О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 марта 2018 года № 92 "Об утверждении типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в сферах государственной статистической деятельности и регулирования торговой деятельности"
Приказ Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 26 января 2022 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2022 года № 26665
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 марта 2018 года № 92 "Об утверждении типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в сферах государственной статистической деятельности и регулирования торговой деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16626) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в сфере государственной статистической деятельности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в сфере государственной статистической деятельности.";
типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в сферах государственной статистической деятельности и регулирования торговой деятельности, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент административно-правового обеспечения, защиты государственных секретов и информационной безопасности Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Мемлекеттік статистикалық қызмет және сауда қызметін реттеу салаларындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 3 наурыздағы № 92 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2022 жылғы 26 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 қаңтарда № 26665 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік статистикалық қызмет және сауда қызметін реттеу салаларындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларынбекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 3 наурыздағы № 92 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16626 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистикалық қызмет саласындағы ұйымдардың басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік статистикалық қызмет саласындағы ұйымдардың басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік статистикалық қызмет және сауда қызметін реттеу салаларындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Әкімшілік-құқықтық қамтамасыз ету, мемлекеттік құпиялар мен ақпараттық қауіпсіздікті қорғау департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Председатель
от 26 января 2022 года № 1
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 марта 2018 года № 92
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в сфере государственной статистической деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в сфере государственной статистической деятельности (далее – квалификационные характеристики) разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и направлены на обеспечение правильного подбора, использования, расстановки кадров, определения их квалификационных характеристик, обеспечение эффективного распределения труда между руководителями и специалистами организаций государственной статистики.
2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста и других работников республиканского государственного предприятия на праве хозяйственной деятельности "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" определены в Квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22003).
3. При разработке должностных инструкций допускается уточнение перечня работ, которые свойственны соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях, и устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников.
4. Квалификационные характеристики разработаны Агентством по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
Глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей
Параграф 1. Директор Информационно-вычислительного центра
5. Должностные обязанности:
руководит в соответствии с законодательством Республики Казахстан производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью предприятия, обеспечивает исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества предприятия, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты его деятельности;
решает административные вопросы в пределах своей компетенции и обеспечивает результаты деятельности республиканского государственного предприятия на праве хозяйственной деятельности "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан", исполняет свои обязанности самостоятельно во взаимодействии с заместителями, с руководителями структурных подразделений и директорами Филиалов;
определяет политику, стратегию деятельности предприятия и механизм их реализации;
руководит разработкой планов и графиков обработки информации и проведения вычислительных работ в соответствии с договорами на выполнение работ для сторонних организаций и техническими возможностями республиканского государственного предприятия на праве хозяйственной деятельности "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан";
заключает договора, совершает сделки, операции с организациями или юридическими лицами, издает распоряжения, приказы, представляет предприятие на деловых встречах;
организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов;
обеспечивает повышение эффективности работы предприятия, рост продаж продукции и услуг, увеличение прибыли, повышение качества и конкурентоспособности производимой продукции (услуг), их соответствие государственным стандартам и стандартам высокоразвитых стран и лучших компаний в целях завоевания отечественного и зарубежного рынка;
проводит изучение и анализ рынка информационных услуг с целью обеспечения производства и управления организацией современными информационными технологиями;
обеспечивает выполнение предприятием обязательств перед государственным бюджетом, Единым накопительным пенсионным фондом, Государственным фондом социального страхования, фондом социального медицинского страхования, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов;
организует производственно-хозяйственную деятельность на основе использования новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда, существующих научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения конъюнктуры рынка и передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях повышения технического уровня и качества продукции (услуг), роста интенсификации производства, производительности труда, экономической эффективности, рационального использования производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов;
организует деятельность республиканского государственного предприятия на праве хозяйственной деятельности "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" по созданию, обслуживанию, развитию и информационному обеспечению системы средств вычислительной техники, коммуникаций и связи для механизированной и автоматизированной обработки информации, решения инженерных, экономических задач производственного и научно-исследовательского характера;
осуществляет выбор основного состава электронно-вычислительного оборудования, производит его обоснование, определяет формы и методы сбора информации, обеспечивает разработку и согласование с соответствующими подразделениями организации технологических схем обработки информации по задачам и технологическим процессам обработки информации средствами вычислительной техники;
осуществляет руководство проектированием структуры баз данных и механизмов доступа к ним, разработкой и обеспечением регламента работы с данными системы, изучением возможных источников информации для обеспечения функционирования информационно-аналитической системы, планированием обеспечения защиты системы в соответствии с Политикой информационной безопасности Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
принимает меры по обеспечению предприятия квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства Республики Казахстан в сфере охраны окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе;
обеспечивает сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства;
организует участие республиканского государственного предприятия на праве хозяйственной деятельности "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" в разработке и развитии нормативов и стандартов организации на использование программно-аппаратных средств, методической базы для создания и развития информационно-вычислительной системы организации, а также разработке организационно-технических мероприятий по внедрению средств вычислительной техники с целью повышения эффективности труда;
обеспечивает техническое обслуживание вычислительных, аппаратных средств локальных вычислительных сетей и коммуникационного оборудования, сопровождение системного программного обеспечения вычислительных средств, инструментальных и прикладных программных средств;
организует проведение профилактических работ, устранение неисправностей, возникающих в процессе эксплуатации средств вычислительной техники;
обеспечивает хранение и обслуживание библиотеки стандартных программ, соблюдение порядка хранения и эксплуатации машинных носителей, их своевременную замену в случае непригодности;
определяет рациональную загрузку подразделений и исполнителей, обеспечивает контроль над ходом поступления информации, соблюдением графиков и регламентов решения задач и выполнением работ в установленные сроки, качеством выполнения работ;
обеспечивает обновление технической базы республиканского государственного предприятия на праве хозяйственной деятельности "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" и информационного обслуживания, внедрение современных методов и средств обработки информации в рамках развития информационно-вычислительных систем управления производственной и хозяйственной деятельностью;
принимает участие в организации и проведении обучения пользователей прикладных программных приложений, проектировании и разработке автоматизированной системы непрерывного обучения работников организации;
обеспечивает на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников;
решает вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности предприятия, в пределах, предоставленных ему законодательством Республики Казахстан прав, поручает ведение отдельных направлений деятельности должностным лицам: заместителям директора, директорам филиалов, а также функциональных и производственных подразделений;
обеспечивает соблюдение законности в деятельности предприятия и осуществлении ее хозяйственно-экономических связей, использование правовых средств для финансового управления и функционирования в рыночных условиях, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений, обеспечения инвестиционной привлекательности предприятия в целях поддержания и расширения масштабов бизнеса (предпринимательской деятельности);
организует труд работников республиканского государственного предприятия на праве хозяйственной деятельности "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" в соответствии с требованиями его безопасности и рациональной организации, контролирует соблюдение трудовой и финансовой дисциплины;
защищает и представляет имущественные и неимущественные интересы предприятия в суде, арбитраже, государственных органах и организациях.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Төраға
2022 жылғы 26 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 3 наурыздағы № 92
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік статистикалық қызмет саласындағы ұйымдардың басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік статистикалық қызмет саласындағы ұйымдардың басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі - Еңбек кодексі) 16-бабы 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және кадрларды дұрыс іріктеуді, пайдалануды, орналастыруды қамтамасыз етуге, олардың біліктілік сипаттамаларын айқындауға, мемлекеттік статистика ұйымдарының басшылары және мамандары арасында еңбекті тиімді бөлуді қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Бухгалтер, экономист, заңгер мамандарының лауазымдары мен басқа қызметшілер және "Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының басқа жұмыскерлерінің біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген) бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған.
3. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде нақты ұйымдық-техникалық жағдайларда тиісті лауазымға тән жұмыстардың тізбесін нақтылауға жол беріледі және жұмыскерлерді қажетті арнайы даярлауға қойылатын талаптар белгіленеді.
4. Біліктілік сипаттамаларын Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі әзірледі.
2-тарау. Басшылар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Ақпараттық-есептеу орталығының директоры
5. Лауазымдық міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпорынның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын шешімдердің орындалуын, кәсіпорынның теңгеріміндегі мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз етеді;
өз құзыреті шегінде әкімшілік мәселелерді шешеді және "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны қызметінің нәтижелерін қамтамасыз етеді, орынбасарларымен, құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен және Филиалдардың директорларымен өзара іс-қимыл жасай отырып, өз міндеттерін дербес орындайды;
кәсіпорын қызметінің саясатын, стратегиясын және оларды іске асыру тетігін айқындайды;
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бөгде ұйымдар үшін жұмыстарды орындауға арналған шарттарға және техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес ақпаратты өңдеу және есептеу жұмыстарын жүргізу жоспарлары мен графиктерін әзірлеуді басқарады;
ұйымдармен немесе заңды тұлғалармен шарттар жасасады, мәмілелер, операциялар жасайды, өкімдер, бұйрықтар шығарады, іскерлік кездесулерде кәсіпорынның мүддесін білдіреді;
барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, олардың қызметін жаңашылдықтар мен нарықтық жағдайдың өзгеруіне тез жауап беретін тауарлар мен қызметтердің икемді және ұтқыр өндірісін дамыту мен жетілдіруге бағыттайды;
отандық және шетелдік нарықты бағындыру мақсатында кәсіпорын жұмысының тиімділігін арттыруды, өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді сатудың өсуін, пайданы ұлғайтуды, өндірілетін өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, олардың мемлекеттік стандарттар мен жоғары дамыған елдер мен үздік компаниялардың стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз етеді;
өндірісті және ұйымды заманауи ақпараттық технологиялармен басқаруды қамтамасыз ету мақсатында ақпараттық қызметтер нарығын зерделеуді және талдауды жүргізеді;
кәсіпорынның мемлекеттік бюджет, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, банктерді қоса алғанда, өнім берушілер, тапсырыс берушілер мен кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (келісімшарттарын), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарлар көрсеткіштерін орындауды қамтамасыз етеді;
жаңа техника мен технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының қолданыстағы ғылыми негізделген нормативтерін пайдалану, өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) техникалық деңгейі мен сапасын арттыру, өндірісті қарқындатуды, еңбек өнімділігін, экономикалық тиімділікті арттыру, өндірістік резервтерді ұтымды пайдалану және ресурстардың барлық түрлерін үнемді жұмсау мақсатында нарық конъюнктурасы мен озық тәжірибені (отандық және шетелдік) зерделеу негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастырады;
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпаратты механикаландырылған және автоматтандырылған өңдеу, өндірістік және ғылыми-зерттеу сипатындағы инженерлік, экономикалық міндеттерді шешу үшін есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдары жүйесін құру, қызмет көрсету, дамыту және ақпараттық қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастырады;
электрондық-есептеу жабдығының негізгі құрамын таңдауды жүзеге асырады, оның негіздемесін жүргізеді, ақпарат жинаудың нысандары мен әдістерін айқындайды, есептеу техникасы құралдарымен ақпаратты өңдеудің міндеттері мен технологиялық процестері бойынша ақпаратты өңдеудің технологиялық схемаларын әзірлеуді және ұйымның тиісті бөлімшелерімен келісуді қамтамасыз етеді;
деректер базасының құрылымын және оларға қол жеткізу тетіктерін жобалауға, жүйе деректерімен жұмыс регламентін әзірлеуге және қамтамасыз етуге, ақпараттық-талдау жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін ықтимал ақпарат көздерін зерделеуге, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық қауіпсіздік саясатына сәйкес жүйені қорғауды қамтамасыз етуді жоспарлауға басшылықты жүзеге асырады;
кәсіпорынды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастыру жөнінде шаралар қабылдайды;
басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерінің үйлесуін, өндірістік мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз етеді;
ұйымның ақпараттық-есептеу жүйесін құру және дамыту үшін бағдарламалық-аппараттық құралдарды, әдістемелік базаны пайдалануға, сондай-ақ еңбек тиімділігін арттыру мақсатында есептеу техникасы құралдарын енгізу бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды әзірлеуге ұйымның нормативтері мен стандарттарын әзірлеуге және дамытуға "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының қатысуын ұйымдастырады;
жергілікті есептеу желілерінің есептеу, аппараттық құралдарына және коммуникациялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді, есептеу құралдарының жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етілуін, аспаптық және қолданбалы бағдарламалық құралдарды сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
профилактикалық жұмыстарды жүргізуді, есептеу техникасы құралдарын пайдалану процесінде туындайтын ақауларды жоюды ұйымдастырады;
стандартты бағдарламалардың кітапханасын сақтауды және қызмет көрсетуді, машиналық жеткізгіштерді сақтау және пайдалану тәртібін сақтауды, жарамсыз болған жағдайда оларды уақтылы ауыстыруды қамтамасыз етеді;
бөлімшелер мен орындаушылардың тиімді жүктемесін анықтайды, ақпараттың түсу барысын, міндеттерді шешу графиктері мен регламенттерінің сақталуын және белгіленген мерзімде жұмыстардың орындалуын, жұмыстардың орындалу сапасын бақылауды қамтамасыз етеді;
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының техникалық базасын жаңартуды және ақпараттық қызмет көрсетуін, өндірістік және шаруашылық қызметті басқарудың ақпараттық-есептеу жүйелерін дамыту шеңберінде ақпаратты өңдеудің қазіргі заманғы әдістері мен құралдарын енгізуді қамтамасыз етеді;
қолданбалы бағдарламалық қосымшаларды пайдаланушыларды оқытуды ұйымдастыруға және жүргізуге, ұйым қызметкерлерін үздіксіз оқытудың автоматтандырылған жүйесін жобалауға және әзірлеуге қатысады;
әлеуметтік әріптестік қағидаттары негізінде ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді, жұмыскерлердің еңбекке деген уәждемесін, бастамасын және белсенділігін дамытуға ықпал етеді;
оған Қазақстан Республикасының заңнамасымен берілген құқықтар шегінде кәсіпорынның қаржы-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді шешеді, лауазымды тұлғаларға: директордың орынбасарларына, филиалдардың директорларына, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелерге қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді тапсырады;
кәсіпорын қызметінде және оның шаруашылық-экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда заңдылықтың сақталуын, қаржылық басқару және нарықтық жағдайларда жұмыс істеу, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу, бизнестің (кәсіпкерлік қызметтің) ауқымын қолдау және кеңейту мақсатында кәсіпорынның инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз ету үшін құқықтық құралдарды пайдалануды қамтамасыз етеді;
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны қызметкерлерінің еңбегін оның қауіпсіздігі мен ұтымды ұйымдастыру талаптарына сәйкес ұйымдастырады, еңбек және қаржы тәртібінің сақталуын бақылайды;
сотта, төрелікте, мемлекеттік органдарда және ұйымдарда кәсіпорынның мүліктік және мүліктік емес мүдделерін қорғайды және білдіреді.

6. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан (далее – Конституция);
Трудовой кодекс;
Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан (далее – Административный процедурно-процессуальный кодекс);
Закон Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон "О государственной статистике");
Закон Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон "О государственном имуществе");
Закон Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах");
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон "О противодействии коррупции");
нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности Республики Казахстан в целом;
перспективы, стратегию, приоритеты технического, экономического и социального развития предприятия;
методические материалы органов, касающиеся деятельности предприятия;
рынок информационных услуг, профиль, специализацию и перспективы развития организации, средства сбора, передачи и обработки информации, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы основного и комплектующего оборудования, порядок его технической эксплуатации;
основы учета и финансового анализа, схемы кредитования;
производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, технологию производства продукции предприятия;
налоговое законодательство;
порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности предприятия;
современные методы хозяйствования и управления предприятием;
стратегическое планирование;
рынок – внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей;
систему экономических индикаторов, позволяющих предприятию определять свое положение на рынке и разрабатывать программы выхода на новые рынки сбыта;
практический маркетинг, технику рекламы, управление продажами, научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт;
опыт в соответствующем виде деятельности и опыте деятельности лучших аналогичных организаций;
порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров;
управление экономикой и финансами предприятия;
организацию производства и труда;
технологию механизированной и автоматизированной обработки информации и проведения вычислительных работ;
сетевые технологии применения средств вычислительной техники и телекоммуникаций;
виды технических носителей информации, порядок их хранения и эксплуатации;
основы проектирования механизированной обработки информации;
порядок разработки планов работы республиканского государственного предприятия на праве хозяйственной деятельности "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" и ее подразделений, графиков работы оборудования, регламентов решения задач;
организацию разработки нормативно-методической базы информационно-вычислительных систем;
методы расчета объемов выполняемых работ, организацию ремонтного обслуживания оборудования;
порядок заключения договоров по оказанию информационных услуг и оформления технической документации;
законодательство о защите информации, перспективы и направления развития средств вычислительной техники;
порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.

6. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (бұдан әрі – Конституция);
Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (бұдан әрі – Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекс);
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Мемлекеттік статистика туралы" Заң);
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Мемлекеттік мүлік туралы" Заң);
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заң);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін, экономиканы және Қазақстан Республикасы экономикалық қызметінің тиісті түрін дамытудың басым бағыттарын айқындайтын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін;
кәсіпорынның техникалық, экономикалық және әлеуметтік даму перспективаларын, стратегиясын, басымдықтарын;
кәсіпорын қызметіне қатысты органдардың әдістемелік материалдарын;
ақпараттық қызметтер нарығын, ұйымның бейінін, мамандануы және даму перспективаларын, ақпаратты жинау, беру және өңдеу құралдарын, негізгі және жиынтықтаушы жабдықтың техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерді, мақсаты мен жұмыс режимдерін, оны техникалық пайдалану тәртібін;
есепке алу және қаржылық талдау негіздерін, кредит беру схемаларын;
кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстарын, кәсіпорын өнімдерін өндіру технологиясын;
салық заңнамасын;
кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібін;
кәсіпорынды жүргізу мен басқарудың заманауи әдістерін;
стратегиялық жоспарлауды;
нарықты – сыртқы және ішкі (өз секторын және онымен өзара байланыстыларды) конъюнктураны, бәсекелестерін, өнім берушілер мен тұтынушыларды;
кәсіпорынға өзінің нарықтағы жай-күйін айқындауға және жаңа өткізу нарығына шығу бағдарламасын әзірлеуге мүмкіндік беретін экономикалық индикаторлар жүйесін;
практикалық маркетингті, жарнама техникасын, сатуды басқаруды, ғылыми-техникалық жетістіктерді және озық отандық және шетелдік тәжірибені;
қызметтің тиісті түріндегі тәжірибені және осыған ұқсас үздік ұйымдар қызметінің тәжірибесін;
шаруашылық және қаржылық шарттар жасау және оларды орындау тәртібін;
кәсіпорынның экономикасы мен қаржысын басқаруды;
өндірісті және еңбекті ұйымдастыруды;
ақпаратты механикаландырылған және автоматтандырылған өңдеу және есептеу жұмыстарын жүргізу технологиясын;
есептеу техникасы мен телекоммуникация құралдарын қолданудың желілік технологияларын;
ақпаратты техникалық жеткізгіштердің түрлерін, оларды сақтау және пайдалану тәртібін;
ақпаратты механикалық өңдеуді жобалау негіздерін;
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының және оның бөлімшелерінің жұмыс жоспарларын, жабдықтардың жұмыс графиктерін, міндеттерді шешу регламенттерін әзірлеу тәртібін;
ақпараттық-есептеу жүйелерінің нормативтік-әдістемелік базасын әзірлеуді ұйымдастыруды;
орындалатын жұмыстардың көлемін есептеу әдістерін, жабдыққа жөндеу қызметін көрсетуді ұйымдастыруды;
ақпараттық қызметтер көрсету жөніндегі шарттарды жасасу және техникалық құжаттаманы ресімдеу тәртібін;
ақпаратты қорғау туралы заңнама, есептеу техникасы құралдарын дамытудың перспективалары мен бағыттарын;
салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасауды, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібін;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігінің талаптарын білуі міндетті.

7. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: социальные науки, бизнес, управление и право, информационно-коммуникационные технологии;
стаж работы на руководящих должностях не менее пяти лет.
Параграф 2. Заместитель директора Информационно-вычислительного центра
8. Должностные обязанности:
участвует в работе конкурсных комиссии для выполнения процедуры проведения государственных закупок способом конкурса (аукциона), предусмотренным Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
от имени предприятия подписывает договоры предприятия, в рамках своей компетенции;
осуществляет руководство по разработке, развитию и внедрению информационно-статистических систем и информационному обеспечению статистики;
осуществляет контроль и руководство по вопросам администрирования и сопровождения информационно-статистических и телекоммуникационных систем;
обеспечивает контроль функционирования информационных систем, внедрения современных информационных технологий обработки данных статистической формы;
осуществляет мониторинг и контролирует выполнение работ по договорам модернизации и сопровождения информационных систем;
обеспечивает контроль над совершенствованием технологии защиты статистической информации, доступа к базам данных;
от имени предприятия участвует в разработке политики информатизации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
осуществляет контроль и курирует деятельность филиалов предприятия;
обеспечивает и контролирует сбор, обработку первичных статистических данных, представленных территориальными подразделениями статистики и респондентами, полученных при общегосударственных статистических наблюдениях и национальных переписях, и их хранение в электронном виде;
обеспечивает контроль развития поддержки пользователей услуг предприятия и его филиалов;
осуществляет контроль над работой по техническому обслуживанию и функционированию сети передачи данных.
9. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон "О государственной статистике";
Закон "О государственном имуществе";
Закон "О государственных услугах";
Закон "О противодействии коррупции";
нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности Республики Казахстан в целом;
перспективы, стратегию, приоритеты технического, экономического и социального развития предприятия;
методические материалы органов, касающиеся деятельности предприятия;
профиль, специализацию и особенности структуры предприятия;
производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия;
технологию производства продукции предприятия;
налоговое законодательство;
порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности предприятия;
стратегическое планирование;
систему экономических индикаторов, позволяющих предприятию определять свое положение на рынке и разрабатывать программы выхода на новые рынки сбыта;
практический маркетинг, технику рекламы, управление продажами, научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный;
опыт в соответствующем виде деятельности и опыте деятельности лучших аналогичных организаций;
порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров;
организацию производства и труда;
порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.

7. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
басшылық лауазымдарындағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
2-параграф. Ақпараттық-есептеу орталығы директорының орынбасары
8. Лауазымдық міндеттері:
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу рәсімін орындау үшін конкурстық комиссияның жұмысына қатысады;
кәсіпорын атынан өз құзыреті шеңберінде кәсіпорын шарттарына қол қояды;
ақпараттық-статистикалық жүйелерді әзірлеу, дамыту мен енгізу және статистиканы ақпараттық қамтамасыз ету бойынша басшылықты жүзеге асырады;
ақпараттық-статистикалық және телекоммуникациялық жүйелерді әкімшілендіру және сүйемелдеу мәселелері бойынша бақылауды және басшылықты жүзеге асырады;
ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін, статистикалық нысанның деректерін өңдеудің қазіргі заманғы ақпараттық технологияларын енгізуді бақылауды қамтамасыз етеді;
жаңғырту және ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу шарттары бойынша жұмыстардың орындалуына мониторинг жүргізеді және бақылайды;
статистикалық ақпаратты қорғау технологиясын жетілдіруді, деректер базасына қол жеткізуді бақылауды қамтамасыз етеді;
кәсіпорын атынан Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ақпараттандыру саясатын әзірлеуге қатысады;
кәсіпорын филиалдарының қызметіне бақылау жасайды және жетекшілік етеді;
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар мен ұлттық санақтар кезінде алынған, аумақтық статистика бөлімшелері мен респонденттер ұсынған алғашқы статистикалық деректерді жинауды, өңдеуді және оларды электрондық түрде сақтауды қамтамасыз етеді және бақылайды;
кәсіпорын мен оның филиалдарының қызметтерін пайдаланушыларды қолдауды дамытуды бақылауды қамтамасыз етеді;
деректерді беру желісіне техникалық қызмет көрсету және оның жұмыс істеуі жөніндегі жұмысты бақылауды жүзеге асырады.
9. Мыналарды:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Мемлекеттік статистика туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін, тұтастай алғанда Қазақстан Республикасының экономикасын және экономикалық қызметінің тиісті түрін дамытудың басым бағыттарын айқындайтын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін;
кәсіпорынның техникалық, экономикалық және әлеуметтік даму перспективаларын, стратегиясын, басымдықтарын;
кәсіпорын қызметіне қатысты органдардың әдістемелік материалдарын;
кәсіпорынның бейінін, мамандануын және құрылымының ерекшеліктерін;
кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстарын;
кәсіпорын өнімдерін өндіру технологиясын;
салық заңнамасын;
кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібін;
стратегиялық жоспарлауды;
кәсіпорынға өзінің нарықтағы жағдайын анықтауға және жаңа нарықтарға шығу бағдарламаларын жасауға мүмкіндік беретін экономикалық индикаторлар жүйесін;
практикалық маркетингті, жарнама техникасын, сатуды басқаруды, ғылыми-техникалық жетістіктерді және отандық пен шетелдік озық тәжірибені;
қызметтің тиісті түріндегі тәжірибені және ұқсас үздік ұйымдар қызметінің тәжірибесін;
шаруашылық және қаржы шарттарын жасасу және оларды орындау тәртібін;
өндірісті және еңбекті ұйымдастыруды;
салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу мен жасасуды және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібін;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігінің талаптарын білуі міндетті.

10. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: социальные науки, бизнес, управление и право, информационно-коммуникационные технологии;
стаж работы на руководящих должностях не менее пяти лет.
Параграф 3. Руководитель административно-управленческого персонала
11. Должностные обязанности:
исполняет свои обязанности в пределах своей компетенции под общим руководством директора предприятия и во взаимодействии с должностными лицами и руководителями структурных подразделений;
организует управление формированием, использованием и развитием персонала предприятия на основе максимальной реализации трудового потенциала каждого работника;
возглавляет работу по формированию кадровой политики, определению ее основных направлений в соответствии со стратегией развития предприятия и мер по ее реализации;
определяет направления работы по созданию благоприятного социально-психологического климата в коллективе, стимулированию и развитию форм участия работников в управлении производством, условий для утверждения здорового образа жизни, повышения содержательности использования свободного времени персонала в целях повышения их трудовой отдачи;
обеспечивает организацию и координацию проведения исследований по созданию нормативно-методической базы управления персоналом, изучению и обобщению передового опыта в области нормирования и организации труда, оценки персонала, профессионального отбора и профессиональной ориентации, профессиональной адаптации, внедрение методических и нормативных разработок в практику;
контролирует соблюдение норм законодательства о труде в работе с персоналом;
консультирует руководство предприятия и его филиалов, а также руководителей структурных подразделений по всем вопросам, связанным с персоналом;
обеспечивает постоянное совершенствование процессов управления персоналом организации на основе внедрения социально-экономических и социально-психологических методов управления, передовых технологий кадровой работы, создания и ведения банка данных персонала, стандартизации и унификации кадровой документации, применения средств вычислительной техники, коммуникаций и связи;
осуществляет методическое руководство и координацию деятельности структурных подразделений предприятия, обеспечивающих управление персоналом;
организует решение юридических и кадровых вопросов, переподготовку и повышение квалификации кадров, создание кадрового потенциала на перспективу;
организует и проводит дисциплинарные заседания;
решает вопросы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности предприятия;
осуществляет организацию и контроль работы единой системы документооборота и архива на предприятии;
осуществляет контроль за исполнением документов, планов мероприятий, протокольных поручений директора предприятия со сроками;
обеспечивает подготовку справочной информации, докладов, презентаций, а также аналитической и справочной информации;
обеспечивает контроль и организацию подготовки и проведения коллегии предприятия, оперативных совещаний, а также взаимодействие с Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по вопросам коллегии;
организует взаимодействие предприятия с организациями (общественные организаций, СМИ), в том числе в части проведения семинаров и участия работников предприятия в культурно-массовых мероприятиях города;
принимает участие в рассмотрении жалоб, поступающих от физических и юридических лиц, в том числе работников предприятия и решает конфликтные ситуации;
участвует в работе конкурсных комиссии для выполнения процедуры проведения государственных закупок способом конкурса (аукциона), предусмотренным Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
от имени предприятия подписывает расходные договоры предприятия, в рамках своей компетенции.

10. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
басшылық лауазымдарындағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
3-параграф. Әкімшілік-басқару персоналының басшысы
11. Лауазымдық міндеттері:
кәсіпорын директорының жалпы басшылығымен және лауазымды тұлғалармен және құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен өзара іс-қимыл жасай отырып, өзінің құзыреті шегінде өз міндеттерін орындайды;
әрбір қызметкердің еңбек әлеуетін барынша іске асыру негізінде кәсіпорын персоналын қалыптастыруды, пайдалануды және дамытуды басқаруды ұйымдастырады;
кадрлық саясатты қалыптастыру, кәсіпорынның даму стратегиясына сәйкес оның негізгі бағыттарын анықтау және оны іске асыру бойынша жұмыстарды басқарады;
ұжымда қолайлы әлеуметтік-психологиялық ахуал жасау, өндірісті басқаруға қызметкерлердің қатысу нысандарын ынталандыру және дамыту, салауатты өмір салтын бекіту үшін жағдайлар жасау, қызметкерлердің еңбек қайтарымын арттыру мақсатында олардың бос уақытын пайдаланудың мазмұндылығын арттыру жөніндегі жұмыс бағыттарын айқындайды;
персоналды басқарудың нормативтік-әдістемелік базасын құру, еңбекті нормалау және ұйымдастыру, персоналды бағалау, кәсіби іріктеу және кәсіби бағдарлау, кәсіби бейімдеу саласындағы озық тәжірибені зерделеу және қорыту бойынша зерттеулер жүргізуді ұйымдастыруды және үйлестіруді, әдістемелік және нормативтік әзірлемелерді практикаға енгізуді қамтамасыз етеді;
персоналмен жұмыс істеуде еңбек туралы заңнама нормаларының сақталуын бақылайды;
кәсіпорын мен оның филиалдарының басшылығына, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелердің басшыларына персоналға қатысты барлық мәселелер бойынша консультация береді;
басқарудың әлеуметтік-экономикалық және әлеуметтік-психологиялық әдістерін, кадр жұмысының озық технологияларын енгізу, персоналдың деректер банкін құру және жүргізу, кадр құжаттамасын стандарттау және біріздендіру, есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдарын қолдану негізінде ұйымның персоналды басқару процестерін тұрақты жетілдіруді қамтамасыз етеді;
кәсіпорынның персоналды басқаруды қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне әдістемелік басшылықты және үйлестіруді жүзеге асырады;
заң және кадр мәселелерін шешуді, кадрларды қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды, перспективада кадр әлеуетін құруды ұйымдастырады;
тәртіптік отырыстарды ұйымдастырады және өткізеді;
кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді шешеді;
кәсіпорындағы құжатайналымы мен архивтің бірыңғай жүйесінің жұмысын ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асырады;
құжаттардың, іс-шаралар жоспарларының, кәсіпорын директорының хаттамалық тапсырмаларының уақтылы орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
анықтамалық ақпаратты, баяндамаларды, тұсаукесерлерді, сондай-ақ талдамалық және анықтамалық ақпаратты дайындауды қамтамасыз етеді;
кәсіпорын алқасын, жедел жиналыстарды дайындау мен өткізуді бақылауды және ұйымдастыруды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросымен алқа мәселелері бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
кәсіпорынның ұйымдармен (қоғамдық ұйымдар, БАҚ), оның ішінде семинарлар өткізу және кәсіпорын қызметкерлерінің қаланың мәдени-бұқаралық іс-шараларына қатысуы бөлігінде өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
жеке және заңды тұлғалардан, соның ішінде кәсіпорын қызметкерлерінен келіп түсетін шағымдарды қарауға қатысады және жанжалды жағдайларды шешеді;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу рәсімін орындау үшін конкурстық комиссияның жұмысына қатысады;
кәсіпорын атынан өз құзыреті шегінде кәсіпорынның шығыс шарттарына қол қояды.

12. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон "О государственной статистике";
Закон "О государственном имуществе;
Закон "О государственных услугах";
Закон "О противодействии коррупции";
нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности Республики Казахстан в целом;
основы теории управления персоналом и его мотивации;
порядок заключения трудовых договоров и регулирования трудовых споров;
формы и системы оплаты труда, его стимулирования, методы оценки работников и результатов их труда, передовые технологии кадровой работы;
основы технологии производства, экономику и организацию производства;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
13. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: социальные науки, бизнес, управление и право;
стаж работы на руководящих должностях не менее пяти лет.
Параграф 4. Директор филиала Информационно-вычислительного центра
14. Должностные обязанности:
в пределах своих полномочий руководит в соответствии с законодательством Республики Казахстан производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью филиала предприятия, обеспечивает исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества филиала предприятия, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты его деятельности;
определяет политику, стратегию деятельности филиала предприятия и механизм их реализации;
заключает договора, на основании доверенности директора предприятия с организациями или юридическими лицами;
представляет филиал предприятия на деловых встречах в пределах своей компетенции;
осуществляет подбор кадров, обеспечивает повышение профессиональной подготовки кадров филиала;
исполняет свои обязанности под общим руководством директора предприятия и во взаимодействии с должностными лицами, руководителями структурных подразделений предприятия;
поручает ведение отдельных направлений деятельности должностным лицам, а также функциональных и производственных подразделений;
обеспечивает соблюдение законности в деятельности филиала предприятия.
15. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон "О государственной статистике";
Закон "О государственном имуществе";
Закон "О государственных услугах";
Закон "О противодействии коррупции";
нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность предприятия, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности Республики Казахстан в целом:
перспективы, стратегию, приоритеты технического, экономического и социального развития предприятия;
методические материалы органов, касающиеся деятельности предприятия;
профиль, специализацию и особенности структуры предприятия;
основы учета и финансового анализа, схемы кредитования;
производственные мощности и кадровые ресурсы предприятия, технологию производства продукции предприятия;
налоговое законодательство;
современные методы хозяйствования и управления предприятием;
стратегическое планирование;
порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.

12. Мыналарды:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Мемлекеттік статистика туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін, тұтастай алғанда Қазақстан Республикасының экономикасын және экономикалық қызметінің тиісті түрін дамытудың басым бағыттарын айқындайтын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін;
персоналды басқару және оны ынталандыру теориясының негіздерін;
еңбек шарттарын жасасу және еңбек дауларын реттеу тәртібін;
еңбекке ақы төлеу, оны ынталандыру нысандары мен жүйелерін, қызметкерлерді және олардың еңбегінің нәтижелерін бағалау әдістерін, кадр жұмысының озық технологияларын;
өндіріс технологиясының негіздерін, экономика және өндірісті ұйымдастыруды;
ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі міндетті.
13. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық;
басшылық лауазымдарындағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
4-параграф. Ақпараттық-есептеу орталығы филиалының директоры
14. Лауазымдық міндеттері:
өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпорын филиалының өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын шешімдердің орындалуын, кәсіпорын филиалының теңгеріміндегі мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз етеді;
кәсіпорын филиалының саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін анықтайды;
кәсіпорын директорының сенімхаты негізінде ұйымдармен немесе заңды тұлғалармен шарттар жасасады;
өз құзыреті шегінде іскерлік кездесулерде кәсіпорын филиалының мүддесін білдіреді;
кадрларды іріктеуді жүзеге асырады, филиал кадрларының кәсіби даярлығын арттыруды қамтамасыз етеді;
кәсіпорын директорының жалпы басшылығымен және лауазымды тұлғалармен, кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің басшыларымен өзара іс-қимыл жасай отырып, өз міндеттерін орындайды.;
қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді лауазымды тұлғаларға, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелерге тапсырады;
кәсіпорын филиалының қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді.
15. Мыналарды:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Мемлекеттік статистика туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін, тұтастай алғанда Қазақстан Республикасының экономикасын және экономикалық қызметінің тиісті түрін дамытудың басым бағыттарын айқындайтын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін:
кәсіпорынның техникалық, экономикалық және әлеуметтік даму перспективаларын, стратегиясын, басымдықтарын;
кәсіпорын қызметіне қатысты органдардың әдістемелік материалдарын;
кәсіпорынның бейінін, мамандануын және құрылымының ерекшеліктерін;
есепке алу және қаржылық талдау негіздерін, кредит беру схемаларын;
кәсіпорынның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстарын, кәсіпорын өнімін өндіру технологиясын;
салық заңнамасын;
кәсіпорын шаруашылығын жүргізу мен басқарудың заманауи әдістерін;
стратегиялық жоспарлауды;
салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу мен жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібін;
ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі міндетті.

16. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: социальные науки, бизнес, управление и право или информационно-коммуникационные технологии;
стаж работы на руководящих должностях не менее трех лет.
Параграф 5. Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей
17. Должностные обязанности:
осуществляет общее руководство деятельностью отдела, методологическое обеспечение по вопросам подготовки и проведения национальных переписей;
обеспечивает выполнение подготовительных мероприятий по организации массово-разъяснительной работы по проведению национальных переписей;
принимает участие в проведении национальных переписей;
обеспечивает актуализацию картографического материала, отбор и обучение переписного персонала;
координирует и обеспечивает работу инструкторов по подготовке и проведению национальных переписей;
обеспечивает полноту охвата национальных переписей;
организует освещение проведения национальных переписей в средствах массовой информации;
обеспечивает составление организационного и календарного планов работ проведения национальных переписей, выполнения мероприятий по повышению их эффективности;
обеспечивает своевременное составление информации и отчетности по проведению национальных переписей, выполнение плановых заданий и работ;
вносит предложения о поощрении работников и наложении дисциплинарных взысканий;
соблюдает принцип конфиденциальности полученных информационных и отчетных данных;
обеспечивает соблюдение подчиненными ему работниками правил внутреннего трудового распорядка, безопасности и охраны труда.
18. Должен знать:
Конституцию;
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон "О государственной статистике";
Закон "О государственном имуществе";
Закон "О государственных услугах";
Закон "О противодействии коррупции";
основы трудового законодательства;
правила и сроки проведения национальных переписей;
методологический инструментарий по проведению национальных переписей, в том числе инструкции по заполнению переписных листов;
порядок и сроки представления переписных листов;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
19. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство;
стаж работы по специальности не менее трех лет.

16. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
басшылық лауазымдарындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
5-параграф. Ұлттық санақтарға дайындық және өткізу бөлімінің басшысы
17. Лауазымдық міндеттері:
бөлім қызметіне жалпы басшылық етуді, ұлттық санақтарға дайындық және өткізу мәселелері бойынша әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
ұлттық санақтарды өткізу бойынша жаппай түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша дайындық іс-шараларын орындауды қамтамасыз етеді;
ұлттық санақтарды өткізуге қатысады;
картографиялық материалды өзектілендіруді, санақ персоналын іріктеу мен оқытуды қамтамасыз етеді;
ұлттық санақтарға дайындық және өткізу жөніндегі нұсқаушылардың жұмысын үйлестіреді және қамтамасыз етеді;
ұлттық санақтарды қамтудың толықтығын қамтамасыз етеді;
бұқаралық ақпарат құралдарында ұлттық санақтардың өткізілуін жариялауды ұйымдастырады;
ұлттық санақтарды жүргізу жұмыстарының ұйымдастыру және күнтізбелік жоспарларын жасауды, олардың тиімділігін арттыру бойынша іс-шараларды орындауды қамтамасыз етеді;
ұлттық санақтарды жүргізу, жоспарлы тапсырмаларды және жұмыстарды орындау бойынша ақпарат пен есептілікті уақтылы жасауды қамтамасыз етеді;
қызметкерлерді көтермелеу және тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстарды енгізеді;
алынған ақпараттық және есептік деректердің құпиялылығы қағидатын сақтайды;
өзінің қарамағындағы қызметкерлердің ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.
18. Мыналарды:
Конституцияны;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Мемлекеттік статистика туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ұлттық санақтарды жүргізу қағидасы мен мерзімдерін;
ұлттық санақтарды жүргізу жөніндегі әдіснамалық құралды, оның ішінде санақ парақтарын толтыру жөніндегі нұсқаулықты;
санақ парақтарын ұсыну тәртібі мен мерзімдерін;
ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі міндетті.
19. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы;
мамандығы бойынша үш жылдан кем емес жұмыс өтілі.

Глава 3. Должности специалистов
Параграф 1. Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей
20. Должностные обязанности:
осуществляет выполнение подготовительных мероприятий по организации массово-разъяснительной работы по проведению национальных переписей;
принимает участие в проведении национальных переписей;
проводит актуализацию картографического материала, отбор и обучение переписного персонала;
координирует и обеспечивает работу интервьюеров;
обеспечивает полноту охвата национальных переписей;
оказывает консультативную помощь по заполнению переписных листов;
организует освещение проведения национальных переписей в средствах массовой информации;
принимает участие в составлении организационного и календарного планов работ проведения национальных переписей, в выполнении мероприятий по повышению их эффективности;
осуществляет проверку правильности полученных данных;
соблюдает принцип конфиденциальности полученных информационных и отчетных данных.
21. Должен знать:
Конституцию;
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон "О государственной статистике";
Закон "О государственном имуществе";
Закон "О государственных услугах";
Закон "О противодействии коррупции";
основы трудового законодательства;
правила и сроки проведения национальных переписей;
методологический инструментарий по проведению национальных переписей, в том числе инструкции по заполнению переписных листов;
порядок и сроки представления переписных листов;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
22. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
23. Требования к квалификации с определением соответствующей категории:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее или послевузовское образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее или послевузовское образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей второй категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее или послевузовское образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет.
Глава 4. Алфавитный указатель должностей служащих

3-тарау. Мамандардың лауазымдары
1-параграф. Ұлттық санақтарға дайындық және өткізу жөніндегі нұсқаушы
20. Лауазымдық міндеттері:
ұлттық санақтарды өткізу бойынша жаппай түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша дайындық іс-шараларын орындауды жүзеге асырады;
ұлттық санақтарды өткізуге қатысады;
картографиялық материалды өзектілендіруді, санақ персоналын іріктеу мен оқытуды жүргізеді;
интервьюерлердің жұмысын үйлестіреді және қамтамасыз етеді;
ұлттық санақтарды қамтудың толықтығын қамтамасыз етеді;
санақ парақтарын толтыру бойынша консультативтік көмек көрсетеді;
бұқаралық ақпарат құралдарында ұлттық санақтардың өткізілуін жария етуді ұйымдастырады;
ұлттық санақтарды жүргізу жұмыстарының ұйымдастыру және күнтізбелік жоспарларын жасауға, олардың тиімділігін арттыру бойынша іс-шараларды орындауға қатысады;
алынған деректердің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады;
алынған ақпараттық және есептік деректердің құпиялылық қағидатын сақтайды.
21. Мыналарды:
Конституцияны;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Мемлекеттік статистика туралы" Заңды;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңды;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ұлттық санақтарды жүргізу қағидасы мен мерзімдерін;
ұлттық санақтарды жүргізу бойынша әдіснамалық құралдарды, оның ішінде санақ парақтарын толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды;
санақ парақтарын ұсынудың тәртібі мен мерзімдерін;
ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі міндетті.
22. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы, көрсетілетін қызметтер немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
23. Тиісті санатын айқындаумен біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық – коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы, көрсетілетін қызметтер мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім және бірінші санаттағы санақтарға дайындық және өткізу жөніндегі нұсқаушы лауазымында кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық – коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы, көрсетілетін қызметтер мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім және екінші санаттағы санақтарға дайындық және өткізу жөніндегі нұсқаушы лауазымында кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде төрт жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық – коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы, көрсетілетін қызметтер мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім және санақтарға дайындық және өткізу жөніндегі санаты жоқ нұсқаушы лауазымында кемінде бір жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі.
4 тарау. Қызметшілер лауазымдарының әліпбилік көрсеткіші

24. Алфавитный указатель должностей служащих приведен в приложении к типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей и специалистов организаций в сфере государственной статистической деятельности.
Приложение
к типовым квалификационным
характеристикам должностей
руководителей и специалистов
организаций в сфере
государственной
статистической деятельности
Алфавитный указатель должностей служащих
№ п/п
Наименование должности
Параграф
(§)
Глава I. Общие положения
-

24. Қызметшілер лауазымдарының әліпбилік көрсеткіші мемлекеттік статистикалық қызмет саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына қосымшада келтірілген.
Мемлекеттік статистикалық
қызмет саласындағы
ұйымдардың басшылары мен
мамандары лауазымдарының
үлгілік біліктілік
сипаттамаларына қосымша
Қызметшілер лауазымдарының әліпбилік көрсеткіші
№ р/с
Лауазымның атауы
Параграф
(§)
1-тарау. Жалпы ережелер
-

Глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей
-
1.
Директор Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан"
§ 1
2.
Заместитель директора Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан"
§ 2
3.
Руководитель административно-управленческого
персонала Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан"
§ 3
4.
Директор филиала Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан"
§ 4
5.
Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей территориальных подразделений, находящихся в ведении Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
§ 5
Глава 3. Должности специалистов
-
1.
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей территориальных подразделений, находящихся в ведении Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
§ 1
Глава 4. Алфавитный указатель должностей служащих
-

2-тарау. Басшылар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
-
1.
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры
§ 1
2.
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны директорының орынбасары
§ 2
3.
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының әкімшілік-басқару персоналының басшысы
§ 3
4.
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны филиалының директоры
§ 4
5.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының қарамағындағы аумақтық бөлімшелердің Ұлттық санақтарға дайындық және өткізу бөлімінің басшысы
§ 5
3-тарау. Мамандардың лауазымдары
-
1.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының қарамағындағы аумақтық бөлімшелердің Ұлттық санақтарға дайындық және өткізу жөніндегі нұсқаушы
§ 1
4-тарау. Қызметшілер лауазымдарының әліпбилік көрсеткіші
-