О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1123 "Об утверждении Правил проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 203. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2020 года № 20447.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 15.09.2023 № 8 (вводится в действие с 10.06.2024).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1123 "Об утверждении Правил проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 11 сентября 2015 года за № 12587, опубликованный 28 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 13-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 15 апреля 2020 года № 203
Утверждены приказом
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 1123
Правила проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы

"Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1123 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 203 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 сәуірде № 20447 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 15.09.2023 № 8 (10.06.2024 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Энергия аудиторларына кандидаттардыаттестаттауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадығы № 1123 (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 2015 жылғы 11 қыркүйекте № 12587 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 13-3) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттауды жүргізу қағидалары, осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрінің
міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар жəне
аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 15 сәуірдегі
№ 203 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 1123 бұйрығымен
бекітілген
Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттауды жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее - Закон) и определяют порядок проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы и оказания государственной услуги "Аттестация кандидатов в энергоаудиторы" (далее – государственная услуга).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) аттестат энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее - аттестат энергоаудитора) – документ выдаваемый уполномоченным органом, и подтверждающий соответствие энергоаудитора к предъявляемым разрешительным требованиям (далее – Разрешительные Требования), утверждаемым в соответствии с подпунктом 13-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышения энергоэффективности";
2) аттестация – процедура проверки уполномоченным органом соответствия кандидатов Разрешительным Требованиям, предъявляемым к энергоаудиторам;
3) учебный центр – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
4) свидетельство о прохождении курсов переподготовки и (или) повышения квалификации кадров (далее - свидетельство о прохождении курсов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности) - официальный документ, выдаваемый учебным центром, удостоверяющий прохождение курсов переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
5) уполномоченный орган в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
6) кандидат в энергоаудиторы (далее - кандидат) – физическое лицо, имеющее высшее инженерно-техническое образование и необходимый стаж работы, подавшее заявление на прохождение аттестации;
7) реестр энергоаудиторов (далее - Реестр) – единый список энергоаудиторов, имеющих право на проведение энергоаудита;
8) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги.

1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 13-3) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттауды жүргізу мен "энергия аудиторларына кандидаттарды аттесттау" (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудиторының аттестаты (бұдан әрі - энергия аудиторының аттестаты) - уәкілетті орган беретін және энергия аудиторының "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабының 13-1) тармақшасына сәйкес бекітілген, қойылатын рұқсат беру талаптарына (бұдан әрі - Рұқсат беру талаптары) сәйкестігін растайтын құжат;
2) аттестаттау - уәкілетті органның энергия аудиторларына қойылатын Рұқсат беру талаптарына кандидаттардың сәйкестігін тексеру рәсімі;
3) оқу орталығы - энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) кадрлардың қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру курстарынан өткендігі туралы куәлік (бұдан әрі - энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы курстардан өткені туралы куәлік) - оқу орталығы беретін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру курстарынан өткенін растайтын ресми құжат;
5) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) энергия аудиторларына кандидат (бұдан әрі - кандидат) - жоғары инженерлік-техникалық білімі және қажетті жұмыс өтілі бар, аттестаудан өтуге өтініш берген жеке тұлға;
7) энергия аудиторларының тізілімі (бұдан әрi - Тізілім) - энергия аудитін жүргізу құқығы бар энергия аудиторларының бірыңғай тізімі.
8) мемлекеттік қызмет көрсету стандарты - мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі.

3. Государственная услуга оказывается Комитетом индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель) согласно настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги физические лица (далее – услугополучатель) представляют в канцелярию услугодателя или направляют через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) следующие документы:
1) заявлениепо форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию диплома о высшем инженерно-техническом образовании;
3) копию свидетельства о прохождении курсов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по направлению энергоаудит;
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность кандидата и наличие общего технического стажа не менее 5 (пяти) лет, из них не менее 1 (одного) года энергоаудитором в энергоаудиторской организации;
5) копию протокола квалификационной проверки знаний группы допуска III и выше.
5. Документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил предоставляются в бумажном и (или) электронном виде:
1) в случае предоставления в бумажном виде прошиваются, пронумеровываются, полистно парафируются кандидатом и оформляются через канцелярию услугодателя.
Подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов;
2) в случае предоставления в электронном виде, прилагаются через портал.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством портала – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены согласно приложению 2 к настоящим Правилам в форме стандарта государственной услуги (далее - Стандарт).
Общий срок рассмотрения документов и выдачи результата государственной услуги составляет 10 (десять) рабочих дней.
7. Работник канцелярии услугодателя осуществляет регистрацию документов, в день их поступления и направляет руководителю услугодателя, которым назначается ответственный исполнитель.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

3. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2-Тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) мынадай құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне ұсынады немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі - портал) арқылы жолдайды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жоғары инженерлік-техникалық білімі туралы дипломның көшірмесін;
3) энергия аудиті бағыты бойынша энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру саласындағы курстардан өткені туралы куәліктің көшірмесін;
4) кандидаттың еңбек қызметінің жалпы техникалық жұмыс өтілінің кемінде 5 (бес) жыл, оның ішінде энергия аудиторлық ұйымда кемінде 1 (бір) жыл энергия аудиторы болуын растайтын құжаттың көшірмесін;
5) III және одан жоғары рұқсат беру тобының білімін біліктілік тексеру хаттамасының көшірмесі.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттар қағаз және (немесе) электрондық түрде ұсынылады:
1) қағаз түрінде ұсынылған жағдайда кандидат тігеді, нөмірлейді, әр парағына қолын қояды және көрсетілетін қызметті берушініңкеңсесі арқылы ресімделеді.
Қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын расталуы, оның көшірмесіндегі құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелгені туралы белгі болып табылады;
2) электрондық түрде ұсынылған жағдайда, портал арқылы ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде - көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебесі мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетіледі.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (бұдан әрі - Стандарт) нысанында баяндалған.
Құжаттарды қараудың және мемлекеттік қызмет нәтижесін берудің жалпы мерзімі 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері құжаттарды олар түскен күні тіркеуді жүзеге асырады және жауапты орындаушы тағайындалатын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

8. Ответственный исполнитель в течении 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации представленных документов кандидата, проверяет их полноту, и в случае представления услугополучателем неполного пакета документов готовит мотивированный отказ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированный отказ), подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя услугодателя либо лица его замещающего, и направляет его услугополучателю в форме бумажного документа через канцелярию услугодателя или посредством портала в форме электронного документа в личный кабинет услугополучателя, в соответствии с формой оказания государственной услуги.
9. В случае представления услугополучателем полного пакета документов, ответственный исполнитель в течение 7 (семи) рабочих дней проверяет соответствие услугополучателя, представленные документы и сведения, указанные в них, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан об энергосбережения и повышения энергоэффективности, и в течение 1 (одного) рабочего дня оформляет результат оказания государственной услуги – аттестат энергоаудитора по форме согласно приложению 4, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
10. Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан:
1) установление недостоверности документов, представленных для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) несоответствие кандидата в энергоаудиторы разрешительным требованиям, утверждаемым в соответствии с подпунктом 13-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышения энергоэффективности".

8. Жауапты орындаушы кандидаттың ұсынылған құжаттарын тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді және көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оны алмастыратын адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәлелді бас тартуды дайындайды (бұдан әрі - дәлелді бас тарту) және мемлекеттік қызмет көрсету нысанына сәйкес оны көрсетілетін қызметті алушыға қағаз құжат нысанында көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы немесе электрондық құжат нысанында портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жолдайды.
9. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, жауапты орындаушы 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттар мен оларда көрсетілген мәліметтердің Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ресімдейді - осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергия аудиторының аттестаты немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
10. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған.
5) энергия аудиторларына кандидаттың "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 5-бабының 13-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеуі.

11. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя либо лица его замещающего.
В случае обращения услугополучателя за результатом оказания государственной услуги в канцелярию услугодателя, результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме и распечатывается.
12. После прохождения процедуры аттестации персональные данные энергоаудитора вводятся в Реестр.
13. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
14. При оказании государственной услуги посредством государственной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги
15. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2) статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, уполномоченным органом - в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
17. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
проведения аттестации
кандидатов в энергоаудиторы
форма
____________________________
(наименование
уполномоченного органа)
____________________________
(адрес)
от__________________________
Фамилия, Имя, Отчество
(при его наличии)
____________________________
ИИН (индивидуальный
идентификационный номер)
____________________________
(адрес, телефон,
электронный адрес)
____________________________
Заявление
Прошу аттестовать меня, _____________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________
в качестве Энергоаудитора.
К настоящему заявлению прилагаются следующие документы:

11. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оны алмастыратын адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді және басып шығарылады.
12. Аттестаттау рәсімінен өткеннен кейін энергия аудиторының дербес деректері тізілімге енгізіледі.
13. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
14. Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-Тарау. Көрсетілетін қызметті беруішінің мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның басшысының атына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
16. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2) тармағына сәйкес қаралуға жатады:
көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган - тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде.
17. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес, қажет болған жағдайда мынадай себептермен он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Энергия аудиторларына
кандидаттарды
аттестаттауды жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
____________________________
(мекенжайы)
____________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған кезде)
____________________________
ЖСН (жеке сәйкестендіру
нөмірі)
____________________________
(мекенжайы, телефоны,
электрондық мекенжайы)
____________________________
Өтініш
Мені, ____________________________________________________________________,
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
________________________________________________________________________________
Энергия аудиторы ретінде аттестаттауды сұраймын.
Осы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1. _______________________________________________________
2. _______________________________________________________
3. _______________________________________________________
4. _______________________________________________________
5. _______________________________________________________
Настоящим заявлением даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в
информационных системах.
Подтверждаю достоверность представленной информации и
осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных
сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
_____________________________________________ _____________
(Фамилия, имя и отчество) (при его наличии)             (подпись)
Приложение 2 к Правилам
проведения аттестации
кандидатов в энергоаудиторы
Стандарт государственной услуги "Аттестация кандидатов в энергоаудиторы"
1
Наименование услугодателя
Комитет индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) канцелярия услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz., www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Аттестат энергоаудитора, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма представления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя услугодателя либо лица его замещающего.
В случае обращения услугополучателя за результатом оказания государственной услуги в канцелярию услугодателя, результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме и распечатывается.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы
1) услугодатель - с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.

1. ______________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________________
Осы өтінішпен ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес анық емес ақпараттарды ұсынғаны үшін жауаптылық туралы хабардармын.
________________________________________________ ______________
(Тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған кезде)            (қолы)
Энергия аудиторларына
кандидаттарды
аттестаттауды жүргізу
қағидаларына 2-қосымша
"Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі - портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Энергоаудитор аттестаты немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оны алмастыратын адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді және басып шығарылады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақысыз.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.

2) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявлениепо форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию диплома о высшем инженерно-техническом образовании;
3) копию свидетельства о прохождении курсов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по направлению энергоаудит;
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность кандидата и наличие общего технического стажа не менее 5 (пяти) лет, из них не менее 1 (одного) года энергоаудитором в энергоаудиторской организации;
5) копию протокола квалификационной проверки знаний группы допуска III и выше.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) несоответствие кандидата в энергоаудиторы Разрешительным Требованиям, утверждаемым в соответствии с подпунктом 13-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышения энергоэффективности".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

2) порталдың - жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, құжаттарды қабылдау тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жоғары инженерлік-техникалық білімі туралы дипломның көшірмесі;
3) энергия аудиті бағыты бойынша энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру саласындағы курстардан өткені туралы куәліктің көшірмесі;
4) кандидаттың еңбек қызметінің жалпы техникалық жұмыс өтілінің кемінде 5 (бес) жыл, оның ішінде энергия аудиторлық ұйымда кемінде 1 (бір) жыл энергия аудиторы болуын растайтын құжаттың көшірмесін;
5) III және одан жоғары рұқсат беру тобының білімін біліктілік тексеру хаттамасының көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған.
5) энергия аудиторларына кандидаттың "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 5-бабының 13-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін Рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:

1) услугодатель – www.comprom.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) портал - www.egov.kz.
Приложение 3 к Правилам
проведения аттестации
кандидатов в энергоаудиторы
форма
"Индустриялық даму жәнеөнеркәсіптікқауіпсіздіккомитеті" республикалықмемлекеттікмекемесі
Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития и промышленной безопасности"
Нұр-Сұлтан қ.
г. Нур-Султан
Номер: [Номер документа]
Дата: [Дата выдачи] г.
[Фамилия, Имя, Отчество кандидата] (при его наличии)
Мотивированный отказ
Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития и промышленной безопасности", рассмотрев Ваше заявление № [Номер входящего документа]от[Дата] г. сообщает следующее:
[Обоснование отказа]
[Должность подписывающего]
[ФИО подписывающего]
Приложение 4 к Правилам
проведения аттестации
кандидатов в энергоаудиторы
форма
"Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития и промышленной безопасности"
АТТЕСТАТ Энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Вид аттестации: [первичная или вторичная]
Номер: [Номер документа]
Дата: [Дата выдачи] г.
Настоящий аттестат выдан [Фамилия, Имя, Отчество], [дата рождения]
(ФИО аттестованного лица полностью), (дата рождения)
ИИН: [индивидуальный идентификационный номер кандидата]
В том, что он (а) соответствует разрешительным требованиям.
Срок действия аттестата 3 (три) года со дня выдачи.
Аттестат действует на всей территории Республики Казахстан.
[Должность руководителя уполномоченного органа]
[ФИО подписывающего]
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 15 апреля 2020 года № 203
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2017 года № 112 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Аттестация кандидатов в энергоаудиторы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14973, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 11 апреля 2017 года).
2. Пункт 5 Перечня некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 14 августа 2019 года № 640 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19270, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 26 августа 2019 года).

1) көрсетілетін қызметті беруші - www.comprom.miid.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) портал - www.egov.kz орналастырылған.
Энергия аудиторларына
кандидаттарды
аттестаттауды жүргізу
қағидаларына 3-қосымша
нысан
"Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития и промышленной безопасности"
Нұр-Сұлтан қ.
г. Нур-Султан
Нөмірі: [Құжаттың нөмірі]
Күні: [Берілген күні] ж.
[кандидаттың Тегі, Аты, Әкесінің аты]
(бар болған кезде)
ДӘЛЕЛДІ БАС ТАРТУ
"Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі, Сіздің [Кіріс құжатының нөмірі] № [Күні] өтінішіңізді қарап, келесіні хабарлайды:
[Бас тарту негіздемесі]
[Қол қоюшының лауазымы] [қол қоюшының ТАӘ]
Энергия аудиторларына
кандидаттарды
аттестаттауды жүргізу
қағидаларына 4-қосымша
нысан
"Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития и промышленной безопасности"
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы
АТТЕСТАТЫ
Аттестаттау түрі: [алғашқы немесе қайта]
Нөмірі: [Құжаттың нөмірі]
Күні: [Берілген күні] ж.
Осы аттестат [Тегі, Аты, Әкесінің аты], [туған күні]
(аттестатталған тұлғаның толық Т.А.Ә.) (туған күні)
ЖСН: [жеке сәйкестендіру нөмірі]
оның рұқсат беру талаптарына сәйкес екендігіне берілді.
Аттестаттың қолданылу мерзімі берілген күнінен бастап 3 (үш) жыл.
Аттестат Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
[Уәкілетті органның басшысы лауазымы] [қол қоюшының ТАӘ]
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму Министрінің
2020 жылғы 15 сәуірдегі
№ 203 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 24 ақпандағы № 112 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі тіркелген № 14973, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілер Эталондық бақылау банкінде 2017 жылы 11 сәуірде жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 14 тамыздағы № 640 бұйрығымен бікітілген, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министірліктің кейбір бұйрықтар тізбесінің 5-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі тіркелген № 19270, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілер Эталондық бақылау банкінде 2019 жылы 26 тамызда жарияланған).

3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2017 года № 294 "Об утверждении регламента государственной услуги "Аттестация кандидатов в энергоаудиторы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15239, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 27 июня 2017 года).

3. "Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 24 мамырдағы № 294 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі тіркелген № 15239, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілер Эталондық бақылау банкінде 2017 жылы 27 маусымда жарияланған).