О внесении изменений и дополнений в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы"
Решение ХLVI сессии маслихата города Алматы VI созыва от 23 апреля 2019 года № 338. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 26 апреля 2019 года № 1552. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 8 декабря 2023 года № 73
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 08.12.2023 № 73 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" маслихат города Алматы VI-го созыва РЕШИЛ:
1. Внести в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1194, опубликованное 18 августа 2015 года в газетах "Алматы Ақшамы" и "Вечерний Алматы") следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы, утвержденных указанным решением:
пункт 3 раздела 1 дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) многодетная семья - семья, имеющая в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
13) транскрипт - документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей, и других видов учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок.";
раздел 3 дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Социальная помощь к праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат в размере 1 (одного) миллиона тенге для приобретения жилья гражданам, указанным в подпункте 13-1) пункта 21 настоящих Правил:
1) Новый год - 1-2 января;

V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХLVI сессиясының 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 338 шешiмi. Алматы қаласы Әдiлет департаментінде 2019 жылғы 26 сәуірде № 1552 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 73 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 08.12.2023 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" Заңының 26-бабына сәйкес VI сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1194 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 тамызда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған шешіммен бекітілген Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларындағы:
1-бөлімнің 3-тармағы келесі мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) көп балалы отбасы – құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасы;
13) транскрипт - кредиттер мен бағаларды көрсететін тиісті оқу кезеңі ішіндегі игерілген пәндер тізбесі мен (немесе) модульдерден және оқу жұмысының басқа түрлерінен құралған құжат.";
3-бөлім келесі мазмұндағы 12-1 тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Мереке күндеріне әлеуметтік көмек біржолғы ақшалай төлем түрінде осы Қағидалардың 21-тармағының 13-1) тармақшасында көрсетілген азаматтарға тұрғын үй алу үшін 1 (бір) миллион теңге мөлшерінде көрсетіледі:
1) 1-2 қаңтар - Жаңа жыл;

2) Международный женский день - 8 марта;
3) Наурыз мейрамы - 21 - 23 марта;
4) Праздник единства народа Казахстана - 1 мая;
5) День Столицы - 6 июля;
6) День Конституции Республики Казахстан - 30 августа;
7) День Первого Президента Республики Казахстан - 1 декабря.
Социальная помощь зачисляется на банковский счет получателя, открытый в Акционерном обществе "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана".";
подраздел 4.3 раздела 4 дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Социальная помощь назначается студентам из многодетных семей, очной формы обучения в высших учебных заведениях города Алматы, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста, получившим по результатам экзаменационной сессии эквивалент оценки соответствующий оценке "отлично", имеющим среднедушевой доход не превышающий величину однократного прожиточного минимума, и выплачивается ежемесячно с первого числа месяца обращения, включительно до конца месяца, в котором заканчивается семестр в размере 10 (десять) тысяч тенге.";
пункт 21 подраздела 4.4 раздела 4 дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:
"13-1) многодетные семьи, состоящие на учете нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
13-2) студенты из многодетных семей, очной формы обучения в высших учебных заведениях города Алматы;";
раздел 5 дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Порядок формирования списков получателей социальной помощи указанной в пункте 12-1 настоящих Правил, определяется соглашением между Акционерным обществом "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана" и акиматом города Алматы.";
пункт 23 раздела 5 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) лица, указанные в подпункте 13-2) пункта 21 настоящих Правил, транскрипт с оценками эквивалентными оценкам "отлично".";
разделе 5 абзац 8 пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган на основании принятых от районных отделов документов согласно графику заезда передает путевки в районные отделы, для дальнейшей выдачи путевок заявителю под его роспись в журнале по выдаче путевок (далее - Журнал) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
раздел 6 дополнить пунктом 43-1 следующего содержания:
"43-1. В случае неиспользования на приобретение жилья в течение трех месяцев с момента выплаты социальной помощи, указанной в подпункте 12-1 настоящих Правил, она подлежит возврату в бюджет города Алматы.".
2. Аппарату Маслихата города Алматы обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных периодических печатных изданиях, а также в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на официальном интернет-ресурсе акимата города Алматы.

2) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні;
3) 21-23 наурыз - Наурыз мейрамы;
4) 1 мамыр - Қазақстан халқының бірлігі мерекесі;
5) 6 шілде - Астана күні;
6) 30 тамыз - Қазақстан Республикасының Конституциясы күні;
7) 1 желтоқсан – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні.
Әлеуметтік көмек алушының "Қазақстан тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамында ашылған банк шотына аударылады.";
4-бөлімнің 4.3 бөлімшесі келесі мазмұндағы 20-1 тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Әлеуметтік көмек орташа жан басына шаққандағы табысы күнкөріс деңгейінің бір еселік мөлшерінен аспайтын емтихан сессиясының нәтижелері бойынша "өте жақсы" деген бағаға сәйкес бағалардың баламасын алған, бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін Алматы қаласының жоғарғы оқу орындарында күндізгі бөлімінде оқитын көп балалы отбасылардан шыққан студенттерге тағайындалады және жүгінген айдың бірінші күнінен бастап ай сайын семестр бітетін айдың соңына дейін 10 (он) мың теңге мөлшерінде төленеді.";
4-бөлімнің 4.4 бөлімшесінің 2-тармағы келесі мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй алу есебiнде тұрған көп балалы отбасылар;
13-2) Алматы қаласының жоғарғы оқу орындарының күндізгі бөлімінде оқитын көп балалы отбасылардан шыққан студенттер;";
5-бөлім келесі мазмұндағы 22-1 тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Осы Қағидалардың 12-1 тармағында көрсетілген әлеуметтік көмек алушылар тізімдерін қалыптастыру тәртібі "Қазақстан тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы мен Алматы қаласының әкімдігі арасындағы келісіммен айқындалады.";
5-бөлімнің 23-тармағы келесі мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) транскрипті "өте жақсы" деген бағаға сәйкес бағалар баламасымен осы Қағидалардың 21-тармағының 13-2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар.";
5-бөлімде 39-тармақтың 8-азат жолы келесі редакцияда мазмұндалсын:
"Уәкілетті орган аудандық бөлімдерден қабылданған құжаттар негізінде келіп кіру кестесіне сәйкес осы Қағидалардың 4-қосымшасындағы нысан бойынша өтініш берушілерге жолдама беру журналына (бұдан әрі - Журнал) қол қойдырып, әрі қарай өтініш берушіге жолдаманы беру үшін жолдаманы аудандық бөлімге береді.";
6-бөлім келесі мазмұндағы 43-1 тармақшамен толықтырылсын:
"43-1. Егер осы Қағидалардың 12-1 тармағында көрсетілген әлеуметтің көмек төленген сәттен бастап үш ай аралығында тұрғын үй алу қолданылмаған жағдайда, ол Алматы қаласының бюджетіне қайтарылу тиіс.".
2. Алматы қаласы Мәслихатының аппараты осы шешімді әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, кейіннен ресми мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде және Алматы қаласы әкімдігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по вопросам труда, занятости и развитию транспорта маслихата города Алматы Бадаеву Р.К.
4. Настоящее решение вводится в действие co дня его первого официального опубликования.
Председатель XLVI-й сессии
маслихата города Алматы
VІ-го созыва
К. Сарсенбай
Секретарь маслихата
города Алматы VІ-го созыва
К. Казанбаев

3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының еңбек, жұмыспен қамту және көлікті дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы Р.К. Бадаеваға жүктелсін.
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
VI сайланған Алматы қаласы
мәслихатының XLVI сессиясының төрағасы
Қ. Сәрсенбай
VI сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы
Қ. Қазанбаев