О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 407 "Об утверждении Правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 167. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20552
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 407 "Об утверждении Правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 14067) следующее изменение:
Правила учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 15) пункта 4 Правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, утвержденных указанным приказом, подпункта 6) пункта 8 и подпункта 16) пункта 9 стандарта государственной услуги "Постановка на учет, лиц желающих усыновить детей", которые вводится в действие с 1 июля 2020 года.
Министр образования и
науки Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 30 апреля 2020 года № 167
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 29 июня 2020 года № 407
Правила учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей

"Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 407 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 167 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20552 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 407 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14067 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын адамдарды есепке алу қағидаларының 4-тармағының 15) тармақшасын, "Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағының 6) тармақшасын және 9-тармағының 16) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 30 сәуірдегі
№ 167 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 29 маусымдағы
№ 407 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей (далее – услугополучатели).
2. В настоящих Правилах использованы следующие понятия:
1) республиканский банк данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее - Республиканский банк данных) - база данных, содержащая сведения о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, а также о лицах, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свои семьи;
2) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
3) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме (далее – портал);
4) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания (далее – ЭЦП).
3. Учет граждан производится местными исполнительными органами районов, городов областного значения, городов республиканского значения, столицы (далее – услугодатель) по месту жительства граждан
Срок рассмотрения документов и постановки на учет лиц, желающих усыновить детей, составляет 10 (десять) рабочих дней.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 89-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкі (бұдан әрі – Республикалық деректер банкі) – жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы, сондай-ақ жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдар туралы мәліметтерді қамтитын деректер базасы;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
4) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы (бұдан әрі - ЭЦҚ).
3. Азаматтарды есепке алуды олардың тұрғылықты жері бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүргізеді.
Құжаттарды қараудың және бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке қоюдың мерзімі 10 (он) жұмыс күнін құрайды.

Глава 2. Порядок учета граждан
4. На учет граждан ставятся совершеннолетние лица, за исключением:
1) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) супругов, один из которых признан судом недееспособным или ограниченно дееспособным;
3) лиц, лишенных судом родительских прав или ограниченных судом в родительских правах;
4) лиц, отстраненных от обязанностей опекуна или попечителя за ненадлежащее выполнение возложенных на него законами Республики Казахстан обязанностей;
5) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине;
6) лиц, которые по состоянию здоровья не могут осуществлять родительские права. Перечень заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат, устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения;
7) лиц, не имеющих постоянного места жительства;
8) лиц, придерживающихся нетрадиционной сексуальной ориентации;
9) лиц, имеющих непогашенную или неснятую судимость за совершение умышленного преступления на момент усыновления, а также лиц, указанных в подпункте 14) настоящего пункта;
10) лиц без гражданства;
11) лиц мужского пола, не состоящих в зарегистрированном браке (супружестве), за исключением случаев фактического воспитания ребенка не менее трех лет в связи со смертью матери или лишением ее родительских прав;
12) лиц, которые на момент усыновления не имеют дохода, обеспечивающего усыновляемому ребенку прожиточный минимум, установленный законодательством Республики Казахстан;
13) лиц, состоящих на учетах в наркологическом или психоневрологическом диспансерах;
14) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми;
15) граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, не прошедших психологическую подготовку в порядке, установленном пунктом 4 статьи 91 Кодекса (за исключением близких родственников ребенка).
5. Для получения государственной услуги услугополучатель подает через портал услугодателю заявление о желании усыновить детей (в произвольной форме) с приложением документов, предусмотренных стандартом государственной услуги "Постановка на учет лиц, желающих усыновить детей" (далее – стандарт), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

2-тарау. Азаматтарды есепке алу тәртібі
4. Азаматтардың есебіне:
1) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адамдарды;
2) сот біреуін әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған ерлі-зайыптыларды;
3) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
4) өзіне Қазақстан Республикасының заңдарымен жүктелген міндеттерді тиісінше орындамағаны үшін қорғаншы немесе қамқоршы міндеттерінен шеттетілген адамдарды;
5) егер сот олардың кінәсінен бала асырап алудың күшін жойса, бұрынғы бала асырап алушыларды;
6) денсаулық жағдайына байланысты ата-ана құқықтарын жүзеге асыра алмайтын адамдарды. Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулар болған кезде, олардың тізбесін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілейді;
7) тұрақты тұрғылықты жері жоқ адамдарды;
8) дәстүрлі емес жыныстық бағдар ұстанатын адамдарды;
9) асырап алған кезде қасақана қылмыс жасағаны үшін жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар адамдарды, сондай-ақ осы тармақтың 14) тармақшасында көрсетілген адамдарды;
10) азаматтығы жоқ адамдарды;
11) анасының қайтыс болуына немесе оның ата-ана құқықтарынан айырылуына байланысты баланың кемінде үш жыл іс жүзінде тәрбиелену жағдайларын қоспағанда, тіркелген некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) еркек жынысты адамдарды;
12) асырап алған кезде асырап алынған баланы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысы жоқ адамдарды;
13) наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұратын адамдарды;
14) адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халық денсаулығына және адамгершілікке, жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтары, экстремистік немесе террористік қылмыстары, адам саудасы қылмыстық құқық бұзушылығы үшін соттылығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде өздеріне қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған адамдарды қоспағанда);
15) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, Кодекстің 91-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен психологиялық даярлықтан өтпеген Қазақстан Республикасының азаматтарын (баланың жақын туыстарын қоспағанда) қоспағанда, кәмелетке толған адамдар қойылады.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – стандарт) көзделген құжаттарды қоса бере отырып, балаларды асырап алғысы келетіні туралы өтініш (еркін нысанда) береді.

6. Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
7. Услугодатель в день поступления заявления осуществляет их прием и регистрацию (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные или праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем).
8. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочий дней с момента получения документов через портал, проверяет полноту представленных документов.
9. Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя и супруга (-и), если состоит в браке, подтверждающие право собственности на жилище услугополучателя и (или) супруга (-и), справки о наличии либо отсутствии судимости услугополучателя и супруга (-и), если состоит в браке, свидетельство о заключении брака, свидетельство о рождении детей при отсутствии сведений в информационной системе "Регистрационный пункт ЗАГС" услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие услугодателю на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
В случае представления услугополучателями неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает услугополучателю в приеме заявления через портал.
10. Услугодатель проверяет услугополучателя на соответствие быть кандидатами в усыновители согласно пункту 4 настоящих Правил.
По итогам проверки услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней проводит обследование жилища, по результатам проведения обследования жилищно-бытовых условий услугополучателя, составляет акт обследования жилищно-бытовых условий (далее – акт) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и в течение 3 (трех) рабочих дней со дня составления акта готовит заключение о возможности (невозможности) граждан быть кандидатами в усыновители по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. В случае соответствия услугополучателя требованиям действующего законодательства услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания заключения направляет уведомление о получении заключения о возможности (невозможности) быть кандидатом(ами) в усыновители по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам на портал услугополучателю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя и ставит их на учет в качестве кандидатов в усыновители.
После получения положительного заключения услугополучатель получают доступ к информации о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, подлежащих усыновлению, содержащейся в Республиканском банке данных.

6. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
7. Көрсетілетін қызметті беруші өтініш келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс немесе мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8. Көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
9. Көрсетілетін қызметті алушының және, егер некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) жеке басын куәландыратын, көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) жұбайының (зайыбының) тұрғын үйге меншік құқығын растайтын құжаттар туралы мәліметтерді, егер некеде тұрған болса, көрсетілетін қызметті алушының және жұбайының (зайыбының) соттылығының болуы не болмауы туралы анықтаманы, неке қию туралы куәлікті, "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған кезде балалардың туу туралы куәлігін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, қызмет беруші қызмет көрсету кезінде заңмен қорғалатын құпияны қамтитын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға көрсетілген қызметті алушының келісімін алады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан өтінішті портал арқылы қабылдаудан бас тартады.
10. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушылардың осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес бала асырап алуға үміткер болуға сәйкестігін тексереді.
Тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде тұрғын үйге тексеру жүргізеді, көрсетілетін қызметті алушыдың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеру актісін (бұдан әрі – акт) жасайды және акт жасалған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың бала асырап алуға үміткер болу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды дайындайды.
11. Көрсетілетін қызметті алушы қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес келген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші қорытындыға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушыға порталға көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында бала асырап алуға үміткер(лер) болу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындыны алғаны туралы хабарлама жібереді және оларды бала асырап алуға үміткер ретінде есепке қояды.
Оң қорытынды алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушылар Республикалық деректер банкінде қамтылған асырап алуға жататын жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратқа қол жеткізеді.

12. В случае несоответствия услугополучателя требованиям действующего законодательства орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания заключения направляет на портал услугополучателю мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
13. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
В случае сбоя информационной системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения уведомляет сотрудника структурного подразделения услугодателя, ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
В этом случае ответственный сотрудник за информационно-коммуникационную инфраструктуру в течение срока, указанного в части втором настоящего пункта Правил, составляет протокол о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
14. Основаниями прекращения учета сведений о лице, желающем усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в Республиканском банке данных являются:
1) принятие лицом ребенка на воспитание в свою семью;
2) заявление о прекращении учета сведений о нем в Республиканском банке данных;
3) изменение обстоятельств, которые предоставляли лицу возможность принять ребенка на воспитание в свою семью;
4) смерть лица, желающего принять ребенка на воспитание в свою семью.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц в процессе оказания государственной услуги
15. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя непосредственно оказавшего государственную услугу, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
16. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
учета лиц, являющихся
гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих на
территории
Республики Казахстан,
желающих усыновить детей-
сирот, детей, оставшихся без
попечения родителей"
Стандарт государственной услуги
"Постановка на учет, лиц желающих усыновить детей"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о готовности заключения возможности (невозможности) быть кандидатом(ами) в усыновители по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя
при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

12. Көрсетілетін қызметті алушы қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, орган қорытындыға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға порталға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.
13. Көрсетілетін қызметті беруші Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда сол сәттен бастап көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты қызметкерін хабардар етеді.
Бұл жағдайда ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты қызметкер Қағидалардың осы тармағының екінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды
14. Республикалық деректер банкінде жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдар туралы мәліметтерді есепке алуды тоқтатуға:
1) тұлғаның баланы отбасында тәрбиелеуге қабылдауы;
2) Республикалық деректер банкінде ол туралы мәліметтерді есепке алуды тоқтату туралы өтініш;
3) тұлғаға баланы отбасына тәрбиелеуге қабылдау мүмкіндері берілген жағдалардың өзгеруі;
4) баланы отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген тұлғаның қайтыс болуы негіз болып табылады.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес беріледі.
Мемлекеттік қызметті тікелей көрсеткен көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарастыруға жатады.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Қазақстан Республикасының
аумағында тұрақты тұратын,
жетім балаларды, ата-
аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларды асырап алуға
тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
1-қосымша
"Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4
Қызмет көрсету нысаны
Электрондық
5
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала асырап алуға үміткер(лер) болу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) қорытындысының дайындығы туралы хабарлама не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
Порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнімен жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

1) интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан: www.edu.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
8
Перечень документов
1) заявление о желании усыновить детей в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя или удостоверенное одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) электронная копия письменного согласия близких родственников на усыновление ребенка;
3) электронная копия справки о размере совокупного дохода (справка о заработной плате с места работы, о доходах от занятия предпринимательской деятельностью и иных доходах услугополучателя и супруга (-и), если состоит в браке);
4) электронная копия справки о состоянии здоровья услугополучателя и супруга (-и), если состоит в браке, подтверждающие отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12127), а также справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах в соответствии с формой, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6697);
5) электронная копия документа, подтверждающего право пользования жилищем услугополучателя и (или) супруга(-и) (в случае отсутствия права собственности на жилье);
6) электронная копия сертификата о прохождении психологической подготовки лиц, желающих принять на воспитание в семью детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) несовершеннолетие услугополучателя;
2) признание услугополучателя судом недееспособным или ограниченно дееспособным;
3) признание судом одного из супругов недееспособным или ограниченно дееспособным;

1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрліктің: www.edu.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналасқан.
8
Құжаттар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында бала асырап алуға тілек білдіру туралы өтініш;
2) жақын туыстарының бала асырап алуға жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
3) жиынтық табыстың мөлшері туралы анықтаманың электрондық көшірмесі (жұмыс орнынан еңбекақысы туралы, Кәсіпкерлік қызметпен айналысудан түскен табыстары және некеде тұрған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мен жұбайының (зайыбының) өзге де табыстары туралы анықтама);
4) көрсетілетін қызметті алушының және егер некеде тұрса жұбайының (зайыбының) "Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) бекітілген тізбеге сәйкес ауруының жоқтығын растайтын денсаулық жағдайы туралы анықтама, сондай-ақ "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген нысанға сәйкес наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтің жоқтығы туралы анықтаманың электрондық көшірмесі;
5) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) жұбайының (зайыбының) тұрғын үйін пайдалану құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (тұрғын үйге меншік құқығы болмаған жағдайда);
6) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың психологиялық дайындықтан өткені туралы сертификаттың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының кәмелет жасқа толмауы;
2) көрсетілетін қызметті алушыны соттың әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы;
3) соттың ерлі-зайыптылардың біреуін әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы;

4) лишение услугополучателя судом родительских прав или ограничение судом в родительских правах;
5) отстранение услугополучателя от обязанностей опекуна или попечителя за ненадлежащее выполнение возложенных на него законом Республики Казахстан обязанностей;
6) решение суда об отмене усыновления по вине бывших усыновителей;
7) наличие у услугополучателя заболеваний, препятствующих осуществлению родительских прав;
8) отсутствие у услугополучателя постоянного места жительства;
9) нетрадиционная сексуальная ориентация у услугополучателя;
10) наличие непогашенной или неснятой судимости за совершение умышленного преступления на момент установления опеки (попечительства), а также лиц, указанных в подпункте 15) настоящего пункта;
11) отсутствие гражданства у услугополучателя;
12) обращение лица мужского пола, не состоящего в зарегистрированном браке (супружестве), за исключением случаев фактического воспитания ребенка не менее трех лет в связи со смертью матери или лишением ее родительских прав;
13) отсутствие у услугополучателя на момент усыновления дохода, обеспечивающего усыновляемому ребенку прожиточный минимум, установленный законодательством Республики Казахстан;
14) состояние услугополучателя на учете в наркологическом или психоневрологическом диспансерах;
15) наличие имеющейся или имевшейся судимости, подвергающийся или подвергавшийся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми;
16) услугополучатели, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан не прошедшие психологическую подготовку в порядке, установленном пунктом 4 статьи 91 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (за исключением близких родственников ребенка);
17) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП или посредством удостоверенного одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала.

4) соттың көрсетілетін қызметті алушыны ата-ана құқықтарынан айыруы немесе ата-ана құқықтарынан шектеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушыны Қазақстан Республикасының заңдарында жүктелген міндеттерді тиісінше орындамағаны үшін қорғаншы немесе қамқоршы міндеттерінен шеттету;
6) соттың бала асырап алушылардың кінәсінен бала асырап алудың күшін жоюы;
7) көрсетілетін қызметті алушының ата-ана құқықтарын жүзеге асыруға кедергі келтіретін ауруының болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушының тұрақты тұрғылықты жерінің болмауы;
9) көрсетілетін қызметті алушының дәстүрлі емес жыныстық бағдарды ұстануы;
10) қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеу кезінде қасақана қылмыс жасағаны үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығының болуы, сондай-ақ осы тармақтың 15) тармақшасында аталған адамдар;
11) көрсетілетін қызметті алушының азаматтығының болмауы;
12) анасының қайтыс болуына немесе оның ата-ана құқықтарынан айырылуына байланысты баланың кемінде үш жыл іс жүзінде тәрбиелену жағдайларын қоспағанда, тіркелген некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) ер жынысты көрсетілетін қызметті алушының өтініші;
13) көрсетілетін қызметті алушының баланы асырап алған кезде асырап алынған баланы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысының болмауы;
14) көрсетілетін қызметті алушының наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұруы;
15) адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халық денсаулығына және имандылыққа, жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтары, экстремистік немесе террористік қылмыстары, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған (2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде өздеріне қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған адамдарды қоспағанда);
16) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 91-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен психологиялық даярлықтан өтпеген (баланың жақын туыстарын қоспағанда) көрсетілетін қызметті алушылар;
17) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда электрондық нысанда портал арқылы немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірін порталдың есептік жазбасына тіркеген және қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алады.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2 к Правилам
учета являющихся гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих на
территории
Республики Казахстан,
желающих усыновить детей-
сирот, детей, оставшихся без
попечения родителей
Форма
АКТ
обследования жилищно-бытовых условий граждан, желающих усыновить детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей
1. Общая характеристика граждан
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
дата рождения _______________________________________________________
гражданство _________________________________________________________
образование _________________________________________________________
место работы ________________, должность ______________________________
адрес проживания ____________________________________________________
в браке __________________ с _______________________
(состоит, не состоит) (дата регистрации брака)
предыдущие браки ___________ с ______ по ________
(да, нет)
фамилия ____________________________________________________________
имя _________________________________________________________________
отчество (при его наличии) _____________________________________________
дата рождения _______________________________________________________
гражданство _________________________________________________________
образование _________________________________________________________
место работы ________________, должность ______________________________
адрес проживания ____________________________________________________
в браке __________________ с _______________________
(состоит, не состоит) (дата регистрации брака)
предыдущие браки ___________ с ______ по ________
(да, нет)
дети ________________________________________________________________
(имеют, не имеют)
фамилия ____________________________________________________________
имя _________________________________________________________________
отчество (при его наличии) _____________________________________________
дата рождения _______________________________________________________
правоотношения (с обоими супругами указать отдельно) ___________________
проживают совместно _________________________________________________
(да, нет)

Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен жағдайы туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтері, сондай-ақ, Бірыңғай байланыс орталығының "1414", 8 800 080 7777 телефоны арқылы алады
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын,
Қазақстан Республикасының
аумағында тұрақты тұратын,
жетім балаларды,
ата-аналарының
қамқорлығынсыз
қалған балаларды асырап
алуға тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген азаматтардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарау АКТІСІ
1. Азаматтардың жалпы мінездемесі
Тегі ________________________________________________________________
Аты ________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________________________________
туған күні ___________________________________________________________
азаматтығы _________________________________________________________
білімі _______________________________________________________________
жұмыс орны ________________, лауазымы _______________________________
тұратын мекен-жайы __________________________________________________
некеде ____________________ бастап ___________________________________
(тұрады, тұрмайды)                   (неке тіркелген күн)
бұдан бұрынғы некелері ______________ бастап _____________ дейін
(иә, жоқ)
тегі ________________________________________________________________
аты ________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________________________________
туған күні ___________________________________________________________
азаматтығы _________________________________________________________
білімі ______________________________________________________________
жұмыс орны ________________, лауазымы ______________________________
тұратын мекен-жайы _________________________________________________
некеде ___________________ бастап ___________________________________
(тұрады, тұрмайды)                   (неке тіркелген күн)
бұдан бұрынғы некелері _____________ бастап ______________ дейін
(иә, жоқ)
балалары ___________________________________________________________
(бар, жоқ)
тегі _________________________________________________________________
аты _________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________________________________
туған күні ____________________________________________________________
құқықтық қатынастары (күйеуімен және әйелімен бөлек-бөлек) _____________
бірге тұрады ________________________________________________________
(иә, жоқ)

2. Характеристика жилищно-бытовых условий
общая площадь ___________ (кв. м), жилая площадь ____________ (кв. м)
количество жилых комнат _____________________________________________
прописаны __________________________________________________________
(постоянно, временно)
проживают __________________________________________________________,
(постоянно, временно)
в том числе на правах _________________________________________________
(собственника, нанимателя, поднанимателя)
принадлежность дома, квартиры _______________________________________
(государственный, частный)
благоустроенность жилья ______________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
санитарно-гигиеническое состояние _____________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
дополнительные сведения о жилье ______________________________________
3. Характеристика членов семьи и граждан, проживающих совместно
члены семьи, проживающие совместно:
фамилия ____________________________________________________________
имя ________________________________________________________________
отчество (при его наличии) _____________________________________________
дата рождения _______________________________________________________
гражданство _________________________________________________________
место работы/учебы __, должность/специальность ___, годовой доход ___
родственные отношения _______________________________________________
граждане, проживающие совместно:
фамилия ____________________________________________________________
имя ________________________________________________________________
отчество (при его наличии) _____________________________________________
дата рождения _______________________________________________________
гражданство _________________________________________________________
место работы/учебы ___, должность/специальность ___, годовой доход __
правоотношения _____________________________________________________
(проживают на правах нанимателя, поднанимателя, иное (указать)
4. Биографические данные
семейная обстановка в детстве и юности ______________________________
отношения с родителями ___________________________________________
отношения братьями, сестрами, другими родственниками _______________
5. Внутрисемейные взаимоотношения
характеристика супружеской жизни в прошлом __________________________
обстановка в семье в настоящее время _________________________________
личностные качества усыновителей ____________________________________
интересы, занятия в свободное время __________________________________
мировоззрение _____________________________________________________
отношение к религии ________________________________________________
отношение к воспитанию детей _______________________________________
имеется ли опыт общения с детьми ____________________________________
отношение близких родственников к усыновлению _______________________

2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларының сипаттамасы
жалпы ауданы _______ (ш.м.), тұрғылықты ауданы _____________ (ш.м.)
тұрғын бөлмелердің саны _____________________________________________
тіркелгендер ________________________________________________________
(тұрақты, уақытша)
тұрады ____________________________________________________________ ,
(тұрақты, уақытша)
оның ішінде _______________________________________ құқығымен
(меншік иесі, жалдаушы, қосымша жалдаушы)
үйдің, пәтердің тиесілілігі _____________________________________________
(мемлекеттік, жеке)
тұрғын үйдің жайлылығы _____________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара жайлы)
санитариялық-гигиеналық жай-күйі ____________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
тұрғын үй туралы қосымша мәліметтер _________________________________
3. Отбасы мүшелерінің және бірге тұратын азаматтардың сипаттамасы
отбасының бірге тұратын басқа мүшелері:
тегі _________________________________________________________________
аты _________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________________________________
туған күні ____________________________________________________________
азаматтығы __________________________________________________________
жұмыс/оқу орны _______, лауазымы/мамандық _____, жылдық табысы ______
туыстық қатынастар
бірге тұратын басқа азаматтар:
тегі _________________________________________________________________
аты _________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________________________________
туған күні ___________________________________________________________
азаматтығы __________________________________________________________
жұмыс/оқу орны _______, лауазымы/мамандық ______, жылдық табысы _____
құқықтық қатынастар _________________________________________________
(жалдаушы, қосымша жалдаушы құқығы, басқа (көрсету)
4. Биографиялық деректер
балалық шақта және жасөспірім кезеңдегі отбасы ахуалы _______________
ата-анасымен қарым-қатынасы _____________________________________
аға-інілерімен, апа-сіңлі-қарындастарымен, басқа туыстарымен
қарым-қатынасы _________________________________________________
5. Отбасы ішіндегі өзара қарым-қатынастар
отбасының бұрынғы ерлі-зайыптылық өмірінің сипаттамасы ______________
отбасының қазіргі уақыттағы жағдайы _________________________________
бала асырап алушылардың жеке қасиеттері _____________________________
қызығушылығы, бос уақытын өткізуі ___________________________________
дүниетанымы _______________________________________________________
дінге _______________________________________________________________
бала тәрбиелеуге көзқарасы __________________________________________
балалармен қарым-қатынас тәжірибесінің бар-жоғы _____________________
жақын туыстарының бала асырап алуға көзқарасы _______________________

6. Мотивы усыновления
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Выводы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(имеются ли соответствующие условия для приема в ребенка в семью)
____________________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии), должность лица, проводившего обследование
"____" ____________ 20__ года ___________________ (подпись)
"Ознакомлены":
____________________________________ Ф.И.О. (при его наличии), подпись граждан
____________________________________ Ф.И.О. (при его наличии), подпись граждан
Приложение 3 к Правилам
учета лиц, являющихся
гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих на
территории
Республики Казахстан,
желающих усыновить детей-
сирот, детей, оставшихся без
попечения родителей
Форма
____________________________
(наименование органа,
осуществляющего функции по
опеке или попечительству)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о возможности (невозможности) быть кандидатом(ами) в усыновители                         (нужное подчеркнуть)
Фамилия _____________________________________________________________
имя _________________________________________________________________
отчество (при его наличии) _____________________________________________
дата рождения _______________________________________________________
фамилия _____________________________________________________________
имя _________________________________________________________________
отчество (при его наличии) _____________________________________________
дата рождения _______________________________________________________
адрес (место жительства, индекс) ________________________________________
Характеристика семьи (состав, длительность брака (при наличии повторного брака указать наличие детей от предыдущего брака), опыт общения с детьми, взаимоотношения между членами семьи, наличие близких родственников и их отношение к усыновлению, характерологические особенности граждан желающих быть кандидатами в усыновители); при усыновлении ребенка одним из супругов указать наличие согласия второго супруга на усыновление)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Образование и профессиональная деятельность
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Характеристика состояния здоровья (общее состояние здоровья, отсутствие заболеваний, препятствующих усыновлению)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Материальное положение (имущество, размер заработной платы, иные виды доходов)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мотивы усыновления
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение о возможности/невозможности гр. __________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя(ей) быть кандидатом(ами) в усыновители
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность
"____" ____________ 20__ года
М.П. ___________________ (подпись)
Приложение 4 к Правилам
учета лиц, являющихся
гражданами
Республики Казахстан,
постоянно проживающих на
территории
Республики Казахстан,
желающих усыновить детей-
сирот, детей, оставшихся без
попечения родителей"
Форма
____________________________
(Местный исполнительный
орган городов Нур-Султана,
Алматы и Шымкента,
районов и городов
областного значения)
Уведомление о получении заключения о возможности (невозможности)
быть кандидатом(ами) в усыновители
______________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер услугополучателя)
_______________________________(дата рождения услугополучателя)
Для получения заключения о возможности (невозможности) граждан быть кандидатами в усыновители Вам
необходимо обратиться в
_______________________________________________________________
(местный исполнительный орган городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента,
районов и городов областного значения), находящийся по адресу
_______________________________________________________________
(адрес местного исполнительного органа городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента,
районов и городов областного значения).
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица:
_________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) ответственного лица).

6. Бала асырап алуға себеп
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Қорытынды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(баланы отбасына қабылдау үшін қажетті жағдайлар бар ма)
__________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), тексеріс жүргізген тұлғаның
лауазымы
20__ жылғы "____" __________ __________________ (қолы)
"Таныстырылды":
_______________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), азаматтардың қолы
_______________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), азаматтардың қолы
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын,
Қазақстан Республикасының
аумағында тұрақты тұратын,
жетім балаларды,
ата-аналарының
қамқорлығынсыз
қалған балаларды асырап
алуға тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
(қорғаншылық немесе
қамқоршылық жөніндегі
функцияларды жүзеге асыратын
органның атауы)
Бала асырап алуға үміткер (үміткерлер) болудың мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы ҚОРЫТЫНДЫ
(астын сызу)
Тегі _________________________________________________________________
аты _________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________________________________
туған күні ____________________________________________________________
тегі _________________________________________________________________
аты _________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________________________________
туған күні ____________________________________________________________
мекен-жайы (тұратын мекен-жайы, индекс) _______________________________
Отбасының сипаттамасы (құрамы, некенің ұзақтығы (қайта некеде болған кезде бұрынғы некеден балаларының бар-жоғы көрсетілсін), балалармен қарым-қатынас жасау тәжірибесі, отбасы мүшелері арасындағы өзара қарым-қатынас, жақын туыстардың бар-жоғы және олардың бала асырап алуға көзқарасы, бала асырап алуға үміткерлердің мінез-құлық ерекшеліктері); ерлі-зайыптылардың біреуі бала асырап алған кезде екіншісінің бала асырап алуға келісімінің бар екені көрсетілсін).
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Білімі және кәсіби қызметі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Денсаулық жағдайының сипаттамасы (денсаулығының жалпы жай-күйі, бала
асырап алуға кедергі келтіретін ауруларының жоқтығы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Материалдық жағдайы (мүлкі, жалақысының мөлшері, табыстардың өзге түрлері)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бала асырап алуға себеп
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Азамат ______________________________________________________________
(өтініш берушінің (берушілердің) Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
бала асырап алуға үміткер (үміткерлер) болуының мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытынды
____________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), лауазымы
20__ жылғы "____" __________
М.О. __________________ (қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында тұрақты тұратын,
жетім балаларды, ата-
аналарының қамқорлығынсыз
қалған балаларды асырап алуға
тілек білдірген адамдарды
есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_________________________
(Нұр-Сұлтан, Алматы және
Шымкент қалаларының,
аудандардың және облыстық
маңызы бар қалалардың
жергілікті атқарушы органы)
Бала асырап алуға үміткер(лер) болудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындыны алу туралы хабарлама
______________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
_______________________________( көрсетілетін қызметті алушының туған күні)
Бала асырап алуға үміткер болу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды алу үшін
_______________________________________________________________
мекенжайы бойынша орналасқан (Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының,
аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы
органдарының мекенжайы)
_______________________________________________________________
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық
маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары) хабарласу қажет.
Жауапты тұлғаның ЭЦҚ расталған хабарламасы:
_________________________________________________
(жауапты тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), лауазымы).