Об установлении охранной зоны и определении режима использования земель магистральных газопроводов "Газли – Шымкент", "Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы"
Постановление акимата Южно-Казахстанской области от 21 мая 2018 года № 139. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 7 июня 2018 года № 4622
В соответствии со статьей 118 и с пунктами 1, 2 и 4 статьи 121 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, подпунктом 8) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе", акимат Южно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить охранную зону:
1) линейной части магистрального газопровода "Газли – Шымкент" без изъятия земельных участков у собственников и землепользователей по 50 метров от оси газопроводов, на землях сельскохозяйственного назначения по 25 метров от оси газопроводов с каждой стороны согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2) линейной части магистрального газопровода "Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы" без изъятия земельных участков у собственников и землепользователей по 50 метров от оси газопроводов, на землях сельскохозяйственного назначения по 25 метров от оси газопроводов с каждой стороны согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3) компрессорных и газораспределительных станций, станций подземного хранения газа, отводов магистральных газопроводов "Газли – Шымкент", "Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы" без изъятия земельных участков у собственников и землепользователей по 100 метров во все стороны от границ территории согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Определить режим использования земель в охранной зоне магистральных газопроводов "Газли – Шымкент", "Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы" согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Аппарат акима Южно-Казахстанской области" в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Газли – Шымкент", "Бұхара газтасымалдаушы ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы" магистральдық газ құбырларының күзет аймағын белгілеу және жерді пайдалану режимін айқындау туралы
Оңтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң 2018 жылғы 21 мамырдағы № 139 қаулысы. Оңтүстiк Қазақстан облысының Әдiлет департаментiнде 2018 жылғы 7 маусымда № 4622 болып тiркелдi
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 118-бабына және 121-бабының 1, 2 және 4-тармақтарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағы 8)-тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Магистральдық құбырлар туралы" 2012 жылғы 22 маусымдағы Заңының 14-бабының 1-тармағына сәйкес Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Күзет аймағы:
1) "Газли – Шымкент" магистральдық газ құбырының желілік бөлігіне жер учаскелері меншік иелері мен жер пайдаланушылардан алып қоймастан, магистральдық газ құбыры осінің әрбір жағынан 50 метрден, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде құбыр осінің әрбір жағынан 25 метрден осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес;
2) "Бұхара газтасымалдаушы ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы" магистральдық газ құбырының желілік бөлігіне жер учаскелері меншік иелері мен жер пайдаланушылардан алып қоймастан, магистральдық газ құбыры осінің әрбір жағынан 50 метрден, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде құбыр осінің әрбір жағынан 25 метрден осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес;
3) "Газли – Шымкент", "Бұхара газтасымалдаушы ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы" магистральдық газ құбырларының компрессорлық және газ тарату станцияларының, газды жерасты сақтау станцияларының, шығу жер учаскелеріне жер учаскелері меншік иелері мен жер пайдаланушылардан алып қоймастан, аумақтарының шекараларынан барлық жағынан 100 метрден осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес белгіленсін.
2. "Газли – Шымкент", "Бұхара газтасымалдаушы ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы" магистральдық газ құбырларының қорғау аймағындағы жерді пайдалану режимі осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес айқындалсын.
3. "Оңтүстiк Қазақстан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыны мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории Южно-Казахстанской области;
4) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Южно-Казахстанской области после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Садыра Е.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Ж.Туймебаев
Усербаев А.Ш.
Тургумбеков А.Е.
Садыр Е.А.
Садибеков У.
Сарсембаев Т.К.
Тасжуреков Е.К.
Сабитов А.С.
Тасыбаев А.Б.
Приложение 1
к постановлению акимата
Южно-Казахстанской области
от "21" мая 2018 года № 139
Охранная зона линейной части магистрального газопровода "Газли-Шымкент", проходящего по Южно-Казахстанской области
Администра-тивно–террито-риальная единица
Площадь охранной зоны, гектар
в том числе:
Земли сельскохозяйственного назначения, гектар
Земли населенных пунктов, гектар
Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
Земли лесного фонда
Земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения
Земли водного фонда
Земли запаса
Прочие земли
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
город Арысь

3) осы қаулыны мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін Оңтүстік Қазақстан облысында таралатын мерзімді басылымдарға жіберуді;
4) осы қаулыны оны ресми жарияланғаннан кейін Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары Е.Ә.Садырға жүктелсiн.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Ж.Түймебаев
Ә.Ш. Өсербаев
Ә.Е.Тұрғымбеков
Е.Ә.Садыр
Ұ.Сәдібеков
Т.Қ.Сәрсембаев
Е.Қ.Тасжүреков
А.С.Сәбитов
А.Б.Тасыбаев
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2018 жылғы "21"
мамырдағы № 139 қаулысына
1-қосымша
Оңтүстік Қазақстан облысынан өтетін "Газли-Шымкент" магистральдық газ құбырының желілік бөлігінің күзет аймағы
Әкім-шілік- аумақ-тық бірлік
Күзет айма-ғының көлемі, гектар
соның ішінде:
Ауыл шаруа-шылығы мақ-сатын-дағы жерлер, гектар
Елді мекен жер-лері, гектар
Өнер-кәсіп, көлік, байла-ныс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіп-сіздік мұқта-жына арналған жер және ауыл шаруа-шылы-ғына арнал-маған өзге де жерлер
Орман қоры-ның жер-лері
Ерекше қорға-латын табиғи аумақ-тардың сау-ықтыру мақса-тындағы, рекреа-циялық және тарихи- мәдени жерлер
Су қоры-ның жері
Босал-қы жер
Басқа жерлер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Арыс қа-ласы

81,0821
89,7186
14,8936
354,1923
1,3019
Приложение 4
к постановлению акимата
Южно-Казахстанской области
от "21" мая 2018 года № 139
Режим использования земель в охранной зоне магистральных газопроводов "Газли – Шымкент", "Бухарский газоносный район – Ташкент– Бишкек– Алматы"
В пределах границ охранной зоны магистральных газопроводов "Газли – Шымкент", "Бухарский газоносный район – Ташкент– Бишкек– Алматы" запрещается:

81,0821
89,7186
14,8936
354,1923
1,3019
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2018 жылғы "21"
мамырдағы № 139 қаулысына
4-қосымша
"Газли – Шымкент", "Бұхара газтасмалдаушы ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы" магистральдық газ құбырларының қорғау аймағындағы жерді пайдалану режимі
"Газли – Шымкент", "Бұхара газтасмалдаушы ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы" магистральдық газ құбырларының қорғау аймақтарының шегінде:

1) устройство переездов, грунтовых дорог и иных временных или постоянных транспортных пересечений трассы магистрального трубопровода и его охранной зоны без согласования с собственником магистрального трубопровода, место их размещения, порядка строительства, обустройства и использования;
2) садоводство и лесоразведение, а также выполнение любых не согласованных с собственником магистрального трубопровода работ, кроме комплекса агротехнических работ для выращивания полевых сельскохозяйственных культур с пахотной глубиной не более тридцати пяти сантиметров;
3) рекультивация дорог, обустроенных собственником магистрального трубопровода либо оператором, предназначенных для обслуживания магистрального трубопровода и обеспечения его физической защиты, а также воспрепятствование движению работников, выполняющих противопожарные и охранные функции на магистральном трубопроводе по этим дорогам, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) возведение любых построек и сооружений;
5) организация стоянок автомобильных транспортных средств, тракторов и механизмов;
6) производство мелиоративных земляных работ, сооружение оросительных и осушительных систем;
7) производство горных, строительных, монтажных и взрывных работ, планировка грунта без согласования с собственником магистрального трубопровода;
8) производство геологосъемочных, поисковых, геодезических и других изыскательных работ, связанных с устройством скважин, шурфов и взятием проб грунта кроме почвенных образцов.

1) өткелдерді, қара жолдарды және магистральдық құбыр трассасы мен оның күзет аймағын өзге де уақытша немесе тұрақты көлікпен кесіп өтудің орналасу орындарын, салу, жайластыру және пайдалану тәртібін магистральдық құбырдың меншік иесімен келіспей, орнатуға;
2) бағбандыққа және орман өсіруге, сондай-ақ жер жырту тереңдігі отыз бес сантиметрден аспайтын далалық ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін агротехникалық жұмыстар кешенінен басқа, магистральдық құбырдың меншік иесімен келісілмеген кез келген жұмысты орындауға;
3) магистральдық құбырдың меншік иесі не оператор жайластырған, магистральдық құбырға қызмет көрсету мен оның физикалық қорғалуын қамтамасыз етуге арналған жолдарды рекультивациялауға, сондай-ақ магистральдық құбырда өртке қарсы және күзет функцияларын орындайтын қызметкерлердің осы жолдармен қозғалысына, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кедергі келтіруге;
4) кез келген құрылыстар мен ғимараттар салуға;
5) автомобиль көлігі құралдарының, тракторлар мен механизмдердің тұрақтарын ұйымдастыруға;
6) мелиоративтік жер жұмыстарын жүргізуге, суару және құрғату жүйелерін салуға;
7) магистральдық құбырдың меншік иесінің келісімінсіз тау-кен, құрылыс салу, монтаждау және жару жұмыстарын жүргізуге, жерді тегістеуге;
8) ұңғымалар, тікқазбалар орнатуға және топырақ сынамаларын (топырақ үлгілерінен басқа) алуға байланысты геологиялық түсіру, іздеу, геодезиялық және басқа да іздестіру жұмыстарын жүргізуге тыйым салынады.