Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2022 года № 30043.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 4-4) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 октября 2022 года № 314
Методика по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 4-4) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан и применяется при проведении крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан.
2. В настоящей Методике применяются следующие основные понятия:
1) растительное сообщество – более и менее устойчивая естественная группировка видов растений, характиризующаяся определенным флористическим составом, структурой, связями растений как друг с другом, так и факторами внешней среды;
2) геоботаническое описание – полный список видов растительного сообщества с указанием их количественного участия, культуртехнического состояния, а также характеристики контура (название типов, вид угодья, характер использования);

Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 қазанда № 30043 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2022 жылғы 3 қазандағы
№ 314 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000-1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарының ірі масштабты (1:1 000-1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу кезінде қолданылады.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) өсімдіктер қоғамдастығы – белгілі бір флористикалық құраммен, құрылыммен, өсімдіктердің бір-бірімен және қоршаған орта факторларымен байланысымен сипатталатын өсімдік түрлерінің азды-көпті тұрақты табиғи тобы;
2) геоботаникалық сипаттама – өсімдік қоғамдастығы түрлерінің сандық қатысуы, дақылдық-техникалық жай-күйі, сондай-ақ контурының сипаттамасы (үлгілерінің атауы, алқап түрі, пайдалану сипаты) көрсетілген олардың толық тізімі;

3) геоботанические контуры – участки территории со сходными экологическими условиями (рельефом, почвами, увлажнением), составом и структурой растительности, культуртехническим состоянием и хозяйственным использованием;
4) тип природного кормового угодья (далее – тип) – объединение тождественных или близких (по составу, кормовым качествам, характеру поверхности почвы) пастбищ, которые могут быть как однородными, так и неоднородными, комплексными;
5) разность типа природного кормового угодья (далее – разность типа) – элементарная единица растительного покрова;
6) хозяйственная модификация (далее – модификация) – растительность, измененная под влиянием выпаса, и засоренная плохопоедаемыми, непоедаемыми и ядовитыми растениями, вторичная с однолетними или эфемерового типа растениями;
7) комплексный растительный покров – растительный покров, сложенный из двух или нескольких растительных сообществ, закономерно сменяющих друг друга на небольшой площади;
8) макрорельеф – крупные формы рельефа, определяющие общий облик большого участка земной поверхности (горные хребты, плоскогорья, равнины, низменности);
9) мезорельеф – рельеф, занимающий промежуточное по своей величине положение между микрорельефом и макрорельефом;
10) микрорельеф – локальные формы рельефа с типичным разбросом высот в несколько метров. Микрорельеф является деталью более крупных форм рельефа;
11) метеорологические данные – результаты метеорологических наблюдений на станциях государственной сети наблюдений и автоматических измерений;
12) очерк – пояснительный текст к геоботанической карте, картограмме культуртехнического состояния природных кормовых угодий, картограмме рекомендации по улучшению, использованию и охране природных кормовых угодий;
13) растения-индикаторы – растения, для которых характерна резко выраженная адаптация к определҰнным условиям окружающей среды;
14) ключевой участок – типичный участок местности, с необходимой достоверностью отражающий состав и характер растительности и почв, их связь с природными условиями определенного ландшафта.
3. Геоботаническим изысканиям природных кормовых угодий подлежат сельскохозяйственные угодья, расположенные на территории Республики Казахстан, независимо от формы собственности на землю, целевого назначения и разрешенного характера использования земельных участков.
Геоботанические изыскания природных кормовых угодий осуществляются в рамках выполнения государственного задания по повышению доступности информации о земельных ресурсах путем заключения гражданско-правовой сделки между администратором республиканской бюджетной программы и исполнителем государственного задания в соответствии с пунктом 3 статьи 41 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
При разработке схемы пастбищеоборотов и плана по управлению пастбищами и их использованию проводятся геоботанические изыскания (обследования) пастбищ на основании договора, заключаемого между Государственной корпорацией "Правительство для граждан" и местным исполнительным органом района (кроме районов в городах), города областного значения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".

3) геоботаникалық контурлар – экологиялық жағдайлары (бедері, топырағы, ылғалдылығы), өсімдіктердің құрамы мен құрылымы, дақылдық-техникалық жай-күйі және шаруашылықта пайдаланылуы ұқсас аумақтың учаскелері;
4) табиғи азықтық алқаптың типі (бұдан әрі – тип) – біртекті де, сондай-ақ біртекті емес, кешенді болуы да мүмкін ұқсас немесе жақын (құрамы, азықтық сапасы, топырақ бетінің сипаты бойынша) жайылымдардың бірлестігі;
5) табиғи азықтық алқап типінің айырмасы (бұдан әрі – тип айырмасы) – өсімдік жамылғысының элементарлық бірлігі;
6) шаруашылық түрлендіру (бұдан әрі – түрлендіру) – жайылу әсерінен өзгертілген және нашар желінетін, желінбейтін және улы өсімдіктер басқан, біржылдық немесе эфемерлік типтегі өсімдіктері бар қайталама өсімдік жабыны;
7) кешенді өсімдік жамылғысы – шағын алаңда бір-бірін заңды түрде ауыстыратын екі немесе бірнеше өсімдік қоғамдастығынан құралған өсімдік жамылғысы;
8) макробедер – жер бетінің үлкен учаскесінің жалпы бейнесін айқындайтын бедердің ірі нысандары (тау жоталары, үстірттер, жазықтар, ойпаттар);
9) мезобедер – өзінің шамасы бойынша микробедер мен макробедер арасындағы аралық орынды алатын бедер;
10) микробедер – биіктіктердің бірнеше метрге әдеттегі шашырауы бар бедердің жергілікті нысандары. Микробедер бедердің үлкенірек нысандарының бөлшегі болып табылады;
11) метеорологиялық деректер – мемлекеттік бақылау және автоматты өлшеу желісі станцияларындағы метеорологиялық бақылаулар нәтижелері;
12) очерк – геоботаникалық картаға, табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің картограммасына, табиғи азықтық алқаптарды жақсарту, пайдалану және қорғау жөніндегі ұсынымдар картограммасына түсіндірме мәтін;
13) индикатор-өсімдіктер – қоршаған ортаның белгілі бір жағдайларына айқын білінетін бейімделу тән өсімдіктер;
14) негізгі учаске – бұл өсімдіктер мен топырақтың құрамы мен сипатын, олардың белгілі бір ландшафттың табиғи жағдайымен байланысын қажетті сенімділікпен көрсету тән жер учаскесі.
3. Жерге меншік нысанына, жер учаскелерінің нысаналы мақсатына және оларды пайдаланудың рұқсат етілген сипатына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан ауыл шаруашылығы алқаптары табиғи азықтық алқаптар бойынша геоботаникалық іздестірілуі тиіс.
Табиғи азықтық алқаптарды геоботаникалық іздестіру Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 41-бабының 3-тармағына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мен мемлекеттік тапсырманы орындаушы арасында азаматтық-құқықтық мәміле жасасу жолымен жер ресурстары туралы ақпараттың қолжетімділігін арттыру жөніндегі мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде жүзеге асырылады.
Жайылым айналымдарының схемасын және жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспарды әзірлеу кезінде "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы мен ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы арасында жасалатын шарт негізінде жайылымдарға геоботаникалық іздестіру (зерттеп-қарау) жүргізіледі.

4. При проведении геоботанических изысканий природных кормовых угодий выявляются:
1) структура растительного покрова, типологический состав, территориальное размещение видов сельскохозяйственных угодий, площади, урожайность, качество корма, культуртехническое состояние природных кормовых угодий, современное использование природных кормовых угодий, возможности их рационального использования и улучшения;
2) закономерность динамики урожайности природных кормовых угодий, химизма и питательности растений;
3) особо ценные, подлежащие охране территории с наличием лекарственных, технических, редких и исчезающих растений.
5. Геоботанические изыскания природных кормовых угодий проводятся в масштабах 1:1 000– 1:100000. Выбор масштаба геоботанических изысканий зависит от целей геоботанических изысканий, категории сложности, освоенности территории, площади и зональной принадлежности.
6. Геоботанические изыскания природных кормовых угодий проводятся через каждые 15 (пятнадцать) лет, в районах с интенсивно развитым сельским хозяйством – в среднем один раз в 10 (десять) лет.
7. Сведения геоботанических изысканий природных кормовых угодий используются при:
1) мониторинге изменений в растительном покрове природных кормовых угодий;
2) проведении земельно-оценочных работ и характеристике качества природных кормовых угодий в системе государственного земельного кадастра;
3) разработке рекомендации по улучшению, использованию и охране природных кормовых угодий;
4) заполнении паспорта земельного участка сельскохозяйственного назначения по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 344 "Об утверждении формы Паспорта земельного участка сельскохозяйственного назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11155);
5) составлении сводного аналитического отчета о состоянии и использовании земель Республики Казахстан;
6) составлении геоботанических карт;
7) выявлении зарослей лекарственных, технических растений;
8) организации природоохранных мероприятий.
Глава 2. Организация работ по по проведению крупномасштабных геоботанических изысканий природных кормовых угодий
8. Для проведения геоботанических изысканий природных кормовых угодий формируются специальные бригады, состоящие из геоботаника (руководителя бригады), техника-геоботаника и одного рабочего.
9. Геоботанические изыскания природных кормовых угодий проводятся в границах существующих или проектируемых земельных участков в течение всего вегетационного периода.

4. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулерін жүргізу кезінде мыналар анықталады:
1) өсімдік жамылғысының құрылымы, типологиялық құрамы, ауыл шаруашылығы алқаптары түрлерінің аумақтық орналасуы, алаңы, түсімділігі, азықтың сапасы, табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйі, табиғи азықтық алқаптарды қазіргі заманғы пайдалану, оларды ұтымды пайдалану және жақсарту мүмкіндіктері;
2) табиғи азықтық алқаптардың түсімділігі, өсімдіктердің химизмі мен қоректену динамикасының заңдылығы;
3) дәрілік, техникалық, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктері бар, қорғалуға жататын аса құнды аумақтар.
5. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулері 1:1 000 – 1:100 000 масштабында жүргізіледі. Геоботаникалық іздестірулер масштабтарын таңдау геоботаникалық іздестірулердің мақсаттарына, күрделілік санатына, аумақтың игерілуіне, алаңына және аймаққа тиесілілігіне байланысты жүргізіледі.
6. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулері әрбір 15 (он бес) жыл сайын, ауыл шаруашылығы қарқынды дамыған аудандарда – орта есеппен 10 (он) жылда бір рет жүргізіледі.
7. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулерінің мәліметтері мынадай кездерде қолданылады:
1) табиғи азықтық алқаптардың өсімдік жамылғысындағы өзгерістердің мониторингі;
2) мемлекеттік жер кадастры жүйесінде жер-бағалау жұмыстарын және табиғи азықтық алқаптардың сапалық сипаттамасын жүргізу;
3) табиғи азықтық алқаптарды жақсарту, тиімді пайдалану және қорғау жөнінде ұсынымдар жасау;
4) "Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесі паспортының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 344 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11155 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінің паспортын толтыру;
5) Қазақстан Республикасы жерлерінің жай-күйі мен пайдаланылуы туралы жиынтық талдамалық есеп жасау;
6) геоботаникалық карталарды жасау;
7) дәрілік, техникалық өсімдіктердің қаптап өскенін анықтау;
8) табиғат қорғау іс-шараларын ұйымдастыру.
2-тарау. Табиғи азықтық алқаптардың ірі масштабты геоботаникалық іздестірулері бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
8. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулерін жүргізу үшін геоботаниктен (бригада басшысы), техник-геоботаниктен және бір жұмысшыдан тұратын арнайы бригадалар құрылады.
9. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулері толық вегетациялық кезең ішінде қолданыстағы немесе жобаланатын жер учаскелерінің шекараларында жүргізіледі.

10. В зависимости от сложности картографируемой территории планирование геоботанических изысканий природных кормовых угодий осуществляется по пяти категориям сложности:
1) первая категория сложности: районы сухостепной, полупустынной и пустынной зон с равнинным, открытым, слаборасчлененным рельефом и крупными однородными контурами, занятыми преимущественно зональными типами растительности или их комплексами до 10 процентов (далее – %) площади (без песков, солончаков, солонцов, пойм).
Территория первой категории сложности имеет высокую проходимость для автотранспорта. Количество геоботанических и культуртехнических контуров составляет не более 5 на 1 квадратный дециметр (далее – дм2) геоботанической карты в масштабе специальной съемки;
2) вторая категория сложности: местность открытая с равнинным и волнистым рельефом, расчлененным на ясно обособленные элементы, с крупными и средними контурами зональной растительности, с наличием солончаков, солонцов, такыров, песков, пойм и понижений. Комплексность растительного покрова составляет от 11 до 20% площади.
Территория второй категории сложности проходима для автотранспорта. Количество геоботанических и культуртехнических контуров составляет от 6 до 10 на 1 дм2 геоботанической карты в масштабе специальной съемки;
3) третья категория сложности: местность открытая и полузакрытая с расчлененным волнистым рельефом – сглаженные мелкосопочные и низкогорные территории, пересеченные балками, логами и оврагами, выровненные закрепленные песчаные массивы, такыровидные долины крупных рек, каменисто-щебнистое плато с однородной и комплексной растительностью, а также предгорные равнины, освоенные под богарное или орошаемое земледелие крупными массивами до 30% площади.
Территории первой и второй категорий сложности с частично засоленной, заболоченной или закустаренной растительностью от 21 до 30% площади.
Территория третьей категории сложности имеет отличную проходимость для гужевого транспорта, а для автотранспорта – среднюю проходимость. Количество геоботанических и культуртехнических контуров составляет от 11 до 15 на 1 дм2 геоботанической карты специальной съемки;
4) четвертая категория сложности: местность полузакрытая, сильно пересеченная, с ясно выраженным рельефом и мелкоконтурностью – резкорасчлененные необлесенные горные системы, предгорья и скалистые мелкосопочники, бугристо-грядовые закрепленные пески, поймы и дельты рек с несложным растительным покровом, луга на 20-40% закустаренные и залесенные.
Территории первой, второй и третьей категорий сложности с сильным развитием комплексности, эродированности и деградации растительного покрова от 31 до 50% площади.

10. Картографияланатын аумақтың күрделілігіне байланысты табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулерін жоспарлау күрделіліктің мынадай бес санаты бойынша жүзеге асырылады:
1) күрделіліктің бірінші санаты: жазық, ашық, әлсіз бөлшектелген бедері және ірі біртекті контурлары бар алаңның 10 пайызына (бұдан әрі – %) дейін, көбінесе өсімдіктердің аймақтық типтері немесе олардың кешендері алып жатқан (құмсыз, сорсыз, сортаңсыз, жайылмасыз) құрғақ далалы, жартылай шөлді және шөлді аймақтардың аудандары.
Күрделіліктің бірінші санатындағы аумақта автокөлік үшін жоғары өтімділік бар. Геоботаникалық және дақылдық-техникалық контурлардың саны арнайы түсіру масштабындағы геоботаникалық картаның 1 шаршы дециметріне (бұдан әрі – дм2) 5-тен аспайды;
2) күрделіліктің екінші санаты: айқын оқшауланған элементтерге бөлінген жазық және ойлы-қырлы бедері бар, аймақтық өсімдіктердің ірі және орташа контурлары бар, соры, сортаңы, тақыры, құмы, жайылмалары мен ойпаттары бар ашық жер. Өсімдік жамылғысының кешенділігі алаңның 11%-нан 20%-на дейін құрайды.
Күрделіліктің екінші санатындағы аумақта автокөлік өте алады. Геоботаникалық және дақылдық-техникалық контурлардың саны арнайы түсіру масштабындағы геоботаникалық картаның 1 дм2-на 6-дан 10-ға дейін құрайды;
3) күрделіліктің үшінші санаты: бөлшектелген ойлы-қырлы бедері бар ашық және жартылай жабық жер – белдеулермен, жыралар және сайлармен қиылысқан тегістелген ұсақ шоқылы және төмен таулы аумақтар, тегістелген бекіген құмды алаптар, ірі өзендердің тақыр тәрізді аңғарлары, біртекті және кешенді өсімдіктері бар тасты-қиыршық тасты үстірт, сондай-ақ алаңның 30%- на дейінгі ірі алқаптары бар тәлімі жерлер немесе суармалы егіншілікке игерілген тау бөктеріндегі жазықтар.
Алаңы 21-ден 30%-ға дейін жартылай сорланған, батпақты немесе бұта-шілік өсімдіктері бар бірінші және екінші күрделілік санатындағы аумақтар.
Күрделілігі үшінші санаттағы аумақ ат-арба көлігі үшін өте жақсы жүріп өту қабілетіне ие, ал автокөлік үшін – орташа жүріп өту қабілетіне ие. Геоботаникалық және дақылдық-техникалық контурлардың саны арнайы түсірілетін геоботаникалық картаның 1 шаршы дм-не 11-ден 15-ке дейін құрайды;
4) күрделіліктің төртінші санаты: жартылай жабық, тым ойлы-қырлы, айқын бедерлі және ұсақ контурлы жер – күрт бөлшектелген ормансыз тау жүйелері, тау бөктері мен жартасты ұсақ шоқылар, күрделі емес өсімдік жамылғысы бар төбелі-жоталы бекіген құмдар, өзендердің жайылмалары мен атыраулары, шалғындар 20-40%-ға бұталы және орманды.
31-ден 50%-ға дейін өсімдік жамылғысының кешенділігі, эрозиялануы және тозуы күшті дамыған күрделіліктің бірінші, екінші және үшінші санаттарындағы аумақтар.

Предгорные равнины, долины и дельты рек, имеющие комплексный растительный покров и выборочно освоенные мелкими участками под богарное или орошаемое земледелие до 20-30% площади территории.
Территория четвертой категории сложности трудно проходима для автотранспорта, а для гужевого транспорта имеет среднюю проходимость. Количество геоботанических и культуртехнических контуров от 16 до 20 на 1 дм2 геоботанической карты специальной съемки;
5) пятая категория сложности: местность закрытая с сильнорасчлененным рельефом – облесенное высокогорье и среднегорье с закустаренными лугами и пастбищами, полузакрепленные бугристо-грядовые пески, плавни и дельты рек заросшие тростником, островные, закустаренные и заболоченные поймы со сложным неоднородным растительным покровом.
Территории первой, второй, третьей и четвертой категорий сложности с сильным развитием мелкоконтурности и комплексности растительного покрова свыше 50% площади.
Предгорные расчлененные равнины, долины и дельты рек, выборочно освоенные небольшими массивами или мелкими участками под богарное или орошаемое земледелие свыше 30% площади и имеющие сложные экологические условия, вызывающие вторичное засоление земель и развитие пестрого комплекса растительности.
Все территории пятой категории сложности непроходимы или трудно проходимы для автотранспорта и трудно проходимы для гужевого и вьючного транспорта. Количество геоботанических и культуртехнических контуров составляет свыше 20 на 1 дм2 геоботанической карты специальной съемки.
11. Геоботанические изыскания природных кормовых угодий имеют три периода работы:
1) подготовительный период;
2) полевой период;
3) камеральный период.
Глава 3. Подготовительный период
12. В подготовительный период с целью получения сведений по обследуемой территории отбираются следующие сведения (данные):
1) данные государственного учета земель и планово-картографической основы с нанесенными границами земельных участков;
2) литературные источники и справочники по растительности, климату, рельефу, почвам, подстилающим породам, грунтовым водам, гидрологии, характеру использования территории;
3) картографические материалы геоботанических изысканий прошлых лет (почвенные, геоботанические карты, легенды и очерки к ним);
4) фотопланы, топографические карты, земельно-кадастровые планы;
5) сведения об инвентаризации обводненных пастбищ;
6) данные стационарного изучения состава, структуры растительности, динамики урожайности кормовых растений;
7) сведения о наличии памятников природы, редких, исчезающих, лекарственных, технических растениях.

Кешенді өсімдік жамылғысы бар және аумақ алаңының 20-30%-на дейін тәлімі жерлер немесе суармалы егіншілік үшін ұсақ учаскелермен іріктеп игерілген тау етегі жазықтары, өзен аңғарлары мен атыраулары.
Күрделіліктің төртінші санатындағы аумақ автокөлік үшін қиын, ал ат-арба көлігі үшін орташа өтімділік бар. Арнайы түсірілімнің геоботаникалық картасының 1 дм2 геоботаникалық және дақылдық-техникалық контурларының саны 16-дан 20-ға дейін;
5) күрделіліктің бесінші санаты: қатты бөлінген бедері бар жабық жер – бұталы шалғындар мен жайылымдары бар орманды биік таулар мен орта таулар, жартылай бекіген төбешікті-жоталы құмдар, қамыс басып кеткен өзендердің жайылмалары мен атыраулары, күрделі әртекті өсімдік жамылғысы бар аралдық, бұталы-шілікті және батпақты жайылмалар.
Өсімдік жамылғысының 50%-дан астамы ұсақ контурлылығы мен кешенділігі күшті дамыған бірінші, екінші, үшінші және төртінші күрделілік санатының аумақтары.
Алқаптың 30%-дан астамы тәлімі жерлер немесе суармалы егіншілік үшін шағын алқаптармен немесе ұсақ учаскелермен іріктеп игерілген және жердің қайталама сортаңдануына және өсімдіктердің түрлі-түсті кешенінің дамуына алып келетін күрделі экологиялық жағдайлары бар тау бөктеріндегі бөлшектелген жазықтар, өзен аңғарлары мен атыраулары.
Бесінші күрделілік санатындағы барлық аумақтар көлік құралдары үшін өте алмайтын немесе өтуі қиын және арбалы және жүк артатын ат көліктері үшін өтуі қиын аумақтар. Геоботаникалық және дақылдық-техникалық контурлардың саны арнайы түсірілетін геоботаникалық картаның 1 шаршы дм-не 20-дан асады.
11. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулерінің үш кезеңі бар:
1) дайындық кезеңі;
2) далалық кезең;
3) камералдық кезең.
3-тарау. Дайындық кезеңі
12. Дайындық кезеңінде зерттелетін аумақ бойынша мәліметтер алу мақсатында мынадай мәліметтер (деректер) іріктеледі:
1) жерлерді мемлекеттік есепке алу және жер учаскелерінің шекаралары белгіленген жоспарлы-картографиялық негіздегі деректер;
2) өсімдіктер, климат, бедер, топырақ, төсеме жыныстар, ыза сулар, гидрология, аумақты пайдалану сипаты жөніндегі әдебиеттер мен анықтамалықтар;
3) өткен жылдардағы геоботаникалық іздестірулердің картографиялық материалдары (топырақтық, геоботаникалық карталар, олардың түсініксөздері және очерктер);
4) фотожоспарлар, топографиялық карталар, жер-кадастрлық жоспарлар;
5) суландырылған жайылымдарды түгендеу туралы мәліметтер;
6) өсімдіктердің құрамын, құрылымын, азықтық өсімдіктер түсімділігінің серпінін стационарлық зерттеу деректері;
7) табиғат ескерткіштерінің, сирек кездесетін, жойылып бара жатқан, дәрілік, техникалық өсімдіктердің бар-жоғы туралы мәліметтер.

13. В подготовительный период в зависимости от масштаба геоботанических изысканий определяется необходимое количество геоботанических описаний для исследуемой территории согласно приложению 1 к настоящей Методике.
14. В подготовительный период:
1) составляется предварительный список типов природных кормовых угодий согласно классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан, указанной в приложении 2 к настоящей Методике, и со сведениями по урожайности и динамики урожайности кормовых угодий;
2) подготавливаются оборудования, приборы и инструменты из имеющейся материально-технической базы, необходимые для проведения геоботанических полевых изысканий по списку согласно приложению 3 к настоящей Методике;
3) составляется предварительный список наиболее распространенных в данной местности кормовых, непоедаемых, сорных, вредных и ядовитых растений, а также подбираются справочный гербарий и необходимые определители растений;
4) изучается плановая основа. На основе топографических и почвенных карт соответствующего масштаба определяются границы ландшафтных подразделений (гор, предгорных равнин, мелкосопочника, равнин);
5) выбираются направления маршрутов рекогносцировочного объезда территории.
15. По результатам подготовительных работ составляются следующие материалы:
1) план проведения геоботанических изысканий;
2) список изученной литературы;
3) предварительный список типов природных кормовых угодий;
4) копии или сканированный вариант геоботанических и почвенных карт.
Глава 4. Полевой период
16. В полевой период осуществляется:
1) рекогносцировочный объезд территории;
2) геоботаническое картографирование природных кормовых угодий;
3) геоботаническое описание растительности природных кормовых угодий;
4) определение урожайности;
5) характеристика культуртехнического состояния природных кормовых угодий и определение рекомендации по улучшению, использованию и охранеприродных кормовых угодий;
6) сбор гербария;
7) оформление полевой документации;
8) первичная обработка собранных материалов.
Параграф 1. Рекогносцировочный объезд территории
17. В начале полевых геоботанических изысканий проводится рекогносцировочный объезд территории в целях предварительного анализа и уточнения подлежащей обследованию территории и выявления закономерности распределения растительного покрова.
18. При рекогносцировочном объезде территории прокладывается маршрут с учетом пересечения основных типов природных кормовых угодий. Продолжительность рекогносцировочного объезда территории определяется в зависимости от величины площади обследуемой территории, от категории сложности, комплексности растительного и почвенного покрова.

13. Дайындық кезеңінде геоботаникалық іздестірулер масштабына қарай осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес зерттелетін аумақ үшін геоботаникалық сипаттамалардың қажетті саны анықталады.
14. Дайындық кезеңінде:
1) осы Әдістемеге 2-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарының жіктемесіне және азықтық алқаптардың түсімділігі мен түсімділік серпіні жөніндегі мәліметтерге сәйкес табиғи азықтық алқаптар типтерінің алдын ала тізімі жасалады;
2) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес тізім бойынша геоботаникалық далалық іздестірулерді жүргізу үшін қажетті қолда бар материалдық-техникалық базадан жабдықтар, аспаптар мен құралдар дайындалады;
3) осы жерде неғұрлым кең таралған азықтық, желінбейтін, зиянды және улы өсімдіктердің, арамшөптердің алдын ала тізімі жасалады, сондай-ақ анықтамалық гербарий мен қажетті өсімдік анықтауыштар іріктеледі;
4) жоспарлы негіз зерделенеді. Тиісті масштабтағы топографиялық және топырақ карталарының негізінде ландшафтық бөлімшелердің (таулардың, тау бөктеріндегі жазықтардың, ұсақ шоқылардың, жазықтардың) шекаралары айқындалады;
5) аумақты алдын ала барлап өту бағдарларының бағыттары таңдалады.
15. Дайындық жұмыстарының нәтижелері бойынша мынадай материалдар жасалады:
1) геоботаникалық іздестірулерді жүргізу жоспары;
2) зерделенген әдебиеттер тізімі;
3) табиғи азықтық алқаптар типтерінің алдын ала тізімі;
4) геоботаникалық және топырақ карталарының көшірмелері немесе сканерленген нұсқасы.
4-тарау. Далалық кезең
16. Далалық кезеңде мыналар жүзеге асырылады:
1) аумақты алдын ала барлап өту;
2) табиғи азықтық алқаптарды геоботаникалық картографиялау;
3) табиғи азықтық алқаптардағы өсімдіктердің геоботаникалық сипаттамасы;
4) түсімділікті анықтау;
5) табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің сипаттамасы және табиғи азықтық алқаптарды жақсарту, пайдалану және қорғау жөніндегі ұсынымдарды айқындау;
6) гербарий жинау;
7) далалық құжаттаманы ресімдеу;
8) жиналған материалдарды алғашқы өңдеу.
1-параграф. Аумақты алдын ала барлап өту
17. Далалық геоботаникалық іздестірулердің басында зерттеп-қаралатын аумақты алдын ала талдау және нақтылау және өсімдік жамылғысының таралу заңдылығын анықтау мақсатында аумақты алдын ала барлап өту жүргізіледі.
18. Аумақты алдын ала барлап өту кезінде табиғи азықтық алқаптардың негізгі түрлерінің қиылысуын ескере отырып, бағдар салынады. Аумақты барлап өту ұзақтығы зерттеп-қаралатын аумақ алаңының көлеміне, күрделілік санатына, өсімдік және топырақ жамылғысының кешенділігіне байланысты айқындалады.

19. При рекогносцировочном объезде территории геоботаником уточняются собранные им сведения о растительности, почвах, рельефе. Для сбора сведений необходимо выполнить следующее:
1) произвести описание основных типов природных кормовых угодий с определением урожайности;
2) установить основные закономерности неоднородности растительного покрова и причины возникновения неоднородности;
3) выяснить направленность изменений в культуртехническом состоянии природных кормовых угодий;
4) выявить основные негативные факторы, отрицательно влияющие на состояние растительного покрова.
20. При рекогносцировочном объезде территории все собранные сведения записываются в полевой дневник. Точки рекогносцировочных описаний наносятся на фотопланы и повторно описываются при геоботаническом картографировании и при повторном объезде территории. Целью повторного объезда территории является изучение динамики состава и структуры растительного покрова, урожайности природных кормовых угодий, степени хозяйственного использования и культуртехнического состояния природных кормовых угодий.
21. При проведении геоботанических полевых изысканий рекогносцировочный объезд территории выполняется также для размещения ключевых участков для наблюдений за состоянием растительного покрова в режиме мониторинга.
Параграф 2. Геоботаническое картографирование природных кормовых угодий
22. При геоботанических изысканиях выделяются и наносятся на планово-картографическую основу геоботанические контуры. Одновременно с геоботаническими контурами выделяются и наносятся на планово-картографическую основу контуры сельскохозяйственных угодий (пашни, залежи, сенокосы, пастбища и многолетние насаждения), прочих угодий (леса, зарослей кустарников, болота, солончаки и водная поверхность) и земель (выходов коренных пород, глин, солончаков, лишенных растительности).
23. В масштабах 1:10000 – 1:100000 геоботаническое картографирование производится на отдешифрированных фотопланах с контурами сельскохозяйственных и прочих угодий. Для выполнения полевых геоботанических изысканий используются материалы аэрофотосъемки 5-10-летней давности.
24. За единицу картографирования при геоботанических изысканиях принимается тип (разность типа) или модификация.
25. При геоботаническом картографировании определяются характерные компоненты растительности природных кормовых угодий. Каждый геоботанический контур охарактеризовывается по преобладающему типу (разностью типа) природного кормового угодья.
В условиях сложного рельефа допускается объединение в один геоботанический контур нескольких типов (разностей типов). Границами таких геоботанических контуров являются границы объединяемых сочетаний (сочетание понижений и гряд, склонов и различной экспозиции, водоразделов и склоновых участков, западин и грив или бугров).
При комплексном растительном покрове границы контуров проводятся по границе типа природного кормового угодья с учетом механического состава, характера засоления почв, уровня залегания грунтовых вод и связи комплексного растительного покрова с рельефом.
Отклонение в соотношении типов (разностей типов) на любом участке геоботанического контура не должно превышать 20%.

19. Аумақты алдын ала барлап өту кезінде геоботаник өсімдіктер, топырақ, бедер туралы жинаған мәліметтерді нақтылайды. Мәліметтерді жинау үшін мыналар орындалуы қажет:
1) табиғи азықтық алқаптардың түсімділігін айқындай отырып, олардың негізгі типтерін сипаттау;
2) өсімдік жамылғысының біркелкі еместігінің негізгі заңдылықтарын және біркелкі еместіктің пайда болу себептерін анықтау;
3) табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйіндегі өзгерістердің бағыттылығын анықтау;
4) өсімдік жамылғысының жай-күйіне теріс әсер ететін негізгі жағымсыз факторларды анықтау.
20. Аумақты алдын ала барлап өту кезінде барлық жиналған мәліметтер далалық күнделікке жазылады. Барлап өту сипаттамаларының нүктелері фотожоспарларға түсіріледі және геоботаникалық картографиялау кезінде және аумақты қайта айналып өту кезінде қайта сипатталады. Аумақты қайта айналып өтудің мақсаты өсімдік жамылғысының құрамы мен құрылымының серпінін, табиғи азықтық алқаптардың түсімділігін, табиғи азықтық алқаптардың шаруашылық пайдалану дәрежесін және дақылдық-техникалық жай-күйін зерделеу болып табылады.
21. Геоботаникалық далалық іздестірулерді жүргізу кезінде аумақты барлап өту, сондай-ақ мониторинг режимінде өсімдік жамылғысының жай-күйін бақылау үшін негізгі учаскелерді орналастыру үшін орындалады.
2-параграф. Табиғи азықтық алқаптарды геоботаникалық картографиялау
22. Геоботаникалық іздестірулер кезінде геоботаникалық контурлар бөлінеді және жоспарлы-картографиялық негізге түсіріледі. Геоботаникалық контурлармен қатар ауыл шаруашылығы алқаптарының (егістіктер, тыңайған жерлер, шабындықтар, жайылымдар мен көпжылдық екпелер), өзге де алқаптардың (ормандар, бұталар шоғырлары, батпақтар, сортаңдар және су беті) және жерлердің (өсімдіктері жоқ байырғы жыныстардың, саздардың, сортаңдардың шығу жерлері) контурлары бөлінеді және жоспарлы-картографиялық негізге түсіріледі.
23. 1:10000 – 1:100000 масштабтарындағы геоботаникалық картографиялау ауыл шаруашылығы және басқа да алқаптардың контурлары бар шифрлары ашылған фотожоспарларда жүргізіледі. Далалық геоботаникалық іздестірулерді орындау үшін 5-10 жыл бұрынғы аэрофототүсірілім материалдары пайдаланылады.
24. Геоботаникалық іздестірулер кезінде картографиялау бірлігі ретінде тип (тип айырмасы) немесе түрлендіру алынады.
25. Геоботаникалық картографиялау кезінде табиғи азықтық алқаптардың өсімдіктеріне тән компоненттер анықталады. Әрбір геоботаникалық контур табиғи азықтық алқаптың басым типі (тип айырмасы) бойынша сипатталады.
Күрделі бедер жағдайында бір геоботаникалық контурға бірнеше типтерді (типтердің айырмаларын) біріктіруге болады. Мұндай геоботаникалық контурлардың шекаралары біріктірілген қиылысулардың шекаралары болып табылады (қырлар мен жоталардың, беткейлер мен әртүрлі экспозициялардың, суайрықтар мен беткейлердегі учаскелердің, оймауыттар мен дөңдердің немесе төбелердің үйлесімі).
Кешенді өсімдік жамылғысы кезінде контурлардың шекаралары топырақтың механикалық құрамын, сортаңдану сипатын, ыза сулардың орналасу деңгейін және кешенді өсімдік жамылғысының бедермен байланысын ескере отырып, табиғи азықтық алқап типінің шекарасы бойынша жүргізіледі.
Геоботаникалық контурдың кез келген учаскесінде типтердің (типтер айырмашылықтарының) арақатынасында 20% - дан артық болмау керек.

При резких изменениях в количественном отношении или при появлении нового растительного сообщества, занимающего не менее 10-20% (в зависимости от масштаба) от площади описываемого геоботанического контура, выделяется новый контур с учетом общих очертаний отдешифрированного контура сельскохозяйственного угодья.
При геоботаническом картографировании наименьшим геоботаническим контуром, подлежащим выделению, является: для пастбищ – 1 квадратный сантиметр (далее – см2), для сенокосов – 0,5 см2.
В зависимости от масштаба обследования величина участков, выделяемых на геоботанической карте указана в приложении 4 к настоящей Методике.
26. Картографирование осуществляется маршрутным способом.
При сильнорасчлененном рельефе, на лиманах, в поймах рек, при небольших массивах кормовых угодий, расположенных среди других видов угодий, при геоботаническом картографировании в масштабах 1:25000, 1:50000 и 1:100000 допускается проведение поконтурной съемки.
Передвижение по территории осуществляется на автотранспорте, гужевом транспорте или пешком в зависимости от масштаба съемки и сложности рельефа. При проведении картирования используется навигационный прибор GPS (Global Positioning System) или компас.
27. Геоботаническое картографирование с использованием дистанционных методов допускается при наличии фотопланов, изготовленных по материалам спектрозональной съемки.
28. Перед выходом в маршрут геоботаником наносится карандашом на полевую карту (фотоплан) предварительная сеть маршрутов.
При поконтурной съемке геоботаником, используя данные снимков или дешифровки фотопланов, предварительно наносятся геоботанические контуры выделяемых природных кормовых угодий, которые уточняются при объезде территории.
Ежедневно в конце рабочего дня после объезда намечанной территории, границы геоботанических контуров закрепляются авторучкой или маркером и сводятся по рамкам полевой геоботанической карты.
29. Сеть маршрутов прокладывается с учетом масштаба, рельефа местности и степени сложности растительного покрова. Направления ходов выбираются перпендикулярно сменам элементов рельефа, а также в зависимости от условий проходимости местности, наличия и расположения на полевой карте ориентиров, пестроты растительного покрова. На равнине ходы маршрутов прокладываются параллельно друг другу, а в горах – в различных направлениях: по ущельям, тропинкам или гривам хребтов.
30. При полевых геоботанических изысканиях допустимые расстояния между маршрутами принимаются в следующих пределах:

Сандық қатынастағы күрт өзгерістер кезінде немесе сипатталған геоботаникалық контурдың алаңынан кемінде 10-20% (масштабқа байланысты) алатын жаңа өсімдік қоғамдастығы пайда болған кезде ауыл шаруашылығы алқабының шифрлары ашылған контурының жалпы кескінін ескере отырып, жаңа контур бөлінеді.
Геоботаникалық картографиялау кезінде бөлінуге жататын ең аз геоботаникалық контур: жайылымдар үшін – 1 шаршы сантиметр (бұдан әрі – см2), шабындықтар үшін – 0,5 см2 болып табылады.
Зерттеп-қарау масштабына байланысты геоботаникалық картада бөлінетін учаскелердің шамасы осы Әдістемеге 4-қосымшада көрсетілген.
26. Картографиялау бағдарлық тәсілмен жүзеге асырылады.
Бедер қатты тілімделген кезде, көлтабандарда, өзендердің жайылмаларында, басқа алқап түрлерінің арасында орналасқан азықтық алқаптардың шағын алаптарында 1:25000, 1:50000 және 1:100000 масштабында геоботаникалық картографиялау кезінде контурлар бойынша түсірілім жүргізуге жол беріледі.
Аумақ бойынша қозғалыс түсіру масштабына және бедердің күрделілігіне байланысты автокөлікпен, ат көлігімен немесе жаяу жүзеге асырылады. Картаға түсіруді жүргізу кезінде GPS (Global Positioning System) навигациялық аспабы немесе компас пайдаланылады.
27. Дистанциялық әдістерді пайдалана отырып, геоботаникалық картографиялауға спектрозоналды түсіру материалдары бойынша дайындалған фотожоспарлар болған кезде жол беріледі.
28. Бағдарға шығар алдында геоботаник далалық картаға (фотожоспарларға) қарындашпен бағдарлардың алдын ала желісін салады.
Геоботаник түсірілімдер деректерін пайдалана отырып, контурлар бойынша түсірілім жүргізу немесе фотожоспарлардың шифрларын ашу кезінде аймақты барлап айналып өту кезде нақтыланатын бөлінетін табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық контурларын алдын ала түсіреді.
Күн сайын жұмыс күнінің соңында белгіленген аумақты айналып өткеннен кейін геоботаникалық контурлардың шекаралары автоқаламмен немесе маркермен бекітіледі, далалық геоботаникалық карта жиектерімен қосылады.
29. Бағдарлар желісі жергілікті жердің масштабын, бедерін және өсімдік жамылғысының күрделілік дәрежесін ескере отырып салынады. Жүріс бағыттары жер бедеріндегі элементтердің ауысуына перпендикуляр, сондай-ақ төңіректің жүруге қолайлылығына, далалық картада бағдарлардың болуына және орналасуына, өсімдік жамылғысының алуан түрлілігіне орай таңдап алынады. Жазық жерде бағдарлардың жүрісі көбіне бір-біріне параллель, ал тауларда әр бағыттарда: тау шатқалдарында, соқпақтарда немесе тау жоталарында салынады.
30. Далалық геоботаникалық іздестірулер кезінде бағдарлар арасындағы рұқсат етілген қашықтықтар мынадай шектерде қабылданады:

масштаб 1:1000 – не более 50 метров (далее – м);
масштаб 1:5000 – не более 100 м;
масштаб 1:10000 – не более 200 м;
масштаб 1:25000 – не более 500 м;
масштаб 1:50000 – не более 1 километра (далее – км);
масштаб 1:100000 – не более 2 км.
На труднопроходимых массивах допускается разреживание густоты маршрутов в 1,5-2 раза.
Если геоботанический контур не пересекается маршрутом, то для его посещения допускается отклонение от основного маршрута.
31. Все маршруты строго привязываются в натуре и на полевой карте к опознавательным знакам. На полевую карту наносятся рекогносцировочный, рабочий, контрольный маршруты.
По ходу маршрута геоботаником отмечаются на полевой карте наблюдаемые границы смен растительных сообществ, производится более детальное изучение участка (при необходимости), выбираются типичные площадки и производятся геоботанические описания и учет урожайности, изменяются обозначения вида угодья, если оно не соответствует изображенному на фотоплане угодью.
Если линией маршрута пересекается участок комплексного растительного покрова, то определение процента участия типа природного кормового угодья в геоботаническом контуре производится глазомерно или методом линейной таксации: по ходу маршрута измеряется со спидометром, а для мелких пятен учитывается глазомерно протяженность каждого растительного сообщества и все данные записываются в полевой дневник. Длина отрезков, выраженная в процентах по всему маршруту в пределах геоботанического контура, является процентом участия компонентов комплексного растительного покрова.
32. При проведении геоботанических изысканий устанавливаются следующие категории границ смен растительных сообществ: резковыраженные, ясновыраженные (мозаичные, каемчатые) и неясновыраженные (диффузные).
Отклонения в точности выделения границ контуров при различных масштабах допускаются в пределах допустимых отклонений точности при нанесении границ контуров, указанных в приложении 5 к настоящей Методике.
33. При следовании по маршруту геоботаником наносятся отсутствующие на полевой карте, но имеющиеся в натуре животноводческие постройки, колодцы, а также отмечаются участки, на которых необходимо провести мероприятия по улучшению природных кормовых угодий.
34. Все выделенные геоботанические контуры и точки геоботанических описаний нумеруются на полевой карте (фотоплане) и описываются в поконтурной ведомости к геоботанической карте по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике.
35. На точках геоботанических описаний проводится полное описание растительности и культуртехнического состояния, дается характеристика геоботанического контура (процентное соотношение типов, их название, вид угодья, характер использования), сбор растений для гербария, определение урожайности типов (разностей типов) или модификации.

масштабы 1:1000 – 50 метрден (бұдан әрі – м) аспайды;
масштабы 1:5000 – 100 м аспайды;
масштабы 1:10000 – 200 м аспайды;
масштабы 1:25000 – 500 м аспайды;
масштабы 1:50000 – 1 километрден (бұдан әрі – км) аспайды;
масштабы 1: 100000 – 2 км аспайды.
Жүріп өтуі қиын алаптарда бағдарлардың жиілігін 1,5-2 есеге дейін сиретуге рұқсат етіледі.
Егер геоботаникалық контур бағдармен қиылыспаса, онда оған бару үшін негізгі бағдардан ауытқуға рұқсат етіледі.
31. Барлық бағдарлар қатаң түрде заттай және далалық картада айырым белгілерімен байланыстырылуы қажет. Далалық картаға алдын ала барлап өту, жұмыс және бақылау бағдарлары түсіріледі.
Бағдар барысы бойынша геоботаник өсімдік қоғамдастықтары ауысуының байқалатын шекараларын далалық картаға белгілеп алады, учаскенің егжей-тегжейлі зерделеуін жүргізеді (қажет болған жағдайда), типтік алаңдарды таңдайды және түсімділіктің геоботаникалық сипаттамасын және есепке алынуын жүргізеді, алқаптың түрі фотожоспарда бейнеленген алқаптың түріне сәйкес келмесе, оның белгісін өзгертеді.
Егер бағдар сызығымен кешенді өсімдіктер жабынының учаскесі қиылысатын болса, онда табиғи азықтық алқап типінің геоботаникалық контурға қатысу пайызын көзбен шолып немесе сызықтық таксалау әдісімен анықтайды: бағдар жүрісі бойынша спидометрмен өлшенеді, ал майда теңбілдер үшін әрбір қоғамдастықтың ұзындығы көз мөлшерімен өлшеніп, барлық мәліметтер далалық күнделікке жазылып отырылады.
Барлық бағдар бойында геоботаникалық контур шегінде пайызбен көрсетілген кесінділер ұзындығы кешен компоненттерінің кешендегі пайызын көрсететін болады.
32. Геоботаникалық іздестірулер жүргізу кезінде өсімдіктер қоғамдастығы алмасуы шекараларының мынадай үш санаты белгіленеді: айқын көрінетін, анық көрінетін (теңбелді, жиекті) және анық көрінбейтін (қосарлы).
Әртүрлі масштабтар кезінде контурлардың шекараларын дәл бөлуде осы Әдістемеге 5-қосымшада көрсетілген контурлардың шекараларын салу кезінде дәлдіктің рұқсат етілген ауытқулары шегінде ауытқуларға жол беріледі.
33. Бағдар бойынша жүргенде геоботаник міндетті түрде далалық картада жоқ, бірақ заттай түрде бар мал шаруашылығы құрылыстарын, құдықтарды, сондай-ақ табиғи азықтық алқаптарды жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу қажет учаскелерді белгілеп, картаға түсіріп отырады.
34. Барлық бөлінген геоботаникалық контурлар мен геоботаникалық сипаттамалардың нүктелері далалық картада (фотожоспарда) нөмірленеді және осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геоботаникалық картаға контурлар ведомосінде сипатталады.
35. Геоботаникалық сипаттамалар нүктелерінде өсімдіктер мен дақылдық-техникалық жай-күйді толық сипаттау жүргізіледі, геоботаникалық контурға сипаттама (типтердің пайыздық арақатынасы, олардың атауы, алқап түрі, пайдалану сипаты) беріледі, гербарий үшін өсімдіктер жиналады, түсімділіктің типтері (типтердің айырмасы) немесе түрлендіру анықталады.

36. При следовании по маршруту геоботаником выделяются и описываются участки, представленные элементарными единицами растительного покрова, относящимися к типу (разности типа) пастбища или сенокоса.
37. Геоботанический контур имеет не менее одной точки геоботанического описания. На крупных геоботанических контурах имеется несколько точек геоботанических описаний. Точки геоботанических описаний, характеризующие растительные сообщества, закладываются в промежутках между точками геоботанических описаний крупных геоботанических контуров.
Параграф 3. Геоботаническое описание растительности природных кормовых угодий
38. Геоботаническое описание растительности природных кормовых угодий (далее – геоботаническое описание) проводится в специальных бланках по форме согласно приложению 7 к настоящей Методике.
39. Для проведения геоботанического описания геоботаником выбирается типичный по рельефу, составу растительного сообщества, высоте растений, их обилию, характеру размещения основных компонентов, общему проективному покрытию участок площадью не менее 100 квадратных метров (далее – м2). На полевой карте (фотоплане) отмечается точка геоботанического описания соответствующая порядковому номеру бланка геоботанического описания.
40. После выявления типичного участка геоботаником вносятся в бланк геоботанического описания следующие сведения:
1) порядковый номер и дата геоботанического описания, номер геоботанического контура, в котором производится геоботаническое описание;
2) фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, осуществляющего геоботаническое описание;
3) сведения о географическом положении исследуемого участка растительного сообщества в пределах административно-территориальных единиц;
4) координаты системы глобального позиционирования;
5) описание рельефа. При описании рельефа дается характеристика формам макро-, микро- и мезорельефа. В горах отмечается также крутизна и экспозиция склонов (в градусах);
6) название почвы, ее родовые и видовые признаки (механический состав, степень засоления).
Название почвы, ее родовые и видовые признаки (механический состав, степень засоления) заносятся в бланк геоботанического описания на основании почвенных карт;
7) степень увлажнения.
Для правильной характеристики степени увлажнения необходимо использовать: собственные наблюдения, материалы гидрогеологических исследований и опрос населения;
8) проективное покрытие почвы растениями, в процентах.
Проективное покрытие почвы растениями, в процентах определяется визуально или при помощи сеточки Раменского.

36. Бағдар бойынша жүру кезінде геоботаник жайылымның немесе шабындықтың типіне (тип айырмасына) жататын өсімдік жамылғысының қарапайым бірліктерімен ұсынылған учаскелерді анықтайды және сипаттайды.
37. Геоботаникалық контурда геоботаникалық сипаттаманың кемінде бір нүктесі болады. Ірі геоботаникалық контурларда геоботаникалық сипаттамалардың бірнеше нүктелері бар. Өсімдік қоғамдастықтарын сипаттайтын геоботаникалық сипаттама нүктелері ірі геоботаникалық контурлардың геоботаникалық сипаттамалары нүктелері арасындағы аралықта орналасады және далалық күнделікке жазылады.
3-параграф. Табиғи азықтық алқаптар өсімдіктерінің геоботаникалық сипаттамасы
38. Табиғи азықтық алқаптар өсімдіктерінің геоботаникалық сипаттамасы (бұдан әрі – геоботаникалық сипаттама) осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы бланкілерде жүргізіледі.
39. Геоботаникалық сипаттаманы жүргізу үшін геоботаник бедері, өсімдіктер қоғамдастығының құрамы, өсімдіктердің биіктігі, олардың көптігі, негізгі компоненттердің орналасу сипаты, жалпы проекциялық жамылғы бойынша алаңы кемінде 100 шаршы метр (бұдан әрі – м2) типтік учаскені таңдайды. Далалық картада (фотожоспарда) геоботаникалық сипаттама бланкісінің реттік нөміріне сәйкес геоботаникалық сипаттама нүктесі белгіленеді.
40. Типтік учаске анықталғаннан кейін геоботаник геоботаникалық сипаттама бланкісіне мынадай мәліметтерді енгізеді:
1) геоботаникалық сипаттаманың реттік нөмірі мен күні, геоботаникалық сипаттама жүргізілетін геоботаникалық контурдың нөмірі;
2) геоботаникалық сипаттаманы жүзеге асыратын тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі;
3) әкімшілік-аумақтық бірліктер шегіндегі өсімдіктер қоғамдастығының зерттелетін учаскесінің географиялық орналасуы туралы мәліметтер;
4) жаһандық позициялау жүйесінің координаттары;
5) бедердің сипаттамасы. Бедерді сипаттау кезінде макро -, микро- және мезобедер нысандарына сипаттама беріледі. Тауларда беткейлердің көлбеуі мен экспозициясы да (градуспен) көрсетіледі;
6) топырақтың атауы, оның тектік және түрлік белгілері (механикалық құрамы, тұздану дәрежесі).
Топырақтың атауы, оның тектік және түрлік белгілері (механикалық құрамы, тұздану дәрежесі) топырақ карталарының негізінде геоботаникалық сипаттама бланкісіне енгізіледі;
7) ылғалдану дәрежесі.
Суландыру жағдайын дұрыс сипаттау үшін міндетті түрде жеке бақылаудан басқа, гидрогеологиялық зерттеу мәліметтерін және жергілікті тұрғындардан алынған сауалнамаларды қолдану қажет;
8) топырақты өсімдіктермен проекциялық жабу, пайызбен.
Топырақты өсімдіктермен проекциялық жабу пайызбен көзбен шолып байқау немесе Раменский торшасының көмегімен анықталады.

На бланке геоботанического описания записывается название растительного сообщества, занимающего не менее 10% проективного покрытия. При этом название наиболее обильного по массе и проективному покрытию растения или группы растений ставится на первое место (доминант), менее обильных – на второе и третье (субдоминанты). После растений, входящих в названия растительного сообщества, вводятся все единичные растения, встречаемые в этом растительном сообществе. Для каждого описываемого вида растения приводится его высота и фазы вегетации для проставления в бланках геоботанического описания согласно приложению 8 к настоящей Методике.
Индикаторные и хозяйственно важные растения с меньшим участием указываются после названия растительного сообщества.
В бланке геоботанического описания заполняются графы, касающиеся описания растительности. В списке растений указываются все высшие растения в порядке убывания их проективного покрытия, начиная с доминантов. Приводится характеристика для каждого вида – проективное покрытие (глазомерно), высота (средняя по нескольким измерениям, либо максимальная и минимальная для вегетативных и генеративных побегов), фенофаза;
9) данные по урожайности растений в сыром и сухом весе. Определение урожайности природных кормовых угодий осуществляется в соответствии с параграфом 4 главы 4 настоящей Методики;
10) вид и степень выраженности культуртехнического состояния, характер фактического хозяйственного использования, предварительные рекомендации по использованию и рекомендуемые мероприятия по улучшению.
41. Нумерация бланков геоботанического описания в пределах обследуемой территории должна быть единой.
Параграф 4. Определение урожайности природных кормовых угодий
42. Определение урожайности природных кормовых угодий производится двумя методами:
1) методом укосов;
2) методом модельных растений.
43. Метод укосов применяется для травянистой и полукустарниковой растительности.
По методу укосов на месте геоботанического описания, пользуясь квадратными рамками 1х1 м, ограничиваются укосные площадки. При этом, в растительных сообществах с равномерным проективным покрытием укосные площадки в 1 м2 закладываются в четырехкратной повторности. Количество укосных площадок на разреженных травостоях соответствует восьми-десятикратной повторности. На пастбищах с кустарниковой растительностью закладываются укосные площадки 1х2,5 м под пологом кустарников или на полянах.
На степных, низкотравных пустынных и горных пастбищах травостой срезается на высоте 1-3 сантиметра (далее – см) от поверхности почвы, на высокотравных грубостебельных – на высоте 5-10 см. На полукустарниковых и кустарниковых пастбищах срезаются или общипываются молодые побеги и листья (прирост текущего года), на крупных кустарниках молодые побеги и листья срезаются до высоты 1,2 м. При учете урожайности на сенокосах производится срез на высоте 4-6 см от поверхности почвы.
При определении урожайности учитывают всю валовую массу (вместе с непоедаемыми растениями), в том числе кормовую (поедаемую одним видом скота) в центнерах с гектара (далее – ц/га) сухой массы. Для определения коэффициента усушки один раз в декаду по каждому типу растительных сообществ производится взвешивание укосов (растений) в сыром виде. Процентное соотношение сырого и сухого веса растений будет коэффициентом усушки. Все данные в граммах записываются в бланк геоботанического описания, в итоговых графах которого урожай пересчитывается в ц/га.

Геоботаникалық сипаттама бланкісінде проекциялық жамылғының кемінде 10%-ын алатын өсімдік қоғамдастығының атауы жазылады. Бұл ретте массасы мен проекциялық жамылғысы қалың боп өскен өсімдіктің немесе өсімдіктер топтарының атауы бірінші орынға (доминант), азырақ өскендері – екінші және үшінші (субдоминанттар) орынға қойылады. Өсімдіктер қоғамдастығының атауына кіретін өсімдіктерден кейін осы өсімдіктер қоғамдастығында кездесетін барлық жеке тұрған өсімдіктер енгізіледі. Өсімдіктің әрбір сипатталған түрі үшін осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес геоботаникалық сипаттама бланкілерінде жазу үшін оның биіктігі мен вегетация фазалары келтіріледі.
Аз мөлшердегі индикаторлық және шаруашылық маңызы бар өсімдіктер қоғамдастықтың атауларынан кейін көрсетіледі.
Геоботаникалық сипаттама бланкісінде өсімдіктерді сипаттауға қатысты бағандар толтырылады. Өсімдіктер тізімінде жоғарғы сатыдағы барлық өсімдіктер доминанттан бастап проекциялық жамылғының азаю тәртібімен көрсетіледі. Әрбір түрге сипаттама беріледі – проекциялық жамылғысы (көз мөлшерімен), биіктігі (бірнеше өлшем бойынша орташа немесе вегетативті және генеративтік тармақтар үшін ең жоғары және ең төмен), фенофаза;
9) ылғал және құрғақ салмақтағы өсімдіктердің түсімділігі бойынша деректер. Табиғи азықтық алқаптардың түсімділігін айқындау осы Әдістеменің 4-тарауының 4-параграфына сәйкес жүзеге асырылады;
10) дақылдық-техникалық жай-күйдің түрі мен айқындылық дәрежесі, нақты шаруашылықта пайдалану сипаты, пайдалану бойынша алдын ала ұсынымдар және жақсарту бойынша ұсынылатын іс-шаралар.
41. Зерттеп-қаралатын аумақ шегінде геоботаникалық сипаттама бланкілерінің бірыңғай нөмірленуі қолданылады.
4-параграф. Табиғи азықтық алқаптардың түсімділігін анықтау
42. Табиғи азықтық алқаптардың түсімділігін анықтау екі әдіспен жүзеге асырылады:
1) орым әдісімен;
2) модельді өсімдіктер әдісімен.
43. Орым әдісі шөпті және жартылай бұталы өсімдіктер үшін қолданылады.
Орым әдісі бойынша геоботаникалық сипаттау орнында 11 м шаршы жақтауды қолданып, орым алаңдары қоршалады. Бұл ретте, проекциялық жамылғысы біркелкі өсімдіктер қоғамдастығына 1 м2 орым алаңшалары 4 рет қайталанады. Сирек шөпті жерлердегі орым алаңдарының саны сегіз-он рет қайталануға сәйкес келеді. Бұталы өсімдіктері бар жайылымдарда бұталардың түбіне немесе ашық алаңқайларға 1х2,5 м орым алаңдары салынады.
Далалық, аласа шөпті шөлейттегі және таулы жайылымдардағы қалың шөп топырақ бетінен 1-3 сантиметр (бұдан әрі – см) биіктікте, жуан сабақты биік шөптер топырақ бетінен 5-10 см биіктікте орылады. Жартылай бұталы және бұталы жайылымдарда тек жаңа шыққан өркендер мен жапырақтар (ағымдағы жылғы өсім) кесіп немесе жұлып алынады, биік ірі бұталардың өркендері мен жапырақтары 1,2 метр биіктікке дейін кесіп алынады. Шабындықтағы түсімді есепке алғанда топырақ бетінен 4-6 см биіктікте орылады.
Түсімділікті анықтау кезінде барлық жалпы массаны (желінбейтін өсімдіктермен бірге), оның ішінде құрғақ массаның гектарынан алынған центнердегі (бұдан әрі – ц/га) азықтық (малдың бір түрі жейтін) массасын есепке алады. Кебу коэффициентін анықтау үшін он күнде бір рет өсімдік қоғамдастықтарының әрбір түрі бойынша орымды (өсімдіктерді) дымқыл күйінде өлшеу жүргізіледі. Өсімдіктердің дымқыл және құрғақ салмағының пайызы кебу коэффициенті болады. Геоботаникалық сипаттау бланкісіне барлық мәліметтер граммен жазылады, қорытынды бағанда түсім ц/га көрсетіледі.

44. Определение урожайности по методу укосов производится по следующей формуле:
где:
U – урожайность в граммах 1 укоса в четырехкратной повторности;
10000 – количество квадратных метров в 1 гектаре;
4 – квадратные метры укосных площадок;
100000 – количество граммов в 1 центнере.
На стравленных травостоях глазомерно устанавливается примерный процент съеденной массы по отдельным растениям для внесения последующих поправок в определяемую урожайность.
Определение урожайности на стравливание производится по следующей формуле:
где:
Сух. масса – сухая масса нестравленного участка;
Х% – процентное соотношение нестравленного участка.
45. Точность метода модельных растений зависит от точности определения средних размеров растений, выбора растений в качестве модельных и от количества взятых модельных растений.
Метод модельных растений применяется для определения урожайности кустарниковой, полукустарниковой пустынной растительности и крупнокустовой травянистой растительности.
Метод модельных растений применяется при небольшой сомкнутости растительных сообществ, а также в случае, если доминирующие кустарники или полукустарники имеют довольно крупные размеры.
Метод модельных растений сочетается с методом укосов для определения урожая нижних ярусов.
При определении урожайности методом модельных растений закладывается площадка размером 10х10 м, на котором пересчитываются виды растений учитываемого вида, за исключением всходов. Экземпляры растений одинаковые по высоте и диаметру группируются в 2-3 подразделения, на которых производится пересчет.
Из каждой выделенной по размерам группы в учет урожайности в зависимости от состояния растений берется 5-10 экземпляров для каждого вида мелких растений и 1-2 для крупных. Масса их по категориям взвешивается в сыром и сухом виде, после чего определяется средний вес одного растения и, исходя из количества экземпляров на гектаре, подсчитывается урожайность.
Пересчет количества экземпляров производится на каждом геоботаническом описании, а взятие урожайности – 1 раз в декаду.
46. Определение урожайности по методу модельных растений производится по следующей формуле:
где:
N – количество кустов на трансекте (площадке 100 м2);
U – урожайность в граммах одного среднего модельного куста;
100 – количество площадок на 1 гектаре;
100000 – количество граммов в 1 центнере;
На кустарниках порослевого типа, когда образуются заросли, определение урожайности производится укосными площадками, величина которых зависит от высоты растений (1х1 м, 2х2 м) в двухкратной повторности.
Если на одном участке встречаются травянистая растительность и непоедаемые кустарники и деревья, то укосные площадки закладываются на полянах. При подсчете урожайности исключается площадь, занимаемая основаниями кустов и деревьев. Для этих целей закладывается трансекта, на которой пересчитываются экземпляры кустарников и деревьев и производятся замеры площадей их оснований.

44. Түсімділікті орым әдісі бойынша анықтау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
U – төрт рет қайталанатын 1 орымның түсімділігі граммен;
10000 – 1 гектардағы шаршы метр саны;
4 – орым алаңдарының шаршы метрлері;
100000 – 1 центнердегі грамм саны.
Мал жайылып (оттап) өткен жерлерде, анықталатын түсімділікке кейіннен түзетулер енгізу үшін, жекелеген өсімдіктер бойынша көз мөлшерімен желінген шөптің болжамды пайызы анықталады.
Түсімділікті отталуы бойынша анықтау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
Құр. масса – отталмаған учаскенің құрғақ массасы;
Х% – отталмаған учаскенің пайыздық арақатынасы.
45. Модельді өсімдіктер әдісінің дәлдігі өсімдіктердің орташа өлшемдерін анықтау, өсімдіктерді модельді өсімдіктер ретінде таңдауға және алынған модельді өсімдіктердің санына байланысты болады.
Модельді өсімдіктер әдісі өсімдіктердің, шөлдегі сирек кездесетін жартылай бұталы өсімдіктердің және ірі түпті қалың шөпті өсімдіктердің түсімділігін анықтау үшін қолданылады.
Модельді өсімдіктер әдісі өсімдіктер қоғамдастығының жанасуы болмашы болғанда, сондай-ақ бұталар мен шала бұталардың басым көпшілігі аса үлкен болған жағдайда қолданылады.
Түсімділікті модельдік өсімдіктер әдісімен анықтау кезінде өскіндерді қоспағанда, есепке алынатын түрдің өсімдіктерінің түрлері қайта есептелетін көлемі 10х10 м алаң салынады. Биіктігі мен диаметрі бірдей өсімдіктердің үлгілері қайта есептеу жүргізілетін 2-3 бөлімшеге топтастырылады.
Өлшемі бойынша бөлінген әрбір топтан түсімділікті есептеуге өсімдіктердің жай-күйіне байланысты әр түр үшін майда өсімдіктердің 5-10 түрі және ірі өсімдіктердің 1-2 түрі алынады. Олардың салмағы санатына қарай құрғақ және ылғал күйінде өлшеніп, бір өсімдіктің орта салмағы анықталады, одан кейін 1 гектардағы өсімдік түрінің санына сүйене отырып, түсімділік есептеледі.
Өсімдік түрлерінің санын есептеу әр геоботаникалық сипаттамада, ал түсімділікті алу он күнде бір рет жүргізіледі.
46. Түсімділікті модельді өсімдіктер әдісі бойынша анықтау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
N – трансектідегі бұталар саны (алаңы 100 м2);
U – бір орташа модельдік бұтаның граммдағы түсімділігі;
100 – 1 гектардағы алаңдардың саны;
100000 – 1 центнердегі грамм саны;
Өскінді типіндегі бұталар тоғай болып кеткен жағдайда, түсімділік орым алаңқайлары арқылы анықталады, олардың шамасы өсімдіктің екі рет қайталанған биіктігіне байланысты болады (1м1м, 2м2м).
Егер бір учаскеде шөптесін өсімдіктермен бірге желінбейтін бұталар және ағаштар кездесетін болса, онда орым алаңқайлары мүмкіндігінше ашық алаңға салынады. Түсімділікті есептеген кезде бұталар не ағаштар алып жатқан алаң есепке алынбайды. Ол үшін трансект әдісі қолданылады, трансектің ішінде кездесетін ағаштар мен бұталардың саны есептеледі және олардың түптерінің алаңдары өлшенеді.

47. Все данные по урожайности отдельных растений в сыром и сухом весе заносятся в бланки геоботанического описания.
48. В горах при подсчете урожайности вносится плюсовая поправка на крутизну склонов, учитывающая превышение площади склонов относительно их проекции, показываемой на геоботанической карте.
Подсчет урожайности по склоновости производится по следующей формуле:
где:
Сух.масса (ц/га) – фактическая сухая масса с укосной площадки, полученная в результате полевого периода обследования;
Х – поправка в градусах по склоновости;
100 – количество площадок на 1 гектаре.
Величина поправок с учетом уклона местности указана в приложении 9 к настоящей Методике.
Параграф 5. Характеристика культуртехнического состояния природных кормовых угодий и определение рекомендации по улучшению, использованию и охране природных кормовых угодий
49. Оценка культуртехнического состояния природных кормовых угодий осуществляется в целях разработки рекомендации по улучшению, использованию и охране природных кормовых угодий.
Культуртехническое состояние природных кормовых угодий при выполнении полевых геоботанических изысканий определяется геоботаником при осмотре каждого выделенного геоботанического контура. Полученные сведения о культуртехническом состоянии природных кормовых угодий заносятся по каждому типу (разности типа) или модификации в отдельности в бланк геоботанического описания, поконтурную ведомость к геоботанической карте по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике и в поконтурный бланк по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике.
50. При проведении геоботанических изысканий различаются следующие виды культуртехнического состояния природных кормовых угодий:
1) чистые пастбища и сенокосы, находящиеся в хорошем состоянии – без кустарников, кочек, сорных растений, сбоя и признаков, ухудшающих культуртехническое состояние природных кормовых угодий. К чистым природным кормовым угодьям также относятся пастбища поверхностно улучшенные (произведен подсев кормовых растений, расчистка кустарника и виды работ по улучшению культуртехнического состояния пастбищ);
2) слабозалесенные пастбища и сенокосы (слабозалесенные типы пастбищ и сенокосов с сомкнутостью крон древесного яруса не более 25 % занимают от 50 до100% площади контура; среднезалесенные типы пастбищ и сенокосов с сомкнутостью крон древесного яруса не более 25% – от 15% до 30% площади контура);

47. Құрғақ және ылғал салмақтағы жекелеген өсімдіктердің түсімділігі бойынша барлық деректер геоботаникалық сипаттау бланкілеріне жазылады.
48. Тауларда түсімділікті есептегенде беткейлердің тіктігіне байланысты, геоботаникалық картада көрсетілген беткейлердің проекциясына қарағанда олардың алаңдарын арттыруды ескеретін түзетулер енгізіледі.
Беткейлердегі түсімділікті есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Құр.масса (ц/га) – далалық зерттеп-қарау кезеңінің нәтижесінде орым алаңынан алынған нақты құрғақ масса;
Х – беткейлік бойынша түзету, градуспен;
100 – 1 гектардағы алаңдардың саны.
Жергілікті жердің еңістігі ескерілген түзетулер шамасы осы Әдістемеге 9-қосымшада көрсетілген.
5-параграф. Табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің сипаттамасы және табиғи азықтық алқаптарды жақсарту, пайдалану және қорғау жөніндегі ұсынымдарды айқындау
49. Табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйін бағалау табиғи азықтық алқаптарды жақсарту, пайдалану және қорғау туралы ұсынымдар әзірлеу мақсатында жүзеге асырылады.
Далалық геоботаникалық іздестірулерді орындау кезіндегі табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйін әрбір бөлінген геоботаникалық контурды қарау кезінде геоботаник анықтайды. Табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйі туралы алынған мәліметтер әрбір тип (тип айырмасы) немесе түрлендіру бойынша жеке геоботаникалық сипаттама бланкісіне, осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геоботаникалық картаға контурлық ведомоске және осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша контурлық бланкіге енгізіледі.
50. Геоботаникалық іздестірулер жүргізу кезінде табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің мынадай түрлері ерекшеленеді:
1) жақсы жай-күйдегі – бұталарсыз, төмпешіктерсіз, арамшөптерсіз, табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйін нашарлататын іркіліссіз және белгілерсіз таза жайылымдар мен шабындықтар. Таза табиғи азықтық алқаптарға, сондай-ақ үстіртін жақсартылған жайылымдар (азықтық өсімдіктер қосымша егілген, бұталардан тазартылған және жайылымдардың дақылдық-техникалық жай-күйін жақсарту жөніндегі жұмыс түрлері жүргізілген) жатады;
2) сирек орманданған жайылымдар мен шабындықтар (сүрек қабаты ұшарбасының түйісуі 25%-дан аспайтын жайылымдар мен шабындықтардың сирек орманданған түрлері контур алаңының 50-ден 100%-на дейін алады; сүрек қабаты ұшар басының түйісуі 25%-дан аспайтын жайылымдар мен шабындықтардың орташа орманданған түрлері-контур алаңының 15%-дан 30%-на дейінгі алаңын алады);

3) сильнозалесенные пастбища и сенокосы (сильнозалесенные типы пастбищ и сенокосов занимают от 35 до 80% площади контура);
4) слабозакустаренные пастбища и сенокосы (заросли кустарников, сильно- и среднезакустаренные типы пастбищ занимают от 15 до 30% площади контура, слабозакустаренные – от 50 до 100% площади контура);
5) сильнозакустаренные пастбища и сенокосы (заросли кустарников занимают от 35 до 50% площади контура, средне- и сильнозакустаренные типы пастбищ – от 35 до 100% площади контура);
6) слабозалесенные и слабозакустаренные арчой пастбища (заросли арчи, средне- и сильнозалесенные и закустаренные типы пастбищ занимают от 15 до 30 % площади контура, слабозалесенные и закустаренные – от 50 до 100 % площади контура);
7) сильнозалесенные и сильнозакустаренные арчой пастбища (заросли арчи занимают от 35 до 50 % площади контура, средне- и сильнозалесенные и закустаренные типы пастбищ – от 35 до 100 % площади контура).
8) слабозалесенные саксаулом черным и слабозакустаренные саксаулом белым пастбища (заросли саксаула, средне- и сильнозалесенные и закустаренные типы пастбищ занимают от 10 до 30% площади контура, слабозалесенные и закустаренные – от 50 до 100% площади контура);
9) сильнозалесенные и сильнозакустаренные саксаулом пастбища (заросли саксаула занимают от 35 до 50% площади контура, средне- и сильнозалесенные и закустаренные типы пастбищ – от 35 до 100% площади контура);
10) слабозакочкаренные пастбища и сенокосы (сильная закочкаренность земляными кочками наблюдается на 15-50% площади контура, слабая и средняя – на 55-100% площади контура);
11) сильнозакочкаренные пастбища и сенокосы (сильная закочкаренность наблюдается на 55-100% площади контура);
12) слабозакамененные пастбища (камни на поверхности почвы, выходы коренных пород, средне- и сильнозакамененные типы пастбищ занимают от 15 до 30% площади контура, слабозакамененные – от 30 до 100% площади контура);
13) сильнозакамененные пастбища (камни на поверхности почвы, выходы коренных пород занимают от 35 до 50% площади контура, средне- и сильнозакамененные типы пастбищ – от 35 до 100% площади контура);
14) пастбища с наличием такыров (такыры занимают свыше 30% площади контура);
15) пастбища с наличием солончаков (солончаки занимают свыше 30% площади контура);
16) пастбища с выходами глин (выходы глин занимают свыше 30% площади контура);
17) ветровая эрозия (оголение песков наблюдается на 15-30% площади контура);

3) жиі орманданған жайылымдар мен шабындықтар (жайылымдар мен шабындықтардың қатты орманданған түрлері контур алаңының 35-тен 80%-на дейінгі алаңын алады);
4) сирек бұталанған жайылымдар мен шабындықтар (бұталар, қатты және орташа бұталанған жайылым түрлері контурдың 15%-дан 30%-на дейін алаңын алады, әлсіз бұталанған-контурдың 50%-дан 100%-на дейін алаңын алады);
5) жиі бұталанған жайылымдар мен шабындықтар (бұталар контурдың 35%-дан 50%-на дейін, жайылымдардың орташа және жиі бұталанған түрлері-контурдың 35%-дан 100%-на дейін алаңын алады);
6) сирек орманданған және аршамен сирек бұталанған жайылымдар (арша тоғайлары, орташа және жиі орманданған және бұталы жайылым түрлері контур алаңының 15-тен 30%-ға дейін, аз орманды және бұталы – контур алаңының 50-ден 100%-на дейін);
7) жиі орманданған және аршамен жиі бұталанған жайылымдар (арша тоғайлары контур алаңының 35-тен 50%-на дейін, орташа және жиі орманданған және бұталанған жайылым түрлері – контур алаңының 35-тен 100%-на дейін алып жатыр);
8) қара сексеуілмен сирек орманданған және ақ сексеуілмен сирек бұталанған жайылымдар (сексеуіл тоғайлары, орташа және жиі орманды және бұталы жайылым түрлері контур алаңының 10%-дан 30%-на дейін, аз орманданған және бұталы-контур алаңының 50-ден 100%-на дейін алаңын алады);
9) сексеуілмен жиі орманданған және жиі бұталы жайылымдар (сексеуіл тоғайлары контур алаңының 35-тен 50%-на дейін, жайылымдардың орташа және жиі орманды және бұталы түрлері-контур алаңының 35-тен 100%-на дейін алады);
10) томарлары аз жайылымдар мен шабындықтар (топырақ үйінділерімен томарлары өте көп жайылымдар контур алаңының 15-50%-ында, сирек және орташа - контур алаңының 55-100%-ында байқалады);
11) жиі шоқыланған жайылымдар мен шабындықтар (жиі шоқыланған контур алаңының 55-100%-ында байқалады);
12) тастары аз жайылымдар (топырақ бетіндегі тастар, байырғы жыныстардың шығулары, жайылымдардың орташа және жиі тас басқан түрлері контур алаңының 15-тен 30%-ына дейін, сирек тасаланған-контур алаңының 30-дан 100%-ға дейін алады);
13) тастары көп жайылымдар (топырақ бетіндегі тастар, байырғы жыныстардың шығуы контур алаңының 35-тен 50%-на дейін, жайылымдардың орташа және жиі тас басқан түрлері - контур алаңының 35-тен 100%-на дейін алады);
14) тақырлары бар жайылымдар (тақырлар контур алаңының 30%-дан астамын алады);
15) сортаңдары бар жайылымдар (сортаңдар контур алаңының 30%-дан астамын алады);
16) саз шығатын жайылымдар (саз шығатын жерлер контур алаңының 30%-дан астамын алады);
17) жел эрозиясы (құмдардың түсуі контур алаңының 15-30% байқалады);

18) водная эрозия (наличие густой сети неглубоких промоин 0,2-0,3 метра (далее – м) или обнажение размываемых глин наблюдается на 15-30% площади контура, при наличии редкой сети неглубоких промоин – на 35-100% площади контура);
19) пастбищная и дорожная эрозия (тропы и изрезанность дорогами наблюдается на 15-30% площади контура);
20) ветровая эрозия (оголение песков наблюдается на 35-50% площади контура);
21) водная эрозия (наличие густой сети неглубоких промоин наблюдается на 35-100% площади контура, густой сети глубоких промоин свыше 0,3 м – на 15-30% площади контура, редкой сети глубоких промоин и оврагов – на 35-100% площади контура);
22) пастбищная и дорожная эрозии (тропы и изрезанность дорогами наблюдается на 35-100% площади контура);
23) наличие ям и провалов на площади свыше 30% площади контура;
24) поверхность изрыта ходами землероев (сусликов, песчанок) или при наличии термитников на площади свыше 30%;
25) слабозаболоченные пастбища и сенокосы (периодическая заболоченность наблюдается на 15-100% площади контура, постоянная заболоченность – на 15-30% площади контура);
26) сильнозаболоченные сенокосы и пастбища (постоянная заболоченность на 35-50% площади контура);
27) слабозасоренные пастбища и сенокосы (слабая степень засорения плохопоедаемыми и непоедаемыми видами растений отмечается на 80-100% площади контура, средняя и сильная – на 15-30% площади контура, засорение ядовитыми растениями и заросли ядовитых трав – на 10-30% площади контура);
28) сильнозасоренные пастбища и сенокосы (средняя и сильная степень засорения плохопоедаемыми, непоедаемыми и ядовитыми растениями отмечается на 35-100% площади контура, заросли ядовитых растений – на 35-75% площади контура);
29) заросли ядовитых растений занимают 80-100% площади контура;
30) затырсованные пастбища и сенокосы (типы с преобладанием тырсы занимают более 30% площади контура). Отмечаются средняя (тырса в качестве субдоминанта) и сильная (тырса в качестве доминанта) степень затырсованности;
31) среднесбитые, интенсивно используемые пастбища (среднесбитые пастбища занимают 30-100% площади контура, сильносбитые – 30-75% площади контура, скотосбой – 30-50% площади контура);
32) сильносбитые пастбища (сильносбитые, с однолетней растительностью пастбища занимают 80-100% площади контура, скотосбой – 55-75% площади контура).
Перечень нежелательных растений в травостое пастбищ и сенокосов и растения-индикаторы сбоя приведены соответственно в приложениях 11 и 12 к настоящей Методике.

18) су эрозиясы (таяз шұңқырлардың тығыз желісінің болуы 0,2-0,3 метр (бұдан әрі – м) немесе шайылатын саздардың жалаңаштануы контур алаңының 15-30%-ында, таяз шұңқырлардың сирек желісі болған кезде контур алаңының 35-100%-ында байқалады);
19) жайылымдық және жолдық эрозия (соқпақтар және жолдармен кесектену контур алаңының 15-30% байқалады);
20) жел эрозиясы (құмдардың ашылуы контур аймағының 35-50%-ында байқалады);
21) су эрозиясы (таяз шұңқырлардың тығыз желісінің болуы контур алаңының 35-100%-ында, терең шұңқырлардың тығыз желісі 0,3 м-ден жоғары-контур алаңының 15-30%-ында, терең шұңқырлар мен жыралардың сирек желісі-контур алаңының 35-100%-ында байқалады);
22) жайылымдық және жол эрозиясы (соқпақтар және жол жиектемелері контур алаңының 35-100% байқалады);
23) контур алаңының 30%-дан астам алаңында шұңқырлар мен ойықтардың болуы;
24) жер беті жер қазғыштардың (сарышұнақтардың, құмтастардың) жолдарымен немесе 30%-дан астам алаңда термит қорғандар қазылған болған кезде;
25) әлсіз батпақтанған жайылымдар мен шабындықтар (мерзімді батпақтану контур алаңының 15-100%-ында, тұрақты батпақтану-контур алаңының 15-30%-ында байқалады);
26) қатты батпақтанған шабындықтар мен жайылымдар (контур алаңының 35-50% тұрақты батпақтану);
27) арамшөбі аз жайылымдар мен шабындықтар (нашар желінетін және желінбейтін өсімдік түрлерінің төмен дәрежеде басып кетуі контур алаңының 80-100%-ында, орташа және жиі – контур алаңының 15-30%-ында, улы өсімдіктер мен улы шөптердің қаптап өсуі – контур алаңының 10-30%-ында байқалады);
28) арамшөбі көп жайылымдар мен шабындықтар (нашар желінетін, желінбейтін және улы өсімдіктер түрлерінің орташа және көп дәрежеде басып кетуі контур алаңының 35-100%-ында, улы өсімдіктер 35-75%-ында байқалады);
29) қалың өскен улы өсімдіктер контур аймағының 80-100%-ын құрайды;
30) қылқан селеу басқан жайылымдар мен шабындықтар (қылқан селеу басым типтер контурдың 30%-дан астамын алады). Қылқан селеудің қаптап өсуі орташа дәрежеде (субдоминант ретінде қылқан селеу) және күшті дәрежеде (доминант ретінде қылқан селеу) байқалады;
31) орташа тапталған, қарқынды пайдаланылатын жайылымдар (орташа тапталған жайылымдар контур алаңының 30-100%-ын, қатты тапталған жайылымдар – контур алаңының 30-75%-ын, мал табаны таптаған – контур алаңының 30-50%-ын алады).
32) қатты тапталған жайылымдар (қатты тапталған, бір жылдық өсімдіктер басқан жайылымдар контур алаңының 80-100%-ын, мал таптаған жерлер – 55-75%-ын алады).
Жайылымдар мен шабындықтардың шабындық шөптеріндегі қажетсіз өсімдіктер тізбесі сәйкесінше осы Әдістемеге 11 және 12-қосымшаларда келтірілген.

51. В процессе полевых геоботанических изысканий по каждому геоботаническому контуру определяются предварительные мероприятия по рациональному использованию, улучшению и охране природных кормовых угодий с учетом типологического состава растительности, топографических и экологических условий (рельефа, почвы, увлажнения), урожайности и кормовых свойств растительности, культуртехнического состояния.
В процессе полевых геоботанических изысканий по каждому геоботаническому контуру также выявляются причины низкой урожайности, неудовлетворительного качества кормов и культуртехнического состояния контура (в случае их наличия).
Рекомендации по улучшению, использованию и охране природных кормовых угодий согласно приложению 13 к настоящей Методике записываются в бланк геоботанического описания, поконтурную ведомость к геоботанической карте по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике и в поконтурный бланк по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике для каждого геоботанического контура с учетом культуртехнического состояния каждого его компонента.
Параграф 6. Сбор гербария
52. При проведении геоботанических изысканий геоботаник выявляет весь флористический состав на обследуемой территории.
53. Растения для гербария собираются на протяжении всего вегетационного периода, начиная с весны и до поздней осени. В гербарий собирают одни и те же растения в разных стадиях вегетации: бутонизации, цветения и плодоношения.
Гербарий составляется из растений с плодами и корнями, особенно виды семейств злаковых, осоковых, лилейных, крестоцветных, бурачниковых, зонтичных, сложноцветных, так как ковыли невозможно определить без зерновок с остями, луки – без луковиц, зопник – без корней, ферулы – без семян и плодов, полыни – без корзинок.
Растения собирают в гербарные папки, подбирая экземпляры растений среднего размера. Если размер растений выше среднего (тростник, зонтичные, сложноцветные), то такие растения разрезаются на две-три части. Верхнюю часть растения собирают с цветами или плодами и верхушечными листьями, среднюю часть стебля – с листьями, нижнюю часть – с корнем и нижними стеблевыми и прикорневыми листьями. Каждую часть растений помещают на отдельный гербарный лист и перекладывают бумагой. Толстые стержневые корни и луковицы разрезаются вдоль на две половины, одна из них остается у основания стебля. Сбор осыпающихся семян производится в бумажные пакеты, которые вкладываются в гербарный лист.
Для гербаризации собранных растений необходим гербарный пресс. Собранные растения укладываются в гербарный пресс равномерно. В сухую погоду в гербарный пресс с высушенными гербарными образцами складывают увлажненную бумагу, для предотвращения разламывание гербарных образцов.
Нежные растения закладываются в гербарный пресс отдельно, избегая соседства с грубыми растениями неравной толщины.

51. Далалық геоботаникалық іздеcтірулер процесінде әрбір геоботаникалық контур бойынша өсімдіктердің типологиялық құрамын, топографиялық және экологиялық жағдайларын (бедері, топырағы, ылғалдануы), өсімдіктердің түсімділігі мен азықтық қасиеттерін, дақылдық-техникалық жай-күйін ескере отырып, табиғи азықтық алқаптарды ұтымды пайдалану, жақсарту және қорғау жөніндегі алдын ала іс-шаралар айқындалады.
Далалық геоботаникалық іздестірулер процесінде әрбір геоботаникалық контур бойынша түсімділіктің төмен болуының, азық сапасының нашарлығының және контурдың дақылдық-техникалық жай-күйінің (бар болса) себептері де анықталады.
Осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес табиғи азықтық алқаптарды жақсарту, пайдалану және қорғау жөніндегі ұсынымдар геоботаникалық сипаттама бланкісіне, осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геоботаникалық картаның контурлар ведомосіне және оның әрбір компонентінің дақылдық-техникалық жай-күйін ескере отырып, әрбір геоботаникалық контур үшін осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша контурлар бланкісіне жазылады.
6-параграф. Гербарий жинау
52. Геоботаникалық іздестірулер жүргізу кезінде геоботаник зерттеп-қаралатын аумақтағы барлық флористикалық құрамды анықтайды.
53. Гербарийге арналған өсімдіктер көктемнен қара күзге дейін бүкіл вегетация кезеңінде жиналады. Гербарийге бір өсімдіктің вегетацияның түрлі сатыларында: қауызданғанда, гүлдегенде және жеміс берген кезде жиналғаны дұрыс.
Гербарий жемісі мен тамыры бар өсімдіктерден, әсіресе астық тұқымдастар, қияқөлеңдер, лалагүлдер, крестгүлділер, айлаулықтар, шатыршагүлдер, күрделігүлділер тұқымдастарынан құралады, өйткені селеуді қылқансыз, пиязды баданасыз, әремді тамырсыз, сасырды тұқымсыз және жеміссіз, жусанды себетсіз анықтау мүмкін емес.
Өсімдіктерді орташа мөлшердегі өсімдіктер түрлерін таңдай отырып, гербарий папкаларында жинайды. Егер өсімдіктердің мөлшері ортадан жоғары болса (қамыс, шатыргүлділер, күрделігүлділер), онда мұндай өсімдіктер екі-үш бөлікке кесіледі. Өсімдіктің жоғарғы бөлігін гүлімен немесе жемісімен және төбе жапырақтарымен, сабағының орта бөлігін – жапырағымен, төменгі бөлігін – тамырымен және оған жақын төменгі бөлігін сабағымен және оған жақын тамыржапырақшаларымен бірге алады. Өсімдіктің әрбір бөлігін жеке параққа салып, арасына қағаз салып отырады. Өсімдіктің негізгі жуан тамыры мен баданасының басы ұзынынан екіге жартыға кесіледі, жартысы сабақта қалдырылады. Төгіліп пісіп тұрған тұқым қағаз қалтаға жиналып, гербарийдің ішіне салынады.
Жиналған өсімдіктерді гербарирлеу үшін гербарлық баспақ қажет. Жиналған өсімдіктер гербарий баспағына біркелкі орналастырылады. Құрғақ ауа-райында гербарий үлгілерінің сынуын болдырмау үшін кептірілген гербарий үлгілері бар гербарий баспақтарына ылғалданған қағаз қойылады.
Нәзік өсімдіктерді гербарий баспағына жеке салу керек, оны қалыңдығы бірдей емес, жуан өсімдіктермен араластырып салуға болмайды.

54. Гербарный образец снабжают этикеткой, которая содержит следующие сведения:
1) полевое условное название, которое в камеральный период будет заменено уточненным;
2) географическое положение (область, район, название населенного пункта, название географического объекта и ориентира);
3) местообитание (микрорельеф, мезорельеф, макрорельеф);
4) почвы;
5) название растения, цвет растения в поле, высота, цвет коры взрослых кустарников;
6) дата сбора и фамилия, имя, отчество (при его наличии) геоботаника.
55. Гербарные образцы собираются при следующих случаях:
1) невозможности определения в полевых условиях вида растений;
2) обнаружении редких и исчезающих видов растений;
3) замене ветхих гербарных образцов, хранящихся в гербарном фонде.
Параграф 7. Оформление полевой документации
56. При выполнении полевых геоботанических изысканий ведется полевой дневник.
В полевой дневник записываются геоботанические описания точек, сведения о современном использовании территории (собственные наблюдения, опросные данные), о состоянии развития растительности, о природных особенностях территории (рельефе, почвах, обводненности), наблюдения за поедаемостью растений, отавностью и биологическими особенностями травостоя. В полевом дневнике производятся все первичные расчеты, связанные с геоботаническим картографированием, геоботаническим описанием растительности и определением урожайности.
При следовании по маршруту в полевой дневник записываются и отмечаются пересекаемые растительные сообщества, ширина их поперечников, особенности развития травостоя, культуртехническое состояние, рельеф, обилие растительности, доминанты, субдоминанты, проективное покрытие.
Запись в полевом дневнике производится кратко, при этом используются заранее разработанные индексы для обозначения названий растительных сообществ и почвенных разностей, а также различные сокращения терминов.
57. В полевой период частично заполняется поконтурная ведомость к геоботанической карте по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике.
Поконтурная ведомость заполняется по ходу маршрута, на мелких геоботанических контурах – непосредственно в точке геоботанического описания, на крупных геоботанических контурах – после полного обследования данного геоботанического контура.
Параграф 8. Первичная обработка собранных материалов
58. В процессе полевых геоботанических изысканий периодически производится первичная обработка собранных материалов, задачей которой является их обобщение, анализ и выявление недостатков с целью последующего устранения их в поле.
Во избежание пропусков геоботанических описаний и для регистрации укосов по каждому типу (разности типа) природного кормового угодья или модификации ведется учет описанных растительных сообществ по форме согласно приложению 14 к настоящей Методике.
На основании анализа бланков геоботанических описаний составляется типологический состав природных кормовых угодий в разрезе имеющихся ландшафтных подразделений, выделяются основные таксономические единицы – типы, разности типов, подтипы, модификации.

54. Гербарий үлгісі мынадай мәліметтерден тұратын заттаңбамен жабдықталады:
1) далалық шартты аты, кейін камералды кезеңде нақты атына ауыстырылады;
2) географиялық орналасуы (облыс, аудан, елді мекеннің аты, географиялық объектінің және бағдардың аты);
3) тіршілік ету ортасы (микробедері, мезобедері, макробедері);
4) топырағы;
5) өсімдіктің аты, даладағы өсімдіктің түсі, биіктігі, ересек бұталардың қабығының түсі;
6) жинау күні және геоботаниктің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.
55. Гербарий үлгілері мынадай жағдайларда жиналады:
1) далалық жағдайларда өсімдік түрін анықтау мүмкін болмағанда;
2) өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері табылғанда;
3) Гербарлық қорда сақталатын ескірген гербарий үлгілерін ауыстырғанда.
7-параграф. Далалық құжаттаманы ресімдеу
56. Далалық геоботаникалық іздестірулерді орындау кезінде далалық күнделік жүргізіледі.
Далалық күнделікке нүктелердің геоботаникалық сипаттамалары, аумақты қазіргі заманғы пайдалану туралы мәліметтер (жеке бақылаулар, сауалнама деректері), өсімдіктердің даму жағдайы туралы, аумақтың табиғи ерекшеліктері (бедері, топырағы, сулануы), өсімдіктердің желінуі, балғын шөптің шығымдылығы мен биологиялық ерекшеліктері туралы бақылаулар жазылады. Далалық күнделікте геоботаникалық картаға түсіруге, өсімдіктердің геоботаникалық сипаттамасымен және түсімділігін анықтауға байланысты барлық бастапқы есептеулер жүргізіледі.
Бағдар бойынша жүру кезінде далалық күнделікке қиылысатын өсімдік қоғамдастықтары, олардың көлденең қималарының ені, шөптің даму ерекшеліктері, дақылдық-техникалық жай-күйі, бедері, өсімдіктердің көптігі, доминанттар, субдоминанттар, проекциялық жабыны жазылады және белгіленеді.
Далалық күнделікке жазу қысқаша жүргізіледі, бұл ретте өсімдіктер қоғамдастығының атауын және топырақ түрлерін шартты түрде көрсету үшін алдын ала жасалған индекстер және әр түрлі қысқартылған терминдер қолданылады.
57. Далалық кезеңде осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геоботаникалық картаға контурлар ведомосі ішінара толтырылады.
Контурлар ведомосінде геоботаникалық картада белгіленген барлық контурлар сипатталады.
Контурлар ведомосі бағдар барысы бойынша, ұсақ геоботаникалық контурларда – тікелей геоботаникалық сипаттама нүктесінде, ірі геоботаникалық контурларда – осы геоботаникалық контурды толық тексергеннен кейін толтырылады.
8-параграф. Жиналған мәліметтерді алғашқы өңдеу
58. Далалық геоботаникалық іздестірулер процесінде жиналған материалдардың алғашқы өңдеуі жүргізіледі, оның міндеті кейін оларды далада түзету мақсатында жинақтау, талдау және кемшіліктерін анықтау болып табылады.
Геоботаникалық сипаттамалардың жіберілуіне жол бермеу үшін және табиғи азықтық алқаптың әрбір типі (тип айырмасы) немесе түрленуі бойынша орымдарды тіркеу үшін осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сипатталған өсімдік қоғамдастықтарын есепке алу жүргізіледі.
Геоботаникалық сипаттамалардың бланкілерін талдау негізінде ландшафтық бөлімшелер бөлінісінде табиғи азықтық алқаптардың типологиялық құрамы жасалады, негізгі таксономиялық бірліктер – типтер, кіші типтер, типтер айырмасы, түрленулер бөлінеді.

59. В процессе проведения полевых геоботанических изысканий ежемесячно осуществляется оценка полноты и качества полевых работ на:
1) правильность выделения контуров и точность нанесения их на картографическую основу (прокладывается контрольный маршрут, во время которого проверке в натуре подвергаются не менее 10% выделенных геоботанических контуров);
2) правильность определения типологического состава и его процентного соотношения в комплексных контурах;
3) точность определения названий типов, разностей, модификаций и самих растений;
4) правильность определения урожайности (взятия укосов, высоты скашивания укосных образцов, сушки);
5) правильность заполнения всех необходимых форм;
6) полнота характеристики культуртехнического состояния;
7) детальность и обоснованность рекомендуемых мероприятий.
Результаты оценки полноты и качества полевых работ оформляются в виде акта проверки полевых работ по форме согласно приложению 15 к настоящей Методике.
Глава 5. Камеральный период
60. В камеральный период производится обработка материалов полевого периода.
В камеральный период выполняются следующие работы:
1) обработка материалов по флористическому составу;
2) формирование окончательного типологического состава природных кормовых угодий и составление легенды к геоботанической карте;
3) подсчет урожайности сенокосов и пастбищ;
4) подсчет площадей кормовых и прочих угодий;
5) оформление поконтурной ведомости к геоботанической карте;
6) составление и оформление геоботанической карты;
7) составление специализированных карт (картограмм): культуртехнического состояния природных кормовых угодий, рекомендации по рациональному использованию природных кормовых угодий, дополнительных картограмм;
8) составление сводных ведомостей;
9) составление очерка.
Параграф 1. Обработка материалов по флористическому составу
61. При обработке материалов по флористическому составу:
1) определяются гербарий;
2) уточняются родовые и видовые названия растений;
3) исправляются в бланках геоботанических описаний и в поконтурной ведомости неправильно названные в полевой период виды растений.
Параграф 2. Формирование окончательного типологического состава природных кормовых угодий и составление легенды к геоботанической карте
62. Выделенные в полевой период растительные сообщества, на которых произведено геоботаническое описание растительности, в камеральный период на основании экологических условий (рельефа, почвы, увлажнения) и состава растительности группируются в типы, подтипы, разности типа и модификации.
Растительные сообщества, описанные в бланках геоботанических описаний, представляют собой разности типа.

59. Далалық геоботаникалық іздестірулерді жүргізу процесінде:
1) контурлардың дұрыс бөлінуіне және олардың картографиялық негізге дәлдікпен түсірілуіне (тексеру бағдары салынады, мұнда айқындалған геботаникалық контурлардың кемінде 10%-ы орналасқан жерінде тексеріледі);
2) типологиялық құрамды анықтаудың дұрыстығына және оның кешенді контурлардағы пайыздық қатынасына;
3) өсімдіктер типтерінің, айырмаларының, түрленулердің және өсімдіктердің өздерінің атауларын анықтау дәлдігіне;
4) түсімділікті анықтаудың дұрыстығына (орым алу, орым үлгілерін кесіп алу биіктігі, кептірілуі);
5) барлық қажетті нысандардың дұрыс толтырылуына;
6) дақылдық-техникалық жай-күйінің толық сипатталуына;
7) ұсынылатан шаралардың толықтығына және негізділігіне ай сайын далалық жұмыстардың толықтығы мен сапасын бағалау жүзеге асырылады.
Далалық жұмыстардың толықтығы мен сапасын бағалау нәтижелері осы Әдістемеге 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша далалық жұмыстарды тексеру актісі түрінде ресімделеді.
5-тарау. Камералдық кезең
60. Камералдық кезеңде далалық кезеңнің материалдары өңделеді.
Камералдық кезеңде мынадай жұмыстар орындалады:
1) материалдарды флоралық құрам бойынша өңдеу;
2) табиғи азықтық алқаптардың түпкілікті түрлік құрамын қалыптастыру және геоботаникалық картаға түсініксөз жасау;
3) шабындықтар мен жайылымдар түсімділігін есептеу;
4) азықтық және өзге де алқаптар алаңдарын есептеу;
5) геоботаникалық картаға контурлар ведомосін ресімдеу;
6) геоботаникалық картаны жасау және ресімдеу;
7) мамандандырылған карталар (картограммалар) жасау: табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйі, табиғи азықтық алқаптарды ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар, қосымша картограммалар;
8) жиынтық ведомостер жасау;
9) очерк жасау.
1-параграф. Материалдарды флоралық құрамы бойынша өңдеу
61. Флоралық құрамы бойынша материалдарды өңдеу кезінде:
1) гербарий анықталады;
2) өсімдіктердің тектік және түрлік атаулары нақтыланады;
3) геоботаникалық сипаттау бланкілері мен контурлар ведомосінде далалық кезеңде дұрыс аталмаған өсімдіктердің атаулары түзетіледі.
2-параграф.Табиғи азықтық алқаптардың түпкілікті түрлік құрамын қалыптастыру және геоботаникалық картаға түсініксөздер жасау
62. Далалық кезеңде айқындалған және өсімдіктердің сипаттамасы жүргізілген өсімдіктер қауымдастығы камералдық кезеңде экологиялық жағдайлар (бедері, топырағы, суландырылуы) және өсімдіктердің құрамы негізінде типтерге, кіші типтерге, тип айырмасына және түрлендіруге топталады.
Геоботаникалық сипаттамалардың бланкілерінде сипатталған өсімдік қоғамдастықтары типтің айырмасын білдіреді.

63. Тип природного кормового угодья выделяется после завершения обследования в результате обобщения и систематизации геоботанических описаний.
64. Подтипы природных кормовых угодий выделяются на основании различия в почвах.
65. Модификация типов природных кормовых угодий отражает вторичную растительность, возникшую под влиянием выпаса, когда известны исходные типы или группа типов.
Модификации свойственны как пастбищам, так и сенокосам. На сенокосах модификации образуются в результате их нерационального использования (выпас до и после сенокошения со значительной нагрузкой).
В названии типов, разностей и модификаций преобладающие виды или группы растений ставятся на первое место.
66. Легенда к геоботанической карте составляется по форме согласно приложению 16 к настоящей Методике.
67. Выделенные типы природных кормовых угодий в легенде к геоботанической карте систематизируются в пределах классификации рельефа в соответствии с классификацией природных кормовых угодий Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Выделенные типы природных кормовых угодий размещаются в легенде к геоботанической карте в зависимости от степени увлажнения, типу почв, их механическому составу и засоленности.
Каждому типу природного кормового угодья присваивается индекс классов и подклассов по классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Номера типов природных кормовых угодий, прочих угодий и земель, площадь, индекс окраски, название типов, разностей типов, модификаций, название почв, рельеф, валовая урожайность, урожайность по сезонам, краткая характеристика растительности и рекомендации по использованию в легенде, приводится для каждой таксономической единицы (типа, подтипа, разности, модификации).
Валовая урожайность указывается в центнерах с гектара сухой массы с учетом многолетних метеорологических условии (осадки, температура воздуха), урожайность поедаемых растений – по сезонам года в центнерах с гектара сухой массы и кормовых единиц, а также в килограммах с гектара переваримого протеина. Отдельной строкой приводится урожайность в сухой массе на год обследования, если он отличается от среднего.
Параграф 3. Подсчет урожайности сенокосов и пастбищ
68. При геоботанических изысканиях природных кормовых угодий урожайность пастбищ рассчитывается по сезонам года, сенокосов – на время оптимальных сроков скашивания.
69. Сезонные величины урожайности используются для расчетов кормоемкости обследованной территории на средний по метеорологическим условиям год.

63. Табиғи азықтық алқаптың типі геоботаникалық сипаттамаларды жалпылау және жүйелеу нәтижесінде зерттеп-қарау аяқталғаннан кейін айқындалады.
64. Табиғи азықтық алқаптардың кіші типтері топырақтағы айырмашылықтар негізінде айқындалады.
65. Табиғи азықтық алқаптар типтерінің түрленулері бастапқы типтер немесе типтер тобы белгілі болған кезде жайылымның әсерінен пайда болған қайталама өсімдіктерді көрсетеді.
Түрленулер жайылымдарға да, шабындықтарға да тән. Шабындықтарда түрленулер оларды ұтымсыз пайдалану (шөп шабуға дейін және шөп шабылғаннан кейін айтарлықтай жүктемемен жаю) нәтижесінде пайда болады.
Типтердің, тип айырмаларының және түрленулердің атауында өсімдіктердің басым түрлері немесе топтары бірінші орынға қойылады.
66. Геоботаникалық картаға түсініксөз осы Әдістемеге 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
67. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық картасының түсініксөзінде бөлінген типтер осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарының жіктемесіне сәйкес бедердің жіктемесі шегінде жүйеленеді.
Табиғи азықтық алқаптардың белгіленген түрлері геоботаникалық картаның түсініксөзінде ылғалдану дәрежесіне, топырақ түріне, олардың механикалық құрамы мен тұздылығына қарай орналастырылады.
Табиғи азықтық алқаптардың әрбір типіне осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптардың сыныптамасы бойынша сыныптар мен кіші сыныптардың индексі беріледі.
Табиғи азықтық алқаптар, өзге де алқаптар мен жерлер типтерінің нөмірлері, алаңы, бояу индексі, типтердің атауы, типтер айырмасы, түрленулер, топырақтың атауы, бедер, жалпы түсімділік, маусымдар бойынша түсімділік, өсімдіктердің қысқаша сипаттамасы, пайдалану жөніндегі ұсынымдар әрбір таксономиялық бірлік (тип, кіші тип, айырмасы, түрленулер) үшін түсініксөзде келтіріледі.
Жалпы түсімділік көпжылдық метеорологиялық жағдайларды (жауын-шашын, ауа температурасы) ескере отырып, құрғақ массаның бір гектарынан центнермен көрсетіледі, желінетін өсімдіктердің түсімділігі – жыл мезгілдері бойынша бір гектардан алынатын құрғақ массаның центнерімен және азық бірлігімен, сондай-ақ бір гектардағы қорытылатын протейннің килограмымен көрсетіледі.
3-параграф. Шабындықтар пен жайылымдар түсімділігін есептеу
68. Табиғи азықтық алқаптардың геоботаникалық іздестірулері кезінде жайылымдар түсімділігі жыл мезгілдері бойынша, ал шабындықтар түсімділігі – шөп шабудың қолайлы уақыты бойынша есептеледі.
69. Түсімділіктің маусымдық шамалары метеорологиялық жағдайлар бойынша орташа жылға зерттеп-қаралған аумақтың от-суының молдығын есептеу үшін қолданылады.

70. Для расчета урожайности на средний год анализируются метеорологические данные на год обследования. Для этого анализируются многолетние данные метерологических станций, находящихся на обследуемой территории, по среднемесячному количеству осадков, температуре, а также показатели осени, начала зимы (декабрь) предшествующего обследованию года и зимы (январь, февраль), весны, лета года обследования, а также учитываются опросные данные, собранные в полевой период, личные наблюдения, данные стационаров, геоботанических изысканий прошлых лет.
После анализа метеорологических данных на год обследования устанавливаются поправочные коэффициенты на средний год в процентах (+ или -), полученный поправочный коэффицент применяется на урожайность года обследования.
На основании произведенного анализа устанавливаются поправки для приведения урожайности к среднему году. При отсутствии метерологических данных, расчет урожайности производится на год обследования.
Для сенокосов учитываются особенности увлажнения года обследования за счет грунтовых вод и при необходимости вводятся поправки.
71. Подсчет урожайности по типам природных кормовых угодий и модификациям производится по форме согласно приложению 17 к настоящей Методике (далее – форма приложения 17). В форму приложения 17 вносятся данные из бланков геоботанических описаний и подсчитывается урожайность типов и модификаций (валовая и поедаемых растений по сезонам).
72. При расчете урожайности отбираются бланки геоботанических описаний растительности одного сезона. Бланки геоботанических описаний с возможными техническими и прочими ошибками из расчета урожайности исключаются.
Для получения достоверных данных в расчет берутся бланки геоботанических описаний по каждому типу, подтипу, разности, модификации. При недостаточном количестве геоботанических описаний бланки геоботанических описаний объединяются по нескольким смежным земельным участкам.
73. При расчете урожайности для каждого отдельного вида растения применяются коэффициенты поедаемости на динамику нарастания и сохранность растительной массы одногодичного прироста, питательность и количество переваримого протеина по сезонам согласно приложению 18 к настоящей Методике (далее – приложение 18).
74. На расчетный лист вносится название растительного сообщества и почв, из бланков геоботанических описаний вводятся дата, номер геоботанического описания, номер геоботанического контура. После этого из приложения 18 последовательно выбираются растения, внесенные в бланк геоботанического описания с урожайностью.

70. Орташа жылға түсімділікті есептеу үшін зерттеп-қаралатын жылға метеорологиялық деректер талданады. Ол үшін жауын-шашынның орташа айлық мөлшері, температурасы бойынша зерттеп-қаралатын аумақтағы метерологиялық станциялардың көпжылдық деректері, сондай-ақ зерттеп-қараудың алдындағы жылдың күзіндегі, қыстың басындағы (желтоқсан) және зерттеп-қаралатын жылдың қысындағы (қаңтар, ақпан), көктеміндегі, жазындағы көрсеткіштер талданады, сондай-ақ далалық кезеңде жиналған сауалнама деректері, жеке бақылаулар, стационарлардың, өткен жылдардағы геоботаникалық іздестірулер деректері ескеріледі.
Зерттеп-қарау жылына метеорологиялық деректерді талдағаннан кейін орташа жылға түзету коэффициенттері пайызбен (+ немесе -) белгіленеді, алынған түзету коэффициенті зерттеп-қарау жылының түсімділігіне қолданылады.
Жүргізілген талдау негізінде түсімділікті орташа жылға келтіру үшін түзетулер белгіленеді. Метеорологиялық деректер болмаған кезде түсімділікті есептеу зерттеп-қарау жылына жүргізіледі.
Шабындықтар үшін ыза сулар есебінен зерттеп-қарау жылындағы ылғалдылықтың ерекшеліктері ескеріліп, қажет жағдайда түзетулер енгізіледі.
71. Табиғи азықтық алқаптардың типтері және түрленулері бойынша түсімділікті есептеу осы Әдістемеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 17-қосымшаның нысаны) жүргізіледі. 17-қосымшаның нысанына геоботаникалық сипаттамалар бланкілерінің деректері енгізіледі және типтер мен түрленулер түсімділігі (жалпы және желінетін өсімдіктердің маусымдар бойынша түсімділігі) есептеледі.
72. Түсімділікті есептеу кезінде бір маусымдағы өсімдіктердің геоботаникалық сипаттамаларының бланкілері алынады. Ықтимал техникалық және басқа қателіктері бар геоботаникалық сипаттамалардың бланкілері түсімділік есептемесінен алынып тасталады.
Дұрыс деректер алу үшін есептеуге әрбір тип, кіші тип, тип айырмасы, түрленулер бойынша геоботаникалық сипаттау бланкісі алынады. Геоботаникалық сипаттаулар саны жағынан жеткіліксіз болған жағдайда, геоботаникалық сипаттау бланкілері бірнеше аралас жер учаскелері бойынша біріктіріледі.
73. Түсімділікті есептеу кезінде өсімдіктің әрбір жеке түрі үшін осы Әдістемеге 18-қосымшаға (бұдан әрі – 18-қосымша) сәйкес өсу серпініне және бір жылдық өсімнің өсімдік массасының сақталуына, қоректілігіне және маусымдар бойынша қорытылатын протеиннің мөлшеріне желіну коэффициенттері қолданылады.
74. Есептеу парағына өсімдіктер қоғамдастығы мен топырақтың атауы енгізіледі, геоботаникалық сипаттамалар бланкілерінен күні, геоботаникалық сипаттаманың нөмірі, геоботаникалық контурдың нөмірі енгізіледі. Осыдан кейін 18-қосымшадан түсімділігі бар геоботаникалық сипаттама нысанына енгізілген өсімдіктер дәйекті түрде таңдалады.

75. При наличии значительной амплитуды колебаний урожайности в зависимости от природных условий или предшествующем хозяйственном использовании выделяются варианты по кормовой урожайности. В варианты по кормовой урожайности обособляются бланки геоботанических описаний с урожайностью в следующих пределах:
пустынная растительность (полукустарничковая, кустарничковая, однолетнесолянковая):
1 вариант – 0,5 - 2 центнер (далее – ц);
2 вариант – 2,1 - 5,0 ц;
3 вариант – более 5 ц;
степная и полупустынная травянистая:
1 вариант – 1,5 - 4,0 ц;
2 вариант – 4,1 - 8,0 ц;
3 вариант – более 8,0 ц;
луговая:
1 вариант –3,0 - 8,0 ц;
2 вариант – 8,1 - 13,0 ц;
3 вариант – 13,1 - 20,0 ц;
4 вариант – более 20,0 ц.
Разница в урожайности между вариантами для пустынной растительности составляет не менее 1,5 ц, для степной и полупустынной – не менее 3 ц, для луговой – не менее 4 ц.
76. Для пастбищ и сенокосов подсчитывается валовая урожайность в центнерах с гектара сухой массы на лето и урожайность поедаемых растений (для пастбищ – по сезонам) в сухой массе, кормовых единицах и переваримом протеине. Урожайность косимых пастбищ в случае использования их под сенокошение при подсчете берется на 20% ниже пастбищной.
77. По урожайности (продуктивности) в кормовых единицах производится оценка качества пастбищ, которая проставляется в легенду к геоботанической карте. Качество корма сенокосов и пастбищ оценивается по питательности (содержанию кормовых единиц в 100 килограмм корма). Критерии оценки качества пастбищ по продуктивности, корма пастбищ и сенокосов по питательности приведены в приложении 19 к настоящей Методике.
78. Данные по урожайности заносятся в поконтурную ведомость к геоботанической карте по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике и в легенду к геоботанической карте по форме согласно приложению 16 к настоящей Методике.
Параграф 4. Подсчет площадей кормовых и прочих угодий
79. Площади типов (подтипов, разностей и модификаций), прочих угодий и земель определяются через процент их участия в контуре, затем суммируются и проставляются в легенду к геоботанической карте.
Параграф 5. Оформление поконтурной ведомости к геоботанической карте
80. В камеральный период после обработки материалов полевых геоботанических изысканий дополняется поконтурная ведомость к геоботанической карте по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике.
Параграф 6. Составление и оформление геоботанической карты
81. После составления окончательного варианта легенды к геоботанической карте и поконтурной ведомости к геоботанической карте производится оформление геоботанической карты.
Геоботаническая карта составляется на отдельных фотопланах с сохранением топографической основы и границ выделенных геоботанических контуров. На геоботанической карте отражаются типологический состав геоботанического контура, урожайность, наличие лекарственных растений.
На геоботанической карте геоботанические контуры окрашиваются по преобладающей растительности в соответствии с условными обозначениями по закраске геоботанической карты согласно приложению 20 к настоящей Методике. Индекс окраски проставляется в геоботаническом контуре, при этом, по окрашенному фону ставятся значки сенокосов или пастбищ по всему геоботаническому контуру.

75. Табиғат жағдайларындағы кейбір өзгешеліктерге немесе алдыңғы шаруашылықта пайдаланылуына қарай түсімділік ауытқуының амплитудасы едәуір болса, азықтық түсімділік бойынша нұсқалар белгіленеді. Азықтық түсімділік бойынша нұсқаларға түсімділігі мынадай шектердегі геоботаникалық сипаттау бланкілері ерекшеленеді:
шөл өсімдіктері (жартылай бұталар, бұталар, бір жылдық сораңшөп):
1-нұсқа – 0,5 ц – 2 ц (бұдан әрі – ц);
2-нұсқа – 2,1 ц – 5,0 ц
3-нұсқа – 5,0 ц-ден көп
дала және шөлейтті шөптесін өсімдіктері
1-нұсқа – 1,5 – 4,0 ц
2-нұсқа – 4,1 – 8,0 ц
3-нұсқа – 8,0 ц-ден көп
шалғындық
1-нұсқа – 3,0 –8,0 ц
2-нұсқа – 8,1 – 13,0 ц
3-нұсқа – 13,1 – 20,0 ц
4-нұсқа – 20,0 ц-ден көп.
Нұсқалар арасындағы түсімділік айырмашылығы шөл өсімдіктері үшін кемінде 1,5 ц, дала және шөлейт өсімдіктері үшін – кемінде 3 ц, шалғындық өсімдіктер үшін – кемінде 4 ц құрайды.
76. Жайылымдар мен шабындықтар үшін жаздағы жалпы түсімнің гектардағы құрғақ салмағы центнермен есептеледі және желінетін өсімдіктердің түсімі (жайылым үшін – маусым бойынша) құрғақ салмағымен, азық бірлігімен және қорытылатын протеин мөлшерімен есептеледі. Шабылатын жайылымның түсімділігі, оны шөп ору үшін пайдаланған жағдайда, жайылымнан 20%-ға төмен етіп алынады.
77. Түсімділігі (өнімділігі) бойынша азық бірлігімен жайылым сапасына бағалау жүргізіледі, ол геоботаникалық картаның түсініксөзіне жазылады. Шабындықтар мен жайылымдардағы азық сапасы қоректілігі (100 кг азықтағы азық бірлігі) бойынша бағаланады. Өнімділігі бойынша жайылымдардың сапасын бағалау, құнарлылығы бойынша жайылымдар мен шабындықтардағы азық сапасын бағалау өлшемшарттары осы Әдістемеге 19-қосымшада келтірілген.
78. Түсімділік бойынша деректер осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геоботаникалық картаға контурлар ведомосіне және осы Әдістемеге 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геоботаникалық картаға түсініксөзге енгізіледі.
4-параграф. Азықтық және өзге де алқаптар алаңдарын есептеу
79. Типтердің (кіші типтердің, тип айырмасының және түрленулердің) және басқа алқаптар мен жерлердің алаңдары олардың контурға қатысу пайызы арқылы анықталады, содан кейін барлығы қосылады және геоботаникалық картаға түсініксөзге жазылады.
5-параграф. Геоботаникалық картаға контурлар ведомосін ресімдеу
80. Камералдық кезеңде далалық геоботаникалық іздестірулер материалдары өңделгеннен кейін осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геоботаникалық картаға контурлар ведомосі толықтырылады.
6-параграф. Геоботаникалық картаны жасау және ресімдеу
81. Геоботаникалық картаға түсініксөздің соңғы нұсқасы және геоботаникалық картаға контурлар ведомосі жасалғаннан кейін геоботаникалық карта ресімделеді.
Геоботаникалық карта топографиялық негізді және бөлінген геоботаникалық контурлардың шекараларын сақтай отырып, жеке фотожоспарларда жасалады. Геоботаникалық картада геоботаникалық контурдың типологиялық құрамы, түсімділігі, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы көрсетіледі.
Геоботаникалық картада геоботаникалық контурлар осы Әдістемеге 20-қосымшаға сәйкес геоботаникалық картаны бояу бойынша шартты белгілерге сәйкес басым өсімдіктер бойынша боялады. Бояу индексі геоботаникалық контурда қойылады, сонымен қатар бүкіл геоботаникалық контур бойынша шабындықтардың немесе жайылымдардың таңбалары қойылады.

Типологический состав конкретных геоботанических контуров отражается на геоботанической карте в виде формулы, в числителе которой показывается порядковый номер типа (подтипа, разности, модификации) по легенде к геоботанической карте с процентом занимаемой площади, в знаменателе – номер геоботанического контура и урожайность кормовых угодий, для пастбищ – на рекомендуемый сезон использования. Типы в формуле проставляются в порядке уменьшения занимаемой площади. В случае преобладания некормовых угодий по неокрашенному фону проставляются топографические значки этих угодий или прочих земель, при наличии в контурах кормовых угодий (от 10-15% до 45%) дополнительно показывается типологический состав контура в виде формулы.
Наличие лекарственных растений отмечается одним значком возле формулы.
82. На геоботанических картах помещаются штамп, экспликация земель по форме согласно приложению 21 к настоящей Методике, условные обозначения, используемые на геоботанической карте и специализированных картограммах согласно приложению 22 к настоящей Методике и условные обозначения лекарственных растений согласно приложению 23 к настоящей Методике.
Параграф 7. Составление специализированных картограмм
83. Специализированные картограммы составляются на основе геоботанической карты.
84. На картограмме культуртехнического состояния природных кормовых угодий показывается цветом рекомендуемая сезонность использования травостоя пастбищ и сенокосов согласно приложению 24 к настоящей Методике и условными знаками черного и красного цвета степень выраженности показателей культуртехнического состояния природных кормовых угодий согласно условным обозначениям к картограмме культуртехнического состояния природных кормовых угодий, указанным в приложении 25 к настоящей Методике.
В каждый контур природных кормовых угодий согласно поконтурной ведомости к геоботанической карте проставляются площадь контура и кормозапас кормовых угодий (числитель), номер контура (знаменатель). Контуры прочих угодий и земель оформляются аналогично геоботанической карте. При наличии в таких контурах 10-45% кормовых угодий, ставится значок их выборочного участия зеленого цвета.
На картограмме культуртехнического состояния природных кормовых угодий также помещается штамп, описание смежств, примечание, при отсутствии очерка – сводные ведомости кормозапаса пастбищ и сенокосов по форме согласно приложению 26 к настоящей Методике и условные обозначения, используемые на геоботанической карте и специализированных картограммах согласно приложению 22 к настоящей Методике.

Нақты геоботаникалық контурдың типологиялық құрамы картада формула түрінде көрсетіледі, оның алымында - геоботаникалық картаға түсіндірмесөзде типтің контурдағы пайыздық үлесімен бірге түсіндірме жазба бойынша, типтің (кіші типтің, тип айырмасының, түрленулердің) реттік нөмірі, бөлімінде – контурдың нөмірі, жайылым үшін пайдалануға ұсынылған мерзімі бойынша азықтық алқаптардың түсімділігі көрсетіледі. Типтер формулада алып жатқан алаңның азаю тәртібімен қойылады. Азықтық емес алқаптар үстем болғанда – боялмаған фонда осы алқаптардың немесе басқа жерлердің топографиялық белгілері қойылады және контурларда азықтық алқаптар болған жағдайда (10-15%-дан – 45%-ға дейін) контурдың типологиялық құрамы формула түрінде қосымша көрсетіледі.
Дәрілік өсімдіктер формуланың қасына бір белгімен көрсетіледі.
82. Геоботаникалық карталарда осы Әдістемеге 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мөртабан, жерлердің экспликациясы, осы Әдістемеге 22-қосымшаға сәйкес геоботаникалық картада және мамандандырылған картограммаларда пайдаланылатын шартты белгілер және осы Әдістемеге 23-қосымшаға сәйкес дәрілік өсімдіктердің шартты белгілері орналастырылады.
7-параграф. Мамандандырылған картограммалар жасау
83. Мамандандырылған картограммалар геоботаникалық картаның негізінде жасалады.
84. Табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйі картограммасында осы Әдістемеге 24-қосымшаға сәйкес жайылымдар мен шабындықтардың шөптерін пайдаланудың ұсынылатын маусымдылығы түспен және осы Әдістемеге 25-қосымшада көрсетілген табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің картограммасына шартты белгілерге сәйкес табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйі көрсеткіштерінің айқындылық дәрежесі қара және қызыл түсті шартты белгілермен көрсетіледі.
Табиғи азықтық алқаптардың әр контурында контурлар ведомосіне сәйкес контурдың алаңы және азықтық алқаптың азық қоры (алымында), контурдың нөмірі (бөлімінде) көрсетіледі. Басқа алқаптар мен жерлердің контурлары геоботаникалық картада осыған ұқсас белгіленеді. Бұндай контурларда азықтық алқаптар 10-45% болған жағдайда, жасыл түспен олардың ішінара қатысуының белгісі қойылады.
Табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің картограммасында сондай-ақ мөртаңба, шектесулер сипаттамасы, ескертпе, очерк болмаған кезде – осы Әдістемеге 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдар мен шабындықтардың азықтық қорының жиынтық ведомостері және осы Әдістемеге 22-қосымшаға сәйкес геоботаникалық картада және мамандандырылған картограммаларда пайдаланылатын шартты белгілер орналастырылады.

85. На картограмме рекомендации по рациональному использованию природных кормовых угодий показывается цветом рекомендуемая сезонность использования травостоя пастбищ и сенокосов согласно приложению 24 к настоящей Методике, условными знаками – рекомендации по улучшению, использованию и охране природных кормовых угодий согласно приложению 13 к настоящей Методике.
В каждый контур природных кормовых угодий согласно поконтурной ведомости проставляется площадь контура (числитель) и его номер (знаменатель).
Рекомендации по улучшению, использованию и охране природных кормовых угодий направляются в местные исполнительные органы для разработки плана мероприятий местными исполнительными органами совместно с собственниками земельных участков и землепользователями по улучшению и рациональному использованию природных кормовых угодий.
86. Картограмма лекарственных растений выполняется при наличии заказа с целью выявления местоположения зарослей лекарственных растений для организации охраны и особого режима использования природных кормовых угодий на этой территории.
Анализируются материалы геоботанических изысканий, производится выборка контуров с наличием лекарственных растений, составляется их список по видам и семействам.
На основании геоботанических материалов составляется таблица лекарственных растений на исследуемой территории с учетом их фармако-терапевтического действия и указанием площадей, на которых они распространены. При наличии на территории значительного количества лекарственных растений, для каждого вида лекарственного растения составляется отдельная картограмма.
Разрабатываются шкала окраски, форма таблицы, подбираются условные знаки в зависимости от наличия на территории лекарственных растений и составляется авторский экземпляр картограммы.
87. При необходимости составляют картограммы сбитости, засоренности, закустаренности и обводненности природных кормовых угодий. Набор картограмм зависит от зоны, в которой расположено землепользование, хозяйственного использования земель и специальных производственных запросов.
Параграф 8. Составление сводных ведомостей кормозапаса и культуртехнического состояния пастбищ и сенокосов
88. После завершения работ по оформлению поконтурной ведомости, геоботанической карты, картограммы культуртехнического состояния природных кормовых угодий составляются экспликация земель по форме согласно приложению 21 к настоящей Методике, сводные ведомости кормозапаса пастбищ и сенокосов по форме согласно приложению 26 к настоящей Методике (далее – сводная ведомость), характеристика культуртехнического состояния пастбищ по форме согласно приложению 27 к настоящей Методике, характеристика культуртехнического состояния сенокосов по форме согласно приложению 28 к настоящей Методике и ведомость рекомендуемых мероприятий по улучшению по форме согласно приложению 29 к настоящей Методике.

85. Табиғи азықтық алқаптарды ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар картограммасында осы Әдістемеге 24-қосымшаға сәйкес жайылымдар мен шабындықтардың қалың шөбін пайдалану ұсынылатын маусым түспен, осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес табиғи азықтық алқаптарды жақсарту, пайдалану және қорғау жөніндегі ұсынымдар шартты белгілермен көрсетіледі.
Табиғи азықтық алқаптардың әр контурына контурлар ведомосіне сәйкес контурдың алаңы (бөлшектің алымына) және оның нөмірі (бөлшектің бөліміне) қойылады.
Табиғи азықтық алқаптарды ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар жергілікті атқарушы органдардың жер учаскелерінің меншік иелерімен және жер пайдаланушылармен бірлесіп, табиғи азықтық алқаптарды жақсарту және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеуі үшін жергілікті атқарушы органдарға жіберіледі.
86. Дәрілік өсімдіктердің картограммасы осы аумақтағы табиғи азықтық алқаптарды қорғау мен пайдаланудың ерекше режимін ұйымдастыру үшін дәрілік өсімдіктердің көп орналасқан жерін анықтау мақсатында тапсырыс болған жағдайда жасалады.
Геоботаникалық іздестіру материалдары талданады, дәрілік өсімдіктері бар контурлар таңдап алынады, олардың түрлері мен тұқымдастары бойынша тізімдері жасалады.
Геоботаникалық материалдар негізінде зерттелетін аумақтағы дәрілік өсімдіктердің фармакологиялық-терапевтік әсері ескерілген және олар таралған алаңдар көрсетілген кесте әзірленеді. Аумақта дәрілік өсімдіктер көп мөлшерде болған кезде, дәрілік өсімдіктің әр түрі үшін жеке картограмма жасалады.
Бояу шкаласы, кесте нысаны әзірленеді, аумақта дәрілік өсімдіктердің бар-жоғына байланысты шартты белгілері таңдап алынады, картограмманың авторлық данасы жасалады.
87. Қажет болған жағдайда табиғи азықтық алқаптардың тапталу, арамшөп басу, бұталану, суландырылу картограммалары жасалынады. Картограммалар жинағы жер пайдалану, жерлерді шаруашылыққа пайдалану орналасқан аймаққа және арнайы өндірістік сұранымдарға байланысты болады.
8-параграф. Жайылымдар мен шабындықтардың азықтық қоры және дақылдық-техникалық жай-күйінің жиынтық ведомостерін жасау
88. Контурлар ведомосін, геоботаникалық картаны, табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің картограммасын ресімдеу жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін осы Әдістемеге 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерлердің экспликациясы, осы Әдістемеге 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдар мен шабындықтардың азықтық қорының жиынтық ведомостері (бұдан әрі – ведомость), осы Әдістемеге 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдардың дақылдық-техникалық жай-күйінің сипаттамасы және осы Әдістемеге 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шабындықтардың дақылдық-техникалық жай-күйінің сипаттамасы және осы Әдістемеге 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жақсарту бойынша ұсынылатын іс-шаралар ведомосі жасалады.

89. Для составления сводной ведомости из поконтурной ведомости выбираются площади и кормозапас кормовых угодий контура, для пастбищ – с учетом рекомендуемой сезонности использования. Шифр по классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящей Методике определяется по преобладающему типу или по группе типов одного шифра, занимающих большую площадь в контуре.
90. Выборка площадей по видам культуртехнического состояния природных кормовых угодий производится из поконтурной ведомости. При наличии у типа (подтипа, разности, модификации) нескольких видов культуртехнического состояния выбирается один – приоритетный и его площадь заносится в соответствующую графу сводной ведомости. Приоритетные признаки культуртехнического состояния пастбищ определяются в следующей последовательности: засоренные, сбитые, затырсованные, залесенные, закустаренные, закочкаренные, закамененные.
91. Ведомость рекомендуемых мероприятий по улучшению составляется с учетом выявленного в результате геоботанических изысканий культуртехнического состояния природных кормовых угодий.
На основании поконтурной ведомости производится выборка площадей по видам рекомендуемых мероприятий. Рекомендации по улучшению даются для всего контура, включая компоненты комплекса (при их наличии).
92. По сведениям (данным) геоботанических изысканий составляется экспликация земель по видам угодий. Площади по видам угодий выбираются из поконтурной ведомости. Для пастбищ сезон использования определяется по контуру в целом.
При наличии в контуре не менее 30% пастбищ с весенне-летне-осенней сезонностью использования, рекомендация дается многосезонной для всего контура.
93. Все сводные ведомости прилагаются к очерку, при его отсутствии – помещаются на картограмму культуртехнического состояния природных кормовых угодий. Экспликация земель помещается на геоботаническую карту и прилагается к очерку.
Параграф 9. Составление очерка
94. Очерк составляется на основе сведений (данных) геоботанических изысканий, фондовых и литературных источников.
95. Структура очерка состоит из следующих разделов:
1) введение;
2) общие сведения;
3) природные условия;
4) природные кормовые угодья;
5) описание групп типов природных кормовых угодий;
6) выводы;
7) краткая характеристика основных кормовых, непоедаемых, ядовитых и лекарственных растений;
8) сводная ведомость кормозапаса пастбищи сенокосов по форме согласно приложению 26 к настоящей Методике;
9) характеристика культуртехнического состояния пастбищ по форме согласно приложению 27 к настоящей Методике;

89. Жиынтық ведомості жасау үшін контурлар ведомосінен контурдың азықтық алқаптарының алаңдары мен азықтық қоры таңдалады, жайылымдар үшін – пайдаланудың ұсынылатын маусымдылығы ескеріле отырып таңдалады. Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарын жіктеу жөніндегі шифр осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес контурда үлкен аумақты алып жатқан бір шифрдың басым типі немесе типтердің тобы бойынша айқындалады.
90. Контурлар ведомосінен табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің түрлері бойынша алаңдарды таңдап алу жүргізіледі. Типте (кіші типте, тип айырмасында, түрленуде) дақылдық-техникалық жай-күйі әртүрлі болғанда тек біреуі ғана – басым түрі алынады және оның алаңы жинақ ведомосінің тиісті бағанына жазылады. Жайылымдардың дақылдық-техникалық жай-күйінің басым белгілері мынадай кезектілікпен айқындалады: арамшөп басқан, тапталған, қылқан селеу басқан, орманданған, бұталанған, төмпешіктенген, тас басқан.
91. Жақсарту бойынша ұсынылатын іс-шаралар ведомосі геоботаникалық іздестіру нәтижесінде анықталған табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйі ескеріле отырып дайындалады.
Контурлар ведомосі негізінде ұсынылатын іс-шаралардың түрлері бойынша алаңдарды іріктеу жүргізіледі. Жақсарту бойынша ұсынымдар кешен компоненттерін (бар болса) қоса алғанда, бүкіл контур үшін беріледі.
92. Геоботаникалық іздестірулер мәліметтері (деректері) бойынша алқаптар түрлері бойынша жерлердің экспликациясы жасалады. Алқаптар түрлері бойынша алаңдар контурлар ведомосінен таңдалады. Жайылымдар үшін пайдалану маусымы жалпы контур бойынша анықталады.
Контурда көктем-жаз-күз маусымдарында пайдаланылатын жайылымдардың кемінде 30%-ы болғанда барлық контур үшін көп маусымдық ұсыныс беріледі.
93. Барлық жиынтық ведомостер очеркке қоса беріледі, ол болмаған кезде табиғи азықтық алқаптардың дақылдық-техникалық жай-күйінің картограммасына орналастырылады. Жерлердің экспликациясы геоботаникалық картаға орналастырылады және очеркке қоса беріледі.
9-параграф. Очерктің жасалынуы
94. Очерк геоботаникалық іздестірулердің мәліметтері (деректері), қор және әдеби көздер негізінде жасалады.
95. Очерк құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) кіріспе;
2) жалпы мәліметтер;
3) табиғи жағдайлар;
4) табиғи азықтық алқаптар;
5) табиғи азықтық алқаптар түрлерінің топтарын сипаттау;
6) қорытынды;
7) негізгі азықтық, желінбейтін, улы және дәрілік өсімдіктердің қысқаша сипаттамасы;
8) осы Әдістемеге 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдар мен шабындықтардың азықтық қорының жиынтық ведомосі;
9) осы Әдістемеге 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдардың дақылдық-техникалық жай-күйінің сипаттамасы;

10) характеристика культуртехнического состояния сенокосов по форме согласно приложению 28 к настоящей Методике;
11) список использованной литературы.
96. Раздел "Введение" содержит следующие сведения:
1) наименование организации, выполнившей геоботанические изыскания, исполнители, сроки проведения геоботанических изысканий, масштаб и площадь геоботанических изысканий;
2) заказчик;
3) основания для проведения геоботанических изысканий;
4) цель геоботанических изысканий;
5) использованная плановая основа (год съемки и изготовления, масштаб);
6) сведения о предыдущих геоботанических изысканиях;
7) перечень материалов, составленных по результатам геоботанических изысканий.
97. Раздел "Общие сведения" содержит сведения о структуре сельскохозяйственных угодий по данным баланса земель Республики Казахстан на последнюю отчетную дату и геоботанических изысканий.
98. Раздел "Природные условия" состоит из следующих подразделов:
1) строение поверхности;
2) гидрография и обводненность;
3) климат;
4) почвы.
В подразделе "Строение поверхности" характеризуется строение поверхности всей обследованной территории, а также имеющиеся формы рельефа.
В подразделе "Гидрография и обводненность" указываются имеющиеся водоисточники: реки, озера, пруды, колодцы, скважины с указанием краткой характеристики по пригодности для цели водоснабжения человека и животных, а так же оценивается обводненность пастбищ.
В подразделе "Климат" приводится краткая характеристика климата (среднемесячные и среднегодовые температуры и осадки, продолжительность вегетационного и пастбищного периодов).
В подразделе "Почвы" предусматривается приуроченность почв к элементам рельефа, а также приводится краткая характеристика наиболее распространенных почв (мощность гумусового горизонта, содержание гумуса, механический состав).
99. Раздел "Природные кормовые угодья" содержит следующие сведения:
1) природная зона (широтная зональность, вертикальная поясность);
2) приуроченность растительности к рельефу и почвам;
3) влияние на растительный покров пастбищ и сенокосов экологических и антропогенных факторов;
4) типологический состав природных кормовых угодий и его классификация.
100. Раздел "Описание групп типов природных кормовых угодий" содержит следующие сведения:
1) площадь по видам кормовых угодий (пастбищам и сенокосам), в том числе с вторичной растительностью (антропогенных типов и модификаций);
2) наименование типов входящих в состав группы, особенности их размещения, приуроченность к почвам, рельефу;

10) осы Әдістемеге 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шабындықтардың дақылдық-техникалық жай-күйінің сипаттамасы;
11) пайдаланылған әдебиеттердің тізімі.
96. "Кіріспе" бөлімі мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) геоботаникалық іздестірулерді орындаған ұйымның атауы, орындаушылар, геоботаникалық іздестірулерді жүргізу мерзімдері, геоботаникалық іздестірулердің масштабы мен алаңы;
2) тапсырыс беруші;
3) геоботаникалық іздестірулер жүргізу үшін негіздер;
4) геоботаникалық іздестірулер мақсаты;
5) пайдаланылған жоспарлық негіз (түсірілген және дайындалған жылы, масштабы);
6) алдыңғы геоботаникалық іздестірулер туралы мәліметтер;
7) геоботаникалық іздестірулердің нәтижелері бойынша жасалған материалдар тізбесі.
97. "Жалпы мәліметтер" бөлімі соңғы есепті күнге Қазақстан Республикасының жер балансының және геоботаникалық іздестірулердің деректері бойынша ауыл шаруашылығы алқаптарының құрылымы туралы мәліметтерді қамтиды.
98. "Табиғи жағдайлар" бөлімі мынадай бөлімшелерден тұрады:
1) жер бетінің құрылысы.
2) гидрография және сулану;
3) климат;
4) топырақ.
"Жер бетінің құрылысы" бөлімшесінде бүкіл зерттеп-қаралған аумақтың жері бетінің құрылымы, сондай-ақ жер бедерінің бар нысандары сипатталады.
"Гидрография және сулану" бөлімшесінде су көздері: өзендер, көлдер, тоғандар, құдықтар, ұңғымалар көрсетіледі, адам мен жануарларды сумен жабдықтау мақсатына жарамдылығы бойынша қысқаша сипаттамасы көрсетіледі, сондай-ақ жайылымдардың сулануы бағаланады.
"Климат" бөлімшесінде климаттың қысқаша сипаттамасы (орташа айлық және орташа жылдық температура мен жауын-шашын, вегетациялық және жайылымдық кезеңдердің ұзақтығы) келтіріледі.
"Топырақ" бөлімшесінде топырақтың бедер элементтеріне ыңғайластырылуы, сондай-ақ неғұрлым кең таралған топырақтың қысқаша сипаттамасы (қарашірік қабатының қалыңдығы, қарашіріктің мөлшері, механикалық құрамы) келтіріледі.
99. "Табиғи азықтық алқаптар" бөлімі мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) табиғи аймақ (ендік аймақтылық, тік белдеулік);
2) өсімдіктердің жер бедері мен топыраққа ыңғайластырылуы;
3) жайылымдар мен шабындықтардың өсімдік жамылғысына экологиялық және антропогендік факторлардың әсері;
4) табиғи азықтық алқаптардың типтік құрамы және оның жіктелуі.
100. "Табиғи азықтық алқаптар типтері топтарының сипаттамасы" бөлімі мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) азықтық алқаптардың түрлері (жайылымдар мен шабындықтар) бойынша, оның ішінде екінші реттік өсімдіктері (антропогендік түрлер мен түрленулер) бар алаң;
2) топ құрамына кіретін типтердің атауы, оларды орналастыру ерекшеліктері, топыраққа, жер бедеріне ыңғайластырылуы;

3) доминанты, субдоминанты и сопутствующие им виды растений;
4) средние показатели проективного покрытия, высота травостоя, ярусность и урожайность (валовой и поедаемых растений) в сухой массе и кормовых единицах;
5) усредненный коэффициент усушки, качество пастбищ по продуктивности и качество корма по питательности по Критериям оценки качества пастбищ по продуктивности, корма пастбищ и сенокосов по питательности согласно приложению19 к настоящей Методике;
6) степень нагрузки, современное использование, культуртехническое состояние, пригодность для сенокошения, рекомендуемая сезонность использования пастбищ, вид скота;
7) причины возникновения модификаций и антропогенных типов, особенности их распространения, характеристика видового состава с точки зрения хозяйственного использования, урожайность;
8) рекомендации по использованию и улучшению природных кормовых угодий.
Коренное улучшение описывается отдельной группой, в которой приводятся общая площадь улучшенных пастбищ, размещение на территории сельского округа, характер использования, приуроченность к почвам, время залужения, возделываемая культура, состояние посевов, урожайность.
101. Раздел "Выводы" содержит следующие сведения:
1) количество собранного материала при проведении геоботанических изысканий (описаний растительности, выделенных контуров и заложенных станций);
2) особенности использования сенокосов и пастбищ, процентное соотношение пастбищ по их культуртехническому состоянию, а также их культуртехническое состояние в разрезе ландшафтных подразделений (гор, предгорных равнин, мелкосопочника, равнин);
3) процентное соотношение пастбищ по сезонам использования, их территориальное размещение, типологический состав;
4) обеспеченность кормами существующего поголовья скота;
5) сведения о площадях кормовых и прочих угодий по данным геоботанических изысканий.
В разделе "Выводы" описываются мероприятия по рациональному использованию и улучшению сенокосов и пастбищ. При наличии данных о проведенных мероприятиях по поверхностному (лиманное орошение, внесение удобрений, выравнивание поверхности, раскорчевка кустарников) и коренному улучшению, на обследованной территории приводятся сведения с указанием видов проведенных работ и их площади.
Производится сравнительный анализ изменения растительности по материалам геоботанических изысканий разных лет.
Разрабатываются предложения и рекомендации по охране природы, охране редких, исчезающих и реликтовых видов растений, отдельных растительных сообществ.

3) доминанттар, субдоминанттар және олармен бірге өсетін (кездесетін) өсімдіктердің түрлері;
4) проекциялық жабынның орташа көрсеткіштері, шөптің биіктігі, құрғақ салмақтағы және азықтық бірліктердегі қабаттылық және түсімділік (жалпы және желінетін өсімдіктердің);
5) орташаландырылған кебу коэффициенті, осы Әдістемеге 19-қосымшаға сәйкес Жайылымдардың өнімділігі бойынша сапасын, жайылымдар мен шабындықтардың құнарлылығы бойынша азық сапасын бағалау өлшемшарттары бойынша жайылымдардың өнімділігі бойынша сапасы және азықтың құнарлылығы бойынша сапасы;
6) жүктеме дәрежесі, заманауи пайдалану, дақылдық-техникалық жай-күйі, шөп шабуға жарамдылығы, жайылымдарды пайдаланудың ұсынылатын маусымдылығы, мал түрі;
7) түрленулер мен антропогендік түрлердің пайда болу себептері, олардың таралу ерекшеліктері, экономикалық пайдалану тұрғысынан түрлер құрамының сипаттамасы, түсімділігі;
8) табиғи азықтық алқаптарды пайдалану және жақсарту бойынша ұсынымдар.
Түпкілікті жақсарту жеке топта сипатталады, онда жақсартылған жайылымдардың жалпы алаңы, ауылдық округ аумағында орналастырылуы, пайдалану сипаттамасы, топыраққа ыңғайластырылуы, шалғындандыру мезгілі (уақыты), егілетін дақыл, егістік жағдайы, түсімділігі көрсетіледі.
101. "Қорытындылар" бөлімі мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) геоботаникалық іздестірулер жүргізу кезінде жиналған материалдың саны (өсімдіктердің, бөлінген контурлардың және салынған станциялардың сипаттамасы);
2) шабындықтар мен жайылымдарды пайдалану ерекшеліктері, олардың дақылдық-техникалық жай-күйі бойынша жайылымдардың пайыздық арақатынасы, сондай-ақ ландшафтық бөлімшелер (таулар, тау бөктеріндегі жазықтар, ұсақ шоқылар, жазықтар) бөлінісінде олардың дақылдық-техникалық жай-күйі;
3) пайдалану маусымдары бойынша жайылымдардың пайыздық арақатынасы, олардың аумақтық орналасуы, типологиялық құрамы;
4) қолда бар малдың азықпен қамтамасыз етілуі;
5) геоботаникалық іздестірулер деректері бойынша азықтық және басқа да алқаптардың алаңдары туралы мәліметтер.
"Қорытынды" бөлімінде шабындықтар мен жайылымдарды ұтымды пайдалану және жақсарту жөніндегі іс-шаралар сипатталады. Үстіртін (жайылма суару, тыңайтқыш енгізу, жер бетін тегістеу, бұталарды тамырымен жұлып тастау) және түбегейлі жақсарту бойынша жүргізілген іс-шаралар туралы деректер болған кезде, зерттеп-қаралған аумақта жүргізілген жұмыстардың түрлері мен олардың алаңдары көрсетіле отырып мәліметтер келтіріледі.
Әр түрлі жылдардағы геоботаникалық іздестірулердің материалдары бойынша өсімдіктердің өзгеруіне салыстырмалы талдау жасалады.
Табиғатты қорғау, өсімдіктердің сирек кездесетін, жойылып бара жатқан және реликті түрлерін, жекелеген өсімдік қауымдастықтарын қорғау бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірленеді.

102. В разделе "Краткая характеристика основных кормовых, непоедаемых, ядовитых и лекарственных растений" приводится краткая характеристика основных кормовых, непоедаемых, ядовитых и лекарственных растений, морфологическая характеристика, сведения о поедаемости (сезон, вид скота), химический состав и питательность.
Приложение 1
к Методике по проведению
крупномасштабных (1:1000 –
1:100 000)
геоботанических изысканий
природных кормовых угодий
Республики Казахстан
Количество геоботанических описаний для исследуемой территории *
Площадь, тысяч гектар
Категории сложности
первая категория
вторая категория
третья категория
четвертая категория
пятая категория
Количество точек геоботанических описаний
1
2
3
4
5
6

102. "Негізгі азықтық, желінбейтін, улы және дәрілік өсімдіктердің қысқаша сипаттамасы" деген бөлімде негізгі азықтық, желінбейтін, улы және дәрілік өсімдіктердің сипаттамасы, морфологиялық сипаттама, желінуі (маусым, мал түрі) туралы мәліметтер, химиялық құрамы мен қоректілігі келтіріледі.
Қазақстан Республикасы
табиғи жем-шөп алқаптарының
ірі масштабты
(1:1 000 – 1:100 000)
геоботаникалық іздестірулерін
жүргізу жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Зерттелетін аумақ үшін геоботаникалық сипаттамалардың саны*
Алаңы, мың га
Күрделілік санаттары
бірінші санат
екінші санат
үшінші санат
төртінші санат
бесінші санат
Геоботаникалық сипаттамалар нүктелерінің саны
1
2
3
4
5
6

Масштаб 1:1 000
0,1
136
163
204
245
300
0,5
108
129
162
195
237
1,0
90
108
135
162
198
Масштаб 1:5 000
0,5
36
43
54
65
79
1
30
36
45
54
66
3
24
30
36
42
54
5
18
21
27
33
39
Масштаб 1:10 000
1
10
12
15
18
22
3
8
10
12
14
18
5
6
7
9
11
13
10
4
5
7
8
10
Масштаб 1:25 000
5
4,2
5,0
5,8
6,7
7,5
10
3,8
4,6
5,3
6,2
6,9
20
3,6
4,2
5,0
5,5
6,3
30
3,4
3,9
4,7
5,3
6,1
50
3,3
3,8
4,5
5,2
5,9
70
3,3
3,7
4,3
5,1
5,7
100
3,1
3,6
4,1
4,8
5,4
150
2,6
3,1
3,6
4,1
4,6
Масштаб 1:50 000
5
1,4
1,6
1,8
2,1
2,3
10
1,3
1,5
1,7
1,9
2,2
30
1,3
1,4
1,7
1,8
2,0
50
1,2
1,4
1,6
1,8
2,0
100
1,1
1,2
1,5
1,7
1,9
150
1,1
1,2
1,4
1,6
1,8
200
1,0
1,1
1,3
1,5
1,7
300
1,0
1,1
1,2
1,4
1,6
400
0,9
1,0
1,2
1,3
1,5
600
0,7
0,9
1,0
1,1
1,3
800
0,6
0,7
0,8
0,9
1,0
Масштаб 1:100 000
100
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
200
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
400
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
700
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
1000
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
1300
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
1600
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
2000
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
Примечание: *допускается изменение количества геоботанических описаний. При этом, все выделенные при проведении геоботанических изысканий типы, подтипы, разности, модификации описываются не менее пяти раз для получения достоверных данных по урожайности.
Приложение 2
к Методике по проведению
крупномасштабных (1:1000 –
1:100 000)
геоботанических изысканий
природных кормовых угодий
Республики Казахстан
Классификация природных кормовых угодий Республики Казахстан
Классификация природных кормовых угодий Республики Казахстан необходима для обобщения материалов геоботанических изысканий по районам, областям и республике в целях обеспечения рационального использования сенокосов и пастбищ, планирования мероприятий по их улучшению, использованию и охране, проведения землеустойства, государственного учета земель, земельного кадастра.
В основу построения классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан положен комплекс фитотопоэкологических показателей – климат, рельеф, гидрологические условия местности, почвы, состав растительности.
Классификация природных кормовых угодий Республики Казахстан состоит из следующих ландшафтных подразделений: равнины, мелкосопочник, предгорные равнины и горы, растительный и почвенный покров которых подчиняется широтно-зональным и высотно-поясным закономерностям.
Классы и подклассы природных кормовых угодий выделены с учетом характера увлажнения, механического состава и засоления почв, определяющих видовой состав, структуру и динамику развития растительности.
Для обозначения ландшафтных подразделений классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан приняты буквенные индексы, классы обозначаются порядковыми номерами; подклассы – строчными буквами алфавита.
Изменение принятых в классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан индексов не допускается. Наименования подклассов уточняются в каждом конкретном случае.
Индекс классов и под классов
Наименование подклассов и характерные виды растений
Рельеф и распространение
Увлажнение
Название почв
1
2
3
4
5
Равнины
С
Лесостепная и степная зоны
С-1
Равнинные лугово-степные пастбища и сенокосы на серых лесных почвах и черноземах лесостепной зоны
С-1а
Злаково-разнотравные, в отдельных случаях закустаренные (пырей ползучий, костер безостый, вейники наземный, ланцетный; мятлик узколистый, ковыли красноватый, волосатик; овсяница бороздчатая, тонконогтонкий, люцерна румынская, горошек мышиный, клевера ползучий, луговой; лапчатка серебристая, коротконожка перистая, золотарник обыкновенный, земляника зеленая, костяника каменистая, полыни понтийская, рассеченная; шиповник иглистый, жимолость татарская, таволги зверобоелистая, городчатая; березы бородавчатая, опушенная; осина, ива остролистая)
Плоские равнины (северная оконечность
Северо-Казахстанской области)
Атмосферное, умеренное, в засушливые годы недостаточное несколько недостаточное
Светло-серые, серые и темно-серые лесные, черноземы выщелоченные глинистые и суглинистые, в отдельных случаях супесчаные
С-1б
Дерновиннозлаково-разнотравные с полынями (ковыли волосатик, Лессинговский; овсяница бороздчатая, костер безостый, тонконог тонкий, пырей гребневидный, подмаренник настоящий, лабазник шестилепестный, тимьян Маршаллиевский, шалфей пустынный, люцерна румынская, тысячелистник благородный, полыни австрийская, холодная)
Крутые склоны балок по всей зоне (только в Северо-Казахстанской области)
Атмосферное, изменяющееся по склону от недостаточного до нормального
Черноземы выщелоченные смытые глинистые и суглинистые, в отдельных случаях супесчаные
С-2
Равнинные степные и сухостепные пастбища на черноземах и каштановых почвах степной зоны
С-2а
Дерновиннозлаково-разнотравные, в отдельных случаях закустаренные (ковыли красноватый, волосатик, Коржинского; костер безостый, пыреи ползучий, гребневидный; овсяницы бороздчатая, ложноовечья; тимофеевка степная, тонконог тонкий, овсецы Шелля, пустынный; подмаренники русский, настоящий; лапчатка серебристая, вероники длиннолистая, колосистая; астрагал волжский, остролодочник голый, люцерны румынская, серповидная; тысячелистник обыкновенный, горец птичий, пижма обыкновенная, шалфей тепной, тимьян Маршаллиевский, зопник клубненосный, крестовник Якова, горичники Морисона, Любименковский; златоцвет весенний, лабазник шестилепестный, эспарцет донской, осоки ранняя, приземистая; полыни австрийская, Лерховская, шелковистая; таволга зверобоелистая)
Плоские, местами волнистые равнины, пологие склоны и вершиныгрив
Атмосферное, недостаточное
Черноземы обыкновенные и южные, темно-каштановые и каштановые обычные и карбонатные глинистые исуглинистые
С-2б
Дерновиннозлаково-разнотравно-полынные, в отдельных случаях закустаренные (ковыли волосатик, Коржинского, Лессинговский; овсяницы бороздчатая, ложноовечья; тонконог тонкий, овсецы Шелля, пустынный, горичник Морисона, оносма простейшая, подмаренник настоящий, горноколосник колючий, тысячелистник благородный, пижма тысячелистниковая, шалфей степной, полыни Лерховская, австрийская, холодная, тонковатая; таволга зверобоелистая)
Крутые склоны балок, террас, холмов, платообразные равнины
Атмосферное, недостаточное, изменяющееся по склону
Черноземы обыкновенные и южные, темно-каштановые и каштановые, смытые, в отдельных случаях неполноразвитые и малоразвитые глинистые и суглинистые
С-2в
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные, в отдельных случаях ополыненные и закустаренные (ковыли волосатик, Иоанна, Коржинского; овсяница бороздчатая, тонконог тонкий, вейники наземный, ланцетный; эспарцет донской, люцерны румынская, серповидная; скабиоза исетская, полыни Лерховская, Маршалловская, метельчатая, австрийская; таволга зверобоелистая)
Слабоволнистые равнины, пологосклоновые надлуговые террасы рек
Атмосферное, недостаточное
Черноземы обыкновенные и южные, темно-каштановые и каштановые супесчаные
С-2г
Дерновиннозлаково-полынно-разнотравные и полынные (ковыли волосатик, Лессинговский; овсяница бороздчатая, волоснец ситниковый, полыни Лерховская, австрийская, однопестичная; кермек Гмелина, остролодочник волосистый, вероника колосистая, солонечник точечный, морковник Бессера, пижма тысячелистниковая, грудница мохнатая, кохия простертая)
Водораздельные равнины с небольшими плоскими понижениями
Атмосферное, переменное с застоем вод после дождейи последующим пересыханием
Черноземы обыкновенные и южные солонцеватые и засоленные глинистые и суглинистые, солонцы черноземные
С-2д
Дерновиннозлаково-полынные с разнотравьем, полынно-солянковые, в отдельных случаях закустаренные (ковыли волосатик, Лессинговский; пырей гребневидный, овсяница бороздчатая, волоснец ситниковый, полыни Лерховская, австрийская, малоцветковая, Шренковская, однопестичная, селитряная; грудницы мохнатая, татарская; кохия простертая, камфоросма марсельская, таволга зверобоелистая, карагана кустарник)
Водораздельные равнины
Атмосферное, переменное с застоем вод после дождей и последующим пересыханием
Темно-каштановые и каштановые солонцеватые и засоленные глинистые и суглинистые, солонцы каштановые
С-3
Равнинные степные пастбища на песчаных почвах лесостепной и степной зон
С-3а
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные, в отдельных случаях ополыненные (ковыли Иоанна, волосатик; пырей гребневидный, тонконог тонкий, овсяницы бороздчатая, Беккера; вейник наземный, тысячелистник мелкоцветковый, цмин песчаный, льнянка обыкновенная, молочай Сегиеровский, скабиоза исетская, василек сибирский, осоки колхидская, верещатниковая; полыни Маршалловская, метельчатая, эстрагон, Лерховская, австрийская; ивы остролистая, пурпурная)
Преимущественно слабоволнистые равнины и террасы рек
Атмосферное, недостаточное
Черноземы обыкновенные и южные, серые лесные, темно-каштановые и каштановые песчаные, пески равнинные
С-3б
Дерновиннозлаковые и кияковые с разнотравьем, часто ополыненные (ковыли Иоанна, волосатик; овсяницы Беккера, бороздчатая; пыреи гребневидный, ломкий; волоснец гигантский, триостница перистая, молочай Сегиеровский, цмин песчаный, василек сибирский, тысячелистник мелкоцветковый, осоки колхидская, верещатниковая; полыни Маршалловская, Лерховская, австрийская, метельчатая)
Пески бугристые,
грядовые
Атмосферное, недостаточное
Пески закрепленные и полузакрепленные
С-4
Низинные, западинные, лиманные пастбища и сенокосы лесостепной и степной зон
С-4а
Злаково-разнотравные, в отдельных случаях закустаренные (пырей ползучий, ковыли красноватый, волосатик; овсец Шелля, мятлики узколистый, луговой; костер безостый, вейник наземный, лапчатки серебристая, белеющая; осока сжатая, люцерны румынская, серповидная; остролодочник голый, зверобой продырявленный, вероники длиннолистая, ненастоящая; зопник клубненосный, девясил британский, горошек мышиный, чины луговая, клубневая; горец птичий, горичники Морисона, Любименковский, скабиоза желтая, подмаренники настоящий, русский, бореальный; клевер люпиновидный, кровохлебка аптечная, лабазник шестилепестный, полыни шелковистая, понтийская, широколистая, рассеченная; таволга зверобоелистая, вишня степная)
Неглубокие западины на водоразделах, окраины крупных западин и лиманов
Атмосферное натечное,переменное
Луговато-черноземные, луговато-каштановые, лугово-черноземные, лугово-каштановые обычные и карбонатные различного механического состава
С-4б
Злаково-разнотравные и злаково-осоковые,в отдельных случаях с кустарниками (костер безостый, вейники наземный, ланцетный; пырей ползучий, лисохвост луговой, полевицы белая, собачья; тимофеевка луговая, мятлики узколистый, луговой; тростник обыкновенный, коротконожка перистая, лабазник вязолистый, девясил иволистый, кровохлебка аптечная, тысячелистник обыкновенный, лапчатка гусиная, золотарник обыкновенный, морковник Бессера, подмаренники настоящий, русский, бореальный; клевера луговой, ползучий; щавель конский, горец птичий, земляника зеленая, осоки пузырчатая, вздутая, черноколосая; полыни понтийская, селитряная, кустарниковая, рассеченная; таволга зверобоелистая, вишня степная, осина, шенгил серебристый, ивы русская, розмаринолистая, пятитычинковая, козья)
Лиманы, поды и западины средних размеров на водоразделах и древних террасах рек

Масштаб 1:1 000
0,1
136
163
204
245
300
0,5
108
129
162
195
237
1,0
90
108
135
162
198
Масштаб 1:5 000
0,5
36
43
54
65
79
1
30
36
45
54
66
3
24
30
36
42
54
5
18
21
27
33
39
Масштаб 1:10 000
1
10
12
15
18
22
3
8
10
12
14
18
5
6
7
9
11
13
10
4
5
7
8
10
Масштаб 1:25 000
5
4,2
5,0
5,8
6,7
7,5
10
3,8
4,6
5,3
6,2
6,9
20
3,6
4,2
5,0
5,5
6,3
30
3,4
3,9
4,7
5,3
6,1
50
3,3
3,8
4,5
5,2
5,9
70
3,3
3,7
4,3
5,1
5,7
100
3,1
3,6
4,1
4,8
5,4
150
2,6
3,1
3,6
4,1
4,6
Масштаб 1:50 000
5
1,4
1,6
1,8
2,1
2,3
10
1,3
1,5
1,7
1,9
2,2
30
1,3
1,4
1,7
1,8
2,0
50
1,2
1,4
1,6
1,8
2,0
100
1,1
1,2
1,5
1,7
1,9
150
1,1
1,2
1,4
1,6
1,8
200
1,0
1,1
1,3
1,5
1,7
300
1,0
1,1
1,2
1,4
1,6
400
0,9
1,0
1,2
1,3
1,5
600
0,7
0,9
1,0
1,1
1,3
800
0,6
0,7
0,8
0,9
1,0
Масштаб 1:100 000
100
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
200
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
400
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
700
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
1000
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
1300
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
1600
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
2000
0,3
0,4
0,5
0,6
0,7
*Ескерту. Геоботаникалық сипаттаулар санын өзгертуге жол беріледі. Бұл ретте, геоботаникалық іздестірулер кезінде айқындалған типтер, кіші типтер, тип айырмасы, түрленулер түсімділік бойынша сенімді деректер алу үшін кемінде бес рет сипатталуы керек.
Қазақстан Республикасы
табиғи жем-шөп алқаптарының
ірі масштабты
(1:1 000 – 1:100 000)
геоботаникалық іздестірулерін
жүргізу жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Қазақстан Республикасы табиғи азықтық алқаптарының сыныптамасы
Қазақстан Республикасы табиғи азықтық алқаптарының сыныптамасы шабындықтар мен жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету, оларды жақсарту, пайдалану және қорғау жөніндегі іс-шараларды жоспарлау, жерге орналастыруды, жерлерді мемлекеттік есепке алуды, жер кадастрын жүргізу мақсатында аудандар, облыстар және республика бойынша геоботаникалық іздестіру материалдарын жинақтап қорыту үшін қажет.
Қазақстан Республикасы табиғи азықтық алқаптарының сыныптамасын құру негізіне фитотопоэкологиялық кешен көрсеткіштері – климат, бедер, жергілікті жердің гидрологиялық жағдайы, топырағы, өсімдіктер құрамы алынған.
Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарының сыныптамасы мынадай ландшафттық бөлімшелерден тұрады: жазықтар, ұсақ шоқылар, тау бөктеріндегі жазықтар және таулар, олардың өсімдіктер және топырақ жамылғысы ендік-аймақтық және биіктік-белдеулік заңдылықтарға бағынады.
Табиғи азықтық алқаптардың сыныптары және кіші сыныптары өсімдіктердің түрлік құрамын, құрылымын және даму динамикасын айқындайтын топырақтың ылғалдылығы, механикалық құрамы және сортаңдану сипатын ескере отырып белгіленеді.
Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптары сыныптамасының ландшафтық бөлімшелерін белгілеу үшін әріптік индекстер қабылданды, сыныптар реттік нөмірлермен; кіші сыныптар – алфавиттің кіші әріптерімен белгіленеді.
Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптары сыныптамасына қабылданған индекстерді өзгертуге жол берілмейді. Кіші сыныптар атаулары әр нақты жағдайда нақтыланады.
Сыныптар мен кіші сыныптар индексі
Кіші сыныптар атаулары және өсімдіктердің сипатты түрлері
Бедер және таралуы
Ылғалдануы
Топырақтың атауы
1
2
3
4
5
Жазықтар
С
Орманды-далалы және далалы аймақтар
С-1
Сұр орманды топырақтағы және орманды-далалық қаратопырақтағы жазықтықтық шалғынды-далалық жайылымдар мен шабындықтар
С-1а
Дәнді-алуаншөпті, жекелеген жағдайларда бұталанған (жатаған бидайық; қылтанақсыз арпабас; құрғақ, таспа айрауық; жіңішке қоңырбас, қызғылт қау, қылқан селеу; кәдімгі бетеге, қоңырбас шисабақ, румын жоңышқасы, тышқан сиыржоңышқа; ақ, қызылбас беде; күміс қазтабан; салалы шебершөп, кәдімгі сарыраушан, жасыл бүлдірген, қой бүлдірген, сыралжын, жырық жусандар; тікенді раушан, татар үшқаты, шайқурай тобылғы, крената тобылғы; қотыр, үлпек қайыңдар; көктерек, қызылтал)
Жайпақ жазықтар (Солтүстік Қазақстан облысының солтүстік шеті)
Атмосфералық, орташа, құрғақшылық жылдары жеткіліксіз, біршама жеткіліксіз
Ашық-сұр, сұр және қара-сұр орман, сілтісізденген сазды және саздақты қаратопырақ, жекелеген жағдайларда құмайтты топырақтар
С-1б
Шымдыдәнді-алуаншөпті жусанмен (қылқан селеу, Лессинг қауы, кәдімгі бетеге, қылтанақсыз арпабас, тарақ бидайық, нағыз қызылбояу, алтыкүлте үркергүл, Маршалл жебірі, шөлдік шалфей, румын жоңышқасы, қымбат мыңжапырақ; австрия, мұз жусандары)
Барлық аймақ бойынша сайлардың тік беткейі (тек Солтүстік Қазақстан облысында)
Атмосфералық жеткіліксізден қалыптыға дейін беткейлер бойынша өзгеретін
Сілтісізденген шайылған қара сазды және саздақты, жекелеген жағдайларда құмайтты топырақтар
С-2
Далалық аймақтағы қаратопырақтағы және қоңыр топырақтағы жазықтық дала және құрғақ дала жайылымдары
С-2а
Шымдыдәнді-алуаншөпті жекелеген жағдайларда бұталанған (қызғылт қау, қылқан селеу, Коржинский қауы; жатаған, тарақ бидайық; кәдімгі, жалған бетеге; дала атқонағы; қоңырбас шисабақ; Шелл, шөл сұлыбасы; орыс, нағыз қызылбояу; күміс қазтабан; ұзынжапырақ, масақты бөденешөп; еділ таспасы, укекіре, дала жоңышқасы, сарыбас жоңышқа, ақбас мыңжапырақ, қызылтаспа таран, кәдімгі түймешетен; сәлбен, Маршалл жебірі; түйнекті әрем, Яков зиягүлі, Морисон, Любименко сасыршөбі; көктем жанаргүлі, алтыкүлте үркергүл, Дон эспарцеті, доңызөлең, аласалау қияқөлең, Лерхов, жібек жусан, шайқурай тобылғы)
Жайпақ, кей жерде кедір бұдыр жазықтар, шоқылардың беткейі мен төбесі
Атмосфералық, жеткіліксіз
Кәдімгі және оңтүстік қара, қара-қоңыр және қоңыр қарапайым және карбонатты сазды және саздақты топырақтар
С-2б
Шымдыдәнді-алуаншөпті-жусанды жекелеген жағдайларда бұталанған (қылқан селеу, Коржинский, Лессинг қаулары; кәдімгі, жалған бетеге; қоңырбас шисабақ; Шелл, шөл сұлыбасы; Морисон сасыршөбі, жабайы айлауық, нағыз қызылбояу, тікенді таумасақ, қымбат мыңжапырақ, мыңжапырақты түймешетен, шөлдік шалфей; Лерхов, австрия, майқара, мұз, жіңішке жусандар; шайқурай тобылғы)
Сайлардың тік беткейі, терраса, шоқылар, тегіс биік жазықтар
Атмосфералық, жеткіліксіз, беткелер бойынша өзгеретін
Кәдімгі және оңтүстік қара, қара-қоңыр және қоңыр қара шайылған, кейде жартылай дамыған және аз дамыған сазды және саздақты топырақтар
С-2в
Шымдыдәнді, шымдыдәнді-алуаншөпті, жекелеген жағдайларда жусанданған және бұталармен (қылқан селеу, Коржинский, Иоанн қаулары, кәдімгі бетеге, қоңырбас шисабақ, елекшөп қияқ, құрғақ айрауық, Дон эспарцеті, дала жоңышқасы, сарыбас жоңышқа, Исет қоңыроты, Лерхов, Маршалл, австрия жусандары, бүргүн, шайқурай тобылғы)
Әлсіз кедір-бұдырлы жазықтар, тегістеу беткейлі шалғынның алдындағы өзендердің террасасы
Атмосфералық, жеткіліксіз
Кәдімгі және оңтүстік қара, қара-қоңыр және қоңыр құмайт топырақтар
С-2г
Шымдыдәнді-жусанды-алуаншөпті және жусанды (қылқан селеу, Лессинг қауы, кәдімгі бетеге, елекшөп қияқ, Лерхов, австрия жусандары, тұмар жусан, томарбояу, түкті кекіре, масақты бөденешөп, нүктелі далазығыр, Бессер сәбізшөбі, мыңжапырақты түймешетен, жатаған изен)
Су бөлетін жазықтар, аздаған жайрақ ойпаңдармен
Атмосфералық, айнымалы жаңбырдан кейін тұрып қалған және кеуіп қалатын сулар
Кәдімгі және оңтүстік кебірленген қара және тұзданған сазды және саздақты топырақтар, қара кебір топырақтар
С-2д
Шымдыдәнді-жусанды алуаншөптермен, жусанды-сораңды, жекелеген жағдайларда бұталанған (қылқан селеу, Лессинг қауы, тарақ бидайық, кәдімгі, жалған бетеге, елекшөп қияқ, Лерхов, австрия, майқара, Шренк, тұмар, кебір жусандар, татар, собалақ төскейлер, жатаған изен, марсель қараматауы, шайқурай тобылғы, бұта қараған)
Су бөлетін жазықтар
Атмосфералық, айнымалы жаңбырдан кейін тұрып қалған және кеуіп қалатын сулар
Қара-қоңыр және қоңыр кебірленген және тұзданған сазды және саздақты топырақтар, қоңыр кебір топырақтар
С-3
Орманды-далалы және дала белдеуінің құмдақ топырақты жазықтық дала жайылымдары
С-3а
Шымдыдәнді, шымдыдәнді-алуаншөпті, жекелеген жағдайларда жусанданған (Иоанн қауы, қылқан селеу, тарақ бидайық, қоңырбас шисабақ, кәдімгі, Беккер бетеге, құрғақ айрауық, ұсақгүлді мыңжапырақ, құм салаубас, кәдімгі сиякөк, Сегиеров сүттігені, Исет қоңыроты, сібір гүлкекіресі, колхида, бұта қияқөлеңі, Маршалл, шыралжын, Лерхов, австрия жусандары, қызылтал, сарытал)
Көбінесе әлсіз кедір бұдырлы жазықтар мен өзендердің террасасы
Атмосфералық, жеткіліксіз
Кәдімгі және оңтүстік қара, сұрғылт орман, қара-қоңыр және қоңыр құмдақ топырақтар, жазық құмдар
С-3б
Шымдыдәнді және қияқты алуаншөптермен, көбінесе жусанданған (Иоанн қауы, қылқан селеу, кәдімгі, Беккер бетегелері; құмеркек, тарақ бидайық, айғыр қияқ, ақ селеу, құм салаубас, Сегиеров сүттігені, сібір гүлкекіресі, ұсақгүлді мыңжапырақ; колхида, бұта қияқөлеңі; Маршалл, шыралжын, Лерхов, австрия жусандары)
Төбешікті құмдар, жоталы құмдар
Атмосфералық, жеткіліксіз
Бекітілген және жартылай бекітілген құмдар,
С-4
Орманды-далалы және дала белдеулерінің ойпаңды, ойпатты, көлтабанды жайылымдар мен шабындықтар
С-4а
Дәнді-алуаншөпті, жекелеген жағдайларда бұталанған (жатаған бидайық, қызғылт қау, қылқан селеу; Шелл сұлыбасы; жіңішке, шалғын қоңырбас; қызылот арпабас; құрғақ айрауық; күміс, солғын қазтабандар; қысыңқы қияқөлең, дала жоңышқасы, сарыбас жоңышқа, укекіре, шайшөп шайқурай, ұзынжапырақ, жалған бөденешөптер, түйнекті әрем, британ аңдызы, тышқан сиыржоңышқа, түйнек, шалғын атбұршақ, қызылтаспа таран, Морисон, Любименко сасыршөбі, сары қоңырот, нағыз, орыс, суық қызылбояулар, бесжапырақ беде, дәрі шелна, алтыкүлте үркергүл; жібек, шыралжынтүсті, жалпақ-жапырақты, жырық, жусандар; шайқурай тобылғы, дала шиесі)
Таяз сулы ойлар, ірі ойлар мен көлтабандардың шеттері
Атмосфералы ағынды, айнымалы
Шалғындау-қара, шалғындау қоңыр, шалғынды қара, шалғынды қоңыр қарапайым және карбонатты механикалық құрамы әр түрлі топырақтар
С-4б
Дәнді-алуаншөпті және дәнді-қияқөленді, жекелеген жағдайларда бұталанған (қылтанақсыз арпабас, шалғын түлкіқұйрық, ақ, ит суоты, шалғын, жіңішке қоңырбастар, салалы шебершөп, кәдімгі қамыс, шегіршінжапырақ үркергүл, талжапырақты аңдыз, дәрі шелна, кәдімгі мыңжапырақ, нағызкәдімгі қазтабан, кәдімгі сарыраушан, бессер сәбізшөбі, орыс, суық қызылбояулар, ақ, қызыл беде, дәрі шелна, атқұлақ қымыздық, жасыл бүлдірген, қызылтаспа таран; раң, торсылдақ, қарамасақ қияқөлеңдер; шыралжынтүсті, кебір, бұта жырық, жусандар; шайқурай тобылғы, дала шиесі, ақ шеңгел, шілік тал, орыс, қаракөк, ешкі талдар)
Көлтабандар, сулы көлемі орташа ойлар, мен өзендердің ескі террасалары

Умеренное и несколько повышенное, заливаются натечными водами на 2-4 недели
Луговые черноземные и луговые каштановые обычные и карбонатные различного механического состава
С-4в
Злаковые, злаково-полынные, полынные, солянковые (пыреи ползучий, ветвистый, гребневидный; ячмень Богдана, чий блестящий, волоснецы Пабовский, ситниковый; бескильница расставленная, вейник наземный, овсяница бороздчатая, прибрежница солончаковая, полыни селитряная, мясистая, малоцветковая, однопестичная, кустарниковая; солодки уральская, голая; клевер земляничный, кермек Гмелина, подорожник приморский, солонечник точечный, ситник Жерара, осоки Карелина, скученная; лебеда татарская, петросимонии трехтычинковая, супротивнолистая; камфоросма марсельская)
Понижения водоразделов, лиманы, окраины соленых озер
Повышенное, натечное, нередко заливаются весенними водами с последующим пересыханием
Луговато- и лугово-черноземные, луговато- и лугово-каштановые, луговые черноземные, луговые каштановые засоленные или солонцеватые различного механического состава, солонцы лугово-черноземные, солонцы луговые каштановые, солонцы луговые черноземные и солонцы луговые каштановые
С-4г
Злаковые, полынно-злаковые и солянково-злаковые (бескильница расставленная, прибрежница солончаковая, реже ячмень Богдана, тростник обыкновенный, полыни селитряная, Шренковская, однопестичная; кермек Гмелина, подорожник приморский, лебеда бородавчатая, камфоросмы марсельская, Лессинга; эхинопсилон очитковидный, петросимонии сибирская, супротивнолистая)
Понижения водоразделов, окраины соленых озер
Повышенное, натечными и засоленными грунтовыми водами
Солончаки луговые
С-4д
Полынные, полынно-солянковые, сочносолянковые,
однолетнесолянковые (полыни селитряная, Шренковская, однопестичная; лебеда бородавчатая, камфоросмы марсельская, Лессинга; сведы вздутоплодная, заостренная; сарсазан шишковатый, солянка олиственная, петросимонии сибирская, супротивнолистая; солерос европейский, кермек полукустарниковый)
Понижения водоразделов, окраины соленых озер
Повышенное, натечными и засоленными грунтовыми водами
Солончаки типичные и луговые
С-5
Луговые пастбища и сенокосы на пойменных луговых почвах лесостепной и степной зон
С-5а
Злаково-разнотравные, в отдельных случаях закустаренные сухие луга (костер безостый, пырей ползучий, мятлик луговой, волоснец Пабовский, овсяница бороздчатая, ковыли красноватый, Коржинского; тонконог тонкий, осоки лисья, сжатая; подмаренники русский, настоящий, бореальный; клевера ползучий,луговой; лядвенец рогатый, люцерны румынская, серповидная; астрагалы волжский, датский; герань луговая, крестовник Якова, лапчатки серебристая, прямостоящая; вероника колосистая, полыни понтийская, австрийская; таволга зверобоелистая)
Хорошо дренированные поймы малых рек, сухие гривы, высокие увалы и равнинные участки
центральной и прирусловой части пойм средних и крупных рек

Бірқалыпты немесе аздап көбірек, 2-4 аптаға ағынды сулар толады
Шалғын қара және шалғын қоңыр қарапайым және карбонатты механикалық құрамы әр түрлі топырақтар
С-4в
Дәнді, дәнді-жусанды, жусанды, сораңды (жатаған, бұтақты, тарақ бидайықтар, Богдан арпасы, ақ ший, тұщы қияқ, елекшөп қияқ, бытыраңқы ақмамық, құрғақ айрауық, кәдімгі бетеге, түйеқарын ажырық; кебір, етті, майқара, тұмар, бұта жусандар; миятамыр, қызыл мия, бүлдірген беде, томарбояу, теңіз маңы бақажапырағы, нүктелі далазығыр, Жерар елекшөбі, Карелин, топ қияқөлеңдері, алабұта, қаңбақ, қарсыжапырақ сораңшалар, марсель қараматауы)
Сулы ойпаңдар, көлтабандар, тұзды көлдердің шеттері
Көбірек ағынды сулар, жиі көктемгі сулармен толады, кейін кеуіп қалады
Шалғындау- және шалғынды қара, шалғындау және шалғынды қоңыр, шалғын қара, шалғын қоңыр тұзданған немесе кебірленген механикалық құрамы әр түрлі, шалғынды қара кебір, шалғынды қоңыр кебір, шалғын қара кебір және шалғын қоңыр кебір топырақтар
С-4г
Дәнді, жусанды-дәнді және сораңды-дәнді (бытыраңқы ақмамық, түйеқарын ажырық, сирек Богдан арпасы, кәдімгі қамыс, кебір, Шренк, тұмар жусандар, теңіз маңы бақажапырағы, жалманқұлақ көкпек, марсель, Лессинг қараматауы, қарсыжапырақ, сібір сораңшалары, бозкілем бозизен)
Сулы ойпаңдар, тұзды көлдердің шеттері
Көбірек, ағынды жіне тұзды жер асты суларымен
Шалғын сортаңдар
С-4д
Жусанды, жусанды-сораңды, еттісораңды, біржылдықсораңды (кебір, Шренк, тұмар жусандар, жалманқұлақ көкпек, марсель, Лессинг қараматауы, үрмежеміс, үшкіп ақсоралар, бүрлі сарсазан, қарсыжапырақ, сібір сораңшалары, қызыл бұзаубассораң, бұташық кермек)
Сулы ойпаңдар, тұзды көлдердің шеттері
Көбірек, ағынды жіне тұзды жер асты суларымен
Шалғын және нағыз сортаңдар
С-5
Орманды-далалы және дала белдеуінің жайылмалы шалғын топырақтардағы шалғын жайылымдар мен шабындықтар
С-5а
Дәнді-алуаншөпті, жекелеген жағдайларда бұталанған құрғақ шалғындар (қылтанақсыз арпабас, жатаған бидайық, шалғын қоңырбас, тұщы қияқ, кәдімгі бетеге, қызғылт, Коржинский қаулары, қоңырбас шисабақ, қысыңқы, көркем қияқөлеңдер, нағыз, орыс, суық қызылбояулар, ақ және қызыл беде, тікенмүйіз пышан, дала және сарыбас жоңышқа, еділ, дат таспасы, шалғын қазтамақ, Яков зиягүлі, күміс, тізүтік қазтабан, масақты бөденешөп, тұмар, австрия жусандары, шайқурай тобылғы)
Кіші өзендердің жақсы дренаждалған жайылмасы, құрғақ шоқылар, биік жондар, ірі және орташа өзендердің жайылмасының жағалауға жақын және орталық бөліктерінің жазық жерлері

1. В полевой период полностью или частично заполняются графы 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17 и 18, после обработки материалов обследования в камеральный период заполняются графы 1, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16.
2. В графе 1 указываются номера типов, подтипов, разностей, модификаций, прочих угодий и земель по легенде и шифры согласно классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан;
3. В графе 2 указывается порядковый номер геоботанического контура и порядковый номер точки геоботанического описания;
4. В графе 3 записывается:
1) макро- и мезорельеф, в горах дополнительно пояс и относительная высота в целом для всего контура;
2) входящие в состав контура типы (разности типов) и модификаций, характерные особенности местообитания (микрорельеф, почвенные разновидности, экспозиция и крутизна склона), свойственные для конкретного сообщества, указываются после его названия.
5. В графе 4 указывается вид сельскохозяйственного угодья;
6. В графе 5 указывается процент участия в контуре;
7. В графе 6 указывается площадь каждого компонента контура в гектарах;
8. В графе 7 в целом по контуру указывается характер использования (пастбищное, сенокосное), сезонность использования и вид выпасаемого скота (для пастбищ) или сроки и периодичность сенокошения (для косимых пастбищ и сенокосов). При описании современного использования угодий необходимо, помимо личных наблюдений, пользоваться опросными сведениями. Если в момент заполнения поконтурной ведомости не представляется возможность достоверно установить характер использования контура, то это делается впоследствии, но обязательно в полевой период.
9. В графе 8 указывается валовая урожайность определенная на точке геоботанического описания на год обследования и переведенная в центнер с гектара;
10. В графе 9 указывается урожайность поедаемых растений в сухой массе и кормовых единицах для каждого компонента контура для сенокосов;
11. В графе 10 указывается урожайность поедаемых растений в сухой массе, кормовых единицах и переваримом протеине для каждого компонента контура,в случае использования их под сенокошение при подсчете берется на 20% ниже пастбищной;
12. В графе 11 указывается урожайность поедаемых растений в сухой массе, кормовых единицах и переваримом протеине на весенний период для каждого компонента контура;
13. В графе 12 указывается урожайность поедаемых растений в сухой массе, кормовых единицах и переваримом протеине на летний период для каждого компонента контура;
14. В графе 13 указывается урожайность поедаемых растений в сухой массе, кормовых единицах и переваримом протеине на осенний период для каждого компонента контура;

1. Далалық кезеңде 1,2,3,4,5,7,8, 17 және 18-бағандар толық немесе ішінара толтырылады, камералдық кезеңде зерттеу материалдары өңделгеннен кейін 1,6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандар толтырылады.
2. 1-бағанда Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарының сыныптамасына сәйкес түсініксөз бойынша типтердің, кіші типтердің, тип айырмаларының, түрлендірулердің, өзге де алқаптар мен жерлердің нөмірлері және шифрлар көрсетіледі;
3. 2-бағанда геоботаникалық контурдың реттік нөмірі және геоботаникалық сипаттама нүктесінің реттік нөмірі көрсетіледі;
4. 3-бағанда мыналар көрсетіледі:
1) бүкіл контур үшін макро-және мезобедер, тауларда қосымша белдеу және салыстырмалы биіктік;
2) контурдың құрамына кіретін нақты бір қауымдастыққа тән типтер, (типтер айырмасы) және түрлендірулер, мекендеу орнының өзіне тән ерекшеліктері (микробедер, топырақ түрлері, экспозиция және баурайдың тіктігі) оның атауынан кейін көрсетіледі;
5. 4-бағанда ауыл шаруашылығы алқабының түрі көрсетіледі;
6. 5-бағанда контурға қатысу пайызы көрсетіледі;
7. 6-бағанда контурдың әрбір компонентінің алаңы гектармен көрсетіледі;
8. 7-бағанда жалпы контур бойынша пайдалану сипаты (жайылым, шабындық), пайдалану маусымдылығы және жайылатын малдың түрі (жайылымдар үшін) немесе шөп ору мерзімі мен кезеңділігі (орылатын жайылым мен шабындық үшін) көрсетіледі. Алқаптардың қазіргі заманғы пайдаланылуын сипаттағанда жеке байқаудан басқа, сауалнамалық мәліметтерді де қолдану қажет. Егер контурлар ведомосі толтырылған сәтте контурдың пайдаланылу сипатын нақты анықтау мүмкін болмаса, онда оны кейіннен, бірақ міндетті түрде далалық кезеңде орындау қажет.
9. 8-бағанда зерттеп-қарау жылына геоботаникалық сипаттау нүктесінде анықталған және гектарынан центнерге ауыстырылған жалпы түсімділік көрсетіледі;
10. 9-бағанда шабындықтар үшін контурдың әрбір компоненті үшін құрғақ салмақта және азық бірлігінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі көрсетіледі;
11. 10-бағанда контурдың әрбір компоненті үшін құрғақ салмақта, азық бірлігінде және сіңірілетін протеинде өсімдіктердің түсімділігі көрсетіледі, оларды шөп шабуға пайдаланған жағдайда есептеу кезінде жайылымнан 20%-ға төмен алынады;
12. 11-бағанда контурдың әрбір компоненті үшін көктем кезеңіне құрғақ салмақта, азық бірлігінде және сіңірілетін протеинде өсімдіктердің түсімділігі көрсетіледі;
13. 12-бағанда контурдың әрбір компоненті үшін жазғы кезеңге құрғақ салмақта, азық бірлігінде және сіңірілетін протеинде өсімдіктердің түсімділігі көрсетіледі;
14. 13-бағанда контурдың әрбір компоненті үшін күзгі кезеңге құрғақ салмақта, азық бірлігінде және сіңірілетін протеинде өсімдіктердің түсімділігі көрсетіледі;

15. В графе 14 указывается урожайность поедаемых растений в сухой массе, кормовых единицах и переваримом протеине на зимний период для каждого компонента контура для южных регионов;
16. В графе 15 указывается расчетная урожайность: для типов с весенней рекомендацией использования – весенняя, весенне-летне-осенней – максимальная по кормовым единицам из трех сезонов, летней – летняя, осенней – осенняя, весенне-осенней – рассчитанная из двух сезонов (весенней массы эфемеров и растений раннелетнего цикла развития, осенней – полыней и солянок). Подсчет урожайности в целом по контуру, включая расчетную, производится в сухой массе и кормовых единицах;
17. В графе 16 указывается кормозапас контура который рассчитывается на рекомендуемый сезон. Для этого средневзвешенная расчетная урожайность по контуру умножается на площадь природных кормовых угодий;
18. В графе 17 отмечается культуртехническое состояние для каждого типа (разности типа) и модификации, наличие лекарственных растений (согласно имеющемуся списку – Приложение 13), если они занимают свыше 5% проективного покрытия.
19. В графе 18 – в зависимости от состава и состояния травостоя даются рекомендации – сезонность использования согласно приложению 14 к настоящей Методике и для какого вида скота наиболее рационально использовать пастбища, а также предложения по улучшению кормовых угодий.
Для контуров коренного улучшения указывается возделываемая культура, время залужения, состояние посевов (хорошее, удовлетворительное, плохое), характер использования (пастбище или сенокос).
Приложение 7
к Методикепо проведению
крупномасштабных (1:1000 –
1:100 000)
геоботанических изысканий
природных кормовых угодий
Республики Казахстан
Форма
Геоботаническое описание
растительности природных кормовых угодий
№ _________
Дата _______________
Номер геоботанического контура ______
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя __________________
2. Область, район, сельский округ ________________________________________
3. Привязка описания __________________________________________________
4. Рельеф _____________________________________________________________
(макрорельеф, мезорельеф, микрорельеф, направление и крутизна склона, высота
над уровнем моря)
5. Почва __________________________________________________________________
(тип, засоление, механический состав)
6. Увлажнение _____________________________________________________________
(атмосферное, грунтовое, затопление)
7. Тип (разность, модификация) ______________________________________________

15. 14-бағанда оңтүстік өңірлер үшін контурдың әрбір компоненті үшін қысқы кезеңге құрғақ салмақта, азық бірлігінде және сіңірілетін протеинде өсімдіктердің түсімділігі көрсетіледі;
16. 15-бағанда есептемелік түсімділік көрсетіледі: көктемгі пайдалану ұсынысы бар типтер үшін - көктемгі, көктемгі-жазғы - күзгі - азық бірліктері бойынша үш маусымның ішіндегі ең жоғарғысы, жазғы - жазғы, күзгі - күзгі, көктемгі - күзгі - екі маусымнан есептелген (эфемерлердің және жаздың ерте даму цикліндегі басқа да өсімдіктердің көктемгі массасы, күзгі-жусандар мен сораңшөптер). Жалпы контур бойынша түсімді есептеу, есеп айырысуды қоса алғанда, құрғақ салмақта және азық бірліктерінде жүргізіледі;
17. 16-бағанда ұсынылатын маусымға есептелетін контурдың азықтық қоры көрсетіледі, ол. Ол үшін контур бойынша орташа өлшенген есептік түсімділік табиғи азықтық алқаптардың алаңына көбейтіледі;
18. 17-бағанда әрбір тип (тип айырмасы) және түрлендіру үшін дақылдық-техникалық жай-күйі, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы (қолда бар тізімге сәйкес – 13-қосымша), егер олар проекциялық жабынның 5%-ынан астамын алатын болса, белгіленеді.
19. 18-бағанда шөптің құрамы мен жай-күйіне байланысты осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес пайдаланудың маусымдылығы және малдың қай түрі үшін жайылымдарды неғұрлым ұтымды пайдалану, сондай-ақ азықтық алқаптарды жақсарту жөніндегі ұсынымтар беріледі.
Түбегейлі жақсартылатын контурлар үшін егілетін дақылдар, егін егу уақыты, егістік жай-күйі (жақсы, қанағаттанарлық, жаман), пайдалану сипаты (жайылымға немесе шабындыққа) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
табиғи жем-шөп алқаптарының
ірі масштабты
(1:1 000 – 1:100 000)
геоботаникалық іздестірулерін
жүргізу жөніндегі әдістемеге
7-қосымша
Нысан
Табиғи азықтық алқаптар өсімдіктерінің геоботаникалық сипаттамасы
№ _________
Күні _______________________ Геоботаникалық контурдың нөмірі ______
1. Орындаушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі __________________
2. Облыс, аудан, ауылдық округ ________________________________________
3. Сипаттаманы байластыру __________________________________________________
4. Бедер _____________________________________________________________
(макробедер, мезобедер, микробедер, беткейдің бағыты және тіктігі, теңіз денгейінен биіктігі)
5. Топырақ __________________________________________________________________
(типі, тұздылығы, механикалық құрамы)
6. Ылғалдылығы _____________________________________________________________
(атмосфералық, ыза сулар, су басу)
7. Типі (тип айырмасы, түрлендіру)_______________________________________
______________________________________________________________________________

13. Культуртехническое состояние___________________________________________
(сбитость, засорение, закустаренность,
__________________________________________________________________________
закочкаренность, закамененность, наличие ям, бугров)
14. Фактическое хозяйственное использование _________________________________
(сенокос – механизированный, ручной
__________________________________________________________________________
сроки сенокошения, пастбище – сезон, вид скота,нагрузка)
15. Рекомендации по использованию _________________________________________
__________________________________________________________________________
16. Рекомендуемые мероприятия по улучшению ________________________________
__________________________________________________________________________
Исполнитель ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 8
к Методикепо проведению
крупномасштабных (1:1000 –
1:100 000)
геоботанических изысканий
природных кормовых угодий
Республики Казахстан
Фазы вегетации для проставления в бланках геоботанического описания
№ п/п
Фазы вегетации
Сокращенное написание в бланках геоботанических описаний

13. Дақылдық-техникалық жай-күйі ___________________________________________
(тапталған, арамшөп басқан, бұталанған, төмпешіктер басқан,
__________________________________________________________________________
_____ тастар басқан, шұңқырлары, төбелері бар)
14. Нақты шаруашылықта пайдаланылуы _________________________________
(шабындық - механикаландырылған, қолмен ору
__________________________________________________________________________
______ шөп ору мерзімі, жайылым - мерзімі, малдың түрі, жайылым жүктемесі)
15. Пайдалану жөнінде ұсынымдар __________________________________________
__________________________________________________________________________
16. Жақсарту жөнінде ұсынылатын шаралар ____________________________________
__________________________________________________________________________
Орындаушы ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Қазақстан Республикасы
табиғи жем-шөп алқаптарының
ірі масштабты
(1:1 000 – 1:100 000)
геоботаникалық іздестірулерін
жүргізу жөніндегі әдістемеге
8-қосымша
Геоботаникалық сипаттама бланкілеріне қою үшін вегетациялық фазалар
Р/с №
Вегетация фазалары
Геоботаникалық сипаттау бланкілеріндегі қысқартылған жазулар

*** у сенокосов оценивается качество корма. Качество сенокоса считается хорошим, если в 100 кг сухого корма содержится более 45 кормовых единиц, средним - 45-35 кормовых единиц, плохим – менее 35 кормовых единиц.
Приложение 20
к Методике по проведению
крупномасштабных (1:1000 -
1:100 000)
геоботанических изысканий
природных кормовых угодий
Республики Казахстан
Условные обозначения по окраске геоботанической карты
Код объекта
Классы объектов и их подтипы
R
(красный)
G
(зеленый)
B
(синий)
1
Степные пастбища с преобладанием перистых ковылей (красноватого ковылка, киргизского, песчаного), в том числе смешанноковыльные с их преобладанием по равнинам и широким межсопочным долинам
255
255

***шабындықтарда азық сапасы бағаланады. Егер 100 кг құрғақ азықта азықтық бірлік 45-тен көп болса, ол азық жақсы, 45-35 болса – орта, 35-тен кем болса – нашар деп саналады.
Қазақстан Республикасы
табиғи жем-шөп алқаптарының
ірі масштабты
(1:1 000 – 1:100 000)
геоботаникалық іздестірулерін
жүргізу жөніндегі әдістемеге
20-қосымша
Геоботаникалық картаны бояу бойынша шартты белгілер
Объект коды
Объектілер сыныптары және олардың кіші типтері
R (қызыл)
G (жасыл)
B (көк)
1
Жазықтықтарда және кең шоқыаралық аңғарларда қауырсынды қаулары (қызғылт, бетеге боз, қырғыз, құмдық) басым, оның ішінде аралас қаулар басым дала жайылымдар
255
255

176
Степные пастбища с преобладанием перистых ковылей (красноватого ковылка, киргизского, песчаного), в том числе смешанноковыльные с их преобладанием по сопкам и горам
255
255
112
2
Степные пастбища с преобладанием ковылей-волосатиков (тырсы, тырсика), в том числе смешанноковыльные с их преобладанием по равнинам
250
234
202
Степные пастбища с преобладанием ковылей-волосатиков (тырсы,тырсика), в том числе смешанноковыльные с их преобладанием по сопкам и горам
230
206
148
3
Степные и полупустынные пастбища с преобладанием житняков (пырея гребневидного и гребенчатого), пырея пустынного и еркека, овсецов, триостницы перистой, по равнинам и песчаным массивам
255
219
167
Степные и полупустынные пастбища с преобладанием житняков (пырея гребневидного и гребенчатого), пырея пустынного и еркека, овсецов, триостницы перистой, по сопкам и горам
255
190
95
4
Степные и полупустынные низкодерновиннозлаковые пастбища с преобладанием типчака, тонконога, ломкоколосника, ковылей восточного и кавказского, бородача на зональных почвах по равнинам
251
177
151
Степные и полупустынные низкодерновиннозлаковые пастбища с преобладанием типчака, тонконога, ломкоколосника, ковылей восточного и кавказского, бородача на зональных почвах по сопкам и горам
247
150
66
Степные и полупустынные низкодерновиннозлаковые пастбища с преобладанием типчака, тонконога, ломкоколосника, ковылей восточного и кавказского, бородача на солонцах по равнинам сопкам и горам
255
110
66
5
Луговые сенокосы и пастбища с преобладанием в травостое осок, клубнекамыша, болотницы и кобрезий, западинные по равнине
178
189
186
Луговые сенокосы и пастбища с преобладанием в травостое осок, клубнекамыша, болотницы и кобрезий, высокогорные
102
125
120
6
Луговые средне- и сильнозакустаренные пастбища с преобладанием шиповника, можжевельника, жимолости, тамариска, шенгила, по равнинам
218
220
180
Луговые средне- и сильнозакустаренные пастбища с преобладанием шиповника, можжевельника, жимолости, тамариска, шенгила, в горах
180
184
102
7
Луговые разнотравные, разнотравно-злаковые пастбища и сенокосыс преобладанием герани, манжетки, горца, солодки, жантака, по равнинам и долинам рек, в том числе горнодолинные
183
214
189
Луговые разнотравные, разнотравно-злаковые пастбища и сенокосыс преобладанием герани, манжетки, горца, солодки, жантака, в горах в том числе по лощинам, долинам ручьев и речек
123
184
158
8
Луговые злаковые и злаково-разнотравные сенокосы и пастбища спреобладанием мягкостебельных злаков (пырея, костра, ячменя, востреца, лисохвоста, ежи, свинороя), по западинам равнин, долинам рек, в том числе горнодолинные

176
Шоқыларда және тауларда қауырсынды қаулары (қызғылт, бетеге боз, қырғыз, құмдық) басым, оның ішінде аралас қаулар басым дала жайылымдар
255
255
112
2
Жазықтықтарда садақбоз қаулары басым (садақбоз, Сарепт қаулары), оның ішінде аралас қаулар басым дала жайылымдар
250
234
202
Шоқыларда және тауларда садақбоз қаулары басым (садақбоз, Сарепт қаулары), оның ішінде аралас қаулар басым дала жайылымдар
230
206
148
3
Жазықтықтарда және құмды алаптарда бидайықтары (тарақ және еркек бидайықтар), шөл бидайығы және еркекбидайығы, сұлыбас, ақ селеулері басым дала және шөлейтті жайылымдар
255
219
167
Шоқылар мен тауларда бидайықтары (тарақ және еркек бидайықтар), шөл бидайығы және еркекбидайықтары, сұлыбас, ақ селеулері басым дала және шөлейтті жайылымдар
255
190
95
4
Жазықтықтарда аймақтық топырақтардағы бетеге, шисабақ, елекшөп тәрізді қияқ, шығыс және кавказ қаулары, бозшағылдар басым аласашымды дәнді дала және шөлейтті жайылымдар
251
177
151
Шоқыларда және тауларда аймақтық топырақтардағы бетеге, шисабақ, елекшөп тәрізді қияқ, шығыс және кавказ қаулары, бозшағылдар басым аласашымды дәнді дала және шөлейтті жайылымдар
247
150
66
Шоқыларда және тауларда кебірлі топырақтардағы бетеге, шисабақ, елекшөп тәрізді қияқ, шығыс және кавказ қаулары, бозшағылдар басым аласашымды дәнді дала және шөлейтті жайылымдар
255
110
66
5
Жазықтағы ойыстарда қияқөлең, сакүйік, түйнекшөп, келтебас басым шалғын шабындықтар мен жайылымдар
178
189
186
Биік тауларда қияқөлең, сакүйік, түйнекшөп, келтебас басым шалғын шабындықтар мен жайылымдар
102
125
120
6
Жазықтықтарда раушандар (итмұрындар), үшқат, жыңғыл, шеңгелдері басым орташа және жиі бұталанған шалғын жайылымдар
218
220
180
Тауларда раушандар (итмұрындар), үшқат, жыңғыл, шеңгелдері басым бұталары орташа және жиі бұталанған шалғын жайылымдар
180
184
102
7
Жазықтықтарда және өзен аңғарларында, соның ішіңде тау аңғарларында қазтамақ, теңгежапырақ, таран, мия, жантақтары басым шалғын алуаншөпті және алуаншөпті-дәнді жайылымдар мен шабындықтар
183
214
189
Тауларда соның ішінде өзен аңғарларын мен шұңқырларда қазтамақ, теңгежапырақ, таран, мия, жантақтары басым шалғын алуаншөпті және алуаншөпті-дәнді жайылымдар мен шабындықтар
123
184
158
8
Жазықтықтардағы ойыстарда, өзен аңғарларында, оның ішінде тау аңғарларында жұмсақ сабақты астықтұқымдастар (бидайық, арпа, қияқ, түлкіқұйрық, тарғақшөп, қарашағыр және басқалар) басым шалғын дәнді және дәнді-алуаншөпті жайылымдар мен шабындықтар

163
217
99
Луговые злаковые и злаково-разнотравные сенокосы и пастбища спреобладанием мягкостебельных злаков (пырея, костра, ячменя, востреца, лисохвоста, ежи, свинороя), в горах в том числе по лощинам, долинам ручьев и речек
97
191
26
9
Луговые злаковые сенокосы и пастбища с преобладанием грубостебельных злаков (волоснецов, вейников, тростника, чия), по понижениям, поймам и долинам рек, приморью, в том числе горнодолинные
178
231
224
Луговые злаковые сенокосы и пастбища с преобладанием грубостебельных злаков (волоснецов, вейников, тростника, чия), по склонам гор в том числе по лощинам, долинам ручьев и речек
84
219
194
10
Луговые злаковые пастбища и сенокосы с преобладанием галофитных злаков (ажрека, остреца, бескильницы), по поймам и долинам рек, приморью
222
232
102
11
Пустынные эфемеровые и эфемероидные пастбища с преобладанием осочек, костров, ячменей, мортуков, мятлика луковичного, триостницы вознесения, по равнинам
252
140
161
11а
Пустынные эфемеровые и эфемероидные пастбища с преобладанием осочек, костров, ячменей, мортуков, мятлика луковичного, триостницы вознесения, по сопкам и горам
247
92
117
12
Степные и лугово-степные разнотравные, разнотравно-дерновинно-злаковые, эфедровые пастбища, по равнинам
243
197
204
12а
Степные и лугово-степные разнотравные, разнотравно-дерновинно-злаковые, эфедровые пастбища, в горах
232
140
153
13
Степные и полупустынные пастбища средне- и сильнозакустаренныетаволгой, караганой, ракитником, курчавкой, по равнинам, сопкам и горам
237
194
179
13а
Пустынные и полупустынные пастбища, средне- и сильнозакустаренные саксаулом, жузгуном, тамариском, по равнинам, пескам
217
168
138
14
Зеленополынные пастбища с преобладанием полыней (джунгарской, сантолинолистой, эстрагона, тонковойлочной, цитварной кустарниковой, высокой, Маршалловской, пятидольчатой, песчаной (шагыр), метельчатой, по равнинам, пескам
207
199
177
14а
Зеленополынные пастбища с преобладанием полыней (джунгарской, сантолинолистой, эстрагона, тонковойлочной,цитварной кустарниковой, высокой, Маршалловской, пятидольчатой, песчаной (шагыр), метельчатой, в горах
167
152
111
15
Серополынные пастбища с преобладанием полыней Лерховской, узкодольчатой, холодной, австрийской, туранской, белоземельной, сантолинной, семиреченской, полусухой, осенней, беловатой, ситниковой, горькой, почти белой, развесистой, заилийской, крепкой, гурганской, по равнинам, пескам
230
228
232
15а
Серополынные пастбища с преобладанием полыней Лерховской,узкодольчатой, холодной, австрийской, туранской, белоземельной, сантолинной, семиреченской, полусухой, осенней, беловатой, ситниковой,горькой, почти белой, развесистой, заилийской, крепкой, гурганской по сопкам и горам
194
194
194
16
Разнополынные пастбища с преобладанием полыней малоцветковой(черной), Шренковской, селитряной, однопестичной, верблюдов, длинной на сильно засоленных местообитаниях, по равнинам и сопкам

163
217
99
Таулардағы соның ішінде шұңқырларда, өзен аңғарларында, жұмсақ сабақты астықтұқымдастар (бидайық, арпа, қияқ, түлкіқұйрық, тарғақшөп, қарашағыр және басқалар) басым шалғын дәнді және дәнді-алуаншөпті жайылымдар мен шабындықтар
97
191
26
9
Ойпаң төмен жерлерде, өзен аңғарлары мен жайылмаларында, теңізге таяу жерлерде, оның ішінде тау аралық аңғарларда қаттысабақты астықтұқымдастар (қияқ, айрауық, камыс, ший) басым шалғын дәнді шабындықтар мен жайылымдар
178
231
224
Тау баурайларында соның ішінде шұңқырлар мен өзен аңғарларындағы қаттысабақты астықтұқымдастар (қияқ, айрауық, камыс, ший) басым шалғын дәнді шабындықтар мен жайылымдар
84
219
194
10
Өзен аңғарлары мен жайылмаларында галофитті астықтұқымдастар (ажырық, ақмамық, бидайық) басым шалғын дәнді жайылымдар мен шабындықтар
222
232
102
11
Жазықтықтардағы қияқөлең, арпабас, арпа, мортық, жуашықты қоңырбас, нар селеу және басқа эфемерлерімен эфемероидтары басым шөлді жайылымдар
252
140
161
11а
Шоқыларда және тауларда қияқөлең, арпабас, арпа, мортық, жуашықты қоңырбас, нар селеу және басқа эфемерлері мен эфемероидтары басым шөлді жайылымдар
247
92
117
12
Жазықтықтардағы алуаншөпті, алуаншөпті-шымдыдәнді, қылшалы дала және шалғынды-дала жайылымдар
243
197
204
12а
Таулардағы алуаншөпті, алуаншөпті-шымдыдәнді, қылшалы дала және шалғынды-дала жайылымдар
232
140
153
13
Жазықтықтардағы, шоқылар мен таулардағы тобылғы, қараған, ракитник – бұршақты бұта, түйесіңір сияқты бұталармен орташа және жиі бұталанған дала және шөлейтті жайылымдар
237
194
179
13а
Жазықтықтардағы, құмдардағы сексеуіл, жүзгін, жыңғыл сияқты бұталармен орташа және жиі бұталанған шөл және шөлейтті жайылымдар
217
168
138
14
Жазықтықтардағы, құмдардағы нашар желінетін жусандары (жоңғар, сантолин жапырақты, шыралжын, киіз, дәрмене, бұта, биік, көкшағыр, бөлшекті, құм-шағыр, шашақты-бургін) басым жасыл жусанды жайылымдар
207
199
177
14а
Таулардағы нашар желінетін жусандары (жоңғар, сантолин жапырақты, шыралжын, киіз, дәрмене, бұта, биік, көкшағыр, бөлшекті, құм-шағыр, шашақты-бургін) басым жасыл жусанды жайылымдар
167
152
111
15
Жазықтықтардағы, құмдарда Лерхов, Лессинг, мұз, австрия-бөрте, тұран, тамыр жусан, қасқа-кермек, Жетісу, құрғақ, күздік, ақшыл, қияқ, ащы, ақшыл, басты, Іле, қатты, гурган жусандары басым сұр жусанды жайылымдар
230
228
232
15а
Шоқылардағы және таулардағы Лерхов, Лессинг, мұз, австрия-бөрте, тұран, тамыр жусан, қасқа-кермек, Жетісу, құрғақ, күздік, ақшыл, қияқ, ащы, ақшыл, басты, Іле, қатты, Гурган жусандары басым сұр жусанды жайылымдар
194
194
194
16
Жазықтықтардағы және шоқылардағы өте тұзды жерлерде өсетін сирекбас, Шренк, кебір, тұмар, түйе, ұзын және басқа жусандары басым түрлі жусанды жайылымдар

158
188
219
17
Солянковые пастбища с преобладанием полусухих солянок (боялыча,кейреука, терескена, изеня, солянки почечконосной) по равнинам
209
192
226
17а
Солянковые пастбища с преобладанием полусухих солянок (боялыча,кейреука, терескена, изеня, солянки почечконосной), по сопкам
164
130
198
18
Солянковые пастбища с преобладанием полукустарниковых солянок(биюргуна, тасбиюргуна, кокпека,ежовников, саксаульчиков, камфоросмы), по равнинам и сопкам
239
165
232
19
Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сарсазана,лебеды бородавчатой, cведы, поташника, соляноколосника), по равнинам, долинам рек и приморью
253
195
255
20
Пастбища с преобладанием однолетних солянок (эбелека, лебедытатарской, климакоптер, петросимоний, галимокнемисов, солянки Паульсена), по равнинам, пескам, долинам рек, приморью, сопкам
252
122
176
21
Пастбища с преобладанием сорнотравья (итсигека, адраспана, гелиотропов, спорыша, бузульника, мордовника, брунца, додарции, гультемии), по равнинам, пескам, долинам рек, сопкам и горам
173
228
253
22
Пастбища коренного улучшения с преобладанием житняка, по равнинам, пескам, долинам рек, сопкам и горам
0

158
188
219
17
Жазықтықтардағы жартылай құрғақ сораңдары (баялыш, күйреуік, теріскен, изен, бүршікті сораң) басым сораңды жайылымдар
209
192
226
17а
Шоқылардағы жартылай құрғақ сораңдары (баялыш, күйреуік, теріскен, изен, бүршікті сораң) басым сораңды жайылымдар
164
130
198
18
Жазықтықтардағы және шоқылардағы жартылай бұталы сораңдары (бұйырғын, тас бұйырғын, көкпек, сексеуілше, қараматау) басым сораңды жайылымдар
239
165
232
19
Жазықтықтардағы, өзен аңғарларындағы және теңізге таяу жерлердегі көп жылдық етті сораңдары (сарсазан, жалман құлақ-қотыр көкпек, ақсора, сорқаңбақ, қарабарақ) басым жайылымдар
253
195
255
20
Жазықтықтардағы, құмдардағы, өзен аңғарларындағы, теңізге таяу жерлердегі, шоқылардағы бір жылдық сораңдары (ебелек, алабұталы көкпек, климакоптера, сораңша, домалатпа, Паульсен сораңы) басым жайылымдар
252
122
176
21
Жазықтықтардағы, құмдардағы, өзен аңғарларындағы, шоқылардағы және таулардағы арам шөптері (итсигек, адраспан, сүйелжазар, қызыл таспа-құс таран, сарыаңдыз, лакса, ақмия, текесақал, қарараушан) басым жайылымдар
173
228
253
22
Жазықтықтардағы, құмдардағы, өзен аңғарларындағы, шоқылардағы, таулардағы бидайығы басым түбегейлі жақсартылған жайылымдар
0