О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 169 "Об утверждении Правил включения потребителей в перечень электростанций"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2021 года № 22459
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 169 "Об утверждении Правил включения потребителей в перечень электростанций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20554, опубликован 6 мая 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах включения потребителей в перечень электростанций, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Согласно пункту 2 статьи 15-7 Закона юридическое лицо для включения в перечень электростанций должно соответствовать в совокупности следующим критериям:
1) новые электрические мощности создаются и вводятся в эксплуатацию после 1 января 2021 года в зоне единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой имеется и (или) прогнозируется непокрываемый дефицит электрической мощности;
2) товарный газ используется или будет использоваться в качестве топлива для производства электрической энергии на новых созданных электрических мощностях;
3) новые созданные электрические мощности подключаются к автоматическому регулированию мощности и имеют диапазон регулирования не менее двадцати процентов от установленной мощности.
4. Юридическое лицо (далее – Заявитель) в бумажном виде подает заявление для включения потребителя в перечень электростанций по форме согласно приложению к настоящим Правилам в уполномоченный орган с приложением технических условий, полученных или согласованных с системным оператором, на подключение к единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, содержащих условия подключения новых электрических мощностей к автоматическому регулированию.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При соответствии представленных документов требованиям настоящих Правил и критериям, указанным в пункте 3 настоящих Правил, уполномоченный орган формирует перечень электростанций с включением в него юридического лица и утверждает его согласно подпункту 70-38) статьи 5 Закона.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Юридическое лицо обеспечивает подключение электростанции к системе автоматического регулирования частоты и мощности в соответствии с техническими условиями, выданными системным оператором.

"Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 169 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 сәуірде № 22459 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 169 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20554 болып тіркелген, 2020 жылғы 6 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне енгізу қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңның 15-7-бабының 2-тармағына сәйкес электр станцияларының тізбесіне енгізу үшін заңды тұлға жиынтығында мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) электр қуатының жабылмайтын тапшылығы бар және (немесе) болжанатын Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің аймағында жаңа электр қуаттары құрылады және 2021 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға беріледі;
2) жаңа құрылған электр қуаттарында электр энергиясын өндіру үшін отын ретінде тауарлық газ пайдаланылады немесе пайдаланылатын болады;
3) жаңа құрылған электр қуаттары қуатты автоматты түрде реттеуге қосылады және реттеу диапазоны белгіленген қуаттан кемінде жиырма пайыз болады.
4. Заңды тұлға (бұдан әрі – Өтініш беруші) тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне енгізу үшін уәкілетті органға жаңа электр қуаттарын автоматты түрде реттеуге қосу талаптарын қамтитын, жүйелік оператордың алынған немесе онымен келісілген техникалық шарттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіне қосуға өтініш береді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына және осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келген кезде уәкілетті орган оған заңды тұлғаны қоса отырып, электр станцияларының тізбесін қалыптастырады және оны Заңның 5-бабының 70-38) тармақшасына сәйкес бекітеді.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Заңды тұлға жүйелік оператор берген техникалық шарттарға сәйкес электр станциясын жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесіне қосуды қамтамасыз етеді.

15. Юридическое лицо обеспечивает диапазон регулирования электростанции, подключенной к системе автоматического регулирования частоты и мощности в объеме не менее двадцати процентов от установленной мощности на загрузку или разгрузку.";
приложение изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 111
Приложение к Правилам
включения потребителей в
перечень электростанций
Форма
Заявление для включения потребителей в перечень электростанций
Прошу включить юридическое лицо в перечень: _______________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Наименование проекта:
Наименование юридического лица:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Правовой статус и вид собственности:
_________________________________________________________________________
дители: _________________________________________________________________
Дата образования: _________________________________________________
Адрес, индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, (офис): _____
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
тел.: ___________________________факс: ___________________________________
электронный адрес: _________________ веб-сайт: ____________________________
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский индивидуальный
код, бизнес-идентификационный номер: ____________________________________
________________________________________________________________________
Полученные и не погашенные тенговые и валютные кредиты:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Вид деятельности: ________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Фактическая численность работающих: ______________________________________,
в том числе: производственный персонал: ____________________________________;
административно-управленческий персонал __________________________________.
Описание задачи проекта: ____________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Конечный эффект от ввода новых электрических мощностей:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Общая информация о введенной или вводимой новой мощности*
Наименование мероприятия
Дата начала мероприятия (месяц, год)
Дата завершения мероприятия (месяц, год)
Стоимость (млн. тенге)
Технические параметры вводимого основного генерирующего оборудования
Установленная электрическая мощность, (МВт)
Установленная тепловая мощность, (Гкал/ч)
1.
Примечание: * - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.
Информация о параметрах работы электрической станции (указать наименование)*
Установленная мощность,
Среднегодовая располагаемая мощность,
Объем маневренной мощности,
Планируемый удельный расход условного топлива на отпуск**
Электрическая (МВт)
Тепловая (Гкал/ч)
Электрическая (МВт)
Тепловая (Гкал/ч)
(+/- МВт)
Электрической энергии (г.у.т./кВтч)
Тепловой энергии (г.у.т./Гкал)
1.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** - в номинальном режиме работы электростанции.
Показатели электрической станции*
Период (год)
Плановые показатели
Значение удельного расхода условного топлива на отпуск электрической энергии электрической станции (г.у.т./кВтч)
Значение удельного расхода условного топлива на отпуск тепловой энергии электрической станции (кг.у.т./Гкал)
Значение располагаемой электрической мощности вводимого основного генерирующего оборудования (МВт
Срок службы введенного в эксплуатацию основного генерирующего оборудования (оставшийся по состоянию на конец периода) (год)
Удельное значение выбросов оксидов азота электрической станции (мг/м3)**
Удельное значение выбросов оксидов серы электрической станции (мг/м3)**
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.
** - целевые индикаторы по данным показателям выставляются с учетом требований экологического законодательства Республики Казахстан.
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
МВт – мегаватт;
млн.тенге – миллион тенге;
Гкал/ч – гигакалория/час;
г.у.т./кВтч – грамм условного топлива/киловатт*час;
г.у.т./Гкал – грамм условного топлива/гигакаллория;
кг.у.т./Гкал – килограмм условного топлива/гигакаллория;
мг/м3 – миллиграмм/кубический метр.

15. Заңды тұлға жүктемеге немесе түсіруге белгіленген қуаттың кемінде жиырма пайызы көлемінде жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйесіне қосылған электр станциясын реттеу диапазонын қамтамасыз етеді.";
Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне енгізу қағидаларына қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 111 Бұйрығына
қосымша
Тұтынушыларды электр
cтанцияларының тізбесіне енгізу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне енгізуге арналған өтініш
Жобаның атауы: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ энергия өндіруші ұйымды тізбеге енгізуді сұраймын Заңды тұлғаның атауы: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Құқықтық мәртебесі және меншік түрі: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Құрылтайшылар: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Құрылған күні: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Мекенжай, индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, (кеңсе): _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ тел.: ____________ факс: _________ электрондық мекенжайы: _______________ веб-сайт:_________________ Банктік деректемелер, есеп айырысу шоты, валюталық шот, банктік жеке коды, бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _________________________________________________________________ Алынған және өтелмеген теңгелік және валюталық кредиттер: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Қызмет түрі: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Жұмыс істеушілердің нақты саны: _________________, соның ішінде: өндірістік қызметкерлер _________________________; әкімшілік-басқару персоналы _____________________. Жоба міндетінің сипаттамасы: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________ Жаңа электр қуаттарын енгізудің түпкі әсері: _________________________________________________________________ _________________________________________________________________
Енгізілген немесе енгізілетін жаңа қуат туралы жалпы ақпарат*
Іс-шараның атауы
Іс-шараның басталу күні (айы, жылы)
Іс-шараның аяқталу күні (айы, жылы)
Құны (млн. теңге)
Енгізілетін негізгі өндіруші жабдықтың техникалық параметрлері
Белгіленген электр қуаты, (МВт)
Белгіленген жылу қуаты, (Гкал / сағ)
1.
Ескертпе: - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Электр станциясының жұмыс параметрлері туралы ақпарат (атауын көрсету)*
Белгіленген қуат,
Орташа жылдық қолда бар қуат,
Маневрлік қуат көлемі,
Босатуға арналған шартты отынның жоспарлы үлестік шығысы**
Электр (МВт)
Жылу (Гкал/сағ)
Электр (МВт)
Жылу (Гкал/сағ)
(+/- МВт)
Электр энергиясына (ш.о.г./кВтсағ)
Жылу энергиясына (ш.о.кг./Гкал)
1.
Ескертпе: - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі; ** - электр станциясының номиналды жұмыс режимінде.
Электр станциясының көрсеткіштері*
Кезең (Жыл)
Жоспарлы көрсеткіштер
Электр станциясының электр энергиясын босатуға арналған шартты отынның үлестік шығысының мәні (ш.о.г./кВтсағ)
Электр станциясының жылу энергиясын босатуға арналған шартты отынның үлестік шығысының мәні (ш.о.кг./Гкал)
Енгізілетін негізгі өндіруші жабдықтың қолда бар электр қуатының мәні (МВт)
Пайдалануға берілген негізгі өндіруші жабдықтың жұмыс істеу мерзімі (кезең соңы жағдайы бойынша қалған) (жыл)
Электр станциясының азот оксидтері шығарындыларының үлестік мәні (мг/м3)**
Электр станциясының күкірт оксидтері шығарындыларының үлестік мәні (мг/м3)**
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
** - осы көрсеткіштер бойынша нысаналы индикаторлар Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптары ескеріле отырып қойылады.
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
МВт - мегаватт;
млн.теңге - миллион теңге;
Гкал/сағ - гигакалория/сағат;
ш.о.г./кВтсағ - шартты отын грамы/кВт*сағат;
ш.о.г./Гкал - шартты отын грамы/ гигакаллория;
ш.о.кг./Гкал - шартты отын килограмы/гигакаллория;
мг/м3 - миллиграмм/текше метр.