Об утверждении Правил расчета размера гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, приобретаемых через портал социальных услуг
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2020 года № 19900. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2022 года № 20.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.01.2022 № 20 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с пунктом 2 статьи 32-1 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета размера гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, приобретаемых через портал социальных услуг.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Аукенова Е.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 15
Правила расчета размера гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, приобретаемых через портал социальных услуг

Әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алынатын санаториялық-курорттық емдеудің, протездік-ортопедиялық көмектің, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдендірілген соманың мөлшерін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қаңтарда № 19900 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.01.2022 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2015 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 32-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мүгедектердің Әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алынатын санаториялық-курорттық емдеудің, протездік-ортопедиялық көмектің, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдендірілген соманың мөлшерін есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.М. Әукеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 15 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып аланатын санаториялық-курорттық емдеудің, протездік-ортопедиялық көмектің, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдендірілген соманың мөлшерін есептеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета размера гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, приобретаемых через портал социальных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 32-1 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2015 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и определяют порядок расчета размера гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения, приобретаемых через портал социальных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные средства передвижения - вид технической помощи для активного и пассивного передвижения инвалидов;
2) портал социальных услуг (далее – Портал) – часть единой информационной системы социально-трудовой сферы, представляет собой автоматизированную информационную систему, предоставляющую инвалидам возможность приобретения санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения (далее – товары), а также социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка;
3) протезно-ортопедическая помощь - специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению инвалидов протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими;
4) технические вспомогательные (компенсаторные) средства - протезно-ортопедические и сурдо-тифлотехнические средства и обязательные гигиенические средства;
5) уполномоченный орган в области социальной защиты населения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения.
Глава 2. Порядок расчета гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения
3. Расчет гарантированной суммы стоимости каждого товара осуществляется на основе среднего значения цен, поданных поставщиками на Портале для его реализации инвалидам и проданного его количества за предыдущие 3 (три) финансовых года.
При отсутствии на Портале цен на товар, для расчета используются цены, указанные в Договорах государственных закупок, заключенных местными исполнительными органами с поставщиками товаров и их закупленного количества за предыдущие 3 (три) финансовых года.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алынатын санаториялық-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, арнаулы жүріп-тұру құралдары құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдендірілген соманың мөлшерін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалары) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 32-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және санаториялық-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, арнаулы жүріп-тұру құралдары құнының әлеуметтік қызметтер порталында тіркелу кезінде мүгедектерге өткізу үшін өнім берушілер берген бағаның орташа мәні мөлшерінде орнын толтыру ретінде ұсынылатын кепілдендірілген соманы есептеу тәртібін реттейді.
2. Осы қағидаларға мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы жүріп-тұру құралдары – мүгедектердің белсенді және баяу жүріп-тұруына арналған техникалық көмек түрі;
2) әлеуметтік қызметтер порталы – әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінің бөлігі, мүгедектерге санаториялық-курорттық емдеуді, протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын (бұдан әрі – тауарлар), сондай-ақ жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) сатып алу мүмкіндігін беретін автоматтандырылған ақпараттық жүйе болып табылады;
3) протездік-ортопедиялық көмек - мүгедектерді протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету және оларды пайдалануға үйрету жөніндегі медициналық-техникалық көмектің мамандандырылған түрі;
4) техникалық қосалқы (орнын толтырушы) құралдар - протездік-ортопедиялық және сурдо-тифлотехникалық құралдар және міндетті гигиеналық құралдар;
5) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Санаториялық-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, арнайы жүріп-тұру құралдарының құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдендірілген соманы есептеу тәртібі
3. Әрбір тауар құнының кепілді сомасын есептеу оны мүгедектерге сату үшін әлеуметтік қызметтер порталында өнім берушілер берген бағалардың орташа мәнін және өткен 3 (үш) қаржы жылындағы оның сатылған санын талдау негізінде жүзеге асырылады.
Әлеуметтік қызметтер порталында тауарға бағалар болмаған кезде есептеу үшін жергілікті атқарушы органдар тауарларды өнім берушілермен жасасқан мемлекеттік сатып алу шарттарында көрсетілген бағалар және олардың алдыңғы 3 (үш) қаржы жылындағы сатып алынған бағалар пайдаланылады.

4. Расчет гарантированной суммы товара осуществляется по следующей формуле:
ГС = СЗЦ х ИПЦ, где:
ГС – гарантированная сумма возмещения стоимости;
СЗЦ – среднее значение цен, рассчитанного по формуле:
СЗЦ = (Ц1 * К1 +….. Ц∞ * К∞) где:
Ц1 – цена за товар № 1;
К1 = количество проданного товара № 1 по данной цене / сумма всех проданных товаров;
ИПЦ - прогноз индекса потребительских цен на предстоящий финансовый год или среднее значение индекса цен по товару за последние 3 (три) года, рассчитанного по формуле:
ИПЦ = (ИЦ цен1 + ИЦцен2 + ИЦцен3) / 3, где:
ИЦцен1 - индекс цен по товару за первый год, в процентах;
ИЦцен2 - индекс цен по товару за второй год, в процентах;
ИЦцен3 - индекс цен по товару за третий год, в процентах.
При количестве продаж по минимальной и/или максимальной цене менее 5% от общего количества продаж, данные цены при расчете среднего значения цены не учитываются.
5. Расчет гарантированной суммы производится не позднее 15 января текущего финансового года комиссией, создаваемой уполномоченным органом.

4. Тауардың кепілдендірілген сомасын есептеу мынадай формуламен жүзеге асырылады:
КС = БОМ х ТБИ, мұнда:
КС – құнын өтеудің кепілдендірілген сомасы;
БОМ – мына формула бойынша есептелген бағалардың орташа мәні:
БОМ = (Б1 * С1 +..........+
*
):
Ц1 - № 1 тауардың бағасы
К1 = осы баға бойынша сатылған № 1 тауардың саны / барлық сатылған тауарлардың сомасы
ТБИ - алдағы қаржы жылына арналған тұтыну бағалары индексінің болжамы немесе соңғы 3 (үш) жылдағы тауар бойынша бағалар индексінің орташа мәні, мынадай формула бойынша есептелген: ТБИ = (БИ баға1 + БИ баға2 + БИ баға3) / 3, мұнда:
БИ баға1 - 1 жылға тауар бойынша бағалар индексі, пайызбен;
БИ баға2 - 2 жылғы тауар бойынша бағалар индексі, пайызбен;
БИ баға3 - 3 жылғы тауар бойынша бағалар индексі, пайызбен.
Ең төменгі және/немесе ең жоғары баға бойынша сату саны 5%-дан кем болған кезде бағаның орташа мәнін есептеу кезінде осы бағалар ескерілмейді.
5. Кепілдендірілген соманы есептеуді уәкілетті орган құрған комиссия ағымдағы қаржы жылының 15 қаңтарынан кешіктірмей жүргізеді.