Об утверждении методики оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 12 августа 2019 года № 637. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 августа 2019 года № 19248.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую методику оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 136 "Об утверждении методики оценки эффективности деятельности специальных экономических зон" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13380, опубликован 26 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждена приказом Министра
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 12 августа 2019 года № 637
Методика оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 19) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее – Закон) и предназначена для оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон.

Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 12 тамыздағы № 637 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 15 тамызда № 19248 болып тіркелді.
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. "Арнайы экономикалық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 136 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде № 13380 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылы 26 сәуірде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 12 тамыздағы
№ 637 бұйрығымен
бекітілген
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау осы әдісетемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылдың 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 19)-тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалауға арналған.

2. Оценка эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон (далее – оценка) производится уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон.
3. Оценка осуществляется ежегодно по итогам отчетного (календарного) года в соответствии с подпунктом 4) статьи 39 Закона.
По вновь созданным специальным экономическим и индустриальным зонам, оценка осуществляется за фактический период функционирования специальных экономических и индустриальных зон с момента их создания и до 31 декабря отчетного (календарного) года.
4. Управляющая компания специальных экономических зон ежегодно, и управляющая компания индустриальных зон ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным годом (кварталом), направляет отчетность о результатах деятельности специальных экономических и индустриальных зон (далее – отчетная информация) в произвольной форме, с обязательным указанием данных, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 июля 2019 года № 500 "Об утверждении Правил представления управляющей компанией специальной экономической и индустриальной зон отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 19021).
5. Источником информации для оценки является отчетная информация управляющей компании специальных экономических и (или) индустриальных зон, представляемая на электронном и бумажном носителях.
Результатом указанной оценки является оценка достижения прогнозных и плановых показателей, предусмотренных стратегией развития специальной экономической зоны, утвержденной управляющей компанией специальной экономической зоны по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон и стратегиями развития индустриальных зон республиканского и регионального значения, утвержденной управляющей компанией индустриальной зоны по согласованию с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, целевыми индикаторами функционирования специальных экономических и индустриальных зон, критическим уровнем недостижения целевых индикаторов.
Глава 2. Проведение оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон
6. Оценка эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон осуществляется в отдельности по каждой специальной экономической и индустриальной зоне по следующим критериям:

2. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау (бұдан әрі – бағалау) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен жүргізіледі.
3. Заңның 39-бабы 4) тармақшасына сәйкес бағалау жыл сайын есептік (күнтізбелік) жыл қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
Жаңадан құрылған арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар бойынша, бағалау оның құрылған сәтінен бастап арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың нақты жұмыс істеу кезеңі ішінде және есептік (күнтізбелік) жылдың 31 желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
4. Арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниясы жыл сайын, индустриялық аймақтардың басқарушы компаниясы тоқсан сайын, есептік (жылдан) тоқсаннан кейінгі айдың 10-шы күнінен кешіктірмей, еркін үлгіде, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компаниясымен есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 11 шілдедегі № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19021 болып тіркелген) бекітілген деректерді міндетті түрде көрсете отырып, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы есептілікті (бұдан әрі – есептік ақпарат) жібереді.
5. Бағалау үшін ақпарат көзі арнайы экономикалық және (немесе) индустриялық аймақтардың басқарушы компаниясының электрондык және қағаз тасығышта ұсынылатын есептік ақпараты болып табылады.
Көрсетілген бағалау нәтижесі болып арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарда құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның келісуімен арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен бекітілген арнайы экономикалық аймақтарды дамыту жоспарында және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының келісуімен индустриялық аймақтардың басқарушы компаниясымен бекітілген республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтарды дамыту жоспарында қарастырылған, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеуінің нысаналы индикаторымен, нысаналы индикаторға қол жеткізбеудің сындарлы деңгейімен көзделген болжамды және жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізуді бағалау болып табылады.
2-тарау. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу
6. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша әрбір арнайы экономикалық және индустриялық аймақ бойынша жеке жүзеге асырылады:

1) эффективность функционирования специальной экономической и индустриальной деятельности;
2) эффективность деятельности участников специальных экономических и индустриальных зон;
3) влияние деятельности специальных экономических и индустриальных зон на социально-экономическое развитие региона (области, города республиканского значения, столицы), на территории которого они созданы;
4) эффективность управления управляющей компании специальных экономических и (или) индустриальных зон.
7. По каждому критерию определенным пунктом 6 настоящей Методики выставляются баллы согласно пунктам 12 и 13 настоящей Методики.
Итоговое значение каждого критерия (подкритерия) определяется как средневзвешенное значение показателей в процентном выражении.
8. При оценке критерия "эффективность функционирования специальных экономических и индустриальных зон" учитываются следующие показатели:
1) количество участников специальных экономических и индустриальных зон, в том числе количество участников с участием иностранных инвесторов в составе акционеров (участников) и участников, реализующих договоры об осуществлении деятельности в качестве участника специальных экономических и индустриальных зон с привлечением иностранных инвестиций (прогноз/факт);
2) количество рабочих мест, созданных участниками специальных экономических и индустриальных зон на территории специальных экономических и индустриальных зон (прогноз/факт) (временные рабочие места/постоянные рабочие места);
3) объем инвестиций, в том числе капитальных вложений, осуществленных участниками специальных экономических и индустриальных зон на территории специальных экономических и индустриальных зон в соответствии с договорами об осуществлении деятельности в качестве участника специальных экономических и индустриальных зон (план/факт);
4) объем выручки от продажи товаров, работ, услуг за вычетом налога на добавленную стоимость, акцизов (в соответствии с отчетом о прибылях и убытках бухгалтерской отчетности участников, применяющих общую систему налогообложения) и (или) сумма доходов (в соответствии с налоговой декларацией по налогу, уплачиваемому в связи с применением упрощенной системы налогообложения, участников, применяющих упрощенную систему налогообложения), полученных участниками в результате реализации договоров об осуществлении деятельности в качестве участника специальной экономической и индустриальной зоны (прогноз/факт);
5) объем частных инвестиций в уставный капитал управляющей компании специальных экономических и индустриальных зон с целью финансирования создания объектов инженерной, транспортной, социальной, инновационной и иной инфраструктуры специальных экономических и индустриальных зон;

1) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеу;
2) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушылары қызметінің тиімділігі;
3) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметінің ол құрылған аумақтағы әсері өңірдің (облыстың, республикалық маңызды бар қалалардың, астананың) әлеуметтік-экономикалық дамуына;
4) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компаниясының басқару тиімділігі.
7. Осы Әдістеменің 6-тармағымен айқындалған әрбір өлшемшарт бойынша осы Әдістеменің 12 және 13-тармақтарына сәйкес тиісті баллдары қойылады.
Әрбір өлшемшарттың (кіші өлшемшарт) қорытынды мәні пайыздық көрікістегі көрсеткіштердің орташа мәні ретінде айқындалады.
8. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеу тиімділігі" өлшемшартын бағалау кезінде мынадай көрсеткіштер ескеріледі:
1) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларының, оның ішінде шетелдік инвестицияларды тарта отырып арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды іске асыратын, акционерлер (қатысушылар) және қатысушылар құрамында шетелдік инвесторлардың қатысуымен қатысушылар саны (болжам/нақты);
2) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумағында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушысы құрған жұмыс орындарының саны (болжам/нақты) (уақытша жұмыс орындары/тұрақты жұмыс орындары);
3) инвестициялар көлемі, оның ішінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға сәйкес арнайы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарда арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларымен жүзеге асырылған капиталдық салымдар (жоспар/нақты);
4) қосылған құн салығын, акциздерді (салық салудың жалпы жүйесін пайдаланатын қатысушылардың бухгалтерлік есептілігінің табыстары мен шығындары туралы есебіне сәйкес) және (немесе) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды іске асыру нәтижесінде қатысушылар алған кірісетінің сомасын (салық салудың жеңілдетілген жүйесін қолдан, қатысушының салық салудың жеңілдетілген жүйесін қолдануымен байланысты төленетін, салық бойынша салық декларациясына сәйкес) есептемегендегі тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен табыс көлемі (болжам/нақты);
5) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың инженерлік, көліктік, әлеуметтік, инновациялық және өзге де инфрақұрылым объектілерін құруды қаржыландыру мақсатында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының жарғылық капиталына жеке инвестициялар көлемі;

6) объем налогов, уплаченных участниками специальных экономических и индустриальных зон в бюджеты всех уровней бюджетной системы Республики Казахстан (прогноз/факт);
7) объем таможенных платежей, уплаченных участниками специальных экономических и индустриальных зон;
8) количество объектов инженерной инфраструктуры, построенных на территории специальных экономических и индустриальных зон и введенных в эксплуатацию (план/факт), и их проектная мощность;
9) объем вложенных бюджетных инвестиций (средства республиканского, местного бюджетов) в строительство инфраструктуры (выделено/освоено).
Доля исполнения каждого показателя, указанного в подпунктах 1) – 9) настоящего пункта, рассчитывается по формуле:
где:
Р показатель (%) - доля исполнения показателя в процентах;
Р факт (освоено) - фактическое значение исполнения показателя;
Р план (прогноз, выделено) - общее значение показателя.
9. Оценка критерия "эффективность деятельности участников специальной экономической и индустриальной зоны" производится исходя из показателей, предусмотренных в подпунктах 2), 3) и 6) пункта 8 настоящей Методики.
Итоговое значение каждого критерия (подкритерия) определяется как средневзвешенное значение показателей в процентном выражении:
где:
С средвз - средневзвешенное значение показателей;
Pi - доля каждого показателя в рамках соответствующих критериев;
Bi - соответствующий балл по фактическому достижению прогнозно-плановых показателей согласно пункту 15.
10. Критерий "эффективность деятельности участников специальных экономических и индустриальных зон" включает в себя подкритерий эффективность видов деятельности специальных экономических и индустриальных зон.
Подкритерий эффективность видов деятельности специальных экономических и индустриальных зон рассчитывается исходя из вида деятельности специальных экономических и индустриальных зон, которая подразделяется на вид деятельности в сфере обрабатывающей промышленности и в транспортно-логистической сфере.
11. Подкритерий эффективность видов деятельности специальных экономических и индустриальных зон для видов деятельности в сфере обрабатывающей промышленности состоит из показателей:
1) доля экспортируемой продукции в общем объеме произведенной продукции рассчитывается по формуле:
где:
w экс. прод. (%) - доля экспортируемой продукции, произведенной участниками специальных экономических и индустриальных зон в общем объеме произведенной продукции в процентах;
Р экс. прод. - фактическое значение экспортируемой продукции в денежном выражении;
Р общ. объем - общий объем произведенной продукции на территории Республики Казахстан в денежном выражении;

6) Қазақстан Республикасының бюджеттік жүйесінің барлық бюджет деңгейіне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушылары төлеген салық көлемі (болжам/нақты);
7) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушылары төлеген кедендік төлемдер көлемі;
8) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумағында құрылған және пайдалануға енгізілген инженерлік инфрақұрылым объектілерінің саны (жоспар/нақты) және олардың жобалық қуаттылығы;
9) инфрақұрылым құрылысына салынған бюджеттік инвестициялар (республикалық, жергілікті бюджет қаражаты) көлемі (болжам/нақты).
Осы тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген әрбір көрсеткішті орындау үлесі мынадай формула бойынша есептелінеді:
мұнда:
Р көрсеткіш(%) - көрсеткішті орындау үлесі;
Р нақты (игерілген) - көрсеткішті орындаудың нақты мәні;
Р жоспар (болжам, бөлінген) - көрсеткіштің жалпы мәні.
9. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушылары қызметінің тиімділігі" өлшемшартын бағалау осы Әдістеменің 8-тармағының 2), 3) және 6) тармақшаларында көзделген көрсеткіштерге сүйене отырып жүргізіледі.
Әрбір өлшемшарттың (кіші өлшемшарттың) қорытынды мәні пайыздық көріністегі көрсеткіштердің орташа мәні ретінде анықталады:
мұнда:
С орташа есеп - көрсеткіштің орташа мәні;
Pі - тиісті өлшемшарттар шеңберінде әрбір көрсеткіштің үлесі;
Bі - 15-тармаққа сәйкес болжамды-жоспарлық көрсеткіштерге нақты қол жеткізу бойынша тиісті балл.
10. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушылары қызметінің тиімділігі" өлшемшарты өзіне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметі түрлерінің тиімділігі кіші өлшемшарттарын қамтиды.
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметі түрінің тиімділігі кіші өлшемшарттары өңдеуші өнеркәсіп саласындағы және көлік-логистика саласындағы қызмет түрлеріне бөлінетін, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызмет түрлеріне сүйене отырып есептеледі.
11. Өңдеуші өнеркәсіп саласындағы қызмет түрлері үшін арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметі түрлерінің тиімділігі кіші өлшемшарттары мынадай көрсеткіштерден тұрады:
1) өндірілген өнімнің жалпы көлемінде экспортталатын өнім үлесі мынадай формуламен есептеледі:
мұнда:
эксп. өнім (%) - өндірілген өнімнің жалпы көлеміндегі арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушылары өндірілген пайызбен алғандағы экспортталатын өнімінің үлесі;
Р эксп. өнім - экспортталатын өнімнің ақшалай көріністегі нақты мәні;
Р жалпы көлемі - Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген өнімнің жалпы көлемі;

2) доля обрабатывающей промышленности, относящейся к высокотехнологичным секторам экономики, в общем количестве производств, размещенных на территории специальных экономических и индустриальных зон, рассчитывается по формуле:
где:
w пром. произ. (%) - доля обрабатывающей промышленности, относящихся к высокотехнологичным секторам экономики, в общем количестве производств, размещенных на территории специальных экономических и индустриальных зон в сфере обрабатывающей промышленности;
Р втс - фактическое количество производств в обрабатывающей промышленности, относящихся к высокотехнологичным секторам;
р общ. объем - общее количество производств, размещенных на территории специальных экономических и индустриальных зон в сфере обрабатывающей промышленности;
3) удельный вес предприятий, осуществляющих технологические инновации, в общем количестве предприятий (участники, реализующие договоры об осуществлении деятельности в качестве участника специальных экономических и индустриальных зон) рассчитывается по формуле:
где:
w удел. вес (%) - удельный вес предприятий, осуществляющих технологические инновации, в общем количестве предприятий;
Рпти - фактическое количество предприятий, осуществляющих технологические инновации;
Р общ. объем - общее количество предприятий.
12. Подкритерий эффективность видов деятельности специальных экономических и индустриальных зон для видов деятельности в транспортно-логистической сфере рассчитывается исходя из следующих показателей:
1) доля экспорта в общем объеме грузооборота, которая рассчитывается по формуле:
где:
wэкс (5) - доля экспорта в общем объеме грузооборота;
Р экс. прод. - фактический объем экспорта продукции в денежном выражении;
Р общ. объем - общий объем грузооборота в денежном выражении;
2) доля импорта в общем объеме грузооборота, которая рассчитывается по формуле:
где:
w имп. (%) - доля импорта в общем объеме грузооборота;
Р имп. прод. - фактическое количество импорта продукции;
Р общ. объем - общий объем грузооборота.
13. Критерий влияние деятельности специальных экономических и индустриальных зон на социально-экономическое развитие региона (области, города, республиканского значения, столицы), на территории которых они созданы определяется как:
1) отношение показателя, указанного подпункте 2) пункта 8 настоящей Методики к численности трудоспособного населения административно-территориальной единицы (области, городов республиканского значения, столицы), на территории которых созданы специальные экономические и индустриальные зоны (для расчета используются значения показателей по состоянию на 31 декабря соответствующего года оценки).
Итоговое значение показателя может выражаться в процентах, которое рассчитывается по формуле:
где:

2) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумағында орналастырылған, өндірістердің жалпы көлеміндегі экономиканың жоғары технологиялық секторына жататын өңдеуші өнеркәсіп үлесі мынадай формула бойынша есептелінеді:
мұнда:
өнерк. өндіріс.(%) - өңдеуші өнеркәсіп саласындағы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумағында орналастырылған өндірістердің жалпы көлеміндегі, экономиканың жоғары технологиялық секторына жататын өңдеуші өнеркәсіп үлесі;
Р жтс - жоғары технологиялық секторға жататын өңдеуші өнеркәсіптің нақты саны;
Р жалпы көлемі - өңдеуші өнеркәсіп саласындағы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумағында орналастырылған өндірістің жалпы саны;
3) кәсіпорындардың жалпы санындағы технологиялық инновацияны жүзеге асыратын кәсіпорындардың үлес салмағы (арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды жүзеге асыратын қатысушылар) мынадай формуламен есептелінеді:
мұнда:
үлес салмағы (%) - кәсіпорындардың жалпы санындаға, технологиялық инновацияны жүзеге асыратын кәсіпорындардың үлес салмағы;
Ртик - технологиялық инновацияны жүзеге асыратын кәсіпорындардың нақты саны;
Р жалпы көлемі - кәсіпорындардың жалпы саны.
12. Көліктік-логистика саласындағы қызмет түрі үшін арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметі түрлерінің тиімділігі кіші өлшемшарты мынадай көрсеткіштерге сүйене отырып есептелінеді:
1) мынадай формула бойынша есептелінетін тауар айналымының жалпы көлеміндей экспорттың үлесі:
мұнда:
экс (%) - тауар айналымының жалпы көлеміндегі экспорт үлесі;
Р экс. өнім - экспорттық өнімнің ақшалай көріністегі нақты көлемі;
Р жалпы көлемі - тауар айналымының ақшалай көріністегі жалпы көлемі;
2) мынадай формула бойынша есептелінетін тауар айналымының жалпы көлеміндегі импорттың үлесі:
мұнда:
имп. (%) - жалпы көлеміндегі тауар айналымының импорттық үлесі;
Р имп. өнім - өнім импортының нақты саны;
Р жалпы көлемі - тауар айналымының жалпы көлемі.
13. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметінің ол құрылған аумақтан өңірдің (облыстың, республикалық маңызды бар қалалардың, астананың) әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері" өлшемшарты мыналар ретінде анықталады:
1) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылған аумақтан әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстың, республикалық маңызды қалалардың, астананың) еңбекке қабілетті тұрғындар санына осы Әдістеменің 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштерге қатынасы (есептеу үшін тиісті бағалау жылының 31 желтоқсанындағы жай-күй бойынша көрсеткіштің мәні пайдаланылады).
Көрсеткіштің қорытынды мәні мынадай формула бойынша есептелінетін пайызда көрсетілуі мүмкін:
мұнда:

- отношение показателя, указанного в подпункте 2) пункта 8 настоящей Методики, к численности трудоспособного населения административно-территориальной единицы (области, городов республиканского значения, столицы), на территории которых созданы специальные экономические и индустриальные зоны;
Р 1 - показатель, указанный в подпункте 2) пункта 8 настоящей Методики;
Р 2 - показатель численности трудоспособного населения территориально-административной единицы (области, городов республиканского значения, столицы), на территории которых созданы специальные экономические и индустриальные зоны;
2) отношение показателя, указанного в подпункте 4) пункта 8 настоящей Методики, к объему валового регионального продукта административно-территориальной единицы, на территории которого созданы специальные экономические и индустриальные зоны (для расчета используются годовые значения показателей, итоговое значение показателя выражается в процентах), которое рассчитывается по формуле:
где:
- отношение показателя, указанного в подпункте 4) пункта 8 настоящей Методики, к объему валового регионального продукта административно-территориальной единицы (области, городов республиканского значения, столицы), на территории которого созданы специальные экономические и индустриальные зоны;
Р 3 - объем выручки от продажи товаров, работ, услуг за вычетом налога на добавленную стоимость, акцизов (в соответствии с отчетом о прибылях и убытках бухгалтерской отчетности участников, применяющих общую систему налогообложения) и (или) сумма доходов (в соответствии с налоговой декларацией по налогу, уплачиваемому в связи с применением упрощенной системы налогообложения, участников, применяющих упрощенную систему налогообложения), полученных участниками в результате реализации договоров об осуществлении деятельности в качестве участника специальной экономической и индустриальной зоны (прогноз/факт);
Р 4 - объем валового регионального продукта административно-территориальной единицы, на территории которого создана специальная экономическая и индустриальная зона;
3) отношение показателя, указанного в подпункте 6) пункта 8 настоящей Методики, к объему налогов, уплаченных в бюджеты всех уровней бюджетной системы Республики Казахстан налогоплательщиками, зарегистрированными на территориально-административной единицы, на территории которого создана специальная экономическая и индустриальная зона (итоговое значение показателя может выражаться в процентах), которое рассчитывается по формуле:
где:
- отношение показателя, указанного в подпункте 6) пункта 8 настоящей Методики, к объему налогов, уплаченных в бюджеты всех уровней бюджетной системы Республики Казахстан налогоплательщиками, зарегистрированными на территориально-административной единицы, на территории которого созданы специальные экономические и индустриальные зоны;

- арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылған аумақта, әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстың, республикалық маңызды бар қалалардың, астананың) еңбекке қабілетті тұрғындар санына осы Әдістеменің 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштің қатынасы ;
Р 1 - осы Әдістеменің 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген көрсеткіш;
Р 2 - арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылған аумақтағы, әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстың, республикалық маңызды бар қалалардың, астананың) еңбекке қабылетті тұрғындар санының көрсеткіші;
2) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылған аумақтағы әкімшілік бірліктің жалпы өңірлік өнімі көлеміне осы Әдістеменің 8-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштың қатынасы (есептеу үшін көрсеткіштердің жылдық мәні пайдаланылады; көрсеткіштердің қорытынды мәндері пайызбен көрсетіледі) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
- арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылған аумақтағы әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстың, республикалық маңызды бар қалалардың, астананың) жалпы өңірлік өнімі көлеміне осы Әдістеменің 8-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштің қатынасы;
Р 3 - қосылған құн салығын, акциздерді (салық салудың жалпы жалпы жүйесін пайдаланатын қатысушылардың бухгалтерлік есептілігінің табыстары мен шығындары туралы есебіне сәйкес) және (немесе) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттарды іске асыру нәтижесінде қатысушылар алған кірістің сомасын (салық салудың жеңілдетілген жүйесін қолданған, қатысушының салық салудың жеңілдетілген жүйесін қолдануымен байланысты төленетін, салық бойынша салық декларациясына сәйкес) есептемегенде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен табыс көлемі (болжам/нақты);
Р 4 - арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар құрылған аумақтарда әкімшілік-аумақтық бірліктің жалпы өңірлік өнімі көлемі;
3) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылған аумақтағы әкімшілік-аумақтық бірлікте тіркелген салық төлеушілердің Қазақстан Республикасының бюджеттік жүйесінің барлық денгейіндегі бюджеттеріне төлеген салық көлеміне осы Әдістеменің 8-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштің қатынасы (көрсеткіштің қорытынды мәні пайызбен көрсетілуі мүмкін) ол мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
– арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылған аумақтағы әкімшілік-аумақтық бірлікте тіркелген салық төлеушілердің Қазақстан Республикасының бюджеттік жүйесінің барлық деңгейдегі бюджеттеріне төлеген салық көлеміне осы Әдістеменің 8-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштің қатынасы;

Р 5 - показатель, указанный в подпункте 6) пункта 8 настоящей Методики;
Р 6 - это показатель объема налогов, уплаченных в бюджеты всех уровней бюджетной системы Республики Казахстан налогоплательщиками, зарегистрированными на территориально-административной единицы, на территории которого созданы специальные экономические и индустриальные зоны.
14. Критерий "эффективность управления управляющей компании специальных экономических и (или) индустриальных зон" определяется как:
отношение показателей, предусмотренных в подпунктах 1) и 8) пункта 8 настоящей Методики, к прогнозным и плановым показателям специальных экономических и индустриальных зон;
доля суммарной площади земельных участков, предоставленных в аренду и (или) находящихся в собственности участников специальных экономических и индустриальных зон, в общей площади специальных экономических и индустриальных зон, которая рассчитывается по формуле:
где:
Р показатель (%) - доля исполнения показателя;
Р факт (аренда, собственность) - фактическое значение выданных в аренду и (или) находящихся в собственности участников специальных экономических и индустриальных зон земельных участков;
Р план (прогноз, выделено) - общая площадь земельных участков, расположенных на территории специальных экономических и индустриальных зон;
доля введенных в эксплуатацию, созданных или создаваемых мощностей объектов инженерной инфраструктуры, в том числе объектов теплоснабжения, водоснабжения, энергоснабжения, газоснабжения, водоотведения, в количестве указанных объектов, заявленных и подтвержденных договорными обязательствами участников специальных экономических и индустриальных зон, которая рассчитывается по формуле:
где:
Р показатель (%) - доля исполнения показателя;
Р факт (ввод в эксплуатацию) - фактическое количество введенных в эксплуатацию объектов инженерной инфраструктуры;
Р план (заявленная) - общее количество заявленных к введению в эксплуатацию объектов инфраструктуры.
15. Оценка эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон производится с учетом выполнения прогнозных и плановых показателей специальных экономических и индустриальных зон по каждому критерию, согласно приложению к настоящей методике.
16. По итогам проведенной оценки уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон ежегодно, до 1 июля года, следующего за отчетным годом проведения оценки, размещается аналитическая информация о результатах деятельности специальных экономических и индустриальных зон на интернет ресурсе уполномоченного органа.
Приложение
к методике оценки
эффективности деятельности
специальных экономических
и индустриальных зон
Критерии оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон
Для оценки показателей деятельности специальных экономических и/или индустриальных зон используется пятибалльная система значений:

Р 5 - осы Әдістеменің 8-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген көрсеткіш;
Р 6 - арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылған аумақтағы әкімшілік-аумақтық бірлікте тіркелген салық төлеушілердің Қазақстан Республикасының бюджет жүйесінің барлық деңгейдегі бюджеттеріне төлеген салық көлемінің көрсеткіші.
14. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының басқару тіимділігі" өлшемшарты:
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың болжамды және жоспарлы көрсеткіштеріне осы Әдістеменің 8-тармағының 1) және 8) тармақшаларында көзделген көрсеткіштердің қатынасы ретінде анықталады;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жалпы алаңындағы, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларының меншігіндегі және (немесе) жалға берілетін жер учаскелерінің сомалық алаңының үлесі мынадай формула бойынша есептеледі;
мұнда:
Р көрсеткіш (%) - көрсеткішті орындау үлесі;
Р нақты (жалға алу, меншік) - арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларының меншігіндегі және (немесе) жалға берілетін учаскелердің нақты мәні;
Р жоспар (болжам, бөлінген) - арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумағында орналасқан жер учаскелерінің жалпы алаңы;
арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларының шарттық міндеттемелерімен мәлімделген және расталған, көрсетілген объектілер санында пайдалануға енгізілген, құрылған немесе құрылып жатқан инженерлік инфрақұрылым объектілерінің, оның ішінде жылумен қамтамасыз ету, сумен қамтамасыз ету, электрмен қамтамасыз ету, газбен қамтамасыз ету, су бұрғыштармен қамтамасыз ету үлесі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Р көрсеткіш (%) - көрсеткішті орындау үлесі;
Р нақты (пайдалануға енгізу) - пайдалануға енгізілген инженерлік инфрақұрылым объектілерінің нақты саны;
Р жоспар (мәлімделген) - пайдалануға енгізуге мәлімделген инфрақұрылым объектілерінің жалпы саны.
15. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметінің тиімділігін бағалау осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес әрбір өлшемшарт бойынша арнайы экономикалық аймақтың болжамды және жоспарлы көрсеткіштерін орындауды есепке ала отырып, жүзеге жүргізіледі.
16. Жүргізілген бағалау қорытындылары бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен бағалау жүргізілетін есептік жылдан кейінгі жылдың 1 шілдесіне дейін арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы талдамалық ақпаратты уәкілетті органның интернет ресурсында орналастырылады.
Арнайы экономикалық
және индустриялық аймақтар
қызметінің тиімділігін
бағалау әдістемесіне
қосымша
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау өлшемшарттары
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің көрсеткішін бағалау үшін мәндердін бес баллдық мән жүйесі қолданылады:

5 баллов - при достижении плановых показателей свыше 90 процентов;
4 балла - при достижении плановых показателей на 71-90 процентов;
3 балла – при достижении плановых показателей на 51-70 процентов;
2 балла - при достижении плановых показателей на 36-50 процентов;
1 балл - при достижении плановых показателей ниже чем на 35 процентов;
0 баллов - при отсутствии достижения плановых показателей.
Итоговое значение суммарного показателя деятельности специальных экономических и/или индустриальных зон по фактическому достижению прогнозно-плановых показателей (критериев) специальной экономической и/или индустриальной зоны определяется как средневзвешенное значение.
На основании полученного средневзвешенного значения производится оценка эффективности деятельности специальных экономических и/или индустриальных зон за отчетный период и за период с начала функционирования специальной экономической и/или индустриальной зоны с применением следующих баллов: от 5 до 4 баллов – значение отражающее эффективную деятельность специальных экономических и/или индустриальных зон;
от 4 до 3 баллов - значение отражающее достаточно эффективную деятельность специальных экономических и/или индустриальных зон;
от 3 до 2 баллов - значение отражающее условно-эффективную деятельность специальных экономических и/или индустриальных зон с необходимостью совершенствования по отдельным направлениям;
от 2 до 1 балла - значение отражающее низкий уровень эффективности деятельности специальных экономических и/или индустриальных зон;
ниже 1 балла - значение отражающее неэффективную деятельность специальных экономических и/или индустриальных зон.

5 балл – жоспарлы көрсеткіштерге 90 пайыздан астам қол жеткізілген кезде;
4 балл - жоспарлы көрсеткіштерге 71-90 пайызға қол жеткізілген кезде;
3 балл - жоспарлы көрсеткіштерге 51-70 пайызға қол жеткізілген кезде;
2 балл - жоспарлы көрсеткіштерге 36-50 пайызға қол жеткізілген кезде;
1 балл - жоспарлы көрсеткіштерге 35 пайыздан төмен орындаған жағдайда;
0 балл – жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізілген кезде.
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың болжамды-жоспарлы көрсеткіштеріне (өлшемшарттарына) нақты қол жеткізу бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің сомалық көрсеткішінің қорытынды мәні орта есептік мән ретінде айқындалады.
Алынған орта есептік мән негізінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызмет етіп бастаған кезеңі және есептік кезең ішіндегі арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігіне мынадай өлшемшарттарды пайдалана отырып бағалау жүргізіледі:
5-тен 4-ке дейінгі балл - арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін көрсететін мән;
4-тен 3-ке дейінгі балл - арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің жеткілікті тиімділігін көрсететін мән;
3-тен 2-ге дейінгі балл - жекелеген бағыттар бойынша жетілдіру қажеттілігімен арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің шартты-тиімділігін көрсететін мән;
2-ден 1-ге дейінгі балл – арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметі тиімділігінің төмен деңгейін көрсететін мән;
1 баллдан төмен – арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімсіздігін көрсететін мән.