Об утверждении Плана по управлению и использованию пастбищ
Решение XX сессии Улытауского районного маслихата Карагандинской области от 9 февраля 2018 года № 170. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 28 февраля 2018 года № 4625
В соответствии с законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Улытауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии: Н. Актаев
Секретарь районного маслихата: Т. Сейтжанов
Утвержден
решением ХХ сессии
Улытауского районного маслихата
от 09 февраля 2018 года №170
План по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 годы
1. Общие сведения, характеристика Улытауского района
Улытауский район расположен на юго западной части Карагандинской области. Район граничит с Костанайской, Актюбинской, Кызылординской Южно-Казахстанской областями, а также Жанааркинским, Нуринским районами Карагандинской области.
Территория Улытауского района по категориям земель представлена в Приложении 1 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
Рельеф района представлен пустынями, мелкосопочником, низкогорьем. Горы в районе: Улытау, Арганаты, Аксенгир. Климат расположен в зоне умеренно-жарких, резко–засушливых степей. Климат резко-континентальный, отличается продолжительной зимой в северных районах и коротким жарким летом, резкими сменами температуры дня и ночи, недостаточным количеством атмосферных осадков, продолжительностью сельскохозяйственного сезона. Среднегодовое количество осадков составляет 100-160 миллиметров (далее-мм) с большими колебаниями. Территория района находится в зоне рискованного земледелия. По почвенно-климатическим условиям подразделяются почвенно-климатические зоны, в которых преобладают почвы Каштановые, Светло-каштановые, Бурые, Серобурые.
В состав района входит 12 сельских округов и 3 поселка, согласно Приложению 2 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
Численность населения Улытауского района составляет 13110 человек, в разрезе сельских округов представлена в Приложении 3 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.

Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Ұлытау аудандық мәслихатының 2018 жылғы 9 ақпандағы XX сессиясының № 170 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 28 ақпанда № 4625 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылдың 20 ақпанындағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабына сәйкес, Ұлытау ауданының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы: Н. Ақтаев
Аудандық мәслихат хатшысы: Т. Сейтжанов
Ұлытау аудандық маслихатының
ХХ сессиясының 2018 жылғы 09 ақпандағы
№170 шешімімен
бекітілген
Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспар
1. Жалпы деректер, Ұлытау ауданының сипаттамасы
Ұлытау ауданы Қарағанды облысының оңтүстік шығысында орналасқан. Аудан Қостанай, Ақтөбе, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облысы, сонымен бірге Қарағанды облысының Жанаарқа, Нұра аудандарымен шекараласады.
Жерлер санаты Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына сәйкес Ұлытау ауданының аумағы 1 Қосымшада көрсетілген.
Ауданның жер бедері шөлді, ұсақ шоқылы, аласа таулы. Аудан - Ұлытау, Арғанаты, Ақсеңгір тауларынан тұрады. Климаты қоңыржай ыстық, күрт-қуаң далалы аймақта орналасқан. Климаты күрт-континенталды, ұзақ қысымен, ыстық қысқа болатын жазымен, күн мен түн температурасының тез ауысымен, атмосферада жауын-шашынның жеткіліксіз болуымен ерекшеленеді. Орташа жылдық жауын-шашын мөлшері үлкен ауытқумен 100-160 миллиметрді (бұдан әрі - мм) құрайды. Аудан қауіпті егіншілік аймағында орналасқан. Топырақты-климаттық жағдайларына байланысты топырақты-климаттық аймақтар: Сарғылт, Ашық-сарғылт, Құба, Сұр-құба топырақтарына бөлінеді.
Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 2 Қосымшаға сәйкес аудан 12 ауылдық округ және 3 кенттен құралады.
Ұлытау ауданының тұрғындар саны 13110 адамды құрайды, ауыл және ауылдық округ кескінінде Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 3 Қосымшаға сәйкес көрсетілген.

Основное направление деятельности сельхозпредприятий — развитие животноводства и растениеводства, реализация продукции животноводства и растениеводства. По району зарегистрировано 917 крестьянских хозяйств (далее - КХ). Из них 876 КХ занимаются животноводством, 41 КХ растениеводством. 125 КХ участвуют в породном преобразовании стада.
2. Учет поголовья, расчет условных голов
Для удобства проведения различных подсчетов, касающихся выпаса скота, применяется условная единица для сравнения или суммирования животных различных видов скота.
Условная голова сельскохозяйственных животных – это единица, используемая для сравнения количества различного вида и категорий животных. Эквивалентность определяется на основе потребности животных в кормах.
Коэффициент пересчета в условные головы сельскохозяйственных животных представлен в Приложении 4 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов, владельцев крестьянских и личных подсобных хозяйств отражены в Приложении 5 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
3. Геоботаника
В Улытауском районе определено более 180 видов растений, которые принадлежат к 40 семействам. Наиболее распространены растения из семейства злаковых, сложноцветных, крестоцветных. Кормовые угодья Улытауского района расположены в зоне каштановых и светло-каштановых почв, формирование которых обусловлено спецификой природных условий: континентальный сухой климат, изреженный растительный покров с преобладанием узколистной злаковой растительности, территория района находится в зоне полупустынных степей с преобладанием разнотравно-ковыльных- типчаковых группировок. В пойме рек встречаются лугово-злаковые, пырейные, костровые, лисохвостные, злаково-осоковые, тростниково-осоковые травы.
Растения встречающиеся на пастбищах в хозяйственном отношении обычно разделяют на четыре группы – злаковые, бобовые, осоковые и разнотравье. В связи с тем, что на территории Улытауского района наблюдается разнообразие природных условий, кроме степной растительности большое распространение получили группировки луговой растительности в поймах рек Кенгир, Жездинка, Сарысу, Терисаккан, Дулгалы, Тынымбай, Балта и другие. Естественный растительный покров пастбищ на каштановых и светло-каштановых почвах представлен тырсиково-типчаково-полынными ассоциациями. Из злаков наибольшее распространение получили – типчак, тонконог стройный. Разнотравье немногочисленно и представлено следующими видами: подмаренники настоящие, девясил британский, донник желтый, шалфей мускатный, из бобовых клевер, вика, люцерна, горошек мыщицы, осока пустынная, осока ранняя. Семейство злаковых является одним из самых распространенных на территории землепользования.
Пастбища подвержены бессистемному выпасу и довольно часто под влиянием усиленного выпаса выше описанный растительный покров кормовых угодий видоизменяется. Ценные степные злаки постепенно выпадают из травостоя, как наименее приспособленные к выпасу, в растительном покрове разрастается сорное разнотравье и полыни. Из злаков наиболее устойчив к выпасу типчак: он хорошо отрастает после вытаптывания скотом. Под влиянием нерационального выпаса продуктивность пастбищ падает. Укорачивается сезон использования. Чтобы сохранить качественный состав травостоя на пастбищах, состоящих из разнообразных видов злаков, кормовые угодья надо использовать с умеренной нагрузкой скота в системе пастбищеоборотов. На таких пастбищах необходимо упорядочить выпас, ввести загонную систему.
Злаки и бобовые – это многолетние и однолетние травы, являются основной травостоев природных пастбищ. Кормовое достоинство большинство злаковых растений высокое. Наибольшее значение в кормовом значении имеют бобовые– клевер, вика, люцерна, донник. Бобовые отличаются высокой питательностью, хорошая поедаемость объясняется также и тем, что у значительного количества бобовых растений период цветения продолжителен, после цветения и плодоношения они менее грубеют и поедаются охотнее, чем злаковые в этом периоде, обеспечивают животноводство высокобелковым кормом и повышают плодородие почв. Однако следует учесть, что в этом семействе имеется довольно много ядовитых растений.
Осоки часто образуют сплошные заросли. По кормовой ценности они уступают бобовым и злаковым, содержат много кремнезема и совсем мало фосфора и кальция. В отличии от злаковых стебли их без утолщений и узлов, внутри не полые, заполнены сердцевиной. Скот поедает осоковые травы хуже злаковых и бобовых. Следует отметить, что на территории Улытауского района растут и сорные растения, которые произрастают на обрабатываемых почвах среди культурных растений, на обочинах дорог, пустырях. Для них характерны большая энергия вегетационного и семенного размножения, к ним относятся подорожник, лапчатка гусиная, пырей ползучий, бодяк полевой, осот полевой. Основная масса сорных растений животными не поедается из-за запаха, колючек и ядовитости. Например, сорные растения, попадая в корм животных, ухудшают качество молока и молочных продуктов.

Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының негізгі қызмет түрі — мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығын дамыту және өнімін өндіруді жүзеге асыру. Ауданда 917 шаруа қожалығы (бұдан әрі -ШҚ) тіркелген. Оның ішінде 876 ШҚ мал шаруашылығымен, 41 ШҚ өсімдік шаруашылығымен айналысады. 125 ШҚ асыл тұқымды табынды түрлендіруге қатысады.
2. Мал басын есепке алу, шартты мал басының есебі
Малды бағуға қатысты әр түрлі есептер жасаудың ыңғайлылығы үшін малдың әр түрлі жануарларын салыстыру немесе сомаландыру үшін шартты бірлік қолданылады.
Ауылшаруашылық жануарларының шартты мал басы – жануарлардың әр түрлі санаттары мен түрлерін салыстыру үшін пайдаланылатын бірлік. Баламалық жануарлардың азыққа қажеттілігі негізінде анықталады.
Ауылшаруашылық жануарларының шартты мал басына қайта есептеу коэффициенті Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 4 Қосымшаға сәйкес көрсетілген.
Ауыл және ауылдық округ, иелері кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 5 Қосымшаға сәйкес көрсетілген.
3. Геоботаника
Ұлытау ауданында 40 тұқымдасқа жататын өсімдіктің 180 астам түрі бар. Дәнді, күрделігүлділер, шаршыгүлділер тұқымдастығынан өсімдіктер жиі таралған. Ұлытау ауданының астық алқаптары қоңыр топырақ және ақшыл-қоңыр топырақ зонасында орналасқан, олардың қалыптасуы табиғат жағдайларының ерекшілігіне байланысты: континенталды құрғақ климат, құмдақ шөпті дәнді өсімдіктерін басымдылығымен сиректелген өсімдік қабаты, және күңгірт қызғылт топырақ, аудан аумағы әр түрлі шөптер-ақ селеулі-бетегелі топтардың құрғақ далалары зонасында орналасқан. Өзен алқабында шалғынды, шалғынды-батпақ және өзен аңғары топырағы кездеседі.
Жайылымдарда кездесетін өсімдіктер шаруашылық қатынаста төрт топқа бөлінеді – дәнді, бұршақ, қияқ тұқымдас және әр-алуан. Ұлытау ауданының аумағында табиғи жағдайлардың әр түрлілігі байқалуына байланысты далалық өсімдіктерден басқа Кенгір, Жезді, Сарысу, Терісаққан, Дұлғалы, Тынымбай, Балта тағы басқа өзендерінің алқабында шалғынды өсімдіктердің тобы кең таралған. Қоңыр топырақ және ақшыл-қоңыр жайылымдарда табиғи өсімдіктер бетегелі – жусан ассоциясымен көрсетілген. Дәнділерден ең көп таралғаны – күрделігүлді, бетегелі, шисабақ қоңырбас. Шөп көп таралмаған және келесі түрлері бар: нағыз қызыл бояу, британ андыз, бұршақ тұқымдастардан сары жоңышқа, жұпарлы сәрбен, беде, сиыр жоңышқа, жоңышқа, тышқан сиыр жоңышқа, шөлдік қияқөлең, доңызөлең. Дәнділер тұқымдасы жер пайдалану аумағында ең көп тараған болып табылады.
Жайылымдар жүйесіз жаюға тап болған және жиі жаю салдарынан жоғарыда аталған астық алқаптарының өсімдік жамылғысы түр өзгертеді. Құңды дала дақылдары жаюға ең бейімделмеген ретінде шөп құрамынан шығып қалады, өсімді жамылғысында арам шөптер мен жусан өсіп кетеді.
Дақылдардан жаюға ең төзімді бетеге: ол малдың таптауынан кейін жақсы өседі. Рационалды емес жаю салдарынан жайылымдардың өнімділігі төмендейді. Пайдалану маусымы қысқарады. Дақылдардың әр түрлерінен тұратын шөптің сапалы құрамын сақтау үшін астық алқаптарын жайылым айналымы жүйесінде малдың қалыпты жүктемесімен пайдалану қажет. Осындай жайылымдарда жаюды реттеу, айдау жүйесін енгізу қажет.
Дәнді және бұршақтылар – бұл көпжылдық және біржылдық шөптер, табиғи жайылымдардың негізгі шөптері болып табылады. Көптеген дәнді өсімдіктердің артықшылығы жоғары. Астық жағынан маңыздылыққа ие бұршақтылар ие – беде, сиыржоңышқа, жоңышқа, түйе бұршақ. Бұршақтылар жоғары қоректілігімен ерекшеленеді, жақсы желінгіштік бұршақты өсімдіктердің көбінің гүлдену кезеңі ұзақ, гүлдеуден кейін және тұқым беруде олар аз қаттыланады және дәнділерге қарағанда жақсы желінеді, мал шаруашылығын жоғары ақуыз астығымен қамтамасыз етеді және топырақтың өнімділігін арттырады. Бірақ бұл тұқымдаста көп улы өсімдіктер кездесетіндігін есепке алу қажет.
Қияқ тұтас шалғынды құрайды. Астық құндылығы бойынша дәнді және бұршақтыларға қарағанда аз құңды, құрамында көп кремнезем бар және фосфор мен кальций аз. Дәнділерге қарағанда сабағы толықтықсыз және түйіндерсіз, іші бос емес өзекпен толтырылған. Мал қияқ шөптерін дәнділер мен бұршақтыларға қарағанда аз жейді. Ұлытау ауданының аумағында арам шөптер өсетіндігін атап айтуға болады, олар дақылды өсімдіктер арасында өңделетін топырақта, жолдар бойында, бос орындарда өседі. Олар үшін вегетациялық және тұқымдық көбею энергиясы өзінді, оларға бақажапырақ, кәдімгі қазтабан, жатаған, бидайық, егістік сарықалуен, егістік қалуен жатады. Арам шөптердің көпшілігі иісі, тікенектері мен улығына байланысты жануарлармен желінбейді. Мысалы, арам шөптер жануарлардың астығына түсіп сүттің және сүт өнімдерінің сапасын нашарлатады.

Содержание разнотравья в урожаях сена и пастбищного корма достигает иногда 60-80 процентов (далее - %). Многие виды растений из этой группы имеют важное кормовое значение. Все растительные виды по своему хозяйственному значению и использованию можно разделить на группы:
1) злаки мягко стебельные – ковыли, типчак, пырей, костер и другие;
2) полыни плохо поедаемые и недоедаемые – полынь эстрагон, полынь горькая, полынь высокая, полынь сизая;
3) разнотравье растений – бобовые, подорожник солончаковый, кровохлебка лекарственная и другие;
4) ядовитие растения – пижма, ярутка, сурепица, клоповник мусорный, болиголов.
В результате геоботанического обследования выявлено, что пастбищные угодья используются нерационально, отдельные пастбища стравливаются на стадии сбоя. Пастбища расположенные вблизи населенных пунктов, вокруг водопоев скота, приведены в полную негодность и под выпас не могут быть использованы. При эксплуатации пастбищ допускается выпас скота по не просохшей почве, в результате чего происходит образование кочек.
Травостой многих пастбищ в результате бессистемного чрезмерного выпаса засорен плохо поедаемыми грубостебельными видами полыней и разнотравья, в результате чего кормовая ценность их резко снизилась, урожайность сухой поедаемой массы растений на пастбищах с единицы площади падает. Укорачивается сезон использования патбищ. Наиболее оптимальным сроком использования естественных пастбищ в Улытауском районе в степной зоне является весенне- летний- осенний период. С весны скот поедает злаки и раннецветущие разнотравье, затем после выпаса злаки отрастают, дают отаву и стравливают вновь.
Рациональное использование пастбищ и сенокосов имеет большое значение – при правильном использовании пастбищных угодий продуктивность их сильно возрастает.
4. Кормопроизводство
Кормопроизводство - ведущая многофункциональная и связующая отрасль сельского хозяйства, во многом определяет состояние животноводства и оказывает существенное влияние на решение ключевых проблем, дальнейшего развития растениеводства, земледелия, рационального природопользования, повышения устойчивости агросистем и агроландшафтов к воздействию климата и негативных процессов, сохранения ценных сельскохозяйственных угодий и воспроизводства плодородия почв, улучшения экологического состояния территории района и охраны окружающей среды.
На территории Улытауского района основными составляющими рациона животных служат пастбищные корма, сено естественных лугов и сеянных сенокосов. На одну условную голову поголовья скота по району приходится около 13 гектаров (далее - га) пастбищ, что при средней урожайности зеленой массы 5-6 центнеров с гектара (далее - ц/га), которые обеспечивают потребность животных в пастбищном корме.

Шөптің егінінде және жайылымды астықта шөптің құрамы кейде 60-80 пайыз (бұдан әрі - %) құрайды. Осы топтың ішіндегі көптеген өсімдіктер түрлері маңызды астық мағынасына ие. Барлық өсімдіктер түрлерін өзінің шаруашылық мағынасы және пайдалануы бойынша келесі түрлерге бөлуге болады:
1) жұмсақ сабақты дәнділер – боз, бетеге, бидайық, арпабас және тағы басқа;
2) нашар желінетін және толық желінбейтін арам шөптер – эстрагон арам шөбі, ащы жусан, жоғары жусан, көкшіл жусан;
3) өсімдіктің алуан шөптілігі – бұршақтылар, сортан бақажапырақ, дәрілік қандышөп және тағы басқа;
4) улы өсімдіктер – түймешетен, қанатжеміс, қышабас, арам шытырмақ, убалдырған.
Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдық алқаптар рационалды емес пайдаланылатындығы анықталды, бөлек жайылымдар, ауытқу деңгейінде жойылады.
Елді мекендер жанындағы жайылымдар, малды суару орындары айналасындағы жайылымдар толық жарамсыздыққа келтірілген және жаюға пайдалануы мүмкін емес. Жайылымдарды пайдалануда малды құрғамаған топырақта жаю рұқсат етілген, оның нәтижесінде төмпешіктер пайда болады.
Жайылымдардың көпшілік шөптері жүйесіз көп жаю салдарынан жусанның және шөптің қатты сабақты нашар желінетін шөбімен өсіп кеткен, нәтижесінде олардың астық құңдылығы күрт төмендеді, бірлік алқабынан жайылымдардағы құрғақ желінетін өсімдік массасының өнімділігі төмендейді. Жайылымдарды пайдаланудың маусымы қысқарады. Ұлытау ауданында дала зонасында табиғи жайылымдарды пайдаланудың оңтайлы мерзімі көктемгі, жазғы, күзгі кезең. Көктемнен мал дәнділерді және ерте гүлдейтін шөпті жейді, содан жаюдан кейін дәнділер қайта өседі, көрпекөк береді және оны қайта басады.
Жайылымдар мен шабындықтарды рационалды пайдалану аса маңызды жайылымдық алқаптарды дұрыс пайдалануда олардың өнімділігі қатты өседі.
4. Мал азығы өндірісі
Мал азығы өндірісі - ауыл шаруашылығының көп қызметті және байланыстырушы жетекші саласы, көп жағдайда мал шаруашылығы жағдайын анықтайды және өсімдік шаруашылығының, өсімдік шаруашылығының одан әрі дамуының, рационалды түрде табиғат пайдаланудың, ауа-райының және жағымсыз процесстердің әсеріне агро жүйелердің және агроландшафттардың тұрақтылығын арттырудың, маңызы бар ауыл шаруашылығы алқаптарын сақтаудың және топырақтың өнімділігін арттырудың, аудан аумағының экологиялық жағдайын жақсартудың және қоршаған ортаны қорғаудың басты проблемаларын шешуге маңызды әсерін тигізеді.
Ұлытау ауданының аумағында жануарлардың негізгі қорегі жайылымдық астық, табиғи және себілген шабындықтардың шөбі болып табылады. Ірі қара малдың бір басына 13 гектар (бұдан әрі - га) жайылымнан келеді, ол жасыл массаның орташа өнімділігінде 5-6 центнер гектарына (бұдан әрі - ц/га), олар жайылымдық астыққа малды қамтамасыз етеді.

Данные о средней урожайности кормовых культур на территории Улытауского района отражены в Приложении 6 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
Основные проблемы отрасли кормопроизводства:
1) недостаточные объемы посевных площадей под кормовыми культурами;
2) низкая урожайность кормовых культур;
3) низкий уровень обеспеченности современной кормоуборочной и кормоприготовительной техники;
4) низкий уровень использования пастбищ и сенокосов;
5) отсутствие у землепользователей специальной программы развития кормопроизводства.
5. Пастбищеоборот
В целях повышения продуктивности пастбищ и улучшения состава травостоя организуют пастбищеобороты. Пастбищеоборот — это система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на увеличение продуктивности пастбищ, путем последовательного чередования выпаса, отдыха и сенокошения по годам на отдельных участках в сочетании с другими мероприятиями по возобновлению и улучшению травостоя.
В повышении продуктивности пастбищ немаловажное значение имеет правильная организация их территории, состоящая в размещении гуртовых и отарных участков, загонов очередного стравливания, летних лагерей, водных сооружений и скотопрогонов.
На естественных пастбищах предусматривается схема четырехпольного пастбищеоборота со следующими сроками стравливания, по календарному графику представленными в Приложении 7 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
Определение продуктивности пастбищ:
1) площадь пастбища – 8 698 714 га.
2) срок использования начало - 5 мая, конец – 10 октября
3) количество дней выпаса – 180 дней
4) состав стада: крупно рогатый скот (далее - КРС), мелко рогатый скот (далее - МРС), лошади
5) количество в личных подсобных хозяйствах (далее - ЛПХ) животных в стаде, всего голов – 35968 голов
6) средняя живая масса одной головы 380 киллограмов (далее - кг):
до учетного периода – 380 кг
после учетного периода – 470 кг
7) средний привес одной головы - 90 кг
8) привес на все стадо за весь период – 3237 тонн.
Данные о количестве гуртов, отар сформированных по видам сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов отображены в Приложении 8 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
6. Водопой, график водопоя
Водопойные пункты размещают с учетом видов и групп выпасного поголовья животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. При размещении вод источников необходимо учитывать удобные подходы к водопою и соблюдать санитарно-профилактические правила. В этих целях нельзя допускать размещение вод источников на заболоченных, затапливаемых и загрязненных участках, а также проектировать к обслуживанию из одного водопойного пункта не более 250 голов крупного рогатого скота или 2000 овец. Лучше всего, если животные имеют свободный доступ к воде и пьют в любое время.
Лучшими источниками пастбищного водоснабжения являются реки, озера и пруды с проточной водой. Расчет потребности в воде по видам скота и сезонам года производится по нормам водопотребления, установленным для определенной породы животных.

Ұлытау ауданының аумағындағы астық дақылдарының орташа өнімділігі туралы деректер Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 6 Қосымшаға сәйкес көрсетілген.
Мал азығы өндірісі саласының негізгі проблемалары:
1) мал азығы дақылдары үшін егін егу алқаптарының жеткіліксіз көлемі;
2) мал азығы дақылдарының төмен өнімділігі;
3) қазіргі заманғы мал азығын жинаушы және мал азығын дайындаушы техникасымен төмен деңгейде қамтамасыз етілуі;
4) жайылымдар мен шабындықтарды пайдаланудың төмен деңгейі;
5) жер пайдаланушыларда мал азығы өндірісін дамытудың арнайы бағдарламасының болмауы.
5. Жайылым айналымы
Жайылымдардың өнімділігі мен шөп құрамын жақсарту мақсатында жайылым айналымы ұйымдастырылады. Жайылым айналымы — шөпті жаңарту мен жақсарту бойынша басқа да іс-шаралармен бірлескен жеке учаскедегі жылдар бойынша малды бағу, демалу және шөп оруды кезекшілеу тәсілімен жайылымдар өнімділігін арттыруға бағытталған жайылымды пайдалану және оған күтім жасау жүйесі.
Жайылымдардың өнімділігін арттыруда табын мен отар учаскелерін, кезекті улау орындарын, жазғы лагерьлерін, су кешендерін және мал айдайтын жолдарды орналастырудан тұратын олардың аумағын дұрыс ұйымдастыру маңызды рөлге ие.
Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 7 Қосымшаға сәйкес табиғи жайылымдарды пайдалану күнтізбесі кестесі арқылы келесі улау мерзімдерімен төрт танапты жайылым айналымы арқылы көрсетілген.
Жайылымдардың өнімділігін анықтау
1) жайылым алаңы – 8 698 714 га.
2) пайдалану мерзімі басталуы - 5 мамыр, аяқталуы – 10 қазан
3) малды бағу күні – 180 күн
4) табын құрамы: ірі қара малы (бұдан әрі - ІҚМ), ұсақ мүйізді малы (бұдан әрі - ҰММ), жылқылар.
5) үй шаруашылықтардағы (бұдан әрі - ҮШ) табындағы жалпы мал басы – 35968 бас
6) бір мал басының тірі орташа массасы, 380 киллограмм (бұдан әрі - кг) :
Есепті кезеңге дейін – 380 кг
Есепті кезеңнен кейін – 470 кг
7) есепті кезеңдегі бір мал басының орташа салмақ қосуы - 90 кг
8) барлық табындағы малдың шыққан салмағы – 3237 тонна.
Кент және ауылдық округ кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жастық-жыныстық топтары бойынша табын, отарлар саны туралы деректер Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына сәйкес 8 Қосымшада көрсетілген.
6. Суат, суат кестесі
Суат пунктері жануарлардың бағу саны топтарын және түрлерін, учаскелерді пайдаланудың маусымдылығын, жергілікті жердің рельефін есепке ала отырып орналастырылады. Су көздерін орналастыруда су айдынына ыңғайлы жетеберіс пен санитарлық-профилактикалық қағидаларын есепке алу қажет. Осы мақсаттарда су көздерін батпақ, су басатын және лас учаскелерде орналастыруға жол бермеу, сонымен бірге бір суат пунктінен 250 бас ірі қара малдың немесе 2000 қойдың қызмет көрсетілуін жобалау. Ең жақсысы егер жануарлар суға бос қол жетімділікті және кез-келген уақытта ішуі болса.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің ең үздік көздері өзендер, көлдер мен ағын суымен бұлақтар. Мал түрі және жыл маусымы бойынша суға қажеттілік есебі жануарлардың белгілі бір тұқымы үшін орнатылған су пайдалану нормалары бойынша жасалады.

Среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных утверждена Приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090):
1) для крупного рогатого скота и лошадей 45-60 литров;
2) для молодняка в возрасте 1-2 года 25-35 литров;
3) для молодняка младше одного года 10-15 литров;
4) для овец и коз 3-5 литров;
5) для ягнят 1-2 литра.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя для коров – 1,5 киллометров (далее - км), для телят 1 км, для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км, для овец и коз – 3 км, для лошадей и верблюдов до 4,6 км.
Пастбищные земли Улытауского района полностью обеспечены водой. Имеются озера, родники, пруды и другие. Исторически сложилось, что все пастбища обеспечены реками, озерами и прудами с проточной водой, источниками водопоя.
Устройство прогонов. Прогоны должны быть достаточной ширины, чтобы скот не теснился и не скучивался. Ширина прогонов на 100 голов для крупного рогатого скота 20-25 метров (далее - м), молодняка до одного года 10-15 м, табуна лошадей 15-20 м, для отары овец голов 30-35 м.
Скотопрогоны предусматриваются для предупреждения вытаптывания травостоя естественных трав и посевов сельскохозяйственных культур. На пастбищных угодьях скотопрогоны, как правило, должны совмещаться с границами гуртовых (отарных) участков, полями пастбищеоборотов.
7. Размещение скотопрогонов
Для перегона скота к местам выпаса, источникам водопоя, лагерям, фермам, из загона в загон проектируют скотопрогоны. Скотопрогоны размещают с расчетом обслуживания ими наибольшей площади и создания удобной и кратчайшей связи пастбищ с местами стоянки и водопоя скота.
Предпочтительны прямолинейные скотопрогоны, без лишних изгибов и поворотов, с тупыми углами поворотов. Скотопрогоны необходимо размещать таким образом, чтобы они по возможности не пересекали рек, ручьев, канав, не проходили по заболоченным местам, по бровкам балок и крутых оврагов, без устройства через них переправ, а также по тальвегам балок.
Ширина скотопрогонов зависит от вида животных, размера гуртов и отар, а также механического состава почв, степени сбитости травостоя и эрозионных процессов. Не следует совмещать скотопрогоны с дорожной сетью, а особенно с районными и областными дорогами.
При необходимости проектом предусматривается профилирование скотопрогонов и залужение их наиболее устойчивыми к вытаптыванию травосмесями. Скотопрогоны должны проектироваться на расстоянии не ближе 2-3 км от животноводческих изоляторов, скотомогильников, населенных пунктов, 1,0-1,5 км от проезжих дорог и 0,5-1,0 км от многолетних насаждений. В силу природных инстинктов животные предпочитают двигаться при пастьбе в утренние часы на восход, а вечерние часы на закат солнца.

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша суды пайдаланудың орташа тәуліктік нормасы бекітілді:
1) ірі қара мал және жылқы үшін 45-60 литр;
2) 1-2 жастағы жас мал үшін 25-35 литр;
3) бір жылдан жас мал үшін 10-15 литр;
4) қой мен ешкі үшін 3-5 литр;
5) қозы-лақ үшін 1-2 литр.
Жайылым мен сиырлар үшін су айдынына дейінгі рұқсат етілетін қашықтық – 1,5 киллометр (бұдан әрі - км), бұзаулар үшін 1 км, ірі қара малдың жас малы үшін – 2,5 км, қой мен ешкі үшін – 3 км, жылқы мен түйе үшін 4,6 км.
Ұлытау ауданының жайылымдық жерлері сумен толығымен қамтамасыз етілген. Сонымен қатар бұлақтар, тоғандар және тағы басқа бар. Тарихи түрде барлық жайылымдар су көздерімен қамтамасыз етілді.
Мал айдау жолдарының құрылуы. Малдың қысылмауы мен жамырамауы үшін жолдардың қажетті ені болуы тиіс. Жолдардың ені 100 бас ірі қара малға 20-25 метр (бұдан әрі - м), бір жасқа дейінгі жас малға 10-15 м, жылқылар табыны 15-20 м, қой мен ешкі отары үшін 30-35 м.
Мал айдау жолдары ауыл шаруашылығы дақылдарының егінін және табиғи шөптерді басып тастауды алдын алуды қарастырады. Жайылым алқаптарда мал айдау жолдары табын (отар) учаскелерінің, жайылым айналымының шекараларымен бірлесуі тиіс.
7. Мал айдау жолдарын орналастыру
Мал жаю орындарына, суат көздеріне, лагерлерге, фермаларға, қорадан қораға малды айдау үшін малды айдау жолдары жобаланады. Мал айдау жолдары көбірек алаңға қызмет көрсету және жайылымардың тұрақ орындары мен мал суаттарымен қысқа байланысты және ыңғайлылықты құру есебімен орналастырылады. Тікелей желілі, иілімдер мен бұрылыстарсыз, бұрылыстардың доғал бұрыштарымен мал айдау жолдары басымды. Мал айдау жолдарын мүмкіндігінше өзендерді, бұлақтарды, канаваларды кесіп өтпейтіндей, батпақ орындарынан, балкалар жиегінен және терең сайлардан олардан өту жолдарын жабдықтамайсыз, балканың өзек табанынан өтпейтіндей орналастыру қажет.
Мал айдау жолдарының ені жануарлардың түрлеріне, табын мен отардың көлемі, сонымен бірге топырақтың механикалық құрамы, шөптің қалыңдығы және эрозиялық процесстердің деңгейіне байланысты. Мал айдау жолдарын жол желісімен біріктіруге тыйым салынады, әсіресе аудандық және облыстық жолдармен.
Қажеттілік болғанда мал айдау жолдарын тіке төсеу мен оларды таптау үшін шөптермен шалғындандыру қарастырылады. Мал айдау жолдары мал шаруашылығы изоляторларынан, мал қорымдарынан, елді мекендерден 2-3 км, жүретін жолдардан 1,0-1,5 км және көп жылғы отырғызулардан 0,5-1,0 км жақын емес қашықтықта жобалануы тиіс. Табиғат түйсігіне байланысты жануарлар мал бағуда таңертеңгі сағаттарда шығысқа, кешкі сағатта күннің батуына қозғалуды қалайды.

8. Ветеринарные объекты
Устройство летних лагерей намечают в крупных сельскохозяйственных предприятиях при большой удаленности пастбищных участков от ферм на расстояния, превышающие допустимые перегоны животных.
При этом скот ежедневно не перегоняют на фермы, а содержат в летних лагерях весь пастбищный период. Летний лагерь — это сезонный производственный центр. Он служит местом отдыха животных, доения, подкормки и проведения других производственных процессов. В лагерях в зависимости от их назначения и вида животных сооружают навесы, постройки для жилья, хранения продуктов и кормов, для искусственного осеменения животных.
При выборе места под летний лагерь учитывают:
1) необходимость размещения его в центре кормового массива, чтобы перегоны скота на пастбища и обратно и затраты на транспортировку зеленой массы с прилагерного севооборота были минимальными;
2) месторасположение, которое должно быть удобным для организации водопоя скота, по возможности находиться вблизи водоема (озера, пруда), но на расстоянии, обусловленном природоохранными нормами;
3) месторасположение площадки, отводимой под лагерь, которую выбирают на возвышенных и сухих местах, благополучных в санитарно-гигиеническом отношении с небольшим уклоном (до 2°градусов) для стока атмосферных вод, с глубоким залеганием грунтовых вод, пригодными для строительства производственных построек;
4) защищенность месторасположения лагеря от холодных ветров массивами прилегающего леса или кустарника для отдыха животных во время жары или ветров, но в то же время оно должно быть хорошо продуваемым;
5) хорошую транспортную связь лагеря с хозяйственным центром, особенно если в нем содержат дойных коров, но находиться он должен в стороне от магистральных дорог, источников распространения инфекционных заболеваний.
Сведения о ветеринарно-санитарных объектах на территории Улытауского района представлены в Приложении 9 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
9. Выводы
Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", пастбища расположенные в пределах территории поселков и сельских населенных пунктов, находящиеся в государственной собственности, предоставляются для удовлетворения нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья и других сельскохозяйственных животных. Выпас на этих пастбищах других сельскохозяйственных животных допускается только при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ. Рациональное использование пастбищ сводится к тому, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных и получить высокий выход животноводческой продукции. При таком важном значении пастбищного содержания скота вопросы рационального содержания пастбищ в высшей степени актуальны, тем более что продуктивность пастбищных угодий при правильном использовании их сильно возрастает. Так применение одной только загонной системы пастьбы дает возможность содержать скот на одной и той же площади на 20-30% больше, а при проведении всей системы рационального использования пастбищ (правильного стравливания травостоя, текущего ухода, введения пастбище оборота, применение загонной системы пастьбы) продуктивность естественных пастбищных угодий увеличивается в 2-3 раза.
Пастбища — земельные участки в составе земель сельскохозяйственного назначения, а также земельные участки в составе других категорий земель, предоставляемые и используемые для круглогодичного или сезонного выпаса сельскохозяйственных животных.
Для рациональго использования кормовых угодий необходимо:

8. Ветеринариялық объектілер
Жазғы лагерлерді жануарларды айдаудың рұқсат етілетін қашықтығынан асатын фермалардан жайылым учаскелерінің алыс орналасуында ірі ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында орналастыру белгіленеді.
Осылайша малды күнделікті фермаға айдамайды, бүкіл жайылым маусымында жазғы лагерьлерде ұстайды. Жазғы лагерь – бұл маусымжы өндірістік орталық. Ол жануарлардың демалу, оларды сою мен тамақтандыру және басқа да өндірістік процесстерді өткізу орны болып табылады. Лагерлерде олардың мақсаты мен жануарлардың түрлеріне байланысты бастырма салынады, тұрғын үй, азық-түлікті және астық сақтау, жануарлардың жасанды ұрықтандыру үшін құрылыстар салынады.
Жазғы лагердің орынын таңдау үшін:
1) жайылымға және қайта малды айдау, және лагерь жанындағы егін айналымынан жасыл массаны тасымалдау минималды болуы үшін оны астық массивінің орталығында орналастыру қажеттілігі;
2) орналасуы малды суаруды ұйымдастыру үшін ыңғайлы болуы тиіс, су айдыны (көл, бұлақ) жанында мүмкіндігінше орналасу бірақ табиғат нормаларымен белгіленген қашықтықта;
3) лагерьге арналған алаңды биіктеу және құрғақ орында, атмосфералық сулардың ағуы үшін кішкене еңкеюі (2° градусқа дейін) бар санитарлық-гигиеналық қатынаста жағымды, өндірістік кещендерді салу үшін жер асты суларының терең орналасуы;
4) лагерьдің жануарлардың ыстықта немесе желдерде демалуы үшін сонымен бірге жақсы үрлеп тұруы қажет салқын желдерден орман немесе бұталар массивімен қорғалуы;
5) шаруашылық орталығымен, әсіресе егер онда сауылмалы сиырларды ұстауда лагерьдің жақсы көлік байланысы, бірақ ол магистральды жолдардан, жұқпалы аурулардың тарауы көздерінен қашықтықта орналасуы қажет.
Ұлытау ауданының аумағындағы ветеринариялық-санитарлық объектілері туралы деректер Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 9 Қосымшаға сәйкес көрсетілген.
9. Қорытынды
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес - кенттердің және ауылдық елді мекендердің аумағы шегінде орналасқан, мемлекет меншігіндегі жайылымдар жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін беріледі. Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормалары сақталған кезде ғана, көрсетілген жайылымдарда басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі. Жайылымдарды рационалды пайдалану жайылымдардың жоғары өнімділігін алу үшін, ұзақ уақыт бойы шөптің құңды құрамын сақтау, жануарлардың көп көлемін жайылымдық астықпен қамтамасыз ету және мал шаруашылығы өнімінің жоғары көлемін алуға септігін тигізеді. Малды жайылымдық ұстаудың осындай маңыздылығында жайылымдарды ұстау мәселесі жоғары деңгейде өзекті, жайылымдық алқаптардың өнімділігі оларды дұрыс пайдалануда артады. Осылайша бір мал айдау жүйесін қолдануда малды бір алаңда ұстау мүмкіндігі 20-30 пайыз (бұдан әрі -%) көп, ал өткізуде жайылымдарды рационалды пайдаланудың барлық жүйесінің (шөпті дұрыс улау, ағымдағы күтім, жайылым айналымын енгізу, малды жаюдың қаша жүйесін пайдалану) табиғи жайылымдық алқаптардың өнімділігін 2-3 есе арттырады.
Жайылымдар — ауыл шаруашылығы жануарларын жыл бойы немесе маусымдық жаю үшін берілетін және пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер құрамындағы жер учаскелері, сондай-ақ жердің басқа санаттарының құрамындағы жер учаскелері.
Астық алқаптарын рационалды пайдалануы үшін қажет:

1) освоение и соблюдение пастбищеоборота, прекращение выпаса скота на сильно сбитых пастбищах до полного восстановления травостоя.
2) запрещается сжигание старики и соломы на пастбищах и пашне, так как это наносит ущерб флоре и фауне.
3) запрещается уничтожение кустарников, выполняющих охранную роль, сохраняющих земли от размыва.
4) осуществлять сенокошение в целях заготовки кормов в случаях, когда продуктивность пастбищ превышает потребность в кормах выпасаемых сельскохозяйственных животных при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ.

1) жайылым айналымын игеру және сақтау, қатты тапталған жайылымдарда шөптің толық қалыптасуына дейін малды жаюды тоқтату.
2) жайылымдар мен егістікте сабаншөп пен стариканы өртеу рұқсат етілмейді, себебі ол флора мен фаунаға зиян келтіреді.
3) жерлердің шайылудан сақтайтын қорғау рөлін орындайтын ағаштарды жою рұқсат етілмейді.
4) жайылымның жалпы алаңына рұқсат етілген жүктеменің шекті нормаларын сақтауда жайылатын ауыл шаруашылық жануарларын астыққа қажеттілігінен асатын жайылым өнімділігінде астықты дайындау мақсатында шөп оруды жүзеге асыру.

5) рационально использовать пастбища по их целевому назначению в соответствии с условиями предоставления пастбищ.
На территории Улытауского района обеспечение пастбищами сельских округов и данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных владельцев личных подсобных хозяйств представлены в Приложении 10 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
Нагрузка на общую площадь пастбищ утверждена Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064). В целом по району обеспеченность пастбищами достаточна для ведения животноводства. Так как имеются огромные земли запаса пастбищ 6 133 823 га.
План по управлению пастбищами и их использованию принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ. При разработке Плана по управлению пастбищами и их использованию учитывались традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующих территориях административно-территориальных единиц.
План по управлению пастбищами и их использованию включает:

5) жайылымдарды ұсыну талабына сәйкес жайылымдарды нысаналы мақсаты бойынша рационалды пайдалану.
Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 10 Қосымшаға сәйкес Ұлытау ауданының аумағында жайылымдардың қамтылғаны көрсетілген.
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктемесі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 бұйрығымен "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бекітілген. Ауданда жайылымдардың жүктемесі жеткілікті. Себебі аудандық жер қорымында 6 133 823 га жайлымдық жер бар.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесстерін болғызбау мақсатында қабылданды. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды әзірлеу кезінде әкімшілік-аумақтық бірліктердің тиісті аумақтарында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескерілген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарда:

1) схемы (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальных единиц в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов и карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры представлены согласно Приложениям 11-30 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года;

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемалары (картасы) және жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталары Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 11-30 Қосымшаларына сәйкес көрсетілген.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов и схемы доступа пастбище пользователей к водоисточникам, представлены согласно Приложениям 31-50 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года;
3) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселках и сельских округах представлены в Приложениях 51-70 к Плану по управлению и использованию пастбищ Улытауского района на 2018-2019 года.
Приложение 1
к Плану по управлению и
использованию пастбищ

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары және жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемалары Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 31-50 Қосымшаларына сәйкес көрсетілген;
3) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемалары және кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемалары Ұлытау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 51-70 Қосымшаларына сәйкес көрсетілген.
Жайлымдарды басқару
және пайдалану