Об утверждении Правил выбора временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 426. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2020 года № 20515.
В соответствии с подпунктом 1-3) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выбора временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра Республики
Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
Приложение 1 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года № 426
Правила выбора временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выбора временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 1-3) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" (далее – Закон) и определяют порядок выбора временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства (далее – кредитор).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушыны таңдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 426 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 сәуірде № 20515 болып тіркелді.
2014 жылғы 7 наурыздағы "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушыны таңдау қағидаларын бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары-
Қаржы министрінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі
№ 426 бұйрығына
1 қосымша
Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушыны таңдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушыны таңдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2014 жылғы 7 наурыздағы "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабы 1-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушыны таңдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) должник – физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя (индивидуальный предприниматель), или юридическое лицо, в отношении которого имеются основания для применения или применены процедуры, предусмотренные Законом;
2) территориальные органы уполномоченного органа – территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в лице департаментов государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы.
Глава 2. Формирование групп администраторов, подлежащих выбору в качестве временного управляющего
3. В целях определения круга администраторов, подлежащих выбору в качестве временного управляющего, территориальным органом уполномоченного органа формируются следующие группы:
группа 1 – администраторы, ранее не проводившие процедуры реабилитации и банкротства, а также не избиравшиеся в качестве временного управляющего или временного администратора должников;
группа 2 – администраторы, не занятые проведением процедур реабилитации и банкротства, а также не являющиеся временным управляющим или временным администратором должников;
группа 3 – администраторы, занятые проведением процедур реабилитации и банкротства, а также являющиеся временным управляющим или временным администратором одного и более должников.
4. Территориальным органом уполномоченного органа ведется список администраторов, подлежащих выбору в качестве временного управляющего, с указанием групп, к которым отнесены администраторы, а также иных сведений по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Списки администраторов, подлежащих выбору в качестве временного управляющего, размещаются на интернет-ресурсе территориального органа уполномоченного органа и обновляются по мере назначения (избрания) администраторов в качестве банкротных, реабилитационных, временных управляющих, а также временных администраторов должников.
Глава 3. Порядок выбора временного управляющего
5. Выбор временного управляющего осуществляется кредитором из числа лиц, состоящих в реестре уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, адрес место жительства которых находится в соответствующих областях, городах республиканского значения и столицы, в которых зарегистрирован должник.
6. Выбор временного управляющего осуществляется из числа администраторов, входящих в группу 1.
При наличии нескольких администраторов в группе 1, временным управляющим избирается лицо, имеющее наименьший стаж работы в качестве администратора.

1) борышкер – өзіне қатысты Заңда көзделген рәсімдер қолдану үшін негіздер бар немесе қолданылған, дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға (дара кәсіпкер) немесе заңды тұлға;
2) уәкілетті органның аумақтық органдары – облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер департаменттері тұлғасында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аумақтық органдары.
2-тарау. Уақытша басқарушы ретінде таңдалуға жататын әкімшілер топтарын қалыптастыру
3. Уақытша басқарушы ретінде таңдалуға жататын әкімшілер аясын айқындау мақсатында уәкілетті органның аумақтық органы мынадай топтарды қалыптастырады:
1-топ – бұдан бұрын оңалту және банкроттық рәсімдерін жүргізбеген, сондай-ақ борышкерлердің уақытша басқарушысы немесе уақытша әкімшісі ретінде сайланбаған әкімшілер;
2-топ – оңалту және банкроттық рәсімдерін жүргізумен айналыспайтын, сондай-ақ борышкерлердің уақытша басқарушысы немесе уақытша әкімшісі болып табылмайтын әкімшілер;
3-топ – оңалту және банкроттық рәсімдерін жүргізумен айналысатын, сондай-ақ бір және одан да көп борышкердің уақытша басқарушысы немесе уақытша әкімшісі болып табылатын әкімшілер.
4. Уәкілетті органның аумақтық органы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілер жатқызылған топтарды, сондай-ақ өзге де мәліметтерді көрсетумен, уақытша басқарушы ретінде таңдалуға жататын әкімшілердің тізімін жүргізеді.
Уақытша басқарушы ретінде таңдалуға жататын әкімшілер тізімі уәкілетті органның аумақтық органының интернет-ресурсында орналастырылады және әкімшілерді борышкерлердің банкроттықты, оңалтуды, уақытша басқарушылары, сондай-ақ уақытша әкімшілері ретінде тағайындалуына (сайлануына) қарай жаңартылады.
3-тарау. Уақытша басқарушыны таңдау тәртібі
5. Уақытша басқарушыны таңдауды кредитор тұрғылықты жерінің мекенжайы борышкер тіркелген тиісті облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астанада болатын, әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғаларды хабардар ету тізілімінде тұрған тұлғалар қатарынан жүзеге асырады.
6. Уақытша басқарушыны таңдау 1-топқа кіретін әкімшілер қатарынан жүзеге асырылады.
1-топта бірнеше әкімші болған жағдайда, әкімші ретінде ең аз жұмыс өтілі бар тұлға уақытша басқарушы болып сайланады.

7. В случае отказа от назначения либо отсутствия администраторов в группе 1, выбор временного управляющего осуществляется из числа администраторов, входящих в группу 2.
При наличии нескольких администраторов в группе 2 временным управляющим избирается лицо, завершившее наименьшее количество процедур реабилитации и банкротства в течение календарного года, в котором подано заявление о признании должника банкротом.
В случае, если заявление о признании должника банкротом подано в первом квартале календарного года, временным управляющим избирается лицо, завершившее наименьшее количество процедур реабилитации и банкротства в году, предшествовавшего году, в котором подано заявления о признании должника банкротом.
При совпадении количества завершенных процедур временным управляющим должника избирается лицо, имеющее наименьший стаж работы в качестве администратора.
8. В случае отказа от назначения либо отсутствия администраторов в группе 2, выбор временного управляющего осуществляется из числа администраторов, входящих в группу 3.
При наличии нескольких администраторов в группе 3 избирается лицо, имеющее наименьшее количество производств.
В случае совпадения количества производств, временным управляющим избирается администратор, имеющий наименьший стаж работы в качестве администратора.
9. При выборе временного управляющего не рассматриваются лица, являющиеся аффилированными по отношению к должнику в соответствии со статьей 9 Закона.
10. При выявлении обстоятельств, препятствующих назначению временного управляющего в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 12 Закона, либо несоблюдения установленного настоящей главой порядка выбора временного управляющего, территориальный орган уполномоченного органа в течение трех рабочих дней со дня выявления направляет мотивированный отказ кредитору в назначении избранного лица в качестве временного управляющего.
11. Кредитору в случае отказа территориального органа уполномоченного органа в назначении избранного лица в качестве временного управляющего по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящих Правил, не позднее двух рабочих дней со дня получения мотивированного отказа необходимо избрать иное лицо для назначения временным управляющим с соблюдением порядка, установленного настоящей главой, без учета лица, в отношении которого получен отказ.
12. Кредитор при направлении в территориальный орган уполномоченного органа копии заявления о признании должника банкротом в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 44 Закона, одновременно направляет сведения о лице, избранном в качестве временного управляющего.

7. Тағайындаудан бас тартқан не 1-топта әкімшілер болмаған жағдайда, уақытша басқарушыны таңдау 2-топқа кіретін әкімшілер қатарынан жүзеге асырылады.
2-топта бірнеше әкімші болған кезде борышкерді банкрот деп тану туралы өтініш берілген күнтізбелік жыл ішінде ең аз оңалту және банкроттық рәсімдер санын аяқтаған тұлға уақытша басқарушы болып сайланады.
Егер борышкерді банкрот деп тану туралы өтініш күнтізбелік жылдың бірінші тоқсанында берілген болса, борышкерді банкрот деп тану туралы өтініш берілген жылдың алдындағы жылында ең аз оңалту және банкроттық рәсімдер санын аяқтаған тұлға уақытша басқарушы болып сайланады.
Аяқталған рәсімдердің саны бірдей болған кезде әкімші ретінде ең аз жұмыс өтілі бар тұлға борышкердің уақытша басқарушысы болып сайланады.
8. Тағайындаудан бас тартқан не 2-топта әкімшілер болмаған жағдайда, уақытша басқарушыны таңдау 3-топқа кіретін әкімшілер қатарынан жүзеге асырылады.
3-топта бірнеше әкімші болған кезде, ең аз өндірістер саны бар тұлға сайланады.
Өндірістердің саны бірдей болған кезде әкімші ретінде ең аз жұмыс өтілі бар тұлға уақытша басқарушы болып сайланады.
9. Уақытша басқарушыны таңдау кезінде Заңның 9-бабына сәйкес борышкерге үлестес тұлғалар қаралмайды.
10. Заңның 12-бабының 5-тармағымен көзделген жағдайларда уақытша басқарушыны тағайындауға кедергі келтіретін мән-жайлар анықталған не осы тараумен белгіленген уақытша басқарушыны таңдау тәртібі сақталмаған кезде уәкілетті органның аумақтық органы үш жұмыс күні ішінде кредиторға уақытша басқарушы ретінде сайланған тұлғаны тағайындаудан уәжді бас тартуды жолдайды.
11. Уәкілетті органның аумақтық органы осы Қағидалардың 10-тармағымен көзделген негіздер бойынша уақытша басқарушы ретінде сайланған тұлғаны тағайындаудан бас тартқан жағдайда, кредиторға уәжді бас тартуды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде, осы тараумен белгіленген тәртіпті сақтаумен, тағайындаудан бас тартылған тұлғаны есепке алмай, уақытша басқарушыны тағайындау үшін өзге тұлғаны сайлау қажет.
12. Кредитор уәкілетті органның аумақтық органына Заңның 44-бабының 3-тармағымен көзделген тәртіпте борышкерді банкрот деп тану туралы өтініштің көшірмесін жолдаған кезде уақытша басқарушы ретінде сайланған тұлға туралы мәліметті қоса жолдайды.

13. Территориальный орган уполномоченного органа назначает лицо, выбранное кредитором, путем вынесения приказа.
Издание приказа о назначении временного управляющего производится в течение двух рабочих дней со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о банкротстве.
14. Приказ о назначении временного управляющего издается в двух экземплярах и подписывается руководителем территориального органа уполномоченного органа либо лицом, его замещающим, и заверяется печатью.
Один экземпляр приказа вручается временному управляющему нарочно под роспись о получении на втором экземпляре приказа, второй экземпляр приказа хранится в территориальном органе уполномоченного органа.
15. Временный управляющий считается приступившим к выполнению своих полномочий с даты вынесения приказа о назначении.
16. Территориальным органом уполномоченного органа формируется списки администраторов, назначенных в качестве временных управляющих (далее – Списки), если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Списки обновляются по мере назначения временных управляющих и размещаются на интернет-ресурсе территориального органа уполномоченного органа.
Сведения о назначенных временных управляющих исключаются из Списков после вступления в законную силу определения суда об утверждении заключительного отчета по должникам, на которые назначен данный временный управляющий.
Приложение 1 к Правилам
выбора временного
управляющего, если заявителем
является кредитор по налогам и
таможенным платежам,
государственный орган или
юридическое лицо с участием
государства
форма
Список администраторов, подлежащих выбору в качестве временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства
Регион
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) администратора
Индивидульный идентификационный номер администратора
Дата включения в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора
Стаж работы в качестве администратора (в годах)
Количество должников, в отношении которых осуществляется реабилитационная процедура или процедура банкротства
Количество должников, в отношении которых завершена реабилитационная процедура или процедура банкротства в текущем (предыдущем) году
Количество должников, в которых администратор является временным управляющим или временным администратором
Группа 1
1
2
Группа 2
1
2
Группа 3
1
2
Приложение 2 к Правилам
выбора временного
управляющего, если заявителем
является кредитор по налогам и
таможенным платежам,
государственный орган или
юридическое лицо с участием
государства
форма
Список администраторов, назначенных в качестве временных управляющих, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства
Регион
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) администратора
Индивидуальный идентификационный номер администратора
Наименование должника/фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя
Индивидуальный/бизнес идентификационный номер должника
Наименование кредитора
1
2
продолжение таблицы
Дата определения суда о возбуждении дела о банкротстве
Дата приказа о назначении в качестве временного управляющего
Номер приказа о назначении в качестве временного управляющего

13. Уәкілетті органның аумақтық органы кредитор таңдаған тұлғаны бұйрық шығару жолымен тағайындайды.
Уақытша басқарушыны тағайындау туралы бұйрықты шығару соттың банкроттық туралы істі қозғау туралы ұйғарымды шығару күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
14. Уақытша басқарушыны тағайындау туралы бұйрық екі данада шығарылады және уәкілетті органның аумақтық органының басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қояды және мөрмен куәландырылады.
Бұйрықтың бір данасы уақытша басқарушыға бұйрықтың екінші данасына алғаны туралы қол қоюмен қолма-қол табыс етіледі, бұйрықтың екінші данасы уәкілетті органның аумақтық органында сақталады.
15. Уақытша басқарушының өз өкілеттігін орындауға кірісуі тағайындау туралы бұйрық шығарылған күннен бастап саналады.
16. Уәкілетті органның аумақтық органы, егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушы ретінде тағайындалған әкімшілердің тізімдері (бұдан әрі – Тізімдер) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастарылады.
Тізімдер уақытша басқарушылардың тағайындалуына қарай жаңартылады және уәкілетті органның аумақтың органының интернет-ресурсында орналастырылады.
Тағайындалған уақытша басқарушылар туралы мәліметтер аталған уақытша басқарушы тағайындалған борышкерлер бойынша қорытынды есепті бекіту туралы сот ұйғарымының заңды күшіне енуінен кейін Тізімдерден алып тасталады.
Егер салықтар және кедендік
төлемдер бойынша кредитор,
мемлекеттік орган немесе
мемлекет қатысатын заңды
тұлға өтініш беруші болып
табылса, уақытша
басқарушыны таңдау
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушы ретінде таңдалуға жататын әкімшілер тізімі
Өңір
Әкімшінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Әкімшінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар хабардар етілетін тұлғалар тізіліміне енгізілген күні
Әкімші ретінде жұмыс өтілі (жылдар бойынша)
Оңалту немесе банкроттық рәсімі жүзеге асырылып жатқан борышкерлер саны
Ағымдағы (алдыңғы) жылы оңалту және банкроттық рәсімдері аяқталған борышкерлер саны
Әкімші уақытша басқарушы немесе уақытша әкімші болып табылатын борышкерлер саны
1-топ
1
2
2-топ
1
2
3-топ
1
2
Егер салықтар және кедендік
төлемдер бойынша кредитор,
мемлекеттік орган немесе
мемлекет қатысатын заңды
тұлға өтініш беруші болып
табылса, уақытша басқарушыны
таңдау қағидаларына
2-қосымша
нысан
Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушы ретінде тағайындалған әкімшілер тізімі
Өңір
Әкімшінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Әкімшінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Борышкердің атауы/ дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Борышкердің жеке/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Кредитордың атауы
1
2
кестенің жалғасы
Банкроттық туралы істі қозғау туралы сот ұйғарымының күні
Уақытша басқарушы ретінде тағайындалған бұйрықтың күні
Уақытша басқарушы ретінде тағайындалған бұйрықтың нөмірі