О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 56. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2020 года № 20491
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан", в целях обеспечения эффективности доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Деятельность по доверительному управлению Фондом включает приобретение услуг Bloomberg L.P., Reuters (Eastern Europe) Limited и других информационных систем, предоставляющих данные о финансовых рынках.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Активное управление активами – это вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности портфеля (tracking error) превышает 2 (два) процента.";
пункты 26-2 и 26-3 изложить в следующей редакции:
"26-2. Переходный период – период, начиная с 2017 года, длительностью от 3 (трех) до 5 (пяти) лет, в течение которого осуществляется переход к новому целевому стратегическому распределению активов сберегательного портфеля.
26-3. План перехода – ряд последовательных действий Национального Банка в течение переходного периода, направленных на приведение активов сберегательного портфеля к новому целевому стратегическому распределению.";
дополнить пунктами 26-5, 26-6 и 26-7 следующего содержания:
"26-5. Усовершенствованное индексное управление активами – вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) составляет от 0,5 (ноль целых пять десятых) до 2 (двух) процентов включительно. При усовершенствованном индексном управлении активами предполагается умеренное отклонение от основных показателей эталонного портфеля.

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 56 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 сәуірде № 20491 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысына сәйкес, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4361 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қорды сенімгерлік басқару бойынша қызметке қаржы нарықтары туралы деректерді ұсынатын Bloomberg L.P., Reuters (Eastern Europe) Limited және басқа ақпараттық жүйелердің қызмет көрсетулерін сатып алу кіреді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Активтерді активтік басқару - портфель кірістілігі ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 2 (екі) пайыздан асатын басқару түрі.";
26-2 және 26-3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"26-2. Өтпелі кезең - жинақ портфелінің активтерін жаңа нысаналы стратегиялық бөлуге көшіру жүзеге асырылатын, 2017 жылдан бастап ұзақтығы 3 (үш) жылдан 5 (бес) жылға дейін тұратын кезең.
26-3. Өту жоспары - Ұлттық Банктің өтпелі кезең ішінде жинақ портфелінің активтерін жаңа нысаналы стратегиялық бөлуге келтіруге бағытталған жүйелі іс-қимылдарының қатары.";
мынадай мазмұндағы 26-5, 26-6 және 26-7-тармақтарымен толықтырылсын:
"26-5. Активтерді жетілдірілген индекстік басқару - кірістілік ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан қоса алғанда 2 (екі) пайызға дейін болатын басқару түрі. Активтерді жетілдірілген индекстік басқаруда эталондық портфельдің негізгі көрсеткіштерінен бірқалыпты ауытқуы болжанады.

26-6. Управленческий контроль - возможность одного юридического лица прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на решения, принимаемые другим юридическим лицом, в связи с участием (владением) в таком юридическом лице.
26-7. Группа компаний – юридические лица, вместе находящиеся под управленческим контролем одного юридического лица, или юридические лица, одно из которых имеет управленческий контроль над другим юридическим лицом.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Перевод активов Фонда между портфелями, с определением их вида и объема, осуществляется по поручению полномочного представителя в рамках Правил.";
пункты 32-1, 33, 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"32-1. При доверительном управлении применяется активное управление активами, пассивное управление активами и усовершенствованное индексное управление активами.
33. Операции репо и обратного репо осуществляются с контрпартнерами, имеющими краткосрочные кредитные рейтинги не ниже А-1 (Standard&Poor’s)/P1 (Moody’s) и долгосрочные кредитные рейтинги не ниже A- (Standard&Poor’s)/A3 (Moody’s). Обеспечением для операций обратного репо являются ценные бумаги с минимальным кредитным рейтингом не ниже A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s), рыночная стоимость которых составляет не менее 100 (сто) процентов от суммы операции.
34. Депозиты (вклады) в иностранной валюте и в золоте размещаются у контрпартнеров, имеющих краткосрочные кредитные рейтинги не ниже A-1 (Standard&Poor’s)/P1 (Moody’s) и долгосрочные кредитные рейтинги не ниже A (Standard&Poor’s)/A2(Moody’s). Максимальный срок депозитов (вкладов) в иностранной валюте – 1 (один) месяц. Максимальный срок депозитов (вкладов) в золоте предусмотрен пунктом 56-11 Правил.
35. Сделки по принципу "поставка против платежа" осуществляются при одновременной поставке активов между контрпартнерами или кастодианами без ограничений на их кредитный рейтинг.";
пункт 35-2 изложить в следующей редакции:
"35-2. Инвестирование остатков денег осуществляется в фонды денежного рынка с рейтингом АААm – Standard & Poor's или Ааа – Moody's или в фонды денежного рынка, выполняющие все требования, предъявляемые к фондам с рейтингом АААm – Standard & Poor's или Ааа – Moody's.";
в пункт 35-5 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

26-6. Басқарушылық бақылау - бір заңды тұлғаның шешімді тікелей және (немесе) жанама айқындау және (немесе) басқа заңды тұлғаның осындай заңды тұлғаға қатысуға (меншіктеуге) байланысты қабылдайтын шешімдеріне ықпал ету мүмкіндігі.
26-7. Компаниялар тобы - бірге бір заңды тұлғаның басқарушылық бақылауында болатын заңды тұлғалар, немесе бір заңды тұлға екінші заңды тұлғаның басқарушылық бақылауында болатын заңды тұлғалар.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Қордың активтерін портфельдер арасында аудару, олардың түрі мен көлемі айқындалып өкілетті өкілдің тапсырмасымен Қағидалардың шеңберінде жүзеге асырылады.";
32-1, 33, 34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1. Сенімгерлік басқару кезінде активтерді активтік басқару, активтерді пассивтік басқару, активтерді жетілдірілген индекстік басқару қолданылады.
33. Репо және кері репо операциялары А-1 (Standard&Poor's)/P1(Moody's) төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингтері бар және A- (Standard & Poor's)/A3 (Moody's) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтері бар қарсы әріптестермен жүзеге асырылады. Кері репо операцияларына арналған қамтамасыз ету нарықтық құны операция сомасының кемінде 100 (жүз) пайызын құрайтын, ең төменгі кредиттік рейтингі A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) төмен емес бағалы қағаздар болады.
34. Шетел валютасындағы және алтын депозиттері (салымдар) A-1 (Standard&Poor’s)/P1 (Moody’s) төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингі бар және A (Standard&Poor’s)/A2 (Moody’s) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар қарсы әріптестерде орналастырылады. Шетел валютасындағы депозиттердің (салымдардың) ең көп мерзімі - 1 (бір) ай. Алтын депозиттерінің (салымдарының) ең көп мерзімі Қағидалардың 56-11 тармағында көзделген.
35. "Төлемге қарсы жеткізу" қағидаты бойынша мәмілелерді қарсы әріптестер (немесе кастодиандар) арасында активтерді бір мезгілде жеткізу кезінде олардың кредиттік рейтингіне шектеулерсіз жүзеге асырылады.";
35-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35-2. Ақшаның қалдықтарын инвестициялау АААm - Standard & Роог's рейтингі бар ақша нарығының қорларына немесе Ааа - Мооdу's немесе АААm - Standard & Рооr's немесе Ааа - Мооdу's рейтингі бар қорларға қойылатын барлық талаптарды орындайтын ақша нарығының қорларына жүзеге асырылады.";
35-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35-5. Қор активтерінің кірістілігін арттыру мақсатында Қағидалардың 8-1-тарауына сәйкес кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) бойынша операцияларды жүзеге асыруға рұқсат беріледі.";

пункты 40, 41, 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"40. Максимальный срок погашения ценной бумаги не превышает 10 (десять) лет.
41.Средневзвешенный срок погашения финансовых инструментов стабилизационного портфеля не превышает 1 (один) год.
42. Во внешнее управление передается не более 50 (пятидесяти) процентов активов стабилизационного портфеля.
43. В активы, деноминированные в валютах стран, отличных от доллара США, входящих в индексы сберегательного портфеля инвестируется максимум 50 (пятьдесят) процентов активов стабилизационного портфеля в разрезе валютного распределения.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Целевым стратегическим распределением активов сберегательного портфеля по окончании переходного периода является:
1) 60 (шестьдесят) процентов – облигации, включая:
29 (двадцать девять) процентов – государственные облигации развитых стран;
21 (двадцать один) процент – государственные облигации развивающихся стран;
10 (десять) процентов – корпоративные облигации;
2) 30 (тридцать) процентов – акции;
3) до 5 (пяти) процентов – альтернативные инструменты;
4) до 5 (пяти) процентов – золото.";
пункты 47-1 и 47-2 изложить в следующей редакции:
"47-1. Переход к новому целевому стратегическому распределению активов сберегательного портфеля осуществляется в соответствии с планом перехода согласно приложению 3-1 к Правилам, который включает в себя распределение целевых долей портфелей в составе сберегательного портфеля на конец каждого года.
47-2. В случае неблагоприятной конъюнктуры рынка или необходимости дополнительного времени на подготовку инфраструктуры сберегательного портфеля допускается отклонение от плана перехода.";
пункты 48 и 49 изложить в следующей редакции:
"48. Эталонным портфелем для портфеля государственных облигаций развитых стран является композитный индекс облигаций развитых стран, состоящий из следующих индексов высоколиквидных ценных бумаг:
ICE BofAML 1-10 Year US Treasury Index (GVQ0) – 62,5 (шестьдесят два целых пять десятых) процентов;
ICE BofAML 1-10 Year German, France, Netherlands, Austria, Luxemburg & Finland Government Index (EVDF) – 12,5 (двенадцать целых пять десятых) процентов;
ICE BofAML 1-10 Year UK Gilt Index (GVL0) – 10 (десять) процентов;
ICE BofAML 1-10 Year Japan Government Index (GVY0) – 5 (пять) процентов;
ICE BofAML 1-10 Year Australia Government Index (GVT0) – 5 (пять) процентов;
ICE BofAML 1-10 Year Canada Government Index (GVC0) – 5 (пять) процентов.
Возврат к эталонному распределению в композитном индексе облигаций развитых стран осуществляется в последний рабочий день календарного квартала.
Состав ценных бумаг в композитном индексе облигаций развитых стран меняется ежемесячно.
Показатели доходности и риска рассчитываются Национальным Банком ежедневно.

40, 41, 42 және 43-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Бағалы қағазды өтеудің ең көп мерзімі 10 (он) жылдан аспайды.
41. Тұрақтандыру портфелі қаржы құралдарының орташа алынған өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан аспайды.
42. Тұрақтандыру портфелі активтерінің 50 (елу) пайыздан аспайтын мөлшерін сыртқы басқаруға беріледі.
43. Тұрақтандыру портфелі активтерінің валюталық бөлуге қатысты ең көп дегенде 50 (елу) пайызын жинақ портфелінің индекстеріне кіретін елдердің АҚШ долларынан басқа валюталарда деноминирленген активтерге инвестицияланады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Төмендегідей бөлу жинақ портфелінің активтерін өтпелі кезең аяқталғаннан кейін нысаналы стратегиялық бөлу болып табылады:
1) мыналарды қоса алғанда, 60 (алпыс) пайыз - облигациялар:
29 (жиырма тоғыз) пайыз - дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары;
21 (жиырма бір) пайыз - дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары;
10 (он) пайыз - корпоративтік облигациялар:
2) 30 (отыз) пайыз - акциялар;
3) 5 (бес) пайызға дейін - баламалы құралдар;
4) 5 (бес) пайызға дейін - алтын.";
47-1 және 47-2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"47-1. Жинақ портфелінің активтерін жаңа нысаналы стратегиялық бөлуге өту Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес жинақ портфелінің активтері құрамындағы портфельдердің нысаналы үлестерін әр жылдың соңында бөлуден тұратын өту жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
47-2. Нарықтың қолайсыз конъюнктурасы және жинақ портфелінің инфрақұрылымын дайындауға қосымша уақыт қажет болған жағдайда, өту жоспарынан ауытқуға рұқсат етіледі.";
48 және 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Өтімділігі жоғары бағалы қағаздардың мынадай индекстерінен тұратын дамыған елдер облигацияларының композиттік индексі дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі үшін эталондық портфель болып табылады:
ICE BofAML 1-10 Year US Treasury Index (GVQ0) - 62,5 (алпыс екі бүтін оннан бес) пайыз;
ICE BofAML 1-10 Year German, France, Netherlands, Austria, Luxemburg & Finland Government Index (EVDF) - 12,5 (он екі бүтін оннан бес) пайыз;
ICE BofAML 1-10 Year UK Gilt Index (GVL0) - 10 (он) пайыз;
ICE BofAML 1-10 Year Japan Government Index (GVY0) - 5 (бес) пайыз;
ICE BofAML 1-10 Year Australia Government Index (GVT0) - 5 (бес) пайыз;
ICE BofAML 1-10 Year Canada Government Index (GVC0) - 5 (бес) пайыз.
Дамыған елдер облигацияларының композиттік индексінде эталондық бөлуге қайта оралу күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күнінде жүргізіледі.
Дамыған елдер облигацияларының композиттік индексінде бағалы қағаздардың құрамы ай сайын өзгеріп тұрады.
Ұлттық Банк кірістілік және тәуекел көрсеткіштерін күн сайын есептейді.

49. Дюрация портфеля не превышает пределов +30/-40 (плюс тридцать/минус сорок) процентов от дюрации эталонного портфеля.";
пункты 51-1, 51-2, 51-3 и 51-4 изложить в следующей редакции:
"51-1. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля государственных облигаций развитых стран (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 2 (двух) процентов годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.
51-2. Портфель государственных облигаций развивающихся стран состоит из:
портфеля государственных облигаций развивающихся стран, с применением эталонного портфеля с индексом ICE BofAML Q34A Custom Index, исключающим облигации стран с долей нефти в экспорте в размере более чем 80 (восемьдесят) процентов;
портфеля в китайских юанях, без применения эталонного портфеля, объем которого не превышает 1 (один) процент от сберегательного портфеля.
51-3. Для портфеля государственных облигаций развивающихся стран применяются следующие условия:
1) минимальный кредитный рейтинг активов портфеля государственных облигаций развивающихся стран соответствует уровню ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody’s) или аналогичному кредитному рейтингу других международных рейтинговых агентств.
При наличии 2 (двух) и более кредитных рейтингов для активов портфеля государственных облигаций развивающихся стран минимальный кредитный рейтинг определяется как наименьший из них.
Если значение кредитного рейтинга по активу снижается ниже минимального кредитного рейтинга, Национальный Банк осуществляет мероприятия по ликвидации позиции по данному активу, с учетом текущей конъюнктуры рынка, в срок не более 2 (двух) месяцев со дня снижения значения минимального кредитного рейтинга по активу;
2) ограничения, соответствующие секторному распределению портфеля государственных облигаций развивающихся стран отдельного управляющего, согласно приложению 6-1 к Правилам.
51-4. Для портфеля государственных облигаций развивающихся стран с применением эталонного портфеля применяются следующие условия:
1) исключение из состава индекса облигаций стран с долей нефти в экспорте в размере более чем 80 (восемьдесят) процентов осуществляется Национальным Банком не реже, чем 1 (один) раз в год;
2) доля ценных бумаг одной страны-эмитента, входящей в эталонный портфель, не превышает 20 (двадцать) процентов от объема портфеля государственных облигаций развивающихся стран;

49. Портфельдің дюрациясы эталондық портфель дюрациясынан +30/-40 (плюс отыз/минус қырық) пайыз шегінен аспайды.";
51-1, 51-2, 51-3 және 51-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51-1. Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі кірістілігінің ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке ала отырып, жылдық 2 (екі) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.
51-2. Дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі:
1)экспортта 80 (сексен) пайыздан астам мөлшерде мұнай үлесі бар елдердің облигацияларын қоспағанда, ICE BofAML Q34A Custom Index индекстері бар эталондық портфельдерді қолданып, дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелінен;
2) көлемі жинақ портфелінен 1 (бір) пайыздан аспайтын эталондық портфельді қолданусыз, Қытай юаніндегі портфельден тұрады.
51-3. Дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі үшін мына талаптар қолданылады:
1) дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі активтерінің ең төменгі кредиттік рейтингі ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody’s) деңгейіне немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингіне сәйкес келеді.
Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің активтері үшін 2 (екі) және одан астам кредиттік рейтинг болған кезде ең төменгі кредиттік рейтинг олардың ең төменгісі ретінде айқындалады.
Егер актив бойынша кредиттік рейтингтің мәні ең төменгі кредиттік рейтингтен төмен түсірілсе, Ұлттық Банк актив бойынша ең төменгі кредиттік рейтингтің мәнін төмендету күнінен бастап 2 (екі) айдан астам емес нарықтың ағымдағы конъюнктурасын ескере отырып, осы актив бойынша позицияны жою бойынша іс-шараларды жүзеге асырады;
2) Қағидаларға 6-1-қосымшада белгіленген жеке басқарушының дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелін секторлар бойынша бөлуіне сәйкес шектеулер.
51-4. Эталондық портфельді қолдана отырып, дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі үшін мынадай талаптар қолданылады:
1) Ұлттық Банк экспорттағы мұнайдың кемінде 80 (сексен) пайыз мөлшерде үлесі бар елдің облигацияларын индексі құрамынан алып тастауды кемінде жылына 1 (бір) рет жүзеге асырады;
2) эталондық портфельге кіретін бір эмитент-елдің бағалы қағаздарының үлесі дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелі көлемінің 20 (жиырма) пайызынан аспайды;

3) доля ценных бумаг одной страны-эмитента, не входящей в эталонный портфель, не превышает 5 (пять) процентов от объема портфеля государственных облигаций развивающихся стран;
4) дюрация портфеля государственных облигаций развивающихся стран не превышает пределов +30/-40 (плюс тридцать/минус сорок) процентов от дюрации эталонного портфеля;
5) ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля государственных облигаций развивающихся стран (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 4 (четыре) процента годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного подпунктом 5) настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.";
пункты 51-5, 51-6, 51-7, 51-8 и 51-9 исключить;
пункт 51-12 изложить в следующей редакции:
"51-12. Дюрация портфеля корпоративных облигаций не превышает пределов +30/-40 (плюс тридцать/минус сорок) процентов от дюрации эталонного портфеля.";
пункт 51-14 изложить в следующей редакции:
"51-14. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля корпоративных облигаций (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 4 (четырех) процентов годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.";
пункты 53, 54 и 55 изложить в следующей редакции:
"53. Активы портфеля акций сберегательного портфеля (далее – портфель акций) инвестируются в простые и привилегированные акции, индексы, базируемые на эталонном портфеле портфеля акций или на составляющих его секторах, производные финансовые инструменты, а также деньги.
54. Активы портфеля акций в самостоятельном управлении инвестируются в финансовые инструменты, перечисленные в пункте 53 Правил, а также допускаются инвестирование в государственные ценные бумаги со сроком погашения до 1 (одного) года, депозиты и совершение операций репо.
55. Доля портфеля акций, находящаяся в активном управлении, не превышает 50 (пятьдесят) процентов от портфеля акций.";
пункт 55-2 изложить в следующей редакции:
"55-2. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля акций (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 3,75 (три целых семьдесят пять сотых) процентов годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.";
подпункт 2) пункта 56-8 изложить в следующей редакции:
"2) внешнего золота в виде слитков, размещаемых на металлических счетах, открытых за пределами Республики Казахстан.";

3) эталондық портфельге кірмейтін бір эмитент-елдің бағалы қағаздарының үлесі дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелі көлемінің 5 (бес) пайызынан аспайды;
4) дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелінің дюрациясы эталондық портфель дюрациясының +30/-40 (плюс отыз/минус қырық) пайызы шегінен аспайды;
5) дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелі кірістілігінің ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке ала отырып, жылдық 4 (төрт) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.";
51-5, 51-6, 51-7, 51-8 және 51-9 тармақтар алып тасталсын;
51-12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51-12. Корпоративтік облигациялар портфелінің дюрациясы эталондық портфельдің дюрациясынан +30/-40 (плюс отыз/минус қырық) пайыз шегінен аспайды.";
51-14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51-14. Корпоративтік облигациялар портфелі кірістілігінің ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке ала отырып, жылдық 4 (төрт) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.";
53, 54 және 55-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Жинақ портфелінің акциялары портфелінің активтері (бұдан әрі - акциялар портфелі) жай және артықшылықты акцияларға, акциялар портфелінің эталондық портфелінде негізге алынатын немесе оның құрамдас секторларындағы индекстерге, туынды қаржы құралдарына, сондай-ақ ақшаға инвестицияланады.
54. Дербес басқарудағы акциялар портфелінің активтері Қағидалардың 53-тармағында аталған қаржы құралдарына инвестицияланады, сондай-ақ өтеу мерзімі 1 (бір) жылға дейінгі мемлекеттік бағалы қағаздар мен депозиттерге инвестициялауна және репо операцияларын жасауына жол беріледі.
55. Акциялар портфелінің активтік басқарудағы үлесі акциялар портфелінің 50 (елу) пайызынан аспайды.";
55-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55-2. Акциялар портфелі кірістілігінің ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке ала отырып, жылдық 3,75 (үш бүтін жүзден жетпіс бес) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.";
56-8-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тілде мәтін өзгермейді;

пункты 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"59. Один кастодиан имеет на хранении активы клиентов на минимальную сумму, эквивалентную 3 (трем) триллионам долларов США.
60. Глобальный кастодиан представляет Национальному Банку доступ к системе on-line отчетности для мониторинга за активами Фонда.";
пункты 62, 63, 63-1, 63-2 и 63-3 изложить в следующей редакции:
"62. Рыночная стоимость активов Фонда, передаваемых одному кастодиану, не превышает эквивалент 25 (двадцати пяти) миллиардов долларов США, если иное не предусмотрено решением Правления Национального Банка.
63. Структурные продукты используются для хеджирования рисков и увеличения доходности.
63-1. Допускаются к приобретению структурные продукты, эмитируемые международными финансовыми организациями и суверенными агентствами, с рейтингом эмитента не ниже A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s).
63-2. Приобретение структурных продуктов, по которым денежные потоки и (или) основная сумма погашения привязана к валютным, сырьевым рынкам и (или) к рынкам акций, либо к кредитным событиям не допускается.
63-3. Приобретение структурного продукта допускается, если по нему имеется рыночная переоценка.";
в заголовок Главы 8-1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 70-1 и 70-2 изложить в следующей редакции:
"70-1. Операции по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) осуществляются в соответствии с программами кастодианов, по которым кастодиан выступает в качестве заемщика ценных бумаг или заемщиком выступает юридическое лицо, входящее с кастодианом в группу компаний, на условиях возвратности или возмещения кастодианом стоимости ценных бумаг, предоставленных взаймы под залог.
70-2. В качестве залога по операциям по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) принимаются ценные бумаги с минимальным кредитным рейтингом не ниже A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) или аналогичным кредитным рейтингом других международных рейтинговых агентств, рыночная стоимость которых на момент открытия сделки составляет не менее 102 (ста двух) процентов от рыночной стоимости ценной бумаги, предоставляемой взаймы под залог (securities lending).
В качестве залога по операциям по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) не принимаются ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) и ценные бумаги под залог активов (ABS), ценные бумаги, номинированные в валютах, отличных от валют стабилизационного и сберегательного портфелей.
Деньги в валютах стабилизационного и сберегательного портфелей принимаются в качестве залога на срок, необходимый для предоставления заемщиком Национальному Банку ценных бумаг в залог.
Деньги в валютах стабилизационного и сберегательного портфелей принимаются также в качестве залога в случае неисполнения заемщиком обязательств по возврату ценных бумаг, предоставленных Национальным Банком взаймы, на срок до предоставления заемщиком Национальному Банку эквивалентных ценных бумаг, либо на срок до исполнения заемщиком своих обязательств перед Национальным Банком иным способом по соглашению сторон. Под эквивалентными ценными бумагами понимаются ценные бумаги того же эмитента, выпуска и номинальной стоимости (применительно к облигациям) или количеством (применительно к акциям), что и ценные бумаги, предоставленные взаймы.";
в пункты 70-3 и 70-4 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Бір кастодианда клиенттердің активтері ең аз сомасы 3 (үш) триллион АҚШ долларына тең сақтауда болады.
60. Жаһандық кастодиан Ұлттық Банкке Қордың активтерін мониторингтеу үшін on-line есептілік жүйесіне қол жеткізуді ұсынады.";
62, 63, 63-1, 63-2 және 63-3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Егер Ұлттық Банк Басқармасының шешімімен өзгеше көзделмесе, Қордың бір кастодианға өткізілетін активтерінің нарықтық құны 25 (жиырма бес) миллиард АҚШ доллары баламасынан аспайды.
63. Құрылымдық өнімдерді тәуекелдерді хеджирлеу және кірістілікті ұлғайту үшін пайдаланады.
63-1. Сатып алуға эмитенттің А+ (Standard&Poor's)/А1 (Moody's) төмен емес рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары және тәуелсіз агенттіктер эмиссиялайтын құрылымдық өнімдер сатып алуға жол беріледі.
63-2. Ақша ағындары және (немесе) өтеудің негізгі сомасы валюталық, шикізат нарықтарына және (немесе) акциялар нарықтарына не кредиттік оқиғаларға байланысты құрылымдық өнімдерді сатып алуға жол берілмейді.
63-3. Егер құрылымдық өнім бойынша нарықтық қайта бағалау болса, құрылымдық өнімді сатып алуға жол беріледі.";
8-1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1-тарау. Бағалы қағаздарды кепіл арқылы қарызға беру (securities lending)";
70-1, 70-2, 70-3 және 70-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"70-1. Кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру операциялары (securities lending) кастодиан бағалы қағаздарды қарызға алушы ретінде әрекет ететін немесе кастодианмен бірге компаниялар тобына кіретін заңды тұлға қарызға алушы ретінде әрекет ететін кастодиандардың бағдарламаларына сәйкес кастодианның қарызға кепіл арқылы берілген бағалы қағаздардың құнын қайтару немесе өтеу талаптарында жүзеге асырылады.
70-2. Мәміле ашылған сәтте нарықтық құны кепіл арқылы қарызға берілетін (securities lending) бағалы қағаздың нарықтық құнының 102 (бір жүз екі) пайызынан кем болмайтын, ең аз кредиттік рейтингі A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) төмен емес немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас кредиттік рейтингі бар бағалы қағаздар кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) операциялары бойынша кепіл ретінде қабылданады.
Кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) операциялары бойынша кепіл ретінде жылжымайтын мүлік (MBS) және активтер кепілімен бағалы қағаздар (ABS), тұрақтандыру және жинақ портфельдерінің валюталарынан басқа валюталармен номинирленген бағалы қағаздар қабылданбайды.
Тұрақтандыру және жинақ портфельдерінің валюталарындағы ақша қарыз алушының Ұлттық Банкке бағалы қағаздарды кепілге беруі үшін қажетті мерзімге кепіл ретінде қабылданады.
Тұрақтандыру және жинақ портфельдерінің валюталарындағы ақша да қарыз алушы Ұлттық Банктің қарызға берген бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемелерін орындамаған жағдайда Ұлттық Банк алдындағы өз міндеттемелерін орындау үшін қарыз алушы Ұлттық Банкке балама бағалы қағаздарды бергенге дейінгі мерзімге не қарыз алушының Ұлттық Банк алдындағы өз міндеттемелерін тараптардың келісімі бойынша өзге тәсілмен орындағанға дейінгі мерзімге кепіл ретінде қабылданады. Балама бағалы қағаздар деп қарызға берілген бағалы қағаздар сол эмитентінің, сол шығарылымдағы және номиналдық құны (облигацияларға қатысты) немесе саны (акцияларға қатысты) сондай бағалы қағаздары түсініледі.
70-3. Кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) бойынша операциялар күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімге жасалады.
70-4. Кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) Ұлттық Банктің меншікті басқаруындағы активтерге, сондай-ақ сыртқы басқаруға берілген активтерге де қатысты рұқсат етіледі.";

приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 3-1 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 6-1 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 6-2 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению.
2. Департаменту монетарных операций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 56
Приложение 2 к Правилам
осуществления инвестиционных
операций Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение стабилизационного портфеля
Виды активов
Рыночная стоимость (для производных финансовых инструментов используется рыночная стоимость лежащих в их основе финансовых инструментов)
минимум (в процентах)
максимум (в процентах)
Деньги (остатки на текущих счетах; деньги, размещенные в фонды денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день), государственные ценные бумаги стран, входящих в эталонный портфель
50

2-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-1-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-1-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-2-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Монетарлық операциялар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшаcында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 56 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Тұрақтандыру портфелінің секторлық бөлінуі
Активтер түрі
Нарықтық құны (туынды қаржы құралдары үшін олардың негізінде жатқан қаржы құралдарының нарықтық құны пайдаланылады)
ең төменгі (пайызбен анықталады)
ең жоғарғы (пайызбен анықталады)
Ақша (ағымдағы шоттардағы қалдықтар; келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығы қорларына орналастырылған қаражат), эталондық портфелге кіретін елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары
50

Приложение 6-2 к Правилам
осуществления инвестиционных
операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение портфеля корпоративных облигаций
Виды активов
Рыночная стоимость (для производных финансовых инструментов используется рыночная стоимость лежащих в их основе финансовых инструментов)
минимум (в процентах)
максимум (в процентах)
Деньги (оставшаяся валюта на текущих счетах, финансовые активы, размещенные в фондах денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день)
0
15
Корпоративные ценные бумаги, входящие в эталонный портфель
70

6-2-қосымша
Корпоративтік облигациялар портфелінің секторлық бөлінуі
Активтердің түрлері
Нарықтық құны (туынды қаржы құралдары үшін олардың негізінде жатқан қаржы құралдарының нарықтық құны пайдаланылады)
ең төменгі (пайызбен анықталады)
ең жоғары (пайызбен анықталады)
Ақша (ағымдағы шоттарда қалған валюта, келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығының қорларына орналастырылған қаржы активтері)
0
15
Эталондық портфельге кіретін корпоративтік бағалы қағаздар
70