О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 134 "Об утверждении Правил оценки и определения потребности в специальных социальных услугах"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 сентября 2021 года № 340. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2021 года № 24482. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 200.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.06.2023 № 200 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 134 "Об утверждении Правил оценки и определения потребности в специальных социальных услугах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13527) следующие изменения:
в Правилах оценки и определения потребности в специальных социальных услугах:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) социальная дезадаптация – нарушение взаимодействия личности с социальной средой;
2) социальная депривация – ограничение и (или) лишение возможности самостоятельного удовлетворения лицом (семьей) основных жизненных потребностей;
3) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – определение в установленном порядке потребностей освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты на основе оценки ограничений жизнедеятельности, вызванных стойким расстройством функций организма;
4) психолого-медико-педагогическая консультация (далее – ПМПК) – организация образования, осуществляющая обследование и консультирование детей, оценку особых образовательных потребностей и специальных условий для получения образования, определение образовательной программы, а также направляющая на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями.";
пункт 6 исключить;
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 134 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 20 қыркүйектегі № 340 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 қыркүйекте № 24482 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 200 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.06.2023 № 200 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 134 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13527 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік бейімсіздік – жеке адамның әлеуметтік ортамен өзара байланысының бұзылуы;
2) әлеуметтік депривация – адамның (отбасының) негізгі өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыру мүмкіндігін шектеу және (немесе) одан айрылу;
3) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – организм функциясының тұрақты бұзылуынан туындаған шектеулі тіршілік-тынысын бағалау негiзiнде куәландырылатын адамның әлеуметтiк қорғау шараларына деген қажеттiлiктерiн белгiленген тәртiппен анықтау;
4) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация (бұдан әрі – ПМПК) – балаларды зерттеп-қарауды және оларға консультация беруді, ерекше білім беру қажеттіліктерін және білім алу үшін арнаулы жағдайларды бағалауды, білім беру бағдарламасын айқындауды жүзеге асыратын, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі балаларды арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдауға жіберетін білім беру ұйымы.";
6-тармақ алып тасталсын;
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Аукенова Е.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 20 сентября 2021 года № 340
Приложение 1 к Правилам
оценки и определения
потребности в специальных
социальных услугах
Определение самостоятельности при нарушении функций организма
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________________
Дата рождения _____________________________________________________________
Дата оценки _______________________________________________________________
Основание ________________________________________________________________
Оценка социального работника _______________________________________________
__________________________________________________________________________
Критерии самостоятельности
Степень
Оценка самостоятельности
Отметка (+ или -)
1
Способность к самообслуживанию
Первая
Способность к самообслуживанию при создании необходимых условий
Вторая
Способность к самообслуживанию при помощи других
Третья
Неспособность к самообслуживанию и полная зависимость от других лиц
2
Способность к самостоятельному передвижению
Первая
Способность к самостоятельному передвижению с помощью вспомогательных средств
Вторая
Способность к самостоятельному передвижению с помощью вспомогательных средств и индивидуального помощника
Третья
Неспособность к самостоятельному передвижению и полная зависимость от других лиц
3
Способность к обучению
Первая
Способность к обучению с использованием вспомогательных средств
Вторая
Способность к обучению с использованием вспомогательных средств в специальных организациях образования или в домашних условиях
Третья
Неспособность к обучению
4
Способность к трудовой деятельности
Первая
Способность к трудовой деятельности в соответствии с требованиями к содержанию
Вторая
Частично способен к самостоятельной трудовой деятельности при помощи других лиц
Третья
Неспособность к трудовой деятельности и полная зависимость от других лиц
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 20 сентября 2021 года № 340
Приложение 2 к Правилам
оценки и определения
потребности в специальных
социальных услугах
Определение способности к самостоятельности при социальной дезадаптации
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________________
Дата рождения _____________________________________________________________
Дата оценки _______________________________________________________________
Основание ________________________________________________________________
Оценка социального работника _______________________________________________
__________________________________________________________________________
Критерии самостоятельности
Степень
Ограничения самостоятельности
Отметка (+ или -)
1
Способность к самостоятельному обучению
Первая
Способность к самостоятельному обучению в организациях образования общего типа при соблюдении специального режима учебного процесса и/или с использованием вспомогательных средств, и/или с помощью других лиц
Вторая
Способность к самостоятельному обучению только в специальных организациях образования или по специальным программам в домашних условиях
Третья
Неспособность к самостоятельному обучению
2
Способность к трудовой деятельности
Первая
Способность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности при условии снижения квалификации или уменьшения объема производственной деятельности, невозможности выполнения работы по своей профессии
Вторая
Способность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности в специально созданных условиях с использованием вспомогательных средств и/или специально оборудованного рабочего места, и/или с помощью других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности
3
Способность к ориентации
Первая
Способность к самостоятельной ориентации при условии использования вспомогательных средств
Вторая
Способность к самостоятельной ориентации, требующая помощи других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельной ориентации
4
Способность к общению
Первая
Способность к самостоятельному общению, характеризующаяся снижением скорости, уменьшением объема усвоения, получения и передачи информации
Вторая
Способность к самостоятельному общению с использованием вспомогательных средств и/или с помощью других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельному общению
5
Способность контролировать свое поведение
Первая
Частичное снижение способности самостоятельно контролировать свое поведение
Вторая
Способность частично или полностью самостоятельно контролировать свое поведение только при помощи посторонних лиц
Третья
Неспособность самостоятельно контролировать свое поведение

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е. М. Әукеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Шапкенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 340 Бұйрыққа
1-қосымша
Арнаулы әлеуметтік
көрсетілетін қызметтерге
мұқтаждықты бағалау
мен айқындау
қағидаларына 1-қосымша
Организм функцияларының бұзылуы кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін айқындау
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Туған күні __________________________________________________
Бағалау күні ________________________________________________
Негіздеме __________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы ____________________________
___________________________________________________________
Өзіне-өзі қызмет көрсету критерийлері
Дәрежесі
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді бағалау
Белгі (+ немесе -)
1
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Бірінші
Қажетті жағдайлар жасалған кезде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Екінші
Біреудің көмегімен өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Үшінші
Өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелді болу
2
Өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдардың көмегімен өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Екінші
Көмекші құралдардың және жеке өмекшінің көмегімен өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Үшінші
Өздігінен жүріп-тұруға қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелді болу
3
Оқу қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдарды пайдалану арқылы оқу қабілеті
Екінші
Арнайы білім беру ұйымдарында немесе үй жағдайларында көмекші құралдарды пайдалану арқылы оқу қабілеті
Үшінші
Оқуға қабілетсіздігі
4
Еңбек қызметіне қабілеті
Бірінші
Мазмұнға қойылатын талаптарға сәйкес еңбек қызметіне қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегімен өздігінен еңбек қызметіне ішінара қабілеті
Үшінші
Еңбек қызметіне қабілетсіздігі немесе басқа адамдарға толық тәуелді болу
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 340 Бұйрыққа
2-қосымша
Арнаулы әлеуметтік
көрсетілетін қызметтерге
мұқтаждықты бағалау мен
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Әлеуметтік бейімсіздену кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін айқындау
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________
Туған күні ____________________________________________________
Бағалау күні ___________________________________________________
Негіздеме _____________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы _______________________________
______________________________________________________________
Өзіне-өзі қызмет көрсету критерийлері
Дәрежесі
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуі
Белгі (+ немесе -)
1
Өз бетінше оқу қабілеті
Бірінші
Оқу процесінің арнайы режимін сақтай отырып және/немесе көмекші құралдарды пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен жалпы үлгідегі білім беру ұйымдарында өз бетінше оқу қабілеті
Екінші
Тек арнайы білім беру ұйымдарында немесе үй жағдайларында арнайы бағдарламалар бойынша өз бетінше оқу қабілеті
Үшінші
Өз бетінше оқуға қабілетсіздігі
2
Еңбек қызметіне қабілеті
Бірінші
Біліктіліктің төмендеу немесе өндірістік қызмет көлемінің азаю жағдайларында, өз кәсібі бойынша жұмысты орындау мүмкін болмаған кезде еңбек қызметін өз бетінше орындау қабілеті
Екінші
Көмекші құралдарды және/немесе арнайы жабдықталған жұмыс орнын пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен еңбек қызметін өз бетінше орындау қабілеті
Үшінші
Еңбек қызметін өз бетінше орындауға қабілетсіздігі
3
Бағдарлау қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдарды пайдалану жағдайында өзін-өзі бағдарлау қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегін қажет ететін өз бетінше бағдарлау қабілеті
Үшінші
Өз бетінше бағдарлау қабілетсіздігі
4
Қарым-қатынас жасау қабілеті
Бірінші
Ақпаратты түсіну, қабылдау, беру  жылдамдығының төмендеуі, көлемінің азаюы арқылы сипатталатын өз бетінше қарым-қатынас жасау қабілеті
Екінші
Көмекші құралдарды пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен өз бетінше қарым-қатынас жасау қабілеті
Үшінші
Өз бетінше қарым-қатынас жасауға қабілетсіздігі
5
Өз мінез-құлқын бақылау қабілеті
Бірінші
Өз мінез-құлқын дербес бақылау қабілетінің ішінара төмендеуі
Екінші
Өз мінез-құлқын тек бөгде адамдардың көмегімен ішінара немесе толықтай дербес бақылау қабілеті
Үшінші
Өз мінез-құлқын дербес бақылау қабілетсіздігі