О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2014 года № 112 "Об утверждении знаков различия и знака об окончании Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2021 года № 22305
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2014 года № 112 "Об утверждении знаков различия и знака об окончании Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9348, опубликован 24 апреля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"), следующие изменение:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.";
приложение 1 к указанному приказу изложить в редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Национальному университету обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Приложение к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 1 марта 2021 года № 120
Приложение 1 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 18 марта 2014 года № 112
Знаки различия Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Эмблемы Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Рисунок 1. Малая эмблема
Рисунок 2. Большая эмблема
Схематическое изображение знаков различия Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Рисунок 3. Нарукавный знак руководителя Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы кант с филигранным плетением
Рисунок 4. Нарукавный знак постоянного состава Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы кант тонкой линией
Примечание:

"Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілерін және аяқтағаны туралы белгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 18 наурыздағы № 112 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 120 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 наурызда № 22305 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілерін және аяқтағаны туралы белгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 18 наурыздағы № 112 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9348 болып тіркелген, 2014 жылғы 24 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген бұйрықтың 1 қосымшасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 1 наурыздағы
№ 120 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 18 наурыздағы
№ 112 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілері
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің эмблемалары
1-сурет. Кіші эмблема
2-сурет. Үлкен эмблема
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті айырым белгілерінің схемалық бейнесі
3-сурет. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің басшысы жеңдегі белгісінің жиегі әшекейлеп өрілген
4-сурет. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің тұрақты құрамы жеңдегі белгісінің жиегі жіңішке сызықты
Ескертпе:

Эмблемы Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы (рисунки 1, 2) помещаются на форменной одежде военнослужащих постоянного состава.
Воспроизводимое изображение эмблемы Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы независимо от его размеров должно в точности соответствовать цветному или черно-белому стандарту эмблемы.
Нарукавные знаки различия является знаком, устанавливающим принадлежность военнослужащих к Национальному университету обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы (рисунки 3, 4).
Нарукавные знаки различия отражают особенности функционального предназначения Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, как высшего военного учебного заведения страны по подготовке офицерских кадров по уровню послевузовского образования.
Для составления знака различия Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы применены составные части из знаков:
факел;
меч;
стилизованное тюркское солнце;
сакский золотой шлем.
Знаки различия поместили в щите в форме раскрытой книги. Раскрытая книга в системе военно-геральдических знаков раскрывает статус учебного заведения. В совокупности знаки составили большую эмблему Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, отражающую принадлежность учебного заведения к Вооруженным Силам Республики Казахстан.
Элементы знака символизируют:
сакский золотой шлем (атрибут воина – вождя, имеющего высокий военный статус) – преемственность исторических традиций, верности воинскому долгу по защите своей Родины;
факел (символ знания, просвещения и прогресса) – важнейшую задачу Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы в области подготовки офицеров по уровню послевузовского образования и военной науки;
меч (традиционный символ вооруженной борьбы) – готовность к защите своей Родины;
золотое солнце "Күн" – тюркское стилизованное орнаментированное изображение солнца (символ знания и интеллекта);
форма геральдического щита – (картушный щит в виде раскрытой книги) – элемент военной геральдической системы, показывающий принадлежность и статус Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, как учебного заведения страны;
голубой цвет поля геральдического щита – символизирует чистоту, разум, постоянство;
золотой национальный орнамент (является культурной летописью казахского народа) – отражает национальные традиции;
золото – символ величия, знатности, благородства и постоянства.

Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің эмблемалары (1, 2-суреттер) тұрақты құрам әскери қызметшілерінің нысанды киіміне тағылады.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті эмблемасының көшірілген бейнесі оның көлеміне қарамастан, эмблеманың түрлі-түсті немесе қара-ақ түсті стандартына дәлме-дәл сәйкес келуге тиіс.
Жеңдегі айырым белгілері әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетіне тиесілілігін білдіретін белгі болып табылады (3, 4-суреттер).
Жеңдегі белгілер жоғары оқу орнынан кейінгі білім деңгейі бойынша офицер кадрларын даярлау жөніндегі елдің жоғары әскери оқу орны ретінде Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің функционалдық тағайындалуының ерекшеліктерін сипаттайды.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілерін жасау үшін белгілердің мынадай құрамдас бөлшектері қолданылды:
алау;
семсер;
айшықты түркі күні;
сақтың алтын дулығасы.
Айырым белгілері ашық кітап нысанындағы қалқанға орналастырылды. Әскери-геральдикалық белгілер жүйесінде ашық кітап оқу орнының мәртебесін ашып көрсетеді. Жиынтықта белгілер оқу орнының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне тиесілілігін көрсететін Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің үлкен эмблемасын құрады.
Айырым белгілерінің элементтері:
сақтың алтын дулығасы (жоғары әскери мәртебесі бар жауынгер – көсемнің атрибуты) – тарихи дәстүрлердің сабақтастығын, өз Отанын қорғау бойынша әскери борышқа деген адалдықты;
алау (білім, ағартушылық және прогресс символы) – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің жоғары оқу орнынан кейінгі білім деңгейі бойынша офицерлерді даярлау және әскери ғылым саласындағы аса маңызды міндеті;
семсер (қарулы күрестің дәстүрлі символы) – өз Отанын қорғауға әзірлікті;
алтын күн – күннің түркілік өрнектелген айшықты бейнесін (білім мен парасат символы);
геральдикалық қалқан нысаны – (ашық кітап түріндегі бедерлі қалқан) – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің елдің оқу орны ретінде тиесілілігі мен мәртебесін көрсететін әскери геральдикалық жүйенің элементін;
геральдикалық қалқан негізінің көгілдір түсі – адалдықты, ақыл-ойды, тұрақтылықты білдіреді;
алтын түстес ұлттық ою-өрнек (қазақ халқының мәдени шежіресі болып табылады) – ұлттық дәстүрлерді білдіреді;
алтын – айбындылықтың, атақтылықтың, тектіліктің және тұрақтылықтың символын бейнелейді.