О районном бюджете на 2022-2024 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 29 декабря 2021 года № 12-2. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2021 года № 26319.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2022–2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 511 570 тысяч тенге:
налоговые поступления – 562 704 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 35 358 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 17 942 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 6 895 566 тысяч тенге;
2) затраты – 7 611 122 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 47 846 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 98 083 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 50 237 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -147 398 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 147 398 тысяч тенге;
поступление займов – 98 083 тысячи тенге;
погашение займов – 50 237 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 99 552 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 30.11.2022 № 26-1 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Поступления в районный бюджет на 2022 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2022-2024 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2022-2024 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан, республиканских, областных трансфертов и кредитов на общую сумму 3 152 153 тысячи тенге:
1) трансферты Национального фонда Республики Казахстан – 2 435 707 тысяч тенге:
на молодежную практику – 28 670 тысяч тенге;
на гранты для реализации новых бизнес-идей – 17 153 тысячи тенге;
на общественные работы – 121 867 тысяч тенге;
на проект "Первое рабочее место" – 3 769 тысяч тенге;
на проект "Күміс жасқа" – 772 тысячи тенге;
на повышение заработной платы работникам государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типа, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения – 23 591 тысяча тенге;

2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 12-2 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 желтоқсанда № 26319 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7 511 570 мың теңге:
салықтық түсімдер – 562 704 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 35 358 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 17 942 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 895 566 мың теңге;
2) шығындар – 7 611 122 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 47 846 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 98 083 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 50 237 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 147 398 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 147 398 мың теңге;
қарыздар түсімі – 98 083 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 50 237 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 99 552 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 30.11.2022 № 26-1 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2022 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2022-2024 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық маслихатының "2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылды.
3. 2022 жылға арналған аудандық бюджетке бөлінетін нысаналы Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры, республикалық, облыстық трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 3 152 153 мың теңге көлемінде қарастырылсын:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры трансферттері – 2 435 707 мың теңге:
жастар практикасына – 28 670 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін гранттарға – 17 153 мың теңге;
қоғамдық жұмыстарға – 121 867 мың теңге;
"Алғашқы жұмыс орны" жобасына – 3 769 мың теңге;
"Күміс жасқа" жобасына – 772 мың теңге;
мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық - әлеуметтік мекелемелер, үйде қызмет көрсету, уақытшы болу ұйымдары, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 23 591 мың теңге;

на проведение электросетей для 42 участков жилищного строительства в селе Уленты – 21 201 тысяча тенге;
на проведение водопровода для 42 участков жилищного строительства в селе Уленты - 17 601 тысяча тенге;
на водоснабжение сел Алгабас и Караганда - 641 816 тысяч тенге;
на водоснабжение сел Булан и Жамбыл - 589 862 тысячи тенге;
на водоснабжение сел Кособа и Жыракудык – 497 946 тысяч тенге;
на строительство водопровода в селе Коздикара – 209 072 тысячи тенге;
на капитальный ремонт здания сельского дома культуры в селе Алгабас – 83 719 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 53 813 тысяч тенге;
на средний ремонт подъездного пути на 0-14 километрах села Кособа – 62 430 тысяч тенге;
на средний ремонт подъездного пути на 14-29 километрах села Кособа – 62 425 тысяч тенге;
2) сумма трансфертов из республиканского бюджета – 337 909 тысяч тенге:
на повышение эффективности деятельности депутатов маслихатов – 2 455 тысяч тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 88 156 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет для детей – 20 765 тысяч тенге;
на частичное субсидирование заработной платы и молодежную практику – 9 409 тысяч тенге;
на гранты для реализации новых бизнес-идей – 53 909 тысяч тенге;
на общественные работы – 8 288 тысяч тенге;
на повышение заработной платы работникам государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типа, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения – 26 478 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами – 5 086 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 191 тысяча тенге;
на санаторно-курортное лечение – 4 410 тысяч тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств – 5 002 тысячи тенге;
на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях руководящему и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений – 48 970 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 64 790 тысяч тенге;
3) сумма трансфертов из областного бюджета – 280 454 тысячи тенге:
на государственные гранты на реализацию новых бизнес-идей – 8 577 тысяч тенге;

Өлеңті ауылындағы 42 тұрғын үй құрылысы учаскелері үшін электр жүйесін жүргізуге – 21 201 мың теңге;
Өлеңті ауылындағы 42 тұрғын үй құрылысы учаскелері үшін су құбырын жүргізуге – 17 601 мың теңге;
Алғабас және Қарағанды ауылдарын сумен жабдықтауға – 641 816 мың теңге;
Бұлан және Жамбыл ауылдарын сумен жабдықтауға – 589 862 мың теңге;
Қособа және Жырақұдық ауылдарын сумен жабдықтауға – 497 946 мың теңге;
Көздіқара ауылына су құбырын салу – 209 072 мың теңге;
Алғабас ауылындағы ауылдық мәдениет үйі ғимаратын күрделі жөндеуге – 83 719 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 53 813 мың теңге;
Қособа ауылының 0-14 шақырымындағы кірме жолын орташа жөндеуге – 62 430 мың теңге;
Қособа ауылының 14-29 шақырымындағы кірме жолын орташа жөндеуге – 62 425 мың теңге;
2) республикалық бюджет трансферттер сомасы – 337 909 мың теңге:
мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыруға – 2 455 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 88 156 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 20 765 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға және жастар практикасына – 9 409 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін гранттарға – 53 909 мың теңге;
қоғамдық жұмысқа – 8 288 мың теңге;
мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелердің, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 26 478 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 5 086 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметін көрсетуге – 191 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеуге – 4 410 мың теңге;
техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдар тiзбесiн кеңейтуге – 5 002 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдык айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге – 48 970 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 64 790 мың теңге;
3) облыстық бюджет трансферттер сомасы – 280 454 мың теңге:
жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттарға – 8 577 мың теңге;

на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 3 448 тысяч тенге;
на проект "Первое рабочее место" – 1 948 тысяч тенге;
на специальные средства передвижения (кресла-коляски) – 313 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение – 4 322 тысячи тенге;
на тифлотехнические средства – 2 185 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов в качестве социальной помощи – 1 500 тысяч тенге;
на новую систему оплаты труда государственных служащих, основанную на факторно-бальной шкале – 243 838 тысяч тенге;
на проведение электросетей для 42 участков жилищного строительства в селе Уленты – 2 235 тысяч тенге;
на проведение водопровода для 42 участков жилищного строительства в селе Уленты – 1 856 тысяч тенге;
на проведение газопровода для 42 участков жилищного строительства в селе Уленты – 10 232 тысячи тенге;
4) сумма бюджетных кредитов – 78 106 тысяч тенге:
бюджетные кредиты на реализацию мер социальной поддержки специалистов – 78 106 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 30.11.2022 № 26-1 (вводится в действие с 01.01.2022).
4 Установить на 2022 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:

еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 3 448 мың теңге;
"Алғашқы жұмыс орны" жобасына – 1 948 мың теңге;
арнайы қозғалыс құралдарына (кресло-арбалар) – 313 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеуге – 4 322 мың теңге;
тифлотехникалық құралдарға – 2 185 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын ұсынуға – 1 500 мың теңге;
факторлық-балдық шкалаға негізделген мемлекеттік қызметкерлерге еңбек ақы төлеудің жаңа жүйесіне – 243 838 мың теңге;
Өлеңті ауылындағы 42 тұрғын үй құрылысы учаскелері үшін электр жүйесін жүргізуге – 2 235 мың теңге;
Өлеңті ауылындағы 42 тұрғын үй құрылысы учаскелері үшін су құбырын жүргізуге – 1 856 мың теңге;
Өлеңті ауылындағы 42 тұрғын үй құрылысы учаскелері үшін газ құбырын жүргізуге – 10 232 мың теңге;
4) бюджеттік кредиттер сомасы – 78 106 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 78 106 мың теңге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 30.11.2022 № 26-1 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2022 жылға кірістер бөлу нормативі келесі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:

1) индивидуальный подоходный налог – 100 %;
2) социальный налог – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2022 год в размере 12 029 тысяч тенге.

1) жеке табыс салығы – 100 %;
2) әлеуметтік салық – 100 %.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2022 жылға арналған аудандық жергілікті атқарушы органының резерві 12 029 мың теңге көлемінде бекітілсін.