О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 320 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 января 2020 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2020 года № 19826. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 227.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.06.2023 № 227 (вводится в действие с 01.07.2023).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с пунктом 4 пунктом 4 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 320 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11426, опубликован 9 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи и предоставления гарантированного социального пакета.".
Правила назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Аукенова Е.М.

"Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмектi тағайындау және төлеу және кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 320 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 5 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 қаңтарда № 19826 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 227 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.06.2023 № 227 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік туралы" 2001 жылғы 17 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмектi тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 320 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11426 болып тіркелген, 2015 жылғы 9 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Ұсынылған кепілдендірілген әлеуметтік топтаманы ұсыну және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу Ережелерін бекіту.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.М. Әукеновке жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАНО
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 5 января 2020 года № 3
Утверждены приказом
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 320
Правила назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи и предоставления гарантированного социального пакета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи и предоставления гарантированного социального пакета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" (далее – Закон) и определяют порядок назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи предоставления гарантированного социального пакета.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) ассистент – работник Центра занятости населения, выполняющий функции по оказанию содействия консультанту по социальной работе и акиму, поселка, села, сельского округа в проведении консультации, собеседования, а также мониторинга выполнения обязательств по социальному контракту;
2) уполномоченная организация по выплате адресной социальной помощи – организации, имеющие лицензию уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, или территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
3) меры социальной адаптации – комплекс мероприятий, включающий меры социальной реабилитации инвалидов, определенные статьей 21 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", специальные социальные услуги, оказываемые лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах", а также иные меры государственной поддержки, оказываемые в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
4) социальная дезадаптация - нарушение взаимодействия личности с социальной средой;
5) социальная депривация - ограничение и (или) лишение возможности самостоятельного удовлетворения лицом (семьей) основных жизненных потребностей";

4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 5 қаңтардағы
№ 3 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 320 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу және кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу және кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу және кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ассистент - Халықты жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультантқа және кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне консультациялар, әңгімелесулер өткізуге, сондай-ақ әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізуге жәрдемдесу функцияларын орындайтын жұмыскері;
2) атаулы әлеуметтік көмек төлеу жөніндегі уәкілетті ұйым - банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдары немесе "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
3) әлеуметтік бейімдеу шаралары - "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабында айқындалған мүгедектерді әлеуметтік оңалту шараларын, өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен көрсетілетін өзге де мемлекеттік қолдау шараларын қамтитын іс-шаралар кешені;
4) әлеуметтік бейімсіздік - жеке адамның әлеуметтік ортамен өзара байланысының бұзылуы;
5) әлеуметтік депривация - адамның (отбасының) негізгі өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыру мүмкіндігін шектеу және (немесе) одан айрылу;

6) консультант по социальной работе (далее – консультант) – работник Центра занятости населения, осуществляющий содействие в назначении адресной социальной помощи и выходе малообеспеченного лица (семьи) из ситуации, обусловленной нахождением его (их) за чертой бедности;
7) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, об участии в активных мерах содействия занятости между гражданином Республики Казахстан либо оралманом из числа безработных, отдельных категорий занятых лиц, определенных Правительством Республики Казахстан, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон о занятости населения), и центром занятости населения, а в случаях, предусмотренных Законом о занятости населения, с физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;
8) трудоспособное лицо (трудоспособный член семьи) – лицо или член семьи в возрасте с шестнадцати лет до возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", за исключением лиц с инвалидностью первой или второй группы и (или) лиц, имеющих заболевания, при которых может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев;
9) среднедушевой доход – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
10) совокупный доход – сумма видов доходов, учитываемых при назначении адресной социальной помощи;
11) типовой перечень мероприятий по содействию занятости и социальной адаптации (далее – Типовой перечень) – перечень активных мер содействия занятости и социальной адаптации, утвержденный центральным исполнительным органом в сфере социальной защиты населения, и рекомендуемый для использования при заключении социального контракта;
12) активные меры содействия занятости населения – меры социальной защиты от безработицы и обеспечения занятости населения, государственной поддержки граждан Республики Казахстан и оралманов из числа безработных, отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом о занятости населения осуществляемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о занятости населения;

6) әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант (бұдан әрі - консультант) - Халықты жұмыспен қамту орталығының атаулы әлеуметтік көмекті тағайындауға және табысы аз адамға (отбасыға) оның (олардың) кедейлік шегінде болуымен байланысты жағдайдан шығуына жәрдемдесуді жүзеге асыратын жұмыскері;
7) әлеуметтік келісімшарт - жұмыссыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жекелеген санаттағы жұмыспен қамтығандар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы не оралман, сондай-ақ "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Халықты жұмыспен қамту туралы заң) көзделген жағдайларда өзге адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, ал Халықты жұмыспен қамту туралы заңда көзделген жағдайларда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке және заңды тұлғалармен тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;
8) еңбекке қабілетті адам (отбасының еңбекке қабілетті мүшесі) бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды және (немесе) екі айдан астам еңбекке уақытша қабілетсіздік мерзімі белгіленуі мүмкін аурулары бар адамдарды қоспағанда, он алты жастан бастап "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа дейінгі адам немесе отбасы мүшесі;
9) жан басына шаққандағы орташа табыс - отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
10) жиынтық табыс - атаулы әлеуметтік көмек тағайындау кезінде ескерілетін табыс түрлерінің сомасы;
11) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және әлеуметтік бейімдеу жөніндегі іс-шаралардың үлгілік тізбесі (бұдан әрі - Үлгілік тізбе) - халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы орган бекіткен және әлеуметтік келісімшарт жасау кезінде пайдалану үшін жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің және әлеуметтік бейімдеудің белсенді шараларының тізбесі;
12) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары - жұмыссыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылғандардың жекелеген санаттары қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды, сондай-ақ Халықты жұмыспен қамту туралы заңда көзделген өзге де адамдарды Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту, мемлекеттік қолдау шаралары;

13) гарантированный социальный пакет – помощь малообеспеченным семьям, имеющим детей в возрасте от одного до восемнадцати лет в видах и объемах, определяемых Правительством Республики Казахстан.
14) малообеспеченные лица (семьи) – лица (семьи), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице;
15) индивидуальный план помощи лицу (семье) (далее – индивидуальный план) – план мероприятий по содействию занятости и (или) социальной адаптации, составленный центром занятости населения совместно с лицом, обратившимся за оказанием адресной социальной помощи, и (или) членами его семьи;
16) уполномоченный орган – местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, района в городе, города районного значения, осуществляющий назначение государственной адресной социальной помощи (далее – уполномоченный орган);
17) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за государственной адресной социальной помощью, согласно Типовому положению об участковых комиссиях, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 29-п "Об утверждении Типового положения об участковых комиссиях, а также критериев определения нуждаемости в государственной адресной социальной помощи по результатам обследования материального положения заявителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5562);
18) районная (городская) комиссия по вопросам занятости населения – комиссия, осуществляющая координацию деятельности государственных органов и других организаций, расположенных на территории района (города областного значения), акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по вопросам реализации мер содействия занятости населения и социальной помощи, согласно Типовому положению о районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения, утвержденному приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 7 июня 2016 года № 482 "Об утверждении некоторых типовых документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13867) (далее – приказ № 482);
19) региональная комиссия по вопросам занятости населения – комиссия, осуществляющая координацию деятельности государственных органов и других организаций, расположенных на территории области (города республиканского значения, столицы), по вопросам реализации мер содействия занятости населения и социальной помощи, согласно Типовому положению о региональной комиссии по вопросам занятости населения, утвержденному приказом № 482;

13) кепілдік берілген әлеуметтік топтама - бір жастан он сегіз жасқа дейінгі балалары бар табысы аз отбасыларға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын түрлер мен көлемде берілетін көмек;
14) күнкөрісі төмен адамдар (отбасылар) - жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен адамдар (отбасылар);
15) адамға (отбасына) берілетін көмектің жеке жоспары (бұдан әрі - жеке жоспар) - Халықты жұмыспен қамту орталығы атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге жүгінген адаммен және (немесе) оның отбасы мүшелерімен бірлесіп жасаған жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) әлеуметтік бейімдеу жөніндегі іс-шаралар жоспары;
16) уәкілетті орган - республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - уәкілетті орган);
17) учаскелік комиссия - "Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 29-ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5562 тіркелген) бекітілген Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережеге сәйкес мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға жүгінген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына зерттеу жүргізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен құрылған арнайы комиссия;
18) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия - "Кейбір үлгілік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 7 маусымдағы № 482 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13867 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 482 бұйрық) бекітілген халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия туралы үлгілік ережеге сәйкес аудан аумағында орналасқан мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру және әлеуметтік көмек мәселелері бойынша қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын комиссия;
19) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия - № 482 бұйрықпен бекітілген Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ережеге сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында орналасқан мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру және әлеуметтік көмек мәселелері бойынша қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын комиссия;

20) центр занятости населения (далее – Центр) – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости.
Глава 2. Порядок назначения государственной адресной социальной помощи
3. Государственная адресная социальная помощь (далее – адресная социальная помощь) предоставляется лицу или семье со среднедушевым доходом, не превышающим черту бедности, установленную в областях, городах республиканского значения, столице, в соответствии с пунктом 1-2 статьи 2 Закона в виде безусловной или обусловленной денежной помощи.
Для назначения адресной социальной помощи состав семьи определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 4 Закона.
4. Лицо (семья), претендующие на получение адресной социальной помощи, для получения информации о порядке назначения адресной социальной помощи обращается в Центр по месту жительства, а в случае отсутствия Центра по месту жительства – к акиму поселка, села, сельского округа (далее – аким).
При отсутствии регистрации по месту постоянного проживания место жительства подтверждается регистрацией по месту временного пребывания (проживания) в течение шести месяцев, предшествующих дате обращения за назначением адресной социальной помощи, в пределах одного населенного пункта, за исключением:
1) чрезвычайных ситуаций;
2) трудной жизненной ситуации по следующим основаниям:
жестокое обращение, приведшее к социальной дезадаптации и социальной депривации;
бездомность (лица без определенного места жительства);
освобождение из мест лишения свободы.
В случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части второй настоящего пункта, Центр либо аким в целях назначения адресной социальной помощи содействует временной регистрации заявителя в Центре социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства.
5. В процессе обращения лица или семьи с ним проводится консультирование, в ходе которого ему:
1) предоставляется информация:
об условиях получения безусловной и обусловленной денежной помощи;
об условиях участия в активных мерах содействия занятости и (или) в программах социальной адаптации;
о необходимости заключения социального контракта, обязательствах сторон, участвующих в социальном контракте, и условиях расторжения социального контракта;
об условиях изменения размеров и (или) прекращения адресной социальной помощи, в том числе о лишении права на назначение адресной социальной помощи в течение шести месяцев в случаях, указанных в подпунктах 2) 3) и 4) пункта 2 статьи 2 Закона;
о перечне сведений, запрашиваемых из соответствующих информационных систем государственных органов и организаций;
о возможности представления документов, подтверждающих сведения, отсутствующие в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций;

20) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі - Орталық) - жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға.
2-тарау. Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау тәртібі
3. Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы (бұдан әрі - атаулы әлеуметтік көмек) Заңның 2-бабының 1-2-тармағына сәйкес жан басына шаққандағы орташа табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен аспайтын адамға немесе отбасыға шартсыз немесе шартты ақшалай көмек түрінде беріледі.
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін отбасы құрамы Заңның 4-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады.
4. Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адам (отбасы) атаулы әлеуметтік көмек туралы ақпарат алу үшін тұрғылықты жері бойынша Орталыққа, ал тұрғылықты жері бойынша Орталық болмаған жағдайда - кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне (бұдан әрі - әкім) жүгінеді.
Тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелмеген жағдайда, тұрғылықты жері бір елді мекен шегінде, атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген күннің алдындағы алты ай ішінде уақытша болу (тұру) орны бойынша, мынадай жағдайларды қоспағанда, тіркелумен расталады:
1) төтенше жағдайлар;
2) мынадай негіздер бойынша өмірлік қиын жағдайлар:
әлеуметтік бейімсіздік пен әлеуметтік депривацияға алып келген қатыгездікпен қарау;
үйінің болмауы (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар);
бас бостандығынан айыру орындарынан босау.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда Орталық немесе әкім атаулы әлеуметтік көмек тағайындау мақсатында өтініш берушінің Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығына уақытша тіркеуге тұруына жәрдемдеседі.
5. Адамның немесе отбасының жүгіну процесінде оған консультация беріледі, оның барысында оған:
1) мынадай ақпарат беріледі:
шартсыз және шартты ақшалай көмек алу шарттары туралы;
жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына және (немесе) әлеуметтік бейімдеу бағдарламаларына қатысу шарттары туралы;
әлеуметтік келісімшарт жасасу қажеттілігі, әлеуметтік келісімшартқа қатысушы тараптардың міндеттемелері және әлеуметтік келісімшартты бұзу шарттары туралы;
Заңның 2-бабы 2-тармағының 2) 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда атаулы әлеуметтік көмек мөлшерін өзгерту және (немесе) тоқтата тұру шарттары туралы, алты айға атаулы әлеуметтік көмек тағайындау құқығынан айыру туралы;
мемлекеттік органдар мен ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінен сұратылатын мәліметтер тізбесі;
мемлекеттік органдар мен ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелеріндегі жоқ мәліметтерді растайтын құжаттар беру мүмкіндігі туралы;

2) производится предварительный расчет среднедушевого дохода лица или семьи и размера адресной социальной помощи.
Консультирование в Центрах проводится консультантами, в случае обращения лица к акиму – ассистентами.
6. По результатам консультирования, лицо или семья (далее – заявитель) от себя лично или от имени семьи обращается с заявлением на назначение адресной социальной помощи по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом заявителю необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий личность (удостоверение личности (паспорт) гражданина Республики Казахстан, вид на жительство иностранца, постоянно проживающего в Республике Казахстан, удостоверение лица без гражданства, удостоверение беженца), а для оралманов – удостоверение оралмана – для идентификации.
Дополнительно к заявлению от совместно проживающих трудоспособных членов семьи, вовлекаемых в активные меры содействия занятости, прилагается заявление на регистрацию в качестве лица, ищущего работу, по форме согласно приложению 3 к стандарту государственной услуги "Регистрация лиц, ищущих работу", утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 279 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11342).
От имени лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, также предоставляется письменное заявление в произвольной форме одного из родителей или его законных представителей о согласии на осуществление трудовой деятельности.
7. При приеме заявления в присутствии заявителя Центр или аким самостоятельно формирует запросы в соответствующие информационные системы государственных органов и организаций (далее – информационные системы) через шлюз "электронного правительства", для получения следующих сведений:
1) удостоверяющих личность заявителя;
2) о статусе оралмана;
3) о статусе беженца;
4) о статусе иностранца;
5) о статусе лица без гражданства;
6) о регистрации по постоянному или временному месту жительства на каждого члена семьи;
7) о банковских реквизитах в уполномоченной организации по выдаче пособий;
8) об установлении инвалидности;
9) о регистрации рождения (смерти) ребенка (на всех детей);
10) об установлении опеки (попечительства);
11) об усыновлении (удочерении);
12) о регистрации заключения (расторжения) брака (супружества), за исключением случаев регистрации брака (супружества) за пределами Республики Казахстан;
13) о факте обучения в учебном заведении - если иждивенцы в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися очной формы обучения;

2) адамның немесе отбасының жан басына шаққандағы орташа табысын және атаулы әлеуметтік көмек мөлшерін алдын ала есептеу жүргізіледі.
Консультацияны Орталықтарда консультанттар, ал адам әкімге жүгінген жағдайда ассистенттер береді.
6. Консультация беру нәтижелері бойынша адам немесе отбасы (бұдан әрі - өтініш беруші) өз тарапынан немесе отбасының атынан осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтінішпен жүгінеді.
Бұл ретте, өтініші берушіде сәйкестендіру үшін өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі (паспорты), Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктің тұруға ыхтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, босқын куәлігі), ал оралмандар үшін - оралман куәлігі болуға тиіс.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тартылатын бірге тұратын еңбекке қабілетті отбасы мүшелері өтінішке "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды тіркеу" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 279 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11342 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік көрсетілген қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеуге өтінішті қоса береді.
Он алты жасқа толмаған адамның атынан ата-анасының немесе оның заңды өкілдерінің біреуінің еңбек қызметін жүзеге асыруға келісімі туралы еркін нысанда жазылған өтініш беріледі.
7. Өтініш қабылдау кезінде Орталық немесе әкім өтініш берушінің қатысуымен "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік органдардың және ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі - ақпараттық жүйе) сұрау салуды дербес келесі мәліметтерді алу үшін қалыптастырады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын;
2) оралман мәртебесі туралы;
3) босқын мәртебесі туралы;
4) шетелдік мәртебесі туралы;
5) азаматтығы жоқ адам мәртебесі туралы;
6) отбасының әрбір мүшесіне тұрақты немесе уақытша тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы;
7) жәрдемақыларды беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік деректемелер туралы;
8) мүгедектікті белгілеу туралы;
9) баланың (барлық балаларға) тууын (қайтыс болуын) тіркеу туралы;
10) қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы;
11) бала асырап алу туралы;
12) некені (ерлі-зайыптылықты) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тіркеу жағдайларын қоспағанда, неке (ерлі-зайыптылықты) қиюды (некені бұзуды) тіркеу туралы;
13) егер он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі асырауындағылар күндізгі оқу нысанының білім алушылары болып табылса - оқу орнында оқу фактісі туралы;

14) о доходах (заработная плата, социальные выплаты, доходы от предпринимательской деятельности, от сдачи в аренду недвижимого и (или) движимого имущества, от продажи недвижимого и (или) движимого имущества);
15) о статусе индивидуального предпринимателя;
16) о наличии у заявителя и членов его семьи факта назначения, выплаты или подачи заявления на назначение адресной социальной помощи;
17) о наличии личного подсобного хозяйства;
18) о трудовой деятельности (при наличии), для трудоспособных членов семьи, вовлекаемых в активные меры содействия занятости;
19) об образовании, квалификации, наличии специальных знаний или профессиональной подготовки (при наличии), для трудоспособных членов семьи, вовлекаемых в активные меры содействия занятости;
20) об алиментах и (или) о наличии задолженности по ним в течение трех месяцев подряд, предшествовавших кварталу обращения за назначением адресной социальной помощи;
21) о нахождении в местах лишения свободы или принудительного лечения членов семьи заявителя;
22) о наличии в собственности жилья, помещений;
23) о наличии в собственности земельного участка, предназначенного под индивидуальное жилищное строительство;
24) о наличие в собственности транспортного средства.
8. При отсутствии сведений в информационных системах заявитель представляет документы, подтверждающие сведения, отсутствующие в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций, а при отсутствии у заявителя такой возможности Центром по месту жительства, в сельской местности – акимом, оформляется письменный запрос в соответствующие государственный орган и (или) организацию.
Подача заявления и документов, подтверждающих сведения, отсутствующие в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций, третьими лицами для назначения адресной социальной помощи осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, претендующего на получение адресной социальной помощи.
Документы представляются заявителем в копиях и подлинниках для сверки.
9. По собственной инициативе заявитель представляет документы на бумажном носителе, подтверждающие сведения, указанные в пункте 7 настоящих Правил.
10. При рассмотрении заявления заявителя аким или Центр:
1) проверяет полноту сведений, полученных из информационных систем для назначения адресной социальной помощи, в письменном виде из соответствующих государственных органов и (или) организаций, а также документов, представленных заявителем в связи с отсутствием сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций;

14) табыс туралы (жалақы, әлеуметтік төлемдер, кәсіпкерлік қызметтен түскен табыстар, жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүлікті жалға беруден, жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүлікті сатудан түскен табыстар);
15) дара кәсіпкердің мәртебесі туралы;
16) өтініш берушіде және оның отбасы мүшелерінде атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісінің болуы туралы;
17) жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы;
18) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тартылатын отбасының еңбекке қабілетті мүшелері үшін еңбек қызметі туралы (бар болса);
19) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тартылатын отбасының еңбекке қабілетті мүшелері үшін білімі, біліктілігі, арнайы білімінің немесе кәсіптік даярлығының (бар болса) болуы туралы;
20) атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінер алдындағы үш ай қатарынан алимент туралы және (немесе) берешектің болуы туралы;
21) өтініш берушінің отбасы мүшелерінің бас бостандығынан айыру немесе мәжбүрлеп емдеу орындарында болуы туралы;
22) меншігінде тұрғын үй, үй-жайдың болуы туралы;
23) меншігінде жеке тұрғын үй құрылысына арналған жер учаскесінің болуы туралы;
24) меншігінде автокөлік құралының болуы туралы.
8. Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтініш беруші мемлекеттік органның немесе ұйымның тиісті ақпараттық жүйелерінде жоқ мәліметтерді растайтын құжаттарды береді, ал өтініш берушінің ондай мүмкіндігі болмаса, тұрғылықты жері бойынша Орталық, ауылдық жерде - әкім тиісті мемлекеттік органға және (немесе) ұйымға жазбаша сұрау салуды ресімдейді.
Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде жоқ мәліметтерді растайтын өтінішті және құжаттарды үшінші тұлғалардың атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін беруі атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
Өтініш беруші құжаттарды салыстырып тексеру үшін көшірмелерде және түпнұсқаларда ұсынады.
9. Өтініш беруші осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттарды қағаз жеткізгіште өз бастамасы бойынша ұсынады.
10. Өтініш берушінің өтінішін қарау барысында әкім немесе Орталық:
1) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін ақпараттық жүйелерден алынған, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан жазбаша түрде алынған мәліметтердің толықтығын, сондай-ақ өтініш иесінің берген мемлекеттік органның немесе ұйымның тиісті ақпараттық жүйелерінде жоқ мәліметтерді растайтын құжаттардың болмауына байланысты тексереді;

2) сканирует документы, представленные из соответствующих государственных органов в письменном виде, а также документы, представленные заявителем в связи с отсутствием сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций. Электронные копии документов удостоверяются электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) акима или специалиста Центра.
В случае отсутствия возможности сканирования документов – осуществляет копирование полученных документов. Бумажные копии документов удостоверяются подписью акима или специалиста Центра, после чего подлинники документов, полученных от заявителя, возвращаются ему вместе с отрывным талоном;
3) обеспечивает качество сканирования (копирования) и соответствие электронных и (или) бумажных копий документов подлинникам, полученным в соответствии с пунктами 6 и 8 настоящих Правил.
11. Аким или Центр безотлагательно вручает расписку об отказе в приеме заявления на назначение адресной социальной помощи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в случае:
установления недостоверности и (или) истечения срока действия документов, представленных заявителем в связи с отсутствием сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций;
наличия в информационных системах сведений, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение адресной социальной помощи.
12. В случае соответствия заявителя требованиям для назначения адресной социальной помощи:
1) аким в течение одного рабочего дня:
регистрирует заявление в журнале регистрации заявлений на назначение адресной социальной помощи по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и выдает заявителю отрывной талон к заявлению. При наличии доступа к информационным системам регистрирует заявление в электронном журнале регистрации заявлений на назначение адресной социальной помощи по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
формирует пакет документов, включающий сведения и документы, указанные в пунктах 6, 7 и 8 настоящих Правил, на бумажном носителе (далее – пакет документов) или электронный пакет документов (далее – ЭПД) для назначения адресной социальной помощи и удостоверяет его своей подписью или посредством ЭЦП, соответственно.
В случае оформления письменного запроса в государственные органы или организации срок формирования пакета документов или ЭПД продлевается до получения ответа на запрос, но не более тридцати календарных дней со дня направления письменного запроса, с письменным уведомлением об этом заявителя в течение двух рабочих дней со дня осуществления запроса в соответствующие государственные органы и (или) организации.
после принятия заявления передает его и сформированный пакет документов участковой комиссии для обследования материального положения заявителя (семьи) и подготовки заключения участковой комиссии по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Аким не позднее трех рабочих дней со дня получения заключения участковой комиссии передает в Центр пакет документов заявителя с приложением заключения участковой комиссии;

2) жазбаша түрде тиісті мемлекеттік өтініш беруші ұсынған құжаттарды және өтініш иесі берген мемлекеттік органның немесе ұйымның тиісті ақпараттық жүйелерінде жоқ мәліметтерді растайтын құжаттардың болмауына байланысты сканерлейді. Құжаттардың электрондық көшірмелері әкімнің немесе Орталық маманының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылады.
Құжаттарды сканерлеу мүмкіндігі болмаған жағдайда - алынған құжаттарды көшіруді жүзеге асырады. Құжаттардың қағаз көшірмелері әкімнің немесе Орталық маманының қолымен куәландырылады, одан кейін өтініш берушіден алынған құжаттардың түпнұсқалары үзбелі талонмен бірге оған қайтарылады;
3) сканерлеу (көшіру) сапасын және құжаттардың электрондық және (немесе) қағаз көшірмелерінің осы Қағидалардың 6 және 8-тармақтарына сәйкес алынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
11. Әкім немесе Орталық осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы әлеуметтік көмекті тағайындауға өтінішті қабылдаудан мынадай:
мемлекеттік органдардың және ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде мәліметтердің болмауына байланысты өтініш берушінің тапсырған құжаттарының қолдану мерзімі өтіп кеткенін және (немесе) дұрыс емес екенін белгілеген;
ақпараттық жүйелерде атаулы әлеуметтік көмек тағайындау, төлеу немесе өтініш беру фактілерін растайтын мәліметтер болған жағдайларда бас тарту туралы дереу қолхат береді.
12. Өтініш беруші атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін талаптарға сәйкес болған жағдайда:
1) әкім бір жұмыс күні ішінде:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтінішті тіркеу журналында өтінішті тіркейді және өтініш берушіге өтінішке үзбелі талон береді. Ақпараттық жүйелерге қолжетімділік болған кезде - осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтінішті тіркеудің электрондық журналында тіркейді;
Осы Қағидалардың 6, 7 және 8-тармақтарда көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды қамтитын құжаттар топтамасын (бұдан әрі - құжаттар топтамасы) немесе атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін құжаттардың электрондық топтамасын (бұдан әрі - ҚЭТ) қалыптастырады және оны тиісінше өзінің қолымен немесе ЭЦҚ арқылы куәландырады.
Мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұрау салуды ресімдеген жағдайда тиісті мемлекеттік органдарға және (немесе) ұйымдарға сұрау салу жүзеге асырылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш иесін жазбаша хабардар ету арқылы құжаттар топтамасын немесе ҚЭП-ты қалыптастыру мерзімі сұрау салуға жауап алғанға дейін, бірақ күнтізбелік 30 күннен артық емес күнге дейін ұзартылады;
өтініш қабылданғаннан кейін өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша учаскелік комиссияның қорытындысын дайындау үшін оны және қалыптастырылған құжаттар топтамасын учаскелік комиссияға береді;
Әкім учаскелік комиссияның қорытындысын алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей учаскелік комиссияның қорытындысын қоса бере отырып, өтініш берушінің құжаттар топтамасын Орталыққа береді;

2) Центр в течение одного рабочего дня:
регистрирует заявление в электроном журнале регистрации заявлений на назначение адресной социальной помощи по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и выдает заявителю отрывной талон к заявлению;
регистрирует трудоспособных членов семьи, в соответствии с их заявлениями, в качестве лиц, ищущих работу, согласно статье 13 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 2016 года "О занятости населения";
формирует пакет документов или ЭПД заявителя и удостоверяет его своей подписью или посредством ЭЦП, соответственно.
В случае оформления письменного запроса в государственные органы или организации срок формирования пакета документов или ЭПД продлевается до получения ответа на запрос, но не более тридцати календарных дней со дня направления письменного запроса, с письменным уведомлением об этом заявителя в течение двух рабочих дней со дня осуществления запроса в соответствующие государственные органы и (или) организации.
после принятия заявления передает его и сформированный пакет документов участковой комиссии для обследования материального положения заявителя (семьи) и подготовки заключения участковой комиссии по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
13. Участковая комиссия в течение семи рабочих дней со дня получения заявления на назначение адресной социальной помощи, электронных копий документов, копий документов, представленных заявителем в связи с их отсутствием в информационных системах государственных органов и (или) организаций от акима или Центра проводит обследование материального положения заявителя (семьи), по его результатам готовит заключение и передает его акиму или в Центр.
Обследование материального положения заявителя (семьи) проводится в присутствии заявителя, а в случае его отсутствия – одного из совершеннолетних дееспособных членов семьи.
Заключение подписывается членами участковой комиссии и представляется для ознакомления заявителю, а случае его отсутствия – совершеннолетнему дееспособному члену семьи, в присутствии которого было проведено обследование.
Отказ заявителя, а в случае его отсутствия – одного из совершеннолетних дееспособных членов семьи, в проведении обследования фиксируется в протоколе, который подписывается большинством членов участковой комиссии.
При повторном обращении заявителя на назначение адресной социальной помощи в течение одного календарного года проведение обследования осуществляется только в случаях необходимости уточнения сведений, представленных заявителем, а также изменения места жительства (в пределах одной административно-территориальной единицы), состава и доходов заявителя (семьи).

2) Орталық бір жұмыс күні ішінде:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтінішті тіркеудің электрондық журналында өтінішті тіркейді және өтініш берушіге өтінішке үзбелі талон береді;
еңбекке қабілетті отбасы мүшелерін, олардың өтініштері бойынша "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркейді;
өтініш берушінің құжаттар топтамасын немесе ҚЭП-ын қалыптастырады және оны өзінің қолтаңбасымен немесе тиісінше ЭЦҚ арқылы куәландырады;
Мемлекеттік органдар мен ұйымдарға жазбаша сұрау салуды ресімдеген жағдайда тиісті мемлекеттік органдарға және (немесе) ұйымдарға сұрау салу жүзеге асырылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіні жазбаша хабардар ету арқылы құжаттар топтамасын қалыптастыру мерзімі сұрау салуға жауап алғанға дейін, бірақ күнтізбелік отыз күнге дейін мерзімге ұзартылады;
Мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұрау салуды рәсімдеген жағдайда тиісті мемлекеттік органдарға және (немесе) ұйымдарға сұрау салу жүзеге асырылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш иесін жазбаша сұрау салумен хабардар ету арқылы құжаттар топтамасын немесе ЭҚП қалыптастыру пакетін әзірлеу мерзімі сұрау салуға жауап алғанға дейін, бірақ күнтізбелік 30 күннен артық емес күнге дейін ұзартылады;
өтінішті қабылдағаннан кейін өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша учаскелік комиссияның қорытындысын дайындау үшін оны және қалыптастырылған құжаттар топтамасын учаскелік комиссияға береді;
13. Учаскелік комиссия әкімнен немесе Орталықтан атаулы әлеуметті көмек тағайындауға өтінішті, құжаттардың электрондық көшірмелерін, мемлекеттік органдар мен (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде болмауына байланысты өтініш беруші ұсынған құжаттардың көшірмелерін алғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде өтініш берушінің материалдық жағдайына тексеру жүргізеді, оның нәтижесі бойынша қорытынды дайындап, оны әкімге немесе Орталыққа береді.
Өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру өтініш берушінің, ал ол болмаған жағдайда - отбасының кәмелетке толған әрекетке қабілетті мүшелерінің біреуінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Қорытындыға учаскелік комиссияның мүшелері қол қояды және өтініш берушіге, ал ол болмаған жағдайда, оның қатысуымен тексеру жүргізілген отбасының кәмелетке толған әрекетке қабілетті мүшесіне қарау үшін ұсынылады.
Өтініш берушінің, ал ол болмаған жағдайда - отбасының кәмелетке толған әрекетке қабілетті мүшелерінің біреуінің тексеру жүргізуден бас тартуы учаскелік комиссия мүшелерінің көпшілігі қол қоятын хаттамада тіркеледі.
Өтініш беруші күнтізбелік бір жыл ішінде атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға қайта жүгінген кезде тексеру жүргізу өтініш беруші ұсынған мәліметтерді нақтылау қажеттілігі, сондай-ақ өтініш берушінің (отбасының) тұрғылықты жері (бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде), құрамы мен табысы өзгерген жағдайларда ғана күнтізбелік бір жыл ішінде жүзеге асырылады.

14. Центр на основании полученных сведений из информационных систем государственных органов и (или) организаций, документов в бумажном виде из соответствующих государственных органов и (или) организаций, документов, представленных заявителем в связи с отсутствием сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций, или пакета документов от акима и заключения участковой комиссии в течение одного рабочего дня со дня их получения:
1) определяет вид оказываемой адресной социальной помощи: безусловной или обусловленной денежной помощи;
2) исчисляет совокупный доход лица (семьи) за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением адресной социальной помощи, в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5757) (далее – Правила исчисления совокупного дохода) и рассчитывает размер адресной социальной помощи лицу (семье).
Размер адресной социальной помощи на лицо (семью) рассчитывается уполномоченным органом в виде разницы между среднедушевым доходом и чертой бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице, из расчета на каждого члена семьи.
При необходимости, местные исполнительные органы района (города областного значения) с учетом особенностей регионов определяют домашний скот, птицу и земельный участок (земельную долю) как не дающие доход;
3) готовит электронный проект решения о назначении (изменении размера выплаты, приостановлении выплаты, прекращении выплаты, отказе в назначении) адресной социальной помощи, а также в случае назначения адресной социальной помощи - о предоставлении (отказе в предоставлении) гарантированного социального пакета (далее – проект решения) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, который подписывается посредством ЭЦП специалистом Центра, непосредственно осуществлявшим формирование ЭПД, руководителем структурного подразделения Центра и руководителем Центра;
4) осуществляет регистрацию электронного проекта решения в электронном журнале регистрации заявлений на назначение адресной социальной помощи по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

14. Орталық мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтердің, тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған жазбаша түрдегі құжаттардың, тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтердің болмауына байланысты өтініш беруші ұсынған құжаттардың немесе әкімнен алынған құжаттар топтамасының және учаскелік комиссия қорытындысының негізінде оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде:
1) көрсетілетін атаулы әлеуметтік көмек түрін айқындайды: шартсыз немесе шартты ақшалай көмек;
2) адамның (отбасының) жиынтық табысын "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5757 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесіне (бұдан әрі - Жиынтық табысты есептеу ережесі) сәйкес атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген тоқсан алдындағы тоқсан үшін есептейді.
Адамға (отбасына) берілетін атаулы әлеуметтік көмектің мөлшерін уәкілетті орган жан басына шаққандағы орташа табыс пен облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген отбасы мүшелерінің әрқайсысына қарай белгіленген кедейлік шегінің арасындағы айырма түрінде есептейді.
Қажет болған жағдайда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары өңірлердің ерекшеліктерін ескере отырып, үй малын, құсын және жер учаскесін (жер үлесін) табыс бермейді деп айқындайды;
3) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау (төлем мөлшерін өзгерту, төлемді тоқтата тұру, төлемді тоқтату, тағайындаудан бас тарту) тағайындау, сондай-ақ атаулы әлеуметтік көмек тағайындалған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдік берілген әлеуметтік пакетті ұсыну шешімнің электрондық жобасын (бұдан әрі - шешім жобасы) дайындайды, ҚЭТ қалыптастыруды тікелей жүзеге асыратын Орталық маманының ЭЦҚ-сы арқылы, Орталық құрылымдық бөлімшесінің басшысы және Орталық басшысы қол қояды;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық шешім жобасын атаулы әлеуметтік көмекті тағайындауға өтініштерді электрондық тіркеу журналында тіркеуді жүзеге асырады.

5) передает ЭПД и пакет документов в уполномоченный орган.
В случае определения обусловленной денежной помощи Центр на основании полученных сведений (документов) из информационных систем государственных органов и (или) организаций, документов в письменном виде из соответствующих государственных органов и (или) организаций, а также документов, представленных заявителем в связи с отсутствием сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций, или пакета документов от акима и заключения участковой комиссии, в течение одного рабочего дня со дня их получения:
1) определяет число незанятых трудоспособных членов семьи;
2) осуществляет регистрацию совместно проживающих незанятых трудоспособных лиц, входящих в состав семьи в соответствии со статьей 4 Закона "О государственной адресной социальной помощи" в качестве лиц, ищущих работу, согласно статье 13 Закона о занятости населения;
3) передает полученные сведения и документы в районную (городскую) или региональную комиссию по вопросам занятости населения для согласования назначения обусловленной денежной помощи при:
единовременной выплате обусловленной денежной помощи;
оказании активных мер содействия занятости и социальной адаптации, решение о предоставлении которых выходит за рамки компетенции уполномоченного органа.
Центр занятости в течение трех рабочих дней со дня получения заключения участковой комиссии или документов с заключением участковой комиссии от акима, а также, при необходимости, рекомендаций районной (городской) или региональной комиссии по вопросам занятости населения составляет индивидуальный план, включающий меры занятости и социальной адаптации, и заключает социальный контракт по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
В социальном контракте прописываются обязательства сторон по исполнению активных мер содействия занятости и социальной адаптации, рекомендованных в Типовом перечне мероприятий по содействию занятости и социальной адаптации по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, и принимаемые меры в случае их неисполнения.
Центр в течение одного рабочего дня со дня заключения социального контракта направляет в уполномоченный орган электронный проект решения с приложением ЭПД, включая рекомендации районной (городской) или региональной комиссии по вопросам занятости населения, а также подписанный сторонами социальный контракт для назначения адресной социальной помощи.

5) уәкілетті органға ҚЭТ-ты және құжаттар топтамасын береді.
Шартталған ақшалай көмекті айқындаған кезде Орталық мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтер (құжаттар), тиісті мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан алынған жазбаша түрдегі құжаттар, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде мәліметтердің немесе әкімнен құжаттар топтамасының және учаскелік комиссияның қорытындысының болмауына байланысты өтініш беруші ұсынған құжаттар негізінде оларды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде:
1) жұмыспен қамтылмаған еңбекке қабілетті отбасы мүшелерінің санын айқындайды;
2) "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңның 4-бабына сәйкес бірге тұратын жұмыспен қамтылмаған еңбекке қабілетті отбасы құрамына кіретін мүшелерді Халықты жұмыспен қамту туралы заңның 13-бабына сәйкес жұмыс іздеп жүрген адамдар ретінде тіркейді;
3) алынған мәліметтер мен құжаттарды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссияға:
шартты ақшалай көмектің біржолғы төлемі;
ұсынылуы туралы шешім уәкілетті органның құзыреті шегінен шығатын жұмыспен қамтуға және әлеуметтік бейімделуге жәрдемдесудің белсенді шараларын көрсету кезінде шартты ақшалай көмек тағайындауды келісу үшін береді.
Учаскелік комиссияның қорытындысын немесе әкімнен учаскелік комиссияның қорытындысы бар құжаттарды, сондай-ақ қажет болған жағдайда, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссияның ұсынымдарын алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығы жұмыспен қамту және әлеуметтік бейімдеу шараларын қоса алғанда, жеке жоспар жасайды және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады.
Әлеуметтік келісімшартта осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және әлеуметтік бейімдеу жөніндегі іс-шаралардың үлгілік тізбесінде ұсынылған жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және әлеуметтік бейімдеу шараларын орындау жөніндегі Тараптардың міндеттемелері және олар орындалмаған жағдайда қабылданатын шаралар жазылады.
Әлеуметтік келісімшарт жасалған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссияның ұсынымдарын, сондай-ақ Тараптар қол қойған әлеуметтік келісімшартты қоса алғанда, ҚЭТ-ты қоса бере отырып, электрондық шешім жобасын атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін уәкілетті органға жібереді.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссия тиісінше ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумағында жергілікті атқарушы органдар құрады және ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік сақтау министрінің 2016 жылғы 7 маусымдағы № 482 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13867 болып тіркелген) бекітілген Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия туралы үлгілік ережеге сәйкес қызметін жүзеге асырады.

15. Уполномоченный орган в соответствии с пунктом 8 статьи 4 Закона в течение трех рабочих дней со дня получения ЭПД и электронного проекта осуществляет:
1) проверку полноты и достоверности сведений, полученных из информационных систем и (или) полученных на бумажном носителе из соответствующих органов и (или) организаций либо от заявителя. При необходимости осуществляет запрос в соответствующие государственные органы, уполномоченные организации и информационные системы для уточнения представленных сведений заявителя. При этом срок принятия решения о назначении (изменении размера выплаты, приостановлении выплаты, прекращении выплаты, отказе в назначении) адресной социальной помощи, а также в случае назначения адресной социальной помощи - о предоставлении (отказе в предоставлении) гарантированного социального пакета продлевается по решению руководителя уполномоченного органа или лица, исполняющего его обязанности, на срок до тридцати календарных дней, с письменным уведомлением об этом заявителя в течение двух рабочих дней со дня осуществления запроса в соответствующие государственные органы и (или) организации;
2) проверку правильности выбранного вида адресной социальной помощи, исчисления совокупного дохода и расчета адресной социальной помощи лица (семьи), проведенного Центром;
3) возврат ЭПД и электронного проекта решения на доработку в случае обнаружения неполноты и недостоверности представленных документов, сведений и ошибок при выборе вида адресной социальной помощи, исчислении совокупного дохода и расчете размеров адресной социальной помощи лицу (семье);
4) принятие решения о назначении (изменении размера выплаты, приостановлении выплаты, прекращении выплаты, отказе в назначении) адресной социальной помощи, а также в случае назначения адресной социальной помощи - о предоставлении (отказе в предоставлении) гарантированного социального пакета (далее – решение о назначении адресной социальной помощи, предоставлении гарантированного социального пакета или отказе в них), о чем письменно, через Центр или акима, а также путем направления сообщения на абонентский номер в сетях сотовой связи уведомляет заявителя, а в случае отказа – с указанием его причин.
16. Адресная социальная помощь не назначается:
1) лицам (семьям), не являющимся малообеспеченными;
2) семье, трудоспособный член, за исключением лиц, указанных в пункте 6 статьи 2 Закона, которой отказался от участия в мерах содействия занятости – в течении шести месяцев со дня отказа от участия в мерах содействия занятости;

15. Уәкілетті орган Заңның 4-бабының 8-тармағына сәйкес ҚЭТ-ты немесе қағаз жеткізгіштегі құжаттар топтамасын және электрондық шешім жобасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде:
1) тиісті органдардан және (немесе) ұйымдардан немесе өтініш берушіден қағаз түрінде алынған және (немесе) ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтердің толықтығын және дәйектілігін тексереді. Қажеттігіне қарай тиісті мемлекеттік органдарға, уәкілетті ұйымдарға және орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне өтініш беруші ұсынған мәліметтерді нақтылау үшін сұрау салуларды жүзеге асырады. Бұл ретте атаулы әлеуметтік көмек тағайындау (төлем мөлшерін өзгерту, тағайындаудан бас тарту және төлемді тоқтату) туралы, сондай-ақ атаулы әлеуметтік көмек тағайындалған жағдайда кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну (ұсынудан бас тарту) туралы шешім қабылдау мерзімі ол туралы өтініш берушіні тиісті органдарға және (немесе) ұйымдарға сұрау салу жүзеге асырылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар ете отырып уәкілетті орган басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның шешімі бойынша күнтізбелік отыз күнге дейін ұзартылады;
2) таңдалған атаулы әлеуметтік көмек түрінің, жиынтық табысын есептеудің және Орталық жүргізген адамның (отбасының) атаулы әлеуметтік көмекті есептеуінің дұрыстығын тексеруді;
3) ұсынылған құжаттардың, мәліметтердің толық еместігі және дәйексіздігі және атаулы әлеуметтік көмек түрін таңдау, жиынтық табысты есептеу және адамға (отбасына) атаулы әлеуметтік көмек мөлшерін есептеу кезінде қателер табылған жағдайда ҚЭТ-ты және электрондық шешім жобасын пысықтауға қайтаруды;
4) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау (төлем мөлшерін өзгерту, төлемді тоқтата тұру, төлемді тоқтату, тағайындаудан бас тарту), сондай-ақ атаулы әлеуметтік көмек тағайындалған жағдайда кепілдендік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну (ұсынудан бас тарту) туралы шешім (бұдан әрі - атаулы әлеуметтік көмек тағайындау, кепілдендік берілген әлеуметтік ұсыну немесе олардан бас тарту туралы шешім) қабылдауды жүзеге асырады, бұл туралы жазбаша, Орталық немесе әкім арқылы немесе ұялы байланыс желілеріндегі абоненттік нөмірге хабарлама жіберу арқылы өтініш берушіні, ал бас тартылған жағдайда оның себептерін көрсете отырып, хабардар етеді.
16. Атаулы әлеуметтік көмек:
1) табысы аз адамдар болып табылмайтын адамдарға (отбасыларға);
2) Заңның 2-бабының 6-тармағында көрсетілген, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысудан бас тартқан адамдарды қоспағанда, отбасына - еңбекке қабілетті мүшесі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысудан бас тартқан күннен бастап алты ай ішінде;

3) лицу (семье) в случаях расторжения ранее заключенного социального контракта и (или) неисполнения обязательств, предусмотренных социальным контрактом по вине получателя – в течение шести месяцев, предшествующих обращению за назначением адресной социальной помощи;
4) лицам (семьям), предоставившим заведомо ложную информацию и (или) недостоверные документы для назначения адресной социальной помощи в течение шести месяцев, со дня представления;
5) лицам (семьям), которые согласно заключению участковой комиссии, подготовленного по результатам обследования их материального положения, не нуждаются в предоставлении адресной социальной помощи.
В случае изменения состава семьи в связи со смертью трудоспособного члена семьи, который в соответствии с подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта ранее отказался от участия в мерах содействия занятости и (или) не исполнил обязательства, предусмотренные социальным контрактом, в том числе повлекшие расторжение ранее заключенного социального контракта по его вине, предоставил заведомо ложную информацию и (или) недостоверные документы для назначения адресной социальной помощи, семья обращается за назначением адресной социальной помощи до истечения шестимесячного срока в порядке, установленном настоящими Правилами.
17. Решение о назначении адресной социальной помощи, предоставлении гарантированного социального пакета или отказе в них - подписывается руководителем уполномоченного органа или лицом, исполняющим его обязанности, с использованием ЭЦП.
18. Центр при возврате электронного проекта решения и ЭПД на доработку в течение трех рабочих дней:
1) уточняет сведения, представленные в документе, у заявителя или у акима;
2) производит расчеты совокупного дохода лица (семьи) и расчет размера адресной социальной помощи;
3) направляет доработанный ЭПД и электронный проект решения в уполномоченный орган с уточненными сведениями в порядке, определенном пунктом 14 настоящих Правил.
19. Центр в течение пяти рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом решения о назначении адресной социальной помощи, предоставлении гарантированного социального пакета или отказе в них представляет заявителю лично или через акима уведомление о назначении или отказе в назначении адресной социальной помощи по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
20. Выплата адресной социальной помощи производится уполномоченным органом путем зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выплате адресной социальной помощи.
21. Среднедушевой доход за квартал, предшествующий обращению, и размер назначенной адресной социальной помощи пересчитываются в случае:
изменения состава семьи - со дня изменения состава семьи;
выявления фактов или сведений, не учтенных при определении совокупного дохода семьи, за исключением предоставления заявителем ложных сведений и (или) недостоверных документов с целью получения адресной социальной помощи – с месяца обращения за адресной социальной помощью.
Получатель адресной социальной помощи в течение десяти рабочих дней со дня наступления указанных обстоятельств информирует Центр, а в сельской местности - акима об обстоятельствах, которые служат основанием для изменения размера адресной социальной помощи или права на ее получение.
При несвоевременном извещении получателем об обстоятельствах, влияющих на размер адресной социальной помощи, размер помощи пересчитывается с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее дня ее назначения, а в случае выявления представления заявителем ложных сведений и (или) недостоверных документов, повлекших за собой незаконные назначение и (или) выплату адресной социальной помощи, выплата адресной социальной помощи лицу (семье) прекращается.

3) бұрын жасалған әлеуметтік келісімшарт бұзылған және (немесе) әлеуметтік келісімшартта көзделген міндеттемелер алушының кінәсінен орындалмаған жағдайда адамға (отбасына) - атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінер алдындағы алты ай ішінде;
4) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар ұсынған адамдарға (отбасыларға) ұсынған күнінен бастап алты ай ішінде;
5) учаскелік комиссияның материалдық жағдайын тексеру нәтижелері бойынша дайындалған қорытындысына сәйкес атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге мұқтаж емес адамдарға (отбасыларға) тағайындалмайды.
Осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес бұдан бұрын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысудан бас тартқан еңбекке қабілетті отбасы мүшесінің қайтыс болуына немесе әлеуметтік келіссімшартта көзделген міндеттемелерді орындамауына, оның ішінде оның кінәсінен бұдан бұрын жасалған әлеуметтік келісімшарттың бұзылуының туындауына, атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар беруіне байланысты отбасы құрамы өзгерген жағдайда отбасы осы Қағидаларға белгіленген алты айлық мерзім өткенге дейін атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінеді.
17. Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау, кепілдік берілген әлеуметтік топтама ұсыну немесе олардан бас тарту туралы шешімге ЭЦҚ-ны қолдана отырып, уәкілетті органның басшысы немесе оның міндеттерін атқаратын адам қол қояды.
18. Орталық электрондық шешім жобасы және ҚЭТ пысықтауға қайтарылған кезде үш жұмыс күні ішінде:
1) құжатта көрсетілген мәліметтерді өтініш берушіден немесе әкімнен нақтылайды;
2) адамның (отбасының) жиынтық табысын және атаулы әлеуметтік көмек мөлшерін есептеуді жүргізеді;
3) пысықталған ҚЭТ-ты және электрондық шешім жобасын осы Қағидалардың 14-тармағында айқындалған тәртіппен нақтыланған мәліметтермен уәкілетті органға жібереді.
19. Орталық уәкілетті орган атаулы әлеуметтік көмек тағайындау, кепілдік берілген әлеуметтік топтама ұсыну немесе олардан бас тарту туралы шешімді қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушінің өзіне немесе әкім арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы әлеуметтік көмек тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы хабарламаны береді.
20. Атаулы әлеуметтік көмек төлеуді уәкілетті орган атаулы әлеуметтік көмек төлеу жөніндегі уәкілетті ұйымның банктік шоттарына аудару жолымен жүргізеді.
21. Жүгінер алдындағы тоқсандағы жан басына шаққандағы орташа табыс және тағайындалған атаулы әлеуметтік көмектің мөлшері мынадай жағдайларда қайта есептеледі:
отбасы құрамы өзгерген - отбасы құрамы өзгерген күннен бастап;
өтініш берушінің жалған мәліметтер және (немесе) дәйексіз құжаттар ұсынуын қоспағанда, отбасының жиынтық табысын айқындау кезінде есепке алынбаған фактілер немесе мәліметтер анықталған жағдайда - атаулы әлеуметтік көмекке жүгінген айдан бастап.
Атаулы әлеуметтік көмек алушы атаулы әлеуметтік көмек мөлшерінің немесе оны алу құқығының өзгеруіне негіз болатын мән-жайлар туындаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Орталықты, ал ауылдық жерде әкімді аталған мән-жайлар туралы хабардар етеді.
Алушы атаулы әлеуметтік көмек мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақытында хабардар етпеген кезде, көмек мөлшері көрсетілген мән-жайлар туындаған сәттен бастап, бірақ оны тағайындау күнінен ерте емес қайта есептеледі, ал өтініш берушінің атаулы әлеуметтік көмекті заңсыз тағайындауға және (немесе) төлеуге алып келген жалған мәліметтер және (немесе) дәйексіз құжаттар ұсынғаны анықталған жағдайда адамға (отбасыға) атаулы әлеуметтік көмек төлеу тоқтатылады.

22. В случае наступления обстоятельств, являющихся основаниями для изменения вида адресной социальной помощи (безусловная или обусловленная денежная помощь), получатель в течение 10 календарных дней извещает Центр, а в сельской местности – акима, об их наступлении.
Выплата ранее назначенной адресной социальной помощи производится без пересмотра до конца текущего квартала по действующему порядку.
Назначение адресной социальной помощи с учетом наступивших обстоятельств осуществляется при новом обращении за назначением государственной адресной социальной помощи в порядке, установленном настоящими Правилами.
Параграф 1. Порядок назначения безусловной денежной помощи
23. Безусловная денежная помощь оказывается малообеспеченным лицам (семьям) с ограниченными возможностями участия в активных мерах содействия занятости. К ним относятся:
1) одинокие и одиноко проживающие малообеспеченные:
лица, достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
инвалиды первой и второй группы;
лица, имеющие заболевания, по которым устанавливается срок временной нетрудоспособности более двух месяцев;
2) малообеспеченные семьи, в составе которых нет трудоспособных лиц или единственный трудоспособный член осуществляет уход за ребенком в возрасте до трех лет, ребенком-инвалидом, инвалидом первой или второй группы, престарелым, нуждающимся в постороннем уходе и помощи.
Безусловная денежная помощь назначается на текущий квартал с месяца обращения и выплачивается ежемесячно.
В случаях повторного обращения за назначением адресной социальной помощи для лиц (семей), указанных в подпункте 4) пункта 16 настоящих Правил адресная социальная помощь назначается с даты обращения по истечении шестимесячного срока.
Параграф 2. Порядок назначения обусловленной денежной помощи
24. Обусловленная денежная помощь оказывается в форме ежемесячных или единовременных денежных выплат, одиноким и (или) одиноко проживающим малообеспеченным трудоспособным лицам, а также малообеспеченным семьям, имеющим в своем составе трудоспособного (трудоспособных) члена (членов), в том числе физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), при условии его (их) участия в мерах содействия занятости и (или) при необходимости социальной адаптации.
Обусловленная денежная помощь назначается уполномоченным органом на период действия социального контракта (на текущий квартал) с месяца обращения и выплачивается ежемесячно или единовременно за период, установленный в социальном контракте. Способ выплаты обусловленной денежной помощи указывается заявителем в бланке заявления на назначение адресной социальной помощи при его подаче в Центр или акиму сельского округа.
Единовременная обусловленная денежная помощь используется исключительно на мероприятия, связанные с выполнением обязательств по социальному контракту, развитие личного подсобного хозяйства (покупка домашнего скота, птицы и другое), организацию индивидуальной предпринимательской деятельности (кроме затрат на погашение предыдущих займов, приобретение жилой недвижимости).
Срок использования обусловленной денежной помощи, выплаченной единовременно, определяется социальным контрактом, но не превышает три месяца.
В случае повторного обращения лица (семьи) за назначением адресной социальной помощи в последующих кварталах выплата единовременной обусловленной денежной помощи производится при подтверждении целевого использования ранее выданных сумм.
Получатель в течение одного рабочего дня после истечения срока целевого использования единовременной выплаты, установленного социальным контрактом, уведомляет ассистента (консультанта) о целевом использовании единовременной обусловленной денежной помощи и представляет ему копии подтверждающих документов, а также их оригиналы для сверки.
В случае выявления факта нецелевого использования средств единовременной обусловленной денежной помощи в ходе ежемесячного мониторинга реализации социального контракта ассистент (консультант) в течение одного рабочего дня со дня обнаружения уведомляет Центр об указанном факте.
Центр и уполномоченный орган принимают меры, предусмотренные пунктом 36 настоящих Правил.

22. Атаулы әлеуметтік көмек түрінің (шартты немесе шартсыз ақшалай көмек) өзгеруіне негіз болатын мән-жайлар туындаған жағдайда алушы күнтізбелік 10 күн ішінде Орталықты, ал ауылдық жерде әкімді аталған мән-жайлардың туындауы туралы хабардар етеді.
Бұрын тағайындалған атаулы әлеуметтік көмекті төлеу қолданыстағы тәртіп бойынша ағымдағы тоқсанның соңына дейін қайта қараусыз жүргізіледі.
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау туындаған мән-жайларды ескере отырып осы Қағидаларда белгіленген мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жаңа өтініш берген кезде жүзеге асырылады.
1-параграф. Шартсыз ақшалай көмек тағайындау тәртібі
23. Шартсыз ақшалай көмек жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу мүмкіндіктері шектеулі табысы аз адамдарға (отбасыларға) көрсетіледі. Оларға:
1) жалғызілікті және жалғыз тұратын табысы аз:
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар;
бірінші және екінші топтағы мүгедектер;
екі айдан астам мерзімге уақытша еңбекке қабілетсіздік белгіленетін аурулары бар адамдар;
2) құрамында еңбекке қабілетті адамдары жоқ немесе жалғыз еңбекке қабілетті мүшесі үш жасқа дейінгі балаға, мүгедек балаға, бірінші немесе екінші топтағы мүгедекке, бөгде адамның күтіміне және көмегіне мұқтаж қартқа күтімді жүзеге асыратын табысы аз отбасыларға көрсетіледі.
Шартсыз ақшалай көмек өтініш берген айдан бастап ағымдағы тоқсанға тағайындалады және ай сайын төленеді.
16-тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген адамдар (отбасылар) үшін атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін қайтадан өтініш берілген жағдайда атаулы әлеуметтік көмек өтініш берген күннен бастап алты ай мерзім өткеннен кейін тағайындалады.
2-параграф. Шартты ақшалай көмек тағайындау тәртібі
24. Шартты ақшалай көмек жалғызілікті немесе жалғыз тұратын еңбекке қабілетті табысы аз адамдарға, сондай-ақ өз құрамында еңбекке қабілетті мүшесі (мүшелері), оның ішінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлем төлеушілері болып табылатын жеке тұлғалар бар табысы аз отбасыларға, ол (олар) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) қажет болған кезде әлеуметтік бейімдеу шараларына қатысқан жағдайда көрсетіледі.
Шартты ақшалай көмекті уәкілетті орган әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзіміне (ағымдағы тоқсанға) өтініш жасалған айдан бастап тағайындайды және әлеуметтік келісімшартта белгіленген кезеңге ай сайын немесе бір рет төленеді. Шартты ақшалай көмекті төлеу әдісін өтініш беруші Орталыққа немесе ауылдық округ әкіміне ұсынылған кезде атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау туралы өтініштің бланкісінде көрсетеді.
Біржолғы шартталған ақшалай төлем әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындаумен байланысты іс-шараларға, жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға (үй малын, құстарды және басқаларды сатып алуға), дара кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыруға (бұрын алған қарыздарды өтеуді, тұрғын үй сатып алуды қоспағанда) ғана қолданылады.
Бір рет төленетін шартты ақшалай көмекті пайдалану мерзімі әлеуметтік келісімшартта айқындалады, бірақ үш айдан аспайды.
Адам (отбасы) келесі тоқсандарда атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға қайта жүгінген жағдайда біржолғы шартты ақшалай көмекті төлеу бұрын берілген сомалардың мақсатты пайдаланылуын растау кезінде ғана мүмкін болады.
Алушы әлеуметтік келісімшартта белгіленген біржолғы шартты ақшалай көмекті мақсатты пайдалану мерзімі аяқталған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде ассистентті (консультантты) біржолғы шартты ақшалай көмекті мақсатты пайдаланғаны туралы хабардар етеді және растайтын құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ салыстырып тексеру үшін олардың түпнұсқаларын ұсынады.
Әлеуметтік келісімшарттың орындалуын ай сайынғы бақылау кезінде біржолғы шартталған ақшалай көмек қаражатын мақсатсыз пайдалану фактісі анықталған жағдайда, ассистент (консультант) аталған факт туралы Орталыққа ол табылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Орталық және уәкілетті орган осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген шараларды қабылдайды.

В случаях повторного обращения за назначением адресной социальной помощи для лиц (семей), указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 16 настоящих Правил адресная социальная помощь назначается с даты обращения по истечении шестимесячного срока.
25. Условием назначения обусловленной денежной помощи является:
заключение социального контракта, где указываются обязательства сторон по участию в активных мерах содействия занятости и (или) в программах социальной адаптации;
участие трудоспособных членов малообеспеченной семьи в активных мерах содействия занятости и в программах социальной адаптации.
26. Участие в активных мерах содействия занятости не является обязательным условием для выплаты обусловленной денежной помощи следующим членам малообеспеченной семьи:
инвалидам первой и второй групп;
учащимся, студентам, слушателям, курсантам, магистрантам, интернам, докторантам, аспирантам очной формы обучения;
лицам, имеющим заболевания, по которым может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев;
лицам, осуществляющим уход за ребенком в возрасте до трех лет, ребенком-инвалидом, инвалидом первой или второй группы, престарелым, которые нуждаются в постороннем уходе и помощи;
лицам, имеющим постоянную работу.
27. Центр в течение трех рабочих дней со дня возникновения вакансий направляет уведомления зарегистрированным в качестве лиц, ищущих работу, трудоспособным лицам или трудоспособным членам семьи об имеющихся вакансиях (подходящей работе), оказывает им содействие в трудоустройстве, а также предоставляют услуги по социальной профессиональной ориентации и профессиональному обучению.
Уведомление передается заявителю через акима и (или) посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи непосредственно зарегистрированным трудоспособным лицам или трудоспособным членам семьи.
В случае отсутствия подходящей работы, Центр предлагает меры содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения".
28. При отказе от предложенной работы трудоспособных лиц, зарегистрированных в качестве лиц, ищущих работу или безработных, в связи с несоответствием их квалификации, уровня образования или с несоответствием транспортной доступности подходящей работы, Центр предлагает меры содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения".
29. При отказе трудоспособных лиц от подходящей работы либо от мер содействия занятости, при прекращении без уважительной причины трудовой деятельности или участия в активных мерах содействия занятости, а также при невыполнении обязательств, предусмотренных в социальном контракте, выявленных ассистентом (консультантом) в ходе ежемесячного мониторинга реализации социального контракта, Центр в течение одного рабочего дня со дня получения отчета консультанта о сопровождении социального контракта:

16-тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар (отбасылар) үшін атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға қайта өтініш берілген жағдайда атаулы әлеуметтік көмек өтініш берген күннен бастап алты ай мерзім өткеннен кейін тағайындалады.
25. Шартты ақшалай көмекті тағайындау шарты:
әлеуметтік келісімшарт жасасу, онда тараптардың жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары мен әлеуметтік бейімдеу шараларына қатысуы бойынша тараптардың міндеттемелері көрсетіледі;
табысы аз отбасылардың еңбекке қабілетті мүшелерінің жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына және әлеуметтік бейімдеу шараларына қатысуы.
26. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу табысы отбасының келесі мүшелеріне шартты ақшалай көмек төлеу үшін міндетті шарт болып табылмайды:
бірінші және екінші топтағы мүгедектерге;
күндізгі оқу бөлімінің оқушыларына, студенттеріне, тыңдаушыларына, курсанттарына, магистранттарына, интерндеріне, докторанттарына, аспиранттарына;
екі айдан астам еңбекке уақытша қабілетсіздік мерзімі белгіленуі мүмкін аурулары бар адамдарға;
үш жасқа дейінгі баланы, мүгедек баланы, бірінші немесе екінші топтағы мүгедек баланы, бөгде адамның күтіміне және жәрдеміне мұқтаж қарттарға күтім жасайтын адамдарға;
тұрақты жұмысы бар адамдарға.
27. Орталық бос жұмыс орындары пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелгендерге, еңбекке қабілетті адамдарға немесе отбасының еңбекке қабілетті мүшелеріне бос жұмыс орындары (лайықты жұмыс) туралы хабарлама жібереді, оларға жұмысқа орналасуға жәрдем көрсетеді, сондай-ақ әлеуметтік кәсіптік бағдарлау және кәсіптік оқыту бойынша қызметтер көрсетеді.
Хабарлама тіркелген еңбекке қабілетті адамдарға немесе еңбекке қабілетті отбасы мүшелеріне тікелей ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы беріледі.
Лайықты жұмыс болмаған жағдайда, Орталық "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын ұсынады.
28. Жұмыс іздеп жүрген адам немесе жұмыссыз ретінде тіркелген еңбекке қабілетті адамдар олардың біліктілігі, білім деңгейі немесе лайықты жұмыстың көлік қолжетімділігіне сәйкес келмеуіне байланысты ұсынылған жұмыстан бас тартқан кезде Орталық "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сәйкес мемлекеттік қолдау шараларын ұсынады.
29. Еңбекке қабілетті адамдар лайықты жұмыстан немесе жұмысқа орналасуға ықпал ету шараларынан бас тартқан жағдайда, еңбек қызметін дәлелсіз себептермен тоқтатқан немесе жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысқан кезде, сондай-ақ әлеуметтік келісімшартты іске асырудың ай сайынғы мониторингі барысында ассистент (консультант) айқындаған әлеуметтік келісімшартта көзделген міндеттемелер орындалмаған кезде Орталық әлеуметтік келісімшартты сүйемелдеу туралы консультанттың жауабын алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде:

1) готовит заключение о нарушении обязательств социального контракта по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) формирует электронный проект решения о прекращении выплаты обусловленной денежной помощи лицу (семье);
3) направляет электронный проект решения о прекращении выплаты обусловленной денежной помощи, включая заключение о нарушении обязательств социального контракта, в уполномоченный орган в порядке, определенном подпунктами 3) и 4) пункта 14 настоящих Правил.
30. Уполномоченный орган принимает решение о прекращении обусловленной денежной помощи лицу (семье) в порядке и сроки, определенные пунктами 15 и 17 настоящих Правил.
31. Центр в течение пяти рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом решения об изменении размера, о прекращении выплаты адресной социальной помощи представляет заявителю лично или через акима уведомление о прекращении (изменении размера) выплаты адресной социальной помощи по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
32. Мониторинг выполнения обязательств по социальному контракту проводится ежемесячно:
в районе (городе) – консультантом;
в сельской местности – ассистентами.
Мониторинг выполнения обязательств по социальному контракту проводится, в том числе на основании:
данных, полученных из информационных систем о поступлении социальных платежей и о ходе оказания активных мер содействия занятости в АИС "Рынок труда";
документов, представляемых трудоспособным членом семьи, подтверждающих целевое использование средств единовременной денежной помощи.
Ассистент (консультант) в течение одного рабочего дня со дня обнаружения факта невыполнения обязательств по социальному контракту уведомляет об этом Центр.
Центр и уполномоченный орган принимают меры, предусмотренные пунктами 29, 30 настоящих Правил.
33. Ассистент ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, представляет консультанту ежемесячный отчет ассистента о сопровождении социального контракта за отчетный период по населенным пунктам по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 11 к приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 августа 2018 года № 347 "Об утверждении форм отчетной документации в области адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17319) (далее – приказ № 347).
Консультант ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган ежемесячный отчет консультанта по социальной работе о сопровождении социального контракта за отчетный период по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 12 к приказу № 347.

1) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік келісімшарт міндеттемелерінің бұзылуы туралы қорытынды дайындайды;
2) адамға (отбасына) шартты ақшалай көмек төлеуді тоқтату туралы электрондық шешім жобасын қалыптастырады;
3) әлеуметтік келісімшарт міндеттемелерінің бұзылуы туралы қорытындыны қоса алғанда, шартты ақшалай көмек төлемін тоқтату туралы электрондық шешім жобасын осы Қағидалардың 14-тармағының 3) және 4) тармақшаларында айқындалған тәртіппен уәкілетті органға жібереді.
30. Уәкілетті орган адамға (отбасыға) төленетін шартты ақшалай көмекті тоқтату туралы шешімді осы Қағидалардың 15 және 17-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімде қабылдайды.
31. Орталық, уәкілетті орган шартты ақшалай көмек мөлшерін өзгерту туралы, шартты ақшалай көмек төлемін тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушінің өзіне немесе әкім арқылы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы әлеуметтік көмек төлемін.
32. Әлеуметтік келісімшартты іске асырудың мониторингі ай сайын жүргізіледі:
ауданда (қалада) - консультант;
ал ауылдық жерде - ассистент жүргізеді.
Әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мониторингі мыналардың:
ақпараттық жүйелерден әлеуметтік төлемдердің түскені туралы және "Еңбек нарығы" ААЖ жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын көрсету барысында түскен деректер;
біржолғы ақшалай көмек қаражатының нысаналы пайдаланылуын растайтын отбасының еңбекке қабілетті мүшесі беретін құжаттар негізінде жүргізіледі.
Ассистент (консультант) әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттеменің орындалмағаны туралы фактіні анықтаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ол туралы Орталыққа хабарлайды.
Орталық және уәкілетті орган осы Қағидалардың 29, 30-тармақтарында көзделген шараларды қабылдайды.
33. Ассистент ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3 күніне дейінгі мерзімде консультантқа "Атаулы әлеуметтік көмек саласындағы есепті құжаттамалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 10 тамыздағы № 347 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17319 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 347 бұйрық) 11-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша ассистенттің әлеуметтік келісімшартты сүйемелдеуі туралы есептік кезеңге елді мекендер бойынша ай сайынғы есепті ұсынады.
Консультант ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5 күніне дейінгі мерзімде № 347 бұйрығына 12-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттың әлеуметтік келісімшартты сүйемелдеу туралы есептік кезеңге ай сайынғы есепті ұсынады.

Глава 3. Порядок выплаты адресной социальной помощи
34. Выплата адресной социальной помощи получателю осуществляется на основании решения уполномоченного органа в денежной форме за счет средств местных бюджетов.
35. На основании решений о назначении адресной социальной помощи уполномоченный орган в течении одного рабочего дня обеспечивает включение назначенных сумм в платежную ведомость, которая представляется ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за месяцем принятия решения, в органы казначейства на оплату.
Суммы, образовавшиеся после формирования платежной ведомости на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Выплата адресной социальной помощи осуществляется ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за месяцем принятия решения о назначении адресной социальной помощи.
36. В случае выявления фактов или сведений, указывающих на предоставление заявителем ложной информации и (или) недостоверных сведений с целью получения адресной социальной помощи центр или аким в сельской местности в течение одного рабочего дня со дня выявления соответствующих фактов или сведений уведомляют об этом уполномоченный орган в письменной форме.
В течение одного рабочего дня со дня установления факта излишне выплаченных или необоснованно выплаченных сумм уполномоченный орган направляет получателю адресной социальной помощи письменное уведомление о возврате получателем адресной социальной помощи в добровольном порядке. Со дня направления уведомления выплата адресной социальной помощи приостанавливается.
При отсутствии возврата получателем адресной социальной помощи в добровольном порядке излишне выплаченных или необоснованно выплаченных ему сумм в полном объеме в течение месячного срока со дня направления получателю уведомления уполномоченный орган принимает меры по возврату излишне выплаченных или необоснованно выплаченных сумм в судебном порядке. Иск в суд подается по месту жительства получателя адресной социальной помощи в порядке, предусмотренном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.
При дальнейшем получении адресной социальной помощи излишне выплаченные суммы удерживаются из последующих выплат.
В случае дальнейшего получения адресной социальной помощи в другом регионе в связи с переездом получателя, излишне выплаченные суммы удерживаются с назначенных сумм по месту назначения адресной социальной помощи.
Если получатель осуществил возврат неправомерно полученной суммы адресной социальной помощи или ее части в соответствующий бюджет, то общая задолженность заявителя уменьшается на сумму возврата и подлежит учету в информационной системе, где производится назначение и выплата адресной социальной помощи. Для этого заявитель представляет в Центр, а в сельской местности – акиму сельского округа – подтверждающий документ, который сканируется и вводится в информационную систему, подписывается ЭЦП специалиста по назначению адресной социальной помощи, принявшего подтверждающий документ и осуществившего загрузку его сканированной копии в информационную систему, а также ЭЦП руководителя Центра или акима, после чего данная запись сохраняется в информационной системе без возможности корректировки.
Глава 4 . Порядок предоставления гарантированного социального пакета

3-тарау. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау тәртібі
34. Алушыға атаулы әлеуметтік көмек төлеу уәкілетті органның шешімі негізінде ақшалай нысанда жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
35. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындаудың шешімі негізінде уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде қазынашылық органдарына төлеуге шешім қабылдаған айдан кейінгі айдың 5-күніне қарай ай сайын тағайындалған сомаларды төлем ведомосына енгізуді қамтамасыз етеді.
Төлем айына төлеу ведомосын қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айда енгізілуге жатады.
Атаулы әлеуметтік көмекті төлеу ай сайын атаулы әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылданған айдан кейінгі айдың 10-күніне қарай жүзеге асырылады.
36. Атаулы әлеуметтік көмекті алу мақсатында өтініш берушінің жалған ақпараты және (немесе) дұрыс емес мәліметтерін көрсететін фактілер мен мәліметтер анықталған жағдайда, орталық немесе әкім ауылды жерде тиісті фактілер немесе мәліметтер анықталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органды жазбаша түрде хабардар етеді.
Артығымен төленген немесе негізсіз төленген сомалар туралы фактілер белгіленген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті орган атаулы әлеуметтік көмек алушыға атаулы әлеуметтік көмекті ерікті түрде қайтару туралы жазбаша хабарлама жібереді. Хабарлама жіберілген күннен бастап атаулы әлеуметтік көмек төлеу тоқтатылады.
Атаулы әлеуметтік көмек алушы артығымен төленген немесе негізсіз төленген соманы ерікті түрде толық көлемде алушыға хабарлама жіберілген күннен бастап бір айлық мерзімде қайтармаса, уәкілетті орган артығымен төленген немесе оған негізсіз төленген соманы қайтару бойынша сот тәртібімен шаралар қабылдайды. Сотқа арыз атаулы әлеуметтік көмек алушының тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының Азаматтық процессуалдық кодексінде көзделген тәртіппен беріледі.
Атаулы әлеуметтік көмек алғаннан кейін артық төленген сомалар кейінгі төлемдерден ұсталады.
Алушының көшуіне байланысты басқа өңірде атаулы әлеуметтік көмекті одан әрі алған жағдайда, артық төленген сома атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау орны бойынша тағайындалған сомадан ұсталады.
Егер алушы заңсыз алынған атаулы әлеуметтік көмектің сомасын немесе оның бір бөлігін тиісті бюджетке қайтарса, онда өтініш берушінің жалпы қарызы қайтарым сомасына азаяды және атаулы әлеуметтік көмек тағайындалған және төленген ақпараттық жүйеде тіркелуі керек. Ол үшін өтініш беруші жұмыспен қамту орталығына, ал ауылдық жерлерде - ауылдық округтің әкіміне - ақпараттық жүйеге сканерден өткізіліп, енгізілген, атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау үшін маманның ЭЦҚ қол қойылады, ол растау құжатын қабылдап, сканерленген көшірмесін ақпараттық жүйеге жүктейді, сондай-ақ жұмыспен қамту орталығы басшысының немесе әкімнің ЭЦҚ-сы, содан кейін бұл жазба түзету құқығынсыз ақпараттық жүйеде сақталады.
4 тарау. Кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну тәртібі

37. Решение о предоставлении детям в возрасте от одного до восемнадцати лет гарантированного социального пакета принимается одновременно с принятием решения о назначении адресной социальной помощи и оформляется одним решением по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Гарантированный социальный пакет предоставляется в периоды, указанные в пункте 39 настоящих Правил в видах и объемах, определенных Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1-1 статьи 7 Закона.
38. Гарантированный социальный пакет предоставляется малообеспеченным семьям из числа получателей безусловной или обусловленной денежной помощи, имеющим на момент назначения адресной социальной помощи:
детей в возрасте от одного до шести лет, - на период назначения адресной социальной помощи;
детей в возрасте от шести до восемнадцати лет, обучающихся в организациях среднего образования, – в период соответствующего учебного года.
39. В рамках гарантированного социального пакета детям в возрасте от одного до шести лет:
продуктовые наборы предоставляются ежемесячно на период назначения адресной социальной помощи или один раз в последний месяц квартала в объеме не ниже общего количества наборов в месяц, приходящихся на период назначенной адресной социальной помощи;
набор товаров бытовой химии предоставляется один раз в квартал в период назначения адресной социальной помощи.
При этом вид продуктового набора с учетом возраста ребенка определяется исходя из возраста ребенка на момент даты подачи лицом (семьей) заявления на назначение адресной социальной помощи и предоставляется на период ее назначения.
Гарантированный социальный пакет для детей в возрасте от шести до восемнадцати лет, обучающихся в организациях среднего образования, включает на каждого ребенка:
комплект школьной формы либо спортивной формы, предоставляемый один раз в год семьям, являющимся получателями адресной социальной помощи по состоянию на 31 августа соответствующего года;
комплект школьно-письменных принадлежностей, предоставляемый один раз в год семьям, являющимся получателями адресной социальной помощи по состоянию на 31 августа соответствующего года;
одноразовое горячее питание по месту обучения в учебные дни в период учебного года;
льготный проезд на общественном транспорте (кроме такси) в размере не менее 50 процентов от полной стоимости билета при перевозке на общественном транспорте, предоставляемый по решению местных представительных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
40. Для получения помощи, предусмотренной гарантированным социальным пакетом лицо (семья) предоставляет нижнюю отрывную часть уведомления в организацию образования по месту обучения ребенка. Предоставление помощи для детей в возрасте от шести до восемнадцати лет, обучающихся в организациях среднего образования осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года № 64 "Об утверждении Правил формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников".

37. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылданған кезде бір мезгілде бір жастан он сегіз жасқа дейінгі балаларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама беру туралы шешім қабылданады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір шешіммен ресімделеді.
Кепілдік берілген әлеуметтік топтама осы Қағидалардың 39-тармағында көрсетілген кезеңдерде Қазақстан Республикасының Үкіметі Заңның 7-бабының 1-1-тармағына сәйкес айқындығын түрлер мен көлемде ұсынылады.
38. Кепілдік берілген әлеуметтік топтама атаулы әлеуметтік көмек тағайындау кезінде:
атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау кезеңінде - бір жастан алты жасқа дейінгі балалары бар;
тиісті оқу жылы кезеңінде - орта білім беру ұйымдарында оқитын алтыдан он сегіз жасқа дейінгі балалары бар шартты және шартсыз ақшалай көмек алушылар қатарындағы табысы аз отбасыларға ұсынылады.
39. Бір жастан алты жасқа дейінгі балаларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде:
азық-түлік жиынтықтары ай сайын атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау кезеңінде немесе тоқсанына бір рет атаулы әлеуметтік көмек көрсету кезеңіндегі айлық жиынтық санынан кем емес мөлшерде беріледі;
тұрмыстық химия тауарларының жиынтығы тоқсанына бір рет атаулы әлеуметтік көмек тағайындау кезеңінде ұсынылады.
Бұл ретте баланың жасын ескере отырып, азық-түлік жиынтығының түрі адамның (отбасының) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініш берген кезде және оны тағайындау кезеңінде көрсетілетін баланың жасына байланысты анықталады.
Орта білім беру ұйымдарында оқитын алты жастан он сегіз жасқа дейінгі балаларға арналған кепілдік берілген әлеуметтік топтама әр балаға:
тиісті жылдың 31 тамыз жағдай бойынша атаулы әлеуметтік көмек алушы отбасыларына жылына бір рет берілетін мектеп формасы немесе спорттық киім жиынтығы;
тиісті жылдың 31 тамыз жағдай бойынша атаулы әлеуметтік көмек алушы отбасыларына жылына бір рет берілетін мектепке қажетті құралдар жиынтығы;
оқу жылы ішінде мектеп күндері оқу орнында бір реттік ыстық тамақтану;
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі және "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан республикасының заңдарына сәйкес жергілікті өкілді органдарының шешімдері бойынша ұсынылатын қоғамдық көлікте (таксиден басқа) тасымалдау кезінде билеттің толық құнының 50 пайызынан кем емес мөлшерде қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүру.
40. Кепілдік берілген әлеуметтік топтамада көзделген көмекті алу үшін адам (отбасы) хабарламаның төменгі бөлігін баланың оқыған жеріндегі оқу орнына ұсынады. Көмек Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік білім беру мекемелерінің мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты қалыптастыру, жұмсау бағыты мен оларды есепке алу қағидаларына сәйкес іске асырылады.

41. Для обеспечения гарантированного социального пакета детям в возрасте от одного до шести лет местные исполнительные органы проводят закуп продуктовых наборов и наборов товаров бытовой химии в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Доставка продуктовых наборов и наборов товаров бытовой химии обеспечивается местными исполнительными органами через поставщика по адресу места проживания получателей гарантированного социального пакета, указанного в заявлении на назначение адресной социальной помощи.
42. Центр, а в сельской местности - аким сельского округа или ассистент письменно уведомляют получателя о дате поставки, а также о видах и объемах гарантированного социального пакета, определенных Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1-1 статьи 7 Закона.
Уведомление в произвольной форме с указанием даты поставки гарантированного социального пакета вручается или направляется одному из членов семьи, достигшему совершеннолетнего возраста.
43. При получении гарантированного социального пакета получатель проверяет соответствие гарантированного социального пакета согласно ранее выданному уведомлению, а также на соответствие требованиям, установленных Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" и подтверждает это своей подписью в ведомости получателей гарантированного социального пакета согласно приложению 11.
Подписанные получателем ведомость получателей гарантированного социального пакета служат основанием для осуществления взаиморасчҰтов местных исполнительных органов с поставщиками.
При возникновении вопросов к предоставленному гарантированному социальному пакету получатель обращается в уполномоченный орган и в иные органы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
44. Прекращение выплаты безусловной или обусловленной денежной помощи не является основанием для прекращения предоставления гарантированного социального пакета семьям, указанным в абзаце третьем пункта 38 настоящих Правил.
При последующем обращении лица (семьи) за назначением адресной социальной помощи в период соответствующего учебного года, предоставление гарантированного социального пакета прекращается в случаях:
предоставления семьей заведомо ложных сведений и (или) недостоверных документов;
при превышении среднедушевых доходов семьи черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице.
Приложение 1
к Правилам назначения и
выплаты государственной
адресной социальной помощи
Форма
Заявление на назначение государственной адресной социальной помощи
В центр занятости населения _________________________________________
(населенный пункт, район, область)
от ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
проживающего по адресу ____________________________________________
(населенный пункт, район)
__________________________________________________________________
(улица, № дома и квартиры, телефон)
индивидуальный идентификационный номер____________________________
документ удостоверяющий личность:
вид документа __________________________
№ документа/серия ___________ дата выдачи ________ кем выдан _________
Банковские реквизиты:
Наименование банка_________________________________________________
Банковский счет № _________________________________________________
Тип счета: текущий _________________________________________________
Прошу назначить мне (моей семье) состоящей из _____ человек, адресную социальную помощь в виде:
(отметить галочкой)
безусловной денежной помощи
обусловленной денежной помощи (единовременно/ежемесячно)
(нужное подчеркнуть)
а также предоставить как получателю адресной социальной помощи гарантированный социальный пакет на на моих детей в возрасте:
от одного года до шести лет
от шести до восемнадцати лет
а также направить меня и (или) трудоспособных членов моей семьи для участия в активных мерах содействия занятости населения.
Одновременно прошу рассмотреть возможность предоставления мне и членам моей семьи мер социальной адаптации.
Состав моей семьи следующий:

41. Бір жастан алты жасқа дейінгі балаларды кепілдік берілген әлеуметтік топтамамен қамтамасыз ету үшін жергілікті атқарушы органдар "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы ҚР заңына сәйкес азық-түлік жиынтықтарын және тұрмыстық химия тауарларының жиынтығын сатып алуды жүргізеді.
Азық-түлік жиынтықтары мен тұрмыстық химия тауарларының жиынтықтарын жеткізуді жергілікті атқарушы органдар кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы алушының өтінішінде көрсетілген әлеуметтік топтаманы алушының тұрғылықты жері бойынша қамтамасыз етеді.
42. Орталық, ал ауылдық елді мекенде-ауылдық округтің әкімі немесе ассистент алушыны, жеткізу күні, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметі Заңының 7-бабы 1-1 тармағына сәйкес қаулысында айқындалған кепілдік берілген әлеуметтік топтаманың түрлері мен көлемі туралы хабардар етеді.
Жиынтықтардың жеткізілген күнін көрсете отырып, ерікті түрдегі хабарлама кәмелетке толған отбасы мүшелерінің біріне тапсырылады немесе жіберіледі.
43. Алушы кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы алған кезде кепілдік берілген әлеуметтік топтаманың бұрын берілген хабарламаға сәйкестігін, сондай-ақ "Азық-түлік өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және оны еркін нысандағы ведомство өз қолтаңбасымен растайды.
Алушы қол қойған ведомостар жергілікті атқарушы органдардың өнім берушілермен өзара есеп айырысуды жүзеге асыруы үшін негіздеме болып табылады.
Ұсынылған кепілдік берілген әлеуметтік топтамаға наразылықтар болған кезде алушы "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкілетті органға және өзге де органдарға жүгінеді.
44. Шартсыз немесе шартты ақшалай көмек төлемін тоқтату осы Қағидалардың 38-тармағының бірінші бөлігінің үшінші абзацында көрсетілген балалары бар отбасыларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама беруді тоқтатуға негіз болып табылмайды.
Тиісті оқу жылы ішінде адам (отбасы) атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш берген кезде, кепілдік берілген әлеуметтік топтама беру келесі жағдайларда тоқтатылады:
отбасына көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар ұсыну;
егер отбасының жан басына шаққандағы кірісі облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада белгіленген кедейлік шегінен асып кетсе.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш
Халықты жұмыспен қамту орталығына ________________________________________
(елді мекен, аудан, облыс)
___________________________________________________________ ________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
мекенжайында тұратын (елді мекен, аудан)
__________________________________________________________________________
(көшесі, үй және пәтер, телефон №)
жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________________
жеке басты куәландыратын құжат:
құжат түрі_________________________________________________________________
құжат № /сериясы ________ берілген күні ________ кім берді____________
Менің ______ адамнан тұратын отбасыма:
(белгі қойылсын)
шартсыз ақшалай көмек
шартты ақшалай көмек (бір жолғы/ай сайынғы)
сондай-ақ атаулы әлеуметтік көмек алушы ретінде менің балаларыма кепілдік берілген әлеуметтік топтама ұсыну:
бір жастан алты жасқа дейін
алты жастан он сегіз жасқа дейін
(қажетінің асты сызылсын)
түріндегі атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды) сұраймын, сондай-ақ мені және (немесе) менің отбасымның еңбекке қабілетті мүшелерін халықты жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуға жіберуді сұраймын.
Сонымен қатар маған және менің отбасымның мүшелеріне әлеуметтік бейімдеу шараларын көрсету мүмкіндігін қарауды сұраймын.
Менің отбасымның құрамы келесідей:

Сведения о заявителе и лицах, входящих в состав семьи в соответствии со статьей 4 Закона "О государственной адресной социальной помощи" зарегистрированных по одному адресу, а также сведения о членах семьи в соответствии со статьей 4 Закона "О государственной адресной социальной помощи" не требуется факт совместного проживания:
№ Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственные отношения
Статус (работающий, работающий пенсионер, пенсионер по возрасту, инвалид, безработный, в отпуске по уходу за ребенком, домохозяйка, студент, школьник, дошкольник)
Место работы и должность для работающих, место учебы для учащихся в настоящее время (класс обучения в школе), для детей дошкольного возраста дошкольная организация
Образование для лиц старше 15 лет (специальность по диплому)
При обращении в 3 квартале до 31 августа указать на детей, обучающихся в школе, выбор одного наименования комплект школьной формы (ШФ) либо спортивного костюма (СК) на предстоящий учебный год
Сведения о лицах, входящих в состав семьи в соответствии со статьей 4 Закона "О государственной адресной социальной помощи", зарегистрированных по другому адресу*, а также сведения о членах семьи в соответствии со статьей 4 Закона "О государственной адресной социальной помощи" не требуется факт совместного проживания:
Примечание:
* указываются члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по месту жительства в пределах одного населенного пункта.
Доход моей семьи в ___ квартале 20__ года следующий:
Фамилия, имя, отчество (при наличии) членов семьи
Место работы, учебы
Документально подтвержденные суммы доходов
Прочие заявленные доходы
По оплате труда
Пенсии, пособия и иные выплаты
Алименты
от предпринимательской деятельности других видов деятельности
Иные виды дохода
О ведении личного подсобного хозяйства:
Объект личного подсобного хозяйства
Единица измерения
Количество
Возраст (для домашнего скота, птицы)
Дача
Огород
Земельный участок, в том числе приусадебный
Условная земельная доля
Имущественный пай (год выдачи)
Домашний скот, птица:
крупный рогатый скот: коровы, быки
кобылы, жеребцы
верблюды, верблюдицы
овцы, козы
куры, утки, гуси
Свиньи
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, двадцатизначного номера текущего счета (IBAN код), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну, содержащихся в информационных системах необходимых для назначения адресной социальной помощи или отказа в ее назначении.
Настоящим выражаю согласие на использование информации о лицах, входящих в состав семьи (включая меня) в соответствии со статьей 4 Закона "О государственной адресной социальной помощи", (доходы, образование, место жительства, семейное положение) для определения права на назначение адресной социальной помощи, проверку, приведение в соответствие и обновление соответствующей информации в информационных системах государственных органов, а также на использование (передачу) указанных мною сведений и сведений, полученных из информационных систем, моего статуса, как получателя адресной социальной помощи в моих интересах, в том числе для предоставления гарантированного социального пакета.
Я информирован (а) и даю согласие на передачу третьим лицам сведения о моем статусе как получателя адресной социальной помощи.
В случае возникновения изменений в предоставленных мною данных и (или) возникновения обстоятельств, влияющих на право получения адресной социальной помощи, в том числе получения гарантированного социального пакета, обязуюсь в течение десяти рабочих дней сообщить о них.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактные данные заявителя:
телефон______ мобильный_______ Е-маil__________
"____"__________20__ года __________________ (дата) (подпись заявителя)
Для служебных отметок центра занятости населения
Документы приняты "____"__________20__ года
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лица, принявшего документы)
_________ Регистрационный номер заявителя (семьи)
Заявление с прилагаемыми документами переданы в участковую комиссию:
"__"__________ 20__ года
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, передающего документы)
Заявление с прилагаемыми документами принято участковой комиссией
"__"__________ 20__ года
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись члена участковой комиссии, принявшего документы)
Заявление с прилагаемыми документами получены от участковой комиссии:
"__"__________ 20__ года __________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, передающего документы)
Дата приема документов заявителя от акима города районного значения, поселка, села, сельского округа Центром занятости населения
"__"_____ 20_ года
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лица, передающего документы)
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лица, принявшего документы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _
(линия отреза отрывного талона)
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Заявление гражданина(ки) _______________с прилагаемыми документами в количестве____ штук, с регистрационным номером семьи ____________________________принято "____" _____________20__ года
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лица, принявшего документы
Приложение 2
к Правилам назначения и
выплаты государственной
адресной социальной помощи
Форма
РАСПИСКА № _______
об отказе в приеме заявления на назначение адресной социальной помощи
от "___" _________ 20 ____ года
Центр занятости населения __________________________________________
(населенный пункт, район, область)
Гражданину(ке)_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" _____________20___ года
Дата обращения "___" _____________ 20 ___ года
Отказано в приеме заявления на назначение адресной социальной помощи по причине:
установления недостоверности и (или) истечения срока действия документов, представленных заявителем в связи с отсутствием сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и организаций;
наличия в информационных системах сведений, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение адресной социальной помощи.
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность и подпись ответственного лица)
Приложение 3
к Правилам назначения и
выплаты государственной адресной
социальной помощи
Форма
Журнал регистрации заявлений на назначение адресной социальной помощи
№ п/п
Регистрационный номер семьи
Дата приема заявления
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Адрес проживания заявителя
Дата передачи на рассмотрение участковой комиссии
Дата принятия заключения от участковой комиссии
Дата направления на рассмотрение районной (городской) или региональной комиссии по вопросам занятости
Дата получения рекомендации районной (городской) или региональной комиссии по вопросам занятости
Номер и дата заключения социального контракта
Продолжение таблицы
Дата направления проекта решения с пакетом документов заявителя в уполномоченный орган
Вид адресной социальной помощи (безусловная /обусловленная)
Дата решения о назначении (изменении размера выплаты, приостановлении выплаты, прекращении выплаты, отказе в назначении) адресной социальной помощи, а также в случае назначения адресной социальной помощи - о предоставлении (отказе в предоставлении) гарантированного социального пакета
Период назначения (указать в месяцах)
Общая сумма назначенной выплаты на семью (в тенге)
Номер и дата заключения дополнительного соглашения
Дата решения Уполномоченного органа о назначении или об отказе в назначении по дополнительному соглашению
Общая сумма назначенной выплаты на семью (в тенге)
Приложение 4
к Правилам назначения и
выплаты государственной
адресной социальной помощи
Форма
Заключение участковой комиссии № __ __ _________ 20__ года
Участковая комиссия в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан
от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи", рассмотрев
заявление и прилагаемые к нему документы семьи (заявителя)
______________________________________________________________________________;
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
на основании ____________________________________________________________________
представленных документов и результатов обследования материального положения
заявителя (семьи) выносит заключение об
________________________________________________________________________________
(отсутствии нуждаемости, безусловной/обусловленной (единовременно/ежемесячно)
денежной помощи (нужное подчеркнуть)
Председатель комиссии: _______________________
_____________________________________________
Члены комиссии: ______________________________
___________________________________________ _______________________
___________________________________________ _______________________
___________________________________________ _______________________
________________________________________________________________________________
(подписи) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заключение с прилагаемыми документами в количестве ____ штук принято "__"____________ 20__ года
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность,
_____________________________________
подпись работника центра занятости населения или подпись акима поселка, села, сельского
округа, в случае проживания заявителя в сельской местности принявшего документы.
Приложение
к Заключению участковой комиссии
№ ___ от _____________20__года
Форма
Акт обследования участковой комиссией материального положения заявителя
на назначение адресной социальной помощи
от "___" ________ 20__ года __________________________________________
(населенный пункт)

"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңның 4-бабына сәйкес бір мекенжай бойынша тіркелген өтініш беруші мен отбасы құрамына кіретін адамдар туралы мәліметтер, сондай-ақ "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңның 4-бабына сәйкес бірге тұру фактісі талап етілмейтін отбасы мүшелері туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Туыстық қатынастары
Мәртебесі (жұмыс істейді, жұмыс істейтін зейнеткер, жасы бойынша зейнеткер, мүгедек, жұмыссыз, бала күтімі бойынша демалыста, үй шаруашылығындағы адам, студент, оқушы, мектепке дейінгі оқушы)
Жұмыс істейтіндердің жұмыс орны және қызметі, қазіргі кездегі (мектептегі оқу сыныбы) мектепке дейінгі ұйымдардағы балалардың оқу орны
15 жастан асқан адамдардың білімі (диплом бойынша мамандығы)
3-тоқсанда 31 тамызға дейін өтініш білдірген кезде мектепте оқитын балаларға бір атау таңдау мектеп формасы (ШФ) жиынтығы немесе алдағы оқу жылына арналған спорттық костюм (СК) көрсету
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңның 4-бабына сәйкес басқа мекенжай бойынша тіркелген отбасы құрамына кіретін адамдар туралы мәліметтер, сондай-ақ "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңның 4-бабына сәйкес бірге тұру фактісі талап етілмейтін отбасы мүшелері туралы мәліметтер:
Ескертпе:
* бірге тұратын, ортақ шаруашылық жүргізетін және бір елді мекенде тіркелген отбасы мүшелері көрсетіледі.
20__жылғы ___тоқсанда менің отбасымның табысы келесідей:
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыс, оқу орны
Көрсетілген табыстар
Еңбекке ақы төлеу бойынша
Зейнетақы, жәрдемақы және басқа төлемдер
Алименттер
Кәсіпкерлік қызметтен, басқа да қызметтерден
Табыстың өзге түрлері
Жеке қосалқы шаруашылық жүргізу туралы
Жеке қосалқы шаруашылық объектісі
Өлшем бірлігі
Саны
Жасы (үй малының, құстың)
Саяжай
Бақша
Жер учаскесі, оның ішінде үй жанындағы
Шартты жер үлесі
Мүліктік пай (берілген жылы)
Үй малы, құсы:
Ірі қара: сиыр, бұқа
Жылқы: бие, айғыр
түйе
қой, ешкі
тауық, үйрек, қаз
шошқа
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту үшін қажетті менің дербес мәліметтерімді, жиырма таңбалық ағымдығы есепшоттың нөмірін (ІBAN коды), жинақтауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Осы арқылы жобаға қатысу заңдылығын бағалау үшін "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңның 4-бабына сәйкес отбасы құрамына кіретін адамдар (өзімді қоса алғанда) туралы ақпаратты (табысы, білімі, тұрғылықты жері, отбасылық жағдайы) пайдалануға, сондай-ақ менің мүдделерім бойынша атаулы әлеуметтік көмек алушы ретіндегі мәртебем, оның ішінде кепілдендірілген әлеуметтік пакетті ұсыну үшін өзім көрсеткен ақпараттарды және ақпараттық жүйелерден алынған ақпаратты пайдалануға (беру), келісім білдіремін.
Мен атаулы әлеуметтік көмек алушы ретінде мәртебем туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге келісімді беремін және хабардармын.
Мен ұсынған деректерде өзгерістер және (немесе) атаулы әлеуметтік көмек алу, оның ішінде кепілдендірілген әлеуметтік пакет алу құқығына әсер ететін мән-жайлар туындаған жағдайда олар туралы он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауапқа тартылатыным туралы ескертілді.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші адамдардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефон__________ ұялы телефон ___________ Е-маіl _______________
20___ жылғы "___" ______________ ______________________________
(күні)            (өтініш берушінің қолы)
Жұмыспен қамту орталығының қызметтік белгілері үшін
Құжаттар қабылданды
20___ жылғы "______"_____________
__________________________________________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Өтініш берушінің (отбасының) тіркеу нөмірі ___________
Өтініш қоса берілген құжаттармен учаскелік комиссияға берілді:
20___ жылғы "___" ____________ _____________________________________________
(Құжаттарды тапсыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "____" ___________ учаскелік комиссия өтінішті қоса берілген
құжаттармен қабылдады_____________________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған учаскелік комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) және қолы)
20___ жылғы "____"___________ учаскелік комиссиядан өтінішті қоса берілген
құжаттармен қабылдады_____________________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған учаскелік комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) және қолы)
Халықты жұмыспен қамту орталығының кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен өтініш
берушінің құжаттарын қабылдаған күні 20___ жылғы "____" ________
____________________
(Құжаттарды жеткізетін адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметі, қолы)
_________________________________________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), қызметі, қолы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(үзбелі талонның қию сызығы)
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауаптылық туралы
ескертілдім.
Азамат (ша) _____________________________ өтініші қоса берілген ______ данадағы
құжаттармен, отбасының ________________ тіркеу нөмірімен 20___ жылғы
"___"_______ қабылданды.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметі, қолы
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "___" __________ №_______ ҚОЛХАТ
Халықты жұмыспен қамту орталығы __________________________________________
(елді мекен, аудан, облыс)
Азаматқа (шаға) ____________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні 20______ жылғы "____" _________________
Жүгінген күні 20 ____ жылғы "____" _______________
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініштерді қабылдаудан бас тартылды:
мемлекеттік органдар мен ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде мәліметтердің болмауына байланысты өтініш беруші ұсынған құжаттардың дәйексіздігі анықталған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен жағдайын анықтау;
ақпараттық жүйелерде атаулы әлеуметтік көмек тағайындау, төлеу немесе өтініш беру фактісін растайтын мәліметтердің болуы;
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы және қолы)
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініштерді тіркеу журналы
Р/с
Отбасының тіркеу нөмірі
Өтініш қабылдау күні
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушінің мекен жайы
Учаскелік комиссия қарауына берілген күні
Учаскелік комиссиядан қорытынды қабылдаған күн
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссияның қарауына жолданған күн
Жұмыс пен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) немесе өңірлік комиссиядан ұсыным алынған күн
кестенің жалғасы
Әлеуметтік келісімшарт жасау нөмірі мен күні
Уәкілетті органға өтініш берушінің құжаттар пакеті қосылған шешім жобасын жолдаған күн
Атаулы әлеуметтік көмек түрі (шартты/шартсыз)
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау (төлем мөлшерін өзгерту, төлеуді тоқтата тұру, төлеуді тоқтату, тағайындаудан бас тарту) туралы, сондай - ақ атаулы әлеуметтік көмек тағайындалған жағдайда-кепілдендірілген әлеуметтік топтаманы ұсыну (ұсынудан бас тарту) туралы шешімнің күні
Тағайындау кезеңі (аймен көрсетілсін)
Отбасыға тағайындалған төлемнің жалпы соммасы (теңге)
Қосымша келісімнің нөмірі және күні
Қосымша келісім бойынша тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы уәкілетті орган шешімінің күні
Отбасыға тағайындалған төлемнің жалпы сомасы
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Учаскелік комиссияның 20__ жылғы "__" _______ № ____ қорытындысы
Учаскелік комиссия "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес отбасының (өтініш берушінің) ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттардың және өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде отбасына (тұлғаға) қажеттіліктің болмауы, шартты/шартсыз ақшалай көмек түрінде (біржолғы/ай сайын) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету
(қажетінің асты сызылсын)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
туралы (қажеттілігі, қажет еместігі) қорытынды шығарды.
Комиссия төрағасы:
__________________ ________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
__________________ ________________________________________________________
__________________ ________________________________________________________
__________________ ________________________________________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____ данада қоса берілген құжаттармен қорытынды
20__ жылғы "__" ________ қабылданды.
__________________________________________________________________________
халықты жұмыспен қамту орталығы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса),
лауазымы, қолы ____________________________________________________________
немесе өтініш беруші ауылдық елді мекенде тұрған жағдайда, құжаттарды қабылдаған
кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің қолы.
Учаскелік комиссияның
20__ жылғы "__" _______
№ ____ қорытындысына
қосымша
Нысан
Учаскелік комиссияның атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру актісі
20__ жылғы "__" ________ ___________________________________________________
(елді мекен)

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
__________________________________________________________________
2. Адрес места жительства
__________________________________________________________________
3. Место работы, должность
__________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) _____
человек, в том числе:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Образование
Занятость, (место работы, учебы, независимые работники, безработный)
Причина незанятости
Данные о регистрации в органах занятости в качестве безработного
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или в государственных мерах содействия занятости
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного _______ человек.
Незанятые по причинам, предусмотренным подпунктом 2) пункта 2 статьи 2 Закона от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" _______ человек.
Другие причины незанятости (в розыске, в местах лишения свободы) ______ человек.
Количество несовершеннолетних детей _______ человек, в том числе:
обучающихся на полном государственном обеспечении _____ человек;
обучающихся в высших и средних специальных учебных заведениях на платной основе - _______ человек, стоимость обучения в год на учащегося ________ тенге.
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное) (нужное подчеркнуть)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Количество комнат без кухни, кладовой и коридора _________________
Расходы на содержание жилья в месяц ____________________________
__________________________________________________________________
6. Доходы семьи:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи (в том числе заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма за квартал, предшествующему кварталу обращения
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
7. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время (заявленные доходы от его эксплуатации)
________________________________________________
__________________________________________________________________

1. Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
2. Тұрғылықты мекенжайы
__________________________________________________________________________
3. Жұмыс орны, лауазымы
__________________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар ескеріледі) _______________________
адам, оның ішінде:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Білімі
Жұмысы, (жұмыс, оқу орны, тәуелсіз қызметкер, жұмыссыз)
Жұмыссыздықтың себебі
Жұмыссыз ретінде жұмыспен қамту органдарында тіркелуі туралы деректер
Қоғамдық жұмыстарға, кәсіптік дайындыққа (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың мемлекеттік шараларына қатысуы туралы мәліметтер
Еңбекке қабілетті адамдардың барлығы _________.
Жұмыссыз ретінде тіркелген адамдар _______.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген себептер бойынша жұмыссыз _______ адам.
Жұмыссыздықтың басқа да себептері (іздеуде, бас бостандығынан айыру орындарында) ______ адам.
Кәмелетке толмаған балалардың саны _______ адам, оның ішінде:
мемлекеттің толық қамтамасыз етуімен оқитындар _____ адам;
жоғары және арнайы орта оқу орындарында ақылы негізде оқитындар - ____ адам, оқушыға оқудың бір жылдық құны ________ теңге.
5. Тұру жағдайы (жатақхана, жалдамалы, жекешелендірілген тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе басқасы) (қажетінің асты сызылсын)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ас үйді, қойманы және дәлізді қоспағанда бөлмелер саны _________________________
Тұрғын үйді бір айда ұстап тұру шығындары ____________________________________
__________________________________________________________________________
6. Отбасының табысы:
Табысы бар отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (оның ішінде өтініш берушінің)
Табыс түрі
Жүгінген тоқсан алдындағы тоқсандағы сомасы
Жеке қосалқы шаруашылық (аула алдындағы учаске, мал мен құс), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
7. Бар-жоғы:
автокөліктің (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны пайдаланудан түскен табыс)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
өзге тұрғын үй, қазіргі уақытта тұрып жатқанды қоспағанда (оны пайдаланудан түскен табыс)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
9. Видимые признаки нуждаемости
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
10. Видимые признаки благополучия
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
11. Санитарно-эпидемиологические условия проживания
__________________________________________________________________
12. Другие наблюдения участковой комиссии:
__________________________________________________________________
13. Проведение обследования участковой комиссией материального положения заявителя на назначение адресной социальной помощи на основании Критерии определения нуждаемости в государственной адресной социальной помощи по результатам обследования материального положения заявителя, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 29-п (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5562)
Председатель комиссии:
_____________________________ _____________________________________
Члены комиссии:
_____________________________ _____________________________________
_____________________________ _____________________________________
_____________________________ _____________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С составленным актом ознакомлен(а):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
__________________________________________________________________
От проведения обследования отказываюсь
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
(или одного из членов семьи)
Приложение 5
к Правилам назначения и
выплаты государственной
адресной социальной помощи
Форма
Код ___________
Область (город) ______________
Решение о назначении (изменении размера выплаты, приостановлении выплаты, прекращении выплаты, отказе в назначении) адресной социальной помощи, а также в случае назначения адресной социальной помощи - о предоставлении (отказе в предоставлении) гарантированного социального пакета
по ______________________________ (району/ городу)
№ __________ от "___" ___________ 20__ года
Регистрационный № дела семьи _____________
Дата/номер заявления______________________
Заявитель ____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата обращения "___" ___________ 20__ года
Индивидуальный идентификационный номер______________________
Адрес места проживания заявителя_______________________________
Расчет для назначения государственной адресной социальной помощи:
Количество человек в семье: _____________________________________
Доходы семьи за ____квартал _________года
1. _____________________________ _________________________ тенге
2. _____________________________ _________________________ тенге
3. _____________________________ _________________________ тенге.
Итого совокупный доход семьи за квартал ____________________ тенге
Среднемесячный доход семьи: ______________________________ тенге
Назначение АСП по месяцам:
№ п/п
Месяц
Размер на одного человека
Итого назначено
Человек
Сумма
Итого

8. Отбасының өзге табыстары (нысаны, сомасы, көзі):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Мұқтаждық көрінісінің белгілері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Әл-ауқаты көрінетін белгілері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Санитариялық-эпидемиологиялық тұру жағдайы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
12. Учаскелік комиссияның басқа байқаулары:
13. Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаждықтың болмауы Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 29-ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5562 болып тіркелген) бекітілген Өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру нәтижелері бойынша мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаждықты айқындау критерийлеріне сәйкес айқындалады.
Комиссия төрағасы:
____________________ ______________________________________________________
Комиссия мүшелері:
____________________ ______________________________________________________
____________________ ______________________________________________________
____________________ ______________________________________________________
____________________ ______________________________________________________
(қолы)                              (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жасалған актімен таныстым:
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
__________________________________________________________________________
Тексеруден бас тартамын
__________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы (немесе отбасының басқа мүшелері).
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Коды ___________
Облыс (қала) ______________
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау (төлем мөлшерін өзгерту, төлемді тоқтата тұру, төлемді тоқтату, тағайындаудан бас тарту), сондай-ақ атаулы әлеуметтік көмек жағдайында - ______________________________ (аудан / қала) үшін кепілдендірілген әлеуметтік пакетті ұсыну (беруден бас тарту) туралы шешім
________________________ (ауданы/қала) бойынша
20__ жылғы ___ __________ № ____________
Отбасы ісін тіркеу № ___________
Өтініштің күні/нөмірі_______________________________________________________
Өтініш беруші______________________________________________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" __________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________________
Өтініш берушінің тұрғылықты жері ___________________________________________
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға есептер:
Отбасындағы адамдардың саны: ______________________________________________
_________ жылғы ____ тоқсандағы отбасының табысы
1.____________________________ __________________________ теңге
2.____________________________ __________________________ теңге
3.____________________________ __________________________ теңге
Отбасының тоқсандағы жалпы табысы ______________________ теңге
Отбасының орташа айлық табысы: __________________________ теңге
Айлар бойынша АӘК тағайындау:
Р/с №
Айы
Бір адамға мөлшері
Жалпы тағайындалды
Адам
Сомасы

1. Назначить адресную социальную помощь лицу (семье) с _____________20__ года
по ___________ 20__ года в виде ____________________в сумме_________________ тенге
(обусловленной/безусловной денежной помощи – нужное вписать)
___________________________________________________________________________
(сумма прописью)
2. Изменить размер ____________________адресной социальной помощи
(обусловленной/безусловной денежной помощи – нужное вписать) с _____ 20__ года
по______ 20 __ года и установить в сумме __________ тенге
__________________________________________________________________________
(сумма прописью)
__________________________________________________________________________
(основание)
3. выплату ____________________адресной социальной помощи
(обусловленной/безусловной денежной помощи – нужное вписать)
с ______ 20__ года __________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(основание)
4. Прекратить выплату __________________адресной социальной помощи
(обусловленной/безусловной денежной помощи – нужное вписать)
с __ _____ 20_ года __________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(основание)
5. Предоставить следующий гарантированный социальный пакет в связи с назначением адресной социальной помощи на период:
ФИО ребенка
ИИН
возраст
Гарантированный пакет для детей от 1 до 6 лет *
Гарантированный пакет для детей от 6 до 18 лет*
Период предоставления с __ по __ 20__г.
Продуктовый набор от 1 до 3 лет
Продуктовый набор от 3 до 6 лет
Набор товаров бытовой химии от 1 до 6 лет
Комплект школьной формы или комплект спортивной формы (на выбор)
Комплект школьно-письменных принадлежностей
Горячее питание по месту обучения
Льготный проезд на общественном транспорте (кроме такси)
*Проставляется слово "Да"
5. Отказать в назначении _______________адресной социальной помощи (обусловленной/безусловной денежной помощи – нужное вписать)
________________________________________________________________________
(основание)
(в предоставлении гарантированного социального пакета – вписать если необходимо)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(основание)
Руководитель районного (городского) отдела занятости и социальных программ
__________________________________________ _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист районного (городского) отдела занятости и социальных программ
__________________________________________ _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор районного/городского центра занятости населения
__________________________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Руководитель структурного подразделения центра занятости населения
_________________________________________________________ ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист центра занятости населения
__________________________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Приложение 6
к Правилам назначения и
выплаты государственной
адресной социальной помощи
Форма
Социальный контракт
_____________________ №____ "_____"_____________20 __год (место заключения)
______________________________ в лице ______________________________,
(наименование центра занятости населения) (фамилия, имя, отчество (при его наличии),
__________________________________________________________________
(занимаемая должность представителя центра занятости населения)
именуемый в дальнейшем "Центр занятости населения", с одной стороны, и гражданин(-ка), ____________________________________________________ __________________________________________________________________, (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения выступающий(-ая) от лица семьи – заявитель на назначение обусловленной денежной помощи (далее – ОДП) и проживающий(-ая) по адресу _________________________________________, именуемый(-ая) в дальнейшем "заявитель на назначение ОДП", с другой стороны, заключили настоящий социальный контракт (далее – контракт) на выплату ОДП о нижеследующем:

1. Адамға (отбасына) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау 20__ жылғы "___" ______
бастап 20__ жылғы "___" ______ дейін сомасы_________ теңге cомасында тағайындалады.
(шартты/шартсыз ақшалай көмек - қажеті жазылсын)
__________________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
2. Атаулы әлеуметтік көмек мөлшерін өзгерту 20__ жылғы "___" __________ бастап
20__ жылғы "___" ________ дейін өзгертілсін және ___________ теңге сомасында белгіленсін.
(шартты/шартсыз ақшалай көмек - қажеті жазылсын)
__________________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
__________________________________________________________________________
(негіздеме)
3. ____________________ атаулы әлеуметтік көмек төлемін тоқтата тұру (шартты / шартсыз ақшалай көмек - қажеті жазылсын) 20__ ж.
__________________________________________________________________________
(негіз)
4. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды (шартты/шартсыз ақшалай көмек - қажеті жазылсын) тоқтату
__________________________________________________________________________
(негіздеме)
5. Мынадай кезеңге атаулы әлеуметтік көмек тағайындаумен байланысты келесі кепілдік берілген әлеуметтік топтама беру:
Баланың тегі, аты, әкесінің аты
ЖСН
жасы
1 жастан 6 жасқа дейінгі балаларға арналған кепілдік берілген топтама*
6 жастан 18 жасқа дейінгі балаларға арналған кепілдік берілген топтама*
20 __ __
20__жылға дейін беру кезеңі.
Азық-түлік жиынтығы 1 жылдан 3 жылға дейін
Азық-түлік тағамдары 3 жастан 6 жасқа дейін
1 жастан 6 жасқа дейінгі тұрмыстық химиялық заттар жиынтығы
Мектеп формасы немесе спорттық жиынтық (таңдауға байланысты)
Мектеп жабдықтары
оқу орнында ыстық там
Қоғамдық көліктерде жеңілдіктер (таксиден басқа)
* "Иә" сөзі қойылады
5. Атаулы әлеуметтік тағайындаудан бас тарту (шартты / шартсыз ақшалай көмек - қажеті жазылсын)
көмек_____________________________________________________________________
(кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну кезінде - қажет болса жазылсын)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(негіз)
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бастығы
__________________________________________ ________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің маманы
__________________________________________ ________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Шешім жобасы дайындалған:
Аудандық / қалалық жұмыспен қамту орталығының директоры
__________________________________________ ________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Жұмыспен қамту орталығының құрылымдық бөлімінің бастығы
__________________________________________ ________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Жұмыспен қамту орталығының маманы
__________________________________________ ________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Әлеуметтік келісімшарт
_____________________ №____ "_____"_____________20 __жыл
(қорытынды орны)
______________________________ атынан ______________________________,
(халықты жұмыспен қамту орталығының атауы) болуы),
__________________________________________________________________________
(халықты жұмыспен қамту орталығы өкілінің лауазымы)
бұдан әрі "Халықты жұмыспен қамту орталығы" деп аталатын, бір жағынан және шартты ақшалай көмек тағайындауға өтініш беруші (бұдан әрі - ШАК) одан әрі ШАК тағайындауға өтініш беруші" деп аталатын __________________________________________________________________ мекенжайы бойынша тұратын азамат (ша) өзге тараптан төмендегі ШАК төлеуге осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі - келісімшарт) жасасты.

1. Предмет контракта
1. Предметом контракта является урегулирование отношений сторон при содействии выходу заявителя из трудной жизненной ситуации в соответствии с Индивидуальным планом для выхода семьи (лица) из трудной жизненной ситуации (далее – Индивидуальный план), который является неотъемлемым приложением к контракту, согласно приложению к настоящему социальному контракту.
2. Обязанности сторон контракта
2. Центр занятости населения обязуется:
1) оказывать консультативные услуги заявителю на назначение ОДП;
2) сопровождать семью в период реализации социального контракта путем проведения собеседования, содействия заполнению необходимых документов, поиска работы, выполнения обязательств по контракту с привлечением ассистента/консультанта;
3) организовывать предоставление мероприятий по содействию занятости и (или) социальной адаптации (в случае необходимости) согласно Индивидуальному плану;
4) осуществлять взаимодействие с другими организациями, задействованными в реализации мероприятий, предусмотренных Индивидуальным планом;
5) содействовать выходу семьи (лица) на самообеспечение и обеспечивает сопровождение в течение всего срока действия контракта;
6) проводить ежемесячный мониторинг выполнения участником и (или) членами его (ее) семьи обязательств контракта по выполнению Индивидуального плана с привлечением ассистентов/консультантов.
3. Заявитель на назначение ОДП и члены его семьи:
1) исполняют условия контракта и мероприятий по Индивидуальному плану в полном объеме и предпринимают активные действия по выходу из трудной жизненной ситуации;
2) в результате участия в активных мерах содействия занятости населения трудоустраиваются на предложенное центром занятости населения место работы;
3) выполняют мероприятия по социальной адаптации, запланированные в Индивидуальном плане;
4) предоставляют в центр занятости населения информацию о наступлении обстоятельств, влияющих на назначение обусловленной денежной помощи и его размер, а также об изменениях номера банковского счета и (или) местожительства (с документами, подтверждающими соответствующие изменения) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня наступления указанных обстоятельств;
5) своевременно и в полном объеме предоставляют информацию в центр занятости населения или акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа документы и материалы, необходимые для мониторинга исполнения обязательств, предусмотренных настоящим контрактом;
5-1) обязуется использовать по целевому назначению полученную единовременно обусловленную денежную помощь и в течение одного рабочего дня после истечения срока целевого использования единовременной выплаты, установленного социальным контрактом, уведомлять ассистента (консультанта) о целевом использовании единовременной обусловленной денежной помощи и представлять ему копии подтверждающих документов, а также их оригиналы для сверки.

1. Келісімшарттың мәні
1. Осы әлеуметтік келісімшартқа қосымшаға сәйкес келісімшартқа ажырамас қосымша болып табылатын отбасының (адамның) өмірлік қиын жағдайдан шығуына арналған жеке жоспарға (бұдан әрі - жеке жоспар) сәйкес өтініш берушінің өмірлік қиын жағдайдан шығуына жәрдемдесу арқылы Тараптардың қатынастарын реттеу келісімшарттың мәні болып табылады.
2. Келісімшарт тараптарының міндеттері
2. Халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) ШАК тағайындауға өтініш берушіге консультациялық қызмет көрсетуге;
2) әлеуметтік келісімшартты іске асыру кезеңінде әңгімелесуді өткізу, қажетті құжаттарды толтыруға жәрдемдесу, жұмыс іздеу, ассистентті/консультантты тарта отырып келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау жолымен отбасын сүйемелдеуге;
3) Жеке жоспарға сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) әлеуметтік бейімдеу (қажет болған жағдайда) жөніндегі іс-шараларды ұсынуды ұйымдастыруға;
4) Жеке жоспарда көзделген іс-шараларды іске асыруға тартылған басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;;
5) отбасының (адамның) өзін-өзі қамтамасыз етуге шығуына жәрдемдесуге және келісімшарттың барлық қолданылу мерзімі ішінде ілесіп жүруді қамтамасыз етуге;
6) ассистенттерді/консультанттарды тарта отырып, қатысушының және (немесе) оның отбасы мүшелерінің жеке жоспарды орындау жөніндегі келісімшарт міндеттемелерін орындауына ай сайынғы мониторинг жүргізуге міндеттенеді
3. ШАК тағайындауға өтініш беруші және оның отбасы мүшелері:
1) келісімшарт талаптарын және жеке жоспар бойынша іс-шараларды толық көлемде орындайды және өмірлік қиын жағдайдан шығу бойынша белсенді іс-қимыл жасайды;
2) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу нәтижесінде халықты жұмыспен қамту орталығы ұсынған жұмыс орнына жұмысқа орналасады;
3) Жеке жоспарда жоспарланған әлеуметтік бейімдеу бойынша іс-шараларды орындайды;
4) халықты жұмыспен қамту орталығына шартты ақшалай көмекті тағайындауға және оның мөлшеріне әсер ететін мән-жайлардың басталғаны туралы, сондай-ақ банк шоты және (немесе) тұрғылықты жері нөмірінің өзгеруі туралы (тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен бірге) көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ақпарат береді;
5) халықты жұмыспен қамту орталығына немесе аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне осы келісімшартта көзделген міндеттемелердің орындалуын мониторингілеу үшін қажетті құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде ұсынады;
5-1) алынған бір жолғы шартталған ақшалай көмекті нысаналы пайдалану бойынша және әлеуметтік келісімшартта белгіленген біржолғы төлемді нысаналы пайдалану мерзімі өткеннен кейін бір жұмыс күні ішінде ассистентті (консультантты) біржолғы шартты ақшалай көмекті нысаналы пайдалану туралы хабардар етуге және оған растайтын құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ салыстырып тексеру үшін олардың түпнұсқаларын ұсынуға міндеттенеді.

6) возмещают неиспользованные или использованные не по целевому назначению денежные средства, а также средства, полученные неправомерно в том числе, в случае выявления представления недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение ОДП.
3. Права сторон контракта
4. Руководитель центра занятости населения:
1) запрашивает у третьих лиц (органы государственных доходов и других организаций и учреждений) дополнительные сведения о доходах и имуществе, в том числе о движении денег на банковских счетах, заявителя на получение ОДП и членов его семьи, а также сведений о получении мер социальной адаптации для проверки участника на предмет выполнения им обязательств по настоящему контракту;
2) использует полученную информацию для подготовки проекта решения уполномоченного органа о перерасчете, приостановлении, прекращении выплаты ОДП, если заявителем, семьей не выполняются обязательства контракта;
3) требует и наблюдает за своевременным и надлежащим исполнением условий контракта;
4) решает иные вопросы в рамках контракта.
5. Заявитель на назначение ОДП и члены его семьи имеют право на:
1) получение мер социальной поддержки;
2) получение консультаций и информации, связанной с выполнением мероприятий Индивидуального плана;
3) обжалование действий акима города районного значения, поселка, села, сельского округа и Центра занятости населения в вышестоящих местных исполнительных органах, а также судебном порядке.
4. Ответственность сторон за неисполнение условий контракта
6. Центр занятости населения несет ответственность за предоставление семье (лицу) социальной поддержки в объеме, предусмотренном настоящим контрактом и Индивидуальным планом.
7. Социальный контракт с получателями обусловленной денежной помощи расторгается при невыполнении в полном объеме малообеспеченным лицом (семьей) условий социального контракта и мероприятий индивидуального плана, а также представлении недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение обусловленной денежной помощи.
Расторжение социального контракта является основанием для прекращения выплаты обусловленной денежной помощи лицу (семье).
8. Заявитель, обратившийся на назначение ОДП и члены его семьи несет (-ут) ответственность в соответствии с действующим законодательством за предоставление ложных или неполных сведений, указанных в заявлении на назначение обусловленной денежной помощи.
9. За неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий контракта стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

6) пайдаланылмаған немесе нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған ақша қаражатын, сондай-ақ заңсыз алынған қаражатты, оның ішінде ШАК-тың заңсыз тағайындалуына алып келген дәйексіз мәліметтер ұсыну анықталған жағдайда өтейді.
3. Келісімшарт тараптарының құқықтары
4. Халықты жұмыспен қамту орталығының басшысы:
1) үшінші тұлғалардан (мемлекеттік кіріс органдары мен басқа да ұйымдар мен мекемелерден) ШАК алуға өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің кірістері мен мүлкі туралы, оның ішінде банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы қосымша мәліметтерді, сондай-ақ қатысушыны осы Келісімшарт бойынша оның міндеттемелерін орындауы мәніне тексеру үшін әлеуметтік бейімдеу шараларын алу туралы мәліметтерді сұратады;
2) егер өтініш беруші, отбасы келісімшарттың міндеттемелерін орындамаса, ШАК төлеуді қайта есептеу, тоқтата тұру, тоқтату туралы уәкілетті орган шешімінің жобасын дайындау үшін алынған ақпаратты пайдаланады;
3) келісімшарт талаптарының уақтылы және тиісті орындалуын талап етеді және бақылайды;
4) келісімшарт шеңберінде өзге де мәселелерді шешеді.
5. Өтініш беруші ШАК тағайындауға және оның отбасы мүшелерінің:
1) әлеуметтік қолдау шараларын алуға;
2) жеке жоспардың іс-шараларын орындауға байланысты консультациялар мен ақпарат алуға;
3) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің және халықты жұмыспен қамту орталығының іс-әрекетіне жоғары тұрған жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ сот тәртібімен шағым жасауға құқығы бар.
4. Тараптардың келісімшарт талаптарын орындамағаны үшін жауаптылығы
6. Халықты жұмыспен қамту орталығы отбасына (адамға) осы келісім-шартта және Жеке жоспарда көзделген көлемде әлеуметтік қолдау көрсетуге жауапты болады.
7. Шартты ақшалай көмек алушылармен әлеуметтік келісімшарт табысы аз адам (отбасы) әлеуметтік келісімшарт талаптарын және Жеке жоспар іс-шараларын толық көлемде орындамаған, сондай-ақ шартты ақшалай көмекті заңсыз тағайындауға алып келген жалған мәліметтер ұсынылған кезде бұзылады.
Әлеуметтік келісімшартты бұзу адамға (отбасына) шартты ақшалай көмек төлеуді тоқтатуға негіз болып табылады.
8. ШАК тағайындауға өтініш берген өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері шартты ақшалай көмекті тағайындауға өтініште көрсетілген жалған немесе толық емес мәліметтерді бергені үшін қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауапты болады.
9. Келісімшарт талаптарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.

5. Непредвиденные обстоятельства
10. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы, наступивших после подписания настоящего контракта, таких как: наводнения, землетрясения, взрывы, штормы, эпидемии, эпизоотии, стихийные пожары, забастовки, война, восстания.
11. При возникновении непредвиденных обстоятельств сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана уведомить в течение 3 (трех) рабочих дней с момента наступления или прекращения непредвиденных обстоятельств.
12. Срок исполнения обязательств по настоящему контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали непредвиденные обстоятельства, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами.
13. Если невозможность полного или частичного исполнения сторонами обязательств по настоящему контракту в связи с наступлением непредвиденных обстоятельств будет существовать свыше _____ (указать период), то стороны вправе расторгнуть настоящий контракт.
6. Прочие условия
14. В контракт вносятся изменения и (или) дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного соглашения.
15. Контракт вступает в силу со дня его подписания и действует по "___" ________ 20_____год.
16. Контракт расторгается центром занятости населения в одностороннем порядке при невыполнении семьей (лицом) условий настоящего контракта.
17. Настоящий контракт составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
7. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения
Заявитель на выплату ОДП
(полное наименование центра занятости населения)
______________________________
______________________________
(адрес, телефон, факс)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) уполномоченного представителя)
______________________________
(подпись)
Место печати
_____________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
__________________________________
(индивидуальный идентификационный номер, номер и дата документа удостоверяющего личность, кем выдан)
_________________________________
(адрес места жительства и телефон) ____________________________________
(подпись)
Приложение
к социальному контракту
Индивидуальный план для выхода семьи (лица) из трудной жизненной ситуации
Центр занятости населения _________________________ района/города
Получатель помощи:___________________________________________
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес проживания)
Дата начала действия контракта __________________________________
Дата окончания действия контракта _______________________________
План мероприятий помощи для выхода семьи из трудной жизненной ситуации ___ (указать количество месяцев) с____20__ года по _____ 20__ года
№ п/п
Наименование мероприятия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, кому планируются оказать меры
Образование (высшее, среднее специальное, среднее)
Наименование предприятия по выданному направлению
БИН/ ИИН предприятия
Срок начала исполнения мероприятия
Примечание:

5. Күтпеген жағдайлар
10. Тараптар су тасқыны, жер сілкінісі, жарылыстар, дауылдар, індеттер, эпизоотиялар, дүлей өрттер, ереуілдер, соғыс, көтерілістер сияқты осы келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған төтенше жағдайлар немесе еңсерілмейтін күш жағдайлары жағдайында міндеттемелерді толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
11. Күтпеген жағдайлар туындаған кезде осы Келісімшартқа сәйкес қандай да бір міндеттемелерді орындау осындай жағдайлардың туындауына байланысты мүмкін болмаған тарап күтпеген жағдайлар басталған немесе тоқтатылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
12. Осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі күтпеген мән-жайлар, сондай-ақ осы мән-жайлардан туындаған салдарлар әрекет еткен уақытқа сәйкес кейінге қалдырылады.
13. Егер күтпеген жағдайлардың туындауына байланысты тараптардың осы келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық немесе ішінара орындау мүмкін еместігі ____________ (кезеңін көрсету) астам болса, онда тараптар осы келісімшартты бұзуға құқылы.
6. Өзге шарттар
14. Келісімшартқа қосымша келісімге қол қою арқылы тараптардың келісімі бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
15. Келісімшарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және "___"________ 20_____ әрекет етеді .
16. Отбасы (адам) осы Келісім-шарттың талаптарын орындамаған кезде халықты жұмыспен қамту орталығы келісімшартты бір жақты тәртіппен бұзады.
17. Осы келісімшарт бірдей заңды күші бар екі данада жасалды.
7. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Халықты жұмыспен қамту орталығы
ШАК төлеуге өтініш беруші
(халықты жұмыспен қамту орталығының толық атауы)
______________________________
______________________________
(мекен-жайы, телефоны, факс)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) уәкілетті өкілдің)
______________________________
(қолы)
Мөр орны
_____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде)
__________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және күні, кім берді)
_________________________________
(мекен - жайы және телефоны) ____________________________________
(қолы)
Әлеуметтік келісімшартқа
қосымша
Отбасының (адамның) өмірлік қиын жағдайдан шығуы үшін жеке жоспар
Халықты жұмыспен қамту орталығы_________________________ аудан/қала
Көмек алушы:______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты мекенжайы)
Келісімшарттың қолданылу басталған күні _____________________________________
Келісім-шарт қолданылуының аяқталған күні ___________________________________
Отбасының өмірлік қиын жағдайдан шығуы үшін ________________________________
р/с
Іс-шараның атауы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) шаралар көрсетуді жоспарлаған адамдар
Білімі (жоғары, арнаулы орта, орта)
Берілген бағыт бойынша кәсіпорынның атауы
Кәсіпорынның БСН/ ЖСН
Іс-шараны орындауды бастау мерзімі
Ескертпе:

Составляется Центром занятости населения совместно с лицом, обратившимся за оказанием адресной социальной помощи, и (или) членами его семьи по мероприятиям предусмотренным пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" либо трудоустройство на постоянное рабочее место.
Меры социальной адаптации предоставляемый лицу и (или) членами его семьи обратившимся за оказанием адресной социальной помощи
№ п/п
Наименование мероприятия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лиц, кому планируются мероприятия
Срок начала исполнения мероприятия
Основания для предоставления мер социальной адаптации
Примечание:
Заполняется Центром занятости населения совместно с лицом, обратившимся за оказанием адресной социальной помощи, и (или) членами его семьи, по мере необходимости указанных мероприятий, согласно типовому перечню мероприятий по социальной адаптации, утвержденной приложением 7 к настоящему приказу.
Центр занятости населения _________________________
(полное наименование центра занятости населения)
_________________________
(адрес, телефон, факс) _________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя) ________________________
(подпись)
Место печати
Заявитель на выплату ОДП
_____________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
__________________________
(индивидуальный идентификационный номер, номер и дата документа удостоверяющего личность, кем выдан)
__________________________
(адрес места жительства и телефон) __________________________
(подпись)
Приложение 7
к Правилам назначения и
выплаты государственной
адресной социальной помощи
Типовой перечень мероприятий по содействию занятости и социальной адаптации
1. Перечень активных мер содействия занятости населения:
1) направление на профессиональное обучение;
2) содействие предпринимательской инициативе граждан и оралманов;
3) направление на молодежную практику;
4) организацию социальных рабочих мест;
5) содействие добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы;
6) организацию специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;
7) общественные работы.
2. Перечень мер социальной адаптации:
1) меры социальной реабилитации инвалидов, определенные статьей 21 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан";
2) специальные социальные услуги, оказываемые лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах";
3) оказание жилищной помощи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";

Халықты жұмыспен қамту орталығы атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш білдірген адаммен және (немесе) оның отбасы мүшелерімен бірлесіп "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағында көзделген іс-шаралар бойынша не тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға жасайды.
Атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш берген адамға және (немесе) оның отбасы мүшелеріне берілетін әлеуметтік бейімдеу шаралары
п/п
Іс-шараның атауы
Іс-шаралар жоспарланатын адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Іс-шараны орындауды бастау мерзімі
Әлеуметтік бейімдеу шараларын ұсыну үшін негіздер
Ескертпе:
Осы бұйрыққа 7-қосымшада бекітілген әлеуметтік бейімдеу жөніндегі іс-шаралардың үлгі тізбесіне сәйкес көрсетілген іс-шаралардың қажеттілігіне қарай халықты жұмыспен қамту орталығы атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш білдірген адаммен және (немесе) оның отбасы мүшелерімен бірлесіп толтырады.
Халықты жұмыспен қамту орталығы _________________________
(халықты жұмыспен қамту орталығының толық атауы)
_________________________
(мекен-жайы, телефоны, факс) _________________________
(Уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ________________________
(қолы)
Мөрдің орны
ШАК төлеуге өтініш беруші _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде)__________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні, кім берді)
__________________________
(мекен - жайы және телефоны) __________________________
(қолы)
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және әлеуметтік бейімделуге жәрдемдесу жөніндегі іс-шаралардың үлгі тізбесі
1. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларының тізбесі:
1) кәсіптік оқуға жіберу;
2) азаматтар мен оралмандардың кәсіпкерлік бастамашылығына жәрдемдесу;
3) жастар практикасына жіберу;
4) әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру;
5) жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу;
6) мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын ұйымдастыру;
7) қоғамдық жұмыстар.
2. Әлеуметтік бейімдеу шараларының тізбесі:
1) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабында айқындалған мүгедектерді әлеуметтік оңалту шаралары;
2) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтер;";
3) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тұрғын үй көмегін көрсету;

4) оказание социальной помощи в порядке и размерах, определяемых решениями местных представительных органов района (города областного значения), города республиканского значения, столицы;
5) оказание гарантированной государством юридической помощи;
6) прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь;
7) прохождение скрининговых осмотров в соответствии с приказом исполняющего обязанностей Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об установлении целевых групп лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, а также правил и периодичности проведения данных осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5918), приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6490);
8) лечение при наличии социально значимых заболеваний в соответствии с Правилами оказания медико-социальной помощи, предоставляемой гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями, утвержденный приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 285 "Об утверждении Правил оказания медико-социальной помощи, предоставляемой гражданам, страдающим социально значимыми заболеваниями" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11226);
9) постановка на медицинский учет в женской консультации до двенадцати недель беременности и наблюдение в течение всего периода беременности;
10) оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников в соответствии с Правилами формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года № 64;

4) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органдарының шешімдерінде белгіленген тәртіппен және мөлшерде әлеуметтік көмек көрсету;
5) мемлекеттің кепілдік берілген заң көмегін көрсету;
6) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымға тіркеу;
7) "Профилактикалық медициналық тексеріп-қарауға жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы тексеріп-қарауды жүргізу қағидалары мен кезеңділігін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) сәйкес скринингтік тексеріп-қараудан өту.), "Скринингті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы);
8) "Әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға ұсынылатын медициналық-әлеуметтік көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11226) тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 285 бұйрығымен бекітілген әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтарға ұсынылатын медициналық-әлеуметтік көмек көрсету ережесіне сәйкес әлеуметтік мәні бар аурулар болған жағдайда емдеу;
9) жүктіліктің он екі аптасына дейін әйелдер консультациясында медициналық есепке қою және жүктіліктің барлық кезеңінде бақылау;
10) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64 қаулысымен бекітілген "Мемлекеттік білім беру мекемелерінің мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты қалыптастыру, жұмсау бағыты мен оларды есепке алу қағидаларына сәйкесмемлекеттік таулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардың сондай-ақ жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күн өріс деңгейінен төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардың, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы мемлекеттік білім беру мекемелерінде оқитындарға және тәрбиеленушілерге қаржылық және материалдық көмек көрсету;

11) постановка на очередь детей дошкольного возраста (до 7 лет) для направления в детские дошкольные организации;
12) организация дополнительного образования детей в организациях образования и внешкольных организациях;
13) обследование и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями;
14) постановка на учет и очередность для предоставления жилища гражданам, нуждающимся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
15) иные меры социальной защиты и государственной поддержки, оказываемые в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8
к Правилам назначения и
выплаты государственной
адресной социальной помощи
Форма
Уведомление № ______ о назначении или отказе в назначении
адресной социальной помощи от "__" __________ 20__ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
__________________________________________________________________
Дата рождения заявителя ____________________________________________
Решение о назначении/отказе в назначении адресной социальной помощи № ___ от "__" ______ 20__ года
Отдел занятости и социальных программ доводит до сведения, что Вам назначена/отказано в назначении адресной социальной помощи в сумме_________ тенге, принято решение о предоставлении / не предоставлении гарантированного социального пакета на детей по причине (нужное подчеркнуть):
превышения среднедушевого дохода уровня черты бедности;
отказа заявителя, члена (членов) семьи от проведения обследования материального положения семьи участковой комиссией;
в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона "О государственной адресной социальной помощи".
Гарантированный социальный пакет предоставляется в видах и объемах в соответствии с постановлением Правительства РК от __________ №____, включая помощь в виде:
ФИО ребенка
ИИН
возраст
Гарантированный пакет для детей от 1 до 6 лет *
Гарантированный пакет для детей от 6 до 18 лет*
Период предоставления с __ по __ 20__г.
Продуктовый набор от 1 до 3 лет
Продуктовый набор от 3 до 6 лет
Набор товаров бытовой химии от 1 до 6 лет
Комплект школьной формы или комплект спортивной формы (на выбор)
Комплект школьно-письменных принадлежностей
Горячее питание по месту обучения
Льготный проезд на общественном транспорте (кроме такси)
Дата возврата документов "___" ________ 20__ года
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица отдела занятости и социальных программ.
Руководитель уполномоченного органа
____________________________________________ ______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист уполномоченного органа
____________________________________________ ______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза отрывных корешков уведомления, для предъявления в организацию образования по месту обучения, заполняется на семьи, которым назначена адресная социальная помощь, и в составе имеются дети от 6 до 18 лет)
Корешок № 1 к уведомлению № ______ о назначении или отказе в
назначении адресной социальной помощи от "__" __________ 20__ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_____________________________________________________
Решение о предоставлении гарантированного социального пакета № ___ от "__" ______ 20__ года
Гарантированный социальный пакет предоставляется в видах и объемах в соответствии с постановлением Правительства РК от __________ №____, назначен следующим лицам, в возрасте от 6 до 18 лет.
ФИО
ИИН
пол
возраст
При наличии печати и подписи является основанием для предоставления гарантированного социального пакета по месту обучения
1.
МП.
Руководитель уполномоченного органа
___________________          (ФИО (при его наличии)        (подпись)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Линия отреза
Корешок № 2 к уведомлению № ______ о назначении или отказе в
назначении адресной социальной помощи от "__" __________ 20__ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_____________________________________________________
Решение о предоставлении гарантированного социального пакета № ___ от "__" ______ 20__ года
Гарантированный социальный пакет предоставляется в видах и объемах в соответствии с постановлением Правительства РК от __________ №___, назначен следующим лицам, в возрасте от 6 до 18 лет.
ФИО
ИИН
Пол
Возраст
При наличии печати и подписи является основанием для предоставления гарантированного социального пакета по месту обучения
2.
МП.
Руководитель уполномоченного органа
___________________          (ФИО (при его наличии)        (подпись)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
линия отреза
Корешок № 3 к уведомлению № ______ о назначении или отказе в назначении
адресной социальной помощи от "__" __________ 20__ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_____________________________________________________
Решение о предоставлении гарантированного социального пакета № ___ от "__" ______ 20__ года
Гарантированный социальный пакет предоставляется в видах и объемах в соответствии с постановлением Правительства РК от __________ №____, назначен следующим лицам, в возрасте от 6 до 18 лет.
ФИО
ИИН
пол
возраст
При наличии печати и подписи является основанием для предоставления гарантированного социального пакета по месту обучения
3.
МП.
Руководитель уполномоченного органа
___________________          (ФИО (при его наличии)        (подпись)
Приложение 9
к Правилам назначения и
выплаты государственной
адресной социальной помощи
Форма
Заключение №___ Центра занятости населения от ____________ 20__ года
Регистрационный номер семьи _________________________________________
Дата подачи заявления на назначение адресной социальной помощи
от ____________ 20__ года
Заявитель:___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Количество учтенных в составе семьи человек: _______________, в том числе трудоспособных____________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) трудоспособного (-ых) лица, отказавшихся от мер содействия занятости/ нарушивших обязательства заключенного социального контракта №____ от ____________ 20__ года (нужное подчеркнуть)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Предложенное наименование мероприятия по участию в мерах занятости/нарушенное обязательство социального контракта (нужное подчеркнуть):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение по результатам рассмотрения заявителем предложенных мер по содействию занятости (нужное выбрать):
в связи с отказом трудоспособного лица (лиц) от участия в мерах содействия занятости сформировать проект решения на прекращение выплаты назначенной адресной социальной помощи (отказе в назначении адресной социальной помощи) лицу (семье) на срок в течении шести месяцев со дня отказа от участия в мерах содействия занятости;
в связи с нарушением заключенного социального контракта и (или) неисполнения обязательств, предусмотренных социальным контрактом сформировать проект решения на прекращение выплаты назначенной адресной социальной помощи (отказе в назначении адресной социальной помощи) лицу (семье) на срок в течении шести месяцев со дня нарушения заключенного социального контракта и (или) неисполнения его обязательств;
в связи с выявлением предоставления заведомо ложных сведений и (или) недостоверных документов для назначения адресной социальной помощи сформировать проект решения на прекращение выплаты назначенной адресной социальной помощи (отказе в назначении адресной социальной помощи) лицу (семье) на срок в течении шести месяцев со дня предоставления таких данных.
Директор районного/городского центра занятости населения
___________________________________________ _______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель структурного подразделения центра занятости населения
___________________________________________ _______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист центра занятости населения
___________________________________________ _______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заявитель
___________________________________________ _______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 10
к Правилам назначения и выплаты
государственной адресной
социальной помощи
Форма
Уведомление №_____ о прекращении (изменении размера) выплаты
адресной социальной помощи от "____" __________ 20 ____ года
Уполномоченный орган по назначению адресной социальной помощи доводит до Вашего сведения
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
о прекращении, изменении размера выплаты адресной социальной помощи (нужное подчеркнуть) с "___" _____________20__ года
По причине:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указание причины)
Руководитель уполномоченного органа
____________________________________________ ______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист уполномоченного органа
____________________________________________ ______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 11
к Правилам назначения и выплаты
государственной адресной
социальной помощи
Ведомость получателей гарантированного социального пакета по
_______________________________ району (городу)
№ потребности ________
Вид гарантированного социального пакета__________________________ (к примеру: набор от 1 года до 6 лет)
Дата формирования потребности________________________
ИИН получателя
ФИО получателя
ИИН ребенка
ФИО ребенка
Адрес проживания
Номер мобильного телефона
Количество набора
Статус назначения ГСП (новое, продолжающееся)
Подпись получателя
Дата получения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего потребность в товарах (набор товаров) ________
Уполномоченный орган ________________________________Подпись____________
Поставщик ___________________________________________Подпись_____________

11) мектеп жасына дейінгі балаларды (7 жасқа дейін) мектепке дейінгі ұйымдарға жіберу үшін кезекке қою;
12) білім беру ұйымдарында және мектептен тыс ұйымдарда балаларға қосымша білім беруді ұйымдастыру;
13) мүмкіндігі шектеулі балаларды тексеру және психологиялық, медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету;
14) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды есепке алу және кезекке қою;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтік қорғаудың және мемлекеттік қолдаудың өзге де шаралары.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы № ______ хабарлама 20___жылғы "__" __________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні 20______ жылғы _________________
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау / тағайындаудан бас тарту туралы шешім 20_____жылғы "__" __________
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі Сізге _________ сомасында атаулы әлеуметтік көмек тағайындалған/тағайындаудан бас тартқан туралы, балаларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама ұсынған / ұсынбаған (қажет болған жағдайда сызыңыз) туралы хабарлайды:
жан басына шаққандағы кірістің кедейлік шегінен асуы;
өтініш берушінің, отбасы мүшесінің (мүшелерінің) учаскелік комиссия отбасының материалдық жағдайына зерттеу жүргізуден бас тартуы;
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңның 2-бабының 2-тармағына сәйкес.
Кепілдік берілген әлеуметтік топтаманың түрлері мен көлемі Қазақстан Республикасы Үкіметінің __________ № ____ қаулысына сәйкес ұсынылады, оның ішінде:
баланың А.Т.Ә
ЖСН
жасы
1 жастан 6 жасқа дейінгі балаларға арналған кепілдік берілген топтама *
6 жастан 18 жасқа дейінгі балаларға арналған кепілдік берілген топтама *
Ұсыну кезеңі 20___ жылдың ___ бастап ____ дейін
Азық-түлік жиынтығы 1 жастан 3 жасқа дейін
Азық-түлік жиынтығы 3 жастан 6 жасқа дейін
1 жастан 6 жасқа дейінгі тұрмыстық химиялық заттар жиынтығы
Мектеп формасының жиынтығы немесе спорттық киім форманың (таңдау бойынша)
Мектеп-жазу керек-жарақтарының жиынтығы
Оқу орны бойынша ыстық тамақ
Қоғамдық көліктердегі жеңілделген жол жүру ақысы (таксиден басқа)
Құжаттарды қайтару күні 20__ жылғы "___" ________
Хабарлама жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне жауапты адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған.
Уәкілетті органның басшысы
____________________________________________ ______________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Уәкілетті органның маманы
____________________________________________ ______________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
Хабарламаның үзбелі түбіртегінің кесу сызығы, оқу орнында білім беру ұйымына ұсыну үшін, 6 жастан 18 жасқа дейінгі балалар бар атаулы әлеуметтік көмек тағайындалған отбасылар үшін толтырылады)
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы № ____ хабарламаға № 1 түбіршек бастап 20__ жылғы "__" __________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________
Кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы беру туралы 20__ жылғы "__" ______ № _________ шешім
Кепілдік берілген әлеуметтік топтама Қазақстан Республикасы Үкіметінің __________ № ____ қаулысына сәйкес түрлері мен көлемінде ұсынылады,
6 жастан 18 жасқа дейінгі келесі адамдарға тағайындалды
А.Т.Ә
ЖСН
Жынысы
Жасы
Мөр және қол болған жағдайда оқу орны бойынша кепілдік берілген әлеуметтік топтама ұсыну үшін негіз болып табылады
1.
МО.
Уәкілетті органның басшысы ___________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Кесу сызығы
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы бастап 20__ жылғы "__" __________ № _ _ _ _ хабарламаға № 2 түбіршек
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________
Кепілдік берілген әлеуметтік пакетті беру туралы 20__ жылғы "__" ______ № _ _ _ _ _ _ шешім
Кепілдік берілген әлеуметтік топтама Қазақстан Республикасы Үкіметінің __________ № ____ қаулысына сәйкес түрлері мен көлемінде ұсынылады,
6 жастан 18 жасқа дейінгі келесі адамдарға тағайындалды.
АТ.Ә
ЖСН
Жынысы
Жасы
Мөр және қол болған жағдайда оқу орны бойынша кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну үшін негіз болып табылады
2.
МО.
Уәкілетті органның басшысы ___________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Кесу сызығы
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы № _ _ _ _ хабарламаға № 3 түбіршек бастап "__" __________ 20__ жыл
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________________________
20__ жылғы "__" ___ кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну туралы № ___ шешім
Кепілдік берілген әлеуметтік топтама Қазақстан Республикасы Үкіметінің __________ № ____ қаулысына сәйкес түрлері мен көлемінде ұсынылады,
6 жастан 18 жасқа дейінгі келесі адамдарға тағайындалды.
АЖТ
ДСН
жынысы
жасы
Мөр және қол болған жағдайда оқу орны бойынша кепілдік берілген әлеуметтік пакетті ұсыну үшін негіз болып табылады
3.
МО.
Уәкілетті органның басшысы ___________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
20__ жылғы ___ ____________ Халықты жұмыспен қамту орталығының № _____ қорытындысы
Отбасының тіркеу нөмірі ______________________________
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш беру күні 20__ жылғы ____________ бастап
Өтініш беруші:___________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Отбасы құрамында есепке алынғандар саны адам: _______________, оның ішінде еңбекке жарамды_________________________________________________________________
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларынан бас тартқан / 20__ жылғы ____________ № ____ жасалған әлеуметтік келісімшарт міндеттемелерін бұзған еңбекке қабілетті адамның (-дардың) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___ (керегінің астын сызу)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жұмыспен қамту шараларына қатысу жөніндегі іс-шаралардың ұсынылған атауы/әлеуметтік келісімшарттың бұзылған міндеттемесі (қажеттісінің астын сызу)):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Өтініш берушінің жұмысқа орналасуға жәрдемдесудің ұсынылған шараларын қарастыру нәтижелері бойынша қорытындысы (біреуін таңдаңыз):
еңбекке қабілетті адамның (-дардың) жұмысқа орналасуға жәрдемдесу шараларына қатысудан бас тартуына байланысты, тағайындалған атаулы әлеуметтік көмек (атаулы әлеуметтік көмекті тағайындаудан бас тарту) адамға (отбасына) төлемдерді іс-шараларға қатысудан бас тартқан күннен бастап алты ай тоқтату туралы шешім жобасын қалыптастыру;
жасалған әлеуметтік келісімшарттың бұзылуына және (немесе) әлеуметтік келісімшартта көзделген міндеттемелердің орындалмауына байланысты, жасалған әлеуметтік бұзушылық жасалған күннен бастап алты ай ішінде адамға (отбасына) тағайындалған атаулы әлеуметтік көмек төлеуді (атаулы әлеуметтік көмек тағайындаудан бас тарту) тоқтату туралы шешім жобасын әзірлеу. келісімшарт және (немесе) өз міндеттемелерін орындамау;
көрінеу жалған ақпараттың және (немесе) атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау үшін дәйексіз құжаттардың берілуінің анықталуына байланысты адамға (отбасына) тағайындалған атаулы әлеуметтік көмекті төлеуді (атаулы әлеуметтік көмекті тағайындаудан бас тартуды) тоқтату туралы шешімнің жобасын жеке тұлғаға (отбасына) тағайындалған күннен бастап алты ай мерзімге жасау.
Аудандық / қалалық жұмыспен қамту орталығының директоры ____________________
____________________ _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Жұмыспен қамту орталығының құрылымдық бөлімінің бастығы
___________________________________________ _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Жұмыспен қамту орталығының маманы _____ _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Өтініш беруші____________________________ _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Атаулы әлеуметтік көмек төлемді тоқтату (мөлшерін өзгерту) туралы 20____ жылғы "____" __________ №_____хабарлама
Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Сіздің назарыңызға
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
20__ жылғы "___" ____________ бастап атаулы әлеуметтік көмекті төлеуді тоқтату, оның мөлшерін өзгерту туралы (қажеттісінің астын сызу) жеткізеді
Себептер:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(себептерін көрсету)
Уәкілетті органның басшысы________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(қолы)
Уәкілетті органның маманы________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмекті тағайындау және төлеу
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Кепілдендірілген әлеуметтік топтама алушылар ведомості бойынша _______________________________ район (қала)
қажеттілік № ________
кепілдендірілген әлеуметтік топтама түрі _______________________________________
(мысалға: 1 жастан 6 жасқа дейін жиынтық)
қажеттілікті қалыптастыру күні_______________________________________________
Алушы ЖСН
Алушы ТАӘ
Баланың ЖСН
Баланың ТАӘ
Тұру мекенжайы
Ұялы телефон нөмірі
Жиынтық саны
Статус назначения ГСП (новое, продолжающееся)
Подпись получателя
Дата получения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлық тауар қажеттілігі (тауар жиынтығы) ________
Уәкілетті орган _______________________________ Қолы________________________
Жеткізуші_______________________________________Қолы_____________________