Об утверждении Правил и сроков организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2022 года № 29438.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 11.09.2022
В соответствии с пунктом 8 статьи 12, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 175-4) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 сентября 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утвержден
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 сентября 2022 года № 65
Правила
и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 12, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 175-4) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты (далее – ОГЗ).

Азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 65 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 қыркүйекте № 29438 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.09.2022 бастап қолданысқа енгізіледі
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 11 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 65 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабының 8-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарына (бұдан әрі – АҚО) құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) наставник – сотрудник ОГЗ, закрепляемый за лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу в ОГЗ (далее – впервые поступающие) и оказывающий ему практическую помощь в его профессиональной адаптации;
2) профессиональная адаптация впервые поступающих – процесс овладения впервые поступающими профессиональными навыками, приобщения к организационной (корпоративной) культуре, формирования приверженности службе в ОГЗ.
Глава 2. Порядок и сроки организации наставничества
3. За впервые поступающими на должности рядового, младшего, среднего начальствующего состава ОГЗ, закрепляется наставник из числа сотрудников ОГЗ, обладающих соответствующей профессиональной подготовкой и значительным опытом работы.
4. Закрепление сотрудника ОГЗ в качестве наставника производится:
1) в территориальных органах Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС) - приказами начальников территориальных органов МЧС;
2) в государственных учреждениях, находящихся в введении МЧС (далее – государственные учреждения) – приказами начальников государственных учреждений.
5. Не допускается закрепление за одним наставником более двух впервые поступающих.
6. Наставник в течение одного рабочего дня после закрепления его наставником разрабатывает План адаптации впервые поступающего на правоохранительную службу в органы гражданской защиты на период стажировки (далее – План адаптации) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
7. План адаптации в течение двух рабочих дней согласовывается с руководителем структурного подразделения ОГЗ, в котором впервые поступающий проходит стажировку.
8. Наставник:
1) осуществляет повседневный контроль за выполнением впервые поступающим Плана адаптации;
2) оказывает помощь впервые поступающему в овладении избранной профессией, разъясняет ему функциональные обязанности, показывает приемы и способы их качественного выполнения, выявляет, совместно анализирует и устраняет допущенные ошибки;
3) служит положительным примером для впервые поступающего в эффективном осуществлении служебной деятельности, а также в самостоятельном решении поставленных задач;
4) привлекает впервые поступающего к активному участию в общественной жизни коллектива, агитирует к ведению здорового образа жизни, содействует развитию общекультурного и профессионального кругозора, прививает патриотизм;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тәлімгер – АҚО-ға құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаға (бұдан әрі – алғаш рет кірушілер) бекітілетін және оның кәсіби бейімделуіне практикалық көмек көрсететін АҚО қызметкері;
2) алғаш рет кірушілерді кәсіптік бейімдеу – алғаш рет кірушінің кәсіби дағдыларды игеру, ұйымдық (корпоративтік) мәдениетке баулу, АҚО-ға қызметке бейімділікті қалыптастыру процесі.
2-тарау. Тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдері
3. АҚО-ның қатардағы, кіші, орта басшы құрамының лауазымдарына алғаш рет кірушілерге АҚО-ның тиісті кәсіптік даярлығы және айтарлықтай жұмыс тәжірибесі бар қызметкерлері қатарынан тәлімгер бекітіліп беріледі.
4. АҚО қызметкерін тәлімгер ретінде бекіту:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ) аумақтық органдарында – ТЖМ-ның аумақтық органдары бастықтарының бұйрықтарымен;
2) ТЖМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелерде (бұдан әрі – мемлекеттік мекемелер) – мемлекеттік мекемелер бастықтарының бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
5. Бір тәлімгерге екеуден артық алғаш рет кірушілерді бекітуге жол берілмейді.
6. Тәлімгер оны тәлімгер ретінде бекіткеннен кейін бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға қосымшадағы нысан бойынша Азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кірушіні тағылымдама кезеңіне бейімдеу жоспарын (бұдан әрі – Бейімдеу жоспары) әзірлейді.
7. Бейімдеу жоспары алғаш рет кірушінің тағылымдамадан өтетін АҚО құрылымдық бөлімшесінің басшысымен екі жұмыс күні ішінде келісіледі.
8. Тәлімгер:
1) алғаш рет кірушінің Бейімдеу жоспарын орындауына күнделікті бақылауды жүзеге асырады;
2) алғаш рет кірушіге таңдаған мамандығын меңгеруге көмек көрсетеді, оған функционалдық міндеттерін түсіндіреді, оларды сапалы орындаудың тәртібі мен тәсілдерін көрсетеді, жіберілген қателерді анықтайды, бірлесіп талдайды және жояды;
3) қызметтік жұмысты тиімді жүзеге асыруда, сондай-ақ қойылған міндеттерді өз бетінше шешуде алғаш рет кірушіге үлгі болады;
4) алғаш рет кірушіні ұжымның қоғамдық өміріне белсенді қатысуға тартады, салауатты өмір салтын жүргізуге үгіттейді, жалпы мәдени және кәсіби ой-өрісін дамытуға жәрдемдеседі, патриотизмге баулиды;

5) изучает волевые, деловые и нравственные качества впервые поступающего, его отношение к службе, коллективу;
6) принимает меры по недопущению впервые поступающим нарушений трудовой дисциплины и законности;
7) вносит предложения руководителю структурного подразделения ОГЗ, в котором впервые поступающий проходит стажировку, о применении мер воспитательного и дисциплинарного воздействия.
9. Впервые поступающий:
1) исполняет данные ему поручения, выполняет мероприятия, предусмотренные Планом адаптации;
2) обращается за помощью к своему наставнику;
3) предлагает меры к повышению уровня своей профессиональной компетенции, развитию навыков и способностей, получению знаний;
4) активно участвует в общественной жизни коллектива;
5) перенимает у наставника эффективные формы и методы работы;
6) следует рекомендациям наставника при выполнении должностных обязанностей.
10. Наставничество осуществляется за впервые поступающими в период прохождения ими стажировки в территориальных органах, государственных учреждениях до получения положительного заключения обязательной специальной проверки, но не менее одного месяца.
11. Впервые поступающий после окончания срока наставничества в течение одного рабочего дня готовит отчет (в произвольной форме) о выполнении Плана адаптации, других исполненных поручениях, приобретенных знаниях и навыках в период наставничества, замечаниях и предложениях по организации наставничества.
12. Отчет впервые поступающего представляется руководителю структурного подразделения, в котором он проходит стажировку для ознакомления.
13. По завершению наставничества наставник в течение одного рабочего дня готовит характеристику (в произвольной форме) на впервые поступающего, в которой отражаются результаты выполнения должностных обязанностей впервые поступающим, уровень его профессиональных знаний, развития навыков и умений, способность самостоятельно исполнять служебные обязанности, качество подготовки служебной документации.
14. Характеристика представляется руководителю структурного подразделения, в котором впервые поступающий проходит стажировку.
15. В течение трех рабочих дней со дня завершения наставничества, отчет впервые поступающего и характеристика наставника (далее – материалы наставничества) представляются кадровой службой ОГЗ в организацию образования МЧС.
16. Материалы наставничества хранятся в личном деле впервые поступающего.
17. Организация наставничества возлагается на кадровую службу ОГЗ.
18. Кадровая служба ОГЗ изучает и обобщает опыт организации наставничества, вносит лицам, предусмотренным пунктом 4 настоящих Правил, предложения о совершенствовании работы по наставничеству.
Приложение
к Правилам и срокам
организации наставничества для
лиц, впервые поступающих на
правоохранительную службу в
органы гражданской защиты
Форма
"СОГЛАСОВАН"
Руководитель структурного
подразделения органа
гражданской защиты
____________________________
"___"___________20___года
План адаптации впервые поступающего на правоохранительную
службу в органы гражданской защиты на период стажировки
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) впервые поступающего
_____________________________________________________________________
Структурное подразделение _____________________________________________
Период наставничества _________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) наставника, занимаемая должность ____________________
_____________________________________________________________________
Наименование мероприятия
Период мероприятия

5) алғаш рет кірушінің ерік-жігер, іскерлік және адамгершілік қасиеттерін, оның қызметке, ұжымға қатынасын зерделейді;
6) алғаш рет кірушіге еңбек тәртібі мен заңдылықты бұзуға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдайды;
7) алғаш рет кіруші тағылымдамадан өтетін АҚО құрылымдық бөлімшесінің басшысына тәрбиелік және тәртіптік ықпал ету шараларын қолдану туралы ұсыныстар енгізеді.
9. Алғаш рет кіруші:
1) өзіне берілген тапсырмаларды орындайды, Бейімдеу жоспарында көзделген іс-шараларды орындайды;
2) көмек алу үшін өзінің тәлімгеріне жүгінеді;
3) өзінің кәсіби құзыретінің деңгейін арттыруға, дағдылары мен қабілеттерін дамытуға, білім алуға шаралар ұсынады;
4) ұжымның қоғамдық өміріне белсенді қатысады;
5) тәлімгерден жұмыстың тиімді нысандары мен әдістерін қабылдайды;
6) лауазымдық міндеттерін орындау кезінде тәлімгердің ұсынымдарын басшылыққа алады.
10. Алғаш рет кірушілерге тәлімгерлік олар аумақтық органдар, мемлекеттік мекемелерде тағылымдамадан өту кезеңінде мiндеттi арнайы тексерудің оң қорытындысын алғанға дейін, бірақ кем дегенде бір ай ұйымдастырылады.
11. Тәлімгерлік мерзімі аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде алғаш рет кірушілер Бейімдеу жоспарының орындалуы, басқа да орындалған тапсырмалар, тәлімгерлік кезеңінде алған білімі мен дағдылары, тәлімгерлікті ұйымдастыру бойынша ескертулер мен ұсыныстар туралы есеп (еркін нысанда) дайындайды.
12. Алғаш рет кірушінің есебі алғаш рет тағылымдамадан өтетін құрылымдық бөлімшенің басшысына танысу үшін ұсынылады.
13. Тәлімгерлік аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде тәлімгер алғаш рет кірушіге сипаттама (еркін нысанда) дайындайды, онда алғаш рет кірушінің лауазымдық міндеттерін орындау нәтижелері, оның кәсіби білімінің деңгейі, дағдылары мен іскерлігінің дамуы, қызметтік міндеттерін өз бетінше орындау қабілеті, қызметтік құжаттаманы дайындау сапасы көрсетіледі.
14. Сипаттама алғаш рет кірушінің тағылымдамадан өтетін құрылымдық бөлімшенің басшысына ұсынылады.
15. Тәлімгерлік аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде АҚО кадр қызметі алғаш рет кірушінің есебі мен тәлімгердің сипаттамасын (бұдан әрі – тәлімгерлік материалдары) ТЖМ-ның білім беру ұйымына ұсынады.
16. Тәлімгерлік материалдары алғаш рет кірушінің жеке ісінде сақталады.
17. Тәлімгерлікті ұйымдастыру АҚО-ның кадр қызметіне жүктеледі.
18. АҚО кадр қызметі тәлімгерлікті ұйымдастыру тәжірибесін зерделейді және жинақтайды, осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген тұлғаларға тәлімгерлік бойынша жұмысты жетілдіру туралы ұсыныстар енгізеді.
Азаматтық қорғау органдарына
құқық қорғау қызметіне алғаш
рет кіретін тұлғаларға
тәлімгерлікті ұйымдастыру
қағидалары мен мерзімдеріне
қосымша
Нысан
"КЕЛІСІЛДІ"
Азаматтық қорғау
органы құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
___________________________
20___жылғы "___"___________
Азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кірушіні тағылымдама кезеңіне бейімдеу жоспары
Алғаш рет кірушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.) ____________________________________________________
Құрылымдық бөлімше _________________________________________________
Тәлімгерлік кезеңі _____________________________________________________
Тәлімгердің Т.А.Ә. (болған жағдайда), атқаратын лауазымы __________________
____________________________________________________________________
Іс-шараның атауы
Іс-шара кезеңі
Орындалған
іс-шараны бағалау, мақсатқа қол жеткізу

Оценка выполненного мероприятия, достижения цели (от 2 до 5)
Подпись наставника
1
3
4
5
Составил:
Наставник                         _________________________________________
(звание, Ф.И.О., подпись и дата)
Ознакомлен:
Впервые поступающий
на правоохранительную
службу в органы гражданской защиты       ______________________________
(Ф.И.О., подпись и дата)

(2-ден 5-ке дейін)
Тәлімгердің қолы
1
2
3
4
Құрады:
Тәлімгер                        ______________________________
(атағы, Т.А.Ә., қолы және күні)
Таныстым:
Азаматтық қорғау органдарына
құқық қорғау қызметіне
алғаш рет кіруші                   ______________________________
(Т.А.Ә., қолы және күні)