О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 126 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № ҚР ДСМ-55/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2020 года № 20720. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 октября 2022 года № ҚР ДСМ-111.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 05.10.2022 № ҚР ДСМ-111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 126 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно – эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно – противоэпидемических, санитарно – профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16793, опубликован 27 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Санитарных правилах "Санитарно – эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно – противоэпидемических, санитарно – профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний", утвержденных указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 22 мамырдағы № ҚР ДСМ-55/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 мамырда № 20720 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 5 қазандағы № ҚР ДСМ-111 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.10.2022 № ҚР ДСМ-111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 27 наурыздағы №126 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 27 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Надырова К.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра здравоохранения
Республики Казахстан
О. Абишев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года
№ ҚР ДСМ-55/2020
Приложение 1 к Санитарным правилам
"Санитарно- эпидемиологические требования
к организации и проведению
санитарно-противоэпидемических,
санитарно-профилактических мероприятий
по предупреждению инфекционных заболеваний"
Форма предназначенная для
сбора административных данных
Отчет о выполнении плана флюорографического обследования населения
Предоставляется: в территориальные подразделения не позднее 4 числа месяца следующего за отчетным
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: kkkbtu.dsm.gov.kz
Индекс формы административных данных:_Отчет по ФГ_1__
Периодичность:_ежемесячно_с нарастающим итогом
Отчетный период: _______________ 20____ года (месяц)
Круг лиц представляющих информацию: Медицинские организаций
Лица, подлежащие обязательному ежегодному флюорографическому обследованию на туберкулез, в том числе из группы "риска" в соответствии с Инструкцией по организации оказания медицинской помощи при туберкулезе, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года № 994 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16381)
План за ____ год
План за отчетный период с нарастанием
Выполнение плана с нарастанием
%
Выявлено больных туберкулезом
%
1
2
3
4
5
6
7
8
Исполнитель _____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности_________________
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________________________________________________________
Пояснение к таблице:
Отчет о выполнении плана флюорографического обследования населения по району (городу) составляется в разрезе медицинских организаций (поликлиники), медицинские организаций составляют в разрезе терапевтических участков, врачей общей практики, врачебных амбулатории, фельдшерских пунктов.
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 в каждой строке заполняется перечень лиц, подлежащих обязательному ежегодному флюорографическому обследованию на туберкулез, в том числе из группы "риска", "обязательный контингент" и отдельно "Итого";
в графе 3 заполняется количество лиц запланированных на флюорообследование за год;
в графе 4 заполняется количество лиц запланированных на флюорообследование за отчетный период с нарастанием;
в графе 5 указывается количество флюорообследованных лиц за отчетный период с нарастанием в абсолютных числах;
в графе 6 рассчитывается и указывается удельный вес охвата флюорообследованных лиц от числа запланированных, в процентах;
в графе 7 указывается количество, выявленных больных туберкулезом в абсолютных числах.
в графе 8 рассчитывается и указывается удельный вес выявленных больных туберкулезом из числа прошедших флюорографическое обследование.
Приложение 2 к приказу
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к организации и проведению
санитарно-противоэпидемических,
санитарно-профилактических
мероприятий по предупреждению
инфекционных заболеваний"
Форма предназначенная для
сбора административных данных
Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту
Предоставляется: в территориальные подразделения не позднее 4 числа месяца следующего за отчетным
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: kkkbtu.dsm.gov.kz
Индекс формы административных данных:_Отчет по Манту_1__
Периодичность: ежемесячно с нарастающим итогом
Отчетный период: ______________ 20___года (месяц)
Круг лиц представляющих информацию: Медицинские организаций
Контингент, подлежащий обследованию по пробе Манту в соответствии с Инструкцией по организации оказания медицинской помощи при туберкулезе, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года № 994 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16381)
План на _____ год
План за отчетный период с нарастанием
Выполнение плана с нарастанием
Удельный вес охва та (%)
Выявлено с виражом и гиперергической реакцией
Обследовано препаратом "Аллерген туберкулезный рекомбинантный"
Охвачено химио профилактическим лечением
всего
%
всего
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Исполнитель_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________________________________________________________
Пояснение к таблице:
Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту по району (городу) составляется в разрезе медицинских организаций (поликлиники), медицинские организаций составляют в разрезе педиатрических участков, врачей общей практики, врачебных амбулатории, фельдшерских пунктов, детских дошкольных учреждений и школ.
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 заполняется перечень контингента подлежащий обследованию по пробе Манту, в том числе дети из группы "высокого риска";
в графе 3 заполняется количество запланированных лиц на обследование по пробе Манту за год;
в графе 4 заполняется количество запланированных лиц на обследование по пробе Манту за отчетный период с нарастающим итогом;
в графе 5 указывается количество лиц, прошедших обследование по пробе Манту за отчетный период с нарастающим итогом;
в графе 6 рассчитывается и указывается удельный вес охвата обследованных по пробе Манту от запланированного контингента в процентах;
в графе 7 заполняется количество выявленных с виражом и гиперергической реакцией в абсолютных числах;
в графе 8 рассчитывается и указывается удельный вес выявленных с виражом и гиперергической реакцией от числа обследованных в процентах;

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі К.Т. Надыровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы О. Абишев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің міндетін атқарушы
2020 жылғы 22 мамыры
№ ҚР ДСМ-55/2020 бұйрығына
1 қосымша
"Инфекциялық аурулардың
алдын алу бойынша
санитариялық-эпидемияға
қарсы, санитариялық-
профилактикалық іс-шараларды
ұйымдастыруға және жүргізуге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарыныңорындалуы туралы есеп
Есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-ші күнінен кешіктірмей аумақтық бөлімшелерге ұсынылады.
Әкімшілік деректердің нысаны kkkbtu.dsm.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі:_1ФГ бойынша есеп__
Кезеңділігі: өсу реті қорытындысымен ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _____________ (айы)
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Медициналық ұйымдар
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 994 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16381 болып тіркелген) бекітілген туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес туберкулезге жыл сайынғы міндетті флюрографиялық зерттеп-қарауға жататын адамдар, оның ішінде "жоғарғы қауіп" тобының адамдары
_____ жылға жоспар
Өспелі есепті кезеңдегі жоспар
Жоспарды өспелі орындау
%
Туберкулезбен ауыратын адам анықталды
%
1
2
3
4
5
6
7
8
Орындаушы _____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _________________________
________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
______________________________________________________________________
Кестеге түсініктеме:
Аудан (қала) бойынша халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы есеп медициналық ұйымдары (емханалар) бөлінісінде жасалады, медициналық ұйымдары терапевтік учаскелер, жалпы практика дәрігерлері, дәрігерлік амбулаториялар, фельдшерлік пункттер бөлінісінде жасалады.
1-бағанда "№" реттік нөмір толтырылады;
2-бағанда әрбір жолда туберкулезге жыл сайынғы міндетті флюрографиялық зерттеп-қарауға жататын адамдар, оның ішінде "қауіп" тобының адамдары және жеке "Жиыны", оның ішінде "қауіп тобы", "міндетті контингент" толтырылады;
3-бағанда белгілі бір жылға флюорографиялық зерттеп-қарау жоспары толтырылады;
4-бағанда өсуімен есепті кезеңдегі флюорографиялық зерттеп-қарау жоспары толтырылады;
5-бағанда өсуімен есепті кезеңдегі флюорографиялық зерттеп-қараудан өткен адамдардың саны абсолюттік сандарда көрсетіледі;
6-бағанда жоспарланған сан ішінде флюорографиялық зерттеп-қараудан өткен адамдарды қамтудың үлес салмағы есептеліп, көрсетіледі, пайызбен;
7-бағанда туберкулезбен анықталған адамдар саны абсолюттік сандарда көрсетіледі;
8-бағанда флюорографиялық зерттеп-қараудан өткен адамдар саны ішінде туберкулезбен анықталған адамдардың үлес салмағы есептеліп, көрсетіледі.
Денсаулық сақтау
министрінің міндетін атқарушы
2020 жылғы 22 мамыры
№ ҚР ДСМ-55/2020 бұйрығына
2 қосымша
"Инфекциялық аурулардың
алдын алу бойынша
санитариялық-эпидемияға
қарсы, санитариялық-
профилактикалық іс-шараларды
ұйымдастыруға және жүргізуге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Манту сынамасын қою жоспарыныңорындалуы туралы есеп
Есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-ші күнінен кешіктірмей аумақтық бөлімшелерге ұсынылады.
Әкімшілік деректердің нысаны kkkbtu.dsm.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі:_1 Манту бойынша есеп__
Кезеңділігі: өсу реті қорытындысымен ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ______________ (айы)
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Медициналық ұйымдар
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 994 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16381 болып тіркелген) бекітілген туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес Манту сынамасы бойынша қарап тексеруге жататын контингент
_____ жылға жоспар
Өсіммен есепті кезеңдегі жоспар
Есепті айда жоспардың өсім мен орындалуы
(%) қамтудың үлес салмағы
Виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталды
Туберкулезді рекомбинантты аллерген препаратымен тексерілген
Химиялық профилактикамен қамтылды
барлығы
%
барлығы
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Орындаушы _____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _________________________
________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
________________________________________________________________
Кестеге түсініктеме:
Аудан (қала) бойынша Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есеп медициналық ұйымдары (емханалар) бөлінісінде жасалады, медициналық ұйымдары педиатрлік учаскелер, жалпы практика дәрігерлері, дәрігерлік амбулаториялар, фельдшерлік пункттер, мектепке дейінгі балалар мекемелері, мектептер бөлінісінде жасалады.
1-бағанда "№" реттік нөмір толтырылады;
2-бағанда Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жататын контигенттін тізімі, оның ішінде "жоғарғы қауіп" тобындағы балалар толтырылады;
3-бағанда белгілі бір жылға Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарау жоспары толтырылады;
4-бағанда өсіммен есепті кезеңдегі Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарау жоспары толтырылады;
5-бағанда жоспарланған контингент ішінде өсіммен есепті кезеңдегі Манту сынамасы бойынша зерттеп-қараумен қамтылғандардың адамдар саны көрсетіледі;
6-бағанда жоспарланған контингент ішінде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарумен қамтылғандардың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
7-бағанда виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталған адамдар саны абсолюттық сандарда көрсетіледі;
8-бағанда зерттеп-қаралғандар саны ішінде виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталған адамдардың үлес салмағы есептеліп,пайызбен көрсетіледі;

в графах 9, 10 указывается количество обследованных лиц препаратом "Аллерген туберкулезный рекомбинантный" (Диаскинтест) в абсолютных числах и процентах;
в графе 11 указывается количество охваченных химиопрофилактическим лечением от числа выявленных с виражом и гиперергической реакцией после дообследования у врача фтизиатра.

9,10-бағандарда туберкулезді рекомбинантты аллерген (Диаскинтест) препаратымен тексерілген адамдар саны және үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
11-бағанда фтизиатр дәрігерде толық тексерілгеннен кейін виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталған адамдар ішінде химиялық профилактикамен қамтылған адамдардың саны көрсетіледі.