Об утверждении Правил выбора проверяемых лиц с применением системы управления рисками для назначения комплексных выездных таможенных проверок
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2021 года № 22500.
В соответствии с пунктом 11-1 статьи 418 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выбора проверяемых лиц с применением системы управления рисками для назначения комплексных выездных таможенных проверок.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 296
Правила выбора проверяемых лиц с применением системы управления рисками для назначения комплексных выездных таможенных проверок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выбора проверяемых лиц с применением системы управления рисками для назначения комплексных выездных таможенных проверок (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 11-1 статьи 418 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок выбора проверяемых лиц с применением системы управления рисками для назначения комплексных выездных таможенных проверок.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и сокращения:
1) ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
2) Комитет – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
3) орган государственных доходов – Комитет, а также территориальные органы государственных доходов;
4) система управления рисками – комплекс мероприятий, проводимый органами государственных доходов для реализации целей, определенных главой 51 Кодекса;

Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, тексерілетін тұлғаларды таңдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 296 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 7 сәуірде № 22500 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 418-бабының 11-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, тексерілетін тұлғаларды таңдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 296 бұйрығымен бекітілген
Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, тексерілетін тұлғаларды таңдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, тексерілетін тұлғаларды таңдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 418-бабының 11-1-тармағына сәйкес әзірленді және кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, тексерілетін тұлғаларды таңдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
2) Комитет – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
3) мемлекеттік кірістер органы – Комитет, сондай-ақ аумақтық мемлекеттік кірістер органдары;
4) тәуекелдерді басқару жүйесі – Кодекстің 51-тарауында айқындалған мақсаттарды іске асыру үшін мемлекеттік кірістер органдары жүргізетін іс-шаралар кешені;

5) критерии степени риска – совокупность признаков, по которым производится оценка лиц, совершающих таможенные операции, для целей применения форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля.
Глава 2. Порядок выбора проверяемых лиц с применением системы управления рисками для назначения комплексных выездных таможенных проверок
3. Выбор проверяемых лиц для назначения комплексных выездных таможенных проверок осуществляется на основании следующих критериев степени риска, предусмотренных статьей 452 Кодекса:
1) критерии степени риска, не являющиеся конфиденциальной информацией определяемые уполномоченным органом в сфере таможенного дела;
2) критерии степени риска, являющиеся конфиденциальной информацией определяемые Комитетом.
4. В целях выбора проверяемых лиц для назначения комплексных выездных таможенных проверок осуществляется сбор и обработка информации о деятельности проверяемых лиц.
Сбор и обработка информации о деятельности проверяемых лиц осуществляется в пределах срока исковой давности, предусмотренного статьей 89 Кодекса.
Источниками информации являются информационные системы органов государственных доходов, а также информационные ресурсы, полученные от других государственных органов, компетентных органов других государств-членов ЕАЭС или государств, не являющихся членами ЕАЭС.
5. В целях дифференцированного применения комплексной выездной таможенной проверки осуществляется категорирование проверяемых лиц путем отнесения их к категориям низкого, среднего или высокого уровня риска на основании критериев степени риска.
6. Выбор проверяемых лиц для назначения комплексной выездной таможенной проверки осуществляется из числа лиц, отнесенных к высокой степени риска, в течение полугодия, предшествующего полугодию проведения комплексных выездных таможенных проверок.
7. По итогам выбора проверяемых лиц Комитетом составляется и утверждается полугодовой график комплексных выездных таможенных проверок, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в сфере таможенного дела.

5) тәуекел дәрежесінің өлшемшарттары – кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасайтын тұлғаларды бағалау жүргізілетін белгілер жиынтығы.
2-тарау. Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, тексерілетін тұлғаларды таңдау тәртібі
3. Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тексерілетін тұлғаларды таңдау Кодекстің 452-бабымен көзделген мынадай тәуекел дәрежесі өлшемшарттарының негізінде жүзеге асырылады:
1) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын құпия ақпарат болып табылмайтын тәуекел дәрежесінің өлшемшарттары;
2) Комитет айқындайтын құпия ақпарат болып табылатын тәуекел дәрежесінің өлшемшарттары.
4. Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тексерілетін тұлғаларды таңдау мақсатында тексерілетін тұлғалардың қызметі туралы ақпаратты жинау және өңдеу жүзеге асырылады.
Тексерілетін тұлғалардың қызметі туралы ақпаратты жинау және өңдеу Кодекстің 89-бабында көзделген талап қою мерзімі шегінде жүзеге асырылады.
Ақпарат көздері мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелері, сондай-ақ басқа мемлекеттік органдардан, ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттердің немесе ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің құзыретті органдарынан алынған ақпараттық ресурстар болып табылады.
5. Кешенді көшпелі кедендік тексеруді саралап қолдану мақсатында тәуекел дәрежесінің өлшемдері негізінде тексерілетін тұлғаларды тәуекелдің төмен, орта немесе жоғары деңгейінің санаттарына жатқызу жолымен санаттау жүзеге асырылады.
6. Кешенді көшпелі кедендік тексеруді тағайындау үшін тексерілетін тұлғаларды таңдау кешенді көшпелі кедендік тексерулерді жүргізудің жарты жылдықтың алдындағы жарты жылдық ішінде тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған тұлғалар қатарынан жүзеге асырылады.
7. Комитетпен тексерілетін тұлғаларды таңдау қорытындысы бойынша кеден ісі саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын кешенді көшпелі кедендік тексерулердің жартыжылдық кестесі жасалады және бекітіледі.