О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 623 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 апреля 2022 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2022 года № 27703
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 623 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21222) следующие изменения и дополнение:
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан:
главу 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Квалификационные характеристики должностей руководителей
Параграф 1. Начальник отдела-врач-председатель военно-врачебной комиссии Департамента полиции области, города республиканского значения
1. Должностные обязанности:
осуществляет руководство, определяет политику, стратегию и механизм реализации деятельности военно-врачебной комиссии Департамента полиции области, города республиканского значения (далее - ВВК), обеспечивает соблюдение законности в деятельности ВВК, полноту и объективности проведения военно-врачебной экспертизы,
издает распоряжения, обязательные для всех специалистов ВВК, несет ответственность за принимаемые решения;
обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы, направленных на повышение эффективности и качества организации и проведения медицинского освидетельствования в правоохранительных органах, их соответствие стандартам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения;
обеспечивает эффективное взаимодействие специалистов ВВК, направляет их действия на развитие и совершенствование организации проведения медицинского освидетельствования в правоохранительных органах;
обеспечивает организацию и коллегиальное проведение медицинского освидетельствования граждан, принимаемых на службу, поступающих в учебные заведения, сотрудников правоохранительных органов;
определяет причинную связь увечий (ранений, контузий, травм) заболеваний сотрудников правоохранительных органов;
осуществляет анализ деятельности ВВК и на основе оценки показателей его работы принимает необходимые меры по улучшению форм и методов работы подразделения, обеспечивает своевременное представление отчетности;
осуществляет взаимодействие с специалистами других служб, подразделений органов внутренних дел и других государственных органов по вопросам военно-врачебной экспертизы;
представляет ВВК в государственных органах, организациях и суде;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, учетно-отчетной документации;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
принимает меры по обеспечению ВВК квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, по повышению квалификации специалистов, развитию их профессиональных знаний;
соблюдает и обеспечивает соблюдение специалистами требований внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, тайны медицинского работника, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда;
обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 623 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 19 сәуірдегі № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 сәуірде № 27703 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 623 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 21222 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгі біліктілік сипаттамалары:
1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Басшылар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Бөлім бастығы-дәрігер-облыстық, республикалық маңызы бар қаланың Полиция департаменті әскери-дәрігерлік комиссиясының төрағасы
1. Лауазымдық міндеттері:
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың Полиция департаменті әскери-дәрігерлік комиссиясының (бұдан әрі – ӘДК) қызметіне басшылық жасайды, саясатын, стратегиясын және қызметін жүзеге асыру тетігін анықтайды, ӘДК заңдылықтың сақталуын, әскери-дәрігерлік сараптама өткізудің толықтығын және объективтілігін қамтамасыз етеді;
ӘДК мамандарының барлығына міндетті өкімдер шығарады, қабылданатын шешімдерге жауап береді;
құқық қорғау органдарындағы медициналық куәландыру тиімділігін, ұйымдастыру және өткізу сапасын жоғарылатуға бағытталған жаңа ұйымдастыру формаларын енгізуді және қолданыстағы жұмыс әдістерін жетілдіруді, олардың денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бекітілген стандарттарға сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
ӘДК мамандарының өзара іс-қимылдарының тиімділігін қамтамасыз етеді, олардың іс-әрекеттерін құқық қорғау органдарында медициналық куәландыру өткізуді ұйымдастыруды және дамытуды жетілдіруге бағыттайды;
қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін азаматтарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін медициналық куәландыруды ұйымдастыруды және оны алқалы өткізуді қамтамасыз етеді;
құқық қорғау органдарының қызметкерлері зақымдарының (жаралануының, контузиясының, жарақаттануының), ауруларының себепті байланысын анықтайды;
ӘДК қызметін талдауды іске асырады және оның жұмыс көрсеткіштерін бағалау негізінде бөліністің жұмыс нысандарын және әдістерін жақсарту бойынша қажетті іс-шаралар қабылдайды, есептерді дер кезінде ұсынуды қамтамасыз етеді;
ішкі істер органдарының басқа да қызметтерінің, бөліністерінің және басқа да мемлекеттік органдардың мамандарымен әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ӘДК мүддесін қорғайды;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
ӘДК -ны білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіптік білімі мен тәжірибесін тиімді пайдалану, мамандардың біліктілігін жоғарылату, олардың кәсіптік білімін дамыту бойынша іс-шаралар қабылдайды;
ішкі еңбек тәртібі талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық принципін сақтайды және мамандардың сақтауын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің еңбек уәждемесін, ықпалын және белсенділігін дамытуға, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераның қалыптасуына, адам өміріне және денсаулығына қауіпсіз еңбек жағдайын жасауға мүмкіндік береді;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитариялық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын, мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

2. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан (далее -Конституция);
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения");
Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан (далее - Административный процедурно-процессуальный кодекс);
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее - Закон "О языках в Республике Казахстан");
Закон Республики Казахстан "О правовых актах" (далее - Закон "О правовых актах");
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретических основ организации и системы управления в здравоохранении, статистики;
теоретические основы организации здравоохранения и системы управления в здравоохранении;
основы системы оплаты труда работников;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование (по специальности "Общественное здравоохранение", "Общая медицина", "Медико-профилактическое дело", "Лечебное дело", "Педиатрия"), наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) не ниже первой квалификационной категории по организации здравоохранения ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или клинической специальности (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, отоларингология, офтальмология);
стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 3 лет или стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения не менее 5 лет.";
в главе 2:
параграф 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Главный эксперт-врач по заочной экспертизе
4. Должностные обязанности:
проводит экспертизу объемов и качества медицинского освидетельствования в правоохранительных органах Республики Казахстан, экспертную выявляемость заболеваний и особенностей физического состояния;
контролирует обоснованность принятых экспертных заключений о категории годности к воинской службе, к службе в правоохранительных органах и формулировок причинной связи увечий, заболеваний с прохождением службы (исполнением служебных обязанностей);
проводит оценку и анализ деятельности нижестоящих штатных и нештатных (временно действующих) военно-врачебных комиссий органов внутренних дел, оказывает им консультативную, методическую и практическую помощь по вопросам военно-врачебной экспертизы;
обеспечивает согласование состава нижестоящих военно-врачебных комиссий;
контролирует подготовку и повышение квалификации специалистов нижестоящих военно-врачебных комиссий;
по материалам военно-врачебной экспертизы осуществляет анализ лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях(подразделениях) и других учреждениях здравоохранения, в которых проходят обследование, лечение и освидетельствование сотрудники правоохранительных органов;
по материалам военно-врачебной экспертизы участвует в проверке лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях (подразделениях) и других учреждениях здравоохранения;
рассматривает обращения и ведет прием граждан по вопросам военно-врачебной экспертизы, анализирует и обобщает результаты этой работы;
на основании обращений граждан, подразделений исполнительного органа в области социальной защиты населения, органов, осуществляющих пенсионное обеспечение, кадровых служб Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, правоохранительных органов, судов оформляет заключения (постановления), имеющие юридическую силу для кадровых аппаратов правоохранительных органов;
коллегиально проводит заочную военно-врачебную экспертизу по экспертно-медицинским документам сотрудников правоохранительных органов, определяет причинную связь заболеваний и увечий, в том числе приведших к смерти (гибели) сотрудников и военнослужащих правоохранительных органов, степень тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного сотрудниками;
коллегиально определяет причинную связь заболеваний и увечий, в том числе приведших к смерти, с пребыванием на фронте, участием в других боевых действиях, прохождением службы, исполнением обязанностей воинской службы, исполнением служебных обязанностей у бывших сотрудников и военнослужащих;
осуществляет взаимодействие с медико-социальными экспертными комиссиями;
производит запросы и принимает во внимание документы, в которых указаны причина и обстоятельства получения увечья, заболевания, служебные и медицинские характеристики, экспертные документы, материалы административного или служебного расследования, дознания или уголовного дела, аттестации, справки военно-медицинских учреждений, архивных учреждений;
рассматривает свидетельства о болезни на лиц высшего начальствующего состава, подлежащие утверждению в Центральную военно-врачебную комиссию Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ЦВВК МВД);
рассматривает медицинскую экспертную документацию и заключения на лиц ранее уволенных из правоохранительных органов, Комитета национальной безопасности, Вооруженных Сил, освобожденных от срочной службы по болезни, и освидетельствованных в нижестоящих военно-врачебных комиссиях в связи с приемом (восстановлением) в правоохранительные органы;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы, субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность экспертной документации, сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

2. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексін (бұдан әрі - "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодекс);
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (бұдан әрі - Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі);
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңын (бұдан әрі - "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңын (бұдан әрі - "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заң);
Қазақстан Республикасының "Құқықтық актілер туралы" Заңын (бұдан әрі - "Құқықтық актілер туралы" Заң);
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді;
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін;
қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесінің негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Жалпы медицина", "Медициналық-профилактикалық іс", "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандықтары бойынша), магистр/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы және (немесе) денсаулық сақтауды ұйымдастыру бойынша бірінші біліктілік санатынан кем емес ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") немесе клиникалық мамандықтар (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, отоларингология, офтальмология) дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарында басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі (тәжірибесі) кемінде 3 жыл немесе денсаулық сақтау ұйымдарында клиникалық немесе сараптамалық жұмыс өтілі кемінде 5 жыл."
2-тарауда:
1-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Сырттай сараптама жөніндегі бас сарапшы-дәрігер
4. Лауазымдық міндеттері:
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы медициналық куәландыру көлеміне және сапасына, аурулардың және физикалық жай-күйдің сараптамалық анықталуына сараптама жүргізеді;
әскери қызметке, құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамдылық санаты туралы қабылданған сараптамалық қорытындылардың негізділігіне және зақымдардың, аурулардың қызмет өткерумен (қызмет міндеттерін орындаумен) себепті байланысының тұжырымдарына бақылау жүргізеді;
ішкі істер органдарының төменгі тұрған штаттық және штаттық емес (уақытша жұмыс істейтін) әскери-дәрігерлік комиссияларының қызметіне бағалау және талдау жүргізеді, оларға әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша кеңестік, әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
төменгі тұрған әскери-дәрігерлік комиссиялардың құрамын келісуді қамтамасыз етеді;
төменгі тұрған әскери-дәрігерлік комиссиялар мамандарын даярлауға және олардың біліктілігін жоғарылатуға бақылау жүргізеді;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша құқық қорғау органдарының қызметкерлері тексеруден, емдеуден және куәландырудан өтетін ведомстволық емдеу мекемелеріндегі (бөліністеріндегі) және басқа да денсаулық сақтау мекемелеріндегі емдеу-диагностикалық жұмысты талдауды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша ведомстволық емдеу мекемелерінің (бөліністерінің) және басқа да денсаулық сақтау мекемелерінің емдеу-диагностикалық жұмысын тексеруге қатысады;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша азаматтардың өтініштерін қарайды және оларды қабылдауды жүргізеді, осы жұмыстың нәтижелерін талдайды және жинақтайды;
азаматтардың, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы атқарушы орган бөліністерінің, зейнетақымен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын органдардың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлердің және әскери құрылымдардың, құқық қорғау органдарының, сот және прокуратура кадр қызметтерінің өтініштері негізінде құқық қорғау органдарының кадрлар аппараттары үшін заң күші бар қорытындыларды (қаулыларды) ресімдейді;
құқық қорғау органдары қызметкерлерінің сараптамалық-медициналық құжаттары бойынша алқалы түрде сырттай әскери-дәрігерлік сараптама өткізеді, аурулардың және оның ішінде құқық қорғау органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің өліміне (қаза табуына) әкеп соқтырған зақымдардың себепті байланысын, қызметкерлер алған зақымдардың (жараланудың, жарақаттанудың, контузияның) ауырлық дәрежесін анықтайды;
аурулардың және оның ішінде өлімге (қаза табуына) әкеп соқтырған зақымдардың майданда болумен, басқа да әскери іс-қимылдармен, қызмет өткерумен, әскери қызмет міндеттерін орындаумен, бұрынғы қызметкерлердің және әскери қызметшілердің қызмет міндеттерін орындауымен себепті байланысын алқалы түрде анықтайды;
медициналық-әлеуметтік сараптама комиссияларымен өзара іс-әрекеттерді іске асырады;
ауру, зақым алу себептері мен жағдайлары көрсетілген құжаттарға, қызметтік және медициналық сипаттамаларға, сараптамалық құжаттарға, әкімшілік және қызметтік тексеру, алдын ала тексеру немесе қылмыстық іс, аттестациялау материалдарына, әскери-медициналық мекемелердің, мұрағат мекемелерінің анықтамаларына сұрау салуды жүргізеді және оларды назарға алады;
жоғары басшы құрамдағы адамдардың Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясына (бұдан әрі – ІІМ ОӘДК) бекітілуге жататын ауруы туралы куәліктерін қарайды;
бұдан бұрын құқық қорғау органдарындағы, Ұлттық қауіпсіздік комитетіндегі, Қарулы Күштердегі, қызметтен босатылған, ауруы бойынша мерзімдік қызметтен босатылған және құқық қорғау органдарына қабылдануына (қайта қабылдануына) байланысты төменгі әскери-дәрігерлік комиссияларда куәландырылған адамдардың медициналық сараптамалық құжаттамасын және қорытындыларын қарайды;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитарияық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

5. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование (по специальности "Общественное здравоохранение", "Медико-профилактическое дело", "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина"), наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) не ниже первой квалификационной категории по организации здравоохранения ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или по одной из клинических специальностей (терапия, хирургия, неврология);
стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения не менее 3 лет.";
дополнить параграфом 1-1 следующего содержания:
"Параграф 1-1. Ведущий эксперт-врач по заочной экспертизе
6-1. Должностные обязанности:
проводит экспертизу объемов и качества медицинского освидетельствования в правоохранительных органах Республики Казахстан, экспертную выявляемость заболеваний и особенностей физического состояния;
осуществляет методическое руководство по обеспечению ВВК квалифицированными кадрами и повышению квалификации специалистов;
оценивает конечные результаты деятельности нижестоящих штатных и нештатных (временно действующих) военно-врачебных комиссий органов внутренних дел;
по материалам анализа деятельности ВВК и на основе оценки показателей осуществляет методическое руководство для улучшения форм и методов работы специалистов комиссий;
осуществляет методическое руководство по подготовке материалов заочной военно-врачебной экспертизы для определения причинной связи заболеваний и увечий, в том числе приведших к смерти (гибели) сотрудников и военнослужащих правоохранительных органов, степени тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного сотрудниками;
осуществляет методическое руководство по подготовке документов для определения причинной связи заболеваний и увечий, в том числе приведших к смерти, с пребыванием на фронте, участием в других боевых действиях, прохождением службы, исполнением обязанностей воинской службы, исполнением служебных обязанностей у бывших сотрудников и военнослужащих;
производит запросы документов, в которых указаны причина и обстоятельства получения увечья, заболевания, служебные и медицинские характеристики, экспертные документы, материалы административного или служебного расследования, дознания или уголовного дела, аттестации, справки военно-медицинских учреждений, архивных учреждений;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации по материалам заочной экспертизы, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы, субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность экспертной документации, сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

5. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді;
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Жалпы медицина", "Медициналық-профилактикалық іс", "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандықтары бойынша), магистр/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы және (немесе) денсаулық сақтауды ұйымдастыру бойынша бірінші біліктілік санатынан кем емес ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") немесе клиникалық мамандықтар (терапия, хирургия, неврология) дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық немесе сараптамалық жұмыс өтілі (тәжірибесі) кемінде 3 жыл.";
мынадай мазмұндағы 1-1-параграфпен толықтырылсын:
"1-1-параграф. Сырттай сараптама жөніндегі жетекші сарапшы-дәрігер
6-1. Лауазымдық міндеттері:
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы медициналық куәландыру көлеміне және сапасына сараптама, ауруларды және физикалық жағдайлардың ерекшеліктерін сараптамалық анықтауды өткізеді;
ӘДК-ны білікті кадрлармен қамтамасыз ету және мамандардың біліктілігін жоғарылату бойынша әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
ішкі істер органдарының төменгі тұрған штаттық және штаттық емес (уақытша жұмыс істейтін) әскери-дәрігерлік комиссиялары қызметінің соңғы нәтижелерінбағалайды;
ӘДК қызметін талдау материалдары бойынша және көрсеткіштерді бағалау негізінде комиссиялар мамандарының жұмыс формалары мен әдістерін жақсартуға арналған әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
аурулардың және зақымдардың, оның ішінде құқық қорғау органдарының және әскери қызметшілерінің өліміне (қаза табуына) әкеп соқтырған аурулар мен зақымдардың (жаралану, жарақаттану, контузия) ауырлық дәрежесінің себепті байланысын анықтауға арналған сырттай әскери-дәрігерлік сараптама материалдарын әзірлеу бойынша әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
аурулардың және зақымдардың, оның ішінде өлімге әкеп соқтырған зақымдардың майданда болуымен, басқа да әскери іс-қимылдармен, қызмет өткерумен, әскери қызмет міндеттерін орындаумен, бұрынғы қызметкерлердің және әскери қызметшілердің қызмет міндеттерін орындаумен себепті байланысын анықтауға арналған құжаттарды әзірлеу бойынша әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
ауру, зақым алу себептері мен жағдайлары көрсетілген құжаттарға, қызметтік және медициналық сипаттамаларға, сараптамалық құжаттарға, әкімшілік және қызметтік тексеру, алдын ала тексеру немесе қылмыстық іс, аттестациялау материалдарына, әскери-медициналық мекемелердің, мұрағат мекемелерінің анықтамаларына сұрау салуды жүргізеді;
сырттай сараптама материалдары бойынша медициналық құжаттаманы дер кезінде және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді, есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ведемстволық құқықтық әктілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді, әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Сараптамалық құжаттаманың сақталуын, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың техникалық пайдаланылуын, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын, Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитарияық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын қамтамасыз етеді.

6-2. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6-3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование (по специальности "Общественное здравоохранение", "Медико-профилактическое дело", "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина"), наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) сертификат специалиста (свидетельство) по организации здравоохранения ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или по одной из клинических специальностей (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, отоларингология, офтальмология);
стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения не менее 3 лет.";
параграф 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Главный эксперт-врач (профильный специалист)
7. Должностные обязанности:
осуществляет медицинское освидетельствование граждан, принимаемых на службу, поступающих в учебные заведения, сотрудников правоохранительных органов;
по материалам военно-врачебной экспертизы осуществляет анализ лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях (подразделениях) и других учреждениях здравоохранения, в которых проходят обследование, лечение и освидетельствование сотрудники правоохранительных органов;
по материалам военно-врачебной экспертизы участвует в проверке лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях (подразделениях) и других учреждениях здравоохранения;
проводит оценку и анализ деятельности нижестоящих штатных и нештатных (временно действующих) военно-врачебных комиссий органов внутренних дел, оказывает им консультативную, методическую и практическую помощь по вопросам военно-врачебной экспертизы;
проводит освидетельствование и переосвидетельствование граждан в случае обжалования заключений нижестоящих военно-врачебных комиссий;
коллегиально проводит военно-врачебную экспертизу по экспертно-медицинским документам сотрудников правоохранительных органов, определяет причинную связь заболеваний, увечий, в том числе приведших к смерти (гибели) сотрудников и военнослужащих правоохранительных органов, степень тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного сотрудниками;
рассматривает свидетельства о болезни на лиц высшего начальствующего состава, подлежащие утверждению в ЦВВК МВД;
осуществляет взаимодействие с медико-социальными экспертными комиссиями;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

6-2. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті,
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын,
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді;
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
6-3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Медициналық-профилактикалық іс", "Емдеу ісі", "Педиатрия" "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша), магистрдің дәрежесі/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы дәрежесінің болуы және (немесе) денсаулық сақтауды ұйымдастыру бойынша ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") маманының немесе клиникалық мамандықтардың (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, отоларингология, офтальмология) бірі бойынша сертификатының (куәлігіңің) болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық немесе сарапшылық жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.";
2-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Бас сарапшы-дәрігер (салалық маман)
7. Лауазымдық міндеттері:
қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін азаматтарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін медициналық куәландыруды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша құқық қорғау органдарының қызметкерлері тексеруден, емдеуден және куәландырудан өтетін ведомстволық емдеу мекемелеріндегі (бөліністеріндегі) және басқа да денсаулық сақтау мекемелеріндегі емдеу-диагностикалық жұмысты талдауды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша ведомстволық емдеу мекемелерінің (бөліністерінің) және басқа да денсаулық сақтау мекемелерінің емдеу-диагностикалық жұмысын тексеруге қатысады;
ішкі істер органдарының төменгі тұрған штаттық және штаттық емес (уақытша жұмыс істейтін) әскери-дәрігерлік комиссияларының қызметіне бағалау және талдау жүргізеді, оларға әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша кеңестік, әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
төменгі тұрған әскери-дәрігерлік комиссиялардың қорытындыларына шағым түскен жағдайда азаматтарды куәландыруды және қайта куәландыруды жүргізеді;
құқық қорғау органдары қызметкерлерінің сараптамалық-медициналық құжаттары бойынша алқалы түрде сырттай әскери-дәрігерлік сараптама өткізеді, аурулардың және оның ішінде құқық қорғау органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің өліміне (қаза табуына) әкеп соқтырған зақымдардың себепті байланысын, қызметкерлер алған зақымдардың (жараланудың, жарақаттанудың, контузияның) ауырлық дәрежесін анықтайды;
жоғары басшы құрамдағы адамдардың ІІМ ОӘДК-де бекітілуге жататын ауруы туралы куәліктерін қарайды;
медициналық-әлеуметтік сараптама комиссияларымен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитариялық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

8. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
9. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование, наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) не ниже первой квалификационной категории по специальности, соответствующей наименованию должности;
стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения по специальности, соответствующей наименованию должности не менее 3 лет.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
теоретические основы социальной гигиены, организации и системы управления в здравоохранении, методики статистического и методологического анализа в здравоохранении;
правила по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

8. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін және статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім, магистр/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы немесе лауазымының атауына сәйкес келетін мамандығы бойынша бірінші біліктілік санатынан кем емес дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық немесе лауазымының атауына сәйкес келетін мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін және статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.

18. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование, наличие свидетельства об окончании сертификационного курса по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") без предъявления требований к стажу работы по специальности.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
теоретические основы статистики;
методические и нормативно-технические правовые акты по системе делопроизводства и ведению архивного дела, порядок приема и сдачи документов в архив, их хранение и пользование ими, действующую систему их классификации, порядок составления описаний документов постоянного и временного хранения и актов об уничтожении документов, порядок оформления дел, их подготовки к хранению и использованию, порядок ведения учета и составления отчетности,
основы трудового законодательства;
правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы, психофизиологического освидетельствования, нормативные материалы по тематике работы, методики психологического тестирования;
теоретические основы статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша сертификаттық курсты бітіргені туралы куәлігіңің болуы, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
статистиканың теориялық негіздерін;
іс қағаздары жүйесін және мұрағат ісін жүргізу бойынша әдістемелік және нормативтік-техникалық құқықтық актілерді, құжаттарды мұрағатқа қабылдау және тапсыру, оларды сақтау және пайдалану тәртібін, олардың қолданыстағы классификациясын, тұрақты және уақытша сақталатын құжаттардың және құжаттарды жою туралы актілердің тізбесін жасау тәртібін, істерді ресімдеу, оларды сақтауға және пайдалануға әзірлеу тәртібін, есепке алуды және есеп беруді жүргізу тәртібін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексін;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы";
әскери-дәрігерлік сараптама, психофизиологиялық куәландыру мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді, жұмыс тақырыбы, психологиялық тестілеу әдістемесі жөніндегі нормативтік материалдарды;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"32. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы и психофизиологического освидетельствования, нормативные материалы по тематике работы, методики психологического тестирования;
теоретические основы статистики;
правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"35. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы и психофизиологического освидетельствования, нормативные материалы по тематике работы, методики психологического тестирования;
теоретические основы статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы и психофизиологического освидетельствования, нормативные материалы по тематике работы, методики психологического тестирования;
теоретические основы статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.";
раздел 3 исключить.
2. Управлению Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ниязов М.Ш.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

"32. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама, психофизиологиялық куәландыру мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді, жұмыс тақырыбы, психологиялық тестілеу әдістемесі жөніндегі нормативтік материалдарды;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама, психофизиологиялық куәландыру мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді, жұмыс тақырыбы, психологиялық тестілеу әдістемесі жөніндегі нормативтік материалдарды;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама, психофизиологиялық куәландыру мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді, жұмыс тақырыбы, психологиялық тестілеу әдістемесі жөніндегі нормативтік материалдарды;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.";
3-бөлім. алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының Басқармасы (М.Ш. Ниязов) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және әлеуметтік даму министрлігі