О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 537. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2022 года № 31497. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 266.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "О внесений изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года №280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858) следующие изменения:
в Правилах и условиях субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Организация работ по субсидированию работодателей, связанных с созданием специальных рабочих мест осуществляется центрами занятости населения за счет местного бюджета.";
абзац первый части второй пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) смета расходов на оборудование специальных рабочих мест и выплату заработной платы лицам с инвалидностью;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Центр занятости населения субсидирует оплату труда лиц с инвалидностью за счет средств местного бюджета на оснований трудового договора, заключенного на срок не менее 3 (трех) лет.
Центр занятости населения ежемесячно к 25 числу месяца, следующего за отчетным, на основании сведений о лицах, трудоустроенных на специальные рабочие места, представленных работодателями по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, перечисляет на расчетный счет работодателя субсидии на заработную плату.
Ежемесячный размер субсидий на заработную плату лицам, трудоустроенным на специальные рабочие места составляет:

"Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 537 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 желтоқсанда № 31497 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 266 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15858 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Арнайы жұмыс орындарын құруға байланысты жұмыс берушілерді субсидиялау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды халықты жұмыспен қамту орталықтары жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырады.";
6-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) арнайы жұмыс орындарын жабдықтауға және мүгедектігі бар адамдардың жалақысына арналған шығыстар сметасы;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты жұмыспен қамту орталығы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушілер ұсынған арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдар туралы мәліметтер негізінде ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне жұмыс берушінің есеп шотына жалақыға субсидиялар аударады.
Арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдардың жалақысына ай сайынғы субсидиялар мөлшері:

1) первые 12 месяцев трудоустройства – 70% от размера зарплаты, но не более 30 месячных расчетных показателей (далее – МРП), установленных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
2) с 13 по 24 месяц трудоустройства включительно – 65% от размера зарплаты, но не более 30 МРП, установленных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3) с 25 по 36 месяц трудоустройства включительно – 60% от размера зарплаты, но не более 30 МРП, установленных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. Субсидии предоставляются работодателям в целях возмещения затрат на приобретение, монтаж и установку оборудования для оснащения специальных рабочих мест, выплату заработной платы лицам с инвалидностью.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 1 января 2023 года.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан
приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 декабря 2022 года № 537
Приложение 1
к Правилам и условиям
субсидирования затрат
работодателей, создающих
специальные рабочие места
для трудоустройства лиц
с инвалидностью
Форма
Директору центра
занятости населения
______________________
района (города)
_____________________________________________________________________
_________________
(полное наименование организации, адрес, бизнес-идентификационный номер (БИН) и индивидуальный идентификационный номер (ИИН), контактные лица и телефоны)
просит включить в перечень работодателей, где будут организованы специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью.
В случае положительного решения вопроса, гражданам из числа лиц с инвалидностью будут предоставлены специальные рабочие места в соответствии с перечнем:
№ п/п
В качестве кого планируется принять на работу
Планируемое количество рабочих мест
Планируемый срок заключения трудового договора
Размер месячной заработной платы, тенге
Планируемый размер субсидий центром занятости населения на оборудование специального рабочего места, тенге
Планируемый размер субсидий на выплату заработной платы лицам с инвалидностью центром занятости населения, тенге
В первый год участия ___ тенге.
Во второй год участия ___ тенге.
В третий год участия ___ тенге.
Приложение:

1) жұмысқа орналастырудың алғашқы 12 айында – жалақының 70%, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жалақы мөлшерінің 30 айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) аспайды;
2) жұмысқа орналастырудың 13-24 айы аралығын қоса алғанда – жалақының 65%, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жалақы мөлшерінің 30 АЕК-тен аспайды;
3) жұмысқа орналастырудың 25-36 айы аралығын қоса алғанда – жалақының 60%, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жалақы мөлшерінің 30 АЕК-тен аспайды.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Субсидиялар жұмыс берушілерге арнайы жұмыс орындарын жарақтандыруға арналған жабдықтарды сатып алуға, монтаждауға және орнатуға, мүгедектігі бар адамдарға жалақы төлеуге жұмсалған шығындарды өтеу мақсатында беріледі.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 537
1-қосымша
Мүгедектігі бар адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін
арнайы жұмыс орындарын
құратын жұмыс берушілердің
шығындарын субсидиялау
қағидалары мен шарттарына
1-қосымша
Нысан
_________________ ауданының
(қаласының) халықты
жұмыспен қамту орталығының
директорына
_______________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
және жеке сейкестендіру нөмірі (ЖСН), байланыс жасайтын адамдар және телефондары) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындары ұйымдастырылатын жұмыс берушілердің тізбесіне қосуды сұрайды.
Мәселе оң шешiлген жағдайда мүгедектігі бар адамдар қатарындағы азаматтарға тiзбеге сәйкес мынадай арнайы жұмыс орындары ұсынылатын болады:
Р/с
Жұмысқа кім ретінде қабылдау жоспарланып отыр
Жұмыс орындарының жоспарланған саны
Еңбек шартын жасаудың жоспарлы мерзімі
Айлық жалақы мөлшерi, теңге
Халықты жұмыспен қамту орталығының арнайы жұмыс орнын жабдықтауға жоспарланатын субсидия мөлшері, теңге
Халықты жұмыспен қамту орталығының мүгедектігі бар адамдарға жалақы төлеуге арналған субсидиялардың жоспарланатын мөлшері, теңге
Қатысудың бірінші жылында ___ теңге;
Қатысқан екінші жылы ___ теңге;
Қатысудың үшінші жылында ___ теңге.
Қосымша:

1. смета расходов на оборудование специальных рабочих мест и и выплату заработной платы лицам с инвалидностью;
2. Справку о наличии счета в банке.
Руководитель ________________ _________ подпись дата
"место печати" (при наличии).
приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 декабря 2022 года № 537
Приложение 3
к Правилам и условиям
субсидирования затрат
работодателей, создающих
специальные рабочие места
для трудоустройства лиц
с инвалидностью
Форма
Сведения о лицах, трудоустроенных на специальные рабочие места в
___________________________за _______ 20___года
(наименование работодателя)       (месяц)
бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный
номер (далее – ИИН) работодателя: __________________.
Номер расчетного счета работодателя для перечисления суммы субсидий:
__________________.
Наименование банка обслуживания: __________________.
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (полностью)
ИИН
Размер заработной платы по трудовому договору
Количество рабочих дней в месяце
Фактически отработано, дни
Продолжение таблицы
Временная нетрудоспособность, дни
Сумма начисленной заработной платы, тенге
Сумма пенсионных взносов
Подлежит компенсации из бюджета, тенге
Электронная цифровая подпись работодателя

1. Арнайы жұмыс орындарын жабдықтауға және және мүгедектігі бар адамдарға жалақы төлеуге арналған шығыстар сметасы;
2. Банкте шоттың бар-жоғы туралы анықтама.
Басшы _____________ _________ "Мөрдің орны (бар болса)" қолы күні
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 537
2-қосымша
Мүгедектігі бар адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін
арнайы жұмыс орындарын
құратын жұмыс берушілердің
шығындарын субсидиялау
қағидалары мен шарттарына
3-қосымша
Нысан
20__ жылғы ________ үшін ______________________________-дегі
(ай) (жұмыс берушінің атауы)
арнайы жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдар туралы мәліметтер
Жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН-і) / жеке сейкестендіру
нөмірі (бұдан әрі – ЖСН): __________________.
Субсидия сомасын аудару үшін жұмыс берушінің есеп айырысу шотының нөмірі:
_________________.
Қызмет көрсететін банктің атауы: __________________.
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (толығымен)
ЖСН
Еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері
Айдағы жұмыс күндерінің саны
Нақты жұмыс істеген күндер
Кестенің жалғасы
Уақытша жұмысқа жарамсыздық күндері
Аударылған жалақының сомасы, теңге
Зейнетақы жарналарының сомасы
Бюджеттен өтемақы төленуге тиісті сома, теңге
Жұмыс берушінің Электрондық цифрлық қолтаңбасы