О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 августа 2022 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2022 года № 29285. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 263 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести изменения и дополнения в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Оспанова Е.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство просвещения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 325
Перечень некоторых приказов исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 325 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 тамызда № 29285 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 263 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Д. Оспановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 325 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. В приказе исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития от 24 февраля 2016 года № 138 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13543):
в Стандарте оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми, утвержденном указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При выявлении (обнаружении) органами внутренних дел правонарушения, связанного с торговлей людьми, идентификация жертвы торговли людьми проводится органами внутренних дел совместно с уполномоченным органом и организацией.";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. В случае, если по факту торговли людьми, в том числе несовершеннолетними, иных видов их эксплуатации, а также похищения людей начато досудебное расследование и лицо признано потерпевшим, его идентификация согласно приложению 2 к настоящему стандарту не требуется.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-.1 По итогам проведения оценки наличия жестокого обращения составляется отчет согласно приложению 8 к настоящему стандарту.";
приложения 2 и 8 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Перечню.
2. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2016 года № 1079 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14701):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Стандарте оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия, утвержденном указанным приказом:
"1. Стандарт оказания специальных социальных услуг жертвам бытового насилия (далее – стандарт) разработан в соответствии с пунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".";
абзац второй подпункта 7) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", "О государственной адресной социальной помощи", "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;";

1. "Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 ақпандағы № 138 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13543 болып тіркелген) бұйрығында:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ішкі істер органдары адам саудасымен байланысты құқық бұзушылықты анықтаған (айқындаған) кезде, адам саудасының құрбанын сәйкестендіруді ішкі істер органдары уәкілетті органмен, ұйыммен бірлесіп жүргізеді.";
мынадай редакциядағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Егер адамдарды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау фактісі бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталса және адам жәбірленуші болып танылған жағдайда, осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес оны сәйкестендіру талап етілмейді.";
мынадай редакциядағы 14-1- тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Қатыгездікпен қараудың бар-жоғына бағалау жүргізу қорытындылары бойынша осы стандартқа 8-қосымшаға сәйкес есеп жасалады.";
2 және 8-қосымшалар осы Тізбеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 желтоқсандағы № 1079 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14701 болып тіркелген) бұйрығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
"1. Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – стандарт) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармағына сәйкес әзірленді.";
24-тармақтың 7) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы", "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы", "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы", "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы", "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тиесілі жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен басқа да төлемдерді алуға, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу;";

приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан и
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Лист оценки ___________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
п/п
Перечень критериев для оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
Показатели оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей (баллы)
1
Цель торговли людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
2
Торговля людьми с целью сексуальной эксплуатации/сексуальная эксплуатация
3
Торговля людьми с целью принудительного труда/ принудительный труд
4
Торговля несовершеннолетними детьми с целью незаконного усыновления/удочерения
5
Торговля людьми с целью принуждения к занятию попрошайничеством/принуждение к занятию попрошайничеством
6
Торговля людьми с целью незаконного изъятия органов и тканей человека
Итого по блоку
7
Действия, совершенные в отношении лица
8
Купля-продажа, иные сделки (дарение, мена, обмен, аренда, оставление человека в качестве обеспечения выполнения обязательства по сделке, передача человека в целях получения каких-либо выгод неимущественного характера и другие)
9
Использование виновным принудительного труда, то есть любой работы или службы, требуемой от лица путем применения насилия или угрозы его применения, для выполнения которой это лицо не предложило добровольно своих услуг, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан
10
Использование виновным занятия проституцией другим лицом или иных оказываемых им услуг в целях присвоения полученных доходов, а равно принуждение лица к оказанию услуг сексуального характера без преследования виновным цели получения материальной выгоды
11
Принуждение лица к занятию попрошайничеством, то есть к совершению антиобщественного деяния, связанного с выпрашиванием у других лиц денег и (или) иного имущества
12
Иные действия, связанные с осуществлением виновным полномочий собственника в отношении лица, которое по не зависящим от него причинам не может отказаться от выполнения работ и (или) услуг для виновного и (или) другого лица
13
Вербовка - достижение согласия пострадавшего на выполнение каких-либо работ или какой-либо деятельности, в том числе противоправной, если это связано с целью его эксплуатации
14
Перевозка - совершаемые с целью эксплуатации человека умышленные действия по его перемещению из одного места в другое, в том числе в пределах одного и того же населенного пункта
15
Передача - непосредственная передача пострадавшего лицу для его эксплуатации
16
Укрывательство - сокрытие пострадавшего от правоохранительных органов, родственников и других лиц (например, утаивание в специальных помещениях, недопущение выхода за ту или иную территорию, медикаментозное подавление физической или психической активности)
17
Получение - непосредственное получение лица для его эксплуатации или дальнейшей передачи
18
Похищение с целью эксплуатации
19
Незаконное лишение свободы с целью эксплуатации
Итого по блоку
20
Средства, использованные в отношении лица
21
Применение насилия, опасного для жизни и здоровья или угроза его применения
22
Применение оружия или предметов, используемых в качестве оружия
23
Обман или злоупотребление доверием
24
Использование своего служебного положения
25
Использование материальной или иной зависимости
26
Использование психического расстройства или беспомощного состояния
27
Изъятие, сокрытие либо уничтожение документов, удостоверяющих личность
Итого по блоку
28
Причиненный вред лицу
29
Нанесены побои или иные насильственные действия, причинившие физическую боль, но не повлекшие последствий
30
Причинены физические или психические страдания в результате систематического нанесения побоев или иных насильственных действий
31
Причинен не опасный для жизни человека вред здоровью, вызвавший длительное расстройство здоровья
32
Причинен опасный для жизни человека вред здоровью, повлекший за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа, либо утрату органом его функций, или выразившийся в неизгладимом обезображивании лица, а также причинен иной вред здоровью, вызвавший расстройство здоровья, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическое расстройство, заболевание наркоманией или токсикоманией
Итого по блоку
Итого общий результат
_____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с торговлей людьми, иными видами их эксплуатации, а также похищением людей.
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Не признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с торговлей людьми, иными видами их эксплуатации, а также похищением людей.
________________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица, дата)
Специалист организации ___________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель районного (городского) уполномоченного органа занятости и
социальных программ ___________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель органа внутренних дел _________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан и
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 8
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Отчет об оценке наличия жестокого обращения, приведшего
к социальной дезадаптации и социальной депривации

5-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Адам саудасының құрбандарына
арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
2-қосымша
Нысан
Бағалау парағы ____________________________________
(бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Р/c №
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалауға арналған критерийлердің тізбесі
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалауға арналған көрсеткіштер (балдар)
1
Адамдарды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды сатудың, оларды пайдаланудың өзге де түрлерінің, сондай-ақ адамдарды ұрлаудың мақсаты
2
Сексуалдық пайдалану мақсатында адамды саудаға салу/сексуалдық пайдалану
3
Мәжбүрлі еңбек мақсатында адамды саудаға салу/мәжбүрлі еңбек
4
Баланы заңсыз асырап алу мақсатында кәмелетке толмаған балаларды саудаға салу
5
Қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу мақсатында адамды саудаға салу/қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу
6
Адамның органдарын және тіндерін заңсыз алу мақсатында адамды саудаға салу
Блок бойынша жиыны
7
Адамға қатысты жасалған әрекеттер
8
Сатып алу-сату, өзге де мәмілелер (сыйға тарту, айырбастау, жалға беру, адамды мәміле бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қалдыру, мүліктік емес сипаттағы қандай да бір пайда алу мақсатында адамды беру және басқалар)
9
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кінәлінің мәжбүрлі еңбекті, яғни адам оны орындау үшін өз қызметтерін ерікті түрде ұсынбаған, осы адамнан күш қолдану немесе күш қолданамын деп қорқыту арқылы талап етілетін кез келген жұмысты немесе қызметті пайдалануы
10
Кінәлінің алынған табыстарды иемденіп алу мақсатында басқа адамның жезөкшелікпен айналысуын немесе ол көрсететін өзге де қызметтерді пайдалануы, сол сияқты кінәлінің материалдық пайда алу мақсатын көздемей, адамды сексуалдық сипаттағы қызметтер көрсетуге мәжбүрлеуі
11
Адамды қайыршылықпен айналысуға, яғни басқа адамдардан ақша және (немесе) өзге мүлікті сұрауға байланысты қоғамға жат әрекет жасауға мәжбүрлеу
12
Кінәлі және (немесе) басқа адам үшін жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді орындаудан өзіне байланысты емес себептер бойынша бас тарта алмайтын адамға қатысты меншік иесі өкілеттіктерін кінәлінің жүзеге асыруына байланысты өзге іс-әрекеттер
13
Азғырып-көндіру – зардап шегушіні жәбірленушіні қандай да бір жұмыстарды немесе қандай да бір қызметті, оның ішінде, егер оны пайдалану мақсатымен байланысты болса, құқыққа қайшы қызметті атқаруға келісуіне қол жеткізу
14
Тасымалдау – адамды пайдалану мақсатында бір жерден екінші жерге, оның ішінде бір елді мекеннің ішінде оның орнын ауыстыруға байланысты қасақана жасалатын іс-әрекет
15
Беру – зардап шегушіні оны пайдаланатын адамға тікелей беру
16
Жасыру – зардап шегушіні құқық қорғау органдарынан, туыстары мен басқа адамдардан жасыру (мысалы, арнайы үй-жайларға жасыру, қандай аумаққа болса да шығуына мүмкіндік бермеу, жәбірленушінің жеке өзіне немесе психикалық белсенділігінің төмендеуіне дәрі-дәрмек арқылы ықпал ету)
17
Алу - адамды пайдалану немесе одан әрі беру үшін тікелей алу
18
Пайдалану мақсатында ұрлау
19
Пайдалану мақсатында бас бостандығынан заңсыз айыру
Блок бойынша барлығы
20
Адамға қатысты пайдаланылған құралдар
21
Өмір мен денсаулыққа қауіпті күш қолдану немесе оны қолданамын деп қорқыту
22
Қару немесе қару ретінде пайдаланылатын заттарды қолдану
23
Алдау немесе сенімге қиянат жасау
24
Өзінің қызметтік жағдайын пайдалану
25
Материалдық немесе басқа тәуелділікті пайдалану
26
Психикасының бұзылуын немесе дәрменсiз күйін пайдалану
27
Жеке басын куәландыратын құжаттарды алып қою, жасыру не жою
Блок бойынша барлығы
28
Адамға келтірілген зиян
29
Тән ауруына ұшырататын, бiрақ зардаптарға әкеп соқпаған ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерiн жасау
30
Ұдайы ұрып-соғу немесе өзге күш қолдану әрекеттері жолымен тән зардабын келтіру немесе психикалық зардап шегу
31
Адамның өміріне қауіпті емес, денсаулықтың ұзақ уақытқа бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа зиян келтіру
32
Адамның өміріне қауіпті, көруден, тілден, естуден қандай да болсын органнан айырылуға немесе органның қызметін жоғалтуға немесе бет-әлпетiнiң қалпына келтіргісіз бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа зиян келтіру, сондай-ақ денсаулықтың бұзылуын тудырған не түсік тастауға, психикасын бұзуға, есірткімен немесе уытты умен ауруға душар еткен денсаулыққа өзге зиян келтіру
Блок бойынша барлығы
Жалпы нәтиже
______________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Адамды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау іс-әрекеттерінің нәтижесінде қатыгездік танытудан зардап шеккен деп танылады .
______________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Адамды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау іс-әрекеттерінің нәтижесінде қатыгездік танытудан зардап шеккен деп танылмайды.
______________________________________________________________
(қолы) (бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні)
Ұйым маманы ______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті
органының өкілі ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Ішкі істер органының өкілі _______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Адам саудасының құрбандарына
арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
8-қосымша
Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау туралы есеп

1. Фамилия _______________________________________________
2. Имя ____________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ___________________________
4. Дата и время _____________________________________
5. Место проведения (наименование и адрес учреждения) _____________________________________________________
6. Обстоятельства (имеющиеся на момент идентификации (например, присутствие сотрудников организаций, сопровождающие) и информация, относящаяся к факту ________________________________________________
_______________________________________________________________
7. Информация о том, что произошло c пострадавшим на основе его опроса (включая методы предполагаемого жестокого обращения, время применения предполагаемого жестокого обращения и имеющиеся жалобы на физическое или психологическое состояние) _______________________________
8. Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись уполномоченного на идентификацию лица ____________________________
Примечание:
Отчет носит конфиденциальный характер.
Передается в правоохранительные органы только при наличии письменного запроса и с письменного согласия пострадавшего.
Уполномоченное на идентификацию лицо сохраняет конфиденциальность всех сведений, которые стали известны при идентификации пострадавшего, и которые будут в распоряжении при исполнении служебных обязанностей.
Уполномоченное на идентификацию лицо сохраняет конфиденциальность всех сведений, которые стали известны при идентификации пострадавшего, и которые будут в распоряжении при исполнении служебных обязанностей.
Уполномоченному на идентификацию лицу не допускается разглашать и передавать сведения третьей стороне.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан,
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 5
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам бытового насилия
Лист оценки _____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
№ п/п
Перечень критериев для оценки наличия жестокого обращения при бытовом насилии
Показатели оценки наличия жестокого обращения при бытовом насилии
1.
Физическое насилие
1.1
Нанесение побоев или совершение иных насильственных действий, причинивших физическую боль
1.2
Нецензурная брань, оскорбительное приставание, унижение, повреждение предметов домашнего обихода и другие действия, выражающие неуважение к гражданам, состоящим с правонарушителем в семейно-бытовых отношениях, нарушающие их спокойствие, совершенные в пределах индивидуального жилого дома или квартиры
1.3
Причинение физических или психических страданий путем систематического нанесения побоев или иными насильственными действиями
1.4
Умышленное причинение, не опасного для жизни человека и средней тяжести вреда здоровью, не повлекшего последствий, но вызвавшее длительное расстройство здоровья
1.5
Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни человека или причинение тяжкого вреда повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа либо утрату органом его функций, или выразившегося в неизгладимом обезображивании лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего расстройство здоровья, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическое расстройство, заболевание наркоманией или токсикоманией
2.
Психологическое насилие
2.1
Грубость, издевательства, оскорбление, угроза, шантаж, преследование и другое действие (бездействие), вызывающее отрицательную эмоциональную реакцию человека и душевную боль
2.2
Доведение лица до самоубийства или до покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения человеческого достоинства пострадавшего
2.3
Угроза убийством или причинением тяжкого вреда здоровью, а равно иным тяжким насилием над личностью либо уничтожением имущества поджогом, взрывом или иным общеопасным способом при наличии достаточных оснований опасаться приведения этой угрозы в исполнение
2.4
Продолжающееся преследование, вынужденная миграция
3.
Экономическое насилие
3.1
Лишение документов, удостоверяющих личность, устанавливающих право собственности, на совершение действий
3.2
Лишение денежных средств, необходимых для жизнедеятельности
3.3
Лишение жилья
3.4
Лишение пищи, необходимой для жизнедеятельности
3.5
Лишение одежды, необходимой для жизнедеятельности
4.
Сексуальное насилие
4.1
Изнасилование, то есть половое сношение с применением насилия или с угрозой его применения к пострадавшему или к другим лицам либо с использованием беспомощного состояния пострадавшего
4.2
Совершение развратных действий без применения насилия в отношении лица, заведомо не достигшего четырнадцатилетнего возраста
4.3
Понуждение лица к половому сношению, мужеложству, лесбиянству или совершению иных действий сексуального характера
4.4
Принуждение к оголению, ощупывание тела, непристойное или унижающее обращение, a также удары по половым органам и воздействие на них предметами, сексуальное посягательство
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с бытовым насилием.
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Не признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с бытовым насилием.
Специалисты организации ___________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель районного (городского) уполномоченного органа занятости и
социальных программ ____________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Представитель органа внутренних дел _________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)

1. Тегі _______________________________________________
2. Аты ____________________________________________
3. Әкесінің аты (бар болса) ___________________________
4. Күні мен уақыты _____________________________________
5. Өткізу орны (мекеменің атауы және мекен-жайы)
_____________________________________________________
6. Мән-жайлар (сәйкестендіру сәтіндегі бар (мысалы, ұйым қызметкерлерінің болуы,
алып жүрушілер) және фактіге қатысты ақпарат ________________________________
_________________________________________________________
7. Сұрау негізінде зардап шегушімен не болғандығы туралы ақпарат (болжалды қатыгез
қарым-қатынас әдістерін, болжалды қатыгез қарым-қатынасты қолдану уақытын және
физикалық немесе психологиялық жай-күйіне түскен шағымдарды қоса алғанда)
_______________________________
8. Сәйкестендіруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
___________________________________________________________
Ескертпе:
Есеп құпия сипатта болады.
Құқық қорғау органдарына тек жазбаша сұрау салу болған кезде және зардап шегушінің жазбаша келісімімен ғана беріледі.
Сәйкестендіруге уәкілетті адам зардап шегушіні сәйкестендіру кезінде белгілі болған және қызметтік міндеттерін орындау кезінде иелігінде болатын барлық мәліметтердің құпиялылығын сақтайды.
Сәйкестендіруге уәкілетті адам зардап шегушіні сәйкестендіру кезінде белгілі болған және қызметтік міндеттерін орындау кезінде иелігінде болатын барлық мәліметтердің құпиялылығын сақтайды.
Сәйкестендіруге уәкілетті тұлғаға мәліметтерді жария етуге және үшінші тарапқа беруге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының,
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Тұрмыстық зорлық-зомбылық
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
5-қосымша
Бағалау парағы ____________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Р/с №
Тұрмыстық зорлық-зомбылық кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалауға арналған критерийлердің тізбесі
Тұрмыстық зорлық-зомбылық кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау көрсеткіштері
1.
Күш көрсету зорлық-зомбылығы
1.1
Тән ауруына ұшырататын ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерiн жасау
1.2
Құқық бұзушымен отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастағы азаматтарға сыйламаушылық көрсетіліп, былапыт сөйлеу, қорлап тиісу, кемсіту, үй заттарына зақым келтіру және жеке тұрғын үй немесе пәтер шегінде жасалған олардың тыныштығын бұзатын басқа да әрекеттер
1.3
Ұдайы ұрып-соғу немесе өзге күш қолдану әрекеттерi жолымен тән зардабын келтіру немесе психикалық зардап шегу
1.4
Адамның өмiрiне қауiптi емес және зардаптарға әкеп соқпаған, бiрақ денсаулықты ұзақ уақытқа бұзылуға әкеп соққан денсаулыққа қасақана орташа ауырлықтағы зиян келтiру
1.5
Адамның өмiрiне қауiптi немесе көруден, тiлден, естуден қандай да болсын органнан айрылуға немесе органның қызметiн жоғалтуға немесе бет-әлпетiнiң қалпына келтiргiсiз бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру, сондай-ақ өмiрге қауiптi немесе еңбек қабiлетiнiң кемiнде үштен бiрiн тұрақты түрде жоғалтуға ұштасқан немесе кiнәлiге мәлiм кәсiби еңбек қабiлетiн немесе түсiк тастауға, психикасын бұзуға, есiрткiмен немесе уытты умен ауыруға душар еткен денсаулықтың бұзылуын тудырған денсаулыққа өзге зиян келтiрген қасақана ауыр зиян келтiру
2.
Психологиялық зорлық-зомбылық
2.1
Дөрекілік, қорлау, қорқыту, бопсалау, қудалау және адамның теріс эмоционалды реакциясын және психикалық ауырсынуды тудыратын басқа әрекет (әрекетсіздік)
2.2
Адамды өзiн-өзi өлтiруге жеткiзу немесе зардап шегушіні қорқыту, оған қатыгездiкпен қарау немесе оның адамдық қасиетiн ұдайы қорлау жолымен өзiн-өзi өлтiруге баруға дейiн жеткiзу
2.3
Өлтiремiн деп немесе денсаулыққа ауыр зиян келтiремiн деп, сол сияқты адамның жеке басына өзге ауыр күш көрсетемін не мүлiктi өртеп құртамын деп, жарылыс жасап немесе өзге жалпы қауiптi тәсiлмен қорқыту, бұл қорқытудың iске асатындығына қауiптенудiң жеткiлiктi негiздерi бар болған кезде
2.4
Жалғасып келе жатқан қудалау, мәжбүрлі көші-қон
3.
Экономикалық зорлық-зомбылық
3.1
Жеке басты куәландыратын, меншікке құқық белгілейтін, әрекеттер жасауға құқық беретін құжаттардан айыру
3.2
Тіршілік қызметі үшін қажетті ақшалай қаражаттан айыру
3.3
Тұрғын үйден айыру
3.4
Тіршілік қызметі үшін қажетті тамақтан айыру
3.5
Тіршілік қызметі үшін қажетті киімнен айыру
4.
Сексуалдық зорлық-зомбылық
4.1
Зорлау, яғни зардап шегушіге немесе басқа адамдарға күш қолданып немесе оны қолданбақшы болып қорқытып не зардап шегушінің дәрменсіз күйін пайдаланып жыныстық қатынас жасау
4.2
Көрінеу он төрт жасқа толмаған адамға қатысты күш қолданусыз азғындық іс-әрекеттерді жасау
4.3
Адамды жыныстық қатынасқа түсуге, еркек пен еркектің, әйел мен әйелдің жыныстық қатынас жасауына немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттер жасауға мәжбүр ету
Жалаңаштануға мәжбүрлеу, денені сипап қарау, әдепсіз немесе қорлайтын қарым-қатынас, сондай-ақ жыныс мүшелеріне соққы беру және оларға заттармен әсер ету, жыныстық қол сұғушылық
____________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты іс-әрекеттердің нәтижесінде
қатыгездікпен қараудан зардап шеккен деп танылады.
____________________________________________________________
(Бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа байланысты іс-әрекеттердің нәтижесінде
қатыгездікпен қараудан зардап шеккен деп танылмайды.
Ұйым мамандары _______________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті
органының өкілі
___________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
Ішкі істер органының өкілі
____________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)