Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 493. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2020 года № 21252. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 303.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.05.2022 № 303 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 24-9) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 сентября 2020 года № 493
Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24-9) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют порядок и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттары, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелер және оның үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 493 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 қыркүйекте № 21252 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 30 мамырдағы № 303 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.05.2022 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 100-бабы 2-тармағының 24-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелер;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімінің үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 23 қыркүйегі
№ 493 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттары, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттары, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелер (бұдан әрі - Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 24-9) тармақшасына және 244-1-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелерді айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) транспортное средство – устройство, в том числе технически сложное изделие, предназначенное для перевозки людей, грузов или оборудования, установленного на нем, за исключением сельскохозяйственной техники;
2) промышленная сборка транспортного средства – система серийного производства транспортного средства, включающая в себя выполнение требований балльной системы оценки локализации, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам;
3) соглашение о промышленной сборке транспортного средства с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – Соглашение) – гражданско-правовой договор, заключаемый между уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности (далее – уполномоченный орган) и юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим производство транспортного средства (далее – производитель), в соответствии с гражданским законодательством, ратифицированными международными договорами Республики Казахстан и настоящими Правилами;
4) компонент к транспортному средству - составная часть конструкции транспортного средства, деталь, узел, комплектующее изделие, материал, химическая, лакокрасочная продукция и иное комплектующее, необходимые для производства транспортного средства.
3. Соглашение заключается с производителем по каждому коду товарной номенклатуры внешней экономической деятельности (далее – ТН ВЭД) транспортных средств на двадцатилетний срок на основании типовой формы такого соглашения, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Глава 2. Порядок и условия заключения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
4. Соглашение о промышленной сборке транспортных средств по кодам ТН ВЭД седельных тягачей (870120101 ТН ВЭД), автобусов (8702 ТН ВЭД), специальной техники (8705 ТН ВЭД), легковых (8703 ТН ВЭД) и грузовых автомобилей (8704 ТН ВЭД) с юридическими лицами Республики Казахстан, с которыми ранее не было заключено соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств, заключается в соответствии с настоящими Правилами, после выполнения начальных требований балльной системы оценки локализации, включая использование технологического оборудования согласно приложению 1 настоящих Правил.
5. Соглашение по кодам ТН ВЭД седельных тягачей, автобусов, специальной техники, легковых и грузовых автомобилей с юридическими лицами Республики Казахстан, с которыми ранее было заключено соглашение (многостороннее соглашение) о промышленной сборке моторных транспортных средств, прекращающее свое действие 31 декабря 2020 года, заключается только после выполнения ранее принятых условий и обязательств соглашения (многостороннего соглашения) о промышленной сборке моторных транспортных средств, включая выполнение технологических операций по сварке и окраске.
Допускается заключение многостороннего соглашения о промышленной сборке транспортных средств в рамках заключенного с одним из юридических лиц Республики Казахстан Соглашения, кроме многостороннего соглашения о промышленной сборке транспортных средств по кодам ТН ВЭД легковых автомобилей.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) көлік құралы – ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, адамдарды, жүктерді немесе өзінде орнатылған жабдықты тасымалдауға арналған құрылғы, оның ішінде техникалық жағынан күрделі бұйым;
2) көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру – осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес оқшалауды бағалаудың балдық жүйесі талаптарын орындауды қосатын, көлік құралдарын сериялық өндірісінің жүйесі;
3) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) мен Қазақстан Республикасының көлік құралдарының өндірісін жүзеге асыратын заңды тұлғасы (бұдан әрі - өндіруші) арасында азаматтық заңнамаға, Қазақстан Республикасының ратификацияланған халықаралық шарттарына және осы Қағидаларға сәйкес жасалатын азаматтық-құқықтық шарт;
4) көлік құралына компонент – көлік құралы конструкциясының құрамдас бөлігі, бөлшек, торап, жинақтауыш бұйым, материал, химиялық өнім, лак-бояу өнімі және көлік құралының өндірісі үшін қажетті өзге де жинақтауыш;
3. Келісім көлік құралдарына әрбір сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (бұдан әрі - СЭҚ ТН) әрбір коды бойынша өндірушімен 20 жыл мерзімге осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген үлгілік нысанға сәйкес жасалады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу тәртібі мен шарттары
4. Моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім бұрын жасалмаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ершікті тартқыштардың (СЭҚ ТН 870120101), автобустардың (СЭҚ ТН 8702), арнайы техниканың (СЭҚ ТН 8705), жеңіл (СЭҚ ТН 8703) және жүк (СЭҚ ТН 8704) автомобильдерінің СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім осы Қағидаларыға сәйкес технологиялық жабдықты пайдалануды қосатын оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің бастапқы талаптары осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес орындағаннан кейін жасалады.
5. 2020 жылғы 31 желтоқсанда өз күшін тоқтататын, моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім (көпжақты келісім) бұрын жасалған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ершікті тартқыштардың, автобустардың, арнайы техниканың, жеңіл және жүк автомобильдерінің СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды орындауды қоса алғанда, моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің (көпжақты келісімнің) бұрын қабылданған шарттары мен міндеттемелері орындалғаннан кейін ғана жасалады.
Жеңіл автомобильдердің СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы көпжақты келісімнен басқа, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының бірімен жасалған келісім шеңберінде көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы көпжақты келісімді жасасуға жол беріледі.

На заключаемые Соглашения, вступающие в силу после 1 января 2021 года, распространяются требования балльной системы оценки локализации в соответствии с настоящими Правилами и условиями заключения таких соглашений.
Выполнение ранее принятых условий и обязательств соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств по коду 8704 ТН ВЭД ЕАЭС дает право на заключение соглашения по кодам 8701 и 8705 ТН ВЭД ЕАЭС.
6. Многосторонние соглашения по кодам 8701-8705 ТН ВЭД ЕАЭС, за исключением кода 8703 ТН ВЭД ЕАЭС, заключаются уполномоченным органом с юридическим лицом Республики Казахстан, выполнившим ранее принятые условия и обязательства соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств, и другим юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим производство транспортных средств, при условии выполнения таким юридическим лицом технологических операций по сварке и окраске кузова или кабины в срок не превышающий двух лет с момента заключения многостороннего соглашения.
7. Соглашение по кодам ТН ВЭД транспортных средств, за исключением седельных тягачей, автобусов, специальной техники, легковых и грузовых автомобилей с юридическими лицами Республики Казахстан заключается без применения балльной системы оценки локализации в соответствии с техническими операциями, установленными приложением 4 настоящих Правил, при наличии основных средств не менее 700000-кратного (семистатысячекратного) размера месячного расчетного показателя.
8. В период действия Соглашения при соответствии бальной системе оценки локализации, юридическое лицо производит транспортные средства по соответствующему коду ТН ВЭД при выполнении следующих технологических операций:
установка и закрепление двигателя, подключение к двигателю механизмов управления;
установка задней подвески и (или) передней подвески;
установка системы выпуска газов;
установка и подключение аккумуляторной батареи, с проверкой бортовых электрических цепей;
установка ходовых колес;
заполнение тормозной и охлаждающей жидкостями;
проверка эффективности тормозной системы;
проведение контрольных испытаний готовых транспортных средств.
В случае наличия заключенного соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по мусоровозному оборудованию и пожарной надстройке совместимого с шасси производителя, то производитель мусоровоза и пожарной техники использует такое оборудование при производстве либо обеспечить выполнение следующих технологических операций:
раскрой и гибка заготовок, сборка, сварка, окраска кузова (бункера, контейнера, цистерны (сосуда) или надстройки специального назначения);
сборка, сварка подрамников (при наличии в конструкции);
монтаж кузова (бункера, контейнера), или цистерны (сосуда), или надстройки общего (специального) назначения и навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования (при наличии в конструкции).

2021 жылғы 1 қаңтардан кейін күшіне енетін Келісімдерге осы Қағидаларға және осы келісімдерді жасасу шарттарына сәйкес оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің талаптары қолданылады.
ЕАЭО СЭҚ ТН 8704 коды бойынша моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің бұрын қабылданған шарттары мен міндеттемелерін орындау ЕАЭО СЭҚ ТН 8701 және 8705 кодтары бойынша келісім жасасуға құқық береді.
6. ЕАЭО СЭҚ ТН 8703 кодын қоспағанда, ЕАЭО СЭҚ ТН 8701-8705 кодтары бойынша көпжақты келісімдерді уәкілетті орган моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің бұрын қабылданған шарттары мен міндеттемелерін орындаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғасымен және көлік құралдарын өндіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының басқа заңды тұлғасымен шанағын немесе кабинасын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды көпжақты келісім жасалған кезден бастап екі жылдан аспайтын мерзімде орындаған жағдайда осындай заңды тұлғамен жасайды.
7. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ершікті тартқыштардың, автобустардың, арнайы техниканың, жеңіл және жүк автомобильдерінен басқа СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім кемінде 700000 (жеті жүз мың) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде негізгі қаражат болған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген техникалық операцияларға сәйкес оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесін қолданусыз жасалады.
8. Келісімнің қолданылу кезеңінде оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес келген кезде заңды тұлға мынадай технологиялық операцияларды орындау кезінде СЭҚ ТН тиісті коды бойынша көлік құралдарын шығарады:
қозғалтқышты орнату және бекіту, басқару тетіктерін қозғалтқышқа қосу;
артқы және (немесе) алдынғы аспаларды орнату;
газ шығару жүйесін орнату;
ернеулік электр тізбектерін тексеріп, аккумулятор батареяларын орнату және қосу;
жүру доңғалақтарын орнату;
тежеуіштік және салқындатқыш сұйықтықпен толтыру;
тежеуіш жүйесінің тиімділігін тексеру;
дайын моторлы көлік құралдарына бақылау сынақтарын жүргізу:
Өндірушінің шассиімен үйлесімді қоқыс шығару жабдығы мен өрт қондырымы бойынша көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы жасалған келісім болған жағдайда, қоқыс тасығыш пен өрт техникасын өндіруші осындай жабдықты өндіріс кезінде пайдалануға не мынадай технологиялық операциялардың орындалуын қамтамасыз етеді:
дайындамаларды пішу және ию, шанақты (бункерлерді, контейнерлерді, цистерналарды (ыдыстарды) немесе арнайы мақсаттағы қондырмаларды) құрастыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтауларды құрастыру, дәнекерлеу (конструкцияда бар болса);
шанақты (бункерлерді, контейнерлерді) немесе цистерналарды (ыдыстарды) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырмаларды және аспалы жабдықты монтаждау;
басқару органдарын монтаждау;
электр жабдығы жүйесін, пневможабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса), гидрожабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса) монтаждау.

9. Требования балльной системы оценки локализации распространяются на заключаемые соглашения с момента вступления в силу, но не ранее 1 января 2021 года в соответствии с настоящими Правилами и условиями заключения таких Соглашений, за исключением Соглашений предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
10. Для заключения Соглашения согласно пункту 4 настоящих Правил, производитель направляет в уполномоченный орган письменное обращение в произвольной форме.
К обращению в рамках пункта 4 настоящих Правил, прилагаются следующие документы:
1) копии документов, подтверждающих организацию на предприятии технологических операций по сварке, окраске (включая катафорез по легковым автомобилям) и сборке кузова (кабины) не менее двух моделей – в отношении легковых автомобилей, не менее одной модели – в отношении седельных тягачей, автобусов, специальной техники и грузовых автомобилей по соответствующему коду ТН ВЭД с производственной мощностью предприятия при двухсменном режиме работы не менее двадцати пяти тысяч в год – в отношении легковых автомобилей, не менее десяти тысяч в год – в отношении седельных тягачей, специальной техники и грузовых автомобилей, не менее одной тысячи двухсот в год – в отношении автобусов.
Подтверждающими организацию на предприятии технологических операций по сварке, окраске (включая катафорез по легковым автомобилям) и сборке кузова (кабины) документами являются:
акт ввода в эксплуатацию производственных мощностей по сварке, окраске и сборке кузова (кабины) с указанием типа оборудования и производственной мощности;
декларация о происхождении оборудования или сертификат о происхождении оборудования по сварке, окраске и сборке кузова в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
документ, подтверждающий лицензионные права производства транспортного средства от владельца товарного знака и (или) конструкции транспортного средства;
копия одобрения типа транспортного средства по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС, заверенная руководителем производителя;
2) аудированная финансовая отчетность о наличии производственных активов в соответствии с начальными требованиями балльной системы оценки локализации, указанных в приложении 1 настоящих Правил;
3) проект плана-графика реализации Соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан в двух экземплярах, на государственном и русском языках по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - план-график), формируемый с учетом технологических операций.

9. Оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің талаптары осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген Келісімдерді қоспағанда осы Қағидаларға және осындай Келісімдер жасасу шарттарына сәйкес жасалған келісімдердің күшіне енген сәттен бастап, бірақ 2021 жылғы 1 қаңтардан ерте емес қолданылады.
10. Осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес келісімді жасау үшін өндіруші уәкілетті органға еркін нысанда жазбаша өтініш жібереді.
Осы Қағидалардың 4-тармағы шеңберінде өтінішке мынадай құжаттар:
1) екі ауысымдық жұмыс режимі кезінде кәсіпорынның өндірістік қуаты жеңіл автомобильдерге қатысты - жылына кемінде жиырма бес мың, ершікті тартқыштарға, арнайы техникаға және жүк автомобильдеріне қатысты - жылына кемінде он мың, автобустарға қатысты - жылына кемінде бір мың екі жүз болатын СЭҚ ТН-ның тиісті коды бойынша жеңіл автомобильдерге қатысты - кемінде екі модельді, ершікті тартқыштарға, автобустарға, арнайы техникаға және жүк автомобильдеріне қатысты кемінде бір модельді дәнекерлеу, бояу (жеңіл автомобильдер бойынша катафорезді қоса алғанда) және шанақты (кабинаны) құрастыру жөніндегі технологиялық операцияларды кәсіпорында ұйымдастыруды растайтын құжаттардың көшірмелері;
Дәнекерлеу, бояу (жеңіл автомобильдер бойынша катафорезді қоса алғанда) және шанақты (кабинаны) құрастыру жөніндегі технологиялық операцияларды кәсіпорында ұйымдастыруды растайтын құжаттар:
жабдықтың түрін және өндірістік қуатты көрсете отырып, шанақты (кабинаны) дәнекерлеу, бояу және құрастыру жөніндегі өндірістік қуаттарды пайдалануға беру актісі;
Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жабдықтың шығу тегі туралы декларация немесе шанақты дәнекерлеу, бояу және құрастыру жөніндегі жабдықтың шығу тегі туралы сертификат;
тауар таңбасының және (немесе) көлік құралы конструкциясының иесінен көлік құралын шығарудың лицензиялық құқықтарын растайтын құжат;
өндірушінің басшысы куәландырған ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша көлік құралының түрін мақұлдаудың көшірмесі;
2) осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің бастапқы талаптарына сәйкес өндірістік активтердің болуы туралы аудиттелген қаржылық есептілік;
3) технологиялық операцияларды ескере отырып қалыптастырылатын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді іске асырудың жоспар-кестесінің жобасы (бұдан әрі – жоспар-кесте) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде, екі данада қоса беріледі;

11. Для заключения Соглашения согласно пункту 5 настоящих Правил, производитель направляет в уполномоченный орган письменное обращение в произвольной форме не позднее 31 декабря 2020 года.
К обращению в рамках пункта 5 настоящих Правил, прилагаются следующие документы:
1) копии документов, подтверждающих выполнение ранее принятых условий и обязательств соглашения (многостороннего соглашения) о промышленной сборке моторных транспортных средств, включая выполнение технологических операций по сварке и окраске кузова (кабины) и достижения проектной мощности в случае невыполнения ранее принятых условий и обязательств соглашения (многостороннего соглашения) о промышленной сборке моторных транспортных средств в части неустранения или ненадлежащего устранения выявленных нарушений в месячный срок после получения уведомления от уполномоченного органа.
Подтверждающими документами выполнения ранее принятых условий и обязательств соглашения (многостороннего соглашения) о промышленной сборке моторных транспортных средств являются:
акт ввода в эксплуатацию производственных мощностей по сварке, окраске и сборке кузова (кабины) с указанием типа оборудования и производственной мощности;
акт приемки объекта в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
декларация о происхождении оборудования или сертификат о происхождении оборудования по сварке, окраске и сборке кузова (кабины) в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
документ, подтверждающий лицензионные права производства транспортного средства от владельца товарного знака и (или) конструкции транспортного средства;
копия одобрения типа транспортного средства по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС, заверенная руководителем производителя;
2) проект плана-графика в двух экземплярах, на государственном и русском языках по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, формируемый с учетом технологических операций.
12. Для заключения Соглашения согласно пункту 7 настоящих Правил, производитель направляет в уполномоченный орган письменное обращение в произвольной форме.
К обращению в рамках пункта 7 настоящих Правил, прилагаются следующие документы:
1) копии документов, подтверждающих организацию на предприятии производства транспортных средств, за исключением седельных тягачей, автобусов, специальной техники, легковых и грузовых автомобилей;
Подтверждающими документами организации на предприятии производства транспортных средств, за исключением седельных тягачей, автобусов, специальной техники, легковых и грузовых автомобилей являются:
финансовая отчетность с указанием основных средств на дату предоставления, заверенная подписью производителя;
документ, подтверждающий право выпуска транспортного средства;

11. Осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес Келісімді жасау үшін өндіруші 2020 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірмей уәкілетті органға еркін нысанда жазбаша өтініш жібереді.
Осы Қағидалардың 5-тармағы шеңберінде өтінішке мынадай құжаттар:
1) уәкілетті органнан хабарлама алғаннан кейін бір ай мерзімде анықталған бұзушылықтарды жоймау немесе тиісінше жоймау бөлігінде моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің (көпжақты келісімнің) бұрын қабылданған шарттары мен міндеттемелері орындалмаған жағдайда дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды орындауды және жобалық қуатты қоса алғанда, моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің (көпжақты келісімнің) бұрын қабылданған шарттары мен міндеттемелерінің орындалуын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің (көпжақты келісімнің) шарттары мен міндеттемелері орындалғандығын растайтын құжаттар:
жабдықтың түрін және өндірістік қуатты көрсете отырып, шанақты (кабинаны) дәнекерлеу, бояу және құрастыру жөніндегі өндірістік қуаттарды пайдалануға беру актісі;
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес объектіні пайдалануға қабылдау актісі;
Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жабдықтың шығу тегі туралы декларация немесе шанақты дәнекерлеу, бояу және құрастыру жөніндегі жабдықтың шығу тегі туралы сертификат;
тауар таңбасының және (немесе) көлік құралы конструкциясының иесінен көлік құралын шығарудың лицензиялық құқықтарын растайтын құжат;
өндірушінің басшысы куәландырған ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша көлік құралының түрін мақұлдаудың көшірмесі;
2) технологиялық операцияларды ескере отырып қалыптастырылатын жоспар-кестесінің жобасы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде, екі данада қоса беріледі;
12. Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес келісімді жасау үшін өндіруші уәкілетті органға еркін нысанда жазбаша өтініш жібереді.
Осы Қағидалардың 7-тармағы шеңберінде өтінішке мынадай құжаттар:
1) ершікті тартқыштардың, автобустардың, арнайы техниканың, жеңіл және жүк автомобильдерінен басқа СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өндіруді кәсіпорында ұйымдастыруды растайтын құжаттардың көшірмелері;
Ершікті тартқыштардың, автобустардың, арнайы техниканың, жеңіл және жүк автомобильдерінен басқа СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өндіруді кәсіпорында ұйымдастыруды растайтын құжаттар:
өндірушінің қолымен расталған ұсыну күніне негізгі қаражаттарды көрсете отырып қаржылық есептілігі
көлік құралын шығару құқығын растайтын құжаты болып табылады;

2) проект плана-графика в двух экземплярах, на государственном и русском языках по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, формируемый с учетом технологических операций.
13. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней рассматривает представленные документы, по итогам которого принимает решение о заключении Соглашения или об отказе в заключении Соглашения и письменно уведомляет об этом производителя.
Уполномоченный орган вправе организовать выезд комиссии в целях проверки на соответствие и достоверность представленных производителем документов с предварительным уведомлением производителя не менее чем за три рабочих дня. По итогам выездной проверки комиссия принимает протокольное решение и направляет его производителю течение трех рабочих дней после осуществления выезда. Сроки организации выездной проверки не включаются в срок рассмотрения уполномоченным органом документов, представленных в соответствии с пунктами 10, 11 и 12 настоящих Правил.
14. В случае принятия решения о заключении Соглашения, уполномоченный орган направляет производителю проект Соглашения и плана-график в двух экземплярах, на государственном и русском языках.
15. Производитель в течение десяти рабочих дней со дня получения проекта Соглашения и плана-графика направляет в уполномоченный орган, заверенные подписью производителя экземпляры проектов соглашения и плана-графика либо уведомление о мотивированном отказе в заключении Соглашения.
16. В случае непредоставления уполномоченному органу заверенных подписью производителя экземпляров проекта Соглашения и плана-графика в срок, установленный пунктом 15 настоящих Правил, производитель считается отказавшимся в заключении соглашения.
17. После получения экземпляров проекта Соглашения и плана-графика уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней подписывает, регистрирует Соглашение и план-график, а также направляет один экземпляр производителю.
Учет заключенных соглашений осуществляется уполномоченным органом.
18. Производителю отказывается в заключении Соглашения в следующих случаях:
1) представление неполного пакета документов, предусмотренных пунктами 10, 11 и 12 настоящих Правил;
2) установление недостоверности документов, представленных производителем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, в том числе в результате проверки комиссии.
Глава 3. Основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
19. В соглашение вносятся изменения и (или) дополнения по следующим основаниям:

2) технологиялық операцияларды ескере отырып қалыптастырылатын жоспар-кестесінің жобасы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде, екі данада қоса беріледі.
13. Уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде өндіруші ұсынған құжаттардың қарайды және келісім жасасу туралы немесе келісім жасасудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және өндірушіні жазбаша хабарлайды.
Уәкілетті орган өндірушіні кемінде үш жұмыс күні бұрын алдын ала хабардар ете отырып, өндіруші ұсынған құжаттардың сәйкестігін және дұрыстығын тексеру мақсатында комиссияның шығуын ұйымдастыруға құқылы. Көшпелі тексерудің қорытындылары бойынша комиссия хаттамалық шешім қабылдайды және оның шығуы жүзеге асырылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде өндірушіге жібереді. Көшпелі тексеру мерзімдері осы Қағидалардың 10, 11 және 12-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның қарау мерзіміне енгізілмейді.
14. Келісім жасасу туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті орган өндірушіге Келісім жобасын және жоспар-кестені мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жібереді.
15. Өндіруші Келісім жобасын мен жоспар-кестенің жобаларын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға өндірушінің қолымен расталған келісім мен жоспар-кесте жобаларының даналарын не болмаса келісімді жасасудан уәжді бас тарту туралы хабарламаны жібереді.
16. Уәкілетті органға өндірушінің қолымен расталған келісім мен жоспар-кесте жобаларының даналарын осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда өндіруші келісімді жасасудан бас тартқан болып саналады.
17. Келісім жобасының және жоспар-кестенің даналарын алғаннан кейін уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде келісімге және жоспар-кестеге қол қояды, тіркейді және бір данасын өндірушіге жібереді.
Жасалған келісімдерді есепке алуды уәкілетті орган жүзеге асырады.
18. Өндірушіге мынадай:
1) осы Қағидалардың 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған;
2) өндіруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің), оның ішінде комиссияны тексеру нәтижесінде дұрыс еместігін анықтаған жағдайларда келісім жасасудан бас тартады
3-тарау. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді өзгерту және бұзу үшін негіздемелер
19. Келісімге мынадай негіздер бойынша:

1) при внесении изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан, касающихся деятельности производителя, при условии, что они не приводят к ухудшению положений соглашения;
2) при исключении одной из сторон, в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением требований многостороннего соглашения либо по инициативе такой стороны;
3) в случае изменения наименования юридического лица;
4) в любых иных случаях, предусмотренных соглашением и (или) законодательством Республики Казахстан.
20. Соглашение расторгается в следующих случаях:
1) по соглашению сторон;
2) неустранения производителем выявленных нарушений в срок, указанный в уведомлении в одностороннем порядке по инициативе уполномоченного органа;
3) по инициативе производителя с предварительным уведомлением уполномоченного органа;
4) в иных случаях, предусмотренных соглашением и (или) законодательством Республики Казахстан.
21. При расторжении по основаниям, предусмотренным в подпунктах 2) и 3) пункта 20 настоящих Правил, соответствующая сторона должна уведомить другую сторону в порядке, предусмотренном в соглашении, за тридцать рабочих дней до предполагаемой даты расторжения соглашения.
22. При расторжении Соглашения, в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением производителем требований Соглашения, производителем возмещаются предоставленные с даты заключения Соглашения льготы по соответствующему коду ТН ВЭД в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Соглашением.
При расторжении многостороннего соглашения c одной из сторон, в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением требований многостороннего соглашения, данной нарушившей стороной производится возмещение всех льгот, предоставленных ей с даты заключения многостороннего соглашения.
Глава 4. Бальная система оценки локализации производства в отношении седельных тягачей, автобусов, специальной техники, легковых и грузовых автомобилей
23. В рамках реализации Соглашения уполномоченным органом производится оценка применения производителем при производстве транспортных средств изделий и компонентов к транспортному средству, производимых на территории стран участниц Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, а также технологические операции по сборке транспортных средств и иных требований, по итогам которой производителю присваиваются баллы в соответствии с приложениями 2 и 3 настоящих Правил по каждому коду ТН ВЭД транспортного средства.
24. В целях стимулирования производителей по применению при производстве транспортных средств дополнительных изделий и компонентов к транспортным средствам, производимым на территории стран участниц Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, технологических операции и иных требований согласно приложениям 2 и 3 настоящих Правил для промышленной сборки транспортных средств устанавливается пороговые баллы, которые увеличиваются каждые пять лет.

1) осы Келісімнің ережелерін нашарлатуға әкелмеген жағдайда өндірушінің қызметіне қатысы Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде;
2) тараптардың бірі көпжақты келісімнің талаптарын орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты не осындай тараптың бастамасы бойынша шығарылған кезде;
3) заңды тұлғаның атауы өзгерген жағдайда;
4) келісімде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кез келген өзге де жағдайларда өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
20. Келісім мынадай негіздер бойынша:
1) тараптардың келісімі бойынша;
2) өндіруші анықталған бұзушылықтарды, хабарламада көрсетілген мерзімде, уәкілетті органның бастамасы бойынша бір жақты тәртіпте жоймаған жағдайда;
3) уәкілетті органды алдын ала хабардар ете отырып, өндірушінің бастамасы бойынша;
4) келісімде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда бұзылады.
21. Осы Қағидалардың 21-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша Келісім бұзылған кезде тиісті тарап келісімді бұзудың болжамды күніне дейін отыз жұмыс күні бұрын Келісімде көзделген тәртіппен екінші тарапты хабардар етуі тиіс.
22. Өндіруші Келісімнің талаптарын орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты Келісімді бұзған кезде өндіруші Келісім жасалған күннен бастап Қазақстан Республикасының заңнамасына және Келісімге сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша ұсынылған жеңілдіктерді өтейді.
Тараптардың бірінің көпжақты келісімнің талаптарын орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты көпжақты келісім бұзылған жағдайда, оны бұзған тарап көпжақты келісім жасалған күннен бастап оған берілген барлық жеңілдіктерді өтейді.
4-тарау. Ершікті тартқыштарға, автобустарға, арнайы техника мен жеңіл және жүк автокөліктерге қатысты өндірісті оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесі
23. Келісімді іске асыру шеңберінде уәкілетті орган Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы елдердің және Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін көлік құралына көлік құралдарын өндіру кезінде бұйымдар мен құрауыштарды, сондай-ақ көлік құралдарын құрастыру жөніндегі технологиялық операцияларды және өзге де талаптарды қолдануды бағалауды жүргізеді, оның қорытындысы бойынша өндірушіге осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларына сәйкес көлік құралының СЭҚ ТН әрбір коды бойынша балл беріледі.
24. Өндірушілерді көлік құралдарын өндіру кезінде осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы елдердің және Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін көлік құралдарына қосымша бұйымдар мен құрауыштарды, технологиялық операцияларды және өзге де талаптарды қолдану бойынша ынталандыру мақсатында көлік құралдарын өнеркәсіптік жинау үшін әрбір бес жыл сайын ұлғайтылатын шекті балдар белгіленеді.

Пороговое значение, которое должно быть достигнуто производителем при заключении и в период действия Соглашения, составляет 3000 баллов. Каждые последующие пять лет пороговое значение будет увеличиваться на 2000 баллов. В случае превышения баллов, превышающих пороговое значение, установленное на текущий период, то указанные баллы учитываются при расчете порогового значения на следующий период.
25. В случае не достижения производителем порогового значения в период действия Соглашения, Соглашение расторгается в соответствии с подпунктом 2) пункта 20 настоящих Правил.
26. Уполномоченный орган направляет производителю подтверждение оценки локализации производства транспортных средств при заключении Соглашения с указанием баллов согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам в письменном виде (далее – Письмо-подтверждение).
27. Письмо-подтверждение актуализируется при применении производителем дополнительных изделий и компонентов к транспортным средствам, производимым на территории стран участниц Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, технологических операции и иных требований согласно приложениям 2 и 3 настоящих Правил для промышленной сборки транспортных средств.
28. Актуализация Письма-подтверждения производится по письменному заявлению производителя в уполномоченный орган и в соответствии с Планом-графиком с представлением подтверждающих документов.
29. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней рассматривает представленные документы, по итогам которого выдает актуализированное письмо-подтверждение или письменно уведомляет производителя об отказе в актуализации в случае установления недостоверности документов, представленных производителем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Приложение 1 к Правилам и
условиям заключения,
а также основаниям для
изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке транспортных средств с
юридическими лицами
Республики Казахстан
Начальные требования балльной системы оценки локализации
Перечень начальных требований для промышленной сборки в Республике Казахстан
1.
в отношении производства легковых автомобилей для юридических лиц, с которыми ранее не было заключено соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств
1)
Наличие производственных активов не менее 18 млн. МРП
2)
Производственная мощность не менее 25 тыс. единиц в год при двусменном режиме работы
3)
Сварка кузова не менее двух моделей
4)
Окраска кузова, включая катафорез, не менее двух моделей
5)
Сборка транспортного средства (монтаж силового агрегата, задней оси, выпускной системы, элементов электрооборудования, элементов подвески, проведение контрольных испытаний готовых транспортных средств)
2.
в отношении производства седельных тягачей, автобусов, специальной техники и грузовых автомобилей для юридических лиц, с которыми ранее не было заключено соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств

Өндіруші келісім жасасу кезінде және оның қолданылу кезеңінде қол жеткізуге тиіс шекті мән 3000 баллды құрайды. Әрбір келесі бес жыл сайын шекті мән 2000 балға ұлғайтылатын болады. Ағымдағы кезеңге белгіленген шекті мәннен баллдар асып кеткен жағдайда, көрсетілген баллдар келесі кезеңге арналған шекті мәнді есептеу кезінде ескеріледі.
25. Өндіруші Келісімнің қолданылуы кезінде шекті мәнге қол жеткізбеген жағдайда, Келісім осы Қағидалардың 20-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бұзылады.
26. Уәкілетті орган осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес баллдарды көрсете отырып, келісім жасасу кезінде көлік құралдары өндірісін оқшаулауды бағалауды растауды жазбаша түрде (бұдан әрі – растау хаты) өндірушіге жібереді.
27. Растау хаты өндірушінің көлік құралдарын өнеркісіптік құрау үшін осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы елдердің және Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін көлік құралдарына қосымша бұйымдар мен құрауыштарды, технологиялық операцияларды және өзге де талаптарды қолдану кезінде өзектендіріледі.
28. Растау хатын өзектендіру өндірушінің уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсына отырып, жазбаша өтініші бойынша және жоспар-кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
29. Уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды, оның қорытындысы бойынша жаңартылған растау хатын береді немесе өндіруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған жағдайда, өндірушіні растау хатын жаңартудан бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен көлік
құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы келісім
жасасу қағидалары мен
шарттары, сондай-ақ оны
өзгерту және бұзу үшін
негіздемелеріне
1-қосымша
Оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің бастапқы талаптары
Қазақстан Республикасында өнеркәсіптік құрастыру үшін бастапқы талаптар тізбесі
1.
моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім бұрын жасалмаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен жеңіл автомобильдерін өндіруге қатысты
1)
18 млн. АЕК-тен кем емес өндірістік активтердің болуы
2)
Екі ауысымдық режимде өндірістік қуаты жылына 25 мың бірліктен кем емес болуы
3)
Кемінде шанақтың екі моделін дәнекерлеу
4)
Катафорезді қоса алғанда, кемінде шанақтың екі моделін бояу
5)
Көлік құралын құрастыру (күштік агрегатты, артқы осьті, шығару жүйесін, электр жабдығының элементтерін, аспа элементтерін монтаждау, дайын көлік құралдарына бақылау сынақтарын жүргізу)
2.
Моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім бұрын жасалмаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ершікті тартқыштар, автобустар, арнайы техника және жүк автомобильдерін өндіруге қатысты

1)
Наличие производственных активов не менее 750 тыс. МРП – в отношении седельных тягачей, автобусов, специальной техники и грузовых автомобилей
2)
Производственная мощность не менее 10 тыс. единиц в год при двусменном режиме в отношении седельных тягачей, специальной техники и грузовых автомобилей и не менее 1,2 тыс. единиц – в отношении автобусов
3)
Сварка кузова не менее одной модели – в отношении автобусов, сварка кабины не менее одной модели – в отношении седельных тягачей, специальной техники и грузовых автомобилей
4)
Окраска кузова не менее одной модели – в отношении автобусов, окраска кабины не менее одной модели – в отношении седельных тягачей, специальной техники и грузовых автомобилей

1)
ершікті тартқыштарға, автобус, арнайы техникаға және жүк автомобильдеріне қатысты – 750 мың АЕК-тен кем емес өндірістік активтердің болуы
2)
Екі ауысымдық режимде өндірістік қуаты жылына ершікті тартқыштарға, арнайы техникаға және жүк автомобильдеріне қатысты - жылына кемінде он мың, автобустарға қатысты - жылына кемінде бір мың екі жүз болуы
3)
Автобустарға қатысты кемінде шанақтың бір моделін дәнекерлеу, ершікті тартқыштар, арнайы техника және жүк автомобильдеріне қатысты кемінде кабинаның бір моделін дәнекерлеу
4)
Автобустарға қатысты кемінде шанақтың бір моделін бояу, ершікті тартқыштар, арнайы техника және жүк автомобильдеріне қатысты кемінде кабинаның бір моделін бояу

4)
Наличие обучающих центров в структуре предприятия целях подготовки кадров или обучение персонала в целях повышения квалификации
100
5)
Реализация системы дуального обучения на предприятии: наличие договоров с высшими учебными заведениями и колледжами, учебных программ и планов
30
6)
Наличие учебной инфраструктуры: оборудованных учебных классов, тренировочных площадок, учебного оборудования
20
7)
Наличие системы производственных стажировок и практики для студентов и преподавателей высших и средних учебных заведений: программы стажировок, сертификаты, списки
30

4)
Кадрларды даярлау мақсатында кәсіпорын құрылымында оқыту орталықтарының болуы немесе біліктілікті арттыру мақсатында персоналды оқыту
100
5)
Кәсіпорында дуальді оқыту жүйесін іске асыру: жоғары оқу орындарымен және колледждермен шарттардың, оқу бағдарламалары мен жоспарларының болуы
30
6)
Оқу инфрақұрылымының: жабдықталған оқу сыныптары, жаттығу алаңдары, oқу жабдықтарыболуы
20
7)
Жоғары және орта оқу орындарының студенттері мен оқытушылары үшін өндірістік тағылымдамалар мен практика жүйесінің: тағылымдамалар бағдарламалары, сертификаттар, тізімдерінің болуы
30

8)
Участие в государственных программах профессиональной подготовки кадров, дуального обучения и развития человеческих ресурсов
30
9)
Применение технологий по цифровизации и (или) информационных технологий, направленных на автоматизацию процессов, повышению производительности и эффективности
200
10)
За каждые 5% экспорта произведенных транспортных средств в год
250
11)
Создание технологического и/или индустриального парка для малых производителей компонентов

8)
Кадрларды кәсіби даярлаудың, дуальді оқытудың және адами ресурстарды дамытудың мемлекеттік бағдарламаларына қатысу
30
9)
Процестерді автоматтандыруға, өнімділік пен тиімділікті арттыруға бағытталған цифрландыру және/немесе ақпараттық технологиялар бойынша технологияларды қолдану
200
10)
Жылына өндірілген көлік құралдары экспортының әрбір 5% үшін
250
11)
Компонентердің шағын өндірушілері үшін технологиялық және/немесе индустриялық паркті құру

1)
Патенты на изобретения (за каждый патент, полученный за предыдущий год)
100
2)
НИОКР (за каждый 0,05 % от выручки)
50
3)
Применение "зеленых" технологий, соответствующих экологическим стандартам (ISO 14001, ISO 9004, ISO 9001, ISO 9014) и/или участие в "зеленых" проектах/инициативах
100
4)
Наличие обучающих центров в структуре предприятия целях подготовки кадров или обучение персонала в целях повышения квалификации
100

1)
Өнертабысқа патенттер (өткен жылы алынған әрбір патент үшін)
100
2)
ҒЗТКЖ (түсімнің әрбір 0,05% үшін)
50
3)
Экологиялық стандарттарға (ISO 14001, ISO 9004, ISO 9001, ISO 9014) сәйкес келетін "жасыл" технологияларды қолдану және/немесе "жасыл" жобаларға/бастамаларға қатысу
100
4)
Кадрларды даярлау мақсатында кәсіпорын құрылымында оқыту орталықтарының болуы немесе біліктілікті арттыру мақсатында персоналды оқыту
100

5)
Реализация системы дуального обучения на предприятии: наличие договоров с высшими учебными заведениями и колледжами, учебных программ и планов
30
6)
Наличие учебной инфраструктуры: оборудованных учебных классов, тренировочных площадок, учебного оборудования
20
7)
Наличие системы производственных стажировок и практики для студентов и преподавателей высших и средних учебных заведений: программы стажировок, сертификаты, списки
30

5)
Кәсіпорында дуальді оқыту жүйесін іске асыру: жоғары оқу орындарымен және колледждермен шарттардың, оқу бағдарламалары мен жоспарларының болуы
30
6)
Оқу инфрақұрылымының: жабдықталған оқу сыныптарының, жаттығу алаңдарының, oқу жабдықтарының болуы
20
7)
Жоғары және орта білім беру оқу орындарының студенттері мен оқытушылары үшін өндірістік тағылымдамалар мен практика жүйесінің: тағылымдамалар бағдарламаларының, сертификаттардың, тізімдерінің болуы
30

* комплектующие изделия и материалы, произведенные на территории Республики Казахстан. Допускается использование комплектующих изделий и материалов, не произведенных на территории Республики Казахстан в случае несовместимости изделий и материалов для производства транспортного средства с предоставлением всех необходимых подтверждающих документов в уполномоченный орган с применением коэффициента 0.5.
Приложение 4 к Правилам и
условиям заключения,
а также основаниям для
изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке транспортных средств с
юридическими лицами
Республики Казахстан
Технологические операций по производству транспортных средств, за исключением седельных тягачей, автобусов, специальной техники, легковых и грузовых автомобилей
Код (группа) ТН ВЭД ЕАЭС*
Наименование транспортного средства
Технологические операции**
8429
Дорожно-строительная техника (Экскаваторы – погрузчики)
1. Осуществление на момент старта производства (новое производство) или на момент заключения соглашения (действующее производство):
1) сборка рамы;
2) сборка грузоподъемной стрелы;
3) установка кабины (при наличии в конструкции);
4) установка гидробака;
5) установка топливного бака;
6) установка балластных и балансирных грузов;
7) установка пластиковых деталей интерьера и экстерьера;
8) сборка и монтаж силовой установки;
9) сборка и монтаж гидрооборудования;
10) монтаж заднего моста;
11) сборка и установка шарнирной опоры;
12) установка маслопроводов гидросистемы;
13) сборка и установка масляного и водяного радиатора;
14) монтаж кабины;
15) монтаж стекол кабины (при наличии в конструкции);
16) установка сидения;
17) монтаж систем электрооборудования, фар, фонарей;
18) сборка и установка щитка приборов и жгутов электропроводки;
19) установка аккумуляторной батареи;
20) сборка и установка облицовки;
21) установка передних и задних колес;
22) заправка эксплуатационных жидкостей;
23) испытания и проверка систем погрузчика.
2. Осуществление во второй год с момента заключения соглашения или с момента старта производства следующих операций, в дополнение к операциям, осуществляемым с момента заключения соглашения или с момента старта производства:
1) изготовление, включая раскрой, гибку, сварку, окраску ковшей.
3. Осуществление в пятый год с момента заключения соглашения с момента старта производства следующих операций, в дополнение к операциям, осуществляемым с момента заключения соглашения или с момента старта производства:
1) изготовление, включая раскрой, гибку, сварку, окраску гидробака;

* Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген жиынтықтаушы бұйымдар мен материалдар. Көлік құралын өндіру үшін бұйымдар мен материалдар үйлеспейтін жағдайда, уәкілетті органға барлық қажетті растайтын құжаттарды ұсына отырып, Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмеген жинақтаушы бұйымдар мен материалдарды пайдалануға 0.5 коэффициентін қолданумен жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен көлік
құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы келісім
жасасу қағидалары мен
шарттары, сондай-ақ оны
өзгерту және бұзу үшін
негіздемелеріне
4-қосымша
Ершікті тартқыштарды, автобустарды, арнайы техниканы, жеңіл және жүк автомобильдерін қоспағанда, көлік құралдарын өндіру бойынша технологиялық операциялар
ЕАЭО СЭҚ ТН* коды
Көлік құралының атауы
Технологиялық операциялар**
8429
Жол-құрылыс техникасы (Экскаватор-тиегіштер)
1.Өндіріс басталған сәтте (жаңа өндіріс) немесе келісім жасалған сәтте (қолданыстағы өндіріс) мыналарды :
1) жақтауды құрастыруды;
2) жүк көтергіш бумды құрастыруды;
3) кабинаны орнатуды (конструкцияда бар болса);
4) гидробакты орнатуды;
5) отын багын орнатуды;
6) балласты және теңгермелі жүктерді орнатуды;
7) ішкі және сыртқы пластикалық бөлшектерді орнатуды;
8) қуатты қондырғыны құрастыруды және монтаждауды;
9) гидроқұрылғыларды құрастыруды және монтаждауды;
10) артқы осьті монтаждауды;
11) топсалы тіректі құрастыру және орнатуды;
12) гидрожүйенің май құбырларын орнатуды;
13) май және су радиаторын құрастыруды және орнатуды;
14) кабинаны монтаждауды;
15) кабинаның шыныларын монтаждауды (конструкцияда бар болса);
16) орындықты орнатуды;
17) электр жабдықтары, фаралар, шамдар жүйелерін монтаждауды;
18) аспаптар қалқаны мен электр сымдарының бұрауларын құрастыруды және орнатуды;
19) аккумулятор батареясын орнатуды;
20) қаптауды құрастыруды және орнатуды;
21) алдыңғы және артқы дөңгелектерді орнатуды;
22) пайдалану сұйықтықтарына май құю;
23) тиегіш жүйелерін сынауды және тексеруді жүзеге асыру.
2. Келісім жасалған сәттен бастап немесе өндіріс басталған сәттен бастап екінші жылы келісім жасалған сәттен бастап немесе өндіріс басталған сәттен бастап жүзеге асырылатын операцияларға қосымша мынадай операцияларды жүзеге асыру:
1) пішуді, июді, дәнекерлеуді, бояуды қоса алғанда, шөміштерді дайындау.
3. Келісім жасалған сәттен бастап немесе өндіріс басталған сәттен бастап бесінші жылы келісім жасалған сәттен бастап немесе өндіріс басталған сәттен бастап жүзеге асырылатын операцияларға қосымша мынадай операцияларды:
1) пішуді, июді, дәнекерлеуді, бояуды қоса алғанда, гидробакты дайындауды;

2) изготовление, включая раскрой, гибку, сварку, окраску топливного бака.
4. Осуществление в седьмой год с момента заключения соглашения с момента старта производства следующих операций, в дополнение к операциям, осуществляемым с момента заключения соглашения или с момента старта производства:
1) изготовление, включая раскрой, гибку, сварку, окраску, сборку рамы.
8703
Снегоболотоход, снегоход, квадроцикл
1. Осуществление на момент старта производства (новое производство) или на момент заключения соглашения (действующее производство) и в последующие годы с момента заключения соглашения или с момента старта производства следующих операций и требований:
1) изготовление рамы;
2) монтаж силового агрегата;
3) монтаж электрооборудования;
4) сборка транспортного средства;
5) проведение контрольных испытаний.
8716
Прицепы, полуприцепы, прицеп-цистерны, полуприцеп-цистерны, включая прицепы для легковых автомобилей
Осуществление (включая раскрой и гибку заготовок) производства, включая сборку, сварку и окраску прицепа, полуприцепа, прицепа-цистерны, полуприцепа-цистерны, а также выполнение не менее 4 из следующих операций:
1) cборка несущей рамы, подрамников (при наличии в конструкции);
2) сварка несущей рамы, подрамников (при наличии в конструкции);
3) покраска несущей рамы, подрамников (при наличии в конструкции);
4) монтаж силовой установки (при наличии в конструкции), обеспечивающей питание систем;
5) монтаж мостов (осей) и подвесок (при наличии в конструкции);
6) монтаж системы электрооборудования;
7) системы пневмооборудования (при наличии в конструкции);
8) системы гидрооборудования (при наличии в конструкции);
9) изготовление оси (для прицепов легковых автомобилей);
10) изготовление дышла (при наличии в конструкции);
11) монтаж рессор и амортизаторов;
12) монтаж электрооборудования;
13) монтаж бортов и пола;
14) проведение контрольных испытаний.
Примечание:
*ТН ВЭД ЕАЭС – единая товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
**Технологические операции применяются при наличии упоминаемых частей и узлов в конструкции транспортного средства.
Приложение 5 к Правилам и
условиям заключения,
а также основаниям для
изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке транспортных средств с
юридическими лицами
Республики Казахстан
План-график реализации соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Наименование транспортного средства по коду ТН ВЭД
Технологические операции по производству транспортного средства (модели)
Сроки выполнения
1
2
3
4
5
Примечание: *ТН ВЭД ЕАЭС – единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Уполномоченный орган
____________________
Производитель
___________________
_________________________________________
(подпись) (фамилия имя отчество (при наличии))
__________________________________________
(подпись) (фамилия имя отчество (при наличии))
Дата "__"___________ 20__ год
Приложение 2
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 сентября 2020 года № 493
Типовая форма соглашения о промышленной сборке транспортных средств с
юридическими лицами Республики Казахстан
г. Нур-Султан                                     _________________
(число, месяц, год)
Настоящее соглашение о промышленной сборке транспортного средства с
юридическими лицами Республики Казахстан (далее – Соглашение) заключено между
____________________________________________________________________ в лице
___________________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)             (фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________________________________________, действующего на основании
_____________________________________________________________________________
руководителя или лица, исполняющего его обязанности)
__________________________ (далее - Уполномоченный орган) и _____________________
(документ подтверждающий полномочия)
_______________________________________________, в лице__________________________________________________________________________
(наименование юридического лица Республики Казахстан)
______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
______________________________________________________________________________
первого руководителя или иного уполномоченного лица)
действующего на основании _________________________________ (далее – Производитель),
(документ подтверждающий полномочия)
именуемые в дальнейшем Стороны, принимая во внимание, что:

2) пішуді, июді, дәнекерлеуді, бояуды қоса алғанда, отын багын дайындауды жүзеге асыру.
4. Келісім жасалған сәттен бастап немесе өндіріс басталған сәттен бастап жетінші жылы келісім жасалған сәттен бастап немесе өндіріс басталған сәттен бастап жүзеге асырылатын операцияларға қосымша мынадай операцияларды:
1) пішуді, июді, дәнекерлеуді, бояуды қоса алғанда, жақтауды дайындауды жүзеге асыру.
8703
Қар-батпақ, қарда жүргіш, квадроцикл
1. Өндіріс басталған сәтте (жаңа өндіріс) немесе келісім жасалған сәтте (қолданыстағы өндіріс) және келісім жасалған сәттен бастап немесе өндіріс басталған сәттен бастап келесі жылдары мынадай операциялар мен талаптарды жүзеге асыру:
1) жақтауды дайындау;
2) күш агрегатын монтаждау;
3) электр жабдықтарын монтаждау;
4) көлік құралын құрастыру;
5) бақылау сынақтарын жүргізу.
8716
Тіркемелер, жартылай тіркемелер, тіркеме-цистерналар, жартылай тіркеме-цистерналар
Тіркемелерді, жартылай тіркемелерді, тіркеме-цистерналарды, жартылай тіркеме-цистерналарды жинауды, дәнекерлеуді және бояуды қоса алғанда, өндірісті (дайындамаларды пішуді және июді қоса алғанда), сондай-ақ мынадай операциялардың кемінде 4-ін жүзеге асыру:
1) көтергіш раманы, жақтауларды құрастыру (конструкцияда бар болса);
2) көтергіш раманы, жақтауларды дәнекерлеу (конструкцияда бар болса);
3) көтергіш раманы, жақтауларды бояу (конструкцияда бар болса));
4) жүйелердің қоректенуін қамтамасыз ететін күштік қондырғыны (конструкцияда бар болса) монтаждау;
5) көпірлер (осьтер) мен аспаларды (конструкцияда бар болса) монтаждау);
6) электр жабдығы жүйесін монтаждау;
7) пневможабдықтар жүйесі (конструкцияда бар болса);
8) гидрожабдық жүйелері (конструкцияда бар болса);
Ескертпе:
* ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасы.
** Технологиялық операциялар көлік құралының конструкциясында аталған бөліктер мен түйіндер болған кезде қолданылады.
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен көлік
құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы келісім
жасасу қағидалары мен
шарттары, сондай-ақ оны
өзгерту және бұзу үшін
негіздемелеріне
5-қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімін жүзеге асырудың жоспар-кестесі
ЕАЭО СЭҚ ТН* коды
СЭҚ ТН коды бойынша көлік құралдарының атауы
көлік құралдарын (моделін) өндіру бойынша технологиялық операциялар
Орындау мерзімдері
1
2
3
4
5
Ескертпе:
* ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасы.
Уәкілетті орган
____________________
Өндіруші
_________________
_____________________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
________________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
Күні 20__ жылғы "___" _______
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы ___________
№ ____ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісіміне үлгілік нысан
Нұр-Сұлтан қ.
_________________
(күні, айы, жылы)
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы осы келісім (бұдан әрі – Келісім) бұдан әрі Тараптар деп аталатын
____________________________ негізінде әрекет ететін ___________________ атынан
(өкілеттігін растайтын құжат) (уәкілетті органның атауы)
_________________________________________________________________________
(бұдан әрі –Уәкілетті орган) (басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
және __________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттігін растайтын құжат)
______________________________________. атынан _____________________________
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының атауы
_________________________________________________________________________
бірінші басшының немесе өзге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
(бұдан әрі – Өндіруші) арасында жасалып, мыналар:

1) Уполномоченный орган наделен правами, непосредственно связанными с заключением и контролем за исполнением настоящего Соглашения;
2) Стороны договорились о том, что Соглашение будет регулировать их взаимные права и обязанности при реализации его условий, и заключили настоящее Соглашение о нижеследующем.
Глава 1. Предмет соглашения
1. Предметом настоящего Соглашения является взаимодействие Сторон по установлению и реализации взаимных обязательств и гарантий при промышленной сборке транспортных средств, направленное на развитие производства транспортных средств с учетом государственной поддержки Республики Казахстан.
2. В случае изменения законодательства Республики Казахстан регулирующего предоставление мер государственной поддержки в сторону ухудшения, действуют нормы законодательства, действующие на момент вступления в силу Соглашения.
Глава 2. Обязанности и права сторон
3. Производитель обязуется:
1) обеспечить промышленную сборку транспортных средств;
2) обеспечить выполнение требований балльной системы оценки локализации;
3) достигать каждые последующие пять лет после заключения соглашения пороговое значение балльной системы оценки локализации;
4) предоставить по запросу Уполномоченного органа все необходимые документы по исполнению принятых им обязательств, а также продемонстрировать производственные мощности и (или) осуществляемые технологические операции при выездной проверке комиссии;
5) при устранении выявленных нарушений направить в Уполномоченный орган уведомление об их устранении с предоставлением подтверждающих документов в течение месячного срока.
4. Уполномоченный орган обязуется:
1) не вносить изменения и (или) дополнения в Соглашение, в случае внесения изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан, касающихся деятельности Производителя, которые приведут к изменению условий настоящего Соглашения в сторону ухудшения;
2) осуществлять контроль за реализацией соглашения;
3) предоставить производителю в течение трех рабочих дней после проведения Уполномоченным органом проверки протокольное решение об исполнении, не исполнении или ненадлежащем исполнении производителем обязательств, принятых в рамках соглашения;
4) иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
5. Производитель имеет право:
1) предпринимать любые действия, не противоречащие условиям соглашения и действующему законодательству Республики Казахстан, для реализации взятых на себя обязательств;
2) направлять Уполномоченному органу предложения в отношении введения дополнительных мер государственной поддержки производителей, заключивших соглашения;

1) Уәкілетті органға осы Келісімді жасасуға және оның орындалуын бақылауға тікелей байланысты құқықтар берілгені;
2) Тараптар Келісімнің шарттарын іске асыру кезінде оның өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтіні туралы уағдаласты және төмендегілер туралы осы Келісімді жасасқаны назарға алынды.
1-тарау. Келісімнің мәні
1. Осы Келісімнің мәні Қазақстан Республикасының мемлекеттік қолдауын ескере отырып, көлік құралдары өндірісінің дамуына бағытталған көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру кезінде өзара міндеттемелер мен кепілдіктерді белгілеу және іске асыру жөніндегі Тараптардың өзара іс-қимылы болып табылады.
2. Мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы нашарлату жағына қарай өзгерген жағдайда келісім күшіне енген кезде қолданылатын заңнамалар нормалары қолданылады.
2-тарау. Тараптардың міндеттері мен құқықтары
3. Өндіруші:
1) көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыруды қамтамасыз етуге;
2) оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің талаптарын орындауға;
3) келісім жасасқаннан кейін әрбір келесі бес жылда оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің шекті мәніне қол жеткізуге;
4) Уәкілетті органның сұрауы бойынша ол қабылдаған міндеттемелерді орындау жөніндегі барлық қажетті құжаттарды ұсынуға, сондай-ақ комиссияның көшпелі тексеруі кезінде өндірістік қуаттарды және (немесе) жүзеге асырылатын технологиялық операцияларды көрсетуге;
5) анықталған бұзушылықтар жойылған кезде Уәкілетті органға бір ай мерзім ішінде растайтын құжаттарды ұсына отырып, оларды жою туралы хабарлама жіберуге міндеттенеді.
4. Уәкілетті орган:
1) осы Келісімнің шарттарын нашарлату жағына өзгертуге әкеп соқтыратын Өндірушінің қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда Келісімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізбеуге;
2) келісімнің іске асырылуын бақылауды;
3) Уәкілетті орган тексеру жүргізгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде өндірушіге келісім шеңберінде қабылданған міндеттемелерді өндірушінің орындауы, орындамауы немесе тиісінше орындамауы туралы хаттамалық шешім ұсынуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндеттенеді.
5. Өндіруші мыналарға:
1) өзіне алған міндеттемелерді іске асыру үшін Келісімнің шарттарына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін кез келген іс-әрекеттер жасауға;
2) Уәкілетті органға келісім жасасқан өндірушілерді мемлекеттік қолдаудың қосымша шараларын енгізуге қатысты ұсыныстар жіберуге;

3) на защиту своих прав любым путем в соответствии с законодательством Республики Казахстан и полного возмещения причиненных ему убытков:
в результате издания не соответствующего законодательству акта органа государственной власти, а также причиненных действиями (бездействием) должностных лиц этих органов;
в результате нарушения Уполномоченным органом обязательств по настоящему Соглашению;
4) в период действия соглашения при соответствии бальной системе оценки локализации, производить транспортные средства по соответствующему коду ТН ВЭД при выполнении следующих технологических операций:
установка и закрепление двигателя, подключение к двигателю механизмов управления;
установка задней подвески и (или) передней подвески;
установка системы выпуска газов;
установка и подключение аккумуляторной батареи, с проверкой бортовых электрических цепей;
установка ходовых колес;
заполнение тормозной и охлаждающей жидкостями;
проверка эффективности тормозной системы;
проведение контрольных испытаний готовых транспортных средств.
В случае наличия заключенного соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по мусоровозному оборудованию и пожарной надстройке совместимого с шасси производителя, то производитель мусоровоза и пожарной техники использует такое оборудование при производстве либо обеспечить выполнение следующих технологических операций:
раскрой и гибка заготовок, сборка, сварка, окраска кузова (бункера, контейнера, цистерны (сосуда) или надстройки специального назначения);
сборка, сварка подрамников (при наличии в конструкции);
монтаж кузова (бункера, контейнера), или цистерны (сосуда), или надстройки общего (специального) назначения и навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования(при наличии в конструкции);
5) производить совместно с другими казахстанскими юридическими лицами отдельные операции при промышленной сборке;
6) иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган имеет право:
1) запрашивать необходимую информацию по исполнению соглашения;
2) осуществлять выездные проверки не более двух раз в год в целях контроля соблюдения требований, установленных настоящим Соглашением;
3) обновлять балльную систему оценки локализации при появлении производств отдельных компонентов и (или) технических операций по сбору транспортных средств на территории Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кез келген жолмен өз құқықтарын қорғауғаға және:
- мемлекеттік билік органының заңға сәйкес келмейтін актісін шығаруға, сондай-ақ осы органдардың лауазымды адамдарының әрекеттерінен (әрекетсіздігінен) нәтижесінде;
- уәкілетті органның осы Келісім бойынша міндеттемелерді бұзуы нәтижесінде өзіне келтірілген шығындардың толық өтелуін талап етуге;
4) Келісімнің қолданылу кезеңінде оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес келген кезде мынадай:
қозғалтқышты орнату және бекіту, басқару тетіктерін қозғалтқышқа қосу;
артқы аспаларды және (немесе) алдыңғы аспаларды орнату;
газ шығару жүйесін орнату;
ернеулік электр тізбектерін тексеріп, аккумулятор батареяларын орнату және қосу;
жүру доңғалақтарын орнату;
тежеуіштік және салқындатқыш сұйықтықпен толтыру;
тежеуіш жүйесінің тиімділігін тексеру;
дайын моторлы көлік құралдарына бақылау сынақтарын жүргізу;
Өндірушінің шассиімен үйлесімді қоқыс тасығыш жабдық пен өрт қондырмасы бойынша көлік құралдарына құрауыштарды өнеркәсіптік құрау туралы жасалған келісім бар болған жағдайда, қоқыс тасығыш және өрт техникасын өндіруші мұндай жабдықты өндіріс кезінде пайдалануы немесе мынадай технологиялық операцияларды орындауды қамтамасыз етеді:
дайындамаларды пішу және ию, шанақты (бункерлерді, контейнерлерді, цистерналарды (ыдыстарды) немесе арнайы мақсаттағы қондырмаларды) құрастыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтауларды құрастыру, дәнекерлеу (конструкцияда бар болса);
шанақты (бункерлерді, контейнерлерді) немесе цистерналарды (ыдыстарды) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырмаларды және аспалы жабдықты монтаждау;
басқару органдарын монтаждау;
электр жабдығы жүйесін, пневможабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса), гидрожабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса) монтаждау технологиялық операцияларды орындау кезінде СЭҚ ТН-нің тиісті коды бойынша көлік құралдарын өндіруге;
5) өнеркәсіптік құрастыру кезінде басқа қазақстандық заңды тұлғалармен жекелеген операцияларды бірлесіп жүргізуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды орындауға құқылы.
6. Уәкілетті орган мыналарға:
1) келісімнің шарттарын орындау бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
2) осы Келісімде белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мақсатында жылына екі реттен асырмай көшпелі тексерулерді жүзеге асыруға;
3) Қазақстан Республикасының аумағында жекелеген құрауыштардың өндірістері және (немесе) көлік құралдарын құрастыру бойынша техникалық операциялары пайда болған кезде оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесін жаңарту;

4) разрабатывать и представлять на утверждение Правительству Республики Казахстан предложения в отношении введения дополнительных мер государственной поддержки производителей, заключивших соглашения;
5) иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Ответственность сторон
6. За неисполнение или ненадлежащее исполнение Соглашения Стороны несут ответственность в соответствии с настоящим Соглашением и действующим законодательством Республики Казахстан.
7. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Соглашения, Уполномоченный орган направляет Производителю в письменной форме уведомление о необходимости устранения нарушений с указанием выявленных нарушений.
Устранение нарушений осуществляется Производителем в месячный срок со дня получения уведомления.
8. Стороны вправе досрочно расторгнуть настоящее Соглашение:
1) по соглашению Сторон;
2) в случае неустранения Производителем выявленных нарушений в соответствии с пунктом 7 настоящего Соглашения в срок, указанный в уведомлении в одностороннем порядке по инициативе Уполномоченного органа;
3) наличия форс-мажорных обстоятельств;
4) в иных случаях, предусмотренных Соглашением и (или) законодательством Республики Казахстан.
9. Уполномоченный орган вправе расторгнуть настоящее Соглашение в одностороннем порядке, письменно предупредив Производителя за 30 (тридцать) рабочих дней до предполагаемой даты расторжения Соглашения в случаях:
1) неисполнения или ненадлежащего исполнения Производителем своих обязательств по Соглашению;
2) неустранения нарушений, вызванных неисполнением или ненадлежащим исполнением Производителем своих обязательств по Соглашению в срок, указанный в уведомлении Уполномоченного органа о таких нарушениях.
10. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Уполномоченным органом своих обязательств по Соглашению Производитель вправе расторгнуть настоящее Соглашение в одностороннем порядке, письменно предупредив Уполномоченный орган за 30 (тридцать) рабочих дней до даты расторжения Соглашения.
Глава 4. Форс-мажор
11. Ни одна из Сторон не несет ответственности за невыполнение каких-либо обязательств по Соглашению, если такое невыполнение или задержка при выполнении вызваны обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор).
12. К форс-мажору относятся военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары, крупные аварии, нарушение коммуникаций и тому подобное), и иные чрезвычайные и непредотвратимые события.
13. В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств сторона, пострадавшая от них, в течение пятнадцати рабочих дней со дня их возникновения уведомляет об этом другую сторону путем вручения письменного извещения с указанием даты начала события и описанием форс-мажорных обстоятельств.

4) келісім жасасқан өндірушілерді мемлекеттік қолдаудың қосымша шараларын енгізуге қатысты ұсыныстар әзірлеуге және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынуға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтары бар.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Келісімді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар осы Келісімге және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
7. Келісім орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда уәкілетті орган өндірушіге анықталған бұзушылықтарды көрсете отырып, бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
Бұзушылықтарды жоюды өндіруші хабарламаны алған күннен бастап бір ай мерзімде жүзеге асырады.
8. Тараптар осы Келісімді:
1) Тараптардың келісімі бойынша;
2) өндіруші осы Қелісімнің 7-тармағына сәйкес анықталған бұзушылықтарды хабарламада көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда бір жақты тәртіппен уәкілетті органның бастамасы бойынша;
3) форс-мажор жағдайлардың болуы;
4) Келісімде және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген өзге жағдайларла мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
9. Уәкілетті орган өндірушіні келісімді бұзудың болжамды күніне дейін 30 (отыз) жұмыс күні бұрын жазбаша ескерте отырып, осы Келісімді біржақты тәртіппен мынадай:
1) өндіруші Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған;
2) өндірушінің келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамауынан немесе тиісінше орындамауынан туындаған бұзушылықтар уәкілетті органның осындай бұзушылықтар туралы хабарламасында көрсетілген мерзімде жойылмаған жағдайларда бұзуға құқылы.
10. Уәкілетті органның келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы кезінде Өндіруші Келісімді бұзу күніне дейін 30 (отыз) жұмыс күні бұрын уәкілетті органды жазбаша ескерте отырып, осы Келісімді біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
4-тарау. Форс-мажор
11. Егер келісім бойынша міндеттемелерді орындамау немесе орындауда кідіріс еңсерілмейтін күш (форс-мажор) жағдайында туындаған болса, Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны үшін Тараптардың ешқайсысы жауапты болмайды.
12. Форс-мажорға әскери қақтығыстар, табиғи апаттар, дүлей зілзалалар (өрттер, ірі авариялар, коммуникациялардың бұзылуы және тағы сол сияқтылар) мен өзге де төтенше және алдын алу мүмкін емес жағдайлар жатады.
13. Форс-мажорлық жағдай туындаған жағдайда, олардан зардап шеккен тарап форс-мажор туындаған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа форс-мажордың басталу күнін және оның мән-жайларын сипаттай отырып, жазбаша хабарлама тапсыру арқылы хабарлайды.

14. При возникновении форс-мажорных обстоятельств стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
Глава 5. Конфиденциальность
15. Стороны, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, соблюдают условия конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, относящимся к работе по реализации настоящего Соглашения в течение срока его действия.
16. Ни одна из сторон, без получения письменного согласия другой стороны, не вправе раскрывать информацию, касающуюся содержания соглашения, или иную информацию, считаемую конфиденциальной и связанную с реализацией положений настоящего соглашения, кроме случаев:
1) когда информация используется в ходе судебного разбирательства;
2) когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги одной из сторон по соглашению, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации и использования ее только в установленных сторонами целях и на определенный сторонами срок;
3) когда информация предоставляется банку или иной финансовой организации, у которой сторона по соглашению получает финансовые средства, при условии, что такой банк или финансовая организация берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации;
4) когда информация предоставляется налоговым или иным уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, которые имеют доступ к любой информации, в том числе являющейся банковской тайной, относящейся к любым банковским счетам Производителя, в том числе открытым в иностранных банках за пределами Республики Казахстан.
Глава 6. Урегулирование споров
17. Любой спор между сторонами относительно толкования или применения настоящего соглашения разрешается путем консультаций и переговоров.
18. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Заключительные положения, вступление в силу и прекращение действия соглашения
19. Настоящее Соглашение заключено на 20 лет с возможностью пролонгации и действует до _____ года.
20. Совершено в г. _____ "___" ____________ ______ года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из сторон. В случае наличия разногласий в толковании положений настоящего соглашения, стороны обращаются к тексту на русском языке.
Уполномоченный орган
_______________________
Производитель
_____________________
__________________________________________
(подпись) (фамилия имя отчество (при наличии))
_________________________________________
(подпись) (фамилия имя отчество (при наличии))
Приложение
к Типовой форме соглашения о
промышленной сборке
транспортных средств с
юридическими лицами
Республики Казахстан
План-график реализации соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Наименование транспортного средства по коду ТН ВЭД
Технологические операции по производству транспортного средства
Сроки выполнения
1
2
3
4
5
Примечание: *ТН ВЭД ЕАЭС – единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Уполномоченный орган
______________________
Производитель
_________________________
____________________________________________
(подпись) (фамилия имя отчество (при наличии))
_________________________________________
(подпись) (фамилия имя отчество (при наличии))
Дата "__"___________ 20__ год

14. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайды шешу үшін дереу келіссөздер жүргізеді және осындай жағдайлардың салдарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
5-тарау. Құпиялылық
15. Тараптар Келісімнің қолданылу мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Келісімді іске асыру жөніндегі жұмысқа қатысты барлық құжаттар, ақпараттар мен есептер бойынша құпиялылық шарттарын сақтайды.
16. Тараптардың ешқайсысы екінші Тараптың жазбаша келісімін алмай, келісімнің мазмұнына қатысты ақпаратты немесе құпия деп есептелетін және мынадай.
1) ақпарат сот талқылауы барысында пайдаланылатын;
2) ақпарат келісім бойынша Тараптардың бірінің қызмет көрсететін үшінші тұлғаларға берілген жағдайда, мұндай үшінші тұлға осындай ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтау және оны тараптар белгілеген мақсаттарда және тараптар белгілеген мерзімде ғана пайдалану міндеттемесін өзіне алған;
3) ақпарат банкке немесе келісім бойынша тарап қаржы қаражатын алатын өзге қаржы ұйымына берілсе, мұндай банк немесе қаржы ұйымы осындай ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтау міндеттемесін өзіне алған;
4) ақпарат Өндірушінің кез келген банктік шоттарына қатысты, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктерде ашылған кез келген ақпаратқа, оның ішінде банктік құпия болып табылатын ақпаратқа рұқсаты бар Қазақстан Республикасының салық немесе өзге де уәкілетті мемлекеттік органдарына берілген жағдайлардан басқа осы Келісімнің ережелерін іске асыруға байланысты өзге де ақпаратты ашуға құқылы емес.
6-тарау. Дауларды реттеу
17. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 244-1-бабының 4-тармағымен көзделген жағайлардан басқа, осы Келісімді түсіндіруге немесе қолдануға қатысты Тараптар арасындағы кез келген дау консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
18. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
7-тарау. Қорытынды ережелер, келісімнің күшіне енуі және қолданысын тоқтатуы
19. Осы Келісім ұзарту мүмкіндігімен 20 жылға жасалды және ___________ жылға дейін қолданылады.
20. ______ қаласында ___ "___" ____________ ______ әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар екі данада, тараптардың әрқайсысы үшін 1 (бір) данадан жасалды. Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер болған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Уәкілетті орган
____________________
Өндіруші
_________________
_____________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
____________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен көлік
құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы келісіміне
үлгілік нысанына
қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімін жүзеге асырудың жоспар-кестесі
ЕАЭО СЭҚ ТН* коды
СЭҚ ТН коды бойынша
көлік құралдарының атауы
көлік құралдарын (моделін) өндіру бойынша технологиялық операциялар
Орындау
мерзімдері
1
2
3
4
5
Ескертпе:
* ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасы.
Уәкілетті орган
____________________
Өндіруші
_________________
____________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
______________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
Күні 20__ жылғы "___" _______