Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Уланскому району на 2018-2019 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 8 августа 2018 года № 221. Зарегистрировано Управлением юстиции Уланского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 6 сентября 2018 года № 5-17-191
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Уланскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии С. Кучерин
Секретарь Уланского
районного маслихата
О. Сыдыков
Утвержден
решением Уланского районного
маслихата от 8 августа 2018 года
№ 221

Ұлан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға жайылымдарды басқару мен оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан аудандық мәслихатының 2018 жылғы 8 тамыздағы № 221 шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Ұлан аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 6 қыркүйекте № 5-17-191 болып тіркелді
Ұлан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға жайылымдарды басқару мен оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13 - баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы сәйкес, Ұлан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұлан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С. Кучерин
Ұлан аудандық
мәслихат хатшысы
О. Сыдыков
Ұлан аудандық мәслихатының
2018 жылғы 8 тамыздағы
№ 221 шешімімен бекітілді

План по управлению пастбищами и их использованию по Уланскому району на 2018-2019 годы
Введение
В связи с принятием закона Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года о регулировании общественных отношений, связанные с рациональным использованием пастбищ и улучшения состояний пастбищ и их инфраструктуры, предотвращения процессов деградирования, увеличением поголовья сельскохозяйственных животных, с перспективой их роста возникла необходимость разработки плана по управлению пастбищами.

Ұлан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Кіріспе
2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының "Жайылым туралы" Заңының қабылдануына байланысты жерді оңтайлы пайдалануға және жайылым жағдайы мен оның инфрақұрылымын жақсартуға, азғындаушылық үрдісті болдырмауға, ауылшаруашылық мал басын көбейтуге, оның келешекте өсуіне байланысты қоғамдық қатынастарды реттеу туралы жайылымдарды басқару бойынша жоспар әзірлеу қажеттігі туындады.

Уланский район расположен в центральной части Восточно-Казахстанской области вдоль левого берега реки Иртыш в горно-степной, сухостепной зоне. Горно-степная зона подразделяется на горная лугово-степная, предгорная степная умеренно-влажная и степная умеренно засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 миллиметров. Температура воздуха самая низкая – 45, самая высокая 40. Среднегодовая температура 10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 метров в секунду.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.

Ұлан ауданы Шығыс Қазақстан облысының орталық бөлігінде Ертіс өзенінің сол жағалауында таулы-далалы, құрғақ далалы аймағында орналасқан. Таулы-далалы аймақ таулы шалғынды дала, тау бөктеріндегі далалы бірқалыпты-ылғалды және далалы бірқалыпты-құрғақ белдем тармақты аймақтарға бөлінеді. Ауа райы бірқалыпты – құрғақ, бірқалыпты ыстық, жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 360-390 миллиметр. Ауа температурасының ең төмендігі – 45, ең жоғарғысы 40. Орташа жылдық температура 10. Салыстырмалы ылғалдылық 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік – батыс бағыттарында жел басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 секундына метр.
Топырағы күңгірт-құба, таулы жерде оңтүстіктік қара топырақ, қарапайым қара топырақ, оңтүстік қара топырағы, тау қаратопырағы сілтісіз және қарапайым.
Өсімдік жабыны селеулі-бетегелі-жусанды, селеулі-бетегелі-бозды-бетегелі, бозды-бетегелі-астық тұқымдасты, жұмсақ сабақты және бұталы-шымқабатты- астық тұқымдасты бозды бетегесімен екенін білдіреді.

Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Карасу, Курук, Песчанка, Дресвянка, Уланка, Уранхай, Таргын, Огневка, Аюды, Манат, Артымбек, Сибинка, Талдыбулак, Кызылсу, Балабай и множества других рек и ручьев.
Уланский район занимает 962481 гектар площади, с населением 40,6 тысяч человек и делится на 13 сельских и 3 поселковых округов.
Районный центр поселок Касыма Кайсенова находится в 12 километрах на юг от областного центра города Усть-Каменогорска.
Распределение земель по категориям
№ п/п
Наименование категории земель
Всего земель гектар
пастбищ
всего
В том числе
обводных
отгонных
1
Земли сельскохозяйственного назначения

Тұрақты қарлы жабын қараша айының ортасында орнайды, сәуірдің бірінші декадасында көшкін жүреді. Аязсыз мерзімнің ұзақтығы 130-150 күн.
Ертіс өзенінің алабы гидрография болып табылады. Ерекше ірі өзендер: Қарасу, Құрық, Песчанка, Дресвянка, Ұлан, Уранхай, Тарғын, Огневка, Аюды, Манат, Артымбек, Сібе, Талдыбұлақ, Қызылсу, Балабай және тағы басқа көптеген өзендер мен арықтар.
Ұлан ауданының жер көлемі 962481 гектар, халық саны 40,6 мың адам және 13 ауылдық, 3 кент округіне бөлінген. Аудан орталығы Қасым Қайсенов кенті облыс орталығы Өскемен қаласының оңтүстігіне қарай 12 километр жерде орналасқан.
Санаттары бойынша жерді бөлу
р/с
Жер санатының атауы
Барлық жер га
жайылымдар
Барлығы
Оның ішінде
Айналма
Мал айдайтын жер
1
Ауыл шаруашылығы белгіленген жер

364 048
371 106
ВСЕГО
735 154
Для обеспечения сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц пастбищами по сельским населенным пунктам по норме необходимо 364 048 гектар пастбищ, при выпасе скота: Крупнорогатый скот – 180 дней, Мелькорогатый скот – 240 дней, Лошадей – 270 дней. В данный период земли населенных пунктов составляют 76 606 гектар.
Расчет кормоединиц необходимых для содержания данного поголовья скота на выпасах:
Крупнорогратый скот – 29460 голов х 9,4 кормовых единиц = 276924 кормовых единиц

364 048
371 106
БАРЛЫҒЫ
735 154
Жеке және заңды тұлғалардың ауылшаруашылық мал басын жайылымдармен қамтамасыз ету үшін ауылдық елді мекендерге норма бойынша 364 048 га жайылым қажет, ірі қараны жаюға: Ірі қара – 180 күн, Ұсақ мал – 240 күн, жылқы – 270 күн. Осы мерзімге елді мекендердегі жер телімі 76 606 га құрайды.
Ірі қара мал басын жайылымда ұстау үшін қажетті жембірлігі есебі:
Ірі қара – 29460 бас х 9,4 жем бірлігі = 276924 жем бірлігі.

Мелкорогатый скот – 45497 голов х 3,0 кормовых единиц = 136491 кормовых единиц
Лошади – 13344 гол х 16,0 кормовых единиц = 213504 кормовых единиц
Итого = 626919 кормовых единиц.
При средней урожайности 3,8 центнера с гектара по району нехватка пастбищ необходимо компенсировать стойловым содержанием скота с развитием кормовых севооборотов и активным включением летних пастбищ для отгонного животноводства.
Устройство и использование пастбищ
Основой рационального использование естественных пастбищ является пастбищеоборот. Эта система использования пастбищ и ухода за ними направленная на поддержания и увеличение их продуктивности путем последовательного чередования выпаса и отдыха в сочетании с проведением мероприятий по улучшению травостоя. Задача пастбищеоборота состоит в том, чтобы снизить отрицательное влияние выпаса скота на условия развития растений.
Для сохранения высокого качества пастбищ необходимо стравливание начинать, когда растительность на пастбищах достигнет 8-10 сантиметров. К этому времени растения успевают отложить в корневой системе достаточный запас питательных веществ для образования новых побегов. Предоставление пастбищам отдыха в определенное время сезона – одно из важнейших мероприятии по их улучшению. Сущность этого мероприятия заключается в предоставлений пастбищам, после определенного времени их использования, отдыха, в течении которого растения должны обсемениться и дать всходы молодым побегам.
В целях создания благоприятных условий их использования, настоящим планом предусмотрено за каждой выпасной группой скота закрепить свой пастбищеоборот.
Чтобы поднять продуктивность пастбищных угодий и предотвратить дальнейшую их деградацию, настоящим планом намечается использовать их в системе трех польного пастбищеоборота.
Схема трех польного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Годы
Участки
1
2
3
1
выпас
выпас
отдых
2
выпас
отдых
выпас
3
отдых
выпас
выпас
Природоохранные мероприятия
Охрана природы является одной из основных экономических проблем рационального использования земель, сохранения и повышения плодородия почвы. Одним из главных факторов, разрушающих почвенный покров, является эрозионные процессы и нерациональная хозяйственная деятельность человека.
Основной задачей противоэрозионной организации территории является создание условий для прекращения, ослабления и предотвращения эрозионных процессов с четким соблюдением схемы пастбищеоборота, графика выпаса скота, соблюдением правил использования водоохранных зон и полос.
Заключение
План по управлению пастбищами и их использованию разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года № 47. Настоящий закон регулирует общественные отношения, связанные с рациональным использованием пастбищ и их инфраструктуры, предотвращения деградации пастбищ.
Приложение № 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Уланскому району

Ұсақ мал – 45497 бас х 3,0 жем бірлігі = 136491 жем бірлігі.
Жылқы – 13344 бас х 16,0 жем бірлігі = 213504 жем бірлігі.
Барлығы = 626919 жем бірлік.
Орташа өнімділік гектарынан 3,8 центнер болғанда аудан бойынша жайылымның жетіспеушілігін ірі қараны қорада ұстау, жемдеуіш егіс айналымын дамыту және айдалымдағы мал шаруашылығы үшін жаздық жайылымды белсенді енгізу арқылы орнын толтыру қажет.
Жайылымдарды құру және пайдалану
Табиғи жайылымдарды ұтымды пайдаланудың негізі жайылым айналым болып табылады. Бұл жайылымды пайдалану және тізбекті кезекпен жаю мен жер оттылығын жақсарту бойынша шаралар өткізілуімен, демалдыру үйлесімі жолымен оған қолдау жасауға және оның өнімділігін арттыруға бағытталған күтім жасау жүйесі болып табылады. Жайылым айналымның міндеті, бұл өсімдіктердің дамуы жағдайына ірі қараны жаюға теріс әсер беруін төмендету.
Жайылымның жоғары сапасын сақтау үшін өршітуді жайылымдағы өсімдік 8-10 сантиметрге жеткенде бастау қажет. Бұл уақытқа дейін жаңа өскіндерге өсімдік тамыр жүйесінде құнарлы заттардың жеткілікті қорын жинақтап үлгереді. Жайылымдарға белгілі мерзім уақытына демалыс беру – оларды жақсартудың бірден бір шарасы. Бұл шараның мазмұны жайылымды демалдырған белгілі бір уақыттан соң өсімдіктер тұқым шашып жас өскіндер өнгеннен соң жайылымдарды беру болып табылады.
Оларды пайдалануға қолайлы жағдай туғызу мақсатында осы жоспармен әрбір ірі қара жаю тобына өз жайылымдарын бекіту қарастырылды.
Жайылым алқабының өнімділігін арттыру және оның келешектегі азғындаушылығын болдырмау үшін жоспар бойынша оны 3 далалық жайылым айналымын пайдалану жүйесінде пайдалану көзделуде.
Бір табын үшін 3 далалық жайылым айналымының сызбасы
Жылдар
Телімдер
1
2
3
1
өріс
өріс
демалыс
2
өріс
демалыс
өріс
3
демалыс
өріс
өріс
Табиғатты қорғау шаралары
Табиғатты қорғау жерді ұтымды пайдаланудың, топырақтың құнарлылығын сақтау және көтерудің бірден бір негізгі экономикалық мәселесі болып табылады. Топырақ қабатының бұзылуына бірден бір ықпал ететін фактор эрозиялық үрдіс және адамдардың ұтымсыз шаруашылық қызметі болып табылады. Аумақтардағы эрозияға қарсы мекемелердің негізгі міндеті жайылым айналым сызбасын, ірі қара жаю кестесін, суқорғау аймағы мен жолағының ережесін дәлме дәл сақтай отырып, эрозиялық үрдістерді тоқтатуға, әлсіретуге және болдырмауға жағдай жасау болып табылады.
Қорытынды
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша жоспар 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының "Жайылым туралы" № 47 Заңына сәйкес әзірленген. Осы заң жайылымды және оның инфрақұрылымын ұтымды пайдалануға азғындаушылық үрдісті болдырмауға қатысты қоғамдық қатынастарды реттейді.
Ұлан ауданы бойынша

на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ
Годы
Участки
1
2
3
1
Весна-лето
Лето-осень
Отдых
2
Лето-осень
Отдых
Весна-лето
3
Отдых
Весна-лето
Лето-осень

2018-2019 жылдарға
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану туралы
№ 7 қосымша
Жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік кесте
Жылдар
Телімдер
1
2
3
1
Көктем-жаз
Жаз-күз
демалыс
2
Жаз-күз
демалыс
Көктем-жаз
3
демалыс
Көктем-жаз
Жаз-күз