О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 февраля 2019 года № ҚР ДСМ-4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2019 года № 18301. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 13.11.2020 № ҚР ДСМ-194/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11268, опубликован 22 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила оказания первичной медико-санитарной помощи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

"Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларын және Азаматтарды алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 12 ақпандағы № ҚР ДСМ-4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 ақпанда № 18301 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.11.2020 № ҚР ДСМ-194/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 45-бабының 4-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларын және Азаматтарды алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 маусымда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2019 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 февраля 2019 года
№ ҚР ДСМ-4
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 281
Правила оказания первичной медико-санитарной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила первичной медико-санитарной помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4-1) статьи 45 Кодекса Республики Казахстан 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок оказания первичной медико-санитарной помощи населению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) - доврачебная или квалифицированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
3) квалифицированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
4) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками со средним медицинским образованием в целях профилактики заболеваний, а также при заболеваниях, не требующих использования методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации с участием врача;
5) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья населения, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
6) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
7) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 12 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-4 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 281 бұйрығына
1-қосымша
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 45-бабының 4-1) тармағына сәйкес әзірленді және халыққа тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінде алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) алғашқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін қамтитын, тәулік бойы медициналық байқау болмайтын, дәрігерге дейінгі немесе білікті медициналық көмек;
2) бейінді маман – жоғары медициналық білімді, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
3) білікті медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап етпейтін аурулар кезінде жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
4) дәрігерге дейінгі медициналық көмек – аурулардың профилактикасы мақсатында, сондай-ақ диагностика, емдеу мен медициналық оңалту әдістерін дәрігердің қатысуымен пайдалануды талап етпейтін аурулар кезінде орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін медициналық көмек;
5) динамикалық байқау – халық денсаулығының жай-күйін жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
6) клиникалық хаттама – белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
7) мамандандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;

8) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан.
3. Для оказания медицинских услуг организация ПМСП в соответствии с Положением о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 05 января 2011 года № 7 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6774) обеспечивает необходимыми помещениями, а также медицинскими изделиями.
4. Организация ПМСП обеспечивает оказание медицинской помощи в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи, утвержденными уполномоченным органом в соответствии со статьей 16 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
5. Организация ПМСП ведет медицинскую документацию в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – Приказ № 907), в том числе в системах электронного здравоохранения.
Глава 2. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи
6. ПМСП оказывается участковыми терапевтами, педиатрами, врачами общей практики, фельдшерами, акушерами, социальными работниками в области здравоохранения и медицинскими сестрами:
1) в организации здравоохранения, оказывающей ПМСП, или ее подразделении;
2) по месту выезда, в том числе в условиях стационара на дому.
7. Деятельность организации ПМСП строится по территориальному принципу в целях обеспечения доступности медицинской помощи населению по месту их жительства и (или) прикрепления с учетом права выбора медицинской организации.
На основе территориального принципа формируется участок ПМСП с закреплением специалистов участка.
8. Количество прикрепленного населения на одном участке не превышает количество прикрепленных граждан на штатную численность специалистов организации ПМСП согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6173).

8) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
3. Медициналық қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6774 болып тіркелген) бекітілген Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережеге сәйкес МСАК ұйымы қажетті үй-жайлар жиынтығымен, сондай-ақ медициналық бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
4. МСАК ұйымы медициналық көмек көрсетуді "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 16-бабына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес қамтамасыз етеді.
5. МСАК ұйымы "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 21 желтоқсандағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) сәйкес медициналық құжаттарды, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйелерінде жүргізеді.
2-тарау. Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету тәртібі
6. МСАК-ты учаскелік терапевттер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер, акушерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер мен медициналық мейіргерлер:
1) МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымында немесе оның бөлімшелерінде;
2) орны бойынша шығу бойынша, оның ішінде үйдегі стационар жағдайында көрсетеді.
7. МСАК ұйымының қызметі халыққа медициналық көмектің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында олардың тұрғылықты жері және (немесе) бекітілген жері бойынша МСАК ұйымын еркін таңдау құқығын ескере отырып, медициналық көмекке қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін аумақтық қағидат бойынша құрылады.
Аумақтық қағидаттың негізінде учаскеге мамандарды бекіте отырып, МСАК учаскесі құрылады.
8. "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген) сәйкес бір учаскеге тіркелген халықтың саны МСАК ұйымдары мамандарының штат санына бекітілген азаматтардың санынан аспайды.

9. ПМСП оказывается:
1) в экстренном порядке - независимо от факта прикрепления в случае оказания неотложной медицинской помощи;
2) в плановом порядке – по месту прикрепления по предварительной записи или обращению.
10. ПМСП включает следующие виды помощи:
1) доврачебную медицинскую помощь, которая оказывается медицинскими работниками (участковая медицинская сестра (медицинская сестра общей практики), фельдшер, акушер) при заболеваниях или в случаях, не требующих участия врача по перечню медицинских услуг, оказываемых медицинскими работниками ПМСП (фельдшер, акушер, медицинская сестра со средним и (или) высшим медицинским образованием) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) квалифицированную медицинскую помощь, которая оказывается врачом общей практики, участковым врачом-терапевтом/педиатром по перечню медицинских услуг, оказываемых врачами ПМСП (врач общей практики, участковый врач терапевт/ участковый педиатр) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) медико-социальная помощь, которая оказывается социальным работником в области здравоохранения и привлеченным психологом по перечню услуг социального работника организации ПМСП и привлеченного психолога согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Организация ПМСП осуществляет оказание услуг ПМСП прикрепленному населению, которые включают доврачебную, квалифицированную медицинскую помощь без передачи в аутсорсинг в другие организации здравоохранения, кроме:
профилактических осмотров целевых групп населения (детей, подростков, взрослых);
антенатального наблюдения за беременными;
динамического наблюдения женщин фертильного возраста с экстрагенитальной патологией.
12. Организация ПМСП по показаниям обеспечивает оказание специализированной медицинской помощи с использованием средств телемедицины для дистанционного взаимодействия и путем передачи в аутсорсинг в близлежащую медицинскую организацию или субъект здравоохранения.
13. ПМСП оказываются следующие услуги: профилактика и оздоровление, диагностика и лечение, динамическое наблюдение, медицинская реабилитация и услуги паллиативной помощи, экспертиза временной нетрудоспособности, в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
14. Услуги по экспертизе временной нетрудоспособности на уровне ПМСП включают проведение экспертизы временной нетрудоспособности согласно Правилам проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10964).

9. МСАК:
1) шұғыл тәртіпте – шұғыл медициналық көмек көрсеткен жағдайда бекіту фактісіне қарамастан;
2) жоспарлы тәртіпте – алдын ала жазылуы немесе жүгінуі бойынша бекіту орны бойынша көрсетіледі.
10. МСАК көмектің мынадай түрлерін:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес МСАК-тың медицина қызметкерлері (фельдшер, акушер, орта және (немесе) жоғары медициналық білімі бар мейіргер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі бойынша дәрігердің қатысуын талап етпейтін аурулар немесе жағдайлар кезінде арнайы диагностикалық әдістерді қолдану, емдеу және медициналық оңалту бойынша медицина қызметкерлері (учаскелік мейіргер (жалпы практика мейіргері), фельдшер, акушер) көрсететін дәрігерге дейінгі медициналық көмекті;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес МСАК дәрігерлері (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігер, учаскелік педиатр) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі бойынша жалпы практика дәрігері көрсететін білікті медициналық көмекті;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес МСАК ұйымдарының әлеуметтік қызметкері және шақырылған психолог қызметінің тізбесі бойынша денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкері және шақырылған психолог көрсететін медициналық-әлеуметтік көмекті қамтиды.
11. МСАК ұйымы:
халықтың нысаналы (балалар, жасөспірімдер, ересектер) топтарын профилактикалық қарап-тексеруді;
жүкті әйелдерді антенаталдық байқауды;
экстрагениталдық патологиясы бар фертилдік жастағы әйелдерді динамикалық байқауды қоспағанда басқа денсаулық сақтау ұйымдарын аутсорсингке бермей, дәрігерге дейінгі, білікті медициналық көмекті қамтитын тіркелген халыққа МСАК қызметін көрсетуді жүзеге асырады.
12. МСАК ұйымы көрсетілімдер бойынша қашықтықтан іс-қимыл жасау үшін телемедицина құралын пайдалана отырып және аутсорсингке жақын жатқан медициналық ұйымға немесе денсаулық сақтау субъектісіне беру арқылы мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
13. Осы Қағидаларға 10-тармаққа сәйкес МСАК мынадай қызметтерді көрсетеді: профилактика және сауықтыру, диагностика және емдеу, динамикалық байқау, медициналық оңалту және паллиативтік көмек қызметтері, еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама.
14. МСАК деңгейінде еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама бойынша қызметтер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) бекітілген Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді қамтиды.

15. При первичном обращении в организацию ПМСП в регистратуре оформляется медицинская карта амбулаторного больного или история развития ребенка или электронный паспорт здоровья, которые являются первичными учетными медицинскими документами и ведутся в соответствии с Приказом № 907, в том числе в системах электронного здравоохранения.
Организация ПМСП обеспечивает сохранность первичной учетной медицинской документации, в том числе в электронном виде.
16. Лица обращаются по поводам обращения в организации ПМСП согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае обращения пациента по поводу острого заболевания (состояния) или обострения хронического заболевания специалисты организации ПМСП определяют методы обследования и лечения в соответствии с клиническими протоколами.
17. Cпециалисты организации ПМСП направляют пациента в стационар по экстренным показаниям (вызов бригады скорой медицинской помощи), организовывают стационар на дому, планируют направление пациента в дневной стационар или круглосуточный стационар в плановом порядке через Портал Бюро госпитализации после проведения необходимого объема обследований.
18. В организациях ПМСП также организуется обслуживание вызовов скорой медицинской помощи четвертой категории срочности согласно правилам оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан, утвержденным приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 3июля 2017 года № 450 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15473).
19. Вызовы скорой медицинской помощи четвертой категории срочности прикрепленному населению и лицам, находящимся в зоне обслуживания ПМСП, обслуживаются круглосуточно путем организации отделения неотложной помощи при численности прикрепленного населения не менее 10 000 (десять тысяч) человек или передачи данной услуги в аутсорсинг в субъекты здравоохранения, оказывающим скорую или неотложную медицинскую помощь.
20. ПМСП оказываются следующие услуги с посещением на дому:
патронаж;
активное посещение пациента;
вызов на дом;
стационар на дому, дневной стационар.
21. Патронаж проводится:
1) детей до 5 лет, в том числе новорожденных;
2) беременных женщин и родильниц;
3) семей, с детьми до 5 лет, беременных женщин или родильниц, где были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья и безопасности;
4) пациентам с хроническими заболеваниями вне обострения при ограничении передвижения.
22. Патронаж детей до 5 лет, в том числе новорожденных проводится на основе универсально-прогрессивной модели в соответствии со стандартом организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 1027 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16279).

15. МСАК ұйымына бастапқы жүгіну кезінде тіркеу бөлімінде бастапқы есепке алу медициналық құжаттары болып табылатын амбулаториялық науқастың медициналық картасы немесе баланың даму тарихы немесе электрондық денсаулық паспорты ресімделеді және № 907 бұйрыққа сәйкес, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйелерінде жүргізіледі.
МСАК ұйымы бастапқы есепке алу медициналық құжаттың, оның ішінде электрондық түрде сақталуын қамтамасыз етеді.
16. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес адамдар МСАК ұйымына өтініштердің себептері бойынша жүгінеді.
Пациент жіті ауруына (жай-күйі) немесе созылмалы ауруының асқынуына байланысты жүгінген жағдайда МСАК ұйымдарының мамандары клиникалық хаттамаларға сәйкес зерттеп-қарау мен тексеру әдістерін айқындайды.
17. МСАК ұйымдарының мамандары пациентті шұғыл көрсетілімдер бойынша стационарға жібереді (жедел жәрдем бригадасын шақыртулар), үйдегі стационар ұйымдастырады, пациентті күндізгі стационарға немесе жоспарлы түрде Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы қажетті зерттеп-қараулар жүргізгеннен кейін тәуліктік стационарға жіберуді жоспарлайды.
18. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 450 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында шұғыл медициналық көмек көрсету ережелеріне сәйкес МСАК ұйымдарында да төртінші жеделділік санатындағы жедел медициналық көмек шақыртуларына қызмет көрсету ұйымдастырылады.
19. Төртінші жеделділік санатындағы жедел медициналық көмекті бекітілген халыққа және МСАК-тың қызмет көрсету аумағындағы адамдарға шақыртулар немесе осы қызметті жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріндегі аутсорсингке беру немесе тіркелген халықтың саны кемінде 10 000 (он мың) адам болған кезде кезек күттірмейтін көмек бөлімшесін ұйымдастыру арқылы тәулік бойы медициналық қызмет көрсетіледі.
20. МСАК ұйымында үйге бару арқылы мынадай қызметтер жүргізіледі:
патронаж;
пациентке белсенді бару;
үйге шақырту;
үй жағдайындағы стационар.
21. Патронаж:
1) 5 жасқа дейінгі балаларға, оның ішінде жаңа туған нәрестелерге;
2) жүкті және босанған әйелдерге;
3) өміріне, денсаулығына және қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қаупі анықталған 5 жасқа дейінгі балалар, жүкті немесе босанған әйелдері бар отбасыларды байқау кезінде;
4) қозғалысы шектелген кезде асқынудан тыс созылмалы аурулары бар пациентке жүргізіледі.
22. 5 жасқа дейінге балалардың, оның ішінде жаңа туған нәрестелердің патронажы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 1027 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16279 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес әмбебап-прогрессивті модель негізінде жүргізіледі.

23. Патронаж беременных женщин и родильниц проводится на основе универсально-прогрессивной модели в соответствии со стандартом организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 173 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16854) (далее – Приказ 173).
24. При универсально-прогрессивной модели патронажа наряду с обязательными плановыми посещениями (универсальный подход), внедряются дополнительные активные посещения по индивидуальному плану (прогрессивный подход) для беременных, новорожденных и детей, нуждающихся в особой поддержке, в связи с наличием медицинских или социальных рисков для жизни, здоровья или развития ребенка.
Универсальное (обязательное) патронажное наблюдение предоставляется всем беременным женщин и детям до 5 лет и состоит из 2 дородовых патронажей к беременной женщине (в сроки до 12 недель и 32 недели беременности) и 9 посещений к детям по общей схеме наблюдения беременных, новорожденных и детей до 5 лет врачом или фельдшером или средним медицинским работником на дому и на приеме в организациях ПМСП.
Прогрессивный подход предусматривает патронажное наблюдение беременных женщин и детей, у которых были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья, развития и безопасности по схеме универсально-прогрессивной модели патронажа беременных и детей до 5 лет (патронажных посещений на дому средним медицинским работником).
25. Сведения о получателе (фамилия, имя, отчество, адрес проживания, телефоны пациента или законного представителя) прогрессивного подхода или прогрессивного пакета услуг вносятся в информационную систему электронного здравоохранения "Единая платежная система".
26. Результаты патронажа вносятся в журнал учета работы на дому участковой медицинской сестры по форме № 116/у, историю развития ребенка по форме № 112/у м индивидуальную карту беременных по форме 111/у, утверждеными Приказом 907 и формируют индивидуальный план работы с семьей согласно приложению 5 к настоящим Правилам, в том числе посредством систем электронного здравоохранения.
27. При осуществлении патронажа специалист ПМСП использует: сантиметровую ленту, термометры для измерения температуры тела и температуры комнаты, фонендоскоп и тонометр, дезинфектант для обработки рук, минимальный набор для оказания первой медицинской помощи, информационные материалы. В случаях внедрения информационных систем, в том числе мобильных приложений специалист ПМСП может использовать планшет или смартфон с мобильным приложением.

23. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі №173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16854 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына (бұдан әрі – 173 бұйрық) сәйкес жүкті және босанған әйелдердің патронажы әмбебап-прогрессивті модель негізінде жүргізіледі.
24. Патронаждың әмбебап-прогрессивті моделі кезінде міндетті жоспарлы келулермен (әмбебап тәсіл) қатар, баланың өмірі, денсаулығы немесе дамуы үшін медициналық немесе әлеуметтік тәуекелдердің болуына байланысты жүкті әйелдерге, жаңа туған нәрестелерге және ерекше қолдауды қажет ететін балаларға арналған жеке жоспар бойынша (прогрессивті тәсіл) қосымша белсенді бару енгізіледі.
Әмбебап (міндетті) патронаждық бақылау барлық жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балаларға ұсынылады және жүкті әйелге босанғанға дейінгі 2 патронаждан (12 апта және 32 апта жүктілік мерзімінде) және жүкті әйелдерді, жаңа туған нәрестелерді және 5 жасқа дейінгі балаларды қадағалаудың жалпы схемасы бойынша дәрігер/фельдшер және орта медицина қызметкері үйде және МСАК ұйымдарында қабылдауда 9 келуден тұрады.
Прогрессивті тәсіл жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балалар патронажының (орта медицина қызметкерінің үйде патронаждық баруы) әмбебап-прогрессивті моделі схемасы бойынша олардың өміріне, денсаулығына, дамуы мен қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы тәуекелдер анықталған жүкті әйелдер мен балаларды патронаждық бақылауды көздейді.
25. Прогрессивті тәсілді немесе прогрессивті қызметтер пакетін алушы туралы мәліметтер (пациенттің немесе заңды өкілдің тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты мекенжайы, телефондары) "Бірыңғай төлем жүйесі" электрондық денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
26. Патронаждың нәтижелері № 116/е нысан бойынша учаскелік мейіргердің үйдегі жұмысын есепке алу журналына, № 112/е нысан бойынша баланың даму тарихына 907 бұйрықпен бекітілген 111/е нысан бойынша жүкті әйелдердің жеке картасына енгізіледі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес отбасымен, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйесі арқылы жеке жұмыс жоспарын қалыптастырады.
27. Патронажды жүзеге асыру кезінде МСАК маманы: сантиметр лентасын, дене температурасын және бөлме температурасын өлшеуге арналған термометрлерді, фонендоскоп пен тонометрді, қолды өңдеуге арналған дезинфектант, медициналық алғашқы көмек көрсетуге арналған ең аз жиынтық, ақпараттық материалдарды пайдаланады. Ақпараттық жүйелерді, оның ішінде мобилдік қосымшаларды енгізген жағдайда МСАК маманы ұялы қосымшасы бар планшетті немесе смартфонды пайдалана алады.

28. Мониторинг организации патронажа проводит старшая медицинская сестра организации ПМСП или при ее отсутствии, участковый врач (врач общей практики).
29. Активное посещение пациента на дому специалистом организации ПМСП, в том числе путем подворных (поквартирных) обходов, осуществляется при:
1) выписке из стационара или передачи активов из станции скорой медицинской помощи, у пациентов с тяжелым состоянием при ограничении передвижения;
2) неявке беременных женщин и родильницы на прием в течение 3 дней после назначенной даты;
3) прибытии родильницы на обслуживаемую территорию по сведениям, поступившим из организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, вне зависимости от статуса прикрепления;
4) угрозе возникновения эпидемии инфекционного заболевания, в том числе лиц, отказавшихся от вакцинации или выявлении больных инфекционным заболеванием, контактных с ними лиц и лиц, подозрительных на инфекционное заболевание путем подворового обхода.
Активное посещение пациента на дому преимущественно осуществляется участковой медицинской сестрой или фельдшером.
30. Обслуживание вызовов на дому специалистами организации ПМСП координирует заведующий отделением участковой (общеврачебной) службы, при его отсутствии, участковый врач (врач общей практики, участковый врач-терапевт (педиатр)).
31. Прием вызовов на дом осуществляется регистратурой организации ПМСП и (или) участковой медицинской сестрой или фельдшером, посредством телефонной связи или в электронном виде через веб-портал электронного правительства "www.egov.kz", а также через медицинские информационные системы.
Обслуживание вызовов на дом осуществляется в часы работы специалистов участка в день регистрации вызова при условии приема вызова за 2 часа до окончания работы.
32. При обращении лиц для обслуживания вызова на дому участковая медицинская сестра предварительно консультирует лиц по телефону не позднее 2-х часов с момента поступления обращения и в случаях угрозы жизни или здоровья лиц немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
33. Показаниями для обслуживания вызовов на дому являются обращения в организацию ПМСП лица, который по состоянию здоровья и характеру заболевания не может прийти на прием в организацию ПМСП, за исключением вызовов скорой медицинской помощи четвертой категории срочности.
Показания для обслуживания на дому участковой медицинской сестры или фельдшера:
1) температура тела до 38°С на момент вызова;
2) повышение артериального давления без нарушений самочувствия;
3) состояния, заболевания, травмы (без потери сознания, без признаков кровотечения, без резкого внезапного ухудшения состояния), требующие медицинской помощи и консультации на дому.
Показания для обслуживания вызовов на дому участковым врачом:

28. Патронаж ұйымдастыру мониторингін МСАК ұйымының аға мейірбикесі немесе ол болмаған кезде учаскелік дәрігер (жалпы практика дәрігері) жүргізеді.
29. МСАК ұйымдары маманының пациенттің үйіне, оның ішінде аула (пәтер) аралау арқылы белсенді баруы:
1) стационардан шығару немесе жедел медициналық көмек станциясынан активтерді берген ауыр жағдайдағы пациенттердің қозғалуы шектелген кезде;
2) жүкті әйелдер белгіленген күннен кейін 3 күннің ішінде қабылдауға келмеген кезде;
3) босанған әйел көрсетілген мерзімде қабылдауға келмегенде;
4) босанған әйел бекіту мәртебесіне қарамастан акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарынан келіп түскен мәліметтер бойынша қызмет көрсету аумағына келген жағдайда жүзеге асырылады.
Пациенттің үйіне белсенді баруды учаскелік медициналық мейіргер немесе фельдшер басымдықпен жүзеге асырады.
30. МСАК ұйымдарының медицина қызметкерлері үйге шақыртуға қызмет көрсетуді учаскелік (жалпы медициналық) қызметтің бөлім меңгерушісі, ол болмаған кезде учаскелік дәрігер (жалпы практика, терапевт (педиатр) дәрігер) үйлестіреді.
31. Үйге шақыртуды қабылдау МСАК-тың тіркеу бөлімі және (немесе) учаскелік медициналық мейіргер немесе фельдшер телефон байланысы арқылы немесе электрондық түрде "www.egov.kz" электрондық үкімет веб-порталы арқылы, сондай-ақ, медициналық ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырады.
Жұмыстың аяқталуына дейін 2 сағат бұрын шақыртуды қабылдаған жағдайда үйге шақыртуға қызмет көрсетуді учаскенің мамандары жұмыс уақытында жүзеге асырады.
32. Адамдар үйге шақыруларға қызмет көрсетуге жүгінген учаскелік мейіргер өтініш түскен сәттен бастап 2 сағаттан кешіктірмей телефон арқылы адамдарға алдын ала консультация береді және адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төнген жағдайда жедел медициналық жәрдем бригадасын дереу шақырады.
33. Жеделділіктің төртінші санатындағы жедел медициналық көмекті шақыртуларды қоспағанда, қабылдауға денсаулығының жай-күйі мен аурудың сипаттамасы бойынша МСАК ұйымына келе алмайтын адамдардың МСАК ұйымдарына жүгінуі үйге шақыртуларға қызмет көрсету үшін көрсетілімдер болып табылады.
Учаскелік мейіргердің немесе фельдшердің үйде шақыртуларға қызмет көрсетуі үшін мыналар көрсетілімдер болып табылады:
1) шақырту кезінде дене қызуының 38°С болуы;
2) жай-күйінің бұзылуынсыз артериялық қысымның артуы;
3) медициналық көмекті және үйде консультацияны қажет ететін жай-күйі, ауруы, жарақаттары (есінен айырылмау, қан кету белгілерінсіз, жай-күйінің кенеттен нашарламауы).
Учаскелік дәрігердің үйде шақыртуларға қызмет көрсетуі үшін мыналар көрсетілімдер болып табылады:

1) состояния, угрожающие окружающим (наличие контакта с инфекционными больными, появление сыпи на теле без причины; инфекционные заболевания до окончания инкубационного периода);
2) ухудшение состояния после вакцинации;
3) состояния, оцененные регистратурой ПМСП при приеме вызова, участковой медицинской сестрой или фельдшером, обслужившим вызов, как требующие врачебного осмотра на дому.
Дети до 5-ти лет, беременные и родильницы при любом ухудшении состояния здоровья обслуживаются на дому, за исключением вызовов скорой медицинской помощи. Лица старше 65 лет на дому обслуживаются при ограничении передвижения.
34. Результаты активного посещения вносятся в индивидуальную медицинскую карту амбулаторного больного по форме № 025/у, историю развития ребенка по форме № 112/у и индивидуальную карту беременных по форме№ 111/у, утвержденных Приказом 907. В случаях, когда в организации ПМСП имеется медицинская информационная система результаты активного посещения вносятся в данные информационные системы.
35. В случаях необходимости проведения лечебных процедур и манипуляции и отсутствии возможности посещения организации ПМСП лицам проводятся услуги стационара на дому.
36. Ведение пациентов в стационаре на дому осуществляется медицинскими работниками согласно правилам оказания стационарозамещающей помощи, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12106) (далее – Приказ 669).
37. Организации ПМСП оказывают медицинские услуги также в условиях дневного стационара в соответствии с Приказом 669.
38. С целью обеспечения доступности в сельской местности оказание услуг ПМСП может оказываться в передвижных медицинских комплексах, в консультативно-диагностических поездах с выездом к месту проживания в населенные пункты, расположенные на значительном удалении от медицинской организации и (или) имеющих плохую транспортную доступность с учетом климатогеографических условий.
39. При оказании ПМСП участковым врачом (врач общей практики) выписываются рецепты на лекарственные средства. Лекарственные средства выписываются только на рецептурных бланках, в том числе посредством систем электронного здравоохранения.
40. Выдача лекарственных средств и биологически активных добавок медицинскими работниками организаций ПМСП не допускается, за исключением аттестованных на данный вид деятельности специалистов с медицинским образованием (врачебных амбулаторий, медицинских и фельдшерско-акушерских пунктов в населенных пунктах, не имеющих аптечных объектов).

1) айналасына қауіп төндірген жай-күй (инфекциялық науқастармен байланыста болуы, себепсіз денесінде бөртпенің пайда болуы, инкубациялық кезең аяқталғанға дейінгі инфекциялық аурулар);
2) вакциналаудан кейінгі жағдайдың нашарлауы;
3) шақыртуға қызмет көрсеткен учаскелік мейіргердің немесе фельдшердің шақыртуды қабылдауы кезінде МСАК-тың тіркеу бөлімі бағалаған дәрігердің үйде тексеріп-қарауын қажет ететін жай-күйі.
5 жасқа дейінгі балаларға, жүкті әйелдерге және босанған әйелдерге денсаулық жай-күйінің кез-келген нашарлауы кезінде, жедел медициналық көмек шақыртуларын қоспағанда, үйде қызмет көрсетіледі. 65 жастан асқан, қозғалысы шектелген адамдарға үйде қызмет көрсетіледі.
34. Белсенді бару нәтижелері № 025/е нысан бойынша амбулаториялық науқастың жеке медициналық картасына, № 112/е нысан бойынша баланың даму тарихына және 907 бұйрықпен бекітілген № 111/е нысан бойынша жүкті әйелдердің жеке картасына енгізіледі. МСАК ұйымында медициналық ақпараттық жүйе болған жағдайда белсенді бару нәтижелері осы ақпараттық жүйелерге енгізіледі.
35. Қажет болған жағдайда ем-шаралар мен манипуляция және МСАК ұйымдарына қаралу мүмкіндігі болмаған жағдайда адамдарға үйде стационарлық қызметтер жүргізіледі.
36. Пациенттерді үйдегі стационарда қадағалап-қарау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 669 бұйрық) бекітілген Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес медициналық қызметкермен жүзеге асырылады.
37. МСАК ұйымы № 669 бұйрыққа сәйкес күндізгі стационар жағдайында медициналық көмек көрсетеді.
38. Ауылдық жерлерде қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында МСАК қызметтерін көрсету медициналық ұйымнан едәуір алыста орналасқан және (немесе) климаттық-географиялық жағдайларды ескере отырып, көлік қолжетімділігі нашар елді мекендердегі жергілікті жерге шыға отырып, жылжымалы медициналық кешендерде, консультациялық-диагностикалық пойыздарда көрсетіледі.
39. МСАК көрсеткен кезде учаскелік дәрігер (жалпы практика дәрігері) дәрілік заттарға рецептілер жазады. Дәрілік заттар тек рецептілік бланкілерде, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйесі арқылы жазылады.
40. Осы қызмет түріне аттестатталған медициналық білімі бар мамандарды (дәріхана объектілері жоқ елді мекендердегі дәрігерлік амбулаторияларды, медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункттерді) қоспағанда, МСАК ұйымдарының медицина қызметкерлерінің дәрілік заттар мен биологиялық активті қоспаларды беруіне жол берілмейді.

41. Лекарственное обеспечение прикрепленного населения в организациях ПМСП осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 "Об утверждении Перечня лекарственных средств, изделий медицинского назначения для обеспечения граждан в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояними) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15724).
42. Организация ПМСП обеспечивает оказание специальных социальных услуг согласно стандарту оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения, утвержденному приказом иcполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 630 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5917).
Глава 3. Порядок организации профилактических услуг в организациях первичной медико-санитарной помощи
43. Профилактика заболеваний в организации ПМСП включает:
1) профилактические осмотры целевых групп населения (детей, подростков, взрослых);
2) раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний прикрепленного населения и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;
3) иммунизацию;
4) формирование и пропаганду здорового образа жизни;
5) мероприятия по охране репродуктивного здоровья;
6) антенатальное наблюдение за беременными и наблюдение за родильницами в позднем послеродовом периоде;
7) подворовый обход населения в случае угрозы возникновения эпидемии инфекционного заболевания, активное посещение при выявлении больных инфекционным заболеванием, контактных с ними лиц и лиц, подозрительных на инфекционное заболевание.
44. Профилактические осмотры целевых групп (детей, подростков, взрослых) и раннее выявление поведенческих факторов риска проводятся с периодичностью, кратностью и объемом диагностических услуг, в соответствии с правилами и периодичностью проведения профилактических осмотров целевых групп населения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5918).
45. Для проведения профилактических консультаций и предоставления подробных рекомендаций по изменению поведения лиц, имеющих поведенческие факторы риска, организация ПМСП обеспечивает обучение навыкам снижения выявленных факторов риска ("школа здоровья"). Данное обучение проводится специалистом организации ПМСП в профилактических кабинетах или специально выделенных зонах.

41. МСАК ұйымдарында бекітілген халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен және мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
42. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 630 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5917 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарында профилактикалық қызметтерді ұйымдастыру тәртібі
43. МСАК ұйымында аурулардың аурулардың профилактикасы:
1) халықтың нысаналы топтарын (балаларды, жасөспірімдерді, ересектерді) профилактикалық тексеруді;
2) бекітілген халық ауруларының мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтау және мониторингілеу және анықталған қауіп факторларын төмендету дағдыларына үйрету;
3) иммундау;
4) салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау;
5) ұрпақты болу денсаулығын сақтау іс-шаралары;
6) жүкті және босанған әйелдерді антенаталдық бақылау және босанған әйелдерді кеш босанудан кейінгі кезеңде байқау;
7) инфекциялық аурулардың эпидемиясы туындау қаупі жағдайында халықтың аулаларын аралау, инфекциялық аурулармен ауыратын науқастар анықталған кезде, олармен байланыста болған адамдарға және инфекциялық ауруларға күдікті адамдарға белсенді баруды қамтиды.
44. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) бекітілген Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексеруді өткізудің қағидалары мен кезеңділігіне сәйкес нысаналы топтарды (балаларды, жасөспірімдерді, ересектерді) профилактикалық қарап-тексеру және мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтау диагностикалық қызметтердің кезеңділігімен, жиілігімен және көлемімен жүргізіледі.
45. Мінез-құлық тәуекел факторларымен алдын алу бойынша кеңес беру және жеке тұлғалар тобының мінез-құлқын қалай өзгерту керектігіне қатысты толық ұсыныс беру бойынша МСАК ұйымы анықталған қауіп факторларын төмендету дағдыларына оқытуды ("денсаулық мектебі") қамтамасыз етеді. Аталған оқу МСАК ұйымының мамандарымен профилактикалық кабинеттерде немесе арнайы бөлінген аймақта жүргізіледі.

Учет о проводимой работе ведется в журнале регистрации информационно-образовательной работы организации ПМСП по форме № 038-1/у, утвержденной Приказом 907, в том числе в системах электронного здравоохранения с указанием кода МКБ 10.
46. Мероприятия по повышению информированности и грамотности населения, а также консультированию специалистов ПМСП по вопросам формирования здорового образа жизни, питания и другим актуальным вопросам сохранения здоровья проводят организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни, здорового питания.
47. Организация ПМСП предоставляет услуги по охране репродуктивного здоровья путем:
1) проведения дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания;
2) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи;
3) профилактики и выявления инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
4) профилактики нежелательной беременности и безопасного аборта.
5) профилактики рака репродуктивных органов (рак шейки матки и молочной железы).
48. В молодежные центры здоровья молодые люди обращаются по собственной инициативе (самообращения) или по направлению участковых врачей и медиицнских сестер.
49. В молодежных центрах здоровья работа проводится в виде индивидуального консультирования, консультирования пары или работы в группе в форме лекций и тренингов по следующим темам:
сексуальное и психосоциальное развитие в подростковый период;
диагностика беременности;
консультирование в связи с нежелательной беременностью;
консультирование до и после прерывания нежелательной беременности;
вопросы выбора средств контрацепции;
профилактика, диагностика и лечение инфекций, передаваемых половым путем, в том числе вируса иммунодефицита человека;
профилактика поведенческих факторов риска и формирование навыков ведения здорового образа жизни;
психосоциальные, социальные проблемы и решение вопросов, связанных с отношениями в паре, в семье, межличностные отношения.
50. Организация ПМСП обеспечивает антенатальное наблюдение за беременными, наблюдение родильниц в позднем послеродовом периоде, динамическое наблюдение женщин фертильного возраста с экстрагенитальной патологией в соответствии с Приказом 173.
51. Организация ПМСП обеспечивает проведение профилактических осмотров полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций и обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта путем передачи в аутсорсинг организациям, занимающимся стоматологической деятельностью.

Жүргізілетін жұмыс туралы есеп 907 бұйрықпен бекітілген № 038-1/е нысан бойынша МСАК ұйымының ақпараттық-білім беру жұмысын тіркеу журналында, оның ішінде АХЖ 10 кодын көрсете отырып, электрондық денсаулық сақтау жүйесінде жүргізіледі.
46. Халықтың ақпараттануы мен сауаттылығын арттыру, сондай-ақ МСАК мамандарына салауатты өмір салтын қалыптастыру, тамақтану мәселелері және денсаулықты сақтаудың басқа да өзекті мәселелері бойынша консультация беру жөніндегі іс-шараларды салауатты өмір салтын қалыптастыру құру, тиімді тамақтану саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы жүргізеді.
47. МСАК ұйымы ұрпақты болу денсаулығын сақтау бойынша қызметтер көрсетеді:
1) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде серіктес босануға дайындау бойынша босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдерді мазасыздық белгілері туралы, тиімді перинаталдық технологиялар, ана болу қауіпсіздігі, емшекпен қоректендіру және перинаталдық күтім қағидаттары туралы хабардар ету;
2) отбасын жоспарлау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтер көрсету;
3) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың профилактикасы және анықтау;
4) қаламаған жүктілік пен қауіпсіз аборттың профилактикасы;
5) репродуктивті ағзалар ісігінің профилактикасы (жатыр мойны мен сүт безі ісігі).
48. Жастар денсаулық орталықтарына жастар өз бастамасы бойынша (өзін-өзі басқару) немесе учаскелік дәрігерлер мен мейіргерлердің жолдамасы бойынша жүгінеді.
49. Жастар денсаулық орталықтарында жұмыс жеке консультация беру, жұпқа консультация беру немесе топта жұмыс істеу түрінде дәрістер мен тренингтер түрінде келесі тақырыптар бойынша жүргізіледі:
жасөспірімдер кезеңіндегі жыныстық және психикалық-әлеуметтік даму;
жүктілік диагностикасы;
қаламаған жүктілікке байланысты консультация беру;
қаламаған жүктілікті үзуге дейін және кейін консультация беру;
контрацепция құралдарын таңдау мәселелері;
жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың профилактикасы, диагностикасы және емдеу, оның ішінде адамның иммун тапшылығы вирусы;
қауіпті мінез-құлық факторларының профилактикасы және салауатты өмір салтын жүргізу дағдыларын қалыптастыру;
психоәлеуметтік, әлеуметтік мәселелер және жұптағы, отбасындағы қарым-қатынастармен байланысты мәселелерді шешу, тұлғааралық қатынастар.
50. МСАК ұйымы №173 бұйрыққа сәйкес жүкті әйелдерді антенаталдық бақылауды, босанған әйелдерді кеш босанғаннан кейінгі байқауды, экстрагениталдық патологиясы бар фертилдік жастағы әйелдерді динамикалық бақылауды қамтамасыз етеді.
51. МСАК ұйымы мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдары оқушыларының ауыз қуысына профилактикалық тексеру жүргізуді және балаларды тіс және ауыз қуысының сілемейлі қабығын күту бойынша санитариялық-гигиеналық дағдыларға оқытуды стоматологиялық қызметпен айналысатын ұйымдарға аутсорсингке беру жолымен қамтамасыз етеді.

52. К профилактике инфекционных заболеваний на уровне участка ПМСП относится:
своевременное выявление заболевших;
проведение профилактических прививок;
санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний.
Активное выявление инфекционных заболеваний среди прикрепленного населения осуществляется при получении официального извещения о вспышке инфекционного заболевания путем активного посещения пациента на дому медицинским работником организаций ПМСП, в том числе путем подворных (поквартирных) обходов.
53. Организация ПМСП в целях профилактики инфекционных заболеваний обеспечивает проведение профилактических прививок по перечню заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки и правилам их проведения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295.
54. Организация ПМСП проводит профилактические прививки населению в соответствии с требованиями санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 361 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17206).
55. Учет профилактических прививок осуществляется соответствующими записями в учетных формах, которые хранятся на объектах здравоохранения по месту проведения прививок, на объектах дошкольного воспитания и обучения, образования: журнал учета профилактических прививок по форме 064/у, история развития ребенка по форме № 112/у, карта профилактических прививок по форме № 063/у, медицинская карта ребенка по форме № 026/у, медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 025/у, утвержденными Приказом 907, в том числе в системах электронного здравоохранения.
56. Специалисты организации ПМСП проводят разъяснительную работу среди прикрепленного населения по вопросам иммунопрофилактики, в том числе с лицами, отказывающимися от вакцинации.
57. Организация ПМСП организует работу в очагах инфекционных заболеваний и осуществляет санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 126 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16793) (далее – санитарные правила).

52. МСАК учаскесі деңгейінде инфекциялық аурулардың профилактикасына:
дер кезінде сырқаттанғандарды анықтау;
профилактикалық егулер жүргізу;
инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар жатады.
Бекітілген халықтың арасында инфекциялық ауруларды белсенді анықтау МСАК ұйымдарының медицина қызметкері пациентке үйде белсенді бару жолымен, оның ішінде осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес аулаларды (пәтер бойынша) аралау жолымен инфекциялық аурудың өршуі туралы ресми хабарлама алған кезде жүзеге асырылады.
53. МСАК ұйымы инфекциялық аурулардың профилактикасы мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 қаулысымен бекітілген Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесін және оларды жүргізу ережесі бойынша профилактикалық егулерді жүргізуді қамтамасыз етеді.
54. МСАК ұйымы халыққа профилактикалық егуді Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 маусымдағы № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17206 болып тіркелген) бекітілген "Халыққа профилактикалық егуді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес жүргізеді.
55. Профилактикалық егулерді есепке алу егу жүргізілетін орын бойынша денсаулық сақтау объектілерінде, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, білім беру объектілерінде, 907 бұйрықпен бекітілген 064/е нысаны бойынша профилактикалық егулерді есепке алу журналы, № 112/е нысаны бойынша баланың даму тарихы, № 063/е нысаны бойынша профилактикалық егулер картасы, № 026/е нысаны бойынша баланың медициналық картасы, № 025/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы сақталатын есепке алу нысаны бойынша, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйесіндегі тиісті жазбалармен жүзеге асырылады.
56. МСАК ұйымының мамандары бекітілген халықтың арасында иммундық-профилактика мәселелері бойынша, соның ішінде вакцинациядан бас тартқан адамдармен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
57. МСАК ұйымы инфекциялық аурулардың ошақтарындағы жұмысты ұйымдастырады және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 126 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16793 болып тіркелген) бекітілген "Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (бұдан әрі – санитариялық қағидалар) сәйкес санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүзеге асырады.

58. В случае выявления заболеваний, представляющих опасность согласно перечню социально-значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11512) и перечню острых заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, имеют право на получение ГОБМП, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 194 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11317), специалисты ПМСП осуществляют мероприятия в соответствии с санитарными правилами.
59. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике, активному раннему выявлению и диагностике туберкулеза в соответствии с Инструкцией по организации медицинской помощи по туберкулезу, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года № 994 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16381) (далее – Приказ 994), в том числе посредством систем электронного здравоохранения.
60. Организация ПМСП организует и проводит обследование по эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции в соответствии с правилами обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 508 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11803).
61. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике и активному раннему выявлению предраковых и онкологических заболеваний в соответствии со стандартом организации онкологической помощи, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2013 года № 452 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8687) (далее – Приказ 452).
62. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике и активному раннему выявлению больных психическими и поведенческими расстройствами в соответствии со стандартом организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению, утвержденному приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 95 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13404).

58. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11512 болып тіркелген) бекітілген Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесіне және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 194 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11317 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар ТМККК алуға құқылы болатын айналадағылар үшін қауіп төндіретін қатты аурулардың тізбесіне сәйкес қауіп төндіретін аурулар анықталған жағдайда МСАК мамандары санитариялық қағидаларға сәйкес іс-шараларды жүзеге асырады.
59. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 994 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16381 болып тіркелген) (бұдан әрі – 994 бұйрық) бекітілген Туберкулез бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйесі арқылы туберкулездің алдын алу, белсенді ерте анықтау және диагностикалау бойынша іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.
60. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 508 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11803 болып тіркелген) бекітілген Клиникалық және эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша адамдарды АИТВ инфекциясының болуына міндетті құпия медициналық зерттеп-қарау қағидаларына- сәйкес МСАК ұйымы АИТВ-инфекциясының бар-жоғына эпидемиологиялық айғақтар бойынша тексеруді ұйымдастырады және жүргізеді.
61. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 2 тамыздағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8687 болып тіркелген) (бұдан әрі – 452 бұйрық) бекітілген онкологиялық көмек ұйымының стандартына сәйкес обыр алды және онкологиялық аурулардың профилактикасы және белсенді ерте анықтау жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.
62. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 8 ақпандағы № 95 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13404 болып тіркелген) бекітілген психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес психикалық және мінез-құлықтық бұзылулармен ауыратын науқастардың профилактикасы және белсенді ерте анықтау бойынша іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.

Глава 4. Порядок организации динамического наблюдения, реабилитации и паллиативной помощи в организациях первичной медико-санитарной помощи
63. Специалисты организации ПМСП оформляют пациента на диспансерный учет согласно клиническим протоколам и стандартам организации оказания медицинской помощи, утвержденным уполномоченным органом.
Пациент ставится на учет для динамического наблюдения в организации ПМСП по месту прикрепления на основании одного из трех документов:
1) заключения врача ПМСП, или
2) консультативного заключения профильного специалиста, или
3) выписки из медицинской карты стационарного больного.
64. При оформлении пациента, впервые взятого на диспансерный учет, участковая медицинская сестра заполняет контрольную карту диспансерного наблюдения (форма № 030/у), утвержденной Приказом № 907, в том числе в системах электронного здравоохранения.
65. Динамическое наблюдение лиц с хроническими заболеваниями осуществляют специалисты организаций ПМСП: врачи ПМСП (врач общей практики, участковый врач терапевт/ участковый педиатр), средние медицинские работники (участковая медицинская сестра или фельдшер).
При необходимости привлекаются социальные работники в области здравоохранения, психологи и специалисты кабинетов здорового образа жизни.
66. Перечень, объемы, периодичность проведения осмотров участковой медицинской сестры, врача ПМСП, профильных специалистов, лабораторных и инструментальных исследований, сроки наблюдения, критерии снятия с учета определяются по Перечню заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях ПМСП согласно Приложению 6 к настоящим Правилам.
67. При динамическом наблюдении специалисты проводят отбор пациентов для участия в программе управления заболеванием (далее - ПУЗ).
68. ПУЗ представляет собой программу динамического наблюдения пациентов с хроническими заболеваниями при активном вовлечении пациентов в самоменеджмент.
69. ПУЗ ведется по трем хроническим заболеваниям: артериальная гипертензия, сахарный диабет 2 типа, хроническая сердечная недостаточность.
70. При динамическом наблюдении специалисты участка ПМСП проводят отбор пациентов для участия в ПУЗ и обеспечивают:
1) наличие мультидисциплинарной группы в составе специалистов ПМСП и профильного специалиста;
2) ведение непрерывной оценки состояния здоровья пациента в индивидуальном дневнике пациента, участвующего в ПУЗ, в том числе в системах электронного здравоохарнения;
3) обучение пациента самоменеджменту/самопомощи с регистрацией в индивидуальном дневнике пациента;
4) введение практики обратной связи от пациента, включающие беседы с пациентом и коррекции плана ведения больного.

4-тарау. Медициналық санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық бақылауды, оңалтуды және паллиативтік көмекті ұйымдастыру тәртібі
63. МСАК ұйымының мамандары пациентті диспансерлік есепке уәкілетті орган бекіткен медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың стандарттарына және клиникалық хаттамаларына сәйкес ресімдейді.
Пациент үш құжаттың біреуінің негізінде бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына динамикалық байқау үшін есепке қойылады:
1) МСАК дәрігерінің қорытындысы, немесе
2) бейінді маманның консультациялық қорытындысы, немесе
3) стационарлық науқастың медициналық картасынан алынған үзінді.
64. Алғаш рет диспансерлік есепке алынған пациентті рәсімдеу кезінде учаскелік мейіргер № 907 бұйрықпен бекітілген диспансерлік байқаудың бақылау картасын (№ 030/е нысаны), оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйелерінде толтырады.
65. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқауды МСАК ұйымдарының мамандары (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігер/учаскелік педиатр), орта медицина қызметкерлері (учаскелік медициналық мейіргер немесе фельдшер) жүзеге асырады.
Қажеттілік кезінде денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, психологтар және салауатты өмір салты кабинеттерінің мамандары тартылады.
66. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес МСАК ұйымы учаскелік мейіргерлердің, МСАК дәрігерлерінің, бейінді мамандардың қарап-тексеру тізбесі, көлемдері, зертханалық және аспаптық зерттеулер, бақылау мерзімдері, есептен шығару өлшемшарттары МСАК ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі бойынша айқындалады.
67. Динамикалық байқау кезінде мамандар ауруларды басқару бағдарламасына (бұдан әрі – АББ) қатысу үшін пациенттерді таңдауды жүргізеді.
68. АББ өзіндік менеджментке пациенттерді тарту кезінде созылмалы аурулармен ауыратын пациенттерді динамикалық байқау бағдарламасын білдіреді.
69. АББ үш созылмалы ауру бойынша жүргізіледі: артериялық гипертензия, 2 типті қант диабеті, жүрек функциясының созылмалы жетіспеушілігі.
70. Динамикалық байқау кезінде МСАК учаскесінің мамандары пациенттерді АББ-ға қатысу үшін іріктейді және мыналарды қамтамасыз етеді:
1) құрамында МСАК мамандары мен бейінді мамандары бар мультитәртіптік топтың болуы;
2) АББ-ға қатысатын пациенттің жеке күнделігінде пациенттің денсаулығының жай-күйін, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйелерінде үздіксіз бағалауды қамтамасыз ету;
3) пациенттің жеке күнделігінде тіркей отырып, өзіндік менеджментке/өз-өзіне көмек көрсетуге үйрету;
4) пациентпен әңгімелесуді және науқасты қадағалау жоспарын түзетуді қамтитын пациенттен кері байланыс практикасын енгізу.

71. При согласии пациента в участии ПУЗ участковая медицинская сестра заключает договор в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Участковая медицинская сестра обеспечивает ввод электронной формы договора об участии в ПУЗ в информационную систему электронного здравоохранения "Единая платежная система".
72. Мониторинг эффективности программы оценивается на основе достижения целевых индикаторов.
73. Наблюдение пациента по ПУЗ осуществляют специалисты ПМСП, имеющие соответствующие свидетельства о повышении квалификации. Координатором ПУЗ в пределах участка организации ПМСП является участковый врач (врач общей практики, участковый врач-терапевт (педиатр)).
74. Динамическое наблюдение за больными, перенесшими туберкулез проводится согласно Приказу 994.
Динамическое наблюдение онкологических больных проводится в соответствии с Приказом 452.
75. Лицам с хроническими заболеваниями при наличии показаний организация ПМСП оказывает услуги восстановительного лечения и медицинской реабилитации, паллиативной помощи и сестринского ухода с оказанием специальных социально-медицинских услуг.
76. Организация ПМСП обеспечивает оказание услуг медицинской реабилитации и восстановительного лечения в соответствии со стандартом организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 759 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9108).
77. Организация ПМСП обеспечивает оказание услуг паллиативной помощи и сестринского ухода в соответствии со стандартом организации оказания паллиативной помощи населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2013 года № 657 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8956) и стандартом организации оказания сестринского ухода населению Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 269 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9532).
Приложение 1
к Правилам оказания
первичной медико-санитарной помощи
Перечень медицинских услуг, оказываемых медицинскими работниками первичной медико-санитарной помощи (фельдшер, акушер, медицинская сестра со средним и/или высшим медицинским образованием)
№ пп
Код услуги
Наименование услуги
1

71. Пациенттің АББ-ға қатысуға келісімі болған кезде учаскелік мейіргер Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне сәйкес келісім жасайды.
Учаскелік мейіргер АББ-ға қатысу туралы шарттың электрондық нысанын "Бірыңғай төлеу жүйесі" электрондық денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
72. Бағдарламаның тиімділігін мониторингілеу нысаналы нысандарға қол жеткізудің негізінде бағаланады.
73. АББ бойынша пациентті байқауды біліктілікті арттыру туралы куәлікке сәйкес келетін МСАК-тың мамандары жүзеге асырады. Учаскелік дәрігер (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт (педиатр) дәрігері) МСАК ұйымы учаскесінің шегіндегі АББ үйлестірушісі болып табылады.
74. Туберкулезді бастап өткерген науқастарды динамикалық байқау 994 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.
Онкологиялық науқастарды динамикалық байқау 452 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.
75. Созылмалы аурулары бар адамдарға көрсетілімдер болған жағдайда МСАК ұйымы қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту, паллиативтік көмек және арнайы әлеуметтік-медициналық қызметтер көрсетумен мейіргерлік күтім қызметтерін көрсетеді.
76. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9108 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес медициналық оңалту және қалпына келтіру емі қызметтерін көрсетуді қамтамасыз етеді.
77. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 14 қарашадағы № 657 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8956 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына паллиативтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 20 мамырдағы № 269 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9532 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына мейіргерлік күтім көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім қызметтерін көрсетуді қамтамасыз етеді.
Алғашқы медициналық-санитариялық
көмек көрсету қағидаларына
1-қосымша
Алғашқы медициналық-санитариялық көмектің медицина қызметкерлері (фельдшер, акушер, орта және/немесе жоғары медициналық білімі бар мейіргер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі
р/с №
Қызметтердің коды
Қызметтердің атауы
1

A01.009.004
Обучение пациента самоменеджменту при динамическом наблюдении пациентов с хроническими заболеваниями: Медицинская сестра с высшим образованием
62
A01.009.005
Обучение населения вопросам профилактики заболеваний, в том числе целевой группы населения с факторами риска заболеваний по результатам проведенных профилактических (скрининговых) осмотров: Медицинская сестра со средним образованием
63
A01.009.006
Прием целевых групп при скрининге взрослого населения: Медицинская сестра с высшим образованием
64
A01.009.007
Осмотр взрослых до профилактических прививок: Медицинская сестра с высшим образованием
65
A01.009.008
Осмотр детей до профилактических прививок: Медицинская сестра с высшим образованием
66
A01.009.009
Осмотр взрослых после профилактических прививок: Медицинская сестра с высшим образованием
67
A01.009.010
Осмотр детей после профилактических прививок: Медицинская сестра с высшим образованием
68
A01.009.011
Проведение пробы Манту: Медицинская сестра с высшим образованием
69
A01.009.012
Проведение Диаскинтест детям с положительной пробой Манту: Медицинская сестра с высшим образованием
70
A01.009.013
Патронаж дородовый при антенатальном наблюдении: Медицинская сестра с высшим образованием
71
A01.009.014
Патронаж послеродовый: Медицинская сестра с высшим образованием
72
A01.009.015
Патронаж новорожденных и здоровых детей 1 месяца жизни Медицинская сестра с высшим образованием
73
A01.009.016
Патронаж детей 2-12 месяцев жизни на дому (ежемесячно) Медицинская сестра с высшим образованием
74
A01.009.017
Прием детей до года в возрасте 2 месяца: Медицинская сестра с высшим образованием
75
A01.009.018
Прием детей до года в возрасте 3 месяца: Медицинская сестра с высшим образованием
76
A01.009.019
Прием детей до года в возрасте 4 месяца: Медицинская сестра с высшим образованием
77
A01.009.020
Прием детей до года в возрасте 5 месяцев: Медицинская сестра с высшим образованием
78
A01.009.021
Прием детей до года в возрасте 6 месяцев: Медицинская сестра с высшим образованием
79
A01.009.022
Прием детей до года в возрасте 7 месяцев: Медицинская сестра с высшим образованием
80
A01.009.023
Прием детей до года в возрасте 8 месяцев: Медицинская сестра с высшим образованием
81
A01.009.024
Прием детей до года в возрасте 9 месяцев: Медицинская сестра с высшим образованием
82
A01.009.025
Прием детей до года в возрасте 10 месяцев: Медицинская сестра с высшим образованием
83
A01.009.026
Прием детей до года в возрасте 11 месяцев: Медицинская сестра с высшим образованием
84
A01.009.027
Прием детей раннего возраста на выявление врожденной и наследственной патологии слуха Медицинская сестра с высшим образованием
85

A01.009.004
Созылмалы ауруы бар пациенттерді динамикалық бақылау кезінде пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Жоғары білімі бар мейіргер
62
A01.009.005
Аурулардың профилактикасы мәселелеріне халықты, оның ішінде жүргізілген профилактикалық (скринингтік) қарап-қарап-тексеру нәтижелері бойынша аурулардың қауіп факторларымен ауыратын нысаналы топты оқыту: Орта білімі бар мейіргер
63
A01.009.006
Ересек халықтың скринингі кезінде нысаналы топтарды қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
64
A01.009.007
Профилактикалық егулерге дейін ересектерді қарап-қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
65
A01.009.008
Профилактикалық егуге дейін балаларды қарап- қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
66
A01.009.009
Профилактикалық егулерден кейін ересектерді қарап-қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
67
A01.009.010
Профилактикалық егулерге дейін балаларды қарап-қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
68
A01.009.011
Манту сынамасын жүргізу: Жоғары білімі бар мейіргер
69
A01.009.012
Мантудың оң сынамасы бар балаларға диаскинтест өткізу: Жоғары білімі бар мейіргер
70
A01.009.013
Антенаталдық байқау кезінде босанғанға дейінгі патронаж: Жоғары білімі бар мейіргер
71
A01.009.014
Босанғаннан кейінгі патронаж: Жоғары білімі бар мейіргер
72
A01.009.015
Жаңа туған нәрестелер және 1 айлық дені сау балалардың патронажы: Жоғары білімі бар мейіргер
73
A01.009.016
Үйде 2-12 айлық балалардың патронажы (ай сайын): Жоғары білімі бар мейіргер
74
A01.009.017
2 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
75
A01.009.018
3 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
76
A01.009.019
4 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
77
A01.009.020
5 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
78
A01.009.021
6 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
79
A01.009.022
7 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
80
A01.009.023
8 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
81
A01.009.024
9 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
82
A01.009.025
10 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
83
A01.009.026
11 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
84
A01.009.027
Туа біткен және тұқым қуалайтын есту патологиясын анықтау үшін ерте шақтағы балаларды қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
85

A01.009.028
Прием при скрининге детей 1 года массой тела при рождении менее 1500,0: Медицинская сестра с высшим образованием
86
A01.009.029
Прием при скрининге детей 1 года массой тела при рождении более 1500,0: Медицинская сестра с высшим образованием
87
A01.009.030
Прием при скрининге детей 1 года: Медицинская сестра с высшим образованием
88
A01.009.031
Прием при скрининге детей 2 года: Медицинская сестра с высшим образованием
89
A01.009.032
Прием при скрининге детей 3 года: Медицинская сестра с высшим образованием
90
A01.009.033
Прием при скрининге детей 4-5 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
91
A01.009.034
Прием при скрининге детей 6 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
92
A01.009.035
Прием при скрининге детей 7-9 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
93
A01.009.036
Прием при скрининге детей 10 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
94
A01.009.037
Прием при скрининге детей 11 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
95
A01.009.038
Прием при скрининге детей 12 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
96
A01.009.039
Прием при скрининге детей 13 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
97
A01.009.040
Прием при скрининге детей 14 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
98
A01.009.041
Прием при скрининге детей 15 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
99
A01.009.042
Прием при скрининге детей 16 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
100
A01.009.043
Прием при скрининге детей 17 лет: Медицинская сестра с высшим образованием
101
A01.009.044
Доврачебный осмотр обучающихся по обращаемости с записью в медицинской карте ребенка согласно форме № 026/: Медицинская сестра с высшим образованием
102
A01.009.045
Прием детей школьного возраста: Медицинская сестра с высшим образованием
103
A01.009.046
Самостоятельный прием и осмотр больных с записью в амбулаторной карте при динамическом наблюдении детей школьного возраста: Медицинская сестра с высшим образованием
104
A01.009.047
Профилактические осмотры полости рта: Медицинская сестра с высшим образованием
105
A01.009.048
Обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта: Медицинская сестра с высшим образованием
106
A01.009.049
Объективный осмотр, включая антропометрию и оценку полового развития по Таннеру в молодежном центре здоровья: Медицинская сестра с высшим образованием
107
A01.009.050
Вызов на дом с острым заболеванием: Медицинская сестра с высшим образованием
108
A01.009.051
Вызов на дом с хроническим заболеванием: Медицинская сестра с высшим образованием
109
A01.009.052
Вызов на дом к пациенту с социально-значимыми заболеваниями: Медицинская сестра с высшим образованием

A01.009.028
Дене салмағы 1500.0-ден кем 1 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
86
A01.009.029
Дене салмағы 1500.0-ден астам 1 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
87
A01.009.030
1 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
88
A01.009.031
2 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
89
A01.009.032
3 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
90
A01.009.033
4-5 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
91
A01.009.034
6 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
92
A01.009.035
7-9 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
93
A01.009.036
10 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
94
A01.009.037
11 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
95
A01.009.038
12 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
96
A01.009.039
13 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
97
A01.009.040
14 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
98
A01.009.041
15 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
99
A01.009.042
16 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
100
A01.009.043
17 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
101
A01.009.044
№ 026/е нысанына сәйкес баланың медициналық картасына жаза отырып, білім алушыларды дәрігерге дейінгі қарап-қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
102
A01.009.045
Мектеп жасындағы балаларды қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
103
A01.009.046
Мектеп жасындағы балаларды динамикалық бақылау кезінде амбулаториялық картасына жаза отырып өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
104
A01.009.047
Ауыз қуысын профилактикалық қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
105
A01.009.048
Тістерге және ауыз қуысының шырышты қабығына күтім жасау бойынша балаларды санитариялық-гигиеналық дағдыларға үйрету: Жоғары білімі бар мейіргер
106
A01.009.049
Жастар денсаулық сақтау орталығында антропометрияны және Таннер бойынша жыныстық дамуды бағалауды қоса алғанда, объективті қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
107
A01.009.050
Жіті ауруы бойынша үйге шақырту: Жоғары білімі бар мейіргер
108
A01.009.051
Созылмалы аурулармен ауыратын пациенттің үйіне шақыртуы: Жоғары білімі бар мейіргер
109
A01.009.052
Әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын пациенттің үйіне шақырту: Жоғары білімі бар мейіргер

110
A01.009.053
Прием при динамическом наблюдении социально-значимых заболеваний: Медицинская сестра с высшим образованием
111
A01.009.054
Активный патронаж на дому после выписки из стационара: Медицинская сестра с высшим образованием
112
A01.009.055
Услуги медицинской реабилитации на дому: Медицинская сестра с высшим образованием
113
A01.010.000
Прием: Медицинская сестра со средним образованием
114
A01.010.001
Самостоятельный прием и осмотр больных с записью в амбулаторной карте при остром заболевании: Медицинская сестра со средним образованием
115
A01.010.002
Самостоятельный прием и осмотр больных с записью в амбулаторной карте при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Медицинская сестра со средним образованием
116
A01.010.003
Консультирование по телефону, видеосвязи (в том числе с использованием действующих мессенджеров) лиц по заболеванию: Медицинская сестра со средним образованием
117
A01.010.004
Обучение пациента самоменеджменту при динамическом наблюдении пациентов с хроническими заболеваниями: Медицинская сестра со средним образованием
118
A01.010.005
Обучение населения вопросам профилактики заболеваний, в том числе целевой группы населения с факторами риска заболеваний по результатам проведенных профилактических (скрининговых) осмотров: Медицинская сестра со средним образованием
119
A01.010.006
Прием целевых групп при скрининге взрослого населения: Медицинская сестра со средним образованием
120
A01.010.007
Осмотр взрослых до профилактических прививок: Медицинская сестра со средним образованием
121
A01.010.008
Осмотр детей до профилактических прививок: Медицинская сестра со средним образованием
122
A01.010.009
Осмотр взрослых после профилактических прививок: Медицинская сестра со средним образованием
123
A01.010.010
Осмотр детей после профилактических прививок: Медицинская сестра со средним образованием
124
A01.010.011
Проведение пробы Манту: Медицинская сестра со средним образованием
125
A01.010.012
Проведение Диаскинтест детям с положительной пробой Манту: Медицинская сестра со средним образованием
126
A01.010.013
Патронаж дородовый при антенатальном наблюдении: Медицинская сестра со средним образованием
127
A01.010.014
Патронаж послеродовый: Медицинская сестра со средним образованием
128
A01.010.015
Патронаж новорожденных и здоровых детей 1 месяца жизни Медицинская сестра со средним образованием
129
A01.010.016
Патронаж детей 2-12 месяцев жизни на дому (ежемесячно) Медицинская сестра со средним образованием
130
A01.010.017
Прием детей до года в возрасте 2 месяца: Медицинская сестра со средним образованием

110
A01.009.053
Әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау кезінде қабылдау: Жоғары білімі бар мейіргер
111
A01.009.054
Стационардан шыққаннан кейін үйде белсенді патронаж жасау: Жоғары білімі бар мейіргер
112
A01.009.055
Үйдегі медициналық оңалту қызметтері: Жоғары білімі бар мейіргер
113
A01.010.000
Қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
114
A01.010.001
Жіті аурулар кезінде амбулаториялық картасына жаза отырып, пациентті өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
115
A01.010.002
Созылмалы аурулармен ауыратын пациентті динамикалық бақылау кезінде амбулаториялық картасына жаза отырып өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
116
A01.010.003
Адамдарды ауруы бойынша телефон, бейнебайланыс (оның ішінде қолданыстағы мессенджерлерді пайдалану) арқылы кеңес беру: Орта білімі бар мейіргер
117
A01.010.004
Созылмалы ауруы бар пациенттерді динамикалық бақылау кезінде пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Орта білімі бар мейіргер
118
A01.010.005
Аурулардың профилактикасы мәселелеріне халықты, оның ішінде жүргізілген профилактикалық (скринингтік) қарап-тексеру нәтижелері бойынша аурулардың қауіп факторларымен ауыратын нысаналы топты оқыту: Орта білімі бар мейіргер
119
A01.010.006
Ересек халықтың скринингі кезінде нысаналы топтарды қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
120
A01.010.007
Профилактикалық егулерге дейін ересектерді қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
121
A01.010.008
Профилактикалық егулерге дейін балаларды қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
122
A01.010.009
Профилактикалық егулерден кейін ересектерді қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
123
A01.010.010
Профилактикалық егулерден кейін балаларды қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
124
A01.010.011
Манту сынамасын жүргізу: Орта білімі бар мейіргер
125
A01.010.012
Мантудың оң сынамасы бар балаларға диаскинтест өткізу: Орта білімі бар мейіргер
126
A01.010.013
Антенаталдық байқау кезінде босанғанға дейінгі патронаж: Орта білімі бар мейіргер
127
A01.010.014
Босанғаннан кейінгі патронаж: Орта білімі бар мейіргер
128
A01.010.015
Жаңа туған нәрестелер және 1 айлық дені сау балалардың патронажы: Орта білімі бар мейіргер
129
A01.010.016
Үйде 2-12 айлық балалардың патронажы (ай сайын): Орта білімі бар мейіргер
130
A01.010.017
2 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер

131
A01.010.018
Прием детей до года в возрасте 3 месяца: Медицинская сестра со средним образованием
132
A01.010.019
Прием детей до года в возрасте 4 месяца: Медицинская сестра со средним образованием
133
A01.010.020
Прием детей до года в возрасте 5 месяцев: Медицинская сестра со средним образованием
134
A01.010.021
Прием детей до года в возрасте 6 месяцев: Медицинская сестра со средним образованием
135
A01.010.022
Прием детей до года в возрасте 7 месяцев: Медицинская сестра со средним образованием
136
A01.010.023
Прием детей до года в возрасте 8 месяцев: Медицинская сестра со средним образованием
137
A01.010.024
Прием детей до года в возрасте 9 месяцев: Медицинская сестра со средним образованием
138
A01.010.025
Прием детей до года в возрасте 10 месяцев: Медицинская сестра со средним образованием
139
A01.010.026
Прием детей до года в возрасте 11 месяцев: Медицинская сестра со средним образованием
140
A01.010.027
Прием детей раннего возраста на выявление врожденной и наследственной патологии слуха со средним образованием
141
A01.010.028
Прием при скрининге детей 1 года массой тела при рождении менее 1500,0: Медицинская сестра со средним образованием
142
A01.010.029
Прием при скрининге детей 1 года массой тела при рождении более 1500,0: Медицинская сестра со средним образованием
143
A01.010.030
Прием при скрининге детей 1 года: Медицинская сестра со средним образованием
144
A01.010.031
Прием при скрининге детей 2 года: Медицинская сестра со средним образованием
145
A01.010.032
Прием при скрининге детей 3 года: Медицинская сестра со средним образованием
146
A01.010.033
Прием при скрининге детей 4-5 лет: Медицинская сестра со средним образованием
147
A01.010.034
Прием при скрининге детей 6 лет: Медицинская сестра со средним образованием
148
A01.010.035
Прием при скрининге детей 7-9 лет: Медицинская сестра со средним образованием
149
A01.010.036
Прием при скрининге детей 10 лет: Медицинская сестра со средним образованием
150
A01.010.037
Прием при скрининге детей 11 лет: Медицинская сестра со средним образованием
151
A01.010.038
Прием при скрининге детей 12 лет: Медицинская сестра со средним образованием
152
A01.010.039
Прием при скрининге детей 13 лет: Медицинская сестра со средним образованием
153
A01.010.040
Прием при скрининге детей 14 лет: Медицинская сестра со средним образованием
154
A01.010.041
Прием при скрининге детей 15 лет: Медицинская сестра со средним образованием
155
A01.010.042
Прием при скрининге детей 16 лет: Медицинская сестра со средним образованием
156
A01.010.043
Прием при скрининге детей 17 лет: Медицинская сестра со средним образованием

131
A01.010.018
3 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
132
A01.010.019
4 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
133
A01.010.020
5 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
134
A01.010.021
6 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
135
A01.010.022
7 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
136
A01.010.023
8 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
137
A01.010.024
9 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
138
A01.010.025
10 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
139
A01.010.026
11 айлық балаларды бір жасқа дейін қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
140
A01.010.027
Туа біткен және тұқым қуалайтын есту патологиясын анықтау үшін ерте жастағы балаларды қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
141
A01.010.028
Дене салмағы 1500-ден кем 1 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
142
A01.010.029
Дене салмағы 1500-ден астам 1 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
143
A01.010.030
1 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
144
A01.010.031
2 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
145
A01.010.032
3 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
146
A01.010.033
4-5 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
147
A01.010.034
6 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
148
A01.010.035
7-9 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
149
A01.010.036
10 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
150
A01.010.037
11 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
151
A01.010.038
12 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
152
A01.010.039
13 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
153
A01.010.040
14 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
154
A01.010.041
15 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
155
A01.010.042
16 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
156
A01.010.043
17 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Орта білімі бар мейіргер

157
A01.010.044
Доврачебный осмотр обучающихся по обращаемости с записью в медицинской карте ребенка согласно форме № 026/: Медицинская сестра со средним образованием
158
A01.010.045
Прием детей школьного возраста: Медицинская сестра со средним образованием
159
A01.010.046
Самостоятельный прием и осмотр больных с записью в амбулаторной карте при динамическом наблюдении детей школьного возраста: Медицинская сестра со средним образованием
160
A01.010.047
Профилактические осмотры полости рта: Медицинская сестра со средним образованием
161
A01.010.048
Обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта: Медицинская сестра со средним образованием
162
A01.010.049
Объективный осмотр, включая антропометрию в молодежном центре здоровья: Медицинская сестра со средним образованием
163
A01.010.050
Вызов на дом с острым заболеванием: Медицинская сестра со средним образованием
164
A01.010.051
Вызов на дом с хроническим заболеванием: Медицинская сестра со средним образованием
165
A01.010.052
Вызов на дом к пациенту с социально-значимыми заболеваниями: Медицинская сестра со средним образованием
166
A01.010.053
Прием при динамическом наблюдении социально-значимых заболеваний: Медицинская сестра со средним образованием
167
A01.010.054
Активный патронаж на дому после выписки из стационара: Медицинская сестра со средним образованием
168
A01.010.055
Услуги медицинской реабилитации на дому: Медицинская сестра со средним образованием
169
A01.011.000
Прием: Акушерка
170
A01.011.001
Сбор акушерско-гинекологического анамнеза и жалоб: Акушерка
171
A01.011.002
Визуальный осмотр наружных половых органов: Акушерка
172
A01.011.003
Объективный осмотр молочных желез: Акушерка
173
A01.011.004
Самостоятельный прием и осмотр больных с записью в амбулаторной карте при остром заболевании: Акушерка
174
A01.011.005
Самостоятельный прием и осмотр больных с записью в амбулаторной карте при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Акушерка
175
A01.011.006
Консультирование по телефону, видеосвязи (в том числе с использованием действующих мессенджеров) лиц по заболеванию: Акушерка
176
A01.011.007
Обучение пациента самоменеджменту при динамическом наблюдении пациентов с хроническими заболеваниями: Акушерка
177
A01.011.008
Прием при скрининге: Акушерка
178
A01.011.009
Школа подготовки к родам беременной женщины и членов семьи при антенатальном наблюдении: Акушерка
179
A01.011.010
Патронаж дородовый при антенатальном наблюдении: Акушерка
180
A01.011.011
Прием: дородовое наблюдение
181
A01.011.012
Патронаж послеродовый: Акушерка

157
A01.010.044
№ 026/е нысанына сәйкес баланың медициналық картасына жаза отырып, білім алушыларды дәрігерге дейінгі қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
158
A01.010.045
Мектеп жасындағы балаларды қабылдау: Орта білімі бар мейіргер
159
A01.010.046
Мектеп жасындағы балаларды динамикалық бақылау кезінде амбулаториялық картасына жаза отырып өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
160
A01.010.047
Ауыз қуысын профилактикалық қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
161
A01.010.048
Тістерге және ауыз қуысының шырышты қабығына күтім жасау бойынша балаларды санитариялық-гигиеналық дағдыларға үйрету: Орта білімі бар мейіргер
162
A01.010.049
Жастар денсаулық сақтау орталығында антропометрияны қоса алғанда, объективті қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
163
A01.010.050
Жіті ауруы бойынша үйге шақыртуы: Орта білімі бар мейіргер
164
A01.010.051
Созылмалы аурулармен үйге шақырту: Орта білімі бар мейіргер
165
A01.010.052
Әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын пациенттің үйіне шақыртуы: Орта білімі бар мейіргер
166
A01.010.053
Әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын пациентке үйге шақырту: Орта білімі бар мейіргер
167
A01.010.054
Стационардан шыққаннан кейін үйде белсенді патронаж жасау: Орта білімі бар мейіргер
168
A01.010.055
Үйдегі медициналық оңалту қызметтері: Орта білімі бар мейіргер
169
A01.011.000
Қабылдау: Акушер
170
A01.011.001
Акушерлік-гинекологиялық анамнезі және шағымдар жинағы: Акушер
171
A01.011.002
Сыртқы жыныс ағзаларын визуалды қарап-тексеру: Акушер
172
A01.011.003
Сүт бездерін объективті қарап-тексеру: Акушер
173
A01.011.004
Жіті ауру кезінде амбулаториялық картасына жаза отырып, пациентті өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Акушер
174
A01.011.005
Созылмалы аурулармен ауыратын пациентті динамикалық бақылау кезінде амбулаториялық картасына жаза отырып өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Акушер
175
A01.011.006
Адамдарды ауруы бойынша телефон, бейнебайланыс (оның ішінде қолданыстағы мессенджерлерді пайдалану) арқылы кеңес беру: Акушер
176
A01.011.007
Созылмалы ауруы бар пациенттерді динамикалық бақылау кезінде пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Акушер
177
A01.011.008
Скрининг кезінде қабылдау: Акушер
178
A01.011.009
Жүкті әйелді және антенатальдық байқау кезінде отбасы мүшелерін босануға дайындау мектебі: Акушер
179
A01.011.010
Антенаталдық байқау кезінде босанғанға дейінгі патронаж: Акушер
180
A01.011.011
Перинаталдық байқау: Қабылдау
181
A01.011.012
Босанғаннан кейінгі патронаж: Акушер

A01.001.029
Прием кардиологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый терапевт
31
A01.001.030
Прием пульмонологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый терапевт
32
A01.001.031
Прием неврологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый терапевт
33
A01.001.032
Прием эндокринологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый терапевт
34
A01.001.033
Прием нефрологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый терапевт
35
A01.001.034
Прием гастроэнтерологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый терапевт
36
A01.001.035
Прием пациента, участвующего в программе управления заболеваниями Участковый терапевт
37
A01.001.036
Консультирование по телефону, видеосвязи (в том числе с использованием действующих мессенджеров) лиц по заболеванию: Участковый терапевт
38
A01.001.037
Обучение пациента самоменеджменту при динамическом наблюдении пациентов с хроническими заболеваниями: Участковый терапевт
39
A01.001.038
Прием для оформления документов для МСЭК: Участковый терапевт
40
A01.001.039
Активный патронаж больного на дому: Участковый терапевт
41
A01.001.040
Первичный прием при подозрении на социально-значимые заболевания: Участковый терапевт
42
A01.001.041
Оценка социального статуса семьи пациента терапевтом при социально-значимых заболеваниях: Участковый терапевт
43
A01.001.042
Прием при динамическом наблюдении социально-значимых заболеваний: Участковый терапевт
44
A01.001.043
Вызов на дом для оказания паллиативной помощи: Участковый терапевт
45
A01.002.000
Прием: Участковый педиатр
46
A01.002.001
Прием по поводу острого заболевания: Участковый педиатр
47
A01.002.002
Прием пульмонологического пациента по поводу острого заболевания: Участковый педиатр
48
A01.002.003
Прием нефрологического пациента по поводу острого заболевания: Участковый педиатр
49
A01.002.004
Прием гастроэнтерологического пациента по поводу острого заболевания: Участковый педиатр
50
A01.002.005
Прием повторный: Участковый педиатр
51
A01.002.006
Прием по поводу обострения хронического заболевания: Участковый педиатр
52
A01.002.007
Прием пульмонологического пациента по поводу обострения хронического заболевания: Участковый педиатр
53
A01.002.008
Прием нефрологического пациента по поводу обострения хронического заболевания: Участковый педиатр
54
A01.002.009
Прием гастроэнтерологического пациента обострения хронического заболевания: Участковый педиатр
55

A01.001.029
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен кардиологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік терапевт
31
A01.001.030
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен пульмонологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік терапевт
32
A01.001.031
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен неврологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік терапевт
33
A01.001.032
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен эндокринологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік терапевт
34
A01.001.033
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен нефрологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік терапевт
35
A01.001.034
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен гастроэнтерологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік терапевт
36
A01.001.035
Ауруды басқару бағдарламасына қатысқан пациентті қабылдау: Учаскелік терапевт
37
A01.001.036
Адамдарға ауруы бойынша телефон, бейнебайланыс (оның ішінде қолданыстағы мессенджерлерді пайдалану) арқылы кеңес беру: Учаскелік терапевт
38
A01.001.037
Созылмалы ауруы бар пациенттерді динамикалық бақылау кезінде пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Учаскелік терапевт
39
A01.001.038
МӘСК үшін құжаттарды ресімдеу үшін қабылдау: Учаскелік терапевт
40
A01.001.039
Пациенттің үйдегі белсенді патронажы: Учаскелік терапевт
41
A01.001.040
Әлеуметтік мәні бар ауруларға күдіктенген кезде бастапқы қабылдауы: Учаскелік терапевт
42
A01.001.041
Әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде терапевтік пациенттің отбасының әлеуметтік статусын бағалауы: Учаскелік терапевт
43
A01.001.042
Әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау кезінде қабылдау: Учаскелік терапевт
44
A01.001.043
Паллиативтік көмек көрсетуге үйге шақырту: Учаскелік терапевт
45
A01.002.000
Қабылдау: Учаскелік педиатр
46
A01.002.001
Жіті ауруға байланысты қабылдау: Учаскелік педиатр
47
A01.002.002
Жіті ауруға байланысты пульмонологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
48
A01.002.003
Жіті ауруға байланысты нефрологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
49
A01.002.004
Жіті ауруға байланысты гастроэнтерологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
50
A01.002.005
Қайта қабылдау: Учакелік педиатр
51
A01.002.006
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты қабылдау: Учаскелік педиатр
52
A01.002.007
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты пульмонологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
53
A01.002.008
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты нефрологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
54
A01.002.009
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты гастроэнтерологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
55

A01.002.041
Прием при скрининге детей 17 лет: Участковый педиатр
87
A01.002.042
Прием при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями на уровне ПМСП: Участковый педиатр
88
A01.002.043
Прием пульмонологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый педиатр
89
A01.002.044
Прием нефрологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый педиатр
90
A01.002.045
Прием гастроэнтерологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Участковый педиатр
91
A01.002.046
Активный патронаж больного на дому: Участковый педиатр
92
A01.002.047
Консультирование по телефону, видеосвязи (в том числе с использованием действующих мессенджеров) лиц по заболеванию: Участковый педиатр
93
A01.002.048
Прием для оформления документов для МСЭК: Участковый педиатр
94
A01.002.049
Первичный прием при подозрении на социально-значимые заболевания: Участковый педиатр
95
A01.002.050
Оценка социального статуса семьи пациента терапевтом при социально-значимых заболеваниях: Участковый педиатр
96
A01.002.051
Прием при динамическом наблюдении социально-значимых заболеваний: Участковый педиатр
97
A01.002.052
Прием детей организованных коллективов: Участковый педиатр
98
A01.002.053
Активный патронаж на дому обучающихся: Участковый педиатр
99
A01.003.000
Прием: Врач общей практики
100
A01.003.001
Прием по поводу острого заболевания: Врач общей практики
101
A01.003.002
Прием кардиологического пациента по поводу острого заболевания: Врач общей практики
102
A01.003.003
Прием пульмонологического пациента по поводу острого заболевания: Врач общей практики
103
A01.003.004
Прием неврологического пациента по поводу острого заболевания: Врач общей практики
104
A01.003.005
Прием эндокринологического пациента по поводу острого заболевания: Врач общей практики
105
A01.003.006
Прием нефрологического пациента по поводу острого заболевания: Врач общей практики
106
A01.003.007
Прием гастроэнтерологического пациента по поводу острого заболевания: Врач общей практики
107
A01.003.008
Прием повторный: Врач общей практики
108
A01.003.009
Прием по поводу обострения хронического заболевания: Врач общей практики
109
A01.003.010
Прием кардиологического пациента по поводу обострения хронического заболевания: Врач общей практики
110
A01.003.011
Прием пульмонологического пациента по поводу обострения хронического заболевания: Врач общей практики
111
A01.003.012
Прием неврологического пациента по поводу обострения хронического заболевания: Врач общей практики
112

A01.002.041
17 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Учаскелік педиатр
87
A01.002.042
МСАК деңгейінде созылмалы аурулармен ауыратын пациентті динамикалық байқау кезінде қабылдау: Учаскелік педиатр
88
A01.002.043
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен ауыратын пульмонологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
89
A01.002.044
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен ауыратын нефрологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
90
A01.002.045
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен ауыратын гастроэнтерологиялық пациентті қабылдау: Учаскелік педиатр
91
A01.002.046
Пациенттің үйдегі белсенді патронажы: Учаскелік педиатр
92
A01.002.047
Адамдарға ауруы бойынша телефон, бейнебайланыс (оның ішінде қолданыстағы мессенджерлерді пайдалану) арқылы кеңес беру: Учаскелік педиатр
93
A01.002.048
МӘСК үшін құжаттарды ресімдеу үшін қабылдау: Учаскелік педиатр
94
A01.002.049
Әлеуметтік мәні бар ауруларға күдіктенген кезде бастапқы қабылдауы: Учаскелік педиатр
95
A01.002.050
Әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде терапевтік пациенттің отбасының әлеуметтік статусын бағалауы: Учаскелік педиатр
96
A01.002.051
Әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау кезінде бағалау: Учаскелік педиатр
97
A01.002.052
Ұйымдастырылған ұжымдардағы балаларды қабылдау: Учаскелік педиатр
98
A01.002.053
Білім алушыларды үйде патронаждау: Учаскелік педиатр
99
A01.003.000
Қабылдау: Жалпы практика дәрігері
100
A01.003.001
Жіті ауруға байланысты қабылдау: Жалпы практика дәрігері
101
A01.003.002
Жіті ауруға байланысты кардиологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
102
A01.003.003
Жіті ауруға байланысты пульмонологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
103
A01.003.004
Жіті ауруға байланысты неврологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
104
A01.003.005
Жіті ауруға байланысты эндокринологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
105
A01.003.006
Жіті ауруға байланысты нефрологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
106
A01.003.007
Жіті ауруға байланысты гастроэнтерологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
107
A01.003.008
Қайта қабылдау: Жалпы практика дәрігері
108
A01.003.009
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты қабылдау: Жалпы практика дәрігері
109
A01.003.010
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты кардиологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
110
A01.003.011
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты пульмонологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
111
A01.003.012
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты неврологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
112

A01.003.013
Прием эндокринологического пациента по поводу обострения хронического заболевания: Врач общей практики
113
A01.003.014
Прием нефрологического пациента по поводу обострения хронического заболевания: Врач общей практики
114
A01.003.015
Прием гастроэнтерологического пациента по поводу обострения хронического заболевания: Врач общей практики
115
A01.003.016
Вызов врач на дом: Врач общей практики
116
A01.003.017
Прием профилактический с выдачей медицинского заключения: Врач общей практики

A01.003.013
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты эндокринологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
113
A01.003.014
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты нефрологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
114
A01.003.015
Созылмалы аурудың асқынуына байланысты гастроэнтерологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
115
A01.003.016
Дәрігерді үйде шақырту: Жалпы практика дәрігері
116
A01.003.017
Медициналық қорытынды бере отырып, профилактикалық қабылдау: Жалпы практика дәрігері

144
A01.003.045
Прием при скрининге детей 3 года: Врач общей практики
145
A01.003.046
Прием при скрининге детей 4-5 лет: Врач общей практики
146
A01.003.047
Прием при скрининге детей 6 лет: Врач общей практики
147
A01.003.048
Прием при скрининге детей 7-9 лет Врач общей практики
148
A01.003.049
Прием при скрининге детей 10 лет: Врач общей практики
149
A01.003.050
Прием при скрининге детей 11 лет: Врач общей практики
150
A01.003.051
Прием при скрининге детей 12 лет: Врач общей практики
151
A01.003.052
Прием при скрининге детей 13 лет: Врач общей практики
152
A01.003.053
Прием при скрининге детей 14 лет: Врач общей практики
153
A01.003.054
Прием при скрининге детей 15 лет: Врач общей практики
154
A01.003.055
Прием при скрининге детей 16 лет: Врач общей практики
155
A01.003.056
Прием при скрининге детей 17 лет: Врач общей практики
156
A01.003.057
Прием для оформления документов на МСЭК: Врач общей практики
157
A01.003.058
Активный патронаж больного на дому: Врач общей практики
158
A01.003.059
Прием при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями на уровне ПМСП: Врач общей практики
159
A01.003.060
Прием кардиологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Врач общей практики
160
A01.003.061
Прием пульмонологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Врач общей практики
161
A01.003.062
Прием неврологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Врач общей практики
162
A01.003.063
Прием эндокринологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Врач общей практики
163
A01.003.064
Прием нефрологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Врач общей практики
164
A01.003.065
Прием гастроэнтерологического пациента при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Врач общей практики
165
A01.003.066
Прием пациента, участвующего в программе управления заболеваниями Врач общей практики
166
A01.003.067
Консультирование по телефону, видеосвязи (в том числе с использованием действующих мессенджеров) лиц по заболеванию: Врач общей практики
167
A01.003.068
Обучение самоменеджменту пациента с хроническими заболеваниями: Врач общей практики
168
A01.003.069
Первичный прием при подозрении на социально-значимые заболевания: Врач общей практики
169

144
A01.003.045
3 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
145
A01.003.046
4-5 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
146
A01.003.047
6жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
147
A01.003.048
7-9 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
148
A01.003.049
10 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
149
A01.003.050
11 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
150
A01.003.051
12 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
151
A01.003.052
13 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
152
A01.003.053
14 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
153
A01.003.054
15 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
154
A01.003.055
16 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
155
A01.003.056
17 жастағы балаларды скрининг кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
156
A01.003.057
МӘСК үшін құжаттарды ресімдеу үшін қабылдау: Жалпы практика дәрігері
157
A01.003.058
Пациентті үйде патронаждау: Жалпы практика дәрігері
158
A01.003.059
МСАК деңгейінде созылмалы аурулармен динамикалық байқау кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
159
A01.003.060
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен кардиологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
160
A01.003.061
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен пульмонологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
161
A01.003.062
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен неврологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
162
A01.003.063
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен эндокринологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
163
A01.003.064
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен нефрологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
164
A01.003.065
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен гастроэнтерологиялық пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
165
A01.003.066
Ауруды басқару бағдарламасына қатысқан пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
166
A01.003.067
Адамдарды ауруы бойынша телефон, бейнебайланыс (оның ішінде қолданыстағы мессенджерлерді пайдалану) арқылы кеңес беру: Жалпы практика дәрігері
167
A01.003.068
Созылмалы ауруы бар пациенттерді динамикалық бақылау кезінде пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Жалпы практика дәрігері
168
A01.003.069
Әлеуметтік мәні бар ауруларға күдіктенген кезде бастапқы қабылдауы: Жалпы практика дәрігері
169

A01.003.070
Оценка социального статуса семьи пациента при социально-значимых заболеваниях: Врач общей практики
170
A01.003.071
Прием при динамическом наблюдении социально-значимых заболеваний: Врач общей практики
171
A01.003.072
Прием в молодежном центре здоровья: Врач общей практики
172
A01.003.073
Вызов на дом для оказания паллиативной помощи Врач общей практики
173
A01.012.000
Прием пациента подросткового возраста. Врач общей практики

A01.003.070
Әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде терапевтік пациенттің отбасының әлеуметтік статусын бағалауы: Жалпы практика дәрігері
170
A01.003.071
Әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
171
A01.003.072
Жастар денсаулық орталығында қабылдау: Жалпы практика дәрігері
172
A01.003.073
Паллиативтік көмек көрсетуге үйге шақырту: Жалпы практика дәрігері
173
A01.012.000
Жасөспірім жастағы пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері

174
A01.012.001
Прием пациента подросткового возраста по поводу острого заболевания: Врач общей практики
175
A01.012.002
Прием пациента подросткового возраста по поводу обострения хронического заболевания: Врач общей практики
176
A01.012.003
Вызов пациента подросткового возраста на дом по поводу острого заболевания: Врач общей практики
177
A01.012.004
Прием пациента подросткового возраста профилактический: Врач общей практики
178
A01.012.005
Осмотр пациента подросткового возраста до профилактических прививок: Врач общей практики
179
A01.012.006
Осмотр пациента подросткового возраста после профилактических прививок: Врач общей практики
180
A01.012.007
Прием пациента подросткового возраста при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Врач общей практики
181
A01.012.008
Консультирование пациента подросткового возраста по телефону, видеосвязи (в том числе с использованием действующих мессенджеров) лиц по заболеванию: Врач общей практики
182
A01.012.009
Прием пациента подросткового возраста для оформления документов для МСЭК: Врач общей практики
183
A01.012.010
Активный патронаж пациента подросткового возраста на дому: Врач общей практики
184
A01.012.011
Первичный прием пациента подросткового возраста при подозрении на социально-значимые заболевания: Врач общей практики
185
A01.012.012
Оценка социального статуса семьи пациента подросткового возраста при социально-значимых заболеваниях: Врач общей практики
186
A01.012.013
Прием пациента подросткового возраста при динамическом наблюдении социально-значимых заболеваний: Врач общей практики
187
A01.012.014
Прием пульмонологического пациента подросткового возраста: Врач общей практики
188
A01.012.015
Прием нефрологического пациента подросткового возраста: Врач общей практики
189
A01.012.016
Прием гастроэнтерологического пациента подросткового возраста: Врач общей практики
190
A01.012.017
Консультирование по вопросам планирования семьи и безопасного прерывания беременности в молодежном центре здоровья: Врач общей практики
Лабораторная диагностика
191
B02.061.002
Измерение скорости оседания эритроцитов (СОЭ) в крови методом Вестергрена ручным способом
192
B03.864.003
Определение гемоглобина в крови экспресс методом
193
B03.865.003
Определение лейкоцитов в крови экспресс методом
194
B03.867.003
Определение тропонина экспресс методом
195
B03.868.003
Определение гликированного гемоглобина экспресс методом
196
B03.869.003
Определение протромбинового времени, МНО на портативном анализаторе экспресс методом

174
A01.012.001
Жасөспірім жастағы пациентті жедел ауруы бойынша қабылдау: Жалпы практика дәрігері
175
A01.012.002
Жасөспірім жастағы пациентті созылмалы аурулардың асқынуы бойынша қабылдау: Жалпы практика дәрігері
176
A01.012.003
Жасөспірім жастағы пациентке жедел аурулар бойынша үйге шақыртулар: Жалпы практика дәрігері
177
A01.012.004
Жасөспірім жастағы пациентті профилактикалық қабылдау: Жалпы практика дәрігері
178
A01.012.005
Жасөспірім жастағы пациентті профилактикалық екпе алдында қарап-тексеру: Жалпы практика дәрігері
179
A01.012.006
Жасөспірім жастағы пациентті профилактикалық екпеден кейін қарап-тексеру: Жалпы практика дәрігері
180
A01.012.007
Жасөспірім жастағы пациентті созылмалы ауруларды динамикалық байқау бойынша қабылдау: Жалпы практика дәрігері
181
A01.012.008
Жасөспірім жастағы пациентті ауруы бойынша телефон, бейнебайланыс (оның ішінде қолданыстағы мессенджерлерді пайдалану) арқылы кеңес беру: Жалпы практика дәрігері
182
A01.012.009
Жасөспірім жастағы пациентті МӘСК үшін құжаттарды ресімдеу үшін қабылдау: Жалпы практика дәрігері
183
A01.012.010
Жасөспірім жастағы пациентті үйде патронаждау: Жалпы практика дәрігері
184
A01.012.011
Жасөспірім жастағы пациентті әлеуметтік мәні бар ауруларға күдіктенген кезде бастапқы қабылдауы: Жалпы практика дәрігері
185
A01.012.012
Жасөспірім жастағы пациентті әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде терапевтік пациенттің отбасының әлеуметтік статусын бағалауы: Жалпы практика дәрігері
186
A01.012.013
Әлеуметтік мәні бар жасөспірім жастағы пациентті динамикалық байқау кезінде қабылдау: Жалпы практика дәрігері
187
A01.012.014
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен пульмонологиялық жасөспірім жастағы пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
188
A01.012.015
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен нефрологиялық жасөспірім жастағы пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
189
A01.012.016
Динамикалық байқау кезінде созылмалы аурулармен гастроэнтерологиялық жасөспірім жастағы пациентті қабылдау: Жалпы практика дәрігері
190
A01.012.017
Жастар денсаулық орталығында отбасын жоспарлау және жүктілікті қауіпсіз үзу туралы консультация беру
Зертханалық диагностика
191
B02.061.002
Қол әдісімен қандағы эротроциттердің шөгу жылдамдығын Вестерген әдісімен өлшеу
192
B03.864.003
Экспресс әдісімен қандағы гемоглобинді анықтау
193
B03.865.003
Экспресс әдісімен қандағы лейкоциттерді анықтау
194
B03.867.003
Экспресс әдісімен тропонинді анықтау
195
B03.868.003
Экспресс әдісімен гликириленген гемоглобинді анықтау
196
B03.869.003
Экспресс әдісімен протромбиндік уақытта портативтік талдауышта МНО-ны анықтау

197
B06.672.012
Определение группы крови по системе ABO стандартными сыворотками
198
B06.673.012
Определение группы крови по системе ABO моноклональными реагентами (цоликлонами)
199
B06.677.012
Определение резус-фактора крови
Функциональная и инструментальная диагностика
200
C02.055.000
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях): Участковый терапевт/ Врач общей практики
201
C02.056.000
Спирография при записи на автоматизированных аппаратах: Участковый терапевт/ Врач общей практики
202
C02.057.000
Динамометрия: Участковый терапевт/ Врач общей практики
203
C02.058.000
Пульсоксиметрия: Участковый терапевт/ Врач общей практики
Ультразвуковое исследование (УЗИ)
204
C03.059.004
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка): Участковый терапевт/ Врач общей практики
205
C03.060.004
УЗИ печени: Участковый терапевт/ Врач общей практики
206
C03.061.004
УЗИ желчного пузыря и протоков: Участковый терапевт/ Врач общей практики
207
C03.062.004
УЗИ желчного пузыря с определением функций: Участковый терапевт/ Врач общей практики
208
C03.063.004
УЗИ селезенки: Участковый терапевт/ Врач общей практики
209
C03.064.004
УЗИ поджелудочной железы: Участковый терапевт/ Врач общей практики
210
C03.065.004
УЗИ почек: Участковый терапевт/ Врач общей практики
211
C03.067.004
Ультразвуковая диагностика комплексная (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка, почек): Участковый терапевт/ Врач общей практики
Процедуры, манипуляции
212
D99.291.004
Анестезия аппликационная
213
D97.311.050
Снятие швов, удаление лигатур
214
D04.001.000
Обучение в профилактических кабинетах, школах оздоровления
215
D04.002.000
Обучение больных и членов их семей самоконтролю, само-и взаимопомощи в соответствии с программами управления хроническими заболеваниями
216
D04.003.000
Консультация по телефону "Горячей линии"
217
D95.410.213
Аудиометрия игровая
Медицинская реабилитация
218
Е01.000.001
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с заболеванием опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы с выездом мобильной бригады ПМСП
219
Е01.000.002
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с заболеванием сердечно-сосудистой системы с выездом мобильной бригады ПМСП
220
Е01.000.003
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с поражением центральной нервной системы с выездом мобильной бригады ПМСП
221
Е01.000.004
Услуги по медицинской реабилитации детям, перенесших заболевания в перинатальном периоде с выездом мобильной бригады ПМСП
222
Е01.000.005
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками развития сердечно-сосудистой системы с выездом мобильной бригады ПМСП

197
B06.672.012
АВО жүйесінде стандартты сарысулармен қан тобын анықтау
198
B06.673.012
АВО жүйесі бойынша моноклоналдық реагенттермен стандартты сарысумен (цоликлондармен) қан тобын анықтау
199
B06.677.012
Қандағы резус-факторды анықтау
Функциялық және аспаптық диагностика
200
C02.055.000
Электрокардиографикалық зерттеу (12 жалғамдық): Учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
201
C02.056.000
Автоматтандырылған аппараттарда жазу кезіндегі спирография: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
202
C02.057.000
Динамометрия: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
203
C02.058.000
Пульсоксиметрия: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
Ультрадыбыстық зерттеу (УДЗ)
204
C03.059.004
Гепатобилиопанкреатит аумағындағы (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр) УДЗ: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
205
C03.060.004
Бауырдың УДЗ: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
206
C03.061.004
Өт қабы мен өзегінің УДЗ: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
207
C03.062.004
Функцияларын анықтау арқылы өт қабының УДЗ: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
208
C03.063.004
Көкбауырдың УДЗ: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
209
C03.064.004
Ұйқы безінің УДЗ: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
210
C03.065.004
Бүйректің УДЗ: учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
211
C03.067.004
Кешенді ультрадыбыстық зерттеу (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр, бүйрек): учаскелік терапевт/ Жалпы практика дәрігері
Ем-шаралар, манипуляциялар
212
D99.291.004
Аппликациялық анестезия
213
D97.311.050
Тігісті алу, лигатурды алып тастау
214
D04.001.000
Профилактикалық кабинеттерде, сауықтыру мектептерінде оқыту
215
D04.002.000
Созылмалы ауруларды басқару бағдарламаларына сәйкес ауыратын науқастарды және оның отбасы мүшелерін өзін-өзі бақылауға, өзін-өзі және өзара көмекке үйрету
216
D04.003.000
"Қызу желі" телефоны бойынша консультация
217
D95.410.213
Ойын аудиометриясы
Медициналық оңалту
218
Е01.000.001
МСАК мобилдік бригадасының шығуымен тірек-қимыл аппараты мен перифериялық нерв жүйесі ауруларымен ауыратын пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
219
Е01.000.002
МСАК мобилдік бригадасының шығуымен жүрек-тамырлық жүйе ауруларымен ауыратын пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
220
Е01.000.003
МСАК мобилдік бригадасының шығуымен нерв жүйесі ауруларымен ауыратын пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
221
Е01.000.004
МСАК мобилдік бригадасының шығуымен перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту бойынша қызметтер
222
Е01.000.005
МСАК мобилдік бригадасының шығуымен жүрек-тамырлық жүйенің даму кемістігі бар ауруларды операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер

223
Е01.000.006
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками легких с выездом мобильной бригады ПМСП
224
Е01.000.007
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками мочеполовой системы с выездом мобильной бригады ПМСП
225
Е01.000.008
Услуги по медицинской реабилитации детям, после оперативного лечения с нарушениями слуха с выездом мобильной бригады ПМСП
226
Е01.003.000
Услуги с использованием телемедицинских и информационных технологий
227
Е01.003.001
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с заболеванием опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП пациенту
228
Е01.003.002
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с заболеванием сердечно-сосудистой системы с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП
229
Е01.003.003
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с поражением центральной нервной системы с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП
230
Е01.003.004
Услуги по медицинской реабилитации детям, перенесших заболевания в перинатальном периоде с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП
231
Е01.003.005
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками развития сердечно-сосудистой системы с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП
232
Е01.003.006
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками желудочно-кишечного тракта с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП
233
Е01.003.007
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками легких с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП
234
Е01.003.008
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками мочеполовой системы с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП
235
Е01.003.009
Услуги по медицинской реабилитации детям, после оперативного лечения с нарушениями слуха с применением телемедицинских и информационных технологий ПМСП
236

223
Е01.000.006
МСАК мобилдік бригадасының шығуымен өкпенің туа біткен кемістігі бар пациентті операциялық емдеуден кейін медициналық оңалту бойынша қызметтер
224
Е01.000.007
МСАК мобилдік бригадасының шығуымен несеп-жыныс жүйесінің туа біткен кемістігі бар пациентті операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
225
Е01.000.008
МСАК мобилдік бригадасының шығуымен есту қабілеті бұзылған ауруымен операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
226
Е01.003.000
Телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, қызметтер
227
Е01.003.001
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, тірек-қимыл аппараты және перифериялық нерв жүйесі ауруларымен пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
228
Е01.003.002
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, жүрек-қантамырлық жүйесі ауруларымен пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
229
Е01.003.003
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, орталық нерв жүйесінің ауруларымен пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
230
Е01.003.004
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, перинаталдық кезеңде ауруды бастап өткерген балаларды медициналық оңалту бойынша қызметтер
231
Е01.003.005
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, жүрек-тамырлық жүйесінің кемістігі бар ауруларды операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
232
Е01.003.006
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, асқазан-ішек жолдары даму кемістігі бар ауруларды операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
233
Е01.003.007
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, өкпенің туа біткен кемістігі бар пациентті операциялық емдеуден кейін медициналық оңалту бойынша қызметтер
234
Е01.003.008
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, несеп-жыныс жүйесінің туа біткен кемістігі бар пациентті операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
235
Е01.003.009
МСАК телемедициналық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, есту қабілеті бұзылған ауруымен операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
236

Е01.004.000
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с заболеванием опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
237
Е01.004.001
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с заболеванием сердечно-сосудистой системы в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
238
Е01.004.002
Услуги по медицинской реабилитации пациенту с поражением центральной нервной системы в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
239

Е01.004.000
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде тірек-қимыл аппараты мен перифериялық нерв жүйесі ауруларымен ауыратын пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
237
Е01.004.001
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде жүрек-қантамырлық жүйе ауруларымен ауыратын пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
238
Е01.004.002
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде орталық нерв жүйесі ауруларымен ауыратын пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
239

Е01.004.003
Услуги по медицинской реабилитации детям, перенесших заболевания в перинатальном периоде в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
240
Е01.004.004
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками развития сердечно-сосудистой системы в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
241
Е01.004.005
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками желудочно-кишечного тракта в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
242

Е01.004.003
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде перинаталдық кезеңде ауруды бастап өткерген балаларды медициналық оңалту бойынша қызметтер
240
Е01.004.004
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде жүрек-тамырлық жүйесінің кемістігі бар ауруларды операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
241
Е01.004.005
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде асқазан-ішек жолдары даму кемістігі бар ауруларды операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
242

Е01.004.006
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками легких в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
243
Е01.004.007
Услуги по медицинской реабилитации пациенту после оперативного лечения с врожденными пороками мочеполовой системы в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
244
Е01.004.008
Услуги по медицинской реабилитации детям, после оперативного лечения с нарушениями слуха в кабинете/отделении реабилитации ПМСП
Приложение 3
к Правилам оказания
первичной медико-санитарной помощи
Перечень услуг социального работника организации первичной медико-санитарной помощи и привлеченного психолога
№ пп
Код услуги
Наименование услуги
Услуги психолога
1

Е01.004.006
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде өкпенің туа біткен кемістігі бар пациентті операциялық емдеуден кейін медициналық оңалту бойынша қызметтер
243
Е01.004.007
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде несеп-жыныс жүйесінің туа біткен кемістігі бар пациентті операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
244
Е01.004.008
МСАК оңалту кабинетінде/бөлімшесінде есту қабілеті бұзылған ауруымен операциялық емдеуден кейін пациентті медициналық оңалту бойынша қызметтер
Алғашқы медициналық-санитариялық
көмек көрсету қағидаларына
3-қосымша
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының әлеуметтік қызметкері және тартылған психолог қызметінің тізбесі
р/с №
Қызметтердің коды
Қызметтердің атауы
Психологтың қызметтері
1

A01.005.000
Прием: Психолог
2
A01.005.001
Проведение групповых занятий по профилактике детского суицида при подозрении на поведенческие и психоактивные расстройства: Психолог
3
A01.005.002
Прием при подозрении на поведенческие и психоактивные расстройства: Психолог
4
A01.005.003
Консультирование по социальным вопросам, в том числе по вопросам возрастной адаптации: Психолог
5
A01.005.004
Прием детей организованных коллективов: Психолог
6
A01.005.005
Прием в молодежном центре здоровья: Психолог
7
A01.005.006
Прием при динамическом наблюдении пациента с социально-значимыми заболеваниями: Психолог
8
A01.005.007
Психологическое диагностирование при динамическом наблюдении с социально-значимыми заболеваниями: Психолог
9
A01.005.008
Прием с целью психокоррекции с социально-значимыми заболеваниями: Психолог
10
A01.005.009
Обучение пациента самоменеджменту при динамическом наблюдении с хроническими заболеваниями: Психолог
11
A01.005.010
Активный патронаж пациента с социально-значимыми заболеваниями: Психолог
12
A01.005.011
Активный патронаж пациента на паллиативном лечении: Психолог
13
A01.006.000
Прием: Социальный работник с высшим образованием
Услуги социального работника
14
A01.006.001
Организация и проведение медико-социального обследования: Социальный работник с высшим образованием
15
A01.006.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: Социальный работник с высшим образованием
16

A01.005.000
Қабылдау: Психолог
2
A01.005.001
Мінез-құлық және психикалық белсенді бұзылуларға күдіктенген кезде бала суицидінің профилактикасы бойынша топтық сабақтар өткізу: Психолог
3
A01.005.002
Мінез-құлық және психикалық белсенді бұзылуларға күдіктенген кезде қабылдау: Психолог
4
A01.005.003
Әлеуметтік мәселелер бойынша, оның ішінде жастық бейімделу мәселелері бойынша консультация беру: Психолог
5
A01.005.004
Ұйымдастырылған ұжымдардағы балаларды қабылдау: Психолог
6
A01.005.005
Жастар денсаулық орталығында қабылдау: Психолог
7
A01.005.006
Әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын пациентті динамикалық байқау кезінде қабылдау: Психолог
8
A01.005.007
Әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратындарды динамикалық байқау кезінде психологиялық диагностикалау: Психолог
9
A01.005.008
Әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратындарды психикалық түзету мақсатында қабылдау: Психолог
10
A01.005.009
Созылмалы аурулармен ауыратындарды динамикалық байқау кезінде пациентті өзіндік менеджментке үйрету: Психолог
11
A01.005.010
Әлеуметтік мәні бар аурулармен ауырған пациенттің патронажы: Психолог
12
A01.005.011
Пациенттің паллиативтік емдеудегі белсенді патронажы: Психолог
13
A01.006.000
Қабылдау: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
Әлеуметтік қызметкердің қызметтері
14
A01.006.001
Медицаналық-әлеуметтік зерттеп-қарауды ұйымдастыру және өткізу: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
15
A01.006.002
Пациенттің отбасы мүшелерін үй жағдайында өткізілетін медициналық күтім жасау негіздеріне үйрету: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
16

1. Инфекционные и паразитарные заболевания
1
Хронический вирусный гепатит В (B18, включая В18.0, B18.1. B18.2, B18.8), С и D, без цирроза печени,
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
общий анализ крови с тромбоцитами
1 раз в 6 месяцев
пожизненно при хроническом вирусном гепатите B, С (стадия фиброза F2) и D; снятия с учета после элиминации
вируса при хроническом вирусном гепатите С (стадия фиброза менее F1)
биохимические анализы крови: аланинаминотрансфераза (АЛаТ), аспартатаминотрансфераза (АСаТ), общий билирубин по фракциям, креатинин, АФП
1 раз в 6 месяцев
коагулограмма: международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в 6 месяцев
полимеразно-цепная реакция на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) качественный, при положительном результате проведение ПЦР на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) количественный
1 раз в 6 месяцев
УЗИ печени
1 раз в год
непрямая пульсовая эластометрия (Фиброскан) печени
1 раз в 2 года
2. Болезни системы кровообращения
2
Артериальная гипертензия:
2.1. Эссенциальная (первичная) гипертензия, I10;
2.2. Гипертензивная болезнь сердца (гипертоническая болезнь с преимущественным поражением сердца), I11;
2.3. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек, I12;
2.4. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек, I13;
2.5. Вторичная гипертензия, I15
1 раз в 3 месяца - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в месяц - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в 6 месяцев - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в 3 месяца - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в год кардиолог
общий анализ мочи
1 раз в год
пожизненно
биохимический анализ крови: определение липопротеидов низкой плотности
1 раз в год
электрокардиография
1 раз в год
суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раз в 2 года
эхокардиография
1 раз в 2 года
3
Ишемическая болезнь сердца:
3.1. Нестабильная стенокардия, I20.0**;
3.2. Другие формы стенокардии, I20.8;
3.3. Хроническая ишемическая болезнь сердца, I25
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
определение липопротеидов низкой плотности
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в 6 месяцев
холтеровское мониторирование электрокардиограммы (24 часа)
1 раз в год
тредмил тест
1 раз в год
Сердечная недостаточность, I 50;
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
креатинин
1 раз в год
пожизненно
электрокардиограмма
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
4
Экстракраниальные заболевания брахиоцефальных артерий:

1. Инфекциялық және паразиттік аурулар
1.
В (B18, B18,0, B18,1, B18,2, B18,8 қоса алғанда) және С және Д созылмалы вирустық гепатит, бауырдың циррозынсыз.
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог және/немесе инфекционист
тромбоциттермен жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
созылмалы В, С (F2 фиброзды сатысында) және D вирустық гепатиті кезінде өмір бойы; С созылмалы вирустық гепатиті (F1 кем фиброз сатысында) кезінде вирусты жойғаннан кейін есептен алынады
Қанның биохимиялық талдауы:
аланинаминотрансфераза (АЛаТ)
аспартатаминотрансфераза (АСаТ), фракциялар бойынша жалпы билирубин, креатинин, альфа фетопротеині (АФП)
6 айда 1 рет
Коагулограмма: халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
В вирустық гепатитіне (HBV-ДНК) сандық талдауы оң болған жағдайда сапалы В вирустық гепатитінің (HBV-ДНК) полимеразалық тізбектік реакциясы
6 айда 1 рет
бауырдың УДЗ
жылына 1 рет
бауырдың түзу емес пульстік эластометриясы (фиброскан)
жылына 2 рет
2. Қанайналым жүйесінің аурулары
2
Артериялық гипертензия:
2.1. Эссенциалды (алғашқы) гипертензия, I10;
2.2. Жүректің гипертензиялық ауруы (жүректі басымырақ зақымдайтын гипертониялық ауру), I11;
2.3. Бүйректерді басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру, I12;
2.4. Жүрек пен бүйректі басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру;
2.5. Салдарлық гипертензия, I15;
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 3 айда 1 рет,
жоғары және өте жоғары қаупі бар және емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін айына 1 рет
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 6 айда 1 рет,
жоғары және өте жоғары қаупі бар пациенттер мен емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін - 3 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
жалпы несеп талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
жылына 1 рет
электрокардиограмма
жылына 1 рет
артериялық қысымды тәуліктік бақылау (24 сағат)
жылына 2 рет
эхокардиография
жылына 2 рет
3
Жүректің ишемиялық ауруы:
3.1. Жүрек қыспасы, I20.0 **;
3.2. Жүрек қыспасының басқа түрлері, I.20.8;
3.3. Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I25
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
төменгі тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
6 айда 1 рет;
өмір бойы
эхокардиография
6 айда 1 рет;
электрокардиограмманың холтерлік мониторингі (24 сағат)
жылына 1 рет
тредмил тест
жылына 1 рет
Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I 50;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
креатинин
жылы 1 рет
өмір бойы
электрокардиограмма
жылы 1 рет
эхокардиография
жылы 1 рет
4
Брахиоцефалдық артерияның экстракраниялдық ауруы:

4.1. Цереброваскулярные болезни, I65-I69***;
4.2. Закупорка и стеноз прецеребральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I65
4.3. Закупорка и стеноз церебральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I66
4.4. Другие цереброваскулярные болезни, I67
4.5. Поражения сосудов мозга при болезнях, классифицированных в других рубриках, I68
4.6. Последствия цереброваскулярных болезней, I69
4.7. Эмболия и тромбоз артерии верхних конечностей, I74.2;
4.8. Аорит при болезнях, классифицированных в других рубриках, I79.1;
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раза в год ангиохирург, невролог
ультразвуковая доплерография брахиоцефального ствола
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
4.9. Субарахноидальное кровоизлияние, I 60
Внутримозговое кровоизлияние,I 61
Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние,I 62
Ишемический инсульт,I 63
Инсульт, неуточненный как кровоизлияние или инфаркт,I 64
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов
1 раз в 6 месяцев
Пожизненно
международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в года
биохимические анализы крови: липидный спектр, глюкоза крови
1 раз в 6 месяцев
ультразвуковая допплерография брахиоцефальных артерий у больных с инсультом
1 раз в 6 месяцев
электрокардиограмма
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
эхокардиография у больных с кардиоэмболическим инсультом
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
суточное мониторирование артериального давления (СМАД) у больных с внутримозговым кровоизлиянием
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
5
Поражения клапанов сердца:
5.1. Хронические ревматические болезни сердца, I05-I09;
Ревматические болезни митрального клапана, I05
Ревматические болезни аортального клапана, I06
Ревматические болезни трехстворчатого клапана, I07
Поражения нескольких клапанов, I08
Другие ревматические болезни сердца, I09
5.2. Неревматические поражения клапанов сердца, I34-I39
Неревматическое поражение митрального клапана, I34
Неревматическое поражения аортального клапана, I35
Неревматические поражения трехстворчатого клапана, I36
Поражение клапана легочной артерии, I37
Эндокардит, клапан не уточнен, I38
Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках, I39
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
электрокардиография
1 раз в 6 месяцев
Пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
электрокардиография по Холтеру
1 раз в год
6
Аритмии I47,
Фибрилляция и трепетания предсердий, I48
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев. По показаниям частота может увеличиваться
1 раз в год кардиолог
электрокардиография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
электрокардиография по Холтеру
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год

4.1. Цереброваскулярлық аурулар, I65-I69 ***;
4.2. Ми инфаргін тудырмайтын прецеребралдық артерияның бітелуі мен тарылуы, I65
4.3. Ми инфаргіне əкелмейтін ми артерияларының бітелуі мен тарылуы, I66
4.4. Ми-тамырлық басқа аурулар, I67
4.5. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысында ми тамырлырының зақымданулары, I68
4.6. Ми-тамырлық аурулардың салдарлары, I69
4.7. Қол артерияларының эмболиясы және тромбозы, I74.2;
4.8. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы қолқаның қабынуы, I79.1
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет ангиохирург, невролог
брахиоцефалдық бағанның ультрадыбыстық доплерографиясы
6 айда 1 рет
өмір бойы
4.9. Мидың торлы қабығы астына қан құйылу, I60
Мидың ішіне қан құйылу, I61
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқа қан құйылу, I62
Ми инфаргі, I63
Қан құйылу немесе инфаркт ретінде анықталмаған миға қан құйылу, I64
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
тромбоциттер есебімен жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
өмір бойы
халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
қанның биохимиялық талдауы: липидті спектр, қан глюкозасы
6 айда 1 рет
Инсульт алған науқастарға брахиоцефалдық артерияның ультрадыбыстық допплерографиясы
6 айда 1 рет
электрокардиограмма
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
кардиоэмболиялық инсульт алған науқастарға эхокардиографиясы
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
Миішілік қан құюлары бар науқастардың артериялық қысымды тәуліктік бақылауы (АҚТБ)
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
5
Жүрек қақпақшасының зақымдануы:
5.1. Созылмалы ревматикалық жүрек ауруы, I05-I09;
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I05
Қолқа қақпақшасының ревматикалық аурулары, I06
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I07
Бірнеше қақпақшалардың зақымдалуы, I08
Жүректің ревматикалық басқа аурулары, I09
5.2. Жүрек қақпақшаларының ревматизмдік емес зақымдануы I34-I39
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық емес Зақымданулары, I34
Қолқа қақпақшасының ревматикалық емес зақымданулары, I35
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары, I36
Өкпе артериясы қақпақшасының зақымданулары, I37
Эндокардит, қақпақша анықталмаған, I38
Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы эндокардит пен қақпақшалардың зақымданулары, I39
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
электрокардиография
6 айда 1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына 1 рет
Холтер бойынша электрокардиография
жылына 1 рет
6
Көкірек ортасының фибрилляциясы және трепетаниясы, I48
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет. Көрсетілімдер бойынша жиілігі ұлғаюы мүмкін
жылына 1 рет кардиолог
электрокардиография
6 айда 1 рет
өмір бойы
Холтер бойынша электрокардиография
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет

3. Болезни органов дыхания
7
Хронические заболевания нижних дыхательных путей:
7.1. Другая хроническая обструктивная легочная болезнь, J44
1 раз в 6 месяцев (тип А, В, легкой, средней степени)
1 раз в 3 месяца (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год (тип А, В, легкой, средней степени);
1 раз в 6 месяцев (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
спирография
1 раз в год
пожизненно
пульсоксиметрия
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
7.2. Астма, J45
1 раз в год (легкой степени)
1 раз в 6 месяцев (средней степени)
1 раз в 3 месяца (тяжелой степени)
1 раз в год (легкой степени)
1 раз в 6 месяцев (средней и тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
спирография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
4. Болезни органов пищеварения
8
Заболевания верхних отделов желудочно-кишечного тракта:
8.1. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом, K21.0;
8.2. Язва желудка и двенадцатиперстной кишки, K25-К27;
Язва желудка, К25
Язва двенадцатиперстной кишки, К26
Пептическая язва неуточненной локализации, К27
8.3. Хронический атрофический гастрит, K29.4
8.4. Полипы (полипоз) желудка, K31.7
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
снятие с учета при отсутствии клинико-инструментальных признаков заболевания в течение 3-х лет
гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
9
Неинфекционный энтерит и колит:
9.1. БолезньКрона (регионарный энтерит), К50
9.2. Язвенный колит, К51
9.3. Другие неинфекционные гастроэнтериты и колиты, K52
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
пожизненно
колоноскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
10
Цирроз печени, К70- К76
Токсическое поражение печени, К71
Печоночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках, К72
Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках, К73
Фиброз и цирроз печени, К74
Другие воспалительные болезни печени, К75
Другие болезние печени, К76
1 раз в 3 месяцев
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог
общий анализ крови с тромбоцитами
1 раз в 3 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови:
определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ), определение билирубина в сыворотке крови,
креатинин, альбумин
1 раз в 3 месяцев
международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в 6 месяцев
УЗИ печени и селезенки
1 раз в 6 месяцев
В случаях имеющегося образования до 2 см при сложности постановки диагноза ГЦК:
УЗИ печени
1 раз в 3-4 месяца
определение альфафетопротеина (АФП)
1 раз в 3-4 месяца
непрямая пульсовая эластометрия печени
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия (при отсутствии противопоказаний)
1 раз в 6 месяцев

3. Тыныс алу жүйесінің ауруы
7
Төменгі тыныс алу жолдарының созылмалы ауруы:
7.1. Өкпенің созылмалы обструктивті өкпе ауруы, J44;
6 айда 1 рет (A, B, жеңіл, орташа)
3 айда 1 рет (C, D, ауыр және өте ауыр)
жылына бір рет (A, B түрі, жеңіл, орташа дәрежедегі);
6 айда 1 рет (C, D түрі, ауыр және өте ауыр)
Жылына бір рет, пульмонолог
спирография
жылына 1 рет
өмір бойы
пульсоксиметрия
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет
7.2. Бронхиалды астма, J45
жылына 1 рет (жеңіл дәреже)
6 айда 1 рет (орташа)
3 айда 1 рет (ауыр)
жылына 1 рет (жеңіл дәреже)
6 айда 1 рет (орташа және ауыр)
жылына бір рет, пульмонолог
спирография
6 айда 1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына 1 рет
4. Ас қорыту жүйесінің ауруы
8
Жоғарғы асқазан-ішек жолдарының ауруы:
8.1. Эзофагитпен гастроэзофагеалды рефлюкс, K21.0;
8.2. Асқазанның және ұлтабардың ұлпасы, K25-K27;
Асқазанның ойық жарасы, K25
Он екі елі ішектің ойық жарасы, K26
Орналасуы анықталмаған пептикалық ойық жара, K27
8.3. Созылмалы атрофиялық және көпфокальды гастрит, K29.4;
8.4. Асқазанның полипозы (полипозы), K31.7;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет, гастроэнтеролог
эзофагабаструдодиоскопия
жылына 1 рет
клиникалық және аспаптық құралдардың болмауы 3 жыл ішінде ауру белгілері
гистологиялық зерттеу - 3 комплекстік категориядағы жедел-биопсиялық материалдарды дайындау
жылына 1 рет
9
Инфекциялық емес энтерит және колит:
9.1. Крон ауруы, К50
9.2. Жаралы колит, K51
9.3. Инфекциялық емес гастроэнтерит және колит, K52
6 айда 1 рет
1 жылда 1 рет
жылына 1 рет,
гастроэнтеролог
күрделіліктің 3 санатындағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеумен эзофагабастродуоденоскопия дайындау,
жылына 1 рет
өмір бойы
күрделіліктің 3 санатындағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок препаратын гистологиялық зерттеумен фибреэктосигмойдоскопия
жылына 1 рет
10
Бауыр циррозы, K70-K76
Бауырдың уыттық зақымдануы, K71
Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі, K72
Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит, K73
Бауыр фиброзы мен циррозы, K74
Бауырдың басқа қабынба аурулары, K75
Бауырдың басқа аурулары, K76
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет, гастроэнтеролог
тромбоцитпен жалпы қан талдауы
3 айда 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау, аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау, қан сарысуындағы билирубинді, креатининді, альбуминді анықтау
3 айда 1 рет
халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
бауыр мен көкбауырдың УДЗ
6 айда 1 рет
2 см дейін өспесі бар жағдайда ГЦК диагнозын қою қиын кезінде:
бауырдың УДЗ
3-4 айда 1 рет
альфафетопротеинді анықтау (АФА)
3-4 айда 1 рет
бауырдың түзу емес пульстік эластометриясы
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия (көрсетілімдер болмаған жағдайда)
6 айда 1 рет

5. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
11
Артропатии, дорсопатии:
11.1. Ревматоидный артрит, М 06; М 05
11.2. Псориатические артропатии, М 07.3
11.3. Анкилозирующий спондилит, М45;
11.4. Юношеский (ювенильный) артрит, М08
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год ревматолог, Офтальмолог
общий анализ крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови: определение "C" реактивного белка (СРБ), креатинин крови, глюкоза крови (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды), определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ), определение билирубина в сыворотке крови (для пациентов, принимающих цитостатики)
1 раз в 6 месяцев
иммуноферментный анализ на гепатиты В, С, ВИЧ (для пациентов, принимающих цитостатики и находящихся на генно-инженерной биологической терапии)
1 раз в 6 месяцев
рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
рентгенография костей таза (выявление асептического некроза головки бедренной кости)
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды и нестероидные противовоспалительные препараты)
1 раз в год
12
Системные поражения соединительной ткани:
12.1. Узелковый полиартериит, М30;
12.2. Другие некротизирующие васкулопатии, М 31;
12.3. Системная красная волчанка, М32-М32.9;
12.4. Дерматополимиозит, M33-М33.9;
12.5. Системный склероз (системная склеродермия), М.34-М34.9;
12.6. Другие системные поражения соединительной ткани.М35
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяццев
1 раз в год ревматолог
креатинин крови
1 раз в 6 месяцев
Пожизненно
общий анализ крови
1 раз в 6 месяцев
общий анализ мочи
1 раз в 6 месяцев
определение "C" реактивного белка (СРБ) полуколичественно/ качественно в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
глюкоза крови (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды)
1 раз в 6 месяцев
иммуноферментный анализ на гепатиты В, С, ВИЧ (для пациентов, принимающих цитостатики и находящихся на генно-инженерной биологической терапии)
1 раз в 6 месяцев
обзорная рентгенография органов грудной клетки 2 раза в год (для пациентов, принимающих цитостатики)
1 раз в 6 месяцев
эзофагогастродуоденоскопия (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды и нестероидные противовоспалительные препараты)
1 раз в 6 месяцев
6. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
13
Сахарный диабет 1 тип у детей Е 10
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца эндокринолог
определение гликированного гемоглобина в крови
1 раз в 3 месяца
пожизненно
креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ)
1 раз в год
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
Сахарный диабет 1 тип у взрослых Е 10
1 раз в 3 месяца

5. Сүйек-бұлшық ет жүйесі мен дәнекер тіннің ауруы
11
Артропатиялар, дорсопатиялар:
11.1. Ревматоидты артрит, М 06 – М05;
11.2. Анкилоздаушы спондилит (Бехтерев ауруы), M45;
11.3. Жасөспірімдердің (ювенилдік) идиопатиялық артриті, M08
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет ревматолог, офтальмолог
жалпы қан талдауы
жылына 2 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: "С" реактивті ақуызының (CРА),
қан креатининін, қан глюкозасын (глюкортикостероид қабылдайтын пациенттер үшін) анықтау, аланинаминотрансферазаны (АЛаТ), аспартатаминотрансферазаны (АСаТ), қан сарысуындағы билирубинді (цитостатиктерді қабылдайтын пациенттер үшін) анықтау
В, С гепатиттерге, АИТВ иммуноферментті (цитостатиктер қабылдайтын және гендік-инженерлік биологиялық терапиядағы пациенттер) талдау
6 айда 1 рет
зақымданған сегменттің рентгенографиясы
жылына 1 рет
жамбас сүйектің рентгенографиясы (жамбас сүйек басының асептикалық некрозы анықталғанда)
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия (глюкортикостериодтар мен қабынуға қарсы стериодты емес препаратты қабылдайтын пациенттер үшін)
жылына 1 рет
12
Дәнекер тінінің жүйелі түрде зақымдануы:
12.1. Түйінді полиартерит пен сол тектес жағдайлар, M30
12.2. Басқа өлі еттендіруші васкулопатиялар, M31
12.3. Жүйелі қызыл жегі, M32-32.9
12.4. Дерматоплимиозит, M33-M33.9
12.5. Жүйелік беріштену (жүйелі склеродермия), M.34-M34.9
12.6. Дəнекер тіннің басқа жүйелі зақымдануы, M.35
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет ревматолог
қан креатинині
6 айда 1 рет
өмір бойы
жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
жалпы несеп талдауы
6 айда 1 рет
қан сарысуында "С" реактивті ақуызды жартылай санды/сапалы анықтау
6 айда 1 рет
қан глюкозасы (глюкортикостероидтар қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
В, С гепатиттерге, АИТВ иммуноферментті (цитостатиктер қабылдайтын және гендік-инженерлік биологиялық терапиядағы пациенттер) талдау
6 айда 1 рет
жылына 2 рет кеуде қуысы органдарын кешенді рентгенографиясы (цитостатиктер қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
Эзофагогастродуоденоскопия (глюкортикостериодтар мен қабынуға қарсы стериодты емес препаратты қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
6. Эндокриндік жүйенің ауруы, тамақтану бұзылыстары және зат алмасы бұзылулары
13
Балалардағы 1 типті қант диабеті, E 10
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
3 айда 1 рет
өмір бойы
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині
жылына1 рет
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
жылына1 рет
электромиография
жылына1 рет
Ересектердегі 1 типті қант диабеті, E 10
3 айда 1 рет

1 раз в 6 месяцев
1 раз в год эндокринолог
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
1 раз в 3 месяца
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
Сахарный диабет Е11 – Е11.9
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год в составе с эндокринологом
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
14
Болезни щитовидной железы:
14.1. Диффузный токсический зоб. Тиреотоксикоз, Е05 – Е05.9;
14.2. Гипотиреоз, Е02;
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год эндокринолом
биохимические анализы крови: определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке методом иммунохемилюминесценции, определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке методом иммунохемилюминесценции, определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
пожизненно
7. Болезни нервной системы
15
Эпилепсия, G 40
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год. По показаниям частота может увеличиваться
1 раз в год невролог
электроэнцефалография
1 раз в год
пожизненно
16
Детский церебральный паралич, G 80
1 раз в 3 мес
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год невролог
шкала GMFCS- определение двигательной способности у детей с ДЦП
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
индекс активности повседневной жизни Бартела.
1 раз в 6 месяцев
8. Болезни мочеполовой системы
17
Гломерулярные болезни:
17.1. Хронический нефритический синдром, N03;
17.2. Нефротический синдром, N04;
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год нефролог
определение белка в моче
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови: определение креатинина, мочевины, общего белка, общего холестерина, глюкозы в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
18
Хронический интерстициальный нефрит, N11
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год нефролог
исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи)
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
19
Гиперплазия предстательной железы,
N40
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год уролог
определение общего простат-специфического антигена (ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
20
Доброкачественная дисплазия молочной железы, N60
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год маммолог, гинеколог
маммография (4 снимка), ультразвуковое исследование молочных желез
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
21
Невоспалительные болезни женских половых органов:

6 айда 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині, липидті спектр
3 айда 1 рет
өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
жылына1 рет
электромиография
жылына1 рет
Қант диабеті E11 - E11.9,
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині
3 айда 1 рет
өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия липидті спектр
жылына1 рет
14
Қалқанша безі ауруы:
14.1. Диффузды токсикалық зоб. Тиреотоксикоз, Е05 – Е05.9
14.2. Гипотиреоз, Е02;
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
иммуногемилюминесценция әдісімен қан сарысуындағы бос тироксинді (Т4), тиреотроптық гормонды (TТГ), жалпы трииодотиронинді (Т3) анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
7. Жүйке жүйесінің ауруы
15
Эпилепсия, G 40
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет. Көрсетілім бойынша жиілік ұлғаюы мүмкін
жылына 1 рет невролог
электроэнцефалография
жылына1 рет
өмір бойы
16
Балалардың сал ауруы, G 80
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет невролог
GMFCS шкаласы – балалардың сал ауруы бар балалардың қозғалыс мүмкіндігін анықтау
6 айда 1 рет
өмір бойы
Бартел күнделікті өмірдегі белсенділік индексі
6 айда 1 рет
8. Жыныс жолдарының ауруы
17
Гломерулалық аурулар:
17.1. Бүйректің созылмалы қабыну синдромы, N03;
17.2. Нефроздық синдром, N04;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет нефролог
несептегі ақуызды анықтау
6 айда 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: креатининді, мочевинаны, жалпы холестеринді, жалпы ақуызды, қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
6 айда 1 рет
18
Бүйректің созылмалы түтік-интерстициалдық қабынуы, N11
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет нефролог
жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
19
Қуық асты безінің гиперплазиясы, N40
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет уролог
иммуногемилюминесценция әдісімен қан сарысуындағы жалпы қуықасты безі ерекше антигенді (PSA) анықтау
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
20
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы, N60
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог, маммолог
маммография (4 сурет), сүт безінің ультрадыбыстық зерттеуі
жылына1 рет
өмір бойы
21
Əйелдер жыныс ағзаларының қабынба емес ауруы:

21.1. Эндометриоз, N80;
21.2. Полип женских половых органов, N84;
21.3. Железистая гиперплазия эндометрия, N85.0;
21.4. Аденоматозная гиперплазия эндометрия, N 85.1;
21.5. Эрозия и эктропион шейки матки, N86;
21.6. Лейкоплакия шейки матки, N88.0
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гинеколог
забор мазка на онкоцитологию
1 раз в год
через 1 год после лечения
22
Доброкачественное новообразование яичника, D27
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гинеколог
ультразвуковое исследование малого таза
1 раз в год
Отсутствие рецидива в течение 3-х лет
9. Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде
23
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде, Р27.1
1 раз в месяц до 1-го года, далее 1 раз в 6 месяцев
при легкой степени тяжести 1 раз в 6 месяцев до 1 года, далее по необходимости
при среднетяжелой и тяжелой степени тяжести с раз в 3 месяца до 1-го года, далее до 3-х лет 1 раз в 6 месяцев далее 1 раз в год
1 раз в год детский пульмонолог
компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
1 раз в год
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
10. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения (дети)
24
Врожденные пороки сердца в послеоперационном периоде:
24.1. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечных камер и соединений, Q20
24.2. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечной перегородки, Q21;
24.3. Врожденные аномалии (пороки развития) легочного и трехстворчатого клапанов, Q22;
24.4. Врожденные аномалии (пороки развития) аортального и митрального клапанов, Q23;
24.5. Другие врожденные аномалии (пороки развития) сердца, Q24;
24.6. Врожденные аномалии (пороки развития) крупных артерий, Q25;
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца детский кардиолог в первый год наблюдения, далее по показаниям
эхокардиография
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
2 года, но при сохранении легочной гипертензии, резидуального шунта и недостаточности клапанов -пожизненно
электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
25
Врожденные пороки развития:
25.1. Врожденные пороки пищевода, Q39
25.2. Врожденная диафрагмальная грыжа, Q79
25.3. Аноректальные пороки развития, Q42
в течение 1-х 6 месяцев 1 раз в месяц.
Затем до года 1 раз в 3 месяца.
Со 2-го года жизни 1раз в 6 месяцев
1 раз в 3 месяца в течение 1-го года жизни;
далее со 2-го года жизни - 1 раз в 6 месяцев
1 раз в год детский хирург
25.1. эзофагогастродуоденоскопия при Q39
1 раз в год
наблюдение до 3-х лет жизни
25.2. рентгенография органов грудной клетки при Q79
1 раз в год
25.3. диагностическое калибровочное бужирование неоануса при Q42 (по показаниям)
1 раз в год
* - согласно клиническим протоколам
** - наблюдение пациента с нестабильной стенокардией после выписки из стационара осуществляется врачом кардиологом согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2011года № 647 "Об утверждении Положения об организациях здравоохранения, оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению Республики Казахстан"(зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7273)
*** - наблюдение пациента с цереброваскулярными болезнями после выписки из стационара осуществляется врачом неврологом согласно приказу Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 809 "Об утверждении Стандарта организации оказания неврологической помощи в Республике Казахстан"(зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12311)

21.1. Эндометрия, N80;
21.2. Əйелдер жыныс ағзаларының түймешігі, N84;
21.3. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы, N85.0;
21.4. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы, N 85.1;
21.5. Жатыр мойнының жалақ жарасы мен эктропионы, N86;
21.6. Жатыр мойны сілемейлі қабықтарындағы ақшыл дақтар, N88.0;
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
онкоцитологияға жағынды жинау
жылына1 рет
Процестің шешімінен кейін 6 айдан соң
22
Анабездің қатерсіз өспесі, D27
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
кіші жамбастың ультрадыбыстық зерттеуі
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
9. Перинаталдық кезеңде пайда болатын жеке жағдайлар
23
Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы, P.2.1
1 жасқа дейін Айына 1 рет,
Бұдан әрі 6 айда 1 рет
Жеңіл дәрежеде 1 жасқа дейін 6 айда 1 рет
Бұдан әрі қажеттілкке қарай;
Орташа және ауыр дәрежеде 1 жасқа дейін 3 айда 1 рет
Бұдан әрі 3 жасқа дейін 6 айда 1 рет,
одан соң жылына 1 рет
Бірінші жылы байқауда 3 айда 1 рет, балалар пульмонологы
Кеуде қуысы мен көкірек қуысы ағзалардың компьютерлік томографиясы
жылына1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына1 рет
10. Туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері), деформациялар мен хромосомалық бұзылулар (балалар)
24
Операциядан кейінгі туа біткен жүрек ақаулары:
24.1. Жүрек камералары мен қосылыстарының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q20;
24.2. Жүрек қалқасының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q21;
24.3. Өкпе жəне үш жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q22;
24.4. Қолқа жəне қос жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q23;
24.5. Жүректің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q24;
24.6. Ірі артериялардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q25;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет құрамында балалар кардиологымен, бұдан әрі көрсетілімдер бойынша
эхокардиография, электрокардиография зерттеулері (12 қашықтық)
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
2 жыл, бірақ өкпенің гипертониясын, қалдық шунды және клапанның жетіспеушілігін сақтауға – өмір бойы
электрокардиография зерттеулері (12 қашықтық)
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
25
Туа біткен ақаулары:
25.1. Өңештің туа біткен ауытқулары, Q39
25.2. Сүйек-бұлшық ет жүйесінің басқа айдарларда жіктелмеген туа біткен ауытқулары, Q79
1-ші 6 ай ішінде
айына 1 рет.
Содан кейін 1 жылға дейін 3 айға 1 рет.
2 жастан бастап 6 айда 1 рет
1 жыл ішінде 3 айда айына 1 рет.
2 жастан бастап 6 айда 1 рет
Жылына 1 рет құрамында балалар хирургымен
Q39-мен эзофагагастродуоденоскопия
жылына 1 рет
3 жасқа дейін байқау
Q79-де кеуде қуысы ағзалардың рентгенографиясы
25.3. Тоқ ішектің туа біткен жоқтығы, атрезиясы мен тарылуы, Q42
Q42-де диагностикалық калибрленген неоанус бужированиесы неоанус (көрсеткіштер бойынша)
*- клиникалық хаттамаларға сәйкес
** стационардан шыққаннан кейін ЖМИ және тұрақсыз стенокардиясы бар пациентті байқауды "Қазақстан Республикасының халқына кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық министрдің міндетін атқарушының 2011 жылғы 22 қыркүйектегі № 647 бұйрығына сәйкес кардиолог дәрігер жүзеге асырады.
*** стационардан шыққаннан кейін ми-тамыр ауруы бар пациентті байқауды – "Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 809 бұйрығы бойынша невропатолог жүзеге асырады.