Об утверждении Правил по организации теологической реабилитационной работы с осужденными лицами в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2020 года № 20200.
В соответствии с подпунктом 19) части первой статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по организации теологической реабилитационной работы с осужденными лицами в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Заппарова А.Р.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Утвержден приказом
от 26 марта 2020 года № 247
Правила по организации теологической реабилитационной работы с осужденными лицами в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по организации теологической реабилитационной работы с осужденными лицами в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) части первой статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок организации теологической реабилитационной работы с осужденными в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее – учреждения УИС).
2. Правила направлены на обеспечение целенаправленной, непрерывной, системной, комплексной теологической реабилитационной работы с осужденными приверженцами идеологии религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений, а также профилактику распространения этих идей в учреждениях УИС.

Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі сотталған адамдармен теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 наурызда № 20200 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы бірінші бөлігінің 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі сотталған адамдармен теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәлеметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары А.Р. Заппаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 26 наурызы
№ 247 бұйрықпен
бекітілген
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі сотталған адамдармен теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі сотталған адамдармен теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы бірінші бөлігінің 19) тармақшасына сәйкес әзірленді және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі (бұдан әрі – ҚАЖ мекемелері) сотталғандармен теологиялық оңалу жұмыстарын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар діни экстремизм және терроризм идеологияларын, деструктивті діни ағымдарды ұстанушы сотталғандармен мақсатты, үздіксіз, жүйелі, кешенді теологиялық оңалту жұмыстарын қамтамасыз етуге, сондай-ақ ҚАЖ мекемелерінде осы идеялардың таратылуының алдын алуға бағытталған.

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) деструктивное религиозное течение – религиозное направление, культ, пропагандирующий псевдорелигиозные взгляды, идеи и учения, представляющие угрозу охраняемым правам и свободам человека, способные ослабить и (или) разрушить психическое и физическое здоровье личности, а также нравственные устои, духовные и культурные ценности и традиции общества;
2) религиозный экстремизм – разжигание религиозной вражды или розни, в том числе связанной с насилием или призывами к насилию, а также применение любой религиозной практики, вызывающей угрозу безопасности, жизни, здоровью, нравственности или правам и свободам граждан;
3) дерадикализация – комплекс теологических, психологических и социально-адаптационных мероприятий, направленных на отведение объекта дерадикализации, в том числе из числа осужденных, от радикальной идеологии/взглядов;
4) теолог – специалист, обладающий специальными религиозными знаниями;
5) теологическая реабилитационная работа - комплекс мер идеологического, предупредительно-профилактического и воспитательного воздействия, направленных на дерадикализацию, отведение от деструктивного религиозного течения, а также формирования иммунитета осужденных к идеологии религиозного экстремизма и терроризма;
6) индивидуальная программа теологической реабилитации – совокупность предупредительно-профилактических и социально-воспитательных мероприятий, направленных на дерадикализацию осужденных (далее – реабилитируемый).
4. Общий контроль за организацию теологической реабилитационной работой в учреждениях УИС возлагается на начальника департамента уголовно- исполнительной системы, его заместителей, а также на местные уполномоченные органы областей, городов республиканского значения и столицы в сфере религиозной деятельности и взаимодействия с религиозными объединениями (далее-МИО).
5. Текущий контроль и координация организации теологической реабилитационной работой в учреждениях УИС возлагается на начальника учреждения и его заместителя, курирующего воспитательную работу.
6. Сотрудники групп по организации теологической реабилитационной работы (далее – ТРР) и иных служб учреждения УИС, согласно должностным инструкциям, а также МИО в пределах установленной компетенции осуществляют непосредственную реализацию задач, принимают своевременные, качественные и эффективные меры идеологического, предупредительно-профилактического и социально-воспитательного характера в отношении реабилитируемого.
Глава 2. Порядок организации теологической реабилитационной работы с осужденными лицами в учреждениях УИС

3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) деструктивті діни ағым – адамның қорғалатын құқықтары мен бостандықтарына қатер төндіретін, жеке тұлғаның психикалық және физикалық ден-саулығын, сондай-ақ адамгершілік ұстанымдарды, рухани және мәдени құндылықтар мен дәстүрлерді әлсіретуге және (немесе) бұзуға қабілетті жалған діни көзқарастарды, идеялар мен ілімдерді насихаттайтын діни бағыт,культ;
2) діни экстремизм – дiни өшпендiлiктi немесе алауыздықты, оның iшiнде зорлық-зомбылықпен немесе зорлық-зомбылыққа шақырумен байланысты өшпенділікті немесе алауыздықты қоздыруды, сондай-ақ азаматтардың қауiпсiздiгiне, өмiрiне, денсаулығына, адамгершілігіне немесе құқықтары мен бостандықтарына қатер төндiретiн кез келген дiни практиканы қолдану;
3) радикалды көзқарастан арылту – радикалды көзқарастан арылту объетісін, оның ішінде сотталғандар қатарынан радикалды идеологиядан/көзқарастардан шығаруға бағытталған теологиялық, психологиялық және әлеуметтік бейімдеу іс-шараларының кешені;
4) теолог – арнайы діни білімі бар маман;
5) теологиялық оңалту жұмысы – радикалды көзқарастан арылтуға, деструктивті діни ағымдардан алшақтатуға бағытталған идеологиялық, алдын алу-профилактикалық және тәрбиелік ықпал ету, сондай-ақ діни экстремизм және терроризм идеологиясына сотталғандардың иммунитетін қалыптастыру шараларының кешені;
6) теологиялық оңалтудың жеке бағдарламасы – сотталғандарды (бұдан әрі – оңалтылатын адам) радикалды көзқарастан арылтуға бағытталған алдын алу-профилактикалық және әлеуметтік-тәрбиелік іс-шаралар жиынтығы.
4. ҚАЖ мекемелерінде теологиялық оңалту жұмысын ұйымдастыруға жалпы бақылау Қылмсытық-атқару жүйесі департаментінің бастығына, оның орынбасарларына, сондай-ақ діни қызмет және дiни бiрлестiктермен өзара іс-қимыл саласындағы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергiлiктi уәкілетті органдарына (бұдан-әрі ЖАО) жүктеледі.
5. ҚАЖ мекемелерінде теологиялық оңалту жұмысын ағымдағы бақылау және үйлестіру мекеме бастығына және оның тәрбие жұмысына жетекшілік ететін орынбасарына жүзеге жүктеледі.
6. Теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі топтардың (бұдан әрі – ТОЖ) және ҚАЖ мекемелерінің өзге де қызметтерінің қызметкерлері лауазымдық нұсқаулықтарына сәйкес, сондай-ақ белгіленген құзыреті шегінде ЖАО міндеттерді тікелей іске асыруды жүзеге асырады, оңалтылатын адамға қатысты идеологиялық, алдын-алу – профилактикалық және әлеуметтік-тәрбиелік сипаттағы уақтылы, сапалы және тиімді шараларды қабылдайды.
2-тарау. ҚАЖ мекемелеріндегі сотталған адамдармен теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыру тәртібі

7. Основными задачами теологической реабилитационной работы с осужденными лицами в учреждениях УИС являются:
1) дерадикализация реабилитируемых путем обеспечения целенаправленного, непрерывного, индивидуального идеологического, предупредительно-профилактического и социально-воспитательного воздействия;
2) недопущение вовлечения осужденных в учреждении УИС в идеологии религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений через проведение системной информационно-разъяснительной и профилактической работы;
3) выявление и устранение причин и условий, способствующих радикализации религиозных убеждений и взглядов осужденных, вовлечению их в идеологии религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений.
8. К реабилитируемым относятся осужденные за террористические или экстремистские преступления, а также выявленные в учреждениях УИС лица, попавшие под влияние идеологии радикальных религиозных течений.
Заключение о приверженности осужденного к идеологии религиозного экстремизма и терроризма выносится МИО на основании материалов по результатам изучения его личности теологом и администрацией учреждения УИС по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Теологическая реабилитационная работа в отношении реабилитируемых проводится со дня их прибытия в учреждение УИС, либо выявления в среде осужденных до отбытия срока наказания.
10. Цели работы:
1) по приверженцам идеологии религиозного экстремизма и терроризма –дерадикализация;
2) по дерадикализованным осужденным – закрепление на позиции умеренности религиозных взглядов;
11. На основании приговора суда либо заключения, для систематизации материалов о ходе и результатах проводимой работы на каждого реабилитируемого заводится дело по теологической реабилитации (далее – дело) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Теологическая реабилитационная работа проводится в соответствии с Индивидуальной программой теологической реабилитации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Индивидуальная программа), которая разрабатывается сотрудником по организации ТРР совместно с сотрудником МИО, утверждается начальником учреждения УИС и руководителем МИО.
В случае необходимости в Индивидуальную программу вносятся изменения, а при переводе в другое учреждение разрабатывается новая Индивидуальная программа.
13. Индивидуальная программа включает в себя идеологические, предупредительно-профилактические и социально-воспитательные мероприятия.
14. Идеологические и предупредительно-профилактические мероприятия предусматривают:

7. ҚАЖ мекемелеріндегі сотталған адамдармен теологиялық оңалту жұмысының негізгі міндеттері:
1) оңалтылатын адамдарға мақсатты, үздіксіз, жеке идеологиялық, алдын алу-профилактикалық және әлеуметтік-тәрбиелік ықпал етуді қамтамасыз ету жолымен радикалды көзқарастан арылту;
2) жүйелі ақпараттық-түсіндіру және профилактикалық жұмысты жүргізу арқылы ҚАЖ мекемелеріндегі сотталғандардың діни экстремизм және терроризм идеологияларына, деструктивті діни ағымдарға тартылуына жол бермеу;
3) сотталғандардың діни сенімдері мен көзқарастарының радикалдануына, олардың діни экстремизм және терроризм идеологиясына, деструктивті діни ағымдарға тартылуына ықпал ететін себептері мен шарттарын анықтау және жою болып табылады.
8. Оңалтылатын адамдарға террористік немесе экстремистік қылмыстары үшін сотталғандар, сондай-ақ ҚАЖ мекемелерінде анықталған радикалды діни ағымдар идеологиясының ықпалына түскен адамдар жатады.
Сотталғанның діни экстремизм мен терроризм идеологиясын ұстанауы туралы қорытындыны осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның жеке басын теолог және ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі зерттеу нәтижелері бойынша материалдар негізінде ЖАО шығарады.
9. Оңалтылатын адамдарға қатысты теологиялық оңалту жұмыстары олардың ҚАЖ мекемесіне келген немесе сотталғандар ортасында жазасын өтегенге дейін анықталған сәттен бастап жүргізіледі.
10. Жұмыстың мақсаты:
1) діни экстремизм және терроризм идеологиясын ұстанушылар бойынша – радикалды көзқарастан арылту;
2) радикалды көзқарастан арылған сотталғандар бойынша – діни көзқарастардың тепе-теңдігі ұстанымын бекіту;
11. Сот үкімінің не қорытындының негізінде әрбір оңалтылатын адамға жұмыс барысы мен нәтижелері туралы материалдарды жүйелеу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша теологиялық оңалту бойынша іс (бұдан әрі - Іс) жүргізіледі.
12. Теологиялық оңалту жұмысы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Теологиялық оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі-Жеке бағдарлама) сәйкес жүргізіледі, оны ТОЖ ұйымдастыру қызметкері ЖАО қызметкерімен бірлесіп әзірлейді, ҚАЖ мекемесінің бастығы мен ЖАО басшысы бекітеді.
Қажет болған жағдайда Жеке бағдарламаға өзгерістер енгізіледі, ал басқа мекемеге ауыстыру кезінде жаңа Жеке бағдарлама әзірленеді.
13. Жеке бағдарлама идеологиялық, алдын алу-профилактикалық және әлеуметтік-тәрбиелік іс-шаралардан тұрады.
14. Идеологиялық және алдын алу-профилактикалық іс-шаралар:

1) непосредственное воздействие через теологов, представителей официального духовенства, психологов, близких родственников, дерадикализованных осужденных, связей на свободе и иных лиц, способных оказать положительное влияние;
2) создание условий для изучения материалов с дискредитацией идеологий религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений.
15. Воздействие на реабилитируемого через теологов, представителей официального духовенства, психологов, дерадикализованных осужденных и иных лиц, проводится в индивидуальной форме не реже одного раза в неделю.
После каждого мероприятия составляется справка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которая приобщается к делу.
16. Социально-воспитательные мероприятия включают:
1) привлечение к общественно-культурной и трудовой деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) создание условий для получения начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования по востребованным специальностям на рынке труда;
3) проведение психологических, психокоррекционных, психопрофилактических мероприятий, тренингов с целью изменения жизненных установок;
4) реализация социально-правовой помощи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пробации" и Правилами оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 482 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32806).
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 10.01.2024 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. На реабилитируемого сотрудником по организации ТРР совместно с сотрудником МИО и психологом учреждения УИС ежеквартально составляется справка (в произвольной форме) о принятых мерах и достигнутых результатах теологической реабилитационной работы, с предложениями по внесению изменения в Индивидуальную программу.
18. В случае направления реабилитируемого в другое учреждение УИС, дело прилагается к личному делу осужденного для проведения дальнейшей работы, с составлением обобщенной справки о проведенной теологической реабилитационной работе с осужденным за период пребывания (в произвольной форме).
19. Учреждением УИС не позднее тридцати дней до отбытия срока наказания реабилитируемым либо в случае освобождения по иным основаниям в течение двух рабочих дней направляется извещение (в произвольной форме) в МИО, органы внутренних дел региона убытия с указанием даты освобождения, места проживания, направленности религиозных убеждений и иных сведений, а также справку с отражением мероприятий проведенных с ним в период пребывания в учреждении УИС.

1) теологтардың, ресми дін өкілдерінің, психологтардың, жақын туыстарының, радикалды көзқарастан арылған сотталғандардың, бостандықтағы байланыстардың және оң ықпал ете алатын өзге де адамдардың тікелей әсер етуін;
2) діни экстремизм және терроризм идеологияларын, деструктивті діни ағымдардың беделін түсіретін материалдарды зерделеуге жағдайлар жасауды қарастырады.
15. Оңалтылатын адамға теологтар, ресми дін өкілдері, психологтар, радикалды көзқарастан арылған сотталғандар және өзге де адамдар арқылы әсер ету жеке нысанда аптасына кемінде бір рет өткізіледі.
Әр іс-шарадан кейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама жасалып, іске тіркеледі.
16. Әлеуметтік-тәрбиелік іс-шаралар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қоғамдық-мәдени және еңбек қызметіне тарту;
2) еңбек нарығында талап етілетін мамандықтар бойынша бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім алу үшін жағдайлар жасау;
3) өмірлік ұстанымдарын өзгерту мақсатында психологиялық, психотүзету, психопрофилактикалық іс-шараларды, тренингтерді өткізу;
4) "Пробация туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы №482 бұйрығымен бекітілген Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32806 болып тіркелген) сәйкес әлеуметтік-құқықтық көмекті іске асыру.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 10.01.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Оңалтылатын адамға ТОЖ ұйымдастыру қызметкері ЖАО қызметкерімен және ҚАЖ мекемесінің психологімен бірлесіп, жеке бағдарламаға өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстармен теологиялық оңалту жұмысының қабылдаған шаралары мен қол жеткізген нәтижелері туралы (еркін нысанда) тоқсан сайын анықтама жасайды.
18. Оңалтылатын адамды басқа ҚАЖ мекемесіне жіберген жағдайда, сотталған болған кезеңде жүргізілген теологиялық оңалту жұмысы туралы жинақталған (еркін нысанда) анықтама жасалып, Іс жұмысты одан әрі жүргізу үшін сотталғанның жеке ісіне қоса беріледі.
19. ҚАЖ мекемесі оңалтылатын адам жаза мерзімін өтегенге дейін отыз күннен кешіктірмей не өзге негіздемелер бойынша босатылған жағдайда екі жұмыс күні ішінде баратын өңірдің ЖАО, ішкі істер органдарына босатылу күні, тұратын жері, діни сенімдерінің бағыттары мен өзге де мәліметтер жазылған хабарламаны (еркін нысанда), сондай-ақ ҚАЖ мекемесінде болған кезеңде онымен жүргізілген іс-шаралар көрсетілген анықтаманы жолдайды.

20. После освобождения реабилитируемого из учреждения УИС дело приобщается к личному делу осужденного.
21. Целью профилактической работы в среде верующих, осужденных является их ограждение от идеологий религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений, формирование иммунитета к ним.
22. Данная работа содержит следующие меры:
1) лекции и занятия теологов, осужденных отказавшихся от идеологий религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений, проповеди представителей официального духовенства;
2) показ художественных и документальных фильмов, пропагандирующих духовно-нравственные и культурные ценности народа Казахстана;
3) показ видеоматериалов с дискредитацией и контрпропагандой идеологий религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений;
4) создание условий для изучения осужденными контрпропагандистских печатных материалов, а также литературы по истории, культуре и традициям народа Казахстана, религиоведению, политологии;
5) проверка литературы, поступающей и имеющейся в учреждениях УИС на предмет возможных признаков пропаганды идеологий религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений;
6) привлечение осужденных к общественно-культурной деятельности, принятие мер по их трудоустройству;
7) предоставление возможности получения начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования;
8) психологические тренинги, направленные на коррекцию личности и изменения жизненных установок;
9) обеспечение надлежащего, соответствующего законодательству и внутреннему распорядку, порядка отправления осужденными религиозных обрядов;
10) проведение образовательных лекций по истории и культуре Казахстана, политологий и религиоведении, лекторами из региональных высших учебных заведений;
11) иные меры, направленные на недопущение вовлечения осужденных, верующих в идеологии религиозного экстремизма и терроризма, а также деструктивные религиозные течения непротиворечащему действующему законодательству Республики Казахстан.
23. Учреждением УИС совместно с МИО и уполномоченным священнослужителем области, городов республиканского значения и столицы ежеквартально составляется график проведения теологической реабилитационной работы среди осужденных по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Администрация учреждения обеспечивает еженедельное посещение учреждений УИС представителями МИО и священнослужителями.
24. Проведение теологических информационно-разъяснительных мероприятий проводится в специально оборудованном кабинете с возможностью демонстрации аудио - видео материалов.

20. Оңалтылатын адам ҚАЖ мекемесінен босатылғаннан кейін Іс сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
21. Дінге сенетін сотталғандар арасындағы профилактикалық жұмыстың мақсаты оларды діни экстремизм және терроризм идеологияларынан, деструктивті діни ағымдардан оқшаулау, оларға иммунитет қалыптастыру болып табылады.
22. Бұл жұмыстар мынадай іс-шаралардан:
1) теологтардың, діни экстремизм және терроризм идеологияларынан, деструктивті діни ағымдардан бас тартқан сотталғандардың дәрістері және сабақтары, ресми дін өкілдерінің уағыздары;
2) Қазақстан халқының діни-адамгершілік және мәдени құндылықтарын насихаттайтын көркем және деректі фильмдерді көрсету;
3) діни экстремизм және терроризм идеологияларының, деструктивті діни ағымдардың беделін түсіретін және қарсы насихаттайтын бейнематериалдарды көрсету;
4) сотталғандардың қарсы насихаттайтын баспа материалдарын, сондай-ақ Қазақстан халқының тарихы, мәдениеті және салт-дәстүрлері, дінтану, саясаттану бойынша әдебиеттерді зерделеуі үшін жағдайлар жасау;
5) діни экстремизм және терроризм идеологияларын, деструктивті діни ағымдарды насихаттаудың мүмкін белгілеріне ҚАЖ мекемелеріне келіп түсетін және бар әдебиеттерді тексеру;
6) сотталғандарды қоғамдық-мәдени қызметке тарту, оларды жұмысқа орналастыру бойынша шаралар қабылдау;
7) бастапқы, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім алуына мүмкіндік беру;
8) жеке басын түзетуге және өмірлік ұстанымдарын өзгертуге бағытталған психологиялық тренингтер;
9) сотталғандардың діни жораларды орындау тәртібін заңнамаға және ішкі тәртіптемеге сәйкес тиісті қамтамасыз ету;
10) өңірлік жоғары оқу орындары дәріскерлері Қазақстанның тарихы мен мәдениеті, саясаттану және дінтану бойынша жалпы білім беретін дәрістер өткізу;
11) дінге сенетін сотталғандардың діни экстремизм және терроризм идеологиясына, сондай-ақ деструктивті діни ағымдарға тартылуына жол бермеуге бағытталған, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге де шаралардан тұрады.
23. ҚАЖ мекемесі ЖАО-мен және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың уәкілетті діни қызметшісімен бірлесіп тоқсан сайын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандар арасында теологиялық оңалту жұмыстарын өткізу кестесін жасайды.
Мекеме әкімшілігі ҚАЖ мекемелеріне ЖАО өкілдері мен діни қызметшілердің апта сайын келуін қамтамасыз етеді.
24. Теологиялық ақпараттық-түсіндіру іс-шаралары арнайы жабдықталған кабинетте аудио-бейне материалдарды көрсету мүмкіндігімен өткізіледі.

25. Ежеквартально сотрудником по организации ТРР составляется справка о проведенной работе (в произвольной форме) по пункту 22 настоящих Правил, которая направляется в МИО с отражением следующих сведений:
1) анализ религиозной ситуации в учреждении УИС;
2) проведенные в отчетный период мероприятия;
3) выявленные проблемы и принятые меры по их разрешению;
4) предложения по повышению эффективности профилактической работы в среде верующих осужденных.
Глава 3. Порядок взаимодействия при проведении теологической реабилитационной работы в учреждениях УИС
26. Теологическая реабилитационная работа организуется и проводится соответствующими подразделениями учреждений УИС во взаимодействии с МИО, иными заинтересованными государственными органами, неправительственными организациями, осуществляющими деятельность в религиозной сфере.
27. Учреждения УИС:
1) на каждого реабилитируемого заводят дело;
2) разрабатывают Индивидуальную программу на каждого реабилитируемого;
3) обеспечивают в рамках Индивидуальных программ реализацию идеологических, предупредительно-профилактических и социально-воспитательных мероприятий;
4) совместно с сотрудником МИО и психологом учреждения УИС ежеквартально готовят справку о принятых мерах и достигнутых результатах по каждому лицу, в отношении которого проводится теологическая реабилитационная работа;
5) проводят профилактическую работу среди верующих осужденных;
6) ведут журнал учета проводимых Индивидуальных и групповых информационно-разъяснительных и контрпропагандистских работ по форме, согласно приложениям 6 и 7 к настоящим Правилам.
28. МИО:
1) согласовывает разработанную учреждением УИС Индивидуальную программу;
2) обеспечивает работу квалифицированных теологов и представителей официального духовенства, принимают непосредственное участие в идеологических и предупредительно-профилактических мероприятиях в рамках Индивидуальных программ;
3) совместно с учреждением УИС обеспечивает реализацию Индивидуальных программ;
4) совместно с учреждениями УИС проводят профилактическую работу в среде верующих осужденных, направленной на формирование иммунитета к радикальной идеологии в соответствие с пунктом 22 настоящих Правил;
5) обеспечивает учреждения УИС необходимыми аудио-, видео-, и печатными материалами, пропагандирующими традиционные для Республики Казахстан религиозные ценности, а также с дискредитацией и контрпропагандой идеологии религиозного экстремизма и терроризма, деструктивных религиозных течений;
6) проводят мониторинг литературы библиотечных фондов учреждений УИС на предмет наличия положительного либо отрицательного заключения религиоведческой экспертизы;

25. Тоқсан сайын ТОЖ ұйымдастыру қызметкері осы Қағидалардың 22-тармағы бойынша жүргізілген жұмыс туралы анықтама (еркін нысанда) жасайды, ол ЖАО-ға мынадай мәліметтерді көрсетумен:
1) ҚАЖ мекемесіндегі діни жағдайдың талдауы;
2) есептік кезеңде өткізілген іс-шаралар;
3) анықталған проблемалар және оларды шешу бойынша қабылданған шаралар;
4) дінге сенетін сотталғандар арасындағы профилактикалық жұмыстың тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды жолдайды.
3-Тарау. ҚАЖ мекемелерінде теологиялық оңалту жұмыстарын өткізу кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібі
26. Теологиялық оңалту жұмысы ҚАЖ мекемелерінің тиісті бөліністері ЖАО, өзге де мүдделі мемлекеттік органдармен, дін саласындағы қызметті жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимылда ұйымдастырылады және өткізіледі.
27. ҚАЖ мекемелері:
1) әрбір оңалтылатын адамға Іс бастап, оны жүргізеді;
2) әрбір оңалтылатын адамға Жеке бағдарлама әзірлейді;
3) Жеке бағдарламалар шеңберінде идеологиялық, алдын алу-профилактикалық және әлеуметтік-тәрбиелік іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
4) ЖАО қызметкерімен және ҚАЖ мекемесінің психологімен бірлесіп тоқсан сайын теологиялық оңалту жұмысы өткізілетін әр адамға қатысты қабылданған шаралар және қол жеткізілген нәтижелер туралы анықтама жасайды;
5) дінге сенетін сотталғандар арасында профилактикалық жұмысты жүргізеді;
6) осы Қағидаларға 6 және 7-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өткізілетін жеке және топтық ақпараттық-түсіндіру және қарсы насихаттайтын жұмыстарды есепке алу журналын жүргізеді.
28. ЖАО:
1) ҚАЖ мекемесі әзірлеген Жеке бағдарламаны келіседі;
2) білікті теологтардың және ресми дін өкілдерінің жұмысын қамтамасыз етеді, Жеке бағдарламалар шеңберінде идеологиялық және алдын алу-профилактикалық іс-шараларға тікелей қатысады;
3) ҚАЖ мекемесімен бірлесіп Жеке бағдарламаларды іске асыруды қамтамасыз етеді;
4) Осы Қағидаларға 22-тармаққа сәйкес ҚАЖ мекемелерімен бірлесіп дінге сенетін сотталғандар арасында радикалды идеологияға иммунитет қалыптастыруға бағытталған профилактикалық жұмысты өткізеді;
5) ҚАЖ мекемелерін Қазақстан Республикасы үшін дәстүрлі діни құндылықтарды насихаттайтын, сондай-ақ діни экстремизм және терроризм идеологияларын, деструктивті діни ағымдардың беделін түсіретін және қарсы насихаттайтын қажетті аудио-, бейне- және баспа материалдарымен қамтамасыз етеді;
6) ҚАЖ мекемелерінің кітапхана қорларының әдебиетіне дінтану сараптамасының оң не теріс қорытындысының болуы тұрғысынан мониторинг жүргізеді;;