О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 января 2020 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2020 года № 19827. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 169.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.05.2023 № 169 (вводится в действие с 01.07.2023).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с пунктом 1 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11507, опубликован 20 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") сл.едующее изменение:
Правила назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Аукенова Е.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАНО
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 5 января 2020 года № 1
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 319
Правила назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей

"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 5 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 қаңтарда № 19827 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы № 169 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.05.2023 № 169 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 3-1 бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11507 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 20 шілдеде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты оны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.М. Әукеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылық министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновация
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
20 жылғы 5 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 319 бұйрығымен
бекітілген
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 3-1 Закона Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (далее – Закон) и определяют порядок назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей.
К государственным пособиям семьям, имеющим детей (далее – пособия) относятся денежные выплаты в виде:
единовременного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого в связи с рождением ребенка (далее – пособие на рождение);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года (далее – пособие по уходу);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) (далее – пособие многодетной семье);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов) (далее – пособие воспитывающему ребенка-инвалида);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за инвалидом первой группы с детства (далее – пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого многодетной матери, награжденной подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени (далее – пособие многодетной матери).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 3-1-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларға (бұдан әрі – жәрдемақылар) мынадай түрдегі ақшалай төлемдер жатады:
бала тууына байланысты тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – бала туғанда берілетін жәрдемақы);
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – бала күтімі жөніндегі жәрдемақы);
құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар көпбалалы отбасыларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – көпбалалы отбасыға берілетін жәрдемақы);
мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы);
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы);
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – көпбалалы аналарға берілетін жәрдемақы).
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) уполномоченный орган по назначению пособий (далее – уполномоченный орган по назначению пособия) – территориальные подразделения уполномоченного государственного органа;
4) получатель – заявитель, которому назначено пособие на рождение, пособие по уходу и (или) пособие многодетной семье и (или) пособие воспитывающему ребенка-инвалида и (или) пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства и (или) пособие многодетной матери;
5) уполномоченная организация по выдаче пособий – организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
6) многодетная семья – семья, имеющая в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
7) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
8) филиалы Государственной корпорации – областные, городов республиканского значения и столицы филиалы Государственной корпорации;
9) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа по назначению пособия, проводящее медико-социальную экспертизу;
10) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия детей на воспитание и призванными способствовать укреплению и развитию семейных отношений;
11) заявитель – лицо, обращающееся за назначением пособий;
12) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;

2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырушылықпен ретке келтірілген жиынтығы;
3) жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган) – уәкілетті мемлекеттік органының аумақтық бөлімшелері;
4) жәрдемақы алушы – бала туғанда берілетін жәрдемақы, бала күтімі жөніндегі жәрдемақы және (немесе) көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы және (немесе) мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы және (немесе) бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы және (немесе) көпбалалы анаға берілетін жәрдемақы тағайындалған өтініш беруші;
5) жәрдемақыларды беру жөніндегі уәкілетті ұйым – банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
6) көпбалалы отбасы – құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары бар, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасы;
7) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
8) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалаларындағы және астанадағы филиалдары;
9) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) ̶ жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
10) отбасы – некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысандарынан туындайтын және отбасы қатынастарын нығайтып, дамытуға септігін тигізуге арналған мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты адамдар тобы;
11) өтініш беруші – жәрдемақылар тағайындау үшін жүгінетін адам;
12) уәкілетті мемлекеттік орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

13) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
14) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения пособия на рождение, пособия по уходу, пособия многодетной семье, пособия воспитывающему ребенка-инвалида, пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства и пособия многодетной матери в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью Государственной корпорации;
15) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
17) электронный макет дела – электронный макет дела получателя пособия, формируемый Государственной корпорацией;
18) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, оказываемым в электронной форме.
Глава 2. Порядок назначения пособий
Параграф 1. Порядок назначения пособий на рождение и по уходу
3. Пособие по уходу назначается со дня рождения по достижении ребенком возраста одного года, а в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) и назначения опеки над ребенком, оставшимся без попечения родителей, в возрасте до одного года – со дня вступления в законную силу решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) или со дня принятия решения об установлении опеки (попечительства).
При назначении пособия по уходу в составе семьи учитываются рожденные живыми, усыновленные (удочеренные), а также взятые под опеку (попечительство) дети, сводные дети, если они не учтены в семье другого родителя.
При этом в составе семьи не учитываются дети, в отношении которых родители лишены родительских прав.
В случае обращения за назначением пособия по уходу после смерти ребенка, не достигшего возраста одного года, пособие по уходу назначается по месяц смерти включительно.
Пособие по уходу оралманам назначается со дня рождения ребенка, но не ранее даты установления статуса оралмана.
4. Пособие на рождение и по уходу назначаются независимо от доходов семьи ребенка.

13) электрондық құжат – өзіндегі ақпарат электрондық цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
14) электрондық өтінім - бала туғанда берілетін жәрдемақыны, бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны, көпбалалы отбасыға берітелетін жәрдемақыны, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны және көпбалалы анаға берілетін жәрдемақыны тағайындауға қажетті, Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер;
15) электрондық өтініш – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық символдар жиыны;
17) электрондық іс макеті – Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын жәрдемақы алушының электрондық іс макеті;
18) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық біріктірілген үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе.
2-тарау. Жәрдемақыларды тағайындау тәртібі
1-параграф. Бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау тәртібі
3. Бала күтімі жөніндегі жәрдемақы бала туған күннен бастап бір жасқа толған күнге дейін, ал баланы (балаларды) асырап алған және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған бір жасқа дейінгі балаға қамқоршылық тағайындалған жағдайларда – баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап немесе қорғаншы тағайындалған күннен бастап бала бір жасқа толған күнді қоса алған күнге дейін тағайындалады.
Бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындаған кезде отбасы құрамында тірі туған, асырап алынған, сондай-ақ қамқоршылыққа (қорғаншылыққа) алынған балалар, егер басқа ата-ананың отбасында ескерілмесе, өгей балалар да ескеріледі.
Бұл ретте, отбасы құрамында ата-аналары ата-ана құқықтарынан айырылған балалар ескерілмейді.
Егер бір жасқа толмаған бала қайтыс болғаннан кейін күтім жөніндегі жәрдемақыны тағайындауға жүгінген жағдайда күтім жөніндегі жәрдемақы қайтыс болу айын қоса алғанда тағайындалады.
Оралмандарға бала күтімі жөніндегі жәрдемақы бала туған күннен бастап, бірақ оралман мәртебесі белгіленген күннен кейін тағайындалады.
4. Бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақылар отбасының табысына қарамастан тағайындалады.

5. Для назначения пособий на рождение и по уходу к заявлению по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, прилагаются следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя – для идентификации.
В случае обращения за назначением пособий на рождение и по уходу лиц, имеющих статус оралмана, предоставляется удостоверение оралмана для идентификации;
2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
3) свидетельство о заключении, расторжении брака (супружества) – в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка;
4) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении – в случае установления опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения);
5) для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр;
6) документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пособий – для идентификации.
Для назначения пособий на рождение и по уходу представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения, удостоверяющие личность и сведения о регистрации по месту жительства заявителя, получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Порядок назначения пособия многодетной семье
6. Пособие многодетной семье назначается со дня обращения в Государственную корпорацию за назначением пособия. Днем обращения считается день подачи заявления, за исключением семей, обратившихся за назначением пособия многодетной семье в первый рабочий день 2020 года, которым пособие назначается с 1 января 2020 года.
При назначении пособия многодетной семье в составе семьи учитываются рожденные живыми, усыновленные (удочеренные), а также взятые под опеку (попечительство) дети, сводные дети, если они не учтены в семье другого родителя.
При этом в составе семьи не учитываются дети, в отношении которых родители лишены родительских прав.

5. Бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат - сәйкестендіру үшін.
Оралман мәртебесі бар адамдар бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындауға жүгінген жағдайда оралман куәлігін сәйкестендіру үшін ұсынады;
2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
3) неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік – өтініш берушінің деректері баланың туу туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда;
4) балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер – балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген немесе баланы асырап алған жағдайда;
5) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы;
6) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді растайтын құжат − сәйкестендіру үшін.
Бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы азаматтық хал актілер жазбасынан мәліметтерді қамтитын анықтама, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы мәліметтерді қоспағанда, неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік, сондай-ақ балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпарат расталған кезде талап етілмейді.
Өтініш беруші жеке басты куәландыратын мәліметтер және тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) алынады.
2-параграф. Көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақыны тағайындау тәртібі
6. Көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы Мемлекеттік корпорацияға жәрдемақы тағайындауға жүгінген күннен бастап тағайындалады. Көпбалалы отбасына берілетін жәрдемақыға 2020 жылдың бірінші жұмыс күні жүгінген, ол 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап тағайындалатын отбасыларды қоспағанда, өтініш берілген күн жүгіну күні болып есептеледі.
Көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақыны тағайындаған кезде отбасы құрамында тірі туған, асырап алынған, сондай-ақ қамқоршылыққа (қорғаншылыққа) алынған балалар, егер басқа ата-ананың отбасында ескерілмесе, өгей балалар да ескеріледі.
Бұл ретте, отбасы құрамында ата-аналары ата-ана құқықтарынан айырылған балалар ескерілмейді.

7. Для назначения пособия многодетной семье к заявлению по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, прилагаются следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность – для идентификации.
В случае обращения за назначением пособия многодетной семье лиц, имеющих статус оралмана, предоставляется удостоверение оралмана для идентификации;
2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей);
3) свидетельство о заключении, расторжении брака (супружества) – в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка;
4) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении – в случае установления опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения);
5) для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр;
6) справка учебного заведения по форме согласно приложению 4 к Правилам предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110) (далее – Приказ № 223) (далее – справка с места обучения), если иждивенцы в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися очной формы обучения, предоставляемая ежегодно;
7) документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пособий – для идентификации.
Для назначения пособий многодетной семье, представление свидетельства о рождении ребенка (детей), свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, а также сведения об учебе на очном отделении учебного заведения не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения, удостоверяющие личность и сведения о регистрации по месту жительства заявителя, получают из соответствующих государственных информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

7. Көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басты куәландыратын құжат – сәйкестендіру үшін.
Оралман мәртебесі бар адамдар көпбалалы отбасына жәрдемақы тағайындауға жүгінген жағдайда оралман куәлігін сәйкестендіру үшін ұсынады;
2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері);
3) неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік – өтініш берушінің деректері баланың туу туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда;
4) балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер – балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген немесе баланы асырап алған жағдайда;
5) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы;
6) асырауындағы адам он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейін оқудың күндізгі нысанында білім алатын жағдайда жыл сайын берілетін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) (бұдан әрі – № 223 Қағидалар) 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орнының анықтамасы (бұдан әрі – оқу орнынан анықтама);
7) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді растайтын құжат − сәйкестендіру үшін.
Көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы мәліметтерді қоспағанда, неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік, балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, сондай-ақ білім беру мекемесінің күндізгі нысанында оқитындығы туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпарат расталған кезде талап етілмейді.
Жеке басты куәландыратын мәліметтер және тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес ақпараттық жүйелерден алынады.

8. При обращении в течение первого полугодия 2020 года многодетных семей, которым до 1 января 2018 года было назначено специальное государственное пособие, имеющих право на увеличение или уменьшения размера получаемого пособия многодетной семье, в связи с изменением состава семьи - изменение размера пособия производится с даты наступления обстоятельств, влияющих на изменение размера пособия на основании поданного в отделение Государственной корпорации заявления по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам с приложением подтверждающего документа, но не ранее даты вступления в силу настоящих Правил.
Размер пособия пересчитывается в связи с изменением количества несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста).
В случае изменения состава семьи, влияющего на увеличение или уменьшение размера получаемого пособия многодетной семьей, изменение размера пособия производится с даты возникновения права на изменение размера пособия, но не ранее момента его назначения.
9. Совместное проживание детей заявителем подтверждается самостоятельно, через указание в заявлении на назначение пособия многодетной семье совместно проживающих детей.
При этом в соответствии со статей 16 Гражданского кодекса Республики Казахстан местом жительства детей, не достигших четырнадцати лет признается место жительство их законных представителей.
При назначении пособия многодетной семье дети, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, после среднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) учитываются в составе семьи независимо от факта совместного проживания.
В случае расторжения брака (супружества) между супругами совместное проживание детей с одним из родителем подтверждается соответствующим решением суда.
10. Пособие многодетной семье назначается независимо от доходов семьи.
Параграф 3. Порядок назначения пособия воспитывающему ребенка-инвалида
11. При первичном установлении инвалидности ребенку, заявитель обращается за назначением пособия воспитывающему ребенка-инвалида в подразделение МСЭ по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 2 к Приказу № 223.

8. 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалған, отбасы құрамының өзгеруіне байланысты алатын көпбалалы отбасына берілетін жәрдемақы мөлшерінің ұлғаюына немесе азаюына құқығы бар көпбалалы отбасылар 2020 жылдың бірінші жартыжылдығы ішінде жүгінген кезде – жәрдемақы мөлшерін өзгерту растайтын құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияға берілген өтініш негізінде жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне ықпал ететін мән-жайлардың туындау күнінен бастап, бірақ осы Қағидалардың күшіне ену күнінен ерте емес жүргізіледі.
Кәмелетке толмаған балалар саны, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалар саны өзгеруіне байланысты жәрдемақы мөлшері қайта есептеледі.
Көпбалалы отбасы алатын жәрдемақы мөлшері ұлғаюйына немесе азаюына әсер ететін отбасы құрамы өзгерген жағдайда, жәрдемақы мөлшері жәрдемақы мөлшері өзгеруіне құқық туындаған күннен бастап, бірақ оны тағайындау жағдайынан күнінен бастап өзгереді.
9. Өтініш беруші бірге тұратын балалардың көпбалалы отбасына жәрдемақы тағайындау туралы өтініште көрсете отырып, балалардың бірлескен тұрғылықты мекен-жайын растайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 16-бабына сәйкес он төрт жасқа толмаған балалардың заңды өкілдерінің тұратын жері олардың тұрғылықты жері болып танылады.
Көпбалалы отбасыларға жәрдемақыны тағайындау барысында кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалар бірге тұру фактісіне қарамастан отбасы құрамында ескеріледі.
Ерлі-зайыптылар арасында неке (ерлі-зайыптылық) бұзылған жағдайда ата-ананың біреуімен балалардың бірге тұруы сот шешімімен расталады.
10. Көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы отбасының табыстарына қарамастан тағайындалады.
3-параграф. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау тәртібі
11. Балаға мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші № 223 бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.

12. Пособие воспитывающему ребенка-инвалида назначается со дня обращения на весь период инвалидности ребенка.
При определении ребенка-инвалида на полное государственное обеспечение пособие воспитывающему ребенка-инвалида назначается в период нахождения ребенка на каникулах в семье, при условии документального подтверждения данного факта государственным учреждением, в котором ребенок пребывал на полном государственном обеспечении.
13. Пособие воспитывающему ребенка-инвалида назначается независимо от доходов семьи ребенка.
14. Для назначения пособия воспитывающему ребенка-инвалида к заявлению, предоставляемого по месту жительства, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, прилагаются следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя – для идентификации.
В случае обращения за назначением пособия воспитывающему ребенка-инвалида лиц, имеющих статус оралмана, предоставляется удостоверение оралмана для идентификации;
2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) (выписка из актовой записи о рождении, выданные органами записи актов гражданского состояния);
3) свидетельство о заключении, расторжении брака (супружества), в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка;
4) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведение об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении – в случае установления опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения);
5) для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр;
6) документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пособий – для идентификации.
Для назначения пособия воспитывающему ребенка-инвалида представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписки из актовой записи о рождении, свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, справки об инвалидности ребенка, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения удостоверяющие личность и сведения подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства услугополучателя и ребенка (детей), получают из соответствующих государственных информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

12. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы жүгінген күннен бастап баланың барлық мүгедектік кезеңіне тағайындалады.
Мүгедек бала толық мемлекеттік қамсыздандыруға алынған кезде мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы бала отбасында демалыста болған кезеңге бала толық мемлекеттік қамсыздандыруда болған мемлекеттік мекеменің аталған фактіні құжаттамалық растаған жағдайда тағайындалады.
13. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы баланың отбасы табысына қарамастан тағайындалады.
14. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындау үшін тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат - сәйкестендіру үшін.
Оралман мәртебесі бар адамдар мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындауға жүгінген жағдайда оралман куәлігін сәйкестендіру үшін ұсынады;
2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме);
3) неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік – өтініш берушінің деректері баланың туу туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда;
4) балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер – балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген немесе баланы асырап алған жағдайда;
5) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін Байқоңыр қаласының тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімнің анықтамасы;
6) жәрдемақыларды беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік шоттың нөмірі туралы растайтын құжаттар – сәйкестендіру үшін.
Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы мәліметтерді қоспағанда, неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік, балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда расталған кезде талап етілмейді.
Жеке басты куәландыратын мәліметтер және қызметті алушының және баланың (балалардың) тұрғылықты жері бойынша тіркелуін растайтын мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес ақпараттық жүйелерден алынады.

Параграф 4. Порядок назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства
15. При установлении впервые инвалидности первой группы с детства заявитель обращается за назначением пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства в подразделение МСЭ по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 2 к Приказу № 223.
16. Пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства назначается со дня обращения инвалида первой группы с детства или его законного представителя на весь период установления инвалидности первой группы с детства.
Для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке, заявление и необходимые документы указанные в пункте 17 настоящих Правил подаются их законным представителем.
В случае смены лица, осуществляющего уход за инвалидом первой группы с детства, но не более двух раз в течение календарного года, пособие назначается со дня обращения за назначением пособия с заявлением согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Днем обращения считается день подачи заявления.
17. Для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства к заявлению, предоставляемого по месту жительства, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, прилагаются следующие документы:
для заявителя:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя – для идентификации;
2) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над инвалидом первой группы с детства – в случае установления опеки (попечительства) над инвалидом первой группы с детства;
3) для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр;
для лица, определенного как осуществляющий уход за инвалидом первой группы с детства:
1) документ, удостоверяющий личность – для идентификации.
В случае обращения за назначением пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства лиц, имеющих статус оралмана, предоставляется удостоверение оралмана для идентификации;
2) документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пособий – для идентификации;
3) сведения об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья проверяются в информационной системе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) сведения о дееспособности лица, определенного как осуществляющий уход за инвалидом первой группы с детства, проверяются по документу, удостоверяющему личность, в информационной системе "Государственная база данных физических лиц" Министерства юстиции Республики Казахстан;

4-параграф. Бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау тәртібі
15. Бала кезінен бірінші топ мүгедектігі алғаш рет белгіленген кезде өтініш беруші бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін № 223 бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.
16. Бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы бала кезінен бірінші топтағы мүгедек немесе оның заңды өкілі өтініш берген күннен бастап бала кезінен бірінші топ мүгедектігі белгіленген барлық кезеңге тағайындалады.
Әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамдарға бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін өтінішті және осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды олардың заңды өкілі тапсырады.
Бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы адам ауысқан, бірақ күнтізбелік бір жыл ішінде екі реттен көп емес ауысқан жағдайда жәрдемақы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес өтінішпен жәрдемақы тағайындау үшін жүгінген күннен бастап тағайындалады.
Өтініш берген күн жүгіну күні болып есептеледі.
17. Бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
өтініш беруші үшін:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат ̶ сәйкестендіру үшін;
2) бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген жағдайда – бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат;
3) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы;
бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам үшін:
1) жеке басты куәландыратын құжат - сәйкестендіру үшін.
Оралман мәртебесі бар адамдар бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындауға жүгінген жағдайда оралман куәлігін сәйкестендіру үшін ұсынады;
2) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді растайтын құжат − сәйкестендіру үшін;
3) психикалық денсаулық орталығында есепте тұру фактісінің болмауы туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесінде тексеріледі;
4) бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасау үшін айқындалған адамның әрекетке қабілеттілігі туралы мәліметтер жеке басты куәландыратын құжат бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесінде тексеріледі;

5) для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр.
Для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства представление документа, подтверждающего установление опеки над инвалидом первой группы с детства, а также справки об инвалидности инвалида первой группы с детства, сведений об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения удостоверяющие личность и регистрацию по месту жительства заявителя и лица, определенного как осуществляющий уход за инвалидом первой группы с детства (для подтверждения факта проживания в пределах одного города и (или) района лица, определенного как осуществляющий уход, и инвалида первой группы с детства), получают из соответствующих государственных информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 5. Порядок назначения пособия многодетной матери
18. Пособие многодетной матери назначается со дня обращения за назначением пособия. Днем обращения считается день подачи заявления.
19. Для назначения пособия многодетной матери к заявлению, предоставляемого по месту жительства, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, прилагаются следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность – для идентификации;
2) документ подтверждающий награждение или получение звания многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившей ранее звание "Мать-героиня", награжденной орденами "Материнская слава" I и II степени;
3) для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр.
Представление документа о награждении или получения звания многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившей ранее звание "Мать-героиня", награжденной орденами "Материнская слава" I и II степени не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения, удостоверяющие личность и регистрацию по месту жительства заявителя, получают из соответствующих государственных информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

5) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке қамқоршылық белгіленгенін растайтын құжаттарды, сондай-ақ бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің мүгедектігі туралы анықтамасын, психикалық денсаулық сақтау орталығында есепте тұру фактісі туралы мәліметтерді ұсыну көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпарат осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес расталған кезде талап етілмейді.
Өтініш берушінің және бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасайтын ретінде айқындалған адамның жеке басын және тұрғылықты жері бойынша тіркелуін (күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам мен бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің бір қала және (немесе) аудан шегінде тұру фактісін растау үшін) куәландыратын мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес ақпараттық жүйелерден алынады.
5-параграф. Көпбалалы анаға берілетін жәрдемақыны тағайындау тәртібі
18. Көпбалалы анаға берілетін жәрдемақы тағайындауға жүгінген күннен бастап тағайындалады. Өтініш берілген күн жүгінген күн болып есептеледі.
19. Көпбалалы аналарға арналған жәрдемақыны тағайындау үшін тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басты куәландыратын құжат – сәйкестендіру үшін;
2) көпбалалы ананың "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алғанын, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталғанын растайтын құжат;
3) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін Байқоңыр қаласының тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімнің анықтамасы.
Көпбалалы аналардың "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталғаны немесе алғаны немесе бұрын "Батыр ана" атағын алғаны, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталғаны туралы құжаттарды ұсыну, оларда қамтылған ақпарат осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес расталған кезде талап етілмейді.
Жеке басты және тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін куәландыратын мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес ақпараттық жүйелерден алынады.

Параграф 6. Порядок рассмотрения заявлений для назначений пособий
20. После представления заявителем соответствующих документов для назначения пособий в его присутствии специалист отделения Государственной корпорации формирует:
запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций в соответствии с приложению 2 к настоящим Правилам;
запрос в информационную систему уполномоченного государственного органа на наличие у заявителя факта назначения, выплаты или подачи заявления на назначение государственных пособий семьям, имеющим детей, на отсутствие участия в системе обязательного социального страхования за последние двадцать четыре месяца (для назначения пособия по уходу за ребенком), а также на наличие у заявителя факта смены лица, осуществляющего уход за инвалидом первой группы с детства более двух раз в течение календарного года, на наличие факта предоставления социальной услуги индивидуального помощника инвалиду первой группы с детства (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства).
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, осуществившее запрос отделение Государственной корпорации выдает заявителю расписку о приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Документы, представленные заявителем в подлинниках, сканируются и электронные копии документов удостоверяются посредством ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего возвращаются заявителю.
В случае непредставления государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
При получении сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий, а также при наличии у заявителя факта смены лица, осуществляющего уход за инвалидом первой группы с детства более двух раз в течение календарного года, при наличии факта предоставления социальной услуги индивидуального помощника инвалиду первой группы с детства (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства) заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
21. Подача заявления и документов для назначения соответствующих пособий третьими лицами осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получения пособия.
Нотариально удостоверенная доверенность сканируется и удостоверяется ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего возвращается заявителю.

6-параграф. Жәрдемақы тағайындау үшін өтініштерді қарау тәртібі
20. Өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін тиісті құжаттар ұсынғаннан кейін оның қатысуымен Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы:
мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сұрау салуды;
уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне өтініш берушіде балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақы тағайындау, төлеу немесе өтініш беру фактісінің болуына, соңғы жиырма төрт айда міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатыспауына (бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындау үшін), сондай-ақ өтініш берушіде бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы адамның күнтізбелік бір жыл ішінде екі реттен артық ауысу фактісінің болуына, бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке әлеуметтік жеке көмекшінің қызметін ұсыну фактісінің болуына (бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін) сұрау салуды қалыптастырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұратылып отырған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Өтініш беруші түпнұсқада ұсынған құжаттар сканерленеді және құжаттардың электрондық көшірмесі Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады, содан кейін өтініш берушіге қайтарылады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұратылып отырған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынбаған жағдайда өтініш берушіге осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алған кезде, сондай-ақ өтініш берушіде бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы адамның күнтізбелік бір жыл ішінде екі реттен артық ауысу фактісі болған кезде, бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке әлеуметтік жеке көмекшінің қызметін ұсыну фактісі болған кезде (бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін) өтініш берушіге осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
21. Тиісті жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті және құжаттарды үшінші адамдардың ұсынуы жәрдемақы алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
Нотариат куәландырған сенімхат сканерленеді және Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады, содан кейін өтініш берушіге қайтарылады.

22. Отделение Государственной корпорации проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения соответствующего пособия, а также сведений полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем.
23. В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
24. При обращении заявителя за назначением пособий на рождение и (или) по уходу, воспитывающему ребенка-инвалида, пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в форме заявления согласно приложениям 11, 12 и 13 к настоящим Правилам осуществляется самим заявителем.
При получении подтверждающих сведений заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление о назначении пособия на рождение и (или) по уходу и (или) воспитывающему ребенка-инвалида и (или) по уходу за инвалидом первой группы с детства и направляет его в автоматизированную информационную систему уполномоченного государственного органа.
25. Поступившее посредством портала электронное заявление, представленное для назначения пособий проходит проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение соответствующих пособий;
3) возраст ребенка, в отношении которого назначается пособие на рождение и (или) по уходу, не превышающий одного года;
4) отсутствие участия в системе обязательного социального страхования за последние двадцать четыре месяца (для назначения пособия по уходу за ребенком);
5) возраст ребенка, в отношении которого назначается пособие воспитывающему ребенка-инвалида, не превышающий восемнадцати лет (для назначения пособия воспитывающему ребенка-инвалида);
6) наличие инвалидности у ребенка (для назначения пособия воспитывающему ребенка-инвалида);
7) возраст не моложе восемнадцати лет (для лица, определенного для ухода за инвалидом первой группы с детства);
8) наличие инвалидности у инвалида первой группы с детства (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства);

22. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі тиісті жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, сканерлеу сапасын және өтініш беруші ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
23. Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
24. Бала туғанда берілетін жәрдемақы және (немесе) бала күтімі жөніндегі, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыларды, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды өтініш берушінің өзі жүзеге асырады.
Растайтын мәліметтерді алған кезде портал арқылы сұрау салуды жүзеге асырған өтініш беруші бала туғанда берілетін және (немесе) бала күтімі жөніндегі және (немесе) мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін және (немесе) бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау туралы электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырады және оны уәкілетті мемлекеттік органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жібереді.
25. Портал арқылы келіп түскен, жәрдемақылар тағайындау үшін ұсынылған электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) тиісті жәрдемақыларды тағайындау, төлеу, сондай-ақ өтініш беру фактісінің болмауы;
3) бала туғанда берілетін жәрдемақы және (немесе) бала күтімі жөніндегі жәрдемақы тағайындалатын баланың бір жасқа толу-толмауы;
4) соңғы жиырма төрт айда міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатыспауы (бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындау үшін);
5) мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындалатын баланың он сегіз жасқа толу-толмауы (мүгедек баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін);
6) балада мүгедектігінің болуы (мүгедек баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін);
7) жасының он сегіз жасқа толған болуы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасау үшін айқындалған адам үшін);
8) бала кезінен бірінші топтағы мүгедекте мүгедектігінің болуы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін);

9) отсутствие факта смены лица, осуществляющего уход за инвалидом первой группы с детства более двух раз в течении календарного года (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства);
10) отсутствие факта признания судом недееспособным либо ограниченно дееспособным (для лица, определенного для ухода за инвалидом первой группы с детства);
11) отсутствие факта состояния на учете в центре психического здоровья (для лица, определенного как осуществляющий уход за инвалидом первой группы с детства);
12) наличие регистрации постоянного места жительства заявителя и регистрации места жительства лица, определенного как осуществляющий уход за инвалидом первой группы с детства (для подтверждения факта проживания в пределах одного города и (или) района, лица, определенного как осуществляющий уход, и инвалида первой группы с детства);
13) наличие регистрации постоянного места жительства заявителя и ребенка (детей) – инвалида (для назначения пособия воспитывающему ребенка (детей) – инвалида).
В случае положительного результата проверки по вышеприведенным параметрам происходит перемещение заявления в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
26. Подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления на назначение пособия воспитывающему ребенка-инвалида или пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства направляет в отделение Государственной корпорации электронную заявку, состоящую из заявления и пакета документов, предусмотренного пунктами 14, 17 настоящих Правил, включая электронные копии документов, представленных заявителем в оригинале.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста подразделения МСЭ, принявшего заявление.
27. Отделение Государственной корпорации при представлении полного пакета документов заявителем регистрирует заявление о назначении соответствующего пособия в электронном журнале регистрации заявлений по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Электронные заявки, поступившие посредством портала или через подразделение МСЭ, регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан, поступивших посредством веб-портала "электронного правительства" или подразделения медико-социальной экспертизы на назначение по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
28. При приеме отделением Государственной корпорации электронного заявления, направленного посредством портала, в личный кабинет заявителя посредством портала направляется уведомление о приеме электронного заявления на назначение пособия по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Уведомление удостоверяется посредством ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.

9) бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы адамның күнтізбелік бір жыл ішінде екі реттен артық ауысу фактісінің болмауы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасау үшін айқындалған адам үшін);
10) соттың әрекетке қабілетсіз не әрекетке қабілеті шектеулі деп тану фактісінің болмауы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасау үшін айқындалған адам үшін);
11) психикалық денсаулық орталығында есепте тұру фактісінің болмауы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасау үшін айқындалған адам үшін);
12) өтініш берушінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша және бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасау ретінде анықталған адамның тұрғылықты жері бойынша тіркеудің болуы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасайтын тұлғаның бір қалада және (немесе) ауданда тұрғылықты жерін растау);
13) өтініш берушінің және мүгедек баланың (балалардың) тұрақты тұрғылықты жері тіркеуінің болуы (мүгедек баланы (балаларды) тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін).
Жоғарыда келтірілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда өтінішті өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына тіркеу жүргізіледі.
26. МӘС бөлімшесі мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны немесе бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындауға өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 14, 17-тармақтарында көзделген тәртіппен өтініштен және өтініш беруші тұпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса алғанда, құжаттардың топтамасынан тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған МӘС бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
27. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде тиісті жәрдемақыны тағайындау туралы өтінішті осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштерді тіркеудің электрондық журналында тіркейді.
Портал немесе МӘС бөлімшесі арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдерді тағайындау үшін "электрондық үкімет" веб-порталы немесе медициналық әлеуметтік сараптама бөлімшесі арқылы келіп түскен азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
28. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі портал арқылы жолданған электрондық өтінішті қабылдаған кезде портал арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.

29. В течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления в отделении Государственной корпорации формируется электронный макет дела и электронный проект соответствующего решения по формам согласно приложениям 17, 18, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам, производится расчет размера пособий для назначения соответствующих пособий и удостоверяется посредством ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
Электронный проект решения представляет собой документ в электронно-цифровой форме о назначении (изменении, отказе в назначении) пособия (далее – проект решения).
Руководитель отделения Государственной корпорации проверяет правильность расчета размера пособий, оформления проекта решения, удостоверяющего посредством ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего электронный макет дела передается отделением Государственной корпорации в филиал Государственной корпорации.
30. Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления рассматривает электронный макет дела и проект решения, проверяет правильность расчета и оформления проекта решения, после чего направляет в уполномоченный орган по назначению пособия. При этом проект решения удостоверяется посредством ЭЦП руководителя филиала Государственной корпорации.
31. Если уполномоченным органом по назначению пособия в представленном электронном макете дела выявлено несоответствие документа (документов), необходимого (ых) для назначения, требованиям, установленным законодательными актами Республики Казахстан, электронный макет дела с проектом решения возвращается в отделение Государственной корпорации в течение тридцати рабочих дней со дня поступления электронного макета дела. Уведомление о необходимости дооформления документа (документов) с указанием причины по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам направляется в отделение Государственной корпорации, которое удостоверяется ЭЦП уполномоченного органа по назначению пособия.
Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления о необходимости дооформления документа (документов) уведомляет заявителя, в том числе посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон о необходимости приведения в соответствие представленных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения уведомления. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений, который ведется по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации при представлении заявителем дополнительных документов готовит электронный макет дела в порядке, предусмотренном пунктами 29 и 30 настоящих Правил.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления электронного макета дела в отделение Государственной корпорации документы не дооформлены, уполномоченный орган по назначению пособия утверждает электронное решение о назначении соответствующего пособия по имеющимся документам или об отказе в назначении.
В случае отсутствия в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия документа по заявлениям, принятым через портал, уполномоченный орган выносит решение об отказе в назначении.

29. Өтініш Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде электрондық іс макеті және осы Қағидаларға 17, 18, 19, 20 және 21-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті электрондық шешім жобасы қалыптастырылады, тиісті жәрдемақыларды тағайындау үшін жәрдемақылардың мөлшері есептеледі және Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
Электрондық шешім жобасы жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық цифрлық нысандағы құжатты (бұдан әрі – шешім жобасы) білдіреді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған жәрдемақылар мөлшерін есептеудің, шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, содан кейін Мемлекеттік корпорация бөлімшесі электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді.
30. Мемлекеттік корпорацияның филиалы электрондық іс макеті мен шешім жобасы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарайды, есептеудің және шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, содан кейін жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді. Бұл ретте, шешім жобасы Мемлекеттік корпорация филиалы басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
31. Егер жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған электрондық іс макетінде тағайындауға қажетті құжаттың (құжаттардың) Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуін анықтаса, шешім жобасы бар электрондық іс макеті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қайтарылады. Осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себебін көрсете отырып, тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттілігі туралы хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның ЭЦҚ-сымен куәландырылып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттігі туралы өтініш берушіні sms-хабарлама келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, оның ішінде жиырма бес жұмыс күні ішінде хабарламада көрсетілген қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарлама алған күннен немесе ұялы телефонға хабарлама жіберген күннен бастап хабардар етеді. Sms-хабарламалар осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес жүргізілетін sms-хабарлама электрондық журналында тіркеледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші қосымша құжаттарды ұсынған кезде осы Қағидалардың 29 және 30-тармақтарында көзделген тәртіппен электрондық іс макетін дайындайды.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар жете ресімделмесе, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы электрондық шешім шығарады.
Портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша ЭІМ-де болмаған жағдайда жәрдемақыны тағайындау (төлемді өзгерту, жаңарту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қабылдау үшін құжаттар жеткіліксіз болған жағдайда уәкілетті орган тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.

32. Уполномоченный орган по назначению пособия рассматривает поступивший электронный макет дела с проектом решения в течение трех рабочих дней со дня их поступления и принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособий по формам согласно приложениям 17, 18, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам.
В автоматическом режиме в течение одного рабочего дня со дня принятия решения отправляется уведомление о назначении соответствующих пособий по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам в отделение Государственной корпорации или в личный кабинет заявителя посредством портала. Уведомление удостоверяется посредством ЭЦП руководителя уполномоченного органа по назначению пособия.
33. В случае принятия решения об отказе в назначении соответствующего пособия уполномоченный орган по назначению пособия указывает в решении основания отказа, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
При этом электронный макет дела с соответствующим решением уполномоченного органа по назначению пособия по формам согласно приложениям 17, 18, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам, с указанием причины отказа в назначении пособия возвращается в отделение Государственной корпорации. Электронное уведомление уполномоченного органа по назначению пособия с указанием причины отказа в назначении соответствующего пособия направляется в отделение Государственной корпорации или в личный кабинет заявителя посредством портала по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам. Уведомление удостоверяется посредством ЭЦП руководителя уполномоченного органа по назначению пособия.
34. Специалист отделения Государственной корпорации формирует проект решения об отказе в назначении соответствующих пособий по формам согласно приложениям 17, 18, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам в порядке, предусмотренном пунктами 29, 30 настоящих Правил с указанием мотивированного отказа в соответствии с информацией государственного органа и (или) организации о предоставлении заявителем недостоверных документов.
35. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом уполномоченным органом по назначению пособия решении путем вручения при личном обращении уведомления о назначении (отказе в назначении) пособия или посредством передачи смс-оповещения на мобильный телефон заявителя. Уведомление регистрируется в журнале уведомлений по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. Смс-оповещения регистрируются в электронном журнале смс-оповещений согласно приложению 23 к настоящим Правилам.

32. Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешім жобасымен келіп түскен электрондық іс макетін келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қарайды және осы Қағидаларға 17, 18, 19, 20 және 21-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе портал арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті жәрдемақыларды тағайындау туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
33. Тиісті жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1 бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген бас тарту негіздемелерін шешімде көрсетеді.
Бұл ретте осы Қағидаларға 17, 18, 19, 20 және 21-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себептері көрсетілген жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның тиісті шешімі бар электрондық іс макеті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарылады. Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себептері көрсетілген электрондық хабарламасы осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе портал арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі. Хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
34. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы осы Қағидалардың 29, 30-тармақтарында көзделген тәртіппен өтініш берушінің дәйексіз құжаттарды ұсынғаны туралы мемлекеттік органның және (немесе) ұйымдардың ақпаратына сәйкес дәлелді бас тартуды көрсете отырып, осы Қағидаларға 17, 18, 19, 20 және 21-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті жәрдемақыларды тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасын қалыптастырады.
35. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны өтініш беруші өзі жүгінген кезде тапсыру немесе өтініш берушінің ұялы телефонына смс-хабар жіберу арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қабылдаған шешім туралы хабардар етеді. Хабарлама осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналында тіркеледі. Смс-хабарлар осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша смс-хабарлардың электрондық журналында тіркеледі.

Глава 3. Порядок выплаты пособий
36. Обеспечение выплаты пособий осуществляется Государственной корпорацией за счет бюджетных средств через уполномоченные организации по выдаче пособий по выбору заявителя.
37. Пособия выплачиваются на основании решения о назначении, принятого уполномоченным органом по назначению пособия, согласно составленному Государственной корпорацией графику по выплате пособий в разрезе областей, города республиканского значения, столицы.
38. Пособия по уходу, воспитывающему ребенка-инвалида, по уходу за инвалидом первой группы с детства, многодетной семье и многодетной матери выплачиваются ежемесячно, за текущий месяц.
Суммы пособий, не включенные в текущую потребность месяца выплаты в связи с назначением, возобновлением, изменением и пересмотром размера пособия и с переменой места жительства, после формирования текущей потребности, подлежат включению в потребность следующего за ним месяца и выплачиваются единовременно.
39. В случае изменения размера месячного расчетного показателя, прожиточного минимума отделение Государственной корпорации готовит проект соответствующего решения по формам согласно приложениям 17, 18, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия.
40. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для продления срока действия решения, смены опекуна, получателя или влияющих на размер пособия, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о продлении срока действия решения и (или) изменения размера пособия, смены опекуна, получателя по форме согласно приложению 17, 18, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам и направляет его с электронным макетом дела, дополненным вновь представленными документами (при их наличии) на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия в порядке, предусмотренном пунктами 29 и 30 настоящих Правил.
В случае смерти (признания судом безвестно отсутствующим или объявления умершим), лишения или ограничения родительских прав, отбытия наказания в местах лишения свободы получателя пособия по уходу за ребенком до достижении им возраста одного года, выплата пособия производится на основании утвержденного решения уполномоченного органа по назначению пособия лицу, осуществляющему уход за ребенком по достижении им возраста одного года, за исключением лиц, являющихся участниками системы обязательного социального страхования в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 4 Закона.
41. Отделение Государственной корпорации приостанавливает выплату соответствующих пособий с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений от заявителя и (или) из информационных систем на основании решения о приостановлении выплаты уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам:

3-тарау. Жәрдемақыларды төлеу тәртібі
36. Жәрдемақылар төлемін қамтамасыз етуді өтініш берушінің таңдауы бойынша жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйымдар арқылы бюджет қаражаты есебінен Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
37. Жәрдемақылар Мемлекеттік корпорация облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана бөлінісінде жасаған жәрдемақы төлеу жөніндегі графикке сәйкес жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қабылдаған шешім негізінде төленеді.
38. Бала күтімі жөніндегі, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша, көпбалалы отбасыларға берілетін және көпбалалы анаға берілетін жәрдемақы ай сайын ағымдағы ай үшін төленеді.
Жәрдемақыларды тағайындауға, қалпына келтіруге, өзгертуге және мөлшерін қайта қарауға және тұрғылықты жерін өзгертуге байланысты төлем айының ағымдағы қажеттілігіне енгізілмеген жәрдемақылар сомалары ағымдағы қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін, келесі айдың қажеттілігіне енгізілуге тиіс және бір рет төленеді.
39. Айлық есептік көрсеткіш, ең төменгі күнкөріс мөлшері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 17, 18, 19, 20 және 21-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті шешім жобасын дайындайды және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.
40. Шешімнің қолданылу мерзімін ұзарту, қамқоршының, алушының ауысуы үшін негіз болатын немесе жәрдемақы мөлшеріне әсер ететін жағдайлар орын алған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидалардың 17, 18, 19, 20 және 21-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша шешім мерзімін ұзарту және (немесе) жәрдемақы мөлшерін өзгерту қамқоршыны, алушыны ауыстыру туралы шешім жобасын дайындайды және оны қайта ұсынылған құжаттармен (бар болса) толықтырылған электрондық іс макетімен осы Қағидалардың 29 және 30-тармақтарында көзделген тәртіппен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жолдайды.
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жәрдемақы алушы қайтыс болған (сот хабарсыз кеткен немесе қайтыс болды деп жариялаған), ата-ана құқығынан айырылған немесе одан шектелген, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан жағдайларда, Заңның 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушылары болып табылатын адамдарды қоспағанда, бала бір жасқа толғанға дейін оған күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы төлеу жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен шешім негізінде жүргізіледі.
41. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі тиісті жәрдемақылар төлемін осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтата тұру туралы шешімінің негізінде өтініш берушіден және (немесе) ақпараттық жүйелерден:

1) об отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче пособий;
2) о выявлении из числа получателей факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из информационных систем;
3) о выявлении факта выезда получателей пособий и иждивенца(ев) на постоянное местожительства за пределы Республики Казахстан, в том числе из информационных систем;
4) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, оралмана, в том числе из информационных систем;
5) об отбывании получателем пособия или инвалида первой группы с детства уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
6) о проживании ребенка-инвалида (детей-инвалидов), инвалида первой группы с детства в государственных медико-социальных учреждениях (организациях), за исключением лиц, которым специальные социальные услуги предоставляются на платной основе, в том числе из информационных систем;
7) о лишении государственной награды Республики Казахстан в соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан";
8) о выявлении факта смерти получателей пособий и иждивенца(ев), в том числе из информационных систем;
9) о выявлении факта утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан до получения вида на жительство иностранца, в том числе из информационных систем;
10) об отсутствии факта очного обучения в учебном заведении на соответствующем курсе.
42. Отделение Государственной корпорации прекращает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, на основании решения о прекращении выплаты уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам по основаниям:
1) указанным в статье 11 Закона;
2) в случаях утраты оснований для назначения или смерти получателя пособия многодетной матери.
В случае возникновения права на пособия по уходу, многодетной семье, воспитывающему ребенка-инвалида, по уходу за инвалидом первой группы с детства, после прекращения их выплаты, заявитель вновь подает заявление в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложениям 1, 3, 5, 6 к настоящим Правилам с приложением документа, подтверждающего право на пособие. Днем обращения считается день подачи заявления.

1) жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйым ұсынатын алушының банк шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) алушылар қатарынан іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кету, іздеуде жүру фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
3) жәрдемақыларды алушылардың және асырауындағылардың Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
4) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның, оралманның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өтуі, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
5) жәрдемақы алушының немесе бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің сот тағайындаған бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны өтеуі туралы;
6) арнаулы әлеуметтік қызметтер ақылы негізде ұсынылатын адамдарды қоспағанда, мүгедек баланың (мүгедек балалардың), бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұруы туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
7) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларынан айыру туралы;
8) жәрдемақы алушылардың және асырауындағылардың қайтыс болу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
9) шетелдіктің тұруға ықтиярхатын алғанға дейін Қазақстан Республикасы азаматтығынан айырылу немесе шығу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
10) күндізгі оқу орнында тиісті курста оқу фактісінің болмауы туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап төлемдерді тоқтата тұрады.
42. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
1) Заңның 11-бабында көзделген негіздемелер бойынша;
2) тағайындау үшін негіздемелер жойылған немесе көпбалалы анаға берілетін жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтату туралы шешімінің негізінде жәрдемақы төлеуді тоқтатады.
Бала күтімі жөніндегі, көпбалалы отбасыға, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыларды тоқтатқаннан кейін оны алуға құқық туындаған кезде өтініш беруші Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жәрдемақыға құқықты растайтын құжаттарды қоса отырып осы Қағидаларға 1, 3, 5, 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қайтадан өтініш тапсырады. Өтініш беру күні жүгіну күні болып есептеледі.

43. Электронный макет дела получателя пособия, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, направляется по электронному запросу других отделений Государственной корпорации по форме, согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 34 к Приказу 223, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя.
44. При возобновлении приостановленных (прекращенных) выплат подготовка отделением Государственной корпорации электронного макета дела, дополненного вновь представленными заявителем документами необходимыми для возобновления выплаты с электронным проектом решения, и его утверждение уполномоченным органом по назначению пособия производятся со дня приостановления либо с момента возникновения основания на возобновление, но не более чем за три года перед обращением за их получением, по основаниям, указанным в подпунктах 3) и 4) пункта 1 статьи 4 Закона, по основанию, указанному во втором абзаце подпункта 2) пункта 1 статьи 4 Закона не позднее даты достижения ребенком возраста одного года, по формам согласно "приложениям" 17, 18, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам.
45. Получатели пособий в течение десяти рабочих дней извещают через Государственную корпорацию уполномоченный орган по назначению пособия об обстоятельствах, которые являются основанием для изменения размера пособия или прекращения его выплаты.
46. На основании решений уполномоченного органа по назначению пособий Государственная корпорация в течении пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пособий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в уполномоченный государственный орган.
47. Уполномоченный государственный орган согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
48. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату соответствующих пособий.
49. Выплата пособий производится Государственной корпорацией путем зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пособий.
Доставка пособий на дом через отделения акционерного общества "Казпочта" производится следующим категориям получателей:
инвалидам и участникам Великой Отечественной войны;
получателям пособий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
инвалидам первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.
В случае изменения номера банковского счета получателя, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.

43. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне тұруға кеткен жәрдемақы алушының электрондық іс макеті осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жолданады.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде 223 бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жібереді.
44. Тоқтатыла тұрған (тоқтатылған) төлемдерді қалпына келтіру кезінде өтініш беруші қайта ұсынған, төлемді қалпына келтіру үшін қажетті құжаттармен толықтырылған электрондық шешім жобасы бар электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің дайындауы және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның бекітуі тоқтатыла тұрған не қалпына келтіруге құқық басталған күннен бастап, бірақ Заңның 4-бабы 1-тармағы 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша жүгінер алдындағы үш жылдан асырмай, Заңның 4-бабының 1-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша бала бір жасқа толған күннен кешіктірмей, осы Қағидаларға 17, 18, 19, 20 және 21-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жүргізіледі.
45. Жәрдемақы алушылар он жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органды жәрдемақы көлемін өзгертуге немесе оны төлеуді тоқтатуға негіз болып табылатын мән-жайлар туралы хабардар етеді.
46. Мемлекеттік корпорация жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қабылдаған шешімдердің негізінде бес жұмыс күні ішінде жәрдемақылардың тағайындалған сомаларын бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді, ол төлеу айының алдындағы айдың 25-күніне ай сайын уәкілетті мемлекеттік органға ұсынылады.
47. Уәкілетті мемлекеттік орган төлеуге арналған бюджет қаражатына қажеттілікке сәйкес есепті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында көзделген сомалар шегінде бюджет қаражатын Мемлекеттік корпорацияға аударуды жүзеге асырады.
48. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алғаннан кейін төлем графигіне сәйкес тиісті жәрдемақыларды төлеуге арналған төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
49. Жәрдемақылар төлеуді Мемлекеттік корпорация жәрдемақыларды беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына аудару арқылы жүргізеді.
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы жәрдемақыларды үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға жүргізіледі:
Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушыларына;
сексен жасқа толған жәрдемақы алушыларға;
бірінші топтағы мүгедектерге;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж екені және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
пошта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
Алушының банк шотының нөмірі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен осы өзгерістер туралы өтініш береді.

50. По выделенным средствам между уполномоченным государственным органом и Государственной корпорацией ежемесячно составляется акт сверки.
51. По выплаченным суммам между Государственной корпорацией и уполномоченными организациями по выдаче пособий ежемесячно составляются акты сверки.
52. Оплата услуг по выдаче пособий производится на основании договора, заключаемого в установленном законодательством порядке между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче пособий.
53. Электронные макеты дел, по которым назначены пособия, хранятся постоянно в информационной системе уполномоченного органа.
Приложение 1
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Заявление для назначения единовременного государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого в связи с рождением ребенка, и (или)
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за
ребенком по достижении им возраста одного года
Республика Казахстан Департамент Комитета труда, социальной защиты
и миграции по ________________ области (городу)
Код отделения: ___________________
Сведения о заявителе (отметить галочкой): родитель__ опекун (попечитель)____
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
____________________________________________________________________
Дата рождения: "____" ________ ______ года.
Вид документа удостоверяющего личность: __________________________
Серия документа: _______ номер документа: ________ кем выдан: ______
Дата выдачи: "____" ____________ ______ год.
Адрес места жительства: ___________________
Область _________________________________
город (район) ___________ село: ____________ улица (микрорайон) ___ дом __ квартира ___
Сведения о ребенке, на которого назначается единовременное государственного пособие, назначаемого и выплачиваемого в связи с рождением ребенка, и (или) ежемесячное государственное пособие, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года
Индивидуальный идентификационный номер ребенка: ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка:
____________________________________________________________________
Дата рождения ребенка: "____" ______ 20___ год.
Очередность рождения ребенка: ____________
Сведения о составе семьи заявителя
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Дата и год рождения
1
2
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________
Банковский счет № _______________________
Тип счета: текущий _______________________
Прошу назначить мне пособие на рождение ребенка и (или) пособие по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года за счет средств республиканского бюджета (нужное подчеркнуть).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения пособия на рождение и (или) пособия по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия путем отправления на мобильный телефон смс-оповещения.
Уведомлен (а) о необходимости сообщения в течение десяти рабочих дней обо всех изменениях, влекущих прекращение выплаты пособия, а также изменения места жительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Несу ответственность за подлинность представленных в отделение Государственной корпорации документов.
Перечень документов приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон_________ мобильный_______ адрес электронной почты _______
"___" ____________ 20___год.
Подпись заявителя ____________________
Заявление принято "___" __________ 20___год № ____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего документы:
_______________________________________________________________ ________________
Приложение 2
к Правилам назначения
и выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Запросы в информационные системы государственных органов и (или) организаций
Для назначения пособия на рождение ребенка и (или) пособия по уходу за ребенком или пособия многодетной семье или пособия воспитывающему ребенка-инвалида, пособия многодетной матери или пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства формируются запросы по ИИН заявителя, членов семьи и лица, осуществляющего уход за инвалидом первой группы с детства в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:

50. Бөлінген қаражат бойынша уәкілетті мемлекеттік орган мен Мемлекеттік корпорация арасында ай сайын салыстырып тексеру актісі жасалады.
51. Төленген сомалар бойынша Мемлекеттік корпорация мен жәрдемақыларды беру жөніндегі уәкілетті ұйымдардың арасында ай сайын салыстырып тексеру актілері жасалады.
52. Жәрдемақыларды беру жөніндегі қызметтерге ақы төлеу Мемлекеттік корпорация мен жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасында заңнамада белгіленген тәртіппен жасалған шарт негізінде жүргізіледі.
53. Жәрдемақы тағайындалған электрондық іс макеттері уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде сақталады.
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бала тууға байланысты тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақыны және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны тағайындауға арналған өтініш
Қазақстан Республикасы
Еңбек, әлеуметтік қорғау
және көші-қон комитетінің
____________________ облысы (қаласы)
бойынша департаменті
Бөлімше коды: ___________________
Өтініш беруші туралы мәлімет (белгі қою): ата-ана ___ қорғаншы (қамқоршы) ___
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ___________________
____________________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "___" ______________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: __________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: _______
Берілген күні: _____ жылғы "___" _____________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:
______________________ облысы ____________________ қаласы (ауданы)
_____________________ ауылы _________________ көшесі (шағын аудан)
_____________ - үй ________ - пәтер
Бала тууға байланысты тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік
жәрдемақы және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша
тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалатын
бала туралы мәліметтер
Баланың жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
_______________________________________________________________
Баланың туған күні: _____ жылғы "___" _____________
Баланың туу кезектілігі: _____________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған күні және жылы
1
2
Банк деректемелері:
Банктің атауы ___________________________________________________
Банк шотының № ________________________________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы _________________________________________
Маған бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі жөніндегі жәрдемақыны республикалық бюджет қаражаты есебінен (қажеттінің астын сызу) тағайындауды сұраймын.
Бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға смс-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы,
сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығына жауапкершілікте боламын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар тізбесі:
Р/с№
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ________________ ұялы _______________
электрондық пошта мекенжайы _______________
20___ жылғы "____" ______.
Өтініш берушінің қолы ____________
Өтініш 20___ жылғы "_____" ________ қабылданды, № ____________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы:
________________________________________________ _______________
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салу
Бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны немесе көпбалалы отбасыға жәрдемақы немесе мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны, көпбалалы аналарға берілетін жәрдемақыны немесе бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушінің, отбасы мүшелерінің және бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасайтын адамдардың ЖСН-дері бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде мынадай:

1) удостоверяющих личность из ИС "ГБДФЛ";
2) о регистрации по постоянному месту жительства заявителя из ИС "ГБДФЛ";
3) о регистрации по совместному месту жительства заявителя и сводных (и взятых под опеку) детей из ИС "ГБДФЛ";
4) о регистрации по постоянному и совместному месту жительства заявителя и ребенка-инвалида из ИС "ГБДФЛ" (для назначения пособия воспитывающему ребенка-инвалида);
5) о регистрации по месту жительства в пределах одного города и (или) района с инвалидом первой группы с детства (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства);
6) о регистрации рождения (смерти) по ИИН детей заявителя, при условии рождения всех детей в Республике Казахстан из ИС ЗАГС;
7) о регистрации заключения, расторжения брака (супружества) заявителя из ИС ЗАГС;
8) об установлении опеки (попечительства) над ребенком из ИС Министерства образования и науки Республики Казахстан;
9) об установлении опеки (попечительства) над инвалидом первой группы с детства из ИС "ГБДФЛ";
10) сведение об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении в ИС ЗАГС;
11) о коде отделения Государственной корпорации из ИС уполномоченного государственного органа;
12) об установлении инвалидности на ребенка-инвалида из Централизованной базы данных инвалидов (для назначения пособия воспитывающему ребенка-инвалида);
13) об установлении инвалидности на инвалида первой группы с детства из Централизованной базы данных инвалидов (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства);
14) об установлении возраста лица, определенного как осуществляющий уход за инвалидом первой группы с детства, не моложе восемнадцати лет из ИС "ГБДФЛ" (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства);
15) об отсутствии факта недееспособности лица, определенного как осуществляющий уход за инвалидом первой группы с детства, по документу, удостоверяющему личность, из ИС "ГБДФЛ" (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства);
16) об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья лица, определенного как осуществляющий уход за инвалидом первой группы с детства, из ИС Министерства здравоохранения Республики Казахстан (для назначения пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства);
17) о награждении или получении звания многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившей ранее звание "Мать-героиня", награжденной орденами "Материнская слава" I и II степени из ИС "Госнаграды" Администрации Президента Республики Казахстан;

1) "ЖТМД" АЖ-дан жеке басты куәландыратын;
2) "ЖТМД" АЖ-дан тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелуі туралы;
3) "ЖТМД" АЖ-дан өтініш беруші мен өгей (және қамқорлыққа алынған) балаларының тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
4) "ЖТМД" АЖ-дан өтініш беруші мен мүгедек баланың тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы (мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін);
5) бала кезінен бірінші топтағы мүгедекпен бір қала және (немесе) аудан шегінде тұратын жері бойынша тіркелгені туралы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін);
6) АХАЖ АЖ-дан өтініш берушінің барлық балалары Қазақстан Республикасында туған кезде балаларының ЖСН-дері бойынша тууын (қайтыс болуын) тіркеу туралы;
7) АХАЖ АЖ-дан өтініш берушінің неке (ерлі-зайыптылық) қиюын, бұзуын тіркеу туралы;
8) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің АЖ-ынан балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы;
9) "ЖТМД" АЖ-дан бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы;
10) АХАЖ АЖ-дан баланың туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер;
11) уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-ынан Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің коды туралы;
12) Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорынан мүгедек балаға мүгедектік белгілеу туралы (мүгедек баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін)
13) Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорынан бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке мүгедектік белгілеу туралы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін);
14) "ЖТМД" АЖ-дан бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам жасының он сегізден жас болмауын анықтау туралы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін);
15) "ЖТМД" АЖ-дан жеке басты куәландыратын құжат бойынша бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамның әрекет қабілетсіздігі фактісінің болмауы туралы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін);
16) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің АЖ-ынан бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамның психикалық денсаулық орталығында есепте тұру фактісінің болмауы туралы (бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін);
17) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің "Мемлекеттік наградалар" АЖ-ынан наградтау немесе "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І жәнеІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы ана атағын алу туралы;

1. Назначить в соответствии со статьей ____ Закона Республики Казахстан от 28 июня 2005 года
"О государственных пособиях семьям, имеющим детей":
пособие на рождение ___________ тенге _____________________________________________
(сумма прописью)
пособие по уходу с ___________ 20__ года по ________________ 20__года в размере
_______________тенге ____________________________________________________________
(сумма прописью)
2. Изменить размер пособия по уходу с ______________ 20___ года
по _______________ 20__ года и установить в размере _____________ тенге
________________________________________________________________________________
(сумма прописью)
Основание: _____________________________________________________________________
3. Отказать в назначении пособия:
(основание)
Руководитель департамента __________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
__________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист _______________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Приложение 18
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форм
Код ______________________
Область (город) ____________
РЕШЕНИЕ № _______ от "___" ______ 20__ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
_______________________ области (городу)
№ дела _______
О назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) государственного пособия многодетной семье.
Гражданин (ка) ___________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол ____
Дата рождения "____" _______ ____ года
Дата обращения "____" _______ 20___ года № ___________
1. Назначить государственное пособие многодетной семье в соответствии с пунктом
______ статьи ___ Закона Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных
пособиях семьям, имеющим детей" Размер месячного пособия многодетной семье на __ детей_______ тенге
_______________________________________________________________________________
(сумма прописью)
с "___" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ года

1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы
28 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының ______ бабына сәйкес:
бала туғанда берілетін жәрдемақы _____________ теңге мөлшерінде (сомасы жазбаша);
бала күтімі жөніндегі жәрдемақы 20___ жылғы "___" ____________ бастап
20 _____ жылғы "___" ________ қоса алғанда, ___________________ теңге мөлшерінде
(сомасы жазбаша) тағайындалсын.
2. Бала күтімі жөніндегі жәрдемақының мөлшері 20___жылғы "___" ________ бастап
20__ жылғы "___" ____________ қоса алғанда, өзгертілсін және
_____________________________ теңге мөлшерінде (сомасы жазбаша) белгіленсін.
Негіздеме: _____________________________________________________
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Маман _________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Код ________________
______________________ облысы (қаласы)
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ____ шешімі
Істің № _____________________________
Көпбалалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау
(өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы _________
Туған күні 20__ жылғы "___" ____________
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________
1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы
28 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының ______ бабының _____ тармағына
сәйкес: ____ балаға көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы 20___ жылғы
"___" ____________ бастап 20 _____ жылғы "___" ________ қоса алғанда,
____________________________ теңге мөлшерінде (сомасы жазбаша) тағайындалсын.

2. Установить новый размер государственного пособия многодетной семье, в связи с
изменением месячного расчетного показателя/ состава семьи:
________________________________________________________________________________
(наименование нормативного правового акта)
Размер месячного пособия многодетной семье на __ детей _________ тенге
_______________________________________________________________________________
(сумма прописью)
с "___" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ года
3. Возобновить с "___" ___________ 20__ года:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(основание)
4. Отказать в назначении:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента ___________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела)
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Специалист ________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Приложение 19
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Код __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № __________ от "___" ___________ 20__ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по _________
области (городу)
№ дела ___________
О назначении (изменении, возобновление, отказе в назначении) пособия воспитывающему ребенка-инвалида
Заявитель _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата обращения "___" ______________ 20__ года
__________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ребенка-инвалида ________________________________________________________________
Дата рождения ребенка-инвалида__________________________________
Справка об инвалидности________________________________________
Инвалидность установлена на срок с ______ 20 __ года по _____20__ года

2. Айлық есептік көрсеткіштің/отбасы құрамының өзгеруіне байланысты көпбалалы
отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақының жаңа мөлшері белгіленсін:
_______________________________________________________________
(нормативтік құқытық акті атауы)
____ балаға көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы
20___ жылғы "___" ____________ бастап 20 _____ жылғы "___" ________ қоса алғанда,
____________________________ теңге мөлшерінде (сомасы жазбаша) тағайындалсын.
3. 20__ жылғы "___" ___________ жәрдемақы қайта жаңару:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
4. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Маман
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Код _________________
_______________________ облысы (қаласы)
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ____ шешімі
Істің № _____________________________
Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, жаңарту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Өтініш беруші __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________
Мүгедек баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________
______________________________________________________________
Мүгедек баланың туған күні 20__ жылғы "___"______________________
Мүгедектігі туралы анықтама _____________________________________
Мүгедектік 20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" _______ дейінгі мерзімге белгіленді

1. Назначить в соответствии со статьей _____ Закона Республики Казахстан от 28 июня 2005 года
"О государственных пособиях семьям, имеющим детей" пособие воспитывающему ребенка-
инвалида с ______ 20___ года по _________ 20___ года в размере ________________ тенге
________________________________________________________________________________
(сумма прописью)
2. Изменить размер пособия воспитывающему ребенка - инвалида: с ____ 20__ года по ____
20 __ года и установить в размере ________________ тенге
_______________________________________________________________________________
(сумма прописью)
Основание:____________________________________________________________________
3. Возобновить с "____" __________ 20__ года:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(основание)
4. Отказать в назначении пособия:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Специалист _________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Проект решения подготовлен: Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Приложение 20
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Код ________________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № __________ от "___" ___________ 20__ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
_________ области (городу) № дела ___________
О назначении (изменении, отказе в назначении) пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства
Лицо, осуществляющее уход за инвалидом первой группы с детства __________________
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата обращения "___" ______________ 20__ года
Дата рождения ________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида первой группы с детства
______________________________________________________________________________
Дата рождения инвалида_________________________________________
Справка об инвалидности________________________________________
Инвалидность установлена на срок с _____ 20 __ года по ____ 20 __ года

1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы
28 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының _____ бабына сәйкес мүгедек
баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы 20__ жылғы "___" _________ бастап
20_____ жылғы "___" ________ қоса алғанда, _________________________ теңге
мөлшерінде тағайындалсын.
(сомасы жазбаша)
2. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақының мөлшері: 20___жылғы
"___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ____________ қоса алғанда, өзгертілсін және
______________________________________________
(сомасы жазбаша)
теңге мөлшерінде белгіленсін.
Негіздеме:______________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Маман
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Код _________________
_______________________ облысы (қаласы)
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің ______________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ____ шешімі
Істің № ________________________
Бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау
(өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асырушы адам
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________
Туған күні______________________
Бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
Мүгедектің туған күні 20__ жылғы "___" ___________________________
Мүгедектігі туралы анықтама _____________________________________
Мүгедектік 20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" _______ дейінгі мерзімге белгіленді

1. Назначить в соответствии со статьей_____ Закона Республики Казахстан от 28 июня 2005 года
"О государственных пособиях семьям, имеющим детей" пособие по уходу за инвалидом
первой группы с детства с ____ 20__года по___20__года в размере _________________ тенге _____________
_______________________________________________________________________________
(сумма прописью)
2. Изменить размер пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства: с ____ 20__ года по ____ 20 __ года и
установить в размере ________________ тенге
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(сумма прописью)
Основание:_____________________________________________________________________
3. Отказать в назначении пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства:
______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента __________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Специалист _________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Проект решения подготовлен: Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Приложение 21
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Код ______________________
Область (город) ____________
РЕШЕНИЕ № _______ от "___" ______ 20__ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
_______________________ области (городу) № дела _______
О назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) государственного пособия многодетной матери
Гражданин (ка) __________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол ____
Дата рождения "____" _______ __ года
Дата обращения "___" _______ 20____ года

1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы
28 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының _____ бабына сәйкес бала кезінен
бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы 20__ жылғы "___" _________
бастап 20_____ жылғы "___" _______ қоса алғанда,
____________________________________________ теңге мөлшерінде тағайындалсын.
(сомасы жазбаша)
2. Бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақының мөлшері
20___жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ____________ қоса алғанда,
өзгертілсін және ______________________ ___________ теңге мөлшерінде белгіленсін.
(сомасы жазбаша)
Негіздеме:______________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны
тағайындаудан бас тартылсын _______________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
_________________________________________ ______________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Маман
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Код _____________
___________________ облысы (қаласы)
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ ШЕШІМІ № ____
Істің № ____________
Көп балалы аналарға берілетін жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша)____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы_____
Tуған күні 20__ жылғы "___" __________
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________ №__________

1. Назначить государственное пособие многодетной матери в соответствии с пунктом ______ статьи ___
Закона Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям,
имеющим детей" Размер месячного пособия _________ тенге __________________________
_______________________________________________________________________________
(сумма прописью)
с "____" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ года
2. Установить новый размер государственного пособия многодетной матери, в связи с
изменением месячного расчетного показателя:
________________________________________________________________________________
(наименование нормативного правового акта)
Размер пособия с "_____" ____ 20__ года ____________ тенге
________________________________________________________________________________
(сумма прописью)
Размер месячного пособия _________ тенге __________________________
________________________________________________________________________________
(сумма прописью)
с "___" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ года
3. Отказать в назначении:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента ___________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист ________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Проект решения подготовлен: Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Приложение 22
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Уведомление о необходимости дооформления документов на назначение
______________________________________________
(указать вид пособия) от "_____" __________ 20 ____ года
Уполномоченный орган по назначению пособия
_______________________________________________________________________________
(вид пособия)
доводит до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя________________________________________________
Дата рождения заявителя _________________________________________
Дата возврата заявления __________________________________________
о необходимости дооформления___________________________________
(указание причины дооформления)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 23
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Электронный журнал sms-оповещений
________________________________________________
(указать вид пособия)
по _________________ отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
6
7
8
9
Приложение 24
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим
детей
Форма
Уведомление о назначении _______________________________________
(указать вид пособия)
от "_____" ______________ 20___ года
Гражданин (ка) ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения: "____" _____________ _____года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и дата рождения ребенка/инвалида первой группы с детства
________________________________________________________________________________
Решение о назначении № ___________ от "_____" ____________ 20 __ года
Назначенная сумма: __________________________________________
_________(__________________________) (вид пособия) с _______ 20__года по ________20__года (сумма прописью)
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
________________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 25
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Уведомление № ________ об отказе в назначении
_________________________________________________
(указать вид пособия) от "_____" ___________ 20 ____ года
Гражданин (ка)_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" __________ 20 ___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и дата рождения ребенка/инвалида первой группы с детства
____________________________________________________________________
Отказано в назначении ___________________________________________:
(вид пособия)
_________________________________________________________________
(указать причины)
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
_________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 26
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Журнал уведомлений ______________________________
(указать вид пособия) по _________________ отделению
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 27
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Код ______________________________________
Область __________________________________
Решение № ____ от "____" _______ 20__ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по
_____________________ области
№ дела ___________________________________
О приостановлении выплаты_______________________________________
(указать вид)
Гражданин(ка) __________________________________________________ Пол ______
Дата рождения "___" ________ ___ года
Приостановить выплату с "__" _______ 20___ года
Основание ______________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
_________________________________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Специалист _______________________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)      (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Приложение 28
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Код ____________________
Область ________________
Решение № ___ от "___" _________ 20 ____года
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по
________________________ области
№ дела _________________
О прекращении выплаты__________________________________________
(указать вид)
Гражданин(ка) __________________________________________________
Пол _______
Дата рождения "___" ________ ___ года
Прекратить выплату с "_____" ___________ 20__ года
Основание ______________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _____________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
_____________________________________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Специалист __________________________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Приложение 29
к Правилам назначения и
выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Код района _________
Республика Казахстан
___________________отделение Государственной корпорации по
________________________ области
Заявление
от гражданина (ки) ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "______" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: _______ номер документа: _____ кем выдан: _________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________
Область ________________________________________________________
город (район) ________________________ село: ______________________
улица (микрорайон)______________________ дом _____ квартира ______
Прошу запросить дело получателя (пособия по уходу, пособия многодетной семьи,
особие воспитывающему ребенка-инвалида, пособие по уходу за инвалидом первой группы с
детства, пособие многодетной матери) (нужное подчеркнуть)
Адрес прежнего местожительства: _________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный _____________ Е-маil ______________________
Дата подачи "__________" _________________ 20 ___года
Подпись заявителя ______________________________________________
Заявление гражданина ___________________________________________
принято "_______" _______________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего
документы: ___________________________________________ ______________

1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы
28 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының ______ бабына сәйкес көп балалы
аналарға берілетін жәрдемақы 20___ жылғы "___" ____________ бастап
20 _____ жылғы "___" ________ қоса алғанда,
__________________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
теңге мөлшерінде тағайындалсын.
2. Айлық есептік көрсеткіштің өзгеруіне байланысты көпбалалы аналарға берілетін
жәрдемақының жаңа мөлшері белгіленсін:
_______________________________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
Жәрдемақы мөлшері 20______ жылғы "____"___________ бастап
______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Ай сайынғы жәрдемақы мөлшері ___________________________________
_______________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20______ жылғы "___" ________ бастап 20____ жылғы "___" ______ дейін.
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Маман
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
22-қосымша
Нысан
______________________________________________________________ (жәрдемақы түрін көрсету) тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттілігі туралы 20__ жылғы "___"____________ хабарлама
_______________________________________________________________
(жәрдемақы түрі)
тағайындау жөніндегі уәкілетті орган
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні _____ жылғы "____" ___________________
Өтінішті қайтару күні 20__ жылғы "___" ___________ № _____________
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жете рәсімдеудің себебін көрсету) жете ресімдеудің қажеттілігі
Сіздің назарыңызға жеткізеді
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Смс-хабарлардың электрондық журналы _______________________________________ (жәрдемақы түрін көрсету)
_______________________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Төлем түрі
Смс-хабар жіберілген күн
Телефон №
Маман
6
7
8
9
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
24-қосымша
Нысан
______________________________________________________________ (жәрдемақы түрін көрсету) тағайындау туралы 20__ жылғы "___" ____________ хабарлама
Азамат (ша) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: _____ жылғы "___" __________
Баланың/бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және туған күні _______________________________________________________
____________________________________________________________________
20__ жылғы "___" ___________ № _________ тағайындау туралы шешім
Тағайындалған сома:_____________________________________________
_____________________________________________________
(жәрдемақы түрі)
20__ жылғы "___" _______ бастап _____20 __ жылғы "_____" _________ қоса алғанда,
___________(_______________________________________) теңге (сомасы жазбаша)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
_______________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
25-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________ (жәрдемақы түрін көрсету) тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" ________ № ________ хабарлама
Азамат (ша) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Баланың/бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және туған күні_____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жәрдемақы түрі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(себептерін көрсету)
тағайындаудан бас тартылды.
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған _________________
____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Хабарламалар журналы _______________________________________ (жәрдемақы түрін көрсету)
_______________________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлем түрі
Хабарлама тапсырылған күн
Маман
1
2
3
4
5
6
7
8
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Код ______________________
______________ облысы (қаласы)
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің ______ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ______ шешім
Істің № _________
Төлемді тоқтата тұру туралы шешім ______________________________
(төлем түрін көрсету)
Азамат (ша) ____________________________________________________
Жынысы ______________
Туған күні _____ жылғы "____" _______________________
_____ жылғы "____" __________ бастап төлем тоқтатыла тұрсын
Негіздеме ______________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Маман _________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Код ______________________
______________ облысы (қаласы)
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің __________облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ шешімі
Істің № _________
төлемді тоқтату туралы шешімі ___________________________________
(төлем түрін көрсету)
Азамат (ша) ____________________________________________________
Жынысы ______________
Туған күн _____ жылғы "____" ________________________
_____ жылғы "____" __________ бастап төлем тоқтатылсын
Негіздеме ______________________________________________________
_______________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Маман _________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Код ______________________
______________ облысы (қаласы)
Мемлекеттік корпорацияның ____________________ облысы бойынша _________бөлімшесі Өтініш
Азамат (ша) _____________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______ жылғы "_______" _______________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:__________________________
Құжаттың сериясы: _____ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ________
Берілген күні: ____________ жылғы "______" _____________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы _______________________________
_________________________ облыс _____________________ қала (аудан)
_________________________ ауыл ________________ көше (шағынаудан)
_________ - үй _______________ - пәтер
Алушының (күтім бойынша жәрдемақы, көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушілерге берілетін жәрдемақы, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша берілетін жәрдемақы, көпбалалы аналарға берілетін жәрдемақы) ісін сұратуды сұраймын.
(қажетінің асты сызылсын)
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы: _________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон ___________
Е-maіl ___________________________
Берілген күні 20_____ жылғы "______" _________________
Өтініш берушінің қолы ________________________________________
Азамат _________________________________________________________ өтініші
20____ жылғы "___" __________ қабылданды, № _________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және
қолы _____________________________________________________ __________