О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 29 июля 2014 года № 300 "Об утверждении Правил присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20529
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и подпунктом 25) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 29 июля 2014 года № 300 "Об утверждении Правил присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9675, опубликован 3 сентября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание.";
в Правилах присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание";
Правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

"Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 29 шілдедегі № 300 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 104 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20529 болып тіркелді
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1."Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 29 шілдедегі № 300 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9675 болып тіркелген, 2014 жылғы 3 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасы бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасы";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года № 104
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
спорта физической культуры
от 29 июля 2014 года № 300
Правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" и определяют порядок присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание.
2. Присвоение спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий осуществляются в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9902 (далее - Нормы и требования).
Глава 2. Порядок присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание
3. Присвоение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья является государственной услугой (далее - государственная услуга по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий), для получения которой физические лица (далее - услугополучатель) обращаются в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта (далее - уполномоченный орган) через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация), веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 29 сәуірдегі
№ 104 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 300 бұйрығымен
бекітілген
Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасы (бұдан әрі - Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 25) тармақшасына сәйкес әзірленді және спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру тәртібін, сондай-ақ олардың сипаттамасын айқындайды. 2. Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9902 болып тіркелген "Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (бұдан әрі - Нормалар мен талаптар).
2-тарау. Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру, омырауға тағатын белгілерді беру тәртібі, сондай-ақ олардың сипаттамасы
3. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтары және біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметтер болып табылады (бұдан әрі - спорттық атақтар және біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет), оны алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация), "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүгінеді.

4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий изложены в приложении 1 к настоящим Правилам в формате стандарта государственной услуги.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, уполномоченный орган и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю и выдает расписку о приеме соответствующих документов.
При условии подачи документов через Государственную корпорацию в случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, а также документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления.
В случае обращения через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги спортивных званий и квалификационных категорий, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги спортивных званий и квалификационных категорий.
5. Уполномоченный орган в день поступления документов (в случае поступления после 18:00 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем) осуществляет их прием и регистрацию.
6. Представленные документы рассматриваются в уполномоченном органе в течение четырнадцати рабочих дней и готовятся для рассмотрения на заседании комиссии по присвоению и лишению спортивных званий и квалификационных категорий (далее - комиссия).
7. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее пяти человек.
Членами комиссии являются представители уполномоченного органа, руководители подведомственных организаций уполномоченного органа. Председатель и секретарь комиссии определяются из числа представителей уполномоченного органа.
Секретарь комиссии осуществляет подготовку документов и оформление протоколов. Секретарь комиссии не является членом комиссии.

4. Спорттық атақтар және біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметіне қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны және көрсету нәтижесі, сондай-ақ спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметінің ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидалардың 1-қосымшасында мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты форматында баяндалған.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін уәкілетті орган және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттарды қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттардың электрондық көшірмелерін жасайды, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады және тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ мерзімі өткен құжаттарды ұсынса Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштерінің тарихында спорттық атақтар мен біліктілік санаттары мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
5. Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күні (сағат 18:00-ден кейін келіп түскен жағдайда, өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
6. Ұсынылған құжаттар уәкілетті органда он төрт жұмыс күні ішінде қаралады және спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру және олардан айыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - комиссия) отырысында қарау үшін дайындалады.
7. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, кемінде бес адамды құрайды.
Уәкілетті органның өкілдері, уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшылары комиссия мүшелері болып табылады. Комиссия төрағасы мен хатшысы уәкілетті орган өкілдерінің арасынан айқындалады.
Комиссия хатшысы құжаттарды дайындауды және хаттамаларды ресімдеуді жүзеге асырады. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды.

8. Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее 2/3 от общего числа членов комиссии.
9. Решение комиссии принимается большинством голосов присутствующих членов комиссии. В случае равенства голосов, голос председательствующего является решающим.
В случае отсутствия члена комиссии в протоколе заседания комиссии указывается причина.
10. Комиссия рассматривает предоставленные документы на заседании комиссии и рекомендует присвоить или лишать спортивных званий и квалификационных категорий или отказать в присвоении или лишении спортивных званий и квалификационных категорий.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в присвоении спортивного звания, разряда и квалификационной категории, услугополучатель имеет возможность обратиться повторно в порядке, установленном настоящими Правилами.
11. Рассмотрение документов на заседании комиссии и подписание протокола осуществляется в течение одного рабочего дня.
12. На основании протокола заседания комиссии уполномоченный орган принимает приказ о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий (далее - приказ о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий) в течение трех рабочих дней, при отрицательном решении комиссии - мотивированный отказ.
13. Уполномоченный орган на основании приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий в течение пяти рабочих дней осуществляет посредством типографии изготовление удостоверений спортивных званий и судейских категории по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и выдачу соответствующего нагрудного знака по форме согласно приложении 6 к настоящим Правилам.
Удостоверение квалификационных категорий по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам готовится в уполномоченным органе.
14. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня направляет удостоверение о присвоении спортивного звания или удостоверение о присвоении квалификационной категории и (или) соответствующий нагрудной знак, или копию приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий, либо мотивированный отказ в Государственную корпорацию.
На портале - направляется уведомление о готовности результата государственной услуги спортивных званий и квалификационных категорий, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного должностного лица, для получения в Государственной корпорации результата оказания государственной услуги.
15. Присвоение спортивных разрядов: кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории является государственной услугой (далее - государственная услуга по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий), для получения которой услугополучатель обращается в местного исполнительного орган областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее – местный исполнительный орган) через Государственную корпорацию, портал.

8. Комиссия отырысы, егер оған комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 қатысса, заңды деп есептеледі.
9. Комиссия шешімі қатысып отырған комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия мүшесі болмаған жағдайда комиссия отырысының хаттамасында оның қатыспаған себебі көрсетіледі.
10. Комиссия ұсынылған құжаттарды комиссия отырысында қарайды және спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беруді немесе айыруды немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беруден немесе айырудан бас тартуды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы спорттық атақты, разрядты және біліктілік санатын беруден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен қайта жүгінуге мүмкіндігі бар.
11. Құжаттарды комиссия отырысында қарау және хаттамаға қол қою бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
12. Комиссия отырысының хаттамасы негізінде уәкілетті орган спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықты (бұдан әрі - спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрық) үш жұмыс күні ішінде, комиссияның теріс шешімі болған жағдайда дәлелді бас тартуды қабылдайды.
13. Уәкілетті орган спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың негізінде бес жұмыс күні ішінде баспахана арқылы осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорттық атақтар мен төрешілік санаттарының куәліктерін дайындауды және осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тиісті омырауға тағатын белгіні беруді жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарының куәліктері уәкілетті органда дайындалады.
14. Уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде спорттық атақ беру туралы куәлікті немесе біліктілік санатын беру туралы куәлікті және (немесе) тиісті омырауға тағатын белгісін немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесін немесе дәлелді бас тартуды Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Порталда - Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін уәкілетті лауазымды адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған спорттық атақтар мен біліктілік санаттарының мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жолданады.
15. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылады (бұдан әрі - спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет), оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) жүгінеді.

16. Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья является государственной услугой (далее - государственная услуга по присвоению юношеских разрядов и квалификационных категорий), для получения которой услугополучатель обращается в местного исполнительного органа районов и городов областного значения, акимы районов в городах Нур-Султане, Алматы и Шымкенте (далее – местный исполнительный орган района) через Государственную корпорацию, портал.
17. Перечень основных требований к оказанию государственных услуг по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий изложены в приложении 2 к настоящим Правилам в формате стандарта государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и государственной услуги по присвоению юношеских разрядов и квалификационных категорий изложены в приложении 3 к настоящим Правилам в формате стандарта государственной услуги по присвоению юношеских разрядов и квалификационных категорий.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, местный исполнительный орган, местный исполнительный орган района и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю и выдает расписку о приеме соответствующих документов.
При условии подачи документов через Государственную корпорацию в случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта государственной услуги спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, а также документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления.
В случае обращения через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги.

16. 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметтер болып табылады (бұдан әрі - жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет), оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органына, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларындағы аудандардың әкімдеріне (бұдан әрі - ауданның жергілікті атқарушы органы) жүгінеді.
17. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және көрсету нәтижесін қамтитын, спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтер осы Қағидалардың 2-қосымшасында спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының және жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының форматындағы осы Қағидалардың 3-қосымшасында жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының форматында баяндалған.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін жергілікті атқарушы орган, ауданның жергілікті атқарушы органы және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттарды қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттардың электрондық көшірмелерін жасайды, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады және тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы спорттық разрядтар мен біліктілік санаттары және жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарының мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған, сондай-ақ мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштерінің тарихында спорттық разрядтар мен біліктілік санаттары мен жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.

18. Местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района в день поступления документов (в случае поступления после 18:00 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий осуществляется следующим рабочим днем) осуществляет их прием и регистрацию.
19. Местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района в течение четырех рабочих дней рассматривает документы на присвоение спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий, без комиссии на соответствие Норм и требований.
Для рассмотрения вопросов лишения спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района создает комиссию, которая созывается по мере поступления документов.
20. На основании рассмотрения документов местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района готовит приказ о присвоении и лишении спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий (далее - приказ о присвоении спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий) в течение трех рабочих дней, при отрицательном решении комиссии - мотивированный отказ.
21. Местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района на основании приказа о присвоении спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий в течение двух рабочих дней осуществляет посредством типографии изготовление удостоверениий о присвоении спортивных, юношеских разрядов и судейских категории по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Удостоверение о присвоении квалификационных категорий по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам изготавливается местным исполнительным органом и местным исполнительным органом района.
22. Местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района в течение одного рабочего дня направляет удостоверения о присвоении спортивного, юношеского разряда или удостоверение о присвоении квалификационной категории, или копию приказа о присвоении спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий, либо мотивированный отказ в Государственную корпорацию.
На портале - направляется уведомление о готовности результата государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, удостоверенное ЭЦП уполномоченного должностного лица, для получения в Государственной корпорации результата государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий.

18. Жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы құжаттар келіп түскен күні (сағат 18:00-ден кейін келіп түскен жағдайда, өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтініштерді қабылдау және спорттық разрядтар мен біліктілік санаттары және жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
19. Жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы төрт жұмыс күні ішінде спорттық, жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беруге арналған құжаттарды Нормалар мен талаптарға сәйкестігін комиссиясыз қарайды.
Спорттық, жасөспірімдік разрядтары және біліктілік санаттарынан айыру мәселелерін қарау үшін жергілікті атқарушы органы және ауданның жергілікті атқарушы органы құжаттардың түсуіне қарай шақырылатын комиссия құрады.
20. Құжаттарды қарау негізінде жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы үш жұмыс күні ішінде спорттық, жасөспірімдік разрядтары мен біліктілік санаттарын беру және одан айыру туралы бұйрықты (бұдан әрі - спорттық, жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрық), комиссияның теріс шешімі болған жағдайда - дәлелді бас тартуды дайындайды.
21. Жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы спорттық, жасөспірімдік разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорттық, жасөспірімдер разрядтары мен төрешілер санаттарын беру туралы куәліктерді дайындауды баспахана арқылы жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беру туралы куәлікті жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы дайындайды.
22. Жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы бір жұмыс күні ішінде спорттық, жасөспірімдер разрядын беру туралы куәлікті немесе біліктілік санатын беру туралы куәлікті немесе спорттық, жасөспірімдер разрядтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесін не Мемлекеттік корпорацияға дәлелді бас тартуды жібереді.
Порталда - Мемлекеттік корпорацияда спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу үшін уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жіберіледі.

23. Спортивные звания и разряды присваиваются в течение одного года с момента выполнения Норм и требований.
24. Спортсмены, являющиеся чемпионами и призерами Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, для получения спортивного звания "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан" документы не представляют.
25. Квалификационные категории тренерам, тренерам-преподавателям, методистам и инструкторам-спортсменам присваиваются сроком на пять лет с даты подписания приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий и о присвоении спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий.
26. По истечении срока действия присвоенной категории, кроме судейской, тренеру, тренеру-преподавателю, методисту и инструктору-спортсмену необходимо ее подтвердить.
27. Для тренера, тренера-преподавателя, выполнившего требования высшей категории и имеющего спортивное звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан", указанная категория сроком действия не ограничивается.
28. Квалификационные категории не присваиваются нескольким тренерам, тренерам-преподавателям за подготовку одного и того же спортсмена, за исключением следующих видов спорта: велоспорт и игровые виды спорта, спортивная гимнастика, художественная гимнастика, фигурное катание, прыжки в воду, синхронное плавание, биатлон, лыжное двоеборье, современное пятиборье, а также за исключением случаев передачи спортсменов для дальнейшего повышения спортивного мастерства другим тренерам, тренерам-преподавателям.
Тренеры, тренеры-преподаватели, передавшие спортсменов для дальнейшего повышения спортивного мастерства другим тренерам, тренерам-преподавателям, могут подавать соответствующие документы на присвоение категорий по результатам выступления переданных спортсменов, достигнутым в течение двух лет с момента передачи спортсмена.
29. После истечения срока действия категории тренерам, тренерам-преподавателем, методистам и инструкторам-спортсменам на основании их заявлений физкультурно-спортивные организациями продлеваются в случаях:
1) временной нетрудоспособности;
2) нахождения в отпуске в связи с беременностью и рождением ребенка, уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
3) нахождения в командировке, на учебе, работе по специальности за рубежом по направлению государственных органов, общественных объединений по видам спорта, физкультурно-оздоровительных организаций.
Глава 3. Порядок лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий
30. Лишение спортивного звания, разряда и квалификационной категории осуществляется в случаях установления одного из нижеперечисленных фактов:

23. Спорттық атақтар мен разрядтар Нормалар мен талаптарды орындаған сәттен бастап, бір жыл ішінде беріледі.
24. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағын алу үшін құжаттар ұсынбайды.
25. Жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға, әдіскерлерге және нұсқаушы-спортшыларға біліктілік санаттары спорттық атақтар және біліктілік санаттарды беру және спорттық, жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрығына қол қойылған күннен бастап 5 жылдық мерзімге беріледі.
26. Берілген санаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін төрешілер санатынан басқа жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыға, әдіскерге және нұсқаушы-спортшыға оны растау қажет.
27. Жоғары санат талаптарын орындаған және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы бар жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы үшін көрсетілген санаттың қолданылу мерзімі шектелмейді.
28. Біліктілік санаттары келесі спорт түрлерін: велоспорт және спорттың ойын түрлері, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, мәнерлеп сырғанау, суға секіру, үйлесімді жүзу, биатлон, шаңғы қоссайысы, қазіргі бессайысты қоспағанда, сондай-ақ спорт шеберлігін одан әрі арттыру үшін спортшыларды басқа жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға беру жағдайларын қоспағанда, бір спортшыны дайындағаны үшін бірнеше жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыларға біліктілік санаттары берілмейді.
Спортшыларды одан әрі спорттық шеберліктерін арттыру үшін басқа жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға берген жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың спортшыны берілген сәтінен бастап екі жыл ішінде қол жеткізген нәтижелері бойынша біліктілік санаттарын иеленуге тиісті құжаттарды бере алады.
29. Жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, әдіскерлердің, нұсқаушы-спортшылардың санаттарының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін олардың өтініштері негізінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары мынадай жағдайларда ұзартады:
1) еңбекке уақытша жарамсыздығы;
2) жүктілікке және бала тууға, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болуы;
3) мемлекеттік органдардың, спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктердің, дене шынықтыру-сауықтыру ұйымдарының жіберуімен шетелде мамандығы бойынша іссапарда, оқуда, жұмыста болуы.
3-тарау. Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарынан айыру тәртібі
30. Спорттық атақтан, разрядтан және біліктілік санатынан айыру төменде көрсетілген фактілердің бірі анықталған жағдайда жүзеге асырылады:

1) предоставления недостоверной или умышленной искаженной информации в документах, явившихся основаниями для присвоения спортивного звания, разряда и квалификационной категории;
2) нарушения антидопинговых правил.
31. Лишение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья осуществляется уполномоченным органом на основании представленных документов от республиканских и (или) региональных аккредитованных спортивных федераций по видам спорта.
32. Лишение спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории осуществляется местным исполнительным органом на основании представленных документов от местных аккредитованных спортивных федераций по видам спорта.
33. Рассмотрение лишения спортивных разрядов: "спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья" осуществляется местным исполнительным органе района на основании представленных документов местными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта.

1) спорттық атақты, разрядты және біліктілік санатын беру үшін негіз болған құжаттарда анық емес немесе қасақана бұрмаланған ақпаратты беру;
2) допингке қарсы қағидаларды бұзу.
31. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтары және біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттарын айыруға спорт түрлері бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары ұсынған құжаттардың негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
32. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаттарынан айыруға спорт түрлері бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары ұсынған құжаттардың негізінде жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
33. "2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешісі" біліктілік санаттарын айыруға спорт түрлері бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары ұсынған құжаттардың негізінде ауданның жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады.

34. Министерство обороны Республики Казахстан, правоохранительные и специальные государственные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство развитием военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта, представляют в уполномоченный орган, местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района документы для лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий из числа военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан.
35. По результатам рассмотрения документов комиссия принимает решение о лишении или об отказе в лишении спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий.
Глава 4. Порядок обжалования решения, действия (бездействия) уполномоченного органа, местного исполнительного и местного исполнительного органа района и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг спортивных званий и квалификационных категорий, спортивных разрядов и квалификационных категорий, юношеских разрядов и квалификационных категорий
36. Жалоба на решение, действий (бездействий) уполномоченного органа, местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района (далее - услугодатель) по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
37. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
38. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, спортивных разрядов и квалификационных категорий, юношеских разрядов и квалификационных категорий услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Стандарт государственной услуги "Присвоение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья"
1.
Наименование услугодателя
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация), веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию.
3.
Срок оказания государственной услуги
24 (двадцать четыре) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная/бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом государственной услуги является удостоверение о присвоении спортивного звания, удостоверение о присвоении квалификационной категории и (или) соответствующий нагрудной знак или копия приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Физическим лицам бесплатно.
7.
График работы услугодателя

34. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуға басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға және ауданның жергілікті атқарушы органына Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері мен құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері қатарынан спорттық атақтарынан, разрядтарынан және біліктілік санаттарынан айыру үшін құжаттарды ұсынады.
35. Құжаттарды қарау нәтижелері бойынша комиссия спорттық атақтардан, разрядтардан және біліктілік санаттарынан айыру немесе айырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
4-тарау. Спорттық атақтар және біліктілік санаттарын, спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын, жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның, жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
36. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның, жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
37. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
38. Спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын, спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын, жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 1-қосымша
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация), "электрондық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорациясы арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
24 (жиырма төрт) жұмыс күн.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі спорттық атақ беру туралы куәлік немесе біліктілік санатын беру туралы куәлік және (немесе) тиісті омырауға тағатын белгі немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе дәлелді бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі

1) услугодатели – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно Кодексу;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет – ресурсе Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/sport в разделе "Услуги".
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию:
1) для присвоения спортивного звания: "Заслуженный тренер Республики Казахстан", "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта;
две цветные фотографии размером 3х4;
2) для присвоения спортивного звания "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
представление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта;
две цветные фотографии размером 3х4;

1) көрсетілетін қызметті берушіде - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне сәйкес (бұдан әрі - Кодекс) демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығын қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация - Кодекске сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбі аралығын қоса алғанда белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін;
3) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндерінде, көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің интернет-ресурсында: www.gov.kz/memleket/entіtіes/sport "Қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:
1) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атақтарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының мөрімен және оның басшысының қолымен куәландырылған жарыс хаттамаларының көшірмелері;
3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет;
2) "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атақтарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерациясының мөрімен және оның басшысының қолымен куәландырылған жарыс хаттамаларының көшірмелері;
3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет;

3) для присвоения квалификационных категорий: "тренер высшего уровня квалификации высшей категории", "тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории", "тренер среднего уровня квалификации высшей категории", "тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
диплом о профессиональном образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта или копии списка составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта);
4) для присвоения квалификационных категорий: "методист высшего уровня квалификации высшей категории", "методист среднего уровня квалификации высшей категории":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
письмо-ходатайство местного исполнительного органа по вопросам физической культуры и спорта области (города республиканского значения, столицы);
диплом о профессиональном образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
методическая разработка;

3) "біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы", "біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы", "біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы", "біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
кәсіптік білімі туралы диплом;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірмесін, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерацияның мөрімен және оның басшысының қолымен куәландырылған жарыстар хаттамаларының көшірмелері немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) тізімінің көшірмесі;
4) "біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер", "біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер" біліктілік санатарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органының қолдаухаты;
кәсіптік білімі туралы диплом;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
әдістемелік әзірлеме;

5) для присвоения квалификационной категории "инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности);
заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
диплом об образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
письмо-ходатайство, заверенное печатью аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена за последние 2 года;
6) для присвоения квалификационных категорий: "национальный спортивный судья высшей категории", "национальный спортивный судья":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
представление согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
справка о прохождении семинара судей, проводимого аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерацией по виду спорта;
справка о судействе или протокола соревнований, удостоверяющего судейство услугополучателя;
две цветные фотографии размером 3х4.
на портал:
1) для присвоения спортивного звания "Заслуженный тренер Республики Казахстан", "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронной копии документа;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта в форме электронной копии документа;
две цветные фотографии размером 3х4 в форме электронной копии документа;

5)"біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
білімі туралы диплом;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттың анықтамасы;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерацияның мөрімен куәландырылған, спортшының соңғы 2 жылдағы жетістіктері көрсетілген санат беру туралы қолдаухат;
6) "жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі", "ұлттық спорт төрешісі" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес ұсыным;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерация өткізетін төрешілердің республикалық семинарынан өткені туралы анықтама;
төрешілік туралы анықтамасы немесе өтініш берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасының көшірмесі
3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет.
порталға:
1) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атақтарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы ұсыныс;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерацияның мөрімен және оның басшысының қолымен куәландырылған жарыс хаттамаларының көшірмелері;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет;

2) для присвоения спортивного звания "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
представление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронной копии документа;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта в форме электронной копии документа;
две цветные фотографии размером 3х4 в форме электронной копии документа;
3) для присвоения квалификационных категорий: "тренер высшего уровня квалификации высшей категории", "тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории", "тренер среднего уровня квалификации высшей категории", "тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
диплом о профессиональном образовании в форме электронной копии документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронной копии документа;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронной копии документа;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта или копии списка составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в форме электронной копии документа;
4) для присвоения квалификационных категорий: "методист высшего уровня квалификации высшей категории", "методист среднего уровня квалификации высшей категории":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
письмо-ходатайство местного исполнительного органа (города республиканского значения, столицы) в форме электронной копии документа;
диплом о профессиональном образовании в форме электронной копии документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронной копии документа;
методическая разработка;

2) "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атақтарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы ұсыныс;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерацияның мөрімен және оның басшысының қолымен куәландырылған жарыс хаттамаларының көшірмелері;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет;
3) "біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы", "біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы", "біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы", "біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы кәсіптік білімі туралы диплом;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы анықтамасы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерацияның мөрімен және оның басшысының қолымен куәландырылған жарыс хаттамаларының көшірмелері немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) тізімінің көшірмесі;
4) "біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер", "біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы қолдаухаты;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы кәсіптік білімі туралы диплом;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы әдістемелік әзірлеме;

5) для присвоения квалификационной категории "инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
диплом об образовании в форме электронной копии документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронной копии документа;
письмо-ходатайство, заверенное печатью аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена за последние 2 года в форме электронной копии документа;
6) для присвоения квалификационных категорий: "национальный спортивный судья высшей категории", "национальный спортивный судья":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
представление согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронной копии документа;
справка о прохождении семинара судей, проводимого аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерацией по виду спорта в форме электронной копии документа;
справка о судействе или протокола соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя в форме электронной копии документа;
две цветные фотографии размером 3х4 в форме электронной копии документа.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугодатель обеспечивать внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону услугодателя:

5) "біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы" біліктілік санатын беру (және/немесе растау) туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы білімі туралы диплом;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерацияның мөрімен куәландырылған, спортшының соңғы 2 жылдағы жетістіктері көрсетілген санат беру туралы құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы қолдаухат;
6) "жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі", "ұлттық спорт төрешісі" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерация өткізетін төрешілердің семинардан өткені туралы құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы төрешілік туралы анықтама немесе көрсетілетін қызметті алушының төрешілігін растайтын жарыс хаттамалары;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуы үшін мыналар негіздеме болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптары
Көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етуді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.

8 (7172) 740600, 740852 либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
званий: "Заслуженный мастер
спорта Республики Казахстан",
"мастер спорта международного
класса Республики Казахстан",
"мастер спорта Республики
Казахстан", "Заслуженный
тренер Республики Казахстан" и
квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей
категории, тренер-
преподаватель высшего уровня
квалификации высшей
категории, тренер среднего
уровня квалификации высшей
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
Председателю
квалификационной комиссии
____________________________
(наименование
уполномоченного органа
____________________________
в области физической культуры и спорта)
Заявление
___________________________________________________________________
(для спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, инструктора-спортсмена,
спортивного судьи указать вид спорта, для методиста – наименование спортивной
организации)
Я, ____________________________________________________________
Год рождения__________________________________________________
Спортивное звание _____________________________________________
Место работы, занимаемая должность _____________________________
Стаж тренерско-преподавательской работы ________________________
Домашний адрес: ______________________________________________
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне _______________________
Основанием для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий считаю следующие результаты:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Согласен на использование сведений, предусмотренных стандартом государственной услуги "Присвоение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья", составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___" __________ 20__ года ________________________
(личная подпись)
Приложение 2 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
званий: "Заслуженный мастер
спорта Республики Казахстан",
"мастер спорта международного
класса Республики Казахстан",
"мастер спорта Республики
Казахстан", "Заслуженный
тренер Республики Казахстан" и
квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей
категории, тренер-
преподаватель высшего уровня
квалификации высшей
категории, тренер среднего
уровня квалификации высшей
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный спортивный судья"
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (заполняется на государственном и русском языках)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Область, город
Спортивная школа (спортивный клуб)
Место учебы, работы
Образование
Стаж работы со спортсменом (для тренера)
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Спортсмен и (или) тренер
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Подпись
Спортсмен
Первый тренер или тренер в соответствии со списком сборной команды Республики Казахстан по (виду) видам спорта
Аккредитованная республиканская и (или) региональная спортивная федерация по виду спорта
Руководитель __________
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
Управление физической культуры и спорта (область, город)
Руководитель __________
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
РГКП "Дирекция развития спорта"
Руководитель __________
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
Основные показатели (нормативы)
Дата и место выполнения (число, месяц, год и город, страна)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (при наличии) судьи
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 3 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
званий: "Заслуженный мастер
спорта Республики Казахстан",
"мастер спорта международного
класса Республики Казахстан",
"мастер спорта Республики
Казахстан", "Заслуженный
тренер Республики Казахстан" и
квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей
категории, тренер-
преподаватель высшего уровня
квалификации высшей
категории, тренер среднего
уровня квалификации высшей
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) (заполняется на государственном и русском языках)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Представляющий регион (область, город)
Ведомство
Спортивная школа
Место учебы, работы
Образование
Образование по специальности "Физическая культура и спорт"
Стаж занятий спортом
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Фамилия, имя, отчество
(в случае наличия) тренера, подготовившего спортсмена
Тренерская категория
Первичная физкультурная организация
Управление физической культуры и спорта
(область, город)
Аккредитованная республиканская и (или) региональная спортивная федерация по виду спорта
Руководитель __________
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель __________
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель __________
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Основные показатели (нормативы)
Дата выполнения (число месяц, год)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) судьи
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 4 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
званий: "Заслуженный мастер
спорта Республики Казахстан",
"мастер спорта международного
класса Республики Казахстан",
"мастер спорта Республики
Казахстан", "Заслуженный
тренер Республики Казахстан" и
квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей
категории, тренер-
преподаватель высшего уровня
квалификации высшей
категории, тренер среднего
уровня квалификации высшей
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ
Подпись руководителя ___________________
Место для печати "____" __________ 20__ года
Подпись руководителя управления
по физической культуре и спорту
области (города республиканского
значения, столицы) ____________________
Место для печати "____" _________ 20__ года
Приложение 2 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Стандарт государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда и квалификационных категориий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории"
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительного орган областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Государственную корпорацию "Правительство для граждан", веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом государственной услуги является удостоверение о присвоении спортивного разряда и квалификационной категории или копии приказа о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Физическим лицам бесплатно.
7
График работы услугодателя

Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің 8 (7172) 740600, 740852 телефондары арқылы не Бірыңғай байланыс-орталығының: 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және біліктілігі
жоғары деңгейдегі жоғары
санатты жаттықтырушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты жаттықтырушы,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты әдіскер,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты нұсқаушы-
спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешісі, ұлттық
спорт төрешісі біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(Дене шынықтыру және спорт
____________________________
саласындағы уәкілетті органның
атауы)
____________________________
біліктілік комиссиясының
төрағасына
Өтініш
____________________________________________________________________
(спортшыға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыға, нұсқаушы-спортшыға,
спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге - спорт мекемесінің атауы)
Мен, _____________________________________________________________________
Туған жылы _______________________________________________________________
Спорттық атағы ____________________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы ____________________________________________
Жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс өтілі _____________________________________
Үй мекенжайы: ____________________________________________________________
Маған ____________________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер негіз деп санаймын:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__ жылғы "___" ______________ ____________________
(жеке қолы)
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және біліктілігі
жоғары деңгейдегі жоғары
санатты жаттықтырушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты жаттықтырушы,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты әдіскер,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты нұсқаушы-
спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешісі, ұлттық
спорт төрешісі біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Спорт мектебі (спорт клубы)
Оқу, жұмыс орны
Білімі
Спортшымен шұғылдану уақыты (жаттықтырушылар үшін)
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы атағы
Атақ берілген немесе расталған күні
Спортшы және (немесе) жаттықтырушысы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қолы
Спортшы
Бірінші жаттықтырушысы немесе спорт түрі (спорт түрлері) бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық құрама команданың тізіміне сәйкес жаттықтырушысы
Аккредиттелген
республикалық және
(немесе) өңірлік спорт
федерациясының
Басшы ________
Мөр орны
Күні 20_ жылғы "__"______
Дене шынықтыру және спорт басқармасының
(облыс, қала)
Басшы __________
Мөр орны
Күні 20_ жылғы "__"_______
РМКМ "Спортты дамыту дирекциясы"
Басшы ___________
Мөр орны
Күні 20_ жылғы "__"_____
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні және орны (күні, айы, жылы және қала, ел)
Жарыстардың атауы,
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі
Төреші
лауазымы
Төрешінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қала (ел)
өрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және біліктілігі
жоғары деңгейдегі жоғары
санатты жаттықтырушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты жаттықтырушы,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты әдіскер,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты нұсқаушы-
спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешісі, ұлттық
спорт төрешісі біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады):
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Ведомство
Спорт мектебі
Оқу, жұмыс орны
Білімі
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша білімі
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы атағы
Атақ берілген немесе расталған күн
Спортшыны даярлаған жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жаттықтырушылық санаты
Бастапқы дене шынықтыру ұйымы
Басшысы ____________
Мөр орны
Күні 20___ ж. "__"___
Дене шынықтыру және спорт басқармасының (облыс, қала)
Басшысы ____________
Мөр орны
Күні 20___ ж. "__"___
Аккредиттелген
республикалық және
(немесе) өңірлік спорт
федерациясының
Басшысы ____________
Мөр орны
Күні 20___ ж. "__"___
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған
күні және орны (күні, айы, жылы және қала, ел)
Жарыстардың атауы,
Жарыс дәрежесі,
санаты
Көрсеткен нәтижесі
Төреші
лауазымы
Төрешінің
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қала (ел)
Төрешілік
санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші,
төреші
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және біліктілігі
жоғары деңгейдегі жоғары
санатты жаттықтырушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты жаттықтырушы,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі
жоғары санатты әдіскер,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
жоғары санатты нұсқаушы-
спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешісі, ұлттық
спорт төрешісі біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
4-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы
Анықтама
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Р/с
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат
Басшының қолы ____________________
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Дене шынықтыру және спорт жөніндегі
облыстық (республикалық маңызы
бар қаланың, астананың) басқарма
басшысының қолы ____________________
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 2-қосымша
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация), "электрондық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорациясы арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күн.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру куәлік немесе спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе дәлелді бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі

1) услугодатели – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно Кодексу;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет – ресурсе Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/sport в разделе "Услуги".
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию:
1) для присвоения спортивного разряда кандидат в мастера спорта:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту;
одна цветная фотография размером 3х4;
2) для присвоения спортивного разряда спортсмен 1 разряда:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта – заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту;
одна цветная фотография размером 3х4;

1) көрсетілетін қызметті берушіде - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне сәйкес (бұдан әрі - Кодекс) демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығын қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация - Кодекске сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбі аралығын қоса алғанда белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін;
3) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндерінде, көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің интернет-ресурсында: www.gov.kz/memleket/entіtіes/sport "Қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:
1) "Спорт шеберіне кандидат" спорттық разрядын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
3х4 көлеміндегі түрлі-түсті бір фотосурет;
2) "1-разрядты спортшы" спорттық разрядын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
3х4 көлеміндегі түрлі-түсті бір фотосурет;

3) для присвоения квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
диплом о профессиональном образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
протоколы республиканских соревнований, заверенные печатью аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерацией по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту копии списка составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта);
4) для присвоения квалификационных категорий: методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
диплом о профессиональном образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;

3) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
алдыңғы санатты беру куәлігінің көшірмесі немесе ол туралы бұйрықтан үзінді көшірме;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының мөрімен куәландырылған республикалық жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша облыс федерациясы мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамаларының көшірмелері немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) тізімінің көшірмесі;
4) "біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер", "біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
алдыңғы біліктіліктін берілгені туралы бұйрықтан куәліктің көшірмесі немесе үзінді;

5) для присвоения квалификационной категории инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
диплом об образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
письмо-ходатайство, заверенное печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью физкультурно-спортивной организации, в которой инструктор-спортсмен числится;
6) для присвоения судейской категории судья по спорту первой категории:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
справка о прохождении семинара судей, проводимого аккредитованной местной спортивной федерацией по виду спорта;
справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство заявителя;
две цветные фотографии размером 3х4.
на портал:
1) для присвоения спортивного разряда кандидат в мастера спорта:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы соревнований, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту, в форме электронного документа;
одна цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа;

5) "біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
білімі туралы димпломның көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
6) "бірінші санатты спорт төрешісі" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы анықтама;
қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасының көшірмесі немесе төрешілік туралы анықтама;
3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет.
порталға:
1) "Спорт шеберіне кандидат" спорттық разрядын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы ұсыныс;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті бір фотосурет;

2) для присвоения спортивного разряда спортсмен 1 разряда:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы соревнований, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта – заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту, в форме электронного документа;
одна цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа;
3) для присвоения квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы республиканских соревнований, заверенные печатью аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерацией по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту, в форме электронного документа;

2) "1-разрядты спортшы" спорттық разрядын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы ұсыныс;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті бір фотосурет;
3) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы алдыңғы санатты беру куәлігінің көшірмесі немесе ол туралы бұйрықтан үзінді көшірме;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының мөрімен куәландырылған республикалық жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша облыс федерациясы мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамаларының көшірмелері немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) тізімінің көшірмесі;

4) для присвоения квалификационных категорий: методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника, в форме электронного документа;
5) для присвоения квалификационной категории инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
диплом об образовании в форме электронного документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника, в форме электронного документа;
письмо-ходатайство, заверенное печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью физкультурно-спортивной организации, в которой инструктор-спортсмен числится в форме электронного документа;
6) для присвоения судейской категории судья по спорту первой категории:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронного документа;
справка о прохождении семинара судей, проводимого аккредитованной местной спортивной федерацией по виду спорта, в форме электронного документа;
справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя, в форме электронного документа;
две цветные фотографии размером 3х4 в форме электронного документа.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

4) "біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер", "біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы алдыңғы біліктіліктін берілгені туралы бұйрықтан куәліктің көшірмесі немесе үзінді;
5) "біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы білімі туралы димпломның көшірмесі;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
6) "бірінші санатты спорт төрешісі" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасының көшірмесі немесе төрешілік туралы анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугодатель обеспечивать внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
разрядов: "кандидат в мастера
спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и
квалификационных категории:
тренер высшего уровня
квалификации первой
категории, тренер-
преподаватель высшего уровня
квалификации первой
категории, тренер среднего
уровня квалификации первой
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации первой
категории, методист высшего
уровня квалификации первой
категории, методист среднего
уровня квалификации первой
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации первой
категории, спортивный судья
первой категории"
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) (заполняется на государственном и русском языках)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Представляющий регион (область, город)
Ведомство
Спортивная школа
Место учебы, работы
Образование
Образование по специальности "Физическая культура и спорт"
Стаж занятий спортом
Домашний адрес
Предыдущий разряд
Дата присвоения или подтверждения
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) тренера, подготовившего спортсмена
Тренерская категория
Первичная физкультурная организация
Отдел физической культуры и спорта (город, район)
Аккредитованная местная спортивная федерация по виду спорта
Руководитель _______
Место для печати
Дата "__"___ 20_ года
Руководитель _______
Место для печати
Дата "__"___ 20_ года
Руководитель _______
Место для печати
Дата "__"___ 20_ года
Основные показатели (нормативы)
Дата выполнения (число месяц, год)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) судьи
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 2 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
разрядов: "кандидат в мастера
спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и
квалификационных категории:
тренер высшего уровня
квалификации первой
категории, тренер-
преподаватель высшего уровня
квалификации первой
категории, тренер среднего
уровня квалификации первой
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации первой
категории, методист высшего
уровня квалификации первой
категории, методист среднего
уровня квалификации первой
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации первой
категории, спортивный судья
первой категории"
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование местного
исполнительного органа
__________________________________
в области физической культуры и спорта)
Заявление
___________________________________________________________________
(для тренера, тренера-преподавателя инструктора-спортсмена, спортивного судьи
указать вид спорта, для методиста – наименование спортивной организации)
Я, ____________________________________________________________
Год рождения _________________
Спортивное звание ____________
Место работы, занимаемая должность _____________________________
Стаж тренерско-преподавательской работы _________________________
Домашний адрес: _______________________________________________
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне
_______________________________________________________________
Основанием для присвоения спортивных разрядов и квалификационных категорий считаю следующие результаты:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Согласен на использование сведений, предусмотренных стандартом государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда и квалификационных категории: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории", составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___" __________ 20__ года ________________________
(личная подпись)
Приложение 3 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
разрядов: "кандидат в мастера
спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и
квалификационных категории:
тренер высшего уровня
квалификации первой
категории, тренер-
преподаватель высшего уровня
квалификации первой
категории, тренер среднего
уровня квалификации первой
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации первой
категории, методист высшего
уровня квалификации первой
категории, методист среднего
уровня квалификации первой
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации первой
категории, спортивный судья
первой категории"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ
Подпись руководителя ___________________
Место для печати "____" __________20__ года
Подпись руководителя
городского (районного) отдела спорта ____________________
Место для печати "____" __________20__ года
Приложение 3 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Стандарт государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационных категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья"
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительного орган районов и городов областного значения, акимы районов в городах Нур-Султане, Алматы и Шымкенте (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Государственную корпорацию "Правительство для граждан", веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом государственной услуги является удостоверение о присвоении юношеского разряда, удостоверение о присвоении квалификационной категории или копии приказа о присвоении юношеских разрядов и квалификационных категорий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Физическим лицам бесплатно.
7
График работы услугодателя

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптары
Көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етуді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ не Бірыңғай байланыс-орталығының: 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне кандидат,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және біліктілігі
жоғары деңгейдегі бірінші
санатты жаттықтырушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты жаттықтырушы-
оқытушы, біліктілігі орта
деңгейдегі бірінші санатты
жаттықтырушы, біліктілігі орта
деңгейдегі бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі
бірінші санатты әдіскер,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-
спортшы, бірінші санатты спорт
төрешісі біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Ведомство
Спорт мектебі
Оқу, жұмыс орны
Білімі
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша білімі
Спортпен шұғылдану өтілі
Үй мекенжайы
Алдыңғы разряд
Атақ берілген немесе расталған күн
Спортшыны даярлаған жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жаттықтырушылық санаты
Бастапқы дене шынықтыру ұйымы
Басшы ________
Мөр орны
20___ жылғы "__"___
Дене шынықтыру және спорт бөлімі
(қала, аудан)
Басшы ________
Мөр орны
20___жылғы "__"___
Спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы
Басшы ________
Мөр орны
20___жылғы "__"___
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні (күні, айы, жылы)
Жарыстардың атауы
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі
Төреші лауазымы
Төрешінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне кандидат,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және біліктілігі
жоғары деңгейдегі бірінші
санатты жаттықтырушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты жаттықтырушы-
оқытушы, біліктілігі орта
деңгейдегі бірінші санатты
жаттықтырушы, біліктілігі орта
деңгейдегі бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі
бірінші санатты әдіскер,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-
спортшы, бірінші санатты спорт
төрешісі біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(Дене шынықтыру және спорт
____________________________
саласындағы жергілікті
атқарушы
____________________________
органның атауы) басшысына
ӨТІНІШ
___________________________________________________________________
(спортшыларға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыларға, нұсқаушы-спортшыға,
спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге - спорт мекемесінің атауы)
Мен, _____________________________________________________________________
Спорттық атағы ____________________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы ____________________________________________
Жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс өтілі _____________________________________
Үй мекенжайы: ____________________________________________________________
Маған ____________________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер негіз деп санаймын:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__ жылғы "___" ______________ ____________________
(жеке қолы)
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне кандидат,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және біліктілігі
жоғары деңгейдегі бірінші
санатты жаттықтырушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты жаттықтырушы-
оқытушы, біліктілігі орта
деңгейдегі бірінші санатты
жаттықтырушы, біліктілігі орта
деңгейдегі бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі
бірінші санатты әдіскер,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-
спортшы, бірінші санатты спорт
төрешісі біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы
АНЫҚТАМА
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Р/с
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат
Басшының қолы ____________________
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Дене шынықтыру және спорт жөніндегі
қалалық (аудандық) бөлімі
басшының қолы ____________________
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 3-қосымша
"2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органына, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларындағы аудандардың әкімдері (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация), "электрондық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорациясы арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күн.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру куәлік немесе жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе дәлелді бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі

1) услугодатели – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно Кодексу;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет – ресурсе Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/sport в разделе "Услуги".
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию:
1) для присвоения спортивных разрядов: "Спортсмен 2 разряда", "Спортсмен 3 разряда", "Спортсмен 1 юношеского разряда", "Спортсмен 2 юношеского разряда", "Спортсмен 3 юношеского разряда":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
ходатайство, заверенное подписью и печатью первичной спортивной организации;
копии протоколов областных и (или) городских соревнований, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, соревнований, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту или районных соревнований, заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту;
2) для присвоения квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
диплом о профессиональном образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту;

1) көрсетілетін қызметті берушіде - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне сәйкес (бұдан әрі - Кодекс) демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығын қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация - Кодекске сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбі аралығын қоса алғанда белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін;
3) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндерінде, көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің интернет-ресурсында: www.gov.kz/memleket/entіtіes/sport "Қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:
1) 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
бастапқы спорттық ұйымның мөрімен және қолымен куәландырылған қолдаухаты;
спорт түрі бойынша облыс федерациясының мөрімен куәландырылған облыстық және (немесе) қалалық жарыстар, спорт түрі бойынша аккредиттелген облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар немесе аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған аудандық жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
2) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы;
спорт түрлер бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;

3) для присвоения квалификационных категорий: "методист высшего уровня квалификации второй категории", "методист среднего уровня квалификации второй категории":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
диплом о профессиональном образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
4) для присвоения квалификационной категории "инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
диплом о профессиональном образовании;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
ходатайство, заверенное печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью организации в которой инструктор-спортсмен числится;
5) для присвоения квалификационной категории "судья по спорту":
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
справка о судействе или копии протоколов соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя.
на портал:
1) для присвоения спортивных разрядов: "Спортсмен 2 разряда", "Спортсмен 3 разряда", "Спортсмен 1 юношеского разряда", "Спортсмен 2 юношеского разряда", "Спортсмен 3 юношеского разряда":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
ходатайство, заверенное подписью и печатью первичной спортивной организации, в форме электронного документа;
копии протоколов областных и (или) городских соревнований, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, соревнований, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту или районных соревнований, заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту, в форме электронного документа;

3) "біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер", "біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
4) "біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
білімі туралы дипломның көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
5) "спорт төрешісі" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасының көшірмесі немесе төрешілік туралы анықтама.
порталға:
1) 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы бастапқы спорттық ұйымның мөрімен және қолымен куәландырылған қолдаухаты;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша облыс федерациясының мөрімен куәландырылған облыстық және (немесе) қалалық жарыстар, спорт түрі бойынша аккредиттелген облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар немесе аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған аудандық жарыстар хаттамаларының көшірмелері;

2) для присвоения квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронного документа;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту в форме электронного документа;
3) для присвоения квалификационных категорий: "методист высшего уровня квалификации второй категории", "методист среднего уровня квалификации второй категории":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
4) для присвоения квалификационной категории "инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
ходатайство, заверенное печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью организации в которой инструктор-спортсмен числится в форме электронного документа;

2) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрлер бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
3) "біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер", "біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер" біліктілік санаттарын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы кәсіптік білімі туралы дипломның көшірмесі;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
4) "біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы білімі туралы дипломның көшірмесі;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;

5) для присвоения квалификационной категории "судья по спорту":
запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
справка о судействе или копии протоколов соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя в форме электронного документа.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугодатель обеспечивать внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
разрядов: спортсмен 2 разряда,
спортсмен 3 разряда, спортсмен
1 юношеского разряда,
спортсмен 2 юношеского
разряда, спортсмен 3
юношеского разряда и
квалификационных категории:
тренер высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации второй
категории, тренер среднего
уровня квалификации второй
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации второй категории,
методист высшего уровня
квалификации второй категории,
методист среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, спортивный судья"
Форма
Руководителю
__________________
____________________________
(наименование местного
исполнительного орган
____________________________
районов в области физической
культуры и спорта)
Заявление
___________________________________________________________________
(для тренера, инструктора-спортсмена, спортивного судьи указать вид спорта, для методиста – наименование спортивной организации)
Я, ____________________________________________________________
Год рождения __________________________________________________
Спортивное звание _____________________________________________
Место работы, занимаемая должность _____________________________
Стаж тренерско-преподавательской работы _________________________
Домашний адрес: _______________________________________________
______________________________________________________________
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне ________________________
_______________________________________________________________
Основанием для присвоения юношеских разрядов и квалификационных категорий считаю следующие результаты:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Согласен на использование сведений, предусмотренных стандартом государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационных категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья", составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___" __________ 20__ года ________________________
(личная подпись)
Приложение 2 к стандарту
государственной услуги
"Присвоение спортивных
разрядов: спортсмен 2 разряда,
спортсмен 3 разряда, спортсмен
1 юношеского разряда,
спортсмен 2 юношеского
разряда, спортсмен 3
юношеского разряда и
квалификационных категории:
тренер высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации второй
категории, тренер среднего
уровня квалификации второй
категории, тренер-
преподаватель среднего уровня
квалификации второй категории,
методист высшего уровня
квалификации второй категории,
методист среднего уровня
квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего
уровня квалификации второй
категории, спортивный судья"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ
Подпись руководителя ___________________
Место для печати "____" _________ 20__ года
Приложение 4 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Форма
Удостоверение
о присвоение спортивных званий, разрядов и судейских категории
Лицевая сторона Оборотная сторона
Примечание.
Удостоверение изготавливается по следующим параметрам: размер удостоверение – 54х85,6 миллиметров. Текст оформляется шрифтом "Arial" (ариал) № 6 (жирный), за исключением фамилии, имени отчества (в случае наличия), оформляемых шрифтом "Arial" (ариал) № 13 (жирный).
Приложение 5 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Форма
Наименование уполномоченного органа или местного исполнительного органа и местного исполнительного органа
района по физической культуре и спорту
УДОСТОВЕРЕНИЕ № ____
О присвоении квалификационной категории
___________________________________________________________________
Настоящее удостоверение выдано _____________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (в случае наличия))
В том, что в соответствии с решением комиссии
от "____" _______ 20___ года № _______ ему (ей), присвоена квалификационная категория
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование должности и категории прописью)
Председатель квалификационной комиссии
_____________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (в случае наличия))
Секретарь квалификационной комиссии
_____________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (в случае наличия))
"____" __________
(дата выдачи)
Приложение 6 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Форма
Нагрудные знаки
-
Описание нагрудных знаков
25 миллиметр
заслуженный мастер спорта Республики Казахстан
-
Нагрудный знак "Енбек сіңірген спорт шебері" представляет собой восьмиконечную граненую звезду с диаметром описанной окружности 25 миллиметра. Знак состоит из двух частей- основы и накладки. На накладке выполнена надпись: "ҚАЗАҚСТАН, ЕНБЕК СІҢІРГЕН СПОРТ ШЕБЕРІ", Накладка с помощью двух штифтов соединена с основой. С оборотной стороны знака припаяна игла, за которую с помощью пружинной цанги изделие крепится к одежде.
23 миллиметр
мастер спорта международного класса Республики Казахстан
-

5) "спорт төрешісі" біліктілік санатын беру туралы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасының көшірмесі немесе төрешілік туралы анықтама.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуы үшін мыналар негіздеме болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптары
Көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етуді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ не Бірыңғай байланыс-орталығының: 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
"2-разрядты спортшы,
3-разрядты спортшы,
1-жасөспірімдік разрядты
спортшы, 2-жасөспірімдік
разрядты спортшы,
3-жасөспірімдік разрядты
спортшы спорттық разрядтарын
және біліктілігі жоғары
деңгейдегі екінші санатты
жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы-
оқытушы, біліктілігі орта
деңгейдегі екінші санатты
жаттықтырушы, біліктілігі орта
деңгейдегі екінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
екінші санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі екінші
санатты әдіскер, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші
санатты нұсқаушы-спортшы,
спорт төрешісі біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(Дене шынықтыру және спорт
____________________________
саласындағы жергілікті
атқарушы
____________________________
органның атауы)
біліктілік комиссиясының
төрағасына
Өтініш
__________________________________________________________________________
(спортшыларға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыларға, нұсқаушы-спортшыға, спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге - спорт мекемесінің атауы)
Мен, _____________________________________________________________________
Спорттық атағы ____________________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы ____________________________________________
Жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс өтілі _____________________________________
Үй мекенжайы: ____________________________________________________________
Маған ____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Жасөспірім разрядтары мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер негіз деп санаймын:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__ жылғы "____" ______________ ____________________
(жеке қолы)
"2-разрядты спортшы,
3-разрядты спортшы,
1-жасөспірімдік разрядты
спортшы, 2-жасөспірімдік
разрядты спортшы,
3-жасөспірімдік разрядты
спортшы спорттық разрядтарын
және біліктілігі жоғары
деңгейдегі екінші санатты
жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы-
оқытушы, біліктілігі орта
деңгейдегі екінші санатты
жаттықтырушы, біліктілігі орта
деңгейдегі екінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
біліктілігі жоғары деңгейдегі
екінші санатты әдіскер,
біліктілігі орта деңгейдегі екінші
санатты әдіскер, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші
санатты нұсқаушы-спортшы,
спорт төрешісі біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы
Анықтама
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Р/с
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат
Басшының қолы ____________________
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 4-қосымша
Спорттық атақтыр, разрядтар және төрешілер санаттарын беру туралы куәлік
Беткі жағы                                          Артқы жағы
Ескерту.
Куәлік мынадай параметрлерге сәйкес жасалады: куәліктің өлшемі - 54х86,5 миллиметр. Мәтін "Arіal" (ариал) № 13 (қою) қаріппен жасалады, тегі, аты әкесінің атын (бар болған жағдайда) қоспағанда "Arіal" (ариал) № 6 (қою) қаріппен рәсімделеді.
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 5-қосымша
Нысан
Дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті және жергілікті атқарушының атауы
______________________________________________________________
біліктілік санатын беру туралы
№ ____КУӘЛІК
Осы куәлік ______________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20____жылғы "____"_______________ № ________ комиссиясының шешіміне, сәйкес,
оған __________________________ біліктілік санаты берілді.
Біліктілік комиссиясының төрағасы
___________                              _____________________________
(қолы)                              (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Біліктілік комиссиясының хатшысы
___________                              _____________________________
(қолы)                              (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"____" ________________
(берілген күні)
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 6-қосымша
Омырауғатағатын белгілер
-
Омырауғатағатын белгілердіңсипаттамасы
25 миллиметр
Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері
-
"Еңбек сіңірген спорт шебер"омырауғатағатын белгісішеңберінің диаметрі 25 миллиметр болатын сегіз бұрышты қырлы жұлдыз болып табылады. Белгі екі бөліктен тұрады - негіз және жапсырма. Жапсырмада "ҚАЗАҚСТАН, ЕҢБЕК СІҢІРГЕН СПОРТ ШЕБЕРІ" деген жазу жазылған. Белгінің артқы жағында ине дәнекерленген, ол серіппелі цанганың көмегімен киімге бекітіледі.
23 миллиметр
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
-

Нагрудный знак "мастер спорта международного класса Республики Казахстан" представляет собой восьмиконечную граненую звезду с диаметром описанной окружности 23 миллиметра. Знак состоит из двух частей – основы и накладки. Основа изготовлена из белого металла. Накладка изготовлена из желтого металла и представляет собой эллипс длиной 16 миллиметр и высотой 13 миллиметр, символизирующий земной шар. В центре эллипса выполнена горизонтальная надпись "ҚАЗАҚСТАН", вверху на голубом фоне условно изображена параллели и меридианы земного шара и выполнена надпись: "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ДӘРЕЖЕДЕГІ СПОРТ ШЕБЕРІ". В нижней части эллипса на белом фоне помещено изображение олимпийских колец. С оборотной стороны знака припаяна игла, за которую с помощью пружинной цанги изделие крепится к одежде.
23 миллиметр
мастер спорта Республики Казахстан
-
Нагрудный знак "мастер спорта Республики Казахстан" представляет собой восьмиконечную граненую звезду с диаметром описанной окружности 23 миллиметра. Знак состоит из двух частей- основы и накладки. Основа изготовлена из белого металла. Накладка изготовлена из желтого металла и представляет собой квадрат со скругленными углами; длина стороны квадрата- 14 миллиметр. На накладке вверху выполнена горизонтальная надпись "ҚАЗАҚСТАН", слева на голубом фоне нанесен национальный казахский орнамент, основную часть накладки занимает надпись: "СПОРТ ШЕБЕРI", залитая красной эмалью. С оборотной стороны знака припаяна игла, за которую с помощью пружинной цанги изделие крепится к одежде.
28х24 миллиметр
заслуженный тренер Республики Казахстан
-
Нагрудный знак "заслуженный тренер Республики Казахстан" представляет собой развивающийся флаг РК с накладной лавровой веткой с лентой. Знак состоит из двух частей – основы и накладки. Основа изготовлена из желтого металла (латуни) размером 28 миллиметр на 24 миллиметр в виде флага РК с выступающим блестящим национальным казахским орнаментом, солнцем и орлом. Фон основы залит эмалью голубого цвета. В нижней части основы предусмотрена площадка для расположения накладки. Накладка изготовлена из желтого металла (латуни) размером 10 миллиметр на 28 миллиметр в виде лавровой ветки с лентой. На ленте расположена надпись: "Еңбек сіңірген жаттықтырушы". Фон надписи залит эмалью красного цвета. С оборотной стороны знака установлена булавка с визирным замком для крепления знака к одежде.

"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері"омырауғатағатын белгісі шеңберінің диаметрі 23 миллиметр болатын сегіз бұрышты қырлы жұлдыз болып табылады. Белгі екі бөліктен тұрады - негіз және жапсырма. Негізі ақ металдан жасалған. Жапсырма сары металдан жасалған және жер шарын бейнелейтін ұзындығы 16 миллиметр және биіктігі 13 миллиметр эллипс болып табылады. Эллипстің ортасында "Қазақстан" көлденең жазу жазылған, жоғарғы жағында көгілдір фонда шартты түрде жер шарының параллельдері мен меридианалары бейнеленген және "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ДӘРЕЖЕДЕГІ СПОРТ ШЕБЕРІ" деген жазу жазылған. Эллипстің төменгі бөлігінде ақ фонда олимпиада сақиналарының бейнесі орналастырылған. Белгінің артқы жағында ине дәнекерленген, ол серіппелі цанганың көмегімен киімге бекітіледі.
23 миллиметр
Қазақстан Республикасының спорт шебері
-
"Қазақстан Республикасының спорт шебері"омырауғатағатын белгісі шеңберінің диаметрі 23 миллиметр болатын сегіз бұрышты қырлы жұлдыз болып табылады. Белгі екі бөліктен тұрады - негіз және жапсырма. Негізі ақ металдан жасалған. Жапсырманың жоғарғы жағында "ҚАЗАҚСТАН" көлденең жазуы бар, сол жағында көгілдір фонда ұлттық қазақ ою - өрнегі бар, жапсырманың негізгі бөлігін қызыл эмальмен құйылған "СПОРТ ШЕБЕРІ" деген жазу алады. Белгінің артқы жағында ине дәнекерленген, ол серіппелі цанганың көмегімен киімге бекітіледі.
28х24 миллиметр
Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы
-
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" төсбелгісі лентасы бар лавр бұтағы бар ҚР жайылып келе жатқан туын білдіреді. Белгі екі бөліктен тұрады - негіз және жапсырма. Негізі сары металдан (жезден) көлемі 28 миллиметр х 24 миллиметр болатын сары металдан (жезден) жасалған. Негіз фоны көгілдір түсті эмальмен құйылады. Төменгі бөлігінің негіздері қарастырылған алаңы орналасқан жапсырмалар. Жапсырма таспалы лавр бұтағы түрінде өлшемі 10 миллиметр х 28 миллиметр сары металдан (жезден) жасалған. Лентада "Еңбек сіңірген жаттықтырушысы" деген жазу орналасқан. Жазудың фоны қызыл түсті эмальмен құйылған. Белгінің сыртқы жағында киімге белгіні бекіту үшін визирлі құлпы бар түйреуіш орнатылған.