Об утверждении профессионального стандарта "Интервьюирование в области государственной статистики"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2020 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2020 года № 19833.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Интервьюирование в области государственной статистики".
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 28 декабря 2013 года № 336 "Об утверждении профессионального стандарта "Интервьюер по проведению статистических наблюдений (обследований)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9123, опубликован 25 февраля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету по статистике в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 декабря 2020 года № 2
Профессиональный стандарт "Интервьюирование в области государственной статистики"
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Интервьюирование в области государственной статистики" (далее – профессиональный стандарт) определяет требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда для привлечения специалистов для оказания услуг по проведению общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей (далее – статистические наблюдения).

"Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 6 қаңтардағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 қаңтарда № 19833 болып тіркелді.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 117-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. "Статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізу жөніндегі интервьюер" кәсіби стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 28 желтоқсандағы № 336 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9123 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 25 ақпанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Статистика комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде бұйрықтың осы тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Даленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасыныңа
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 6 қаңтардағы
№ 2 бұйрығымен
бекітілді
"Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды (бұдан әрі – статистикалық байқау) және ұлттық санақтарды жүргізу бойынша қызметтер көрсету үшін мамандарды тартуға арналған біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасы мен жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды.

2. В настоящем профессиональном стандарте используются понятия в значениях, определенных в Законе Республике Казахстане от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также следующие определения:
1) интервьюирование – способ проведения опроса посредством компьютеризированной системы телефонного опроса и (или) при проведении личного опроса интервьюером;
2) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание уровней квалификаций, признаваемых в отрасли (далее – ОРК).
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Интервьюирование в области государственной статистики".
5. Цель разработки профессионального стандарта: представление по профессии системного и структурированного описания трудовых функций, соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников являющимися основой для сбора качественных первичных статистических данных и содействия производству официальной статистической информации и итогов национальных переписей.
6. Краткое описание профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт описывает основные функции и компетенции руководителя отдела и инструктора по подготовке и проведению национальных переписей, инструктора-контролера, интервьюера по проведению общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей (далее – интервьюер по проведению статистических наблюдений).
7. Профессиональная группа:
служащие в области администрирования
8. Профессиональная подгруппа:
служащие по обработке статистической информации и маркетинговым исследованиям.
Глава 3. Карточки профессий
9. Перечень профессий:
1) интервьюер по проведению статистических наблюдений – 4 уровень квалификации по Отраслевой рамке квалификаций (далее – ОРК);
2) инструктор-контролер – 5 уровень квалификации по ОРК;
3) инструктор по подготовке и проведению национальных переписей – 6 уровень квалификации по ОРК;
4) руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей – 7 уровень квалификации по ОРК.
10. Карточка профессий по форме приведена в приложении к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение
к профессиональному стандарту
"Интервьюирование в области
государственной статистики"
Форма
Карточка профессии
Карточка профессии "Интервьюер по проведению статистических наблюдений"
Код профессии
-
Наименование профессии
Интервьюер по проведению статистических наблюдений
Уровень квалификации по отраслевой рамке квалификаций (далее – ОРК)
4
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения
Уровень профессионального образования
Высшее, техническое и профессиональное, послесреднее, общее среднее образование, без предъявления требований по стажу работы
Трудовая функция 1:
Подготовка к проведению статистических наблюдений
Задача 1:
Изучение нормативных правовых актов в области государственной статистики, методических и инструктивных документов, методологического и статистического инструментария, регламентирующих проведение статистических наблюдений
Умения и навыки:

2. Осы кәсіптік стандартта "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) сұхбаттасу – сауал салуды телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі арқылы және (немесе) интервьюердің сауал салуды жеке жүргізу тәсілі;
2) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы (бұдан әрі – СБШ).
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу".
5. Кәсіптік стандартты әзірлеу мақсаты: сапалы алғашқы статистикалық деректерді жинау және ресми статистикалық ақпарат пен ұлттық санақ қорытындыларын түзуге жәрдемдесу үшін негіз болып табылатын жұмыскерлердің біліміне, икемділіктеріне, дағдыларына және жеке құзыреттіліктеріне қойылатын талаптарға сәйкес келетін еңбек функцияларының жүйелі және құрылымдалған сипаттамаларын кәсіп бойынша ұсыну.
6. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Кәсіптік стандарт ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімі басшысының және нұсқаушысының, нұсқаушы-бақылаушының, жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу жөніндегі интервьюердің (бұдан әрі – статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер) негізгі функциялары мен құзыреттіліктерін сипаттайды.
7. Кәсіптік топ:
әкімшілендіру саласындағы қызметшілер.
8. Кәсіптік кіші топ:
статистикалық ақпаратты өңдеу және маркетингтік зерттеулер бойынша қызметшілер.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптердің тізбесі:
1) статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер – Салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) бойынша біліктіліктің 4-деңгейі;
2) нұсқаушы-бақылаушы – СБШ бойынша біліктіліктің 5-деңгейі;
3) ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы – СБШ бойынша біліктіліктің 6-деңгейі;
4) ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы – СБШ бойынша біліктіліктің 7-деңгейі.
10. Нысан бойынша кәсіптер карточкасы осы кәсіптік стандартқа қосымшада келтірілген.
"Мемлекеттік статистика
саласындағы сұхбаттасу"
кәсіптік стандартына
қосымша
Нысан
Кәсіптер карточкасы
"Статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
Кәсіптің атауы
Статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер
Салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) бойынша біліктілік деңгейі
4
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жалпы орта білім, жұмыс өтілі бойынша талаптарды қоюсыз
1-еңбек функциясы: Статистикалық байқауларды жүргізуге дайындық
1-міндет:
Мемлекеттік статистика саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, статистикалық байқауларды жүргізуді регламенттейтін, әдістемелік және нұсқамалық құжаттарды, әдіснамалық және статистикалық құралдарды зерделеу
Икемділіктер мен дағдылар:

1. Работать с методологической и технической документацией
2. Находить необходимую информацию из доступных источников
3. Использовать в работе персональный компьютер (далее – ПК), офисную копировальную, аудио и видео технику
4. Самоорганизация
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты Республики Казахстан в области статистических наблюдений, формы и методы статистических наблюдений в пределах компетенций
2. Статистические формы и переписные листы, методики опроса и базовые навыки интервьюирования
3. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда
4. Производственной санитарии, пожарной безопасности
Задача 2:
Предварительный обход, уточнение списков респондентов и (или) домашних хозяйств подлежащих статистическому наблюдению и информирование о статистическом наблюдении, проведение агитационно-разъяснительной работы среди респондентов и (или) домашних хозяйств
Умения и навыки:
1. Находить необходимую информацию из доступных источников
2. Налаживать контакт с респондентами и (или) домашними хозяйствами
3. Излагать основные сведения о статистическом наблюдении
4. Разъяснять необходимость участия в статистических наблюдениях
5. Конструктивно отвечать на вопросы респондентов и (или) домашних хозяйств
6. Профессионально вести беседу, производить опрос
7. Иметь навыки делового общения
8. Составлять списки и отчеты
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты Республики Казахстан в области статистических наблюдений, формы и методы статистических наблюдений в пределах компетенций
2. Методологические и инструктивные документы по организации статистических наблюдений, их цели и задачи
3. Сроки представления статистических форм, утверждаемые уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон)
4. Переписные листы, утверждаемые ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 266-49) пункта 17 Положения Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 № 1011 (далее – Положение)
5. Языковые знания (структура, грамматика, лексика)
Трудовая функция 2:
Проведение статистических наблюдений
Задача 1: Распространение и сбор статистических форм и (или) переписных листов, проведение опроса респондентов и (или) домашних хозяйств по утвержденным статистическим формам и (или) переписным листам
Умения и навыки:

1. Әдіснамалық және техникалық құжаттамамен жұмыс істеу
2. Қажетті ақпаратты қолжетімді дереккөздерден табу
3. Жұмыста дербес компьютерді (бұдан әрі -ДК), офистік көшірмелеуді, аудио және бейне техниканы пайдалану
4. Өзін-өзі ұйымдастыру
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының статистикалық байқаулар саласындағы заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері, өз құзыреті шегіндегі статистикалық байқаулардың нысандары мен әдістері
2. Статистикалық нысандар мен санақ парақтары, сауал салу әдістемелері және сұхбаттасудың базалық дағдылары
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері, еңбек заңнамасы; ішкі еңбек тәртібінің қағидалары; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
2-міндет:
Алдын ала аралап шығу, статистикалық байқауға жататын респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының тізімдерін нақтылау және статистикалық байқау туралы ақпараттандыру, респонденттер және (немесе) үй шаруашылықтарының арасында насихаттау-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Қажетті ақпаратты қолжетімді дереккөздерден табу
2. Респонденттермен және (немесе) үй шаруашылықтарымен байланыс орнату
3. Статистикалық байқау туралы негізгі мәліметтерді жазу
4. Статистикалық байқауларға қатысу қажеттілігі туралы түсіндіру
5. Респондентердің және (немесе) үй шаруашылықтарының сұрақтарына сындарлы жауап беру
6. Әңгімелесуді кәсіби түрде жүргізу, сауал салуды жүргізу
7. Іскерлік әңгімелесу дағдыларын білу
8. Тізімдер мен есептерді жасау
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының статистикалық байқаулар саласындағы заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері, өз құзыреті шегіндегі статистикалық байқаулардың нысандары мен әдістері
2. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар, олардың мақсаттары мен міндеттері
3. "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі -Заң) 19-бабы 1-тармағына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекітетін статистикалық нысандарды ұсыну мерзімдері
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі ережесінің (бұдан әрі - Ереже) 17-тармағы 266-49) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекітетін санақ парақтары
5. Тілді білу (құрылым, грамматика, лексика)
2-еңбек функциясы:
Статистикалық байқауларды жүргізу
1-міндет:
Статистикалық нысандарды және (немесе) санақ парақтарын тарату және жинау, бекітілген статистикалық нысандар және (немесе) санақ парақтары бойынша респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына сауал салуды жүргізу
Икемділіктер мен дағдылар:

1. Учитывать особенности респондентов и (или) домашних хозяйств, вести интервью с одновременным ведением записей
2. Разъяснять необходимость участия в статистических наблюдениях
3. Устанавливать контакт, тактичное ведение беседы
4. Сохранять конфиденциальность первичных статистических данных
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты Республики Казахстан, в области статистических наблюдений
2. Методы опроса и базовых навыков интервьюирования
3. Методологические и инструктивные документы по организации статистических наблюдений
Задача 2: Разъяснение цели статистических наблюдений и консультирование респондентов и (или) домашних хозяйств при заполнении статистических форм и (или) переписных листов
Умения и навыки:
1. Определять, разъяснять и консультировать
2. Понимать и правильно интерпретировать вопросы
3. Формулировать исчерпывающие версии ответов
Знания:
1. Содержания статистических форм и (или) переписных листов и инструкций по их заполнению
2. Способы исправления и корректировки зафиксированных данных
Задача 3: Повторное посещение респондентов и (или) домашних хозяйств для корректировки выявленных недостатков и уточнения материалов статистических наблюдений по дополнительным вопросам
Умения и навыки:
1. Формулировать и разъяснять цель повторного посещения
2. Задавать дополнительные и уточняющие вопросы
3. Формулировать исчерпывающие версии ответов
4. Вносить исправления и корректировки
Знания:
1. Методы опроса и базовых навыков интервьюирования
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений
Трудовая функция 3:
Проведение контроля качества заполнения, кодировки и ввода первичных статистических данных в программное обеспечение посредством планшета, интернет-ресурса или бумажных носителей
Задача 1: Проведение логического контроля данных, полученных от респондентов и (или) домашних хозяйств
Умения и навыки:
1. Использовать качественные и количественные критерии для логического контроля данных
2. Определять содержание и объем данных, требующих уточнения
Знания:
1. Способы, процедуры логического контроля
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений
Задача 2: Подготовка данных, полученных от респондентов и (или) домашних хозяйств для обработки формирования официальной статистической информации и (или) итогов национальной переписи
Умения и навыки:
1. Вносить коды и первичные статистические данные в статистические формы и (или) переписные листы

1. Респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының ерекшеліктерін есепке алу, жазба жүргізумен бір уақытта сұхбат жүргізу
2. Статистикалық байқауларға қатысу қажеттілігін түсіндіру
3. Байланыс орнату, әңгімелесуді әдепті жүргізу
4. Алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының статистикалық байқаулар саласындағы заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері
2. Сауал салу әдістері және сұхбаттасудың базалық дағдылары
3. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
2-міндет:
Статистикалық байқаулардың мақсаттарын түсіндіру және статистикалық нысандарды және (немесе) санақ парақтарын толтыру кезінде респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына консультация беру
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Айқындау, түсіндіру және консультация беру
2. Сұрақтарды түсіну және дұрыс түсіндіру
3. Жауаптардың толық нұсқаларын тұжырымдау
Білімі:
1. Статистикалық нысандар және (немесе) санақ парақтарының және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтардың мазмұндары
2. Тіркелген деректерді жөндеу және түзету тәсілдері
3-міндет:
Анықталған кемшіліктерді түзету және қосымша сұрақтар бойынша статистикалық байқаулардың материалдарын нақтылау үшін респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына қайтадан бару
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Қайта келудің мақсатын тұжырымдау және түсіндіру
2. Қосымша және нақтылаушы сұрақтарды қою
3. Жауаптардың толық нұсқаларын тұжырымдау
4. Жөндеулер мен түзетулер енгізу
Білімі:
1. Сауал салу әдістері және сұхбаттасудың базалық дағдылары
2. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
3-еңбек функциясы:
Алғашқы статистикалық деректерді планшет, интернет-ресурс немесе қағаз жеткізгіштер арқылы бағдарламалық қамтамасыз етуде толтыру, кодтау және енгізу сапасына бақылау жүргізу
1-міндет:
Респонденттерден және (немесе) үй шаруашылықтарынан алынған деректерге логикалық бақылау жүргізу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Деректерді логикалық бақылау үшін сапалық және сандық өлшемшарттарды пайдалану
2. Нақтылауды талап ететін деректердің мазмұны мен көлемін айқындау
Білімі:
1. Логикалық бақылау тәсілдері, рәсімдері
2. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
2-міндет:
Респонденттерден және (немесе) үй шаруашылықтарынан алынған деректерді ресми статистикалық ақпаратты және (немесе) ұлттық санақ қорытындыларын қалыптастыруға, өңдеуге дайындау
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Статистикалық нысандарға және (немесе) санақ парақтарына кодтарды және алғашқы статистикалық деректерді енгізу

2. Экспортировать заполненных статистических форм и (или) переписные листы
3. Составлять описи и отчеты
4. Использовать в работе ПК, планшет, офисную копировальную, аудио и видео технику
Знания:
1. Сроки представления статистических форм и инструкций по их заполнению, утверждаемые уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона
2. Переписные листы, утверждаемые ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 266-49) пункта 17 Положения
3. Методологические и инструктивные документы по организации статистических наблюдений
Требования к личностным компетенциям
Внимательность к деталям
Нормативность
Общительность
Оказание влияния
Устная и письменная коммуникация
Ответственность
Следование этическим нормам
Ориентация на результат
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
5
Инструктор-контролер
6
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей
7
Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей
Связь с КС
Интервьюер по проведению статистических наблюдений
147
Карточка профессии "Инструктор-контролер"
Код профессии
-
Наименование профессии
Инструктор-контролер
Уровень квалификации по ОРК
5
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения
-
Уровень профессионального образования
Высшее, техническое и профессиональное, послесреднее, общее среднее образование, без предъявления требований по стажу работы
Трудовая функция 1:
Организация и участие в проведении национальных переписей
Задача 1:
Распределение трудовых ресурсов, времени опроса при проведении национальных переписей
Умения и навыки:
1. Получать первичные статистические данные
2. Контролировать качество собранных первичных статистических данных и их введение посредством ПК, планшета, интернет- ресурса
3. Использовать в работе ПК, планшет, офисную копировальную, аудио и видео технику
4. Выстраивать взаимоотношения со всеми заинтересованными сторонами
Знания:
1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей
2. Принципы работы с первичными статистическими данными
3. Организация процесса сбора первичных статистических данных
4. Основы планирования и организации процессов работы
5. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности

2. Толтырылған статистикалық нысандарды және (немесе) санақ парақтарын экспорттау
3. Тізімдемелер мен есептер жасау
4. Жұмыста ДК-ны, планшетті, офистік көшірмелеуді, аудио және бейне техниканы пайдалану
Білімі:
1. Заңның 19-бабы 1-тармағына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекітетін статистикалық нысандарды ұсыну мерзімдері және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар
2. Ереженің 17-тармағы 266-49) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекітетін санақ парақтары
3. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
Жеке құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Детальдарға мұқият болу
Нормативтілік
Көпшілдік
Ықпал ету
Ауызша және жазбаша коммуникация
Жауапкершілік
Әдептілік нормаларын ұстану
Нәтижеге бағдарлану
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
5
Нұсқаушы-бақылаушы
6
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы
7
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы
СК-мен байланыс
Статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер
147
"Нұсқаушы-бақылаушы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
-
Кәсіптің атауы
Нұсқаушы-бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жалпы орта білім, жұмыс өтілі бойынша талаптарды қоюсыз
1-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарды жүргізуді ұйымдастыру және оған қатысу
1-міндет:
Ұлттық санақтарды жүргізу кезінде еңбек ресурстарын, сауал салу уақытын бөлу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Алғашқы статистикалық деректерді алу
2. Жиналған алғашқы статистикалық деректердің сапасын және олардың ДК, планшет, интернет-ресурс арқылы енгізілуін бақылау
3. Жұмыста ДК-ны, планшетті, офистік көшірмелеуді, аудио және бейне техниканы пайдалану
4. Барлық мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынас құру
Білімі:
1. Ұлттық санақты ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
2. Алғашқы статистикалық деректермен жұмыс істеу қағидаттары
3. Алғашқы статистикалық деректерді жинау процесін ұйымдастыру
4. Жұмыс процестерін жоспарлау мен ұйымдастыру негіздері
5. Еңбекті ұйымдастыру мен басқарудың, еңбек заңнамасының негіздері; ішкі еңбек тәртібінің қағидалары; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары

6. Навыки делового общения
7. Основы работы современных электронных ресурсов: электронная почта, интернет-ресурс, программное обеспечение
Задача 2:
Участие в проведении национальных переписей
Умения и навыки:
1. Организовывать и контролировать этапы работы
2. Сохранять конфиденциальность первичных статистических данных
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты Республики Казахстан в области национальной переписи
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей
3. Основы организации труда
4. Языковые знания (грамматика, лексика)
5. Навыки делового общения
Трудовая функция 2:
Обучение сбору первичных статистических данных, контролю качества работы интервьюеров при проведении национальных переписей
Задача 1:
Обучение интервьюеров
Умения и навыки:
1. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами
2. Организовывать и проводить обучение
3. Находить необходимую информацию из доступных источников
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам национальных переписей
2. Базовые навыки интервьюирования
3. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей
Задача 2:
Проведение контроля качества работы интервьюеров
Умения и навыки:
1. Контролировать полноту заполнения переписных листов, охвата и достоверности полученных первичных статистических данных
2. Составлять описи и отчеты
3. Использовать в работе ПК, планшет, офисную копировальную, аудио и видео технику
Знания:
1. Правила и сроки проведения национальных переписей, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 № 1049
2. Переписные листы, утверждаемые ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 266-49) пункта 17 Положения
3. Методологические и инструктивные документы по проведению контрольных мероприятий
Требования к личностным компетенциям
Аналитическое мышление
Оказание влияния
Работа в команде
Создание взаимоотношений
Устная и письменная коммуникация
Ответственность
Следование этическим нормам
Методичность
Нормативность
Ориентация на результат
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6 уровень
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей
7 уровень
Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей
Связь с КС
-
-
Карточка профессии "Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей"
Код профессии
-
Наименование профессии
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей
Уровень квалификации по ОРК
6
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения
-
Уровень профессионального образования
Высшее, техническое и профессиональное, послесреднее, общее среднее образование, без предъявления требований по стажу работы
Трудовая функция 1:
Организация работы по проведению национальных переписей
Задача 1:
Организация и контроль проведения национальных переписей
Умения и навыки:

6. Іскерлік қарым-қатынас дағдылары
7. Заманауи электрондық ресурстар жұмысының негіздері: электрондық пошта, интернет-ресурс, бағдарламалық қамтамасыз ету
2-міндет:
Ұлттық санақтарды жүргізуге қатысу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Жұмыс кезеңдерін ұйымдастыру және бақылау
2. Алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының ұлттық санақ саласындағы заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері
2. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
3. Еңбекті ұйымдастыру негіздері
4. Тілді білу (грамматика, лексика)
5. Іскерлік қарым-қатынас дағдылары
2-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарды жүргізу кезінде алғашқы статистикалық деректерді жинауға, интервьюер жұмысының сапасын бақылауға оқыту
1-міндет:
Интервьюерлерді оқыту
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынас құру
2. Оқытуды ұйымдастыру және жүргізу
3. Қолжетімді дереккөздерден қажетті ақпаратты табу
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының ұлттық санақтар мәселелері бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері
2. Сұхбат алудың базалық дағдылары
3. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
2-міндет: Интервьюерлер жұмысының сапасына бақылау жүргізу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Санақ парақтарының толық толтырылуын, алынған алғашқы статистикалық деректердің қамтылуы мен анықтығын бақылау
2. Тізімдемелер мен есептер жасау
3. Жұмыста ДК, планшетті, офистік көшірмелеуді, аудио және бейне техниканы пайдалану
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы №1049 қаулысымен бекітілген Ұлттық санақтарды жүргізу қағидалары мен мерзімдері
2. Ереженің 17-тармағы 266-49) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекітетін санақ парақтары
3. Бақылау іс-шараларын жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Талдамалық пайымдау
Ықпал ету
Командада жұмыс істеу
Қарым-қатынас құру
Ауызша және жазбаша коммуникация
Жауапкершілік
Әдептілік нормаларын ұстану
Әдістемені игеру
Нормативтілік
Нәтижеге бағдарлану
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
6-деңгей
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы
7-деңгей
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы
СК-мен байланыс
-
-
"Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы" кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
-
Кәсіптің атауы
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жалпы орта білім, жұмыс өтілі бойынша талаптарды қоюсыз
1-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарды жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастыру
1-міндет:
Ұлттық санақтарды жүргізуді ұйымдастыру және бақылау
Икемділіктер мен дағдылар:

1. Организовывать работу, включающие подготовительные мероприятия и сбор первичных статистических данных
2. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами
3. Контролировать процесс обеспечения достоверности и своевременности предоставления первичных статистических данных
4. Использовать в работе ПК, планшет, офисную копировальную, аудио и видео технику
5. Вносить предложения по улучшению процесса организации работы
6. Сохранять конфиденциальность первичных статистических данных
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам проведения национальных переписей
2. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности
3. Языковые знания (грамматика, лексика)
4. Навыки делового общения
5. Основы планирования и организации процессов работы
6. Основы работы с первичными статистическими данными
7. Организация процесса сбора первичных статистических данных
8. Процесс ввода первичных статистических данных посредством планшета, интернет – ресурса или бумажного носителя
9. Процедуры контроля качества полученных первичных статистических данных
Трудовая функция 2:
Поиск, подбор и обучение инструкторов-контролеров и интервьюеров
Задача 1:
Поиск, подбор инструкторов-контролеров и интервьюеров
Умения и навыки:
1. Определять целевые группы потенциальных кандидатов
2. Определять поисковые системы, каналы коммуникаций и проводить соответствующие мероприятия с целью привлечения кандидатов
3. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами
4. Проводить собеседования с кандидатами,
5. Получать, обрабатывать и передавать информацию в письменном виде
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам проведения национальных переписей
2. Квалификационные требования к должностям, включая личностные и профессиональные компетенции
3. Целевые группы потенциальных кандидатов
4. Виды поисковых систем и их характеристики
5. Виды каналов коммуникации с потенциальными кандидатами и их характеристики
6. Виды мероприятий для привлечения потенциальных кандидатов
7. Правила привлечения лиц в качестве интервьюера
Задача 2:
Проведение обучения с инструкторами-контролерами и интервьюерами по вопросам сбора и вводу первичных статистических данных в базу данных переписи посредством планшета, интернет - ресурса или бумажных носителей
Умения и навыки:
1. Организовывать и проводить обучения

1. Дайындық іс-шаралары мен алғашқы статистикалық деректер жинауды қамтитын жұмысты ұйымдастыру
2. Мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау
3. Алғашқы статистикалық деректерді ұсынудың анықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету процесін бақылау
4. Жұмыста ДК, планшетті, офистік көшірмелеуді, аудио және бейне техниканы пайдалану
5. Жұмысты ұйымдастыру процесін жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу
6. Алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының ұлттық санақтар мәселелері бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері
2. Еңбекті ұйымдастыру мен басқарудың, еңбек заңнамасының негіздері; ішкі еңбек тәртібінің қағидалары; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
3. Тілді білу (грамматика, лексика)
4. Іскерлік қарым-қатынас дағдылары
5. Жұмыс процесін жоспарлау мен ұйымдастыру негіздері
6. Алғашқы статистикалық деректермен жұмыс істеу негіздері
7. Алғашқы статистикалық деректерді жинау процесін ұйымдастыру
8. Планшет, интернет-ресурс немесе қағаз жеткізгіштер арқылы алғашқы статистикалық деректерді енгізу процесі
9. Aлынған алғашқы статистикалық деректердің сапасын бақылау рәсімдері
2-еңбек функциясы: Нұсқаушы-бақылаушыларды және интервьюерлерді іздеу, іріктеу және оқыту
1-міндет: Нұсқаушы-бақылаушыларды және интервьюерлерді іздеу, іріктеу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Әлеуетті кандидаттардың мақсатты топтарын айқындау
2. Іздеу жүйелерін, коммуникация арналарын айқындау және кандидаттарды тарту мақсатында тиісті іс-шаралар өткізу
3. Мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынас құру
4. Кандидаттармен әңгімелесу жүргізу
5. Жазбаша түрде ақпаратты алу, өңдеу және беру
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының ұлттық санақтарды жүргізу мәселелері бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері
2. Жеке және кәсіби құзыреттерді қоса алғанда, лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары
3. Әлеуетті кандидаттардың мақсатты топтары
4. Іздеу жүйелерінің түрлері және олардың сипаттамалары
5. Әлеуетті кандидаттармен коммуникация арналарының түрлері және олардың сипаттамалары
6. Әлеуетті кандидаттарды тартуға арналған іс-шаралардың түрлері
7. Интервьюер ретінде адамдарды тарту қағидалары
2-міндет:
Планшет, интернет-ресурс немесе қағаз жеткізгіштер арқылы санақ деректерінің базасына алғашқы статистикалық деректерді жинау және енгізу мәселелері бойынша нұсқаушы-бақылаушылар-мен және интервьюерлермен оқыту жүргізу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Оқытуды ұйымдастыру және жүргізу

2. Предоставлять необходимую информацию
3. Работать с методологическими и инструктивными документами
4. Предоставлять обратную связь обучающимся
5. Давать рекомендации по достижению запланированных результатов и постоянному улучшению процессов
Знания:
1. Организация процесса сбора и ввода первичных статистических данных в базу данных переписи посредством планшета, интернет - ресурса или бумажных носителей
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей
Требования к личностным компетенциям
Лидерство
Аналитическое мышление
Профессионализм
Нормативность
Оказание влияния
Планирование и организация
Ответственность
Ориентация на результат
Работа в команде
Устная и письменная коммуникация
Следование этическим нормам
Эмпатия
Клиентоориентированность
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей
Связь с КС
-
Карточка профессии "Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей"
Код профессии
-
Наименование профессии
Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей
Уровень квалификации по ОРК
7
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения
-
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) образование по специальности образование, гуманитарные науки, право, социальные науки, экономика и бизнес, естественные науки, технические науки и технологии, сельскохозяйственные науки, услуги и стаж работы по специальности не менее 3-х лет
Трудовая функция 1:
Руководство отделом по подготовке и проведению национальных переписей
Задача 1:
Общее руководство отделом, текущее планирование и организация работы
Умения и навыки:
1. Планировать и организовывать работу, включающую координацию деятельности работников, распределение обязанностей и контроль за их исполнением, соблюдения сроков и качества исполнения
2. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами
3. Вести переговоры с заинтересованными сторонами
4. Сохранять конфиденциальность первичных статистических данных
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты, по вопросам национальных переписей
2. Правовые акты по организации работы
3. Навыки делового общения
4. Процедуры контроля качества
5. Основы планирования и организации процесса организации труда и управления персоналом
Задача 2:
Поиск, подбор и обучение инструкторов по подготовке и проведению национальных переписей, инструкторов-контролеров, интервьюеров
Умения и навыки:

2. Қажетті ақпаратты ұсыну
3. Әдіснамалық және нұсқамалық құжаттармен жұмыс
4.Оқып жүргендерге кері байланысты ұсыну
5. Жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу және процестерді үнемі жақсарту бойынша ұсынымдар беру
Білімі:
1. Планшет, интернет-ресурс немесе қағаз жеткізгіштер арқылы санақ деректерінің базасына алғашқы статистикалық деректерді жинау және енгізу процесін ұйымдастыру
2. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Көшбасшылық
Талдамалық пайымдау
Кәсіпқойлық
Нормативтілік
Ықпал ету
Жоспарлау және ұйымдастыру
Жауапкершілік
Нәтижеге бағдарлану
Командада жұмыс
Ауызша және жазбаша коммуникация
Әдептілік нормаларын ұстану
Эмпатия
Клиентке бағдарлану
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
7-деңгей
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы
СК-мен байланыс
-
-
"Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы"
кәсібінің карточкасы
Кәсіптің коды
-
Кәсіптің атауы
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білімнің деңгейі
Білім мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, гуманитарлық ғылымдар, құқық, әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес, жаратылыстану ғылымдары, техникалық ғылымдар және технология, ауыл шаруашылығы ғылымдары, көрсетілетін қызметтер және мамандығы бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
1-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімін басқару
1-міндет: Жалпы бөлімді басқару, ағымдағы жоспарлау және жұмысты ұйымдастыру
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Жұмыскерлердің қызметін үйлестіруді, міндеттерді бөлу мен олардың орындалуын бақылауды, орындалу мерзімдері мен сапасын сақтауды қамтитын жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру
2. Мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау
3. Мүдделі тараптармен келіссөздер жүргізу
4. Алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау
Білімі:
1. Ұлттық санақтарды жүргізу мәселелері бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер
2. Жұмысты ұйымдастыру бойынша құқықтық актілер
3. Іскерлік қарым-қатынас дағдылары
4. Сапаны бақылау рәсімдері
5. Еңбекті ұйымдастыру процестерін жоспарлау және ұйымдастыру және персоналды басқару негіздері
2-міндет: Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушыларды, нұсқаушы-бақылаушыларды, интервьюерлерді іздеу, іріктеу және оқыту
Икемділіктер мен дағдылар:

1. Определять целевые группы потенциальных кандидатов
2. Определять поисковые системы, каналы коммуникаций и проводить соответствующие мероприятия с целью привлечение кандидатов
3. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами
4. Проводить собеседования с кандидатами
Знания:
1. Нормативные и правовые акты, регулирующие вопросы поиска, подбора и обучения кандидатов
2. Виды поисковых систем и их характеристики
3. Целевые группы потенциальных кандидатов
4. Виды каналов коммуникации с потенциальными кандидатами и их характеристики
5. Виды мероприятий для привлечения потенциальных кандидатов и их характеристики
6. Правила отбора и оценки кандидатов
Трудовая функция 2: Мониторинг и контроль процесса проведения национальных переписей
Задача 1:
Контроль и мониторинг организации процесса проведения национальной переписи
Умения и навыки:
1. Проводить национальные переписи
2. Проводить контроль соблюдения этапов проведения
3. Организовывать работу по сбору первичных статистических данных, включающую подготовку и сбор данных, в зависимости от метода проведения национальных переписей
4. Проводить контроль качества полученных первичных статистических данных
5. Использовать в работе ПК, планшет, офисную копировальную, аудио и видео технику
6. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами
Знания:
1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей
2. Формирование списков объектов
3. Основы современных электронных технологий ресурсов: электронная почта, интернет – ресурс
4. Организация процесса сбора первичных статистических данных
5. Основы планирования и организации процессов работы
Задача 2:
Контроль охвата респондентов и (или) домашних хозяйств при проведении национальных переписей
Умения и навыки:
1. Организовывать и контролировать этапы проведения национальных переписей
2. Обеспечивать достоверность и своевременность в представлении первичных статистических данных
3. Контролировать полноту охвата
Знания:
1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей
2. Международные рекомендации по проведению национальных переписей
3. Основы планирования и организации процессов работы
4. Основы современных электронных технологий ресурсов: электронная почта, интернет - ресурс
Требования к личностным компетенциям
Лидерство
Стратегическое мышление
Аналитическое мышление
Профессионализм
Нормативность
Оказание влияния
Самосознание
Планирование и организация
Принятие решений
Ответственность
Ориентация на результат
Работа в команде
Устная и письменная коммуникация
Эмпатия
Клиентоориентированность
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
-
-
Связь с КС
-

1. Әлеуетті кандидаттардың мақсатты топтарын айқындау
2. Іздеу жүйелерін, коммуникация арналарын айқындау және кандидаттарды тарту мақсатында тиісті іс-шаралар өткізу
3. Мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынас құру
4. Кандидаттармен әңгімелесу жүргізу
Білімі:
1. Кандидаттарды іздеу, іріктеу және оқыту мәселелерін реттейтін нормативтік және құқықтық актілер
2. Іздеу жүйелерінің түрлері және олардың сипаттамалары
3. Әлеуетті кандидаттардың мақсатты топтары
4. Әлеуетті кандидаттармен коммуникация арналарының түрлері және олардың сипаттамалары
5. Әлеуетті кандидаттарды тартуға арналған іс-шаралардың түрлері және оның сипаттамалары
6. Кандидаттарды іріктеу және бағалау қағидалары
2-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарды жүргізу процесін мониторингілеу және бақылау
1-міндет:
Ұлттық санақтарды жүргізу процесін ұйымдастыруды бақылау және мониторингілеу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Ұлттық санақтарды жүргізу
2. Жүргізу кезеңдерінің сақталуына бақылау жүргізу
3. Ұлттық санақтарды жүргізу әдісіне байланысты деректер дайындауды және жинауды қамтитын алғашқы статистикалық деректерді жинау бойынша жұмысты ұйымдастыру
4. Алынған алғашқы статистикалық деректердің сапасына бақылау жүргізу
5. Жұмыста ДК, планшетті, офистік көшірмелеуді, аудио және бейне техниканы пайдалану
6. Мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынас құру
Білімі:
1. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
2. Объектілер тізімін қалыптастыру
3. Заманауи электрондық ресурстар технологияларының негіздері: электрондық пошта, интернет-ресурс.
4. Алғашқы статистикалық деректерді жинау процесін ұйымдастыру
5. Жұмыс процесін жоспарлау мен ұйымдастырудың негіздері
2-міндет:
Ұлттық санақтарды жүргізу кезінде респонденттерді және (немесе) үй шаруашылықтарын қамтуды бақылау
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Ұлттық санақтарды жүргізу кезеңдерін ұйымдастыру және бақылау
2. Алғашқы статистикалық деректерді ұсыну кезінде оның анықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету
3. Толық қамтуды бақылау
Білімі:
1. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
2. Ұлттық санақтарды жүргізу жөніндегі халықаралық ұсынымдар
3. Жұмыс процестерін жоспарлау мен ұйымдастырудың негіздері
4. Заманауи электрондық ресурстар технологияларының негіздері: электрондық пошта, интернет-ресурс
Жеке құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
Көшбасшылық
Стратегиялық пайымдау
Талдамалық пайымдау
Кәсіпқойлық
Нормативтілік
Ықпал ету
Сана-сезім
Жоспарлау және ұйымдастыру
Шешімдер қабылдау
Жауапкершілік
Нәтижеге бағдарлану
Командада жұмыс
Ауызша және жазбаша коммуникация
Эмпатия
Клиентке бағдарлану
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
СК-мен байланыс
-
-