О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 4-3/177 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 ноября 2019 года № 395. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2019 года № 19606. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 мая 2020 года № 181
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.05.2020 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 4-3/177 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11094, опубликован 8 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства, стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) оптимальные сроки начала и завершения посевных работ – сроки начала и завершения посевных работ на соответствующей территории в разрезе природно-климатических зон по видам продукции растениеводства, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, районов и городов областного значения (далее – МИО);
2) веб-портал системы (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
3) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение, которое определяется управлением по инвестициям и развитию предпринимательства города Нур-Султан, управлением предпринимательства и инвестиций города Алматы, управлением сельского хозяйства и ветеринарии города Шымкент, управлением сельского хозяйства местного исполнительного органа областей, районов и городов областного значения (далее – Управление) в соответствии с законодательством о государственных закупках;

"Басым дақылдар өндiрудi субсидиялау арқылы өсiмдiк шаруашылығының шығымдылығын және өнім сапасын арттыруды, жанар-жағармай материалдарының және көктемгi егіс пен егiн жинау жұмыстарын жүргiзу үшін қажеттi басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 4-3/177 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 қарашадағы № 395 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 15 қарашада № 19606 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 25 мамырдағы № 181 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.05.2020 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Басым дақылдар өндіруді субсидиялау арқылы өсімдік шаруашылығының шығымдылығын және өнім сапасын арттыруды, жанар-жағармай материалдарының және көктемгі егіс пен егін жинау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 4-3/177 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11094 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Басым дақылдар өндіруді субсидиялау арқылы өсімдік шаруашылығының шығымдылығын және өнім сапасын арттыруды, жанар-жағармай материалдарының және көктемгі егіс пен егін жинау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын субсидиялау қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) егіс жұмыстарының басталуы мен аяқталуының оңтайлы мезгілдері – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) айқындайтын өсімдік шаруашылығы өнімдерінің түрлері бойынша табиғи-климаттық аймақтар бөлінісінде тиісті аумақтағы егіс жұмыстарының басталуы мен аяқталуы мерзімдері;
2) жүйе веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде орналасқан, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
3) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін, Нұр-Сұлтан қаласының инвестициялар және кәсіпкерлікті дамыту басқармасы, Алматы қаласының кәсіпкерлік және инвестициялар басқармасы, Шымкент қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы, облыстардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы басқармасы (бұдан әрі – Басқарма) айқындайтын тұлға;

4) заявка – электронная заявка на получение сельскохозяйственным товаропроизводителем (далее – сельхозтоваропроизводитель) или сельскохозяйственным кооперативом (далее – сельхозкооператив) субсидий на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур;
5) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование агропромышленного комплекса, а также о заемщиках, финансовых институтах, и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
6) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность регистрации заявки на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;
7) кадастровый номер поля – присваиваемый информационной системой субсидирования уникальный код поля, предназначенный для определения его местонахождения (идентификации);
8) электронная карта поля – информация о поле, расположенном на земельном участке сельскохозяйственного назначения, включающая координаты поворотных точек, информацию о севооборотах за последние два года, и данных со спутников дистанционного зондирования земли;
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Перечень приоритетных сельскохозяйственных культур, объем и нормы субсидий на повышение урожайности и качества продукции растениеводства, удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур (далее – перечень, объем и нормы субсидий) составляются в двух экземплярах и предоставляются сопроводительным письмом за подписью акимов области, города республиканского значения, столицы, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности, на одобрение в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) не позднее 1 декабря соответствующего года.
При предоставлении на одобрение Министерству перечня, объема и норм субсидий прилагаются документы, обосновывающие установленную норму субсидий (расчеты затрат по каждой субсидируемой культуре, согласованные с научными организациями аграрного профиля, имеющими аккредитацию в сфере научной и научно-технической деятельности и являющимися резидентами Республики Казахстан), а также подтверждающие согласование перечня, объема и норм субсидий с палатой предпринимателей и общественным советом области, города республиканского значения, столицы.
Министерство в течение десяти рабочих дней соответствующим сопроводительным письмом возвращает один экземпляр перечня, объема и норм субсидий – в случае положительного решения или направляет на доработку оба экземпляра перечня, объема и норм субсидий – в случае отрицательного решения. Срок доработки МИО составляет пять рабочих дней.
Перечень, объемы и нормы субсидий утверждаются постановлением МИО не позднее 30 декабря соответствующего года и в течение трех рабочих дней размещаются на веб-портале и интернет-ресурсе соответствующего МИО.
Внесение изменений и (или) дополнений в перечень, объемы и нормы субсидий осуществляется в порядке, предусмотренном абзацами первым, вторым, третьим и четвертым настоящего пункта.
После размещения постановления на веб-портале и интернет-ресурсе Министерство в течение двух рабочих дней сверяет перечень, объем и нормы субсидий на предмет соответствия их ранее согласованному перечню, объему и нормам субсидий.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

4) өтінім – ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (бұдан әрі – ауылшартауарынөндіруші) немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі – ауылшаркооперативі) басым дақылдар өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға арналған электрондық өтінімі;
5) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялауға арналған өтінімдер, сондай-ақ қарыз алушылар, қаржы институттары туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
6) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – субсидиялау процестерін орындау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған, субсидия алуға арналған өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
7) танаптың кадастрлық нөмірі – танаптың орналасқан жерін анықтауға (сәйкестендіруге) арналған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесі беретін танаптың бірегей коды;
8) танаптың электрондық картасы – ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінде орналасқан, бұрылыс нүктелерінің координаталарын, соңғы екі жылдағы ауыспалы егістер туралы ақпаратты және жерді қашықтықтан зондтау спутниктерінен алынған деректерді қамтитын танап туралы ақпарат;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
3. Басым ауыл шаруашылығы дақылдарының тізбесі, басым дақылдар өндіруді субсидиялау жолымен өсімдік шаруашылығының шығымдылығын және өнім сапасын арттыруға, жанар-жағармай материалдары мен көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуға арналған субсидиялар көлемі мен нормалары (бұдан әрі – тізбе, субсидиялар көлемі мен нормалары) екі данада жасалады және облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адамның қолы қойылған ілеспе хатпен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) мақұлдауға тиісті жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірілмей беріледі.
Тізбені, субсидиялар көлемі мен нормаларын Министрлікке мақұлдауға берген кезде субсидиялардың белгіленген нормасын негіздейтін (ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласында аккредиттелген және Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын аграрлық бейіндегі ғылыми ұйымдармен келісілген әрбір субсидияланатын дақыл бойынша шығындар есептемелері), сондай-ақ тізбенің, субсидиялар көлемі мен нормаларының облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кәсіпкерлер палатасымен және қоғамдық кеңесімен келісілгенін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Министрлік оң шешім шығарған жағдайда, он жұмыс күні ішінде тізбенің, субсидиялар көлемі мен нормаларының бір данасын тиісті ілеспе хатпен кері қайтарады немесе теріс шешім шығарған жағдайда, тізбенің, субсидиялар көлемі мен нормаларының екі данасын да пысықтауға жолдайды. ЖАО-ның пысықтау мерзімі бес жұмыс күнін құрайды.
Тізбе, субсидиялар көлемі мен нормалары ЖАО-ның қаулысымен тиісті жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі және үш жұмыс күні ішінде веб-порталда және тиісті ЖАО-ның интернет-ресурсында орналастырылады.
Тізбеге, субсидиялар көлемі мен нормаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу осы тармақтың бірінші, екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қаулы веб-порталға және интернет-ресурсқа орналастырылғаннан кейін Министрлік екі жұмыс күні ішінде тізбені, субсидиялар көлемі мен нормаларын бұрын келісілген тізбеге, субсидиялар көлемі мен нормаларына сәйкестігі тұрғысынан салыстырып тексереді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Субсидии выделяются сельхозтоваропроизводителям и (или) сельхозкооперативам ежегодно в соответствии с порядком, установленным настоящими Правилами, на частичное возмещение затрат производства кукурузы на зерно, риса, хлопчатника и сахарной свеклы, понесенных в текущем году, а также по сахарной свекле – на частичное возмещение затрат за сданную продукцию в декабре предыдущего года.";
пункты 8, 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"8. Выплата субсидий осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) подачи сельхозтоваропроизводителем и (или) сельхозкооперативом заявки на получение субсидий на частичное возмещение затрат производства приоритетных культур по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, посредством веб-портала "электронного правительства".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрации в информационной системе субсидирования заявки, поданной сельхозтоваропроизводителем и (или) сельхозкооперативом и подписанной ЭЦП.
При наличии у сельхозтоваропроизводителя и (или) сельхозкооператива лицевого счета в информационной системе субсидирования он вправе самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации;
3) наличии лицевого счета в информационной системе субсидирования сельхозтоваропроизводителя и (или) сельхозкооператива, данные по которому подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица";
4) посева в текущем году приоритетных сельскохозяйственных культур на полях, находящихся в пределах границ земельного участка сельскохозяйственного назначения, права (землепользования или частной собственности) сельхозтоваропроизводителя и (или) сельхозкооператива, подтвержденные в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с автоматизированной информационной системой государственного земельного кадастра и государственной базой данных "Регистр недвижимости".
В случае отсутствия на праве землепользования и (или) частной собственности земельных участков сельскохозяйственного назначения у сельхозкооператива, сельхозкооператив подает заявку на получение субсидий сельхозтоваропроизводителями, являющимися членами сельхозкооператива. При этом получателями субсидий будут являться сельхозтоваропроизводители.
Сельхозкооператив, имеющий на праве землепользования и (или) частной собственности земельные участки, подает заявку на получение субсидий под собственные земельные участки, а также земельные участки членов сельхозкооператива. При этом получателями субсидий являются сельхозкооператив и сельхозтоваропроизводитель;

"6. Субсидиялар ауылшартауарынөндірушілерге және (немесе) ауылшаркооперативтеріне жыл сайын осы Қағидаларда белгіленген тәртіпке сәйкес ағымдағы жылы жұмсалған дәндік жүгеріні, күрішті, мақтаны және қант қызылшасын өндіру шығындарын ішінара өтеуге, сондай-ақ қант қызылшасы бойынша – өткен жылғы желтоқсанда тапсырылған өнім үшін шығындарды ішінара өтеуге бөлінеді.";
8, 9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Субсидияларды төлеу мынадай шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
1) ауылшартауарынөндірушінің және (немесе) ауылшаркооперативінің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басым дақылдар өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға арналған өтінім беруі.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
2) ауылшартауарынөндіруші және (немесе) ауылшаркооперативі берген және ЭЦҚ қойылған өтінімнің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелуі.
Ауылшартауарынөндірушінің және (немесе) ауылшаркооперативінің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоты болған жағдайда, ол субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өздігінен өтінімді тіркеуді жүзеге асыруға құқылы, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осылай тіркелген сәттен бастап берілген болып есептеледі;
3) ауылшартауарынөндірушіде және (немесе) ауылшаркооперативінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған жеке шотының болуы;
4) ағымдағы жылы ауылшартауарынөндірушінің және (немесе) ауылшаркооперативінің құқығы (жер пайдалану және (немесе) жеке меншік) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен және "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік дерекқорымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінің шекарасы шегінде орналасқан танаптарда басым ауыл шаруашылығы дақылдарының себілуі.
Ауылшаркооперативінде жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері болмаған жағдайда, ауылшаркооперативі ауылшаркооперативінің мүшелері болып табылатын ауылшартауарынөндірушілердің субсидия алуына өтінім береді. Бұл ретте ауылшартауарынөндірушілер субсидия алушылар болып табылады.
Жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бар ауылшаркооперативі өзінің жер учаскелеріне, сондай-ақ ауылшаркооперативі мүшелерінің жер учаскелеріне субсидия алуға өтінім береді. Бұл ретте ауылшаркооперативі және ауылшартауарынөндіруші субсидия алушылар болып табылады;

5) формировании электронных карт полей в информационной системе субсидирования;
6) наличии сведений о севообороте в информационной системе субсидирования и соблюдение оптимальных сроков начала и завершения посевных работ, подтвержденные данными дистанционного зондирования земли (по электронным полям, на которых осуществлялся посев приоритетных культур);
7) по кукурузе на зерно – 100% на 1 тонну кукурузы на зерно, сданной на переработку перерабатывающему предприятию либо переданной на переработку собственным перерабатывающим предприятиям;
8) по рису – 100 % на 1 тонну риса, сданного на переработку перерабатывающему предприятию либо переданного на переработку собственным перерабатывающим структурам;
9) по сахарной свекле (фабричной) – 100 % на 1 тонну сахарной свеклы, сданной на переработку на сахарный завод, либо переданной на переработку собственным перерабатывающим предприятиям;
10) по хлопчатнику – 100 % на 1 тонну хлопка-сырца, сданного на переработку на хлопкоперерабатывающий завод;
11) подтверждении сельхозтоваропроизводителем и (или) сельхозкооперативом факта реализации приоритетных культур на перерабатывающее предприятие в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с информационной системой по приему и обработке электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ).
Подтверждение факта реализации не требуется для сахарных заводов, самостоятельно осуществляющих производство сахарной свеклы на землях сельскохозяйственного назначения и самостоятельно осуществляющих переработку данной продукции.
Подтверждение факта реализации не требуется для сдатчиков риса, передавших сырье на переработку. В данном случае подтверждением будет являться предоставление документов, подтверждающих оплату услуг перерабатывающего предприятия.
При этом не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
9. Для получения субсидий на 1 тонну продукции сельхозтоваропроизводители и (или) сельхозкооперативы указывают дополнительно в заявке сведения касательно наличия:
договоров с перерабатывающим предприятием о сдаче сельскохозяйственной продукции;
документов, подтверждающих передачу сельскохозяйственной продукции между сельхозтоваропроизводителем или сельхозкооперативом и перерабатывающим предприятием и (или) платежных документов, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки) перерабатывающего предприятия;
при переработке сельскохозяйственной продукции в собственных перерабатывающих предприятиях – документа, подтверждающего передачу сельскохозяйственной продукции между структурными подразделениями перерабатывающего предприятия, подписанного их руководителями.

5) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде танаптардың электрондық карталарының қалыптастырылуы;
6) жерді қашықтықтан зондтау деректерімен расталған (басым дақылдарды себу жүзеге асырылған электрондық танаптар бойынша) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ауыспалы егіс туралы мәліметтердің болуы және егіс жұмыстарының басталуы мен аяқталуының оңтайлы мерзімдерін сақтау;
7) дәндік жүгері бойынша – өңдеуші кәсіпорынға өңдеуге тапсырылған не өзінің өңдеуші кәсіпорындарына өңдеуге берілген дәндік жүгерінің 1 тоннасына 100 %;
8) күріш бойынша – өңдеуші кәсіпорынға өңдеуге тапсырылған не өзінің өңдеуші құрылымдарына өңдеуге берілген күріштің 1 тоннасына 100 %;
9) қант қызылшасы (фабрикалық) бойынша – қант зауытына өңдеуге тапсырылған не өзінің өңдеуші кәсіпорындарына өңдеуге берілген қант қызылшасының 1 тоннасына 100 %;
10) мақта бойынша – мақта өңдеу зауытына өңдеуге тапсырылған шитті мақтаның 1 тоннасына 100 %;
11) ауылшартауарынөндірушінің және (немесе) ауылшаркооперативінің қант қызылшасын қант зауытына өткізуі фактісін субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде растауы.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінде қант қызылшасын өндіруді өздігінен жүзеге асыратын және осы өнімді өңдеуді өздігінен жүзеге асыратын қант зауыттары үшін өткізу фактісін растау талап етілмейді.
Шикізатты өңдеуге берген күріш тапсырушылар үшін өткізу фактісін растау талап етілмейді. Бұл жағдайда, өңдеуші кәсіпорынның көрсетілген қызметтеріне ақы төленгенін растайтын құжаттарды беру растау болып табылады.
Бұл ретте, субсидиялар алуға пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
9. Өнімнің 1 тоннасына субсидиялар алу үшін ауылшартауарынөндірушілер және (немесе) ауылшаркооперативтері өтінімде қосымша:
өңдеуші кәсіпорынмен жасалған ауыл шаруашылығы өнімін тапсыру туралы шарттардың;
ауылшартауарынөндіруші немесе ауылшаркооперативі мен өңдеуші кәсіпорын арасында ауыл шаруашылығы өнімінің берілгенін растайтын құжаттардың және (немесе) өңдеуші кәсіпорынның шеккен шығындарын (өтінім беру сәтіне) растайтын төлем құжаттарының;
ауыл шаруашылығы өнімін өзінің өңдеуші кәсіпорындарында өңдеген кезде өңдеуші кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелері арасында ауыл шаруашылығы өнімінің берілгенін растайтын, олардың басшылары қол қойған құжаттың бар-жоғына қатысты мәліметтерді көрсетеді.

10. Субсидии рассчитываются из подтвержденных сельхозтоваропроизводителем и (или) сельхозкооперативом объемов реализованной (сданной) на переработку продукции, подлежащих субсидированию, и норм субсидий, утвержденных постановлением МИО по следующей формуле:
С = З х Нс, где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
З – подтвержденный объем реализованной (сданной) на переработку продукции, тонна;
Нс – норма субсидий без налога на добавленную стоимость, тенге.
11. Рассмотрение заявок осуществляется Управлением по месту нахождения электронных карт полей с 1 февраля соответствующего года, при этом, дата окончания приема заявок не должна быть ранее 1 декабря соответствующего года.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 ноября 2019 года № 395
Приложение 1 к Правилам
субсидирования повышения
урожайности и качества
продукции растениеводства,
стоимости горюче-смазочных
материалов и других товарно-
материальных ценностей,
необходимых для проведения
весенне-полевых и уборочных работ,
путем субсидирования производства
приоритетных культур
Форма
Заявка на получение субсидий на частичное возмещение затрат
производства приоритетных культур
1. В _____________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области,
(города республиканского значения, столицы))
от ____________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица*)
настоящим просит о выделении субсидии на производство приоритетных культур:
№ п/п
Культура
Объем, тонн
Кадастровый номер поля
1
2
3
4

10. Субсидиялар ауылшартауарынөндіруші және (немесе) ауылшаркооперативі растаған өңдеуге өткізілген (тапсырылған), субсидиялауға жататын өнімнің көлемдерінен және ЖАО-ның қаулысымен бекітілген субсидиялар нормаларынан мынадай формула бойынша есептеледі:
С = З х Нс, мұндағы:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
З – өңдеуге өткізілген өнімнің расталған (тапсырылған) көлемі, тонна;
Нс – қосылған құн салығынсыз субсидиялар нормасы, теңге.
11. Өтінімдерді қарастыруды Басқарма танаптардың электрондық карталарының орналасқан жері бойынша тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап жүзеге асырады, бұл ретте, өтінімдерді қабылдауды аяқтау күні тиісті жылдың 1 желтоқсанынан ерте болмауы тиіс.".
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 15 қарашадағы
№ 395 бұйрығына
қосымша
Басым дақылдар өндіруді
субсидиялау арқылы өсімдік
шаруашылығының
шығымдылығын және өнім
сапасын арттыруды,
жанар-жағармай
материалдарының және көктемгі
егіс пен егін жинау жұмыстарын
жүргізу үшін қажетті басқа да
тауарлық-материалдық
құндылықтардың құнын
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Басым дақылдар өндіру шығындарын ішінара өтеуге субсидиялар алуға арналған өтінім
1. Кімге __________________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
кімнен ___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі*)
басым дақылдар өндіруге субсидия бөлуді сұрайды:
Р/с №
Дақыл
Көлемі, тонна
Танаптың кадастрлық нөмірі
1
2
3
4

2. Сведения о заявителе*:
ля юридического лица:
Наименование____________________________________________________
БИН ____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ________________
_________________________________________________________________
адрес: ____________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
ИИН _____________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _____________________________________________________________
кем выдано _________________________________________________________
дата выдачи _________________________________________________________
адрес: ______________________________________________________________
номер телефона (факса): ______________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя - для физического лица: местонахождение
_____________________________________________________________________
дата уведомления _____________________________________________________

2. Өтініш беруші туралы мәліметтер*:
Заңды тұлға үшін:
Атауы _________________________________________________________
БСН___________________________________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы:____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:___________________________________________
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________________________
ЖСН__________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі ________________________________________________________
кім берді ______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы:____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:____________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ________________________________________________
хабарлама уақыты _______________________________________________

3. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
4. Сведения о земельном участке*:
№ п/п
кадастровый номер
площадь всего, гектар
в том числе, пашни
целевое назначение
наименование собственника земельного участка или землепользователя
1
2
3
4
5
6
5. Сведения о наличии текущего счета у сельскохозяйственного товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня*:
ИИН/БИН_____________________________________________________
Реквизиты банка: ______________________________________________
Наименование банка:___________________________________________
БИК__________________________________________________________
ИИК__________________________________________________________
БИН__________________________________________________________
Кбе___________________________________________________________

3. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің
БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
4. Жер учаскесі туралы мәліметтер*:
Р/с №
кадастрлық нөмірі
барлық алаңы, гектар
оның ішінде егістік
нысаналы мақсаты
жер учаскесі иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
1
2
3
4
5
6
5. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы
кооперативінің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының бар-жоғы туралы
мәліметтер*:
ЖСН/БСН ______________________________________________________
Банктің деректемелері: __________________________________________
Банктің атауы:__________________________________________________
БСК __________________________________________________________
ЖСК __________________________________________________________
БСН __________________________________________________________
Кбе___________________________________________________________

6. Договор с перерабатывающим предприятием о сдаче сельскохозяйственной
продукции: номер _______________________________________________________
акт сверки ________________________________________________________
объем продукции в тоннах ______________________________________
7. Документ, подтверждающий передачу сельскохозяйственной продукции между
сельскохозяйственным товаропроизводителем или сельскохозяйственным кооперативом и
перерабатывающим предприятием: номер ___________________________________________
акт сверки ______________________________________________________________________
объем продукции в тоннах ________________________________________________________
8. Платежные документы, подтверждающие понесенные затраты (на момент подачи заявки)
перерабатывающего предприятия: номер и дата выдачи ________________________________
наименование перерабатывающего предприятия ______________________________________
адрес местонахождения перерабатывающего предприятия______________________________
9. Документ, подтверждающий передачу сельскохозяйственной продукции между
структурными подразделениями сельскохозяйственного товаропроизводителя или
сельскохозяйственного кооператива: номер __________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
объем продукции в тоннах ________________________________________
Примечание:
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в ____ часов "___" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП - электронная цифровая подпись;
ИИН - индивидуальный идентификационный номер;
ИИК - индивидуальный идентификационный код;
БИК - банковский идентификационный код;
БИН - бизнес-идентификационный номер;
Кбе - код бенефициара;
* - при полной автоматизации процесса субсидирования приоритетных культур сведения заявки заполняются автоматически за счет интеграции.

6. Өңдеуші кәсіпорын жасалған ауыл шаруашылығы өнімін тапсыру туралы шарт:
нөмірі _________________________________________________________
салыстырып тексеру актісі ________________________________________
өнім көлемі, тоннамен ___________________________________________
7. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші немесе ауыл шаруашылығы кооперативі мен
өңдеуші кәсіпорын арасында ауыл шаруашылығы өнімінің берілгенін растайтын құжат:
нөмірі__________________________________________________________
салыстырып тексеру актісі_________________________________________
өнім көлемі, тоннамен ____________________________________________
8. Өңдеуші кәсіпорын шеккен шығындарды (өтінім беру сәтіне) растайтын
төлем құжаттары:
нөмірі және берілген күні _________________________________________
өңдеуші кәсіпорын атауы _________________________________________
өңдеуші кәсіпорын орналасқан жерінің мекенжайы ___________________
9. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы
кооперативінің құрылымдық бөлімшелері арасында ауыл шаруашылығы
өнімінің берілгенін растайтын құжат:
нөмірі __________________________________________________________
берілген күні ____________________________________________________
өнім көлемі, тоннамен ____________________________________________
Ескертпе:
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпараттарды жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Өтінім беруші 20______ жылғы "____" ___________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім қарауға 20____ жылғы "____" _________ сағат ______ қабылданды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні және уақыты
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Кбе – бенефициар коды;
* – басым дақылдарды субсидиялау процесі толық автоматтандырылған кезде өтінімнің мәліметтері интеграциялау есебінен автоматты түрде толтырылады.