаций развитых стран определяется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 50-1 исключить;
пункты 51 и 51-1 изложить в следующей редакции:
"51. Минимальный долгосрочный кредитный рейтинг ценной бумаги – BBB (Standard&Poor’s)/Baa2 (Moody’s).
Лимиты по долгосрочному кредитному рейтингу (Standard&Poor's/Moody's) на корпоративные ценные бумаги в портфеле отдельного управляющего портфеля государственных облигаций развитых стран устанавливаются согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Минимальный краткосрочный кредитный рейтинг коммерческих ценных бумаг и депозитных сертификатов – А-3 (Standard&Poor’s)/P-3 (Moody’s).
Максимальные отклонения в портфеле государственных облигаций развитых стран, не входящих в эталонный портфель, агентских долговых обязательств, муниципальных долговых обязательств стран, входящих в эталонный портфель, долговых обязательств международных финансовых организаций с долгосрочным кредитным рейтингом АА- (Standard&Poor's)/Aa3 (Moody's) и ниже определяются согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Муниципальные долговые обязательства обеспечиваются государственной гарантией.
Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) и ценные бумаги под залог активов (ABS) имеют кредитные рейтинги от ААА до ВВВ (Standard&Poor’s) или от Ааа до Ваа2 (Moody’s).

мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. Облигациялар портфелінің кемінде 20 (жиырма) пайызын инвестициялауды Қордың активтерін сыртқы басқарушылар жүзеге асырады.";
47-4-тармақ алып тасталсын;
5-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің өлшемдері";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі үшін эталондық портфель әлемнің дамыған елдері облигацияларының өтімділігі жоғары бағалы қағаздардың мынадай индекстерінен тұратын композиттік индексі болып табылады:
ICE BofAML 1-5 Year US Treasury Index (GVQ0) – 55 (елу бес) пайыз;
ICE BofAML 1-5 Year German, France, Netherlands, Austria, Luxemburg & Finland Government Index (EVDF) – 15 (он бес) пайыз;
ICE BofAML 1-5 Year UK Gilt Index (GVL0) – 10 (он) пайыз;
ICE BofAML 1-5 Year Japan Government Index (GVY0) – 5 (бес) пайыз;
ICE BofAML 1-5 Year Australia Government Index (GVT0) – 5 (бес) пайыз;
ICE BofAML 1-5 Year Canada Government Index (GVC0) – 5 (бес) пайыз;
ICE BofAML 1-5 Year South Korean Government Index (GSKV) – 5 (бес) пайыз.
Дамыған елдер облигацияларының композиттік индексіндегі эталондық бөлуге қайта оралу күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүргізіледі.
Бағалы қағаздардың дамыған елдер облигацияларының композиттік индексіндегі құрамы ай сайын өзгереді.
Кірістілік және тәуекел көрсеткіштері күн сайын есептеледі.";.
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялар портфелінің секторлық бөлінуі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.";
50-1-тармақ алып тасталсын;
51 және 51-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Бағалы қағаздардың ең төменгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі – BBB (Standard&Poor’s)/ Baa2 (Moody’s).
Дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының портфеліндегі жеке басқарушы портфельдегі корпоративтік бағалы қағаздарға ұзақ мерзімді кредиттік рейтинг (Standard&Poor's/Moody's) бойынша лимиттер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Коммерциялық бағалы қағаздардың және депозиттік сертификаттардың ең төменгі қысқа мерзімді кредиттік рейтингі – А-3 (Standard&Poor’s)/ P-3 (Moody’s).
Эталондық портфелге кірмейтін дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің, агенттік борыштық міндеттемелердің, эталондық портфельге кіретін елдердің муниципальды борыштық міндеттемелердің, АА- (Standard&Poor's)/ Aa3 (Moody's) ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелерінің ең көп ауытқулары осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Муниципалды борыштық міндеттемелер мемлекеттік кепілмен қамтамасыз етіледі.
Жылжымайтын мүлікке кепілдікке берілген бағалы қағаздар (MBS) және активтерге кепілдікке берілген бағалы қағаздар (ABS) ААА-дан ВВВ-ға дейін (Standard&Poor’s) немесе Ааа-дан Ваа2-ға дейін (Moody’s) кредиттік рейтингтері бар.

51-1. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля государственных облигаций развитых стран от доходности эталонного портфеля (ex-ante tracking error) – 2 (два) процента.";
главу 5 дополнить параграфами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"Параграф 2-1. Параметры портфеля государственных облигаций развивающихся стран
51-2. Эталонным портфелем для портфеля государственных облигаций развивающихся стран является индекс ICE BofAML Q34A Custom Index, исключающий облигации стран с долей нефти в экспорте в размере более чем 80 (восемьдесят) процентов.
51-3. Исключение из состава индекса облигаций стран с долей нефти в экспорте в размере более чем 80 (восемьдесят) процентов осуществляется Национальным Банком не реже, чем один раз в год.
51-4. Минимальный кредитный рейтинг активов портфеля государственных облигаций развивающихся стран соответствует уровню ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody’s) или аналогичному кредитному рейтингу других международных рейтинговых агентств.
При наличии двух и более кредитных рейтингов для активов портфеля государственных облигаций развивающихся стран минимальный кредитный рейтинг определяется как наименьший из них.
Если значение кредитного рейтинга по активу снижается ниже минимального кредитного рейтинга, Национальный Банк осуществляет мероприятия по ликвидации позиции по данному активу, с учетом текущей конъюнктуры рынка, но не более 2 месяцев со дня снижения значения минимального кредитного рейтинга по активу.
51-5. Доля ценных бумаг одной страны-эмитента, входящей в эталонный портфель, не превышает 20 (двадцать) процентов от объема портфеля государственных облигаций развивающихся стран.
51-6. Доля ценных бумаг одной страны-эмитента, не входящей в эталонный портфель, не превышает 5 (пяти) процентов от объема портфеля государственных облигаций развивающихся стран.
51-7. Дюрация портфеля государственных облигаций развивающихся стран не превышает пределов +30/-40 процентов от дюрации эталонного портфеля.
51-8. Секторное распределение портфеля государственных облигаций развивающихся стран определяется согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам.
51-9. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля государственных облигаций развивающихся стран (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 4 (четырех) процентов годовых на последний рабочий день каждого месяца.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет его в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня превышения.

51-1. Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі кірістілігінің эталондық портфельдің кірістілігінен (ex-ante tracking error) ауытқуының күтілетін өзгермелілігі – 2 (екі) пайыз.";
5-тарау мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-параграфтармен толықтырылсын:
"2-1-параграф. Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің өлшемдері
51-2. Экспортта мұнайдың кемінде 80 (сексен) пайыз мөлшерде үлесі бар елдердің облигацияларын алып тастайтын ICE BofAML Q34A Custom Index индексі дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі үшін эталондық портфель болып табылады.
51-3. Экспорттағы мұнайдың кемінде 80 (сексен) пайыз мөлшерде үлесі бар елдің облигациялар индексінің құрамынан алып тастауды кемінде жылына бір рет Ұлттық Банк жүзеге асырады.
51-4. Дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі активтерінің ең төменгі кредиттік рейтингі ВВ (Standard&Poor's)/ Ва2 (Moody’s) деңгейіне немесе басқа халықаралық рейтинг агенттіктерінің ұқсас кредиттік рейтингіне сәйкес келеді.
Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің активтері үшін екі және одан астам кредиттік рейтинг болған кезде ең аз кредиттік рейтинг олардың ең азы ретінде айқындалады.
Егер актив бойынша кредиттік рейтингтің мәні ең төмен кредиттік рейтингтен төмендейтін болса, Ұлттық Банк нарықтың ағымдағы конъюнктурасын ескере отырып, бірақ актив бойынша ең төмен кредиттік рейтингтің мәні төмендеген күннен бастап 2 айдан аспайтын мерзімде берілген актив бойынша позицияларды жедел жою бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
51-5. Эталондық портфельге кіретін эмитенттің бір елінің бағалы қағаздарының үлесі дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі көлемінің 20 (жиырма) пайызынан аспайды.
51-6. Эталондық портфельге кірмейтін эмитенттің бір елінің бағалы қағаздарының үлесі дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі көлемінің 5 (бес) пайызынан аспайды.
51-7. Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің дюрациясы эталондық портфель дюрациясының +30/-40 пайыз шегінен аспайды.
51-8. Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелінің секторлық бөлінуі осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
51-9. Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі кірістілігінің күтулі өзгергіштігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын ескере отырып, әр айдың соңғы жұмыс күні жылдық 4 (төрт) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеулер асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жояды.

Параграф 2-2. Параметры портфеля корпоративных облигаций
51-10. Эталонным портфелем для портфеля корпоративных облигаций является индекс ICE BofAML Q35A Custom Index.
51-11. Минимальный кредитный рейтинг активов портфеля корпоративных облигаций соответствует уровню ВВВ- (Standard&Poor's)/Ваа3 (Moody’s) или аналогичному кредитному рейтингу других международных рейтинговых агентств.
При наличии двух и более кредитных рейтингов для активов портфеля корпоративных облигаций минимальный кредитный рейтинг определяется как наименьший из них.
Если значение кредитного рейтинга по активу снижается ниже минимального кредитного рейтинга, Национальный Банк осуществляет мероприятия по ликвидации позиции по данному активу, с учетом текущей конъюнктуры рынка, но не более 1 месяца со дня снижения значения минимального кредитного рейтинга по активу.
51-12. Дюрация портфеля корпоративных облигаций не превышает пределов +30/-40 процентов от дюрации эталонного портфеля.
51-13. Секторное распределение портфеля корпоративных облигаций определяется согласно приложению 6-2 к настоящим Правилам.
51-14. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля корпоративных облигаций (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 4 (четырех) процентов годовых на последний рабочий день каждого месяца.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет его в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня превышения.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Эталонным портфелем для портфеля акций является индекс MSCI World ex Sweden Index – специализированный индекс, состоящий из акций компаний развитых стран мира, составляемый компанией Morgan Stanley Capital International.
Показателем доходности, рассчитываемой ежедневно, является доходность индекса с учетом реинвестирования дивидендов без учета налогов.";
параграф 4 главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Портфель альтернативных инструментов
56-1. Целевым уровнем доходности портфеля альтернативных инструментов является доходность композитного индекса, состоящего на 80 (восемьдесят) процентов из индекса MSCI АCWI Investable Market Index и на 20 (двадцать) процентов из индекса Barclays Global Aggregate Bond Index, измеряемых в долларах США.
Возврат к эталонному распределению в композитном индексе, предусмотренном частью первой настоящего пункта, осуществляется в последний рабочий день календарного квартала. При этом минимальный уровень доходности составляет значение индекса инфляции в США (US CPI) +3 (три) процента, в годовом исчислении.

2-2-параграф. Корпоративтік облигациялар портфелінің өлшемдері
51-10. Корпоративтік облигациялар портфелі үшін эталондық портфель ICE BofAML Q35A Custom Index индексі болып табылады.
51-11. Корпоративтік облигациялардың портфелі активтерінің ең аз кредиттік рейтингі ВВВ- (Standard&Poor's) / Ваа3 (Moody’s) деңгейіне немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас кредиттік рейтингіне сәйкес келеді.
Корпоративтік облигациялар портфелінің активтері үшін екі және одан көп кредиттік рейтинг болған жағдайда ең төмен кредиттік рейтинг олардың ең төменгісі болып белгіленеді.
Егер актив бойынша кредиттік рейтингтің мәні ең төмен кредиттік рейтингтен төмендейтін болса, Ұлттық Банк нарықтың ағымдағы конъюнктурасын ескере отырып, бірақ актив бойынша ең төмен кредиттік рейтинг мәні төмендеген күннен бастап 1 айдан аспайтын мерзімде берілген актив бойынша позицияларды жедел жою бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
51-12. Корпоративтік облигациялар портфелінің дюрациясы эталондық портфельдің дюрациясынан +30/-40 пайыз шегінен аспайды.
51-13. Корпоративтік облигациялар портфелін секторлық бөлу осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
51-14. Корпоративтік облигациялар портфелінің кірістілігі ауытқуының күтілетін өзгермелігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын ескере отырып, әр айдың соңғы жұмыс күніне жылдық 4 (төрт) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеуден асқан жағдайда, Ұлттық Банк оны асыру күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жояды.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Акциялар портфелі үшін эталондық портфель Morgan Stanley Capital International компаниясы жасайтын әлемнің дамыған елдері компанияларының акцияларынан тұратын мамандандырылған индекс - MSCI World ex Sweden Index болып табылады.
Күн сайын есептелетін кірістілік көрсеткіші салықтарды есепке алмағанда, дивидендтерді қайта инвестициялауды есепке ала отырып, индекс кірістілігі болып табылады.";
5-тараудың 4-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Баламалы құралдар портфелі
56-1. Баламалы құралдар портфелі кірістілігінің нысаналы деңгейі АҚШ долларымен өлшенетін 80 (сексен) пайызы MSCI АCWI Investable Market Index индексінен және 20 (жиырма) пайызы Barclays Global Aggregate Bond Index индексінен тұратын композиттік индекстің кірістілігі болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген композиттік индекстегі эталондық бөлуге қайта оралу күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүргізіледі. Бұл ретте кірістіліктің ең төменгі деңгейі жылдық есептеуде +3 (үш) пайыз АҚШ-тағы (US CPI) инфляция индексінің мәнін құрайды.

56-2. Целью портфеля альтернативных инструментов является обеспечение доходности активов в долгосрочной перспективе и диверсификация активов Фонда. В соответствии с целью портфеля альтернативных инструментов оценка его эффективности осуществляется за период свыше 15 (пятнадцати) лет.
56-3. Управление портфелем альтернативных инструментов осуществляет акционерное общество "Национальная инвестиционная корпорация Национального Банка Казахстана" (далее – Корпорация).
56-4. При осуществлении инвестиций в портфеле альтернативных инструментов Корпорация соблюдает ограничения, установленные настоящими Правилами.
56-5. Активы портфеля альтернативных инструментов инвестируются в следующие альтернативные инструменты:
1) хедж-фонды;
2) частный капитал;
3) инвестиции в недвижимость;
4) инфраструктурные инвестиции;
5) ликвидные альтернативные инструменты.
56-6. Допускается инвестирование активов портфеля альтернативных инструментов в иные финансовые инструменты, предусмотренные Перечнем разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 66 "Об утверждении перечня разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан".
56-7. При передаче активов портфеля альтернативных инструментов в управление для осуществления инвестиций в фонды фондов (fund of funds) и путем прямого инвестирования в фонды допускается инвестирование посредством приобретения акций и долей компаний специального назначения (special purpose vehicle).";
главу 5-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 5-1. Параметры портфеля золота
56-8. Портфель золота состоит из:
1) внутреннего золота в виде слитков, хранящихся в Центре кассовых операций и хранения ценностей (филиале) Национального Банка Республики Казахстан (далее – Центр);
2) внешнего золота в виде слитков, размещаемых на металлических счетах, открытых за пределами Республики Казахстан).
56-9. Целями управления активами в золоте являются сохранность и защита от возможного понижения привлекательности активов в валюте на международных финансовых рынках. Получение сверхдоходности не является целью управления активами в золоте.
56-10. Объем портфеля золота не превышает 5 (пяти) процентов от объема активов Фонда на момент перевода активов Фонда в портфель золота.
56-11. Максимальный срок депозита (вклада) в золоте, необеспеченного активами, не превышает 1 (один) год.
Максимальный срок депозита (вклада) в золоте, обеспеченного активами, не превышает 5 (пяти) лет.
В качестве обеспечения выступают государственные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) и выше, разрешенные для инвестирования активов Фонда настоящими Правилами.

56-2. Баламалы құралдар портфелінің мақсаты ұзақ мерзімді перспективада активтердің кірістілігін қамтамасыз ету және Қор активтерін әртараптандыру болып табылады. Баламалы құралдар портфелінің мақсатына сәйкес оның тиімділігін бағалау 15 (он бес) жылдан асатын кезеңге жүзеге асырылады.
56-3. Баламалы құралдардың портфелін басқаруды "Қазақстан Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Корпорация) жүзеге асырады.
56-4. Баламалы құралдардың портфелінде инвестицияларды жүзеге асырған кезде Корпорация осы Қағидаларда белгіленген шектеулерді сақтайды.
56-5. Баламалы құралдар портфелінің активтері мынадай баламалы құралдарға:
1) хедж-қорларға;
2) жеке капиталға;
3) жылжымайтын мүлікке инвестицияларға;
4) инфрақұрылымдық инвестицияларға;
5) өтімді баламалы құралдарға инвестицияланады.
56-6. Баламалы құралдар портфелінің активтерін "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 66 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді есептемегенде, рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесінде көзделген басқа қаржы құралдарына инвестициялауға рұқсат етіледі.
56-7. Баламалы құралдар портфелінің активтерін қорлардың қорларына (fund of funds) инвестициялауды жүзеге асыру үшін және қорларға тікелей инвестициялау жолымен берген кезде арнайы мақсаттағы (special purpose vehicle) компаниялардың акцияларын және үлестерін сатып алу арқылы инвестициялауға жол беріледі.";
5-1 тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1-тарау. Алтын портфелінің өлшемдері
56-8. Алтын портфелі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығында (филиалында) (бұдан әрі - Орталық) сақталатын құйма түріндегі ішкі алтыннан;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ашылған метал шоттарға орналастырылған құйма түріндегі сыртқы алтыннан тұрады.
56-9. Валютадағы активтерді сақтау және халықаралық қаржы нарықтарындағы тартымдылығын ықтимал төмендеуден қорғау алтындағы активтерді басқару мақсаты болып табылады. Үстеме кірістілік алу алтындағы активтерді басқарудың мақсаты болып табылмайды.
56-10. Алтын портфелінің көлемі Қордың активтерін алтын портфеліне аудару сәтінде Қор активтері көлемінің 5 (бес) пайызынан аспайды.
56-11. Активтермен қамтамасыз етілмеген алтындағы депозиттің (салымның) ең көп мерзімі 1 (бір) жылдан аспайды.
Активтермен қамтамасыз етілген алтындағы депозиттің (салымның) ең көп мерзімі 5 (бес) жылдан аспайды.
Қамтамасыз ету ретінде осы Қағидаларда инвестициялау үшін рұқсат етілген, ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) және одан жоғары болатын мемлекеттік бағалы қағаздар болады.

56-12. При приобретении золота на внутреннем рынке с зачислением его на счета в Центре данное золото относится к позициям внутреннего золота Фонда, а при зачислении на счета, открытые за пределами Республики Казахстан, учитывается в позициях внешнего золота Фонда.
56-13. Допускается инвестирование до 25 (двадцати пяти) процентов от объема внешнего золота в ценные бумаги, имеющие привязку к цене на золото, с долгосрочным кредитным рейтингом не ниже AAA (Standard&Poor's) или Ааа (Moody's) и сроком погашения не более 10 (десяти) лет.";
дополнить главой 8-1 следующего содержания:
"Глава 8-1. Предоставление ценных бумаг взаймы под залог (securities lending)
70-1. Операции по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) осуществляются в соответствии с программами кастодианов, в рамках которых кастодиан выступает в качестве заемщика ценных бумаг.
70-2. Обеспечением для операций по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) являются ценные бумаги с минимальным кредитным рейтингом не ниже A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) или аналогичным кредитным рейтингом других международных рейтинговых агентств, рыночная стоимость которых на момент открытия сделки составляет не менее 102 (ста двух) процентов от рыночной стоимости ценной бумаги, предоставляемой взаймы под залог (securities lending).
В качестве обеспечения не принимаются ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) и ценные бумаги под залог активов (ABS), наличные деньги, ценные бумаги, не номинированные в валютах сберегательного портфеля.
70-3. Операции по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) совершаются на срок не более 90 (девяносто) календарных дней.
70-4. Предоставление ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) допускается как в отношении активов в собственном управлении Национального Банка, так и активов, переданных во внешнее управление.";
приложения 2, 3-1, 4, 5 и 6 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 6-1 и 6-2 согласно приложениям 6 и 7 к настоящему постановлению.
2. Департаменту монетарных операций (Молдабекова А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

56-12. Алтынды Орталықтағы шоттарға есептей отырып оны ішкі нарықта сатып алған кезде бұл алтын Қордың ішкі алтын позицияларына жатады, ал оны Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ашылған шоттарға есептеген кезде Қордың сыртқы алтынының позицияларында есепке алынады.
56-13. Сыртқы алтынның көлемінен 25 (жиырма бес) пайызға дейін AAA(Standard&Poor's) немесе Ааа (Moody's) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар және өтеу мерзімі 10 (он) жылдан аспайтын алтынның бағасына байланысты бағалы қағаздарға инвестициялауға жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тараумен толықтырылсын:
"8-1-тарау. Бағалы қағаздарды кепілге қарызға беру (securities lending)
70-1. Бағалы қағаздарды кепілге қарызға беру (securities lending) беру бойынша операциялар оның шеңберінде кастодиан бағалы қағаздарды жалғыз қарызға беруші ретінде болатын кастодианның бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
70-2. Бағалы қағаздарды кепілге қарызға беру (securities lending) беру бойынша операциялар үшін қамтамасыз ету ең төмен кредиттік рейтингі A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) төмен емес кредиттік рейтингімен немесе мәмілені ашу сәтіне нарықтық құны кепілге қарызға берілетін бағалы қағаздардың (securities lending) нарықтық құнынан 102 (бір жүз екі) пайыздан кем болатын басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас кредиттік рейтингі бар бағалы қағаздар болып табылады.
Қамтамасыз ету ретінде Жинақ портфельдің валютасына номинирленген ақша, бағалы қағаздар, жылжымайтын мүлік кепіліне (MBS) және активтер кепіліне (ABS) бағалы қағаздар, қолма-қол ақша қабылданбайды.
70-3. Бағалы қағаздарды кепілге қарызға беру (securities lending) бойынша операциялар күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімге жасалады.
70-4. Бағалы қағаздарды кепілге қарызға беру (securities lending) Ұлттық Банктің меншікті басқаруындағы активтерге, сондай-ақ сыртқы басқаруға берілген активтерге де қатысты рұқсат етіледі.";
2, 3-1, 4, 5 және 6-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жазылсын;
осы қаулыға 6 және 7-қосымшаларға сәйкес 6-1 және 6-2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Монетарлық операциялар департаменті (Молдабекова А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01 ноября 2018 года.
Председатель Национального Банка Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 256
Приложение 2
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение стабилизационного портфеля
Виды активов
Рыночная стоимость*
минимум
максимум
Наличная валюта (остатки на текущих счетах; деньги, размещенные в фонды денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день), государственные ценные бумаги стран, входящих в эталонный портфель
50%

3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б.Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 01 қарашадан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 256 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Тұрақтандыру портфелінің секторлық бөлінуі
Активтер түрі
Нарықтық құны*
ең төменгі
ең жоғарғы
Қолма-қол валюта (ағымдағы шоттардағы қалдықтар; келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығы қорларына орналастырылған қаражат), эталондық портфелге кіретін елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары
50%

С долгосрочным кредитным рейтингом А+/А1 до AA-/Аа3 включительно
0%
12%
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 256
Приложение 6
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Максимальные отклонения в портфеле государственных облигаций развитых стран, не входящих в эталонный портфель, агентских долговых обязательств, муниципальных долговых обязательств стран, входящих в эталонный портфель, долговых обязательств международных финансовых организаций с долгосрочным кредитным рейтингом АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) и ниже
Вид активов
Рыночная стоимость
минимум
максимум

А+/А1 бастап қоса алғанда AA-/Аа3 дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар
0%
12%
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 256 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Эталондық портфелге кірмейтін дамыған елдердің елдердің ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) және одан төмен мемлекеттік облигациялары, эталондық портфельге кіретін елдердің агенттік борыштық міндеттемелері, муниципалдық борыштық міндеттемелері, ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелері портфеліндегі ең жоғары ауытқулар
Активтердің түрі
Нарықтық құны
ең төменгі
ең жоғары

С долгосрочным кредитным рейтингом от ВВВ/Baa2 до BBB+/Baa1 включительно (доля с долгосрочным кредитным рейтингом BBB/Ваа2 не превышает 3%)
0 %
6 %
С долгосрочным кредитным рейтингом от А-/А3 до А/А2 включительно
0 %
9%
С долгосрочным кредитным рейтингом от А+/А1 до АА-/Аа3 включительно
0 %
18 %
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 256
Приложение 6-1
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение портфеля государственных облигаций развивающихся стран
Виды активов
Рыночная стоимость*
минимум
максимум
Наличные деньги (оставшаяся валюта на текущих счетах, финансовые активы, размещенные в фондах денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день), государственные ценные бумаги стран, входящих в эталонный портфель
70 %

BBB/Ваа2-ден бастап қоса алғанда ВВВ+Ваа1 дейін (ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі BBB/Ваа2 активтердің үлесі 3%-дан аспайды)
0 %
6 %
ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі A-/А3 бастап қоса алғанда A/А2 дейін
0 %
9%
ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі А+/А1 бастап қоса алғанда AA-/Аа3 дейін
0 %
18 %
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 256 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
6-1-қосымша
Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің секторлық бөлінуі
Активтердің түрлері
Нарықтық құны
ең төменгі
ең жоғары
Қолма-қол ақша (ағымдағы шоттардағы қалған валюта; келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығының қорларына орналастырылған қаржы активтері), эталондық портфельге кіретін елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары
70 %