О внесении изменений в приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 24 ноября 2015 года № 6001-15-7-6/486 "Об утверждении Правил технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи"
Приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 25 августа 2020 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2020 года № 21138
В соответствии с пунктом 6 Положения о Департаменте по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарате Верховного Суда Республики Казахстан), утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 1093, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 24 ноября 2015 года № 6001-15-7-6/486 "Об утверждении Правил технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12457, опубликован 25 декабря 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В ходе каждого судебного заседания суда первой инстанции ведется аудио-, видеозапись судебного заседания, за исключением случаев:
1) когда гражданское дело рассматривается без вызова сторон (приказное, упрощенное (письменное) производство);
2) если лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, при рассмотрении дела об административном правонарушении полностью признает свою вину, не заявляет о необходимости исследовать доказательства;

"Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 6001-15-7-6/486 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2020 жылғы 25 тамыздағы № 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 тамызда № 21138 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 3 қарашадағы № 1093 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) туралы ереженің 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 6001-15-7-6/486 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 12457 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 25 желтоқсанда жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану тәртібі";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мынадай:
1) азаматтық іс тараптарды шақырусыз қаралған кезде (бұйрық арқылы, оңайлатылған (жазбаша) іс жүргізу);
2) егер өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан тұлға әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау кезінде өз кінәсін толығымен мойындап, дәлелдемелерді зерттеу қажеттігі туралы мәлімдемесе;

3) технически неисправного оборудования, его отсутствия или невозможности применения по техническим причинам.
В случаях неявки в судебное заседание всех лиц, участвующих по гражданскому делу, либо когда судебное заседание проводится без исследования новых доказательств, вопрос о ведении протокола судебного заседания разрешается судьей.
При подготовке гражданского дела к судебному разбирательству в суде первой инстанции протокол ведется по ходатайству сторон либо по инициативе суда, а также в случаях, когда на этой стадии выносится решение по существу спора.";
второе предложение пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Не является перерывом остановка средств аудио-, видеозаписи с момента объявления присутствующим в зале судебного заседания об отложении судебного разбирательства, перерыве или удалении суда для принятия судебного решения и до момента его объявления либо возобновления судебного разбирательства.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи судебного заседания";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок доступа к аудио-, видеозаписи судебного заседания";
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"30. Представители лиц, пребывающих в местах принудительной изоляции, обеспечиваются возможностью ознакомления с аудио-, видеозаписью судебного заседания. По ходатайству лиц, участвующих в деле, рассматриваемом в порядке гражданского судопроизводства, а также их представителей судом представляется копия аудиозаписи в порядке, установленном настоящими Правилами.
31. По ходатайству лиц, указанных в пункте 28 настоящих Правил, судом предоставляется копия аудио-, видеозаписи судебного заседания на основании письменного заявления о выдаче копии аудио-, видеозаписи судебного заседания по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, за исключением гражданских дел, дел об административных правонарушениях.
Судом предоставляется копия аудиозаписи судебного заседания по гражданским делам, делам об административных правонарушениях, на основании письменного заявления о выдаче копии аудиозаписи судебного заседания по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При этом лицо предупреждается об ответственности за нарушение требований законодательства о защите персональных данных и об использовании полученной записи в целях, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил.
пункт 34 изложить в следующей редакции:
34. Копия аудио,- видеозаписи судебного заседания предоставляется по уголовным делам - в течение пяти суток с даты поступления ходатайства в суд.
Копия аудиозаписи судебного заседания по административным делам предоставляется в течение трех суток, а по гражданским делам – в течение пяти рабочих дней с даты поступления ходатайства в суд.";

3) жабдықтың техникалық ақауы, оның болмауы немесе техникалық себептерге байланысты қолдану мүмкін болмаған жағдайларды қоспағанда, бірінші сатыдағы соттың әрбір сот отырысының барысы аудио-, бейнежазбаға түсіріледі.
Азаматтық іске қатысушы барлық тараптар сот отырысына келмеген не сот отырысы жаңа дәлелдемелер зерттелместен өткізілетін жағдайларда, сот отырысының хаттамасын жүргізу туралы мәселені судья шешеді.
Азаматтық істі бірінші сатыдағы сотта сот талқылауына дайындау кезінде хаттама тараптардың өтінішхаты немесе соттың бастамасы бойынша, сондай-ақ осы сатыда даудың мәні бойынша шешім шығарылатын жағдайларда шығарылады.";
6-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот отырысы барысында аудио- немесе бейнежазба құралдары үздіксіз пайдаланылады. Сот отырысы залында қатысып отырғандарға сот талқылауын кейінге қалдыру, үзіліс немесе сот шешімін қабылдау үшін соттың кетуі туралы хабарлаған сәттен бастап және оның сот талқылауын хабарлаған немесе қайта бастаған кезге дейінгі аудио-, бейнежазба құралдарының тоқтап тұруы үзіліс болып есептелмейді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Сот отырысының аудио-, бейнежазбасын сақтау және жою тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Сот отырысының аудио-, бейнежазбасына қол жеткізу тәртібі";
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Мәжбүрлеп оқшаулау орындарында ұсталып отырған адамдардың сот отырысының аудио-, бейнежазбасымен танысуы мүмкіндігі қамтамасыз етілген. Осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен азаматтық сот ісін жүргізу бойынша іске қатысушы тараптардың және олардың өкілдерінің өтінішхаты бойынша аудиожазба көшірмелері ұсынылады.
31. Осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген адамдардың өтінішхаты бойынша сот осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша арыздың негізінде сот отырысының аудио-, бейнежазба көшірмесін, азаматтық істерді, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қоспағанда, ұсынады.
Сот азаматтық істер, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот отырысының аудиожазбасының көшірмесін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот отырысының аудиожазбасының көшірмесін беру туралы жазбаша арыздың негізінде береді.
Бұл ретте адам дербес деректерді қорғау туралы заңнаманың талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік туралы және алынған жазбаны осы Кағидалардың 2-тармағында көзделген мақсаттарда пайдалану туралы ескертіледі.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
34. "Қылмыстық істер бойынша сот отырысының аудио-, бейнежазба көшірмесі сотқа өтінішхат келіп түскен күннен бастап бес тәулік ішінде беріледі.
Сот отырысының аудиожазба көшірмесі әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша үш тәулік ішінде, ал азаматтық істер бойынша сотқа өтінішхат келіп түскен күннен бастап бес күн ішінде беріледі.";

Приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Отделу координации работы местных судов Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Департамента
по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда Республики
Н. АХМЕТЗАКИРОВ
Приложение к Приказу
Руководитель Департамента
от 25 августа 2020 года № 20
Приложение 1 к Правилам
технического применения
средств аудио-, видеозаписи,
обеспечивающих фиксирование
хода судебного заседания,
хранения и уничтожения аудио-,
видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи
форма
Судье __________________________
(Ф.И.О. (при его наличии),
наименование суда)
____________________________
от ____________________________
|(Ф.И.О.(при его наличии) заявителя)
____________________________
(место жительство, номер телефона)
Заявление о выдаче копии аудио-, видеозаписи судебного заседания
Прошу выдать мне копию аудио-, видеозаписи судебного заседания
от "___" ____________ 20___г. по уголовному делу /материалу
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________.
(на материальном (электронном) носителе/посредством информационного сервиса (нужное подчеркнуть).
Обязуюсь:
1) использовать предоставляемую аудио-, видеозаписи судебного заседания только в целях судопроизводства, а также в целях установления фактических данных;
2) не допускать распространение персональных данных, если при этом нарушаются права и свободы субъекта, а также затрагиваются законные интересы иных физических и (или) юридических лиц.
"____"_______________________20____г.
___________________________________.
Об установленной законом административной (статья 79 КоАП) и уголовной (статья 147 УК РК) ответственности за нарушение конституционных прав граждан, а также за нарушение Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" предупрежден.
Материальный (электронный) носитель без каких-либо записей прилагается.
Проинформирован и согласен, что прилагаемый материальный (электронный) носитель будет отформатирован и имеющаяся на нем информация будет удалена.
___________ ___________
(дата) (подпись)
Приложение 2 к Правилам
технического применения
средств аудио-, видеозаписи,
обеспечивающих фиксирование
хода судебного заседания,
хранения и уничтожения аудио-,
видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи
форма
Судье __________________________
(Ф.И.О. (при его наличии),
наименование суда)
____________________________
от ____________________________
(Ф.И.О.(при его наличии)
заявителя)
____________________________
(место жительство, номер телефона)
Заявление о выдаче копии аудиозаписи судебного заседания
Прошу выдать мне копию аудиозаписи судебного заседания от "___" ____________ 20___г.
по гражданскому делу, делу об административном правонарушении
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(на материальном (электронном) носителе/посредством информационного сервиса (нужное подчеркнуть).
Обязуюсь:

1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Жергілікті соттардың жұмысын үйлестіру бөлімі:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы Н. АХМЕТЗАКИРОВ
Департамент басшысы
2020 жылғы 25 тамызы
№ 20 Бұйрыққа қосымша
Сот отырысының барысын
түсіріп алуды қамтамасыз ететін
аудио-, бейнежазба құралдарын
техникалық қолдану, аудио-,
бейнежазбаны сақтау және жою,
аудио-, бейнежазбаға қол
жеткізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Судья_______________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
соттың атауы)
____________________________
____________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
____________________________
(тұрғылықты жері, телефон нөмірі)
Сот отырысының аудио-,бейнежазба көшірмесін беру туралы арыз
Маған_______________________________________________________________
20___ж "___" қылмыстық іс/материал бойынша сот отырысының аудио-, бейне жазба көшірмесін ________________________________________________________________
(материалдық (электрондық) жеткізгіште/ақпараттық сервис арқылы (астын сызыңыз) беруіңізді сұраймын.
Мыналарды:
1) ұсынылатын сот отырысының аудио-,бейнежазба көшірмесін тек сот ісін жүргізу мақсатында, сондай-ақ нақты деректерді анықтау мақсатында пайдалануға;
2) егер субъектінің құқықтары мен бостандықтары бұзылатын сондай-ақ озге де жеке және (немесе) заңды тұлғалардың заңды мүдделері қозғалатын болса, дербес деректерді таратуға жол бермеуге міндеттенемін.
20____ ж. "____" ________________________________ _______________
Азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзғаны, сонымен қатар "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзғаны үшін заңда белгіленген әкімшілік (ӘҚБтК-нің 79-бабы) және қылмыстық (ҚР ҚК-нің 147-бабы) жауаптылық туралы ескертілдім.
Материалдық (электрондық) жеткізгіш қандай да бір жазбаларсыз қоса беріліп отыр.
Қоса берілген материалдық (электрондық) жеткізгіштің форматталатыны және ондағы бар ақпараттың жойылатыны туралы хабардармын және онымен келісемін.
(күні) ________(қолы)__________
Сот отырысының барысын
түсіріп алуды қамтамасыз ететін
аудио-, бейнежазба құралдарын
техникалық қолдану, аудио-,
бейнежазбаны сақтау және жою,
аудио-, бейнежазбаға қол
жеткізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Судья_______________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
соттың атауы)
____________________________
____________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
____________________________
(тұрғылықты жері, телефон нөмірі)
Сот отырысының аудиожазба көшірмесін беру туралы арыз
Маған______________________________________________________________
20___ж "___" азаматтық және әкімшілік істер бойынша сот отырысының аудиожазба көшірмесін _____________________________________________________________
(материалдық (электрондық) жеткізгіште/ақпараттық сервис арқылы (астын сызыңыз) беруіңізді сұраймын.
Мыналарды:

1) использовать предоставляемую аудиозапись судебного заседания только в целях судопроизводства, а также в целях установления фактических данных;
2) не допускать распространение персональных данных, если при этом нарушаются права и свободы субъекта, а также затрагиваются законные интересы иных физических и (или) юридических лиц.
"____" _______________________20____ г.
___________________________________.
Об установленной законом административной (статья 79 КоАП) и уголовной (статья 147 УК РК) ответственности за нарушение конституционных прав граждан, а также за нарушение Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" предупрежден.
Материальный (электронный) носитель без каких-либо записей прилагается.
Проинформирован и согласен, что прилагаемый материальный (электронный) носитель будет отформатирован и имеющаяся на нем информация будет удалена.
___________ ___________
(дата) (подпись)

1) ұсынылатын сот отырысының аудиожазба көшірмесін тек сот ісін жүргізу мақсатында, сондай-ақ нақты деректерді анықтау мақсатында пайдалануға;
2) егер субъектінің құқықтары мен бостандықтары бұзылатын сондай-ақ озге де жеке және (немесе) заңды тұлғалардың заңды мүдделері қозғалатын болса, дербес деректерді таратуға жол бермеуге міндеттенемін.
20____ ж. "____" ________________________________ _______________
Азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзғаны, сонымен қатар, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзғаны үшін заңда белгіленген әкімшілік (ӘҚБтК-нің 79-бабы) және қылмыстық (ҚР ҚК-нің 147-бабы) жауаптылық туралы ескертілдім.
Материалдық (электрондық) жеткізгіш қандай да бір жазбаларсыз қоса беріліп отыр.
Қоса берілген материалдық (электрондық) жеткізгіштің форматталатыны және ондағы бар ақпараттың жойылатыны туралы хабардармын және онымен келісемін.
(күні) ________(қолы)__________