Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек в городе Алматы
Решение XXVII сессии маслихата города Алматы VІ созыва от 17 апреля 2018 года № 223. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 5 мая 2018 года № 1476. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 30 сентября 2022 года N 175
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 30.09.2022 N 175 (вводится в действие с 1 января 2023 года).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Алматы VI-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания и выгула собак и кошек в городе Алматы согласно приложения 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Алматы согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Аппарату Маслихата города Алматы обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных печатных изданиях, а также в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на официальном интернет-ресурсе.
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по развитию предпринимательства и коммунального хозяйства маслихата города Алматы Авершина К.В.
5. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель XXVII-й
сессии маслихата города
Алматы VI-го созыва
К. Матыжанов
Секретарь маслихата города
Алматы VI-го созыва
К. Казанбаев
Приложение 1
к решению маслихата
города Алматы
от 17 апреля 2018 года № 223
Правила содержания и выгула собак и кошек в городе Алматы 1. Общие положения
1. Правила содержания и выгула собак и кошек в городе Алматы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" и Законом Республики Казахстан" от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
2. Правила регулируют порядок содержания и выгула собак и кошек в городе Алматы.
3. Правила основываются на принципах:
1) гуманного отношения к животным;
2) защиты животных от жестокого обращения;
3) учета и регулирования численности животных гуманными методами;
4) соблюдения ветеринарно-санитарных норм и обеспечения надлежащего эпизоотического и эпидемиологического состояния в городе.

Алматы қаласында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын бекіту туралы
VІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXVII сессиясының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 223 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2018 жылғы 5 мамырда № 1476 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 175
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 30.09.2022 № 175 (2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 2-2 тармағына сәйкес, VI сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес Алматы қаласында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес Алматы қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Алматы қаласы Мәслихатының аппараты осы шешімді әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, оны кейіннен ресми мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде және ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының кәсіпкерлікті дамыту және коммуналдық шаруашылық жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы К.В. Авершинге жүктелсін.
5. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
VІ сайланған Алматы
қаласы мәслихаты XXVІІ
сессиясының төрағасы
К. Матыжанов
VІ сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы
Қ. Қазанбаев
Алматы қаласы
мәслихатының
2018 жылғы 17
сәуірдегі
№ 223 шешіміне
1 - қосымша
Алматы қаласында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне және 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
2. Қағида Алматы қаласында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету тәртібін реттейді.
3. Қағида мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) жануарларға ізгілікпен қарау;
2) жануарларды қатыгездікпен қараудан қорғау;
3) жануарлардың санын ізгілік әдістермен есепке алу және реттеу;
4) ветеринариялық-санитариялық нормаларды сақтау және қалада қолайлы эпизоотиялық және эпидемиологиялық ахуалды қамтамасыз ету.

2. Порядок содержания собак и кошек
4. Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек.
5. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность, охраняются законодательством Республики Казахстан.
6. Все собаки и кошки, содержащиеся на территории города Алматы, регистрируются в Единой базе идентификации собак и кошек города Алматы.
7. Учет домашних собак и кошек проводится с целью:
1) единого учета животных в городе, в том числе для организации поиска потерянных животных и возвращения их законным владельцам;
2) контроля над численностью безнадзорных животных;
3) обеспечения эпизоотического благополучия в городе.
8. Процедуру чипирования и регистрации в Единой базе идентификации собак и кошек проводят специализированные предприятия и ветеринарные клиники, получившие ветеринарное регистрационное удостоверение. Данная процедура проводится однократно и считается действительной в течение всей жизни животного.
Чипирование носит рекомендательный характер.
9. При регистрации собак и/или кошек, владельцу выдается ветеринарный паспорт. В случае если на момент регистрации животное уже имеет ветеринарный паспорт, выдача нового ветеринарного паспорта не требуется.
10. Владелец собаки и/или кошки информирует регистрирующий орган о выбытии (продажа, пропажа, переезд, передача другому лицу и/или гибель), для снятия его с учета или перерегистрации в Единой базе идентификации собак и кошек города Алматы.
11. При эвтаназии или гибели собаки и/или кошки, ветеринарный паспорт передается в организацию, где ранее было зарегистрировано животное или любую организацию, имеющую доступ к Единой базе идентификации собак и кошек для его уничтожения.
12. Содержание собак и/или кошек допускается при соблюдении санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и следующих условий, настоящих Правил:
1) в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия проживающих соседей);
2) на территории предприятий, организаций, учреждений, садоводческих и дачных некоммерческих объединениях граждан, базах отдыха, на территории личного подворья при условии соблюдения норм безопасности людей, находящихся на данной и прилегающей территории;
3) в детских и подростковых учреждениях, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях (санатории, Дома отдыха, пансионаты) с разрешения уполномоченного органа;
4) в гостинице, при проживании в ней владельца с животным, по согласованию с администрацией.

2. Иттер мен мысықтарды асырау тәртібі
4. Қағида иттер мен мысықтардың барлық иелеріне қолданылады.
5. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және кез келген меншік ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен қорғалады.
6. Алматы қаласының аумағында асыраланатын барлық иттер мен мысықтар Алматы қаласының иттері мен мысықтарын Бірыңғай бірдейлендіру базасында тіркеледі.
7. Үй иттері мен мысықтарын есепке алу мына мақсаттарда жүргізіледі:
1) қаладағы жануарларды бірыңғай тіркеу, оның ішінде жоғалған жануарларды іздестіруді және оларды иелеріне қайтаруды ұйымдастыру;
2) қараусыз қалған жануарлардың санын бақылау;
3) қаладағы эпизоотиялық саламаттылықты қамтамасыз ету.
8. Иттер мен мысықтардың Бірыңғай бірдейлендіру базасына тіркеу және чип енгізу рәсімін ветеринарлық тіркеу куәліктерін алған мамандандырылған кәсіпорындар мен ветеринарлық емханалар жүргізеді. Бұл рәсім бір рет жүргізіледі және жануардың бүкіл өмір бойына жарамды болып саналады.
Чип енгізу рәсімі ұсынымдық сипатқа ие.
9. Иттерді және/немесе мысықтарды тіркеу кезінде иесіне ветеринарлық паспорт беріледі. Егер тіркеу кезінде жануардың ветеринарлық паспорты болса, жаңа ветеринарлық паспорт берудің қажеті жоқ.
10. Иттің және/немесе мысықтың иесі тіркеуші органға Алматы қаласының иттер мен мысықтардың Бірыңғай бірдейлендіру базасынан есептен шығару немесе қайта тіркеу үшін жануардың әкетілуі (сатылу, жоғалу, көшу, басқа бір адамға тапсырылу және өлу) туралы хабарлайды.
11. Иттерді және/немесе мысықтарды эвтаназиялау және/немесе өлген кезде ветеринарлық паспорт бұрын жануар тіркеуде болған ұйымға немесе иттер мен мысықтардың Бірыңғай бірдейлендіру базасына рұқсаты бар кез келген ұйымға оны жою үшін беріледі.
12. Санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және осы Қағиданың келесі шарттары сақталған жағдайда иттерді және/немесе мысықтарды асырауға рұқсат етіледі:
1) бірнеше отбасыдан тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзіне тиесілі тұрғын алаңында (жатақханадағы көршілердің жазбаша келісімімен);
2) итті кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер, азаматтардың бау-бақша шаруашылықтары мен коммерциялық емес саяжайлар бірлестіктерінің аумағында, демалыс орындарында, жеке ауладағы және оған іргелес аумақтағы адамдардың қауіпсіздік нормалары сақталған жағдайда аталған аумақта;
3) балалар және жасөспірімдер мекемелерінде, жазғы және қысқы сауықтыру санаториялық-курорттық мекемелерде (санаторийлер, Демалыс үйлері, пансионаттар) уәкілетті органның рұқсатымен;
4) иесі қонақ үйде тұрақтаған жағдайда, жануарды әкімшіліктің келісімі бойынша.

13. Собаки должны содержаться на территории, исключающей побег животного, нападение и/или нанесение покусов людей и/или других животных.
14. На территории, охраняемой собаками, необходимо наличие предупредительной таблички с надписью "Осторожно злая собака!".
15. Ненадлежащее содержание животных, причинение беспокойства соседям (постоянный шум, лай, зловонный запах, жестокое обращение с животными, бесконтрольное разведение животных), влечет запрещение содержания животного или его изъятие в судебном порядке.
16. Владельцам собак и/или кошки рекомендуется проводить профилактические обработки животных от кожных паразитов и гельминтов не реже одного раза в квартал.
17. Владельцы собак и кошек обеспечивают своевременную вакцинацию против бешенства по возрасту.
18. В случае нанесения покусов, царапин человеку, владельцу собаки и/или кошки необходимо предоставить животное в ветеринарную клинику для обследования. При невозможности предоставления животного в ветеринарную клинику, владелец может вызвать ветеринарного врача на дом. Животное берется под наблюдение на срок не менее 10 (десяти) календарных дней. По истечении срока наблюдения, ветеринарный врач выписывает справку о состоянии здоровья животного. Владелец представляет пострадавшему лицу справку о состоянии здоровья животного.
19. По мере поступления информации (размещение объявлений в средствах массовой информации, на сайте) от специализированного предприятия о проведении ветеринарно-профилактических мероприятий, владельцам собак и/или кошек необходимо беспрепятственно предоставлять своих животных в указанное место для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок в случае, если животное не проходило процедуру вакцинации.
20. Во всех случаях подозрения собак и/или кошек на инфекционные заболевания, владельцу необходимо обратиться в специализированные предприятия, либо в ветеринарные клиники и соблюдать рекомендации ветеринарного специалиста по результатам обследования.
21. Проведение выставок, соревнований и других массовых мероприятий с участием собак и/или кошек проводится при условии соблюдения зоогигиенических, ветеринарно-санитарных норм.
22. Трупы собак и/или кошек передаются в специализированные предприятия, занимающиеся отловом и уничтожением бродячих собак и кошек, для последующей утилизации с получением соответствующих документов.
23. На территории города Алматы не допускается:
1) организация в жилых домах приютов, гостиниц и питомников для собак и кошек;
2) содержание собак и/или кошек в местах общего пользования (лестничные площадки, подвалы, чердаки, сопредельные балконы или лоджии, и другие подсобные помещения общего пользования), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий индивидуальных жилых домов), в кухнях и коридорах общежитий;

13. Иттер, жануардың қашуын, адамдарға және/немесе басқа жануарларға шабуылдауын және/немесе қауып алуын болдырмайтын аумақта асыралуы қажет.
14. Иттер күзететін аймақтарда "Абайлаңыз қабаған ит!" жазуы бар, ескерту тақтайшалары болуы қажет.
15. Жануарды тиісінше күтіп-асырамаған, көршілерге мазасыздық туғызған жағдайда (үнемі шу, үру, пәтерде, үйде жағымсыз иістің болуы, жануарларға қатыгездікпен қарау, жануарларды бақылаусыз өсіру) жануарды асырауға тиым салу немесе жануарды алып қою соттың шешімі бойынша жүргізіледі.
16. Иттің және/немесе мысықтың иелеріне тоқсанына кемінде бір рет жануарларды тері паразиттері және гельминттерінен профилактикалық өңдеуден өткізу ұсынылады.
17. Иттер мен мысықтардың иелері құтыруға қарсы вакцинацияны жасына қарай өтуін қамтамасыз етеді.
18. Адамды тістеп алған, жарақаттаған жағдайда иттің және/немесе мысықтың иесіне жануарды тексеру үшін ветеринарлық емханаға әкелу қажет. Жануарды ветеринарлық емханаға әкелу мүмкін болмаған жағдайда иесі ветеринар дәрігерді үйге шақыра алады. Жануар кемінде 10 (он) күнтізбелік күн мерзімге бақылауға алынады. Бақылау мерзімі өткен соң ветеринар дәрігер жануардың денсаулық жағдайы туралы анықтама жазып береді. Иесі жапа шеккен адамға жануардың денсаулық жағдайы туралы анықтама береді.
19. Мамандандырылған кәсіпорындардан ветеринарлық-алдын алу іс-шараларын өткізу туралы ақпараттың түсуіне қарай (бұқаралық ақпарат құралдары, сайтта хабарландыру орналастыру) иттердің және/немесе мысықтардың иелеріне егер жануар вакцинация рәсімінен өтпеген жағдайда өз жануарларын тексеру, диагностикалық тексеру және емдеу-алдын алу өңдеулерінен өту үшін аталған орындарға кедергісіз әкелу қажет.
20. Иттер және/немесе мысықтардың жұқпалы аурумен ауырғанына күдіктенген жағдайда иесіне мамандандырылған кәсіпорындарға, не ветеринарлық емханаға жүгіну және зерттеу нәтижелері бойынша ветеринар маманның нұсқауларын қатаң сақтау қажет.
21. Иттер және/немесе мысықтардың қатысуымен өтетін көрмелер, жарыстар және басқа да бұқаралық іс-шараларда зоогигеналық, ветеринариялық-санитариялық нормалар мен қағидалар сақталған жағдайда жүргізіледі.
22. Иттердің және мысықтардың өлекселері әрі қарай жою және тиісті құжаттарды алу үшін қаңғыбас иттерді және мысықтарды аулау және жоюмен айналысатын мамандандырылған кәсіпорындарға беріледі.
23. Алматы қаласының аумағында мыналарға рұқсат етілмейді:
1) тұрғын үйлерде иттер және мысықтарға арналған паналар, қонақ үйлер және питомниктер ұйымдастыру;
2) иттерді және/немесе мысықтарды жалпы пайдаланымдағы орындарда (баспалдақ алаңдары, жертөлелер, шатырдың асты, іргелес балкондар немесе лоджиялар, және жалпы пайдаланымдағы басқа да қосалқы үй-жайлар) және үйдің маңындағы аумақтарда (жеке тұрғын үйлердің үй маңындағы аумақтарынан басқа), жатақханалардың асханаларында және дәліздерінде ұстау;

3) оставление животных на территориях дачных и садоводческих объединений без должного присмотра и ухода;
4) бесконтрольное разведение собак и кошек;
5) содержание, отлов собак и кошек с целью дальнейшего использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления;
6) применение насилия (избиение, нанесение травм, убийство);
7) натравливание собак на людей и/или животных;
8) организация и проведение собачьих боев.
3. Порядок выгула собак
24. Во время выгула, владельцам собак и/или лицам, осуществляющим выгул, необходимо соблюдать следующие требования:
1) выводить собак в места общего пользования на коротком поводке и в наморднике, за исключением щенков в возрасте до трех месяцев, декоративных собак, ростом до 25 сантиметров в холке, а также собак- брахицефалов (породы с укороченной мордой).
2) не создавать беспокойство и помехи для окружающих при выгуле животного.
3) не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха. В случае удовлетворения собаки и/или кошки естественных физиологических нужд в местах выгула, владельцы обеспечивают уборку экскрементов своей собаки.
4) при переходе через улицу и вблизи магистралей, владельцу собаки необходимо взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части;
5) владельцу разрешается на ограниченное время оставить собаку в наморднике, привязанной на коротком поводке возле магазина или другого учреждения. При этом собака не должна препятствовать проходу людей и проезду автотранспорта.
25. На территории города не допускается:
1) выгуливать собак и находиться с ними в общественных местах и транспорте лицам, находящимся в состоянии алкогольного и наркотического опьянения;
2) выгуливать собак на детских и спортивных площадках, территориях детских дошкольных и школьных заведений, лечебных учреждений, в местах, где установлены запрещающие знаки;
3) выгуливать собак на пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
4) перевозить животное в закрытых багажных отсеках, а также оставлять без надзора в салоне автотранспорта с плотно закрытыми окнами.
4. Ответственность за нарушение требований Правил
26. За нарушение требований настоящих Правил, физические и юридические лица несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к решению маслихата
города Алматы
от 17 апреля 2018 года № 223
Перечень утративших сил некоторых решений маслихата города Алматы

3) жануарларды саяжай және бау-бақша бірлестіктерінің аумақтарында тиісті қараусыз және күтімсіз қалдыру;
4) иттерді және мысықтарды бақылаусыз өсіру;
5) иттерді және мысықтарды олардың терісін және етін әрі қарай пайдалану, сату, қайта өңдеу және тұтыну мақсатында асырау, аулау;
6) зорлық көрсету (ұрып-соғу, жарақаттау, өлтіру);
7) иттерді адамдарға немесе жануарларға айдап салу.
8) иттердің айқасын ұйымдастыру және өткізу.
3. Иттерді серуендету тәртібі
24. Иттерді және/немесе мысықтарды серуенге шығарған кезде иелері мына талаптарды сақтауы қажет:
1) үш айлық жасқа дейінгі күшіктер және шоқтығындағы бойы 25 сантиметрге дейінгі декоративтік иттерді, сонымен бірге тұмылдырықсыз серуендетуге шығаруға болатын брахицефал-иттерді (қысқа тұмсықты тұқымдағы иттер) қоспағанда, жалпы пайдаланымдағы орындарға қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен шығару;
2) серуенге шығарғанда айналасындағыларға мазасыздық және кедергі келтірмеу;
3) аулаларды, кіреберістерді, баспалдақ алаңдарын, лифтілерді, балалар алаңдарын, жолдарды, тротуарларды, гүлзарларды, саябақтары, демалу орындарын ластамау. Серуендету орындарында иттердің және/немесе мысықтардың табиғи физиологиялық мұқтаждықтарын қанағаттандырған жағдайда, иелері өз иттерінің экскременттерін жинауды қамтамасыз етеді.
4) иттің иесі көшеден өткен немесе магистральдарға жақын жерлерде жол-көлік оқиғаларын және жол бойында иттің өлімін болдырмау үшін мойын жібін қысқартып ұстауы қажет;
5) иттің иесіне итті белгілі бір уақытқа қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен дүкендердің немесе басқа да мекемелердің алдына байлаулы қалдыруға рұқсат етіледі. Бірақ, ит адамдардың және автокөліктің жүруіне кедергі келтірмеуі тиіс.
25. Қала аумағында рұқсат етілмейді:
1) алкогольмен және есірткімен мас күйіндегі адамдарға қоғамдық орындарда итті серуендетуге және көлікте алып жүруге;
2) иттерді ауладағы балалар ойнайтын және спорттық алаңдарда, мектепке дейінгі және оқу орындарының аумақтарында, емдеу мекемелерінде, тыйым салынған ескерту белгілері орнатылған жерлерде серуендетуге;
3) иттерді жағажайда серуендетуге, қоғамдық шомылу орындарында, тоғандарда, су бұрқақтарда және су айдындарында жануарларды шомылдыруға және жуындыруға;
4) жануарды жабық жүк салу бөліктерінде тасымалдауға, сондай-ақ терезесі тығыз жабылған автокөліктертің салонында қараусыз қалдыруға.
4. Қағида талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік
26. Осы Қағида талаптарын бұзғаны үшін, жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Алматы қаласы
мәслихатының
2018 жылғы 17 сәуірдегі
№ 223 шешіміне
2 - қосымша
Алматы қаласы мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізімі

1. Решение XIX сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 28 августа 2013 года № 157 "Об утверждении Правил содержания и выгула кошек в городе Алматы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1003, опубликованный в газетах "Алматы ақшамы" 12 октября 2013 года № 124 и "Вечерний Алматы" 12 октября 2013 года № 128);
2. Решение XIX сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 28 августа 2013 года № 158 "Об утверждении Правил содержания и выгула собак в городе Алматы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1002, опубликованный в газетах "Алматы ақшамы" 19 октября 2013 года № 126 и "Вечерний Алматы" 12 октября 2013 года № 128);
3. Решение V-ой сессии маслихата города Алматы VI-го созыва от 18 мая 2016 года № 17 "О внесении изменений и дополнения в решение XIX-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 28 августа 2013 года № 157 "Об утверждении Правил содержания кошек в городе Алматы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1291, опубликованный в газетах "Алматы ақшамы" 25 июня 2016 года № 76 и "Вечерний Алматы" 25 июня 2016 года № 77);
4. Решение V-ой сессии маслихата города Алматы VI-го созыва от 18 мая 2016 года № 18 "О внесении изменений и дополнения в решение XIX-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 28 августа 2013 года № 158 "Об утверждении Правил содержания собак в городе Алматы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1292, опубликованный в газетах "Алматы ақшамы" 25 июня 2016 года № 76 и "Вечерний Алматы" 25 июня 2016 года № 77).

1. V сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХІХ сессиясының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 157 "Алматы қаласында мысықтарды ұстау және серуендету Қағидасын бекіту туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1003 болып тіркелген, 2013 жылғы 12 қазандағы № 124 "Алматы ақшамы" және № 128 "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
2. V сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХІХ сессиясының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 158 "Алматы қаласында иттерді ұстау және серуендету Қағидасын бекіту туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1002 болып тіркелген, 2013 жылғы 12 қазандағы № 126 "Алматы ақшамы" және № 128 "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
3. VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының V сессиясының 2016 жылғы 18 мамырдағы № 17 "Алматы қаласында мысықтарды ұстау Қағидасын бекіту туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1291 болып тіркелген, 2016 жылғы 25 маусымдағы № 76 "Алматы ақшамы" және № 77 "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
4. VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының V сессиясының 2016 жылғы 18 мамырдағы № 18 "Алматы қаласында иттерді ұстау Қағидасын бекіту туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1292 болып тіркелген, 2016 жылғы 25 маусымдағы № 76 "Алматы ақшамы" және № 77 "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған).