О внесении изменения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 июля 2017 года № 375 "Об утверждении Правил военной подготовки по программе офицеров запаса"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 апреля 2019 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2019 года № 18477
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 июля 2017 года № 375 "Об утверждении Правил военной подготовки по программе офицеров запаса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15589, опубликован 29 августа 2017 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила военной подготовки по программе офицеров запаса, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-лейтенанта Мухтарова Т.С.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и
науки Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 апреля 2019 года № 219
Правила военной подготовки по программе офицеров запаса

"Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 375 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 5 сәуірдегі № 219 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 9 сәуірде № 18477 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 375 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15589 болып тіркелген, 2017 жылғы 29 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар және әскери білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-лейтенант Т.С. Мұхтаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 5 сәуірдегі
№ 219 бұйрығымен
бекітілген
Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила военной подготовки по программе офицеров запаса (далее – Правила) определяют порядок военной подготовки по программе офицеров запаса.
2. Военная подготовка по программе офицеров запаса осуществляется по военно-учетным специальностям на основе получаемого высшего профессионального образования, с целью формирования мобилизационного резерва Республики Казахстан, а также дополнительного комплектования должностей офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационно-имиджевая работа – организация мероприятий по повышению имиджа ВС РК, престижа военной профессии;
2) программа военной подготовки – комплекс планирующих документов по каждой военно-учетной специальности, на основе которых осуществляется подготовка офицеров запаса;
3) средний балл успеваемости по военной подготовке – средневзвешенная оценка обучающегося за период обучения на военной кафедре;
4) метод "военного дня" – время, отведенное руководителем высшего учебного заведения Республики Казахстан (далее – ВУЗ) для организации военной подготовки в соответствии с распорядком дня военной кафедры;
5) учебная материальная база военной кафедры – это комплекс материальных и технических средств, зданий и сооружений, обеспечивающих подготовку офицеров запаса из числа обучающихся по установленным специальностям. Учебная материальная база военной кафедры должна обеспечивать качественное проведение всех занятий, предусмотренных учебными планами и программами, полное усвоение обучающимися изучаемого материала, приобретение ими командных, методических, практических навыков и компетенций;
6) военно-патриотическая работа – организация мероприятий по формированию у обучающихся чувства патриотизма, преданности Республике Казахстан, готовности пожертвовать собой в интересах государства, а также проведение военно-патриотических мероприятий в организациях образования, общественных объединениях и государственных органах;
7) идеологическая работа – организация мероприятий по пропаганде основ казахстанской государственности, политической системы и социально-экономической модели, национальных и воинских традиций, мероприятий по противодействию пропаганде, направленной против государства, его конституционного строя, разжигания вражды между гражданами Республики Казахстан и другим деструктивным идеям религиозного и экстремистского толка;
8) распорядок дня – распределение времени на организацию учебного процесса на военной кафедре;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық тәртібін айқындайды.
2. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық Қазақстан Республикасының жұмылдыру резервін қалыптастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері (бұдан әрі – ҚР ҚК) офицерлер құрамының лауазымдарын қосымша жасақтау мақсатында алатын жоғары кәсіптік білім негізінде әскери-есептік мамандықтар бойынша жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпарттық-имидждік жұмыс – ҚР ҚК-ның имиджін, әскери мамандықтың беделін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
2) әскери дайындық бағдарламасы – әрбір әскери-есептік мамандық бойынша жоспарлау құжаттарының кешені, олардың негізінде запастағы офицерлерді даярлау жүзеге асырылады;
3) әскери дайындық бойынша орташа үлгерім балы – білім алушының әскери кафедрада оқу кезеңіндегі сараланған орташа бағасы;
4) "әскери күн" әдісі – Қазақстан Республикасы жоғары оқу орынының (бұдан әрі – ЖОО) басшысы әскери кафедраның күн тәртібіне сәйкес әскери дайындықты ұйымдастыру үшін бөлген уақыт;
5) әскери кафедраның оқу материалдық базасы – бұл белгіленген мамандықтар бойынша білім алушылар қатарынан запастағы офицерлерді даярлауды қамтамасыз ететін материалдық және техникалық құралдар, ғимараттар мен құрылыстар кешені. Әскери кафедраның оқу материалдық базасы оқу жоспарларында және бағдарламаларында көзделген барлық сабақтарды сапалы өткізуді, білім алушылардың зерделейтін материалды толық меңгеруін, олардың командалық, әдістемелік, практикалық дағдылар мен біліктілік алуын қамтамасыз етуге тиіс;
6) әскери-патриоттық жұмыс – білім алушыларда патриотизм, Қазақстан Республикасына адал болу, мемлекет мүддесінде өзін құрбан етуге әзір болу сезімдерін қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру, сондай-ақ білім беру ұйымдарында, қоғамдық бірлестіктерде және мемлекеттік органдарда әскери-патриоттық іс-шараларды өткізу;
7) идеологиялық жұмыс – қазақстандық мемлекеттілік, саяси жүйе және әлеуметтік-экономикалық модель, ұлттық және әскери дәстүрлер негіздерін насихаттау жөніндегі іс-шараларды, мемлекетке, оның конституциялық құрылымына қарсы бағытталған насихатқа, Қазақстан Республикасының азаматтары арасында жанжал тудыруға және басқа да діни және экстремистік мәндегі құрылымды бұзатын идеяларға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
8) күн тәртібі – әскери кафедрада оқу процесін ұйымдастыруға уақыт бөлу;

9) психологическая работа – организация мероприятий по формированию, развитию и поддержанию морально-психологических качеств, необходимых при выполнении задач в любых условиях обстановки, противодействию негативному информационно-психологическому воздействию на личный состав.
10) студенты – граждане Республики Казахстан, обучающиеся в высшем учебном заведении по очной форме обучения;
4. Военная подготовка студентов является дополнительным видом обучения и слагается из теоретического и практического курсов обучения. Всего на военную подготовку отводится 588 академических часов, из них 360 – теоретической подготовке в ВУЗ и 228 – практической подготовке. При этом, юноши практическую часть подготовки проходят в полевых условиях (учебные сборы), а девушки на базе ВУЗа либо воинских подразделений (профессиональная практика).
5. Общее руководство военной подготовкой осуществляется Министерством обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) совместно с руководителем ВУЗа. Непосредственное руководство военной подготовкой осуществляет руководитель военной кафедры, назначаемый Министром обороны из числа военнослужащих (офицеров запаса, в отставке).
6. МО РК осуществляет контроль организации военной подготовки на военной кафедре, подбор, назначение и откомандирование военнослужащих по согласованию с руководителем ВУЗа на должности профессорско-преподавательского состава (далее – ППС) и инженерно-технического персонала (далее – ИТП) военных кафедр.
Для назначения на должности ППС, в том числе на должность заместителя руководителя военной кафедры рассматриваются преимущественно офицеры запаса и в отставке, имеющие выслугу воинской службы не менее 10 лет, а для назначения на должности ИТП – из числа наиболее подготовленных офицеров и сержантов (запаса, в отставке). Не допускается назначение на указанные должности военнослужащих, уволенных с воинской службы по отрицательным мотивам.
В целях обеспечения качественного уровня военной подготовки на военных кафедрах МО РК по согласованию с руководителем ВУЗа составляется график прохождения ППС курсов повышения квалификации в организациях образования Республики Казахстан.
7. Военная подготовка по программе офицеров запаса осуществляется на бесплатной и платной основах. Стоимость обучения на платной основе не превышает стоимость обучения по государственному образовательному заказу.
К обучению на бесплатной основе по государственному заказу допускаются студенты ВУЗа, имеющего военные кафедры, прошедшие условия конкурса, а для обучения на платной основе, студенты, так же прошедшие условия конкурса, рекомендованные комиссией в соответствии с количеством мест выделенных военной кафедре.
Для обучения на платной основе руководителем ВУЗа по согласованию с МО РК, могут привлекаться студенты других ВУЗов, не имеющих военных кафедр, независимо от форм собственности и подчиненности.

9) психологиялық жұмыс – жағдайдың кез келген шарттарында міндеттерді орындау кезінде қажетті моральдық-психологиялық қасиеттерді қалыптастыру, дамыту және қолдау, жеке құрамға теріс ақпараттық-психологиялық ықпал етуге қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
10) студенттер – жоғары оқу орындарының күндізгі оқу бөлімінде білім алатын Қазақстан Республикасының азаматтары.
4. Студенттерді әскери дайындау қосымша оқыту түрі болып табылады және теориялық және практикалық оқу курстарынан тұрады. Әскери дайындыққа барлығы 588, оның ішінде ЖОО-дағы теориялық дайындыққа – 360 және практикалық дайындыққа – 228 академиялық сағат бөлінеді. Бұл ретте бозбалалар дайындықтың практикалық бөлігін далалық жағдайларда (оқу-жаттығу жиындары), ал бойжеткендер ЖОО немесе әскери бөлімдер (кәсіби практика) базасында өтеді.
5. Әскери дайындыққа жалпы басшылық жасауды Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҚМ) ЖОО басшысымен бірлесіп жүзеге асырады. Әскери дайындыққа тікелей басшылық жасауды Қорғаныс министрі әскери қызметшілер (запастағы, отставкадағы офицерлер) қатарынан тағайындайтын әскери кафедра басшысы жүзеге асырады.
6. ҚР ҚМ әскери кафедрадағы әскери дайындыққа, ЖОО басшысымен келісу бойынша әскери кафедралардың профессор-оқытушы құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) және инженерлік-техникалық персоналының (бұдан әрі – ИТП) лауазымдарына әскери қызметшілерді іріктеу, тағайындау және іссапарға жіберуді ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асырады.
ПОҚ лауазымына, оның ішінде әскери кафедра басшысының орынбасары лауазымына тағайындау үшін басымдықпен әскери қызметте кемінде 10 жыл еңбек сіңірген запастағы және отставкадағы офицерлер, ал ИТП лауазымына тағайындау үшін анғұрлым даярланған офицерлер мен сержанттар (запастағы, отставкадағы) қатарынан қаралады. Көрсетілген лауазымдарға әскери қызметтен теріс себептер бойынша қызметтен шығарылған әскери қызметшілерді тағайындауға жол берілмейді.
Әскери кафедраларда әскери дайындықтың сапалы деңгейін қамтамасыз ету мақсатында ҚР ҚМ ЖОО басшысымен келісу бойынша Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында ПОҚ-ның біліктілікті арттыру курстарынан өту кестелерін жасайды.
7. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық тегін және ақылы негізде жүзеге асырылады. Ақылы негізде оқыту құны мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқыту құнынан аспайды.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша тегін негізде оқуға конкурс шарттарынан өткен әскери кафедралары бар ЖОО студенттері, ал ақылы негізде оқу үшін осылайша конкурс шарттарынан өткен, әскери кафедраға бөлінген орындар санына сәйкес комиссия ұсыным берген студенттер жіберіледі.
Ақылы негізде оқу үшін меншік және бағыныстылық нысанына қарамастан, ЖОО-ның басшысы ҚР ҚМ-мен келісу бойынша әскери кафедралары жоқ басқа да ЖОО-лардың студенттерін тарта алады.

8. Для обучения на военных кафедрах ежегодно разрабатывается и утверждается план набора в произвольной форме Министром обороны Республики Казахстан.
Глава 2. Отбор студентов для обучения на военной кафедре
9. Отбор студентов для обучения на военной кафедре проводится на основе конкурса ежегодно в период с 1 по 20 августа года отбора в соответствии с планом набора, утверждаемым Министром обороны Республики Казахстан. План набора направляется в адрес руководителей военных кафедр до 1 апреля года отбора.
Прием документов военной кафедрой заканчивается за 10 рабочих дней до начала работы отборочной комиссии.
К участию в конкурсе допускаются студенты в возрасте не старше 24 лет на год проведения конкурса.
Конкурс для отбора студентов для обучения на военной кафедре осуществляется в четыре этапа:
первый этап – прохождение медицинского освидетельствования в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положением об органах военно-врачебной экспертизы в ВС РК, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 373 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11846);
второй этап – проведение профессионально-психологического тестирования;
третий этап – проверка физической подготовленности;
четвертый этап – конкурсный отбор, осуществляемый в соответствии с расчетом рейтингового балла, составляемым и утверждаемым руководителем ВУЗа по согласованию с МО РК.
10. Состав и сроки работы отборочной комиссии определяются приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК (далее – ПЗМО – НГШ ВС РК).
Отборочная комиссия состоит из нечетного количества членов (не менее 5 человек), в которую включаются:
1) председатель комиссии – руководитель военной кафедры;
2) заместитель председателя комиссии – офицер ВС РК, определяемый структурным подразделением, курирующим вопросы военного образования МО РК;
3) военнослужащий органов военной полиции ВС РК;
4) ответственный за физическую подготовку и спорта воинской части (учреждения), за которой закреплена военная кафедра, а при их отсутствии представитель кафедры физического воспитания и спорта ВУЗа;
5) представитель из числа ППС ВУЗа (не военной кафедры), определяемый его руководителем.
Секретарем комиссии назначается представитель военной кафедры ВУЗа (без права голоса).
11. Прохождение каждого этапа конкурса допускается один раз.
12. Для обучения по программе подготовки офицеров запаса документы принимаются у студентов первого (с 4-х годичным обучением) и второго курсов (с 5-ти летним обучением). Студенты, зачисленные на второй курс ВУЗа после окончания колледжей, имеют право участвовать в конкурсном отборе для обучения по программе офицера запаса на общих основаниях после завершения учебного года в ВУЗе.
Военная подготовка завершается учебным сбором (профессиональной практикой) за год до окончания обучения в ВУЗе.

8. Әскери кафедраларда оқу үшін жыл сайын қабылдау жоспары ерікті түрде әзірленеді және оны Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді.
2-тарау. Әскери кафедрада оқу үшін студенттерді іріктеу
9. Әскери кафедрада оқу үшін студенттерді іріктеу жыл сайын іріктеу жылының 1 – 20 тамыз кезеңінде конкурс негізінде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітетін қабылдау жоспарына сәйкес жүргізіледі. Қабылдау жоспары әскери кафедралар басшыларының мекенжайына іріктеу жылының 1 сәуіріне дейін жолданады.
Әскери кафедралар құжаттарды қабылдауды іріктеу комиссиясы жұмысының басталуына 10 жұмыс күні қалғанда аяқтайды.
Конкурсқа қатысуға конкурс өтетін жылы 24 жастан үлкен емес жастағы студенттер жіберіледі.
Әскери кафедрада оқуға студенттерді іріктеу үшін конкурс төрт кезеңде жүзеге асырылады:
бірінші кезең – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығымен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәргерлік сараптаманы жүргізу қағидалары және әскери-дәргерлік сараптама органдары туралы ережеге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11846 болып тіркелген) сәйкес бекітілген медициналық куәландырудан өту;
екінші кезең – кәсіби-психологиялық тестілеу жүргізу;
үшінші кезең – дене шынықтыру дайындығын тексеру;
төртінші кезең – ҚР ҚМ-мен келісу бойынша ЖОО бастығы жасайтын және бекітетін рейтингілік балдар есебіне сәйкес жүзеге асырылатын конкурстық іріктеу.
10. Іріктеу комиссиясының құрамы мен жұмыс істеу мерзімдері Қорғаныс минстрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының (бұдан әрі – ҚМБО – ҚР ҚК БШБ) бұйрығымен айқындалады.
Іріктеу комиссиясы мүшелердің тақ санынан (кемінде 5 адам) тұрады, оған мыналар кіреді:
1) комиссия төрағасы – әскери кафедра басшысы;
2) комиссия төрағасының орынбасары – ҚР ҚМ-ның әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше айқындайтын ҚР ҚК офицері;
3) ҚР ҚК әскери полициясы органдарының әскери қызметшісі;
4) әскери кафедра бекітіп берілген әскери бөлімнің (мекеменің) дене шынықтыру дайындығы мен спортқа жауапты, ал олар болмаған кезде ЖОО-ның дене тәрбие және спорт кафедрасының өкілі;
5) оның басшысы айқындайтын ЖОО-ның ПОҚ қатарынан (әскери кафедра емес) өкіл.
ЖОО әскери кафедрасының өкілі комиссия хатшысы болып тағайындалады (дауыс беру құқығынсыз).
11. Конкурстың әрбір кезеңінен тек бір рет өтуге жол беріледі.
12. Запастағы офицерлерді дайындау бағдарламасы бойынша оқу үшін құжаттар бірінші (4 жылдық оқумен) және екінші (5 жылдық оқумен) курс студенттерінен қабылданады. Колледждерді аяқтағаннан кейін ЖОО-ның екінші курсына қабылданған студенттер ЖОО-да оқу жылы аяқталғаннан кейін жалпы негіздерде запастағы офицер бағдарламасы бойынша оқу үшін конкурстық іріктеуге қатысуға құқылы.
Әскери дайындық ЖОО-да оқу аяқталғанға дейін бір жыл қалғанда оқу-жаттығу жиынымен (кәсіби практикамен) аяқталады.

13. Студент, изъявивший желание участвовать в конкурсе для обучения на военной кафедре, оформляет заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приобщением документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
14. Для прохождения медицинского освидетельствования, студенты на военной кафедре получают оформленные карты медицинского освидетельствования. Медицинское освидетельствование студентов проводится в местных органах военного управления. Прохождение медицинского освидетельствования осуществляется в год проведения конкурса в период с 10 июня по 20 июля. Карты медицинского освидетельствования возвращаются студентами на военную кафедру не позднее 10 рабочих дней до начала работы отборочной комиссии.
Студенты, не прошедшие медицинское освидетельствование к конкурсу не допускаются.
15. Профессионально-психологическое тестирование студентов проводится отборочной комиссией, в компьютерных классах ВУЗа и включает проверку уровня мотивированности, стрессоустойчивости, критического и логического мышления.
16. Физическая подготовленность студентов оценивается результатами сдачи нормативов по физической культуре, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Студенты, не набравшие 8 баллов по сумме сдачи трех нормативов, считаются не прошедшими этап конкурса.
17. Результаты прохождения профессионально-психологического отбора и физической подготовленности учитываются в ведомости, которые подписываются членами комиссии.
18. Заседания отборочной комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем отборочной комиссии и сопровождаются оформлением протокола по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам с принятием одного из следующих решений: "допустить к военной подготовке", "рекомендовать для обучения на платной основе", "отказать".
Решения принимаются простым большинством голосов. В случае равенства голосов, голос председателя отборочной комиссии является решающим.
19. На военную кафедру для обучения на бесплатной основе допускаются студенты, находящиеся в рейтинге с первого номера до номера, соответствующего количеству выделенных мест по плану набора.
20. Студент, не согласный с результатом этапов конкурса в тот же день обращается с письменным заявлением (в произвольной форме) к председателю отборочной комиссии.
Решение отборочной комиссии по существу заявления, оформленное протоколом, принимается в течение 1 календарного дня со дня поступления заявления с формулировкой "удовлетворить", "отказать".
21. Результаты конкурса размещаются до 17.00 на следующий день после окончания работы отборочной комиссии на информационном стенде военной кафедры.

13. Әскери кафедрада оқу үшін конкурсқа қатысуға ниет білдірген студент осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттарды қоса берумен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті ресімдейді.
14. Медициналық куәландырудан өту үшін студенттер әскери кафедрада ресімделген медициналық куәландыру картасын алады. Студенттерді медициналық куәландыру жергілікті әскери басқару органдарында жүргізіледі. Медициналық куәландырудан өту конкурс өтетін жылы 10 маусымнан бастап 20 шілдеге дейінгі кезеңде жүзеге асырылады. Студенттер медициналық куәландыру картасын іріктеу комиссиясының жұмысы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей әскери кафедраға қайтарады.
Медициналық куәландырудан өтпеген студенттер конкурсқа жіберілмейді.
15. Студенттерді кәсіби-психологиялық тестілеуден өткізуді іріктеу комиссиясы ЖОО-ның компьютерлік сыныптарында жүргізеді және ол ынталылық, стреске төзімділік, сыни тұрғыдан және логикалық ойлау деңгейін тексеруді қамтиды.
16. Студенттердің дене шынықтыру дайындығы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелерімен бағаланады. Үш нормативті тапсыру сомасы бойынша 8 балл жинамаған студенттер конкурс кезеңінен өтпеген болып есептеледі.
17. Кәсіби-психологиялық іріктеуді өткізудің және дене шынықтыру дайындығы нәтижелері комиссия мүшелері қол қоятын ведомостарға енгізіледі.
18. Іріктеу комиссиясының отырыстары іріктеу комиссиясының төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "әскери дайындыққа жіберілсін", "ақылы негізде оқуға ұсынылсын", "бас тартылсын" деген шешімдердің бірін қабылдаумен хаттама ресімделеді.
Шешім қарапайым көпшілік дауыс берумен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда іріктеу комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
19. Тегін оқу үшін әскери кафедраға бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындардың тиісті санының нөміріне дейінгі рейтингіде тұрған студенттер жіберіледі.
20. Конкурс кезеңдерінің нәтижелерімен келіспеген студент сол күні іріктеу комиссиясының төрағасына жазбаша түрде өтініш (ерікті түрде) білдіреді.
Өтініш мәні бойынша хаттамамен ресімделген іріктеу комиссиясының шешімі өтініш түскен күннен бастап 1 күнтізбелік күн ішінде "қанағаттандырылды", "бас тартылсын" деген шешім шығарылады.
21. Конкурс нәтижелері іріктеу комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін келесі күні сағат 17.00-ге дейін әскери кафедраның ақпараттық стендіне орналастырылады.

Глава 3. Учебный процесс на военной кафедре
22. Руководителем ВУЗа утверждаются планы работы военной кафедры на учебный год, совершенствования учебной материальной базы военной кафедры, воспитательной и военно-патриотической работы, перспективный и годовой планы повышения квалификации ППС.
23. Планирование учебного процесса заканчивается не позднее, чем за две недели до начала учебного года.
24. Планирование учебного процесса представляет собой комплекс мероприятий по разработке документов, регламентирующих деятельность военной кафедры.
25. Военная подготовка студентов организуется и осуществляется под руководством преподавателя военной кафедры методом "военного дня". Продолжительность учебных занятий составляет 6 академических часов в день, кроме дней нахождения на учебном сборе (профессиональной практике). Продолжительность самостоятельной работы составляет 2 академических часа. Один академический час в ВУЗе и на учебном сборе (профессиональной практике) составляет 50 минут.
26. Начало и окончание учебного года по военной подготовке определяется на основании календарного учебного плана ВУЗа. Сроки проведения учебных сборов определяются МО РК по согласованию с руководителем ВУЗа.
27. Штатное расписание военной кафедры утверждается руководителем ВУЗа по представлению руководителя военной кафедры и определяется исходя из объема среднегодовой учебной нагрузки преподавателей, с учетом количества обучающихся. Расчет объема учебной нагрузки ППС военной кафедры устанавливается по нормам, утвержденным в ВУЗе.
Глава 4. Прохождение учебного сбора (профессиональной практики)
28. Учебный сбор (профессиональная практика) студентов является завершающим этапом военной подготовки. Учебный сбор (профессиональная практика) проводится с использованием учебной материально-технической базы воинских частей (учреждений), военных учебных заведений, с целью практического обучения и совершенствования командных, методических навыков студентов, освоенных при изучении теоретического курса военной подготовки.
29. Учебный сбор (профессиональная практика), для студентов обучающихся по программе офицеров запаса проводится в два этапа:
первый этап – 90 академических часов на базе военной кафедры;
второй этап – 138 академических часов с использованием учебной материальной базы воинских частей, военных учебных заведений согласно план-графика утверждаемого ПЗМО - НГШ ВС РК.
30. Учебный сбор (профессиональная практика) проводится за год до окончания ВУЗа. При наличии уважительных причин (по болезни, семейным и служебным обстоятельствам), препятствующих прохождению учебного сбора (профессиональной практики), допускается его прохождение на следующий год. Перенос прохождения учебных сборов (профессиональной практики) допускается не более одного раза.

3-тарау. Әскери кафедрадағы оқу процесі
22. ЖОО басшысы әскери кафедраның оқу жылына арналған жұмыс, әскери кафедраның оқу материалдық базасын жетілдіру, тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс, ПОҚ біліктілігін арттырудың перспективалық және жылдық жоспарларын бекітеді.
23. Оқу процесін жоспарлау оқу жылы басталғанға дейін екі аптадан кешіктірілмей аяқталады.
24. Оқу процесін жоспарлау әскери кафедраның қызметін регламенттейтін құжаттарды әзірлеу жөніндегі іс-шаралар кешенін қамтиды.
25. Студенттерді әскери дайындау әскери кафедра оқытушысының басшылығымен "әскери күн" әдісімен ұйымдастырылады және жүзеге асырылады. Оқу сабақтарының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағатты құрайды, оқу-жаттығу жиынында (кәсіби практикада) болған күндерден басқа. Өзіндік жұмыс ұзақтығы 2 академиялық сағатты құрайды. ЖОО-дағы және оқу жиынындағы (кәсіби практикадағы) бір академиялық сағат 50 минутты құрайды.
26. Әскери дайындық бойынша оқу жылының басталуы және аяқталуы ЖОО-ның күнтізбелік оқу жоспары негізінде айқындалады. Оқу-жаттығу жиындарын өткізу мерзімдерін ҚР ҚМ ЖОО-мен келісу бойынша айқындайды.
27. Әскери кафедраның штаттық кестесін әскери кафедра басшысының ұсынымымен ЖОО-ның басшысы бекітеді және білім алушылардың санын ескере отырып, оқытушылардың орташа жылдық оқу жүктемелерінің ауқымына сүйене отырып айқындалады. Әскери кафедраның ПОҚ оқу жүктемесі ауқымының есебі ЖОО-да бекітілген нормалар бойынша белгіленеді.
4-тарау. Оқу-жаттығу жиынынан (кәсіби практикадан) өту
28. Студенттердің оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практикасы) әскери дайындықтың соңғы кезеңі болып табылады. Оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) студенттерді практикалық оқыту және олардың әскери дайындықтың теориялық курсын зерделеу кезінде меңгерген командалық, әдістемелік дағдыларын жетілдіру мақсатында әскери бөлімдердің (мекемелердің), әскери оқу орындарының оқу материалдық-техникалық базасын пайдалана отырып жүргізіледі.
29. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша білім алатын студенттер үшін оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) мынадай екі кезеңде өткізіледі:
бірінші кезең – әскери кафедра базасында 90 академиялық сағат;
екінші кезең – ҚМБО – ҚР ҚК БШБ бекітетін жоспар-кестеге сәйкес әскери бөлімдердің, әскери оқу орындарының оқу материалдық базасын пайдалана отырып, 138 академиялық сағат.
30. Оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) ЖОО-ны аяқтағанға дейін бір жыл бұрын өткізіледі. Оқу-жаттығу жиынынан (кәсіби практикадан) өтуге кедергі болатын дәлелді себептер (науқастану, отбасы және қызметтік жағдайлар бойынша) бар болған кезде оның келесі жылы өтуіне жол беріледі. Оқу-жаттығу жиындарынан (кәсіби практикадан) өтуді бір реттен артық ауыстыруға жол берілмейді.

31. План-график с указанием сроков и мест проведения учебного сбора (профессиональной практики) утверждается ПЗМО - НГШ ВС РК до 30 апреля года прохождения.
32. К учебному сбору (профессиональной практике) допускаются положительно характеризуемые по месту учебы студенты, не имеющие задолженностей по текущей успеваемости и оплате за обучение.
33. Размещение и питание личного состава организуются в казармах или полевых лагерях, оборудованных в соответствии с требованиями Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364, а также нормами снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11844).
34. Студенты, во время учебного сбора (профессиональной практики) привлекаются к несению службы во внутреннем наряде. За практическое несение внутренней службы выставляются оценки в журнале учета занятий, воспитательной и военно-патриотической работы (в произвольной форме).
35. Привлекать студентов, обучающихся по программе офицеров запаса во время прохождения ими учебного сбора (профессиональной практики) на хозяйственные и другие работы, не связанные с обеспечением учебного процесса, не допускается.
36. Студенты, систематически нарушающие дисциплину в период прохождения учебного сбора (профессиональной практики), уклоняющиеся от его прохождения, по представлению руководителя военной кафедры, приказом руководителя ВУЗ отстраняются от прохождения военной подготовки.
37. В воинские части и учреждения МО РК, за которыми закреплены военные кафедры, ежегодно до 1 октября направляются заявки (в произвольной форме) для включения в план боевой подготовки и обеспечения вооружением, военной техникой, боеприпасами, автомобильным транспортом, учебно-тренировочными комплексами и средствами, а также другими видами материально-технического и продовольственного обеспечения на период проведения учебного сбора (профессиональной практики). Заявки уточняются за 3 месяца до начала учебного сбора (профессиональной практики).
Начальники военных учебных заведений, командиры воинских частей (учреждений), руководители военных учебных заведений, на чьей базе проводятся учебные сборы (профессиональная практика), оказывают содействие в организации, обеспечении качества проведения учебных сборов (профессиональной практики) и вправе контролировать проведение учебных сборов (профессиональной практики).

31. Оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өткізу мерзімдері мен орындары көрсетілген жоспар-кестені өткізу жылының 30 сәуіріне дейін ҚМБО – ҚР ҚК БШБ бекітеді.
32. Оқу-жаттығу жиынына (кәсіби практикаға) ағымдағы үлгерімі және оқуға төлемі бойынша берешектері жоқ оқу орны бойынша оң мінездемеге ие студенттер жіберіледі.
33. Жеке құрамды орналастыру және тамақтандыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары ішкі қызмет жарғысының талаптарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11844 болып тіркелген) бекітілген, Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларына сәйкес жабдықталған казармаларда немесе далалық лагерьлерде ұйымдастырылады.
34. Студенттер оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) уақытында ішкі нарядта қызмет өткеруге тартылады. Ішкі қызметті іс жүзінде өткергені үшін сабақтарды, тәрбие және әскери-патриоттық жұмысты есепке алу журналына бағалар (еркін нысанда) қойылады.
35. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша білім алатын студенттерді олардың оқу-жаттығу жиынынан (кәсіби практикадан) өтуі уақытында оқу процесін қамтамасыз етуге байланысты емес шаруашылық және басқа да жұмыстарға тартуға жол берілмейді.
36. Оқу-жаттығу жиынынан (кәсіби практикадан) өту кезеңінде жүйелі түрде тәртіпті бұзатын, одан өтуден жалтарған студенттер әскери кафедра басшысының ұсынысы бойынша ЖОО басшысының бұйрығымен әскери дайындықтан өтуден шеттетіледі.
37. Әскери кафедралар бекітілген ҚР ҚМ әскери бөлімдері мен мекемелеріне жыл сайын 1 қазанға дейін жауынгерлік даярлық жоспарына қосу және оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өткізу кезеңінде қару-жарақпен, әскери техникамен, оқ-дәрілермен, автомобиль көлігімен, оқу-жаттықтыру кешендерімен және құралдарымен, сондай-ақ материалдық-техникалық және азық-түлікпен қамтамасыз етудің басқа да түрлерімен қамтамасыз ету үшін өтінімдер (еркін нысанда) жолданады. Өтінімдер оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) басталғанға дейін 3 ай бұрын нақтыланады.
Базасында оқу-жаттығу жиындары (кәсіби практика) өткізілетін әскери оқу орындарының бастықтары, әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлері, әскери оқу орындарының басшылары оқу-жаттығу жиындарын (кәсіби практиканы) ұйымдастыруда, өткізу сапасын қамтамасыз етуде жәрдем көрсетеді және оқу-жаттығу жиындарын (кәсіби практиканы) өткізуді бақылауға құқылы.

38. По окончании учебного сбора (профессиональной практики) командиры подразделений составляют на каждого студента служебную характеристику (в произвольной форме).
39. Продолжительность учебной недели на учебном сборе (профессиональной практике) составляет 6 рабочих дней. Учебный день составляет 8 академических часов, в предвыходные (предпраздничные) дни – 6 академических часов, предусматривается время на проведение воспитательной и военно-патриотической работы, тренировок и информирования.
40. При проведении тактических (тактико-специальных), (тактико-строевых) и специальных занятий, стрельб, занятий по вождению боевых машин, проведении регламентных работ продолжительность учебного времени не регламентируется.
Глава 5. Воспитательная и военно-патриотическая работа на военной кафедре
41. План воспитательной и военно-патриотической работы (далее – План) разрабатывается военной кафедрой на учебный год совместно с подразделениями, курирующими воспитательную работу в ВУЗе и утверждается руководителем ВУЗа за две недели до начала учебного года.
42. В План включаются следующие разделы:
1) военно-патриотическая работа;
2) воспитание лидерских качеств;
3) идеологическая работа и информационное противодействие;
4) психологическая работа;
5) информационно-имиджевая работа.
43. Мероприятия по воспитательной и военно-патриотической работе студентов, обучающихся по программе офицеров запаса, проводятся в процессе занятий и в часы, предусмотренные распорядком дня на военной кафедре, а также во вне учебное время совместно с другими кафедрами, факультетами ВУЗа, общественными организациями, воинскими частями и учреждениями.
Глава 6. Учебная материальная база
44. МО РК обеспечивает военные кафедры военным имуществом, образцами учебного вооружения и военной техники, боеприпасами, приборами, аппаратурой, инструментом, запасными частями к военной технике, ведомственными нормативными и правовыми актами, топографическими и морскими картами, учебной литературой.
45. Организация военной подготовки, создание необходимой учебной материально-технической базы, обеспечение сохранности вооружения и военной техники, соблюдение режима секретности возлагается на руководителя ВУЗа.
46. Для организации военной подготовки руководитель ВУЗа обеспечивает военные кафедры изолированным аудиторным, специальным библиотечным фондами, оборудованным строевым плацом, комнатой для хранения оружия, другими необходимыми средствами и инфраструктурой с учетом специфики подготовки по военно-учетным специальностям.
47. Основными элементами учебной материальной базы военных кафедр являются:

38. Оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) аяқталғаннан кейін бөлімшелер командирлері әр студентке қызметтік мінездеме (еркін нысанда) жасайды.
39. Оқу-жаттығу жиынында (кәсіби практикада) оқу аптасының ұзақтығы 6 жұмыс күнін құрайды. Оқу күні 8 академиялық сағатты, демалыс алдындағы (мереке алдындағы) күндері – 6 академиялық сағатты құрайды, тәрбие және әскери-патриоттық жұмысты, жаттықтырулар мен ақпараттандыруды жүргізуге уақыт көзделеді.
40. Тактикалық (тактикалық-арнайы), (тактикалық-саптық) және арнайы сабақтарды, оқ атуларды, жауынгерлік машиналарды жүргізу бойынша сабақтарды өткізу, регламенттік жұмыстарды жүргізу кезінде оқу уақытының ұзақтығы регламенттелмейді.
5-тарау. Әскери кафедрадағы тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс
41. Тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жоспарын (бұдан әрі – Жоспар) әскери кафедра оқу жылына ЖОО-да тәрбие жұмысына жетекшілік ететін бөлімшелермен бірлесіп әзірлейді және оны ЖОО басшысы оқу жылы басталғанға дейін екі апта бұрын бекітеді.
42. Жоспарға мынадай бөлімдер енгізіледі:
1) әскери-патриоттық жұмыс;
2) көшбасшылық қасиеттерін тәрбиелеу;
3) идеологиялық жұмыс және ақпараттық қарсы іс-қимыл;
4) психологиялық жұмыс;
5) ақпараттық-имидждік жұмыс.
43. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша білім алатын студенттердің тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жөніндегі іс-шаралары сабақтар процесінде және әскери кафедрадағы күн тәртібінде көзделген сағаттарда, сондай-ақ ЖОО-ның басқа да кафедраларымен, факультеттерімен, қоғамдық ұйымдармен, әскери бөлімдермен және мекемелермен бірлесіп сабақтан тыс уақытта жүргізіледі.
6-тарау. Оқу материалдық база
44. ҚР ҚМ әскери кафедраларды әскери мүлікпен, оқу-жаттығу қару-жарағы мен әскери техникасының үлгілерімен, оқ-дәрілермен, аспаптармен, аппаратурамен, құрал-саймандармен, әскери техникаға қосалқы бөлшектермен, ведомстволық нормативтік және құқықтық актілермен, топографиялық және теңіз карталарымен, оқу әдебиетімен қамтамасыз етеді.
45. Әскери дайындықты ұйымдастыру, қажетті оқу материалдық-техникалық базаны құру, қару-жарақ пен әскери техниканың сақталуын қамтамасыз ету, құпиялылық режимін сақтау ЖОО басшысына жүктеледі.
46. Әскери дайындықты ұйымдастыру үшін ЖОО басшысы әскери-есептік мамандықтар бойынша даярлау ерекшелігін ескере отырып, әскери кафедраларды оқшауланған дәрісханалық, арнайы кітапханалық қорлармен, жабдықталған саптық плацпен, қаруды сақтауға арналған бөлмемен, басқа да қажетті құралдармен және инфрақұрылыммен қамтамасыз етеді.
47. Әскери кафедралардың оқу материалдық базасының негізгі элементтері:

1) учебное вооружение и военная техника, лабораторное оборудование, учебно-тренировочные средства, технические средства обучения, наглядные пособия и другое военно-учебное имущество;
2) аудитории (лекционные залы), классы, кабинеты, лаборатории, библиотеки, преподавательские комнаты, комнаты для хранения оружия, военно-технического имущества, для работы с грифованной литературой и другие учебно-вспомогательные помещения;
3) специальные учебно-тренировочные комплексы, учебные городки (тактические, огневые, инженерной подготовки, радиохимической и бактериологической защиты, караульные, радиополигоны), стрелковые тиры, строевые плацы и другие объекты, предназначенные для отработки программ по общевоенной и специальной подготовке;
4) учебные мастерские, автомобильные гаражи, элементы парка, хранилища для военной техники, приборов, военно-учебного и другого имущества;
5) учебные пособия, учебно-методические документы.
48. Военные кафедры, при необходимости, используют в учебном процессе полевую учебную базу воинских частей (учреждений) и военных учебных заведений МО РК.
49. Военные кафедры обеспечиваются учебным вооружением, учебной военной техникой и военно-техническим имуществом воинских частей и военных учебных заведений, за которыми они закреплены.
50. Выделяемые военной кафедре учебные помещения оборудуются по дисциплинам программ обучения и используются только для занятий и самостоятельной работы обучающихся по военной подготовке.
51. Аудитории, лаборатории и другие учебные помещения оснащаются техническими средствами обучения, табельными образцами вооружения и военной техники, приборами, агрегатами и их макетами.
52. Не допускается использование объектов учебной материальной базы военной кафедры для деятельности, не относящейся к учебному процессу, мероприятиям по воспитательной и военно-патриотической работе.
53. Количество учебных классов определяется в зависимости от численности обучаемых и установленных военно-учетных специальностей.
54. Развитие и совершенствование учебной материальной базы военных кафедр осуществляется на основе перспективных, годовых планов в соответствии с военно-учетными специальностями.
При осуществлении военной подготовки ВУЗ обеспечивает целенаправленное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных в рамках государственного образовательного заказа по программе военной подготовки граждан и денежных средств, полученных ВУЗом от обучения студентов военной подготовке на платной основе.

1) оқу-жаттығу қару-жарағы мен әскери техникасы, зертханалық жабдық, оқу-жаттықтыру құралдары, техникалық оқыту құралдары, көрнекі құралдар және басқа да әскери оқу-жаттығу мүлкі;
2) дәрісханалар (дәріс залдары), сыныптар, кабинеттер, зертханалар, кітапханалар, оқытушылар бөлмелері, қаруды, әскери-техникалық мүлікті сақтауға, құпиялылық белгісі бар әдебиетпен жұмыс істеуге арналған бөлмелер және басқа да қосалқы оқу-жаттығу үй-жайлары;
3) арнайы оқу-жаттықтыру кешендері, оқу-жаттығу қалашықтары (тактикалық, оқ ату, инженерлік даярлық, радио-химиялық және бактериологиялық қорғану, қарауылдық, радиополигондар), оқ ату тирлері, саптық плацтар және жалпыәскери және арнайы даярлық бойынша бағдарламаларды пысықтауға арналған басқа да объектілер;
4) оқу-жаттығу шеберханалары, автомобиль гараждары, парк элементтері, әскери техникаға, аспаптарға, әскери оқу-жаттығу және басқа да мүлікке арналған сақтау орындары;
5) оқу құралдары, оқу-әдістемелік құжаттар болып табылады.
48. Қажет болған кезде әскери кафедралар оқу процесінде ҚР ҚМ әскери бөлімдерінің (мекемелерінің) және әскери оқу орындарының далалық оқу-жаттығу базасын пайдаланады.
49. Әскери кафедралар олар бекітілген әскери бөлімдер мен әскери оқу орындарының оқу-жаттығу қару-жарағымен, оқу-жаттығу әскери техникасымен және әскери-техникалық мүлкімен қамтамасыз етіледі.
50. Әскери кафедраға бөлінетін оқу-жаттығу үй-жайлары оқыту бағдарламаларының пәндері бойынша жабдықталады және тек әскери дайындық бойынша білім алушылардың сабақтары мен өзіндік жұмыстары үшін пайдаланылады.
51. Дәрісханалар, зертханалар және басқа да оқу-жаттығу үй-жайлары техникалық оқыту құралдарымен, қару-жарақ пен әскери техниканың табельдік үлгілерімен, аспаптармен, агрегаттармен және олардың макеттерімен жарақтандырылады.
52. Әскери кафедраның оқу материалдық базасының объектілерін оқу процесіне, тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жөніндегі іс-шараларға жатпайтын қызмет үшін пайдалануға жол берілмейді.
53. Оқу сыныптарының саны білім алушылардың және белгіленген әскери-есептік мамандықтардың санына байланысты айқындалады.
54. Әскери кафедралардың оқу материалдық базасын дамыту және жетілдіру әскери-есептік мамандықтарға сәйкес перспективалық, жылдық жоспарлар негізінде жүзеге асырылады.
Әскери дайындықты жүзеге асыру кезінде ЖОО азаматтарды әскери даярлау бағдарламасы бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде бөлінген бюджет қаражатын және ЖОО студенттерді әскери дайындыққа ақылы негізде оқытудан алған ақша қаражатын мақсатты және тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді.

Глава 7. Оценка учебных достижений обучающихся и сдача выпускных экзаменов
55. Учебные достижения студентов, обучающихся по программе офицеров запаса по всем видам контроля, при проведении зачетно-экзаменационной сессии и выпускного экзамена оцениваются по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительно к системе, используемой в ВУЗе.
56. Текущий контроль успеваемости проводится по каждой теме учебной дисциплины с целью определения уровня их теоретической и практической подготовки и осуществляется различными формами контроля.
57. Зачетно-экзаменационная сессия проводится в соответствии с рабочим учебным планом.
58. Формой контроля для каждой учебной дисциплины является экзамен (зачет), для лабораторных, расчетно-графических заданий, курсовых работ (проектов), всех видов практик является защита.
59. Экзамены (зачеты) проводятся в письменной, устной, тестовой, практической или комбинированной форме.
К экзамену допускаются студенты, не имеющие задолженностей по текущей успеваемости и оплате за обучение.
60. Прием экзаменов, защита лабораторных работ, расчетно-графических заданий, курсовых работ (проектов) осуществляется комиссией, назначаемой руководителем военной кафедры при непосредственном участии руководителя работы (задания, проекта). Для проведения экзамена в устной или письменной форме циклами разрабатываются экзаменационные билеты по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
61. Экзаменационные билеты обсуждаются на заседании учебно-методической комиссии военной кафедры и утверждаются руководителем военной кафедры. Каждый экзаменационный билет состоит из трех вопросов, один из которых практический. Экзаменационные билеты составляются на количество превышающее количество студентов во взводе на 30%.
62. Во время экзамена студенты могут пользоваться военной техникой или ее условным изображением и другими учебно-материальными пособиями. Обучающийся, пользующийся на экзамене не разрешенными вспомогательными материалами, удаляется с экзамена с выставлением неудовлетворительной оценки.
Повторная сдача экзамена, сроки, состав экзаменационной комиссии устанавливается приказом руководителя военной кафедры.
Пересдача экзамена разрешается не более одного раза, не ранее недели, после окончания промежуточной аттестации.
63. Оценки, полученные на экзамене учитываются в экзаменационной ведомости по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
64. Экзаменационная ведомость составляется в одном экземпляре на учебный взвод и подписывается руководителем военной кафедры.

7-тарау. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау және бітіру емтихандарын тапсыру
55. Сынақ-емтихан сессиясын және бітіру емтиханын жүргізу кезінде запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша білім алатын студенттердің барлық бақылау түрлері бойынша оқу жетістіктері ЖОО-да пайдаланылатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша бағаланады.
56. Үлгерімді ағымдағы бақылау олардың теориялық және практикалық даярлық деңгейін айқындау мақсатында оқу пәнінің әрбір тақырыбы бойынша жүргізіледі және бақылаудың әртүрлі нысандарымен жүзеге асырылады.
57. Сынақ-емтихан сессиясы жұмыс оқу жоспарына сәйкес өткізіледі.
58. Әрбір оқу пәні үшін бақылау нысаны емтихан (сынақ), зертханалық, есептік-графикалық тапсырмалар, курстық жұмыстар (жобалар), практикалардың барлық түрлері үшін қорғау болып табылады.
59. Емтихандар (сынықтар) жазбаша, ауызша, тест, практикалық немесе аралас нысанда өткізіледі.
Емтиханға ағымдағы үлгерімі және оқуға төлемі бойынша берешектері жоқ студенттер жіберіледі.
60. Емтихандарды қабылдауды, зертханалық жұмыстарды, есептік-графикалық тапсырмаларды, курстық жұмыстарды (жобаларды) қорғауды жұмыс (тапсырма, жоба) басшысының тікелей қатысуымен әскери кафедра басшысы тағайындайтын комиссия жүзеге асырады. Емтиханды ауызша немесе жазбаша нысанда өткізу үшін циклдер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан билеттерін әзірлейді.
61. Емтихан билеттері әскери кафедра оқу-әдістемелік комиссиясының отырысында талқыланады және оларды әскери кафедраның басшысы бекітеді. Әр емтихан билеті үш сұрақтан тұрады, оның біреуі практикалық болады. Емтихан билеттері взводтағы студенттер санынан 30 %-ға асатын санға жасалады.
62. Емтихан уақытында студенттер әскери техниканы немесе оның шартты түрдегі суретін және басқа да оқу-материалдық құралдарды пайдалана алады. Емтиханда рұқсат етілмеген қосалқы материалдарды пайдаланған білім алушы қанағаттанарлықсыз бағаны қоюмен, емтиханнан шығарылады.
Емтиханды қайта тапсыру, оның мерзімдері, емтихан комиссиясының құрамы әскери кафедра басшысының бұйрығымен белгіленеді.
Емтиханды аралық аттестаттау аяқталғаннан кейін бір аптадан ерте емес кемінде бір рет қайта тапсыруға рұқсат етіледі.
63. Емтиханда алынған бағалар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан ведомосында есепке алынды.
64. Емтихан ведомосы оқу-жаттығу взводына бір данада жасалады және оған әскери кафедра басшысы қол қояды.

65. Студент, не устранивший учебную задолженность до начала нового академического периода подлежит отстранению от военной подготовки.
66. При проведении зачетно-экзаменационной сессии по учебной дисциплине учитывается оценка, полученная на экзамене и средний балл оценки текущего контроля успеваемости в течение академического периода.
67. Выпускной экзамен является заключительным этапом военной подготовки и проверки степени усвоения студентом программы подготовки офицеров запаса и включает проверку знаний, умений, практических навыков, компетенций в объеме программы обучения.
Студенты, сдают выпускной экзамен в соответствии с рабочим учебным планом по профилирующим дисциплинам. Вопросы, выносимые на выпускной экзамен, рассматриваются на учебно-методической комиссии, утверждаются руководителем военной кафедры и доводятся до студентов не позднее чем за три месяца до начала экзамена.
68. На подготовку и проведение выпускного экзамена по программе офицеров запаса выделяется 3 рабочих дня (2 рабочих дня на подготовку и 1 рабочий день – на сдачу экзаменов).
69. Выпускной экзамен проводится в соответствии с рабочими учебными программами в теоретической и практической формах, включающих вопросы нескольких дисциплин.
Теоретическую часть выпускного экзамена сдают в аудиториях, а практическую на местности и полигонах, в парках, огневых и специальных городках, специализированных классах (лабораториях).
70. Выпускной экзамен проводится на заключительном этапе учебного сбора (профессиональной практики) с использованием необходимой учебной материальной базы. При невозможности организации приема выпускного экзамена в месте проведения учебного сбора (профессиональной практики), прием организуется на военной кафедре.
71. Выпускная аттестационная комиссия подразделяется на подкомиссии по каждой военно-учетной специальности.
72. Состав комиссии состоит из нечетного количества членов (не менее 3 человек), назначается приказом руководителя ВУЗа по представлению руководителя военной кафедры.
73. Студенты, не сдавшие выпускной экзамен по военной подготовке, к повторной сдаче допускаются только через год во время сдачи выпускных экзаменов на военной кафедре.
74. При разногласиях в оценке знаний экзаменуемых окончательное решение принимается председателем выпускной аттестационной комиссии.
75. Результаты сдачи выпускного экзамена каждым учебным взводом оформляются на заседании выпускной аттестационной комиссии протоколом заседания выпускной аттестационной комиссии по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

65. Жаңа академиялық кезең басталғанға дейін оқу берешегін жоймаған студент әскери даярлықтан шеттетілуге жатады.
66. Оқу пәні бойынша сынақ-емтихан сессиясын өткізу кезінде емтиханда алынған баға және академиялық кезең ішінде үлгерімді ағымдағы бақылау бағасының орташа балы ескеріледі.
67. Бітіру емтиханы әскери дайындықтың және студенттің запастағы офицерлерді даярлау бағдарламасын меңгеру дәрежесін тексерудің қорытынды кезеңі болып табылады және оқыту бағдарламасы ауқымында білімін, іскерлігін, практикалық дағдыларын, біліктіліктерін тексеруді қамтиды.
Студенттер бейіндік пәндер бойынша жұмыс оқу жоспарына сәйкес бітіру емтиханын тапсырады. Бітіру емтиханына шығарылатын сұрақтар оқу-әдістемелік комиссияда қаралады, оны әскери кафедра басшысы бекітеді және студенттерге емтихан басталғанға дейін үш айдан кешіктірілмей жеткізіледі.
68. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша бітіру емтиханын дайындауға және өткізуге 3 жұмыс күні (2 жұмыс күні – дайындыққа және 1 жұмыс күні – емтихандарды тапсыруға) бөлінеді.
69. Бітіру емтиханы бірнеше пән сұрақтарын қамтитын теориялық және практикалық нысанда жұмыс оқу бағдарламаларына сәйкес өткізіледі.
Бітіру емтиханының теориялық бөлігі дәрісханаларда, ал практикалық бөлігі жергілікті жерде және полигондарда, парктерде, оқ ату және арнайы қалашықтарда, мамандандырылған сыныптарда (зертханаларда) тапсырылады.
70. Бітіру емтиханы қажетті оқу материалдық базаны пайдалана отырып, оқу-жаттығу жиынының (кәсіби практиканың) қорытынды кезеңінде өткізіледі. Бітіру емтиханын қабылдауды оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) өткізілетін орында ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде қабылдау әскери кафедрада ұйымдастырылады.
71. Бітіру аттестаттау комиссиясы әрбір әскери-есептік мамандық бойынша кіші комиссияларға бөлінеді.
72. Комиссия құрамы мүшелердің тақ санынан (кемінде 3 адам) тұрады, әскери кафедра басшысының ұсынысы бойынша ЖОО басшысының бұйрығымен тағайындалады.
73. Әскери дайындық бойынша бітіру емтиханын тапсырмаған студенттер тек бір жылдан кейін әскери кафедрада бітіру емтихандарын тапсыру уақытында қайта тапсыруға жіберіледі.
74. Емтихан тапсырушылардың білімін бағалауда келіспеушіліктер болған кезде түпкілікті шешімді бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы қабылдайды.
75. Әрбір оқу-жаттығу взводының бітіру емтиханын тапсыру нәтижелері бітіру аттестаттау комиссиясының отырысында осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бітіру аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.

76. Отчет о работе за учебный год, результатах проведения учебного сбора (профессиональной практики), приема выпускного экзамена направляется в структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы военного образования, в течение 10 рабочих дней после их окончания.
77. Студенты, окончившие полный курс военной подготовки по программе офицеров запаса и сдавшие выпускные экзамены, по окончании ВУЗа представляются к присвоению воинского звания "лейтенант запаса", "лейтенант медицинской службы запаса".
Глава 8. Отстранение от военной подготовки, изменение формы обучения, перевода и восстановления
78. Отстранение от военной подготовки осуществляется приказом руководителя ВУЗа по следующим основаниям:
1) по неуспеваемости;
2) за нарушение внутреннего распорядка, утверждаемого руководителем ВУЗа;
3) за пропуск 12 часов учебных занятий в течение академического периода, исключая пропуски по болезни, семейным и служебным обстоятельствам (подтверждаемым приказом руководителя ВУЗа);
4) по собственному желанию;
5) по состоянию здоровья;
6) в связи с отчислением из высшего учебного заведения;
7) за неуплату за обучение (в случае обучения на платной основе).
79. Студенты, отстраненные по подпунктам 1) – 6) пункта 78 настоящих Правил, не могут быть восстановлены на военной подготовке. Отстраненные в соответствии с подпунктом 7) пункта 78 настоящих Правил, при внесении оплаты за обучение на платной основе в течение одного месяца с момента издания приказа об отстранении, допускаются к дальнейшей военной подготовке.
80. Студенты, проходящие военную подготовку и направленные приказом руководителя ВУЗа для обучения в другие ВУЗы (в том числе иностранных государств) в период обучения по программам академической мобильности не отстраняются от военной подготовки, а студенты которым предоставлен академический отпуск, отстраняются от военной подготовки на время нахождения в академическом отпуске. По окончании срока академического отпуска приказом руководителя ВУЗа студенты восстанавливаются для обучения на военной кафедре.
81. Перевод студента военной кафедры из одного ВУЗа в другой осуществляется в первом семестре обучения на военной кафедре, при наличии вакантного места.
82. Зачисление на военную кафедру осуществляется приказом того руководителя ВУЗа, в который переведен студент. Копия приказа руководителя ВУЗа направляется установленным порядком в структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы военного образования, в течение 10 рабочих дней после зачисления.
Приложение 1
к Правилам военной подготовки
по программе офицеров запаса
Форма
Руководителю военной кафедры
____________________________
(наименование высшего
учебного заведения)
от студента _________________
(Ф.И.О., наименование
факультета и высшего
учебного заведения)
Заявление
Прошу Вас допустить меня к участию в конкурсном отборе для обучения на военной
кафедре по специальности________________________________________________________
(шифр), (название специальности)
"____"______________20___г. ______________
(подпись студента)
Приложение 2
к Правилам военной подготовки
по программе офицеров запаса
Перечень документов для участия в конкурсном отборе

76. Оқу жылындағы жұмыс, оқу-жаттығу жиынын (кәсіби практиканы) өткізу, бітіру емтиханын қабылдау нәтижелері туралы есеп олар аяқталғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне жолданады.
77. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындықтың толық курсын аяқтаған және бітіру емтихандарын тапсырған студенттер ЖОО-ны бітіргеннен кейін "запастағы лейтенант", "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" әскери атағын беруге ұсынылады.
8-тарау. Әскери даярлықтан шеттету, оқыту, ауыстыру және қайта қабылдау нысанын өзгерту
78. Әскери дайындықтан шеттету ЖОО басшысының бұйрығымен мынадай негіздер бойынша:
1) үлгермеушілігі бойынша;
2) ЖОО басшысы бекітетін ішкі тәртіпті бұзғаны үшін;
3) науқастану, отбасы және қызметтік жағдайлар бойынша қатыспауды (ЖОО басшысының бұйрығымен расталатын) қоспағанда, академиялық кезең ішінде 12 сағат оқу сабақтарына қатыспағаны үшін;
4) өз қалауы бойынша;
5) денсаулық жағдайы бойынша;
6) жоғары оқу орнынан шығарылуына байланысты;
7) оқу үшін төлемегені (ақылы негізде оқыған жағдайда) үшін жүзеге асырылады.
79. Осы Қағидалардың 78-тармағының 1) – 6) тармақшалары бойынша шеттетілген студенттер әскери дайындыққа қайта қабылданбайды. Осы Қағидалардың 78-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шеттетілгендер шеттету туралы бұйрық шығарылған сәттен бастап бір ай ішінде ақылы негізде оқу үшін төлем жасаған кезде одан әрі әскери дайындыққа жіберіледі.
80. Әскери дайындықтан өтетін және ЖОО басшысының бұйрығымен академиялық ұтқырлық бағдарламалары бойынша оқыту кезеңінде басқа ЖОО-ларға (оның ішінде шетел мемлекеттерінің) оқуға жіберілген студенттер әскери дайындықтан шеттетілмейді, ал академиялық демалыс берілген студенттер академиялық демалыста болу уақытында әскери даярлықтан шеттетіледі. Академиялық демалыстың мерзімі аяқталғаннан кейін ЖОО басшысының бұйрығымен студенттер әскери кафедрада оқу үшін қайта қабылданады.
81. Әскери кафедра студентін бір ЖОО-дан басқасына ауыстыру әскери кафедрада оқудың бірінші семестрінде бос орын болған кезде жүзеге асырылады.
82. Әскери кафедраға оқуға қабылдау студент ауыстырылған ЖОО басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады. ЖОО басшысы бұйрығының көшірмесі оқуға қабылдағаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде белгіленген тәртіппен әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне жолданады.
Запастағы офицерлер
бағдарламасы
бойынша әскери дайындық
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(жоғары оқу орнының атауы)
әскери кафедрасының
басшысына
студент
_______________________
(Т.А.Ә. және факультеттің,
жоғары оқу орнының атауы)
Өтініш
Сізден мені __________________________________ мамандығы бойынша әскери
(шифр) (мамандықтың атауы)
кафедрада оқу үшін конкурстық іріктеуге қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
20___ж. "____"________________                   ____________________
(студенттің қолы)
Запастағы офицерлер
бағдарламасы
бойынша әскери дайындық
қағидаларына
2-қосымша
Конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжаттардың тізімі

1. Заявление.
2. Удостоверение личности (подлинник и копия).
3. Приписное свидетельство или военный билет (подлинник и копия).
4. 2 фотографии размером 3х4 см.
5. Справка о наличии либо отсутствии судимости по форме, согласно приказу Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 95 "Об утверждении стандартов государственных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12055).

1. Өтініш.
2. Жеке куәлік (түпнұсқасы мен көшірмесі).
3. Тіркеу куәлігі немесе әскери билет (түпнұсқасы мен көшірмесі).
4. Көлемі 3х4 см 2 фотосурет;
5. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2015 жылғы 27 шілдедегі № 95 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12055 болып тіркелген) сәйкес нысан бойынша соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама.

6. Документ (при наличии), подтверждающий спортивное достижение.
7. Справку о фактическом обучении студента в ВУЗе, подписанную деканом факультета.
Приложение 3
к Правилам военной подготовки
по программе офицеров запаса
Нормативы по физической культуре для студентов – юношей
№ п/п
Контрольные упражнения
Балл
"5" (отлично)
"4" (хорошо)
"3" (удовлетворительно)
1.
Бег на 100 м (с)
14,2
14,5
15,0
2.
Бег на 3000 м (мин)
13,00
15,00
16,00
3.
Подтягивание на высокой перекладине (к-во раз)
12
10
8
Нормативы по физической культуре для студентов – девушек
№ п/п
Контрольные упражнения
Балл
"5" (отлично)
"4" (хорошо)
"3" (удовлетворительно)
1.
Бег на 100 м (с)
16,0
16,5
17,0
2.
Бег на 2000 м (мин)
10,00
11,3
12,2
3.
Поднимание туловища из положения лҰжа на спине, руки за головой (кол-во раз)
25
20
15
Приложение 4
к Правилам военной подготовки
по программе офицеров запаса
Форма
Протокол №_ заседания отборочной комиссии по отбору студентов для привлечения к военной подготовке на военной кафедре _______________________________________ВУЗ
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Число, месяц, год рождения
Факультет
Шифр специальности
Курс обучения
Учебная группа
Результаты ВВК
Результаты психотеста
Баллы за проф. психологический отбор
Баллы результатов сдачи нормативов по физической культуре
Баллы по рейтингу успеваемости
Итоговый рейтинговый балл
Решение комиссии
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Приложение 5
к Правилам военной подготовки
по программе офицеров запаса
Форма
_________________________________________________________
(Наименование ВУЗ)
ВОЕННАЯ КАФЕДРА
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель военной кафедры
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
"____"_____________ 20___г.
Экзаменационные билеты по дисциплине "______________" для студентов, обучающихся по ВУС – _________
Обсуждена на заседании УМК
военной кафедры___________
"_____"_____________ 20___ г.
Протокол № ________
Уточнен "____" ___________ 20___ года
"____"___________20___ года
"____"___________20___ года
Билет № 1

6. Спорттық жетістіктерді (бар болған кезде) растайтын құжат.
7. Студенттің ЖОО-да нақты оқитыны туралы факультет деканы қол қойған анықтама.
Запастағы офицерлер
бағдарламасы
бойынша әскери дайындық
қағидаларына
3-қосымша
Студент-ер балалар үшін дене шынықтыру бойынша нормативтер
Р/с
Бақылау жаттығулары
Балл
"5"
(өте жақсы)
"4"
(жақсы)
"3"
(қанағаттанарлық)
1.
100 м (с) жүгіру
14,2
14,5
15,0
2.
3000 м (мин) жүгіру
13,00
15,00
16,00
3.
Биік белтемірде тартылу (саны)
12
10
8
Студент-қыздар үшін дене шынықтыру бойынша нормативтер
Р/с
Бақылау жаттығулары
Балл
"5"
(өте жақсы)
"4"
(жақсы)
"3"
(қанағаттанарлық)
1.
100 м (с) жүгіру
16,0
16,5
17,0
2.
2000 м (мин) жүгіру
10,00
11,3
12,2
3.
Шалқасынан жатқан күйде қолын желкесіне қоюмен денені көтеру (саны)
25
20
15
Запастағы офицерлер
бағдарламасы
бойынша әскери дайындық
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ЖОО _______________________________________әскери кафедрасында әскери дайындыққа студенттерді іріктеу бойынша іріктеу жөніндегі комиссиясы отырысының № ___ хаттамасы
Р/с№
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Туған күні, айы, жылы
Факу-льтет
Мамандық шифрі
Оқу курсы
Оқу тобы
ӘДК нәтижелері
Психологиялық тестілеу нәтижелері
Кәсіби-психологиялық іріктеу балдары
Дене шынықтыру бойынша нормативтерді
тапсыру нәтижелерінің балдары
Оқу үлгерімі бойынша балдар
Қорытынды рейтингтік балл
Комиссия шешімі
Запастағы офицерлер
бағдарламасы
бойынша әскери дайындық
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
_________________________________________________________ (ЖОО атауы)
ӘСКЕРИ КАФЕДРА
БЕКІТЕМІН
Әскери кафедраның басшысы
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және
инициалдары)
20___ ж. "____"
___________________
ӘЕМ – _________ бойынша оқитын студенттер үшін "______________" пәнінен емтихан билеттері
ОӘК әскери кафедрасының
отырысында талқыланды
___________
20___ ж. "_____"________________
№ ________ хаттама
20___ жылғы "____"
___________
20___ жылғы "____"
___________
20___ жылғы "____"
___________ нақтыланды
№ 1 билет

1. Классификация артиллерийских орудий и их характеристика.
2. Назначение, ТТХ артиллерийских орудий, их общее устройство.
3. Произвести выверку прицельных приспособлений 122 мм Г Д-30.
Билет № 2
____________________________
____________________________
____________________________
Начальник цикла-старший преподаватель
____________________________
___________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
Приложение 6
к Правилам военной подготовки
по программе офицеров запаса
Форма
ЭКЗАМЕНАЦИОННАЯ ВЕДОМОСТЬ
№____ от "_____" ______________ 20__г. _____ академический период 20__- 20__ учебного года
Форма контроля - экзамен ВУС - ___________________ _______________учебный взвод
_________________________________________________________________
(наименование дисциплины)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Экзаменационная оценка (по балльно-рейтинговой системе)
Подпись председателя экзаменационной комиссии
Количество баллов
Оценка по буквенной системе
1.
2.
Всего по списку: ____________________________________________
Количество студентов на экзамене _____________________________
из них сдали с общим баллом: - от 90 до 100 баллов _____ чел.
-от 75 до 89 баллов ___чел.
-от 50 до 74 баллов ___ чел.
-от 0 до 49 баллов ___ чел.
Количество студентов, не явившихся на экзамен _______________________________
Количество студентов, не допущенных на экзамен _____________________________
Председатель экзаменационной комиссии _____________________________________
в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Члены экзаменационной комиссии __________________________________________
в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
____________________________________________
в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Руководитель военной кафедры _______________________________________________
в/звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Примечание: студенты на экзамене оцениваются по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительно к системе, используемой в ВУЗ.
Приложение 7
к Правилам военной подготовки
по программе офицеров запаса
Форма
П Р О Т О К О Л
заседания выпускной аттестационной комиссии от "____"____________ 20__ г.
Присутствовали:
Председатель выпускной аттестационной комиссии:
______________________________________________________________
Члены выпускной аттестационной комиссии:
______________________________________________________________
Секретарь выпускной аттестационной комиссии:
______________________________________________________________
1. По военной подготовке экзаменовались студенты
_______________________________________________________________
(наименование ВУЗ)
учебного взвода _________________________________________________,
(номер учебного взвода)
обучающиеся по военно-учетной специальности ________________________________
(наименование ВУС)
1. Студенты на выпускном экзамене показали следующие результаты:
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
Полученные оценки (по балльно-рейтинговой системе)
1 Теоретический вопрос
2 Теоретический вопрос
3 Теоретический вопрос
4 Практический вопрос
5 Практический вопрос
6 Средний балл

1. Артиллериялық қарулар топтамасы және олардың сипаттамасы.
2. Артиллериялық қарудың арналуы ТТС, олардың жалпы құрылымы.
3. 122 мм Г Д-30 көздеу құралдарын салыстырып тексеру.
№ 2 билет
___________________________________________ ___________________________________________ Цикл бастығы – аға оқытушы___________________ ____________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі және инициалдары)
Запастағы офицерлер
бағдарламасы
бойынша әскери дайындық
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
№____ЕМТИХАН ВЕДОМОСЫ 20__ж. "_____" ______________ 20__- 20__ оқу жылындағы_____ академиялық кезең Бақылау түрі – емтихан ӘЕМ - ___________________ _______________оқу взводы ____________________________________________________ (пән атауы)
Р/с№
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған кезде)
Емтихан бағасы ( балдық-рейтингілік жүйе бойынша)
Емтихан комиссиясы төрағасының қолы
Балдар саны
Әріптік жүйе бойынша баға
11.
22.
Тізім бойынша барлығы: ____________________________________________
Емтиханға қатысқан студенттер саны ________________________
оның ішінде жалпы балмен тапсырғандар: 90-нан 100 балға дейін _____ адам
75- тен 89 балға дейін ___адам
50 -ден 74 балға дейін ___ адам
0 -ден 49 балға дейін ___ адам
Емтиханға келмеген студенттер саны ___________________________
Емтиханға жіберілмеген студенттер саны _____________________________
Емтихан комиссиясының төрағасы _____________________________
ә/атағы, қолы, Т.А.Ә. (бар болған кезде)
Емтихан комиссиясының мүшелері _____________________________
ә/атағы, қолы, Т.А.Ә. (бар болған кезде)
_____________________________
ә/атағы, қолы, Т.А.Ә. (бар болған кезде)
Әскери кафедраның басшысы _____________________________
әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (бар болған кезде)
Ескертпе: студенттер емтиханда ЖОО-да пайдаланатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша бағаланады.
Запастағы офицерлер
бағдарламасы бойынша әскери
дайындық қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Бітіру аттестаттау комиссиясы отырысының Х А Т Т А М А С Ы 20__ ж. "____"__________________
Қатысқандар:
Бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы:
____________________________________________________________
Бітіру аттестаттау комиссиясының мүшелері:
____________________________________________________________
Бітіру аттестаттау комиссиясының хатшысы:
____________________________
1. Әскери дайындық бойынша емтихан тапсырған студенттер______________________
(ЖОО атауы)
оқу взводы ____________________,
(оқу взводының нөмірі)
_______________ әскери-есептік мамандығы бойынша оқыды
(ӘЕМ атауы)
2. Студенттер бітіру емтиханында мынадай нәтижелер көрсетті:
Р/с
Т.А.Ә.
(бар болған кезде)
Алынған бағалар ( балдық-рейтингілік жүйе бойынша)
1
теориялық сұрақ
2
теориялық сұрақ
3
теориялық сұрақ
4
практикалық сұрақ
5
практикалық сұрақ
6
орташа балл

3. Сдали с общими баллами:
от 90 до 100 баллов__ чел. (_%), от 75 до 89 баллов __ чел. (_%), от 50 до 74 баллов___ чел. (_%), от 0 до 49 баллов ____(_%).
4. Общие недостатки в подготовке студентов по дисциплинам:
______________________________________________________________________
5. ЗАКЛЮЧЕНИЕ.
Студенты, получившие от 50 баллов и более, достойны присвоения воинского звания офицера запаса по ВУС
________________________________________________________________________.
(наименование ВУС)
Студенты _______________ могут быть допущены к повторной сдаче выпускного экзамена
(пофамильно)                                    до окончания ВУЗ.
Председатель выпускной аттестационной комиссии: _________________________________
(воинское звание, подпись)
Члены выпускной аттестационной комиссии: _______________________________________
(воинское звание, подпись)
_______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись)
Секретарь выпускной аттестационной комиссии:_______________________________
Примечание: студенты на экзамене оцениваются по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительно к системе, используемой в ВУЗ.

3. Жалпы балмен тапсырды:
90-нан 100 балға дейін__ адам. (_%), 75-тен 89 балға дейін __ адам (_%), 50-ден 74 балға
дейін__ адам (_%), 0-ден 49 балға дейін __(_%).
4. Студенттердің пәндер бойынша дайындаудың жалпы
кемшіліктері:____________________________________________________
5. ҚОРЫТЫНДЫ. 50 балдан жоғары алған студенттер ӘЕМ
_______________________ бойынша запастағы офицер әскери атағын беруге лайықты.
(ӘЕМ атауы)
Студенттер ____________ ЖОО-ны бітіргенге дейін бітіру емтиханын қайта тапсыруға
жіберілуі мүмкін. (тегі бойынша)
Бітіру аттестаттау комиссиясының төрағасы ________________________________
(әскери атағы, қолы)
Бітіру аттестаттау комиссиясының мүшелері: ________________________________
(әскери атағы, қолы)
________________________________
(әскери атағы, қолы)
Бітіру аттестаттау комиссиясының хатшысы:
_______________________________________
Ескертпе: студенттер емтиханда ЖОО-да пайдаланылатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесі бойынша бағаланады.