Об утверждении Правил организации воспитательной, психологической, идеологической работы с личным составом системы органов прокуратуры Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 ноября 2022 года № 227. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2022 года № 30655
В соответствии со статьей 54-1 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации воспитательной, психологической, идеологической работы с личным составом системы органов прокуратуры Республики Казахстан.
2. Департаменту кадрового развития Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадрового развития Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение
к приказу Генеральный
Прокурор Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 227
Правила
организации воспитательной, психологической, идеологической работы с личным составом системы органов прокуратуры Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации воспитательной, психологической, идеологической работы с личным составом системы органов прокуратуры Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок организации воспитательной, психологической, идеологической работы с личным составом системы органов прокуратуры Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок организации воспитательной работы в органах прокуратуры
2. Основной целью воспитательной работы является организация мероприятий по повышению степени правовой информированности, грамотности, культуры и нравственности личного состава, а также воспитание у сотрудников понимания предназначения органов прокуратуры, особенностей функционирования и выполнения, стоящих перед ними задач, готовности к защите прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, общества и государства в соответствии с основами государственной политики.
3. Основными задачами воспитательной работы в органах прокуратуры являются:
1) привитие личному составу высокой духовной культуры и нравственности, государственного мировоззрения и социальной активности;
2) повышение степени правовой информированности и грамотности путем разъяснения ему основ государственной политики и мер, принимаемых руководством страны в сфере развития и преобразования казахстанского общества;

Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жеке құрамымен тәрбиелік, психологиялық, идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 21 қарашадағы № 227 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 қарашада № 30655 болып тіркелді
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жеке құрамымен тәрбиелік, психологиялық, идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрларды дамыту департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрларды дамыту департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 227 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жеке құрамымен тәрбиелік, психологиялық, идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жеке құрамымен тәрбиелік, психологиялық, идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жеке құрамымен тәрбиелік, психологиялық, идеологиялық жұмысты ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Прокуратура органдарында тәрбиелік жұмысты ұйымдастыру тәртібі
2. Тәрбиелік жұмыстың негізгі мақсаты жеке құрамның құқықтық ақпараттану, сауаттылық, мәдениет және адамгершілік деңгейін арттыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру, сондай-ақ қызметкерлердің прокуратура органдарының мақсатын, олардың алдында тұрған міндеттердің жұмыс істеу және орындалу ерекшеліктерін, мемлекеттік саясаттың негіздеріне сәйкес адам мен азаматтың, қоғам мен мемлекеттің құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін қорғауға дайындығын түсінуге тәрбиелеу болып табылады.
3. Прокуратура органдарындағы тәрбиелік жұмыстың негізгі міндеттері:
1) жеке құрамға жоғары рухани мәдениет пен адамгершілікке, мемлекеттік дүниетаным мен әлеуметтік белсенділікке баулу;
2) оған мемлекеттік саясаттың негіздерін және қазақстандық қоғамды дамыту мен қайта құру саласында ел басшылығы қабылдайтын шараларды түсіндіру арқылы құқықтық ақпараттандырушылық пен сауаттылық дәрежесін арттыру;

3) формирование и поддержание у сотрудников моральной готовности к защите прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, общества и государства, гордости и ответственности за принадлежность к органам прокуратуры;
4) развитие постоянного стремления к овладению профессионально-грамотного ведения прокурорского надзора, гордостью и преданностью к органам прокуратуры.
4. К основным формам воспитательной работы относятся:
1) государственно-правовая подготовка;
2) информирование личного состава;
3) обучение руководителей подразделений и их заместителей формам и методам воспитательной работы с подчиненными;
4) тематические встречи с ветеранами органов прокуратуры, войны и труда, государственными деятелями;
5) обмен опытом организации воспитательной работы;
6) индивидуально-воспитательная работа;
7) подготовка и выпуск аудиоматериалов и видеоматериалов, информационно-справочных материалов, памяток.
5. Индивидуально-воспитательная работа проводится руководителями органов прокуратуры всех уровней, направлена на сохранение в коллективах благоприятного морально-психологического климата, предупреждение нарушений законности и дисциплины, повышение их ответственности за выполнение своих служебных обязанностей.
6. К основным средствам воспитательной работы относятся культурно-досуговые учреждения и наглядные средства информации:
1) организация выступлений деятелей культуры и творческих бригад;
2) проведение спортивных игр, культурно-массовых и спортивно-оздоровительных мероприятий;
3) экскурсии в музеи.
Ответственные подразделения (лица) могут предусматривать и дополнительные мероприятия.
7. Основными методами воспитательной работы являются:
1) информирование;
2) убеждение, просвещение;
3) обучение;
4) пропаганда;
5) агитация;
6) инструктаж;
7) критика;
8) дискуссия.
8. Руководитель органов прокуратуры или уполномоченный руководитель органов прокуратуры определяет ответственное структурное подразделение (лицо) органов прокуратуры за организацию воспитательной работы.
9. Ответственные подразделения (лица) ежегодно до 25 декабря формирует план по воспитательной работе и утверждает его уполномоченным руководителем органов прокуратуры по форме согласно приложению 1 к Правилам.
10. Ответственные подразделения (лица) формируют отчет об исполнении плана и вносят на рассмотрение руководителю органов прокуратуры или уполномоченому руководителю органов прокуратуры.
Глава 3. Организация психологической работы в органах прокуратуры
11. Основной целью психологической работы является организация мероприятий по обеспечению благоприятного морально-психологического климата в подразделениях, поддержанию психологической готовности личного состава на выполнение оперативно-служебных задач, в том числе в период военного и чрезвычайного положения, проведения антитеррористических операций.

3) қызметкерлердің адам мен азаматтың, қоғам мен мемлекеттің құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін қорғауға моральдық дайындығын, прокуратура органдарына қатыстылығы үшін мақтаныш пен жауапкершілікті қалыптастыру және қолдау;
4) прокурорлық қадағалауды кәсіби сауатты жүргізуді меңгеруге тұрақты ұмтылысты, прокуратура органдарына деген мақтаныш пен адалдықты дамыту болып табылады.
4. Мыналар:
1) мемлекеттік-құқықтық даярлық;
2) жеке құрамды ақпараттандыру;
3) бөлімшелер басшылары мен олардың орынбасарларын бағыныштыларымен тәрбиелік жұмыстың нысандары мен әдістеріне оқыту;
4) прокуратура органдарының, соғыс және еңбек ардагерлерімен, мемлекеттік қайраткерлермен тақырыптық кездесулер;
5) тәрбиелік жұмысты ұйымдастыру тәжірибесімен алмасу;
6) жеке-тәрбиелік жұмыс;
7) аудиоматериалдар мен бейнематериалдарды, ақпараттық-анықтамалық материалдарды, жадынамаларды дайындау және шығару тәрбиелік жұмыстың негізгі нысандарына жатады.
5. Жеке-тәрбиелік жұмысты барлық деңгейдегі прокуратура органдарының басшылары жүргізеді, ұжымдарда қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды сақтауға, заңдылық пен тәртіпті бұзудың алдын алуға, олардың қызметтік міндеттерін орындағаны үшін жауапкершілігін арттыруға бағытталған.
6. Мәдени-демалыс мекемелері және көрнекі ақпарат құралдары тәрбиелік жұмыстың негізгі құралдары болып табылады:
1) мәдениет қайраткерлерінің және шығармашылық бригадалардың өнер көрсетулерін ұйымдастыру;
2) спорттық ойындар және мәдени-бұқаралық және спорттық-сауықтыру іс-шараларын өткізу;
3) мұражайларға экскурсиялар.
Жауапты бөлімшелер (адамдар) қосымша іс-шараларды қарастыра алады.
7. Тәрбиелік жұмыстың негізгі әдістері мыналар болып табылады:
1) ақпараттандыру;
2) сендіру, оқу-ағарту;
3) оқыту;
4) насихаттау;
5) үгіттеу;
6) нұсқау беру;
7) сынау;
8) пікірталас.
8. Прокуратура органдарының басшысы немесе прокуратура органдарының уәкілетті басшысы прокуратура органдарының тәрбие жұмысын ұйымдастыруға жауапты құрылымдық бөлімшесін (адамды) айқындайды.
9. Жауапты бөлімшелер (адамдар) жыл сайын 25 желтоқсанға дейін тәрбие жұмысы жөніндегі жоспарды қалыптастырады және оны Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша прокуратура органдарының уәкілетті басшысы бекітеді.
10. Жауапты бөлімшелер (адамдар) жоспардың орындалуы туралы есепті қалыптастырады және прокуратура органдарының басшысына немесе прокуратура органдарының уәкілетті басшысына қарауға енгізеді.
3-тарау. Прокуратура органдарында психологиялық жұмысты ұйымдастыру тәртібі
11. Психологиялық жұмыстың негізгі мақсаты бөлімшелерде қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды қамтамасыз ету, жеке құрамның, оның ішінде әскери және төтенше жағдай, терроризмге қарсы операцияларды жүргізу кезеңінде жедел-қызметтік міндеттерді орындауға психологиялық әзірлігін қолдау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру болып табылады.

12. Задачами психологического обеспечения являются:
1) изучение, развитие и поддержание у сотрудника профессионально важных качеств, необходимых для успешного и эффективного выполнения профессиональной деятельности и достижения оперативно-служебных целей и задач;
2) организация и проведение мероприятий, направленных на оказание помощи в разрешении личностных и межличностных конфликтов, проблем сотрудника, профилактики профессионального выгорания, а также по обеспечению благоприятного морально-психологического климата в подразделениях органов прокуратуры;
3) социологический мониторинг состояния морально-психологического климата в коллективах и уровня удовлетворенности условиями службы сотрудников, прогнозирование и выработка рекомендаций по его оптимизации, консультирование руководителей подразделений по вопросам обеспечения благоприятного морально-психологического климата в коллективе;
4) психологическое сопровождение слушателей Академии правоохранительных органов в периоды обучения на первоначальной профессиональной подготовки и прохождения стажировки;
5) психологическое просвещение и оказание помощи сотруднику в профессиональной и оперативно-служебной деятельности, требующей специальных познаний в области психологии.
13. Направлениями деятельности психологического обеспечения являются:
1) психологическая диагностика (далее - психодиагностика);
2) психологическое консультирование (далее – психоконсультирование);
3) психологическая профилактика (далее – психопрофилактика);
4) психологическая коррекция (далее – психокоррекция);
5) консультирование и содействие прокурору при осуществлении профессиональной и оперативно-служебной деятельности, требующей специальных познаний в области психологии (далее - специальное направление).
14. Психодиагностика проводится в целях:
1) изучения индивидуально-психологических качеств и особенностей сотрудника и кандидата на службу для оценки моральных, деловых и личностных качеств, а также прогнозирования профессионального и социального поведения;
2) изучения социально-психологических процессов в коллективах;
3) оценки степени социально-психологической адаптации сотрудника, разработки и проведения мероприятий по ее улучшению;
4) определения индивидуально-психологических особенностей и состояний сотрудника при формировании заключения о необходимости оказания дополнительной психологической помощи;
5) проведения психоконсультирования.
Психодиагностика проводится по запросу самого сотрудника, поручению руководителя органа прокуратуры либо уполномоченного руководителя органа прокуратуры.
Результаты психодиагностических исследований имеют рекомендательный и конфиденциальный характер.
Конфиденциальность информации гарантируется, за исключением случаев, когда сотрудником сообщается информация о возможной опасности для его жизни и здоровья, других людей, требующих вмешательства третьих лиц.

12. Психологиялық қамтамасыз етудің міндеттері мынадай болып табылады:
1) қызметкерде кәсіби қызметті табысты және тиімді орындау және жедел-қызметтік мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін қажетті кәсіби маңызды қасиеттерді зерделеу, дамыту және қолдау;
2) қызметкердің жеке және тұлғааралық жанжалдарын, проблемаларын шешуге, кәсіби жану профилактикасына, сондай-ақ прокуратура органдарының бөлімшелерінде қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды қамтамасыз етуге көмек көрсетуге бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
3) ұжымдардағы моральдық-психологиялық ахуалдың жай-күйіне және қызметкерлердің қызмет жағдайларына қанағаттану деңгейіне әлеуметтік мониторинг жүргізу, оны оңтайландыру бойынша болжам жасау және ұсынымдар әзірлеу, ұжымда қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды қамтамасыз ету мәселелері бойынша бөлімшелер басшыларына кеңес беру;
4) Құқық қорғау органдары академиясының тыңдаушыларын бастапқы кәсіптік даярлықта оқыту және тағылымдамадан өту кезеңінде психологиялық сүйемелдеу;
5) қызметкерге психология саласында арнайы танымдарды талап ететін кәсіби және жедел-қызметтік іс-әрекетте психологиялық оқу-ағарту және көмек көрсету.
13. Психологиялық қамтамасыз ету қызметінің бағыттары мынадай болып табылады:
1) психологиялық диагностика (бұдан әрі – психодиагностика);
2) психологиялық кеңес (бұдан әрі – психокеңес);
3) психологиялық профилактика (бұдан әрі – психопрофилактика);
4) психологиялық түзету (бұдан әрі – психотүзету);
5) психология саласында арнайы білімді талап ететін кәсіби және жедел-қызметтік іс-әрекетті жүзеге асыру кезінде прокурорға кеңес беру және жәрдемдесу (бұдан әрі - арнайы бағыт).
14. Психодиагностика:
1) қызметкердің және қызметке үміткердің моральдық, іскерлік және жеке қасиеттерін бағалау үшін жеке-психологиялық қасиеттері мен ерекшеліктерін зерделеу, сондай-ақ кәсіби және әлеуметтік мінез-құлқын болжау;
2) ұжымдардағы әлеуметтік-психологиялық процестерді зерделеу;
3) қызметкердің әлеуметтік-психологиялық бейімделу дәрежесін бағалау, оны жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
4) қосымша психологиялық көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды қалыптастыру кезінде қызметкердің жеке-психологиялық ерекшеліктері мен жай-күйін айқындау;
5) психокеңес жүргізу мақсаттарында жүргізіледі.
Психодиагностика қызметкердің өзінің сұрау салуы, прокуратура органының басшысының не прокуратура органының уәкілетті басшысының тапсырмасы бойынша жүргізіледі.
Психодиагностикалық зерттеулердің нәтижелері ұсынымдық және құпия сипатқа ие.
Қызметкер оның өмірі мен денсаулығы, үшінші тұлғалардың араласуын талап ететін басқа адамдар үшін ықтимал қауіп туралы ақпаратты хабарлаған жағдайларды қоспағанда, ақпараттың құпиялылығына кепілдік беріледі.

15. Психокоррекционная работа проводится в тех случаях, когда выявляются неблагоприятные результаты психодиагностических исследований (при этом не имеется в анамнезе ранее перенесенных каких-либо психических заболеваний, органическое поражение головного мозга).
Психокоррекция состоит из основных направлений:
1) изменение поведения;
2) изменение убеждений;
3) изменение свойств личности;
4) изменение ценностей;
5) изменение качеств личности.
16. Психоконсультирование проводится в целях оказания помощи сотруднику в решении проблем индивидуального, семейного и профессионального характера.
При психоконсультировании психолог может использовать индивидуальные и групповые формы консультирования, в том числе, по телефонной связи и электронной почте.
За психоконсультированием сотрудник обращается самостоятельно или по рекомендации руководства.
Психоконсультирование проводится в специально оборудованном кабинете, обеспечивающем уединенность, удобство и комфортные условия.
17. В целях защиты конфиденциальной информации все материалы проведенных психологических работ (психодиагностики и психоконсультирования) с сотрудниками документируются с использованием цифрового или буквенного шифра.
18. Материалы социологических исследований (анкеты, опросники, анонимные анкеты) после завершения исследования хранятся у психолога в течение шести месяцев по истечении, которого уничтожаются по акту.
19. Психопрофилактические мероприятия включают организацию условий для поддержания здорового психологического климата в коллективе, а также периодическое проведение психопрофилактических мероприятий в отношении отдельных сотрудников и коллективов.
20. Психопрофилактика состоит из следующих видов работ:
1) тренинг;
2) психологическое просвещение (лекции, семинары);
3) методическое обеспечение (разработка методических рекомендаций, пособий, памяток, буклетов и раздаточных материалов);
4) сеансы релаксации и восстановления работоспособности сотрудника.
21. При проведении тренинга психолог выбирает оптимальные методические, практические, социально-психологические приҰмы и методики с учетом целей, особенностей групп и конкретной ситуации.
Программы тренингов направленна на повышение стрессоустойчивости и снижение психоэмоционального напряжения, развитие профессионально - важных качеств и коммуникативной компетентности сотрудника, сплочение и улучшение взаимоотношений в коллективе и личностное развитие.
22. Специальное направление включает в себя содействие по специальному запросу прокурора при осуществлении им профессиональной и оперативно-служебной деятельности путем:

15. Психотүзету жұмысын психодиагностикалық зерттеулердің қолайсыз нәтижелері анықталған (бұл ретте, бұдан бұрын болған психикалық аурулардың тарихы, мидың органикалық зақымдануы жоқ) жағдайларда жүргізуге жол беріледі.
Психотүзету негізгі бағыттардан тұрады:
1) мінез-құлықтың өзгеруі;
2) сенімнің өзгеруі;
3) тұлғалық қасиеттерінің өзгеруі;
4) құндылықтардың өзгеруі;
6) жеке қасиеттердің өзгеруі.
16. Психокеңес қызметкерге жеке, отбасылық және кәсіби сипаттағы проблемаларды шешуге көмек көрсету мақсатында жүргізіледі.
Психокеңес беру кезінде психолог кеңес берудің жеке және топтық нысандарын, оның ішінде телефон байланысы мен электрондық поштаны қолдана алады.
Қызметкер психокеңес алу үшін өз бетінше немесе басшылықтың ұсынысы бойынша жүгінеді.
Психокеңес алу оқшаулауды, ыңғайлылықты және қолайлы жағдайларды қамтамасыз ететін арнайы жабдықталған кабинетте жүргізіледі.
17. Құпия ақпаратты қорғау мақсатында жүргізілген психологиялық жұмыстардың барлық материалдарды (психодиагностика және психокеңес) қызметкерлер цифрлық немесе әріптік шифрды пайдалана отырып құжаттайды.
18. Әлеуметтік зерттеулер материалдары (сауалнамалар, сұрақнамалар, иесі бүркемеленген сауалнамалар) зерттеу аяқталғаннан кейін алты ай бойы психологта сақталады, ол акті бойынша жойылады.
19. Психопрофилактикалық іс-шаралар ұжымда салауатты психологиялық климатты сақтау үшін жағдайларды ұйымдастыруды, сондай-ақ жеке қызметкерлер мен ұжымдарға қатысты психопрофилактикалық іс-шараларды мерзімді жүргізуді қамтиды.
20. Психопрофилактика мынадай жұмыс түрлерінен тұрады:
1) тренинг;
2) психологиялық оқу-ағарту (дәрістер, семинарлар);
3) әдістемелік қамтамасыз ету (әдістемелік ұсынымдар, құралдар, жадынамалар, буклеттер және өзге де үлестірме материалдар әзірлеу);
4) қызметкердің жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру және релаксация сеанстары.
21. Тренингті жүргізу кезінде психолог мақсаттарды, топтардың ерекшеліктерін және нақты жағдайды ескере отырып, оңтайлы әдістемелік, практикалық, әлеуметтік-психологиялық әдістер мен тәсілдерді таңдайды.
Тренингтер бағдарламалары стреске төзімділікті арттыруға және психоэмоционалдық шиеленісті төмендетуге, қызметкердің кәсіби маңызды қасиеттері мен коммуникативтік құзыреттілігін дамытуға, ұжымдағы ұйымшылдыққа және өзара қарым-қатынасты жақсартуға, тұлғалық дамуға бағытталады.
22. Арнайы бағыт прокурордың кәсіптік және жедел-қызметтік іс-әрекетті жүзеге асыруы кезінде оның арнайы сұрау салуы бойынша мыналар арқылы жәрдемдесуді қамтиды:

1) участия и внесения предложений и рекомендаций, составления психологического портрета;
2) оказания консультативной помощи в выработке стратегии и тактики ведения переговоров, а также по профессиональным вопросам, требующим специальных познаний в области психологии (юридической и прикладной).
23. Для упорядочения и правильной организации мероприятий по психологическому обеспечению психологом регулярно ведется Журнал учета психологических работ по форме согласно приложению 2 к Правилам.
24. Планирование по психологическому обеспечению психологом формируется ежегодно и утверждается уполномоченным руководителем органов прокуратуры.
25. Отчет о проделанной работе по психологическому обеспечению психологом направляется в кадровую службу Генеральной прокуратуры два раза в год до 25 числа отчетного месяца по форме согласно приложению 3 к Правилам.
26. Анализ и координация деятельности в вопросах психологического обеспечения в органах прокуратуры, а также внесение предложений по его совершенствованию осуществляется психологом кадровой службы Генеральной прокуратуры.
Глава 4. Организация идеологической работы в органах прокуратуры
27. Основной целью идеологической работы является организация мероприятий по формированию у сотрудников верности конституционным принципам и национальным интересам государства, патриотического сознания, любви к Родине, своему народу, верности присяге, стремления к безупречному выполнению должностных обязанностей.
28. Задачами идеологической работы являются:
1) организация и проведение в подразделениях воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом, разъяснение идеологии государства, мер принимаемых руководством страны по соблюдению законности, обеспечению межнационального и межконфессионального согласия;
2) организация и проведение мероприятий по развитию у сотрудников верности политике государства, эффективно влияющей на безупречное выполнение должностных обязанностей;
3) укрепление у сотрудников патриотического сознания, любви к Родине, своему народу, верности присяге, безупречного выполнения должностных обязанностей;
4) развитие у личного состава морально-психологической устойчивости, их невосприимчивости к деструктивной идеологии;
5) формирование через средства массовой информации позитивного общественного мнения о деятельности органов прокуратуры;
6) осуществление взаимодействия с государственными органами, средствами массовой информации по вопросам организации и проведения идеологической работы.
29. Идеологическая работа в сфере недопущения проникновения деструктивных идей в служебные коллективы организовывается и проводится в следующем порядке:

1) қатысу және ұсыныстар мен ұсынымдар енгізу, психологиялық портрет жасау;
2) келіссөздер жүргізу стратегиясы мен тактикасын тұжырымдауда, сондай-ақ психология саласында арнайы танымдарды (заңдық және қолданбалы) талап ететін өзге де кәсіптік мәселелер бойынша кеңес көмегін көрсету.
23. Психологиялық қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды ретке келтіру және дұрыс ұйымдастыру үшін психолог Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Психологиялық жұмыстарды есепке алу журналын үнемі жүргізеді.
24. Психологиялық қамтамасыз ету бойынша жоспарлауды психолог тоқсан сайын қалыптастырады және оны прокуратура органдарының уәкілетті басшысы бекітеді.
25. Психолог психологиялық қамтамасыз ету бойынша атқарылған жұмыс туралы есепті Бас прокуратураның кадр қызметіне жылына екі рет есепті айдың 25-күніне дейін Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жібереді.
26. Прокуратура органдарындағы психологиялық қамтамасыз ету мәселелеріндегі іс-әрекетті талдау мен үйлестіруді, сондай-ақ оны жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізуді Бас прокуратураның кадр қызметінің психологы жүзеге асырады.
4-тарау. Прокуратура органдарында идеологиялық жұмысты ұйымдастыру
27. Идеологиялық жұмыстың негізгі мақсаты қызметкерлерде мемлекеттің конституциялық қағидаттары мен ұлттық мүдделеріне адалдықты, патриоттық сананы, Отанға, өз халқына деген сүйіспеншілікті, антқа адалдықты, лауазымдық міндеттерін мінсіз орындауға ұмтылысты қалыптастыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру болып табылады.
28. Идеологиялық жұмыстың міндеттері:
1) бөлімшелерде жеке құраммен тәрбиелік, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу, мемлекеттің идеологиясын, ел басшылығының заңдылықты сақтау, ұлтаралық және конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету бойынша қабылдайтын шараларын түсіндіру;
2) қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін мінсіз орындауына тиімді ықпал ететін мемлекет саясатына адалдығын дамыту бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
3) қызметкерлердің бойында патриоттық сананы, Отанға, өз халқына деген сүйіспеншілікті, антқа адалдықты, лауазымдық міндеттерін мінсіз орындауды нығайту;
4) жеке құрамның моральдық-психологиялық орнықтылығын, олардың деструктивті идеологияға иммунитетін дамыту;
5) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы прокуратура органдарының қызметі туралы оң қоғамдық пікір қалыптастыру;
6) идеологиялық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру болып табылады.
29. Қызметтік ұжымдарға деструктивті идеялардың енуіне жол бермеу саласындағы идеологиялық жұмыс мынадай:

1) планирование идеологической работы в сфере противодействия религиозному экстремизму;
2) принятие мер по защите личного состава от негативного информационного воздействия.
30. Руководитель органов прокуратуры или уполномоченный руководитель органов прокуратуры определяет ответственное структурное подразделение (лицо) органов прокуратуры за организацию идеологической работы.
31. Ответственные подразделения (лица) ежегодно до 25 декабря формирует план по идеологической работе и утверждает его уполномоченным руководителем органов прокуратуры по форме согласно приложению 4 к Правилам.
32. Ответственные подразделения (лица) формируют отчет об исполнении плана и вносят на рассмотрение руководителю органов прокуратуры или уполномоченому руководителю органов прокуратуры.
Приложение 1
к Правилам организации
воспитательной,
психологической,
идеологической работы с
личным составом системы
органов прокуратуры
Республики Казахстан
План по воспитательной работе
Направления работы
Ответственные подразделения
Периодичность проведения
Форма завершения
1
2
3
4
5
Приложение 2
к Правилам организации
воспитательной,
психологической,
идеологической работы с
личным составом системы
органов прокуратуры
Республики Казахстан
Журнал учета психологических работ
дата
Шифр сотрудника (кодировка)
Вид работы
Краткое содержание проведенной работы
примечание
Приложение 3
к Правилам организации
воспитательной,
психологической,
идеологической работы с
личным составом системы
органов прокуратуры
Республики Казахстан
Отчет о проделанной работе по психологическому обеспечению
за ______________________________20___г. (указать отчетный период)
Наименование работ
Количество
Раздел 1. Результаты работ психологического обеспечения
1
Психодиагностика (всего)
по поручению руководителя
по запросу сотрудника
со слушателем
по поручению ГП
кандидатами (всего из них, сколько человек не рекомендовано на службу психологом)
2
Психоконсультация (в том числе с:)
руководителем
сотрудником
со слушателем
членом семьи сотрудника
3
Психопрофилактика (всего)
тренинги
лекции
сеансы релаксации
методическое обеспечение
4
Специальные мероприятия
5
Социологические исследования (всего)
по запросу руководителя
по поручению ГП
в рамках служебного расследования
Справка к отчету о проделанной работе по психологическому обеспечению
Введение
Психодиагностика
Психоконсультация
Психопрофилактика
Специальные мероприятия
Социологические исследования
Выводы
Психолог (подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам организации
воспитательной,
психологической,
идеологической работы с
личным составом системы
органов прокуратуры
Республики Казахстан
План по идеологической работе
Направления работы
Ответственные подразделения
Периодичность проведения
Форма завершения
1
2
3
4
5

1) діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы идеологиялық жұмысты жоспарлау;
2) жеке құрамды теріс ақпараттық әсерден қорғау бойынша шаралар қолдану тәртібінде ұйымдастырылады және жүргізіледі.
30. Прокуратура органдарының басшысы немесе прокуратура органдарының уәкілетті басшысы идеологиялық жұмысы ұйымдастыруға прокуратура органдарының жауапты құрылымдық бөлімшесін (адамды) айқындайды.
31. Жауапты бөлімшелер (адамдар) жыл сайын 25 желтоқсанға дейін идеологиялық жұмыс жөніндегі жоспарды қалыптастырады және оны Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша прокуратура органдарының уәкілетті басшысы бекітеді.
32. Жауапты бөлімшелер (адамдар) жоспардың орындалуы туралы есепті
қалыптастырады және прокуратура органдарының басшысына немесе прокуратура органдарының уәкілетті басшысына қарауға енгізеді.
Қазақстан Республикасы
прокуратура органдары
жүйесінің жеке құрамымен
тәрбиелік, психологиялық,
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Тәрбие жұмысы бойынша жоспар
Жұмыс бағыттары
Жауапты бөлімшелер
Өткізу кезеңділігі
Аяқтау нысаны
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
прокуратура органдары
жүйесінің жеке құрамымен
тәрбиелік, психологиялық,
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Психологиялық жұмыстарды есепке алу журналы
Күні
Қызметкердің шифрі
(код)
Жұмыс түрі
жүргізілген жұмыстың қысқаша мазмұны
ескертпе
Қазақстан Республикасы
прокуратура органдары
жүйесінің жеке құрамымен
тәрбиелік, психологиялық,
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
20____ж. ___________________________ (есептік кезеңді көрсету керек) психологиялық қамтамасыз ету бойынша атқарылған жұмыс туралы есеп
Жұмыс атауы
Саны
1-бөлім. Психологиялық қамтамасыз ету жұмыстарының нәтижелері
1
Психодиагностика (барлығы)
Басшының тапсырмасы бойынша
қызметкердің сұрау салуы бойынша
тыңдаушымен
БП-ның тапсырмасы бойынша
үміткерлермен (олардың барлығы, психолог қанша адамды қызметке ұсынбаған)
2
Психокеңес (оның ішінде:)
басшымен
қызметкермен
тыңдаушымен
қызметкердің отбасы мүшесімен
3
Психо профилактика (барлығы)
тренингтер
дәрістер
релаксация сеанстары
әдістемелік қамтамасыз ету
4
Арнаулы іс-шаралар
5
Әлеуметтік зерттеулер (барлығы)
басшының сұрау салуы бойынша
БП-ның тапсырмасы бойынша
қызметтік тергеп-тексеру шеңберінде
Психологиялық қамтамасыз ету бойынша атқарылған жұмыс туралы есепке анықтама
Кіріспе
Психодиагностика
Психоконсультация
Психопрофилактика
Арнайы іс-шаралар
Әлеуметтік зерттеулер
Қорытынды
(Психолог      (қолы)            (Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
прокуратура органдары
жүйесінің жеке құрамымен
тәрбиелік, психологиялық,
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Идеологиялық жұмыс бойынша жоспар
Жұмыс бағыттары
Жауапты бөлімшелер
Өткізу кезеңділігі
Аяқтау нысаны
1
2
3
4
5