О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 2 марта 2020 года № 212 "Об утверждении формы, Правил и сроков представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 948. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2022 года № 29557
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 2 марта 2020 года № 212 "Об утверждении формы, Правил и сроков представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20208) следующие изменения:
форму сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Правилах и сроках представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"5) об иных договорах по передаче имущества, не подлежащих государственной или иной регистрации, в том числе о договорах уступки права требования.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Передача Сведений нотариусами осуществляется из Единой нотариальной информационной системы "Е-нотариат" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ЕНИС) в информационную систему "Интегрированная база данных" Комитета (далее – ИБД) в автоматизированном порядке по форме, утвержденной согласно приложению к настоящему приказу.
Сведения по сделкам, которые совершены до интеграции ЕНИС и ИБД, предоставляются Министерством юстиции Республики Казахстан по письменному запросу Комитета в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента поступления такого запроса.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқықтылығы туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну нысанын, қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 2 наурыздағы № 212 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 948 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қыркүйекте № 29557 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқықтылығы туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну нысанын, қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 2 наурыздағы № 212 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20208 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтердің нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну қағидалары мен мерзімдерінде:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жатпайтын мүлікті беру жөніндегі өзге де шарттар туралы, оның ішінде талап ету құқығын басқаға беру шарттары туралы ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нотариустар мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Е-нотариат" бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – БНАЖ) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша Комитеттің "Интеграцияланған деректер қоры" (бұдан әрі – ИДҚ) ақпараттық жүйесіне автоматтандырылған түрде беруді жүзеге асырылады.
БНАЖ және ИДҚ интеграцияланғанға дейін жасалған мәмілелер бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Комитеттің жазбаша сұрау салуы бойынша осындай сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 сентября 2022 года № 948
Приложение 1 к приказу
Первого заместителя
Премьер – Министра
Республики Казахстан
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 марта 2020 года № 212
форма
Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц
Сведения по физическому лицу (продавец)
Сторона нотариальных действий (покупатель)
Код сведений
Наименование предмета (при наличии) договора/ сделки/свидетельства
Индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
индивидуальный идентификационный/бизнес-идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ наименование
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Дата регистрации нотариальных действий
Стоимость приобретения права требования, в тенге
Стоимость предмета договора/сделки/свидетельства, указанного в графе 7, в том числе стоимость уступки права требования, в тенге
Доля в имуществе
Данные предмета сделки и договора
адрес недвижимости, в том числе недвижимости, на которую приобретено право требования по договору уступки, а также полученной по наследству
кадастровый номер
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Сведения о нотариусе
индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
14
15
Приложение к форме
"Сведения по сделкам и
договорам, а также по выданным
свидетельствам о праве
на наследство физических лиц"
Пояснение по заполнению формы "Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц"
Форма "Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц" представляются нотариусами и включают в себя следующие данные:
в графе 1 – порядковый номер строки;
в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица, являющегося стороной нотариальных действий;

2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің 2022 жылғы
13 қыркүйектегі № 948
Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
​​​​​​​ Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
​​​​​​​ Қаржы министрінің
​​​​​​​ 2020 жылғы 2 наурыздағы
№ 212 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер
Жеке тұлға бойынша мәліметтер (сатушы)
Нотариаттық іс-әрекеттер тарабы (сатып алушы)
Мәліметтер коды
Шарт/ мәміле/куәлік нысанасының (болған кезде) атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған кезде)
Жеке сәйкестендіру/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған кезде)/ атауы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу күні
Талап ету құқығын сатып алу құны, теңгемен
Шарт/ мәміле/куәлік нысанасының құны, оның ішінде талап ету құқығын құны, теңгемен
Мүліктегі үлесі
Мәміле мен шарт мәнінің деректері
жылжымайтын мүліктің, оның ішінде басқаға беру шарты бойынша талап ету құқығы сатып алынған, содай-ақ мұрагерлік бойынша алынған жылжымайтын мүліктің мекенжайы
кадастрлық нөмірі
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Нотариус туралы мәліметтер
жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
14
15
"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер" нысанына
қосымша
"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер" нысанын нотариустар ұсынады және мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттер тарапы болып табылатын жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;

в графе 3 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, указанного в графе 2;
в графе 4 – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер лица, являющегося стороной нотариальных действий. Если сторон несколько, данные по каждой стороне указываются отдельной строкой при этом порядковый номер в графе 1 остается неизменным вне зависимости от количества участников;
в графе 5 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица, указанного в графе 4;
в графе 6 – код сведений:
001 – при отражении сведений о сделках и договорах по имуществу, подлежащему государственной или иной регистрации, а также имуществу, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
002 – при отражении сведений о выданных свидетельствах о праве на наследство;
003 – при отражении сведений о других сделках и договорах, не указанных в настоящем пункте, в случае, если цена, предусмотренная сделкой (договором), превышает две тысячи кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за исключением договоров, указанных ниже в сведениях 004 и 005;
004 – при отражении сведений о договорах займа, заключенных между физическими лицами;
005 – при отражении сведений о договорах по передаче имущества, не подлежащих государственной или иной регистрации, в том числе:
005.1 – при отражении сведений о договорах уступки права требования;
в графе 7 – наименование предмета договора/сделки/свидетельства;
в графе 8 – дата регистрации нотариальных действий;
в графе 9 – стоимость, по которой физическое лицо приобрело и/или ранее приобрело право требования, в том числе цена договора о долевом участии в жилищном строительстве согласно статье 335 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Если данные о стоимости отсутствуют, в графе 9 указывается ноль;
в графе 10 – стоимость предмета договора/сделки/свидетельства, указанного в графе 7, в том числе стоимость уступки права требования. Если данные о стоимости отсутствуют, в графе 10 указывается ноль;
в графе 11 – доля в имуществе, указанном в графе 7;
в графе 12 – адрес недвижимости, в том числе недвижимости, на которую приобретено право требования по договору уступки права требования, а также полученной по наследству;
в графе 13 – кадастровый номер (при наличии) предмета договора, указанного в графе 7;
в графе 14 – индивидуальный идентификационный номер нотариуса;
в графе 15 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) нотариуса.

3-бағанда – 2-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттер тарапы болып табылатын тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Егер Тараптар бірнешеу болса, әрбір тарап бойынша деректер жеке жолмен көрсетіледі, бұл ретте 1-бағандағы реттік нөмір қатысушылардың санына қарамастан өзгеріссіз қалады;
5-бағанда – 4-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/заңды тұлғаның атауы;
6-бағанда – мәліметтер коды:
001 – мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жататын мүлік, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік бойынша мәмілелер мен шарттар туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
002 – мұраға құқық туралы берілген куәліктер туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
003 – егер мәміледе (шартта) көзделген баға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен асқан жағдайда, төменде 004 және 005 мәліметтерде көрсетілген шарттарын қоспағанда, осы тармақта көрсетілмеген басқа да мәмілелер мен шарттар туралы мәліметтер көрсетілген кезде;
004 – жеке тұлғалар арасында жасалған қарыз шарттары туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
005 – мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жатпайтын мүлікті беру жөніндегі шарттар туралы мәліметтерді көрсету кезінде, оның ішінде:
005.1 – талап ету құқығын басқаға беру шарттары туралы мәліметтер көрсетілген кезде;
7-бағанда – шарт/мәміле/куәлік мәнінің атауы;
8-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу күні;
9-бағанда – жеке тұлға сатып алған және/немесе бұрын талап ету құқығы, оның ішінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 335-бабына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттың бағасы бойынша сатып алған құны. Егер құн туралы деректер болмаса, 9-бағанда нөл көрсетіледі;
10-бағанда – 7-бағанда көрсетілген шарт/мәміле/куәлік мәнінің құны, оның ішінде талап ету құқығын басқаға беру құны. Егер құн туралы деректер болмаса, 10-бағанда нөл көрсетіледі;
11-бағанда – 7-бағанда көрсетілген мүліктегі үлес;
12-бағанда – жылжымайтын мүліктің, оның ішінде талап ету құқығын басқаға беру шарты бойынша талап ету құқығы сатып алынған, сондай-ақ мұрагерлік бойынша алған жылжымайтын мүліктің мекенжайы;
13-бағанда – 7-бағанда көрсетілген шарт мәнінің кадастрлық нөмірі (болған кезде);
14-бағанда – нотариустың жеке сәйкестендіру нөмірі;
15-бағанда – нотариустың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).