О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 228 "Об утверждении Правил проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом и формы решения органа государственных доходов о назначении таможенной экспертизы"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 января 2022 года № 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 января 2022 года № 26647
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 228 "Об утверждении Правил проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом и формы решения органа государственных доходов о назначении таможенной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16521) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 45, пунктом 1 статьи 46, пунктом 6 статьи 466 и пунктами 2, 3 статьи 468 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Таможенные экспертизы, проводимые уполномоченным таможенным органом, по своим видам подразделяются в соответствии с пунктом 5 статьи 466, статьи 470 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При наличии на объектах, направленных на таможенную экспертизу, повреждения, порчи либо частичной утраты, произведенных при доставке (транспортировке), исследования и (или) испытания по ним не проводятся. При этом факты повреждений, порчи либо частичной утраты фиксируются уполномоченным таможенным органом в виде фото и видеосъҰмки.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Таможенная экспертиза, в том числе дополнительная и повторная, проводится в срок, не превышающий двадцати рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом (экспертом) материалов и документов для проведения таможенной экспертизы, за исключением проведения таможенной экспертизы при принятии ПКР.
Таможенная экспертиза при принятии ПКР проводится в течение десяти рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом (экспертом) материалов и документов для проведения таможенной экспертизы.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Срок проведения таможенной экспертизы, в том числе дополнительной и повторной, приостанавливается с письменного разрешения руководителя уполномоченного таможенного органа или лица, его замещающего, в течение трех рабочих дней со дня регистрации документов и материалов, поступивших на таможенную экспертизу в соответствии с пунктом 2 статьи 468 Кодекса в следующих случаях:

"Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу қағидаларын және мемлекеттік кірістер органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 228 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 24 қаңтардағы № 80 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 қаңтарда № 26647 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу қағидаларын және мемлекеттік кірістер органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 228 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16521 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 45-бабының 2-тармағына, 46-бабының 1-тармағына, 466-бабының 6-тармағына және 468-бабының 2, 3-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уәкілетті кеден органының кедендік сараптама жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті кеден органы жүргізетін кедендік сараптама өзінің түрлері бойынша "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 466-бабының 5-тармағына, 470-бапқа сәйкес бөлінеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кедендік сараптамаға жолданған объектілерде жеткізу (тасымалдау) кезінде зақымдану, бүліну не ішінара жоғалу болған кезде, олар бойынша зерттеулер және (немесе) сынақтар жүргізілмейді. Бұл ретте зақымдану, бүліну не ішінара жоғалу фактілерін уәкілетті кеден органы фото және бейнетүсірілім түрінде тіркейді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кедендік, оның ішінде қосымша және қайталама сараптама АСШ қабылдау кезіндегі кедендік сараптаманы жүргізуді қоспағанда, кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сараптама жүргізу үшін материалдар мен құжаттарды қабылдаған күнінен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
АСШ қабылдау кезіндегі кедендік сараптама кедендік сарапшымен (сарапшымен) кедендік сараптама жүргізу үшін құжаттар мен материалдар қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Кедендік, оның ішінде қосымша және қайталама сараптама жүргізу мерзімі Кодекстің 468-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік сараптамаға келіп түскен құжаттар мен материалдар тіркелген күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті кеден органы басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның жазбаша рұқсатымен мынадай жағдайларда:

1) наличия ходатайства таможенного эксперта (эксперта) перед органом государственных доходов, назначившим таможенную экспертизу, о предоставлении ему дополнительных материалов, а также проб и (или) образцов.
Срок проведения таможенной экспертизы приостанавливается до получения дополнительных материалов, документов, проб и (или) образцов товаров. Если данные материалы не предоставляются таможенному эксперту в течение тридцати календарных дней, то в этом случае оформляется мотивированный отказ в проведении таможенной экспертизы;
2) необходимости получения письменного разрешения от должностного лица органа государственных доходов, назначившего таможенную экспертизу, на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний, представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, которые подлежат возврату органу государственных доходов, назначившему таможенную экспертизу.
Уполномоченный таможенный орган в течение одного рабочего дня со дня приостановления таможенной экспертизы направляет в орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу, запрос для получения письменного разрешения на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний, представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов.
Должностное лицо органа государственных доходов, назначившее таможенную экспертизу, в течение трех рабочих дней со дня получения запроса на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытании представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, направляет ответ в уполномоченный таможенный орган.
При получении отказа от должностного лица органа государственных доходов, назначившего таможенную экспертизу, на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытании представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, уполномоченным таможенным органом в течении одного рабочего дня оформляется отказ в проведении таможенной экспертизы;
3) отсутствия по уважительной причине (временная нетрудоспособность, командировка) таможенного эксперта (эксперта), приступившего к проведению таможенной экспертизы.
Срок проведения таможенной экспертизы приостанавливается при отсутствии таможенного эксперта (эксперта) на срок не более десяти календарных дней. При отсутствии таможенного эксперта (эксперта) на срок более десяти календарных дней, проведение таможенной экспертизы поручается другому таможенному эксперту (эксперту);

1) кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органы алдында оған қосымша материалдарды, сондай-ақ сынамаларды және (немесе) үлгілерді беру туралы өтінішхаты болғанда.
Кедендік сараптаманы жүргізу мерзімі қосымша материалдарды, құжаттарды, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алғанға дейін тоқтатыла тұрады. Егер аталған материалдар кедендік сарапшыға күнтізбелік отыз күн ішінде берілмесе, онда бұл жағдайда кедендік сараптама жүргізуден дәлелді бас тарту ресімделеді;
2) кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасынан зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында кедендік сараптамаға ұсынылған, кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына қайтарылуға жататын тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу қажет болғанда.
Уәкілетті кеден органы кедендік сараптама тоқтатылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына, кедендік сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді, зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу үшін сұранысты жолдайды.
Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы кедендік сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді, зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдауға немесе жоюға сұранысты қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті кеден органына жауап жолдайды.
Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы кедендік сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді, зерттеу немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдау немесе жоюдан бас тартқан жағдайда, уәкілетті кеден органымен бір жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы жүргізуден бас тарту ресімделеді;
3) кедендік сараптама жүргізуге кіріскен кедендік сарапшы (сарапшы) дәлелді себеппен болмағанда (еңбекке уақытша жарамсыздық, іссапар).
Кедендік сараптаманы жүргізу мерзімі кедендік сарапшы (сарапшы) болмаған кезде, күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады. Кедендік сарапшы (сарапшы) күнтізбелік он күннен артық мерзімде болмаған кезде, кедендік сараптаманы жүргізу басқа кедендік сарапшыға (сарапшыға) тапсырылады;

4) обращения уполномоченного органа государственных доходов в иные уполномоченные экспертные организации (к экспертам);
5) привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов.
Срок приостановления таможенной экспертизы, в том числе дополнительной и повторной, в случаях предусмотренных подпунктами 4) и 5) настоящего пункта не должен превышать двадцати рабочих дней.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Повторная таможенная экспертиза поручается комиссии, состоящей из двух и более таможенных экспертов (экспертов), за исключением таможенного эксперта (эксперта), проводившего таможенную экспертизу.
В состав комиссии для проведения повторной таможенной экспертизы входят эксперты одной специальности, имеющие опыт в проведении таких экспертиз.
При разногласиях результатов таможенной экспертизы между таможенными экспертами (экспертами) каждый из них или часть экспертов представляет отдельное заключение таможенного эксперта (эксперта).";
форму решения о назначении таможенной экспертизы, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 января 2022 года № 80
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 228
форма
Решение о назначении таможенной экспертизы
ХХХХХ/ДДММГГ/YY/ХХХХХХ
1. Наименование и адрес органа государственных доходов, назначившего
таможенную экспертизу
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
2. № Таможенной декларации (далее – ТД) и "№ и наименование иных документов"

4) уәкілетті мемлекеттік кірістер органы өзге уәкілетті сараптамалық ұйымдарға (сарапшыларға) жүгінгенде;
5) мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) кедендік сараптама жүргізу үшін тартқанда тоқтатыла тұрады.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда кедендік, оның ішінде қосымша және қайталама сараптаманы тоқтата тұру мерзімі жиырма жұмыс күнінен аспауға тиіс.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Қайталама кедендік сараптама, кедендік сараптаманы жүргізген кедендік сарапшыны (сарапшыны) қоспағанда, екі және одан көп кедендік сарапшылардан (сарапшылардан) тұратын комиссияға тапсырылады.
Қайталама кедендік сараптама жүргізу үшін комиссияның құрамына осындай сараптамаларды жүргізуде тәжірибесі бар бір мамандықтың сарапшылары кіреді.
Кедендік сарапшылар (сарапшылар) арасында кедендік сараптама нәтижелері әртүрлі болған кезде, олардың әрқайсысы немесе сарапшылардың бір бөлігі кедендік сарапшының (сарапшының) жеке қорытындысын ұсынады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімнің нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 24 қаңтардағы
№ 80 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 228 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім
ХХХХХ/ККААЖЖ/YY/ХХХХХХ
1. Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының атауы және
мекенжайы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы

в соответствии с пунктом 6 статьи 176 Кодекса Республики Казахстан
"О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Основание для проведения таможенной экспертизы
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Цель проведения таможенной экспертизы
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. В соответствии со статьей 466 Кодекса
________________________________________________________________________
________________________________________________________________ РЕШИЛ:
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) должностного лица)
назначить
________________________________________________________________________
____________________________________________________ таможенную экспертизу
(указать вид таможенной экспертизы в соответствии со статьей 466 Кодекса)
и поручить ее проведение
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование организации, проводящей таможенную экспертизу)
6. Предупредить таможенного эксперта об ответственности за дачу заведомо ложного
заключения таможенного эксперта в соответствии со статьей 659 Кодекса Республики
Казахстан об административных правонарушениях и статьей 420 Уголовного кодекса
Республики Казахстан.
7. Поставить перед таможенным экспертом вопрос:
1) _______________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) _______________________________________________________________________
8. Наименование товара
_________________________________________________________________________
(по ТД либо иным документам в соответствии с пунктом 6 статьи 176 Кодекса)
9. В распоряжение таможенного эксперта представлены следующие документы:
1) _______________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) _______________________________________________________________________
4) _______________________________________________________________________
10. Пробы, образцы товаров, их количество
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
11. Видоизменение, частичное или полное уничтожение, разрушение материалов,
документов, проб и образцов исследования
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(разрешить/не разрешить – нужное заполнить письменно)

Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) "176-бабының 6-тармағына сәйкес кедендік декларация
(бұдан әрі – КД) № және "өзге құжаттардың № мен атауы"
__________________________________________________________________________
3. Кедендік сараптаманы жүргізу үшін негіз_____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Кедендік сараптаманы жүргізудің мақсат_____________________________________
__________________________________________________________________________
5. Кодексінің 466-бабына сәйкес ______________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.)
ШЕШТІМ:________________________________________________________________
________________________________________________________кедендік сараптама
тағайындалсын, (Кодексінің 466-бабына сәйкес кедендік сараптаманың түрін көрсету)
оны жүргізуге______________________________________________________________
____________________________________________________________тағайындалсын.
(кедендік сараптаманы жүргізетін ұйымның атауы)
6. Кедендік сарапшыны (сарапшыны) қасақана жалған кедендік сарапшы (сарапшы)
қорытындысын бергені үшін Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан
Республикасы Кодексінің 659-бабына және Қазақстан Республикасы Қылмыстық
кодексінің 420-бабына сәйкес жауапкершілігі туралы ескерту.
7. Кедендік сарапшының (сарапшының) алдына мәселелер қою:
1) _______________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) _______________________________________________________________________
8. Тауардың атауы_________________________________________________________
(Кодексінің 176-бабының 6-тармағына сәйкес КД не өзге құжаттар бойынша)
9. Кедендік сарапшының (сарапшының) қарауына мынадай құжаттар ұсынылды:
1) _______________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) ________________________________________________________________________
4) ________________________________________________________________________
10. Тауардың сынамалары, үлгілері, олардың саны_______________________________
11.Зерттеу материалдарының, құжаттарының, сынамалары мен үлгілерінің түрін
өзгертуі, ішінара немесе толықтай жойылуы, бұзылуы ___________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(рұқсат берілді/рұқсат берілмеді – керегін жазбаша толтыру)

12. Описание упаковки или отметка об отсутствии упаковки
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
13. Должностное лицо органа государственных доходов, назначившего таможенную
экспертизу _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись, заверенная личной номерной печатью (при ее наличии)
либо печатью органа, назначившего таможенную экспертизу)
14. Служебный телефон должностного лица органа государственных доходов,
назначившего таможенную экспертизу
_________________________________________________________________________
Расшифровка аббревиатуры:
В каждом органе государственных доходов устанавливается единый порядок
формирования номера решения о назначении таможенной экспертизы:
ХХХХХ/ДДММГГ/YY/XXXXXX, где:
1      2      3      4
элемент 1 – код органа государственных доходов Республики Казахстан,
используемые для таможенных целей (пять знаков);
элемент 2 – день (два знака), месяц (два знака), две последние цифры года;
элемент 3 – буквенное обозначение этапа принятия решения (два знака):
ДВ – до выпуска товаров;
ПВ – после выпуска товаров.
элемент 4 – порядковый номер (шесть знаков, начиная с 000001 с 1 января календарного года).
Ф.И.О. ___________________________________
Подпись _________________________________
ЛНП.

12. Ораманың сипаттамасы немесе ораманың жоқтығы туралы белгі _______________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органынының лауазымды
тұлғасы___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, жеке нөмірленген мөр (ол болған кезде), немесе кедендік
сараптаманы тағайындаған органның мөрімен куәландырылған қолы)
14. Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды
тұлғасының қызметтік телефоны_____________________________________________
Аббревиатураларды ашып жазу:
Әрбір мемлекеттік кірістер органында кедендік сараптаманы тағайындау туралы
шешімнің нөмірі бірыңғай қалыптастыру тәртібінде белгіленеді:
ХХХХХ/ККААЖЖ/YY/XXXXXX, мұндағы:
1 2 3 4
1-элемент – кедендік мақсаттар үшін қолданылатын Қазақстан Республикасы
мемлекеттік кірістер органының коды (бес белгі);
2-элемент – күні (екі белгі), айы (екі белгі), жылдың соңғы екі саны;
3-элемент – шешімді қабылдау кезеңінің әріптік мағынасы (екі белгі)
ШД – тауарлар шығарылғанға дейін;
ШК – тауарлар шығарылғаннан кейін.
4-элемент – реттік нөмір (алты белгі, 000001 басталады күнтізбелік жылдың
1 қаңтарынан бастап).
Т.А.Ә. _____________________________________
Қолы ______________________________________
ЖНМ.