Об утверждении правил разработки и утверждения документов государственной системы санитарно- эпидемиологического нормирования
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-297/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21854
В соответствии с пунктом 3 статьи 94 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила разработки и утверждения документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 197 "Об утверждении Правил разработки и утверждения документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10248, опубликован 22 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) официальное опубликование настоящего приказа в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в форме электронного документа с момента их внесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-297/2020
Правила разработки и утверждения документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования
Глава 1. Общие положения
1. Правила разработки и утверждения документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок разработки, утверждения документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования (далее – документы).

Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-297/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21854 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 94-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. "Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 197 бұйрығының (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10248 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 22 сәуірде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде енгізілген сәттен бастап оны электрондық құжат нысанында Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-297/2020
бұйрығымен бекітілген
Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын (бұдан әрі – құжаттар) әзірлеудің, бекітудің, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізудің бірыңғай тәртібін айқындайды.

2. Государственное санитарно-эпидемиологическое нормирование является деятельностью санитарно-эпидемиологической службы и включает в себя:
1) разработку единых требований по обоснованию документов и контроль за их разработкой;
2) разработку (переработку), экспертизу, утверждение и опубликование документов;
3) изучение, обобщение практики применения, контроль за применением документов;
4) формирование и ведение единого банка данных документов;
5) гармонизацию документов с общепринятыми международными требованиями.
3. Документами являются санитарные правила, гигиенические нормативы, технические регламенты, единые санитарно-эпидемиологические и гигиенические требования к товарам Евразийского экономического союза, инструкции, методические рекомендации, методические указания, методики, приказы, правила и стандарты.
4. К нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения относятся санитарные правила, гигиенические нормативы, правила, технические регламенты и единые санитарно-эпидемиологические и гигиенические требования к товарам Евразийского экономического союза.
5. Государственные органы при разработке и утверждении нормативных правовых актов, касающихся вопросов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, согласовывают их с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
6. Орган-разработчик направляет в экспертные советы и Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан уведомление о размещении соответствующего проекта нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для получения экспертных заключений, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
7. Документы разрабатываются и утверждаются в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
8. Разработку и утверждение документов осуществляет государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии со статьей 94 Кодекса.
9. Государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в рамках гармонизации документов с общепринятыми международными требованиями осуществляет разработку и утверждение:

2. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық нормалау санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің жұмысы болып табылады және:
1) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарының негіздемесі бойынша бірыңғай талаптарды әзірлеуді және олардың әзірленуін бақылауды;
2) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарын әзірлеуді (қайта әзірлеуді), сараптауды, бекіту мен жариялауды;
3) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарын зерделеуді, қолданылу практикасын жинақтауды, қолданылуын бақылауды;
4) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарының бірыңғай деректер банкін қалыптастыру мен жүргізуді;
5) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарын жалпы қабылданған халықаралық талаптарға сәйкестендіруді қамтиды.
3. Санитариялық санитариялық қағидалар, гигиеналық нормативтер, техникалық регламенттер, Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қойылатын біріңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптар, нұсқаулықтар, әдістемелік ұсынымдар, әдістемелік нұсқаулар, әдістемелер, бұйрықтар, қағидалар мен стандарттар құжаттар болып табылады.
4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге санитариялық қағидалар, гигиеналық нормативтер, қағидалар, техникалық регламенттер және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптар жатады.
5. Мемлекеттік органдар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мәселелерге қатысты нормативтік құықтық актілерді әзірлеу және бекіту кезінде оларды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдармен келіседі.
6. Әзірлеуші органдар кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын сараптама қорытындыларын алу үшін, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында орналастырғаны туралы хабарламаны сараптама кеңестеріне және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына жібереді.
7. Құжаттар Қазақстан Республикасының Конституциясына, Кодекске және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленеді.
8. Құжаттар әзірлеуді және бекітуді Кодекстің 94-бабына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган жүзеге асырады.
9. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган құжаттарды жалпы қабылданған халықаралық талаптармен үйлестіру шеңберінде:

1) технических регламентов Евразийского экономического союза в соответствии с Порядком разработки, утверждения, изменения и отмены технических регламентов Евразийского экономического союза, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июня 2012 года № 48 в соответствии со статьей 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 14 октября 2014 года № 240 "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе" (далее – Договор).
2) единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований Евразийского экономического союза в соответствии с Порядком разработки, утверждения, изменения и применения единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований и процедур, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 года № 109 в соответствии с пунктом 3 статьи 57 Договора.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения документов
10. Разработка документов включает в себя следующие этапы:
1) планирование разработки документа;
2) разработка проекта документа;
3) утверждение документа.
11. Планирование с утверждением плана разработки документов осуществляется в соответствии с актами, решениями, поручениями вышестоящих органов, предложениями государственных органов и организаций.
12. В плане указываются наименования разрабатываемых документов, ответственные за разработку и сроки, в которые они будут разработаны.
13. В том случае, если лица, уполномоченные осуществлять разработку документа, инициируют разработку проекта, не включенного в план, руководителю уполномоченного органа представляется служебная записка или письмо, в которых излагаются:
1) суть проблемы, требующей правового регулирования;
2) цели предполагаемого правового регулирования;
3) конкретные меры, направленные на решение проблемы, которые предполагается положить в основу документа;
4) перечень действующих документов по проблемному вопросу и анализ недостатков действующего правового регулирования;
5) прогнозный анализ социально-экономических последствий в случае утверждения документа.
14. Для разработки и утверждения документов, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения создается рабочая группа.
15. Состав рабочей группы состоит не менее чем из пяти человек.
В состав рабочей группы включаются представители заинтересованных государственных органов, общественных, научных и иных организаций.
16. Разработка и утверждение проекта документа возлагается на ведомство государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

1) "Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" 2014 жылғы 14 қазандағы № 240 Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 52-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 20 маусымдағы № 48 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу, бекіту, өзгерту және олардың күшін жою тәртібіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін;
2) Шарттың 57-бабының 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 109 шешімімен бекітілген Бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптар мен рәсімдерді әзірлеу, бекіту, өзгерту және қолдану тәртібіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарын әзірлеуді және бекітуді жүзеге асырады.
2-тарау. Құжаттарды әзірлеу және бекіту тәртібі
10. Құжаттарды әзірлеу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) құжатты әзірлеуді жоспарлау;
2) құжаттың жобасын әзірлеу;
3) құжатты бекіту.
11. Құжаттарды әзірлеу жоспарын бекіте отырып жоспарлау жоғары тұрған органдардың актілеріне, шешімдеріне, тапсырмаларына, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ұсыныстарына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Жоспарда әзірленетін құжаттардың атаулары, әзірлеуге жауаптылар және олардың әзірлену мерзімдері көрсетіледі.
13. Егер құжатты әзірлеуді жүзеге асыруға уәкілетті адамдар жоспарға енгізілмеген жобаны әзірлеуге бастама жасаса, уәкілетті органның басшысына:
1) құқықтық реттеуді талап ететін мәселенің мәні;
2) болжамды құқықтық реттеу мақсаттары;
3) құжаттың негіздемесіне енгізілуге болжанатын проблемаларды шешуге бағытталған нақты шаралар;
4) проблемалық мәселе бойынша қолданыстағы құжаттардың тізбесі және қолданыстағы құқықтық реттеудің кемшіліктерін талдау;
5) құжатты бекіткен жағдайда әлеуметтік-экономикалық салдарды болжамды талдау жазылатын қызметтік жазба немесе хат ұсынылады.
14. Құжаттарды әзірлеу және бекіту үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган жұмыс тобын құрады.
15. Жұмыс тобының құрамы бес адамнан кем емес адамнан тұрады.
Жұмыс тобының құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың, қоғамдық, ғылыми және өзге де ұйымдардың өкілдері енгізіледі.
16. Құжаттың жобасын әзірлеу және бекіту халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосына жүктеледі.

17. В процессе работы над положениями проекта документа ответственный исполнитель ведомства проводит работу по сбору и изучению:
1) законодательства Республики Казахстан;
2) международных договоров;
3) практики применения соответствующих действующих документов;
4) зарубежного санитарно-эпидемиологического законодательства;
5) научной литературы и материалов периодической печати;
6) данные социологических и иных исследований, включая научные исследования, если таковые проводились;
7) информационных материалов.
18. Проект документа отвечает следующим критериям:
1) логическое развитие темы правового регулирования;
2) стройность и последовательность изложения (от общего к частному, наиболее важного к менее важному);
3) логическая и грамматическая связанность текста;
4) четкость и ясность излагаемого текста;
5) согласованность новых норм с параллельно действующими нормами, увязка с нормами, которые необходимо отменить, изменить или дополнить;
6) исключение возможности различного понимания и толкования текста.
19. Государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения обеспечивает соответствие документов по юридической технике, установленные Правилами оформления, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 568.
20. Одновременно с разработкой документа, содержащего новые нормативные требования, к данным документам прилагаются предложения об изменении, дополнении или признании утратившим силу соответствующих ранее изданных документов или их частей в случае необходимости.
21. Внесение изменений, дополнений и признание утратившим силу документов, осуществляются в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
22. Документы разрабатываются и предоставляются на утверждение на казахском и русском языках.

17. Құжат жобасының ережелерімен жұмыс істеу процесінде ведомствоның жауапты орындаушысы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын;
2) халықаралық шарттарды;
3) тиісті қолданыстағы құжаттарды қолдану практикасын;
4) шетелдік санитариялық-эпидемиологиялық заңнаманы;
5) ғылыми әдебиетті және мерзімдік баспа материалдарын;
6) ғылыми зерттеулерді қоса алғанда, егер мұндай өткізілген болса әлеуметтік және басқа да зерттеулер деректерін;
7) ақпараттық материалдарды жинау және зерделеу бойынша жұмыс жүргізеді.
18. Құжаттың жобасы мынадай өлшемшарттарға жауап береді:
1) құқықтық реттеу тақырыбының қисынды дамуы;
2) жазылудың дәйектілігі және жүйелілігі (жалпыдан жекеге, неғұрлым маңыздыдан аз маңыздыға);
3) мәтіннің қисынды және грамматикалық байланыстылығы;
4) баяндалатын мәтіннің нақтылығы және айқындылығы;
5) жаңа нормалардың қолданыста қатар жүрген нормалармен келісілуі, жойылуы, өзгертілуі немесе толықтырылуы тиіс нормалармен ұштастыру;
6) мәтіннің әртүрлі түсінігі мен талқылану мүмкіндігін болдырмау.
19. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган құжаттардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 қазандағы № 568 қаулысымен бекітілген Нормативтiк құқықтық актілерді ресiмдеу, келiсу, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою қағидаларында белгіленген заң техникасы бойынша сәйкестігін қамтамасыз етеді.
20. Жаңа нормативтік талаптарды қамтитын құжатты әзірлеумен қатар осы құжатқа сәйкесінше бұрын шығарылған құжаттарды немесе қажет болған жағдайда олардың бөліктерін өзгерту, толықтыру немесе күші жойылды деп тану туралы ұсыныстар қоса беріледі.
21. Құжаттарға өзгерістер, толықтырулар енгізу және олардың күші жойылды деп тану осы Қағидалармен анықталған тәртіппен жүзеге асырылады.
22. Құжаттар қазақ және орыс тілдерінде әзірленеді және бекітуге ұсынылады.