О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 6 августа 2020 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2020 года № 21072
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 13 февраля 2016 года № 29 (28155)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) объем снижения – разница соответствующих энергопроизводящей организации аттестованной электрической мощности, определенной по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, и суммарной электрической мощности отпуска в сеть, в мегаваттах (далее – МВт);
2) метод смежного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления промышленного комплекса, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления промышленного комплекса определяется как соответствующее среднее за все контрольные периоды данного расчетного периода (календарного месяца) значение нетто-мощности промышленного комплекса;
3) аттестованная электрическая мощность – сумма аттестованных электрических мощностей электрических станций по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
4) контрольный период – отрезок времени календарного дня с 17:00 до 23:00 часов местного времени (с понедельника по пятницу, за исключением праздничных дней);
5) генерирующая установка – устройство, вырабатывающее электрическую энергию;
6) аттестация электрической мощности генерирующих установок – мероприятия, проводимые Системным оператором, которые направлены на определение значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности;

"Электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 6 тамыздағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 10 тамызда № 21072 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 нөмірімен тіркелді, 2016 жылғы 13 ақпандағы № 29 (28155) "Казахстанская правда" газетінде жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) азаю көлемі - энергия өндіруші ұйымға сәйкес келетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша айқындалған аттестатталған электр қуатының және желіге жіберу жиынтық электр қуатының айырмасы, мегаватта (бұдан әрі - МВт);
2) аралас орташалау әдісі - бұл өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) максималды мәнін анықтау (есептеу) әдісі, оған сәйкес өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) максималды мәні аталған есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдеріндегі өнеркәсіптік кешеннің нетто-қуатының тиісті орташа мәні ретінде айқындалады;
3) аттестатталған электр қуаты - тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша электр станцияларының аттестатталған электр қуатының қосындысы, МВт;
4) бақылау кезеңі - жергілікті уақыт бойынша 17:00-ден бастап 23:00-ге дейін күнтізбелік күн уақытының мерзімі (мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында);
5) генерациялайтын қондырғы - электр энергиясын өндіретін құрылғы;
6) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау - аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын айқындауға бағытталған Жүйелік оператор жүргізетін іс-шаралар;

7) ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов – документ, составляемый Системным оператором на каждые сутки текущего и предстоящего расчетного периода (календарного месяца), в который включаются предоставленные энергопроизводящими организациями и согласованные Системным оператором значения рабочих электрических мощностей генерации, возможных электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций энергопроизводящих организаций;
8) возможная электрическая мощность генерации – сумма рабочей электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации (с учетом ограничений установленной электрической мощности и согласованных с Системным оператором плановых ремонтов) и той части соответствующей рабочей электрической мощности генерации энергопроизводящей организации, которая приходится на входящие в ее состав гидравлические электрические станции (по условиям обеспечения заданных бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481), в МВт;
9) суммарная электрическая мощность отпуска в сеть – суммарная электрическая мощность за вычетом учтенного в ней максимального в расчетном году значения электрической мощности собственных нужд электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
10) суммарная вычитаемая электрическая мощность – сумма следующих параметров, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации или, в случае их отсутствия (не заключения), в одном из действующих двусторонних договоров по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации: максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления, максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка и максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта, в МВт;
11) суммарная электрическая мощность – сумма договорного объема услуги по поддержанию и суммарной вычитаемой электрической мощности, в МВт;
12) плановый ремонт – плановый ремонт, включенный в согласованный с Системным оператором график ремонтов;
13) система планирования – совокупность программно-технических средств, предназначенных для передачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок по производству-потреблению электрической энергии за день вперед, формированию суточного графика производства-потребления электрической энергии, а также передаче заявок день в день (корректировка утвержденного суточного графика);

7) генерациялаудың, технологиялық және техникалық минимумдардың жұмыс электр қуаттарының ведомосі - Жүйелік оператор ағымдағы және алдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне жасайтын, оған энергия өндіруші ұйымдар ұсынған және Жүйелік оператормен келісілген генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, генерациялаудың ықтимал электр қуаттарының, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері енгізілетін құжат;
8) генерацияның ықтимал электр қуаты - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының (белгіленген электр қуатының шектеулерін және жүйелік оператормен келісілген жоспарлы жөндеулерді ескере отырып) және құрамына кіретін гидравликалық электр станцияларына келетін (2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялар берген су шығыстарын қамтамасыз ету шарттары бойынша) энергия өндіруші ұйымның генерациясының тиісті жұмыс электр қуатының сол бөлігінің сомасы, МВт;
9) желіге жіберу жиынтық электр қуаты - онда ескерілген есепті жылдағы энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының өз қажеттіліктері үшін электр қуатының максималды мәнін шегергендегі жиынтық электр қуаты, МВт;
10) жиынтық шегерілетін электр қуаты - энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда немесе олар болмаған (жасалмаған) жағдайда, энергия өндіруші ұйымды электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екі жақты шарттарда тиісті күнтізбелік жылға көрсетілген мына параметрлер қосындысы: есептік жылдағы өз қажеттілігіне тұтынылатын электр қуатының максималды мәндері, есептік жылдағы бөлшек сауда нарығы субъектілеріне жеткізілетін максималды электр қуаты және есептік жылдағы экспорттың максималды электр қуаты, МВт;
11) жиынтық электр қуаты - әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің және шегерілетін жиынтық электр қуатының қосындысы, МВт;
12) жоспарлы жөндеу - Жүйелік оператормен келісілген жөндеу графигіне енгізілген жоспарлы жөндеу;
13) жоспарлау жүйесі - электр энергиясының көтерме нарығы субъектілерінің бір күн бұрын электр энергиясын өндіру-тұтыну, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру бойынша өтінімді беру, сондай-ақ өтінімді дәл айтқан күні беруге (бекітілген тәуліктік графигін түзету) арналған бағдарламалық-техникалық құралдардың жиынтығы;

14) ремонтная мощность – совокупная установленная электрическая мощность находящихся во всех видах ремонта (в состоянии вне резерва) генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
15) потребители рынка мощности – энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, в том числе, промышленные комплексы;
16) объем сокращения – разница соответствующих энергопроизводящей организации суммарной электрической мощности отпуска в сеть, увеличенной на значение договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью, и аттестованной электрической мощности, определенная по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
17) номинальный плановый ремонтный период – отрезок времени, необходимый для проведения планового ремонта соответствующей генерирующей установки в типовом объеме, длительностью не более ста восьмидесяти календарных дней в рамках соответствующего календарного года;
18) оператор рынка централизованной торговли – организация, осуществляющая централизованные торги электрической энергией, включая спот-торги электрической энергией, и услугой по поддержанию готовности электрической мощности;
19) промышленный комплекс – организация, являющаяся субъектом оптового рынка электрической энергии, имеющая в своем составе электрические станции, не являющиеся отдельными юридическими лицами, выработка электрической энергии которыми осуществляется с целью потребления предприятиями и объединениями, входящими в состав данной организации, а так же реализации на оптовом и (или) розничном рынках электрической энергии, и не заключившая договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с единым закупщиком;
20) нетто-мощность промышленного комплекса – электрическая мощность, представляющая из себя разность электрической мощности потребления промышленного комплекса и электрической мощности отпуска в сеть электрических станций, входящих в состав промышленного комплекса, с учетом покупки у расчетно-финансового центра электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, в качестве условного потребителя электрической энергии от возобновляемых источников энергии (отрицательные значения данной разницы приравниваются к нулю);
21) допустимый объем продажи мощности на торгах – разница аттестованной электрической мощности и не продаваемой на торгах электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;

14) жөндеу қуаты - энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларын жөндеудің барлық түрлерінде (резервтен тыс жағдайда) бар белгіленген жиынтық электр қуаты;
15) қуат нарығының тұтынушылары - энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен электр энергиясы көтерме нарығының субъектілері болып табылатын тұтынушылар, оның ішінде өнеркәсіптік кешендер;
16) қысқару көлемі - энергия өндіруші ұйымға сәйкес келетін электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шартты көлемінің мәніне ұлғайтылған желіге жіберілетін жиынтық электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша айқындалған аттестатталған электр қуатының айырмасы, МВт;
17) номиналды жоспарлы жөндеу кезеңі - тиісті күнтізбелік жыл шеңберінде ұзақтығы күнтізбелік бір жүз сексен күннен аспайтын үлгілік көлемде тиісті генерациялайтын қондырғыға жоспарлы жөндеу жүргізу үшін қажетті уақыт аралығы;
18) орталықтандырылған сауда нарығының операторы - электр энергиясының спот-сауда-саттығын қоса алғанда, электр энергиясының және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің орталықтандырылған сауда-саттықтарын жүзеге асыратын ұйым;
19) өнеркәсіптік кешен - электр энергиясы көтерме сауда нарығының субъектісі болып табылатын, құрамында жеке заңды тұлғалар болып табылмайтын электр станциялары бар, электр энергиясын өндіру осы ұйымның құрамына кіретін кәсіпорындар мен бірлестіктердің тұтынуы, сондай-ақ электр энергиясын көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарықтарында өткізу мақсатында жүзеге асырылатын және бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасамаған ұйым;
20) өнеркәсіптік кешенінің нетто-қуаты - жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын шартты тұтынушы ретінде қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуын ескере отырып, өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының және өнеркәсіптік кешеннің құрамына кіретін электр станциялары желісіне жіберілетін электр қуатының айырмасын білдіретін электр қуаты (аталған айырманың теріс мәндері нөлге теңеледі);
21) сауда-саттықта қуатты сатудың рұқсат етілетін көлемі - энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуатының және сауда-саттықта сатылмайтын электр қуатының айырмасы, МВт;

22) не продаваемая на торгах электрическая мощность – сумма объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, заключенных согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) пункта 11 настоящих Правил, и суммарной вычитаемой электрической мощности, уменьшенной на сумму значений электрических мощностей собственных нужд электрических станций энергопроизводящей организации, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
23) тестовая команда – распоряжение, данное Системным оператором энергопроизводящей организации, на изменение электрической мощности электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации;
24) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электрических станций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидравлических электрических станций по условиям обеспечения, заданным расходам воды бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481, в МВт;
25) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
26) метод полного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления энергопередающей организации, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления энергопередающей организации определяется как среднее за данный расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления энергопередающей организации для покрытия потерь электрической энергии в собственных сетях и на хозяйственные нужды;
27) реестр групп лиц – формируемый уполномоченным органом и размещаемый на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа перечень энергопроизводящих организаций и потребителей, входящих в одну группу лиц, при условии наличия контроля в соответствии с частями второй и третьей пункта 1-1 статьи 9 Закона;
28) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;

22) сауда-саттықта сатылмайтын электр қуаты - осы Қағидалардың 11-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес жасалған энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемінің және тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, энергия өндіруші ұйымы электр станцияларының өз қажеттіліктері электр қуаттары мәндерінің сомасына азайтылған, жиынтық шегерілетін электр қуатының сомасы, МВт;
23) тесттік команда - энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының электр қуатын өзгертуге энергия өндіруші ұйымның Жүйелік операторы берген өкім;
24) техникалық минимум -конденсациялық, жылыту, газтурбиналы және бугазды электр станциялары үшін - тиісті паспорттық деректерге сәйкес олардың жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету жағдайлары бойынша; гидравликалық электр станциялары үшін - 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларымен берілген су шығынын қамтамасыз ету жағдайлары бойынша генерациялайтын қондырғылардың ең төмен рұқсат етілетін электр қуатының қосындысы, МВт;
25) технологиялық минимум - генерациялайтын қондырғылардың минималды электр қуатының қосындысы (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде), МВт;
26) толық орташалау әдісі - есептік кезеңде (күнтізбелік айда) энергия беруші ұйымның электр қуатын тұтынуының максималды мәнін айқындау (есептеу) әдісі, оған сәйкес есептік кезеңде (күнтізбелік айда) энергия беруші ұйымның электр қуатын тұтынуының максималды мәні осы энергия беруші ұйымның жеке желілерде және шаруашылық мұқтаждарына электр энергиясының ысырабын жабу үшін тұтынған электр қуатының мәні осы есептік кезеңдегі (күнтізбелік айда) орташа ретінде айқындалады;
27) тұлғалар тобының тізілімі - Заңның 9-бабы 1-1-тармағының екінші және үшінші бөлімдеріне сәйкес бақылауда болған жағдайда, уәкілетті орган қалыптастыратын және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылатын, тұлғалардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар тізбесі;
28) уәкілетті орган - электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

29) договорной объем услуги по поддержанию – сумма объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
30) объем аккумулирования – положительное значение разницы фактической суммарной оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки единого закупщика, которую потребители рынка мощности осуществили за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года, и фактической суммарной оплаты услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций, которую осуществил единый закупщик за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года;
31) метод частичного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления потребителя рынка мощности определяется как соответствующее среднее за все контрольные периоды данного расчетного периода (календарного месяца) значение электрической мощности потребления потребителя рынка мощности;
32) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией третьего этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/мин;
33) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией первого этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/мин;
34) услуга по обеспечению электрической мощностью – услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями потребителям, входящим с ними в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, по обеспечению электрической мощностью;
35) договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью – сумма объемов услуги по обеспечению электрической мощностью, указанных для соответствующего календарного года в действующих двусторонних договорах по обеспечению электрической мощностью между энергопроизводящей организацией и потребителями, входящими с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в МВт;

29) ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі - энергия өндіруші ұйымдарда электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарға тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемдерінің қосындысы, МВт;
30) шоғырландыру көлемі - қуат нарығының тұтынушылары ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) ішінде жүзеге асырған бірыңғай сатып алушының жүктемесін атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты жиынтық төлемінің және ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) ішінде бірыңғай сатып алушы жүзеге асырған энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты жиынтық төлемі айырмасының оң мәні;
31) ішінара орташалау әдісі - есептік кезең (күнтізбелік ай) ішінде қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының максималды мәнін айқындау (есептеу) әдісі, оған сәйкес есептік кезеңде (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының максималды мәні осы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдері үшін қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының тиісті орташасы ретінде айқындалады;
32) электр қуатының аттестатталған азаю жылдамдығы - электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың үшінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы электр қуатының азаю жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
33) электр қуатының аттестатталған ұлғаю жылдамдығы - электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың бірінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымының электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
34) электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызмет - тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына бірге кіретін тұтынушыларға энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсететін қызметі;
35) электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі - энергия өндіруші ұйым мен тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына бірге кіретін тұтынушылар арасындағы электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екі жақты шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметі көлемдерінің сомасы, МВт;

36) централизованные торги электрической мощностью – процесс, направленный на заключение договоров на оказание услуг по поддержанию готовности электрической мощности между энергопроизводящими организациями и единым закупщиком, в электронной системе торговли;
37) график проведения централизованных торгов электрической мощностью – расписание с указанием даты, времени начала и окончания проведения централизованных торгов электрической мощностью;
38) аттестованная электрическая мощность электрической станции – среднее за время фиксации значение электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
39) электрическая мощность собственных нужд электрической станции – электрическая мощность, представляющая из себя разность электрической мощности генерации и электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции;
40) электрическая мощность собственного потребления энергопроизводящей организации – электрическая мощность, представляющая из себя сумму электрической мощности потребления предприятиями и объединениями, входящими в состав энергопроизводящей организации и не являющимися отдельными юридическими лицами, и электрической мощности собственных, хозяйственных и иных нужд электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При поступлении от единого закупщика письма (на официальном бланке) о вводе, переносе либо снятии мероприятий по вводу ограничений в адрес потребителя рынка мощности Системный оператор, соответственно, вводит, переносит либо снимает мероприятия по вводу ограничений в адрес данного потребителя.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. В случае нарушения потребителем рынка мощности условий оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки по соответствующему договору на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки либо в случае не заключения потребителем рынка мощности договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с единым закупщиком, единый закупщик направляет потребителю рынка мощности и Системному оператору письма (на официальном бланке) о вводе либо о переносе мероприятий по вводу ограничений в адрес данного потребителя рынка мощности, с указанием соответствующих даты и времени осуществления Системным оператором данных действий, а также объема вводимых ограничений (в процентном соотношении).
По факту устранения нарушений, указанных в части первой настоящего пункта, единый закупщик направляет потребителю рынка мощности и Системному оператору письма (на официальном бланке) о снятии мероприятий по вводу ограничений в адрес данного потребителя рынка мощности, с указанием соответствующих даты и времени осуществления Системным оператором данного действия.
Письма, указанные в части первой настоящего пункта, направляются единым закупщиком потребителю рынка электрической мощности и Системному оператору не позднее чем за 72 часа до времени осуществления Системным оператором действий, указанных в данных письмах.";

36) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы - электрондық сауда жүйесінде энергия өндіруші ұйымдар мен бірыңғай сатып алушы арасында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарттар жасасуға бағытталған процесс;
37) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарын өткізу графигі - электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарын өткізу күні, басталу және аяқталу уақыты көрсетілген кесте;
38) электр станциясының аттестатталған электр қуаты - белгілеу уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының желісіне электр қуатының жіберудің орташа мәні, МВт;
39) электр станциясының өз қажеттіліктері үшін электр қуаты - электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының генерация электр қуаты мен желіге жіберілетін электр қуатының айырмасын білдіретін электр қуаты;
40) энергия өндіруші ұйымның өзі тұтынатын электр қуаты - энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін және жекелеген заңды тұлғалар болып табылмайтын кәсіпорындар мен бірлестіктердің тұтынуының электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының меншікті, шаруашылық және өзге де қажеттіліктерінің электр қуатының сомасын білдіретін электр қуаты.".
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бірыңғай сатып алушыдан қуат нарығы тұтынушысының мекенжайына шектеулер енгізу жөніндегі іс-шараларды енгізу, ауыстыру не алып тастау туралы хат (ресми бланкіде) түскен кезде Жүйелік оператор тиісінше осы тұтынушының мекенжайына шектеулер енгізу жөніндегі іс-шараларды енгізеді, ауыстырады не алып тастайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қуат нарығын тұтынушы электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге арналған тиісті шарт бойынша жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметке ақы төлеу шарттарын бұзған жағдайда не қуат нарығын тұтынушы бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге шарт жасаспаған жағдайда, бірыңғай сатып алушы қуат нарығының тұтынушысына және Жүйелік операторға осы қуат нарығы тұтынушысының мекенжайына шектеулерді енгізу жөніндегі іс-шараларды енгізу не ауыстыру туралы хатты (ресми бланкіде) Жүйелік оператордың осы іс-әрекеттерді жүзеге асыруының тиісті күні мен уақытын, сондай-ақ енгізілетін шектеулердің көлемін (пайыздық қатынаста) көрсете отырып жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бұзушылықтарды жою фактісі бойынша бірыңғай сатып алушы қуат нарығының тұтынушысына және Жүйелік операторға осы қуат нарығы тұтынушысының мекенжайына шектеулерді енгізу жөніндегі іс-шараларды алып тастау туралы хатты (ресми бланкіде) Жүйелік оператордың осы іс-әрекетті жүзеге асыруының тиісті күні мен уақытын көрсете отырып жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хаттарды бірыңғай сатып алушы электр қуаты нарығын тұтынушыға және Жүйелік операторға осы хаттарда көрсетілген іс-әрекеттерді Жүйелік оператордың жүзеге асыру уақытына дейін 72 сағаттан кешіктірмей жібереді.";

пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. В рамках заключенных с единым закупщиком договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящая организация осуществляет:
1) поддержание в постоянной готовности электрической мощности генерирующих установок;
2) исполнение тестовых команд Системного оператора;
3) ежедневную подачу Системному оператору заявок на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддержание в постоянной готовности систем первичного и вторичного регулирования частоты и мощности в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики (при этом, привлечение энергопроизводящей организации к вторичному регулированию частоты и мощности производится по согласованию с энергопроизводящей организацией);
5) ежедневное, до 11:00 часов текущих суток (по времени города Нур-Султана), предоставление Системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования, при этом, при не поступлении до 16:00 часов текущих суток (по времени города Нур-Султана) от Системного оператора уведомления о дате планируемой подачи тестовой команды, указанного в пункте 29 настоящих Правил, в течение предстоящих суток допускается однократная (один раз в сутки) корректировка данной информации в случае вывода из ремонта генерирующего оборудования данных электрических станций (при условии подачи соответствующей заявки Системному оператору на вывод оборудования из ремонта), а также дополнительная корректировка данной информации в случае предоставления Системному оператору копии распоряжения об изменении водного режима данных электрических станций, поступившего в течение соответствующих суток от бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481;
6) предоставление Системному оператору телеметрической информации о значениях текущей электрической мощности генерации, текущей электрической мощности отпуска в сеть и текущей электрической мощности собственного потребления;
7) почасовое планирование режима генерации в соответствии с заявками потребителей в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной Системному оператору на соответствующие сутки планирования;

28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы жасалған шарттар шеңберінде энергия өндіруші ұйым мыналарды жүзеге асырады:
1) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты әзірлікте ұстау;
2) Жүйелік оператордың тестілік командаларын орындау;
3) Жүйелік операторға электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында арттыруға және төмендетуге бағытталған реттеуге қатысуға өтінімдерді күн сайын беру;
4) Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілік пен қуатты бастапқы және қайталама реттеу жүйелерін тұрақты әзірлікте ұстау (бұл ретте, энергия өндіруші ұйымды жиілік пен қуатты қайталама реттеуге тарту энергия өндіруші ұйымның келісімі бойынша жүргізіледі);
5) күн сайын, ағымдағы тәулікте сағат 11:00-ге дейін (Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша), Жүйелік операторға алдағы жоспарлау тәуліктеріне энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат беру, бұл ретте Жүйелік оператордан ағымдағы тәуліктің 16:00 сағатқа дейін осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген тестілік команданың жоспарланған берілу күні туралы хабарлама келіп түспеген жағдайда алдағы тәулік ішінде осы электр станцияларының генерациялайтын жабдығын жөндеуден шығарған жағдайда осы ақпаратты бір рет (тәулігіне бір рет) түзетуге жол беріледі, сондай-ақ Жүйелік операторға 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларынан тиісті тәулік ішінде келіп түскен осы электр станцияларының су режимінің өзгеруі туралы тапсырманың көшірмесін берген жағдайда, осы ақпаратты қосымша түзету;
6) Жүйелік операторға генерацияның ағымдағы электр қуатының, желіге босатудың ағымдағы электр қуатының және меншікті тұтынудың ағымдағы электр қуатының мәндері туралы телеметриялық ақпарат беру;
7) Жүйелік операторға жоспарлаудың тиісті тәуліктеріне берілген, энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалатын техникалық мүмкіндік шегінде тұтынушылардың өтінімдеріне сәйкес генерациялау режимін сағаттық жоспарлау;

8) ежемесячное, до 28 числа, предоставление Системному оператору информации о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) и согласование данной информации с Системным оператором (для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил, а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц).
Предоставленные Системному оператору и согласованные с Системным оператором согласно подпункту 8) настоящего пункта значения возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации не подлежат корректировке в течение расчетного периода (календарного месяца), на который они предоставлены, за исключением месяца начала (завершения) отопительного периода, в течение которого допускается одноразовая корректировка указанных значений, при этом, данная корректировка осуществляется на основании соответствующего письма энергопроизводящей организации (на имя Системного оператора) и соответствующего согласования Системного оператора, и применяется только для той части указанного месяца, которая начинается со дня начала (завершения) отопительного периода.
В случае не предоставления энергопроизводящей организацией Системному оператору информации о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) в срок, указанный в подпункте 8) настоящего пункта, либо не согласования указанной информации (после ее предоставления Системному оператору) с Системным оператором в срок, указанный в подпункте 8) настоящего пункта, Системный оператор включает значения возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации (для предстоящего календарного месяца) в ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов равными значению суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью соответствующего календарного года энергопроизводящей организации.
В случае не предоставления энергопроизводящей организацией Системному оператору информации о значениях рабочей электрической мощности генерации электрических станций, входящих в ее состав, на предстоящие сутки в срок, указанный в подпункте 5) настоящего пункта, либо не согласования данной информации Системным оператором (после ее предоставления Системному оператору), Системный оператор включает значения рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (на предстоящие сутки) в ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов равными значению суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью соответствующего календарного года энергопроизводящей организации.

8) ай сайын, 28 күніне дейін, Жүйелік операторға алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерацияның ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты ұсыну және осы ақпаратты Жүйелік оператормен келісу (бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына қалаларды күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін).
Жүйелік операторға берілген және осы тармақтың 8) тармақшасына сәйкес Жүйелік оператормен келісілген энергия өндіруші ұйымның генерациясының ықтимал электр қуатының мәні көрсетілген мәндерге бір рет түзету жол берілетін жылыту кезеңі басталған (аяқталған) айды қоспағанда, олар берілген есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде түзетуге жатпайды, бұл ретте, осы түзету энергия өндіруші ұйымның тиісті хаты (Жүйелік оператордың атына) және Жүйелік оператордың тиісті келісімі негізінде жүзеге асырылады және көрсетілген айдың жылыту кезеңі басталған (аяқталған) күннен басталатын бөлігі үшін ғана қолданылады.
Энергия өндіруші ұйым Жүйелік операторға осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген мерзімде алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерациялаудың ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты бермеген не осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген мерзімде көрсетілген ақпаратты (оны Жүйелік операторға ұсынғаннан кейін) Жүйелік оператормен келіспеген жағдайда, Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуаты сомасының және энергия өндіруші ұйымның тиісті күнтізбелік жылдың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемінің мәніне тең генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне энергия өндіруші ұйымның генерациясының ықтимал электр қуатының мәнін (алдағы күнтізбелік ай үшін) қосады.
Энергия өндіруші ұйым Жүйелік операторға оның құрамына кіретін электр станциялары генерациясының жұмыс электр қуатының мәні туралы ақпаратты алдағы тәуліктерге осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген мерзімде ұсынбаған не осы ақпаратты Жүйелік оператормен келіспеген жағдайда (оны Жүйелік операторға ұсынғаннан кейін), Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуаты сомасының және энергия өндіруші ұйымның тиісті күнтізбелік жылдың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемінің мәніне тең генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәнін (алдағы тәуліктерге) қосады.

29. Тестовые команды Системный оператор подает не чаще, чем три раза в календарный месяц. При этом временной интервал между тестовыми командами составляет не менее 3 (трех) календарных дней.
Не позднее, чем за 8 (восемь) часов до даты планируемой подачи тестовой команды, Системный оператор по оперативным каналам связи уведомляет соответствующую энергопроизводящую организацию о дате планируемой подачи тестовой команды с внесением соответствующих записей в оперативные журналы Системного оператора и данной энергопроизводящей организации.
Тестовые команды и уведомления о тестовой команде фиксируются в оперативных журналах дежурного персонала Системного оператора и соответствующих энергопроизводящих организаций.
Тестовые команды не подаются (отменяются) Системным оператором:
1) если в день планируемой подачи тестовой команды электрическая станция (электрические станции), входящая (входящие) в состав соответствующей энергопроизводящей организации, проходит (проходят) аттестацию электрической мощности генерирующих установок;
2) если день планируемой подачи тестовой команды приходится на период проведения природоохранных попусков воды через электрическую станцию (электрические станции), входящую (входящие) в состав соответствующей энергопроизводящей организации, либо на период ледостава, подтверждаемых распоряжением бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481;
3) в дни зимних месяцев календарного года: декабря, января и февраля месяцев (только для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил, а для также энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц), при условии своевременного (до времени подачи соответствующей тестовой команды) уведомления (по электронной почте) соответствующей энергопроизводящей организацией системного оператора о возникновении либо сохранении в день планируемой подачи тестовой команды аномального понижения температуры окружающего воздуха в районе (районах) нахождения электрической станции (электрических станций), входящей (входящих) в ее состав, с приложением электронной копии соответствующего штормового предупреждения от уполномоченного органа по гражданской защите и (или) уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;

29. Жүйелік оператор тестілік команданы күнтізбелік айда үш реттен жиі емес береді. Бұл ретте, тестілік командалар арасында уақытша аралық күнтізбелік 3 (үш) күннен кем бола алмайды.
Жүйелік оператор жедел байланыс арналары бойынша жоспарланған тестілік команда беру күніне дейін 8 (сегіз) сағаттан кешіктірмей Жүйелік оператордың және осы энергия өндіруші ұйымның жедел журналдарына тиісті жазбалар енгізе отырып, жоспарланған тестілік команда беру күні туралы тиісті энергия өндіруші ұйымды хабардар етеді.
Тестілік командалар Жүйелік оператордың және тиісті энергия өндіруші ұйымдардың кезекші персоналының жедел журналдарында тіркеледі.
Тестілік командаларды Жүйелік оператор мына жағдайларда бермейді (болдырмайды):
1) егер тестілік команданы беруді жоспарлаған күні тиісті энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станциясы (электр станциялары) генерацияланушы қондырғылардың электр қуатының аттестациясынан өтіп жатса;
2) егер тестілік команданы беруді жоспарлаған күн тиісті энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станциясы (электр станциялары) арқылы табиғи қорғалатын су жіберуге дайындалу мен іске асыру күндерімен 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларымен расталатын мұз қату кезеңіне сәйкес келетін болса;
3) күнтізбелік жылдың қысқы айларының күндері: желтоқсан, қаңтар және ақпан айлары (осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін ғана, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін) үшін жүйелік оператордың тиісті энергия өндіруші ұйымы оның құрамына кіретін (кіретін) электр станциясы (Электр станциялары) орналасқан ауданда (аудандарда) қоршаған ауа температурасының аномалдық төмендеуінің жоспарланған күні туындауы не сақталуы туралы уақтылы (тиісті тестілік командасын беру уақытына дейін) хабарлама (электрондық пошта бойынша) болған жағдайда, азаматтық қорғау жөніндегі уәкілетті органнан және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органнан тиісті дауылды ескертудің электрондық көшірмесін қоса бере отырып;

4) в случае возникновения в день планируемой подачи тестовой команды опасности перегруза контролируемых Системным оператором линий электропередачи (сечений), при этом, если данный перегруз возник в течение исполнения уже поданной тестовой команды, Системный оператор отменяет данную тестовую команду, и назначает другую дату и время ее подачи. После получения распоряжения Системного оператора об отмене исполнения тестовой команды, энергопроизводящая организация в кратчайшие сроки обеспечивает восстановление предыдущих (до указанного перегруза) режимов работы электрических станций, входящих в ее состав.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. В случае, если энергопроизводящая организация не осуществила по соответствующей команде Системного оператора действий, указанных в подпункте 1) или подпункте 2) пункта 32 настоящих Правил, либо если по результатам осуществления данных действий значение (округленное до десятых) средней скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности какой-либо задействованной в их осуществлении электрической станции энергопроизводящей организации окажется меньше соответствующего ее типу минимального значения средней скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности, указанного в Правилах проведения аттестации, либо в случае, если во время исполнения тестовой команды у одной или нескольких электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, имелись неисправности с автоматизированной системой коммерческого учета электрической энергии и (или) приборами телеметрии с автоматической трансляцией на диспетчерские пункты Системного оператора, тестовая команда Системного оператора считается невыполненной.";
пункты 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"53. Изменение договорного объема услуги по обеспечению в сторону уменьшения не допускается, за исключением следующих случаев:
1) перехода потребителя электрической энергии от одной энергоснабжающей организации (далее – первая ЭСО) к другой энергоснабжающей организации (другим энергоснабжающим организациям) (далее – другая (другие) ЭСО), осуществленного согласно законодательству Республики Казахстан в области электроэнергетики;
2) включения субъекта розничного рынка электрической энергии, максимальная мощность потребления которого учтена в договорном объеме услуги по обеспечению энергоснабжающей организации, в перечень потребителей рынка мощности, размещенный на интернет-ресурсе Системного оператора, и заключение им договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с единым закупщиком;

4) тестілік команданы беруді жоспарлаған күні Жүйелік оператор бақылайтын электр беру желілерінің (қималары) жүктемесінің асып кетуі қаупі туындаған жағдайда, бұл ретте, егер жүктеменің осы асып кетуі берілген тестілік команданы орындау ішінде туындаған болса, Жүйелік оператор аталған тестілік команданы жояды және оны берудің басқа күні мен уақытын белгілейді. Жүйелік оператордың тестілік команданың орындалуын тоқтату туралы өкімін алғаннан кейін энергия өндіруші ұйым қысқа мерзімде оның құрамына кіретін электр станциялары жұмысының алдыңғы (көрсетілген артық жүктемеге дейін) режимдерін қалпына келтіруді қамтамасыз етеді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Егер энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың тиісті командасы бойынша осы Қағидалардың 32-тармағы 1) тармақшасы немесе 2) тармақшасында көрсетілген іс-қимылдарды жүзеге асырмаса немесе осы іс-қимылдарды жүзеге асыру нәтижелері бойынша оларды жүзеге асыруға жұмылдырылған қандай да бір энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының электр қуатының артуының (азаюының) электр қуатының орташа жылдамдығының мәні (ондыққа дейін дөңгелектелген) ұлғаюының (азаюының) тиісті Аттестаттауды өткізу қағидаларында көрсетілген электр қуатын арттырудың (азайту) орташа жылдамдығының оның типіне сәйкес минималды мәнінің жылдамдығынан аз болған жағдайда, не егер тестілік команданы орындау кезінде энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін бір немесе бірнеше электр станцияларында электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесімен және (немесе) Жүйелік оператордың диспетчерлік пункттеріне автоматты түрде трансляциялаумен телеметрия аспаптарымен ақаулар болған жағдайда Жүйелік оператордың тестілік командасы орындалмаған болып саналады.";
53 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің азаю жағына өзгеруіне мынадай жағдайларды қоспағанда жол берілмейді:
1) электр энергиясын тұтынушы Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын, энергиямен жабдықтаушы бір ұйымнан (бұдан әрі - бірінші ЭЖҰ) энергиямен жабдықтаушы басқа ұйымға (басқа энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға) (бұдан әрі - басқа ЭЖҰ) ауысуға;
2) тұтынудың максималды қуаты энергиямен жабдықтаушы ұйымның қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемінде ескерілген электр энергиясының бөлшек нарығы субъектісін Жүйелік оператордың интернет-ресурсына орналастыраған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесіне енгізген және олардың бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасасуға;

3) заключения между двумя потребителями рынка мощности соглашения о частичной или полной передаче договорного объема услуги по обеспечению;
4) снижения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности.
54. При наступлении случая, указанного в подпункте 1) пункта 53 настоящих Правил, договорной объем услуги по обеспечению первой ЭСО уменьшается в пределах наименьшего из следующих двух значений электрической мощности потребителя электрической энергии: значения, учтенного в договорном объеме услуги по обеспечению первой ЭСО, и значения, равного той части увеличения договорного объема (договорных объемов) услуги по обеспечению другой (других) ЭСО, которая непосредственно связана с указанным переходом данного потребителя электрической энергии.
При наступлении случая, указанного в подпункте 2) пункта 53 настоящих Правил, договорной объем услуги по обеспечению энергоснабжающей организации уменьшается в пределах наименьшего из следующих двух значений электрической мощности указанного потребителя рынка мощности: значения, учтенного в договорном объеме услуги по обеспечению энергоснабжающей организации, и значения договорного объема услуги по обеспечению данного потребителя рынка мощности.
При наступлении случая, указанного в подпункте 3) пункта 53 настоящих Правил, договорные объемы услуги по обеспечению соответствующих (двух) потребителей рынка мощности изменяются на одно и то же значение (в абсолютном выражении). При этом, у передающего потребителя рынка мощности договорной объем услуги по обеспечению изменяется в меньшую сторону (уменьшается), у принимающего потребителя рынка мощности договорной объем услуги по обеспечению изменяется в большую сторону (увеличивается).
При наступлении случая, указанного в подпункте 4) пункта 53 настоящих Правил, текущий договорной объем услуги по обеспечению потребителя рынка мощности уменьшается на величину, варьирующуюся в пределах от нуля до значения, определяемого по следующей формуле:
∆сниж - предел величины уменьшения договорного объема услуги по обеспечению потребителя рынка мощности, МВт;
ДО – договорной объем услуги по обеспечению, в МВт;
ДОисх – максимальная в текущем календарного году электрическая мощность потребления, указанная в соответствующей прогнозной заявке на потребление, поданной потребителем рынка мощности в предыдущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, и включенная в соответствующий прогнозный спрос, в МВт;
ДОприем – суммарное значение увеличения договорного объема услуги по обеспечению рассматриваемого потребителя рынка мощности, осуществленное с начала календарного года согласно частям первой и третьей настоящего пункта, в МВт;
ДОпер – суммарное значение уменьшения договорного объема услуги по обеспечению рассматриваемого потребителя рынка мощности, осуществленное с начала календарного года согласно частям первой, второй и третьей настоящего пункта, в МВт.";

3) қуат нарығының екі тұтынушысы арасында қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе толық беру туралы келісім жасасуға;
4) қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының төмендеуі.
54. Осы Қағидалардың 53-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде бірінші ЭЖҰ-ны қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі электр энергияны тұтынушының электр қуатының келесідей екі ең аз мәні шегінде азайтылады: бірінші ЭЖҰ-ны қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінде ескерілген мәндер және осы тұтынушының электр энергиясын көрсетілген ауысуына тікелей байланысты басқа (басқа) ЭЖҰ-ны қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің (шарттық көлемдерінің) ұлғаю бөлігіне тең мәндер.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде энергиямен жабдықтаушы ұйымды қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі қуат нарығының көрсетілген тұтынушысының электр қуатының келесідей екі ең аз мәні шегінде азайтылады: энергиямен жабдықтаушы ұйымды қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінде ескерілген мәндер және және осы тұтынушыны қуат нарығымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің мәні.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде қуат нарығының тиісті (екі) тұтынушыларын қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемдері бірдей мәнге (абсолюттік мәнде) өзгереді. Бұл ретте, қуат нарығын беруші тұтынушыда қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі азаю жағына өзгереді (азаяды), қуат нарығын қабылдайтын тұтынушыда қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі арту жағына өзгереді (ұлғаяды).
Осы Қағидалардың 53-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде қуат нарығын тұтынушыны қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің ағымдағы шарттық көлемі нөлден бастап келесі формула бойынша айқындалатын мәнге дейінгі шектерде өзгеретін шамаға азайтылады:
∆азаю - қуат нарығын тұтынушыны қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін азайту шамасының шегі, МВт;
ДО - қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
ДОбаст - ағымдағы күнтізбелік жылда осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес өткен күнтізбелік жылда қуат нарығын тұтынушы берген және тиісті болжамды сұранысқа енгізілген тұтынуға тиісті болжамды өтінімде көрсетілген тұтынудың ең жоғары электр қуаты, МВт-пен;
ДОқабыл - осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес күнтізбелік жылдың басынан бастап жүзеге асырылған, қаралып отырған, тұтынушының қуат нарығын қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін ұлғайтудың жиынтық мәні МВт-да.";
ДОберу - осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес күнтізбелік жылдың басынан бастап жүзеге асырылған, қаралып отырған, тұтынушының қуат нарығын қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін азайтудың жиынтық мәні МВт-да.";

дополнить пунктами 55-1 и 55-2 следующего содержания:
"55-1. Изменение договорных объемов услуги по обеспечению, указанное в подпункте 3) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством совместной подачи соответствующими (двумя) потребителями рынка мощности единому закупщику заявки на изменение договорных объемов услуги по обеспечению (установленных на текущий календарный год) по форме, согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам (далее – заявка на изменение).
Заявка на изменение подается в течение календарного года, на который установлены соответствующие договорные объемы услуги по обеспечению, не позднее последнего числа расчетного периода (календарного месяца), начиная с которого планируется изменение данных договорных объемов услуги по обеспечению.
В случае, если заявка на изменение подана согласно частям первой и второй настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующие договоры на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения с учетом пункта 54 настоящих Правил, которые вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором подана указанная заявка на изменение.
55-2. Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 4) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи соответствующим потребителем рынка мощности единому закупщику заявки на уменьшение по форме, согласно приложению 6-2 к настоящим Правилам.
Заявка на уменьшение подается в течение календарного года, на который установлен соответствующий договорной объем услуги по обеспечению, не позднее последнего числа расчетного периода (календарного месяца), начиная с которого планируется уменьшение данного договорного объема услуги по обеспечению.
В случае, если заявка на уменьшение подана согласно частям первой и второй настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения с учетом пункта 54 настоящих Правил, которые вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором подана указанная заявка на уменьшение.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Приобретение (покупка) электрической энергии на рынке электрической энергии (далее – покупка) потребителем рынка мощности осуществляется при наличии заключенного с единым закупщиком договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки и отсутствия нарушения потребителем рынка мощности условий оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
При отсутствии у потребителя рынка мощности заключенного с единым закупщиком договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки или при наличии задолженности за оказанные услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у потребителя рынка мощности, единый закупщик информирует Системного оператора о необходимости отклонения при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии заявок данного потребителя по производству-потреблению электрической энергии на каждый час предстоящих суток. На основании предоставленной информации Системный оператор при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии отклоняет заявки данного потребителя по производству-потреблению электрической энергии на каждый час предстоящих суток.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 55-1 және 55-2 тармақтармен толықтырылсын:
"55-1. Осы Қағидалардың 53-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемдерін өзгерту қуат нарығының тиісті (екі) тұтынушылары бірыңғай сатып алушыға (ағымдағы күнтізбелік жылға белгіленген) қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемдерін өзгертуге арналған өтінімді (бұдан әрі-өзгертуге арналған өтінім) осы Қағидалардың 6-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде бірлесіп беруі арқылы жүзеге асырылады.
Өзгертуге өтінім қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің тиісті шарттық көлемдері белгіленген күнтізбелік жыл ішінде қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемінің деректерін өзгерту жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) соңғы күнінен кешіктірмей беріледі.
Егер өзгертуге өтінім осы тармақтың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес берілген жағдайда, бірыңғай сатып алушы электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге арналған тиісті шарттарға осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, өзгерістер енгізеді, олар аталған өзгертуге өтінім берілген есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.
55-2. Осы Қағидалардың 53-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін азайту осы Қағидаларға 6-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай сатып алушыға азайтуға арналған өтінімді нарықтың тиісті тұтынушысының беруі арқылы жүзеге асырылады.
Азайтуға өтінім қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің тиісті шарттық көлемі белгіленген күнтізбелік жыл ішінде қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің осы шарттық көлемін азайту жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) соңғы күнінен кешіктірмей беріледі.
Азайтуға өтінім осы тармақтың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес берілген жағдайда, бірыңғай сатып алушы электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге арналған тиісті шартқа осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, өзгерістер енгізеді, олар аталған өзгертуге өтінім берілген есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Электр энергиясы нарығында электр энергиясын сатып алу (сатып алу) (бұдан әрі - сатып алу) қуат нарығын тұтынушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге бірыңғай сатып алушымен жасалған шарт болған және қуат нарығын тұтынушының электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке ақы төлеу шарттарын бұзуы болмаған кезде жүзеге асырылады.
Электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге бірыңғай сатып алушымен жасалған қуат нарығын тұтынушыда шарт болмаған кезде немесе қуат нарығын тұтынушыда электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілген қызметтер үшін берешек болған кезде, Бірыңғай сатып алушы Жүйелік операторға электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру кезінде алдағы тәуліктің әрбір сағатына электр энергиясын өндіру-тұтыну бойынша осы тұтынушының өтінімдерін қабылдамау қажеттігі туралы хабарлайды. Берілген ақпараттың негізінде Жүйелік оператор электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру кезінде осы тұтынушының алдағы тәуліктің әрбір сағатына электр энергиясын өндіру-тұтыну жөніндегі өтінімдерін қабылдамайды.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"60. Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности определяются Системным оператором по итогам каждого расчетного периода (календарного месяца) по следующим методам:
1) по методу частичного усреднения – для всех потребителей рынка мощности, за исключением энергопередающих организаций и промышленных комплексов. При этом, при применении данного метода к энергоснабжающим организациям, в учет берется лишь электрическая мощность потребления субъектов розничного рынка электрической энергии, электроснабжение которых осуществляли энергоснабжающие организации;
2) по методу полного усреднения - для энергопередающих организаций;
3) по методу смежного усреднения - для промышленных комплексов.
Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности предоставляются Системным оператором единому закупщику в течение десяти рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в виде соответствующего акта о фактических максимальных значениях электрической мощности потребления потребителей рынка мощности по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, являющегося подтверждающим документом для расчета фактически оказанного потребителю рынка мощности единым закупщиком за расчетный период объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по данным автоматизированной системы коммерческого учета, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии по согласованным протоколам в центральную базу данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии Системного оператора. При отсутствии данных автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее - АСКУЭ) у Системного оператора, значения электрической мощности для каждого часа расчетного периода (календарного месяца), используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются как произведение фактического за расчетный период (календарный месяц) значения объема потребления электрической энергии данного потребителя рынка мощности, в МВт*ч (согласно факт-балансу производства-потребления электрической энергии), деленного на 1 (один) час, и соответствующего расчетному периоду (календарному месяцу) регионального профиля нагрузки, согласованного Системным оператором.

"60. Есеп айырысу кезеңі де (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушыларының электр қуатын тұтынуының нақты максималды мәндерін Жүйелік оператор әрбір есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындысы бойынша мына әдістермен айқындайды:
1) ішінара орташалау әдісі бойынша - энергия беруші ұйымдар мен өнеркәсіптік кешендерді қоспағанда, қуат нарығының барлық тұтынушылары үшін. Бұл ретте, осы әдісті энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қолданған кезде электрмен жабдықтауды энергиямен жабдықтаушы ұйымдар жүзеге асырған электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектілерін тұтынудың электр қуаты ғана есепке алынады;
2) толық орташаландыру әдісі бойынша - энергия беруші ұйымдар үшін;
3) аралас орташаландыру әдісі бойынша - өнеркәсіптік кешендер үшін.
Жүйелік оператор қуат нарығы тұтынушыларының электр қуатын тұтынуының есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) нақты максималды мәнін бірыңғай сатып алушыға тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушы қуат нарығының тұтынушысына электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша есеп айырысу кезеңінде нақты көрсеткен қызметтер көлемін есептеу үшін негізгі құжат болып табылатын осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті қуат нарығы тұтынушыларының электр қуатының нақты ең жоғары мәндері туралы акт түрінде ұсынады.
Қуат нарығы тұтынушысының тұтынатын электр қуатының есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) нақты максималды мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері Жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алуының автоматтандырылған жүйесінің орталық деректер базасына келісілген хаттамалар бойынша электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректер базасынан сағат бойынша есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі - ЭКЕАЖ) деректері болмаған жағдайда, есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушысының тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәнін анықтау кезінде пайдаланылатын есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әр сағаты үшін электр қуатының мәндері 1 (бір) сағатқа бөлінген және Жүйелік оператор келіскен жүктеменің өңірлік бейінінің тиісті есептік кезеңіне (күнтізбелік айына) тиісті есептік кезеңге (электр энергиясын өндіру-тұтыну факт-балансына сәйкес) электр энергиясын тұтыну көлемінің есептік кезеңдегі нақты мәнінің МВт*сағ көбейтіндісі ретінде айқындалады.

Региональный профиль нагрузки определяется региональной электросетевой компанией ежемесячно для прошедшего расчетного периода (календарного месяца), и в течение семи рабочих дней со дня завершения расчетного периода (календарного месяца) предоставляется Системному оператору на согласование регионального профиля нагрузки по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам. Региональная электросетевая компания публикует согласованный с Системным оператором региональный профиль нагрузки на своем официальном интернет-ресурсе в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Энергопроизводящие организации, включенные в реестр групп лиц, осуществляют реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику на централизованных торгах в объеме, не превышающем аттестованной электрической мощности, за вычетом:
1) максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта;
2) максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка;
3) максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления;
4) максимального в расчетном году значения электрической мощности поставок потребителям, являющимся субъектами оптового рынка и входящим с ними в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц.
В случае если в результате проведения внеочередной аттестации электрической мощности значение аттестованной электрической мощности энергопроизводящих организаций, включенных в реестр групп лиц, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенным с единым закупщиком по результатам централизованных торгов электрической мощностью, то указанный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности снижается до аттестованного значения.
Указанное в подпункте 3) настоящего пункта максимальное в расчетном году значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящих организаций, включенных в реестр групп лиц, учитываются за вычетом суммы значений электрических мощностей собственных нужд входящих в их состав электрических станций, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций.
Суммарная вычитаемая электрическая мощность и договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации суммарно подлежат изменению в пределах значения разности аттестованной электрической мощности и суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации, при условии подачи соответствующей заявки единому закупщику в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), предшествующего расчетному периоду (календарному месяцу), в котором планируется вышеуказанное изменение.";

Өңірлік жүктеме бейінін өңірлік электр желілік компания өткен есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін ай сайын айқындайды және есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Жүйелік операторға осы Қағидаларға 7-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірлік жүктеме профиліне келісуге ұсынылады. Өңірлік электр желілік компания Жүйелік оператормен келісілген өңірлік жүктеме бейінін осы Қағидаларға 7-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өзінің ресми интернет-ресурсында жариялайды.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдар бірыңғай сатып алушыға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді, төменде аталатындарды қоспағанда, орталықтандырылған сауда-саттықта аттестатталған электр қуатынан аспайтын көлемде өткізуді жүзеге асырады;
1) экспорттың есеп айырысу жылында ең жоғары электр қуаты;
2) бөлшек сауда нарығының субъектілеріне есеп айырысу жылында жеткізудің ең жоғары электр қуаты;
3) есеп айырысу жылында меншікті тұтынудың электр қуатының ең жоғарғы мәні;
4) көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын және олармен бір тұлғалар тобына кіретін, тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген тұтынушыларға есеп айырысу жылында жеткізудің электр қуатының ең жоғарғы мәні.
Электр қуатын кезектен тыс аттестаттауды өткізу нәтижесінде тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша бірыңғай сатып алушымен жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көрсетілген көлемі аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардың меншікті тұтынатын электр қуатының есеп айырысу жылындағы ең жоғары мәні тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, олардың құрамына кіретін электр станцияларының меншікті мұқтаждықтарының электр қуаттары мәндерінің сомасы шегеріле отырып есепке алынады.
Жиынтық шегерілетін электр қуаты және электр өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі жоғарыда көрсетілген өзгеріс жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің жиырмасыншы күнінен (күнтізбелік айдың) кешіктірілмейтін мерзімде бірыңғай сатып алушыға тиісті өтінім берген жағдайда, аттестатталған электр қуатының айырма мәні және жиынтық электр қуатының сомасы мен энергия өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі шегінде өзгертуге жатады.";

в Определении коэффициентов k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 приложения 2 к указанным Правилам:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Коэффициент k8 определяется по формуле:
Тпревыш – фактическое за расчетный период (календарный месяц) количество дней (суток), в течение каждого (каждой) из которых как минимум в рамках одного часа было зафиксировано превышение соответствующего данному часу среднего значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (в МВт), определенного по данным АСКУЭ, над соответствующим данному часу значением рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (в МВт), указанным в ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, более, чем на 1,0 % от указанного значения рабочей электрической мощности генерации (далее – Превышение);
Тм – количество дней в расчетном периоде (календарном месяце).
В случае, если Превышение произошло по причине исполнения энергопроизводящей организацией распоряжения (распоряжений) Системного оператора, данного (данных) в соответствии с подпунктом 11) пункта 3 статьи 12 Закона, то данное превышение не берется в учет при определении Тпревыш.
Значение коэффициента k8 до 1 января 2020 года приравнивается к единице.";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 6-1 и 6-2 согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Подпункт 4) пункта 53, часть четвертая пункта 54 и пункт 55-2 Правил действуют до 1 января 2021 года.
При этом, часть третья пункта 8 Определения коэффициентов k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 приложения 2 к Правилам распространяется на отношения, возникшие с 23 ноября 2019 года.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
Приложение 1 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 6 августа 2020 года № 273
Приложение 3
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма

көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшаның k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 коэффициенттерін айқындауда:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. k8 коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Тасыру - есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) нақты күн (тәулік) саны, олардың әрбір (әрбір) ішінде кемінде бір сағат шеңберінде ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалған, энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың (МВт) электр қуатының осы сағатына сәйкес келетін орташа мәнінен асып кетуі тіркелген, генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың тізімдемесінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының (МВт) осы сағатқа сәйкес келетін мәнінен генерациялаудың жұмыс электр қуатының көрсетілген мәнінен 1,0% - дан астам асып кету (бұдан әрі - Асып кету);
Тм - есеп айырысу кезеңіндегі күн саны (күнтізбелік айда).
Егер Т асыру энергия өндіруші ұйымның Заңның 12-бабы 3-тармағының 11) тармақшасына сәйкес Жүйелік оператордың осы өкімін (өкімдерін) орындауы себебінен болған жағдайда, онда бұл асып кету айқындау кезінде есепке алынбайды.
k8 коэффициентінің мәні 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін бірлікке теңестіріледі.";
3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес 6-1 және 6-2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ереженің 53-тармағының 4) тармақшасы, 54-тармағының төртінші бөлігі және 55-2-тармағы 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Бұл ретте Қағидаларға 2-қосымшаның k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 коэффициенттерін Айқындаудың 8-тармағының үшінші бөлігі 2019 жылғы 23 қарашадан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрі Н. Ногаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 6 тамыздағы
№ 273 Бұйрығына
1-қосымша
Электр қуаты нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан

Приложение 6-1
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Заявка на изменение договорных объемов услуги по обеспечению
В соответствии с подпунктом 3) пункта 53 и пунктом 54 Правил организации и
функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра
энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу (просим)
Вас уменьшить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к
несению нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по
обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с
________________________________________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности)
от ___________ 20___ года № _____, составляющий ____ МВт*, на ____ МВт**, и увеличить
объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки,
установленный на текущий 20__ год в договоре на оказание услуги по обеспечению
готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с
________________________________________________________________________________
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности),
от ___________ 20___ года № _____, составляющий ____ МВт*, на ____ МВт**,
начиная с текущего расчетного периода (календарного месяца) текущего года, в связи с
заключением соглашения о частичной или полной передаче договорного объема услуги по обеспечению.
Контактные телефон и электронный адрес: _________________________________
____________________________________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности
Контактные телефон и электронный адрес: _________________________________
____________________________________________________________________________
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности)
Прилагается копия соглашения о частичной или полной передаче договорного объема
услуги по обеспечению
от __________________ 20___ года *** № _______,
между ________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности)
и _____________________________________________________________________________
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности).
(Место указания должности уполномоченного лица передающего потребителя рынка мощности)
подпись
(Место указания фамилии имени, отчества (при его наличии) уполномоченного лица передающего потребителя рынка мощности)
(Место указания должности уполномоченного лица принимающего потребителя рынка мощности)
подпись
(Место указания фамилии имени, отчества (при его наличии) уполномоченного лица принимающего потребителя рынка мощности)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на изменение с точностью до десятых;
** - количество МВт указывается одно и то же.
Приложение 3 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 6 августа 2020 года № 273

6-1-қосымша
Нысан
Қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлемдерін өзгертуге өтінім
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуаты нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 53-тармағының 3) тармақшасына және 54-тармағына сәйкес қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе толық беру туралы келісім жасасуға байланысты, ағымдағы жылдың ағымдағы есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) бастап Сізден электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге
________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________ мен жасалған
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
___________ 20___ жылғы № _____ шартында белгіленген, ____ МВт* құрайтын жүктемені
көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін ____ МВтқа**
азайтуды және ___________________________________________________________________
____________________________________________________________________ мен жасалған
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
_____________ 20 ___ жылғы № _____ шартындағы белгіленген _______ МВт* құрайтын
ағымдағы 20 __ жылға белгіленген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз
ету бойынша қызмет көлемін ________ МВтқа** ұлғайтуды сұраймыз.
Байланыс телефоны және электрондық адресі: __________________________________
____________________________________________________________________________ мен
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
Байланыс телефоны және электрондық адресі: __________________________________
________________________________________________________________________________
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
Қосымша: _________________________
____________________________________________________________________________ мен
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
және ___________________________________________________________________________
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
арасында жасалған Қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе
толық беру туралы ______________ 20___ ж.*** № _______ келісімнің көшірмесі
(Қуат нарығын беруші тұтынушының уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету орны)
қолы
(Қуат нарығын беруші тұтынушының уәкілетті тұлғасының тегін, әкесінің атын (бар болса) көрсету орны)
(Қуат нарығын қабылдайтын тұтынушының уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету орны)
қолы
(Қуат нарығын қабылдайтын тұтынушының уәкілетті тұлғасының тегін, әкесінің атын (бар болса) көрсету орны)
Ескертпе:
* - электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер көлемінің сандық мәндері онға дейінгі дәлдікпен өзгертуге арналған өтінімде көрсетіледі;
** - МВт саны бірдей көрсетілуі тиіс;
*** - қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе толық беру туралы келісім жасалған күн өзгертуге өтінім беру күнімен сәйкес келуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 6 тамыздағы
№ 273 Бұйрығына
3-қосымша
Электр қуаты нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына

Приложение 6-2
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Заявка на уменьшение*
В соответствии с подпунктом 4) пункта 53 и пунктом 54 Правил организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу (просим) Вас уменьшить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с
____________________________________________________________________
(указать наименование потребителя рынка мощности)
от ___________ 20___ года № _____, составляющий ____ МВт*, на ____ МВт**, в связи со снижением значения электрической мощности потребления***.
Контактные телефон и электронный адрес: _________________________________
______________________________________________________________________
(указать наименование потребителя рынка мощности)
(Место указания должности уполномоченного лица потребителя рынка мощности)
подпись
(Место указания фамилии имени, отчества (при его наличии) уполномоченного лица потребителя рынка мощности)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на уменьшение с точностью до десятых;
** - определяется согласно пункту 54 настоящих Правил;
*** - описать причины снижения (в разрезе потребителей и их объемов снижения).

6-2-қосымша
Нысан
Азайтуға арналған өтінім
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) электр қуаты нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларының 53-тармағының 4) тармақшасына және 54-тармағына сәйкес Сізден электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған шартта белгіленген ағымдағы 20___ жылға арналған электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін
________________________________________________________________________________
(қуат нарығын тұтынушының атауын көрсету)
20___ жылғы____________ № _____, ___ МВт* құрайтын, тұтынудың электр қуаты мәнінің
төмендеуіне байланысты***.
Байланыс телефоны және электрондық мекенжайы:
________________________________________________________________________________
(қуат нарығын тұтынушының атауын көрсету)
(Қуат нарығын тұтынушының уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету)
қолы
(Қуат нарығын тұтынушының уәкілетті тұлғасының тегін, әкесінің атын (бар болса) көрсету)
Ескертпе:
* - электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлемінің сандық мәндері онға дейінгі дәлдікпен азайтуға арналған өтінімде көрсетіледі;
** - осы Қағиданың 54-тармағына сәйкес анықталады;
*** - төмендеу себептерін сипаттау (тұтынушылар және олардың төмендеу көлемдері бөлігінде).