Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 12 января 2021 года № 4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 13 января 2021 года № 8333. Утратило силу постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 20 ноября 2023 года № 257
Сноска. Утратило силу постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 20.11.2023 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу некоторые постановления Восточно-Казахстанского областного акимата по перечню согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Утвердить Государственный список памятников истории и культуры местного значения согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Управлению культуры Восточно-Казахстанской области в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории области;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акима Восточно-Казахстанской области после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области по вопросам социальной сферы.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Восточно-Казахстанской области Д. Ахметов
Приложение 1 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 12 января 2021 года № 4
Перечень утративших силу некоторых постановлений
Восточно-Казахстанского областного акимата
1. Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 апреля 2008 года № 560 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 2484, опубликованное в информационно-правовой системе "Әділет" 5 июня 2008 года в электронном виде, в газетах "Дидар" от 19 июня 2008 года, "Рудный Алтай" от 19 июня 2008 года).

Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2021 жылғы 12 қаңтардағы № 4 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 13 қаңтарда № 8333 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2023 жылғы 20 қарашадағы № 257 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 20.11.2023 № 257 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 21-бабына, Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" Заңының 27-бабына сәйкес, Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулыға 2 қосымшаға сәйкес Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
3. Шығыс Қазақстан облысының мәдениет басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін облыс аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Шығыс Қазақстан облысы әкімінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің әлеуметтік сала мәселелері жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облысы әкімі Д. Ахметов
Шығыс
Қазақстан облысы әкімдігінің
2021 жылғы 12 қаңтардағы
№ 4 қаулысына 1 қосымша
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің кейбір күші жойылған қаулыларының тізбесі
1. Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 25 сәуірдегі № 560 "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірі 2484 болып тіркелген, 2008 жылғы 5 маусымдағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде электронды түрде, 2008 жылғы 19 маусымдағы "Дидар", 2008 жылғы 19 маусымдағы "Рудный Алтай" газеттерінде жарияланған).

2. Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 6 июня 2008 года № 24 "О внесении изменения в постановление от 25 апреля 2008 года № 560 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 2485, опубликованное информационно-правовой системе "Әділет" 18 июня 2008 года в электронном виде, в газетах "Дидар" 24 июня 2008 года, "Рудный Алтай" от 24 июня 2008 года).
3. Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 11 сентября 2014 года № 244 "О внесении изменений в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 апреля 2008 года № 560 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 3502, опубликованное в информационно-правовой системе "Әділет" 21 ноября 2014 года в электронном виде, в газетах "Дидар" от 16 октября 2014 года, "Рудный Алтай" от 17 октября 2014 года).
4. Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 16 октября 2015 года № 276 "О внесении изменений в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 апреля 2008 года № 560 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 4236, опубликованное в информационно-правовой системе "Әділет" 7 декабря 2015 года в электронном виде, в газетах "Дидар" от 15 декабря 2015 года, "Рудный Алтай" от 14 декабря 2015 года).
5. Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 31 июля 2017 года № 195 "О внесении дополнения в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 апреля 2008 года № 560 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5160, опубликованное в Эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде 16 августа 2017 года, в газетах "Дидар" от 19 августа 2017 года, "Рудный Алтай" от 19 августа 2017 года).
6. Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 30 января 2020 года № 17 "О внесении изменений в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 апреля 2008 года № 560 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6723, опубликованное в Эталонном контрольном банке НПА РК в электронном виде 14 февраля 2020 года, в газетах "Дидар" от 25 февраля 2020 года, "Рудный Алтай" от 25 февраля 2020 года).
Приложение 2 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 12 января 2021 года № 4
Государственный список памятников истории и культуры местного значения
№
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
Абайский район
1
Абыралытас, группа петроглифов, эпоха бронзы
памятник археологии
30 км от села Кайнар, на северной стороне горы Жалгызтау
2
Пещера Коныраулие, VII-VIII вв.н.э.
сакральные объекты
На правом берегу реки Шаган в 18 км к юго-востоку от села Токтамыс батыр
3
Барлыбай, могильник VII-III вв. до н.э. - VII-IX вв. н.э.
памятник археологии
50 км к югу от села Кенгирбай би, в местности Барлыбай
4
Коратогай, могильник VII-IX вв. н.э.
памятник археологии
25 км к югу от села Карауыл, в урочище Коратогай
5
Нурмаганбет, могильник VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
25 км к западу от села Архат, в местности Нурмаганбет
6
Орда, могильник VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
20 км к западу от села Архат, вдоль дороги Семей-Карауыл, к востоку от горы Орда
7
Сарыколь, древнетюркские курганы с каменными изваяниями, раннее средневековье
памятник археологии
30 км от села Карауыл к озеру Сарыколь
8
Сылдырбулак, могильник XVII-XI вв. до н.э. - VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
45 км к югу от села Кенгирбай би, в местности Сылдырбулак
9
Текебулак 1 могильник, датировка не установлена
памятник археологии
35 км от села Карауыл в пойме ручья Текебулак
10
Текебулак 2 могильник, датировка не установлена
памятник археологии

2. Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 6 маусымдағы № 24 "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 25 сәуірдегі № 560 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірі 2485 болып тіркелген, 2008 жылғы 18 маусымдағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде электронды түрде, 2008 жылғы 24 маусымдағы "Дидар", 2008 жылғы 24 маусымдағы "Рудный Алтай" газеттерінде жарияланған).
3. Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2014 жылғы 11 қыркүйектегі № 244 "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 25 сәуірдегі № 560 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірі 3502 болып тіркелген, 2014 жылғы 21 қарашадағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде электронды түрде,2014 жылғы 16 қазандағы "Дидар", 2014 жылғы 17 қазандағы "Рудный Алтай" газеттерінде жарияланған).
4. Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы 16 қазандағы № 276 "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 25 сәуірдегі № 560 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 4236 нөмірімен тіркелген, 2015 жылғы 7 желтоқсандағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде электронды түрде, 2015 жылғы 15 желтоқсандағы "Дидар", 2015 жылғы 14 желтоқсандағы "Рудный Алтай" газеттерінде жарияланған).
5. Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2017 жылғы 31 шілдедегі № 195 "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 25 сәуірдегі № 560 қаулысына толықтыру енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірі 5160 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 тамызда ҚР НҚА Эталондық бақылау банкінде электронды түрде, 2017 жылғы 19 тамыздағы "Дидар", 2017 жылғы 19тамызда "Рудный Алтай" газеттерінде жарияланған).
6. Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 30 қаңтардағы № 17 "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 25 сәуірдегі № 560 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірі 6723 болып тіркелген, 2020 жылғы 14 ақпанда ҚР НҚА Эталондық бақылау банкінде электронды түрде, 2020 жылғы 25 ақпандағы "Дидар",2020 жылғы 25 ақпандағы "Рудный Алтай" газеттерінде жарияланған).
Шығыс
Қазақстан облысы әкімдігінің
қаулысына 2021 жылғы
12 қаңтардағы № 4
2 қосымша
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
№
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Абай ауданы
1
Абыралытас, петроглифтер тобы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қайнар ауылынан 30 км, Жалғызтау тауының солтүстігінде
2
Қоңыр әулие үңгірі, б.з. VII-VIII ғ.
киелі объекті
Тоқтамыс батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 18 км, Шаған өзенінің оң жағалауында
3
Барлыбай қорымы, б.з.д. VII-III ғ.-б.з.VII-IX ғ.
археология ескерткіші
Кеңгірбай би ауылынан оңтүстікке қарай 50 км, Барлыбай аймағында
4
Қоратоғай қорымы, б.з. VII-IX ғ.
археология ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 25 км, Қоратоғай шатқалында
5
Нұрмағанбет қорымы, б.з.б. VII-III ғ.
археология ескерткіші
Архат ауылынан батысқа қарай 25 км, Нұрмағанбет аймағында
6
Орда қорымы, б.з. VII-IX ғ.
археология ескерткіші
Архат ауылынан батысқа қарай 20 км, Семей-Қарауыл жолының бойында, Орда тауының шығысында
7
Сарыкөл, тас мүсінді көне түрік қорғандары, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қарауыл ауылынан 30 км, Сарыкөл көліне қарай
8
Сылдырбұлақ қорымы, б.з.д. XVII-XI ғ. - б.з.д. VII-III ғ.
археология ескерткіші
Кеңгірбай би ауылынан оңтүстікке қарай 45 км, Сылдырбұлақ аймағында
9
Текебұлақ 1 моласы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Қарауыл ауылынан 35 км, Текебұлақ бұлағының алқабында
10
Текебұлақ 2 моласы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші

0,6 км к юго-западу от могильника Текебулак 1
11
Текебулак 4 могильник, датировка не установлена
памятник археологии
1 км к северу от могильника Текебулак 1
12
Абенова Ш. дом-музей, 2003 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Кундызды
13
Абенова Ш. могила, 1994 год
памятник градостроительства и архитектуры
90 км к югу от села Карауыл
14
Айпара-ана мазар, 1999 год
ансамбли и комплексы
15 км к юго-западу от села Карауыл, на берегу озера Бокеним
15
Актамберды мазар, 1989 год
памятник градостроительства и архитектуры
на юго-западе села Кундызды
16
Белибаеву З. герою Советского Союза памятник, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Архат, у дома культуры "Баян", 70 км от села Карауыл
17
Дамегей, Камилы, Жагыпара могилы, 1987 год
ансамбли и комплексы
18 км к юго-западу от села Каскабулак
18
Дилды и Айгерим могилы, 1924 год
памятник градостроительства и архитектуры
20 км к северо-востоку от села Каскабулак
19
"Енлик-Кебек" обелиск, 1959 год
сакральные объекты
25 км от села Каскабулак по трассе в село Карауыл
20
Ералы-би мазар, автор М.Жанболатов, 1998 год
памятник градостроительства и архитектуры
15 км к юго-западу от села Каскабулак, вдоль равнины Ералы
21
Еркежан, жены Абая, сагана, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
23 км к югу от села Карауыл
22
"Золотой век Абайского района" памятник, 2000 год
сооружение монументального искусства
село Карауыл, на площади у акимата
23
Жанатаева К. мазар, автор С.Кошкин, 1994 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Кокбай, сельское кладбище
24
Жанатаева К. памяти медресе, 1994 год
ансамбли и комплексы
местность Такыр, село Кокбай
25
Камень Каскабулак - место рождения Абая, 2004 год
памятник градостроительства и архитектуры
3 км к югу от села Каскабулак
26
Кенгирбай би мазар, 1825 год
памятник градостроительства и архитектуры
33 км к юго-востоку от села Карауыл
27
Кенгирбай-бию памятник, 1999 год
сооружение монументального искусства
село Кенгирбай-би, в центре села
28
Кунанбая кажи мечеть, 1994 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Карауыл, улица Молдагалиева, 2
29
Кунанбая колодец, 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
18 км к юго-западу от села Каскабулак
30
Омархана и Нуржамала мазар, 1987 год
памятник градостроительства и архитектуры
17 км к юго-востоку от села Каскабулак
31
Памятник воинам, павшим в годы Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Карауыл, площадь Победы
32
Памятник дружбы (Гете, Лермонтов, Абай), 1973 год
сооружение монументального искусства
село Карауыл, улица Молдагалиева
33
Токтамыс батыра мазар, 1993 год
памятник градостроительства и архитектуры
13 км к северо-западу от села Карауыл
34
Шакарима колодец, 1931 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Мукыр, на окраине села
35
Шакарима музей, 2006 год
ансамбли и комплексы
село Жидебай
36
Шакарима место рождения (мемориальная плита), 2000 год
сооружение монументального искусства
село Кенбулак, 130 км к югу от села Карауыл
37

Текебұлақ 1-ден оңтүстік-батысқа қарай 0,6 км
11
Текебұлақ 4 моласы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Текебұлақ 1-ден солтүстікке қарай 1 км
12
Ш. Әбеновтың музей-үйі, 2003 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құндызды ауылы
13
Ш. Әбеновтың бейіті, 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 90 км
14
Айпара-ана мазары, 1999 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Қарауыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 км, Бөкенім өзенінің жағасында
15
Ақтамберді мазары, 1989 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құндызды ауылының оңтүстік батысында
16
Кеңес Одағының батыры З. Белібаевқа ескерткіш, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Архат ауылы, "Баян" мәдениет үйінің маңында, Қарауыл ауылынан 70 км
17
Дәмөгөй, Кәмила, Жағыпар бейіті, 1987 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 км
18
Ділдә мен Әйгерім бейіті, 1924 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20 км
19
"Еңлік-Кебек" құлпытас, 1959 жыл
киелі объекті
Қасқабұлақ ауылынан 25 км, Қарауыл ауылына қарай тас жолдың бойы
20
Ералы би мазары, авторы М.Жанболатов, 1998 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 км, Ералы жазығының бойында
21
Абайдың әйелі Еркежан сағанасы, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 23 км
22
"Абай ауданының Алтын ғасыры" ескерткіш, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылы, әкімдіктің алдындағы алаңда
23
К. Жанатаев мазары, авторы С.Кошкин, 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Көкбай ауылы, ауылдық зират
24
К. Жанатаев құрметіне медресе, 1994 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Көкбай ауылы, Тақыр елді-мекенінде
25
Қасқабұлақ тасы - Абай туған жер, 2004 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 3 км
26
Кеңгірбай би мазары, 1825 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 33 км
27
Кеңгірбай би ескерткіші, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кеңгірбай би ауылы, ауылдың ортасында
28
Құнанбай қажы мешіті, 1994 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылы, Молдағалиев көшесі, 2
29
Құнанбай құдығы, 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 км
30
Омархан мен Нұржамал мазары, 1987 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 км
31
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған ескерткіш, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылы, Жеңіс алаңы
32
Достық ескерткіші (Гете, Лермонтов, Абайғаарналған), 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылы, Молдағалиев көшесі
33
Тоқтамыс батыр мазары, 1993 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 км
34
Шәкәрім құдығы, 1931 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мұқыр ауылы, ауылдың шетінде
35
Шәкәрім музейі, 2006 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Жидебай ауылы
36
Шәкәрім туған жері (мемориалдық тақта), 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кеңбұлақ ауылы, Қарауыл ауылынан оңтүстікке қарай 130 км
37

Шакарима охотничий дом (мемориальная плита), 20-30 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
60 км к юго-западу от села Карауыл
38
Кунанбаевых рода некрополь, рубеж XIX-XX веков
ансамбли и комплексы
18 км к юго-западу от села Каскабулак
39
Памятник Абая, 2018 год
сооружение монументального искусства
расположен на против акимата сельского округа Карауыл
40
Памятник Кунанбай кажи, 2017 год
сооружение монументального искусства
расположен в сельском округе Карауыл, на перекрестке улиц Ералы и Шакарим
район Алтай
41
Никольское 2 могильник, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
между селом Бородино и селом Кремнюха
42
Таволжанка 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
на границе Алтай и Катон-Карагайского района у рыболовецкого стана реки Таволжанка
43
Таволжанка 2 одиночный курган, эпоха раннего железа
памятник археологии
на правом берегу реки Таволжанки на границе между Алтай и Катон-Карагайским районом
44
"Горняк" дом культуры, 50 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
город Алтай, улица Садовая, 1
45
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920 год
сооружение монументального искусства
город Алтай, центральный сквер
46
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920-1930 годы
сооружение монументального искусства
город Серебрянск, улица Ленина
47
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1930 год
сооружение монументального искусства
село Снегирево, на территории школы
48
Ленину В.И. памятник, скульптор Попов А., архитектор Артамонов В., 1962 год
сооружение монументального искусства
город Алтай, центральная площадь
49
Мемориал славы воинам, погибших в годы Великой Отечественной войны, 1985 год
сооружение монументального искусства
город Алтай, центральный парк
50
Обелиск на месте казни С.Малея, 1919 год
сооружение монументального искусства
село Шумовское
51
Памятник Питерским коммунарам, 1983 год
сооружение монументального искусства
село Снегирево, вдоль трассы Алтай-Усть-Каменогорск
52
Чапаеву В.И. бюст, 1968 год
сооружение монументального искусства
село Чапаево, на территории профисиональной школы № 21
Аягозский район
53
Козы-Корпеш 1 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
6,5 км к востоку от зимовки Козы-Корпеш
54
Козы-Корпеш 2 могильник (7 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
6,3 км к востоку от зимовки Козы-Корпеш
55
Козы-Корпеш 3 могильник (6 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
10,3 км к юго-западу-западу от села Тансык
56
Козы-Корпеш 4 могильник (11 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии

Шәкәрімнің аңшылық үйі (мемориалдық тақта), ХХ ғасырдың 20-30 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қарауыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 км
38
Құнанбаевтар әулетінің некрополі, ХІХ-ХХ ғасырлар қарсаңы
ансамбльдер мен кешендер
Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 км
39
Абай ескерткіші, 2018 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылдық округінің әкімшілігі қарсысында орналасқан
40
Кұнанбай қажы ескерткіші, 2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауыл ауылдық округінде, Ералы және Шәкәрім көшелері қиылысында
Алтай ауданы
41
Никольское 2 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Бородино ауылының және Кремнюха ауылының арасында
42
Таволжанка 1 қорымы,ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Алтай және Катонқарағай аудандарының шекарасындағы Таволжанка өзені балықшылары тұрағының жанында
43
Таволжанка 2 жеке қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Таволжанка өзенінің оң жағасында Алтай және Катонқарағай аудандарының шекарасында
44
"Горняк" Мәдениет үйі, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Алтай қаласы, Садовая көшесі, 1
45
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алтай қаласы, орталық саябақ
46
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920-1930 жылдар
монументтік өнер құрылысы
Серебрянск қаласы, Ленин көшесі
47
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1930 жыл
монументтік өнер құрылысы
Снегирево ауылы, мектеп аумағында
48
В.И. Ленин ескерткіші, мүсінші А. Попов, сәулетші В. Артамонов, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алтай қаласы, орталық алаң
49
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлердің даңқ мемориалы, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алтай қаласы, орталық саябақ
50
С. Малей жазаланған жердегі құлпытас, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шумовское ауылы
51
Питер Коммунарларына ескерткіш, 1983 жыл
монументтік өнер құрылысы
Снегирево ауылы, Алтай-Өскемен тас жолының бойында
52
В.И. Чапаевтың бюсті, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Чапаево ауылы, № 21 кәсіптік мектептің аумағында
Аягөз ауданы
53
Қозы Көрпеш 1 қорған, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қозы Көрпеш қыстауынан шығысқа қарай 6,5 км
54
Қозы-Көреш 2 қорымы (7 қорған), ерте темір дәуірі мен орта ғасыр
археология ескерткіші
Қозы Көрпеш қыстағынан шығысқа қарай 6,3 км
55
Қозы-Көрпеш 3 қорымы (6 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батыс-батысқа қарай 10,3 км
56
Қозы-Көрпеш 4 қорымы (11 қорған), ерте темір дәуірі - орта ғасыр
археология ескерткіші

10,7 км к юго-западу-западу от села Тансык
57
Козы-Корпеш 5 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
9,6 км к юго-западу-западу от села Тансык
58
Қозы-Көрпеш 6 могильник (4 кургана), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
9,5 км к юго-западу-западу от села Тансык
59
Козы-Корпеш 7 могильник (6 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
8,6 км к юго-западу-западу от села Тансык
60
Козы-Корпеш 8 могильник (7 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
8 км к юго-западу-западу от села Тансык
61
Козы-Корпеш 9 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
8,6 км к юго-западу-западу от села Тансык
62
Козы-Корпеш 10 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
6 км к юго-западу-западу от села Тансык
63
Тасоткель 1 могильник (2 кургана), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
9 км севера-западу от села Копа
64
Тасоткель 2 могильник (4 кургана), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
9,1 км севера-западу от села Копа
65
Тасоткель 3 могильник (12 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
9,5 км севера-западу от села Копа
66
Тасоткель 4 могильник (2 кургана), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
9,45 км севера-западу от села Копа
67
Тасоткель 5 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
8,3 км севера-западу от села Копа
68
Тасоткель 6 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
6 км к северо-западу от села Копа
69
Тасоткель 7 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
6 км к северо-западу от села Копа
70
Тасоткель 8 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
6,7 км к северо-западу от села Копа
71
Тасоткель 9 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
6,8 км к северо-западу от села Копа
72
Тасоткель 10 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
6,9 км к северо-западу от села Копа
73
Копа 1 могильник (11 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
7,7 км к северо-западу от села Копа
74
Копа 2 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
5,4 км северо-западу от села Копа
75
Копа 3 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
5,8 км северо-западу от села Копа
76
Копа 4 курган, эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии
5,7 км северо-западу от села Копа
77
Копа 5 могильник (5 курганов), эпоха раннего железа-средневековье
памятник археологии

Тансық ауылынан оңтүстік - батыс-батысқа қарай 10,7 км
57
Қозы-Көрпеш 5 қорған, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батыс-батысқа қарай 9,6 км
58
Қозы-Көрпеш 6 қорымы (4 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батыс-батысқа қарай 9,5 км
59
Қозы-Көрпеш 7 қорымы (6 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Таңсық ауылынан оңтүстік - батыс-батысқа қарай 8,6 км
60
Қозы-Көрпеш 8 қорымы (7 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батыс-батысқа қарай 8 км
61
Қозы-Көрпеш 9 қорған, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік - батыс-батысқа қарай 8,6 км
62
Қозы-Көрпеш 10 қорған, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Тансық ауылынан оңтүстік -батыс-батысқа қарай 6 км
63
Тасөткел 1 қорымы (2 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9 км
64
Тасөткел 2 қорымы (4 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,1 км
65
Тасөткел 3 қорымы (12 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,5 км
66
Тасөткел 4 қорымы (2 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,45 км
67
Тасөткел 5 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8,3 км
68
Тасөткел 6 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 км
69
Тасөткел 7 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 км
70
Тасөткел 8 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6,7 км
71
Тасөткел 9 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6,8 км
72
Тасөткел 10 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6,9 км
73
Қопа 1 қорымы (11 қорған), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,7 км
74
Қопа 2 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,4 км
75
Қопа 3 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,8 км
76
Қопа 4 қорғаны, ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші
Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,7 км
77
Қопа 5 қорымы (5 қорғаны), ерте темір дәуірі-орта ғасыр
археология ескерткіші

7,6 км северо-западу от села Копа
78
Байтобека кажи мазар, около 1920 года
памятник градостроительства и архитектуры
4 км к югу от села Косагаш
79
Барак батыра мазар, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
40 км к северо-западу от города Аягоз. На берегу реки Ащысу, на земле поселка имени Майлина
80
Бибатыра мазар, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
35 км к северо-северо-востоку от города Аягоз
81
Габбасову С. памятник, 1966 год
сооружение монументального искусства
село Мамырсу, рядом со школой
82
Даулет-батыра торткулак, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
8,5 км юго-западу от села Айгыз, 70 м к югу от черной дороги по направлению восток-запад
83
Жалмамбета мазар, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
2,5 км к юго-востоку от села Айгыз, на правом берегу реки Аягоз
84
Жобалая би мазар, автор Естебай, около 1924-1925 годов
сакральные объекты
18 км к западу от села Мадениет
85
Жолдыбая мазар, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
45 км к юго - юго-востоку от города Аягоз
86
Обелиск воинам, павшим в годы Великой Отечественной войны, 1985 год
сооружение монументального искусства
город Аягоз, центральная площадь
87
Омара мазар, 1918 год
сакральные объекты
59 км к северо-западу от села Мадениет
88
Православного сельского храма руины, 50 годы XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
село Мамырсу, на территории воинской части
89
Танирбергенова А. могила, 1924 год
памятник градостроительства и архитектуры
60 км от деревни Б.Майлин, на территории участка Жыланды
90
Байкотана некрополь (мазары № 1, 2; погребальное сооружение), XIX век
ансамбли и комплексы
25 км к северо - северо-западу от села Малкелды
91
Жалбы некрополь (торткулак; надгробный камень; мавзолей), XIX век
ансамбли и комплексы
50 км к северо - северо-востоку от города Аягоз
92
Карабулака некрополь (мазары № 1-4), XIX век
ансамбли и комплексы
35 км от села Оркен
93
Магзума некрополь (ограды № 1, 2), XIX век
ансамбли и комплексы
40 км к северо - северо-востоку от города Аягоз
94
Рода Шакантай-батыра некрополь (мазары № 1-3; мазары Жаманбай-Садырбая, Акпана, Торгая), 1797 год
сакральные объекты
4 км к югу от села Косагаш
95
Токымбета некрополь (мазары Токымбета, Акымбета, дочери Акымбета, Байназара), XVIII-XIX века
ансамбли и комплексы
8 км к югу от села Баршатас
Бескарагайский район
96
Кривинка 1 группа курганов, эпоха раннего средневековья
памятник археологии
3 км к северо - северо-востоку от фермы села Кривинка
97
Кривинка 2 группа курганов, вторая половина 1 тыс. до н.э.
памятник археологии
15 км от села Кривинка (по трассе Кривинка-Жетижар по обе стороны)
98
Кривинка 3 поселение, эпоха бронзы
памятник археологии

Қопа ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,6 км
78
Байтөбек қажы мазары, 1920 жыл шамасы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қосағаш ауылынан оңтүстікке қарай 4 км
79
Барақ батыр мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Аягөз қаласынан солтүстік-батысқа қарай 40 км. Ащысу өзенінің жағасында, Майлан атындағы кеңшардың жерінде
80
Бибатыр мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Аягөз қаласынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 35 км
81
С. Ғаббасовқа ескерткіш, 1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мамырсу ауылы, мектептің жанында
82
Дәулет батыр төртқұлағы, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Айғыз ауылынан оңтүстік-батыста 8,5 км жерде; шығыс-батыс бағытындағы қара жолдан оңтүстікте 70 м
83
Жалмамбет мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Айғыз ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км, Аягөз өзенінің оң жақ жағалауында
84
Жобалай би мазары, авторы Естебай, 1924-1925 жылдар шамасы
киелі объекті
Мәдениет ауылынан батысқа қарай 18 км
85
Жолдыбай мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Аягөз қаласынан оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 45 км
86
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге құлпытас, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аягөз қаласы, орталық алаң
87
Омар мазары, 1918 жыл
киелі объекті
Мәдениет ауылынан солтүстік-батысқа қарай 59 км
88
Православиелік ауылдық храмның үйінділері, ХІХ ғасырдың 50-ші жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мамырсу ауылы, әскери бөлім аумағында
89
Ә. Тәңірбергенов бейіті, 1924 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Б. Майлин ауылынан 60 км, Жыланды жер телімінде
90
Байқотан некрополі (№ 1,2 мазарлар; жерлеу құрылысы), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Малкелді ауылынан солтүстік -солтүстік-батысқа қарай 25 км
91
Жалбы некрополі (төртқұлақ, қабір үстіндегі тас, кесене), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Аягөз қаласынан солтүстік - солтүстік-шығысқа қарай 50 км
92
Қарабұлақ некрополі (№ 1-4 мазарлар), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Өркен ауылынан 35 км
93
Мағзұм некрополі (№ 1,2 қоршаулар), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Аягөз қаласынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 40 км
94
Шақантай батыр әулетінің некрополі (№ 1-3 мазарлар; Жаманбай, Садырбай, Ақпан, Торғай мазарлары), 1797 жыл
киелі объекті
Қосағаш ауылынан оңтүстікке қарай 4 км
95
Тоқымбет некрополі (Тоқымбет, Ақымбет, Ақымбет қызының, Байназар мазарлары), XVIII-XIX ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Баршатас ауылынан оңтүстікке қарай 8 км
Бесқарағай ауданы
96
Кривинка 1 қорғандар тобы, ерте ортағасыр дәуірі
археология ескерткіші
Кривинка ауылының фермасынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 3 км
97
Кривинка 2 қорғандар тобы, б.з.д. І мыңжылдықтың екінші жартысы
археология ескерткіші
Кривинка ауылынан 15 км (Кривинка-Жетіжар тас жолының екі жақ қапталы)
98
Кривинка 3 қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші

15 км от села Кривинка, восточная окраина Кривинка 2
99
Братская могила партизан, 1919 год
сооружение монументального искусства
село Бескарагай
100
Дикопольского Н.В. милиционера, трагически погибшего на боевом посту, могила, 1926 год
памятник градостроительства и архитектуры
восточная окраина села Долонь
101
Место первой крепости города Семипалатинска, постройки, 1718 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Старая крепость в 16 км от города Семей
102
Мечеть, 1907 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Акколь
Бородулихинский район
103
Аул 1 поселение дюнное, датировка не установлена
памятник археологии
5 км от станции Аул, у бывшего курорта Аул, на берегу безымянного озера
104
Аул 2 стоянка, эпоха бронзы
памятник археологии
0,5 км к юго-западу от бывшего курорта Аул; 0,3 км к восток от трассы Семей-Рубцовск
105
Бель-Агач группа каменных оградок, датировка не установлена
памятник археологии
5 км к востоку от села Бель-Агач
106
Бель-Агач группа курганов, датировка не установлена
памятник археологии
10 км к юго-востоку от села Бель-Агач
107
Дюны 1 стоянка, эпоха бронзы
памятник археологии
79 км от города Семей по трассе Семей - Рубцовск; 0,4 км к югу от указателя "76/77"
108
Дюны 2 поселение, датировка не установлена
памятник археологии
8 км к югу от железнодорожной станции Аул; 0,25 км к юго-юго-востоку от указателя "86/28" трассы Семей-Рубцовск
109
Дюны 3 стоянка, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,5 км к юго-юго-востоку от указателя "84/30" трассы Рубцовск - Семей; 0,8 км к востоку от озера Пресное
110
Дюны 4 стоянка, датировка не установлена
памятник археологии
0,45 км к юго-востоку от указателя "82/82" трассы Семей - Рубцовск
111
Дюны 5 поселение, датировка не установлена
памятник археологии
на 79 км по трассе Семей - Рубцовск от города Семей; 0,4 км к северо-северо-востоку от озера Соленое
112
Кондратьевка группа курганов, датировка не установлена
памятник археологии
0,5-1,5 км от села Кондратьевка
113
Кондратьевка 1 могильник, датировка не установлена
памятник археологии
5 км к северо - северо-востоку от села Кондратьевка
114
Кондратьевка 2 группа курганов, датировка не установлена
памятник археологии
3 км к северо - северо-востоку от села Кондратьевка;1,6 км от могильника Кондратьевка 1
115
Кондратьевка 3 группа курганов, средневековье
памятник археологии
4 км к северо -северо-западу от села Кондратьевка
116
Кондратьевка 4 группа курганов, средние века
памятник археологии
12 км к западу от села Сохновка (по дороге между с. Буркотово – с. Новая Шульба)

Кривинка ауылынан 15 км, Кривинка 2 шығыс шеті
99
Партизандардың бауырластар бейіті, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бесқарағай ауылы
100
Жауынгерлік постта қайғылы мерт болған милиционер Н.В.Дикопольскийдің бейіті, 1926 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Долонь ауылының шығыс жақ шеті
101
Семей қаласының алғашқы бекінісінің орны, құрылыстар, 1718 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Семей қаласынан 16 км жердегі Старая крепость ауылы
102
Мешіт, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ақкөл ауылы
Бородулиха ауданы
103
Ауыл 1 құмдағы қоныс, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Ауыл станциясынан 5 км, бұрынғы Ауыл курортының маңы, атауы жоқ көлдің жағалауында
104
Ауыл 2 тұрағы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Бұрынғы Ауыл курортынан оңтүстік-батысқа қарай 0,5 км, Семей-Рубцовск трассасынан шығысқа қарай 0,3 км
105
Белағаш тасқоршаулар тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Белағаш ауылынан шығысқа қарай 5 км
106
Белағаш қорғандар тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Белағаш ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 км
107
Дюны 1 тұрағы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Семей-Рубцовск тас жолы бойымен Семей қаласынан 79 км; "76/77" көрсеткішінен оңтүстікке қарай 0,4 км
108
Дюны 2 қонысы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Ауыл темір жол бекетінен оңтүстікке қарай 8 км; Семей-Рубцовск трассасының "86/28" көрсеткішінен оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 0,25 км
109
Дюны 3 тұрағы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Рубцовск - Семей тас жолының "84/30" көрсеткішінен оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 0,5 км; Пресное көлінен шығысқа қарай 0,8 км
110
Дюны 4-тұрағы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Семей - Рубцовск тас жолының "82/82" көрсеткішінен оңтүстік-шығысқа қарай 0,45 км
111
Дюны 5-қонысы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Семей қаласынан Семей-Рубцовск тас жолының 79 км-де, Соленое көлінен солтүстік - солтүстік-шығысқа қарай 0,4 км
112
Кондратьевка қорғандар тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан 0,5 - 1,5 км
113
Кондратьевка 1 моласы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан солтүстік - солтүстік-шығысқа қарай 5 км
114
Кондратьевка 2 қорғандар тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан солтүстік - солтүстік-шығысқа қарай 3 км Кондратьевка 1 қорымынан 1,6 км
115
Кондратьевка 3 қорғандар тобы, орта ғасыр
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 4 км
116
Кондратьевка 4 қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Сохновка ауылынан батысқа қарай 12 км (Буркотово және Новая Шульба ауылдары арасындағы жол бойында)

117
Кондратьевка 5 группа курганов, ранний железный век
памятник археологии
3 км к северо -северо-востоку от села Кондратьевка, 1 км к северо - северо-востоку от могильника Кондратьевка 4
118
Кондратьевка 6 группа курганов, IX-Х вв.
памятник археологии
4 км к юго - юго-востоку от села Кондратьевка
119
Кондратьевка 7 группа курганов, ранний железный век
памятник археологии
7 км к юго - юго-западу от села Кондратьевка
120
Кондратьевка 8 группа курганов, раннее железо
памятник археологии
10 км к западу от села Сохновка, 0,4 км к юго-востоку от указателя "7/1" по дороге между с. Буркотово – с. Новая Шульба
121
Кондратьевка 9 группа курганов, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
14 км от села Буркотово по дороге Буркотово - Новая Шульба, по обеим сторонам дороги
122
Кондратьевка 10 группа курганов, ранний железный век
памятник археологии
17 км от села Буркотово по трассе Буркотово - Новая Шульба
123
Кондратьевка 11 одиночный курган, средние века
памятник археологии
15 км к северо-западу от села Сохновка, 12 км к юго-западу от села Буркотово
124
Кондратьевка 12 одиночный курган, ранний железный век
памятник археологии
3 км к северо-западу от села Кондратьевка; 0,8 км к юго - юго-западу от триангуляционного знака "ОТП-1661"
125
Кондратьевка 13 группа курганов, датировка не установлена
памятник археологии
0,8 км к юго - юго-западу от кургана Кондратьевка 12
126
Кондратьевка 14 одиночный курган, средние века
памятник археологии
0,5 км к юго - юго-западу от кургана Кондратьевка 12, у границы Новая Шульба, на западном склоне горки
127
Кондратьевка 15 группа курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 км к юго-западу от кургана Кондратьевка 16
128
Кондратьевка 16 одиночный курган, датировка не установлена
памятник археологии
1,45 км к юго - юго-западу от группы курганов Кондратьевка 15
129
Кондратьевка 17 одиночный курган, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,2 км к северо - северо-западу от кургана Кондратьевка 15; 1,5 км к юго - юго-западу от триангуляционного знака (без номера)
130
Кондратьевка 18 курганная группа, средние века
памятник археологии
0,5 км к северо-востоку от кургана Кондратьевка 12
131
Кондратьевка 19 курганная группа, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,2 км к северо -северо-востоку от группы курганов Кондратьевка 10; 10 км от триангуляционного знака "ОТП-1661 (Кондратьевка 18)", 0,6 км к юго - юго-западу от группы курганов Кондратьевка 3

117
Кондратьевка 5 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 3 км, Кондратьевка 4-тен солтүстік - солтүстік-шығысқа қарай 1 км
118
Кондратьевка 6 қорғандар тобы, ІХ-Х ғасырлар
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан оңтүстік -оңтүстік-шығысқа қарай 4 км
119
Кондратьевка 7 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 7 км
120
Кондратьевка 8 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сохновка ауылынан батысқа қарай 10 км, Буркотово және Новая Шульба ауылдары арасындағы жолдың "7/1"көрсеткішінен оңтүстік-шығысқа қарай 0,4 км
121
Кондратьевка 9 қорғандар тобы, б.д.д. V-III ғасырлар
археология ескерткіші
Буркотово ауылынан 14 км Буркотово - Новая Шульба жолы бойында, жолдың екі қапталымен
122
Кондратьевка 10 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Буркотово - Новая Шульба тас жолымен Буркотово ауылынан 17 км
123
Кондратьевка 11 жеке қорғаны, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Сохновка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 км, Буркотово ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км
124
Кондратьевка12 жеке қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км; "ОТП-1661" триангуляциялық белгісінен оңтүстік- оңтүстік-батысқа қарай 0,8 км
125
Кондратьевка 13 қорғандар тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Кондратьевка 12 қорғанынан оңтүстік - оңтүстік-батысқа қарай 0,8 км
126
Кондратьевка 14 жеке қорғаны, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Кондратьевка 12 қорғанынан оңтүстік - оңтүстік-батысқа қарай 0,5 км, Новая Шульба шекарасы маңында, төбешіктің батыс бөктерінде
127
Кондратьевка 15 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка 16 қорғанынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
128
Кондратьевка 16 жеке қорғаны, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Кондратьевка 15 қорғандар тобынан оңтүстік - оңтүстік-батысқа қарай 1,45 км
129
Кондратьевка 17 жеке қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка 15 қорғанынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 1,2 км, триангуляциялық белгіден (нөмірсіз) оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 1,5 км
130
Кондратьевка 18 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Кондратьевка 12 қорғанынан солтүстік-шығысқа қарай 0,5 км
131
Кондратьевка 19 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кондратьевка 10 қорғандар тобынан солтүстік - солтүстік-шығысқа қарай 1,2 км; "ОТП-1661 (Кондратьевка-18)" триангуляциялық белгісінен 10 км; Кондратьевка 3 қорғандар тобынан оңтүстік - оңтүстік-батысқа 0,6 км

132
Кондратьевка 20 курганная группа, средние века
памятник археологии
20 км к северо-западу-западу от села Сохновка, 6,3 км к юго-западу-западу от с. Буркотово; 0,7 км к северо-западу от курганной группы Кондратьевка 19; 1 км к северо-северо-востокув 10 км от курганной группы Кондратьевка 18, в стороне от триангуляционного знака "ОПП-1661"
133
Красный Яр 1 курганная группа, средние века
памятник археологии
3 км к югу от села Красный Яр
134
Красный Яр 2 курганная группа, средние века
памятник археологии
4,5 км к северо-западу от села Красный Яр
135
Красный Яр 3 курганная группа, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 км к северо - северо-востоку от триангуляционного знака на горе Круглой
136
Красный Яр 4 одиночный курган, средние века
памятник археологии
10 км к юго-западу от села Красный Яр; 0,35 км к северо-западу от указателя "14/19", по дороге Уба-Форпост-Новая Шульба
137
Красный Яр 5 курганная группа, датировка не установлена
памятник археологии
3 км от села Красный Яр
138
Мангальный одиночный курган, средние века
памятник археологии
11,3 км к северо-западу от села Уба-Форпост на горе Мангальной
139
Михайличенково одиночный курган, датировка не установлена
памятник археологии
4 км к северо - северо-западу от села Михайличенково
140
Новая Шульба 1 группа курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
8 км от села Новая Шульба по трассе
141
Новая Шульба 2 группа курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,7 км по проселочной дороге от трассы Дмитриевка-Шемонаиха
142
Новая Шульба 3 одиночный курган, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 км к северо - северо-западу от группы курганов Новая Шульба 2
143
Новая Шульба 4 одиночный курган, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км северо - северо-востоку от кургана Новая Шульба 3
144
Новая Шульба 5 одиночный курган, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 км к северо -северо-востоку от села Новая Шульба; 0,1 км к югу от указателя "5Р-144"
145
Новая Шульба 6 стоянка, эпоха бронзы
памятник археологии
2 км к юго-западу от села Новая Шульба; 0,4 км к югу от трассы Новая Шульба - Жерновка
146
Новая Шульба 7 стоянка, эпоха поздней бронзы
памятник археологии
1,5 км к юго-западу от села Ново - Шульба; 0,7 км к юго - юго-востоку от стоянки Новая Шульба 6
147
Новая Шульба 8 поселение, эпоха поздней бронзы
памятник археологии
0,9 км к юго-западу от старообрядческого кладбища, 0,8 кмк югу от трассы Новая Шульба - Жерновка

132
Кондратьевка 20 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Сохновка ауылынан солтүстік-батыс-батысқа қарай 20 км, бұрынғы Буркотово ауылынан оңтүстік-батыс-батысқа қарай 6,3 км; Кондратьевка 19 қорған тобынан солтүстік-батысқа қарай 0,7 км; Кондратьевка 18 қорған тобынан 10 км солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 1 км, "ОПП-1661" триангуляциялық белгісінен шетте
133
Красный Яр 1 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Красный Яр ауылынан оңтүстікке қарай 3 км
134
Красный Яр 2 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Красный Яр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4,5 км
135
Красный Яр 3 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Круглая тауындағы триангуляциялық белгіден солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 1 км
136
Красный Яр 4 жеке қорған, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Красный Яр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 км; Уба-Форпост-Новая Шульба жолының бойымен "14/19" көрсеткішінен солтүстік-батысқа қарай 0,35 км
137
Красный Яр 5 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Красный Яр ауылынан 3 км
138
Мангалды жеке қорған, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,3 км Мангальный тауында
139
Михайличенково жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Михайличенково ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 4 км
140
Новая Шульба 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба ауылынан тас жолы бойымен 8 км
141
Новая Шульба 2 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Дмитриевка-Шемонаиха трассасынан аралық жол бойымен 1,7 км
142
Новая Шульба 3 жеке қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба 2 қорғандар тобынан солтүстік-солтүстік-батысқа 1 км
143
Новая Шульба 4 жеке қорған, қола дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба 3 қорғанынан солтүстік - солтүстік-шығысқа 1 км
144
Новая Шульба 5 жеке қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба ауылынан солтүстік - солтүстік-шығысқа қарай 1 км; "5Р-144" көрсеткішінен оңтүстікке қарай 0,1 км
145
Новая Шульба 6 тұрақ, қола дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км, Новая Шульба-Жерновка тас жолынан оңтүстікке қарай 0,4 км
146
Новая Шульба 7 тұрақ, кейінгі қола дәуірі
археология ескерткіші
Новая Шульба ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,5 км, Новая Шульба 6 тұрағынан оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 0,7 км
147
Новая Шульба 8 қоныс, кейінгі қола дәуірі
археология ескерткіші
Ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік-батысқа қарай 0,9 км, Новая Шульба-Жерновка тас жолынан оңтүстікке қарай 0,8 км

148
Новая Шульба 9 поселение, эпоха бронзы
памятник археологии
0,4 км к юго - юго-востоку от старообрядческого кладбища села Новая Шульба, на правом берегу реки Шульбинки
149
Новая Шульба 10 поселение, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
4,3 км к юго-западу от села Солоновка; 2 км к юго-юго-востоку от села Новая Шульба, на левом берегу реки Шульбинки
150
Новая Шульба 11 стоянка, эпоха бронзы, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,7 км к юго - юго-востоку от старообрядческого кладбища
151
Переменовка 1 одиночный курган, средние века
памятник археологии
2 км к юго-востоку от села Переменовка
152
Переменовка 2 одиночный курган, датировка не установлена
памятник археологии
4 км к юго - юго-западу от села Переменовка
153
Песчанка 1 курганная группа, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 км к юго-юго-западу от села Песчанка; 0,94 км к юго-юго-западу (курган № 1) от указателя "2"; 2 км до трассы Дмитриевка - Шемонаиха, по дороге между селами Песчанка и Жарбұлақ
154
Песчанка 2 одиночный курган, датировка не установлена
памятник археологии
0,55 км к юго - юго-востоку от водонапорной башни свинофермы села Песчанка
155
Потапенково 1 одиночный курган, средние века
памятник археологии
3 км к юго-юго-востоку от села Потапенково; 0,65 км к югу от трассы Семей - Шемонаиха, на взгорке, под триангуляционным знаком "0344"
156
Потапенково 2 курганная группа, раннее железо
памятник археологии
1 км к юго-востоку от кургана Потапенково 1
157
Пьяный Яр 1 группа курганов, IX-X вв.
памятник археологии
16 км к юго-западу от села Девятка, на взгорке; на правом берегу реки Иртыш
158
Пьяный Яр 2 группа курганов, IX-X вв.
памятник археологии
1 км к юго-западу от группы курганов Пьяный Яр 1, на взгорке, где установлен триангуляционный знак (без номера)
159
Пьяный Яр 3 одиночный курган, средние века
памятник археологии
0,6 км к северо - северо-западу от группы курганов Пьяный Яр 2, на взгорке
160
Пьяный Яр 4 группа курганов, средние века
памятник археологии
0,4 км к юго-юго-западу от курганной группы Пьяный Яр 3
161
Пьяный Яр 5 одиночный курган, средние века
памятник археологии
0,35 км к северо - северо-западу от группы курганов Пьяный Яр 1
162
Пьяный Яр 6 группа курганов, средние века
памятник археологии
1,8 км к северо-востоку от группы курганов Пьяный Яр 1
163
Пьяный Яр 7 группа курганов, средние века
памятник археологии

148
Новая Шульба 9 қоныс, қола дәуірі
археология ескерткіші
Ново-Шульба ауылындағы ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 0,4 км, Шульбинка өзенінің оң жағасында
149
Новая Шульба 10 қоныс, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Солоновка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,3 км, Новая Шульба ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 2 км, Шульбинка өзенінің сол жағасында
150
Новая Шульба 11 тұрақ, қола дәуірі, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ескі дәстүрлік зираттан оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 0,7 км
151
Переменовка 1 жеке қорған,орта ғасырлар
археология ескерткіші
Переменовка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
152
Переменовка 2 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Переменовка ауылынан оңтүстік - оңтүстік-батысқа қарай 4 км
153
Песчанка 1 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 1 км; "2" көрсеткішінен (№ 1 қорған) оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 0,94 км; Песчанка ауылы мен Жарбұлақ ауылдары арасындағы жолмен Дмитриевка-Шемонаиха тас жолына дейінгі 2 км
154
Песчанка 2 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Песчанка ауылындағы шошқа фермасының су толтырғыш мұнарасынан оңтүстік - оңтүстік- шығысқа қарай 0,55 км
155
Потапенково 1 жеке қорған, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Потапенково ауылынан оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 3 км Семей-Шемонаиха тас жолынан оңтүстікке қарай 0,65 км-де; "0344" триангуляциялық белгісінің астыңғы жағындағы төбешікте
156
Потапенково 2 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Потапенково 1 қорғанынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 км
157
Пьяный Яр 1 қорғандар тобы, ІХ-Х ғасырлар
археология ескерткіші
Девятка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 16 км, төбешікте; Ертіс өзенінің оң жағалауында
158
Пьяный Яр 2 қорғандар тобы, ІХ-Х ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 1 қорғандар тобынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км; нөмірсіз триангуляциялық белгі орнатылған төбешікте
159
Пьяный Яр 3 жеке қорған, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 2 қорғандар тобынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 0,6 км, төбешікте
160
Пьяный Яр 4 қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 3 қорғандар тобынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 0,4 км
161
Пьяный Яр 5 жеке қорған, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 1 қорғандар тобынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 0,35 км
162
Пьяный Яр 6 қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Пьяный Яр 1 қорғандар тобынан солтүстік-шығысқа қарай 1,8 км
163
Пьяный Яр 7 қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші

3,5 км к северо -северо-востоку от группы курганов Пьяный Яр 6, на взгорке
164
Раево 1 одиночный курган, датировка не установлена
памятник археологии
4,2 км к юго-западу-западу от села Песчанка
165
Раево 2 одиночный курган, датировка не установлена
памятник археологии
3 км к западу от села Песчанка
166
Раздольное 1 курганная группа, средние века
памятник археологии
7 км к северо-западу от села Тютюниково
167
Раздольное 2 курганная группа, средние века
памятник археологии
10 км к юго-западу от села Андроновка
168
Раздольное 3 курганная группа, датировка не установлена
памятник археологии
11 км к юго-западу от села Андроновка
169
Уба-Форпост 1 курганная группа, средние века
памятник археологии
1 км к северо-востоку от села Уба-Форпост
170
Уба-Форпост 2 курганная группа, средние века
памятник археологии
1,6 км к северо-востоку от села Уба-Форпост
171
Уба-Форпост 3 курганная группа, датировка не установлена
памятник археологии
1,5-2 км от зернотока села Уба-Форпост; 1,5 км к северо-западу от группы Красный Яр 1; 9 км к северу от Уба-Форпост 3
172
Уба-Форпост 4 курганная группа, датировка не установлена
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Уба-Форпост
173
Уба-Форпост 5 одиночный курган, датировка не установлена
памятник археологии
1,4 км к северо -северо-западу от кургана Мангального
174
"Воин-победитель" монумент, 1970 год
сооружение монументального искусства
село Зенковка, между больницей и школой
175
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, авторы Кравчук В.А., Чалых С.С., 1979 год
сооружение монументального искусства
село Бородулиха, в центральном парке
176
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, авторы В.А. Кравчук, С.С. Чалых, 1970 год
сооружение монументального искусства
село Дмитриевка, у здания сельской администрации
177
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, авторы В.А. Кравчук, С.С. Чалых, 1988 год
сооружение монументального искусства
село Коростели, на площади перед домом культуры
Глубоковский район
178
Березовка 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
на северо-западной окраине села Березовка, по дороге Березовка - Барашки; 0,2 км от дороги к городу Усть-Каменогорск
179
Березовка 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
7 км к юго-западу от села Березовка
180
Березовка-Побока поселение, эпоха бронзы
памятник археологии
6 км к юго-западу от села Березовка
181
Предгорное могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,2 км к северо-западу от окраины села Предгорное за кладбищем

Пьяный Яр 6 қорғандар тобынан солтүстік - солтүстік-шығысқа қарай 3,5 км төбешікте
164
Раево 1 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстік-батысқа-батысқа қарай 4,2 км
165
Раево 2 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан батысқа қарай 3 км
166
Раздольное 1 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Тютюниково ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 км
167
Раздольное 2 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Андроновка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 км
168
Раздольное 3 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Андроновка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 км
169
Уба-Форпост 1 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 км
170
Уба-Форпост 2 қорған тобы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,6 км
171
Уба-Форпост 3 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылының қамбасынан 1,5-2 км; Красный Яр 1 тобынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 км; Уба-Форпост 3-тен солтүстікке қарай 9 км
172
Уба-Форпост 4 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
173
Уба-Форпост 5 жеке қорған, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Мангальный қорғанынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 1,4 км
174
"Жеңімпаз-жауынгер" монументі, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Зенковка ауылы, аурухана мен мектептің арасында
175
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, авторлары В.А. Кравчук, С.С. Чалых, 1979 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бородулиха ауылы, орталық саябақта
176
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, В.А. Кравчук, С.С. Чалых, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Дмитриевка ауылы, ауылдық әкімшілік ғимараты алдында
177
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, В.А. Кравчук, С.С. Чалых, 1988 жыл
монументтік өнер құрылысы
Коростели ауылы, Мәдениет үйі алдындағы алаңда
Глубокое ауданы
178
Березовка 1 мола, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Березовкадан Барашки ауылына барар жолда Березовка ауылының солтүстік-батыс шетінде; Өскемен қаласына қарай жолдан 0,2 км
179
Березовка 2 мола, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Березовка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 км
180
Березовка-Побока қоныс, қола дәуірі
археология ескерткіші
Березовка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
181
Предгорное мола, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Предгорное ауылының шетінен солтүстік-батысқа қарай 0,2 км зираттың сыртында

182
Уварово 1 курганная группа, датировка не установлена
памятник археологии
1,5 км к юго-востоку от поселка Уварово
183
Уварово 2 курганная группа, датировка не установлена
памятник археологии
3,5 км к юго-востоку от поселка Уварово
184
Прапорщиково 1 могильник, датировка не установлена
памятник археологии
3 км к северо-востоку от села Прапорщиково
185
Братская могила борцов за Советскую власть, 1920 год
сооружение монументального искусства
село Предгорное, улица Кирова, 52
186
Быковых купцов дом, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
село Предгорное, переулок Школьный
187
Шелехову Н.С., Герою Советского Союза, памятник, скульптор П.Б. Шишов, архитектор А.А. Миронов, 1968 год
сооружение монументального искусства
село Уварово, улица Ленина, 20
Жарминский район
188
Актас одиночный курган и изваяние, эпоха средневековья
памятник археологии
4,2 км к северо-востоку от села Аршалы
189
Аршалы 1 могильник, VI-III вв. до н.э.
памятник археологии
800 м к северо-востоку от села Аршалы
190
Аршалы 2 могильник, VI-III вв. до н.э.
памятник археологии
800 м к северо-западу от могильника Аршалы 1
191
Аршалы 3 могильник, XI-III вв. до н.э.; VI-III вв. до н.э.
памятник археологии
3 км к юго-западу от села Аршалы
192
Аршалы 4 могильник VI-III вв. до н.э.
памятник археологии
4 км к юго-западу от села Аршалы
193
Аршалы 5 могильник VI-III вв. до н.э.; VI-VIII вв. до н.э.
памятник археологии
4 км к юго-западу от села Аршалы
194
Аршалы 6 могильник (4 кургана), эпоха железа
памятник археологии
10 км к северо-западу от села Аршалы
195
Аршалы 7 одиночный курган, эпоха железа
памятник археологии
4,2 км к северу от села Аршалы
196
Аршалы 8 одиночный курган, эпоха железа
памятник археологии
7 км к северо-востоку от села Аршалы
197
Аршалы 9 одиночный курган, эпоха железа
памятник археологии
13 км к северо-востоку от села Аршалы
198
Аршалы 10 могильник (2 кургана и группа менгиров Сынтас), эпоха бронзы
памятник археологии
9 км к северо-востоку от села Аршалы
199
Аршалы 11 могильник (7 курганов), эпоха железа
памятник археологии
10 км к северо -северо-востоку от села Аршалы
200
Аршалы 15 могильник (8 курганов), эпоха железа
памятник археологии
0,15 км к северо-востоку от села Аршалы
201
Аршалы 17 одиночный курган, эпоха железа
памятник археологии
4 км к северо-северо-западу от села Аршалы
202
Аршалы 18 могильник (24 кургана), эпоха железа
памятник археологии
2 км к северо-западу от села Аршалы
203
Аршалы 19 могильник (6 курганов), эпоха железа
памятник археологии
11 км к северо-востоку от села Аршалы

182
Уварово 1 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Уварово кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
183
Уварово 2 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Уварово кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
184
Прапорщиково 1 мола, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Прапорщиково ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
185
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластар бейіті, 1920 жыл
монументтік өнер құрылысы
Предгорное ауылы, Киров көшесі, 52
186
Көпес Быковтардың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Предгорное ауылы, Школьный тұйық көшесі
187
Кеңес Одағының батыры Н.С.Шелеховқа ескерткіш, мүсінші П.Б.Шишов, сәулетші А.А.Миронов, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Уварово ауылы, Ленин көшесі, 20
Жарма ауданы
188
Ақтас жалғыз қорғаны және тас мүсін, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4,2 км
189
Аршалы 1 қорымы б.д.д. VI-III ғғ;
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 800 м
190
Аршалы 2 қорымы б.д.д. VI-III ғғ;
археология ескерткіші
Аршалы 1 қорғанынан солтүстік-батысқа қарай 800 м
191
Аршалы 3 қорымы, б.д.д. XI-III ғғ; б.д.д. VI-III ғғ;
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
192
Аршалы 4 қорымы, б.д.д. VI-III ғғ;
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км
193
Аршалы 5 қорымы, б.д.д. VI-III ғғ;б.д.д. VI-VIII ғғ;
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км
194
Аршалы 6 қорымы (4 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 км
195
Аршалы 7 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстікке қарай 4,2 км
196
Аршалы 8 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 км
197
Аршалы 9 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 13 км
198
Аршалы 10 қорымы (2 қорған және Сынтас менгирлер тобы), қола дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 км
199
Аршалы 11 қорымы (7 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 10 км
200
Аршалы 15 қорымы (8 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік -солтүстік- батысқа қарай 0,15 км
201
Аршалы 17 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 4 км
202
Аршалы 18 қорымы (24 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 км
203
Аршалы 19 қорымы (6 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 11 км

204
Екытас могильник (12 оградок), эпоха бронзы
памятник археологии
13 км к северо-западу от села Аршалы
205
Жарма 1 одиночный курган, эпоха железа
памятник археологии
6 км к северо-западу от станции Жарма
206
Жарма 2 могильник (3 кургана), эпоха железа
памятник археологии
6,5 км к северо-западу от поселка Жарма
207
Жарма 3 могильник (6 курганов), эпоха железа
памятник археологии
5,5 км к северо-западу от станции Жарма
208
Жарма 4 могильник (7 курганов), эпоха бронзы
памятник археологии
Нарбота 7,5 км к северо-западу от станции Жарма
209
Жарма 5 могильник (3 кургана), эпоха железа
памятник археологии
9 км к северо-западу от станции Жарма
210
Капанбулак могильник (24 оградки), эпоха бронзы
памятник археологии
5 км к востоку от села Капанбулак
211
Капанбулак петроглифы, XV-IX вв. до н.э.
памятник археологии
5 км к востоку от села Капанбулак
212
Караколь 1 могильник (8 оградок), эпоха бронзы
памятник археологии
3,9 км к северо-востоку от села Аршалы; 1,4 км к западу от шоссе Семей - Алматы
213
Караколь 2 группа оградок (2 оградки), средневековье
памятник археологии
6 км к северо-востоку от села Аршалы; 1,2 км к северо - северо-западу от озера Караколь
214
Костобе могильник, VI-IY д.н.э.
памятник археологии
18 км к северо-западу от поселка Шалабай
215
Куйели могильник, YI-IY вв до н.э., YIII-IX вв.н.э., XYIII-XIX вв. н.э.
памятник археологии
15 км к северо-западу от поселка Шалабай
216
Куйган могильник, VI-IY вв. д.н.э., XYII-XYIII вв.
памятник археологии
10 км к северо-западу от поселка Шалабай
217
"Мөртас" петроглифы, XVIII-III вв. д.н.э.
памятник археологии
18 км северо-востоку от поселка Шалабай
218
Нарбота 1 могильник (2 оградки), VI-VIII вв. до н.э.
памятник археологии
5,5 км к северо-западу от села Жарма; 2 км к северо - северо-западу от фермы Нарбота
219
Нарбота 2 могильник (2 кургана), эпоха железа
памятник археологии
7,5 км к северо-западу от села Жарма; 2,6 км к западу от фермы Нарбота
220
Нарбота 3 могильник (3 кургана), эпоха железа
памятник археологии
3 км к северо-востоку от села Нарбота
221
Сарыбужыр 1 могильник (74 кургана), эпоха бронзы, раннего железа, средневековья
памятник археологии
16 км к северо-западу от села Аршалы; 400 м к западу - северо-западу от зимовки Сарыбужыр
222
Сарыбужыр 2 могильник (27 курганов), эпоха железа
памятник археологии
16 км к северо-западу от села Аршалы; 300 м к востоку от зимовки Сарыбужыр
223
Секен могильник (16 курганов), XVIII-II вв. до н.э.
памятник археологии

204
Екітас қорымы (12 қоршау), қола дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 км
205
Жарма 1 жеке қорғаны, темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 6 км
206
Жарма 2 қорымы (3 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма кентінен солтүстік-батысқа қарай 6,5 км
207
Жарма 3 қорымы (6 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 5,5 км
208
Жарма 4 қорымы (7 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 км
209
Жарма 5 қорымы (3 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма станциясынан солтүстік-батысқа қарай 9 км
210
Қапанбұлақ қорымы (24 қоршау), қола дәуірі
археология ескерткіші
Қапанбулақ ауылынан шығысқа қарай 5 км
211
Қапанбұлақ петроглифтері, б.д.д. XV-IX ғғ;
археология ескерткіші
Қапанбулақ ауылынан шығысқа қарай 5 км
212
Қаракөл 1 қорымы (8 қоршау), қола дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,9 км; Семей-Алматы тас жолынан солтүстік-батысқа қарай 1,4 км
213
Қаракөл 2 қорымы (2 қоршау), орта ғасыр
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 км; Қаракөл көлінен солтүстік- солтүстік-батысқа қарай 1,2 км
214
Қостөбе қорымы, б.з.б. VI-IY ғғ.
археология ескерткіші
Шалабай ауылының солтүстік-батысында 18 км
215
Күйелі қорымы, б.д.д. YI-IY ғғ., б.д. YIII-IX ғғ., б.д. XYIII-XIX ғғ.
археология ескерткіші
Шалабай ауылының солтүстік-батысында 15 км
216
Құйған қорымы, б.з.б. VI-IY ғғ., XYII-XYIII ғғ.
археология ескерткіші
Шалабай ауылынан солтүстік-батыс бағытта 10 км
217
"Мөртас" петроглифтері, б.з.б. XVIII-III ғғ.
археология ескерткіші
Шалабай ауылынан солтүстік-шығыс бағытта 18 км
218
Нарбота 1 қорымы (2 қоршау), б.д.д. VI-VIII ғғ;
археология ескерткіші
Жарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,5 км; Нарбота фермасынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 2 км
219
Нарбота 2 қорымы (2 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 км; Нарбота фермасынан батысқа қарай 2,6 км
220
Нарбота 3 қорымы (3 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Нарбота фермасынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
221
Сарыбұжыр 1 қорымы (74 қорған) қола, ерте темір дәуірі, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 16 км; Сарыбұжыр қыстауынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 400 м
222
Сарыбұжыр 2 қорымы (27 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 16 км; Сарыбұжыр қыстауынан шығысқа қарай 300 м
223
Секен қорымы (16 қорған), б.д.д. XVIII-II ғғ;
археология ескерткіші

у северо-западного берега озера Караколь, в 5,4 км к северо-северо-западу от села Аршалы
224
Тума 1 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
15 км к северо-западу от села Аршалы; 200 м к северо - северо-западу от зимовки Тума
225
Тума 2 могильник (10 курганов), эпоха бронзы, средневековья
памятник археологии
15 км к северо-западу от села Аршалы; 400 м к северо - северо-западу от зимовки Тума
226
Тума 3 могильник (6 оградок), VI-III вв. до н.э.
памятник археологии
6,5 км к юго-востоку от зимовки Тума
227
Тума 4 могильник (5 курганов), эпоха бронзы, железа
памятник археологии
13 км к северо-западу от села Аршалы; 1,3 км к юго-западу от зимовки Тума
228
Тума 5 могильник (2 оградки), эпоха средневековья
памятник археологии
13 км к северо-западу от села Аршалы; 0,15 км к западу от зимовки Тума
229
Тума 6 могильник (10 курганов), эпоха бронзы, железа
памятник археологии
15 км к северо-западу от села Аршалы; 6 км к северо - северо-западу от зимовки Тума
230
Алимбетова С., поэта, могила, 1956 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Кызылагаш
231
Боранбай би мазар, первая половина XVIII века
сакральные объекты
село Капанбулак, 8 км от станции
232
Байбосынова К. и Киселева Е. Т. надгробный памятник, 1930 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Калбатау, сельский парк
233
Дом, где жил П.Г. Карелин, Герой Советского Союза, 1965 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Чарск, улица Карелина, 8
234
Кобдикову Т. надгробный памятник, 1974 год
памятник градостроительства и архитектуры
2 км к югу от города Чарск, мусульманское кладбище
235
Ландышеву И.М. памятник, скульптор Б. Сулейменов, 1990 год
сооружение монументального искусства
село Акжал, на территории школы имени Ландышева
236
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Калбатау, сельский парк
237
Мемориал погибших в годы гражданской войны, 1927 год
сооружение монументального искусства
село Салкынтобе, в центре села
238
Монумент воинам, павшим в боях в годы Великой Отечественной войны, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Бирлик, на площади около школы
239
Нарбота батыру памятник, первая половина XVIII века
памятник градостроительства и архитектуры
3 км от станции Капанбулак (село Жарма)
240
Рождества Пресвятой Богородицы православный сельский храм, 1906 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Калбатау, в центре села
241
Здание сельской школы, 1902 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Каражал, центральная площадь

Қаракөл көлінің солтүстік-батыс жағалауында; Аршалы ауылынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 5,4 км
224
Тұма 1 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 км; Тұма қыстауынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 200 м
225
Тұма 2 қорымы (10 қорған), қола, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 км; Тұма қыстауынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 400 м
226
Тұма 3 қорымы (6 қоршау), б.д.д. VI-III ғғ
археология ескерткіші
Тұма қыстауынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 км
227
Тұма 4 қорымы (5 қорған), қола, темір дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 км; Тұма қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 1,3 км
228
Тұма 5 қорымы (2 қоршау), орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 км; Тұма қыстауынан батысқа қарай 0,15 км
229
Тұма 6 қорымы (10 қорған), қола, темір дәуірлері
археология ескерткіші
Аршалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 км; Тұма қыстауынан солтүстік - солтүстік-батысқа қарай 6 км
230
Ақын С. Әлімбетовтің бейіті, 1956 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қызылағаш ауылы
231
Боранбай би мазары, XVIII ғасырдың бірінші жартысы
киелі объекті
Қапанбұлақ ауылы, станциядан 8 км
232
К. Байбосынов пен Е.Т.Киселевтің қабіріндегі ескерткіш, 1930 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қалбатау ауылы, ауылдық саябақ
233
Кеңес Одағының батыры П.Г. Карелин тұрған үй, 1965 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шар қаласы, Карелин көшесі, 8
234
Т.Көбдіков қабіріндегі ескерткіш, 1974 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шар қаласынан оңтүстікке қарай 2 км, мұсылмандар зираты
235
И.М.Ландышевке ескерткіш, мүсінші Б.Сүлейменов, 1990 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақжал ауылы, И.М.Ландышев атындағы мектептің аумағында
236
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Қалбатау ауылы, ауылдық саябақ
237
Азамат соғысы жылдары қаза тапқандардың мемориалы, 1927 жыл
монументтік өнер құрылысы
Салқынтөбе ауылы, ауыл орталығында
238
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған монумент, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Бірлік ауылы, мектептің жанындағы алаңда
239
Нарбота батырға ескерткіш, ХVIII ғасырдың бірінші жартысы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қапанбұлақ (Жарма ауылы) станциясынан 3 км
240
Рождества Пресвятой Богородицы православиелік ауылдық храмы, 1906 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қалбатау ауылы, ауылдың орталығында
241
Ауылдық мектеп ғимараты, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Каражал ауылы, орталық алаң

242
Теряеву П.И.памятник, автор К. Касенов, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Жарма, на территории школы имени Теряева
Зайсанский район
243
Карабулак могильник, V век до нашей эры - XII век
памятник археологии
15,4 км к северу от села Карабулак
244
Карабулак 1 могильник, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
5,2 км к юго-западу от села Карабулак
245
Карабулак 2 могильник, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
9,1 км к юго-востоку от села Карабулак
246
Карабулак 3 могильник, датировка не установлена
памятник археологии
8 км к юго-западу от села Карабулак
247
Карабулак 4 могильник, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
7,3 км к юго - юго-востоку от села Карабулак
248
Карабулак 5 могильник, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
5,5 км к югу от села Карабулак
249
Кенсай могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
6,8 км к юго-западу от села Кенсай
250
Окей группа петроглифов, неолит
памятник археологии
3 км к северо-западу от села Талды, ущелье Окей-Базы
251
Сарший могильник, III в. до н.э. - III в.
памятник археологии
16,4 км к югу от села Кенсай
252
Абулханова Ж.(Ю.) дом, архитектор Б. Сатбаев, 1906-1907 годы
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Манапова, 27
253
Абулханова С. дом, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Манапова, 23
254
Бекчентаева Т., купца, дом, архитектор Б. Сатбаев, 1906-1907 годы
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Сатпаева, 11
255
Бекчентаева Т., купца, магазин, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 16
256
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920-1922 годы
ансамбли и комплексы
город Зайсан, центральная площадь перед городским акиматом
257
Братская могила пограничников, 30 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
10 км от села Майкапчагай, пограничный пункт "Майкапчагай" на трассе Зайсан-Урумчи, вдоль дороги
258
Бобкина Б., купца, дом, архитектор Б. Сатбаев, 1891-1894 годы
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Желтоксан, 27
259
Габдурасыла, купца, дом, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 15
260
Городская тюрьма, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 43
261
Ерзина Х., купца, магазин, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Абая, 69
262
Ерзина Х., купца, дом, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Сатпаева, 26

242
П.И.Теряевке ескерткіш, авторы Қ.Қасенов, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жарма ауылы,Теряеватындағы мектептің аумағында
Зайсан ауданы
243
Қарабұлақ мола, біздің эрамызға дейінгі V ғасыр - XII ғасыр
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан солтүстікке қарай 15,4 км
244
Қарабұлақ 1 қорымы, б.д.д. V-III ғғ.
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5,2 км
245
Қарабұлақ 2 қорымы, б.д.д. V-III ғғ.
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9,1 км
246
Қарабұлақ 3 қорымы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 км
247
Қарабұлақ 4 қорымы, б.д.д. V-III ғғ.
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 7,3 км
248
Қарабұлақ 5 қорымы, б.д.д. V-III ғғ.
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 5,5 км
249
Кеңсай моласы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кеңсай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6,8 км
250
Өкей петроглифтер тобы, неолит
археология ескерткіші
Талды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км, Өкей-Базы шатқалы
251
Сарши қорымы, б.д.д. III ғ - ІІІ ғ.
археология ескерткіші
Кеңсай ауылынан оңтүстікке қарай 16,4 км
252
Ж. (Ю.) Абылхановтың үйі, сәулетші Б.Сәтбаев, 1906-1907 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Манапов көшесі, 27
253
С.Абылхановтың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Манапов көшесі, 23
254
Көпес Т.Бекчентаевтың үйі, сәулетші Б.Сәтбаев, 1906-1907 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Сәтпаев көшесі, 11
255
Көпес Т.Бекчентаевтың дүкені, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 16
256
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920-1922 жылдар
ансамбльдер мен кешенде
Зайсан қаласы, қалалық әкімдік алдындағы орталық алаң
257
Шекарашылардың бауырластық бейіті, ХХ ғасырдың 30 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Майқапшағай ауылынан 10км, Зайсан-Үрімші тас жолындағы "Майқапшағай" шекара пункті, жол бойымен
258
Көпес Б.Бобкиннің үйі, сәулетші Б.Сәтбаев, 1891-1894 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Желтоқсан көшесі, 27
259
Көпес Ғабдырасылдың үйі, сәулетші Б. Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 15
260
Қалалық түрме, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 43
261
Көпес Х. Ерзиннің дүкені, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Абай көшесі, 69
262
Көпес Х.Ерзиннің үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Сәтпаев көшесі, 26

263
Женское медресе, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Сатпаева, 12
264
Зайсанской таможни здание, в котором останавливался М.Н. Пржевальский во время своего 3-его "Тибетского" путешествия, 1868 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Богенбая, 4
265
Казаринова А.Ф., дом, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Кабанбая, 10
266
Манапова С., купца, дом, 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Манапова, 22
267
Мергенбаева С., купца, дом, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Желтоксан, 30
268
Мечеть, архитектор Б. Сатбаев, 1909 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Касейнова, 21
269
Мужское медресе, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Касеинова, 23
270
Святого Николая православный храм ("военный" собор), архитектор Б.Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, территория погранотряда
271
Семенова, купца, магазин, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Кондюрина, 22
272
Собачкина А.В., купца, дом, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ибраева, 1
273
Сорокина П.Г., золотопромышленника, дом, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 27
274
Татанова Ж., купца, дом, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Жангельдина, 54
275
Токсанбаева А., дом, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Малдыбаева, 53
276
Трехклассное приходское училище, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ибраева, 3
277
Шелкудинова М., купца, дом, в котором квартировался поэт С. Торайгыров в 1915-1919 годах, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Жангельдина, 42
278
Бюст Абая, автор Б. Кусайынов, 2017 год
сооружение монументального искусства
Город Зайсан, парк имени Абая
Катон-Карагайский район
279
Большенарымское 1 группа курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Улкен Нарын
280
Большенарымское 2 группа курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Улкен Нарын
281
Жулдыз 1 группа курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,9 км к востоку от села Жулдыз

263
Әйелдер медресесі, сәулетші Б.Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Сәтпаев көшесі, 12 а
264
М.Н. Пржевальскийдің 3-ші "Тибет" саяхаты кезінде тоқтаған Зайсан кеденінің ғимараты, 1868 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Бөгенбай көшесі, 4
265
А.Ф.Казариновтың үйі, сәулетші Б.Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Қабанбай көшесі, 10
266
Көпес С.Манаповтың үйі, 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Манапов көшесі, 22
267
С.Мергенбаевтың үйі, сәулетші Б.Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Желтоқсан көшесі, 30
268
Мешіт, сәулетші Б.Сәтбаев, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Қасеинов көшесі, 21
269
Ерлер медресесі, сәулетші Б.Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Қасейінов көшесі, 23
270
Әулие Николай православиелік храмы ("әскери" собор), сәулетші Б.Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, шекара жасағының аумағы
271
Көпес Семеновтың дүкені, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Кондюрин көшесі, 22
272
Көпес А.В.Собачкиннің үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 2
273
Алтын өнеркәсіпшісі П.Г. Сорокиннің үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 27
274
Көпес Ж. Татановтың үйі, сәулетші Б.Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Жангелдин көшесі, 54
275
А. Тоқсанбаевтың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан көшесі, Малдыбаев көшесі, 53
276
Үш кластық приходтық училище, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Ибраев көшесі, 3
277
1915-1919 жылдары ақын С. Торайғыров пәтерде тұрған көпес М.Шелкудиновтың үй, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Жангелдин көшесі, 42
278
Абай бюсті, авторы Б. Кусайынов, 2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Зайсан қаласы, Абай атындағы саябақ
Катонқарағай ауданы
279
Большенарым 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үлкен Нарын ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
280
Большенарым 2 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үлкен Нарын ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км
281
Жұлдыз 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан шығысқа қарай 1,9 км

282
Жулдыз 2 группа курганов, XX-IX вв. до н.э.
памятник археологии
2,9 км к востоку от села Жулдыз; 4 км к юго-западу от села Кокбастау; 3-3,5 км к юго-востоку от села Алтынбел
283
Жулдыз 3 могильник, XX-IX вв. до н.э.
памятник археологии
3,5 км от села Жулдыз по дороге в село Алтынбел
284
Майемер группа курганов, IX-VIII вв. до н.э.
памятник археологии
окрестности села Майемер
285
Майемер могильник, IX-VIII вв. до н.э.
памятник археологии
к востоку от села Майемер
286
Уштобе группа курганов, XX-IX вв. до н.э.
памятник археологии
0,1 км к северу от села Уштобе
287
Бокея О., писателя, дом-музей, 40 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
село Чингистай, на южной окраине
288
Бокея О. бюст, 2000 год
сооружение монументального искусства
село Чингистай, на южной окраине у дома-музея
289
Братская могила борцов за Советскую власть, 1919 год
сооружение монументального искусства
1 км к северу от села Улкен Нарын
290
Братская могила борцов за Советскую власть, 1920 год
сооружение монументального искусства
село Коробиха, во дворе школы
291
Братская могила воинов-пограничников, павших при защите государственной границы в 1931-1945 годы
сооружение монументального искусства
село Урыль, возле здания комендатуры "3/93"
292
Кусметову А., полному кавалеру орденов Славы, мемориальная плита, 70 годы ХХ века
ансамбли и комплексы
село Коктерек, в центре села
293
"Скорбящая мать" мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, 1978 год
ансамбли и комплексы
село Улкен Нарын, в сельском парке
294
Чазову А.А., политруку заставы "Чиндагатуй", погибшему при охране государственной границы, надгробный памятник, 1932 год
сооружение монументального искусства
40 км к востоку от села Аршаты, пограничная застава Чиндагатуй
Кокпектинский район
295
Еспе могильник (8 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к северо-западу от сельского округа Аккала
296
Кокпекты 1 могильник (5 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Кокпекты, по трассе к городу Зайсан
297
Кокпекты 2 могильник (20 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
9 км к юго-востоку от села Кокпекты, по трассе к городу Зайсан
298
Кокпекты 3 группа петроглифов, эпоха бронзы, раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-западу от села Кокпекты
299
Кокпекты 4 могильник (12 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к юго-востоку от села Кокпекты, по трассе к городу Зайсан
300
Малороссийка 1 могильник (8 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Мариногорка

282
Жұлдыз 2 қорғандар тобы, б.д.д. ХХ-ІХ ғғ.
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан шығысқа қарай 2,9 км; Көкбастау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км; Алтынбел ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3-3,5 км
283
Жұлдыз 3 қорымы, б.д.д. ХХ-ІХ ғғ.
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан Алтынбел ауылына қарай жол бойымен 3,5 км
284
Майемер қорғандар тобы, б.д.д. IX-VIII ғғ.
археология ескерткіші
Майемер ауылының айналасы
285
Майемер қорымы, б.д.д. IX-VIII ғғ.
археология ескерткіші
Майемер ауылынан шығысқа қарай
286
Үштөбе қорғандар тобы, б.д.д. ХХ-ІХ ғғ.
археология ескерткіші
Үштөбе ауылынан солтүстікке қарай 0,1 км
287
Жазушы О.Бөкейдің музей-үйі, ХХ ғасырдың 40 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шыңғыстай ауылы, оңтүстік шетте
288
О. Бөкейдің бюсті, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шыңғыстай ауылы, музей-үйдің оңтүстік шетінде
289
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Үлкен Нарын ауылынан солтүстікке қарай 1 км
290
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920 жыл
монументтік өнер құрылысы
Коробиха ауылы, мектептің ауласында
291
Мемлекеттік шекараны қорғау кезінде қаза тапқан жауынгер шекарашылардың бауырластық бейіті, 1931-1945 жылдар
монументтік өнер құрылысы
Өрел ауылы, "3/93" комендатура ғимаратының жанында
292
Даңқ ордендерінің толық кавалері А. Құсметовқа мемориалдық тақта, ХХ ғасырдың 70 жылдары
ансамбльдер мен кешендер
Көктерек ауылы, ауылдың орталығында
293
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған "Қаралы ана" мемориалы, 1978 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Үлкен Нарын ауылы,ауылдық саябақта
294
"Шындағатұй" заставасының мемлекеттік шекараны қорғау кезінде қаза тапқан политругы А.А. Чазовтың қабіріндегі ескерткіш, 1932 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аршаты ауылынан шығысқа қарай 40 км, Шындағатұй шекара заставасы
Көкпекті ауданы
295
Еспе қорымы (8 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Аққала ауылдық округынан солтүстік-батысқа қарай 5 км
296
Көкпекті 1 қорымы (5 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км, Зайсан трассасы бойында
297
Көкпекті 2 қорымы (20 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9 км, Зайсан трассасы бойында
298
Көкпекті 3 петроглифтер тобы, қола, ерте темір дәуірлері
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
299
Кокпекті 4 қорымы (12 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 км, Зайсан трассасы бойында
300
Малороссийка 1 қорымы (8 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мариногорка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км

301
Мариногорка 1 могильник (6 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к юго-востоку от села Мариногорка
302
Мариногорка 2 могильник (7 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
8 км к юго-востоку от села Мариногорка
303
Песчанка могильник, эпоха средневековья
памятник археологии
2 км к югу от села Песчанка
304
Песчанка 1 могильник (26 оградок), эпоха средневековья
памятник археологии
6 км к юго-востоку от села Песчанка, у рудника Чудак
305
Песчанка 2 могильник (9 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
600 м к югу от села Песчанка
306
Песчанка 3 могильник, эпоха средневековья
памятник археологии
3 км к югу от села Песчанка
307
Тентекжыра группа петроглифов, эпоха бронзы, раннего железа
памятник археологии
15 км к северо-востоку от села Кокпекты, по дороге в село Бигаш
308
Улкен Бокен 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к северо-востоку от села Улкен Бокен
309
Чистый Яр могильник (5 курганов), эпоха железа
памятник археологии
северо-восточная окраина села Сарыбел
310
Аухадиеву К., герою Советского Союза, памятник, датировка не установлена
сооружение монументального искусства
село Теректы, напротив школы имени Аухадиева
311
Иманову А., памятник, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Кокжыра, на территории школы
312
Константинова Л.С., героя Советского Союза, могила, датировка не установлена
ансамбли и комплексы
село Улкен-Бокен, в парке
313
Мемориал Славы воинам-интернационалистам, 90 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Кокпекты, напротив военкомата
314
Мемориал Славы Героям Советского Союза и Социалистического труда - уроженцам района, датировка не установлена
сооружение монументального искусства
село Кокпекты, улица Абая аллея, напротив дома дружбы имени Раева
город Курчатов
315
Курчатову И.В., академику, основателю города, памятник, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
перед зданием городской администрации
Курчумский район
316
Алексеевка 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-западу от села Маркаколь
317
Алексеевка 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к юго-западу от села Маркаколь
318
Алексеевка 3 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
6 км к юго-западу от села Маркаколь
319
Алексеевка 4 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Маркаколь
320
Аркаул 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
13 км к юго-востоку от села Курчум
321
Аркаул 2 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
13 км к югу от села Раздольное

301
Мариногорка 1 қорымы (6 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мариногорка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 км
302
Мариногорка 2 қорымы (7 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мариногорка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 км
303
Песчанка қорымы, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстікке қарай 2 км
304
Песчанка 1 қорымы (26 қоршау), орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 км, Чудак кенішінің жанында
305
Песчанка 2 қорымы (9 қорған), ерте темір дәуір
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстікке қарай 600 м
306
Песчанка 3 қорымы, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстікке қарай 3 км
307
Тентекжыра петроглифтер тобы, қола, ерте темір дәуірлері
археология ескерткіші
Көкпекті ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 км, Биғаш ауылына қарай жолда
308
Үлкен Бөкен 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үлкен Бөкен ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 км
309
Чистый Яр қорымы (5 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыбел ауылының солтүстік-шығыс шеті
310
Кеңес Одағының батыры Қ.Аухадиевке ескерткіш, датасы анықталмаған
монументтік өнер құрылысы
Теректі ауылы, Аухадиев атындағы мектептің қарсысында
311
А.Имановқа ескерткіш, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көкжыра ауылы, мектеп аумағында
312
Кеңес Одағының Батыры Л.С.Константиновтың бейіті, датасы анықталмаған
ансамбльдер мен кешендер
Үлкен Бөкен ауылы, саябақта
313
Интернационалист-жауынгерлерге арналған Даңқ мемориалы, ХХ ғасырдың 90 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Көкпекті ауылы, әскери комиссариаттың қарсысында
314
Ауданда туған Кеңес Одағының батырлары мен Социалистік еңбек ерлеріне арналған Даңқ мемориалы, датасы анықталмаған
монументтік өнер құрылысы
Көкпекті ауылы, Абай көшесі аллеясы, Раев атындағы достық үйінің қарсысында
Курчатов қаласы
315
Қаланың негізін қалаушы академик И.В. Курчатовқа ескерткіш, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Қалалық әкімшілік ғимаратының алдында
Күршім ауданы
316
Алексеевка 1 қорымы,ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Марқакөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
317
Алексеевка 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Марқакөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км
318
Алексеевка 3 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Марқакөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
319
Алексеевка 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Марқакөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
320
Арқауыл 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Күршім ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 13 км
321
Арқауыл 2 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 13 км

322
Аркаул 3 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
18 км к юго-востоку от села Раздольное
323
Аркаул 4 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
16,5 км к юго-востоку от села Раздольное
324
Аркаул 5 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
12 км к юго - юго-западу от села Раздольное
325
Аркаул 6 могильник, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
12 км к юго - юго-востоку от села Раздольное
326
Аркаул 7 могильник, XIII-XVI вв.
памятник археологии
12 км к юго-западу от села Раздольное
327
Аркаул 8 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
11 км к югу от села Раздольное
328
Аркаул 9 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
12 км к юго-востоку от села Раздольное
329
Аркаул 10 могильник, ранее средневековье
памятник археологии
10 км к югу от села Раздольное
330
Аркаул 11 могильник, XIII-XVI вв.
памятник археологии
12 км к югу от села Раздольное
331
Аркаул 12 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
6 км к югу от села Раздольное
332
Аркаул 13 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
11 км к югу от села Раздольное
333
Аркаул 14 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
25 км к югу от села Раздольное
334
Аркаул 15 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
25 км к юго - юго-востоку от села Раздольное
335
Аркаул 16 группа курганов, XIII-XVI вв.
памятник археологии
22 км к юго-востоку от села Раздольное
336
Аркаул 17 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
25 км к юго-востоку от села Раздольное
337
Аркаул 18 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
20 км к югу от села Раздольное
338
Аркаул 19 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
12 км к югу от села Раздольное
339
Аулие 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
29 км к юго-востоку от села Раздольное
340
Аулие 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
30 км к юго-востоку от села Раздольное
341
Бобровка 1 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
южная окраина села Тоскайын
342
Бобровка 2 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
2 км к востоку от села Тоскайын
343
Булгар-Табыты 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,8 км к юго-западу от села Булгар-Табыты
344
Булгар-Табыты 2 могильник, II тыс. до н.э. - VIII в.
памятник археологии
6 км к юго-западу от села Булгар-Табыты
345
Булгар-Табыты 3 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Булгар-Табыты

322
Арқауыл 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 18 км
323
Арқауыл 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 16,5 км
324
Арқауыл 5 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 12 км
325
Арқауыл 6 қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
326
Арқауыл 7 қорымы, XIII-XVI ғасырлар
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км
327
Арқауыл 8 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 11 км
328
Арқауыл 9 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
329
Арқауыл 10 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 10 км
330
Арқауыл 1 қорымы, XIII-XVI ғғ.
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 12 км
331
Арқауыл 12 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 6 км
332
Арқауыл 13 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 11 км
333
Арқауыл 14 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 25 км
334
Арқауыл 15 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 25 км
335
Арқауыл 16 қорғандар тобы, XIII-XVI ғғ.
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 22 км
336
Арқауыл 17 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 25 км
337
Арқауыл 18 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 20 км
338
Арқауыл 19 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстікке қарай 12 км
339
Әулие 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 29 км
340
Әулие 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км
341
Бобровка 1 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Төсқайын ауылының оңтүстік шеті
342
Бобровка 2 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Төсқайын ауылынан шығысқа қарай 2 км
343
Былғары-Табыты 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былғары - Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,8 км
344
Былғары-Табыты 2 қорымы, б.д.д. II мыңжылдық - VIII ғасыр
археология ескерткіші
Былғары - Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
345
Былғары-Табыты 3 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км

346
Булгар-Табыты 4 могильник, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
2 км к юго-западу от села Булгар-Табыты
347
Булгар-Табыты 5 могильник, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
1 км к юго-западу от села Булгар-Табыты
348
Булгар-Табыты 6 могильник, II тыс. до н.э. - I тыс.
памятник археологии
западная окраина села Булгар-Табыты
349
Булгар-Табыты 7 могильник, II тыс. до н.э. - I тыс.
памятник археологии
2,5 км к востоку от села Булгар-Табыты
350
Бурабай 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
2,5 км к северо-востоку от села Бурабай
351
Бурабай 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
юго-западная окраина села Бурабай
352
Енбек 1 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
8 км к северо -северо-востоку от села Каратогай
353
Енбек 2 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к востоку от села Енбек
354
Енбек 3 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
1,5 км к северо-западу от села Енбек
355
Енбек 4 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
0,5 км к юго-западу от села Енбек
356
Енбек 5 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,8 км к северо-западу от села Енбек
357
Енбек 6 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к северо-западу от села Енбек
358
Енбек 7 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
3 км к юго-западу от села Енбек
359
Енбек 8 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к востоку от села Енбек
360
Енбек 9 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
5 км к северо-востоку от села Каратогай
361
Енбек 10 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
8,5 км к северо - северо-востоку от села Каратогай
362
Енбек 11 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к северо-востоку от села Енбек
363
Енбек 12 могильник, II тыс. до н.э. - VIII в.
памятник археологии
6,5 км к северо-востоку от села Каратогай
364
Енбек 13 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
7,5 км к северо-востоку от села Каратогай
365
Жанааул 1 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
3 км к северу села Жанааул
366
Жанааул 2 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Жанааул
367
Жанааул 3 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
3,5 км к северо-востоку от села Жанааул
368
Жанааул 4 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
3,5 км к северо-западу от села Жанааул
369
Жылытау 1 могильник, IV-VIII вв.
памятник археологии
1 км к северо-западу от села Жылытау

346
Былғары-Табыты 4 қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
347
Былғары-Табыты 5 қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км
348
Былғары-Табыты 6 қорымы, б.д.д. II мыңжылдық -І мыңжылдық
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылының батыс шеті
349
Былғары-Табыты 7 қорымы, б.д.д. II мыңжылдық -І мыңжылдық
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылынан шығысқа қарай 2,5 км
350
Бурабай 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бурабай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
351
Бурабай 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бурабай ауылының оңтүстік-батыс шеті
352
Еңбек 1 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 8 км
353
Еңбек 2 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан шығысқа қарай 1 км
354
Еңбек 3 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 км
355
Еңбек 4 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 0,5 км
356
Еңбек 5 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 0,8 км
357
Еңбек 6 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
358
Еңбек 7 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
359
Еңбек 8 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан шығысқа қарай 1 км
360
Еңбек 9 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 км
361
Еңбек 10 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 8,5 км
362
Еңбек 11 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 км
363
Еңбек 12 қорымы, б.д.д. II мыңжылдық - VIII ғ.
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6,5 км
364
Еңбек 13 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,5 км
365
Жаңаауыл 1қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жаңаауыл ауылынан солтүстікке қарай 3 км
366
Жаңаауыл 2 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жаңаауыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
367
Жаңаауыл 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жаңаауыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
368
Жаңаауыл 4 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жаңаауыл ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3,5 км
369
Жылытау 1 қорымы, IV-VIII ғғ.
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км

370
Жылытау 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Жылытау
371
Жылытау 3 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
2,5 км к юго-западу от села Жылытау
372
Жылытау 4 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 км к юго-востоку от села Жылытау
373
Жылытау 5 могильник, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
2,5 км к юго-востоку от села Жылытау
374
Жылытау 6 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
2 км к юго-востоку от села Жылытау
375
Жылытау 7 одиночный курган, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Жылытау
376
Жылытау 8 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
5 км к востоку от села Жылытау
377
Жылытау 9 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Жылытау
378
Жылытау 10 могильник, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
2,5 км к востоку от села Жылытау
379
Жылытау 11 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
2,5 км к юго-востоку от села Жылытау
380
Жылытау 12 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
0,25 км к востоку от села Жылытау
381
Жылытау 13 могильник, I тыс. до н.э. - VIII в.
памятник археологии
3 км к северо-востоку от села Жылытау
382
Жылытау 14 могильник, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
3,5 км к востоку от села Жылытау
383
Жылытау 15 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
4,5 км к востоку от села Жылытау
384
Жылытау 16 одиночный курган "с усами", III-V вв.
памятник археологии
6 км к востоку от села Жылытау
385
Жылытау 17 могильник, II тыс. до н.э. - VIII в.
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Жылытау
386
Калгуты 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
2,5 км к северу от села Каратогай
387
Калгуты 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
3,5 км к северо-востоку от села Каратогай
388
Калгуты 3 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Каратогай
389
Калгуты 4 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
5,5 км к северо-востоку от села Каратогай
390
Калгуты 5 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
северо-западная окраина села Каратогай
391
Калгуты 6 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
северо-восточная окраина села Каратогай
392
Калгуты 7 могильник, II тыс. до н.э. - VIII в.
памятник археологии
северная окраина села Каратогай
393
Калгуты 8 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
2,5 км к юго-востоку от села Каратогай

370
Жылытау 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
371
Жылытау 3 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2,5 км
372
Жылытау 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
373
Жылытау 5 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
374
Жылытау 6 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
375
Жылытау 7 жеке қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
376
Жылытау 8 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 5 км
377
Жылытау 9 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан олтүстік-шығысқа қарай 4 км
378
Жылытау 10 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 2,5 км
379
Жылытау 11 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
380
Жылытау 12 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 0,25 км
381
Жылытау 13 қорымы, б.д.д. І мыңжылдық - VIII ғғ.
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
382
Жылытау 14 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 3,5 км
383
Жылытау 15 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 4,5 км
384
Жылытау 16 "мұртты" жеке қорған, III-V ғғ.
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 6 км
385
Жылытау 17 қорымы, б.д.д. ІІ мыңжылдық - VIII ғ.
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км
386
Қалғұты 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстікке қарай 2,5 км
387
Қалғұты 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
388
Қалғұты 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
389
Қалғұты 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5,5 км
390
Қалғұты 5 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылының солтүстік-батыс шеті
391
Қалғұты 6 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылының солтүстік-шығыс шеті
392
Қалғұты 7 қорымы, б.д.д. ІІ мыңжылдық - VIIІ ғ.
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылының солтүстік шеті
393
Қалғұты 8 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан оңтүстік –шығысқа қарай 2,5 км

394
Калгуты 9 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,5 км к юго - юго-востоку от села Каратогай
395
Калгуты 10 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
3 км к востоку от села Каратогай
396
Калгуты 11 могильник, эпоха раннего средневековья
памятник археологии
7,5 км к северо-западу от села Каратогай
397
Калгуты 12 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
3,5 км к северо-западу от села Каратогай
398
Калгуты 13 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к северо-западу от села Каратогай
399
Калгуты 14 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
1,2 км к юго-западу от села Каратогай
400
Калгуты 15 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
18 км к северо-востоку от села Каратогай
401
Калгуты 16 могильник, датировка не установлена
памятник археологии
7 км к северо-востоку от села Каратогай
402
Калгуты 17 могильник, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
7,5 км к северо-востоку от села Каратогай
403
Калгуты 18 могильник, I тыс. до н.э. - VIII в.
памятник археологии
10 км к востоку от села Каратогай
404
Калгуты 19 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
7 км к северо-западу от села Каратогай
405
Койтас 1 могильник, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
южная окраина села Койтас
406
Койтас 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к северо-востоку от села Койтас
407
Койтас 3 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
северо-западная окраина села Койтас
408
Койтас 4 могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к юго-западу от села Койтас
409
Койтас 5 могильник, эпоха бронзы, ранее средневековье
памятник археологии
1 км к западу от села Койтас
410
Койузек могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
10,5 км к востоку от села Пятилетка
411
Курчум группа петроглифов, I-II тыс. до н.э.
памятник археологии
21 кмк юго-востоку от села Курчум
412
Кызыл-Арал могильник, раннее средневековье
памятник археологии
0,154 км к северо-востоку от села Раздольное
413
Кыстау-Курчум могильник, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
1 км к северо-западу от села Кыстау-Курчум
414
Мойнак группа петроглифов, I-II тыс. до н.э.
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Пятилетка урочище Мойнак
415
Песчаный карьер 1 могильник, II в. до н.э.- II в.
памятник археологии
6 км к юго - юго-востоку от села Раздольное
416
Песчаный карьер 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
6,5 км к юго-востоку от села Раздольное

394
Қалғұты 9 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
395
Қалғұты 10 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 3 км
396
Қалғұты 11 қорымы, ерте ортағасыр дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 км
397
Қалғұты 12 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3,5 км
398
Қалғұты 13 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км
399
Қалғұты 14 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,2 км
400
Қалғұты 15 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 18 км
401
Қалғұты 16 қорымы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 км
402
Қалғұты 17 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,5 км
403
Қалғұты 18 қорымы, б.д.д. І мыңжылдық - VIIІ ғ.
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 10 км
404
Қалғұты 19 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 км
405
Қойтас 1 қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Қойтас ауылының оңтүстік шеті
406
Қойтас 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қойтас ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
407
Қойтас 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қойтас ауылының солтүстік-батыс шеті
408
Қойтас 4 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қойтас ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км
409
Қойтас 5 қорымы, қола дәуірі, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қойтас ауылынан батысқа қарай 1 км
410
Қойүзек қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Пятилетка ауылынан шығысқа қарай 10,5 км
411
Күршім петроглифтер тобы, б.д.д. І-ІІ мыңжылдық
археология ескерткіші
Күршім ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 21 км
412
Қызыл-Арал қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 0,154 км
413
Қыстау-Күршім қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Қыстау-Күршім ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
414
Мойнақ петроглифтер тобы, б.д.д. І-ІІ мыңжылдық
археология ескерткіші
Пятилетка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км, Мойнақ шатқалы
415
Песчаный карьер 1 қорымы, б.д.д. ІІ ғ. -ІІ ғ.
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 км
416
Песчаный карьер 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Раздольное ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 км

417
Тюлькун группа петроглифов, I тыс. до н.э. - раннее средневековье
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Пятилетка, сопка Тюлькун
418
Успенка могильник, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
1 км к юго-востоку от села Акжайлау
419
Чердояк 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
15,5 км восточнее рудника Чердояк
420
Чердояк 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
25 км восточнее рудника Чердояк
421
Барак-батыру памятник, 2000 год
сакральные объекты
село Теректыбулак, перед домом культуры
422
Бунтовских В.В. памятник, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Барак батыр, улица Бунтовских, перед домом культуры
423
Исабекову Ж. обелиск над могилой, 1959 год
сооружение монументального искусства
село Курчум, в парке
424
Курчумский филиал Областного историко-краеведческого музея (бывшее Здание военкомата), начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
село Курчум, улица Ибежанова, 23
425
Момышулы Б. бюст, датировка не установлена
сооружение монументального искусства
село Курчум, улица Б. Момышулы, центральная площадь
426
Нургалиеву К., народному учителю, памятник, 90 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Буран, перед школой-гимназией имени К. Нургалиева
427
Памятник умершим от голода в 30 годы ХХ века, датировка не установлена
сооружение монументального искусства
село Теректыбулак, около дома культуры
город Риддер
428
Могила воинов, погибших от ран в годы Великой Отечественной войны, 1945 год
ансамбли и комплексы
11 км к северо-западу города, район Гавань
429
"Обелиск Славы" мемориал, 1975-1985 годы
сооружение монументального искусства
проспект Гагарина, пересечение с улицей К. Семеновой
город Семей
430
Байсеке могильник (30 курганов), эпоха железа
памятник археологии
северо-восточная сторона Кокентауского массива, на равнинной местности, 28 км к юго-востоку от села Карасу
431
Исахан могильник (5 курганов), эпоха железа
памятник археологии
восточная сторона Кокентауского массива, на слабоволнистой равнине, 30 км к юго-востоку от села Карасу
432
Каратобе могильник (17 оград), эпоха бронзы
памятник археологии
северо-западная сторона Кокентауского массива, около старого казахского кладбища, 23 км к югу от села Карасу
433
Кокентау группа петроглифов, эпоха неолита - бронзы
памятник археологии
на гроте северной части Кокентауского массива, 24 км к югу от села Карасу
434
Кокентау древнетюркский комплекс, эпоха средневековья
памятник археологии
северо-восточная предгорная зона Кокентауского массива, 24 км к юго-востоку от села Карасу

417
Тюлькун петроглифтер тобы, б.д.д. І мыңжылдық -ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Пятилетка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км, Тюлькун жотасы
418
Успенка қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Ақжайлау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 км
419
Шірікаяқ 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Шірікаяқ кенішінен шығысырақ 15,5 км
420
Шірікаяқ 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Шірікаяқ кенішінен шығысырақ 25 км
421
Барақ батырға ескерткіш, 2000 жыл
киелі объекті
Теректібұлақ ауылы, мәдениет үйінің алдында
422
В.В.Бунтовских ескерткіші, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Барақ батыр ауылы, Бунтовских көшесі, мәдениет үйінің алдында
423
Ж. Исабеков бейітінің басындағы обелиск, 1959 жыл
монументтік өнер құрылысы
Күршім ауылы, саябақта
424
Облыстық тарихи-өлкетану музейінің Күршім филиалы (әскери комиссариаттың бұрынғы ғимараты), ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Күршім ауылы, Ибежанов көшесі, 23
425
Б.Момышұлының бюсті, датасы анықталмаған
монументтік өнер құрылысы
Күршім ауылы, Б. Момышұлы көшесі, орталық алаң
426
Халық мұғалімі Қ. Нұрғалиевке ескерткіш, ХХ ғасырдың 90 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Боран ауылы, Қ.Нұрғалиев атындағы мектеп-гимназияның алдында
427
ХХ ғасырдың 30 жылдары аштықтан қайтыс болғандарға арналған ескерткіш, датасы анықталмаған
монументтік өнер құрылысы
Теректібұлақ ауылы, Мәдениет үйінің жанында
Риддер қаласы
428
Ұлы Отан соғысы жылдарында алған жарақаттардан қаза тапқан жауынгерлердің бейіті, 1945 жыл
ансамбльдер мен кешендер
қаланың солтүстік-батысына қарай 11 км, Гавань ауданы
429
"Даңқ құлпытасы" мемориал, 1975-1985 жылдар
монументтік өнер құрылысы
Гагарин даңғылы, К.Семенова көшесінің қиылысы
Семей қаласы
430
Байсеке қорымы (30 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстік-шығыс жағындағы жазықтықта, Қарасу ауылының оңтүстік-шығысына 28 км
431
Исахан қорымы (5 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының шығысындағы алаңқай жерде, Қарасу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км
432
Қаратобе қорымы (17 қоршау), қола дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстік-батысында ерте кездегі қазақ бейітінің маңы, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 23 км
433
Көкентау петроглифтер тобы, неолит - қола дәуірі
археология ескерткіші
Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 24 км, Көкентау тауының солтүстігіндегі жартас бетінде
434
Көкентау көне түрік кешені, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстік-шығысындағы алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 24 км

435
Кокентау 1 поселение, эпоха бронзы
памятник археологии
северо-восточная часть Кокентауского массива, 23 км к югу от села Карасу
436
Кокентау 2 поселение, эпоха бронзы
памятник археологии
северная часть Кокентауского массива, 24 км к югу от села Карасу
437
Кокентау 3 могильник, эпоха средневековья
памятник археологии
северная часть Кокентауского массива, 23 км к югу от села Карасу
438
Кокентау 4 могильник, эпоха средневековья
памятник археологии
северная часть Кокентауского массива, 23 км к югу от села Карасу
439
Сарша одиночный курган, эпоха железа
памятник археологии
юго-западная сторона Кокентауского массива, у входа в ущелье, 34 км к юго-востоку от села Карасу
440
Абаю памятник, скульптор Д.Г. Элбакидзе, архитектор А.В. Шингарев, 1972 год
сооружение монументального искусства
площадь Абая
441
Ауэзову М.О., памятник, скульптор Т.С.Досмаганбетов, архитекторы В.В. Катцев, А.С. Кайнарбаев, 1987 год
сооружение монументального искусства
площадь М.О. Ауэзова
442
Братская могила участников гражданской войны, 1919 года, авторы: супруги Гавриловы, 1973 год
сооружение монументального искусства
Парк имени Ленина
443
Воскресенский (казачий) православный собор, архитектор А. Болботов, 1857-1860 годы
памятник градостроительства и архитектуры
улица Кульжановых, 6
444
"Дастан" кинотеатр, архитектор П.М. Губанов, 1974 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К.Мухамедханова,5
445
Дом, в котором жил в 1918-1920 гг. М.О. Ауэзов, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Академика Павлова, 70
446
Дворец бракосочетания, архитектор Л.С. Гаврилова, 1979 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 75
447
Детско-юношеской библиотеки здание, 1904 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Ч. Валиханова, 153
448
Дом, где учился М.О. Ауэзов, 1899 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 76
449
Донентаева С. могила, 1933 год
памятник градостроительства и архитектуры
мусульманское кладбище, район "Татарский край"
450
Здание бывшей женской гимназии, 1873 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Уранхаева, 17
451
Здание бывшей мужской гимназии, 1894 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 94/1
452
Здание, построенное в честь отмены крепостного права, 1861 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Торайгырова, 80
453
Кабанбай-батыру памятник, автор Е.А. Кокеев, 2004 год
сооружение монументального искусства
проспект Шакарима, площадь перед железнодорожным вокзалом
454
Каукенова Т. мечеть, 1836 год
сакральные объекты
улица Джамбула, 48
455
Кушикбая могила, 2003 год
сакральные объекты
56 км к юго-востоку от города Семей

435
Көкентау 1 қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстік-шығысындағы алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 23 км
436
Көкентау 2 қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстігіндегі алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 24 км
437
Көкентау 3 қорымы, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстігіндегі алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 23 км
438
Көкентау 4 қорымы, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының солтүстігіндегі алаңқайда, Қарасу ауылынан оңтүстікке қарай 23 км
439
Сарша жеке қорған, темір дәуірі
археология ескерткіші
Көкентау тауының оңтүстік-батысында сайдың аузында, Қарасу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 34 км
440
Абай ескерткіші, мүсінші Д.Г. Элбакидзе, сәулетші А.В. Шингарев, 1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абай алаңы
441
М.О.Әуезов ескерткіші, мүсінші Т.С. Досмағанбетов, сәулетшілер В.В. Катцев, А.С. Қайнарбаев, 1987 жыл
монументтік өнер құрылысы
М.О. Әуезов алаңы
442
1919 жылғы азамат соғысына қатысушылардың бауырластық бейіті, авторлары ерлі-зайыпты Гавриловтар, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ленин атындағы Саябақ
443
Воскресенский православиелік (казактар) шіркеуі, сәулетші А. Болботов, 1857-1860 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құлжановтар көшесі, 6
444
"Дастан" кинотеатры, сәулетші П.М. Губанов, 1974 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мұхамедханов көшесі, 5
445
1918-1920 жылдары М.О. Әуезов тұрған үй, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Академик Павлов көшесі, 70
446
Неке сарайы, сәулетші Л.С. Гаврилова, 1979 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 75
447
Балалар мен жасөспірімдер кітапханасының ғимараты, 1904 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ш. Уәлиханов көшесі, 153
448
М.О. Әуезов оқыған үй, 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 76
449
С. Дөнентаевтың бейіті, 1933 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
мұсылмандар зираты, "Татар өлкесі" ауданы
450
Әйелдер гимназиясының бұрынғы ғимараты, 1873 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Уранхаев көшесі, 17
451
Ерлер гимназиясының бұрынғы ғимараты, 1894 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 94/1
452
Крепостнойлық құқықтың жойылу құрметіне салынған ғимарат, 1861 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Торайғыров көшесі, 80
453
Қабанбай батырға ескерткіш, авторы Е.А. Көкеев, 2004 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шәкәрім даңғылы, темір жол вокзалы алдындағы алаң
454
Т.Кәукенов мешіті, 1836 жыл
киелі объекті
Жамбыл көшесі, 48
455
Күшікбай бейіті, 2003 жыл
киелі объекті
Семей қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 56 км

456
Мемориал в честь пожарных, 2005 год
сооружение монументального искусства
улица К. Мухамедханова, 18
457
Метизно-фурнитурного завода здание (бывшая мельница купца Мусина), 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Ильяшева, 45
458
Музея имени семьи Невзоровых здание (бывший дом купца Степанова), 1870 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 108
459
Насосной станции здание, 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Черепанова, 1
460
Национального банка здание, 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Уранхаева, 57
461
Обелиск на могиле красноармейцев, умерших в эвакогоспитале № 3592, 1984 год
сооружение монументального искусства
поселок Комсомольский, городское кладбище, выезд на трассу за шпалозаводом
462
Обелиск на могиле красноармейцев, умерших в эвакогоспитале № 3593, 1982 год
сооружение монументального искусства
городское кладбище, перед выездом на трассу Семей - Павлодар, за заводом строительных материалов
463
Памятник воинам-интернационалистам, погибшим в Афганистане, автор М. Жанболатов, 2002 год
сооружение монументального искусства
улица Б. Момышулы, в сквере перед Семипалатинской государственной медицинской академией, улица Абая
464
Пантелеймоновская (Никольская) православная часовня, 1902 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Народная, вдоль железнодорожного полотна, левый берег Иртыша
465
Педагогический колледж имени М. Ауэзова (здание бывшей Учительской семинарии), 1903 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Ч. Валиханова, 150
466
Петр-Павловский Абалацко-Знаменский женский монастырь (бывшая Киргизская духовная миссия), 1894 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Заря, 40
467
"Победа" мемориал, 1985 год
сооружение монументального искусства
сквер Победы
468
Пожарное депо, 1923 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Мухамедханова, 18
469
Рыскулбекову К., народному Герою Казахстана, памятник, автор М. Жанболатов, 2002 год
сооружение монументального искусства
улица Мәңгілік Ел, 4, перед Домом дружбы народов
470
Сатпая мазар, середина XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
70 км к северо-северо-востоку от села Кайнар
471
Сахно, купца, дом (гостиница "Бинар"), 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Мәңгілік Ел, 6
472
Семипалатинской государственной медицинской академии здание, 1952 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 103
473
Спортивная школа (бывшая синагога), 1856 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Козбагарова, 16
474
Стела в честь 250-летия города Семипалатинска, автор А.Н. Томич, 1968 год
сооружение монументального искусства
у старого моста на правом берегу реки Иртыш

456
Өрт сөндірушілер құрметіне мемориал, 2005 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қ. Мұхамедханов көшесі, 18
457
Метиздік-фурнитуралық завод ғимараты (көпес Мусиннің бұрынғы диірмені), 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ильяшев көшесі, 45
458
Невзоровтар отбасы атындағы музей ғимараты (көпес Степановтың бұрынғы үйі), 1870 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Пушкин көшесі, 108
459
Насос станциясының ғимараты, 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Черепанов көшесі,1
460
Ұлттық банк ғимараты, 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Уранхаев көшесі, 57
461
№ 3592 эвакуациялық госпитальда қайтыс болған қызыләскерлердің бейітіндегі құлпытас, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
Комсомол кенті, қалалық зират, шпал зауытының артындағы трассаға шыға беріс
462
№ 3593 эвакуациялық госпитальда қайтыс болған қызыл әскерлердің бейітіндегі құлпытас, 1982 жыл
монументтік өнер құрылысы
қалалық зират, Семей-Павлодар трассасына шыға берісте, құрылыс материалдары зауытының артында
463
Ауғанстанда қаза тапқан интернационалист-жауынгерлерге арналған ескерткіш, авторы М.Жанболатов, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы
Б. Момышұлы көшесі, Семей мемлекеттік медициналық академиясының алдындағы гүлзарда, Абай көшесі
464
Пантелеймонов (Никольск) православиелік кішкентай шіркеу, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Народная көшесі, темір жол төсеніші бойымен, Ертістің сол жағасы
465
М. Әуезов атындағы педагогикалық колледж, (бұрынғы оқытушылар семинариясының ғимараты), 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ш. Уәлиханов көшесі, 150
466
Петр-Павел Абалацко- Знаменский әйелдер монастырі (бұрынғы қырғыз діни миссиясы), 1894 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Заря көшесі, 40
467
"Жеңіс" мемориалы, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жеңіс саябағы
468
Өрт депосы, 1923 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ.Мұхамедханов көшесі, 18
469
Қазақстанның Халық батыры Қ.Рысқұлбековке ескерткіш, авторы М. Жанболатов, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мәңгілік Ел көшесі, 4, Халықтар достығы үйінің алдында
470
Сәтпай мазары, ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қайнар ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 70 км
471
Көпес Сахноның үйі ("Бинар" қонақ үйі), 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мәңгілік Ел көшесі, 6
472
Семей мемлекеттік медициналық академиясының ғимараты, 1952 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 103
473
Спорт мектебі (бұрынғы синагога), 1856 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қозбағаров көшесі, 16
474
Семей қаласының 250 жылдығының құрметіне стела, авторы А.Н.Томич, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ертістің оң жағасындағы ескі көпірдің маңы

475
Театр имени Абая, архитекторы А.М. Байер, В.М. Белоусов, О.Г. Смирнов, 1972 год
памятник градостроительства и архитектуры
площадь Абая
476
Финансово-экономического колледжа здание, 1902 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Мухамедханова, 14
477
"Ч. Валиханов и Ф.Достоевский" монументальная композиция, автор Д.Г. Элбакидзе, 1977 год
сооружение монументального искусства
улица Достоевского, 118
478
Чулочной фабрики здание, 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Б. Момышулы, 31/33
479
Шакарима бюст, 1999 год
сооружение монументального искусства
улица Глинки, 20а, перед главным зданием университета имени Шакарима
480
Школы № 1 имени В.Г. Чернышевского здание, 1917 года
памятник градостроительства и архитектуры
улица Ибраева, 130
481
Штаба дивизии областного военного округа здание, 1932 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К.Мухамедханова, 9
482
Декоративно-монументальный комплекс в память погибших работников кожевенно-мехового объединения, 1975 год
ансамбли и комплексы
улица Сатпаева, 164
483
Караката некрополь (мазары № 1- 4), XIX век
ансамбли и комплексы
14 км к юго-западу от села Кокентау
484
"Сильнее смерти" мемориал, автор Ш.Ы. Валиханов, 2001 год
сакральные объекты
река Иртыш, Бейбітшілік аралы
485
Шыныбая некрополь, XIX - начало XX веков
ансамбли и комплексы
66 км к северу от села Кайнар
486
Алихан Бокейханов, 2017 год
сооружение монументального искусства
город Семей, пересечение улиц Мәңгілік ел и Шугаева, возле парка Победы
Тарбагатайский район
487
Акбаз-I могильник, XII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
120 м к югу от зимовки Нижний Акбаз, северной части долины Катон, на западном берегу реки Нарын
488
Акбаз-II могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
на плато Катон, 3 км дороги Катон-Верхний Акбаз, к востоку от нее
489
Акбаз-III могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
100 м к западу отзимовки Верхний Акбаз
490
Акжайлау петроглифы, XVII в. до н.э. - X в.н.э.
памятник археологии
1,5 км к северу от зимовки Жумакан
491
Акжайлау-I курганы, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
100 м к западу от зимовки Акжайлау, 600 м к востоку от горы Таукебай, к юго-западу от реки Талды
492
Акжайлау-II могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
300 м к северо-западу от зимовки Акжайлау, 800 м к востоку от горы Таукебай, к северу от реки Талды
493
Ак-кезен-I могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
50 км к югу от села Кокжыра, 50 м к западу от дороги Орак - Ак кезен, на равнине в 7 км к юго-востоку от зимовки Орак

475
Абай атындағы театр, сәулетшілер А.М.Байер, В.М.Белоусов, О.Г.Смирнов, 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай алаңы
476
Қаржы-экономика колледжінің ғимараты, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Мұхамедханов көшесі, 14
477
"Ш. Уәлиханов пен Ф.Достоевский" монументалдық композициясы, авторы Д.Г.Элбакидзе, 1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ф. Достоевский көшесі, 118
478
Шұлық фабрикасының ғимараты, 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Б. Момышұлы көшесі, 31/33
479
Шәкәрім бюсті, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Глинка көшесі, 20 а, Шәкәрім атындағы университеті бас ғимаратының алдында
480
В.Г.Чернышевский атындағы № 1 мектеп ғимараты, 1917 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ибраев көшесі, 130
481
Облыстық әскери округ дивизиясы штабының ғимараты, 1932 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Мұхамедханов көшесі, 9
482
Тері-былғары бірлестіктің қайтыс болған қызметкерлерін еске алуға арналған декоративтік-монументалдық кешен, 1975 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Сәтпаев көшесі, 164
483
Қарақат некрополі (№ 1-4 мазарлар), ХІХ ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Көкентау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14 км
484
"Ажалдан да күшті" мемориалы, авторы Ш.Ы.Уәлиханов, 2001 жыл
киелі объекті
Ертіс өзені, Бейбітшілік аралы
485
Шыныбай некрополі, ХІХ ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбльдер мен кешендер
Қайнар ауылынан солтүстікке қарай 66 км
486
Алихан Бөкейханов, 2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Семей қаласы, Мәңгілік ел және Шугаева көшелерінің қиылысы, Жеңіс саябағының жанында
Тарбағатай ауданы
487
Ақбаз-I қорымы, б.з.б. XII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Төменгі Ақбаз қыстағынан оңтүстікке қарай 120 м, Катон алқабының солтүстігінде, Нарын өзенінің батыс жағалауында
488
Ақбаз-II қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Катон жазығында,Катон-Жоғарғы Ақбаз жолынан 3 км, жолдан шығысқа қарай
489
Ақбаз-III қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Жоғарғы Ақбаз қыстағынан батысқа қарай 100 м
490
Ақжайлау петроглифтері, б.з.б. XVII ғ.-б.з. X ғ.
археология ескерткіші
Жұмақан қыстағынан солтүстікке қарай 1,5 км
491
Ақжайлау-I қорғандары, б.д.б. VII-IІІ ғғ.
археология ескерткіші
Ақжайлау қыстағынан батысқа қарай 100 м; Тәукебай тауынан шығысқа қарай 600 м, Талды өзенінің оңтүстік-батысында
492
Ақжайлау-II қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Ақжайлау қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 300 м; Тәукебай тауынан шығысқа қарай 800 м; Талды өзенінен солтүстікке қарай
493
Ақ кезең-І қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстікке қарай 50 км; Орақ–Ақ кезең жолынан батысқа қарай 50 м; Орақ қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 7 км жазықтықта

494
Ак-кезен-II могильник, XVI-XIV вв. до н.э.
памятник археологии
54 км к юго-востоку от села Кокжыра, 11 км к юго - юго-востоку от зимовки Орак
495
Аксакал петроглифы, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
44 км к северу от села Кокжыра, 1 км к юго-востоку от зимовки Аксакал, 10 м к западу от дороги Аксакал - Орак
496
Актам могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
2 км к югу от горы Карга, 1 км к северу от горы Айгай
497
Алты оба могильник, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Аксуат, 3 км к юго-востоку от села Екпин
498
Алшын могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
200 м к западу от реки Богас, 30 м к востоку от дороги Кызылкесик Уштобе
499
Аршалы курганы, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
на летовке Аршалы, 500 м к югу от старой радиолокационной базы (локатор)
500
Аршалынын басы могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
в долине Аршалынын басы, 150 м к западу от старой радиолокационной базы, на южном склоне гребня
501
Аюсай могильник, VII- IX вв.н.э.
памятник археологии
на правой стороне дороги Уштобе-Окпеты, 1 км к юго-востоку от ущелья Аюсай
502
Аютас могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
на территории летовки Аютас, 3 км к югу от ручья Аютас
503
Базаршаты могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
30 км к юго-западу от села Кокжыра, на правом берегу реки Базар, у выхода этой реки из Тарбагатайских гор на равнину
504
Бакиш-I могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
300 м к востоку от летовки Бакиш, у северной обочины дороги, ведущей из летовки Торе в летовку Бакиш
505
Бакиш-II курган, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
1,2 км к северу от летовки Бакиш, к западу от дороги летовка Бакиш - село Аксуат
506
Бакиш-III одиночный курган, VII- IX вв.н.э.
памятник археологии
1,7 км к северу от летовки Бакиш, к востоку от дороги летовка Бакиш -село Аксуат
507
Балакоз могильник, датировка не установлена
памятник археологии
15,5 км на северо-запад от села Сарыолен
508
Батырбек-I могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
60 м к югу от зимовки Батырбек, по обе стороны дороги зимовка Батырбек - летовка Тугель
509
Батырбек-II могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
2,6 км к югу от зимовки Батырбек, к западу от дороги зимовка Батырбек - летовка Тугель
510
Батырбек-III могильник, VII- IX вв.н.э.
памятник археологии
3 км к югу от зимовки Батырбек, к востоку от дороги зимовка Батырбек - летовка Тугель

494
Ақ кезең-ІІ қорымы, б.з.б. XVI- XIV ғғ.
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 54 км; Орақ қыстауынан оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 11 км
495
Ақсақал петроглифтері, б.з.б.VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан солтүстікке қарай 44 км; Ақсақал қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 км; Ақсақал-Орақ жолынана батысқа қарай 10 м
496
Ақтам қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Қарға қонған тауының оңтүстігіне қарай 2 км; Айғай тауынан солтүстікке қарай 1 км
497
Алты оба қорымы, б.з.б. V- III ғғ.
археология ескерткіші
Ақсуат ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км; Екпін ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км жерде
498
Алшын қорымы, б.з.б. VII-IІІ ғғ.
археология ескерткіші
Боғас өзенінен батысқа қарай 200 м; Қызылкесік - Үштөбе жолынан шығысқа қарай 30 м
499
Аршалы қорғандары, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Аршалы жайлауында, ескі радиолокациялық базадан (локатор) оңтүстікке қарай 500 м
500
Аршалының басы қорымы, б.з.VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Аршалының басы атты алқапта, Ескі радиолокациялық базадан батысқа қарай 150 м, қиыршық тасты төбенің оңтүстік бөктерінде
501
Аюсай қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Үштөбе - Өкпеті жолының оң жағында, Аюсай сайының оңтүстік-шығысына қарай 1 км
502
Аютас қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Аютас жайлауы аумағында, Аютас бұлағынан оңтүстікке қарай 3 км
503
Базаршаты қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 км, Базар өзенінің оң жағалауында, осы өзеннің Тарбағатай тауынан жазыққа ағып шығатын жерінде
504
Бәкіш-I қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Бәкіш жайлауынаншығысқа қарай 300 м, Төре жайлауынан Бәкіш жайлауына баратын жолдың солтүстік жиегінде
505
Бәкіш-II қорғаны, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Бәкіш жайлауынан солтүстікке қарай 1,2 км, Бәкіш жайлауы - Ақсуат ауылы жолының батысында
506
Бәкіш-III жалғыз қорғаны, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Бәкіш жайлауынан солтүстікке қарай 1,7 км, Бәкіш жайлауы - Ақсуат ауылы жолының шығысында
507
Балакөз мола, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15,5 км
508
Батырбек-I қорымы, б.д.д. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Батырбек қыстауынан оңтүстікке 60 м, Батырбек қыстауы - Түгел жайлауы жолының екі жағында
509
Батырбек-II қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Батырбек қыстауынан оңтүстікке қарай 2,6 км, Батырбек қыстағы-Түгел жайлауы жолының батысында
510
Батырбек-III қорымы, б.з. VII- IX ғғ.
археология ескерткіші
Батырбек қыстауынан оңтүстікке қарай 3 км, Батырбек қыстауы -Түгел жайлауы жолының шығысында

511
Батырбек-IV могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
4 км к югу от зимовки Батырбек, 2,3 км к северу от летовки Тугель, к западу и к востоку от дороги Батырбек-Тугель
512
Бельбастау могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
800 м к юго-востоку от зимовки Бельбастау
513
Берлибай могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
к северу от дороги зимовки Кок жол - зимовки Берлибай, 500 м к северо-западу от могильника Кок жол
514
Бесбастау ограда, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
в ущелье Бесбастау, 20 м к югу от родника Бесбастау, у подножья горы в восточной части ущелья
515
Бидайык-I могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
1 км к западу от места слияния рек Сасык бастау, 1 км к югу от горы Айгай, 2 км к юго-западу от горы Карга конган
516
Бидайык-II могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
в восточной части равнины Бидайык, у подножья горы Карга конган
517
Бокенши одиночный курган, VII- III вв. до н.э.
памятник археологии
550 м к востоку от летовки Бокенши, 120 м к востоку от колодца Бокенши, к востоку от дороги зимовка Бокенши - перевал Иттин каражалы
518
Боритастаган петроглифы, III тыс. лет до н.э. - IX вв. до н.э.
памятник археологии
2 км к северо-западу от села Кожагельды
519
Даубай-I могильник, XVI-XIV вв. до н.э.
памятник археологии
55 км к юго-востоку от села Кокжыра, вдоль дороги Орак-Даубай
520
Даубай-II могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
57 км к югу от села Кокжыра, 5 м к востоку от дороги зимовка Орак - зимовка Боздак
521
Егиндибулак могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
3 км к юго-западу от села Егиндыбулак, 1 км к северу от дороги Аягоз - Богас
522
Елеке сазы-I могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
на равнине Елеке сазы, на первой террасе горы Байги тобе
523
Елеке сазы-II могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
на равнине Елеке сазы, 1 км к востоку от могильника Елеке сазы-1; 500 м к западу от реки Каргыба
524
Елеке сазы-III могильник, VII- IX вв. н.э.
памятник археологии
на равнине Елеке сазы, 200 м к западу от реки Каргыба
525
Елеке сазы-IV могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
на первой терассе равнины Елеке сазы; 800 м к северо-западу от могильника Елеке сазы-III; 500 м к западу от реки Каргыба
526
Елеке сазы-V могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
на равнине Елеке сазы, 1 км к северу от могильника Елеке сазы-I, 200-250 м к востоку от реки Каргыба, 500 м к юго-западу от горы Байги тобе

511
Батырбек-IV қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Батырбек қыстауынан оңтүстікке қарай 4 км; Түгел жайлауынан солтүстікке қарай 2,3 км, Батырбек-Түгел жолының батысында және шығысында
512
Белбастау қорымы, б.з.VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Белбастау қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 800 м
513
Берлібай қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Көк жол қыстауы - Берлібай қыстауы жолының солтүстігінде, Көк жол қорымынан солтүстік-батысқа қарай 500 м
514
Бесбастау қоршауы, б.з. VII- IX ғғ.
археология ескерткіші
Бесбастау шатқалында, Бесбастау бұлағынан оңтүстікке қарай 20 м жерде, шатқалдың шығыс бөлігіндегі тау баурайында
515
Бидайық-I қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Сасық бастау өзендерінің қосылған жерінен батысқа қарай 1 км, Айғай тауынан оңтүстікке қарай 1 км, Қарға қонған тауынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
516
Бидайық II қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Бидайық жазығының шығысында, Қарға қонған тауының етегінде
517
Бөкенші жалғыз қорғаны,б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Бөкенші жайлауынан шығысқа қарай 550 м, Бөкенші құдығынан шығысқа қарай 120 м, Бөкенші қыстауы -Иттің қаражалы асуы жолының шығысында
518
Бөрітастаған петроглифтері, б.з.б. III мыңжылдық - б.з.б. IX ғ.
археология ескерткіші
Қожагелді ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 км
519
Дәубай-I қорымы, б.з.б. XVI-XIV ғғ.
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 55 км, Орақ - Дәубай жолының бойында
520
Дәубай-II қорымы, б.з.VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстікке қарай 57 км, Орақ қыстауы - Боздақ қыстауы жолынан шығысқа қарай 5 м
521
Егіндібұлақ қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Егіндібұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км, Аягөз - Боғас жолынан солтүстікке қарай 1 км
522
Елеке сазы-І қорымы, б.з.VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығында, Бәйге төбе тауының бірінші террасасында
523
Елеке сазы-ІІ қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығында, Елеке сазы-І қорымынан шығысқа қарай 1 км, Қарғыба өзенінен батысқа қарай 500 м
524
Елеке сазы-ІІІ қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығында, Карғыба өзенiнен батысқа қарай 200 м
525
Елеке сазы-ІV қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығының бірінші террасасында, Елеке сазы-ІІІ қорымынан солтүстік батысқа қарай 800м; Қарғыба өзенінен батысқа қарай 500 м
526
Елеке сазы-V қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығында, Елеке сазы-І қорымынан солтүстікке қарай 1 км; Қарғыба өзенінен шығысқа қарай 200-250 м, Бәйге төбе тауынан оңтүстік-батысқа қарай 500 м

527
Елеке сазы-VI могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
на первой террасе к западу равнины Елеке сазы, 5 км к западу от реки Каргыба
528
Ескеалмас могильник, XVI-XIV вв. до н.э.
памятник археологии
в долине Наум
529
Жалгыз тал могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
1 км к северу от населенного пункта Жалгыз тал, в северной части долины Жалгыз тал, 15 м к востоку от дороги Жалгыз тал - Зекен
530
Жалпак могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
600 м к востоку от зимовки Жалпак, в долине между зимовками Жалпак и Акбаз, к северу от дороги Жалпак - Акбаз
531
Жартас-I могильник, XIII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
45 км к юго-востоку от села Аксуат; 500 м к юго-западу от села Жартас
532
Жартас-II могильник, XIII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
45 км к юго-востоку от села Аксуат; 1,5 км к юго-западу от села Жартас
533
Иттин каражалы-I могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
на перевале Иттин каражалы, к югу от дороги Иттин каражалы - летовка Таракты
534
Иттин каражалы-II могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
на перевале Иттин каражалы, 10 м к западу от дороги Иттин каражалы - летовка Таракты
535
Каражал могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
в горной долине по обе стороны от дороги Акжайлау-Уштобе, 10 м к востоку от дороги Акжайлау-Каражал
536
Каракойтас могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
2,6 км к востоку от зимовки Карайкойтас, к югу и к северу от дороги Каракойтас- Мырзабай
537
Кара Оба группа курганов, VII- III вв. до н.э.
памятник археологии
4 км к западу от села Аксуат, в северо-западу части села Екпин, по обе стороны от трассы Богас - Карасу
538
Катон могильник, XII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
400 м к юго-востоку от зимовки Нижний Акбаз; 200 м к западу от находящейся на восточном берегу реки Нарын зимовки Катон
539
Кобык-I могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
1-1,5 км к юго - юго-западу от зимовки Верхний Акбаз
540
Кобык-II могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
2-2,5 км к юго - юго-западу от зимовки Верхний Акбаз
541
Койтас могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
на равнине в 200 м к северо-западу от дороги Акжайлау - Уштобе
542
Кок жол могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
600 м к северо-западу от зимовки Кок жол; 20-30 м к югу и к северу от дороги зимовки Кок жол - перевала Ащы; 1 км к югу от горы Сексеннин шагылы

527
Елеке сазы-VI қорымы, б.д.д. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Елеке сазы жазығының батысында бірінші террасаның үстiнде, Қарғыба өзенiнен батысқа қарай 5 км
528
Ескеалмас қорымы, б.з.б. XVI-XIV ғғ.
археология ескерткіші
Нәуім алқабында
529
Жалғыз тал қорымы, б.з.б. VII- III ғғ.
археология ескерткіші
Жалғыз тал елді мекенінен солтүстікте қарай 1 км; Жалғыз тал алқабының солтүстік бөлігінде, Жалғыз тал - Зекен жолынан шығысқа қарай 15 м
530
Жалпақ қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Жалпақ қыстауынан шығысқа қарай 600 м, Жалпақ және Ақбаз қыстауларының арасындағы алқапта, Жалпақ - Ақбаз жолының солтүстігінде
531
Жартас-I қорымы, б.з.б. XIII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Ақсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 45 км; Жартас ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 500 м
532
Жартас-II қорымы, б.з.б. XIII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Ақсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 45 км; Жартас ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,5 км
533
Иттің қаражалы-I қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Иттің қаражалы асуында, Иттің қаражалы - Тарақты жайлауы жолының оңтүстігінде
534
Иттің қаражалы-II қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Иттің қаражалы асуында, Иттің қаражалы - Тарақты жайлауы жолынан батысқа қарай 10 м
535
Қаражал қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Ақжайлау - Үштөбе жолының екі жағындағы таулы алқапта, Ақжайлау - Қаражал жолынан шығысқа қарай 10 м
536
Қарақойтас қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Қарақойтас қыстауынан шығысқа қарай 2,6 км, Қарақойтас - Мырзабай жолынан оңтүстік және солтүстікке қарай
537
Қара оба қорғандар тобы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Ақсуат ауылынан батысқа қарай 4 км, Екпін ауылының солтүстік-батыс бөлігінде, Боғас-Қарасу тас жолының екі жағында
538
Катон қорымы, б.з.б. XII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Төменгі Ақбаз қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 400 м, Нарын өзенінің шығыс жағалауындағы Катон қыстауынан батысқа қарай 200 м
539
Қобық-I қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Жоғарғы Ақбаз қыстағынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 1-1,5 км
540
Қобық-II қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Жоғарғы Ақбаз қыстағынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 2-2,5 км
541
Қойтас қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Ақжайлау - Үштөбе жолының солтүстік-батыс жағына қарай 200 м жердегі жазықтықта
542
Көк жол қорымы, б.д.д. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Көк жол қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 600 м; Көк жол қыстауы - Ащы асуы жолынан оңтүстік пен солтүстікке қарай 20-30 м, Сексеннің шағылы тауынан онтүстікке қарай 1 км

543
Коккия одиночный курган, VII- IX вв.н.э.
памятник археологии
в местности Коккия, 200 м к северо-западу от дороги Кызылкесик-Уштобе; 100 м от реки Богас
544
Комей могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
в долине Комей, между зимовкой Дос и долиной Наум, 5 м к западу от дороги Дос - Наум
545
Кызылбастау могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
600 м к востоку от ручья Кызылбастау; 3 км к северу от озера Жасыл коль
546
Кырыкбай могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
300 м к востоку от летовки, к северу и к югу от дороги Мынбай - Кырыкбай
547
Кырык оба могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
1,5 км к югу от трассы Богас-Аксуат; 3 км к юго-западу от местного аэродрома, который находится между селами Екпин и Кокжыра
548
Молдажар могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
2,5 км к северо-западу от зимовки Молдажар, на территории и по обе стороны от дороги из зимовки Молдажар на трассу Караганды - Богас
549
Мурсалим могильник, XIII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
2 км к северо-западу от зимовки Мурсалим, в долине Мурсалим
550
Оралбай петроглифы, XVII в. до н.э - X в.н.э.
памятник археологии
1,5-2 км к югу от зимовки Оралбай, 20-30 м к западу от проторенной лошадьми тропы из зимовки Оралбай на зимовку Солтабай
551
Оскенбай могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
1,6 км к северо-западу от зимовки Оскенбай; 40-60 м к востоку от реки Каргыба, к востоку от дороги зимовки Кымбат -зимовки Оскенбай; 200 м к юго-востоку от горы Коль бауыр, у подножья горы Оскенбайдын биигы
552
Оспан могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
700 м к югу от зимовки Оспан; 1,2 км к северу от могильника Такия кеткен-II, к востоку от дороги зимовка Такия кеткен - зимовка Оспан
553
Покровка могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
20,9 км к северо-западу от села Сарыолен
554
Сарыбайбосын-I могильник, VII - III вв. до н.э.
памятник археологии
1,2 км к северу от зимовки Сарыбайбосын, в южной части оконечности плато Ащы, к востоку и к западу от дороги перевал Ащы-зимовка Сарыбайбосын, 13 км к юго-западу от зимовки Актас
555
Сарыбайбосын-II могильник, VII- IX вв.н.э.
памятник археологии
1,6 км к югу от зимовки Сарыбайбосын, по обе стороны от дороги зимовка Сарыбайбосын-зимовка Мырзабай
556
Сарыолен могильник, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
4,5 км к юго-востоку от села Сарыолен
557
Сушилик-I могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии

543
Көкқия жалғыз қорғаны, б.з.VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Көкқия мекенінде, Қызылкесік-Үштөбе жолынан солтүстік-батысқа қарай 200 м; Боғас өзенінен 100 м
544
Көмей қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Көмей алқабында, Дос қыстауымен Нәуім алқабының арасында, Дос -Нәуім жолынан батысқа қарай 5 м
545
Қызылбастау қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Кызылбастау жылғасынан шығысқа қарай 600 м; Жасыл көл көлінен солтүстікке қарай 3 км
546
Қырықбай қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Қырықбай жайлауынан шығысқа қарай 300 м, Мыңбай - Қырықбай жолынан солтүстік және оңтүстікке қарай
547
Қырық оба қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Боғас-Ақсуат трассасынан оңтүстікке қарай 1,5 км, Екпін және Көкжыра ауылдарының арасында орналасқан жергілікті аэродромнан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
548
Молдажар қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Молдажар қыстағынан солтүстік-батысқа қарай 2,5 км, Молдажар қыстауының аумағында және одан Қарағанды - Боғас трассасына баратын жолдың екі жағында
549
Мүрсәлім қорымы, б.з.б. XIII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Мүрсәлім қыстағынан солтүстік-батысқа қарай 2 км, Мүрсәлім алқабында
550
Оралбай петроглифтері, б.з.б. XVII ғ.- б.з. X ғ.
археология ескерткіші
Оралбай қыстауынан оңтүстікке қарай 1,5-2 км, Оралбай қыстауынан Солтабай қыстауына баратын ат жолынан батысқа қарай 20-30 м
551
Өскенбай қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Өскенбай қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 1,6 км; Қарғыба өзенінен шығысқа қарай 40-60 м; Қымбат қыстауы - Өскенбай қыстауы жолының шығысында, Көл бауыр тауынан оңтүстік-шығысқа қарай 200 м; Өскенбайдың биігі тауының етегінде
552
Оспан қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Оспан қыстауынан оңтүстікке қарай 700 м; Тақия кеткен-ІІ қорымынан солтүстікке қарай 1,2 км; Тақия кеткен қыстауы - Оспан қыстауы жолының шығысында
553
Покровка моласы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20,9 км
554
Сарыбайбосын-I қорымы, б.з.б. VII- III ғғ.
археология ескерткіші
Сарыбайбосын қыстауынан солтүстікке қарай 1,2 км, Ащы үстіртінің оңтүстік бөлігінде, Ащы асуы - Сарыбайбосын қыстауы жолының шығыс және батыс жақтарында, Ақтас қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 13 км
555
Сарыбайбосын-II қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Сарыбайбосын қыстауынан оңтүстікке 1,6 км, Сарыбайбосын – Мырзабай қыстауларының арасындағы жолдың екі жағында
556
Сарыөлең қорымы, б.з.б. V-III ғғ.
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,5 км
557
Сушілік - І қорымы, б.з.VII-IX ғғ.
археология ескерткіші

1 км к югу от местности Коккия; 300 м к юго-западу от реки Богас, к востоку от дороги Кызылкесик - Уштобе
558
Сушилик-II могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
50 м к востоку от дороги Кызылкесик – Уштобе; 1 км к юго-западу от реки Богас
559
Сушилик-III могильник, XVI-XIV вв. до н.э.
памятник археологии
1,5-2 км к северу от могильника Сушилик-II, по обе стороны дороги Кызылкесик - Уштобе
560
Тайжузген 1 могильник, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
90 км к юго-востоку от села Ак мектеп
561
Тайжузген 2 могильник, V-III вв. до н.э.
памятник археологии
0,2 км к северо-востоку от могильника Тайжузген 1
562
Такия кеткен-I могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
8-10 м к западу от дороги зимовка Зергел - летовка Мынбай, 50 м к западу от ручья Такия кеткен, в западной оконечности долины
563
Такия кеткен-II могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
1,4 км к северу от могильника Такия кеткен-I
564
Таманын басы могильник, VII- IX вв.н.э.
памятник археологии
4 км к юго-востоку от летовки Таракты; 1,5 км к востоку от летовки Тама; 70 м к северу от дороги летовка Кайракты - река Нарым, в северной части долины Таманын басы
565
Томар могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
в южной части дороги село Уштобе - летовка Окпеты, 1 км к северу от горы Кабанбай шаты, к востоку от зимовки Томар
566
Торт Оба могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Кокжыра, к северу от трассы Богас – Аксуат; 1,5 км к юго-востоку от МТФ Байбалта; 5 км к югу от села Коктубек; 600 м к востоку от реки Базар
567
Тугель-I могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
30 м к северу от летовки Тугель
568
Тугель-II могильник, XVII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
450 км к западу от летовки Тугель
569
Тугель-III могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
800 м к северо-западу от летовки Тугель, к северу от дороги летовка Тугель - летовка Бесикти
570
Туйебаз-I могильник, VII-III вв. до н.э.
памятник археологии
1 км к северо-востоку от зимовки Туйебаз, по обе стороны от дороги Уштобе - Окпеты
571
Туйебаз-II могильник, XVI-XIV вв. до н.э.
памятник археологии
3 км к востоку от могильника Туйебаз- I; 5-10 м к югу от дороги Уштобе - Окпеты
572
Туяк ата могильник, VII-IX вв.н.э.
памятник археологии
25 км к югу от села Кокжыра, к северу от ручья, к западу от кладбища Туяк ата
573
Шал кажы петроглифы, VII в. до н.э. - X в.н.э.
памятник археологии

Көкқия мекенінен оңтүстікке қарай 1 км, Боғас өзенінен оңтүстік-батысқа қарай 300 м, Қызылкесік-Үштөбе жолынан шығысқа қарай
558
Сушілік - ІІ қорымы, б.з.б.VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Қызылкесік-Үштөбе жолынан шығысқа қарай 50 м, Боғас өзенінен оңтүстік-батысқа қарай 1 км
559
Сушілік - ІІІ қорымы, б.з.б. XVI-XIV ғғ.
археология ескерткіші
Сушілік-ІІ қорымынан солтүстікке қарай 1,5-2 км, Қызылкесік-Үштөбе жолының екі жағында
560
Тайжүзген 1 қорымы, б.з.б. V-III ғғ.
археология ескерткіші
Ақ мектеп ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 90 км
561
Тайжүзген 2 қорымы, б.з.б. V-III ғғ.
археология ескерткіші
Тайжүзген 1 қорымынан солтүстік-шығысқа қарай 0,2 км
562
Тақия кеткен-I қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Зергел қыстауы - Мыңбай жайлауы жолынан батысқа қарай 8-10 м; Тақия кеткен жылғасынан батысқа қарай 50 м, алқаптың батыс жақ шетінде
563
Тақия кеткен-II қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Тақия кеткен-І қорымынан солтүстікке қарай 1,4 км
564
Таманың басы қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Тарақты жайлауынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км; Тама жайлауынан шығысқа қарай 1,5 км; Қайрақты жайлауынан Нарын өзеніне түсетін жолдан солтүстікке қарай 70 м; Таманың басы алқабының солтүстік бөлігінде
565
Томар қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Үштөбе ауылы - Өкпеті жайлауы жолының оңтүстік бөлігінде, Қабанбай шаты тауынан солтүстікке қарай 1 км, Томар қыстауының шығысында
566
Төрт оба қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км; Боғас-Ақсуат трассасынан солтүстікке, Байбалта ТСФ оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км; Көктүбек ауылынан оңтүстікке қарай 5 км; Базар өзенінен шығысқа қарай 600 м
567
Түгел-I қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Түгел жайлауынан солтүстікке қарай 30 м
568
Түгел-II қорымы, б.з.б. XVII-XI ғғ.
археология ескерткіші
Түгел жайлауынан батысқа қарай 450 м
569
Түгел-III қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Түгел жайлауынан солтүстік батысқа қарай 800 м жерде, Түгел жайлауы-Бесікті жайлауы жолының солтүстігінде
570
Түйебаз-I қорымы, б.з.б. VII-III ғғ.
археология ескерткіші
Түйебаз қыстағынан солтүстік-шығысқа қарай 1 км, Үштөбе-Өкпеті жолының екі жағында
571
Түйебаз-II қорымы, б.з.б. XVI-XIV ғғ.
археология ескерткіші
Түйебаз-І қорымынан шығысқа қарай 3 км; Үштөбе-Өкпеті жолынан оңтүстікке қарай 5-10 м
572
Тұяқ ата қорымы, б.з. VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Көкжыра ауылынан оңтүстікке қарай 25 км, жылғаның солтүстігінде, Тұяқ ата зиратынан батысқа қарай
573
Шал қажы петроглифтері, б.з.б. VII ғ.- б.з. X ғ.
археология ескерткіші

2 км к северо-востоку от села Егиндыбулак; 200 м к юго-востоку от дороги Егиндыбулак-Шалкажи, на плоскостях на склоне горы Кокбастау на высоте 50 м
574
Шимайлы петроглифы, VII вв. до н.э. - X в.н.э.
памятник археологии
100 м к востоку от зимовки Молдажар
575
Шунгыл айырык могильник, VII- IX вв.н.э.
памятник археологии
10 км к югу от зимовки Кырыкбай, на гребне перевала, между долиной Еки Аша и старой радиолокационной базой; 100 м к северу от ручья Шунгыл айырык, у рукава реки Нарын
576
Аллея ветеранов, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Жетыарал, в центральном сквере
577
Баракбай батыра мазар, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
село Ойшилик, северо-западная окраина села
578
Бокбасар би мазар, XIX век
памятник градостроительства и архитектуры
9 км к югу от села Аксуат, на окраине села Каргыба
579
Дондагула мазар, начало XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
в 18,5 км к западу от села Кызылкесик
580
Жуныскулова бюст, 80 годы ХХ век
сооружение монументального искусства
село Кокжыра, территории школы
581
Иманова А. бюст, 1970 год
сооружение монументального искусства
село Кокжыра, перед зданием бывшей школы
582
Кабекова Ы. бюст, 80 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Екпын, перед зданием школы
583
Курман кажи мечети руины, 1860 год
памятник градостроительства и архитектуры
на окраине села Куйган, между реками Орталас и Куйган
584
"Неизвестный воин" монумент, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Аксуат, в центральном сквере
585
Сатпаева К. бюст, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Сатпаев, перед зданием школы
586
Уан торе торткулак, середина XVIII века
памятник градостроительства и архитектуры
Восточная часть долины Уана
587
Шал-ходжи мазар, ХIХ век
памятник градостроительства и архитектуры
11 км к западу от села Кызылкесек
588
Ыргызбай аулие мазар, ХIХ век
сакральные объекты
5 км к северу от дороги из села Аксуат в село Киндикты, рядом с родником Кумисты
Уланский район
589
Алдай группа петроглифов, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,5 км к югу от бывшего аула Алдай, урочище Алдай
590
Асу-Булак 1 оловянные выработки, эпоха бронзы
памятник археологии
15 км к востоку от поселка Асу-Булак, около бывшего села Чальче
591
Баймырза 1 оловянные выработки, эпоха бронзы
памятник археологии
5 км к северо-западу от бывшего села Баймырза, урочище Жаманжизак
592
Баймырза 2 оловянные выработки, раннее средневековье
памятник археологии
3 км к северо-западу от бывшего села Баймырза; 1,5 км к северу от бывшего рудника Калайтопкан

Егіндібұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км; Егіндібұлақ-Шалқажы жолынан оңтүстік-шығысқа қарай 200 м; Көкбастау тауының бөктерінде 50 м биіктікте
574
Шимайлы петроглифтері, б.з.б. VII ғ.- б.з. X ғ.
археология ескерткіші
Молдажар қыстауынан шығысқа қарай 100 м
575
Шұңғыл айырық қорымы, б.з.VII-IX ғғ.
археология ескерткіші
Қырықбай қыстауынан оңтүстікке қарай 10 км; асудың жотасында, Екі Аша алқабы және ескі радиолокациялық база арасында; Шұңғыл айырық жылғасынан солтүстікке қарай 100 м, Нарын өзенінің тармағында
576
Ардагерлер аллеясы, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Жетіарал ауылы, орталық гүлзарда
577
Барақбай батыр мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ойшілік ауылы, ауылдың солтүстік-батыс шеті
578
Боқбасар би мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ақсуат ауылынан оңтүстікке қарай 9 км, Қарғыба ауылы маңында
579
Дондағұл мазары, ХІХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қызылкесік ауылынан батысқа қарай 18,5 км
580
Жүнісқұлов бюсті, ХХ ғасырдың 80 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Көкжыра ауылы, мектеп аумағында
581
А.Иманов бюсті, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көкжыра ауылы, бұрынғы мектеп ғимаратының алдында
582
Ы.Қабековтың бюсті, ХХ ғасырдың 80 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Екпін ауылы, мектеп ғимаратының алдында
583
Құрман қажы мешіті үйінділер,1860 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құйған ауылының іргесінде, Орталас және Құйған өзендерінің аралығында
584
"Белгісіз жауынгер" монументі, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақсуат ауылы, орталық гүлзарда
585
Қ.Сәтпаев бюсті, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сәтпаев ауылы, мектеп ғимаратының алдында
586
Уан төре төртқұлағы, XVIII ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Уан алқабының шығыс бөлігі
587
Шал қажы мазары, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қызылкесек кентінен батысқа қарай 11 км
588
Ырғызбай әулие мазары, ХІХ ғасыр
киелі объекті
Ақсуат ауылынан Кіндікті ауылына баратын жолдан солтүстікке қарай 5 км, Күмісті бастауының маңы
Ұлан ауданы
589
Алдай петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бұрынғы Алдай ауылынан оңтүстікке қарай 0,5 км, Алдай шатқалы
590
Асу-Бұлақ 1 қалайы әзірлемелер, қола дәуірі
археология ескерткіші
Асу-Бұлақ кентінен шығысқа қарай 15 км, бұрынғы Чальче ауылының маңы
591
Баймырза 1 қалайы әзірлемелер, қола дәуірі
археология ескерткіші
Бұрынғы Баймырза ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 км Жаманжизақ шатқалы
592
Баймырза 2 қалайы әзірлемелер, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Бұрынғы Баймырза ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км; бұрынғы Қалайтопқан кенішінен солтүстікке қарай 1,5 км

593
Бестерек 1 группа петроглифов, эпоха раннего железа
памятник археологии
10-12 км к северо-западу от села Бестерек, у бывшего рудника Медведка
594
Бестерек 2 группа петроглифов, эпоха раннего железа
памятник археологии
1-10 км к юго - юго-востоку и северо-северо-востоку от села Бестерек
595
Бухтыр 1 могильник, раннее средневековье
памятник археологии
в бывшем селе Бухтыр
596
Васильевское группа петроглифов, эпоха раннего железа
памятник археологии
3-4 км к востоку от села Мамай батыр, сопка Каратобе
597
Герасимовка могильник, VI-VII века
памятник археологии
1,5 км к северу от села Герасимовка
598
Жартас группа курганов, эпоха бронзы-раннее средневековье
памятник археологии
2-2,5 км к северо-востоку от села Гагарино
599
Кокшакоз группа курганов, рубеж I тыс. до н.э. - I тыс.
памятник археологии
23-26 км у юго-восточной части села Гагарино, ущелье Кокшакоз
600
Кызылсу могильник, эпоха раннего железа, раннее средневековье
памятник археологии
2 км к юго-востоку от села Кызылсу
601
Ленинка 1 группа курганов, раннее средневековье
памятник археологии
4 км к юго-востоку от села Сагыр
602
Ленинка 2 группа курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
6 км к юго-востоку от села Сагыр
603
Ленинка 3 группа курганов, раннее средневековье
памятник археологии
8 км к юго-западу от села Сагыр
604
Ленинка 4 группа курганов, раннее средневековье
памятник археологии
5 км к югу от села Сагыр
605
Ленинка 5 группа петроглифов, эпоха бронзы-раннее средневековье
памятник археологии
4 км к юго-востоку от села Сагыр, вдоль реки Сагыр и у сопки Сагыр
606
Ленинка 6 группа петроглифов, эпоха раннего железа
памятник археологии
5-15 км к юго - юго-востоку от села Сагыр, местечко Нарамсак
607
Ленинка 7 группа петроглифов, рубеж III - II тыс. до н.э.
сакральные объекты
3-4 км к югу от села Сагыр, сопка Акбаур
608
Ленинка 8 группа петроглифов, эпоха раннего железа
памятник археологии
10 км к юго-западу от села Сагыр, урочище Карасай
609
Ленинка 9 группа петроглифов, рубеж III - II тыс. до н.э.
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Сагыр; 0,5-1 км к северо - северо-востоку от села Кызылтас
610
Манат 1 группа курганов, раннее средневековье
памятник археологии
0,25 км северо-западнее села Манат
611
Манат 2 группа курганов, раннее средневековье
памятник археологии
0,15 км к югу от села Манат
612
Предгорное 1 группа каменных курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
5,8 км от села Предгорное, по дороге в село Таврическое

593
Бестерек 1 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бестерек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10-12 км, бұрынғы Медведка кенішінің маңы
594
Бестерек 2 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бестерек ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа және солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 1-10 км
595
Бухтыр 1 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Бұрынғы Бухтыр ауылында
596
Васильевское петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мамай батыр ауылынан шығысқа қарай 3-4 км, Қаратөбе шоқысы
597
Герасимовка қорымы,VI-VII ғасырлар
археология ескерткіші
Герасимовка ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км
598
Жартас қорғандар тобы, қола дәуірі-ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Гагарино ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2-2,5 км
599
Көкшекөз қорғандар тобы, б.э.д. 1 мыңжылдық -1 мыңжылдық қарсаңы
археология ескерткіші
Гагарино ауылының оңтүстік-шығыс бөлігінде 23-26 км, Көкшекөз шатқалы
600
Қызылсу қорымы, ерте темір дәуірі, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қызылсу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
601
Ленинка 1 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км
602
Ленинка 2 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 км
603
Ленинка 3 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 км
604
Ленинка 4 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстікке қарай 5 км
605
Ленинка 5 петроглифтер тобы, қола дәуірі-ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км, Сағыр өзенінің бойы және Сағыр шоқысы
606
Ленинка 6 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 5-15 км, Нарамсақ мекені
607
Ленинка 7 петроглифтер тобы, б.э.д. III-II мыңжылдық қарсаңы
киелі объекті
Сағыр ауылынан оңтүстікке қарай 3-4 км, Ақбауыр шоқысы
608
Ленинка 8 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыр ауылының оңтүстік-батысқа қарай 10 км, Қарасай шатқалы
609
Ленинка 9 петроглифтер тобы,б.э.д. III-II мыңжылдық қарсаңы
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 км; Қызылтас ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 0,5-1 км
610
Манат 1 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Манат ауылынан солтүстік-батыста 0,25 км
611
Манат 2 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Манат ауылынан оңтүстікке қарай 0,15 км
612
Предгорное 1 тас қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Предгорное ауылынан 5,8 км, Таврическое ауылына қарай жол бойында

613
Предгорное 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
левый берег реки Иртыш, у юго-западной окраины села Предгорное
614
Предгорное 3 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
левый берег реки Иртыш напротив села Предгорное
615
Привольное 1 группа курганов, эпоха бронзы
памятник археологии
между селами Южное и Привольное
616
Скалистое группа курганов, раннее средневековье
памятник археологии
у села имени Изгутты Айтыков
617
Таврическое 1 группа курганов, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,5-2,6 км у северо-восточной окраины села Таврическое, по дороге в село Актобе
618
Таврическое 2 одиночный каменный курган, эпоха раннего железа
памятник археологии
7,5 км у северо-западной окраины села Таврическое, по дороге в село Актобе
619
Таргын 1 одиночный курган, позднее средневековье
памятник археологии
у села Таргын
620
Таргын 2 оловянные выработки, эпоха бронзы
памятник археологии
7 км от села Таргын, северный склон горы у ключа Карагоин
621
Токсанбай группа петроглифов, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,5 км от бывшего села Токсанбай, урочище Токсанбай
622
Айтыкова И., Героя Советского Союза, бюст, 1965 год
сооружение монументального искусства
село Таргын, улица Нургалиева, 22
623
Купеческий дом, рубеж XIX-ХХ веков
памятник градостроительства и архитектуры
село Пролетарка, улица Центральная, 1
624
Святых апостолов Петра и Павла православный храм, 1913 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Митрофановка, улица Набережная, 4
625
Тохтарову Т., герою Советского Союза памятник, 1969 год
сооружение монументального искусства
село Герасимовка, улица Динмухаммеда Кунаева, 1
Урджарский район
626
Алаколь курган, ранний железный век
памятник археологии
2 км к западу от зимовки Куралай
627
Ельтай курган, ранний железный век
памятник археологии
30 м к северу от реки Тамды
628
Ескы-Карабулак курганная группа (12 курганов), ранний железный век
памятник археологии
6 км западней автотрассы Маканчи – Жаланашколь; 2 км к юго-западу от зимовки Ески Карабулак
629
Журымтай курган, ранний железный век
памятник археологии
100 м к западу от автотрассы Маканчи-Жаланашколь
630
Карабулак курганная группа (8 курганов), ранний железный век
памятник археологии
30 м к востоку от автотрассы Маканчи-Жаланашколь
631
Куралай курган, ранний железный век
памятник археологии
30 м западнее автотрассы Маканчи-Жаланашколь
632
Кусак курган, ранний железный век
памятник археологии
200 м западнее автотрассы Науалы-Ельтай
633
Кызбейыт курган, ранний железный век
памятник археологии
900 м к юго-западу от зимовки Уштобе

613
Предгорное 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ертіс өзенінің сол жағасы, Предгорное ауылының оңтүстік-батыс шетінде
614
Предгорное 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ертіс өзенінің сол жағасы, Предгорное ауылына қарсы
615
Привольное 1 қорғандар тобы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Южное және Привольное ауылдарының арасында
616
Скалистое қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Ізғұтты Айтықов атындағы ауылының маңы
617
Таврическое 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақтөбе ауылына барар жолмен Таврия ауылының солтүстік-шығыс шетінде 1,5-2,6 км
618
Таврическое 2 жеке тас қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Таврическое ауылының солтүстік-батыс шетінде 7,5 км, Ақтөбе ауылының жолында
619
Тарғын 1 жеке қорған, кейінгі ортағасыр
археология ескерткіші
Тарғын ауылының маңы
620
Тарғын 2 қалайы әзірлемелер, қола дәуірі
археология ескерткіші
Тарғын ауылынан 7 км, таудың солтүстік баурайы Қарағойын бұлағының маңы
621
Тоқсанбай петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бұрынғы Тоқсанбай ауылынан 1,5 км, Тоқсанбай шатқалы
622
Кеңес Одағының батыры І. Айтықовтың бюсті, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тарғын ауылы, Нұрғалиев көшесі, 22
623
Көпес үйі, ХІХ-ХХ ғасырлар қарсаңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Пролетарка ауылы, Центральная көшесі, 1
624
Әулие апостолдар Петр және Павел православие храмы, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Митрофановка ауылы, Набережная көшесі
625
Кеңес Одағының батыры Т. Тоқтаровқа ескерткіш, 1969 жыл
монументтік өнер құрылысы
Герасимовка ауылы, Дінмұхаммед Қонаев көшесі, 1
Үржар ауданы
626
Алакөл обасы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Құралай қыстауынан батысқа қарай 2 км
627
Елтай обасы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тамды өзенінен солтүстікке қарай 30 м
628
Ескі Қарабұлақ обалы тобы (12 оба), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы-Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан батысқа қарай 6 км; Ескі Карабулак қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
629
Жұрымтай обасы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы - Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан батысқа қарай 100 м
630
Қарабұлақ обалы тобы (8 оба), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы - Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан шығысқа қарай 30 м
631
Құралай обасы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы-Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан батысқа қарай 30 м
632
Қусақ обасы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Науалы-Елтай автомобиль тас жолынан батысқа қарай 200 м
633
Қызбейіт обасы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үштөбе қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 900 м

634
Найман-кала средневековое городище, эпоха средневековья
памятник археологии
3 км к юго-западу от сельского округа Ельтай
635
Танды курганная группа (8 курганов), ранний железный век
памятник археологии
3 км к северо-востоку от сельского округа Ельтай; 500 м к северо-востоку от крепости Найман-кала
636
Уштобе курганная группа (6 курганов), ранний железный век
памятник археологии
250 м к западу от автотрассы Маканчи-Жаланашколь; 7 км к востоку от озера Алаколь
637
Абая бюст, 90 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Урджар, улица Абая
638
Мемориал воинам, павшим в годы Великой Отечественой войны, 70 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Маканчи, в сквере перед зданием дома культуры
639
Найманбаева А. дом-музей, 90 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
село Маканчи, улица Кабанбая, 35
640
Памятник Воину-освободителю, 1981 год
сооружение монументального искусства
село Жана тилек, в центре села
641
Памятник Каракерей Кабанбай батыра, 2016 год
сооружение монументального искусства
село Урджар, на проспекте Абылайхана, перед зданием отдела предпринимательства и сельского хозяйства Кокпектинского района
642
Бюст О. Альжанову, 2016 год
сооружение монументального искусства
село Урджар, проспект Абылайхана, перед зданием прокуратуры Кокпектинского района
город Усть-Каменогорск
643
Меновное группа петроглифов, эпоха бронзы - раннее железо
памятник археологии
окрестности села Меновное
644
Аманжолову С. памятник, скульпторы Е.А. Сергебаев, Б.А. Абишев, 2007 год
сооружение монументального искусства
улица 30-ой Гвардейской дивизии, перед зданием Восточно-Казахстанского Государственного университета имени Сарсена Аманжолова
645
Банк кредитного товарищества (1 этаж), начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Тохтарова, 40
646
Боброва А.К., коммерсанта, магазин, 1918 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 54
647
Боброва А.К., коммерсанта, дом, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Сағадат Нұрмағамбетов, 31
648
Братская могила борцов за Советскую власть (1918 -1919 гг.), автор Н. Водозаборов, 1951 год
сооружение монументального искусства
Набережная Иртыша имени Славского, слева от моста через реку Иртыш
649
Валитова, золотопромышленник, дом, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Либкнехта, 21
650
Винная лавка, 1907 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бейбітшілік, 25
651
Выдрина дом, 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 60
652
Высшее городское начальное училище, 1886 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бейбітшілік, 29

634
Найман-қала ортағасырлық қаласы, орта ғасыр дәуірі
археология ескерткіші
Елтай ауылдық округінен оңтүстік-батысқа қарай 3 км
635
Таңды обалы тобы (8 оба), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Елтай ауылдық округінен солтүстік-шығысқа қарай 3 км; Найман-қала бекінісінен солтүстік-шығысқа қарай 500 м
636
Үштөбе обалы тобы (6 оба), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мақаншы-Жалаңашкөл автомобиль тас жолынан батысқа қарай 250 м; Алакөл көлінен шығысқа қарай 7 км
637
Абай бюсті, ХХ ғасырдың 90 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Үржар ауылы, Абай көшесі
638
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориал, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Мақаншы ауылы, Мәдениет үйі ғимаратының алдындағы гүлзарда
639
Ә. Найманбаевтың музей-үйі, ХХ ғасырдың 90 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мақаншы ауылы, Қабанбай көшесі, 35
640
Азат етуші жауынгерге ескерткіш, 1981 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жаңа тілек ауылы, ауыл орталығында
641
Қаракерей Қабанбай батыр ескерткіші, 2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
Үржар ауылы, Абылайхан даңғылы, Көкпекті ауданының кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі ғимаратының алдында
642
О.Әлжановтың бюсті, 2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
Үржар ауылы, Абылайхан даңғылы, Көкпекті ауданының прокуратурасы ғимаратының алдында
Өскемен қаласы
643
Меновное петроглифтер тобы, қола дәуірі - ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Меновное ауылының маңайы
644
С.Аманжоловқа ескерткіш, сәулетшілер Е.А. Сергебаев, Б.А. Әбішев, 2007 жыл
монументтік өнер құрылысы
30 гвардиялық дивизия көшесі, Сәрсен Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттік университеті ғимаратының алдында
645
Кредиттік серіктестік банкі (1 қабат), ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Тоқтаров көшесі, 40
646
Коммерсант А.К. Бобровтың дүкені, 1918 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М.Горький көшесі, 54
647
Коммерсант А.К. Бобровтың үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Сағдат Нұрмағамбетов көшесі, 31
648
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті (1918-1919 жж.), авторы Н.Водозаборов, 1951 жыл
монументтік өнер құрылысы
Славский атындағы Ертіс жағалауы, Ертіс өзені көпірінің сол жағында
649
Алтын өнеркәсіпшісі Валитовтың үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
К.Либкнехт көшесі, 21
650
Шарап дүкені, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бейбітшілік көшесі, 25
651
Выдриннің үйі, 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М.Горький көшесі, 60
652
Жоғарғы қалалық бастауыш училищесі, 1886 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бейбітшілік көшесі, 29

653
Городской парк имени Жамбыла, 1899 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Сағадат Нұрмағамбетов, 59
654
Декоративный монумент работникам УМЗ с изображением Потанина, скульпторы: А.Н. Бубель, В.Б. Самойлов, Х.М. Кульчаев, архитектор С.П. Христофоров, 2002 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Потанина и Әміре Қашаубаева
655
Декоративная скульптура-фонтан, посвященная основателям крепости Устькаменная, скульптор В.С.Раппопорт, 1990 год
сооружение монументального искусства
улица Лихарева, 16, сквер перед Андреевским кафедральным собором
656
Дзержинского Ф.Э. бюст скульпторы П.Б. Шишов, В.С. Раппопорт, 1984 год
сооружение монументального искусства
проспект К. Сатпаева, 79 а
657
Дом дружбы народов (бывшая начальная мужская школа), 1912 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Казахстан, 63
658
Дом культуры строителей, 1952 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 5/1
659
Дом культуры энергетиков ("Алтайэнерго"), 50 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 67
660
Историко-краеведческого музея здание (бывшая Городская полицейская управа), начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица К.Кайсенова, 40
661
Дом связи, архитектор И.Н. Репинский, 1959 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Казахстан, 67
662
Жеромского бухгалтера, дом, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Кайсенова, 60
663
Здание исполнительного областного комитета, построенное на основе дома купца Курочкина, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 33
664
Кабанбай батыру, памятник, 2014 год
сооружение монументального искусства
на выезде из города Усть-Каменогорк, вдоль трассы Усть-Каменогорск - Семей
665
"К звездам" скульптура, скульптор Е.В. Вучетич, архитектор Л.И. Маковеев, 1962 год
сооружение монументального искусства
улица Протозанова, перед Центральным домом культуры
666
Кирову С.М. памятник, скульптор Н.А. Томский, 1938 год
сооружение монументального искусства
парк "Қасым Қайсенов"
667
Кожевникова И.Н. стеклянной и фаянсовой посуды магазин, 1914 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 59
668
Костюрина О.Ф., механические мастерские, 1907 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 43
669
Крепость Устькаменная, 1720 год
памятник градостроительства и архитектуры
устье реки Ульба, район Стрелка, территория монастыря
670
Купеческий дом, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Сағадата Нұрмағамбетова, 35
671
Купеческий лабаз, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 66

653
Жамбыл атындағы қалалық саябақ, 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Сағдат Нұрмағамбетов көшесі, 59
654
Потанин бейнесімен Үлбі металлургия заводының қызметкерлеріне арналған декоративтік монумент, мүсіншілер: А.Н.Бубель, В.Б.Самойлов, Х.М.Кульчаев, сәулетші С.П.Христофоров, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы
Потанин және Әміре Қашаубаев көшелерінің қиылысы
655
Устькаменная бекінісінің негізін қалаушыларға арналған декоративтік скульптура-субұрқақ, мүсінші В.С. Раппопорт, 1990 жыл
монументтік өнер құрылысы
Лихарев көшесі, 16, Андреев кафедралық соборының орталық гүлзарында
656
Ф.Э. Дзержинский бюсті, сәулетші П.Б. Шишов, В.С. Раппопорт, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қ. Сәтпаев даңғылы, 79 а
657
Халықтар достығы үйі (бұрынғы ерлер бастауыш мектебі), 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қазақстан көшесі, 63
658
Құрылысшылар мәдениет үйі, 1952 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бажов көшесі, 5/1
659
Энергетиктер мәдениет үйі ("Алтайэнерго"), ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бажов көшесі, 67
660
Тарихи-өлкетану музейінің ғимараты (бұрынғы Қалалық полиция басқармасы), ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ.Қайсенов көшесі, 40
661
Байланыс үйі, сәулетші И.Н.Репинский, 1959 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қазақстан көшесі, 67
662
Бухгалтер Жеромскийдың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ.Қайсенов көшесі, 60
663
Көпес Курочкиннің үйі негізінде салынған облыстық атқару комитетінің ғимараты, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 33
664
Қабанбай батырға ескерткіш, 2014 год
монументтік өнер құрылысы
Өскемен қаласынан шыға берісте, Өскемен-Семей тас жолының бойында
665
"Жұлдыздарға" мүсіні, мүсінші Е.В. Вучетич, сәулетші Л.И. Маковеев, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Протозанов көшесі, Орталық мәдениет үйінің алдында
666
С.М. Кировқа ескерткіш, мүсінші Н.А. Томский, 1938 жыл
монументтік өнер құрылысы
"Қасым Қайсенов" саябағы
667
И.Н. Кожевниковтың шыны және фаянс ыдыстары дүкені, 1914 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 59
668
О.Ф. Костюриннің механикалық шеберханалары, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 43
669
Устькаменная бекінісі, 1720 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Үлбі өзенінің сағасы, Стрелка ауданы, монастырь аумағы
670
Көпес үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Сағдат Нұрмағамбетов көшесі, 35
671
Көпес лабазы, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 66

672
Мариинское женское училище, 1901 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Кайсенова, 67
673
Меновщикова А.С., дом с винным погребом, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 35
674
"Мир" кинотеатр, 50 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Кабанбай батыра, 51
675
Михаэлиса Е.П. могила, 1913 год
памятник градостроительства и архитектуры
Ушановское городское кладбище по трассе в село Степное
676
Музея искусств здание (бывшая контора золотопромышленника А.С. Меновщикова), 1914 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Тохтарова, 56
677
"Перекуем мечи на орала" скульптура, скульптор Е.В. Вучетич, архитектор Л.И. Маковеев, 1962 год
сооружение монументального искусства
улица Протозанова, перед Центральным домом культуры
678
Подойникова И.Д., рыбопромышленника, дом, 1899 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 30
679
Рафикова А., купца, лабаз, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 50
680
"Сауле" магазин (бывший торговый дом "Саввы Семенова и сыновья"), 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 52
681
Средней школы № 13 здание, 50 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Правды, 3, район Аблакетка
682
"Теремок" ателье, 50 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 70
683
Типография газеты "Рудный Алтай" (бывшая Начальная школа Министерства народного просвещения), 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 12
684
Троицкая церковь, 1809 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Лихарева, 16
685
Усть-Каменогорский железнодорожный вокзал, 1936 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Мызы, железнодорожная станция
686
Ушанову Я.В. памятник, скульптор Г.А. Огнев, архитектор А.Н. Душкин, 1973 год
сооружение монументального искусства
площадь имени Ушанова
687
Центральная мечеть (бывшее приходское училище), 1897 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Казахстан, 61
688
"Эхо" иллюзион (кинотеатр), 1911 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 54
689
Яворовского, владельца пивного завода, дом, 1908 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Кайсенова, 65
690
Ансамбль застройки в стиле советского классицизма вокруг Дома культуры металлургов (всего 4 здания), 50 годы ХХ века
ансамбли и комплексы
улица Гоголя, 34, 36 (дом с аркой); проспект Нурсултана Назарбаева, 66 (дом с магазином); проспект Нурсултана Назарбаева, 45, 47 (группа жилых домов)

672
Мариин әйелдер училищесі, 1901 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Қайсенов көшесі, 67
673
А.С.Меновщиковтың шарап сақтайтын жертөлесі бар үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 35
674
"Мир" кинотеатры, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қабанбай батыр көшесі, 51
675
Е.П. Михаэлистің бейіті, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ушанов қалалық зираты, Степное ауылына баратын тас жолдың бойында
676
Өнер музейінің ғимараты (алтын өнеркәсіпші А.С. Меновщиковтың бұрынғы кеңсесі), 1914 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Тоқтаров көшесі, 56
677
"Қылыштан орақ құямыз" мүсіні, мүсінші Е.В. Вутетич, сәулетші Л.И. Маковеев, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Протозанов көшесі, Орталық мәдениет үйінің алдында
678
Балық өнеркәсіпшісі И.Д. Подойниковтың үйі, 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 30
679
Көпес А.Рафиковтың лабазы, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 50
680
"Сәуле" дүкені (бұрынғы "Савва Семенов және оның ұлдары" сауда үйі), 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 52
681
№ 13 орта мектеп ғимараты, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Правда көшесі, 3, Аблакетка ауданы
682
"Теремок" ательесі, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 70
683
"Рудный Алтай" газетінің баспаханасы (бұрынғы Халық Ағарту министрлігінің бастауыш мектебі), 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бажов көшесі, 12
684
Троицкая шіркеуі, 1809 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Лихарев көшесі, 16
685
Өскемен теміржол вокзалы, 1936 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мызы көшесі, темір жол станциясы
686
Я.В.Ушановқа ескерткіш, мүсінші Г.А. Огнев, сәулетші А.Н. Душкин, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ушанов атындағы алаң
687
Орталық мешіт (бұрынғы приходтық училище), 1897 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қазақстан көшесі, 61
688
"Эхо" иллюзион (кинотеатры), 1911 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 54
689
Сыра зауытының иесі Яворовскийдің үйі, 1908 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Қайсенов көшесі, 65
690
Кеңестік классицизм стиліндегі құрылыстар ансамблі, Металлургтер мәдениет үйінің маңы (барлығы 4 ғимарат), ХХ ғасырдың 50 жылдары
ансамбльдер мен кешендер
Гоголь көшесі, 34,36 (аркасы бар үй); Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы, 66 (дүкені бар үй); Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы, 45,47 (тұрғын үйлер тобы)

691
Ансамбль скульптурных работ, выполненных профессиональными скульпторами на всесоюзном симпозиуме, 1989 год
ансамбли и комплексы
в парке имени Жамбыла
692
"Қасым Қайсенов" парк (бывший парк имени Кирова), 2005 год
ансамбли и комплексы
пересечение улиц Бейбітшілік, Кайсенова, Антона Чехова, Горького (исторический центр)
693
"Победа" мемориальный комплекс погибших воинов и героев Великой Отечественной войны, автор В.С. Раппопорт, 1995 год
ансамбли и комплексы
Пересечение улиц Протазанова, Набережной Иртыша имени Славского, район "Стрелка"
694
Жамбылу Жабаеву памятник, 2019 год
сооружение монументального искусства
улица Сағдата Нұрмағамбетова, 59, городской парк имени Жамбыла
695
Абаю Кунанбаеву памятник, 2009 год
сооружение монументального искусства
площадь Республики
Шемонаихинский район
696
Барашки 1 могильник, XII-XI вв. до н.э.
памятник археологии
1 км к востоку от поселка Барашки
697
Барашки 2 поселение, вторая половина II тыс. до н.э.
памятник археологии
1 км к востоку от поселка Барашки
698
Вершина могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 км к юго-западу от села Рулиха
699
Волчовка поселение, рубеж эпох бронзы - раннего железа
памятник археологии
1 км к северо-северо-западу от села Волчовка
700
Верх-Уба могильник, позднее средневековье
памятник археологии
3 км к северо-западу от села Верх-Уба
701
Заречное 1 поселение, эпоха бронзы
памятник археологии
3,5 км к юго - юго-западу от поселка Заречное
702
Заречное 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 км к северо-западу от поселка Заречное
703
Захариха группа поселений, эпоха бронзы
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Межовка
704
Каменка могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Каменка
705
Камышенка поселение, рубеж эпох бронзы - раннего железа
памятник археологии
3 км к северо - северо-востоку от села Заречное
706
Маринка могильник, середина II тыс. до н.э.
памятник археологии
5 км к юго-юго-западу от села Зевакино
707
Орловка могильник, средние века
памятник археологии
9,6 км к северо-востоку от села Уба-Форпост; 11,4 км к югу от от села Заречное
708
Тараданка 1 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Убинка
709
Тараданка 2 могильник, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к юго-юго-западу от села Убинка
710
Убинка поселение, средние века
памятник археологии
2 км к северо-северо-востоку от села Убинка
711
Усть-Таловка поселение, эпоха бронзы
памятник археологии
2 км к западу от села Усть-Таловка

691
Бүкілодақтық симпозиумда кәсіпқой мүсіншілер орындаған мүсіншілік жұмыстардың ансамблі, 1989 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Жамбыл атындағы саябақта
692
"Жастар" саябағы (бұрынғы Киров атындағы саябақ), 2005 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Бейбітшілік, Қ.Қайсенов, Антон Чехов, Горький көшелерінің қиылысы (тарихи орталық)
693
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлер мен батырларға арналған "Жеңіс" мемориалдық кешені, авторы В.С. Раппопорт, 1995 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Протазанов көшесінің, Славский атындағы Ертіс жағалауының қиылысы, "Стрелка" ауданы
694
Жамбыл Жабаевқа ескерткіш
монументтік өнер құрылысы
Сағдат Нұрмағамбетов көшесі, 59, Жамбыл атындағы қалалық саябақ
695
Абай Құнанбайұлына ескерткіш
монументтік өнер құрылысы
Қазақстан көшесі, Республика алаңы
Шемонаиха ауданы
696
Барашки 1 қорымы, б.д.д. ХІІ-ХІ ғғ.
археология ескерткіші
Барашки кентінен шығысқа қарай 1 км
697
Барашки 2 қонысы, б.д.д. ІІ мыңжылдықтың екінші жартысы
археология ескерткіші
Барашки кентінен шығысқа қарай 1 км
698
Вершина қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Рулиха ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
699
Волчовка қонысы, қола - ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Волчовка ауылынан солтүстік -солтүстік-батысқа қарай 1 км
700
Верх-Уба қорымы, кейінгі ортағасыр
археология ескерткіші
Верх-Уба ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км
701
Заречное 1 қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Заречный кентінен оңтүстік -оңтүстік-батысқа қарай 3,5 км
702
Заречное 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Заречный кентінен солтүстік-батысқа қарай 1 км
703
Захариха қоныстар тобы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Межовка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
704
Каменка қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Каменка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
705
Камышенка қонысы, қола - ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Заречный ауылынан солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 3 км
706
Маринка қорымы, б.д.д. ІІ мыңжылдықтың ортасы
археология ескерткіші
Зевакино ауылынан оңтүстік -оңтүстік-батысқа қарай 5 км
707
Орловка қорымы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Уба-Форпост ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9,6 км; Заречное ауылынан оңтүстікке қарай 11,4 км
708
Тараданка 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Убинка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
709
Тараданка 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Убинка ауылынан оңтүстік - оңтүстік-батысқа қарай 4 км
710
Убинка қонысы, орта ғасырлар
археология ескерткіші
Убинка ауылынан солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 2 км
711
Усть-Таловка қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Усть-Таловка ауылынан батысқа қарай 2 км

712
Шапаревка могильник, эпоха бронзы
памятник археологии
восточная окраина села Рулиха
713
Здание больницы, 1898 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Бауыржана Момышұлы, 40
714
Здание краеведческого музея (бывший Дом сельского пристава), 1911 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 55
715
Зоркальцева, купца, лабаз, 1909 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 41
716
Мухамедшина, купца, лабаз, 1906 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 32
717
Филимонова, купца, магазин, 1913 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 16
718
Астафьеву И.М. и Вербицкому Т.С. памятник, 60 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, пересечение улиц Вербицкого и Вокзальная
719
Братская могила борцам за установление Советской власти, 1919 год
сооружение монументального искусства
село Барашки, улица Советская, 26
720
Иванову А., писателю, памятник, автор В.Б. Самойлов, 2008 год
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, в центральном парке
721
Мемориал воинам-землякам, погибшим в годы Великой Отечественнной войны, 1965 год
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, за мостом, через реку Уба по трассе Шемонаиха-Усть-Каменогорск
722
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой Отечественнной войны, 70 годы XX века
сооружение монументального искусства
село Камышенка, перед зданием сельского акимата
723
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой Отечественнной войны, скульпторы В.А. Мягких, А.Ф. Роговский, А.В. Сидоркин, архитектор А.И. Ключнев, 1975 год
сооружение монументального искусства
поселок Первомайский, улица Ленина, в парке
724
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой Отечественнной войны, 1980 год
сооружение монументального искусства
поселок Усть-Таловка, в сквере у здания поселковой администрации
725
Памятник борцам за установление Советской власти, 1972 год
сооружение монументального искусства
село Верх-Уба, улица Мира, 1 а
726
Памятник на братской могиле борцов за установление Советской власти, 60 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Убинка, улица Лермонтова, 36 а
727
Памятник на братской могиле борцов за установление Советской власти, 60 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 62 а
728
Памятный знак на месте расстрела борцов за Советскую власть, 1922 год
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, Фомина сопка

712
Шапаревка қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Рулиха ауылының шығыс шеті
713
Аурухана ғимараты, 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Бауыржан Момышұлы көшесі, 40
714
Өлкетану музейінің ғимараты (бұрынғы Ауылдық пристав үйі), 1911 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 55
715
Көпес Зоркальцевтың лабазы, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 41
716
Көпес Мұхамедшиннің лабазы, 1906 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 32
717
Көпес Филимоновтың дүкені, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 16
718
И.М. Астафьев және Т.С. Вербицкий ескерткіші, ХХ ғасырдың 60 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, Вербицкий мен Вокзальная көшелерінің қиылысы
719
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейіті, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Барашки ауылы, Анатолий Иванов көшесі, 26
720
Жазушы А.Ивановқа ескерткіш, авторы В.Б.Самойлов, 2008 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, орталық саябақта
721
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жерлес жауынгерлерге арналған мемориал, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, көпірдің ар жағында Уба өзені арқылы Шемонаиха-Өскемен трассасы бойындағы
722
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас, XX ғасырдың 70 жыдары
монументтік өнер құрылысы
Камышенка ауылы, ауылдық әкімдік ғимаратының алдында
723
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас, мүсіншілер В.А. Мягких, А.Ф. Роговский, А.В. Сидоркин, сәулетші А.И.Ключнев, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Первомай кенті, Ленин көшесі, саябақта
724
Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Усть-Таловка кенті, кенттік әкімшілік ғимараты алдындағы гүлзарда
725
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендерге ескерткіш, 1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Верх-Уба ауылы, Мир көшесі, 1а
726
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейітіндегі ескерткіш, ХХ ғасырдың 60 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Убинка ауылы, Лермонтов көшесі, 36 а
727
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейітіндегі ескерткіш, ХХ ғасырдың 60 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, Советская көшесі, 62 а
728
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің атылған жеріне қойылған ескерткіш белгісі, 1922 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, Фомин шоқысы