О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования"
Совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 117 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2019 года № 18460
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12777, опубликован 3 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Критериях оценки степени риска за системой образования, утвержденных указанным приказом:
в приложении:
заголовок раздела "Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения" изложить в следующей редакции:
"Раздел 1. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения";
в разделе "Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения":
заголовок подраздела "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД)" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями";
заголовок подраздела "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 2. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
в подразделе "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля":
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Соответствие учебных планов по наличию образовательных областей и количеству часов типовым учебным планам дошкольного воспитания и обучения. Также, наличие индивидуального учебного плана и индивидуальной программы с учетом особенностей ребенка при обучении детей с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования.
грубое
";
строку, порядковый номер 14, исключить;
строку, порядковый номер 16, изложить в следующей редакции:
"
16
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний педагогического совета, материалов подтверждающих их деятельность.
значительное
";
заголовок раздела "Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования" изложить в следующей редакции:

"Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 117 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 23 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 сәуірде № 18460 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12777 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 3 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру жүйесіне тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
қосымшада:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бөлім. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін";
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген бөлімде:
"Бақылау субъект (объект), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Білім беру салалары және сағат сандары бар оқу жоспарларының мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі. Сондай-ақ, инклюзивті білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқытуда баланың ерекшеліктері ескеріліп, жеке оқу жоспары мен жеке бағдарламаның болуы.
өрескел
";
реттік нөмірі 14-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық кеңестің жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының, олардың қызметін растайтын материалдардың болуы.
елеулі
";
"Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім бері ұйымдары үшін" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Раздел 2. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования";
в разделе "Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования":
заголовок подраздела "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД)" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями";
заголовок подраздела "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 2. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
в подразделе "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля":
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
Соблюдение обучающимися обязательной школьной формы, установленной в организации образования (проверяется при наличии обращений).
грубое
";
строки, порядковые номера 11, 12, 13, 14, изложить в следующей редакции:
"
11
Наличие в классных журналах деления класса на 2 группы в городских общеобразовательных организациях при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – 20 и более обучающихся, в 10-11 классах малокомплектных школ – не менее 10 обучающихся при проведении уроков:
1) по казахскому языку и литературе в классах с неказахским языком обучения;
2) по русскому языку и литературе в классах с нерусским языком обучения;
3) иностранному языку;
4) по информационно-коммуникационным технологиям (в 1-4 классах);
5) по информатике (в 5-11 классах);
6) по самопознанию (в 1-4 классах);
7) по технологии, художественному труду (группы мальчиков и девочек независимо от наполняемости класса, в 5-11 классах);
8) по физической культуре – по гендерному принципу (в городской местности – в каждой группе не менее 8 мальчиков (или девочек), а в сельской местности – не менее 5 мальчиков (или девочек)) (в 10-11 классах);
9) по профильным предметам (в 10-11 классах).
значительное
12
Наличие материалов, подтверждающих проведение форм контроля, определяющих базовый уровень освоения учебных предметов, включающих обязательный минимум объема знаний обучающихся и их умений и навыков.
Наличие материалов, подтверждающих проведение суммативного оценивания, которое проводится по завершении определенного учебного периода (четверть, триместр, учебный год), а также изучения разделов/сквозных тем в соответствии с учебной программой (для классов с обучением по обновленным учебным программам).
значительное
13
Наличие приказов об организации индивидуального бесплатного обучения на дому или в лечебных организациях обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования, а также на обучение в форме экстерната на основании разрешений.
значительное
14
Наличие индивидуальных учебных планов, соответствующих по наличию образовательных областей, учебных предметов и количеству часов типовым учебным планам и программ, для обучающихся, имеющих справки врачебно-консультационных комиссий и заключения психолого-медико-педагогических консультаций, подтверждающих создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации детей с особыми образовательными потребностями, а также индивидуальной учебной программы и графика консультаций в соответствии с рабочим учебным планом для обучающихся в форме экстерната.
значительное
";

"2-бөлім. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім бері ұйымдары үшін";
"Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім бері ұйымдары үшін" деген бөлімде:
"Бақылау субъект (объект), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Білім алушылардың білім беру ұйымдары бекіткен міндетті мектеп формасын сақтауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
";
реттік нөмірлері 11, 12, 13, 14-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Қалалардағы жалпы орта білім беру ұйымдарында сынып толымдылығы 24-ке жеткенде және одан асқанда, ауылдық жерлерде – 20-ға жеткен кезде және одан асқанда, шағын жинақты мектептердің 10-11 сыныптарында – кемінде 10 білім алушы болған жағдайда сынып журналдарында сыныпты екі топқа бөлінуінің болуы:
1) оқыту тілі қазақ тілді емес сыныптардағы қазақ тілі және қазақ әдебиеті бойынша;
2) оқыту тілі орыс тілді емес сыныптардағы орыс тілі мен орыс әдебиеті бойынша;
3) шет тілі бойынша;
4) ақпараттық-коммуникациялық технология бойынша (1-4 сыныптарда);
5) информатика бойынша (5-11 сыныптарда);
6) өзін-өзі тану бойынша (1-4 сыныптарда);
7) технология, көркем еңбек бойынша (сынып толымдылығына қарамастан ұл және қыз балалар топтары 5-11 сыныптарда);
8) дене шынықтыру бойынша – гендерлік қағидат бойынша әр топта қалалық жерде кемінде 8 ұл (немесе қыз), ауылдық жерде кемінде 5 ұл (немесе қыз) (5-11 сыныптарда);
9) бейіндік пәндер бойынша (10-11 сыныптарда).
елеулі
12
Білім алушылардың білімнің міндетті төменгі шекті көлемі және олардың шеберлігі мен дағдылары қамтылған оқу пәндерінің базалық деңгейін меңгеруін айқындайтын бақылау нысандарының жүргізілгендігін растайтын материалдардың болуы.
Белгілі бір оқу кезеңін (тоқсан, триместр, оқу жылы) аяқтау, сондай-ақ оқу бағдарламасына (жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша оқитын сыныптар үшін) сәйкес бөлімдерді/өтпелі тақырыптарды зерделеу бойынша өткізілетін жиынтық бағалауды растайтын материалдардың болуы.
елеулі
13
Денсаулық жағдайына байланысты ұзақ уақыт бойы білім беру ұйымында оқи алмайтын оқушыларға үйінде немесе емделу орындарында ақысыз жеке оқытуды ұйымдастыру туралы, сондай-ақ, рұқсат негізінде эстернат нысанында оқуға бұйрықтардың болуы.
елеулі
14
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылардың білім алуы, даму бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті жағдайлардың жасалуын растайтын дәрігерлік-консультациялық комиссияның анықтамалары мен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясының қорытындылары бар білім алушыларға арналған білім беру салаларының, оқу пәндері үлгілік жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес сағат санының жеке оқу жоспарларының болуы, сондай-ақ, экстернат нысанында оқитын білім алушыларға арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес жеке оқу бағдарламасының және консультация беру кестесінің болуы.
елеулі
";

строки, порядковые номера 28, 29, изложить в следующей редакции:
"
28
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов), подтверждающих их деятельность.
значительное
29
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих обеспеченность педагогическими кадрами, имеющими высшее, техническое и профессиональное, послесреднее педагогическое образование, соответствующее профилю преподаваемого предмета, дисциплины, а также должности педагогических работников и приравненных к ним лиц.
грубое
";
строку, порядковый номер 31, исключить;
строку, порядковый номер 34, исключить;
строку, порядковый номер 42, изложить в следующей редакции:
"
42
Наличие материалов, подтверждающих проведение повторной промежуточной аттестации не ранее 3-х недель после завершения учебного года у обучающихся 5-8 (9), 10 (11) классов, имеющих неудовлетворительные годовые оценки по одному или двум предметам.
незначительное
";
строку, порядковый номер 47, изложить в следующей редакции:
"
47
Наличие приказов руководителя организации образования о зачислении в организацию образования и отчислении обучающихся из организации образования, а также наличие на каждого выбывшего обучающегося открепительного талона о прибытии в другую организацию образования.
значительное
";
заголовок раздела "Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования" изложить в следующей редакции:
"Раздел 3. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования";
в разделе "Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования":
заголовок подраздела "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД)" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями";
заголовок подраздела "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 2. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
в подразделе "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля":

реттік нөмірлері 28, 29-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
28
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы.
елеулі
29
Қосымшалары бар дипломдар көшірмелерінің және білім беру ұйымдарымен бекітілген атқарылатын лауазымының сабақ беретін пәнінің бейініне сәйкес келетін жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі педагогикалық білімі бар педагог кадрлармен, сондай-ақ, педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарымен қамтамасыз етілгендігін растайтын педагог қызметкерлердің тарифтеу тізімдерінің болуы.
өрескел
";
реттік нөмірі 31-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 34-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 42-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
42
Бір немесе екі пәннен жылдық қанағаттанарлықсыз бағалары бар 5-8 (9), 10 (11)-сынып білім алушыларына қайта аралық аттестаттаудың оқу жылы аяқталғаннан кейін 3 аптадан соң жүргізілгендігін растайтын материалдарының болуы.
болмашы
";
реттік нөмірі 47-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
47
Білім беру ұйымы басшысының білім беру ұйымына оқуға қабылдау туралы және білім беру ұйымынан білім алушыларды шығару туралы бұйрықтарының болуы, сондай-ақ, білім беру ұйымынан шыққан әрбір білім алушының басқа білім беру ұйымына келуі туралы есептен шығару талонының болуы.
елеулі
";
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бөлім. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін";
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген бөлімде:
"Бақылау субъект (объект), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімде:

строки, порядковые номера 10, 11, изложить в следующей редакции:
"
10
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам (при наличии) или Государственным общеобязательным стандартам технического и профессионального, послесреднего образования.
грубое
11
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей не менее 70 %, в том числе для организаций образования, реализующи медицинские образовательные программы доля преподавателей из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, бакалавриата, магистратуры от общего числа преподавателей не менее 10 %.
грубое
";
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, с учетом подготавливаемой квалификации, в том числе для организаций образования, реализующи медицинские образовательные программы оснащенность учебными предметными кабинетами, доклиническими симуляционными кабинетами.
значительное
";
строку, порядковый номер 20, изложить в следующей редакции:
"
20
Наличие изменений в образовательной программе не превышающих в организациях технического и профессионального образования:
1) изменяют до 50 % объема учебного времени, отводимого на освоение учебного материала для циклов, до 50 % по каждой дисциплине и (или) модулю и до 60 % (до 80 % при дуальном обучении) производственного обучения и профессиональной практики с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
2) изменяют содержание учебных программ до 50 % (до 80 % при дуальном обучении) по каждой дисциплине, производственному обучению, в том числе по интегрированным (включенным) в модули дисциплинам и до 60 % (до 80 % при дуальном обучении) по профессиональному модулю;
3) вводят дополнительные дисциплины (профессиональные модули) по требованию работодателей с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
Наличие изменений в образовательной программе не превышающих в организациях послесреднего образования:
1) изменяют до 50 % объема учебного времени, отводимого на освоение базовых и профессиональных модулей и до 60 % производственного обучения, и профессиональной практики с сохранением общего количества часов на обучение;
2) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса;
3) в соответствии с потребностями работодателей изменяют содержание учебных программ до 50% по базовым и профессиональным модулю, производственному обучению и профессиональной практике. Вводят дополнительные профессиональные модули по требованию работодателей с сохранением общего количества часов на обязательное обучение
грубое
";
строку, порядковый номер 23, изложить в следующей редакции:
"
23
Наличие утвержденных рабочих учебных планов, подтверждающих нормативный срок освоения образовательной программы технического и профессионального образования в зависимости от сложности ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся и при очной форме обучения:

реттік нөмірлері 10, 11- жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Оқу жоспарларының үлгілік оқу жұмыс жоспарларына немесе Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің Мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
өрескел
11
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі олардың жалпы санынан кемінде 70%, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін қолданбалы бакалавриат, бакалавриат, магистратура деңгейлері бар оқытушылар мен мейіргерлердің үлесі оқытушылардың жалпы санынан кемінде 10% болуы.
өрескел
";
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
Даярланатын біліктілікті ескере отырып, интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, оқу-зертханалық жабдықтармен, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін оқу пәндік кабинеттермен, клиникаға дейінгі симуляциялық кабинеттермен жарақталуы.
елеулі
";
реттік нөмірі 20-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
20
Техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларында төмендегідей нормалардан аспайтын өзгерістердің болуы:
1) міндетті оқытуға бөлінетін жалпы сағаттар санын сақтай отырып, циклдер үшін оқу материалдарын меңгеруге бөлінген оқу уақытының 50%-ына дейін, әр пән және (немесе) модуль бойынша 50%-ға дейін және кәсіптік оқытудың және кәсіптік практиканың 60%-ына дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) өзгертеді;
2) оқу бағдарламаларының мазмұнын әр пән, өндірістік оқыту, оның ішінде модульдерге біріктірілген пәндер бойынша 50%-ға дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) және кәсіптік модуль бойынша 60%-ға дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) өзгертеді;
3) міндетті оқытуға арналған жалпы сағат санын сақтай отырып, жұмыс берушінің талаптары бойынша қосымша пәндер (кәсіби модульдер) енгізеді;
Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларында төмендегідей нормалардан аспайтын өзгерістердің болуы:
1) базалық және кәсіптік модульдерді игеруге бөлінетін оқу уақытының 50% - ға дейін және оқу сағаттарының жалпы санын сақтай отырып, өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканы 60% - ға дейін өзгертеді;
2) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын, әдістерін таңдайды;
3) жұмыс берушілердің сұраныстарына сәйкес оқу бағдарламаларының мазмұнын модульдерге біріктірілген (қосылған) пәндерді кәсіптік модуль, өндірістік оқыту және кәсіптік практика бойынша 50%-ға дейін өзгертеді. Міндетті оқытуға арналған жалпы сағат санын сақтай отырып, жұмыс берушінің талаптары бойынша қосымша модульдер енгізеді.
өрескел
";
реттік нөмірі 23-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
23
Күндізгі оқу нысаны кезінде техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай нормативтік мерзімін растайтын бекітілген оқу жұмыс жоспарларының болуы:

1) на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования и для обучения лиц с особыми образовательными потребностями - 1 год 10 месяцев;
2) на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования - 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев, 2 года 10 месяцев, 3 года 6 месяцев или 3 года 10 месяцев;
3) на базе общего среднего образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев или 2 года 10 месяцев;
4) на базе технического и профессионального образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев или 1 год 10 месяцев;
5) на базе послесреднего или высшего образования – 10 месяцев или 1 год 6 месяцев;
6) для ВСУЗов на базе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования в зависимости от сложности присваиваемой квалификации – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев или 1 год 10 месяцев;
7) для специальностей: искусство, геология, эксплуатация водного транспорта, медицина, военные специальности срок обучения определяется в зависимости от специфики соответствующей специальности.
Наличие утвержденных рабочих учебных планов, подтверждающих нормативный срок освоения образовательной программы послесреднего образования в зависимости от сложности ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся и при очной форме обучения:
- на базе общего среднего образования 2 года 10 месяцев, на базе технического и профессионального образования по родственным специальностям в зависимости от базы приема: 10 месяцев для специалиста среднего звена, 1 год 10 месяцев для квалифицированных рабочих кадров.
Для специальностей: искусство, геология, эксплуатация водного транспорта, медицина, военные специальности срок обучения определяется в зависимости от специфики соответствующей специальности.
грубое
";
строку, порядковый номер 29, изложить в следующей редакции:
"
29
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов), подтверждающих их деятельность.
незначительное
";
строку, порядковый номер 35, изложить в следующей редакции:
"
35
Наличие в графике учебного процесса каникул не менее двух раз в течение полного учебного года общей продолжительностью не более 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель, кроме военных специальностей.
незначительное
";
строки, порядковые номера 38, 39, 40, изложить в следующей редакции:
"
38
Наличие заявлений лиц о приеме на обучение:
1) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, на очную форму обучения – с 20 июня по 25 августа календарного года, на вечернюю и заочную формы обучения – с 20 июня по 20 сентября календарного года, по специальностям искусства и культуры – с 20 июня по 20 июля календарного года;

1) негізгі орта білім базасында жалпы орта білім алмай және білім беру қажеттіліктері бар адамдарға – 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
2) негізгі орта білім базасында – жалпы орта білім алумен 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 6 ай немесе 3 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
3) жалпы орта білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай, 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай немесе 2 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
4) техникалық және кәсіптік білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай немесе 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
5) орта білімнен кейінгі білім, жоғары білім базасында – 10 ай немесе 1 жыл 6 ай оқу мерзіміне;
6) ӘАОО үшін жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім базасында берілетін біліктіліктің күрделілігіне байланысты 10 ай, 1 жыл 6 ай немесе 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
7) өнер, геология, су көлігін пайдалану, медицина, әскери мамандықтар үшін оқу мерзіміне тиісті мамандықтың ерекшелігіне байланысты айқындалуы мүмкін
Күндізгі оқу нысаны кезінде орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай нормативтік мерзімін растайтын бекітілген оқу жұмыс жоспарларының болуы:
-оқу мерзімі жалпы орта білім базасында 2 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
-техникалық және кәсіптік білім базасында ұқсас мамандықтар бойынша қабылдау базасына байланысты: орта буын маманы үшін 10 ай оқу мерзіміне;
-білікті жұмысшы кадрлар үшін 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне.
Өнер, геология, су көлігін пайдалану, медицина, әскери мамандықтар үшін оқу мерзімі тиісті мамандықтың ерекшелігіне байланысты айқындалады.
өрескел
";
реттік нөмірі 29-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
29
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы.
болмашы
";
реттік нөмірі 35-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
35
Оқу процесінің кестесінде толық оқу жылында кемінде екі рет, жылына жалпы ұзақтығы 11 аптадан көп емес, оның ішінде әскери мамандықтардан басқа, қысқы мерзімде кемінде 2 апта демалыстың болуы.
болмашы
";
реттік нөмірлері 38, 39, 40-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
38
Тұлғалардың төмендегідей мерзімдерде оқуға қабылдау туралы өтініштерінің болуы:
1) орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 25 тамызы аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында, өнер және мәдениет мамандықтары бойынша күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 20 шілдесі аралығында;

2) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров – с 20 июня по 5 сентября календарного года, на вечернюю форму обучения – с 20 июня по 20 сентября календарного года.
3) по образовательным программам послесреднего образования осуществляется на очную форму обучения – с 20 июня по 25 августа календарного года, на вечернюю и заочную форму обучения – с 20 июня по 20 сентября календарного года.
незначительное
39
Наличие прилагаемых к заявлению абитуриента о приеме на обучение в организацию образования документов согласно перечню: подлинник документа об образовании, медицинскую справку по форме № 086-У, для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы по форме 088-У, 4 фотокарточки размером 3х4.
незначительное
40
Наличие протоколов, материалов (результатов) вступительных экзаменов поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, и имеющих:
1) начальное образование (при приеме для подготовки кадров только по специальности "Хореографическое искусство", (квалификация "Артист балета") проводятся по двум предметам в объеме общеобразовательных учебных программ начального образования (казахский язык или русский язык) и творческим экзаменам;
2) общее среднее образование проводятся по трем предметам (казахский язык или русский язык, история Казахстана и предмет по профилю специальности);
3) основное среднее образование - по двум предметам в объеме общеобразовательных учебных программ основного среднего образования (казахский или русский язык и предмет по профилю специальности);
4) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, не соответствующее профилю специальности, проводятся по профильному предмету специальности;
5) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, соответствующее профилю специальности, проводятся в форме собеседования.
незначительное
";
строки, порядковые номера 42, 43, изложить в следующей редакции:
"
42
Наличие в протоколах соответствия сроков проведения вступительных экзаменов для лиц, поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, вступительные экзамены проводятся:
на очную форму обучения - с 1 по 27 августа календарного года, на вечернюю и заочную формы обучения - с 1 августа по 28 сентября календарного года;
по специальностям искусства и культуры специальные или творческие экзамены проводятся – с 21 по 28 июля календарного года.
незначительное
43

2) білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 5 қыркүйегі аралығында, оқудың кешкі нысанына күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында;
3) орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 25 тамызы аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына күнтізбелік жылдың 20 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында.
болмашы
39
Талапкерлердің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау туралы өтінішіне қоса төмендегідей құжаттардың болуы: білімі туралы құжаттың төлнұсқасы, № 086-У нысаны бойынша медициналық анықтама, № 088-У нысаны бойынша I және II топтағы мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін медициналық-әлеуметтік сараптама қорытындысы, 3x4 көлеміндегі 4 фотосуреті.
болмашы
40
Орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдау емтихандары материалдарының (нәтижелерінің) болуы:
1) бастауыш білімі бар ("Хореография өнері" мамандығы (біліктілігі "Балет әртісі") бойынша ғана кадрлар даярлау үшін қабылдау кезінде) оқуға түсушілер үшін бастауыш білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары көлемінде екі пән бойынша (қазақ тілі немесе орыс тілі және шығармашылық емтихандар) өткізіледі;
2) жалпы орта білімі бар оқуға түсушілер үшін үш пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы және мамандық бейіні бойынша пән) өткізіледі;
3) негізгі орта білімі бар оқуға түсушілер үшін – негізгі орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары көлемінде екі пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі және мамандық бейіні бойынша пән);
4) мамандық бейініне сәйкес келмейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар оқуға түсушілер үшін мамандық бейіні бойынша өткізіледі;
5) мамандық бейініне сәйкес келетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін әңгімелесу түрінде өткізіледі.
болмашы
";
реттік нөмірлері 42, 43-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
42
Хаттамаларда орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламалары бойынша оқуға түсетін адамдар үшін қабылдау емтихандарын өткізудің төмендегі көрсетілген мерзімдерге сәйкес болуы:
оқудың күндізгі нысанына түсу емтихандары күнтізбелік жылдың 1 тамызы мен 27 тамызы аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына күнтізбелік жылдың 1 тамызы мен 28 қыркүйек аралығында; өнер және мәдениет мамандықтары бойынша арнаулы немесе шығармашылық емтихандар күнтізбелік жылдың 21 шілдесі мен 28 шілдесі аралығында өткізіледі.
болмашы
43

Наличие в протоколах соответствия сроков проведения собеседования для лиц, поступающих на очную форму обучения по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров проводится с 1 по 31 августа календарного года, на вечернюю форму обучения - с 1 августа по 25 сентября календарного года.
незначительное
";
строку, порядковый номер 45, исключить;
строку, порядковый номер 48, изложить в следующей редакции:
"
48
Наличие протоколов открытого заседания приемной комиссии раздельно по профессиям, специальностям о зачислении в состав обучающихся по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных кадров:
1) на очную форму обучения - с 25 августа по 10 сентября календарного года на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанных в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования;
2) на вечернюю и заочную формы обучения - с 15 по 30 сентября календарного года на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанным в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования.
грубое
";
заголовок раздела "Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы дополнительного образования для детей" изложить в следующей редакции:
"Раздел 4. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы дополнительного образования для детей";
в разделе "Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы дополнительного образования для детей":
заголовок подраздела "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
в подразделе "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля":
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний педагогического совета, материалов подтверждающих их деятельность.
грубое
";
заголовок раздела "Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования" изложить в следующей редакции:
"Раздел 5. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования";
в разделе "Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования":
заголовок подраздела "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Единой системы управления высшим образованием (ЕСУВО)" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Единой системы управления высшим образованием (ЕСУВО), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями";
заголовок подраздела "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 2. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
раздел "Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования", изложить в следующей редакции:
"

Хаттамаларда білікті жұмысшы кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына түсетін тұлғалар үшін әңгімелесудің 1 тамызы мен 31 тамызы аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына күнтізбелік жылдың 1 тамызы мен 25 қыркүйегі аралығында өткізу мерзімдеріне сәйкес болуы.
болмашы
";
реттік нөмірі 45-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 48-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
48
Білікті кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдау туралы жеке кәсіптер, мамандықтар жөніндегі қабылдау комиссиясының ашық отырыстары хаттамаларының болуы:
1) оқудың күндізгі нысанына - негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалары, әңгімелесу нәтижелері ескеріле отырып іріктеу негізінде күнтізбелік жылдың 25 тамызы мен 10 қыркүйегі аралығында;
2) оқудың кешкі және сырттай нысанына - негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалары, әңгімелесу нәтижелері ескеріле отырып іріктеу негізінде күнтізбелік жылдың 15 – 30 қыркүйегі аралығында.
өрескел
".
"Қосымша білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызмет үшін" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бөлім. Қосымша білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызмет үшін";
"Қосымша білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызмет үшін" бөлімде:
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық кеңестің қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы.
өрескел
";
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бөлім. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін";
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген бөлімде:
"Тексерілетін субъект (объект), оның ішінде Жоғары білім беруді басқарудың бірыңғай жүйесі (ЖБББЖ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Жоғары білім беруді басқарудың бірыңғай жүйесі (ЖБББЖ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері";
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"

Раздел 5. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования
Подраздел 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Единой системы управления высшим образованием (ЕСУВО), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями
1
Непредставление либо представление недостоверной и неполной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
незначительное
2

5-бөлім. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін
1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Жоғары білім беруді басқарудың бірыңғай жүйесі (ЖБББЖ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате және толық емес ұсынылуы немесе ұсынылмауы.
болмашы
2

Минимальный контингент обучающихся очной формы обучения в университетах менее 3000 человек; в академиях, институтах и приравненных к ним вузах (консерваториях) – менее 1000 человек, за исключением ВСУЗов, медицинских вузов, вузов в области культуры и искусства, а также вузов, где численность обучающихся определяется государственным образовательным заказом.
грубое
3
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии.
грубое
4
Для высшего и послевузовского образования:
Доля преподавателей, по запрашиваемому направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" и/или преподаватели, удостоенные спортивных званий "Заслуженный тренер", от общего числа преподавателей для университетов – менее 50 %, для академии, институтов – менее 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – более 60%;
по направлению подготовки кадров в области образования "Искусство и гуманитарные науки": доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", и/или преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, от общего числа преподавателей, для университетов – менее 50 %, для академии, институтов менее – 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – более 60%;
по направлению подготовки кадров в области образования "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)":
доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", от общего числа преподавателей для университетов – менее 50 %, для академии, институтов – менее 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр" и/или окончивших резидентуру, с высшей/первой квалификационной категорией врача для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – более 50%;
для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан: доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника от общего числа преподавателей – менее 40 %.
грубое
5
Доля выпускников, трудоустроенных в разрезе направления подготовки кадров в течение года выпуска – менее 50%.
грубое
6
Отсутствие медицинского обслуживания обучающихся.
незначительное
7
Отсутствие объекта питания для обучающихся, либо функционирование объекта питания для обучающихся при отсутствии санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам.
незначительное
8
Прием студентов без сертификатов единого национального тестирования (далее – ЕНТ), а также наличие лиц, не отчисленных по итогам ЕНТ, проводимого по завершении первого академического периода.
грубое
9
Средний балл обучающихся выпускных групп по дисциплинам ВОУД менее республиканского среднего балла.
значительное
10
Отсутствие трех докторов наук или пяти кандидатов наук или пяти докторов философии (PhD), по запрашиваемому направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат;
отсутствие одного доктора наук или одного кандидата наук или доктора философии (PhD) по запрашиваемому направлению подготовки кадров в области образования "Национальная безопасность и военное дело".
грубое
11
Отсутствие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг, в том числе учебных помещений с площадью, соответствующей санитарным нормам.
грубое
Подраздел 2. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1
Наличие устава высшего учебного заведения (далее - вуз), содержащего перечень реализуемых образовательных программ; порядок приема в организацию образования; порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения, режим занятий обучающихся; систему текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения; основания и порядок отчисления обучающихся, воспитанников; перечень и порядок предоставления платных услуг; порядок оформления отношений организации образования с обучающимися и (или) их родителями и иными законными представителями.
незначительное
2
Наличие документов, регламентирующих деятельность органов управления вузом.
незначительное
3
Наличие стратегии развития и (или) программы развития и (или) плана развития.
незначительное
4

Күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылардың ең аз контингенті университеттерде 3000 адамнан аз; академияларда, институттарда және оларға теңестірілген ЖОО-да (консерваторияларда) 1000 адамнан аз.
өрескел
3
Білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы.
өрескел
4
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру үшін:
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары бар оқытушылардың үлесі – университеттер үшін – 50 % кем емес, академиялар, институттар үшін – 30% кем емес;
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі - 60%-дан көп болуы;
оқытушылардың жалпы санынан "Өнер" білім беру саласында кадрларды даярлау бағыты үшін лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе Қазақстан Республикасының құрметті атақтары мен мемлекеттік марапаттары бар оқытушылардың үлесі университеттер үшін – 50 % кем емес, академиялар, институттар үшін – 30% кем емес;
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі - 60%-дан көп болуы;
"Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" білім беру саласында кадрларды даярлау бағыты бойынша:
лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары бар оқытушылардың үлесі жалпы оқытушылар санынан кемінде университеттер үшін – 50 % кем емес, академиялар, институттар үшін – 30% кем емес;
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар және/немесе жоғары/бірінші біліктілік дәрігерлік санаты бар оқытушылардың үлесі - 50%-дан көп болуы;
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін оқытушылардың жалпы санынан "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі – 40% кем емес.
өрескел
5
Кадрларды даярлау бағыты бойынша бітіру жылы ішінде түлектердің жұмысқа орналасу үлесі – 50% кем емес.
өрескел
6
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болмауы.
болмашы
7
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болмауы немесе білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындысыз жұмыс жасауы.
болмашы
8
Ұлттық бірыңғай тестілеу (ҰБТ) сертификатынсыз студенттерді қабылдау, сондай-ақ бірінші академиялық кезеңнің қорытындысы бойынша өткізілетін ҰБТ нәтижелері бойынша оқудан шығарылмаған тұлғалардың болуы.
өрескел
9
ОЖСБ пәндері бойынша бітіруші топтар білім алушыларының орта балы республикалық орта балдан кем болуы.
елеулі
10
Сұратылып отырған кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын үш ғылым докторының немесе бес ғылым кандидатының немесе бес философия (PhD) докторының болмауы; "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша бір ғылым докторының немесе бір ғылым кандидатының немесе философия (PhD) докторының болмауы.
өрескел
11
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің, оның ішінде ауданы санитарлық нормаларға сай оқу орынжайларының болмауы.
өрескел
2-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1
Жоғары оқу орнының (бұдан әрі - ЖОО) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі; білім беру ұйымдарына қабылдау тәртібі; білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі (оның ішінде оқыту және тәрбиелеу тілі (тілдері), білім алушылардың, тәрбиеленушілердің сабақ режимі); білімдерді ағымдағы бақылау, білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттау жүйесі, оларды өткізудің нысандары және тәртібі; білім алушыларды оқудан шығару негіздері және тәртібі; ақылы қызмет көрсетудің тізбесі және тәртібі; білім беру ұйымының білім алушылармен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қатынастарын ресімдеу тәртібі қамтылған жарғысының болуы.
болмашы
2
ЖОО-ны басқару органдарының қызметін регламенттейтін құжаттардың болуы.
болмашы
3
Даму стратегиясы және (немесе) даму бағдарламасы және (немесе) даму жоспарының болуы.
болмашы
4

Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований к количеству проректоров (заместителей начальника) при количестве обучающихся: до 1500 чел. – 1 проректор; от 1501 до 3000 чел. – 2 проректора; от 3001 до 6000 чел. – 3 проректора; от 6001 до 10000 чел. – 4 проректора; От 10001 и выше – 5 и более проректора и определению должностных полномочий при их назначении.
незначительное
5
Наличие документов, подтверждающих обеспечение ректором (начальником) вуза соблюдения прав обучающихся, предусмотренных условиями договора; выполнение обязанности по представлению достоверной и полной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
незначительное
6
Наличие ежегодного отчета ректора вуза по стратегическому плану и плану развития перед органами управления.
незначительное
7
Наличие документов, подтверждающих управление персоналом (сотрудниками) вуза осуществляемым его кадровой политикой, включающей повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников вуза.
грубое
8
Наличие квалификационных характеристик должностей работников вуза.
грубое
9
Наличие документов, подтверждающих допуск: к чтению лекций преподавателей, имеющих ученую степень и (или) степень доктора философии (PhD) и доктора по профилю и(или) ученое звание, а также имеющих академическую степень магистра соответствующих наук и (или) старших преподавателей; к чтению лекций и (или) проведению других видов учебных занятий - научных работников, заслуженных деятелей культуры, искусства, спорта, членов творческих союзов или опытных специалистов.
грубое
10
Наличие документов, подтверждающих осуществление руководства: дипломными работами (проектами), профессиональными практиками - преподавателями, специалистами-практиками, имеющими соответствующее этим видам работ высшее и (или) послевузовское образование; магистерскими диссертациями (проектами), докторскими диссертациями, научными стажировками, исследовательскими практиками - преподавателями, имеющими ученую степень и (или) степень доктора философии (PhD) и доктора по профилю и(или) ученое звание и (или) активно занимающимися научными исследованиями, и (или) научными работниками, специалистами-практиками, имеющими научные публикации, соответствующие профилю этих видов учебной деятельности обучающегося, за исключением ВСУЗ.
грубое
11
Наличие утвержденного порядка конкурсного замещения должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников, за исключением ВСУЗ, а также документов, подтверждающих его соблюдение.
грубое
12
Наличие утвержденной организационной структуры, охватывающей все направления и виды деятельности вуза; утвержденных положений о структурных подразделениях; ежегодно утвержденного штатного расписания, академического календаря.
незначительное
13
Наличие документов, подтверждающих утверждение норм учебной нагрузки работников вуза.
незначительное
14
Наличие утвержденной академической политики, разработанной с учетом приоритетов и задач, стоящих перед вузом, представляющей собой систему мер, правил и процедур по планированию и управлению образовательной деятельностью и организации учебного процесса.
незначительное
15
Наличие утвержденного порядка приема на обучение в вуз, за исключением организации образования при Президенте Республики Казахстан, а также документов, подтверждающих его соблюдение.
грубое
16
Наличие подтверждающих документов о направлении вузом информации в течение месяца после завершения приема обучающихся и выдачи документов об образовании выпускникам и (или) загрузке этих данных в единую информационную систему образования уполномоченного органа в области образования, за исключением организации образования при Президенте Республики Казахстан.
незначительное
17
Наличие функционирующей электронной системы по выданным документам об образовании и электронной базы (архив) документов об образовании, в том числе ранее выданных, за исключением организации образования при Президенте Республики Казахстан.
незначительное
18

ЖОО проректорларын (басшының орынбасарларын) тағайындау, олардың саны: 1500 адамға дейін – 1 проректор; 1501 адамнан 3000 адамға дейін – 2 проректор; 3001 адамнан 6000 адамға дейін – 3 проректор; 6001 адамнан 10000 адамға дейін – 4 проректор; 10001 адамнан және одан көп адам – 5 және көп болуы, сондай-ақ лауазымдық өкілеттіліктерін айқындау тәртібінің сақталғанын растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
5
Ректордың (басшының) шарт талаптарында көзделген білім алушылардың құқықтарының сақталуын қамтамасыз етуін, білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша және толық шынайы ақпаратты беру бойынша міндеттерін атқаруды растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
6
Стратегиялық даму және даму жоспары бойынша ЖОО ректорының басқару органдары алдындағы жыл сайынғы есебінің болуы.
болмашы
7
Басқару кадрларының, педагогикалық және ғылыми қызметкерлердің біліктіліктерін арттыруды қамтитын адами ресурстарын (қызметкерлерін) басқаруды ЖОО-ның кадрлық саясатына сәйкес жүзеге асырылуын растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
8
ЖОО қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларының болуы.
өрескел
9
Дәрістерді оқуға ғылыми дәрежесі және (немесе) философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор дәрежесі және (немесе) ғылыми атақтары бар оқытушылардың, сондай-ақ тиісті ғылым магистрінің академиялық дәрежесі бар және (немесе) аға оқытушылардың; дәрістерді оқуға және (немесе) басқа оқу сабақтарының түрлерін өткізуге ғылыми қызметкерлер, еңбегі сіңген мәдениет, өнер, спорт қайраткерлері, шығармашылық одақтардың мүшелері немесе тәжірибелі мамандардың тартылғанын растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
10
Дипломдық жұмыстарға (жобаларға), кәсіптік практикаға жетекшілікті осы жұмыстарға сәйкес келетін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар оқытушылар, практик-мамандар жүзеге асыруын; ӘАОО-ны қоспағанда, магистрлік диссертацияларға (жобаларға), докторлық диссертацияларға, ғылыми тағылымдамаларға, зерттеу практикаларға жетекшілікті ғылыми дәрежесі және (немесе) философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі және (немесе) ғылыми атақтары бар және ғылыми зерттеулермен белсенді айналысатын оқытушылар және (немесе) білім алушының оқу қызметінің осы түрлерінің бейініне сәйкес болатын ғылыми жарияланымдары бар ғылыми қызметкерлер, практик-мамандар жүзеге асыруын растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
11
Профессор-оқытушылар құрамы мен ғылыми қызметкерлер лауазымдарына конкурстық орналасу тәртібінің, сондай-ақ, оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
12
ЖОО қызметінің барлық бағыттары мен түрлерін қамтитын бекітілген ұйымдастырушылық құрылымның, құрылымдық бөлімшелер туралы бекітілген ережелердің, жыл сайын бекітілген штаттық кестенің, академиялық күнтізбенің болуы.
болмашы
13
ЖОО қызметкерлерінің оқу жүктемесі нормаларының бекітілгенін растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
14
ЖОО-ның алдында тұрған басымдықтар мен міндеттерді ескере отырып әзірленіп бектілген, оқу процесін ұйымдастыру және білім беру қызметін жоспарлау мен басқару бойынша шаралар, қағидалар және рәсімдер жүйесін қамтитын академиялық саясаттың болуы.
болмашы
15
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, ЖОО-ға оқуға қабылдаудың бекітілген тәртібінің және оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
16
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, ЖОО-ның білім алушыларды қабылдағаннан кейін және білім туралы құжаттарды беруден кейін бір ай ішінде ақпаратты жолдағанын және (немесе) бұл мәліметтерді білім беру саласындағы уәкілетті органның білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізгенін растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
17
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім туралы берілген құжаттар бойынша жұмыс істейтін электрондық жүйенің, оның ішінде бұрын берілген құжаттардың электрондық базасының (архивін) болуы.
болмашы
18

Наличие минимального контингента обучающихся очной формы обучения в университетах не менее 3000 человек; в академиях, институтах и приравненных к ним вузах (консерваториях) – не менее 1000 человек, за исключением ВСУЗов, медицинских вузов, вузов в области культуры и искусства, а также вузов, где численность обучающихся определяется государственным образовательным заказом.
грубое
19
Наличие документов, подтверждающих обеспечение выбора и самостоятельного планирования обучающимся последовательности изучения дисциплин и (или) модулей с накоплением академических кредитов по кредитной технологии обучения.
значительное
20
Наличие в организации образования для осуществления учебного процесса по ДОТ: 1) образовательного портала со страницами, содержащими учебно-методическую и организационно-административную информацию для обучающихся; 2) оборудования, имеющего выход в телекоммуникационную сеть (Интернет, спутниковое телевидение); 3) мультимедийных классов и электронных читальных залов; 4) учебного контента; 5) тестирующего комплекса; 6) сетевых систем управления обучением (Learning Management System).
Наличие приказа руководителя организации образования об использовании ДОТ с приложениями: 1) заявления обучающихся; 2) индивидуальные учебные планы обучающихся; 3) индивидуальный график организации учебной деятельности каждого обучающегося; 4) рекомендации психолого-медико-педагогической консультации об участии ребенка-инвалида в учебном процессе по дистанционным образовательным технологиям; 5) согласие или разрешение руководителя пениципиального учреждения, если обучающийся осужден и отправлен для отбывания наказания в учреждениях минимальной безопасности).
Наличие в организации образования, внедряющей ДОТ, действующей информационной системы управления, содержащей базу данных обучающихся (приказы о зачислении, переводах, восстановлении, сведения о текущей успеваемости обучающихся), а также функционирующей специальной структуры подразделения, осуществляющей организационное, методическое, информационное и техническое сопровождение процесса обучения по ДОТ.
значительное
21
Наличие документов, подтверждающих определение нормы времени по видам учебной работы при планировании и организации учебного процесса, соотношение объема часов между видами учебной работы, технологию обучения.
значительное
22
Наличие утвержденных правил проведения проверки на предмет плагиата, а также документов, подтверждающих его прохождение всех видов письменных работ.
значительное
23
Наличие утвержденного порядка перевода и восстановления обучающихся, а также документов, подтверждающих его соблюдение.
значительное
24
Наличие утвержденного порядка предоставления академических отпусков обучающимся и документов, подтверждающих их соблюдение.
значительное
25
Наличие документов, подтверждающих соблюдение содержания учебно-методической и научно-методической работы, порядка организации учебно-методической и научно-методической работы в структурных подразделениях, а также создания учебно-методических секции.
значительное
26
Наличие документов, подтверждающих создание и функционирование системы внутреннего обеспечения качества образовательных услуг.
значительное
27
Создание специальных условий для обучения лиц с особыми образовательными потребностями
грубое
28
Наличие утвержденного порядка организации и проведения профессиональной практики обучающихся и определения организаций в качестве баз практик, а также документов, подтверждающих его соблюдение.
значительное
29
Наличие протокола комиссии о признании результатов обучения, полученных через неформальное образование либо об отказе.
значительное
30
Наличие офиса Регистратора для осуществления регистрации обучающихся на учебные дисциплины, учета освоенных кредитов, организации промежуточной и итоговой аттестации и ведения всей истории учебных достижений обучающихся в вузах; в ВСУЗах – наличие подразделения мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
значительное
31
Наличие утвержденного порядка проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, учета учебных достижений обучающихся и документов, подтверждающих его соблюдение.
грубое
32
Наличие документов, подтверждающих соблюдение порядка отчисления обучающихся из вуза: за академическую неуспеваемость; за нарушение принципов академической честности; за нарушение Правил внутреннего распорядка и Устава вуза; за нарушение условий договора об оказании образовательных услуг, в том числе за неоплату стоимости обучения; по собственному желанию.
значительное
33
Наличие утвержденного порядка работы и состава аттестационной комиссии по образовательным программам или направлениям подготовки для проведения итоговой аттестации обучающихся, а также документов, подтверждающих его соблюдение.
значительное
34
Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований к заполнению документов об образовании, сроков выдачи диплома с приложением (транскрипт).
значительное
35
Наличие утвержденного положения о диссертационном совете вуза для организации и проведения защиты докторских диссертаций, а также документов, подтверждающих его соблюдение.
незначительное
36
Наличие документов, подтверждающих обеспечение трудоустройства не менее 50% выпускников в разрезе направления подготовки кадров в течение года выпуска.
грубое
37
Наличие документов, подтверждающих организацию и ведения воспитательной работы в вузе.
незначительное
38
Наличие документов, подтверждающих проведение в вузе (в соответствии с их видами деятельности) научно-исследовательской работы по следующим направлениям:
проведению фундаментальных, прикладных, поисковых (инициативных) научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ, в том числе по инновационным направлениям;
осуществлению научных исследований по заказу, договору со сторонними организациями;
организацию научно-исследовательской работы обучающихся;
разработке и внедрению инновационных технологий обучения и результатов научных исследований в учебный процесс и производство;
формированию инновационной инфраструктуры исследовательской деятельности, созданию и внедрению механизма коммерциализации научных разработок, за исключением ВСУЗов;
защите интеллектуальной собственности и авторских прав исследователей и разработчиков.
значительное
39
Наличие документов, подтверждающих сотрудничество вуза с зарубежными организациями образования, науки и культуры, международными организациями и фондами, участие в международных программах обмена обучающимися, педагогическими и научными работниками, подготовку кадров из числа иностранных граждан, вступление в международные неправительственные организации (ассоциации) в области образования.
незначительное
40
Наличие высокотехнологичной информационно-образовательной среды, включающей web-сайт, информационно-образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность информационно-образовательных ресурсов, размещенных в локальных сетях вуза, и разветвленную компьютерную сеть с широкополосным и высокоскоростным доступом в интернет.
грубое
41
Наличие соответствующей аудиторной и лабораторной базы, учебных кабинетов, производственных мастерских, полигонов, спортивных залов и других помещений принадлежащих ему на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления.
грубое
42
Наличие утвержденных образовательных программ высшего/послевузовского образования, отражающих результаты обучения, разработанных по принципу модульного обучения (за исключением ВСУЗ), учебных планов (рабочих учебных планов, индивидуальных учебных планов обучающихся), рабочих учебных программ по дисциплинам (силлабусов).
значительное
43
Наличие в цикле общеобразовательных дисциплин (ООД) дисциплин обязательного компонента (ОК), вузовского компонента (ВК) и (или) компонента по выбору (КВ); в цикле базовых дисциплин (БД) и профилирующих дисциплин (ПД) - дисциплин ВК и КВ (для бакалавриата); для послевузовского образования - наличие в циклах БД и ПД дисциплин ВК и КВ;
в ВСУЗах – наличие в образовательных программах циклов ООД, БД, ПД, состоящих из дисциплин ОК и ВК (бакалавриат), наличие в циклах БД и ПД дисциплин ВК (магистратура).
незначительное
44

ӘАОО-ны, медицина ЖОО-ларын, мәдениет және өнер саласындағы ЖОО-ларды, сондай-ақ білім алушылардың саны мемлекеттік білім беру тапсырыспен айқындалатын ЖОО-ларды қоспағанда, күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылардың ең аз контингенті университеттерде кемінде 3000 адам; академияларда, институттарда және оларға теңестірілген ЖОО-да (консерваторияларда) кемінде 1000 адамның болуы.
өрескел
19
Оқытудың кредиттік технологиясы бойынша білім алушылардың пәндерді және (немесе) модульдерді зерделеу дәйектілігін академиялық кредиттер жинақтай отырып, таңдауын және дербес жоспарлауын қамтамасыз етуді растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
20
ҚБТ бойынша оқу процесін ұйымдастыру үшін білім беру ұйымдарында: 1) білім алушыларға арналған оқу-әдістемелік және ұйымдастырушылық-әкімшілік ақпараты бар парақтармен білім беру порталының;
2) телекоммуникациялық желіге шығу мүмкіндігі бар жабдықтың (Интернет, спутниктік теледидар);
3) мультимедиалық сыныптардың және электрондық оқу залдарының; 4) оқу контентінің; 5) тестілеу кешенінің;
6) оқытуды басқарудың желілік жүйесінің (Learning Management System - LMS) болуы.
Білім беру ұйымы басшысының ҚБТ-ны қолдану туралы бұйрығының болуы (бұйрыққа: 1) білім алушының өтініші; 2) білім алушылардың жеке оқу жоспарлары; 3) әрбір білім алушының оқу қызметін ұйымдастырудың жеке кестесі;
4) мүгедек балалардың ҚБТ бойынша оқу процесіне қатысу мүмкіндгі туралы психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияны ұсынымы; 5) егер білім алушы сотталса және қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде жазасын өтеуге жіберілсе, пениципиалды мекеме басшысының келісімі немесе рұқсаты қоса беріледі).
ҚБТ-ны енгізетін білім беру ұйымында білім алушылардың деректер базасын (білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, қайта қабылдау туралы бұйрық, олардың ағымдағы үлгерімдері туралы мәліметтер) қамтитын ақпараттық басқару жүйесінің құрылғаны, сондай-ақ, ҚБТ-ны іске асыратын білім беру ұйымында ҚБТ бойынша оқу процесін ұйымдастырушылық, әдістемелік, ақпараттық және техникалық қолдауды жүзеге асыратын арнайы құрылымдық бөлімшелердің құрылғаны туралы мәліметтердің болуы.
елеулі
21
Оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру кезінде оқыту технологиялары, оқу жұмысының түрлері бойынша жүктеме көлемінің арасалмағы, оқу жұмысының түрлері мен мерзімі нормаларының айқындалғанын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
22
Білім алушылардың жазбаша жұмыстарының барлық түрлерін плагиатқа тексеруден өткізудің бекітілген қағидаларының, сондай-ақ, олардың өткендігін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
23
Білім алушыларды ауыстыру мен қайта қабылдаудың бекітілген тәртібінің және оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
24
Білім алушыға академиялық демалыс берудің бекітілген тәртібінің және оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
25
Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың мазмұнын, құрылымдық бөлімшелерде оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыстарды ұйымдастыру тәртібінің сақталуын, сондай-ақ, оқу-әдістемелік секциялардың құрылуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
26
Білім беру қызметінің сапасын арттыруды іштей қамтамасыз ету жүйесінің құрылғанын және жұмыс істеуін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
27
Ерекше білім беру қажеттілігі бар тұлғалар үшін арнайы білім беру жағдайларының болуы.
өрескел
28
Білім алушылардың кәсіптік практикадан өтуін ұйымдастыру мен өткізу және кәсіптік практика базасы ретінде ұйымдарды айқындаудың бекітілген тәртібінің және оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
29
Формальды емес білім арқылы алынған оқу нәтижелерін тану немесе бас тарту туралы комиссия хаттамасының болуы.
елеулі
30
Білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеуді, меңгерілген кредиттерді есепке алуды, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және білім алушылардың оқу жетістіктерінің бүкіл тарихын жүргізуді атқаратын тіркеу офисінің болуы; ӘАОО-да - білім беру сапасын мониторингілеу және бақылау (бағалау) бөлімшесінің болуы.
елеулі
31
Білім алушылардың оқу жетістіктерін есепке алу, олардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды жүргізу, аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің бекітілген тәртібінің және оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
32
Білім алушыны ЖОО-дан: академиялық үлгермеушілігі үшін; академиялық адалдық қағидаттарын бұзғаны үшін; Ішкі тәртіп қағидалары мен ЖОО жарғысын бұзғаны үшін; білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың талаптарын бұзғаны үшін, оның ішінде ақылы негіздегі оқу құнын төлемегені үшін; өз еркімен оқудан шығару тәртібінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
33
Білім алушыларды қорытынды аттестаттау үшін білім беру бағдарламалары немесе даярлау бағыттары бойынша аттестаттау комиссиясының құрамы мен жұмысы туралы бекітілген тәртіптің және оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
34
Білім туралы құжатты толтыру, қосымшасы (транскрипт) бар дипломды беру мерзіміне қойылған талаптардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
35
Докторлық диссертацияларды қорғауды ұйымдастыру мен өткізу үшін ЖОО-ның диссертациялық кеңесі туралы бекітілген ереженің, сондай-ақ, оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
36
Кадрларды даярлау бағыты бойынша бітіру жылы ішінде түлектердің кемінде 50%-ның жұмысқа орналасуының қамтамасыз етілгенін растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
37
ЖОО-да тәрбие жұмысын ұйымдастыруды және жүргізуді растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
38
Ғылыми-зерттеу жұмыстарының келесі бағыттарда жүргізілуін растайтын құжаттардың болуы:
іргелі, қолданбалы, іздеу (бастамашылық), ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар, оның ішінде инновациялық бағыттар бойынша жұмыстар;
тапсырыс бойынша, бөгде ұйымдармен жасалған шарттар бойынша ғылыми зерттеулер;
білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру;
оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеу және ғылыми зерттеулер нәтижелерін оқу процесі мен өндіріске енгізу;
ӘАОО қоспағанда, зерттеу қызметінің инновациялық инфрақұрылымын қалыптастыру, ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру тетігін құру және ендіру;
зерттеушілер мен әзірлеушілердің зияткерлік меншігі мен авторлық құқықтарын қорғау.
елеулі
39
ЖОО-ның шетелдік білім беру, ғылыми және мәдени ұйымдармен, халықаралық ұйымдармен және қорлармен ынтымақтастығын растайтын, білім алушылармен, педагогикалық және ғылыми қызметкерлермен халықаралық алмасу бағдарламаларына қатысуын растайтын, білім беру саласындағы халықаралық үкіметтік емес ұйымдарға (қауымдастықтарға) мүше мүшелігін растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
40
Веб-сайтты, ақпараттық-білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, жергілікті желілерінде орналасқан ақпараттық-білім беру ресурстарының жиынтығын және кең жолақты әрі жоғары жылдамдықты интернетке қосылған тармақталған компьютерлік желіні қамтитын жоғары технологиялық ақпараттық-білім беру ортасының болуы.
өрескел
41
Меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиісті дәрісханалық және зертханалық базалардың, оқу кабинеттерінің, өндірістік шеберханалардың, полигондардың, спорт залдарының және өзге де орынжайлардың болуы.
өрескел
42
Оқу пәндерін модульдік оқыту жүйесі негізінде әзірленіп, оқу нәтижелерін көрсететін жоғары және жоғарғы оқу орнынан кейінгі бiлiм беру бағдарламаларының (ӘАОО қоспағанда), оқу жоспарларының (оқу жұмыс жоспары, білім алушының жеке оқу жоспары), пәндер бойынша оқу жұмыс бағдарламаларының (силлабустар) болуы.
елеулі
43
Жалпы білім беретін пәндер (бұдан әрі – ЖБП) циклінде міндетті компонент (бұдан әрі – МК), жоғары оқу орны компоненті (бұдан әрі – ЖК) және (немесе) таңдау компоненті (бұдан әрі – ТК) пәндерінің; базалық пәндер (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер циклдерінде ЖК және ТК пәндерінің қамтылуы (бакалавриат үшін);
жоғары оқу орнынан кейінгі білім үшін – БП және бейіндеуші пәндер циклдерінде ЖК және ТК пәндерінің қамтылуы;
ӘАОО-да бакалавриат бойынша білім беру бағдарламаларында МК және ЖК пәндерінен құралған ЖБП, БП, бейіндеуші пәндер циклдерінің, жоғары оқу орнынан кейінгі білім бойынша білім беру бағдарламаларында ЖК пәндерінен құралған БП және бейіндеуші пәндер циклдерінің болуы.
болмашы
44

Наличие в цикле ООД не более 23% от общего объема образовательной программы или 56 академических кредитов, из которых 51 академических кредитов - на дисциплины ОК: Современная история Казахстана, Философия, Казахский (русский) язык, Иностранный язык, Информационно-коммуникационные технологии (на английском языке), Физическая культура, Модуль социально-политических знаний (политология, социология, культурология, психология); наличие интегрированных программ по дисциплинам цикла ООД, имеющих междисциплинарный характер (для бакалавриата).
Наличие в вузовском компоненте цикла БД всех образовательных программ магистратуры научно-педагогического направления дисциплин "История и философия науки", "Иностранный язык (профессиональный)", "Педагогика высшей школы", "Психология управления", для профильного направления – дисциплин "Менеджмент", "Психология управления", "Иностранный язык (профессиональный)" за исключением ВСУЗов; наличие интегрированных программ по дисциплинам ВК цикла БД, имеющим междисциплинарный характер (для магистратуры и докторантуры).
незначительное
45
Наличие дисциплин ВК и (или) КВ цикла ООД, с объемом не менее 5 академических кредитов, направленных на формирование у обучающихся компетенций в области экономики и права, основы антикоррупционной культуры, экологии и безопасности жизнедеятельности, а также навыков предпринимательства, лидерства, восприимчивости инноваций.
незначительное
46
Наличие в цикле БД учебных дисциплин и прохождение профессиональной практики составляющих не менее 47% от общего объема образовательной программы или не менее 112 академических кредитов; для ВСУЗов – наличие в цикле БД всех видов практик (профессиональная практика, учебная практика, войсковая стажировка, боевая подготовка и другие) составляющих в общем объеме не более 30% от объема цикла БД (для бакалавриата).
Наличие в магистратуре научно-педагогического направления 29% объема цикла БД от общего объема образовательной программы магистратуры или 35 академических кредитов, из которых на ВК - 57% или 20 академических кредитов; в магистратуре профильного направления 17% объема цикла БД от общего объема образовательной программы или 10 академических кредитов (со сроком обучения 1 год) и 15 академических кредитов (со сроком обучения 1,5 года), из которых объем дисциплин ВК 60% или 6 академических кредитов (со сроком обучения 1 год) и 40% или 6 академических кредитов (со сроком обучения 1,5 года); в ВСУЗах в магистратуре профильного направления наличие в цикла БД объемом не менее 15% (со сроком обучения 1 год) и не менее 15% (со сроком обучения 1,5 года) (для магистратуры).

ЖБП циклінің білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің 23%-нан аспауы немесе 56 академиялық кредитті құрауы, оның 51 академиялық кредиті міндетті компонент пәндеріне тиесілі болуы: Қазақстанның қазіргі заман тарихы, Философия, Қазақ (орыс) тілі, Шетел тілі, Ақпараттық- коммуникациялық технологиялар (ағылшын тілінде), Дене шынықтыру, Әлеуметтік-саяси білім модулі (саясаттану, әлеуметтану, мәдениеттану, психология); пәнаралық сипатқа ие ЖБП циклінің пәндері бойынша интеграцияланған бағдарламалардың болуы (бакалавриат үшін);
ӘАОО-н қоспағанда, Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратураның барлық білім беру бағдарламаларының БП циклінің ЖК-де "Ғылым тарихы мен философиясы", "Шет тілі (кәсіби)", "Жоғары мектеп педагогикасы", "Басқару психологиясы" пәндерін, бейінді бағыт үшін "Менеджмент", "Басқару психологиясы", "Шет тілі (кәсіби)" пәндерінің болуы, пәнаралық сипатқа ие БП циклінің ЖК пәндері бойынша кіріктірілген бағдарламалардың болуы (магистратура және докторантура үшін).
болмашы
45
Білім алушылардың экономика мен құқық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет негіздері, экология және өмір қауіпсіздігі саласындағы кәсіптік дағдыларын қалыптастыру, сондай-ақ кәсіпкерлік дағдылар, көшбасшылық, инновацияларды қабылдау дағдыларын қалыптастыруға бағытталған жалпы көлемі кемінде 5 академиялық кредитті құрайтын ЖБП циклінің ЖК және (немесе) ТК пәндерінің болуы.
болмашы
46
БП цикліндегі оқу пәндерін оқыту және кәсіби практиканың өту көлемінің білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің 47%-ын немесе кемінде 112 академиялық кредитті құрауы; ӘАОО-да БП цикліне жалпы көлемде БП циклінің көлемінің 30%-нан аспайтын барлық практика түрлерінің (кәсіптік практика, оқу практикасы, әскери тағылымдама, жауынгерлік дайындық және тағы басқа) болуы (бакалавриат үшін).
Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 29%-ды немесе 35 академиялық кредитті құрауы, олардың 57%-ы немесе 20 академиялық кредит ЖК-ге тиесілі болуы; Бейінді бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 17%-ды немесе 10 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және 15 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрауы, оның ішінде ЖК пәндерінің көлемі 60%-ды немесе 6 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және 40%-ды немесе 6 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрауы; ӘАОО-да бейіндік бағыттағы магистратурадағы БП циклінің көлемі кемінде 15%-ын (оқу мерзімі 1 жыл) және кемінде 15%-ын (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрауы (магистратура үшін);

Наличие 30 % объема образовательного компонента от общего объема образовательной программы или 53 академических кредитов из циклов БД и ПД, включающих дисциплины ВК и КВ, практику; в ВСУЗах – включение образовательных программ циклов БД и ПД, состоящих из дисциплин вузовского компонента (для докторантуры).
незначительное
47
Наличие в цикле ПД учебных дисциплин и видов профессиональных практик, с объемом не менее 25% от общего объема образовательной программы или не менее 60 академических кредитов; для ВСУЗов – наличие объема дисциплин цикла ПД не менее 25% от общего объема образовательной программы высшего образования или не менее 60 академических кредитов (для бакалавриата).
Наличие в магистратуре научно-педагогического направления 41% объема цикла ПД, или 49 академических кредитов от общего объема образовательной программы; наличие в магистратуре профильного направления 42% объема цикла ПД, или 25 академических кредитов (со сроком обучения 1 год) и 40% или 45 академических кредитов (со сроком обучения 1,5 года) от общего объема образовательной программы, которые делятся между ВК и КВ; для ВСУЗов – наличие в магистратуре профильного направления цикла ПД (со сроком обучения 1 год и 1,5 года) объемом не менее 50% (для магистратуры).
незначительное
48
Наличие программ дисциплин и модулей циклов БД и ПД имеющих междисциплинарный и мультидисциплинарный характер, обеспечивающих подготовку кадров на стыке ряда областей знаний.
незначительное
49

ЖК және ТК пәндерін, практиканы қамтитын БП және бейіндеуші пәндер циклінің білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің 30%-ын немесе 53 академиялық кредитті құрауы; ӘАОО-да білім беру бағдарламаларының ЖК пәндерінен тұратын БП және бейіндеуші пәндер циклдерінен құралуы (докторантура үшін).
болмашы
47
БП циклінде көлемі оқу бағдарламасының жалпы көлемінен кемінде 25%-ды немесе кемінде 60 академиялық кредитті құрайтын оқу пәндерінің және кәсіби практика түрлерінің болуы; ӘАОО-да БП циклі пәндерінің көлемі жалпы жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының көлемінен кемінде 25%-ын немесе кемінде 60 академиялық кредитті құрауы (бакалавриат үшін).
Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 41%-ды немесе 49 академиялық кредитті құрауы; Бейінді бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі ЖК мен ТК компонент арасында бөлінетін магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 42%-ды немесе 25 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және 40%-ды немесе 45 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрауы; ӘАОО-да бейіндік бағыттағы магистратурадағы БП циклі көлемінің (оқу мерзімі 1 жыл және 1,5 жыл) 50% - дан кем болмауы (магистратура үшін).
болмашы
48
БП және бейіндеуші пәндер циклдерінің модульдері мен пәндері бағдарламасының білім берудің бірқатар салалары бойынша кадрлар даярлауды қамтамасыз ететін пәнаралық және көп салалы сипатта болуы.
болмашы
49

Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований к проведению итоговой аттестации обучающихся, в том числе к объему академических кредитов (12 академических кредитов или не более 5% от общего объема образовательной программы высшего образования) и форм написания и защиты дипломной работы (проекта) или подготовки и сдачи комплексного экзамена; для ВСУЗов – наличие документов, подтверждающих проведение итоговой аттестации в форме сдачи комплексного государственного экзамена и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка", либо в форме сдачи комплексного государственного экзамена, государственных экзаменов по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам, и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка" (для бакалавриата).

Қорытынды аттестаттаудың көлемі 12 академиялық кредитті немесе білім беру бағдарламаларының жалпы көлемінен кемінде 5%-ды құрайтынын және дипломдық жұмыс (жоба) жазу және қорғау түрінде немесе кешенді емтиханға дайындалу және тапсыру түрінде жүргізілетінін растайтын құжаттардың болуы; ӘАОО-да қорытынды аттестаттаудың дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау, кешенді емтихан және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан дайындау және тапсыру нысанында не кешенді мемлекеттік емтихан, екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандар және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан тапсыру нысанында өткізілуі (бакалавриат үшін).

Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований к проведению итоговой аттестации обучающихся, в том числе к объему академических кредитов (12 академических кредитов или не более 10 % от общего объема образовательной программы магистратуры в научно-педагогическом направлении (20% или 13% в профильной магистратуре с типичным сроком обучения 1 год или 1,5 года соответственно) и форм написания и защиты магистерской диссертации (проекта); для ВСУЗов итоговая аттестация составляет не менее 12 академических кредитов (для магистратуры).

Қорытынды аттестаттаудың 12 академиялық кредитті немесе ғылыми-педагогикалық бағыттағы білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 10%-дан аспайтын көлемді (тиісінше 1 жыл немесе 1,5 жыл оқу мерзімімен бейінді магистратурада 20% немесе 13%) құрауын және магистрлік диссертацияны (жобаны) жазу және қорғау нысанында өткізілуін, ӘАОО үшін қорытыны аттестаттау кемінде 12 академиялық кредитті құрайтынын растайтын құжаттардың болуы (магистратура үшін).

Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований к проведению итоговой аттестации, в том числе к объему академических кредитов (12 академических кредитов или 6% от общего объема образовательной программы докторантуры) и форм написания и защиты докторской диссертации (проекта) (для докторантуры).
значительное
50
Наличие заявления на имя ректора с приложением основания в случае сдачи дополнительных комплексных экзаменов взамен дипломной работы (проекта).
незначительное
51
Наличие в вузах, внедряющих программы трехъязычного образования - планирования и организации образовательной деятельности на трех языках: 50% учебных дисциплин на языке обучения (государственный или русский), 20% учебных дисциплин – на втором языке (русский или государственный соответственно) и 30% учебных дисциплин на английском языке.
Для ВСУЗов, внедряющих программы трехъязычного образования – наличие обучения на трех языках: государственном, русском и английском языках; для ВСУЗов, внедряющих программы двуязычного образования – наличие обучения на государственном и русском языках.
незначительное
52
Наличие в вузах, внедряющих элементы дуальной системы обучения - планирования и организации образовательной деятельности на основе сочетания теоретического обучения с практической подготовкой на производстве, с обеспечением освоения до 40% учебного материала дисциплины непосредственно на производстве (технологический процесс, процесс творческой деятельности, финансово-экономические процессы, психолого-педагогический процесс и др.).
незначительное
53
Наличие перезачета пререквизитов отдельных дисциплин предыдущего уровня формального образования, а также результатов обучения неформального образования соответствующего уровня в случае соответствия результатов обучения, при несовпадении профиля образовательной программы осуществление обучения по полной программе высшего образования.
Наличие всех пререквизитов на "входе", необходимых у обучающегося для освоения соответствующей образовательной программы.
значительное
54
Наличие документов, подтверждающих планирование содержания образования, способа организации и проведения учебного процесса на основе кредитной технологии обучения.
значительное
55
Наличие в образовательной программе характеристики сферы изучения, уровней подготовки, результатов обучения, основных видов профессиональной деятельности.
значительное
56
Наличие учебной нагрузки обучающегося не ниже требуемого объема академических кредитов за один учебный год и за весь период обучения, включающей всю учебную деятельность обучающегося – лекции, семинары, курсовые работы (проекты), практическую и лабораторные работу, студийные занятия, практику на производстве (при дуальном обучении), профессиональную практику, научную или профессиональную стажировку, научно – исследовательскую работу / экспериментально - исследовательскую работу, дипломную работу (проект), диссертации (проекта), самостоятельную работу, в том числе под руководством преподавателя.
незначительное
57

Қорытынды аттестаттаудың 12 академиялық кредитті немесе докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 6%-ды құрауын және докторлық диссертацияны (жобаны) жазу мен қорғау түрінде өтуін растайтын құжаттардың болуы (докторантура үшін).
елеулі
50
Дипломдық жұмыс (жоба) жазудың орнына қосымша кешенді емтихан тапсыру үшін тиісті құжаттары тіркеліп, ректордың атына жазылған өтініштің болуы.
болмашы
51
Үш тілде білім беру бағдарламаларын енгізген ЖОО білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды үш тілде: оқыту тілінде, екінші тілде және ағылшын тілінде жүзеге асыруы: оқу пәндерінің 50%-ын оқыту (мемлекеттік немесе орыс) тілінде, 20%-ын екінші тілде (сәйкесінше орыс немесе мемлекеттік), 30%-ын ағылшын тілінде оқытылуы.
Үш тілде білім беру бағдарламасын енгізген ӘАОО оқытуды үш тілде: мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жүзеге асыруы; екі тілде білім беру бағдарламасын енгізген ӘАОО оқытуды екі тілде: қазақ және орыс тілдерінде жүзеге асыруы.
болмашы
52
Дуальды оқыту элементтерін енгізген ЖОО білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды теориялық оқыту мен өндірістегі практикалық дайындықты үйлестіру негізінде жүзеге асыруы: пәннің оқу материалының 40%-ына дейінін тікелей өндірісте (технологиялық процесс, шығармашылық қызмет процесі, қаржы-экономикалық процестер, психологиялық-педагогикалық процесс және тағы басқа) меңгеруі.
болмашы
53
Оқыту нәтижелері сәйкес болған жағдайда пререквизиттер ретінде алдыңғы формальды білім деңгейінің жекелеген пәндері, сондай-ақ тиісті деңгейдегі формальды емес білімнің оқыту нәтижелері қайта есептелуінің болуы.
Білім алушының тиісті білім беру бағдарламасын игеруі үшін қажетті "кіруде" болуы тиіс барлық пререквизиттердің болуы.
елеулі
54
Білім беру мазмұнын жоспарлаудың, оқу процесін ұйымдастыру және өткізу тәсілін таңдау оқытудың кредиттік технологиялары негізінде жүргізілуін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
55
Білім беру бағдарламасында оқу саласының сипаттамасын, даярлау деңгейін, оқу нәтижелерін, кәсіптік қызметтің негізгі түрлерінің көрсетілуі.
елеулі
56
Білім алушының бір оқу жылындағы және барлық оқу кезеңіндегі академиялық кредиттердің көлемінен кем болмайтын, оның барлық оқу әрекетін - дәрістер, семинарлар, курстық жұмыстар (жобалар), практикалық және зертханалық жұмыстар, студиядағы жұмыстар, өндірістегі практика (дуальды оқыту кезінде), кәсіптік практика, ғылыми және кәсіби тағылымдама, ғылыми-зерттеу/ тәжірибелік-ізденіс жұмыстары, дипломдық жұмыс (жоба), диссертация (жоба), өзіндік жұмыс, оның ішінде оқытушының жетекшілігі жүргізілетін жұмыс, қамтитын оқу жүктемесінің болуы.
болмашы
57

Наличие документов, подтверждающих соответствие полной учебной нагрузки одного учебного года 60 академическим кредитам или 1800 академическим часам, при этом в течение одного семестра, обучающийся осваивает не менее 30 академических кредитов.
незначительное
58
Наличие документов, подтверждающих освоение обучающимся: по программам бакалавриата не менее 240 академических кредитов за весь период обучения, включая все виды учебной деятельности студента; по программам магистратуры: 1) в научно-педагогической магистратуре не менее 120 академических кредитов за весь период обучения, включая все виды учебной и научной деятельности магистранта (для ВСУЗов не менее 120 кредитов); 2) в профильной магистратуре 60 академических кредитов со сроком обучения 1 год и 90 академических кредитов со сроком обучения 1,5 года (для ВСУЗов со сроком обучения 1 год не менее 60 кредитов, со сроком обучения 1,5 года не менее 90 кредитов и не более 110 кредитов); по подготовке докторов философии (PhD) (доктора по профилю) не менее 180 академических кредитов, включая все виды учебной и научной деятельности.
значительное
59
Наличие документов, подтверждающих осуществление образовательной деятельности в соответствии с полученной лицензией на занятие образовательной деятельностью и на протяжении всего периода времени ее действительности соблюдение квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности.
грубое
60
Наличие утвержденных модульных образовательных программ, подтверждающих соответствие требованиям к уровню подготовки обучающихся на основе Дублинских дескрипторов по уровням образования и отражающих освоенные компетенции, выраженные в достигнутых результатах обучения.
грубое
61
Соблюдение порядка выдачи дипломов с приложениями (транскрипт), а также общеевропейского приложения к диплому (Diploma Supplement) (кроме докторантуры); порядка выдачи выпускникам профильной докторантуры, освоившим в течение дополнительного академического периода цикла дисциплин педагогического профиля и прохождение педагогической практики свидетельства к основному диплому.
значительное
62
Наличие образовательных программ послевузовского образования (магистратура) научно-педагогического направления по подготовке научных и научно-педагогических кадров для вузов и научных организаций, обладающих углубленной научно-педагогической и исследовательской подготовкой, а также документов, подтверждающих их реализацию;
в ВСУЗах – реализация в научно-педагогической и профильной магистратуре образовательных программ послевузовского образования по подготовке управленческих, научных и педагогических кадров, обладающих углубленной профессиональной и научно-педагогической подготовкой.
Наличие образовательных программ послевузовского образования (магистратура) профильного направления по подготовке управленческих кадров для отраслей экономики, медицины, права, образования, искусства, сферы услуг и бизнеса, сферы обороны и национальной безопасности, правоохранительной деятельности, обладающих углубленной профессиональной подготовкой, а также документов, подтверждающих их реализацию.
незначительное
63
Наличие в структуре образовательной программы различных видов учебной и научной работы, определяющих содержание образования и состоящих из: теоретического обучения, включающее изучение циклов базовых и профилирующих дисциплин; практической подготовки обучающихся: различные виды практик, научных или профессиональных стажировок; научно - исследовательской (экспериментально - исследовательской) работы, включающую выполнение проекта/диссертации; итоговой аттестации.
Наличие в структуре образовательной программы докторантуры по научно-педагогическому направлению: образовательной компоненты, включающей изучение циклов базовых и профилирующих дисциплин; научно-исследовательской работы; дополнительных видов обучения; итоговой аттестации.
незначительное
64
Наличие в магистерской программе обязательной компоненты: практической подготовки магистрантов, включающей различные виды практик, научных или профессиональных стажировок; научно-исследовательской работы, включающей выполнение магистерской диссертации для научно-педагогической магистратуры или экспериментально-исследовательской работы, включающей выполнение магистерского проекта для профильной магистратуры.
незначительное
65
Наличие в образовательной программе научно-педагогической магистратуры двух видов практик, проводимых параллельно с теоретическим обучением или в отдельный период: педагогическую в цикле БД – в ВУЗе, исследовательскую в цикле ПД – по месту выполнения диссертации; в профильной магистратуре – наличие производственной практики в цикле ПД; в ВСУЗах наличие производственной практики в виде профессиональной практики или войсковой стажировки.
Наличие в образовательной программе докторантуры педагогической и исследовательской практик – для обучающихся по программе доктора философии; производственной практики – для обучающихся по программе профильной докторантуры.
незначительное
66
Наличие документов, подтверждающих соответствие содержания исследовательской/производственной практики теме диссертационного (проектного) исследования.
значительное
67
Наличие документов, подтверждающих обязательное прохождение научной стажировки в научных организациях и/или организациях соответствующих отраслей или сфер деятельности (для докторантуры дополнительно - в том числе за рубежом) в рамках НИР (ЭИР) согласно индивидуального плана работы обучающегося.
значительное
68
Наличие документов, подтверждающих соответствие научно - исследовательской/экспериментально-исследовательской работы обучающегося следующим требованиям: соответствовать профилю образовательной программы, основной проблематике образовательной программы, по которой выполняется/защищается диссертация/проект; быть актуальной, содержать научную новизну и практическую значимость; основываться на современных теоретических, методических и технологических достижениях науки и практики, содержать конкретные практические рекомендации, самостоятельные решения управленческих задач; выполняться с использованием современных методов научных исследований, с применением передовых информационных технологий; содержать научно-исследовательские, экспериментально-исследовательские (методические, практические) разделы по основным защищаемым положениям; базироваться на передовом международном опыте в соответствующей области знания; базироваться на современных методах обработки и интерпретации данных с применением компьютерных технологий, а также наличие отчетов обучающихся по результатам научно-исследовательской или экспериментально-исследовательской работы в конце каждого периода их прохождения.
значительное
69
Наличие документов, подтверждающих прохождение ежегодно по завершению учебного года академической аттестации на предмет выполнения индивидуального плана работы.
незначительное
70
Наличие утвержденного положения о магистерской диссертации ВУЗа, а также документов, подтверждающих его соблюдение.
незначительное
71
Наличие публикаций и (или) выступлений на научно-практической конференции (для магистратуры); публикаций в научных, научно-аналитических и научно-практических изданиях основных результатов научных исследований докторанта (для докторантуры.
значительное
72
Наличие приказа ректора вуза на основании решения ученого совета о назначении научного руководства из числа кандидатов или докторов наук, или докторов PhD, или квалифицированных специалистов соответствующих отраслей, имеющих стаж работы не менее 5 лет для руководства диссертацией (проектом) в течение двух месяцев после зачисления каждому обучающемуся (магистратура).

Бір оқу жылының толық академиялық жүктемесі 60 академиялық кредитке немесе 1800 академиялық сағатқа сәйкес келуін, бұл ретте білім алушының бір семестр ішінде 30 академиялық кредитті меңгеруін растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
58
Білім алушының: бакалавриат бағдарламалары бойынша барлық оқу кезеңінде студенттің оқу әрекетінің барлық түрлерін қоса алғанда, кемінде 240 академиялық кредитті меңгеруі; магистратура бағдарламалары бойынша:
1) ғылыми-педагогикалық магистратурада магистранттың оқу және ғылыми қызметінің барлық түрін қоса алғанда, оқудың барлық кезеңінде кемінде 120 академиялық кредитті (ӘАОО үшін кемінде 120 кредит) мөлшерінде;
2) бейінді магистратурада 1 жыл оқу мерзімімен 60 академиялық кредитті және 1,5 жыл оқу мерзімімен 90 академиялық кредитті (ӘАОО үшін 1 жыл оқу мерзімімен кемінде 60 кредит, 1,5 жыл оқу мерзімімен кемінде 90 кредит және 110-нан аспайтын кредит меңгеруі.
Философия докторларын (PhD) (бейіні бойынша докторлар) даярлау бойынша докторанттың оқу және ғылыми қызметтің барлық түрлерін қоса алғанда, кемінде 180 академиялық кредитті игеруін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
59
Білім беру қызметін білім беру қызметімен айналысуға берілген лицензияға сәйкес жүзеге асыруды және оның қолданыста болу уақытының барлық кезеңінде білім беру қызметіне қойылған біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті сақтауды растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
60
Білім берудің деңгейлеріне қарай Дублин дескрипторлары негізінде айқындалатын және оқу кезінде қол жеткізілген нәтижелерден байқалатын меңгерілген негізгі құзыреттерді көрсететін білім алушыларды даярлау деңгейіне қойылатын талаптардың сақталуын растайтын бекітілген модульдік білім беру бағдарламаларының болуы.
өрескел
61
Қосымшасы бар (транскрипт) дипломды, сондай-ақ дипломға жалпыеуропалық қосымшаны (Diploma Supplement (диплома саплэмент) беру тәртібінің сақталуы (докторантурадан басқа), қосымша академиялық кезеңде педагогикалық бейін пәндерінің циклін меңгерген және педагогикалық практикадан өткен бейінді докторантура түлектеріне негізгі дипломға қосымша куәліктің берілу тәртібінің сақталуы.
елеулі
62
Ғылыми-педагогикалық бағыттағы (магистратура) жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдар үшін тереңдетілген ғылыми-педагогикалық және зерттеу даярлығы бар ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының болуы, сондай-ақ, оны іске асыруды растайтын құжаттардың болуы.
ӘАОО-да ғылыми-педагогикалық және бейіндік магистратура тереңдетілген кәсіптік немесе ғылыми-педагогикалық даярлығы бар басқару, ғылыми және педагогикалық кадрларды даярлау бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырудың болуы; Бейінді бағыттағы (магистратура) экономика, медицина, құқық, білім, өнер, қызмет көрсету және бизнес, қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік салалары, құқық қорғау қызметі үшін тереңдетілген кәсіптік даярлығы бар басқарушы кадрларды даярлау бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының болуы, сондай-ақ, оны іске асыруды растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
63
Білім беру бағдарламасының құрылымында білім берудің мазмұнын айқындайтын оқу және ғылыми жұмыстардың түрлі бағыттарының болуы: базалық және бейіндік пәндерді қамтитын теориялық оқыту, білім алушыларды практикалық даярлау: практикалардың, ғылыми және кәсіби тағылымдамалардың түрлері;
диссертация/жобаларды орындауды қоса алғанда, ғылыми-іздену (тәжірибелік-ізденіс) жұмыстары; қорытынды аттестаттау.
Ғылыми-педагогикалық бағыттағы докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымында базалық және бейіндік пәндерді қамтитын білім беру компонентінің болуы, ғылыми-іздену жұмыстары, қосалқы оқыту түрлері, қорытынды аттестаттаудың болуы.
болмашы
64
Магистрлік бағдарламаның міндетті компонентінде магистранттарды практикалардың, ғылыми немесе кәсіби тағылымдамалардың түрлерін қамтитын практикалық даярлау; ғылыми-педагогикалық магистратура үшін магистрлік диссертацияны орындауды қамтитын ғылыми-зерттеу жұмысы немесе бейінді магистратура үшін магистрлік жобаны орындауды қамтитын эксперименттік-зерттеу жұмысының болуы.
болмашы
65
Ғылыми-педагогикалық магистратураның білім беру бағдарламасында теориялық оқытумен қатар немесе жеке кезеңде жүргізілуі мүмкін практиканың екі түрінің қамтылуы: БП циклінде педагогикалық – ЖОО-да; бейіндеуші пәндер циклінде зерттеу – диссертация орындалған жерде; бейінді магистратурада БП циклінде өндірістік практиканың қамтылуы; ӘАОО-да өндірістік практиканың кәсіби практика немесе әскери тағылымдама түрінде өткізілуі.
Докторантураның білім беру бағдарламасында философия докторы бағдарламасы бойынша білім алушылар үшін - педагогикалық және зерттеу практикасының болуы; бейіндік докторантура бағдарламасы бойынша білім алушылар үшін – өндірістік практиканың болуы.
болмашы
66
Зерттеу/өндірістік практика мазмұнының диссертациялық (жобалық) зерттеу тақырыбымен сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
67
Білім алушының жеке жұмыс жоспарына сәйкес ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмысы (бұдан әрі – МҒЗЖ (МЭЗЖ) шеңберінде ғылыми ұйымдарда және (немесе) тиісті қызмет салаларындағы ұйымдарда (докторантура үшін қосымша – сонымен бірге шетелде) ғылыми тағылымдамадан міндетті өтуін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
68
Ғылыми-педагогикалық магистратурадағы магистранттың ғылыми-зерттеу жұмысына қойылатын талаптардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы: магистрлік диссертация орындалатын және қорғалатын білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келуі; өзекті, ғылыми жаңалығының және практикалық маңызының болуы; ғылым мен практиканың қазіргі заманғы теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктеріне негізделуі; ғылыми зерттеулердің қазіргі әдістерін қолдана отырып орындалуы; негізгі қорғалатын ережелер бойынша ғылыми-зерттеу (әдістемелік, практикалық) бөлімдерінің болуы; ғылыми зерттеулердің қазіргі заманғы әдістерін қолдана отырып, озық ақпараттық технологияларды қолдану арқылы жүзеге асырылуы; негізгі қорғалатын ережелер бойынша эксперименттік-зерттеу (әдістемелік, практикалық) бөлімдерден құралуы; компьютерлік технологияны пайдалана отырып, деректерді өңдеудің және интерпретациялаудың қазіргі заманғы әдістеріне негізделуі, сондай-ақ, ғылыми-зерттеу немесе эксперименттік-зерттеу жұмысының нәтижелері бойынша олардың әрбір кезеңнің соңында ресімделген білім алушының есебінің болуы.
елеулі
69
Жыл сайын оқу жылы аяқталғаннан кейін білім алушының жеке жұмыс жоспарының орындалуы бойынша академиялық аттестаттаудан өтуін растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
70
ЖОО-ның магистрлік диссертация туралы бекітілген ереженің, сондай-ақ, оның сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
71
Магистрлік диссертацияның негізгі нәтижелері туралы жарияланымның және (немесе) ғылыми-практикалық конференцияға қатысуда көрінуі.
Докторанттың ғылыми зерттеуінің негізгі нәтижелері ғылыми, ғылыми-талдамалық және ғылыми-практикалық басылымдарда жариялануы.
елеулі
72
Магистратураға оқуға қабылданғаннан кейін екі ай ішінде әрбір магистрантқа магистрлік диссертацияға (жобаға) жетекшілік жасау үшін ғылым кандидаттары мен докторларының немесе PhD докторларының немесе тиісті салада кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар білікті мамандардың қатарынан ғылыми жетекші тағайындау туралы ректордың бұйрығының болуы.

Наличие приказа ректора вуза на основании решения ученого совета о назначении докторантам на соискание степени доктора философии PhD научного руководства не менее 2-х человек, из числа докторов или кандидатов наук, или докторов философии PhD, один из которых – ученый из зарубежного вуза; для докторантов на соискание степени доктора по профилю или DBA наличие приказа ректора вуза о назначении научного руководства консультантами не менее 2-х человек, назначаемых из числа докторов или кандидатов наук, или докторов философии PhD, один из которых – высококвалифицированный специалист соответствующей отрасли или сферы деятельности.
грубое
73
Наличие решения ученого совета об утверждении научного руководителя и темы исследования обучающегося/темы докторской диссертации.
значительное
74
Наличие дополнительного освоения образовательной программы магистратуры педагогического профиля у магистра окончившего профильную магистратуру, допущенного к педагогической деятельности на основании свидетельства к основному диплому.
незначительное
75
Наличие оценки результатов обучения и ключевых компетенций, достигнутых по завершению образовательной программы по итогам итоговой аттестации.
значительное
76
Наличие структуры образовательной программы МВА и ЕМВА включающей следующие разделы: блок дисциплин по формированию профессиональных компетенций; блок дисциплин личностного развития и формирования лидерских качеств; экспериментально-исследовательская работа, выполнение магистерской диссертации/ проекта; итоговая аттестация (написание и защита магистерской диссертации /проекта).
незначительное
77
Наличие утвержденных образовательных программ МВА/ЕМВА/DBA, а также документов, подтверждающих их реализацию.
незначительное
78
Наличие в образовательной программе МВА/ЕМВА дисциплин обязательного и элективного компонентов, дисциплин по формированию профессиональных компетенций и личностного развития, лидерских качеств; производственной практики (для лиц, обучающихся с отрывом от производства); теоритического обучения; исследовательской работы, выполнения диссертации или проекта/докторской диссертации; итоговой аттестации.
незначительное
79
Наличие профессорско-преподавательского состава, вовлеченного в проведение бизнес исследований и консалтинг, научную деятельность, а также имеющих управленческий опыт работы (для магистратуры).
Наличие в профессорско-преподавательском составе преподавателей имеющих ученую степень доктора или кандидата наук и/или лицами, обладающих профессиональными знаниями и навыками по направлению подготовки, с наличием международных стажировок и публикаций для преподавания на программах DBA (для докторантуры).
грубое
80
Наличие современных образовательных технологий для реализации необходимых образовательных услуг программы МВА/ЕМВА или DBA.
грубое
81
Наличие подтверждающих документов о выдаче лицам, завершившим обучение по образовательной программе МВА/ЕМВА и успешно прошедшим итоговую аттестацию, дипломов о послевузовском образовании с приложением (транскрипт) с присуждением степени "Магистр Делового Администрирования" (для магистратуры).
значительное
82
Наличие индивидуального плана работы обучающегося, составленного на весь период обучения и содержащего разделы: ИУП (при необходим ости уточняется), научно-исследовательскую, экспериментально-исследовательскую работу (тему, направление исследования, сроки и форму отчетности); практику (программа, база, сроки и форма отчетности); тема магистерской/докторской диссертации (магистерского проекта) с обоснованием и структурой; план выполнения магистерской/докторской диссертации (магистерского проекта); план научных публикаций и стажировок, в том числе зарубежных.
значительное
83

Философия докторы (PhD) дәрежесіне ізденуші докторанттарға ғылым докторлары немесе кандидаттары қатарынан тағайындалатын, кемінде 2 адамнан тұратын консультанттардың ғылыми жетекшілік етуі; бейіні бойынша доктор немесе DBA дәрежесіне ізденуші докторанттарға ғылым докторлары немесе кандидаттары немесе философия докторлары (PhD) қатарынан тағайындалатын, кемінде 2 адамнан тұратын консультанттардың, олардың біреуінің тиісті саланың немесе қызмет саласының жоғары білікті маманының ғылыми жетекшілікке тағайындау туралы ректордың бұйрығының болуы.
өрескел
73
Білім алушының ғылыми жетекшісі және зерттеу тақырыбын бекіту туралы ғылыми кеңестің шешімінің болуы.
елеулі
74
Педагогикалық қызметке жіберілген бейінді магистратураны бітірген магистрантқа педагогикалық бейіннің білім беру бағдарламаларын қосымша меңгергенін растайтын негізгі дипломына қосымша куәліктің болуы.
болмашы
75
Қорытынды аттестаттау бойынша білім беру бағдарламасын аяқтағаннан кейін қол жеткізілген оқыту нәтижелері мен басты құзыреттерді бағалаудың болуы.
елеулі
76
МВА (ЕМВА) білім беру бағдарламасының құрылымында келесі бөлімдердің болуы: кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру бойынша пәндер блогы; жеке даму және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру пәндері блогы; эксперименттік-зерттеу жұмысы, магистрлік диссертацияны/жобаны орындау; қорытынды аттестаттау (магистрлік диссертацияны/ жобаны жазу және қорғау).
болмашы
77
Бекітілген МВА (ЕМВА)/ DBA білім беру бағдарламаларының, сондай-ақ, оларды іске асыруды растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
78
Кәсіби құзыреттерді қалыптастыру бойынша МВА (ЕМВА) білім беру бағдарламасында кәсіби құзыреттерді және тұлғалық дамуды, көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру пәндері; өндірістік практика (өндірістен қол үзіп білім алушы тұлғалар үшін); магистрлік диссертацияны немесе жобаны орындау; қорытынды аттестаттауды қамтитын міндетті және элективті компоненттер пәндерінің болуы.
болмашы
79
МВА (ЕМВА) бағдарламаларына оқыту үшін бизнес-зерттеулерді және консалтингті, ғылыми қызметті жүргізуге тартылған, сондай-ақ басқарушылық жұмыс тәжірибесі бар професорлық-оқытушылық құрамның болуы.
DBA бағдарламалары бойынша оқыту үшін ғылым докторы немесе кандидаты дәрежесі бар және даярлау бағыты бойынша кәсіби білім мен дағдыларға ие халықаралық тағылымдамалары мен жарияланымдары бар профессорлық-оқытушылық құрамның болуы.
өрескел
80
МВА/ЕМВА немесе DBA бағдарламаларының қажетті білім беру қызметтерін ұсынуға арналған заманауи білім беру технологияларының болуы.
өрескел
81
МВА (ЕМВА) білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен тұлғаларға "Іскерлік әкімшілендіру магистрі" дәрежесінің (магистратура үшін) және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом қосымшасымен (транскрипт) бірге берілгенін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
82
Білім алушының барлық оқу кезеңіне жасалған және келесі бөлімдерді қамтитын жеке жұмыс жоспарының болуы: жеке оқу жоспары (қажет болған жағдайға жыл сайын нақтылануы мүмкін); ғылыми-зерттеу, эксперименттік-зерттеу жұмысы (зерттеу тақырыбы, бағыты, мерзімі мен есеп беру нысаны); практика (бағдарламасы, бағасы, мерзімі және есеп беру түрі); негіздемесі мен құрылымы көрсетілген магистрлік/докторлық диссертацияның (магистрлік жобаның) тақырыбы; магистрлік/докторлық диссертацияны орындау жоспары; ғылыми басылымдар мен тағылымдамадан өту, оның ішінде шетелдік тағылымдамадан өту жоспарының болуы.
елеулі
83

Наличие в научной компоненте с объемом 64% от общего объема образовательной программы или 115 академических кредитов, образовательной программы научно-исследовательской (НИРД) или экспериментально-исследовательской работы (ЭИРД) докторанта, научных публикаций и написания докторской диссертации.
незначительное
84
Наличие подтверждающих документов об освоении докторантом установленного объема кредитов.
незначительное
85
Наличие в исследовательской компоненте образовательной программы DBA прикладной и исследовательской работы докторанта, публикаций и написания докторской диссертации; наличие публикации результатов исследований докторанта не менее чем в 7 (семи) научных изданиях, журналах, в том числе не менее 3 (трех) в научных изданиях дальнего зарубежья и представленных на международных научных конференциях.
незначительное
86
Наличие не менее двух консультантов, назначаемых из числа докторов/кандидатов наук с научно-исследовательским/академическим опытом или имеющими степень DBA с опытом управленческой, консалтинговой работы для осуществления научного руководства докторантами программы DBA.
грубое
87
Наличие образовательной программы по направлению подготовки кадров, разработанной на полный период обучения, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом высшего и/или послевузовского образовани.
незначительное
88
Наличие сведения о повышении квалификации и/или переподготовке кадров за последние пять лет в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин.
грубое
89
Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы по направлению подготовки кадров, в том числе соответствие их образования, и/или ученой/академической степени и/или ученого звания профилю преподаваемых дисциплин (сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами).
Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований к доле преподавателей, для которых основным местом является вуз, от общего числа преподавателей (сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами).
грубое
90
Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований к доле преподавателей, для которых основным местом работы является вуз, с ученой/академической степенью и/или ученым званием и/или со степенью "магистр" и/или окончивших резидентуру с высшей/первой квалификационной категорией врача по профилю подготовки и стажа клинической работы не менее пяти лет, и/или преподавателей, удостоенных спортивных званий "Заслуженный тренер" и/или почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника – от общего числа преподавателей (сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами).
грубое
91
Наличие библиотеки с фондом учебной и научной литературы по дисциплинам образовательной программы направления подготовки кадров, соответствующие требуемым нормам по количеству, периоду издания; наличие компьютерных кабинетов с широкополосным доступом к сети интернет; наличие материально-технической и учебно-лабораторной базы, оборудований, учебных кабинетов и технических средств обучения, необходимых для реализации образовательных программ в соответствии с учебным планом (сведения о наличии фонда учебной и научной литературы, также сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях).
грубое
92
Наличие трех докторов наук или пяти кандидатов наук или пяти докторов философии (PhD) по запрашиваемому направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является вуз (для магистратуры); наличие одного доктора наук или одного кандидата наук или доктора философии (PhD) по запрашиваемому направлению подготовки кадров в области образования "Национальная безопасность и военное дело" (сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами).
грубое
93
Наличие договоров, соответствующих требованиям к их срокам и предмету, с организациями, определенными в качестве баз практики; наличие договоров на прохождение зарубежной научной стажировки (сведения о договорах с организациями, определенными в качестве баз практики, в соответствии с запрашиваемым направлением подготовки кадров охватывающих полный период обучения и о стратегическом партнерстве и договоров на прохождение зарубежной стажировки в соответствии с запрашиваемым направлением подготовки кадров охватывающие полный период обучения).
значительное
94
Наличие медицинского обслуживания, а также медицинских пунктов для обучающихся в учебных корпусах (сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность).
незначительное
95
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе (сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам).
незначительное
96

Ғылыми зерттеу немесе эксперименттік-зерттеу жұмыстарынан, ғылыми жарияланымдарынан, докторлық диссертацияларды жазу мен қорғаудан құрылған ғылыми компоненттің көлемі докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 64%-ды немесе 115 академиялық кредитті құрауы.
болмашы
84
Докторанттың белгіленген кредиттер көлемін игергендігін растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
85
DBA білім беру бағдарламасының зерттеу компонентінде докторанттың қолданбалы және зерттеу жұмыстарының, жарияланымдары мен докторлық диссертациясының болуы; докторанттың зерттеулерінің нәтижелерінің кемінде 7 (жеті) ғылыми басылым мен журналдарда, оның ішінде кемінде 3 (үш) алыс шетелдегі ғылыми басылымдарда және халықаралық ғылыми конференцияларда жарияланған болуы.
болмашы
86
DBA бағдарламасының докторанттарына ғылыми жетекшілік ететін ғылым докторлары (кандидаттары) қатарынан тағайындалған, ғылыми-зерттеу (академиялық) тәжірибесі бар немесе басқару және консалтингтік жұмыс тәжірибесімен DBA дәрежесі бар кемінде екі консультанттың болуы.
өрескел
87
Мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандарттарына сәйкес мамандарды даярлау бағыттары бойынша әзірленген білім беру бағдарламаларының болуы.
болмашы
88
Оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес соңғы бес жылда кадрлардың біліктілік арттыру және қайта даярлау туралы мәліметтердің болуы.
өрескел
89
Кадрларды даярлау бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларына сәйкес пәндердің оқытушылармен қамтылуы, оның ішінде оқытушылар білімінің, ғылыми/академиялық дәрежелерінің немесе ғылыми атақтарының (бар болған жағдайда) оқытатын пән бейініне сәйкес келуі (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер).
ЖОО негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылардың жалпы оқытушылар санындағы үлесіне қойылатын талаптарға сәйкестікті растайтын құжаттардың болуы (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер).
өрескел
90
ЖОО негізгі жұмыс орны болып табылатын ғылыи/академиялық дәрежелері және/немесе ғылыми атақтары бар және/немесе "магистр" дәрежесі бар және/ немесе резидентураны аяқтаған жоғары/ бірінші біліктілік дәрігерлік санаты және кемінде бес жыл клиникалық жұмыс өтілі бар және/немесе "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атағы бар және/ немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттары бар және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес оқытушылардың жалпы оқытушылар санындағы үлесіне қойылатын талаптардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер).
өрескел
91
Кадрларды даярлау бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін білім алушыларды қамтамасыз ететін, саны, басылып шыққан жылына қатысты нормаларға сай келетін оқу және ғылыми әдебиет қоры бар кітапхананың; сымсыз байланыс технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желілі компьютерлік кабинеттердің; материалдық техникалық және оқу-зертханалық базаның; жабдықтардың, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы (оқу және ғылыми әдебиеттер қорының және цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер).
өрескел
92
Сұратылып отырған кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын үш ғылым докторының немесе бес ғылым кандидатының немесе бес философия (PhD) докторының болуы; "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша бір ғылым докторының немесе бір ғылым кандидатының немесе философия (PhD) докторының болуы (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер).
өрескел
93
Мазмұны мен мерзіміне қойылатын талаптарға сәйкес келетін практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың, сондай-ақ шетелде ғылыми тағылымдамадан өту үшін жасалған шарттардың болуы (сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес толық оқу кезеңін қамтитын, практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен және стратегиялық әріптестік туралы жасалған шарттардың және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтетін ұйымдармен толық оқу кезеңін қамтитын шарттар туралы мәліметтер).
елеулі
94
Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсетудің болуы, сондай-ақ оқу корпустарында медициналық пункттердің болуы (медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәліметтер).
болмашы
95
Әр оқу корпусында білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы (санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер).
болмашы
96

Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг, в том числе для университетов 3 и более, академии 1 и более, институтов 1 и более зданий (учебных корпусов) с учебными помещениями с площадью соответствующей санитарным нормам. По направлению для подготовки кадров в области образования "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления клиник (сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, а также документы, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания (учебные корпуса) и клиники).
грубое
97
Наличие разрешительного документа на право ведения образовательной деятельности по соответствующим направлениям подготовки кадров (сведения о наличии лицензий по предыдущему уровню согласно лицензируемому направлению подготовки кадров).
грубое
98
Наличие соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными или научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки (для магистратуры) (сведения по соглашениям о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными или научно-производственными центрами охватывающих полный период обучения).
значительное
99
Наличие у научного руководителя бакалавра ученой/академической степени, соответствующей профилю запрашиваемого направления подготовки кадров, стажа научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимися авторами 2-х научных публикаций за последние пять лет в отечественных научных журналах, рекомендованных уполномоченным органом и в международных научных изданиях, а также учебника либо учебного пособия (сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий).
Наличие у научного руководителя магистранта ученой/академической степени, соответствующей профилю запрашиваемого направления, стажа научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимися авторами 10-х научных публикаций за последние пять лет в отечественных научных журналах, рекомендованных уполномоченным органом и в международных научных изданиях, а также не менее двух учебников либо учебных пособий (сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий).
грубое

Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің, оның ішінде университеттер үшін 3 және одан көп, академиялар үшін 1 және одан көп, институттар үшін 1 және одан көп ауданы санитарлық нормаларға сай оқу орынжайларымен ғимараттардың (оқу корпустардың) болуы.
"Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыты үшін шаруашылық жүргізу меншікті жеке не жедел басқару құқығындағы клиникасының болуы (Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы, сондай-ақ, ғимараттарға (оқу корпустарға) және клиникаларға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттар туралы мәліметтер).
өрескел
97
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыттары бойынша білім беру қызметін көрсетуге берілген рұқсат беру құжатының болуы (лицензияланатын кадрларды даярлау бағытына сәйкес алдыңғы деңгей бойынша лицензияның бар болуы туралы мәліметтер).
өрескел
98
Мазмұны мен мерзіміне қойылатын талаптарға сәйкес келетін тиісті даярлау бағыттары бойынша білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми-білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы (магистратура үшін) (білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми-білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы толық оқу кезеңін қамтитын келісімдер туралы мәліметтер).
елеулі
99
Бакалаврға ғылыми жетекшінің сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес ғылыми/ академиялық дәрежесінің, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, уәкілетті орган ұсынған отандық ғылыми журналдарда және халықаралық ғылыми журналдарда соңғы бес жылда 2 ғылыми жарияланымдардың болуы, сондай-ақ оқулықтың не оқу құралының авторлары болуы (жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер).
Магистрға ғылыми жетекшінің сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес ғылыми/ академиялық дәрежесінің, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, уәкілетті орган ұсынған отандық ғылыми журналдарда және халықаралық лицензияланатын ғылыми журналдарда соңғы бес жылда 10 ғылыми жарияланымдардың болуы, сондай-ақ кемінде 2 оқулықтың не оқу құралының авторы болуы (жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер).
өрескел

100
Наличие у организации образования финансируемых научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с договором с организациями и предприятиями (сведения о договорах с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с приложением Технической спецификации и Календарного плана работ охватывающего полный период обучения).
значительное

100
Білім беру ұйымының ұйымдармен және кәсіпорындармен жасалған шарттарға сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың болуы (ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу үшін ұйымдармен және кәсіпорындармен жасалған шарттардың және оларға қоса Жұмыстардың техникалық ерекшелігі мен оқытудың толық кезеңін қамтитын Күнтізбелік жоспары туралы мәліметтер).
елеулі

101
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемому направлению подготовки кадров в соответствии с образовательной программой (для послевузовского образования) (сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы).
грубое
102
Наличие межведомственных соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена направлению подготовки кадров в соответствии с образовательной программой (для послевузовского образования) (сведения о соглашениях, регламентирующих вопросы научного обмена).
значительное

101
Білім беру бағдарламасына сәйкес сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы (жоғары оқу орнынан кейінгі білім үшін) (мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер).
өрескел
102
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыттары бойынша білім беру бағдарламасына сәйкес ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін ведомствоаралық келісімдердің болуы (жоғары оқу орнынан кейінгі білім үшін) (Ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін келісімдер туралы мәліметтер).
елеулі

103
Наличие компьютерной программы проверки письменной работы обучающегося на плагиат (документ, подтверждающий наличие компьютерной программы проверки на плагиат).
грубое
104
Наличие договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями и (или) научными организациями, реализующими программы докторантуры (сведения о договорах о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями охватывающие полный период обучения, а также копии свидетельства об аккредитации программ зарубежного высшего учебного заведения соответствующих запрашиваемому направлению подготовки кадров).
значительное

103
Білім алушының жазбаша жұмысын плагиатқа тексеретін компьютерлік бағдарламаның болуы (плагиатқа тексерудің компьютерлік бағдарламасының бар екенін растайтын құжат).
өрескел
104
Мазмұны мен мерзіміне қойылатын талаптарға сәйкес келетін докторантура бағдарламаларын іске асыратын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ғылыми алмасу туралы шарттардың болуы (докторантура үшін) (толық оқу кезеңін қамтитын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен ғылыми алмасу туралы шарттардың және сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес шетелдік жоғары оқу орнының бағдарламаларын аккредиттеу туралы куәліктің көшірмелері туралы мәліметтер).
елеулі

105
Среднее соотношение количества обучающихся к преподавателям для расчета общей численности профессорско - преподавательского состава вуза, за исключением военных, специальных учебных заведений, организаций образования в области культуры – в бакалавриате по направлениям подготовки и образовательным программ – 12,1; направление подготовки "искусство" - 3,5; подготовка учителей с предметной специализацией общего развития по образовательным программам, связанным с подготовкой учителей по изобразительному искусству, музыке, подготовка учителей по языкам и литературе по образовательным программам, связанным с подготовкой учителей по иностранным языкам, языки и литературы подготовка кадров иностранной филологии, переводчиков, ветеринария – 8,1; здравоохранение – 6,1; для слушателей подготовительных отделений, в том числе иностранных граждан – 6,1; для студентов военной кафедры – 10,1;

105
Әскери, арнаулы оқу орындарын, мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, ЖОО-ның профессор-оқытушылар құрамының жалпы санын есептеу үшін білім алушылар санының оқытушыларға орташа арақатынасы – бакалавриатта даярлаудың бағыттары және білім беру бағдарламалары бойынша – 12,1; "Өнер" бағыты бойынша - 3,5,1; жалпы дамудың пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау білім беру бағдарламалары бойынша бейнелеу өнері, музыкаға байланысты мұғалімдерді дайындау, тілдер және әдебиет бойынша мұғалімдерді даярлау білім беру бағдарламалары бойынша шет тілдеріне байланысты мұғалімдерді дайындау, тілдер және әдебиет кадрларды даярлау, шетел филологиясы, аудармашылар, ветеринария – 8,1; денсаулық сақтау – 6,1; дайындық бөлімдерінің тыңдаушылары, оның ішінде шетел азаматтары үшін – 6,1; әскери кафедра студенттері үшін – 10,1;

в магистратуре – 6,1; в резидентуре – 3,1; в докторантуре – 4,1;
для организации образования при Президенте Республики Казахстан: в магистратуре – 4,1, в докторантуре – 2,1.
грубое
";
заголовок раздела "Для деятельности органов управления образованием" изложить в следующей редакции:
"Раздел 6. Для деятельности органов управления образованием";
заголовок подраздела "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
в подразделе "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля":
строку, порядковый номер 38, изложить в следующей редакции:
"
38
Наличие необходимого пакета документов претендентов на должность руководителя государственной организации образования:
1) заявление на участие в конкурсе на имя руководителя органа управления образованием с указанием места регистрации, фактического места проживания, контактных телефонов;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа государственного образца об образовании;
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность;
5) личный листок по учету кадров и фото;
6) производственную характеристику с прежнего места работы с указанием имевшихся взысканий и поощрений;
7) копию документа об имеющейся квалификационной категории и ученой степени (при ее наличии);
8) медицинскую справку;
9) справку об отсутствии судимости;
10) справку о прохождении тестирования (при ее наличии);
11) перспективный План развития государственной организации образования.
значительное
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденном указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Соответствие учебных планов по наличию образовательных областей и количеству часов типовым учебным планам дошкольного воспитания и обучения. Также, наличие индивидуального учебного плана и индивидуальной программы с учетом особенностей ребенка при обучении детей с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования.
";
строку, порядковый номер 14, исключить;
строку, порядковый номер 16, изложить в следующей редакции:
"
16
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний педагогического совета, материалов подтверждающих их деятельность.
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, утвержденном указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
Соблюдение обучающимися обязательной школьной формы, установленной в организации образования (проверяется при наличии обращений).
";

магистратурада – 6,1; резидентурада – 3,1; докторантурада – 4,1;
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы білім беру ұйымы үшін: магистратурада – 4,1, докторантурада – 2,1.
өрескел
";
"Білім басқару органдарының қызметі үшін" бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бөлім. Білім басқару органдарының қызметі үшін";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 38-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
38
Мемлекеттік білім беру ұйымының басшысы қызметіне үміткерлердің қажетті құжаттар пакетінің болуы:
1) білім беруді басқару органы басшысының атына тұрғылықты тіркеу орны, нақты тұратын жері, байланыс телефондары көрсетілген конкурсқа қатысуға өтініш;
2) жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың көшірмесі;
4) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ және фото;
6) ескертпелер мен көтермелеулерді көрсете отырып, бұрынғы жұмыс орнынан өндірістік мінездеме;
7) біліктілік санаты және ғылыми дәрежесі туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
8) медициналық анықтама;
9) Соттылығының жоқ екендігі туралы анықтама;
10) тестілеуден өткендігі туралы анықтама (болған жағдайда);
11) мемлекеттік білім беру ұйымын дамытудың перспективалық жоспары.
елеулі
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы Тексеру парағында:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Білім беру салалары және сағат сандары бар оқу жоспарларының мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі. Сондай-ақ, инклюзивті білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқытуда баланың ерекшеліктері ескеріліп, жеке оқу жоспары мен жеке бағдарламаның болуы.
";
реттік нөмірі 14-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық кеңестің жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының, олардың қызметін растайтын материалдардың болуы.
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім берудің бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы Тексеру парағында:
реттік нөмірі 7-жол, мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Білім алушылардың білім беру ұйымдары бекіткен міндетті мектеп формасын сақтауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
";

1) заявление на участие в конкурсе на имя руководителя органа управления образованием с указанием места регистрации, фактического места проживания, контактных телефонов;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа государственного образца об образовании;
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность;
5) личный листок по учету кадров и фото;
6) производственную характеристику с прежнего места работы с указанием имевшихся взысканий и поощрений;
7) копию документа об имеющейся квалификационной категории и ученой степени (при ее наличии);
8) медицинскую справку;
9) справку об отсутствии судимости;
10) справку о прохождении тестирования (при ее наличии);
11) перспективный План развития государственной организации образования.
";
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
________ К. Шамшидинова
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________ Р. Даленов
Приложение
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 марта 2019 года № 117 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 29
Приложение 8
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 843
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в
отношении организаций образования, реализующих образовательные программы
высшего и послевузовского образования
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля __________________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля _______________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
1
Наличие устава высшего учебного заведения (далее - вуз), содержащего перечень реализуемых образовательных программ; порядок приема в организацию образования; порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения, режим занятий обучающихся; систему текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения; основания и порядок отчисления обучающихся, воспитанников; перечень и порядок предоставления платных услуг; порядок оформления отношений организации образования с обучающимися и (или) их родителями и иными законными представителями.
2
Наличие документов, регламентирующих деятельность органов управления вузом.
3
Наличие стратегии развития и (или) программы развития и (или) плана развития.
4

1) білім беруді басқару органы басшысының атына тұрғылықты тіркеу орны, нақты тұратын жері, байланыс телефондары көрсетілген конкурсқа қатысуға өтініш;
2) жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың көшірмесі;
4) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ және фото;
6) ескертпелер мен көтермелеулерді көрсете отырып, бұрынғы жұмыс орнынан өндірістік мінездеме;
7) біліктілік санаты және ғылыми дәрежесі туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
8) медициналық анықтама;
9) Соттылығының жоқ екендігі туралы анықтама;
10) тестілеуден өткендігі туралы анықтама (болған жағдайда);
11) мемлекеттік білім беру ұйымын дамытудың перспективалық жоспары.
";
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
К. Шәмшидинова
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Дәленов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 18 наурыздағы
№ 117 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 23 бірлескен бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
8-қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ____________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ________________________________
Бақылау субъектінің (объектінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес- сәйкестендіру
нөмірі ________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________
р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
1
Жоғары оқу орнының (бұдан әрі - ЖОО) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі; білім беру ұйымдарына қабылдау тәртібі; білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі (оның ішінде оқыту және тәрбиелеу тілі (тілдері), білім алушылардың, тәрбиеленушілердің сабақ режимі); білімдерді ағымдағы бақылау, білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттау жүйесі, оларды өткізудің нысандары және тәртібі; білім алушыларды оқудан шығару негіздері және тәртібі; ақылы қызмет көрсетудің тізбесі және тәртібі; білім беру ұйымының білім алушылармен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қатынастарын ресімдеу тәртібі қамтылған жарғысының болуы.
2
ЖОО-ны басқару органдарының қызметін регламенттейтін құжаттардың болуы.
3
Даму стратегиясы және (немесе) даму бағдарламасы және (немесе) даму жоспарының болуы.
4

в магистратуре – 6,1; в резидентуре – 3,1; в докторантуре – 4,1;
для организации образования при Президенте Республики Казахстан: в магистратуре – 4,1, в докторантуре – 2,1.
Должностное (ые) лицо (а) ___________________________________________ _____________
должность                         подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________________________ _____________
должность                         подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)

магистратурада – 6,1; резидентурада – 3,1; докторантурада – 4,1;
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы білім беру ұйымы үшін: магистратурада – 4,1, докторантурада – 2,1.
Лауазымды адам (адамдар) ___________________________ __________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау
субъектісінің басшысы ______________________________ _____________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)