О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 января 2022 года № ҚР ДСМ-7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2022 года № 26700
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 января 2022 года
№ ҚР ДСМ-7
Перечень приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" утвержденных указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Туберкулезные организации размещаются в пригородной зоне или окраинных районах, по возможности в зеленых массивах, с соблюдением разрывов от селитебной территории.".

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 қаңтардағы № ҚР ДСМ-7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 ақпанда № 26700 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі      А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 28 қаңтардағы
№ ҚР ДСМ-7 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің, өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бұйрықтарының тізбесі
1. "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Туберкулез ұйымдары қала маңы аймағында немесе шеткері аудандарда, мүмкіндігінше жасыл алқаптарда, сеитебтік аумақтан алшақтықты сақтай отырып орналастырылады.".

2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, а также правил и периодичности их проведения, объема лабораторных и функциональных исследований, медицинских противопоказаний, перечня вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры и правил оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21443) следующие изменения и дополнения:
в Целевых группах лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, объеме лабораторных и функциональных исследований, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
строки, порядковые номера 1 и 2, изложить в следующей редакции:
"
1.
Работники объектов общественного питания
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Обследование на яйца гельминтов, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Через каждые 6 месяцев
2.
Работники пищевой промышленности и объектов продовольственной торговли, лица, занимающиеся перевозкой продовольственных товаров
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Через каждые 12 месяцев
";
в Правилах и периодичности проведения обязательных медицинских осмотров и оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров", утвержденных приложением 2 к указанному приказу:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Периодичность проведения периодических осмотров:
1) ежегодный периодический осмотр – 1 раз в год;
2) предсменное медицинское освидетельствование – в течении 1 часа перед началом рабочей смены;

2. "Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен мерзімділігін, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемін, медициналық қарсы көрсетілімдерді, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21443 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың нысаналы топтарында, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемінде:
реттік нөмірлері 1 және 2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
Қоғамдық тамақтану объектілерінің қызметкерлері
Флюорография
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Гельминт жұмыртқаларына, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әр 6 ай сайын
2.
Тамақ өнеркәсібі және азық-түлік сауда объектілерінің қызметкерлері, азық-түлік тауарларын тасымалдаумен айналысатын тұлғалар
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 12 ай сайын
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Міндетті медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидалары мен мерзімділігінде және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"11. Мерзімдік тексеріп-қарауларды өткізу кезеңділігі:
1) жыл сайынғы мерзімдік қарап-тексеру – жылына 1 рет;
2) ауысым алдындағы медициналық куәландыру – жұмыс ауысымы басталардан 1 сағат ішінде;

3) предрейсовый и послерейсовый медицинский осмотр – в течении 30 минут перед началом рейса, и в течение 30 минут после окончания рейса.";
дополнить пунктом 36-1 следующего содержания:
"36-1. Предсменные и послесменные осмотры проводятся согласно списка профессий, требующих предсменного медицинского освидетельствования и списка профессий, требующих предрейсового и послерейсового медицинского осмотра приведенных в таблицах 1 и 2 приложения 4-1 настоящих Правил.";
дополнить приложением 4-1 в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
Приложение к приказу
Приложение 4-1 к Правилам
и периодичности проведения
обязательных медицинских
осмотров и оказания
государственной услуги
"Прохождение предварительных
обязательных медицинских осмотров"
Таблица 1
Список профессий, требующих предсменного медицинского освидетельствования
Профессия
Периодичность осмотров
1
2
3
1.
аппаратчики технологических цехов (полимеризации, дистилляции, производства катализаторов, грануляции полипропилена, приготовления клеев)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
2.
аппаратчики-гидрометаллурги по разделению редкоземельных элементов, компрессорных установок
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
3.
бригада пассажирского поезда (начальник поезда, проводники, поездной электромеханик)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
4.
бригадиры и звеньевые добычных и проходческих бригад
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
5.
взрывники
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
6.
вулканизаторщики, обслуживающие сосуды, работающие под давлением
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
7.
водолазы
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
8.
дезактиваторщики, дозиметристы
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
9.
диспетчера организации воздушного и железнодорожного движения и метрополитена
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
10.
мастера аффинажного производства
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
11.
машинисты азотно-кислородной станции
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
12.
машинисты и помощники машиниста буровой установки
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
13.
машинисты и помощники машинистов башенных, козловых, мостовых, гусеничных, автомобильных, железнодорожных, портовых и плавающих кранов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
14.
машинисты и помощники машинистов локомотивов (электровозов, тепловозов, дизель - и электропоездов); работники локомотивных бригад: в том числе электропоездов метрополитена
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
15.
машинисты, помощники машинистов путевых машин, водители и помощники водителей дрезин, мотовозов, автомотрис и других специальных самоходных подвижных составов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
16.
машинисты добычных и проходческих комбайнов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
17.

3) рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеру – рейс басталардан 30 минут ішінде және рейс аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде.";
мынадай мазмұндағы 36-1-тармақпен толықтырылсын:
"36-1. Ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі қарап-тексерулер осы Қағидаларға 4-1-қосымшаның 1 және 2-кестелерінде келтірілген ауысым алдындағы медициналық куәландыруды талап ететін кәсіптер тізіміне және рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеруді талап ететін кәсіптер тізіміне сәйкес жүргізіледі.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакциядағы 4-1-қосымшамен толықтырылсын.
бұйрыққа қосымша
Міндетті медициналық қарап-
тексерулерді жүргізу
қағидалары мен мерзімділігі
және "Алдын ала міндетті
медициналық қарап-
тексерулерден өткізу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
4-1-қосымша
1-кесте
Ауысым алдындағы медициналық куәландыруды талап ететін кәсіптердің тізімі
Кәсіп
Қарап-тексеру кезеңділігі
1
2
3
1.
технологиялық цехтардың (полимеризация, дистилляция, катализаторлар өндірісі, полипропиленді түйіршіктеу, желім дайындау) аппаратшылары
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
2.
сирек кездесетін элементтерді бөлу, компрессорлық қондырғылар бойынша аппаратшылар-гидрометаллургтар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
3.
жолаушылар поезының бригадасы (поезд бастығы, жолсеріктер, поезд электрмеханигі)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
4.
өндіру және қазба жүргізу бригадаларының бригадирлері мен жетекшілері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
5.
жарушылар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
6.
қысыммен жұмыс істейтін түтіктерге қызмет көрсететін вулканизаторлар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
7.
сүңгуірлер
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
8.
дезактиваторлар, дозиметристер
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
9.
әуе және теміржол қозғалысы және метрополитен ұйымдарының диспетчерлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
10.
аффинаж өндірісі шеберлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
11.
азот-оттек станциясының машинистері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
12.
бұрғы қондырғылары машинистері мен машинист көмекшілері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
13.
мұнаралы, төрттағанды, көпір, шынжыр табанды, автомобиль, темір жол, порт және жүзу крандарының машинистері мен машинистердің көмекшілері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
14.
локомотивтер (электровоздар, тепловоздар, дизель және электр поездары) машинистері мен машинистердің көмекшілері; локомотивтік бригадалардың, оның ішінде метрополитен электропоездарының жұмыскерлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
15.
жол машиналарының машинистері және машинисттің көмекшілері, дрезина, мотовоздар, автомотристер және оның ішінде арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамның жүргізушілері және жүргізушілердің көмекшілері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
16.
өндіру және қазба жүргізу комбайндарының машинистері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
17.

машинисты, операторы котельных (котлы с рабочим давлением более 0,07 мегапаскаль - 0,7 килограмм-сила на квадратный сантиметр)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
18.
машинисты подъемов, помощники машинистов экскаваторов, мачтовых подъемников, шприц машины, операторы компрессорных установок, наполнители кислородных баллонов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
19.
начальники вахты шлюза, отрядов контролеров, старшие контролеры и контролеры, специалисты-водители уголовно-исполнительной системы
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
20.
операторы по подземному ремонту скважин и с правом ведения буровых работ, добычи, поддержания пластового давления, подготовки и перекачки нефти, старшие мастера реакторной установки, спецводоочистки
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
21.
персонал бригады в период подготовки к работе исследовательского атомного реактора, работы и остановки реактора (главный инженер проекта, начальник смены, инженер управления, инженер физик, инженер технолог, инженер по контрольно-измерительным приборам, инженер системы управления защитой, инженер электрик, дежурные механик, электрик, слесарь-ремонтник и дозиметрист, стажеры всех профессий, в том числе профессии, участвующие в работе)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
22.
персонал обслуживающий действующие электроустановки с напряжением 220 Вольт и выше, производящий в них оперативные переключения и выполняющий наладочные, монтажные работы и высоковольтные испытания в этих электроустановках
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
23.
руководители, специалисты и рабочие, непосредственно выполняющие работы с ядерноопасными делящимися материалами на ядерноопасных участках
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
24.
сменные мастера азотно-кислородной станции, спецводоочистки
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
25.
стволовые и рукоятчики людских подъемов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
26.
стрелки (работники ведомственной сторожевой охраны), которым разрешено ношение огнестрельного оружия и его применение
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
27.
экипажи воздушных судов (пилоты, бортинженеры, бортпроводники) бортмеханики, бортрадисты, штурманы, бортоператоры, бортпроводники, пилоты – любители)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
28.
работники аэропортов, выполняющие работы по обслуживанию воздушных судов, аэродромов и авиапассажиров (служба авиационной безопасности, инженерно-авиационная служба, аэродромная служба, служба организации пассажирских и грузовых перевозок, служба авиагорючесмазочных материалов, диспетчерская служба аэропорта)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
29.
экипажи речных и морских судов (капитаны и их помощники, штурманы, механики, матросы, мотористы, электрики, радиоспециалисты)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
30.
работники, выполняющие все виды подземных работ метрополитена в ходе строительства и в период его эксплуатации (машинисты проходческих комбайнов метрополитенов, горный мастер, горнорабочий, проходчик, рабочие по обслуживанию эскалаторов, стволовые и рукоятчики людских подъемов, монтеры пути, радиоспециалисты)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
31.
осмотрщики вагонов, регулировщики скорости движения вагонов, составители и помощники составителя поездов, литейщики, шахтеры
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
Таблица 2
Список профессий, требующих предрейсового и послерейсового медицинского осмотра
Профессия
Периодичность осмотров
1
2
3
1
водители транспортных средств, работающие на маршрутах регулярных и нерегулярных перевозок пассажиров, багажа, грузов, в том числе опасных грузов

қазандықтар машинистері, операторлары (жұмыс қысымы 0,07 мегапаскаль - бір шаршы сантиметрге 0,7 килограмм-күш болатын қазандықтар)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
18.
көтергіштердің машинистері, экскаваторлардың, діңгекті көтергіштердің, шприцмашиналардың машинистерінің көмекшілері, компрессорлық қондырғылардың операторлары, оттегі баллондарын толтырушылар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
19.
шлюз вахталарының және бақылаушылар бригадалырының бастықтары, аға бақылаушылар мен бақылаушылар, қылмыстық-атқару жүйесінің жүргізуші мамандары
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
20.
ұңғымаларды жерасты жөндеу жөніндегі және бұрғылау мұнай өндіру, қабат қысымын ұстау, дайындау және айдау жұмыстарын жүргізу құқығы бар операторлар, арнайы су тазалау мен реакторлы қондырғылардың аға шеберлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
21.
атом реакторын зерттеу, реактордың жұмысы және тоқтау жұмыстарына дайындық кезеңіндегі бригадалардың персоналы (жобаның бас инженері, ауысым бастығы, басқару инженері, инженер физик, инженер технолог, бақылау-өлшеу аспаптары инженері, қорғауды басқару жүйесінің инженері, инженер электрик, кезекші механик, электрик, слесарь-жөндеуші және дозиметрист, барлық кәсіптер бойынша стажерлар, жұмысқа қатысатын басқа да кәсіптер)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
22.
220 Вольт және одан да жоғары кернеулі қолданыстағы электр құрылғыларға қызмет көрсететін, оларды жедел іске қосу және баптау, монтаждау жұмыстарын және осы электр құрылғыларында жоғары вольтты сынақтар өткізетін персонал
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
23.
ядролық қауіпті учаскелерде ядролық қауіпті бөлінетін материалдармен жұмысты тікелей орындайтын басшылар, мамандар мен жұмыскерлер
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
24.
азот-оттек станцияларының, арнайы су тазалау ауысымдарының шеберлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
25.
бағанға шығатын және адамды көтергіштің тұтқасын ұстайтын адамдар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
26.
атыс қаруын ұстауға және оларды қолдануға рұқсат етілген атқыштар (ведомстволық күзеттегі жұмыскерлер)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
27.
әуе кемелерінің экипаждары (ұшқыштар, бортинженерлер, бортсеріктер) бортмеханиктер, бортрадистер, штурмандар, бортоператорлар, бортсеріктер, әуесқой ұшқыштар)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
28.
әуе кемелеріне, аэродромдарға және авиажолаушыларға қызмет көрсететін жұмыстарды атқаратын аэропорт жұмыскерлері (авиациялық қауіпсіздік қызметі, инженерлік-авиациялық қызмет, аэродром қызметі, жолаушылар және жүк тасымалын ұйымдастыру қызметі, авиа жанар-жағар май материалдары қызметі, аэропорттың диспетчер қызметі
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
29.
өзен және теңіз кемелерінің экипаждары (капитандар мен оның көмекшілері, штурмандар, механиктер, матростар, электриктер, радио мамандары)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
30.
метрополитеннің құрылысы және оны пайдалану кезінде барлық жерасты жұмысының түрлерін атқаратын жұмыскерлер (метрополитеннің қазба жүргізу комбайндарының машинистері, тау-кен шебері, тау-кен жұмысшысы, қазушы, эскалаторға қызмет көрсететін жұмысшылар, бағанға шығатын және адамды көтергіштің тұтқасын ұстайтын адамдар, жол жөндеушілер, радио мамандары)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
31.
вагонды тексерушілер, вагон қозғалысының жылдамдығын реттеушілер, поезд құрастырушылар және құрастырушылардың көмекшілері, құюшылар, шахтерлар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
2 кесте
Рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеруді талап ететін кәсіптердің тізімі
Кәсіп
Тексеру кезеңділігі
1
2
3
1.
жолаушыларды, багажды, жүктерді, оның ішінде қауіпті жүктерді тұрақты және тұрақты емес тасымалдау маршруттарында жұмыс істейтін көлік құралдарының жүргізушілері

в течение 30 минут перед началом рейса и в течение 30 минут после окончания рейса

рейс басталар алдында 30 минут ішінде және рейс аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде