Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 декабря 2022 года № 1168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2022 года № 31018
В соответствии с подпунктом 144) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы).
2. Управлению начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 7 июля 2020 года № 316 "Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20941).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Утверждена приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 5 декабря 2022 года № 1168
Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан(техники продовольственной службы) (далее - Инструкция) детализирует организацию эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы).

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 1168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 желтоқсанда № 31018 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 144) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 7 шілдедегі № 316 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20941 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 1168 бұйрығымен
бекетілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыруды нақтылайды.

2. Техника продовольственной службы (далее – техника) подразделяется на:
1) полевые технические средства;
2) полевые ремонтные средства;
3) оборудование стационарных войсковых столовых и хлебозаводов (хлебопекарен);
4) весоизмерительные приборы.
3. К полевым техническим средствам относятся:
1) технические средства для приготовления и транспортирования пищи в полевых условиях (кухни автомобильные, прицепные, переносные, кухни-столовые передвижные, плиты прицепные и переносные, столовые автомобильные и прицепные, термосы, термосы-ящики);
2) технические средства полевого хлебопечения (хлебопекарные блоки автомобильные и прицепные, хлебопекарные печи прицепные и переносные, агрегаты тестоприготовительные прицепные, машины просеивательные, тестоделительные и тестоформовочные переносные);
3) технические средства подвоза продовольствия и воды (авторефрижераторы, прицепы рефрижераторы, автофургоны и прицепы-фургоны хлебные, изотермические и комбинированные, прицепы-контейнеры, прицепы-склады, автоводоцистерны, прицеп–цистерны для воды, цистерны переносные для воды);
4) полевые холодильные средства (прицепные холодильные установки, разборные холодильные камеры).
4. К полевым ремонтным средствам относятся:
1) ремонтные мастерские техники;
2) мастерские по ремонту холодильного и технологического оборудования войсковых столовых.
5. К оборудованию стационарных войсковых столовых относятся:
1) технологическое оборудование (универсальные машины, мясорубки, картофелечистки, овощерезки, шинковальные машины, хлеборезки, маслоделители, котлы пищеварочные, сковороды, плиты, машины посудомоечные, кипятильники, кофеварки, электрошкафы);
2) холодильное оборудование (электрохолодильники бытовые, холодильные шкафы и камеры, холодильные агрегаты).
6. К оборудованию стационарных войсковых хлебозаводов (хлебопекарен) относятся:
1) хлебопекарные печи;
2) тестомесительные;
3) тестоделительные и тестоокруглительные машины;
4) просеиватели;
5) солерастворители;
6) сахарожирорастворители;
7) автомукомеры.
7. К весоизмерительным приборам относятся:
1) весы настольные;
2) товарные;
3) стационарные.
8. По конструктивному признаку весы подразделяются на:
1) гирные;
2) шкальные;
3) шкально-гирные;
4) циферблатные;
5) электронные.
9. По техническому (качественному) состоянию техника делится на категории, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Перевод техники из одной категории в другую категорию производится по актам технического состояния, утверждаемым командиром воинской части по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Из первой категории во вторую категорию техника переводится после определенного времени хранения и отработки установленного срока службы (пробега), о чем указывается в формуляре (паспорте (завода изготовителя)) при техническом осмотре (акт технического состояния при этом не составляется).

2. Азық-түлік қызметінің техникасы (бұдан әрі – техника):
1) далалық техникалық құрал;
2) далалық жөндеу құралы;
3) стационарлық әскери асхана және нан зауыты (наубайхана) жабдығы;
4) таразы-өлшеу аспабы болып бөлінеді.
3. Далалық техникалық құралға:
1) далалық жағдайда тағам дайындау және жеткізуге арналған техникалық құрал (автомобиль, тіркемелі, тасымалданатын асүй, жылжымалы асүй-асхана, тіркемелі және тасымалданатын плита, автомобиль және тіркемелі асхана, термос, термос-жәшік);
2) техникалық далалық нан пісіру құралы (автомобиль және тіркемелі наубайхана блогы, тіркемелі және тасымалданатын наубайхана пеші, тіркемелі қамыр әзірлеу агрегаты, тасымалданатын елеуіш, қамыр бөлу және қамырды қалыптау машинасы);
3) техникалық азық-түлік пен су жеткізу құралы (авторефрижератор, тіркемелі рефрижератор, нан, изотермиялық және құрастырылған автофургон мен тіркеме-фургон, тіркеме-контейнер, тіркеме-қойма, автосуцистерна, суға арналған тіркеме-цистерна, тасымалданатын суға арналған цистерна);
4) далалық тоңазытқыш құралы (тіркемелі тоңазытқыш қондырғысы, жиналмалы тоңазытқыш камерасы) жатады.
4. Далалық жөндеу құралына:
1) техниканы жөндеу шеберханасы;
2) әскери асхананың тоңазытқыш және технологиялық жабдығын жөндеу шеберханасы жатады.
5. Стационарлық әскери асхана жабдығына:
1) технологиялық жабдық (әмбебап машина, еттартқыш, картоп тазалағыш, көкөніс турағыш, кескіш машина, нан турағыш, май бөлгіш, ас дайындау қазандығы, таба, плита, ыдыс жуу машинасы, қайнатқыш, кофеқайнатқыш, электр шкаф);
2) тоңазытқыш жабдығы (тұрмыстық электр тоңазытқышы, тоңазытқыш шкафы мен камерасы, тоңазытқыш агрегаты) жатады.
6. Стационарлық әскери нан зауыты (наубайхана) жабдығына:
1) наубайхана пеші;
2) қамыр илегіш;
3) қамыр бөлгіш және қамыр дөңгелеткіш машина;
4) елеуіш;
5) тұзеріткіш;
6) қант-май еріткіш;
7) авто ұн өлшегіш жатады.
7. Салмақ өлшеу аспабына:
1) үстел;
2) тауарлық;
3) стационарлық таразы жатады.
8. Құрылымдық белгісі бойынша таразы:
1) гірлік;
2) шәкілдік;
3) шәкілдік-гірлік;
4) циферблатты;
5) электрондық болып бөлінеді.
9. Техникалық (сапалық) жай-күйі бойынша техника осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес санатқа бөлінеді.
Техниканы бір санаттан басқа санатқа ауыстыру осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери бөлім командирі бекітетін техникалық жай-күй актісі бойынша жүргізіледі.
Техника бірінші санаттан екінші санатқа белгілі бір сақтау мерзімінен және белгіленген қолданылу (жүріс) мерзімі өткеннен кейін ауыстырылады, ол туралы техникалық қарап-тексеру кезінде формулярда (паспортта (жасаушы зауыт) көрсетіледі (бұл ретте техникалық жай-күй актісі жасалмайды).

10. Определение видов ремонта производится исходя из перечня работ, проводимых при ремонте техники.
11. Комплектность техники определяется заводом изготовителем в формулярах (паспортах), ведомостях.
Некомплектность техники не является основанием для снижения ее категории.
12. Эксплуатация и ремонт техники определяются техническими описаниями, инструкциями или правилами эксплуатации, технического обслуживания и ремонта, прилагаемыми заводами-изготовителями.
Глава 2. Организация эксплуатации техники
Параграф 1. Использование техники
13. Техника применяется только по прямому назначению.
Техника, использование которой не планируется на период больше одного месяца, ставится на консервацию.
14. Эксплуатация сверхштатной (сверхтабельной) техники не допускается.
15. Укомплектование и доукомплектование воинских частей техникой, а также снабжение их запасными частями, инструментом, принадлежностями и эксплуатационными материалами осуществляется довольствующими органами, на довольствии которых воинские части состоят.
Параграф 2. Ввод техники в эксплуатацию
16. Техника на автомобильной базовой шасси, прибывшая в воинскую часть на штатное укомплектование, вводится в эксплуатацию приказом командира части. В приказе указывается наименование, тип и марка, в какое подразделение зачисляется техника, запас хода (ресурс работы) до очередного среднего или капитального ремонта на день ввода ее в эксплуатацию, фамилия водителя (повара или хлебопека), за которым закрепляется техника.
Номер приказа о вводе техники в эксплуатацию и фамилия специалиста, за которым она закреплена, заносятся в формуляр (паспорт) технического средства. Водитель (повар или хлебопек) расписывается в формуляре (паспорте) о принятии техники.
Не допускается использовать технику до ввода в эксплуатацию.
17. Новая техника подвергается обкатке в соответствии с требованиями технических условий заводов-изготовителей (ремонтных предприятий) не позднее одного месяца, а техника, предназначенная для длительного хранения, не позднее трех месяцев со дня получения.
Обкатка проводится в воинской части, в которую техника передана для эксплуатации или на постоянное хранение. Результаты обкатки заносятся в формуляр (паспорт).
Обкатка проводится по дорогам с хорошим покрытием (по асфальту, хорошо укатанным грунтовым дорогам), не имеющим больших подъемов и спусков.
Параграф 3. Прием, передача и перевозка техники
18. Прием техники производится комиссией, назначаемой командиром воинской части, а в военное время – лицом (приемщиком), назначаемым командиром воинской части.
При приеме техники комиссией (приемщиком) проверяется:

10. Жөндеу түрін айқындау техниканы жөндеу кезінде жүргізілетін жұмыс тізбесі бойынша жүргізіледі.
11. Техниканың жиынтықталуын жасаушы зауыт формулярда (паспортта), ведомоста айқындайды.
Техниканың жиынтықталмауы оның санатын төмендетуге негіздеме болып табылмайды.
12. Техниканы пайдалану және жөндеу жасаушы зауыт қоса беретін техникалық сипаттамада, нұсқаулықтарда немесе пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу қағидаларында айқындалады.
2-тарау. Техниканы пайдалануды ұйымдастыру
1-параграф. Техниканы пайдалану
13. Техника тек тікелей мақсаты бойынша қолданылады.
Бір айдан астам кезеңде пайдалану жоспарланбаған техника консервациялауға қойылады.
14. Техниканы штаттан тыс (табельден тыс) пайдалануға жол берілмейді.
15. Әскери бөлімді техникамен жабдықтауды және толық жабдықтауды, сондай-ақ оларды қосалқы бөлшекпен, құрал-сайманмен, керек-жарақпен және пайдалану материалымен жабдықтауды әскери бөлім жабдықталымында тұрған жабдықтау органы жүзеге асырады.
2-параграф. Техниканы пайдалануға енгізу
16. Әскери бөлімге штаттық жабдықтауға әкелінген базалық автомобиль шассиіндегі техника пайдалануға бөлім командирінің бұйрығымен енгізіледі. Бұйрықта техника атауы, түрі мен маркасы, қай бөлімшеге тіркелетіні, ол пайдалануға енгізілген күні кезекті орташа немесе күрделі жөндеуге дейін жүріс қоры (қолданылу ресурсы), техника бекітіліп берілген жүргізушінің (аспаздың немесе наубайдың) тегі көрсетіледі.
Техниканы пайдалануға енгізу туралы бұйрық нөмірі мен ол бекітіліп берілген маманның тегі техникалық құрал формулярына (паспортына) енгізіледі. Жүргізуші (аспаз немесе наубайшы) техниканы қабылдау туралы формулярға (паспортқа) қол қояды.
Техниканы пайдалануға берілгенге дейін оны пайдалануға жол берілмейді.
17. Жаңа техника жасаушы зауыттың (жөндеу кәсіпорнының) техникалық талаптарына сәйкес бір айдан кешіктірілмей, ал ұзақ сақтау үшін арналған техника алынған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей жүргізіп байқалады.
Жүргізіп байқау техника пайдалануға немесе ұдайы сақтауға берілген әскери бөлімде жүргізіледі. Жүргізіп байқау нәтижесі формулярға (паспортқа) енгізіледі.
Жүргізіп байқау жоғары көтерілу және төмен түсуі жоқ жабыны жақсы жолмен (асфальтпен, жақсы тегістелген қара жолмен) жүргізіледі.
3-параграф. Техниканы қабылдау, беру және тасымалдау
18. Техниканы қабылдауды әскери бөлім командирі тағайындаған комиссия, ал соғыс уақытында әскери бөлім командирі тағайындаған адам (қабылдаушы) жүргізеді.
Техниканы қабылдау кезінде комиссия (қабылдаушы):

1) наличие эксплуатационных документов и правильность их заполнения;
2) техническое состояние;
3) наличие, состояние и комплектность положенных принадлежностей, инструмента и запасных частей.
При приеме техники оформляется акт технического состояния по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции. Акт технического состояния утверждается командиром воинской части, осуществляющей прием техники.
При передаче разукомплектованной техники прилагаются копии документов (о взыскании, списании, удержании с виновных лиц), подтверждающих принятие решения по данному факту.
19. При приеме техники, прибывшей железнодорожным транспортом, представитель воинской части проверяет сохранность пломб отправителя и комплектность техники. В случае нарушения пломб и при обнаружении недостатков в комплектности техники составляется акт, на основании которого предъявляются претензии железнодорожной дороге или отправителю.
20. Передача техники внутри воинской части (соединения) производится на основании распоряжения командира воинской части (соединения), из одного соединения (отдельной части) в другую воинскую часть по нарядам продовольственного управления Управления начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – продовольственное управление).
21. Техника, подлежащая передаче для дальнейшей эксплуатации, приводится сдающей частью в исправное состояние и полностью укомплектовывается инструментами, запасными частями и принадлежностями, а также эксплуатационной документацией. Формуляр (паспорт) заполняется до последнего дня работы машины.
Передача неисправной или неукомплектованной техники, а также подмена деталей, узлов, агрегатов и приборов не допускается. Пришедшие в негодность в результате естественного износа принадлежности и инструмент, а также израсходованные материалы и запасные части списываются и заменяются новыми (исправными). При невозможности своевременного укомплектования инструментом, запасными частями и принадлежностями к формуляру (паспорту) прилагается копия акта на их списание по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
22. Передача техники оформляется приемно-сдаточными документами формы (в произвольной форме). Принятая воинской частью техника закрепляется приказом командира части за лицами, выделенными для ее эксплуатации (водителями, поварами, хлебопеками). Номер приказа о вводе в эксплуатацию и фамилия лица заносятся в формуляр (паспорт).
Техника, подлежащая хранению, передается начальнику склада (кладовщику) по накладной.
23. Эксплуатационные документы на технику включают: техническое описание и инструкцию по эксплуатации, формуляр (паспорт), ведомость запасных частей, инструмента, принадлежностей (далее - ЗИП), ведомость эксплуатационных документов.
Эксплуатационные документы первоначально оформляются предприятием-изготовителем. В последующем при эксплуатации, консервации, хранении и ремонте техники все сведения в формуляр (паспорт) вносятся лицами, ответственными за ее эксплуатацию.

1) пайдалану құжатының бар болуын және оларды дұрыс толтыруды;
2) техникалық жай-күйін;
3) тиесілі керек-жарақтың, құрал-сайман мен қосалқы бөлшектің бар болуын, жай-күйі мен жиынтықтығын тексереді.
Техниканы қабылдау кезінде осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық жай-күй актісі ресімделеді. Техникалық жай-күй актісін қабылдауды жүзеге асыратын әскери бөлім командирі бекітеді.
Жиынтықталмаған техниканы беру кезінде осы факті бойынша шешім қабылданғанын растайтын құжаттың көшірмесі (кінәлі адамдардан өндіру, есептен шығару, ұстап қалу) қоса беріледі.
19. Теміржол көлігімен жеткізілген техниканы қабылдау кезінде әскери бөлім өкілі жөнелтуші пломбасының сақталғанын және техника жиынтықтығын тексереді. Пломба бұзылған жағдайда және техника жиынтықтығында жетіспеушілік анықталған кезде акт жасалады, оның негізінде темір жолға немесе жөнелтушіге наразылық білдіріледі.
20. Техниканы әскери бөлім (құрылым) ішінде беру әскери бөлім командирінің нұсқамасы негізінде, бір құрылымнан (жеке бөлімнен) басқа әскери бөлімге беру Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығының басқармасы азық-түлік басқармасының (бұдан әрі – азық-түлік басқармасы) наряды бойынша жүргізіледі.
21. Одан әрі пайдалану үшін берілетін техниканы беретін бөлім ақаусыз жай-күйге келтіреді және құрал-сайманмен, қосалқы бөлшекпен және керек-жарақпен, сондай-ақ пайдалану құжаттамасымен толық жиынтықтайды. Формуляр (паспорт) машина соңғы қолданылған күнге дейін толтырылады.
Ақаулы немесе жиынтықталмаған техниканы беруге, сондай-ақ бөлшекті, торапты, агрегат пен аспапты ауыстыруға жол берілмейді. Табиғи тозу салдарынан жарамсыз болған керек-жарақ пен құрал-сайман, сондай-ақ жұмсалған материал мен қосалқы бөлшек есептен шығарылады және жаңасына (ақаусызына) ауыстырылады. Құрал-сайманмен, қосалқы бөлшекпен және керек-жарақпен уақтылы жиынтықтау мүмкін болмаған кезде осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша формулярға (паспортқа) оларды есептен шығару актісінің көшірмесі қоса беріледі.
22. Техниканы беру қабылдау-беру құжатымен (еркін түрде) ресімделеді. Әскери бөлім қабылдаған техника бөлім командирінің бұйрығымен оны пайдалану үшін бөлінген адамға (жүргізушіге, аспазға, наубайшыға) бекітіліп беріледі. Пайдалануға беру туралы бұйрық нөмірі мен адамның тегі формулярға (паспортқа) енгізіледі.
Сақталуға жататын техника жүкқұжат бойынша қойма бастығына (сақтаушыға) беріледі.
23. Техникаға пайдалану құжаты техникалық сипаттаманы және пайдалану жөніндегі нұсқаулықты, формулярды (паспортты), қосалқы бөлшек, құрал-сайман, керек-жарақ (бұдан әрі – ҚҚК) ведомосын, пайдалану құжаттары ведомосын қамтиды.
Пайдалану құжатын бастапқыда жасаушы кәсіпорын ресімдейді. Кейіннен пайдалануға жауапты адам техниканы пайдалану, консервациялау, сақтау және жөндеу кезіндегі барлық мәліметті формулярға (паспортқа) енгізеді.

24. В процессе эксплуатации техники в формуляре (паспорте) отражаются:
1) сведения о ее поступлении, закреплении и последующем движении;
2) учет часов работы (километры пробега). Учет ведется помесячно с суммированием данных за год. При передаче техники в другую часть, отправке в ремонт, представлении к списанию суммарная наработка часов (километров пробега) заверяется подписью заместителя командира воинской части по тылу и скрепляется печатью;
3) учет поломок и неисправностей;
4) учет периодических технических обслуживаний;
5) сведения о ремонте с указанием вида ремонта (текущий или средний), места и времени его проведения;
6) сведения о консервации, хранении, категорировании, опробовании и проверках.
Все записи в формуляре (паспорте) заполняются разборчиво, без подчисток и помарок.
При утере (порче) формуляра (паспорта) заводится его дубликат по согласованию с продовольственным управлением.
25. Состояние техники определяется внешним осмотром, вскрытием при необходимости труднодоступных для осмотра мест, опробованием на холостом ходу, а при необходимости и под нагрузкой.
Внешний осмотр при определении технического состояния производится в такой последовательности: база монтажа, силовое оборудование по кинематической цепи, технологическое оборудование по технологическому процессу, укомплектованность запасными частями, инструментом, принадлежностями и материалами.
При наличии на технике двигателей внутреннего сгорания их проверяют на легкость запуска, устойчивость работы на малых оборотах и при резком изменении режима работы.
Перед опробованием техники с электроприводом у электрических двигателей и в электрических цепях обязательно проверяется сопротивление изоляции относительно корпуса не ниже 0,5 мегаом, при отсырении изоляция просушивается путем обдувания ее потоком теплого воздуха.
26. Комплектность техники проверяется путем сличения имеющихся в наличии запасных частей, инструмента принадлежностей с записями в эксплуатационных документах (формуляре, ведомости запасных частей, инструмента и принадлежностей).
27. Для перевозки железнодорожным или водным транспортом погрузка техники осуществляется средствами завода-изготовителя или части, сдающей технику.
При перевозке продолжительностью более тридцати суток двигатели внутреннего сгорания на полевых технических средствах консервируются заводом-изготовителем или сдающей частью.
Погруженная техника на автомобильной базовой шасси прочно закрепляются и ставятся на тормоза с включенной низшей передачей, топливные краны перекрываются, потребители электроэнергии выключаются.
При температуре ниже -20 С и длительности перевозки более пятнадцати суток с машин и электростанций снимаются аккумуляторные батареи, которые хранятся в вагонах-теплушках.

24. Техниканы пайдалану процесінде формулярда (паспортта):
1) оның түскені, бекітіліп берілгені және кейінгі қозғалысы туралы мәліметтер;
2) қолданылу сағатының есебі (жүріс километрі). Есепке алу бір жылдағы деректер жинақталып, ай сайын жүргізіледі. Техниканы басқа бөлімге беру, жөндеуге жіберу, есептен шығаруға ұсыну кезінде жиынтық атқарым сағаты (жүріс километрі) әскери бөлім командирі тыл жөніндегі орынбасарының қолтаңбасымен расталады және мөрімен бекітіледі;
3) бұзылуды және ақаулықты есепке алу;
4) кезеңдік техникалық қызмет көрсетуді есепке алу;
5) жөндеу түрін (ағымдағы немесе орташа), жүргізілген орны мен уақыты көрсетілген жөндеу туралы мәліметтер;
6) консервациялау, сақтау, санаттау, жүргізіп сынау және тексеру туралы мәліметтер көрсетіледі.
Барлық жазба формулярда (паспортта) анық, түзетусіз және шимайлаусыз толтырылады.
Формуляр (паспорт) жоғалтылған (бүлдірілген) кезде азық-түлік басқармасымен келісіп оның телнұсқасы жасалады.
25. Техниканың жай-күйі сыртынан қарап-тексерумен, қажет болған кезде қолжетімділігі қиын жерді қарап-тексеру үшін ашумен, бос жүрісте, ал қажет болған кезде жүктемемен сынап-тексерумен айқындалады.
Техникалық жай-күйін айқындау кезінде сыртынан қарап-тексеру мынадай кезеңділікпен жүргізіледі: монтаждау базасы, кинематикалық буын бойынша қуат қондырғысы, технологиялық процесс бойынша технологиялық жабдықтау, қосалқы бөлшекпен, құрал-сайманмен, керек-жарақпен және материалмен жиынтықтау.
Техникада ішкі оталу қозғалтқышы бар болған кезде оның жеңіл іске қосылуы, шағын айналымда қолданыс тұрақтылығы және күрт өзгерген кезде қолданыс режимі тексеріледі.
Электр жетегі бар техниканы жүргізіп сынау алдында электр қозғалтқышта және электр буында міндетті түрде корпусқа қатысты 0,5 мегаомнан төмен емес оқшаулау кернеуі тексеріледі, оқшаулау дымқылданған кезде оған жылы ауа жіберумен үрлеу арқылы кептіріледі.
26. Техниканыың жиынтықталуы қолда бар қосалқы бөлшекті, құрал-сайман мен керек-жарақты пайдалану құжатындағы (формулярдағы, қосалқы бөлшек, құрал-сайман мен керек-жарақ ведомосындағы) жазбамен салыстырып тексеріледі.
27. Теміржолмен немесе су көлігімен тасымалдау үшін техниканы тиеу техниканы жасаушы зауыт немесе оны беретін бөлім құралымен жүзеге асырылады.
Ұзақтықтығы отыз тәуліктен астам тасымалдау кезінде ішкі оталу қозғалтқышын жасаушы зауыт немесе беретін бөлім далалық техникалық құралда консервациялайды.
Тиелген техника автомобильдік базалық шассиге мықты бекітіледі және төменгі берілісі қосылып тежегішке қойылады, отын краны жабылады, электр энергиясымен қуаттанушылар өшіріледі.
Температура -20С-дан төмен және тасымалдау ұзақтығы он бес тәуліктен астам болған кезде машина мен электр станциясынан аккумулятор батареясы алынады, ол вагон-жылытқышта сақталады.

28. При отправке в ремонт холодильные агрегаты, холодильники бытовые, хлеборезки механические, автоматы котлетные, универсальные машины упаковываются в жесткие деревянные сплошные или решетчатые ящики. На каждом ящике наносятся надписи: "Осторожно", "Верх", "Не кантовать".
Допускается отправка холодильного и технологического оборудования войсковых столовых без упаковки в тех случаях, когда оно перевозится автотранспортом с соблюдением правил укладки, обеспечивающих его сохранность.
Параграф 4. Техническое обслуживание техники
29. Техническое обслуживание проводится в целях поддержания техники в постоянном исправном состоянии.
Обслуживание заключается в выполнении работ, обеспечивающих:
1) постоянную техническую готовность;
2) безопасность использования;
3) максимальное увеличение межремонтного периода и амортизационных сроков;
4) своевременное выявление и устранение причин износа и неисправностей узлов, агрегатов, деталей и приборов;
5) минимальный расход горючего и расходных эксплуатационных материалов.
30. В продовольственной службе установлена планово-предупредительная система технического обслуживания, основанная на обязательном проведении определенного объема работ, как в процессе эксплуатации техники, так и при ее хранении и транспортировании.
31. В комплекс работ по техническому обслуживанию входят:
1) чистка и мойка техники;
2) проверка состояния агрегатов, механизмов и приборов и устранение выявленных неисправностей;
3) крепежные и регулировочные работы;
4) восстановление поврежденных антикоррозионных покрытий;
5) промывка, чистка и заправка (дозаправка) топливных систем;
6) контроль за правильностью подключения потребителей тока к электрическим сетям;
7) смазочные работы;
8) проверка укомплектованности;
9) проверка наличия эксплуатационной документации и правильности ее ведения.
При проведении технического обслуживания техники уборочно-моечные, смазочные, контрольно-проверочные и крепежные работы выполняются в обязательном порядке, а заправочные, регулировочные и работы по устранению неисправностей выполняются по потребности.
Все недостатки, выявленные в процессе эксплуатации техники, устраняются при всех видах технического обслуживания.
32. Для техники установлены следующие виды технического обслуживания:
1) контрольный осмотр;
2) ежедневное техническое обслуживание;
3) техническое обслуживание № 1;
4) техническое обслуживание № 2;
5) техническое обслуживание при хранении;
6) техническое обслуживание при транспортировании.
Контрольный осмотр проводится перед началом работы, перед выходом техники из парка, на марше (на привалах).
Ежедневное техническое обслуживание проводится в конце рабочего дня (по возвращении в парк, на марше после совершения суточного перехода).

28. Жөндеуге жөнелтілу кезінде тоңазытқыш агрегат, тұрмыстық тоңазытқыш, механикалық нан турағыш, котлет автоматы, әмбебап машина қатты тегіс немесе торлы ағаш жәшікке салынады. Әрбір жәшікте: "Абайлаңыз", "Үсті", "Қозғалта" деген жазу жазылады.
Әскери асхананың тоңазытқыш және технологиялық жабдығын оның сақталуын қамтамасыз ететін жинап салу қағидаларын сақтап, автокөлікте тасымалданған кезде қаптамасыз жөнелтуге жол беріледі.
4-параграф. Техникаға техникалық қызмет көрсету
29. Техникалық қызмет көрсету техниканы ұдайы ақаусыз жай-күйде ұстау мақсатында жүргізіледі.
Қызмет көрсету:
1) ұдайы техникалық әзірлікті;
2) пайдалану қауіпсіздігін;
3) жөндеуаралық кезеңі мен амортизациялық мерзімді барынша ұлғайтуды;
4) тораптың, агрегаттың, бөлшек пен құрылғының тозуы мен ақаулығын уақтылы анықтауды және жоюды;
5) отынның және пайдалану шығыс материалының шамалы шығысын қамтамасыз ететін жұмысты орындауды қамтиды.
30. Техниканы пайдалану процесінде, сонымен қатар оны сақтау және тасымалдау кезінде белгілі бір жұмыс ауқымын міндетті жүргізуге негізделген техникалық қызмет көрсетудің жоспарлы-ескерту жүйесі белгіленген.
31. Техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс кешеніне:
1) техниканы жуу және тазалау;
2) агрегаттың, механизм мен аспаптың жай-күйін тексеру және анықталған кемшіліктерді жою;
3) бекіту және теңшеу жұмысы;
4) бұзылған тоттануға қарсы жабынды қалпына келтіру;
5) отын жүйесін жуу, тазалау және отын құю (толық құю);
6) токпен қуаттанушылардың электр желісіне дұрыс қосылуын бақылау;
7) жақпамай жұмысы;
8) жиынтықталуын тексеру;
9) пайдалану құжаттамасының бар болуын және оның дұрыс жүргізілуін тексеру кіреді.
Техникаға техникалық қызмет көрсету кезінде жинау-жуу, жақпамай, бақылап-тексеру және бекіту жұмысы міндетті түрде, ал отын құю, теңшеу және ақаулықты жою жұмысы қажеттілігіне қарай орындалады.
Техниканы пайдалану процесінде анықталған барлық кемшілік барлық техникалық қызмет көрсету түрі кезінде жойылады.
32. Техника үшін мынадай техникалық қызмет көрсету түрі белгіленген:
1) бақылап-тексеру;
2) күнделікті техникалық қызмет көрсету;
3) № 1 техникалық қызмет көрсету;
4) № 2 техникалық қызмет көрсету;
5) сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету;
6) тасымалдау кезінде техникалық қызмет көрсету.
Бақылап-тексеру жұмыс басталар алдында, техниканы парктен шығару алдында, маршта (аялдауда) жүргізіледі.
Күнделікті техникалық қызмет көрсету жұмыс күнінің соңында (паркке қайтып оралғанда, тәуліктік жол жүргеннен кейін маршта) жүргізіледі.

Техническое обслуживание № 1 и № 2 проводится после определенного пробега (наработки ресурсов), указанного в эксплуатационных документах, но не реже чем определено срокам проведения технического обслуживания согласно приложению 4к настоящей Инструкции.
Техническое обслуживание при хранении проводится в процессе хранения техники, а также при подготовке ее к хранению и использованию после хранения.
Техническое обслуживание при транспортировании проводится в процессе транспортирования техники, а также при подготовке ее к транспортированию и использованию после транспортирования.
При подготовке техники к сезонной эксплуатации проводится техническое обслуживание № 1 или № 2 независимо от предыдущего пробега (наработки ресурсов).
Не допускается сокращать объем работ, а также отводимое на техническое обслуживание время в ущерб качеству обслуживания.
Техническое обслуживание полевых технических средств, смонтированных на автомобилях и прицепах, проводится одновременно с обслуживанием автомобилей и прицепов.
33. Командиры воинских частей и подразделений организовывают проведение технического обслуживания техники согласно утвержденным планам, предоставляя для этого личному составу необходимые материалы и время.
Личный состав (водителей, поваров, хлебопеков) не допускается отрывать от работы на технических средствах во время проведения технического обслуживания техники.
Время для проведения технического обслуживания техники в мирное время предусматривается в расписании занятий.
34. Контрольные осмотры и ежедневное техническое обслуживание техники проводятся обслуживающим персоналом (водителями, машинистами, поварами, хлебопеками).
Номерное техническое обслуживание (№ 1 и № 2) полевых технических средств, смонтированных на шасси автомобилей и прицепов, и дополнительные работы по подготовке машин к зимнему и летнему периодам эксплуатации, связанные с ремонтными и поверочно регулировочными работами, проводятся обслуживающим персоналом с привлечением личного состава подразделений обслуживания и ремонта части.
Номерное техническое обслуживание холодильного и технологического оборудования войсковых столовых проводятся механиками выездных бригад, на основании распоряжений довольствующего органа.
Параграф 5. Хранение техники
35. Постановке на консервацию подлежит техника, которую не планируется использовать более месяца.
Хранение техники подразделяется на кратковременное (до года) или длительное (более года).
Объем подготовки, а также виды и методы хранения устанавливаются в зависимости от продолжительности перерывов в использовании техники.
Техническое обслуживание при хранении техники определяется техническими описаниями по эксплуатации заводом изготовителем.

№ 1 және № 2 техникалық қызмет көрсету пайдалану құжатында көрсетілген белгіленген жол жүргеннен (ресурсты пайдаланғаннан) кейін, бірақ осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес техникалық қызмет көрсету мерзімінен сиретпей жүргізіледі.
Сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету техниканы сақтау процесінде, сондай-ақ оны сақтауға және сақтаудан кейін пайдалануға дайындау кезінде жүргізіледі.
Тасымалдау кезінде техникалық қызмет көрсету техниканы тасымалдау процесінде, сондай-ақ оны тасымалдауға және тасымалдаудан кейін пайдалануға дайындау кезінде жүргізіледі.
Техниканы маусымдық пайдалануға дайындау кезінде алдыңғы жол жүруге (ресурс атқарымына) байланысты емес № 1 немесе № 2 техникалық қызмет көрсетіледі.
Жұмыс ауқымын, сондай-ақ қызмет көрсету сапасына нұқсан келтіретін техникалық қызмет көрсетуге бөлінген уақытты қысқартуға жол берілмейді.
Автомобильде және тіркемеде құрап салынған далалық техникалық құралға техникалық қызмет көрсету автомобильге және тіркемеге қызмет көрсетумен бір уақытта жүргізіледі.
33. Әскери бөлім және бөлімше командирлері техникаға техникалық қызмет көрсетуді ол үшін жеке құрамға қажетті материал мен уақыт беріп, бекітілген жоспарға сәйкес жүргізуді ұйымдастырады.
Техникаға техникалық қызмет көрсету уақытында жеке құрамды (жүргізуші, аспазды, наубайшыны) техникалық құралдағы жұмыстан қол үздіруге жол берілмейді.
Бейбіт уақытта техникаға техникалық қызмет көрсету үшін арналған уақыт сабақ кестесінде көзделеді.
34. Техникаға бақылап-тексеруді және күн сайын техникалық қызмет көрсетуді қызмет көрсететін персонал (жүргізуші, машинис, аспаз, наубайшы) жүргізеді.
Автомобильде және тіркеме шассиінде құрап салынған далалық техникалық құралдың нөмірлік (№1 және № 2) техникалық қызмет көрсетуі және жөндеу мен салыстырып тексеру реттеу жұмысына байланысты машинаны қыста және жазда пайдалануға дайындау бойынша қосымша жұмысты қызмет көрсету персоналы бөлімнің қызмет көрсету және жөндеу бөлімшесінің жеке құрамын тартып жүргізеді.
Әскери асхананың тоңазытқыш және технологиялық жабдығына нөмірлік техникалық қызмет көрсетуді жабдықталым органының өкімі негізінде көшпелі бригаданың механигі жүргізеді.
5-параграф. Техниканы сақтау
35. Бір айдан астам пайдалану жоспарланбаған техника консервациялауға қойылуға тиіс.
Техниканы сақтау қысқа мерзімді (бір жылға дейін) немесе ұзақ мерзімді (бір жылдан астам) болып бөлінеді.
Сақтауға дайындау ауқымы, сондай-ақ түрі мен әдісі техниканы пайдаланудағы үзіліс ұзақтығына байланысты белгіленеді.
Техниканы сақтау кезінде техникалық қызмет көрсетуді жасаушы зауыт пайдалану жөніндегі техникалық сипаттамада айқындайды.

36. Работы по подготовке техники к хранению выполняются личным составом (водителем, поваром, хлебопеком), за которым закреплена техника, с привлечением специалистов подразделений обслуживания и ремонта.
37. Вид проведенного технического обслуживания, дата и номер приказа о постановке техники на хранение записываются в формуляр (паспорт).
При постановке техники на длительное хранение на каждую машину заполняется карточка хранения (в произвольной форме), которая хранится вместе с формуляром (паспортом) машины.
Карточка хранения техники ведется по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
38. Техническое обслуживание техники, поставленной на хранение, организуют командиры подразделений всех степеней.
Все мероприятия по уходу за техникой, находящейся на хранении, отражаются в годовом хозяйственном плане части.
В годовой хозяйственный план включаются мероприятия, которые выполняются в текущем году (переконсервация, опробование, техническое обслуживание, замена аккумуляторных батарей, шин, горючего и смазочных материалов).
39. Снятие полевых технических средств с хранения объявляется приказом командира воинской части, в котором указываются: основание для снятия, наименование, количество снимаемых машин, их марки и номера, для каких целей и на какой срок они снимаются с хранения.
О снятии с хранения делаются отметки в формулярах (паспортах) машин и в карточке хранения.
Параграф 6. Обеспечение правильной эксплуатации и обслуживания техники
40. Обеспечение правильной эксплуатации и техническим обслуживанием техники осуществляется:
1) должностными лицами при контрольных осмотрах;
2) комиссиями при инвентаризации материальных средств.
41. Контрольные осмотры проводятся:
1) командиром взвода обеспечения (начальником столовой, начальником продовольственного склада воинской части) – не реже одного раза в две недели (всей техники, находящейся в его ведении);
2) командиром батальона – не реже одного раза в три месяца (всей техники, находящейся в его ведении);
3) начальником продовольственной службы воинской части – не реже одного раза в месяц (всей техники, находящейся в его ведении);
4) начальником продовольственной службы соединения – не реже одного раза в три месяца (всей техники, находящейся в его ведении).
Контрольный осмотр проводится в присутствии командира подразделения и специалиста, за которым закреплена техника.
Во время осмотра проверяются: состояние всех агрегатов, механизмов и приборов, наличие и состояние комплекта ЗИП, правильность эксплуатации машины и ведения формуляра (паспорта).

36. Техниканы сақтауға дайындау жұмысын қызмет көрсету және жөндеу бөлімшесінің мамандарын тартып, техника бекітіліп берілген жеке құрам (жүргізуші, аспаз, наубайшы) орындайды.
37. Жүргізілген техникалық қызмет көрсету түрі, техниканы сақтауға қою туралы бұйрық күні мен нөмірі формулярда (паспортта) жазылады.
Техниканы ұзақ сақтауға қойған кезде әрбір машинаға сақтау карточкасы толтырылады (еркін нысанда), ол техника формулярымен (паспортымен) бірге сақталады.
Техниканы сақтау карточкасы осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
38. Сақтауға қойылған техникаға техникалық қызмет көрсетуді барлық дәрежедегі бөлімше командирлері ұйымдастырады.
Сақтауда тұрған техниканы күтіп-ұстау жөніндегі барлық іс-шаралар бөлімнің жылдық шаруашылық жоспарында көрсетіледі.
Жылдық шаруашылық жоспарға ағымдағы жылы орындалатын іс-шаралар (қайта консервациялау, сынап-байқау, техникалық қызмет көрсету, аккумулятор батареясын, шинаны, жанармай және жақпамай материалын ауыстыру) енгізіледі.
39. Далалық техникалық құралды сақтаудан алу әскери бөлім командирінің бұйрығында жарияланады, онда: алу үшін негіздеме, алынатын машина атауы, саны, оның маркасы мен нөмірі, ол қандай мақсатпен және қандай мерзімге сақтаудан алынатыны көрсетіледі.
Машина формулярында (паспортында) және сақтау карточкасында сақтаудан алынғаны туралы белгі жасалады.
6-параграф. Техниканы дұрыс пайдалануды және оған қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
40. Техниканы дұрыс пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуді:
1) лауазымды адамдар бақылап-тексеру кезінде;
2) комиссия материалдық құралды түгендеу кезінде жүзеге асырады.
41. Бақылап-тексеруді:
1) қамтамасыз ету взводының командирі (әскери бөлімнің асхана бастығы, азық-түлік қоймасының бастығы) – екі аптада бір реттен сиретпей (қарамағындағы барлық техниканы);
2) батальон командирі – үш айда бір реттен сиретпей (қарамағындағы барлық техниканы);
3) әскери бөлім азық-түлік қызметінің бастығы – бір айда бір реттен сиретпей (қарамағындағы барлық техниканы);
4) құрама азық-түлік қызметінің бастығы – үш айда бір реттен сиретпей (қарамағындағы барлық техниканы)жүргізеді.
Бақылап-тексеру техника бекітіліп берілген бөлімше командирінің және маманының қатысуымен жүргізіледі.
Қарап-тексеру кезінде: барлық агрегаттың, механизм мен аспаптың жай-күйі, ҚҚК-ның бар болуы мен жай-күйі, машинаны пайдалану және формулярды (паспортты) дұрыс жүргізу тексеріледі.

42. При инвентаризации материальных средств проверяется:
1) комплектность техники;
2) правильность ведения и учета формуляров (паспортов).
Параграф 7. Особенности сезонной эксплуатации техники
43. Зимний и летний периоды эксплуатации полевых технических средств продовольственной службы определяются наступлением устойчивой температуры воздуха соответственно ниже или выше +50С.
44. Надежная работа полевых технических средств в зимний и летний периоды обеспечивается подготовленностью личного состава и соблюдением им организации эксплуатации, а также готовностью материальной части.
Сроки подготовки техники к сезонной эксплуатации устанавливаются приказами командующих войсками региональных командований в зависимости от климатических условий.
45. В части разрабатывается план подготовки к зимнему (летнему) периоду эксплуатации, в котором предусматриваются мероприятия по подготовке личного состава и полевых технических средств продовольственной службы.
Дата перевода на зимний (летний) период эксплуатации техники объявляется приказом командира части.
46. Объем работы по подготовке полевых технических средств продовольственной службы к зимнему и летнему периодам эксплуатации (сезонному техническому обслуживанию) определяется заводом изготовителем руководствами и инструкциями по эксплуатации и техническому обслуживанию машин и заключается в проведении очередного технического обслуживания № 1 или 2 и дополнительных работ, предусмотренных этими документами (замена сезонных топлив, масел, смазок).
47. Полевые технические средства продовольственной службы подготавливаются к сезонной эксплуатации водителями, поварами, хлебопеками под руководством командиров подразделений и начальника продовольственной службы части.
О подготовке полевых технических средств к сезонной эксплуатации делается отметка в формулярах (паспортах) машин.
48. При эксплуатации полевых технических средств в зимний период проводят следующие мероприятия:
1) перед началом работы вскрывают фильтры топливных систем кухонь и хлебопекарных печей и очищают их от льда (воды);
2) агрегаты и узлы заполняют (пополняют) маслами и смазками, сразу по окончании работы (пока смазка не остыла);
3) сливать воду из систем водоснабжения при перерывах и окончании работ, во избежание заморозки систем.
49. При эксплуатации полевых технических средств продовольственной службы в летний период, принимаются меры к предохранению технологического оборудования от попадания пыли и влаги, защищать от загрязнения ходовую часть. Тщательно предохраняется вода, продовольствие, сырье, готовая пища и хлеб от попадания в них пыли. Поверхности, соприкасающиеся с пищевыми продуктами, тщательно промываются водой.

42. Материалдық құралды түгендеу кезінде:
1) техниканың жиынтықталуы;
2) формулярлды (паспортты) дұрыс жүргізу және есепке алу тексеріледі.
7-параграф. Техникаға маусымдық қызмет көрсету ерекшелігі
43. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралын қыста және жазда пайдалану кезеңі тұрақты ауа температурасы тиісінше +50С-дан төмен немесе жоғары болуымен айқындалады.
44. Далалық техникалық құралдың қыста және жазда сенімді қолданысы жеке құрамның даярлығымен және олардың пайдалануды ұйымдастыруды сақтап, сондай-ақ материалдық бөліктің дайын болуымен қамтамасыз етіледі.
Техниканы маусымдық пайдалануға дайындау мерзімі климаттық жағдайға байланысты өңірлік қолбасшылық әскері қолбасшыларының бұйрықтарымен белгіленеді.
45. Бөлімде қыста (жазда) пайдалану кезеңіне дайындық жоспары әзірленеді, онда жеке құрам мен азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралын дайындау іс-шаралары көзделеді.
Техниканы қыста (жазла) пайдалану кезеңіне ауыстыру датасы бөлім командирінің бұйрығында жарияланады.
46. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралын қыста және жазда пайдалануға (маусымдық техникалық қызмет көрсетуге) дайындау жұмысының ауқымын жасаушы зауыт машинаны пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқауда және нұсқаулықтарда айқындайды және осы құжатта көзделген кезекті № 1 немесе № 2 техникалық қызмет көрсетуді немесе қосымша жұмысты (маусымдық отынды, майды, жақпамайды ауыстыруды) қамтиды.
47. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралын маусымдық пайдалануға бөлімше командирлері мен бөлім азық-түлік қызметі бастығының жетекшілігімен жүргізуші, аспаз, наубайшы дайындайды.
Далалық техникалық құралды маусымдық пайдалануға дайындау туралы белгі машина формулярына (паспортына) қойылады.
48. Далалық техникалық құралды қыста пайдалану кезінде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) жұмыс басталар алдында асүйдің және нан пісіру пешінің отын жүйесінің сүзгісі ашылады және олар мұздан (судан) тазартылады;
2) жұмыс аяқталғаннан кейін (жақпамай суып қалмай тұрғанда) агрегатқа және торапқа бірден май және жақпамай құйылады (толтырылады);
3) жүйенің қатып қалуын болдырмау үшін үзіліс және жұмыс аяқталған кезде сумен жабдықтау жүйесінен су ағызылады.
49. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралын жазда пайдалану кезінде технологиялық жабдықты шаңнан және ылғалдан, жүріс бөлігін ластанудан қорғау шаралары қабылданады. Су, азық-түлік, шикізат, дайын тамақ пен нан шаң түсуден мұқият қорғалады. Азық-түлікке тиіп тұратын үстіңгі қабатты таза сумен мұқият жуылады.

Параграф 8. Особенности эксплуатации полевых технических средств продовольственной службы в сложных условиях
50. Природные и климатические условия пустынных и горных районов оказывают существенное влияние на перемещение, развертывание, укрытие, эксплуатацию полевых технических средств и ведение технологических процессов приготовления пищи, выпечки хлеба и переработки продовольствия, а также на работу оборудования полевых технических средств, двигателей буксирующих автомобилей и электростанций, на организацию и проведение технического обслуживания, ремонта и хранения полевых технических средств.
51. В северных районах Республики Казахстан эксплуатация техники в зимний период усложняется сильными морозами и ветрами, частыми метелями, наличием глубокого зимнего покрова. При эксплуатации полевых технических средств в указанных условиях:
1) укомплектовываются технические средства и буксирующие автомобили средствами обогрева, облегчения пуска двигателей, повышения проходимости, а также шанцевым инструментом;
2) применяются для машин сорта масел и смазок, горючие и низкозамерзающие охлаждающие жидкости, предусмотренные для этих условий;
3) соблюдается осторожность при движении по торосистым льдам и местности, загражденной валунами, чтобы не повредить картеры машин;
4) выбираются площадки для стоянки полевых технических средств на возвышенных и хорошо продуваемых ветрами местах, во избежание заноса техники снегом;
5) утепляются цистерны для воды, системы водоснабжения полевых технических средств, кузова хлебных автомобилей-фургонов, аккумуляторные батареи;
6) содержатся в постоянной готовности к работе топливные системы кухонь и хлебопекарных печей;
7) проводятся технологические процессы (приготовление пищи и выпечку хлеба), техническое обслуживание и ремонт полевых технических средств в палатках, подсобных помещениях и укрытиях.
52. При эксплуатации полевых технических средств в пустынных районах следует учитывать слаборазвитую сеть дорог, отсутствие воды и топлива, резкие колебания температуры в течение суток, сильные ветры, вызывающие песчаные бури и заносы, влияние песка и песчаной пыли на работу оборудования и ведение технологических процессов, почти полное отсутствие лесных насаждений и естественных укрытий для техники.
При эксплуатации полевых технических средств в пустынных районах:
1) производится перед началом работы тщательный осмотр, удаляется смазка с открытых трущихся поверхностей механизмов и узлов, а поверхности, соприкасающихся с пищевыми продуктами, тщательно промываются водой;

8-параграф. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын күрделі жағдайда пайдалану ерекшелігі
50. Шөлді және таулы аудандың табиғи және климаттық жағдайы далалық техникалық құралдарды ауыстыруға, өрістетуге, бүркемелеуге, пайдалануға және асты әзірлеудің технологиялық процесін жүргізуге, нан пісіруге және азық-түлікті қайта өңдеуге, сондай-ақ далалық техникалық құралдардың, сүйреп тартатын автомобиль қозғалтқышының және электр станциясының жұмысына, далалық техникалық құралға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және сақтауды ұйымдастыруға және оны жүргізуге елеулі ықпал етеді.
51. Қазақстан Республикасының солтүстік ауданында техниканы қысқы кезеңде пайдалану қатты аязбен және желмен, жиі соғатын боранмен және қардың қалың түсуімен қиындайды. Көрсетілген жағдайда далалық техникалық құралдарды пайдалану кезінде:
1) техникалық құралдар мен сүйреп тартатын автомобильді жылыту, қозғалтқышты іске қосуды жеңілдету, жол жүру мүмкіндігін арттыру құралымен, сондай-ақ шанецтік құрал-сайманмен жабдықтау;
2) машинаға осы жағдай үшін көзделген май мен жақпамай сұрпын, жанармай мен төмен температурада қататын салқындатқыш сұйықтығын қолдану;
3) сеңді мұзбен және қойтаспен қоршалған жергілікті жермен жүру кезінде машина картерін зақымдамайтындай етіп, абай болу;
4) техниканы қар басып қалуын болдырмау мақсатында далалық техникалық құралдардың тұрағы үшін биіктетілген алаңды және жел жақсы соғатын алаңды таңдау;
5) суға арналған цистернаны, далалық техникалық құралдарды сумен жабдықтау жүйесін, нан таситын автомобиль-фургон шанағын, аккумулятор батареясын жылылау;
6) асүй мен наубайхана пешінің отын жүйесін қолдануға ұдайы әзірлікте ұстау;
7) шатырда, қосалқы үй-жай мен бүркемеде далалық техникалық құралдарда технологиялық процесті жүргізу (тамақ дайындау мен нан пісіру), техникалық қызмет көрсету және жөндеу қажет.
52. Шөлді ауданда далалық техникалық құралдарды пайдалану кезінде жолдың нашар дамыған желісін, су мен отынның болмауын, тәулік ішіндегі температураның күрт өзгеруін, құмды дауыл мен боранға әкелетін қатты желді, құмның және құмды дауылдың жабдық жұмысына және технологиялық процесті жүргізуге әсер етуін, орман ағашы мен техникаға арналған табиғи бүркеменің мүлдем болмауын ескеру қажет.
Шөлді ауданда далалық техникалық құралдарды пайдалану кезінде:
1) жұмыс басталар алдында мұқият қарап-тексеру, механизм мен тораптың ашық жанасатын үстіңгі қабатынан жақпамайды сүрту, ал азық-түлік өнімімен жанасатын үстіңгі қабатын сумен мұқият жуу;

2) содержатся повышенные запасы воды для приготовления пищи и выпечки хлеба;
3) проводятся технологические процессы (приготовление пищи и выпечку хлеба), техническое обслуживание и ремонт полевых технических средств в палатках, подсобных помещениях и укрытиях;
4) обеспечивается надежное уплотнение дверей, окон, кузовов-фургонов и палаток полевых технических средств;
5) предохраняется вода, продовольствие, сырье, готовая пища и хлеб от попадания в них пыли или песка;
6) содержатся в постоянной готовности к работе топливные системы кухонь и хлебопекарных печей.
53. При эксплуатации полевых технических средств в горных районах учитываются сложные дорожные условия (затяжные подъемы, спуски и крутые повороты), резкие колебания температуры в течение суток, пониженное атмосферное давление, приводящее к снижению температуры кипения воды, падению мощности и экономичности работы двигателей, ухудшению работы топливных систем кухонь и хлебопекарных печей, повышенную утомляемость личного состава.
При эксплуатации полевых средств в горных районах:
1) следят за состоянием узлов ходовой части, тормозов, укладкой и креплением комплектующих изделий полевых технических средств;
2) принимаются меры к предотвращению размораживания систем водоснабжения полевых технических средств в случае наступления ночных заморозков;
3) проверяются и регулируется паровыпускные клапаны пищеварочных котлов кухонь для повышения избыточного давления в котлах и сокращения времени приготовления пищи;
4) регулируется интенсивность горения топлива в топливных системах кухонь и хлебопекарных печей.
Глава 3. Организация ремонта техники
Параграф 1. Обеспечение ремонта
54. Своевременный и качественный ремонт неисправной и поврежденной техники является важным условием поддержания боеготовности частей и соединений.
Организация ремонта обеспечивается:
1) контролем за состоянием техники и своевременной поставкой ее в ремонт;
2) наличием оснащенных и укомплектованных личным составом ремонтных подразделений;
3) выявлением местонахождения неисправной и поврежденной техники;
4) высокой производственной квалификацией ремонтников;
5) содержанием в постоянной исправности оборудования, приспособлений, инструмента и принадлежностей в ремонтных подразделениях;
6) правильной организацией ремонта и соблюдением технических условий на ремонт техники;
7) своевременным обеспечением ремонтных подразделений материалами, запасными частями и инструментом;
8) совершенствованием технологического процесса ремонта техники.
55. Ремонт техники заключается в устранении неисправностей или повреждений, вызванных естественным износом, неправильной эксплуатацией, конструктивными недостатками, некачественным изготовлением или ремонтом, а также боевыми повреждениями, путем замены изношенных или поврежденных агрегатов, узлов, приборов и деталей или восстановлением их работоспособности.

2) тамақ дайындау және нан пісіру үшін артық су қорын ұстау;
3) шатырда, қосалқы үй-жайда және бүркемеде технологиялық процесті (тамақ дайындау және нан пісіру), далалық техникалық құралдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
4) шанақ-фургонның және далалық техникалық құрал шатырының терезесін, есігін сенімді нығыздауды қамтамасыз ету;
5) суды, азық-түлікті, шикізатты, дайын тамақ пен нанды оларға шаң мен топырақтың түсуінен сақтау;
6) асүй мен нан пісіру пешінің отын жүйесін ұдайы әзірлікте ұстау қажет.
53. Таулы ауданда далалық техникалық құралдарды пайдалану кезінде күрделі жол жағдайын (ұзақ биікке көтерілуді, еңіс пен қауіпті бұрылысты), тәулік ішінде температураның күрт өзгеруіне, судың қайнау температурасының төмендеуіне, қозғалтқыш қуатының және жұмысының үнемделуін төмендетуге, асүй мен нан пісіру пешінің отын жүйесі жұмысының нашарлауына, жеке құрамның қатты шаршауына әкеп соқтыратын төмен атмосфералық қысым ескеріледі.
Таулы ауданда далалық пайдалану құралдарын қолдану кезінде:
1) далалық техникалық құралдар жүріс бөлігі торабының, тежегішінің жай-күйін, жиынтықтаушы бұйымның жиналуы мен бекітілуін қадағалау;
2) түнде аяз болған жағдайда далалық техникалық құралдар сумен жабдықтау жүйесінің қатып қалуына жол бермеуге шаралар қабылдау;
3) қазандықтардағы артық қысымды арттыру және тамақ дайындау уақытын қысқарту үшін асүйдің тамақ пісіретін қазанының бу шығаратын қақпағын тексеру және қажет болған кезде реттеу;
4) асүй мен наубайхана пешінің отын жүйесіндегі отынның жану қарқынын реттеу қажет.
3-тарау. Техниканы жөндеуді ұйымдастыру
1-параграф. Жөндеуді қамтамасыз ету
54. Ақаулы және зақымданған техниканы уақтылы және сапалы жөндеу бөлімдер мен құрамаларды жауынгерлік әзірлікте ұстаудың маңызды шарты болып табылады.
Жөндеуді ұйымдастыру:
1) техниканың жай-күйін және оны жөндеуге уақтылы жеткізуді бақылаумен;
2) жарақтандырылған және жеке құраммен жасақталған жөндеу бөлімшелерінің бар болуымен;
3) ақаулы және зақымданған техниканың орналасқан орнын анықтаумен;
4) жөндеушілердің жоғары өндірістік біліктілігімен;
5) жөндеу бөлімшесіндегі жабдықты, айла-бұйымды, құрал-сайман мен керек-жарақты ұдайы ақаусыз жай-күйде ұстаумен;
6) жөндеуді дұрыс ұйымдастырумен және техниканы жөндеуге арналған техникалық шарттарды сақтаумен;
7) жөндеу бөлімшелерін материалмен, қосалқы бөлшекпен және құрал-сайманмен уақтылы қамтамасыз етумен;
8) техниканы жөндеудің технологиялық процесін жетілдірумен қамтамасыз етіледі.
55. Техниканы жөндеу табиғи тұрғыдан тозумен, дұрыс пайдаланбаумен, құрылымдық кемшілікпен, сапасыз жасаумен немесе жөндеумен, сондай-ақ жауынгерлік бұзылудан пайда болған ақаулықты немесе бұзылуды тозған немесе зақымданған агрегатты, торапты, аспап пен бөлшекті ауыстыру немесе олардың қолданылу қабілетін қалпына келтіру арқылы жоюды қамтиды.

56. В продовольственной службе принята планово-предупредительная система ремонта техники, при которой средний ремонт планируется согласно установленным нормам межремонтных периодов работы (пробегов) до списания согласно приложению 6к настоящей Инструкции. Фактическая потребность в ремонте устанавливается по результатам технического осмотра.
57. В зависимости от характера неисправностей или повреждений и трудоемкости работ по их устранению ремонт техники подразделяются на текущий и средний.
Текущий ремонт осуществляется в процессе эксплуатации в целях гарантированного обеспечения работоспособности техники и состоит в замене или восстановлении отдельных частей и их регулировке.
Средний ремонт заключается в восстановлении исправности и в полном восстановлении ресурса техники с заменой или восстановлением двух основных частей (узлов) и их регулировкой.
При этом проверяется техническое состояние основных частей, устраняются неисправности, производятся регулированные, крепежные и ремонтные работы, а также восстанавливаются лакокрасочные покрытия.
58. В зависимости от характера неисправностей (повреждений) и трудоемкости работ по их устранению установлены следующие виды ремонта:
1) для автомобильных и прицепных кухонь, прицепных плит, автомобильных столовых, автомобильных и прицепных хлебопекарных блоков, прицепных хлебопекарных печей и тестоприготовительных агрегатов, автомобилей-рефрижераторов, прицепов-рефрижераторов, автомобилей-фургонов изотермических хлебных и комбинированных, автомобилей–цистерн для воды, прицепных холодильных агрегатов, контейнеров-рефрижераторов и холодильных агрегатов от холодильного оборудования стационарных войсковых столовых, текущий, средний;
2) для переносных кухонь, плит и кипятильников, газовых кухонь, термосов и термосов-ящиков, переносных хлебопекарных печей, просеивательных, тестоделительных и тестоформовочных машин, хлебных прицепов-фургонов и изотермических, прицепов-складов, прицепов-контейнеров, прицепов-цистерн и переносных цистерн для воды, холодильных сборных камер, холодильных шкафов, холодильников бытовых электрических, механического и теплового оборудования стационарных войсковых столовых и весоизмерительных приборов, текущий.
59. Трудоемкость и продолжительность каждого вида ремонта по маркам техники, перечень работ, типовые технологические процессы ремонта и технические условия, а также нормы расхода материалов и запасных частей устанавливаются довольствующим органом.
60. Текущий и частично средний ремонт выполняется в мирное и военное время непосредственно в воинских частях:

56. Азық-түлік қызметінде техниканы жөндеудің жоспарлы-ескерту жүйесі қабылданды, ол кезінде орташа жөндеу осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес есептен шығарғанға дейін жұмыс (жол жүру) жөндеуаралық кезеңінің белгіленген нормаларына сәйкес жоспарланады. Жөндеуге нақты қажеттілік техникалық қарап-тексеру нәтижесі бойынша белгіленеді.
57. Ақаулық немесе бұзылу сипатына және оларды жою бойынша жұмыстың еңбек сыйымдылығына байланысты техниканы жөндеу ағымдағы және орташа болып бөлінеді.
Ағымдағы жөндеу техниканың қолданылу қабілетін кепілдендірілген қамтамасыз ету мақсатында пайдалану процесінде жүзеге асырылады және жеке бөлшекті ауыстыруды немесе қалпына келтіруді және оларды реттеуді қамтиды.
Орташа жөндеу негізгі екі бөлшекті (торапты) ауыстырумен немесе қалпына келтірумен және оларды реттеумен техника ресурсының ақаусыздығын қалпына келтіруді және толық қалпына келтіруді қамтиды.
Бұл ретте негізгі бөлшектің техникалық жай-күйі тексеріледі, ақаулық жойылады, реттеу, бекіту және жөндеу жұмысы жүргізіледі, сондай-ақ лак-бояу жабындысы қалпына келтіріледі.
58. Ақаулық (зақымдану) сипатына және оларды жою бойынша жұмыстың еңбек сыйымдылығына байланысты жөндеудің мынадай түрі белгіленді:
1) автомобиль және тіркемелі асүй, тіркемелі плита, автомобиль асханасы, автомобиль және тіркеме наубайхана блогы, тіркемелі наубайхана пеші мен қамыр дайындағыш агрегат, автомобиль-рефрижератор, тіркеме-рефрижератор, изотермиялық нан және құрастырылған автомобиль-фургон, суға арналған автомобиль-цистерна, тіркемелі тоңазытқыш агрегаты, контейнер-рефрижератор және стационарлық әскери асхананың тоңазытқыш жабдығынан тоңазытқыш агрегаты үшін – ағымдағы, орташа;
2) тасымалданатын асүй, плита мен қайнатқыш, газды асүй, термос пен термос-жәшік, тасымалданатын наубайхана пеші, елегіш, қамыр бөлгіш және қамырды қалыптағыш машина, нан және изотермиялық тіркеме-фургон, тіркеме-қойма, тіркеме-контейнер, тіркеме-цистерна және тасымалданатын суға арналған цистерна, тоңазытқыш жиналмалы камера, тоңазытқыш шкаф, тұрмыстық электр тоңазытқышы, стационарлық әскери асхананың механикалық және жылу беру жабдығы және салмақ өлшеу аспабы үшін – ағымдағы.
59. Техниканың маркасы бойынша әрбір жөндеу түрінің еңбек сыйымдылығы мен ұзақтығын, жұмыс тізбесін, жөндеудің үлгілік технологиялық процесі мен техникалық шарттарды, сондай-ақ материал мен қосалқы бөлшектің шығыс нормасын жабдықталым органы белгілейді.
60. Ағымдағы және ішінара орташа жөндеу бейбіт және соғыс уақытында тікелей әскери бөлімдерде орындалады:

1) полевых технических средств:
ремонтными подразделениями воинских частей (соединений);
выездными бригадами ремонтных мастерских продовольственной службы;
2) технологического и холодильного оборудования стационарных войсковых столовых:
выездными бригадами военных складов;
механиками по ремонту холодильного оборудования воинских частей;
ремонтными подразделениями воинских частей (соединений);
3) оборудования стационарных войсковых хлебозаводов (хлебопекарен):
ремонтными подразделениями воинских частей (соединений);
личным составом войсковых хлебозаводов (хлебопекарен);
4) весоизмерительных приборов:
стационарной и передвижной мастерской 906 базы измерительной техники Министерства обороны Республики Казахстан.
61. Для проведения текущего ремонта используется индивидуальный комплект запасных частей. Недостающие запасные части и материалы, а также денежные средства на их приобретение воинская часть истребует по годовой заявке от довольствующего органа.
62. Средний ремонт техники выполняется:
1) полевых технических средств ремонтными подразделениями воинских частей;
2) технологического и холодильного оборудования стационарных войсковых столовых–выездными бригадами воинских складов, а также специализированными предприятиями;
3) весоизмерительных приборов – стационарной и передвижной мастерской базы измерительной техники Министерства обороны Республики Казахстан, а также специализированными предприятиями на договорных началах.
63. Ремонт шасси автомобилей и прицепов, на которые смонтированы полевые технические средства продовольственных служб, а также автомобильных двигателей внутреннего сгорания, установленных на полевых технических средствах, выполняется ремонтными предприятиями автомобильной службы.
64. Ремонт бензоэлектрических агрегатов, передвижных электрических станций, а также двигателей внутреннего сгорания, кроме автомобильных, входящих в комплекты или установленных на полевых технических средствах продовольственной службы, производится ремонтными предприятиями инженерной службы.
65. Паровые, газовые и электрические котлы емкостью свыше ста литров ремонтируются предприятиями квартирно-эксплуатационной службы.
66. Палатки и брезенты, используемые для укомплектования полевых технических средств продовольственной службы, ремонтируются мастерскими вещевой службы.
67. Шасси автомобилей и прицепов, бензоэлектрические агрегаты, передвижные электрические станции, двигатели внутреннего сгорания, пищеварочные котлы емкостью свыше ста литров, палатки и брезенты направляются в ремонт по нарядам (распоряжениям) соответствующих служб, в подчинении которых находятся ремонтные предприятия.

1) далалық техникалық құралға:
әскери бөлімдердің (құрамалардың) жөндеу бөлімшесі;
азық-түлік қызметі жөндеу шеберханасының көшпелі бригадасы;
2) стационарлық әскери асхананың технологиялық және тоңазытқыш жабдығына:
әскери қойманың көшпелі бригадасы;
әскери бөлімдердің тоңазытқыш жабдықты жөндеу жөніндегі механигі;
әскери бөлімдердің (құрамалардың) жөндеу бөлімшесі;
3) стационарлық әскери нан зауыты (наубайхана) жабдығына:
әскери бөлімдердің (құрамалардың) жөндеу бөлімшесі;
әскери нан зауытының (наубайхананың) жеке құрамы;
4) салмақ өлшеу аспабына:
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі 906-шы өлшеу техникасы базасының стационарлық және жылжымалы шеберханасы.
61. Ағымдағы жөндеу үшін қосалқы бөлшектің жеке жиынтығы пайдаланылады. Жетіспейтін қосалқы бөлшек пен материалды, сондай-ақ оларды сатып алуға қаражатты әскери бөлім жабдықталым органынан жылдық өтінім бойынша талап етеді.
62. Техникаға орташа жөндеуді мыналар орындайды:
1) далалық техникалық құралға – әскери бөлімдердің жөндеу бөлімшесі;
2) стационарлық әскери асхананың технологиялық және тоңазытқыш жабдығына – әскери қойманың көшпелі бригадасы, сондай-ақ мамандандырылған кәсіпорын;
3) салмақ өлшеу аспаптарына – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі өлшеу техникасы базасының стационарлық және жылжымалы шеберханасы, сондай-ақ шарттық бастамада мамандандырылған кәсіпорын.
63. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдары орнатылған автомобиль шассиін және тіркемені, сондай-ақ далалық техникалық құралдарда орнатылған автомобильдік іштен жану қозғалтқышын жөндеуді автомобиль қызметінің жөндеу кәсіпорны орындайды.
64. Бензин-электр агрегатын, жылжымалы электр станциясын, сондай-ақ жиынтыққа кіретін немесе азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарында орнатылған автомобильдіктен басқа, іштен жану қозғалтқышын жөндеуді инженерлік қызметтің жөндеу кәсіпорны жүргізеді.
65. Сыйымдылығы жүз литрден астам булы, газды және электрлік қазандықты пәтер-пайдалану қызметінің жөндеу кәсіпорны жөндейді.
66. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын жабдықтау үшін пайдаланылатын шатыр мен брезентті киім-кешек қызметінің шеберханасы жөндейді.
67. Автомобиль шассиі мен тіркеме, бензин-электр агрегаты, жылжымалы электр станциясы, іштен жану қозғалтқышы, сыйымдылығы жүз литрден астам ас пісіретін қазандық, шатыр мен брезент бағынысында жөндеу кәсіпорны бар тиісті қызметтің наряды (өкімі) бойынша жөндеуге жөнелтіледі.

68. В целях более быстрого восстановления поврежденной техники все ремонтные подразделения, части и предприятия используются в первую очередь для ремонта полевых технических средств (автомобильных и прицепных кухонь и хлебопекарных блоков, прицепных печей и тестоприготовительных агрегатов).
Текущий и средний ремонт техники в ремонтных подразделениях воинских частей и ремонтных частях соединений проводится с участием водителей, поваров, хлебопеков и специалистов по ремонту технических средств продовольственной службы.
Параграф 2. Планирование ремонта техники
69. Планирование ремонта осуществляется в целях наиболее рационального использования ремонтных подразделений воинских частей (ремонтных частей соединений), выездных бригад и ремонтных подразделений для своевременного и качественного ремонта техники, поддержания ее в постоянной технической исправности.
70. Планирование ремонта техники предусматривает:
1) определение потребности в ремонте;
2) определение потребности в запасных частях, инструменте, материалах и денежных средствах на ремонт;
3) равномерную загрузку и полное использование производственных мощностей ремонтных подразделений, частей и выездных бригад;
4) очередность выполнения ремонта в зависимости от задач, решаемых войсками в планируемом периоде и предназначения техники.
71. Ремонт техники планируется в воинских частях.
Параграф 3. Планирование ремонта техники в воинской части (соединении)
72. В мирное время планирование ремонта техники в частях (соединениях) осуществляется одновременно с планированием ее эксплуатации и отражается в планах эксплуатации и ремонта. При этом, потребность в среднем и капитальном ремонте планируется исходя из межремонтных периодов (пробегов) работы техники.
На основании плановой потребности в ремонте техники начальник продовольственной службы воинской части (соединения) определяет:
1) перечень и количество техники, подлежащей ремонту в планируемом году;
2) сроки ремонта;
3) количество техники, подлежащей ремонту в ремонтном подразделении воинской части (ремонтной части соединения), и количество техники, подлежащей ремонту в ремонтных предприятиях.
73. Для производства текущего и частично среднего ремонта техники в ремонтном подразделении воинской части (ремонтной части соединения) начальник продовольственной службы (соединения) ежемесячно составляет и направляет заместителю командира части по технической части (вооружению) заявку на ремонт техники, которая включается в месячный план-задание ремонтному подразделению части (ремонтной части соединения) по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
На основании утвержденного плана-задания начальник продовольственной службы части (соединения) обеспечивает доставку в ремонтное подразделение части (ремонтную часть соединения) ремонтного фонда, необходимых специальных запасных частей и получение отремонтированной техники.

68. Зақымданған техниканы анағұрлым тез қалпына келтіру мақсатында барлық жөндеу бөлімшелері, бөлімдер мен кәсіпорын бірінші кезекте далалық техникалық құралдарды (автомобиль және тіркемелі асүйді және наубайхана блогын, тіркемелі пеш пен қамыр дайындағыш агрегатты) жөндеу үшін пайдаланылады.
Әскери бөлімдердің жөндеу бөлімшелерінде және құрамалардың жөндеу бөлімдерінде техниканы ағымдағы және орташа жөндеу жүргізушінің, аспаздың, наубайханашының және азық-түлік қызметінің техникалық құралдарды жөндеу жөніндегі маманының қатысуымен жүргізіледі.
2-параграф. Техниканы жөндеуді жоспарлау
69. Жөндеуді жоспарлау техниканы уақтылы және сапалы жөндеу, оны ұдайы техникалық ақаусыз жай-күйде ұстау үшін әскери бөлімдердің жөндеу бөлімшесін (құрамалардың жөндеу бөлімін), көшпелі бригадаларды және жөндеу бөлімшелерін анағұрлым ұтымды пайдалану мақсатында жүзеге асырылады.
70. Техниканы жөндеуді жоспарлау:
1) жөндеуге қажеттілікті айқындауды;
2) қосалқы бөлшекке, құрал-сайманға, материалға және жөндеуге арналған қаражатқа қажеттілікті айқындауды;
3) жөндеу бөлімшесінің, бөлімінің, көшпелі бригаданың және жөндеу құралының өндірістік қуатын біркелкі жүктеуді және толық пайдалануды;
4) жоспарланатын кезеңде әскер шешетін міндеттерге және техниканың арналуына байланысты жөндеу кезектілігін көздейді.
71. Техниканы жөндеу әскери бөлімдерде жоспарланады.
3-параграф. Әскери бөлімде (құрамада) техниканы жөндеуді жоспарлау
72. Бейбіт уақытта бөлімдерде (құрамаларда) техниканы жөндеуді жоспарлау оны пайдалануды жоспарлаумен бір уақытта жүзеге асырылады, пайдалану және жөндеу жоспарларында көрсетіледі. Бұл ретте орташа және күрделі жөндеуге қажеттілік техниканың жұмыс істеуінің жөндеуаралық кезеңіне (жол жүруіне) сүйене отырып жоспарланады.
Техниканы жөндеуге жоспарлы қажеттілік негізінде әскери бөлім (құрама) азық-түлік қызметінің бастығы:
1) жоспарланатын жылы жөндеуге жататын техниканың тізбесі мен санын;
2) жөндеу мерзімін;
3) әскери бөлімнің жөндеу бөлімшесінде (құраманың жөндеу бөлімінде) жөндеуге жататын техника санын және жөндеу кәсіпорнында жөндеуге жататын техника санын айқындайды.
73. Әскери бөлімнің жөндеу бөлімшесінде (құраманың жөндеу бөлімінде) техниканы ағымдағы және ішінара орташа жөндеу үшін азық-түлік қызметінің (құрама) бастығы ай сайын техниканы жөндеуге өтінім жасайды және бөлім командирінің техникалық бөлім (қару-жарақ) жөніндегі орынбасарына жолдайды, ол осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлімнің жөндеу бөлімшесінің (құраманың жөндеу бөлімінің) айлық жоспар-тапсырмасына енгізіледі.
Бекітілген жоспар-тапсырма негізінде бөлім (құрама) азық-түлік қызметінің бастығы жөндеу қорын, қажетті арнайы қосалқы бөлшекті бөлімнің жөндеу бөлімшесіне (құраманың жөндеу бөліміне) жеткізуді және жөнделген техниканы алуды қамтамасыз етеді.

Параграф 4. Проведение ремонта, сдачи техники в ремонт и выдачи из ремонта
74. Текущий ремонт техники не планируется. Он выполняется по потребности в процессе технического обслуживания и на месте выхода техники из строя. При выходе техники из строя с разрешения заместителя командира воинской части по технической части текущий ремонт полевых технических средств производится в пунктах технического обслуживания.
75. Количество запасных частей и материалов, необходимых для выполнения текущего ремонта техники, определяется продовольственным управлением и учитываются в заявках.
76. Техника направляется в средний ремонт только после определения ее технического состояния комиссией, назначаемой командиром воинской части из числа должностных лиц – специалистов по этой технике.
Комиссия назначается:
1) по истечении установленных межремонтных периодов или сроков службы;
2) в случае преждевременного выхода техники из строя в результате повреждений, аварий, неудовлетворительного технического обслуживания, некачественного изготовления (ремонта).
При осмотре производится проверка записей в формуляре (паспорте) и в случае необходимости проверка и вскрытие отдельных агрегатов.
77. По результатам осмотра составляется акт технического состояния по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с подробным перечислением неисправностей основных агрегатов, узлов, деталей и приборов, и причин выхода техники из строя, а также определяется вид ремонта.
78. Ремонт техники внутри соединения (воинской части) осуществляется по распоряжениям заместителя командира соединения (воинской части) по технической части (вооружению).
В боевой обстановке командир ремонтного подразделения соединения (части) принимает технику в ремонт самостоятельно, докладывая об этом непосредственному начальнику.
79. Текущий ремонт техники, а в военное время и средний ремонт внутри соединения (воинской части) осуществляется без оформления приемо-сдаточных документов и актов технического состояния.
Сдача техники в средний ремонт внутри соединения (воинской части) в мирное время производится по актам технического состояния, а прием из ремонта по книге учета технического обслуживания и ремонта машин и агрегатов.
80. Вид произведенного ремонта полевых технических средств заносится отметка в формулярах (паспортах).
Глава 4. Ремонтные бригады продовольственной службы
Параграф 1. Выездные бригады ремонтной мастерской техники
81. Для оказания срочной помощи воинским частям и учреждениям в ремонте полевых технических средств высылаются выездные ремонтные бригады. Ремонтные бригады укомплектовываются личным составом, снабжаются материалами, отремонтированными или новыми деталями, узлами, агрегатами, инструментом, приспособлениями и оборудованием для производства текущего и среднего ремонта определенных видов технических средств.

4-параграф. Техниканы жөндеу, оны жөндеуге тапсыру және жөндеуден беру
74. Техниканы ағымдағы жөндеу жоспарланбайды. Ол техникалық қызмет көрсету процесіндегі қажеттілікке қарай және техника істен шыққан жерде орындалады. Техника істен шыққан кезде әскери бөлім командирінің техникалық бөлім жөніндегі орынбасарының рұқсатымен далалық техникалық құралдарды ағымдағы жөндеу техникалық қызмет көрсету пункттерінде жүргізіледі.
75. Техниканы ағымдағы жөндеу үшін қажетті қосалқы бөлшек пен материал санын азық-түлік басқармасы айқындайды және олар өтінімде есепке алынады.
76. Техника, оның техникалық жай-күйін әскери бөлім командирі лауазымды адамдар – осы техника бойынша мамандар қатарынан тағайындайтын комиссия айқындағаннан кейін орташа жөндеуге жөнелтіледі.
Комиссия:
1) белгіленген жөндеуаралық кезең немесе қызмет ету мерзімі аяқталғаннан кейін;
2) бұзылу, авария, қанағаттанарлықсыз техникалық қызмет көрсету, сапасыз жасау (жөндеу) нәтижесінде техника мерзімінен бұрын істен шыққан жағдайда тағайындалады.
Қарап-тексеру кезінде формулярдағы (паспорттағы) жазу тексеріледі және қажет болған жағдайда жеке агрегатты тексеру және ашу жүргізіледі.
77. Қарап-тексеру нәтижесі бойынша негізгі агрегаттың, тораптың, бөлшек пен аспаптың ақаулығын және техниканың істен шығу себебін нақты атап көрсетумен осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық жай-күй актісі жасалады, сондай-ақ жөндеу түрі айқындалады.
78. Құрама (әскери бөлім) ішінде техниканы жөндеу құрама (әскери бөлім) командирінің техникалық бөлім (қару-жарақ) жөніндегі орынбасарының өкімі бойынша жүзеге асырылады.
Жауынгерлік жағдайда құрама (бөлім) жөндеу бөлімшесінің командирі техниканы жөндеуге дербес қабылдайды, ол туралы тікелей бастыққа баяндайды.
79. Құрама (әскери бөлім) ішінде техниканы ағымдағы жөндеу, ал соғыс уақытында орташа жөндеу қабылдау-тапсыру құжаттары және техникалық жай-күй актісі ресімделмей жүзеге асырылады.
Бейбіт уақытта құрама (әскери бөлім) ішінде техниканы орташа жөндеуге тапсыру техникалық жай-күй актісі бойынша, ал жөндеуден қабылдау техникалық қызмет көрсетуді және машина мен агрегатты жөндеуді есепке алу кітабы бойынша жүргізіледі.
80. Далалық техникалық құралдарға жүргізілген жөндеу түрі формулярға (паспортқа) белгі ретінде енгізіледі.
4-тарау. Азық-түлік қызметінің жөндеу бригадалары
1-параграф. Техниканы жөндеу шеберханасының көшпелі бригадалары
81. Әскери бөлімдерге және мекемелерге далалық техникалық құралдарды жөндеуде шұғыл көмек көрсету үшін көшпелі жөндеу бригадалары жіберіледі. Жөндеу бригадалары техникалық құралдардың белгілі бір түрін ағымдағы және орташа жөндеу үшін жеке құраммен жасақталады, материалмен, жөнделген немесе жаңа бөлшекпен, тораппен, агрегатпен, құрал-сайманмен, айла-бұйыммен және жабдықпен жабдықталады.

82. Бригады высылаются на автомобилях, оборудованных специальными кузовами-фургонами или на грузовых автомобилях на определенный срок. Они поддерживают непрерывную связь с продовольственным складом и доукомплектовываются материалами, деталями, узлами и агрегатами.
83. Начальник продовольственной службы воинской части, в распоряжение которого прибыла выездная бригада, допускает ее специалистов к личному составу, обслуживающему технические средства, для участия в ремонте.
Параграф 2. Выездные бригады по техническому обслуживанию и ремонту холодильного и технологического оборудования войсковых столовых
84. Для периодического технического обслуживания и ремонта холодильного и технологического оборудования войсковых столовых при складах 1-го и 2-го разрядов организуются выездные бригады.
Количество и состав выездных бригад определяется довольствующим органом в зависимости от наличия холодильного и технологического оборудования, подлежащего техническому обслуживанию и ремонту в воинских частях.
85. Личный состав выездной бригады:
1) механики (1-3 человека по количеству холодильного и технологического оборудования, имеющегося в воинских частях, приписанных на обслуживание к складу);
2) шофер мастерской по ремонту холодильного и технологического оборудования.
86. Периодическое техническое обслуживание, текущий и частично средний ремонт холодильного и технологического оборудования частей выполняются на месте эксплуатации оборудования выездными бригадами по распоряжению довольствующего органа.
87. Руководство работой выездных бригад по техническому обслуживанию и ремонту холодильного и технологического оборудования, и обеспечению материалами и запасными частями осуществляет техник по механическим агрегатам и холодильному оборудованию военного склада, а на тех складах, в которых имеются мастерские по ремонту техники - начальник мастерской.
Общую организацию технического обслуживания и ремонта холодильного и технологического оборудования в приписанных к складу воинских частях, а также техники, находящейся на хранении на складе, осуществляет начальник склада через одного из начальников отделов хранения.
88. При направлении выездной бригады в воинские части начальник военного склада оформляет командировочное предписание и наряд на техническое обслуживание и ремонт холодильного и технологического оборудования.
В наряде даются условные номера воинских частей без указания мест дислокации.
Выдаваемые выездным бригадам наряды на обслуживание и ремонт оборудования, учитываются техником по механическим агрегатам и холодильному оборудованию военного склада по журналу учета нарядов на выполнение работы по техническому обслуживанию и ремонту холодильного и технологического оборудования в воинских частях по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.

82. Бригадалар арнайы шанақ-фургонмен жабдықталған автомобильде немесе жүк автомобилінде белгілі бір мерзімге жіберіледі. Олар азық-түлік қоймасымен үздіксіз байланыста болады және материалмен, бөлшекпен, тораппен және агрегатпен толық жабдықталады.
83. Қарамағына көшпелі бригада келген әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы оның мамандарын жөндеуге қатысу үшін техникалық құралдарға қызмет көрсететін жеке құрамға жібереді.
2-параграф. Әскери асхананың тоңазытқыш және технологиялық жабдығына көшпелі техникалық қызмет көрсету және жөндеу бригадалары
84. Әскери асхананың тоңазытқыш және технологиялық жабдығына кезеңдік техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін 1-ші және 2-ші деңгейдегі қойма жанынан көшпелі бригадалар ұйымдастырылады.
Көшпелі бригадалар саны мен құрамын әскери бөлімдерде техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жататын тоңазытқыш және технологиялық жабдықтың қолда барына байланысты жабдықталым орган айқындайды.
85. Көшпелі бригаданың жеке құрамы:
1) механиктер (қызмет көрсетуге қоймаға тіркелген әскери бөлімдерде бар тоңазытқыш және технологиялық жабдықтың саны бойынша 1 – 3 адам);
2) тоңазытқыш және технологиялық жабдықты жөндеу бойынша шеберхана жүргізушісі.
86. Бөлімдердің тоңазытқыш және технологиялық жабдығына кезеңдік техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы және ішінара орташа жөндеуді көшпелі бригадалар жабдықталым органының өкімі бойынша жабдықты пайдалану орнында жүргізеді.
87. Тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу, материалмен және қосалқы бөлшекпен қамтамасыз ету көшпелі бригадасының жұмысына басшылық жасауды әскери қойманың механикалық агрегат пен тоңазытқыш жабдығы жөніндегі технигі, ал техниканы жөндеу шеберханасы бар қоймада – шеберхана бастығы жүзеге асырады.
Әскери бөлім қоймасына тіркелген тоңазытқыш пен технологиялық жабдыққа, сондай-ақ қоймада сақтауда тұрған техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жалпы ұйымдастыруды сақтау бөлімдері бастықтарының біреуі арқылы қойма бастығы жүзеге асырады.
88. Әскери қойма бастығы көшпелі бригаданы әскери бөлімдерге жіберу кезінде іссапар нұсқамасын және тоңазытқыш пен технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге нарядты ресімдейді.
Нарядта орналасу орындары көрсетілмей, әскери бөлімдердің шартты нөмірлері беріледі.
Көшпелі бригадаларға берілетін жабдыққа қызмет көрсетуге және жөндеуге нарядтарды осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери бөлімдерде тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысты орындауға нарядтарды есепке алу журналы бойынша әскери қойманың механикалық агрегат пен тоңазытқыш жабдық жөніндегі технигі есепке алады.

89. На основании исполненных нарядов техником военного склада ежемесячно составляется сводная ведомость израсходованных выездной бригадой запасных частей и материалов на техническое обслуживание и ремонт холодильного и технологического оборудования по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
На основании сводной ведомости составляется акт на списание материалов и запасных частей с подотчета выездной бригады, а также с учета военного склада.
Приложение 1
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной
службы)
Категории техники
№ п/п
Наименование техники
Категории
1-я
2-я
3-я
4-я
5-я
1.
Кухни автомобильные и прицепные, плиты прицепные, хлебопекарные печи и тестоприготовительные агрегаты прицепные; холодильные агрегаты прицепные и контейнеры-рефрижераторы
Новые, не бывшие в эксплуатации, со сроком хранения до 5 лет, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или новые со сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие средний ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
2.
Автомобили-рефрижераторы и прицепы – рефрижераторы, автомобили-фургоны изотермические, хлебные и комбинированные, автомобили–цистерны для воды, автомобильные столовые*
Новые, с пробегом до 3000 километров или сроком хранения до 5 лет, технически исправные
С пробегом свыше 3000 километров или сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие средний или капитальный ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
3.
Прицепы-фургоны хлебные и изотермические, прицепы-склады, прицепы-контейнеры, прицепы-цистерны для воды, столовые прицепные
Новые, с пробегом до 3000 километров или сроком хранения до 5 лет, технически исправные
С пробегом свыше 3000 километров или сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно,
подлежат списанию
4.
Кухни переносные и газовые, плиты и кипятильники переносные, термосы и термосы-ящики, машины просеивательные, тестоделительные тестоформовочные переносные, хлебопекарные печи переносные,
Новые, не бывшие в эксплуатации, со сроком хранения до 5 лет, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или новые со сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
5.
Холодильные агрегаты от холодильного оборудования стационарных войсковых столовых, камеры холодильные разборные
Новые, не бывшие в эксплуатации, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или прошедшие средний или капитальный ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 7 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 10 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
6.
Механическое и тепловое оборудование стационарных войсковых столовых, холодильные сборные камеры, холодильные шкафы, холодильники бытовые электрические
Новые, не бывшие в эксплуатации, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или прошедшие ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта
Требующие капитального ремонта
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
7.
Весоизмерительные приборы
Новые, не бывшие в эксплуатации, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или прошедшие ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта
Требующие капитального ремонта
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
Приложение 2
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных
Сил Республики Казахстан
(техники продовольственной службы)
Форма
Утверждаю
____________________________
(должность)
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
"___" _______________20__года
М.П.
АКТ ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТОЯНИЯ "________" _____________20__года
________________________________________________________________________________
(наименование войсковой части)
КОМИССИЯ: председатель
________________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы) члены
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
действующая на основании приказа
________________________________________________________________________________
(приказ, номер и дата) произвела осмотр
________________________________________________________________________________
(наименование и марка техники)
______________ заводской номер __________________ для определения технического стояния.
При ознакомлении с документами и осмотре ___________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование техники)
комиссия установила:

89. Орындалған нарядтар негізінде әскери бөлімнің технигі ай сайын осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшпелі бригада тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге жұмсаған қосалқы бөлшек пен материалдың жиынтық ведомосын жасайды.
Жиынтық ведомость негізінде материал мен қосалқы бөлшекті көшпелі бригада есебінен, сондай-ақ әскери қойма есебінен шығару актісі жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің
әскери мүлкін (азық-түлік
қызметінің техникасын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Техника санаттары
Р/с
Техника атауы Санаттар
1-ші 2-ші 3-ші 4-ші 5-ші
1
Автомобильдік және тіркемелі асүй, тіркемелі плита, тіркемелі наубайхана пеші мен қамыр дайындау агрегаты; тіркемелі тоңазытқыш агрегаты және контейнер-рефрижератор
Жаңа, пайдалануда болмағандар, 5 жылға дейін сақтау мерзімімен, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе 5 жылдан астам сақтау мерзімімен жаңа, сондай-ақ орташа жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 15 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 20 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
2
Автомобиль-рефрижератор және тіркеме-рефрижератор, изотермиялық, нан және құрастырылған автомобиль-фургон, суға арналған автомобиль-цистерна, автомобиль асханасы*
Жаңа, 3000 километрге дейін жүрген немесе 5 жылға дейін сақтау мерзімімен, техникалық ақаусыз
3000 километрден астам жүрген немесе 5 жылдан астам сақтау мерзімімен, сондай-ақ орташа және күрделі жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 15 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа,
20 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
3
Нан және изотермиялық тіркеме-фургон, тіркеме-қойма, суға арналған тіркеме-контейнер, тіркеме-цистерна, тіркеме асүй
Жаңа, 3000 километрге дейін жүрген немесе 5 жылға дейін сақтау мерзімімен, техникалық ақаусыз
3000 километрден астам жүрген немесе 5 жылдан астам сақтау мерзімімен, сондай-ақ орташа және күрделі жөндеуден өткен
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 15 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 20 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
4
Тасымалданатынжәне газ асүй, тасымалданатын плита мен қайнатқыш, термос пен термос-жәшік, елегіш,тасымалданатын қамыр бөлгіш, қамырды қалыпқа салу машинасы, тасымалданатын наубайхана пеші
Жаңа, 5 жылға дейін сақтау мерзімімен пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жаңа, 5 жылдан астам сақтау мерзімімен, сондай-ақ жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 15 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 10 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
5
Стационарлық әскери асхананың тоңазытқыш жабдығынан тоңазытқыш агрегаты, бөлшектенетін тоңазытқыш камерасы
Жаңа, пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе орташа және күрделі жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 7 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 10 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
6
Стационарлық әскери асхананың механикалық және жылу жабдығы, жиналмалы тоңазытқыш камерасы, тоңазытқыш шкаф, тұрмыстық электр тоңазытқыш
Жаңа, пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін
Күрделі жөндеуді қажет ететін
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
7
Салмақ өлшегіш құрал
Жаңа, пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін
Күрделі жөндеуді қажет ететін
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік
қызметінің техникасын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
_______________________
(лауазымы)
____________________________
(әскери атағы, қолы,
тегі және аты-жөні)
20__жылғы"___"_____________
М.О.
ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАЙ-КҮЙ
АКТІСІ
20__жылғы "_____"_____________
__________________________________________________________________________
(әскери бөлім атауы)
КОМИССИЯ: төрағасы
__________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні)
мүшелері _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
______________________________________________ бұйрығы негізінде әрекет ететін,
(бұйрық, нөмірі мен күні)
зауыттық нөмірі ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(техника атауы мен маркасы)
__________________техникалық жай-күйін анықтау үшінқарап-тексеруді жүргізді.
Құжаттармен танысу және қарап-тексеру кезінде
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(техника атауы)
комиссия бекітті:

1. С начала эксплуатации
________________________________________________________________________________
(наименование техники)
_______________________ отработано ______________________________________________
часов, пройдено______________ километров, подвергалась среднему ремонту _________раз,
капитальному ремонту ________________________________________________________ раз.
2. Со времени предыдущего среднего (капитального) ремонта
________________________________________________________________________________
(наименование техники)
отработано ______________________ часов, пройдено ________________ километров.
3. При осмотре выявлено
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Комплектность
________________________________________________________________________________
(чем укомплектован)
________________________________________________________________________________
5. Правильность эксплуатации
________________________________________________________________________________
(указать, соблюдались ли правила эксплуатации)
________________________________________________________________________________
6. Заключение комиссии:
________________________________________________________________________________
(категория техники, вид ремонта, требует ли списания)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Акт составлен в _______________ экз.
экз.№ 1______________
экз.№ 2_______________
Председатель комиссии _____________________________________________________
Члены комиссии ___________________________________________________________
Приложение 3
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных
Сил Республики Казахстан
(техники продовольственной
службы)
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Командир (начальник)
войсковой части
(учреждения)
____________________________
(воинское звание, роспись,
фамилия и инициалы)
"__"___________20___года
Акт списания № _______
Комиссия в составе: ________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы председателя и членов комиссии)
на основании ______________________________________________________________
(номер и дата приказа) проверила и установила, что перечисленное имущество, израсходовано в пределах установленных норм по результатам
_______________________________________________________________________________,
(эксплуатации, регламентных работ, ремонта)
и подлежит списанию:
№ п/п
Наименование имущества
Единица
измерения
Количество предметов
Цена за единицу
Сумма, тенге
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Всего подлежит списанию ___________________________________________________
количество прописью
на общую сумму ______________________________________ тенге __________ тиын
Особые замечания комиссии _________________________________________________
________________________________________________________________________________
В результате проведенных работ (составления смесей, слива жидкости) получены следующие материалы и оприходованы по учету:
№ п/п
Наименование имущества
Единица
измерения
Количество предметов
Цена за единицу
Сумма, тенге
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Председатель комиссии _____________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Члены комиссии: __________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"_______" _____________ 20___ года.
Приложение 4
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных
Сил Республики Казахстан
(техники продовольственной
службы)
Сроки проведения технического обслуживания
№ п/п
Техника продовольственной службы
Сроки проведения технического обслуживания
ТО-1
ТО-2
1.
Кухни автомобильные, прицепные и переносные; плиты прицепные и переносные; кипятильники переносные; блоки хлебопекарные автомобильные и прицепные; печи хлебопекарные прицепные и переносные; тестоприготовительные агрегаты прицепные и переносные; тестоприготовительные агрегаты прицепные; машины просеивательные, тестоделительные и тестоформовочные переносные; агрегаты холодильные прицепные и камеры холодильные разборные.

1. _______________________________________________________________________
(техника атауы)
пайдалануды бастап
_____________________________________________________________сағат жұмыс
істелді,______________километр жүріп өтті, _________________рет орташа жөнделді,
_______________________________________________________рет күрделі жөнделді.
2. Алдыңғы орташа (күрделі) жөндеу уақытынан бастап
__________________________________________________________________________
(техника атауы)
______________________сағат жұмыс істелді, ______________ километр жүріп өтті.
3. Қарап-тексеру кезінде анықталды:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Жиынтықталуы
__________________________________________________________________________
(немен жиынтықталды)
__________________________________________________________________________
5. Дұрыс пайдалану
__________________________________________________________________________
(пайдалану қағидалары сақталды ма, көрсету керек)
__________________________________________________________________________
6. Комиссияның шешімі:
__________________________________________________________________________
(техниканың санаты, жөндеу түрі, есептен шығару қажет пе)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Акт _______________ данада жасалды
№ 1 дана ______________
№ 2 дана ______________
Комиссия төрағасы _________________________________________________________
Комиссия мүшелері _________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік
қызметінің техникасын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
Әскери бөлімнің (мекеменің)
командирі (бастығы)
____________________________
(әскери атағы, қолы,
тегі және аты-жөні)
20___жылғы "__"___________
№ _______ есептен шығару актісі
Комиссия мынадай құрамда: ________________________________________________
(әскери атағы, комиссия төрағасының, мүшелерінің тегі және аты-жөні)
__________________________________________________________________ негізінде
(бұйрықтың нөмірі мен шыққан күні)
төменде көрсетілген мүлік ___________________________________________________,
(пайдалану, регламенттелген жұмыс, жөндеу)
нәтижесі бойынша белгіленген нормалар шегінде жұмсалғанын тексерді және есептен шығаруға жатады:
Р/с №
Мүлік атауы
Өлшем бірлігі
Бұйым саны
Бір бірлік үшін бағасы
Сомасы, теңге
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы сомасы ________________________________________теңге __________ тиын
____________________________________________________есептен шығаруға жатады
саны жазбаша
Комиссияның ерекше ескертулері ____________________________________________
__________________________________________________________________________
Жүргізілген жұмыс нәтижесінде (қоспа жасау, сұйықтық төгу) мынадай материал алынды және кіріске алынды:
Р/с №
Мүлік атауы
Өлшем бірлігі
Бұйым саны
Бір бірлік үшін бағасы
Сомасы, теңге
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Комиссия төрағасы _________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Комиссия мүшелері: ________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
20___ жылғы "_______" _____________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік
қызметінің техникасын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Техникалық қызмет көрсету мерзімі
Р/с № Азық-түлік қызметінің техникасы Техникалық қызмет көрсету мерзімі
1-ТҚ 2-ТҚ
1.
Автомобильдік, тіркемелі және тасымалданатын асүй; тіркемелі және тасымалданатын плита; тасымалданатын қайнатқыш; автомобильдік және тіркемелі наубайхана блогы; тіркемелі және тасымалданатын наубайхана пеші; тіркемелі және тасымалданатын қамыр дайындау агрегаты; тіркемелі қамыр дайындау агрегаты; елегіш, қамырды бөлгіш және қамырды қалыпқа салғыш машинасы, тіркемелі тоңазытқыш агрегаты мен жиналатын тоңазытқыш камерасы

Через 90-100 часов работы
Через 270-300 часов работы
2.
Кухни газовые, автомобили-фургоны хлебные, изотермические, комбинированные, автомобили-рефрижераторы, прицепы – рефрижераторы, прицепы-фургоны хлебные и изотермические, прицепы-контейнеры, автомобили - цистерны и прицепы - цистерны для воды.
Через 1000-1200 километров пробега
Через 4000-4800 километров пробега
3.
Механическое, тепловое и холодильное оборудование войсковых столовых.
Через один месяц работы
Через три месяца работы
4.
Оборудование стационарных войсковых хлебозаводов (хлебопекарен).
Через один месяц работы
Через два месяца работы
Примечания:
1. Техническое обслуживание № 1 (ТО-1) и 2 (ТО-2) автомобилей и прицепов, на которых смонтированы полевые технические средства продовольственной службы, производится одновременно с техническим обслуживанием этих средств, но не реже сроков, установленных для технического обслуживания автомобилей и прицепов.
2. При учете сроков (периодичности) технического обслуживания полевых технических средств продовольственной службы, смонтированных на шасси автомобилей и прицепов, для которых периодичность технического обслуживания установлена в часах, пробег на расстояние 25 километров приравнивается к одному часу работы.
3. При эксплуатации полевых технических средств продовольственной службы в сложных условиях сроки между очередными техническими обслуживаниями сокращаются на 25-30 %.
Приложение 5
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных
Сил Республики Казахстан
(техники продовольственной
службы)
Форма
Карточка хранения техники
Подразделение (отдел)_______________ Хранилище__________________________
Наименование техники продовольственной службы___________________________
№______________________________________________________________________
Завод-изготовитель ______________________________________________________
Дата поступления на хранение_____________________________________________
Учтено по _____________________________________________________________
(указать по какому документу)
Техническое обслуживание техники продовольственной службы при хранении
Дата
Выполненная работа
Воинское звание, Ф.И.О., подпись выполнившего работу
Воинское звание, Ф.И.О., подпись проверившего и принявшего работу
Командир (начальник)______________________
_________________________________________
(воинское звание, подпись)
Начальник склада (хранилища) ___________________
(подпись)
"_____"____________________ 20__ года
Приложение 6
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной
службы)
Нормы межремонтных периодов работы (пробегов) до списания
№ п/п
Техника продовольственной службы
Единица измерения
Межремонтный период работы (пробег) до списания
Для новой техники
Для техники, прошедшей средний ремонт
Полевые технические средства
1
Кухни автомобильные
часов
2600
1100
2
Кухни прицепные
часов
2600
1100
3
Кухни переносные
часов

90–100 жұмыс сағатынан кейін
270–300 жұмыс сағатынан кейін
2.
Газ асүй, нан, изотермиялық, құрастырылған автомобиль-фургон, автомобиль-рефрижератор, тіркемере-фрижератор, нан және изотермиялық тіркеме-фургон, тіркеме-контейнер, суға арналған автомобиль-цистернасы және тіркеме-цистерна
1000–1200 километр жүрістен кейін
4000–4800 километр жүріп өткеннен кейін
3.
Әскери асхананың механикалық, жылу және тоңазытқыш жабдығы
Жұмыстың бір айынан кейін
Жұмыстың үш айынан кейін
4.
Стационарлық әскери нанзауытын (наубайханаларды) жабдықтау
Жұмыстың бір айынан кейін
Жұмыстың екі айынан кейін
Ескертпелер:
1. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдары құрастырылған автомобиль мен тіркемеге № 1 және 2 (1-ТҚ) мен (2-ТҚ) техникалық қызмет көрсету осы құралдарға техникалық қызмет көрсетумен бір уақытта, бірақ автомобиль мен тіркемеге техникалық қызмет көрсету үшін белгіленген мерзімнен сиретпей жүргізіледі.
2. Автомобиль мен тіркемешассиіне құрастырылған, олар үшін техникалық қызмет көрсету кезеңділігі сағатпен белгіленген азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралына техникалық қызмет көрсету мерзімін (кезеңділігін) есепке алу кезінде 25 километр арақашықтыққа жүрген жүрісі бір жұмыс сағатына теңестіріледі.
3. Күрделі жағдайда азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын пайдалану кезіндегі кезекті техникалық қызмет көрсету арасындағы мерзім 25 – 30 %-ке қысқартылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік
қызметінің техникасын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
Техниканы сақтау карточкасы
Бөлімше (бөлім) __________________ Сақтау орны ____________________________
Азық-түлік қызметі техникасының атауы _______________________________________
№ ________________________________________________________________________
Жасаушы зауыт ____________________________________________________________
Сақтауға келіп түскен күні ___________________________________________________
_____________________________________________________ бойынша есепке алынды
(қандай құжат бойынша көрсетілсін)
Сақтау кезінде азық-түлік қызметінің техникасына техникалық қызмет көрсету
Күні
Орындалған жұмыс
Жұмысты орындаушының әскери атағы, Т.А.Ә., қолы
Жұмысты тексерген және қабылдаған адамның әскери атағы, Т.А.Ә., қолы
Командир (бастық)       _____________________
____________________________________
(әскери атағы, қолы)
Сақтау қоймасының бастығы___________________
(қолы)
20__ жылғы "_____"__________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік
қызметінің техникасын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Есептен шығаруға дейінгі жөндеуаралық жұмыс (жүріс) кезеңінің нормалары
Р/с
Азық-түлік қызметінің техникасы Өлшем бірлігі Есептен шығаруға дейінгі жөндеуаралық жұмыс (жүріс) кезеңі
Жаңа техника үшін Орташа жөндеуден өткен техника үшін
Далалық техникалық құралдар
1
Автомобиль асүй
сағат
2600
1100
2
Тіркемелі асүй
сағат
2600
1100
3
Тасымалданатын асүй
сағат

1. Производственное задание
п/п
Вид ремонта, наименование и марка техники
Кол-во
Трудовые затраты, человек
на единицу
на все количество
Всего
2. Расчет рабочего времени
Показатель
Единица измерения
Величина показателя
Фонд рабочего времени производственников
Время, отведенное на боевую и
профессиональную подготовку
Потери рабочего времени
Процент переработки норм
Полезная отдача рабочего времени производственников
НАЧАЛЬНИК _______________________
(подпись)
"_____" _________________20__ года
Приложение 8
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной
службы)
Форма
"______ " _______________________20______года
Журнал учета нарядов на выполнение работы по техническому обслуживанию и ремонту холодильного и технологического оборудования в воинских частях
Дата
Номер наряда
Войсковая часть
Наименование обслуживаемого (ремонтируемого) оборудования
Отметка о сдаче наряда
Приложение 9
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных
Сил Республики Казахстан
(техники продовольственной
службы)
Форма
Утверждаю
Командир войсковой части
____________________________
(воинское звание, подпись)
"___" _____________ 20___года
м.п.
Сводная ведомость израсходованных выездной бригадой запасных частей и материалов на техническое обслуживание и ремонт холодильного и технологического оборудования за ________________ квартал 20____года
п/п
Запасные части и материалы
Номер наряда
Номер детали
Единица учета
Количество
Техник по ремонту холодильного оборудования склада __________________________
(подпись)

1. Өндірістік тапсырма
Р/с
Жөндеу түрі, техниканың атауы мен маркасы Саны Еңбек шығыны, адам
бірлікке барлық санға
Барлығы
2. Жұмыс уақытының есебі
Көрсеткіш Өлшем бірлігі Көрсеткіш мөлшері
Өндірушілердің жұмыс уақытының қоры
Жауынгерлік және кәсіби даярлыққа бөлінген уақыт
Жұмыс уақытын жоғалту
Норманы асыра орындау пайызы
Өндірушілер жұмыс уақытының пайдалы қайтарымы
БАСТЫҚ _______________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ____________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік
қызметінің техникасын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Нысан
20____жылғы "____ "________________
Әскери бөлімдерде тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысты орындауға арналған нарядты есепке алу журналы
Күні
Нарядтың нөмірі
Әскери бөлім
Қызмет көрсетілетін (жөнделетін) жабдықтың атауы
Нарядты тапсыру туралы белгі
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік
қызметінің техникасын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
9-қосымша
Нысан
Бекітемін
әскери бөлім командирі
____________________________
(әскери атағы, қолы)
20___жылғы "____ "__________
м.о.
20____жылғы ___________ тоқсан үшін көшпелі бригаданың тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жұмсалған қосалқы бөлшек пен материалдыы жиынтық ведомосы
Р/с
Қосалқы бөлшек пен материал Наряд нөмірі Бөлшек нөмірі Есепке алу бірлігі Саны
Қойманың тоңазытқыш жабдығын жөндеу технигі ___________________________________ (қолы)