Об утверждении Правил заключения и типовых форм договора залога банковского вклада как способа обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 147. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2021 года № 22452.
В соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила заключения договора залога банковского вклада как способа обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовую форму договора залога банковского вклада, предоставляемого в обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовую форму договора залога банковского вклада, предоставляемого в обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Типовую форму договора залога банковского вклада, предоставляемого в обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Типовую форму договора залога банковского вклада, предоставляемого в обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр, проводимых в целях размещения и (или) эксплуатация объектов техногенных минеральных образований горнодобывающего и (или) горно-обогатительного производств согласно, приложению 5 к настоящему приказу;
6) Типовую форму договора залога банковского вклада, предоставляемого в обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по старательству согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридической департамент Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі ретінде банктік салым кепілі шартын жасасу қағидаларын және банктік салым кепілі шартының үлгілік нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 147 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 сәуірде № 22452 болып тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 57-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі ретінде банктік салым кепілі шартын жасасу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепілі шартының үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепілі шартының үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепілі шартының үлгілік нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Тау-кен өндіру және (немесе) тау-кен байыту өндірісінің техногендік минералды түзілімдерін орналастыру объектілерін орналастыру және (немесе) пайдалану мақсатында жүргізілген жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепілі шартының үлгілік нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Құрылыс бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепілі шартының үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 147
Правила заключения договора залога банковского вклада как способа обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила заключения договора залога банковского вклада в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 57 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок заключения договора залога банковского вклада в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию (далее – залог банковского вклада) с государственным органом, выдающим соответствующий вид лицензии на недропользование.
2. Залог банковского вклада как способ обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию предоставляется в пользу Республики Казахстан в лице государственного органа, выдающего соответствующий вид лицензию на недропользование.
3. В силу залога банковского вклада Республика Казахстан имеет право в случае неисполнения недропользователем обязательства по ликвидации получить удовлетворение из суммы заложенного банковского вклада преимущественно перед другими кредиторами недропользователя.
4. Предметом залога может быть только банковский вклад, размещенный в банке второго уровня, в тенге или в иностранной валюте.
5. Залогодателем по залогу банковского вклада выступает недропользователь по соответствующему виду лицензии на недропользование либо заявитель на выдачу лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, получивший уведомление компетентного органа о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых, предусмотренное статьей 188 Кодекса (далее – Заявитель на выдачу лицензии на разведку).

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 147
бұйрығына 1-қосымша
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі ретінде банктік салым кепілі шартын жасасу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі ретінде банктік салым кепілі шартын жасасу қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 57-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және жер қойнауын пайдалануға тиісті лицензия түрін беретін мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде банктік салым кепілі шартын (бұдан әрі – банктік салым кепілі) жасасу тәртібін айқындайды.
2. Банктік салым кепілі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі ретінде жер қойнауын пайдалануға тиісті лицензия түрін беретін мемлекеттік орган атынан Қазақстан Республикасының пайдасына беріледі.
3. Банк салымының кепіліне байланысты Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушы тарату жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда, кепілге салынған банк салымының сомасынан жер қойнауын пайдаланушының басқа кредиторларының алдында басым түрде қанағаттандырылуға құқығы бар.
4. Екінші деңгейдегі банкте теңгемен немесе шетел валютасымен орналастырылған банк салымы ғана кепіл нысанасы бола алады.
5. Банктік салым кепілі бойынша кепіл беруші жер қойнауын пайдалануға тиісті лицензия түрі бойынша жер қойнауын пайдаланушы не Кодекстің 188-бабында көзделген пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттігі туралы құзыретті органның хабарламасын алған пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беруге өтініш беруші (бұдан әрі - барлауға арналған лицензия беруге өтініш беруші) болады.

6. Залогодержателем по залогу банковского вклада выступает Республика Казахстан в лице государственного органа, выдающего следующие виды лицензий на недропользование (далее – государственный орган):
1) лицензии на разведку твердых полезных ископаемых;
2) лицензии на добычу твердых полезных ископаемых;
3) лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых;
4) лицензии на использование пространства недр для размещения и (или) эксплуатации объектов размещения техногенных минеральных образований горнодобывающего и (или) горно-обогатительного производств;
5) лицензии на старательство.
7. Залог банковского вклада возникает в силу договора залога банковского вклада (далее – договор залога), заключаемого между залогодателем, государственным органом и банком второго уровня, в котором размещен банковский вклад (далее – Банк).
8. Договор залога заключается на казахском и русском языках в соответствии с типовой формой.
9. Учет заключенных договоров залога ведется государственным органом, заключившим соответствующий договор залога, в порядке, предусмотренном Правилами представления и учета принятых государственным органом обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию, утверждаемыми уполномоченным органом в области твердых полезных ископаемых на основании пункта 9 статьи 55 Кодекса.
10. По письменному запросу недропользователя (лица, право недропользования которого прекращено) и (или) банка государственный орган предоставляет в течение 10 (десяти) рабочих дней письменное подтверждение о прекращении залога по договору залога.
Глава 2. Порядок заключения договора залога банковского вклада в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию
11. Заявление о заключении договора залога (далее – заявление) подается заявителем (залогодателем) в письменной форме и содержит сведения, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам. К заявлению прикладываются следующие документы:
1) три экземпляра проекта договора залога, подписанные залогодателем и Банком на казахском и русском языках;
2) выписка об остатке и движении денег по банковскому счету, открытому залогодателем по банковскому вкладу, предоставляемому в залог, выданная не ранее дня, предшествующего дню подачи заявления;
3) документы, подтверждающие полномочия лиц, действующих от имени залогодателя и Банка при подписании договора залога.
12. Заявление подается на казахском и русском языках. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию. Копии документов, составленных на иностранном языке, прилагаемые к заявлению, представляются с переводом на казахский или русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению.

6. Жер қойнауын пайдалануға тиісті лицензия түрін беретін мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) атынан Қазақстан Республикасы банктік салым кепілі бойынша кепіл ұстаушы болады:
1) пайдалы қатты қазбаларды барлауға лизензия;
2) пайдалы қатты қазбаларды өндіруге лизензия;
3) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге лизензия;
4) тау-кен өндіру немесе тау-кен байыту ондірісінің техногендік минералды түзілімдерін орналастыру объектілерін пайдалану;
5) құрылысқа лицензия.
7. Банктік салым кепілі кепіл беруші, мемлекеттік орган және банктік салым орналастырылған екінші деңгейдегі банк (бұдан әрі – Банк) арасында жасалатын банктік салым кепілі шартына (бұдан әрі – кепіл шарты) байланысты туындайды.
8. Кепіл шарты үлгілік нысанға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде жасалады.
9. Жасалған кепіл шарттарын есепке алуды Кодекстің 55-бабы 9-тармағының негізінде қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті орган бекітетін жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді Мемлекеттік орган қабылдаған орындауды қамтамасыз етуді ұсыну және есепке алу қағидаларында көзделген тәртіппен тиісті кепіл шартын жасасқан мемлекеттік орган жүргізеді.
10. Мемлекеттік орган жер қойнауын пайдаланушылардың (жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған тұлғаның) және (немесе) банктің жазбаша сұрау салуы бойынша 10 (он) жұмыс күні ішінде кепіл шарты бойынша кепілді тоқтату туралы жазбаша растама береді.
2-тарау. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі ретінде банктік салым кепілі шартын жасасу тәртібі
11. Кепіл шартын жасасу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) өтініш беруші (кепіл беруші) жазбаша нысанда береді және осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген мәліметтерді қамтиды. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) кепіл беруші мен банк қазақ және орыс тілдерінде қол қойған кепіл шарты жобасының үш данасы;
2) өтініш берілген күннің алдындағы күннен ерте емес берілген, кепілге берілетін банк салымы бойынша кепіл беруші ашқан банктік шот бойынша ақша қалдығы және қозғалысы туралы үзінді көшірме;
3) кепіл шартына қол қою кезінде кепіл беруші мен банктің атынан әрекет ететін тұлғалардың өкілеттіктерін растайтын құжаттар.
12. Өтініш қазақ және орыс тілдерінде беріледі. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариаттық куәландыруға жатады. Өтінішке қоса берілетін шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, олардың дұрыстығы нотариаттық куәландырылуға жатады.

13. Государственный орган рассматривает представленный проект договора залога и прилагаемые к нему документы на предмет соответствия требованиям Кодекса и настоящих Правил в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их поступления и при отсутствии оснований для отказа в заключении договора залога, подписывает договор залога и вносит сведения о нем в реестр обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий недропользования (далее – реестр обеспечений) в соответствии с Правилами представления и учета принятых государственным органом обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию, утверждаемыми уполномоченным органом в области твердых полезных ископаемых на основании пункта 9 статьи 55 Кодекса.
В случае представления проекта договора залога заявителем на выдачу лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, вопрос о его заключении рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления проекта договора залога. По результатам рассмотрения государственный орган заключает договор залога и выдает лицензию на разведку твердых полезных ископаемых, либо выносит решение об отказе в заключении договора залога.
14. При заключении договора залога уполномоченное лицо государственного органа подписывает каждый его экземпляр. Договор залога считается заключенным со дня его подписания уполномоченным лицом государственного органа.
15. В течение 2 (двух) рабочих дней со дня заключения договора залога два его экземпляра подлежат передаче заявителю (один экземпляр для Банка).
16. Государственный орган отказывает в заключении договора залога в следующих случаях когда:
1) договор залога не соответствует требованиям, установленным Кодексом и настоящими Правилами, в том числе типовой форме, не подписан уполномоченными лицами или не содержит печати банка или недропользователя (заявителя на выдачу лицензий на разведку), если такие лица обязаны иметь печать в соответствии с законодательством Республики Казахстан или страны регистрации.
2) договор залога, представленный заявителем на выдачу лицензии на разведку, подан по истечении срока, установленного частью третьей пункта 1 статьи 188 Кодекса;
3) не представлены сведения и документы, указанные в пункте 9 настоящих Правил;
4) сумма банковского вклада, передаваемого в залог заявителем на выдачу лицензии на разведку, в совокупности с другими представляемыми видами обеспечениями (при их наличии) меньше общей суммы обеспечения, требуемой в соответствии с Кодексом для исполнения обязательства по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых.

13. Мемлекеттік орган ұсынылған кепіл шартының жобасын және оған қоса берілетін құжаттарды олар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кодекс пен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және кепіл шартын жасасудан бас тартуға негіздер болмаған кезде кепіл шартына қол қояды және ол туралы мәліметтерді жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тізіліміне енгізеді (бұдан әрі-тізілім) – Кодекстің 55-бабы 9-тармағының негізінде қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті орган бекітетін жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды Мемлекеттік орган қабылдаған қамтамасыз етуді ұсыну және есепке алу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Өтініш беруші пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беруге кепіл шартының жобасын ұсынған жағдайда, оны жасасу туралы мәселе кепіл шартының жобасы ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады. Қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік орган кепіл шартын жасасады және пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия береді не кепіл шартын жасасудан бас тарту туралы шешім шығарады.
14. Кепіл шартын жасасу кезінде мемлекеттік органның уәкілетті тұлға оның әрбір данасына қол қояды. Кепіл шарты оған мемлекеттік органның уәкілетті тұлғасы қол қойған күннен бастап жасалған болып есептеледі.
15. Кепіл шарты жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның екі данасы (бір данасы Банк үшін) өтініш берушіге берілуге тиіс.
16. Мемлекеттік орган кепіл шартын жасасудан мынадай жағдайларда бас тартады:
1) кепіл шарты Кодексте және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға, оның ішінде үлгілік нысанға сәйкес келмесе, уәкілетті тұлғалар қол қоймаса немесе егер мұндай тұлғалардың Қазақстан Республикасының немесе тіркелген елдің заңнамасына сәйкес мөрі болуға міндетті болса, банктің не жер қойнауын пайдаланушының (барлауға лицензиялар беруге өтініш берушінің) мөрін қамтымаса;
2) барлауға лицензия беруге өтініш беруші ұсынған кепіл шарты Кодекстің 188-бабы 1-тармағының үшінші бөлігінде белгіленген мерзім өткеннен кейін берілді;
3) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттар ұсынылмаған;
4) барлауға лицензия беруге өтініш беруші кепілге беретін банктік салым сомасы басқа ұсынылатын қамтамасыз ету түрлерімен (олар болған кезде) жиынтығында пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемені орындау үшін Кодекске сәйкес талап етілетін қамтамасыз етудің жалпы сомасынан аз болады.

17. Грамматические или арифметические ошибки, опечатки либо иные подобные ошибки, допущенные в проекте договора залога или прилагаемых к нему документах, не являются основанием для отказа в заключении договора залога. Государственный орган письменно уведомляет недропользователя (заявителя на выдачу лицензии на разведку) о необходимости устранения допущенных ошибок. Допущенные ошибки подлежат исправлению заявителем в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения соответствующего уведомления государственного органа. При этом повторно подаются только те документы, в которых исправляются допущенные ошибки. На период устранения ошибок срок рассмотрения проекта договора залога приостанавливается.
Неустранение допущенных ошибок в предусмотренный срок также является основанием для отказа в заключении договора залога.
18. Если в период рассмотрения государственным органом заявления, а также в период устранения недостатков в заявлении или прилагаемых к нему документах срок, предусмотренный частью третьей пункта 1 статьи 188 Кодекса, истек, он считается продленным для целей указанного пункта.
В случае отказа в заключении договора залога по истечении указанного срока государственный орган отказывает в выдаче лицензии на разведку на основании подпункта 9) пункта 1 статьи 190 Кодекса и направляет соответствующее уведомление.
19. Отказ в заключении договора залога выносится в письменной форме и должен быть мотивирован.
20. В случае отказа в заключении договора залога компетентный орган уведомляет об этом недропользователя (заявителя на выдачу лицензии на разведку) в течении 3 (трех) рабочих дней с указанием причин отказа.
21. Отказ в заключении договора залога может быть обжалован заявителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Отказ в заключении договора залога не лишает заявителя права на повторную подачу заявления (для заявителя на получение лицензии на разведку – в пределах срока, установленного частью третьей пункта 1 статьи 188 Кодекса).
23. Увеличение залогодателем суммы вклада, права по которому предоставлены в залог в соответствии с заключенным договором залога, осуществляется без согласия государственного органа.
В случае увеличения суммы вклада в связи с увеличением общего размера обязательства по ликвидации, обеспечиваемого, в том числе, залогом банковского вклада, такое увеличение является основанием для внесения соответствующего изменения в заключенный договор залога.
Глава 3. Порядок внесения изменений и дополнений в договор залога банковского вклада в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию

17. Кепіл шартының жобасында немесе оған қоса берілетін құжаттарда жол берілген грамматикалық немесе арифметикалық қателер, жаңылыс жазулар не өзге де осыған ұқсас қателер кепіл шартын жасасудан бас тартуға негіз болып табылмайды. Мемлекеттік орган жіберілген қателерді жою қажеттігі туралы жер қойнауын пайдаланушыны (барлауға лицензия беруге өтініш берушіні) хабардар етеді. Жіберілген қателерді өтініш беруші мемлекеттік органның тиісті хабарламасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде түзетуге жатады.
Жіберілген қателерді көзделген мерзімде жоймау кепіл шартын жасасудан бас тарту үшін де негіз болып табылады.
18. Егер мемлекеттік органның өтінішті қарау кезеңінде, сондай-ақ өтініште немесе оған қоса берілетін құжаттарда кемшіліктерді жою кезеңінде Кодекстің 188-бабы 1-тармағының үшінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталса, ол көрсетілген тармақтың мақсаттары үшін ұзартылған болып есептеледі.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін кепіл шартын жасасудан бас тартылған жағдайда, мемлекеттік орган Кодекстің 190-бабының 1-тармағы 9) тармақшасының негізінде барлауға лицензия беруден бас тартады және тиісті хабарлама жібереді.
19. Кепіл шартын жасасудан бас тарту жазбаша нысанда шығарылады және дәлелді болуға тиіс.
20. Кепіл шартын жасасудан бас тартылған жағдайда құзыретті орган бұл туралы бас тарту себептерін көрсете отырып, 3 (үш) күн ішінде жер қойнауын пайдаланушыны (барлауға лицензия беруге өтініш берушіні) дереу хабардар етеді.
21. Кепіл шартын жасасудан бас тартуға өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым жасай алады.
22. Кепіл шартын жасасудан бас тарту өтініш берушіні қайта өтініш беру құқығынан айырмайды (өтініш беруші үшін барлауға лицензия алу үшін – Кодекстің 188-бабы 1-тармағының үшінші бөлігінде белгіленген мерзім шегінде).
23. Кепіл берушінің жасалған кепіл шартына сәйкес құқықтары кепілге берілген салым сомасын ұлғайтуы мемлекеттік органның келісімінсіз жүзеге асырылады.
Тарату жөніндегі, оның ішінде банктік салым кепілімен қамтамасыз етілетін міндеттеменің жалпы мөлшерінің ұлғаюына байланысты салым сомасы ұлғайған жағдайда, мұндай ұлғаю жасалған кепіл шартына тиісті өзгерістер енгізу үшін негіз болып табылады.
3-тарау. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде банктік салым кепілі шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі

24. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в договор залога, в том числе, в связи с уменьшением требуемой в соответствии с Кодексом суммы обеспечения исполнения обязательства по ликвидации, недропользователь направляет в соответствующий государственный орган проект дополнительного соглашения к договору залога в трех экземплярах вместе с заявлением о его заключении также сведения, указываемые в заявлении о заключении дополнительного соглашения к договору залога банковского вклада, предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
25. К заявлению прикладываются документы, подтверждающие указанные в нем сведения и проект дополнительного соглашения к договору залога в трех экземплярах, подписанных залогодателем и Банком на казахском и русском языках.
26. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию. Копии документов, составленных на иностранном языке, прилагаемые к заявлению, представляются с переводом на казахский или русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению.
27. Государственный орган рассматривает поданные документы на предмет соответствия требованиям Кодекса и настоящих Правил в течение 7 (семи) рабочих дней со дня их поступления.
28. При отсутствии оснований для отказа в заключении дополнительного соглашения к договору залога, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил, уполномоченное лицо государственного органа подписывает каждый экземпляр дополнительного соглашения к договору залога.
29. Изменения и (или) дополнения в договор залога вступают в силу со дня подписания дополнительного соглашения к договору залога уполномоченным лицом государственного органа.
30. В течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания проекта изменений и дополнений к договору залога два экземпляра подлежат передаче заявителю (один экземпляр для Банка).
31. В случаях, предусмотренных Кодексом, сумма вклада, права по которому предоставлены в залог в соответствии с заключенным договором залога, может быть уменьшена.
32. Уменьшение суммы вклада осуществляется с согласия государственного органа, заключившего договор залога.
33. Для получения согласия государственного органа недропользователь подает соответствующее заявление. Заявление об уменьшении суммы вклада может быть подано:
1) после прекращения обязательств по ликвидации на части участка недр (завершения приемки работ по ликвидации или подписания акта обследования) при досрочном отказе недропользователя от такой части участка недр в случае переоформления лицензии на недропользование;

24. Кепіл шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, оның ішінде тарату жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етудің Кодекске сәйкес талап етілетін сомасының азаюына байланысты жер қойнауын пайдаланушы тиісті мемлекеттік органға кепіл шартына қосымша келісімнің жобасын оны жасасу туралы өтінішпен бірге үш данада, сондай-ақ банктік салым кепілі шартына қосымша келісім жасасу туралы өтініште көрсетілетін мәліметтерді жібереді, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын болады.
25. Өтінішке кепіл беруші мен банк қазақ және орыс тілдерінде қол қойған, онда көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттар және кепіл шартына қосымша келісімнің жобасы үш данада қоса беріледі.
26. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариаттық куәландыруға жатады. Өтінішке қоса берілетін шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, олардың дұрыстығы нотариаттық куәландырылуға жатады.
27. Мемлекеттік орган ұсынылған құжаттарды олар келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Кодекс пен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
28. Осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген кепіл шартына қосымша келісім жасасудан бас тарту үшін негіздер болмаған кезде мемлекеттік органның уәкілетті тұлға кепіл шартына қосымша келісімнің әрбір данасына қол қояды.
29. Кепіл шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар мемлекеттік органның уәкілетті тұлғасы кепіл шартына қосымша келісімге қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
30. Кепіл шартына өзгерістер мен толықтырулардың жобасына қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде екі дана өтініш берушіге берілуге жатады (бір данасы Банк үшін).
31. Кодексте көзделген жағдайларда, жасалған кепіл шартына сәйкес құқықтары кепілге берілген салым сомасы азайтылуы мүмкін.
32. Салым сомасын азайту кепіл шартын жасасқан мемлекеттік органның келісімімен жүзеге асырылады.
33. Жер қойнауын пайдаланушы мемлекеттік органның келісімін алу үшін тиісті өтініш береді. Салым сомасын азайту туралы өтініш берілуі мүмкін:
1) жер қойнауы учаскесінің бөлігінде жою жөніндегі міндеттемелер тоқтатылғаннан кейін (жою жөніндегі жұмыстарды қабылдау аяқталғаннан немесе зерттеу актісіне қол қойылғаннан кейін) жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауы учаскесінің осындай бөлігінен мерзімінен бұрын бас тартқан кезде жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияны қайта ресімдеу жағдайда;

2) при прогрессивной ликвидации, предусмотренной Кодексом (планом ликвидации), после завершения приемки работ по ликвидации соответствующих последствий и уменьшении общего объема работ по ликвидации.
34. Заявление об уменьшении суммы вклада составляется в свободной форме и должно содержать подробное обоснование уменьшения суммы вклада в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил, в том числе сведения об измененном размере территории участка недр, новой сумме обеспечения.
35. К заявлению об уменьшении суммы вклада прикладываются следующие документы:
1) копия подписанного акта ликвидации или акта обследования части участка недр, от которой недропользователь отказался, или на которой проведена прогрессивная ликвидация;
2) измененный план ликвидации с соответствующими согласованиями и положительными заключениями экспертиз, предусмотренных Кодексом, в случаях, когда наличие такого плана ликвидации обязательно.
36. Заявление подается на казахском и русском языках. Документы, составленные на иностранном языке, представляются с переводом на государственный или русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию.
37. Государственный орган рассматривает заявление и поданные документы в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их поступления и, в случае их соответствия требованиям Кодекса и настоящих Правил, уведомляет заявителя и Банк о согласии на уменьшение суммы вклада. Государственный орган отказывает в уменьшении суммы вклада, находящегося в залоге, если это приведет к уменьшению общей суммы предоставленного заявителем обеспечения (обеспечений) требуемой в соответствии с Кодексом с учетом вида операции по недропользованию.
38. После получения уведомления о согласии на уменьшение суммы вклада недропользователь представляет в государственный орган дополнительное соглашение к договору залога в порядке, установленном главой 3 настоящих Правил.
Приложение 1 к Правилам
заключения договора залога
банковского вклада как
способа обеспечения исполнения
обязательств по ликвидации
последствий операций по
недропользованию
для физических лиц –
фамилия, имя, отчество (при
его наличии) заявителя,
контактные данные для
юридических лиц –
наименование заявителя,
контактные данные
Сведения, указываемые в заявлении о заключении договора залога банковского вклада, предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию
"__" _______________20_____ года
Сведения о заявителе (залогодателе)
для физических лиц
1.
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
3.
Место жительства
4.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя
для юридических лиц
5.
Наименование юридического лица
6.
Бизнес-идентификационный номер (при наличии)
7.
Местонахождение
8.
Сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица
Сведения о праве недропользования
для заявителей на получение лицензий на разведку твердых полезных ископаемых
9.
Дата и номер заявления
10.
Дата уведомления компетентного органа о предоставлении обеспечения исполнения обязательства по ликвидации последствий операций по разведке
11.
Количество и код блока (блоков), составляющего (составляющих) территорию разведки
для заявителей, обладающих правом недропользования, по которому предоставляется обеспечение способом залога банковского вклада
12.
Вид лицензии (лицензий) на недропользование
13.
Номер и дата лицензии (лицензий) на недропользование
14.
Срок действия лицензии (лицензий) на недропользование
15.
Номер проекта договора залога банковского вклада (при наличии)
16.
Наименование банка, в котором размещен вклад, права по которому предоставляются в залог, БИН (при наличии), адрес
17.
Срок действия договора залога банковского вклада, представляемым предусмотренный проектом
18.
Сумма банковского вклада, представляемого в залог при заключении договора
Сведения об общей сумме обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий недропользования
19.
Общая сумма обеспечения, рассчитанная в соответствии с Кодексом
Сведения о других обеспечениях исполнения обязательств по ликвидации последствий недропользования
20.
Является ли залог банковского вклада единственным видом обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий недропользования:
☐ да
☐ нет
21.
Вид(ы), реквизиты, суммы и сроки действия представляемых или уже представленных обеспечений ликвидации (при наличии)
___________________
Подпись заявителя или его уполномоченного представителя (в случае подачи заявления
представителем, прикладывается надлежаще оформленный документ, удостоверяющий полномочия)
Заявитель: _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / наименование
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Приложение 2 к Правилам
заключения договора залога
банковского вклада как
способа обеспечения исполнения
обязательств по ликвидации
последствий операций по
недропользованию
для физических лиц –
фамилия, имя, отчество (при
его наличии) заявителя,
контактные данные для
юридических лиц –
наименование заявителя,
контактные данные
Сведения, указываемые в заявлении о заключении дополнительного соглашения к договору залога банковского вклада, предоставляемого в качестве обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию
"__" _____________20__ года
Прошу заключить дополнительное соглашение к договору залога
Сведения о заявителе
для физических лиц
1.
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
3.
Место жительства
4.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя
для юридических лиц
5.
Наименование юридического лица
6.
Бизнес-идентификационный номер (при наличии)
7.
Местонахождение
8.
Сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица
Сведения о договоре залога
9.
Учетный номер договоре залога в реестре обеспечений
10.
Сведения, в которые вносятся изменения и дополнения*
11.
Основания или причины внесения изменений и дополнений*
Перечень прилагаемых документов:
1)__________________________________________________________________;
2)__________________________________________________________________;
3)__________________________________________________________________;
4)__________________________________________________________________.
(наименование документов и количество страниц)
___________________
Подпись недропользователя или его уполномоченного представителя (в случае подачи
заявления представителем, прикладывается надлежаще оформленный документ,
удостоверяющий полномочия)
Заявитель: ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / наименование)
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 147
Типовая форма договора залога банковского вклада, предоставляемого в
обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по
разведке твердых полезных ископаемых
№_____ от "____" _____________ года
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица, или полное наименование, бизнес-
идентификационный номер, адрес юридического лица, являющегося обладателем права
недропользования или лицом, получившим уведомление о необходимости предоставления
обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке
твердых полезных ископаемых, предусмотренное статьей 188 Кодекса) (далее – Залогодатель)
в лице __________________ (должность и имя, фамилия и отчество (при наличии)
полностью), действующего на основании ________________ (вид документа, дата
и номер) (для юридических лиц),_________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, заключающего договор залога, бизнес-
идентификационный номер ____________________ с местонахождением по адресу:
________________________________________(почтовый индекс, Республика Казахстан,
область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания),
действующий от имени Республики Казахстан (далее – Залогодержатель), в лице
________________________________ (должность и имя, фамилия и отчество (при наличии)
уполномоченного на подписание договора лица), действующего на основании
_________________________________________________ (вид документа, дата и номер), и
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование банка второго уровня), юридическое лицо, учрежденное в
соответствии с законодательством_________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(Республика Казахстан/страна учреждения (для иностранного юридического лица), бизнес-
идентификационный номер (для юридических лиц Республики Казахстан и
филиалов/представительств иностранных юридических лиц в Республике Казахстан),
осуществляющее деятельность в качестве банка на основании лицензии № ____ от
___________ года, выданной ______________________________________________________
(номер и дата лицензии, наименование
государственного органа, выдавшего лицензию) (далее – Банк) в лице
_______________________________________________________________________________,
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью) действующего на основании
_______________________________________________________________________________
(вид документа, дата и номер),
Принимая во внимание, что:
1) залогодатель заключил с Банком договор условного банковского вклада № __________ от ___________ года (номер договора и дата его заключения) в отношении открытого Залогодателю счета в Банке IBAN __________________ (номер) в тенге (иностранной валюте) (далее – Вклад);
2) залогодатель намерен предоставить Залогодержателю в залог все права по Вкладу на условиях настоящего Договора в качестве обеспечения исполнения своих обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) на _________________________________
(для действующей лицензии на разведку твердых полезных ископаемых указать "предоставленном" или при выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых указать "предоставляемом")
участке недр (далее – Участок разведки) по выданной (подлежащей выдаче) лицензии на разведку твердых полезных ископаемых ___________________________________________________ (далее – Лицензия),(для действующей лицензии на разведку твердых полезных ископаемых указать ее номер лицензии и дату выдачи; при выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых указать "включающей блок (блоки)" и код блока (коды блоков) в соответствии с уведомлением компетентного органа о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых)
Залогодержатель, Залогодатель и Банк, именуемые совместно – "Стороны" или как указано выше, заключили настоящий договор залога банковского вклада (далее – Договор) о нижеследующем:

2) Кодексте (жою жоспарында) көзделген прогрессивті жою кезінде тиісті салдарларды жою жөніндегі жұмыстарды қабылдау аяқталғаннан және жою жөніндегі жұмыстардың жалпы көлемін азайтқаннан кейін жүзеге асырылады.
34. Салым сомасын азайту туралы өтініш еркін нысанда жасалады және осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес салым сомасын азайтудың егжей-тегжейлі негіздемесін, оның ішінде жер қойнауы учаскесі аумағының өзгертілген мөлшері, қамтамасыз етудің жаңа сомасы туралы мәліметтерді қамтуға тиіс.
35. Салым сомасын азайту туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) қол қойылған жер қойнауын пайдаланушы бас тартқан немесе прогрессивті жою жүргізілген жер қойнауы учаскесінің бөлігін жою актісінің немесе зерттеу актісінің көшірмесі;
2) мұндай жою жоспарының болуы міндетті болған жағдайларда, Кодексте көзделген тиісті келісімдермен және сараптамалардың оң қорытындыларымен өзгертілген жою жоспары.
36. Өтініш қазақ және орыс тілдерінде беріледі. Шет тілінде жасалған құжаттар дұрыстығын нотариаттық куәландыруға жататын қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариаттық куәландыруға жатады.
37. Мемлекеттік орган өтініш пен берілген құжаттарды олар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және олар Кодекс пен осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда, өтініш беруші мен банкке салым сомасын азайтуға келісетіні туралы хабарлайды. Егер жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрін ескере отырып, Кодекске сәйкес өтініш беруші ұсынған талап етілетін қамтамасыз етудің (қамтамасыз етудің) жалпы сомасының азаюына әкелетін болса, мемлекеттік орган кепілдегі салым сомасын азайтудан бас тартады.
38. Жер қойнауын пайдаланушы салым сомасын азайтуға келісетіні туралы хабарламаны алғаннан кейін мемлекеттік органға осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен кепіл шартына қосымша келісім береді.
Жер қойнауын пайдалану
жөніндегі операциялардың
салдарын жою жөніндегі
міндеттемелердің орындалуын
қамтамасыз ету тәсілі ретінде
банктік салым кепіл шартын
жасасу қағидаларына
1-қосымша
жеке тұлғалар үшін –
өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) ,
байланыс деректері;
заңды тұлғалар үшін-
өтініш берушінің атауы,
байланыс деректері
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартын жасасу туралы өтініште көрсетілетін мәліметтер
20_____жылғы "__"
Өтініш беруші (кепіл беруші) туралы мәліметтер)
жеке тұлғалар үшін
1.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
2.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
3.
Тұрғылықты жері
4.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер
заңды тұлғалар үшін
5.
Заңды тұлғаның атау
6.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
7.
Орналасқан жері
8.
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер
Жер қойнауын пайдалану құқығы туралы мәліметтер
пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия алуға өтініш берушілер үшін
9.
Өтініштің күні мен нөмірі
10.
Барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну туралы құзыретті органның хабардар ету күні
11.
Барлау аумағын құрайтын (құрайтын) блоктың (блоктардың) саны мен коды
банк салымын кепіл тәсілімен қамтамасыз ету ұсынылатын жер қойнауын пайдалану құқығына ие өтініш берушілер үшін
12.
Жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияның (лицензиялардың) немесе келісімшарттың түрі
13.
Жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияның (лицензиялардың) немесе келісімшарттың нөмірі мен күні
14.
Жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияның (лицензиялардың) немесе келісімшарттың қолданылу мерзімі
15.
Банктік салым кепілі шарты жобасының нөмірі (бар болса)
16.
Құқықтары кепілге берілетін салым орналастырылған банктің атауы, БСН (бар болса), мекенжайы
17.
Жобада көзделген банктік салым кепілі шартының қолданылу мерзімі
18.
Шарт жасасу кезінде кепілге берілетін банк салымының сомасы
Жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің жалпы сомасы туралы мәліметтер
19.
Кодекске сәйкес есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасы
Жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын басқа да қамтамасыз ету туралы мәліметтер
20.
Банктік салым кепілі жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің жалғыз түрі болып табыла ма:
☐ ия
☐ жоқ
21.
Ұсынылған немесе ұсынылған таратуды қамтамасыз етудің түрі (лері), деректемелері, сомасы және қолданылу мерзімдері (бар болса)
___________________ Өтініш берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің қолы (өкіл өтініш берген жағдайда, өкілеттіктерін куәландыратын тиісті ресімделген құжат қоса беріледі) Өтініш беруші: _________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) / атауы Толтыру күні: 20__ жылғы "__" __________
Жер қойнауын пайдалану
жөніндегі операциялардың
салдарын жою жөніндегі
міндеттемелердің орындалуын
қамтамасыз ету тәсілі ретінде
банктік салым кепіл шартын
жасасу қағидаларына
2-қосымша
жеке тұлғалар үшін –
өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса),
байланыс деректері;
заңды тұлғалар үшін-
өтініш берушінің атауы,
байланыс деректері
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартына қосымша келісім жасасу туралы өтініште көрсетілетін мәліметтер
20__ жылғы "__" _____________
Кепіл шартына қосымша келісім жасауды сұраймын
Өтініш беруші туралы мәліметтер
жеке тұлғалар үшін
1.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
2.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
3.
Тұрғылықты жері
4.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер
заңды тұлғалар үшін
5.
Заңды тұлғаның атау
6.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
7.
Орналасқан жері
8.
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер
Кепіл шарты туралы мәліметтер
9.
Қамтамасыз ету тізіліміндегі кепіл шартының есептік нөмірі
10.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін мәліметтер*
11.
Өзгерістер мен толықтырулар енгізудің негіздері немесе себептері*
Қоса берілген құжаттардың тізбесі:
1)__________________________________________________________________; 2)__________________________________________________________________; 3)__________________________________________________________________; 4)__________________________________________________________________.
(құжаттардың атауы және беттердің саны)
___________________ Жер қойнауын пайдаланушының немесе оның уәкілетті өкілінің қолы (өкіл өтініш берген жағдайда, өкілеттіктерін куәландыратын тиісті ресімделген құжат қоса беріледі)
Өтініш беруші: _________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) / атауы
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" __________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 147 бұйрығына
2-қосымша
Пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепілі шартының үлгілік нысаны; ___ жылғы "____" №_____
______________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________(Кодекстің 188-бабында көзделген толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе жер қойнауын пайдалану құқығының иесі болып табылатын заңды тұлғаның немесе пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттігі туралы хабарлама алған тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы) (бұдан әрі – Кепіл беруші) атынан __________________ (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық)________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін),___________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________(кепіл шартын жасасатын мемлекеттік органның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________ мекенжайы бойынша орналасқан жерімен ___________________________________________________________ пошта (индексі, Қазақстан Республикасы, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі), Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін (бұдан әрі – Кепіл ұстаушы) атынан _________________________________________________________ (шартқа қол қоюға уәкілетті тұлғаның лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса)_________________ ( құжаттың түрі, күні және нөмірі), және ______________________________________________________________ (екінші деңгейдегі банктің толық атауы), заңнамаға сәйкес құрылған заңды тұлға ________________________________________________________________________________________________ (Қазақстан Республикасы/қызметін банк ретінде жүзеге асыратын мекеменің елі (шетелдік заңды тұлға үшін), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары/өкілдіктері үшін)___________ берілген жылдың ____________ ____ ____ № (лицензияның нөмірі мен күні, лицензияны берген мемлекеттік органның атауы) (бұдан әрі – Банк) атынан ___________________________________________________, (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) ________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі), Назарға ала отырып, 1) кепіл беруші Банкпен шартты банк салымы шартын жасаса ____________ ____ ____№ ___ бастап __________ (шарттың нөмірі және оның жасалған күні) кепіл берушіге IBAN Банкіндегі ашылған шотқа қатысты __________ (нөмірі) теңгемен (шетел валютасымен) (бұдан әрі-салым); 2) Кепіл беруші "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында салым бойынша барлық құқықтарды кепіл ұстаушыға кепілге беруге ниетті _________________________________ (пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған қолданыстағы лицензия үшін "берілген" деп көрсетілсін немесе пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беру кезінде "берілген" деп көрсетілсін.") пайдалы қатты қазбаларды барлауға берілген (беруге жататын) лицензия бойынша жер қойнауы учаскесі (бұдан әрі – барлау учаскесі) ___________________________________________________ (бұдан әрі-Лицензия), (пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған қолданыстағы лицензия үшін оның лицензия нөмірі мен берілген күні көрсетілсін; пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беру кезінде пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттігі туралы құзыретті органның хабарламасына сәйкес" қамтитын блок (блоктар) "және блок коды (блоктар коды) көрсетілсін Бірлесіп "Тараптар" деп аталатын немесе жоғарыда көрсетілгендей, кепіл ұстаушы, кепіл беруші және Банк төмендегілер туралы осы банктік салым кепіл шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

Раздел 1. Термины и определения
В настоящем договоре применяются следующие термины и определения:
1) акт ликвидации – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий исполнение (прекращение) обязательств по ликвидации последствий операций по разведке, проводимых на Участке разведки;
2) акт обследования – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий прекращение обязательств по ликвидации последствий операций по разведке на Участке разведки в силу отсутствия нарушения земной поверхности (дна водоемов) или иных последствий проведения операций на Участке разведки, требующих ликвидации;
3) сумма Вклада – совокупная денежная сумма по Вкладу в любой момент времени в течение срока действия настоящего Договора;
4) методика – Методика определения размера обеспечения за один блок, утвержденная приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 373 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 17033).
Все иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 2. Предмет залога
1. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств Залогодателя по ликвидации
последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых на Участке разведки в размере
___________________________________________________________________________тенге
(указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, рассчитанную согласно Методике)
Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог все права требования Залогодателя по
договору банковского Вклада, включая права требования в отношении вознаграждения и
денег, вносимых в будущем по Вкладу (далее – Предмет залога).
2. Банк и Залогодатель подтверждают, что на дату подписания ими настоящего
Договора сумма принятого Банком Вклада составляет
__________________________________________________________________________ тенге,
(указать цифрами и прописью общую сумму вклада)
что подтверждается выпиской Банка об остатке и движении денег по банковскому счету №____________ от_______________ года, открытому по Вкладу.
3. Срок исполнения обязательства в полном объеме, обеспечиваемого залогом по настоящему Договору, наступает по истечении срока, предусмотренного пунктом 2 статьи 197 Кодекса.
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя и Банк в том, что на дату заключения настоящего Договора Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.

1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
Осы шартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) тарату актісі – барлау учаскесінде жүргізілетін барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын (тоқтатылғанын) растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
2) зерттеу актісі – жер бетін (су айдындары түбін) бұзудың немесе барлауды жоюды талап ететін барлау учаскесінде операциялар жүргізудің өзге де зардаптарының болмауына байланысты барлау учаскесіндегі барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің тоқтатылғанын растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
3) салым сомасы - осы шарттың қолданылу мерзімі ішінде кез келген уақытта салым бойынша жиынтық ақшалай сома;
4) әдістеме – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 373 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17033 болып тіркелген) бір блок үшін қамтамасыз ету мөлшерін айқындау әдістемесі.
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген мағынаға ие болады.
2-тарау. Кепіл заты
1. Барлау учаскесінде пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемелерін тиісінше орындауын қамтамасыз ету үшін:_____________________________теңге (Әдістемеге сәйкес есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасын санмен және жазумен көрсету) Кепіл беруші болашақта салым бойынша енгізілетін сыйақы мен ақшаға қатысты талап ету құқықтарын (бұдан әрі – кепіл нысанасы) қоса алғанда, кепіл ұстаушыға банктік салым шарты бойынша кепіл берушінің барлық талап ету құқықтарын кепілге береді.
2. Банк пен кепіл беруші өздері осы Шартқа қол қойған күні Банк қабылдаған салым сомасын құрайтынын растайды____________________________________________________________________________________теңге, (салымның жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) бұл банктің ____________ ____ ____№ ___ салымы бойынша ашылған банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзіндісімен расталады бастап.
3. Осы Шарт бойынша кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттемені толық көлемде орындау мерзімі Кодекстің 197-бабының 2-тармағында көзделген мерзім өткеннен кейін басталады.
4. Кепіл беруші кепіл ұстаушыны және Банкті осы Шартты жасасу күніне кепіл затының үшінші тұлғалардың құқықтарымен заңды және іс жүзінде ауыртпалық салынбағанына сендіреді.

5. Банк заверяет Залогодержателя в том, что на дату подписания настоящего Договора письменно не извещен Залогодателем о залоге прав по Вкладу в пользу другого лица или других лиц.
6. Банк считается уведомленным о залоге Вклада с даты подписания Договора Залогодержателем.
7. До прекращения залога по настоящему Договору Сумма Вклада может быть в любое время увеличена Залогодателем без письменного согласия Залогодержателя или Банка, с последующим письменным уведомлением Залогодержателя в течение пяти рабочих дней после такого увеличения. К уведомлению прикладывается оригинал и копия квитанции о пополнении (взносе денег) вклада или другого документа, выдаваемого Банком. Оригинал квитанции подлежит возврату Залогодателю после сверки Залогодержателем.
8. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе требовать полного или частичного возврата Вклада, кроме частичного возврата суммы Вклада с письменного согласия Залогодержателя, которое может быть дано в соответствии с Кодексом в случаях:
1) уменьшения общей суммы обеспечения исполнения обязательства по ликвидации при отказе Залогодателем от части Участка разведки, при условии, что это не приведет к снижению общей суммы обеспечения по Участку разведки, требуемой в соответствии с Кодексом;
2) предоставления Залогодателем иного обеспечения исполнения обязательства, указанного в пункте 1 настоящего Договора, при условии, что покрываемая им сумма в совокупности с фактической Суммой Вклада составляет не менее общей суммы обеспечения, требуемой и рассчитанной в соответствии с Кодексом.
Раздел 3. Права и обязанности Залогодателя
9. Залогодатель обязуется:
1) без согласия Залогодержателя не передавать или иным образом распоряжаться правами по Вкладу и соответствующему счету в Банке, если иное не предусмотрено настоящим Договором;
2) не предоставлять в пользу какого-либо лица, кроме Залогодержателя, какого-либо права в отношении и (или) интерес в Предмете залога;
3) немедленно письменно извещать Залогодержателя о любом распоряжении, указании, разрешении, извещении или любом другом документе, который касается или может коснуться Предмета залога, и получен Залогодателем от какой-либо третьей стороны (в том числе о возникновении обстоятельств, создающих угрозу утраты Залогодателем прав на Предмет залога и (или) наличию и сохранности Предмета залога);
4) в случае возникновения угрозы и (или) наступления факта уменьшения размера залоговой стоимости, утраты Предмета залога, а также в случае наложения ареста или иного обременения на Предмет залога в рамках исполнительного производства по вступившим в законную силу решениям судов, арбитражей, по искам третьих лиц имущественного характера, по требованию Залогодержателя предоставить в залог иной банковский вклад в банке второго уровня в срок, предусмотренный Кодексом;
5) в случае обращения взыскания добросовестно сотрудничать и оказывать содействие любым действиям Залогодержателя, осуществляемым в соответствии настоящим Договором;
6) нести все расходы, в том числе по заключению и оформлению настоящего Договора;

5. Банк кепіл ұстаушыны осы Шартқа қол қойылған күні кепіл берушіге басқа тұлғаның немесе басқа тұлғалардың пайдасына салым бойынша құқықтар кепілі туралы жазбаша хабардар етпейтініне сендіреді.
6. Банк кепіл ұстаушы шартқа қол қойған күннен бастап салым кепілі туралы хабардар етілген болып есептеледі.
7. Осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін салым сомасын кепіл ұстаушы кепіл ұстаушының немесе Банктің жазбаша келісімінсіз, осындай ұлғайтудан кейін бес жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушыға кейіннен жазбаша хабарлай отырып, кез келген уақытта ұлғайта алады.
Хабарламаға салымды толықтыру (ақша жарнасы) туралы түбіртектің немесе банк беретін басқа құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесі қоса беріледі. Түбіртектің түпнұсқасы кепіл ұстаушы салыстырып тексергеннен кейін кепіл берушіге қайтарылуға жатады.
8. Тараптар осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін кепіл берушінің, Кодекске сәйкес берілуі мүмкін кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен салым сомасын ішінара қайтарудан басқа, салымды толық немесе ішінара қайтаруды талап етуге құқығы жоқ деп келісті:
1) бұл Кодекске сәйкес талап етілетін барлау учаскесі бойынша қамтамасыз етудің жалпы сомасының төмендеуіне алып келмейтін жағдайда, кепіл беруші барлау учаскесінің бір бөлігінен бас тартқан кезде тарату жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етудің жалпы сомасын азайтуды;
2) кепіл берушінің осы Шарттың 1-тармағында көрсетілген міндеттеменің орындалуын өзге де қамтамасыз етуді беруі, егер ол өтейтін сома салымның нақты сомасымен жиынтықта Кодекске сәйкес талап етілетін және есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасынан кем болмауы шартымен.
3-бөлім. Кепіл берушінің құқықтары мен міндеттері
9. Кепіл беруші міндеттенеді:
1) егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, кепіл ұстаушының келісімінсіз салым және банктегі тиісті шот бойынша құқықтарды бермеуге немесе өзгеше түрде билік етуге;
2) кепіл ұстаушыдан басқа қандай да бір тұлғаның пайдасына кепіл нысанасына қатысты қандай да бір құқық және (немесе) мүдде бермеу;
3) кепіл ұстаушыға кез келген билік ету, нұсқау, рұқсат беру, хабарлау немесе кепіл нысанасына қатысты немесе оған қатысты болатын кез келген және кепіл беруші қандай да бір үшінші тараптан алған өзге құжат туралы дереу жазбаша хабарлауға (оның ішінде кепіл берушінің кепіл нысанасына құқықтарын жоғалту және (немесе) кепіл нысанасының болуы және сақталу қатерін тудыратын мән-жайлардың туындауы туралы);
4) кепілдік құнының мөлшерін азайту, кепіл нысанасын жоғалту қаупі туындаған және (немесе) фактісі басталған жағдайда, сондай-ақ соттардың, төреліктердің заңды күшіне енген шешімдері бойынша, мүліктік сипаттағы үшінші тұлғалардың талап-арыздары бойынша атқарушылық іс жүргізу шеңберінде кепіл нысанасына тыйым салынған немесе өзге де ауыртпалық салынған жағдайда, кепіл ұстаушының талап етуі бойынша Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде Кодексінде көзделген мерзімде өзге де банктік салым;
5) жаза қолданылған жағдайда адал ынтымақтасуға және кепіл ұстаушының осы Шартқа сәйкес жүзеге асырылатын кез келген іс-әрекетіне көмек көрсетуге;
6) барлық шығыстарды, оның ішінде осы Шартты жасасу және ресімдеу бойынша шығыстарды көтеру;

7) сообщить Залогодержателю о своей предстоящей ликвидации, реорганизации, а также о принятии в отношении него реабилитационной процедуры, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня, когда Залогодателю (юридическому лицу) стало об этом известно.
10. Залогодатель вправе:
1) требовать частичного возврата суммы Вклада в случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящего Договора;
2) прекратить обращение взыскания на Предмет залога в любое время посредством исполнения обеспеченного залогом обязательства;
3) получить деньги по Вкладу, оставшиеся после обращения взыскания на Предмет залога Залогодержателем в соответствии с настоящим Договором;
4) вносить дополнительные суммы по Вкладу (пополнение);
5) после полного прекращения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию, проводимых по Лицензии, требовать от Залогодержателя принятия мер, необходимых от Залогодержателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан для снятия обременения с Предмета залога.
Раздел 4. Права и обязанности Залогодержателя
11. Залогодержатель вправе:
1) запрашивать у Залогодателя или Банка выписки об остатке и движении денег по Вкладу, которые должны быть предоставлены Залогодержателю в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения соответствующего письменного требования;
2) требовать от Залогодателя незамедлительного совершения всех и любых действий, необходимых в рамках законодательства Республики Казахстан для поддержания, защиты или замены Предмета залога, и по своему усмотрению требовать получения от Залогодателя полного возмещения любых обоснованных затрат и расходов, понесенных Залогодержателем при принятии таких мер самостоятельно;
3) требовать от любого лица (в том числе и от Залогодателя) прекращения любого посягательства на Предмет залога, угрожающего его утратой;
4) в случае, предусмотренном настоящим Договором и Кодексом, по своему выбору получить удовлетворение за счет всего Предмета залога, либо за счет его части, сохраняя возможность впоследствии получить удовлетворение за счет оставшейся части.
12. Залогодержатель обязан:
1) выдавать, в случае необходимости, Залогодателю любые необходимые справки и сведения для осуществления прав Залогодателя;
2) после полного исполнения Залогодателем своих обязательств, обеспеченных Предметом залога, принять меры, требуемые от Залогодержателя в соответствии с Кодексом и иным законодательством Республики Казахстан для прекращения залога.
Раздел 5. Обращение взыскания на Предмет залога
13. В соответствии с настоящим Договором Залогодержатель имеет право в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Залогодателем обеспеченного залогом обязательства получить удовлетворение путем обращения взыскания на Предмет залога.

7) кепіл берушіге (заңды тұлғаға) бұл жөнінде белгілі болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өзінің алдағы таратылуы, қайта ұйымдастырылуы туралы, сондай-ақ оған қатысты оңалту рәсімінің қабылданғаны туралы кепіл ұстаушыға хабарлауға.
10. Кепіл беруші құқылы:
1) осы Шарттың 8-тармағында көзделген жағдайларда салым сомасын ішінара қайтаруды талап етуге;
2) кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындау арқылы кез келген уақытта кепіл затынан өндіріп алуды тоқтату;
3) осы Шартқа сәйкес кепіл ұстаушының кепіл нысанасынан өндіріп алынғаннан кейін қалған салым бойынша ақша алу;
4) салым бойынша қосымша сомаларды енгізу (толықтыру);
5) лицензия бойынша жүргізілетін жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелер толық тоқтатылғаннан кейін кепіл ұстаушыдан кепіл нысанасынан ауыртпалықты алып тастау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепіл ұстаушыдан қажетті шаралар қабылдауды талап етуге құқылы.
4-бөлім. Кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері
11. Кепіл ұстаушы құқылы:
1) кепіл берушіден немесе банктен тиісті жазбаша талап алынғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушыға берілуге тиіс салым бойынша ақша қалдығы және қозғалысы туралы үзінді-көшірмені сұратуға;
2) кепіл берушіден кепіл нысанасын қолдау, қорғау немесе ауыстыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде қажетті барлық және кез келген іс-әрекеттерді дереу жасауды талап етуге және өз қалауы бойынша кепіл берушіден осындай шараларды өз бетінше қабылдаған кезде кепіл ұстаушы шеккен кез келген негізделген шығындар мен шығыстардың толық өтелуін талап етуге;
3) кез келген тұлғадан (оның ішінде кепіл берушіден) оның жоғалуына қатер төндіретін кепіл нысанасына кез келген қол сұғушылықты тоқтатуды талап етуге;
4) осы Шартта және Кодексте көзделген жағдайда, кейіннен қалған бөлігі есебінен қанағаттандыру мүмкіндігін сақтай отырып, өз қалауы бойынша кепіл нысанасының барлығы есебінен не оның бір бөлігі есебінен қанағаттандырылуға тиіс.
12. Кепіл ұстаушы міндетті:
1) қажет болған жағдайда кепіл берушіге кепіл берушінің құқықтарын жүзеге асыру үшін кез келген қажетті анықтамалар мен мәліметтер беру;
2) кепіл беруші кепіл нысанасымен қамтамасыз етілген өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін, кепілді тоқтату үшін Кодекске және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес кепіл ұстаушыдан талап етілетін шараларды қабылдасын.
5-бөлім. Кепіл нысанасынан өндіріп алу
13. Осы Шартқа сәйкес кепіл ұстаушы кепіл беруші кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда кепіл нысанасына өндіріп алуды қолдану арқылы қанағаттандырылуға құқылы.

14. Стороны соглашаются, что обращение взыскания на Предмет залога (реализация Предмета залога) производится во внесудебном порядке путем передачи Банком Залогодержателю всех денег, причитающихся по Вкладу, по первому письменному требованию Залогодержателя, а при невозможности передачи денег в момент обращения взыскания на Предмет залога – путем перехода к Залогодержателю прав по Вкладу по его письменному уведомлению. При этом Банк и Залогодатель подтверждают свое согласие на такой переход к Залогодержателю прав по Вкладу.
15. Для обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором без согласия Залогодателя или Банка Залогодержателем или иным государственным органом, действующим в интересах Республики Казахстан, может быть назначено и уполномочено любое лицо.
16. Залогодатель и Банк обязуются не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
17. Залогом по настоящему Договору обеспечивается требование Залогодержателя по стоимости ликвидации последствий недропользования по Лицензии в том размере, какую она имеет к моменту фактического удовлетворения, включая возмещение расходов по обращению взыскания и прочие издержки.
Раздел 6. Прекращение залога
18. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при прекращении обязательства по ликвидации последствий операций по недропользованию на Участке разведки после подписания в соответствии с Кодексом соответствующего Акта ликвидации или Акта обследования;
2) в случае выдачи Залогодателю лицензии на добычу твердых полезных ископаемых в отношении всего Участка разведки на основании исключительного права в соответствии Кодексом;
3) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором;
4) с письменного согласия Залогодержателя при переходе права недропользования и предоставлении новым недропользователем по Лицензии другого надлежащего обеспечения исполнения обязательства по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) при замене с письменного согласия Залогодержателя заложенного Вклада другим способом обеспечения исполнения обязательства Залогодателя по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых на Участке разведки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. По письменному запросу Залогодателя и (или) Банка Залогодержатель в течение 10 (десяти) рабочих дней обязан предоставить письменное подтверждение о внесении в реестр обеспечений записи о прекращении залога по настоящему Договору.

14. Тараптар кепіл затына өндіріп алуды қолдану (кепіл затын өткізу) банк кепіл ұстаушыға кепіл ұстаушының бірінші жазбаша талабы бойынша салым бойынша тиесілі барлық ақшаны беру жолымен, ал кепіл затына өндіріп алуды қолдану кезінде ақша беру мүмкін болмаған кезде – кепіл ұстаушыға оның жазбаша хабарламасы бойынша салым бойынша құқықтарға көшу жолымен соттан тыс тәртіппен жүргізілетіндігімен келіседі. Бұл ретте Банк пен кепіл беруші салым бойынша құқықтардың кепіл ұстаушыға осындай ауысуына өзінің келісімін растайды.
15. Осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу үшін кепіл берушінің немесе банктің келісімінсіз кепіл ұстаушы немесе Қазақстан Республикасының мүддесі үшін әрекет ететін өзге де мемлекеттік орган кез келген тұлғаны тағайындауы және уәкілеттік беруі мүмкін.
16. Кепіл беруші мен Банк кепіл нысанасынан өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдау кезінде кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет жасамауға міндеттенеді.
17. Осы Шарт бойынша кепілмен өндіріп алу жөніндегі шығыстарды өтеуді және өзге де шығындарды қоса алғанда, лицензия бойынша жер қойнауын пайдалану салдарларын жою құны бойынша кепіл ұстаушының нақты қанағаттандыру кезіне қандай мөлшерде ие болса, сондай мөлшерде талабы қамтамасыз етіледі.
6-бөлім. Кепілді тоқтату
18. Осы Шарт бойынша кепіл ұстаушыға берілген кепіл тоқтатылады:
1) Кодекске сәйкес тиісті тарату актісіне немесе зерттеп-қарау актісіне қол қойылғаннан кейін барлау учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған кезде;
2) Кодекске сәйкес айрықша құқық негізінде барлаудың барлық учаскесіне қатысты пайдалы қатты қазбаларды өндіруге кепіл берушіге лицензия берілген жағдайда;
3) осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу қолданылған жағдайда;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан және жаңа жер қойнауын пайдаланушы лицензия бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын басқа да тиісінше қамтамасыз етуді берген кезде кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен;
5) кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен кепілге салынған салымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлау учаскесіндегі пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемесін орындауды қамтамасыз етудің басқа тәсілімен алмастырған кезде.
19. Кепіл берушінің және (немесе) Банктің жазбаша сұрау салуы бойынша кепіл ұстаушы 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарт бойынша кепілді тоқтату туралы жазбаны қамтамасыз ету тізіліміне енгізу туралы жазбаша растауды ұсынуға міндетті.

Раздел 7. Порядок разрешения споров
20. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются и подлежат толкованию в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 8. Уведомления
22. Любое уведомление или сообщение, направляемое Сторонами друг другу по Договору, совершается в письменной форме и за подписью уполномоченного лица. Такое уведомление или сообщение считается направленным надлежащим образом, если оно доставлено нарочным либо заказной почтой по соответствующим адресам местонахождения Сторон. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых на Участке разведки, в том числе прав и обязанностей по настоящему Договору, другому государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уведомление Залогодержателя должно быть направлено по адресу местонахождения правопреемника или такого государственного юридического лица.
Раздел 9. Прочие условия
23. Залогодатель не вправе уступать, передать, осуществлять новацию или отчуждать свои права или обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Залогодержателя.
24. Залогодержатель вправе уступать свои права или обязательства по настоящему Договору без согласия других Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
26. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых на Участке разведки, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан без согласия других Сторон.
27. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено в настоящем Договоре.

7-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
20. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі және түсіндірілуге жатады.
21. Осы шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен шешілуге тиіс.
8-бөлім. Хабарламалар
22. Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жіберетін кез келген хабарлама немесе хабарлама жазбаша нысанда және уәкілетті тұлғаның қолы қойылып жасалады. Мұндай хабарлама немесе хабарлама, егер ол тараптардың орналасқан жерінің тиісті мекенжайлары бойынша қолма-қол не тапсырысты пошта арқылы жеткізілсе, тиісті түрде жіберілген болып есептеледі. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның барлау учаскесінде пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері, оның ішінде осы Шарт бойынша құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа мемлекеттік заңды тұлғаға берілген жағдайда, кепіл ұстаушының хабарламасы құқық мирасқорының немесе осындай мемлекеттік заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша жіберілуге тиіс.
9-бөлім. Басқа шарттар
23. Кепіл берушінің Кепіл ұстаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге, новацияны жүзеге асыруға немесе иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
24. Кепіл ұстаушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа Тараптардың келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге құқылы.
25. Кепіл затына меншік құқығы кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
26. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның барлау учаскесінде, оның ішінде осы Шарт бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа тараптардың келісімінсіз тиісті мемлекеттік заңды тұлғаға ауысады.
27. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар, егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, олар жазбаша нысанда жасалса және тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса ғана күшіне енеді.

28. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
29. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Раздел 10. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Залогодатель:
Залогодержатель:
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(полное наименование недропользователя по лицензии на разведку твердых полезных ископаемых или лица, получившего уведомление о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых, предусмотренное статьей 188 Кодекса)
____________________________________
____________________________________
_____________________________________
(полное наименование государственного органа)
БИН:
________________________________
БИН:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Банк:
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(полное наименование банка)
БИН:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Приложение 3 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 147
Типовая форма договора залога банковского вклада, предоставляемого в обеспечение
исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче твердых
полезных ископаемых №_____ от "____" _____________ года
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица, или полное наименование, бизнес-
идентификационный номер, адрес юридического лица, являющегося обладателем права
недропользования) (далее – Залогодатель) в лице __________________ (должность и имя,
фамилия и отчество (при наличии) полностью), действующего на основании
________________ (вид документа, дата и номер) (для юридических лиц),
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, заключающего договор залога, бизнес-
идентификационный номер _________________ с местонахождением по адресу:
___________________________________________(почтовый индекс, Республика Казахстан,
область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания),
действующий от имени Республики Казахстан (далее – Залогодержатель), в лице
________________________________ (должность и имя, фамилия и отчество (при наличии)
уполномоченного на подписание договора лица), действующего на основании
_____________________ (вид документа, дата и номер),
и_______________________________________________________________________________
(полное наименование банка второго уровня), юридическое лицо, учрежденное в
соответствии с законодательством ____________________________________________________________________________
(Республика Казахстан/страна учреждения (для иностранного юридического лица),
бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц Республики Казахстан и
филиалов/представительств иностранных юридических лиц в Республике Казахстан),
осуществляющее деятельность в качестве банка на основании лицензии № ____ от
___________ года, выданной ____________ (номер и дата лицензии, наименование
государственного органа, выдавшего лицензию) (далее – Банк) в лице
__________________________________________________________________________,
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью) действующего на
основании ____________ (вид документа, дата и номер),
Принимая во внимание, что:

28. Осы шарт 20__ жылғы "__" __________ жасалды.
29. Осы Шарт орыс және қазақ тілдерінде бірдей заңды күші бар 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан жасалды.
10-бөлім. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
________________________________
_________________________________
_________________________________
(Кодекстің 188-бабында көзделген, пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия бойынша жер қойнауын пайдаланушының немесе пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттігі туралы хабарлама алған тұлғаның толық атауы)
______________________________
_____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
БСН:
________________________________
БСН:
________________________________
________________________________
________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Банк:
_______________________________
_______________________________
________________________________
(банктің толық атауы)
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 147 бұйрығына
3-қосымша
Пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын банктік салым кепіл шартына үлгілік нысаны ___ жылғы "____" №_____
_______________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________ (жер қойнауын пайдалану құқығының иесі болып табылатын заңды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы, толық атауы,) (бұдан әрі - – Кепіл беруші) атынан __________________ (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық)________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін),______________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________ (кепіл шартын жасасатын мемлекеттік органның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________________ мекенжайы бойынша орналасқан жерімен _____________________________________________________________________________________ пошта(индексі, Қазақстан Республикасы, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі), Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін (бұдан әрі – Кепіл ұстаушы) атынан __________________________________________________________________________________________ (шартқа қол қоюға уәкілетті тұлғаның лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса)_____________________ ( құжаттың түрі, күні және нөмірі), және _________________________________________________________________________________________ (екінші деңгейдегі банктің толық атауы), заңнамаға сәйкес құрылған заңды тұлға _________________________________________________________________________________________ (Қазақстан Республикасы/қызметін банк ретінде жүзеге асыратын мекеменің елі (шетелдік заңды тұлға үшін), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары/өкілдіктері үшін)___________ берілген жылдың ____________ ____ ____№ (лицензияның нөмірі мен күні, лицензияны берген мемлекеттік органның атауы) (бұдан әрі – Банк) атынан ___________________________________________________, (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) ________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі),
Назарға ала отырып,

1) Залогодатель заключил с Банком договор условного банковского вклада № __________ от ___________ года (номер договора и дата его заключения) в отношении открытого Залогодателю счета в Банке IBAN __________________ (номер) в тенге (иностранной валюте) (далее – Вклад);
2) Залогодатель намерен предоставить Залогодержателю в залог все права по Вкладу на условиях настоящего Договора в качестве обеспечения исполнения своих обязательств по ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) на предоставленном участке недр (далее – Участок добычи) по лицензии на добычу твердых полезных ископаемых _________________________________________ (далее – Лицензия), (указать номер лицензии и дату выдачи)
Залогодержатель, Залогодатель и Банк, именуемые совместно – "Стороны" или как указано выше, заключили настоящий договор залога банковского вклада (далее – Договор) о нижеследующем:
Раздел 1. Термины и определения
В настоящем договоре применяются следующие термины и определения:
1) акт ликвидации – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий исполнение (прекращение) обязательств по ликвидации последствий операций по добыче, проводимых на Участке добычи;
2) акт обследования – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, и подтверждающий прекращение обязательств по ликвидации последствий операций по добыче на Участке добычи, в силу отсутствия нарушения земной поверхности (дна водоемов) или иных последствий проведения операций на Участке добычи, требующих ликвидации;
3) сумма Вклада – совокупная денежная сумма по Вкладу в любой момент времени в течение срока действия настоящего Договора;
5) методика – Методика расчета приблизительной стоимости ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых, утвержденная приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 386 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 17048);
4) инструкция – Инструкция по составлению плана ликвидации, утвержденная приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 386 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 17048);
5) план ликвидации – документ, содержащий описание мероприятий по выводу из эксплуатации рудника и других производственных и инфраструктурных объектов, расположенных на Участке добычи, по рекультивации земель, нарушенных в результате проведения операций по добыче, мероприятий по проведению прогрессивной ликвидации, иных работ по ликвидации последствий операций по добыче, а также расчет приблизительной стоимости таких мероприятий по ликвидации.
Все иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 2. Предмет залога

1) кепіл беруші Банкпен шартты банк салымы шартын жасаса ____________ ____ ____№ ___ бастап ___________ (шарттың нөмірі және оның жасалған күні) кепіл берушіге IBAN Банкіндегі ашылған шотқа қатысты __________________ (нөмірі) теңгемен (шетел валютасымен) (бұдан әрі-салым);
2) Кепіл беруші "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында салым бойынша барлық құқықтарды кепіл ұстаушыға кепілге беруге ниетті
пайдалы қатты қазбаларды өндіруге берілген лицензия бойынша жер қойнауы учаскесі (бұдан әрі – өндіру учаскесі) ___________________________________________________ (бұдан әрі-Лицензия), (лицензия нөмірі мен берілген күнін көрсету)
Бірлесіп "Тараптар" деп аталатын немесе жоғарыда көрсетілгендей, кепіл ұстаушы, кепіл беруші және Банк төмендегілер туралы осы банктік салым кепіл шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты:
1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
Осы шартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Тарату актісі – өндіру учаскесінде жүргізілетін өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын (тоқтатылғанын) растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
2) Зерттеу актісі – жер бетін (су айдындары түбін) бұзудың немесе өндіруді жоюды талап ететін өндіру учаскесінде операциялар жүргізудің өзге де зардаптарының болмауына байланысты барлау учаскесіндегі өндіру жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің тоқтатылғанын растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
3) Салым сомасы – осы шарттың қолданылу мерзімі ішінде кез келген уақытта салым бойынша жиынтық ақшалай сома;
4) Әдістеме – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 386 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17048 болып тіркелген) Пайдалы қатты қазбаларды өндіру бойынша операциялардың салдарын жоюдың болжамды құнын есептеу әдістемесі;
5) нұсқаулық – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 386 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17048 болып тіркелген) Жою жоспарын құру бойынша нұсқаулық;
6) Тарату жоспары – кенішті және өндіру учаскесінде орналасқан басқа да өндірістік және инфрақұрылымдық объектілерді өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде бұзылған жерлерді рекультивациялау жөніндегі іс-шаралардың, прогрессивті жоюды жүргізу жөніндегі іс-шаралардың, өндіру жөніндегі операциялардың зардаптарын жою жөніндегі өзге де жұмыстардың сипаттамасын, сондай-ақ жою жөніндегі осындай іс-шаралардың шамамен алынған құнының есебін қамтитын құжат.
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген мағынаға ие болады.
2-тарау. Кепіл заты

1. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств Залогодателя по ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых на Участке добычи в размере __________________ тенге (указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, рассчитанную согласно Методике и указанную в Плане ликвидации) Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог все права требования Залогодателя по договору банковского Вклада, включая права требования в отношении вознаграждения и денег, вносимых в будущем по Вкладу (далее – Предмет залога).
2. Банк и Залогодатель подтверждают, что на дату подписания ими настоящего Договора сумма принятого Банком Вклада составляет
_______________________________________________________________ тенге,
(указать цифрами и прописью общую сумму вклада)
что подтверждается выпиской Банка об остатке и движении денег по банковскому счету №____________от_______________ года, открытому по Вкладу.
3. Срок исполнения обязательства в полном объеме, обеспечиваемого залогом по настоящему Договору, наступает в определяемый в соответствии с Инструкцией срок согласно __________________ Плана ликвидации.(указать структурный элемент плана ликвидации, в котором содержатся сведения о сроке завершения ликвидации последствий недропользования на Участке добычи)
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя и Банк в том, что на дату заключения настоящего Договора Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.
5. Банк заверяет Залогодержателя в том, что на дату подписания настоящего Договора письменно не извещен Залогодателем о залоге прав по Вкладу в пользу другого лица или других лиц.
6. Банк считается уведомленным о залоге Вклада с даты подписания Договора Залогодержателем.
7. До прекращения залога по настоящему Договору Сумма Вклада может быть в любое время увеличена Залогодателем без письменного согласия Залогодержателя или Банка, с последующим письменным уведомлением Залогодержателя в течение 5 (пяти) рабочих дней после такого увеличения. К уведомлению прикладывается оригинал и копия квитанции о пополнении (взносе денег) вклада или другого документа, выдаваемого Банком. Оригинал квитанции подлежит возврату Залогодателю после сверки Залогодержателем.
8. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе требовать полного или частичного возврата Вклада, кроме частичного возврата суммы Вклада с письменного согласия Залогодержателя, которое может быть дано в соответствии с Кодексом в случаях:

1. Өндіру учаскесінде пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемелерін тиісінше орындауын қамтамасыз ету үшін: ______________________________________________________________________________________теңге (көрсетілген жою жоспарында және әдістемеге сәйкес есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасын санмен және жазумен көрсету) Кепіл беруші болашақта салым бойынша енгізілетін сыйақы мен ақшаға қатысты талап ету құқықтарын (бұдан әрі – кепіл нысанасы) қоса алғанда, кепіл ұстаушыға банктік салым шарты бойынша кепіл берушінің барлық талап ету құқықтарын кепілге береді.
2. Банк пен кепіл беруші өздері осы Шартқа қол қойған күні Банк қабылдаған салым сомасын құрайтынын растайды___________________________________________________________________теңге, (салымның жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) бұл банктің ____________ ____ ____№ ___ салымы бойынша ашылған банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзіндісімен расталады бастап.
3. Осы Шарт бойынша кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттемені толық көлемде орындау мерзімі жою жоспары ________________________________ нұсқаулыққа сәйкес белгіленген мерзімде басталады.(өндіру учаскесінде жер қойнауын пайдалану салдарын жоюды аяқтау мерзімі туралы мәліметтер қамтылған жою жоспарының құрылымдық элементін көрсету)
4. Кепіл беруші кепіл ұстаушыны және Банкті осы Шартты жасасу күніне кепіл затының үшінші тұлғалардың құқықтарымен заңды және іс жүзінде ауыртпалық салынбағанына сендіреді.
5. Банк кепіл ұстаушыны осы Шартқа қол қойылған күні кепіл берушіге басқа тұлғаның немесе басқа тұлғалардың пайдасына салым бойынша құқықтар кепілі туралы жазбаша хабардар етпейтініне сендіреді.
6. Банк кепіл ұстаушы шартқа қол қойған күннен бастап салым кепілі туралы хабардар етілген болып есептеледі.
7. Осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін салым сомасын кепіл ұстаушы кепіл ұстаушының немесе Банктің жазбаша келісімінсіз, осындай ұлғайтудан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушыға кейіннен жазбаша хабарлай отырып, кез келген уақытта ұлғайта алады. Хабарламаға салымды толықтыру (ақша жарнасы) туралы түбіртектің немесе банк беретін басқа құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесі қоса беріледі. Түбіртектің түпнұсқасы кепіл ұстаушы салыстырып тексергеннен кейін кепіл берушіге қайтарылуға жатады.
8. Тараптар осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін кепіл берушінің, Кодекске сәйкес берілуі мүмкін кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен салым сомасын ішінара қайтарудан басқа, салымды толық немесе ішінара қайтаруды талап етуге құқығы жоқ деп келісті:

15. Для обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором без согласия Залогодателя или Банка Залогодержателем или иным государственным органом, действующим в интересах Республики Казахстан, может быть назначено и уполномочено любое лицо.
16. Залогодатель и Банк обязуются не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
17. Залогом по настоящему Договору обеспечивается требование Залогодержателя по стоимости ликвидации последствий недропользования по Лицензии в том размере, какую она имеет к моменту фактического удовлетворения, включая возмещение расходов по обращению взыскания и прочие издержки.
Раздел 6. Прекращение залога
18. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при прекращении обязательства по ликвидации последствий операций по недропользованию на Участке добычи после подписания в соответствии с Кодексом соответствующего Акта ликвидации или Акта обследования;
2) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором;
3) с письменного согласия Залогодержателя при переходе права недропользования и предоставлении новым недропользователем по Лицензии другого надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) при замене с письменного согласия Залогодержателя заложенного Вклада другим способом обеспечения исполнения обязательства Залогодателя по ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых на Участке добычи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. По письменному запросу Залогодателя и (или) Банка Залогодержатель в течение 10 (десяти) рабочих дней обязан предоставить письменное подтверждение о внесении в реестр обеспечений записи о прекращении залога по настоящему Договору.
Раздел 7. Порядок разрешения споров
20. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются и подлежат толкованию в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 8. Уведомления
22. Любое уведомление или сообщение, направляемое Сторонами друг другу по Договору, совершается в письменной форме и за подписью уполномоченного лица. Такое уведомление или сообщение считается направленным надлежащим образом, если оно доставлено нарочным либо заказной почтой по соответствующим адресам местонахождения Сторон. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых на Участке добычи, в том числе прав и обязанностей по настоящему Договору, другому государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уведомление Залогодержателя должно быть направлено по адресу местонахождения правопреемника или такого государственного юридического лица.

15. Осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу үшін кепіл берушінің немесе банктің келісімінсіз кепіл ұстаушы немесе Қазақстан Республикасының мүддесі үшін әрекет ететін өзге де мемлекеттік орган кез келген тұлғаны тағайындауы және уәкілеттік беруі мүмкін.
16. Кепіл беруші мен Банк кепіл нысанасынан өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдау кезінде кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет жасамауға міндеттенеді.
17. Осы Шарт бойынша кепілмен өндіріп алу жөніндегі шығыстарды өтеуді және өзге де шығындарды қоса алғанда, лицензия бойынша жер қойнауын пайдалану салдарларын жою құны бойынша кепіл ұстаушының нақты қанағаттандыру кезіне қандай мөлшерде ие болса, сондай мөлшерде талабы қамтамасыз етіледі.
6-бөлім. Кепілді тоқтату
18. Осы Шарт бойынша кепіл ұстаушыға берілген кепіл тоқтатылады:
1) Кодекске сәйкес тиісті тарату актісіне немесе зерттеп-қарау актісіне қол қойылғаннан кейін өндіру учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған кезде;
2) осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу қолданылған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан және жаңа жер қойнауын пайдаланушы лицензия бойынша пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын басқа да тиісінше қамтамасыз етуді берген кезде кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен;
4) кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен кепілге салынған салымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндіру учаскесіндегі пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемесін орындауды қамтамасыз етудің басқа тәсілімен алмастырған кезде.
19. Кепіл берушінің және (немесе) Банктің жазбаша сұрау салуы бойынша кепіл ұстаушы 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарт бойынша кепілді тоқтату туралы жазбаны қамтамасыз ету тізіліміне енгізу туралы жазбаша растауды ұсынуға міндетті.
7-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
20. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі және түсіндірілуге жатады.
21. Осы шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен шешілуге тиіс.
8-бөлім. Хабарламалар
22. Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жіберетін кез келген хабарлама немесе хабарлама жазбаша нысанда және уәкілетті тұлғаның қолы қойылып жасалады. Мұндай хабарлама немесе хабарлама, егер ол тараптардың орналасқан жерінің тиісті мекенжайлары бойынша қолма-қол не тапсырысты пошта арқылы жеткізілсе, тиісті түрде жіберілген болып есептеледі. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның өндіру учаскесінде пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері, оның ішінде осы Шарт бойынша құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа мемлекеттік заңды тұлғаға берілген жағдайда, кепіл ұстаушының хабарламасы құқық мирасқорының немесе осындай мемлекеттік заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша жіберілуге тиіс.

Раздел 9. Прочие условия
23. Залогодатель не вправе уступать, передать, осуществлять новацию или отчуждать свои права или обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Залогодержателя.
24. Залогодержатель вправе уступить свои права или обязательства по настоящему Договору без согласия других Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
26. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых на Участке добычи, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан без согласия других Сторон.
27. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено в настоящем Договоре.
28. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
29. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Раздел 10. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Залогодатель:
Залогодержатель:
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(полное наименование недропользователя по лицензии на добычу твердых полезных ископаемых)
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(полное наименование государственного органа)
БИН:
_______________________________________
БИН:
________________________________________
_______________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Банк:
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(полное наименование банка)
БИН:
_______________________________________
_______________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Приложение 4 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 147
Типовая форма договора залога банковского вклада, предоставляемого в
обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче
общераспространенных полезных ископаемых
№_____ от "____" _____________ года
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица, или полное наименование, бизнес-
идентификационный номер, адрес юридического лица, являющегося обладателем права
недропользования) (далее – Залогодатель) в лице
______________________________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью),
действующего на основании ______________________________________________________
(вид документа, дата и номер) (для юридических лиц),
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, заключающего договор залога, бизнес-
идентификационный номер __________________________ с местонахождением по адресу:
_________________________________________________________________________
(почтовый индекс, Республика Казахстан, область, город, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер дома/здания),
действующий от имени Республики Казахстан (далее – Залогодержатель), в лице
_______________________________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) уполномоченного на подписание договора лица),
действующего на основании _______________________________________________________
(вид документа, дата и номер), и
________________________________________________________________________________
(полное наименование банка второго уровня), юридическое лицо, учрежденное в
соответствии с законодательством
________________________________________________________________________________
(Республика Казахстан/страна учреждения (для иностранного юридического лица),
бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц Республики Казахстан и
филиалов/представительств иностранных юридических лиц в Республике Казахстан),
осуществляющее деятельность в качестве банка на основании лицензии № ____ от
___________ года, выданной ____________ (номер и дата лицензии, наименование
государственного органа, выдавшего лицензию) (далее – Банк) в лице
_______________________________________________________________________________,
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью)
действующего на основании _____________ (вид документа, дата и номер),
Принимая во внимание, что:

9-бөлім. Басқа шарттар
23. Кепіл берушінің Кепіл ұстаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге, новацияны жүзеге асыруға немесе иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
24. Кепіл ұстаушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа Тараптардың келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге құқылы.
25. Кепіл затына меншік құқығы кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
26. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның өндіру учаскесінде, оның ішінде осы Шарт бойынша пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа тараптардың келісімінсіз тиісті мемлекеттік заңды тұлғаға ауысады.
27. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар, егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, олар жазбаша нысанда жасалса және тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса ғана күшіне енеді.
28. Осы шарт 20__ жылғы "__" __________ жасалды.
29. Осы Шарт орыс және қазақ тілдерінде бірдей заңды күші бар 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан жасалды.
10-бөлім. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
__________________________________
____________________________________
____________________________________
(пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия бойынша жер қойнауын пайдаланушының толық атауы)
___________________________________
_________________________________
_________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
БСН:
________________________________
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Банк:
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
(банктің толық атауы)
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 147 бұйрығына
4-қосымша
Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуге ұсынылатын банктік салым кепілі шартының үлгі нысаны ___ жылғы "____" №_____
_________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________ (жер қойнауын пайдалану құқығының иесі болып табылатын заңды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы, толық атауы,) (бұдан әрі – Кепіл беруші) атынан __________________ (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық)________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін),_____________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________ (кепіл шартын жасасатын мемлекеттік органның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан жерімен___________________________________________________________ пошта (индексі, Қазақстан Республикасы, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі), Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін (бұдан әрі – Кепіл ұстаушы) атынан ____________________ (шартқа қол қоюға уәкілетті тұлғаның лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса)_____________________ ( құжаттың түрі, күні және нөмірі), және _________________________________________________________________________________________ (екінші деңгейдегі банктің толық атауы), заңнамаға сәйкес құрылған заңды тұлға _________________________________________________________________________________________ (Қазақстан Республикасы/қызметін банк ретінде жүзеге асыратын мекеменің елі (шетелдік заңды тұлға үшін), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары/өкілдіктері үшін)___________ берілген жылдың ____________ ____ ____№ (лицензияның нөмірі мен күні, лицензияны берген мемлекеттік органның атауы) (бұдан әрі – Банк) атынан ___________________________________________________, (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) ________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі),
Назарға ала отырып,

1) Залогодатель заключил с Банком договор условного банковского вклада № __________ от ___________ года (номер договора и дата его заключения) в отношении открытого Залогодателю счета в Банке IBAN __________________ (номер) в тенге (иностранной валюте) (далее – Вклад);
2) Залогодатель намерен предоставить Залогодержателю в залог все права по Вкладу на условиях настоящего Договора в качестве обеспечения исполнения своих обязательств по ликвидации последствий операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) на предоставленном участке недр (далее – Участок добычи) по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых_____________________________________________ (далее – Лицензия),
(указать номер лицензии и дату выдачи)
Залогодержатель, Залогодатель и Банк, именуемые совместно – "Стороны" или как указано выше, заключили настоящий договор залога банковского вклада (далее – Договор) о нижеследующем:
Раздел 1. Термины и определения
В настоящем договоре применяются следующие термины и определения:
1) акт ликвидации – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий исполнение (прекращение) обязательств по ликвидации последствий операций по добыче, проводимых на Участке добычи;
2) акт обследования – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, и подтверждающий прекращение обязательств по ликвидации последствий операций по добыче на Участке добычи, проводимых по Лицензии, в силу отсутствия нарушения земной поверхности (дна водоемов) или иных последствий проведения операций на Участке добычи, требующих ликвидации;
3) сумма Вклада – совокупная денежная сумма по Вкладу в любой момент времени в течение срока действия настоящего Договора;
4) методика – Методика расчета приблизительной стоимости ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых, утвержденная приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 386 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 17048);
5) инструкция – Инструкция по составлению плана ликвидации, утвержденная приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 386 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 17048);
6) план ликвидации – документ, содержащий описание мероприятий по выводу из эксплуатации рудника и других производственных и инфраструктурных объектов, расположенных на Участке добычи, по рекультивации земель, нарушенных в результате проведения операций по добыче, мероприятий по проведению прогрессивной ликвидации, иных работ по ликвидации последствий операций по добыче, а также расчет приблизительной стоимости таких мероприятий по ликвидации.
Все иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 2. Предмет залога

1) кепіл беруші Банкпен шартты банк салымы шартын жасаса ____________ ____ ____№ ___ бастап ___________ (шарттың нөмірі және оның жасалған күні) кепіл берушіге IBAN Банкіндегі ашылған шотқа қатысты __________________ (нөмірі) теңгемен (шетел валютасымен) (бұдан әрі-салым);
2) Кепіл беруші "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында салым бойынша барлық құқықтарды кепіл ұстаушыға кепілге беруге ниетті
кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге берілген лицензия бойынша жер қойнауы учаскесі (бұдан әрі – өндіру учаскесі) ______________________________________________ (бұдан әрі-Лицензия), (лицензия нөмірі мен берілген күнін көрсету)
Бірлесіп "Тараптар" деп аталатын немесе жоғарыда көрсетілгендей, кепіл ұстаушы, кепіл беруші және Банк төмендегілер туралы осы банктік салым кепіл шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты:
1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
Осы шартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) тарату актісі – өндіру учаскесінде жүргізілетін өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын (тоқтатылғанын) растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
2) зерттеу актісі – жер бетін (су айдындары түбін) бұзудың немесе өндіруді жоюды талап ететін өндіру учаскесінде операциялар жүргізудің өзге де зардаптарының болмауына байланысты барлау учаскесіндегі өндіру жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің тоқтатылғанын растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
3) салым сомасы – осы шарттың қолданылу мерзімі ішінде кез келген уақытта салым бойынша жиынтық ақшалай сома;
4) әдістеме – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 386 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17048 болып тіркелген) Пайдалы қатты қазбаларды өндіру бойынша операциялардың салдарын жоюдың болжамды құнын есептеу әдістемесі;
5) нұсқаулық – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 386 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17048 болып тіркелген) Жою жоспарын құру бойынша нұсқаулық;
6) тарату жоспары – кенішті және өндіру учаскесінде орналасқан басқа да өндірістік және инфрақұрылымдық объектілерді өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде бұзылған жерлерді рекультивациялау жөніндегі іс-шаралардың, прогрессивті жоюды жүргізу жөніндегі іс-шаралардың, өндіру жөніндегі операциялардың зардаптарын жою жөніндегі өзге де жұмыстардың сипаттамасын, сондай-ақ жою жөніндегі осындай іс-шаралардың шамамен алынған құнының есебін қамтитын құжат.
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген мағынаға ие болады.
2-тарау. Кепіл заты

1. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств Залогодателя по ликвидации последствий операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых на Участке добычи в размере ____________________________ тенге(указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, рассчитанную согласно Методике и указанную в Плане ликвидации)Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог все права требования Залогодателя по договору банковского Вклада, включая права требования в отношении вознаграждения и денег, вносимых в будущем по Вкладу (далее – Предмет залога).
2. Банк и Залогодатель подтверждают, что на дату подписания ими настоящего Договора сумма принятого Банком Вклада составляет
__________________________________________________________________ тенге,
(указать цифрами и прописью общую сумму вклада)
что подтверждается выпиской Банка об остатке и движении денег по банковскому счету №____________ от_______________ года, открытому по Вкладу.
3. Срок исполнения обязательства в полном объеме, обеспечиваемого залогом по настоящему Договору, наступает в определяемый в соответствии с Инструкцией срок согласно ___________________ Плана ликвидации. (указать структурный элемент плана ликвидации, в котором содержатся сведения о сроке завершения ликвидации последствий недропользования на Участке добычи)
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя и Банк в том, что на дату заключения настоящего Договора Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.
5. Банк заверяет Залогодержателя в том, что на дату подписания настоящего Договора письменно не извещен Залогодателем о залоге прав по Вкладу в пользу другого лица или других лиц.
6. Банк считается уведомленным о залоге Вклада с даты подписания Договора Залогодержателем.
7. До прекращения залога по настоящему Договору Сумма Вклада может быть в любое время увеличена Залогодателем без письменного согласия Залогодержателя или Банка, с последующим письменным уведомлением Залогодержателя в течение 5 (пяти) рабочих дней после такого увеличения. К уведомлению прикладывается оригинал и копия квитанции о пополнении (взносе денег) вклада или другого документа, выдаваемого Банком. Оригинал квитанции подлежит возврату Залогодателю после сверки Залогодержателем.
8. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе требовать полного или частичного возврата Вклада, кроме частичного возврата суммы Вклада с письменного согласия Залогодержателя, которое может быть дано в соответствии с Кодексом в случаях:

1. Өндіру учаскесінде кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемелерін тиісінше орындауын қамтамасыз ету үшін: ____________________________________________________________________________________________теңге (Көрсетілген жою жоспарында және әдістемеге сәйкес есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасын санмен және жазумен көрсету) Кепіл беруші болашақта салым бойынша енгізілетін сыйақы мен ақшаға қатысты талап ету құқықтарын (бұдан әрі – кепіл нысанасы) қоса алғанда, кепіл ұстаушыға банктік салым шарты бойынша кепіл берушінің барлық талап ету құқықтарын кепілге береді.
2. Банк пен кепіл беруші өздері осы Шартқа қол қойған күні Банк қабылдаған салым сомасын құрайтынын растайды___________________________________________________________________________________теңге, (салымның жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) бұл банктің ____________ ____ ____№ ___ салымы бойынша ашылған банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзіндісімен расталады бастап.
3. Осы Шарт бойынша кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттемені толық көлемде орындау мерзімі жою жоспары _______________________________________ нұсқаулыққа сәйкес белгіленген мерзімде басталады.(өндіру учаскесінде жер қойнауын пайдалану салдарын жоюды аяқтау мерзімі туралы мәліметтер қамтылған жою жоспарының құрылымдық элементін көрсету)
4. Кепіл беруші кепіл ұстаушыны және Банкті осы Шартты жасасу күніне кепіл затының үшінші тұлғалардың құқықтарымен заңды және іс жүзінде ауыртпалық салынбағанына сендіреді.
5. Банк кепіл ұстаушыны осы Шартқа қол қойылған күні кепіл берушіге басқа тұлғаның немесе басқа тұлғалардың пайдасына салым бойынша құқықтар кепілі туралы жазбаша хабардар етпейтініне сендіреді.
6. Банк кепіл ұстаушы шартқа қол қойған күннен бастап салым кепілі туралы хабардар етілген болып есептеледі.
7. Осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін салым сомасын кепіл ұстаушы кепіл ұстаушының немесе Банктің жазбаша келісімінсіз, осындай ұлғайтудан кейін бес жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушыға кейіннен жазбаша хабарлай отырып, кез келген уақытта ұлғайта алады. Хабарламаға салымды толықтыру (ақша жарнасы) туралы түбіртектің немесе банк беретін басқа құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесі қоса беріледі. Түбіртектің түпнұсқасы кепіл ұстаушы салыстырып тексергеннен кейін кепіл берушіге қайтарылуға жатады.
8. Тараптар осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін кепіл берушінің, Кодекске сәйкес берілуі мүмкін кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен салым сомасын ішінара қайтарудан басқа, салымды толық немесе ішінара қайтаруды талап етуге құқығы жоқ деп келісті:

15. Для обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором без согласия Залогодателя или Банка Залогодержателем или иным государственным органом, действующим в интересах Республики Казахстан, может быть назначено и уполномочено любое лицо.
16. Залогодатель и Банк обязуются не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
17. Залогом по настоящему Договору обеспечивается требование Залогодержателя по стоимости ликвидации последствий недропользования по Лицензии в том размере, какую она имеет к моменту фактического удовлетворения, включая возмещение расходов по обращению взыскания и прочие издержки.
Раздел 6. Прекращение залога
18. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при прекращении обязательства по ликвидации последствий операций по недропользованию на Участке добычи после подписания в соответствии с Кодексом соответствующего Акта ликвидации или Акта обследования;
2) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором;
3) с письменного согласия Залогодержателя при переходе права недропользования и предоставлении новым недропользователем по Лицензии другого надлежащего обеспечения исполнения обязательства по ликвидации последствий операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) при замене с письменного согласия Залогодержателя заложенного Вклада другим способом обеспечения исполнения обязательства Залогодателя по ликвидации последствий операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых на Участке добычи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. По письменному запросу Залогодателя и (или) Банка Залогодержатель в течение 10 (десяти) рабочих дней обязан предоставить письменное подтверждение о внесении в реестр обеспечений записи о прекращении залога по настоящему Договору.
Раздел 7. Порядок разрешения споров
20. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются и подлежат толкованию в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 8. Уведомления
22. Любое уведомление или сообщение, направляемое Сторонами друг другу по Договору, совершается в письменной форме и за подписью уполномоченного лица. Такое уведомление или сообщение считается направленным надлежащим образом, если оно доставлено нарочным либо заказной почтой по соответствующим адресам местонахождения Сторон. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых на Участке добычи, в том числе прав и обязанностей по настоящему Договору, другому государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уведомление Залогодержателя должно быть направлено по адресу местонахождения правопреемника или такого государственного юридического лица.

15. Осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу үшін кепіл берушінің немесе банктің келісімінсіз кепіл ұстаушы немесе Қазақстан Республикасының мүддесі үшін әрекет ететін өзге де мемлекеттік орган кез келген тұлғаны тағайындауы және уәкілеттік беруі мүмкін.
16. Кепіл беруші мен Банк кепіл нысанасынан өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдау кезінде кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет жасамауға міндеттенеді.
17. Осы Шарт бойынша кепілмен өндіріп алу жөніндегі шығыстарды өтеуді және өзге де шығындарды қоса алғанда, лицензия бойынша жер қойнауын пайдалану салдарларын жою құны бойынша кепіл ұстаушының нақты қанағаттандыру кезіне қандай мөлшерде ие болса, сондай мөлшерде талабы қамтамасыз етіледі.
6-бөлім. Кепілді тоқтату
18. Осы Шарт бойынша кепіл ұстаушыға берілген кепіл тоқтатылады:
1) Кодекске сәйкес тиісті тарату актісіне немесе зерттеп-қарау актісіне қол қойылғаннан кейін өндіру учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған кезде;
2) осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу қолданылған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан және жаңа жер қойнауын пайдаланушы лицензия бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын басқа да тиісінше қамтамасыз етуді берген кезде кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен;
4) кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен кепілге салынған салымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндіру учаскесіндегі кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемесін орындауды қамтамасыз етудің басқа тәсілімен алмастырған кезде.
19. Кепіл берушінің және (немесе) Банктің жазбаша сұрау салуы бойынша кепіл ұстаушы 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарт бойынша кепілді тоқтату туралы жазбаны қамтамасыз ету тізіліміне енгізу туралы жазбаша растауды ұсынуға міндетті.
7-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
20. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі және түсіндірілуге жатады.
21. Осы шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен шешілуге тиіс.
8-бөлім. Хабарламалар
22. Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жіберетін кез келген хабарлама немесе хабарлама жазбаша нысанда және уәкілетті тұлғаның қолы қойылып жасалады. Мұндай хабарлама немесе хабарлама, егер ол тараптардың орналасқан жерінің тиісті мекенжайлары бойынша қолма-қол не тапсырысты пошта арқылы жеткізілсе, тиісті түрде жіберілген болып есептеледі. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның өндіру учаскесінде кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері, оның ішінде осы Шарт бойынша құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа мемлекеттік заңды тұлғаға берілген жағдайда, кепіл ұстаушының хабарламасы құқық мирасқорының немесе осындай мемлекеттік заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша жіберілуге тиіс.

Раздел 9. Прочие условия
23. Залогодатель не вправе уступать, передать, осуществлять новацию или отчуждать свои права или обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Залогодержателя;
24. Залогодержатель вправе уступить свои права или обязательства по настоящему Договору без согласия других Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Залогодатель:
Залогодержатель:
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(полное наименование недропользователя по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых)
___________________________________
___________________________________
___________________________________
(полное наименование государственного органа)
БИН:
________________________________
БИН:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Банк:
______________________________________
______________________________________
______________________________________
(полное наименование банка)
БИН:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
25. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
26. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых на Участке добычи, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан без согласия других Сторон.
27. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено в настоящем Договоре.
28. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
29. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Раздел 10. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Приложение 5 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 147
Типовая форма договора залога банковского вклада, предоставляемого в
обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по
использованию пространства недр, проводимых в целях размещения и (или)
эксплуатация объектов техногенных минеральных образований
горнодобывающего и (или) горно-обогатительного производств
№_____ от "____" _____________ года
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица, или полное наименование, бизнес-
идентификационный номер, адрес юридического лица, являющегося обладателем права
недропользования) (далее – Залогодатель) в лице
________________________________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью),
действующего на основании _______________________________________________________
(вид документа, дата и номер)
(для юридических лиц),___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, заключающего договор залога, бизнес-
идентификационный номер ___________________ с местонахождением по адресу:
_______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, Республика Казахстан, область, город, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер дома/здания),
действующий от имени Республики Казахстан (далее – Залогодержатель), в лице
_______________________________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) уполномоченного на подписание
договора лица), действующего на основании _______________________________________
(вид документа, дата и номер), и
______________________________________________________________________________
(полное наименование банка второго уровня), юридическое лицо, учрежденное в
соответствии с законодательством
_______________________________________________________________________________
(Республика Казахстан/страна учреждения (для иностранного юридического лица),
бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц Республики Казахстан и
филиалов/представительств иностранных юридических лиц в Республике Казахстан),
осуществляющее деятельность в качестве банка на основании лицензии № ___ от _______
года, выданной ____________ (номер и дата лицензии, наименование государственного
органа, выдавшего лицензию) (далее – Банк) в лице
____________________________________________________________________________,
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью)
действующего на основании ___________________________________________________
(вид документа, дата и номер),
Принимая во внимание, что:

9-бөлім. Басқа шарттар
23. Кепіл берушінің Кепіл ұстаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге, новацияны жүзеге асыруға немесе иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
24. Кепіл ұстаушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа Тараптардың келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге құқылы.
25. Кепіл затына меншік құқығы кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
26. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның өндіру учаскесінде, оның ішінде осы Шарт бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа тараптардың келісімінсіз тиісті мемлекеттік заңды тұлғаға ауысады.
27. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар, егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, олар жазбаша нысанда жасалса және тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса ғана күшіне енеді.
28. Осы шарт 20__ жылғы "__" __________ жасалды.
29. Осы Шарт орыс және қазақ тілдерінде бірдей заңды күші бар 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан жасалды.
10-бөлім. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
______________________________
_______________________________
________________________________
(кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия бойынша жер қойнауын пайдаланушының толық атауы)
_______________________________
______________________________
_______________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
БСН:
________________________________
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Банк:
________________________________
_______________________________
______________________________
(банктің толық атауы)
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 147 бұйрығына
5-қосымша
Тау-кен өндіру және (немесе) тау-кен байыту өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдері объектілерін орналастыру және (немесе) пайдалану мақсатында жүргізілетін жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуге берілетін банктік салым кепілі шартының үлгі нысаны ___ жылғы "____" №_____
__________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________ (жер қойнауын пайдалану құқығының иесі болып табылатын заңды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы, толық атауы,) (бұдан әрі – Кепіл беруші) атынан __________________ (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық)________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін),_____________________ ___________________________________________________________________________________________________ (кепіл шартын жасасатын мемлекеттік органның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________ мекенжайы бойынша орналасқан жерімен ___________________________________________________________ пошта (индексі, Қазақстан Республикасы, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі), Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін (бұдан әрі – Кепіл ұстаушы) атынан _______________________________ (шартқа қол қоюға уәкілетті тұлғаның лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса)________ ( құжаттың түрі, күні және нөмірі), және _________________________________________________________________________________________________ (екінші деңгейдегі банктің толық атауы), заңнамаға сәйкес құрылған заңды тұлға _________________________________________________________________________________________________ (Қазақстан Республикасы/қызметін банк ретінде жүзеге асыратын мекеменің елі (шетелдік заңды тұлға үшін), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары/өкілдіктері үшін)___________ берілген жылдың ____________ ____ ____№ (лицензияның нөмірі мен күні, лицензияны берген мемлекеттік органның атауы) (бұдан әрі – Банк) атынан ___________________________________________________, (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) ________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі),
Назарға ала отырып,

1) Залогодатель заключил с Банком договор условного банковского вклада № __________ от ___________ года (номер договора и дата его заключения) в отношении открытого Залогодателю счета в Банке IBAN __________________ (номер) в тенге (иностранной валюте) (далее – Вклад);
2) Залогодатель намерен предоставить Залогодержателю в залог все права по Вкладу на условиях настоящего Договора в качестве обеспечения исполнения своих обязательств по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) на предоставленном участке недр (далее – Участок недр) по лицензии на использование пространства недр _____________________________________________ (далее – Лицензия), (указать номер лицензии и дату выдачи)Залогодержатель, Залогодатель и Банк, именуемые совместно – "Стороны" или как указано выше, заключили настоящий договор залога банковского вклада (далее – Договор) о нижеследующем:
Раздел 1. Термины и определения
В настоящем договоре применяются следующие термины и определения:
1) акт ликвидации – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий исполнение (прекращение) обязательств по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр, проводимых на Участке недр;
2) акт обследования – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, и подтверждающий прекращение обязательств по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр на Участке недр, проводимых по Лицензии, в силу отсутствия нарушения земной поверхности (дна водоемов) или иных последствий проведения операций на Участке недр, требующих ликвидации;
3) сумма Вклада – совокупная денежная сумма по Вкладу в любой момент времени в течение срока действия настоящего Договора;
4) методика – Методика расчета приблизительной стоимости ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых, утвержденная приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 386 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 17048);
5) инструкция – Инструкция по составлению плана ликвидации, утвержденная приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 386 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 17048);
6) план ликвидации – документ, содержащий описание мероприятий по поддержанию участка недр в безопасном состоянии на случай отзыва лицензии, по ликвидации объектов размещения техногенных минеральных образований горнодобывающего или горно-обогатительного производства, а также приблизительный расчет стоимости работ по такой ликвидации.
Все иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 2. Предмет залога

1) кепіл беруші Банкпен шартты банк салымы шартын жасаса _________ ____ ____№ ___ бастап __________ (шарттың нөмірі және оның жасалған күні) кепіл берушіге IBAN Банкіндегі ашылған шотқа қатысты ____________ (нөмірі) теңгемен (шетел валютасымен) (бұдан әрі-салым); 2) Кепіл беруші "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес жер қойнауы кеңістігін пайдалану бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында салым бойынша барлық құқықтарды кепіл ұстаушыға кепілге беруге ниетті жер қойнауы кеңістігін пайдалану бойынша берілген лицензия бойынша жер қойнауы учаскесі (бұдан әрі – жер қойнау учаскесі) ___________________________________________________ (бұдан әрі-Лицензия), (лицензия нөмірі мен берілген күнін көрсету) Бірлесіп "Тараптар" деп аталатын немесе жоғарыда көрсетілгендей, кепіл ұстаушы, кепіл беруші және Банк төмендегілер туралы осы банктік салым кепіл шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты:
1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
Осы шартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) тарату актісі – өндіру учаскесінде жүргізілетін өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын (тоқтатылғанын) растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
2) зерттеу актісі – жер бетін (су айдындары түбін) бұзудың немесе жоюды талап ететін жер қойнауы учаскесінде операциялар жүргізудің өзге де зардаптарының болмауына байланысты жер учаскесіндегі жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің тоқтатылғанын растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
3) салым сомасы – осы шарттың қолданылу мерзімі ішінде кез келген уақытта салым бойынша жиынтық ақшалай сома;
4) әдістеме – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 386 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17048 болып тіркелген) Пайдалы қатты қазбаларды өндіру бойынша операциялардың салдарын жоюдың болжамды құнын есептеу әдістемесі;
5) нұсқаулық – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 386 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17048 болып тіркелген) Жою жоспарын құру бойынша нұсқаулық;
6) жою жоспары – лицензияны қайтарып алған жағдайда жер қойнауы учаскесін қауіпсіз жай-күйде ұстап тұру жөніндегі, тау-кен өндіру немесе тау-кен байыту өндірісінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру объектілерін жою жөніндегі іс-шаралардың сипаттамасын, сондай-ақ осындай жою жөніндегі жұмыстар құнының шамамен есебін қамтитын құжат.
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген мағынаға ие болады.
2-тарау. Кепіл заты

1. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств Залогодателя по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр на Участке недр в размере __________________________ тенге(указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, рассчитанную согласно Методике и указанную в Плане ликвидации)Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог все права требования Залогодателя по договору банковского Вклада, включая права требования в отношении вознаграждения и денег, вносимых в будущем по Вкладу (далее – Предмет залога).
2. Банк и Залогодатель подтверждают, что на дату подписания ими настоящего Договора сумма принятого Банком Вклада составляет _______________________________________________________________ тенге, (указать цифрами и прописью общую сумму вклада) что подтверждается выпиской Банка об остатке и движении денег по банковскому счету №____________ от_______________ года, открытому по Вкладу.
3. Срок исполнения обязательства в полном объеме, обеспечиваемого залогом по настоящему Договору, наступает в определяемый в соответствии с Инструкцией срок согласно __________________ Плана ликвидации. (указать структурный элемент плана ликвидации, в котором содержатся сведения о сроке завершения ликвидации последствий недропользования на Участке недр)
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя и Банк в том, что на дату заключения настоящего Договора Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.
5. Банк заверяет Залогодержателя в том, что на дату подписания настоящего Договора письменно не извещен Залогодателем о залоге прав по Вкладу в пользу другого лица или других лиц.
6. Банк считается уведомленным о залоге Вклада с даты подписания Договора Залогодержателем.
7. До прекращения залога по настоящему Договору Сумма Вклада может быть в любое время увеличена Залогодателем без письменного согласия Залогодержателя или Банка, с последующим письменным уведомлением Залогодержателя в течение 5 (пяти) рабочих дней после такого увеличения. К уведомлению прикладывается оригинал и копия квитанции о пополнении (взносе денег) вклада или другого документа, выдаваемого Банком. Оригинал квитанции подлежит возврату Залогодателю после сверки Залогодержателем.
8. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе требовать полного или частичного возврата Вклада, кроме частичного возврата суммы Вклада с письменного согласия Залогодержателя, которое может быть дано в соответствии с Кодексом в случаях:

1. Жер қойнауы кеңістігін пайдалану бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемелерін тиісінше орындауын қамтамасыз ету үшін:________________________________________теңге (көрсетілген жою жоспарында және әдістемеге сәйкес есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасын санмен және жазумен көрсету) Кепіл беруші болашақта салым бойынша енгізілетін сыйақы мен ақшаға қатысты талап ету құқықтарын (бұдан әрі – кепіл нысанасы) қоса алғанда, кепіл ұстаушыға банктік салым шарты бойынша кепіл берушінің барлық талап ету құқықтарын кепілге береді.
2. Банк пен кепіл беруші өздері осы Шартқа қол қойған күні Банк қабылдаған салым сомасын құрайтынын растайды__________________________________________________________________________________теңге, (салымның жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) бұл банктің ____________ ____ ____№ ___ салымы бойынша ашылған банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзіндісімен расталады бастап.
3. Осы Шарт бойынша кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттемені толық көлемде орындау мерзімі жою жоспары __________________________________________ нұсқаулыққа сәйкес белгіленген мерзімде басталады.(жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану салдарын жоюды аяқтау мерзімі туралы мәліметтер қамтылған жою жоспарының құрылымдық элементін көрсету)
4. Кепіл беруші кепіл ұстаушыны және Банкті осы Шартты жасасу күніне кепіл затының үшінші тұлғалардың құқықтарымен заңды және іс жүзінде ауыртпалық салынбағанына сендіреді.
5. Банк кепіл ұстаушыны осы Шартқа қол қойылған күні кепіл берушіге басқа тұлғаның немесе басқа тұлғалардың пайдасына салым бойынша құқықтар кепілі туралы жазбаша хабардар етпейтініне сендіреді.
6. Банк кепіл ұстаушы шартқа қол қойған күннен бастап салым кепілі туралы хабардар етілген болып есептеледі.
7. Осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін салым сомасын кепіл ұстаушы кепіл ұстаушының немесе Банктің жазбаша келісімінсіз, осындай ұлғайтудан кейін бес жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушыға кейіннен жазбаша хабарлай отырып, кез келген уақытта ұлғайта алады. Хабарламаға салымды толықтыру (ақша жарнасы) туралы түбіртектің немесе банк беретін басқа құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесі қоса беріледі. Түбіртектің түпнұсқасы кепіл ұстаушы салыстырып тексергеннен кейін кепіл берушіге қайтарылуға жатады.
8. Тараптар осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін кепіл берушінің, Кодекске сәйкес берілуі мүмкін кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен салым сомасын ішінара қайтарудан басқа, салымды толық немесе ішінара қайтаруды талап етуге құқығы жоқ деп келісті:

15. Для обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором без согласия Залогодателя или Банка Залогодержателем или иным государственным органом, действующим в интересах Республики Казахстан, может быть назначено и уполномочено любое лицо.
16. Залогодатель и Банк обязуются не противодействовать в любой форме Залогодержателю при принятии мер по обращению взыскания на Предмет залога.
17. Залогом по настоящему Договору обеспечивается требование Залогодержателя по стоимости ликвидации последствий недропользования по Лицензии в том размере, какую она имеет к моменту фактического удовлетворения, включая возмещение расходов по обращению взыскания и прочие издержки.
Раздел 6. Прекращение залога
18. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при прекращении обязательства по ликвидации последствий операций по недропользованию на Участке недр после подписания в соответствии с Кодексом соответствующего Акта ликвидации или Акта обследования;
2) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором;
3) с письменного согласия Залогодержателя при переходе права недропользования и предоставлении новым недропользователем по Лицензии другого надлежащего обеспечения исполнения обязательства по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) при замене с письменного согласия Залогодержателя заложенного Вклада другим способом обеспечения исполнения обязательства Залогодателя по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр на Участке недр в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. По письменному запросу Залогодателя и (или) Банка Залогодержатель в течение 10 (десяти) рабочих дней обязан предоставить письменное подтверждение о внесении в реестр обеспечений записи о прекращении залога по настоящему Договору.
Раздел 7. Порядок разрешения споров
20. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются и подлежат толкованию в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 8. Уведомления
22. Любое уведомление или сообщение, направляемое Сторонами друг другу по Договору, совершается в письменной форме и за подписью уполномоченного лица. Такое уведомление или сообщение считается направленным надлежащим образом, если оно доставлено нарочным либо заказной почтой по соответствующим адресам местонахождения Сторон. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр на Участке недр, в том числе прав и обязанностей по настоящему Договору, другому государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уведомление Залогодержателя должно быть направлено по адресу местонахождения правопреемника или такого государственного юридического лица.

15. Осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу үшін кепіл берушінің немесе банктің келісімінсіз кепіл ұстаушы немесе Қазақстан Республикасының мүддесі үшін әрекет ететін өзге де мемлекеттік орган кез келген тұлғаны тағайындауы және уәкілеттік беруі мүмкін.
16. Кепіл беруші мен Банк кепіл нысанасынан өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдау кезінде кепіл ұстаушыға кез келген нысанда қарсы әрекет жасамауға міндеттенеді.
17. Осы Шарт бойынша кепілмен өндіріп алу жөніндегі шығыстарды өтеуді және өзге де шығындарды қоса алғанда, лицензия бойынша жер қойнауын пайдалану салдарларын жою құны бойынша кепіл ұстаушының нақты қанағаттандыру кезіне қандай мөлшерде ие болса, сондай мөлшерде талабы қамтамасыз етіледі.
6-бөлім. Кепілді тоқтату
18. Осы Шарт бойынша кепіл ұстаушыға берілген кепіл тоқтатылады:
1) Кодекске сәйкес тиісті тарату актісіне немесе зерттеп-қарау актісіне қол қойылғаннан кейін жер учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған кезде;
2) осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу қолданылған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан және жаңа жер қойнауын пайдаланушы лицензия бойынша жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалуын басқа да тиісінше қамтамасыз етуді берген кезде кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен;
4) кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен кепілге салынған салымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер учаскесіндегі жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемесін орындауды қамтамасыз етудің басқа тәсілімен алмастырған кезде.
19. Кепіл берушінің және (немесе) Банктің жазбаша сұрау салуы бойынша кепіл ұстаушы 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарт бойынша кепілді тоқтату туралы жазбаны қамтамасыз ету тізіліміне енгізу туралы жазбаша растауды ұсынуға міндетті.
7-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
20. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі және түсіндірілуге жатады.
21. Осы шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен шешілуге тиіс.
8-бөлім. Хабарламалар
22. Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жіберетін кез келген хабарлама немесе хабарлама жазбаша нысанда және уәкілетті тұлғаның қолы қойылып жасалады. Мұндай хабарлама немесе хабарлама, егер ол тараптардың орналасқан жерінің тиісті мекенжайлары бойынша қолма-қол не тапсырысты пошта арқылы жеткізілсе, тиісті түрде жіберілген болып есептеледі. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның жер учаскесінде жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері, оның ішінде осы Шарт бойынша құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа мемлекеттік заңды тұлғаға берілген жағдайда, кепіл ұстаушының хабарламасы құқық мирасқорының немесе осындай мемлекеттік заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша жіберілуге тиіс.

Раздел 9. Прочие условия
23. Залогодатель не вправе уступать, передать, осуществлять новацию или отчуждать свои права или обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Залогодержателя;
24. Залогодержатель вправе уступать свои права или обязательства по настоящему Договору без согласия других Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
26. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по использованию пространства недр на Участке недр, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан без согласия других Сторон.
27. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено в настоящем Договоре.
28. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
29. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Раздел 10. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Залогодатель:
Залогодержатель:
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(полное наименование недропользователя по лицензии на использование пространства недр)
______________________________________
______________________________________
______________________________________
(полное наименование государственного органа)
БИН:
________________________________
БИН:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Банк:
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
(полное наименование банка)
БИН:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Приложение 6 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 147
Типовая форма договора залога банковского вклада, предоставляемого в
обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий старательства
№_____ от "____" _____________ года
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица, или полное наименование, бизнес-
идентификационный номер, адрес юридического лица, являющегося обладателем права
недропользования) (далее – Залогодатель) в лице
_____________________________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью),
действующего на основании ____________________________________________________
(вид документа, дата и номер) (для юридических лиц),
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа, заключающего договор залога, бизнес-
идентификационный номер __________________________ с местонахождением по адресу:
______________________________________________________________________________
(почтовый индекс, Республика Казахстан, область, город, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер дома/ здания), действующий от имени Республики Казахстан
(далее – Залогодержатель), в лице
_____________________________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии)
уполномоченного на подписание договора лица), действующего на основании
______________________________________________________________________________
(вид документа, дата и номер), и
_______________________________________________________________________________
(полное наименование банка второго уровня),
юридическое лицо, учрежденное в соответствии с законодательством
_______________________________________________________________________________
(Республика Казахстан/страна учреждения (для иностранного юридического лица),
бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц Республики Казахстан и
филиалов/представительств иностранных юридических лиц в Республике Казахстан),
осуществляющее деятельность в качестве банка на основании лицензии № ____ от
___________ года, выданной ____________ (номер и дата лицензии, наименование
государственного органа, выдавшего лицензию) (далее – Банк) в лице
______________________________________________________________________________,
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью) действующего на
основании ____________________________________________________________________
(вид документа, дата и номер),
Принимая во внимание, что:

9-бөлім. Басқа шарттар
23. Кепіл берушінің Кепіл ұстаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге, новацияны жүзеге асыруға немесе иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
24. Кепіл ұстаушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа Тараптардың келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге құқылы.
25. Кепіл затына меншік құқығы кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
26. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның жер учаскесінде, оның ішінде осы Шарт бойынша жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа тараптардың келісімінсіз тиісті мемлекеттік заңды тұлғаға ауысады.
27. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар, егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, олар жазбаша нысанда жасалса және тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса ғана күшіне енеді.
28. Осы шарт 20__ жылғы "__" __________ жасалды.
29. Осы Шарт орыс және қазақ тілдерінде бірдей заңды күші бар 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан жасалды.
10-бөлім. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
________________________________
_________________________________
_________________________________
(жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия бойынша жер қойнауын пайдаланушының толық атауы)
_________________________________
________________________________
_______________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
БСН:
________________________________
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Банк:
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(банктің толық атауы)
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 147 бұйрығына
6-қосымша
Кен іздеушілік салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуге ұсынылатын банктік салым кепілі шартының үлгі нысаны ___ жылғы "____" №_____
__________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________ (жер қойнауын пайдалану құқығының иесі болып табылатын заңды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы, толық атауы,) (бұдан әрі – Кепіл беруші) атынан __________________ (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық)________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін), ___________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________ (кепіл шартын жасасатын мемлекеттік органның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан жерімен___________________________________________________________ пошта (индексі, Қазақстан Республикасы, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі), Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін (бұдан әрі – Кепіл ұстаушы) атынан ________________________________ (шартқа қол қоюға уәкілетті тұлғаның лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса)_____________________ ( құжаттың түрі, күні және нөмірі), және ____________________________________________________________________ (екінші деңгейдегі банктің толық атауы), заңнамаға сәйкес құрылған заңды тұлға ________________________________________________________ (Қазақстан Республикасы/қызметін банк ретінде жүзеге асыратын мекеменің елі (шетелдік заңды тұлға үшін), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары/өкілдіктері үшін)___________ берілген жылдың ____________ ____ ____№ (лицензияның нөмірі мен күні, лицензияны берген мемлекеттік органның атауы) (бұдан әрі – Банк) атынан __________________________________________________________________________________________________, (негізінде әрекет ететін лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) _____________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі),
Назарға ала отырып,

1) Залогодатель заключил с Банком договор условного банковского вклада № __________ от ___________ года (номер договора и дата его заключения) в отношении открытого Залогодателю счета в Банке IBAN __________________ (номер) в тенге (иностранной валюте) (далее – Вклад);
2) Залогодатель намерен предоставить Залогодержателю в залог все права по Вкладу на условиях настоящего Договора в качестве обеспечения исполнения своих обязательств по ликвидации последствий операций по старательству в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) на предоставленном участке недр (далее – Участок старательства) по лицензии на старательство _____________________________________________ (далее – Лицензия),(указать номер лицензии и дату выдачи)Залогодержатель, Залогодатель и Банк, именуемые совместно – "Стороны" или как указано выше, заключили настоящий договор залога банковского вклада (далее – Договор) о нижеследующем:
Раздел 1. Термины и определения
В настоящем договоре применяются следующие термины и определения:
1) акт ликвидации – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, подтверждающий исполнение (прекращение) обязательств по ликвидации последствий операций по старательству, проводимых на Участке старательства;
2) акт обследования – документ, подписываемый в соответствии с Кодексом, и подтверждающий прекращение обязательств по ликвидации последствий операций по старательству на Участке старательства, проводимых по Лицензии, в силу отсутствия нарушения земной поверхности (дна водоемов) или иных последствий проведения операций на Участке старательства, требующих ликвидации;
3) сумма вклада – совокупная денежная сумма по Вкладу в любой момент времени в течение срока действия настоящего Договора.
Все иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, если прямо не предусмотрено иное, имеют значения, предусмотренные Кодексом и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 2. Предмет залога
1. В обеспечение надлежащего исполнения обязательств Залогодателя по ликвидации последствий операций по старательству на Участке старательства в размере ____________________________ тенге(указать цифрами и прописью общую сумму обеспечения, рассчитанную на основе размера обеспечения за один гектар, определенного местным исполнительным органом области в соответствии с частью второй статьи 274 Кодекса)Залогодатель предоставляет Залогодержателю в залог все права требования по договору банковского Вклада, включая права требования в отношении вознаграждения и денег, вносимых в будущем по Вкладу (далее – Предмет залога).

1) кепіл беруші Банкпен шартты банк салымы шартын жасаса ____________ ____ ____№ ___ бастап ______ (шарттың нөмірі және оның жасалған күні) кепіл берушіге IBAN Банкіндегі ашылған шотқа қатысты ___________ (нөмірі) теңгемен (шетел валютасымен) (бұдан әрі-салым);
2) Кепіл беруші "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес кен іздеушілік бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде осы Шарттың талаптарында салым бойынша барлық құқықтарды кепіл ұстаушыға кепілге беруге ниетті
кен іздеушілік бойынша берілген лицензия бойынша жер қойнауы учаскесі (бұдан әрі – кен іздеушілік учаскесі)________________________________ (бұдан әрі-Лицензия), (лицензия нөмірі мен берілген күнін көрсету)
Бірлесіп "Тараптар" деп аталатын немесе жоғарыда көрсетілгендей, кепіл ұстаушы, кепіл беруші және Банк төмендегілер туралы осы банктік салым кепіл шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты:
1-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
Осы шартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) тарату актісі – өндіру учаскесінде жүргізілетін өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын (тоқтатылғанын) растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
2) зерттеу актісі – жер бетін (су айдындары түбін) бұзудың немесе жоюды талап ететін кен іздеушілік учаскесінде операциялар жүргізудің өзге де зардаптарының болмауына байланысты кен іздеушілік учаскесіндегі кен іздеушілік жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің тоқтатылғанын растайтын, Кодекске сәйкес қол қойылатын құжат;
3) салым сомасы – осы шарттың қолданылу мерзімі ішінде кез келген уақытта салым бойынша жиынтық ақшалай сома;
Осы Шартта пайдаланылатын барлық өзге терминдер мен анықтамалар, егер тікелей өзгеше көзделмесе, Кодексте және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген мағынаға ие болады.
2-тарау. Кепіл заты
1. Кен іздеушілік бойынша операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемелерін тиісінше орындауын қамтамасыз ету үшін:_____________________________________________________теңге (Кодекстің 274-бабының екінші бөлігіне сәйкес облыстың жергілікті атқарушы органы айқындаған бір гектар үшін қамтамасыз ету мөлшері негізінде есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) Кепіл беруші болашақта салым бойынша енгізілетін сыйақы мен ақшаға қатысты талап ету құқықтарын (бұдан әрі – кепіл нысанасы) қоса алғанда, кепіл ұстаушыға банктік салым шарты бойынша кепіл берушінің барлық талап ету құқықтарын кепілге береді.

2. Банк и Залогодатель подтверждают, что на дату подписания ими настоящего Договора сумма принятого Банком Вклада составляет _______________________________________________________________ тенге, (указать цифрами и прописью общую сумму вклада)
что подтверждается выпиской Банка об остатке и движении денег по банковскому счету №____________от_______________ года, открытому по Вкладу.
3. Срок исполнения обязательства в полном объеме, обеспечиваемого залогом по настоящему Договору, наступает в срок, определяемый в соответствии с Кодексом.
4. Залогодатель заверяет Залогодержателя и Банк в том, что на дату заключения настоящего Договора Предмет залога юридически и фактически не обременен правами третьих лиц.
5. Банк заверяет Залогодержателя в том, что на дату подписания настоящего Договора письменно не извещен Залогодателем о залоге прав по Вкладу в пользу другого лица или других лиц.
6. Банк считается уведомленным о залоге Вклада с даты подписания Договора Залогодержателем.
7. До прекращения залога по настоящему Договору Сумма Вклада может быть в любое время увеличена Залогодателем без письменного согласия Залогодержателя или Банка, с последующим письменным уведомлением Залогодержателя в течение 5 (пяти) рабочих дней после такого увеличения. К уведомлению прикладывается оригинал и копия квитанции о пополнении (взносе денег) вклада или другого документа, выдаваемого Банком. Оригинал квитанции подлежит возврату Залогодателю после сверки Залогодержателем.
8. Стороны согласились, что до прекращения залога по настоящему Договору Залогодатель не вправе требовать полного или частичного возврата Вклада, кроме частичного возврата суммы Вклада с письменного согласия Залогодержателя, которое может быть дано в соответствии с Кодексом в случаях:
1) уменьшения общей суммы обеспечения исполнения обязательства по ликвидации в случае отказа Залогодателем от части Участка старательства при условии, что это не приведет к снижению общей суммы обеспечения по Участку старательства, требуемой в соответствии с Кодексом;
2) предоставления Залогодателем иного обеспечения исполнения обязательства, указанного в пункте 1 настоящего Договора, при условии, что покрываемая им сумма в совокупности с фактической Суммой Вклада составляет не менее общей суммы обеспечения, требуемой и рассчитанной в соответствии с Кодексом.
Раздел 3. Права и обязанности Залогодателя
9. Залогодатель обязуется:
1) без согласия Залогодержателя не передавать или иным образом распоряжаться правами по Вкладу и соответствующему счету в Банке, если иное не предусмотрено настоящим Договором;

2. Банк пен кепіл беруші өздері осы Шартқа қол қойған күні Банк қабылдаған салым сомасын құрайтынын растайды_____________________________________________________________________теңге, (салымның жалпы сомасын цифрмен және жазбаша көрсету) бұл банктің ____________ ____ ____№ ___ салымы бойынша ашылған банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзіндісімен расталады бастап.
3. Осы Шарт бойынша кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттемені толық көлемде орындау мерзімі Кодекске сәйкес айқындалатын мерзімде басталады.
4. Кепіл беруші кепіл ұстаушыны және Банкті осы Шартты жасасу күніне кепіл затының үшінші тұлғалардың құқықтарымен заңды және іс жүзінде ауыртпалық салынбағанына сендіреді.
5. Банк кепіл ұстаушыны осы Шартқа қол қойылған күні кепіл берушіге басқа тұлғаның немесе басқа тұлғалардың пайдасына салым бойынша құқықтар кепілі туралы жазбаша хабардар етпейтініне сендіреді.
6. Банк кепіл ұстаушы шартқа қол қойған күннен бастап салым кепілі туралы хабардар етілген болып есептеледі.
7. Осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін салым сомасын кепіл ұстаушы кепіл ұстаушының немесе Банктің жазбаша келісімінсіз, осындай ұлғайтудан кейін бес жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушыға кейіннен жазбаша хабарлай отырып, кез келген уақытта ұлғайта алады. Хабарламаға салымды толықтыру (ақша жарнасы) туралы түбіртектің немесе банк беретін басқа құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесі қоса беріледі. Түбіртектің түпнұсқасы кепіл ұстаушы салыстырып тексергеннен кейін кепіл берушіге қайтарылуға жатады.
8. Тараптар осы Шарт бойынша кепіл тоқтатылғанға дейін кепіл берушінің, Кодекске сәйкес берілуі мүмкін кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен салым сомасын ішінара қайтарудан басқа, салымды толық немесе ішінара қайтаруды талап етуге құқығы жоқ деп келісті
1) Кодекске сәйкес талап етілетін кен іздеушілік учаскесі бойынша қамтамасыз етудің жалпы сомасының төмендеуіне алып келмейтін жағдайда, кепіл беруші кен іздеушілік учаскесінің бір бөлігінен бас тартқан жағдайда тарату жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етудің жалпы сомасы азайтылған жағдайларда жүргізіледі;
2) кепіл беруші нақты салым сомасымен жиынтықта өтелетін сома Кодекске сәйкес талап етілетін және есептелген қамтамасыз етудің жалпы сомасынан кем болмайтын жағдайда, осы Шарттың 1-тармағында көрсетілген міндеттеменің орындалуын өзге де қамтамасыз етуді берген жағдайларда жүзеге асырылады.
3-бөлім. Кепіл берушінің құқықтары мен міндеттері
9. Кепіл беруші міндеттенеді:
1) егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, кепіл ұстаушының келісімінсіз салым және банктегі тиісті шот бойынша құқықтарды бермеуге немесе өзгеше түрде билік етуге;

Раздел 6. Прекращение залога
18. Залог, предоставленный Залогодержателю по настоящему Договору, прекращается:
1) при прекращении обязательства по ликвидации последствий операций по недропользованию на Участке старательства после подписания в соответствии с Кодексом соответствующего Акта ликвидации или Акта обследования;
2) в случае обращения взыскания на Предмет залога в соответствии с настоящим Договором;
3) при замене с письменного согласия Залогодержателя заложенного Вклада другим способом обеспечения исполнения обязательства Залогодателя по ликвидации последствий операций по старательству на Участке старательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. По письменному запросу Залогодателя и (или) Банка Залогодержатель в течение 10 (десяти) рабочих дней обязан предоставить письменное подтверждение о внесении в реестр обеспечений записи о прекращении залога по настоящему Договору.
Раздел 7. Порядок разрешения споров
20. Настоящий Договор, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, регулируются и подлежат толкованию в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, подлежат разрешению в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Раздел 8. Уведомления
22. Любое уведомление или сообщение, направляемое Сторонами друг другу по Договору, совершается в письменной форме и за подписью уполномоченного лица. Такое уведомление или сообщение считается направленным надлежащим образом, если оно доставлено нарочным либо заказной почтой по соответствующим адресам местонахождения Сторон. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по старательству на Участке старательства, в том числе прав и обязанностей по настоящему Договору, другому государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уведомление Залогодержателя должно быть направлено по адресу местонахождения правопреемника или такого государственного юридического лица.
Раздел 9. Прочие условия
23. Залогодатель не вправе уступать, передать, осуществлять новацию или отчуждать свои права или обязательства по настоящему Договору без предварительного письменного согласия Залогодержателя;
24. Залогодержатель вправе уступать свои права или обязательства по настоящему Договору без согласия других Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6-бөлім. Кепілді тоқтату
18. Осы Шарт бойынша кепіл ұстаушыға берілген кепіл тоқтатылады:
1) Кодекске сәйкес тиісті тарату актісіне немесе зерттеп-қарау актісіне қол қойылғаннан кейін кен іздеушілік учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған кезде;
2) осы Шартқа сәйкес кепіл нысанасынан өндіріп алу қолданылған жағдайда;
3) кепіл ұстаушының жазбаша келісімімен кепілге салынған салымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кен іздеушілік учаскесіндегі кен ідеушілік жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі кепіл берушінің міндеттемесін орындауды қамтамасыз етудің басқа тәсілімен алмастырған кезде.
19. Кепіл берушінің және (немесе) Банктің жазбаша сұрау салуы бойынша кепіл ұстаушы 10 жұмыс күні ішінде осы Шарт бойынша кепілді тоқтату туралы жазбаны қамтамасыз ету тізіліміне енгізу туралы жазбаша растауды ұсынуға міндетті.
7-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
20. Осы Шарт, сондай-ақ осы Шартты орындауға байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі және түсіндірілуге жатады.
21. Осы шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен шешілуге тиіс.
8-бөлім. Хабарламалар
22. Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жіберетін кез келген хабарлама немесе хабарлама жазбаша нысанда және уәкілетті тұлғаның қолы қойылып жасалады. Мұндай хабарлама немесе хабарлама, егер ол тараптардың орналасқан жерінің тиісті мекенжайлары бойынша қолма-қол не тапсырысты пошта арқылы жеткізілсе, тиісті түрде жіберілген болып есептеледі. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның кен іздеушілік учаскесінде кен іздеушілік жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері, оның ішінде осы Шарт бойынша құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа мемлекеттік заңды тұлғаға берілген жағдайда, кепіл ұстаушының хабарламасы құқық мирасқорының немесе осындай мемлекеттік заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша жіберілуге тиіс.
9-бөлім. Басқа шарттар
23. Кепіл берушінің Кепіл ұстаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге, новацияны жүзеге асыруға немесе иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
24. Кепіл ұстаушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа Тараптардың келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтарын немесе міндеттемелерін беруге құқылы.

25. В случае перехода права собственности на Предмет залога от Залогодателя к другому лицу в порядке универсального правопреемства право залога сохраняет силу, и правопреемник Залогодателя обладает всеми правами и несет все обязанности Залогодателя по настоящему Договору.
26. В случае реорганизации, упразднения Залогодержателя или передачи его функций и полномочий по приему обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по старательству на Участке старательства, в том числе по настоящему Договору, права и обязанности Залогодержателя по настоящему Договору переходят соответствующему государственному юридическому лицу в соответствии с законодательством Республики Казахстан без согласия других Сторон.
27. Изменения или дополнения в настоящий Договор вступают в силу только если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено в настоящем Договоре.
28. Настоящий Договор заключен "__" __________ 20__ года.
29. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в 3 (трех) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Раздел 10. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Залогодатель:
Залогодержатель:
________________________________________
________________________________________
________________________________________
(полное наименование недропользователя по лицензии на старательство)
________________________________________
________________________________________
________________________________________
(полное наименование государственного органа)
БИН:
________________________________
БИН:
________________________________
________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Банк:
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
(полное наименование банка)
БИН:
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
БИН:
______________________________________________ ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии),                   должность)

25. Кепіл затына меншік құқығы кепіл берушіден әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен басқа тұлғаға ауысқан жағдайда, кепіл құқығы күшін сақтайды және кепіл берушінің құқықтық мирасқоры осы Шарт бойынша кепіл берушінің барлық құқықтарына ие болады және барлық міндеттерін мойнына алады.
26. Кепіл ұстаушы қайта ұйымдастырылған, таратылған немесе оның кен іздеушілік учаскесінде, оның ішінде осы Шарт бойынша кен іздеушілік жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді қабылдау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері берілген жағдайда, осы Шарт бойынша кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа тараптардың келісімінсіз тиісті мемлекеттік заңды тұлғаға ауысады.
27. Осы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар, егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, олар жазбаша нысанда жасалса және тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса ғана күшіне енеді.
28. Осы шарт 20__ жылғы "__" __________ жасалды.
29. Осы Шарт орыс және қазақ тілдерінде бірдей заңды күші бар 3 (үш) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан жасалды.
10-бөлім. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Кепіл беруші:
Кепіл ұстаушы:
________________________________
_______________________________
______________________________
(кен іздеушілікке арналған лицензия бойынша жер қойнауын пайдаланушының толық атауы)
______________________________
_______________________________
________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
БСН:
________________________________
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Банк:
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(банктің толық атауы)
БСН:
________________________________
________________________________(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)