Об утверждении Правил и сроков направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта камеральной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту камеральной таможенной проверки, а также рассмотрения такого возражения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 413. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2021 года № 22665.
В соответствии с пунктом 9-1 статьи 417 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта камеральной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту камеральной таможенной проверки, а также рассмотрения такого возражения.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 апреля 2021 года № 413
Правила и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта камеральной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту камеральной таможенной проверки, а также рассмотрения такого возражения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта камеральной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту камеральной таможенной проверки, а также рассмотрения такого возражения (далее – Правила) разработаны в целях реализации пункта 9-1 статьи 417 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта камеральной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту камеральной таможенной проверки, а также рассмотрения такого возражения.

Тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну, сондай-ақ мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 413 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 29 сәуірде № 22665 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 417-бабының 9-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну, сондай-ақ мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындауыңың бақылауы жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 29 сәуірдегі
№ 413 бұйрықпен
бекітілген
Тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну, сондай-ақ мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну, сондай-ақ мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 417-бабының 9-1-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
Осы Қағидалар тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну, сондай-ақ мұндай қарсылықты қарау тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

2. В рамках настоящих Правил используется следующее понятие:
письменное возражение – письменное несогласие проверяемого лица с результатами предварительного акта камеральной таможенной проверки.
Глава 2. Порядок и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта камеральной таможенной проверки
3. До составления акта камеральной таможенной проверки, предусмотренного пунктом 9-1 статьи 417 Кодекса, должностное лицо органа государственных доходов направляет или вручает проверяемому лицу предварительный акт камеральной таможенной проверки.
4. Предварительный акт камеральной таможенной проверки направляется или вручается проверяемому лицу лично под роспись не позднее 5 (пяти) рабочих дней до даты завершения камеральной таможенной проверки.
5. При невозможности вручения проверяемому лицу предварительного акта камеральной таможенной проверки или его возврата оператором почты или оператором связи по причине отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных проверяемого лица, орган государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня возврата таких документов проводит обследование по месту нахождения такого лица с привлечением 2 (двух) понятых.
По результатам обследования составляется акт обследования, в котором указываются:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица органа государственных доходов;
наименование органа государственных доходов;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченных понятых;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование проверяемого лица, его индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
В качестве понятых приглашаются любые совершеннолетние дееспособные граждане, не заинтересованные в исходе действий должностного лица органа государственных доходов и проверяемого лица. Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов Республики Казахстан и работников, учредителей (участников) проверяемого лица.
При установлении в результате обследования фактического отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, датой вручения предварительного акта камеральной таможенной проверки является дата составления акта обследования.

2. Осы Қағидалар шеңберінде мынадай ұғымы пайдаланылады:
жазбаша қарсылық – тексерілетін тұлғаның камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісінің нәтижелерімен жазбаша келіспеуі.
2-тарау. Тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету тәртібі мен мерзімдері
3. Кодекстің 417-бабының 9-1-тармағында көзделген камералдық кедендік тексеру актісі жасалғанға дейін, мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жібереді немесе табыс етеді.
4. Камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісі тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің аяқталу күніне дейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей қолын қойдыра отырып жібереді немесе табыс етіледі.
5. Тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін табыс ету мүмкіндігі болмаған кезде немесе тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша тексерілетін тұлғаның болмауына байланысты пошта операторы немесе байланыс операторы оны қайтарғанда, мемлекеттік кірістер органы осындай құжаттар қайтарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде 2 (екі) куәгерді тарта отырып, осындай тұлғаның орналасқан жері бойынша зерттеп-қарауды жүргізеді.
Зерттеп-қарау нәтижелері бойынша зерттеп-қарау актісі жасалады, онда:
актінің жасалған орны, күні мен уақыты;
актіні жасаған мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
мемлекеттік кірістер органының атауы;
тартылған куәгерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы;
тексерілетін тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және (немесе) атауы, оның жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
зерттеп-қарау нәтижелері туралы ақпарат көрсетіледі.
Куәгер ретінде мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы мен тексерілетін тұлғаның әрекеттері нәтижесіне мүдделі емес, кәмелетке толған, әрекетке қабілетті кез келген азамат шақырылады. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының лауазымды адамдары мен тексерілетін тұлғаның жұмыскерлеріне, құрылтайшыларына (қатысушыларына) куәгерлер ретінде қатысуға жол берілмейді.
Зерттеп-қарау нәтижесінде тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша тексерілетін тұлғаның іс жүзінде болмауы анықталған кезде, зерттеп-қарау актісін жасаған күн камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін табыс еткен күн болып табылады.

Глава 3. Порядок и сроки представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту камеральной таможенной проверки, а также рассмотрения такого возражения
6. Проверяемым лицом письменное возражение к предварительному акту камеральной таможенной проверки представляется в орган государственных доходов, осуществляющий камеральную таможенную проверку, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения или вручения предварительного акта камеральной таможенной проверки, за исключением проверяемых лиц, подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков, согласно пункту 3 статьи 130 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).
При этом проверяемым лицом, подлежащим мониторингу крупных налогоплательщиков, письменное возражение к предварительному акту камеральной таможенной проверки представляется в орган государственных доходов, осуществляющий камеральную таможенную проверку, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения или вручения предварительного акта камеральной таможенной проверки.
Проверяемым лицом письменное возражение к предварительному акту камеральной таможенной проверки представляется следующими способами:
1) в явочном порядке – на бумажном носителе;
2) по почте заказным письмом с уведомлением – на бумажном носителе;
3) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" – в электронной форме.
7. В письменном возражении указываются:
1) наименование органа государственных доходов, осуществляющего камеральную таможенную проверку;
2) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование лица, подающего письменное возражение, его место жительства (место нахождения);
3) индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН) лица, подающего письменное возражение;
4) дата подачи письменного возражения;
5) обстоятельства, на которые лицо, подающее письменное возражение, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие данные обстоятельства;
6) перечень прилагаемых документов.
8. Датой поступления письменного возражения является дата приема и регистрации письменного возражения органом государственных доходов, осуществляющим камеральную таможенную проверку.
9. Письменное возражение рассматривается органом государственных доходов, осуществляющим камеральную таможенную проверку, в пределах указанных в нем вопросов в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления письменного возражения.
При этом срок рассмотрения письменного возражения приостанавливается:

3-тарау. Тексерілетін тұлғаның камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, сондай-ақ мұндай қарсылықты қараудың тәртібі мен мерзімдері
6. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 130-бабының 3-тармағына сәйкес ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын, тексерілетін тұлғаларды қоспағанда, тексерілетін тұлға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылығын камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін алған немесе табыс етілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
Бұл ретте ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын, тексерілетін тұлғалар камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылығын камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін алған немесе табыс етілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
Тексерілетін тұлға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылығын мынадай тәсілдермен:
1) келу тәртібімен – қағаз жеткізгіште;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен – қағаз жеткізгіште;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы арқылы – электрондық нысанда ұсынады.
7. Жазбаша қарсылықта:
1) камералдық кедендік тексеруді жүргізетін мемлекеттік кірістер органының атауы;
2) жазбаша қарсылықты беруші тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) не толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
3) жазбаша қарсылықты беретін тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН);
4) жазбаша қарсылық берілген күн;
5) жазбаша қарсылық беруші тұлға өзінің талаптарын және осы мән-жайларды растайтын дәлелдемелерді негіздейтін мән-жайлар;
6) қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
8. Камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының жазбаша қарсылықты қабылдаған және тіркеген күні жазбаша қарсылықты беру күні болып табылады.
9. Жазбаша қарсылықты камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы онда көрсетілген мәселелер шегінде жазбаша қарсылық келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Бұл ретте, жазбаша қарсылықты қарау мерзімі:

1) при направлении письменного запроса в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил – на период времени с даты направления такого запроса до даты получения ответа;
2) при направлении запроса проверяемому лицу и (или) в государственные органы Республики Казахстан, а также в соответствующие органы иностранных государств и (или) иные организации, в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил – на период времени с даты направления такого запроса до даты получения ответа.
При приостановлении сроков рассмотрения письменного возражения орган государственных доходов, осуществляющий камеральную таможенную проверку, направляет проверяемому лицу информацию о таком приостановлении в течение 1 (одного) рабочего дня со дня направления запроса следующими способами:
по почте заказным письмом с уведомлением;
электронным способом в веб-приложение или личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".
10. При несогласии с письменным возражением проверяемых лиц орган государственных доходов, осуществляющий камеральную таможенную проверку, в течение срока рассмотрения письменного возражения направляет запрос в Комитет в отношении следующих проверяемых лиц:
1) подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков в соответствии с пунктом 3 статьи 130 Налогового кодекса;
2) заключивших инвестиционные и (или) специальные инвестиционные контракты;
3) у которых по предварительным актам камеральной таможенной проверки сумма к начислению таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов превышает 5 000-кратный месячный расчетный показатель, установленный Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2021 – 2023 годы" и действующий на 1 января соответствующего финансового года.
К запросу прилагаются следующие документы:
предварительный акт камеральной таможенной проверки;
письменное возражение проверяемого лица;
письменная позиция органа государственных доходов, осуществляющего камеральную таможенную проверку;
расчеты, а также иные документы и сведения, полученные в ходе камеральной таможенной проверки, затрагивающие вопросы, изложенные в письменном возражении проверяемого лица.
11. Комитет рассматривает запрос органа государственных доходов, осуществляющего камеральную таможенную проверку, в течение 30 (тридцати) календарных дней, со дня его регистрации в Комитете, в пределах обстоятельств, на которое лицо, подавшее возражение, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие данные обстоятельства, а также в пределах доказательств и обоснований, указанных в позиции органа государственных доходов, осуществляющего камеральную таможенную проверку.
Комитет при рассмотрении запроса органа государственных доходов, осуществляющего камеральную таможенную проверку, направляет запросы проверяемому лицу и (или) в государственные органы Республики Казахстан, а также в соответствующие органы иностранных государств и иные организации о представлении информации либо пояснений по вопросам, изложенным в письменном возражении.
При этом срок рассмотрения запроса приостанавливается на период времени с даты направления запроса до даты получения ответа.
По итогам рассмотрения запроса Комитет направляет в орган государственных доходов, осуществляющий камеральную таможенную проверку, ответ с аргументированным обоснованием по вопросам, изложенным в письменном возражении проверяемого лица.

1) осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) жазбаша сұрау салу жолдаған кезде – осындай сұрау салу жолданған күннен бастап жауап алынған күнге дейін;
2) осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес тексерілетін тұлғаға және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, сондай-ақ шет мемлекеттің тиісті органына және (немесе) өзге ұйымдарға сұрау салу жолдаған кезде – осындай сұрау салу жолданған күннен бастап жауап алынған күнге дейінгі уақыт кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы жазбаша қарсылықты қарау мерзімін тоқтата тұрған кезде тексерілетін тұлғаға мынадай тәсілдермен:
1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен;
2) "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының веб-қосымшасына немесе жеке кабинетіне электрондық тәсілмен сұрау салу жолданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде осындай тоқтата тұру туралы ақпаратты жолдайды.
10. Камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығымен келіспеген кезде мынадай:
1) Салық кодексінің 130-бабының 3-тармағына сәйкес ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын;
2) инвестициялық және (немесе) арнайы инвестициялық келісімшарттар жасаған;
3) камералдық кедендік тексерудің алдын ала актілері бойынша оларға есептелетін кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар сомасы "2021 – 2023 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 5 000-еселенген мөлшерінен асып кеткен тексерілентін тұлғаларға қатысты жазбаша қарсылықты қарау мерзімінің ішінде Комитетке сұрау сауды жолдайды.
Сұрау салуға мынадай құжаттар:
камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісі;
тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығы;
камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының жазбаша ұстанымы;
есептер, сондай-ақ камералдық кедендік тексеру барысында алған тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығында жазылған мәселелерді қозғайтын өзге де құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі.
11. Комитет камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын, оны Комитетте тіркеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде, қарсылық берген тұлға өзінің аталған мән-жайларды растайтын талаптары мен дәлелдерін негіздеген мән-жайлар шегінде, сондай-ақ камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының ұстанымында көрсетілген дәлелдер мен негіздемелер шегінде қарайды.
Комитет камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын қарау кезінде, тексеретін тұлғаға және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдарына және өзге де ұйымдарына жазбаша қарсылықта жазылған мәселелер бойынша ақпараттар не түсіндірулер ұсыну туралы сұрау салуды жолдайды.
Бұл ретте сұрау салуды қарау мерзімі сұрау салуды жолдаған күннен бастап жауап алған күнге дейінгі уақыт кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Сұрау салуды қараудың қорытындысы бойынша Комитет камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына тексеретін тұлғаның жазбаша қарсылығында жазылған мәселелер бойынша дәлілделген негіздемемен жауап жолдайды.

12. При рассмотрении письменных возражений проверяемых лиц, не указанных в пункте 10 настоящих Правил, орган государственных доходов, осуществляющий камеральную таможенную проверку, направляет в течение срока рассмотрения письменного возражения проверяемому лицу и (или) в государственные органы Республики Казахстан, а также в соответствующие органы иностранных государств и (или) иные организации запросы о представлении информации либо пояснения по вопросам, изложенным в письменном возражении.
При этом указанные запросы рассматриваются государственными органами Республики Казахстан в порядке и сроки, установленные статьей 44 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Взаимодействие с государственными органами иностранных государств осуществляется в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.10.2022 № 1101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Орган государственных доходов, осуществляющий камеральную таможенную проверку, по итогам рассмотрения письменного возражения в сроки, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил, а также с учетом ответа на запрос, представленного в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, завершает камеральную таможенную проверку в порядке и сроки, установленные статьей 417 Кодекса, путем направления или вручения проверяемому лицу акта камеральной таможенной проверки в соответствии с требованиями пункта 9 статьи 417 Кодекса.
14. При непредставлении проверяемым лицом письменного возражения в срок, установленный пунктом 6 настоящих Правил, или отзыва проверяемым лицом письменного возражения, орган государственных доходов, осуществляющий камеральную таможенную проверку, завершает камеральную таможенную проверку в порядке и сроки, установленные статьей 417 Кодекса, путем направления или вручения проверяемому лицу акта камеральной таможенной проверки в соответствии с требованиями пункта 9 статьи 417 Кодекса.

12. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілмеген тексеретін тұлғаның жазбаша қарсылығын қарау кезінде камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы жазбаша қарсылықты қарау мерзімі ішінде тексеретін тұлғаға және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдарына және өзге де ұйымдарына жазбаша қарсылықта жазылған мәселелер бойынша ақпараттар не түсіндірулер ұсыну туралы сұрау салуды жолдайды.
Бұл ретте көрсетілген сұрау салуларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 44-бабында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарайды.
Шетел мемлекетінің мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.10.2022 № 1101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген мерзімде жазбаша қарсылықты қараудың қорытындысы бойынша, сондай-ақ осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес ұсынылған сұрау салуға жауапты ескере отырып, тексерілетін тұлғаға Кодекстің 417-бабы 9-тармағының талаптарына сәйкес камералдық кедендік тексеру актісін табыс ету жолымен Кодекстің 417-бабында белгіленген тәртіппен және мерзіммен камералдық кедендік тексеруді аяқтайды.
14. Осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген мерзімде тексерілетін тұлға жазбаша қарсылықты ұсынбаған немесе тексерілетін тұлға жазбаша қарсылықты кері қайтарып алған кезде, камералдық кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы тексерілетін тұлғаға Кодекстің 417-бабының 9-тармағының талаптарына сәйкес камералдық кедендік тексеру актісін жолдау немесе табыс ету жолымен Кодекстің 417-бабында белгіленген тәртіппен және мерзімде камералдық кедендік тексеруді аяқтайды.