О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2023 года № 31807
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9902) следующие изменения:
1) нормы для присвоения спортивных званий, разрядов, утвержденные указанным приказом изложить согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2) требования для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, утвержденные указанным приказом изложить согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 28 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қаңтарда № 31807 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9902 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорттық атақтарды, разрядтарды беруге арналған нормалары осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беруге арналған талаптары осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Оралов
Приложение 1 к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 30 января 2023 года № 28
Глава 1. Нормы для присвоения спортивных званий, спортивных разрядов

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Оралов
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2023 жылғы 30 қаңтардағы
№ 28 бұйрығына
1-қосымша
1- тарау. Спорттық атақтар, спорттық разрядтар беруге арналған нормалар

150
135
125
117
110
100
95
Примечание:
1. Разрядные нормы выполняются только в сумме двоеборья;
2. Спортивное звание "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан" и "мастер спорта Республики Казахстан" для девушек до 14 лет, юношей до 16 лет, присваивается только при прохождении допинг - контроля.
3. Спортивное звание "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан" присваивается в том случае, если судейство на помосте осуществляли не менее двух судей республиканской категории и выше.

150
135
125
117
110
100
95
Ескерту:
1. Разрядтық нормалар тек қоссайыс жиынтығында ғана орындалады.
2. 14 жасқа дейнгі кыз балалар мен 16-ға дейнгі ұлдарға "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атақтары тек ғана допингке тексеруден өткен жағдайда беріледі.
3. "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағы егер тұғырда төрешілік республикалық санаттағы кемінде екі және одан жоғары төреші жүзеге асырған жағдайда беріледі.

4. Спортсменам, выступившим на соревнованиях вне конкурса, спортивные звания и разряды не присваиваются.
Параграф 4. Биатлон
№ п/п
Наименование спортивной дисциплины
Дистанция
Единицы измерения
Спортивные разряды
Спортсмен 1 разряда
Спортсмен 2 разряда
муж.
жен.
муж.
жен.
1
Гонка
20 км
Час, мин.
сек
1:06:52
1:09:22
15 км
Час,мин.сек
58:47
1:04:07
1:01:07
1:07:45
12,5км
Час,мин.сек
49:20
56:20
53:16
59:25
10 км
Мин,сек
41:14
47:38
42:28
52:13
2
Спринт
10 км
Мин,сек
35:28
38:51
7,5 км
Мин,сек
26:13
30:30
28:18
33:42
6 км
Мин,сек
23:09
25:17
26:37
28:03
3
Кросс
6 км
Мин,сек
32:45
34:30
5 км
Мин,сек
27:10
32:40
29:40
33:50
4
Кросс-спринт
4 км
Мин, сек
20:00
25:10
21:50
26:50
3 км
Мин, сек
15:05
18:20
16:10
19:28
5
Роллеры
20 км
Час,мин,сек
1:03:50
1:08:30
15 км
Час,мин,сек
49:15
59:00
53:50
1:03:10
12,5 км
Мин, сек
48:30
51:40
6
Роллеры-спринт
10 км
Мин, сек
29:45
33:55
7,5 км
Мин, сек
31:25

4. Конкурстан тыс жарыстарда өнер көрсеткен спортшыларға спорттық атақтар мен разрядтар берілмейді.
4-параграф. Биатлон
р/с
Спорт пәнінің атауы
Қашықтық
Өлшем бірліктері
Спорттық разрядтар
1 разрядты спортсмен
2 разрядты спортсмен
ер
әйел
ер
әйел
1
Жарыс
20 км
сағ, мин.
сек
1:06:52
1:09:22
15 км
сағ,мин.сек
58:47
1:04:07
1:01:07
1:07:45
12,5 км
сағ,мин.сек
49:20
56:20
53:16
59:25
10 км
мин,сек
41:14
47:38
42:28
52:13
2
Спринт
10 км
мин,сек
35:28
38:51
7,5 км
мин,сек
26:13
30:30
28:18
33:42
6 км
мин,сек
23:09
25:17
26:37
28:03
3
Кросс
6 км
мин,сек
32:45
34:30
5 км
мин,сек
27:10
32:40
29:40
33:50
4
Кросс-спринт
4 км
мин, сек
20:00
25:10
21:50
26:50
3 км
мин, сек
15:05
18:20
16:10
19:28
5
Роллерлер
20 км
сағ.,мин,сек
1:03:50
1:08:30
15 км
сағ.,мин,сек
49:15
59:00
53:50
1:03:10
12,5 км
мин, сек
48:30
51:40
6
Спринт-роллерлер
10 км
мин, сек
29:45
33:55
7,5 км
Мин, сек
31:25

Раздел 4. Нормы и условия выполнения МСМК для ветеранов
Мужчины
Весовая категория
Единицы измерения
Секция толчок/ секция рывок/длинный цикл
40-44 года, вес гири 24 кг
73 кг
Количество очков
130/220/95
85 кг
Количество очков
135/225/100
Свыше 85 кг
Количество очков
140 /230/105
45-49 лет, вес гири 24 кг
73 кг
Количество очков
125/210/80
85 кг
Количество очков
130/215/85
Свыше 85 кг
Количество очков
135/220/90
50-54 года, вес гири 24 кг
73 кг
Количество очков
120/200/70
85 кг
Количество очков
125/205/75
Свыше 85 кг
Количество очков
130/210/80
55-59 лет, вес гири 24 кг
73 кг
Количество очков
115/195/65
85 кг
Количество очков
120/200/70
Свыше 85 кг
Количество очков
125/205/75
60-64 года, вес гири 16 кг
85 кг
Количество очков
170/240/110
Свыше 85 кг
Количество очков
180/250/115
65-69 лет, вес гири 16 кг
85 кг
Количество очков
160/220/105
Свыше 85 кг
Количество очков
170/230/110
Старше 70 лет, вес гири 12 кг
85 кг
Количество очков
180/190/110
Свыше 85 кг
Количество очков
170/200/115
Женщины
Весовая категория
Единицы измерения
Секция толчок по длинному циклу/ короткий толчок/рывок
35-44 года, вес гири 16 кг
63 кг
Количество очков
40/45/150
68 кг
Количество очков
45/50/165
Свыше 68 кг
Количество очков
50/55/180
45-54 лет, вес гири 12 кг
68 кг
Количество очков
50/50/165
Свыше 68 кг
Количество очков
55/55/180
Общие особые условия
В таблице приведено количество подъҰмов за 10 минут (толчок, рывок, длинный цикл и эстафета "длинный цикл" – в каждом упражнении).
Толчок состоит из упражнения "толчок двух гирь из груди вверх" и упражнения "рывок левой и правой рукой вверх - вниз". Упражнения толчок, длинный цикл "толчок двух гирь от груди вниз на грудь и вверх фиксации на вверху"
Очки начисляются за один толчок – одно (1) очко, за один рывок – половина (0,5) очко, за длинный цикл – одно (1) очко.
Параграф 7. Легкая атлетика
В метаниях, барьерном беге и многоборьях в соответствии с возрастом применяются следующие параметры барьерных дистанций и массы снарядов:
Мужчины, женщины
Дистанции снаряды
до 13 лет вкл.
14-15 лет
16-17 лет
18-19 лет
20 лет и старше
Бег 50м с/б (4 барьера), 60м с/б (5 барьеров), 110м с/б (10 барьеров):
высота барьеров /м/
0.840
(0.650)
0.914 (0.762)

4-бөлім. Ардагерлер үшін ХДСШ орындау нормалары мен шарттары
Ерлер
Салмақ санаты
Өлшем бірліктері
Серпе көтеру секциясы
/ жұлқа көтеру секциясы / ұзақ цикл
40-44 жыл, Гір салмағы 24 кг
73 кг
Ұпай саны
130/220/95
85 кг
Ұпай саны
135/225/100
85 кг жоғары
Ұпай саны
140 /230/105
45-49 жыл, Гір салмағы 24 кг
73 кг
Ұпай саны
125/210/80
85 кг
Ұпай саны
130/215/85
85 кг жоғары
Ұпай саны
135/220/90
50-54 жыл, Гір салмағы 24 кг
73 кг
Ұпай саны
120/200/70
85 кг
Ұпай саны
125/205/75
85 кг жоғары
Ұпай саны
130/210/80
55-59 жыл, Гір салмағы 24 кг
73 кг
Ұпай саны
115/195/65
85 кг
Ұпай саны
120/200/70
85 кг жоғары
Ұпай саны
125/205/75
60-64 жыл, Гір салмағы 16 кг
85 кг
Ұпай саны
170/240/110
85 кг жоғары
Ұпай саны
180/250/115
65-69 жыл, Гір салмағы 16 кг
85 кг
Ұпай саны
160/220/105
85 кг жоғары
Ұпай саны
170/230/110
70 жылдан жоғары, Гір салмағы 12 кг
85 кг
Ұпай саны
180/190/110
85 кг жоғары
Ұпай саны
170/200/115
Әйелдер
Салмақ санаты
Өлшем бірліктер
Серпе көтеру секциясы
/ жұлқа көтеру секциясы / ұзақ цикл
35-44 жыл, Гір салмағы 16 кг
63 кг
Ұпай саны
40/45/150
68 кг
Ұпай саны
45/50/165
68 кг жоғары
Ұпай саны
50/55/180
45-54 жыл, Гір салмағы 12 кг
68 кг
Ұпай саны
50/50/165
68 кг жоғары
Ұпай саны
55/55/180
Жалпы ерекше шарттар
Кестеме 10 минут ішінде көтеру саны көрсетілген (серпе, жұлқа, серпе айналым және ұзын айналым эстафетасы әр жаттығуда).
Серпе көтеру жаттығу "Кеудеден екі гірді жоғары серпу" және жұлқа көтеру жаттығу "Оң және сол қолымен жоғары-төмен жұлқу" жаттығуларынан тұрады. Серпе көтерудің ұзын айналымы "Екі гірді кеудеден төмен түсіріп қайта кедеден жоғары көтеріп фиксация ұстау"
Есептелінетін ұпайлар: бір серпу – 1 ұпай, бір жұлқу – жарты ұпай (0,5) , ұзын айналым – 1 ұпай.
7-параграф. Жеңіл атлетика
Жасына сәйкес лақтыру, тосқауылмен жүгіру және көпсайыстарда тосқауыл қашықтықтары мен снарядтар массасының келесі параметрлері қолданылады:
Ерлер, әйелдер
Қашықтық
снарядтар
13 жасқа дейін қоса
14-15 жас
16-17 жас
18-19 жас т
20 жас және одан үлкен
Жүгіру 50к/мен (4 кедергі),60к/мен (5 кед.),110к/мен (10 кед.).:
кедергінің биіктігі/м/
0.840
(0.650)
0.914 (0.762)

0.914
(0.762)
0.990 -1.000 (0.840)
1.067 (0.840)
между барьерами /м/
8.50 (8.00)
8.90 (8.25)
9.14 (8.50)
9.14 (8.50)
9.14 (8.50)
Бег 400м с/б:
высота барьеров /м/
-
-
0.840 (0.762)
0.914 (0.762)
0.914 (0.762)
между барьерами /м/
-
-
35.0 (35.0)
35.0 (35.0)
35.0 (35.0)
Бег с препятствиями:
1500м - высота препятствия
-
0.762 (0.762)
-
-
-
2000м - высота препятствия
-
0.762 (0.762)
0.840 (0.762)
-
-
3000м - высота препятствия
-
-
0.840 (0.762)
0.914 (0.762)
0.914 (0.762)
Масса снарядов:
ядро /кг/
4.0 (3.0)
4.0 (3.0)
5.0 (3.0)
6.0 (4.0)
7.260 (4.0)
молот/кг/
4.0 (3.0)
4.0 (3.0)
5.0 (3.0)
6.0 (4.0)
7.260 (4.0)
диск /кг/
1.0 (0.75)
1.0 (1.0)
1.5 (1.0)
1.750 (1.0)
2.0 (1.0)
копье /гр/
600 (400)
600 (500)
700 (500)
800 (600)
800 (600)
мяч /гр/
150 (150)
150 (150)
Дополнительно (кроме МСМК)
Масса снарядов: мужчины (женщины)
граната /гр/
300
300
300
500
500
Бег 300м с/б (7 барьеров):
высота барьеров /м/
0.840 (0.762)
0.914
(0.762)
0.914 (0.762)
между барьерами /м/
35.0 (35.0)
35.0 (35.0)
35.0 (35.0)
Примечание:
Нормативы МСМК засчитываются только при использовании параметров барьерного бега и массы снарядов, рекомендуемых для взрослых спортсменов.
Результаты, зафиксированные с использованием авто хронометража помечены в таблице разрядных норм словом "авто". Результаты, зафиксированные при ручном хронометраже, приведены без пометок.
В видах легкой атлетики, в которых при регистрации рекордов и присвоении МСМК учитывается скорость ветра, результаты засчитываются при скорости ветра не более 2 м/сек, а в многоборье – 4 м/сек. Кроме того, в многоборье определяется средняя скорость ветра на соревнованиях (сумма скоростей ветра зафиксированная для каждого участника в беге на 100 м, прыжках в длину, в беге на 110м с/б и деленная на три), которая не должна превышать 2.0 м/сек.
Спортивные звания по бегу и ходьбе в помещении, входящие в таблицу разрядных норм, присваиваются только при условии, что длина беговой дорожки по кругу не более 200 метров. В случае отсутствия разрядных норм для соревнований в помещении используются нормы для стадионов.
Чемпионаты Республики Казахстан проводятся по возрастным категориям: взрослые (мужчины и женщины) 20 лет и старше; юниоры (мужчины и женщины) 18–19 лет; юноши старшего возраста (юноши и девушки) 16-17 лет; юноши младшего возраста (юноши и девушки) 14-15 лет.
Состав многоборий:
Мужчины:
Десятиборье
1 день: 100м, длина, ядро, высота, 400м.
2 день: 110м с/б, диск, шест, копье, 1500м.
Семиборье (для залов)
1 день: 60м, длина, ядро, высота.
2 день: 60м с/б, шест, 1000м.
Юниоры 18-19 лет
Десятиборье
1 день: 100м, длина, ядро (6.0 кг), высота, 400м.

0.914
(0.762)
0.990 -1.000 (0.840)
1.067 (0.840)
кедергілер арасы/м/
8.50 (8.00)
8.90 (8.25)
9.14 (8.50)
9.14 (8.50)
9.14 (8.50)
Жүгіру 400 м.к/мен:
кедергінің биіктігі/м/
-
-
0.840 (0.762)
0.914 (0.762)
0.914 (0.762)
кедергілер арасы/м/
-
-
35.0 (35.0)
35.0 (35.0)
35.0 (35.0)
Бөгеттермен жүгіру:
1500м – бөгеттің биіктігі
-
0.762 (0.762)
-
-
-
2000м - бөгеттің биіктігі
-
0.762 (0.762)
0.840 (0.762)
-
-
3000м - - бөгеттің биіктігі
-
-
0.840 (0.762)
0.914 (0.762)
0.914 (0.762)
Снарядтың салмағы:
ядро /кг/
4.0 (3.0)
4.0 (3.0)
5.0 (3.0)
6.0 (4.0)
7.260 (4.0)
балға /кг/
4.0 (3.0)
4.0 (3.0)
5.0 (3.0)
6.0 (4.0)
7.260 (4.0)
табақша /кг/
1.0 (0.75)
1.0 (1.0)
1.5 (1.0)
1.750 (1.0)
2.0 (1.0)
найза /гр/
600 (400)
600 (500)
700 (500)
800 (600)
800 (600)
доп /гр/
150 (150)
150 (150)
Қосымша (ХДСШ-дан басқа)
Снарядтардың массасы: ерлер (әйелдер)
граната /гр/
300
300
300
500
500
Жүгіру 300 м.к/мен (7 кедергі):
кедергінің биіктігі/м/
0.840 (0.762)
0.914
(0.762)
0.914 (0.762)
кедергілер арасы/м/
35.0 (35.0)
35.0 (35.0)
35.0 (35.0)
Ескерту:
Нормалар мен талаптарды орындау шарттары:
ХДСШ нормативтері ересек спортшыларға ұсынылатын тосқауыл жүгіру параметрлері мен снарядтар массасын пайдаланған кезде ғана есептеледі.
Авто хронометражды пайдалана отырып тіркелген нәтижелер разрядтық нормалар кестесінде "авто" деген сөзбен белгіленеді. Қолмен хронометраж кезінде жазылған нәтижелер белгіленбей келтірілген.
Рекордтарды тіркеу және ХДСШ беру кезінде желдің жылдамдығы ескерілетін жеңіл атлетика түрлерінде нәтижелер желдің жылдамдығы 2 м/сек – тен аспайтын, ал көпсайыста-4 м/сек болған кезде есептеледі. Сонымен қатар, көпсайыста жарыстардағы желдің орташа жылдамдығы анықталады (әр қатысушы үшін 100 м жүгіруде, ұзындыққа секіруде, 110 м с/б жүгіруде және үшке бөлінген жел жылдамдығының қосындысы), ол 2.0 м/сек аспауы керек.
Разрядтық нормалар кестесіне кіретін үй-жайда жүгіру және жүру бойынша спорттық атақтар шеңбер бойынша жүгіру жолының ұзындығы 200 метрден аспайтын жағдайда ғана беріледі. Үй-жайда жарыстар үшін разрядтық нормалар болмаған жағдайда стадиондар үшін нормалар пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының чемпионаттары жас санаттары бойынша өткізіледі: ересектер (ерлер мен әйелдер) 20 жастан асқан; жасөспірімдер (ерлер мен әйелдер) 18-19 жас; 16-17 жастағы жастар (ұлдар мен қыздар); 14-15 жас аралығындағы жастар (ұлдар мен қыздар).
Көпсайыс құрамы:
Ерлер:
Онсайыс
1 күн: 100м, ұзындық, ядро, биіктік, 400м.
2 күн: 110 м.к/мен, табақша, айыр,найза,1500 м.
Жетісайыс (залдар үшін)
1 күн: 60 м. ұзындық, ядро, биіктік.
2 күн: 60 м.к/мен, айыр, 1000 м.
Жастар 18-19 жас
Онсайыс
1 күн: 100 м. ұзындық, ядро /6.0 кг./, биіктік, 400 м

2 день: 110м с/б, (1.000 через 9.14), диск (1.750 кг), шест, копье, 1500м.
Семиборье (для залов)
1 день: 60м, длина, ядро (6.0 кг), высота.
2 день: 60м с/б (1.000 через 9.14), шест, 1000 м.
Юноши 16-17 лет
Восьмиборье
1 день: 100м, длина, ядро (5.0 кг.), 400м.
2 день: 110м с/б (0.914 через 9.14), высота, копье (700 гр.), 1000м.
Шестиборье (для залов)
1 день: 60м, длина, ядро (5.0 кг),
2 день: 60м с/б (0.914 через 9.14), высота, 1000м
Юноши 14-15 лет
Восьмиборье
1 день: 100м, длина, ядро (4.0 кг.), 400м.
2 день: 110м с/б (0.914 через 8.90), высота, копье (600 г), 1000м.
Шестиборье (для залов)
1 день: 60м, длина, ядро (4.0 кг)
2 день: 60м с/б (0.914 через 8.90), высота, 1000м.
Четырехборье
1 день: 60м., высота или длина по выбору.
2 день: метание мяча, 500м.
Троеборье
1 день: бег, прыжок, метание по выбору из видов, входящих в другие виды многоборья.
Женщины:
Юниорки 18-19 лет
Десятиборье
1 день: 100м, диск, шест, копье, 400м.
2 день: 100м с/б, длина, ядро, высота, 1500м.
Семиборье
1 день: 100м с/б, высота, ядро, 200м.
2 день: длина, копье, 800м.
Пятиборье (для залов)
1 день: 60м с/б, высота, ядро, длина, 800м.
Девушки 16-17 лет
Семиборье
1 день: 100м с/б (0.762 через 8.50), высота, ядро (3.0 кг), 200м.
2 день: длина, копье (500 г), 800м.
Пятиборье (для залов)
1 день: 60м с/б (0.762 через 8.50), высота, ядро (3.0 кг), длина, 800м.
Девушки 14–15 лет
Семиборье
1 день: 100м с/б (0.762 через 8.25), высота, ядро (3.0 кг), 200м.
2 день: длина, копье (500 гр.), 800м.
Пятиборье (для залов)
1 день: 60м с/б (0.762 через 8.25), высота, ядро (3.0 кг), длина, 800 м.
Четырехборье

2 күн: 110 м.к/мен, /1.000, 9.14 кейін/, табақша /1.750 кг./,айыр, найза, 1500 м.
Жетісайыс (залдар үшін)
1 күн: 60 м. ұзындық, ядро /6.0 кг/, биіктік.
2 күн: 60 м.к/мен /1.000, 9.14/кейін, айыр, 1000 м.
Жігіттер 16-17 жас
Сегізсайыс
1 күн: 100 м. ұзындық, ядро /5.0 кг./, 400 м.
2 күн: 110 м.к/мен/0.914 кейін 9.14/,биіктік, найза /700 гр./, 1000 м.
Алтысайыс (залдар үшін)
1 күн: 60 м. ұзындық, ядро /5.0 кг/,
2 күн: 60 м.к/мен/0.914, 9.14/ кейін, биіктік, 1000 м.
Жігіттер 14-15 жас
Сегізсайыс
1 күн: 100 м., ұзындық, ядро /4.0 кг./, 400 м.
2 күн: 110 м. к/мен / 0.914, 8.90/ кейін,биіктік, найза/600гр./, 1000 м.
Алтысайыс (залдар үшін)
1 күн: 60 м., ұзындық, ядро/4.0 кг./
2 күн: 60 м.к/мен/ 0.914, 8.90/кейін, биіктік, 1000 м.
Төртсайыс
1 күн: 60 м., биіктік немесе ұзындық таңдауы бойынша.
2 күн: доп лақтыру, 500 м.
Үшсайыс
1 күнде: жүгіру, секіру, көпсайыстың басқа түрлеріне жататын түрлердің ішінен таңдау бойынша лақтыру.
Әйелдер, юниорлар 18-19 жас
Онсайыс
1 күн: 100 м., табақша, айыр, найза, 400 м.
2 күн: 100 к/мен, ұзындық, ядро, биіктік, 1500 м.
Жетісайыс
1 күн: 100м.к/мен, биіктік, ядро, 200 м.
2 күн: ұзындық, найза, 800 м.
Бессайыс (залдар үшін)
1 күн: 60 м.к/мен, биіктік, ядро, ұзындық, 800 м.
Қыздар 16-17 жас
Жетісайыс
1 күн:100 м.к/мен /0.762 через 8.50/ биіктік, ядро /3.0 кг./, 200 м.
2 күн: ұзындық, найза /500 гр/, 800 м.
Бессайыс (залдар үшін)
1 күн: 60 м.к/мен /0.762 кейін 8.50/,биіктік, ядро /3.0 кг./ ұзындық, 800 м.
Қыздар 14-15 жас
Жетісайыс
1 күн:100 м.к/мен/0.762 кейін 8.25/,биіктік, ядро /3.0 кг/, 200 м.
2 күн: ұзындық, найза / 500 гр./, 800 м.
Бессайыс (залдар үшін)
1 күнде:60 м.к/мен /0.762 через 8.25/, биіктік, ядро/3.0 кг./ ұзындық, 800 м.
Төртсайыс

1:08.35
1:13.35
600 м
1:24.5
1:28.5
1:34.5
1:41.5
1:47.5
1:55.5
2:01.5
600 м /авто/
1:24.85
1:28.85
1:34.85
1:41.85
1:47.85
1:55.85
2:01.85
800 м
1:48.0
1:51.0
1:57.0
2:02.0
2:11.0
2:22.0
2:30.0
2:40.0
2:50.0
800 м /авто/
1:48.35
1:51.35
1:57.35
2:02.35
2:11.35
2:22.35
2:30.35
2:40.35
2:50.35
1000 м
2:23.0
2:32.0
2:39.0
2:51.0
3:02.0
3:17.0
3:33.0
3:50.0
1000 м /авто/
2:23.35
2:32.35
2:39.35
2:51.35
3:02.35
3:17.35
3:33.35
3:50.35
1500 м
3:42.0
3:51.0
4:00.0
4:12.0
4:29.0
4:55.0
5:10.0
5:30.0
5:55.0
1500 м /авто/
3:42.35
3:51.35
4:00.35
4:12.35
4:29.35
4:55.35
5:10.35
5:30.35
5:55.35
3000 м
7:56.0
8:10.0
8:30.0
8:58.0
9:33.0
10:25.0
10:55.0
11:30.0
12:25.0
3000 м /авто/
7:56.35
8:10.35
8:30.35
8:58.35
9:33.35
10:25.35
10:55.35
11:30.35
12:25.35
Эстафетный бег в помещении (мин., сек.)
4х200 м
1:29.0
1:32.0
1:37.0
1:44.0
1:48.0
1:53.0
1:59.0
4х200 м /авто/
1:29.35
1:32.35
1:37.35
1:44.35
1:48.35
1:53.35
1:59.35
4х400 м
3:13.0
3:20.0
3:28.0
3:40.0
3:55.0
4:04.0
4:16.0
4:28.0
4х400 м /авто/
3:09.00
3:13.35
3:20.35
3:28.35
3:40.35
3:55.35
4:04.35
4:16.35
4:28.35
100+200+
300+400 м
2:01.5
2:05.5
2:09.5
2:13.5
2:17.5
2:19.5
2:21.5
100+200+
300+400 м
/авто/
2:01.85
2:05.85
2:09.85
2:13.85
2:17.85
2:19.85
2:21.85
Спортивные звания и разряды
МСМК
МС
КМС
1
разряд
2 разряд
3 разряд
юн.1
юн.2
юн.3
Спортивная ходьба по стадиону (мин., сек)
1000 м
5:20:00
5:40:00
6:00:00
2000 м
9:00:00
9:30:00
10:20:00
11:15:00
12:50:00
13:45:00
3000 м
12:30.0
13:30.0
14:40.0
16:00.0
17:00.00
18:00.0
19:00.0
5000 м
21:40.0
23:00.0
24:40.0
27:30.0
29:00.00
31:00.0
33:00.0
10000 м
43:00.0
45:30.0
48:30.0
52:30.0
58:30.0
1:04:30.0
1:10:30.0
20000 м
1:24:30.0
1:29:30.0
1:35:30.0
1:41:30.0
1:51:00.0
2:01:00.0
50000 м
4:05:30.0
4:21:30.0
4:46:00.0
5:10:00.0
Закончить дистанцию
Спортивная ходьба по шоссе (час, мин., сек.)
10 км
42:30
45:00
48:00
52:00
57:30
1:05.0
20 км
1:23:30
1:29:00
1:35:00
1:41:00
1:50:00
2:00:00
35 км
2:33:00
2:41:00
2:51:00

1:08.35
1:13.35
600м
1:24.5
1:28.5
1:34.5
1:41.5
1:47.5
1:55.5
2:01.5
600м /авто/
1:24.85
1:28.85
1:34.85
1:41.85
1:47.85
1:55.85
2:01.85
800м
1:48.0
1:51.0
1:57.0
2:02.0
2:11.0
2:22.0
2:30.0
2:40.0
2:50.0
800м /авто/
1:48.35
1:51.35
1:57.35
2:02.35
2:11.35
2:22.35
2:30.35
2:40.35
2:50.35
1000м
2:23.0
2:32.0
2:39.0
2:51.0
3:02.0
3:17.0
3:33.0
3:50.0
1000м /авто/
2:23.35
2:32.35
2:39.35
2:51.35
3:02.35
3:17.35
3:33.35
3:50.35
1500м
3:42.0
3:51.0
4:00.0
4:12.0
4:29.0
4:55.0
5:10.0
5:30.0
5:55.0
1500м /авто/
3:42.35
3:51.35
4:00.35
4:12.35
4:29.35
4:55.35
5:10.35
5:30.35
5:55.35
3000м
7:56.0
8:10.0
8:30.0
8:58.0
9:33.0
10:25.0
10:55.0
11:30.0
12:25.0
3000м /авто/
7:56.35
8:10.35
8:30.35
8:58.35
9:33.35
10:25.35
10:55.35
11:30.35
12:25.35
Үй-жайлардағы эстафеталық жүгіру (мин., сек.)
4х200м
1:29.0
1:32.0
1:37.0
1:44.0
1:48.0
1:53.0
1:59.0
4х200м /авто/
1:29.35
1:32.35
1:37.35
1:44.35
1:48.35
1:53.35
1:59.35
4х400м
3:13.0
3:20.0
3:28.0
3:40.0
3:55.0
4:04.0
4:16.0
4:28.0
4х400м /авто/
3:09.00
3:13.35
3:20.35
3:28.35
3:40.35
3:55.35
4:04.35
4:16.35
4:28.35
100+200+
300+400м
2:01.5
2:05.5
2:09.5
2:13.5
2:17.5
2:19.5
2:21.5
100+200+
300+400м
/авто/
2:01.85
2:05.85
2:09.85
2:13.85
2:17.85
2:19.85
2:21.85
Спорттық атақтар мен разрядтар
ХДСШ
СШ
СШҮ
1-
разряд
2-разряд
3-разряд
1 жө.
2 жө.
3 жө.
Стадиондағы спорт жүрісі (мин., сек)
1000м
5:20:00
5:40:00
6:00:00
2000м
9:00:00
9:30:00
10:20:00
11:15:00
12:50:00
13:45:00
3000м
12:30.0
13:30.0
14:40.0
16:00.0
17:00.00
18:00.0
19:00.0
5000м
21:40.0
23:00.0
24:40.0
27:30.0
29:00.00
31:00.0
33:00.0
10000м
43:00.0
45:30.0
48:30.0
52:30.0
58:30.0
1:04:30.0
1:10:30.0
20000м
1:24:30.0
1:29:30.0
1:35:30.0
1:41:30.0
1:51:00.0
2:01:00.0
50000м
4:05:30.0
4:21:30.0
4:46:00.0
5:10:00.0
Соңғы қашықтық
Тасжолдағы спорт жүрісі – км. (час, мин., сек.)
10км
42:30
45:00
48:00
52:00
57:30
1:05.0
20км
1:23:30
1:29:00
1:35:00
1:41:00
1:50:00
2:00:00
35км
2:33:00
2:41:00
2:51:00

1.26.0
1.34.0
Параграф 10. Современное пятиборье
Раздел 13. Нормы по современному пятибрью
Наименование соревнования
Сумма очков
Мастер спорта Республики Казахстан
1.
Чемпионат Республики Казахстан или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) среди взрослых
1350 очков (мужчины), 1270 очков (женщины)-
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
2.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы

1.26.0
1.34.0
10-параграф. Қазіргі бессайыс
13-бөлім. Қазіргі бессайыс бойынша нормалары
Жарыстың атауы
Ұпай сомасы
Қазақстан Республикасының спорт шебері
1.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы (жазғы, қысқы)
1350 ұпай (ерлер), 1270 ұпай (әйелдер)-
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
2.
Облыстар мен Республикалық маңызы бар қалалар, астананың чемпионаты

В пятибрье (без верховой езды) -1210 очков (мужчины), 1160 очков (женщины);
в четырехборье (без верховой езды) - 950 очков (мужчины), 900 очков (женщины).
3.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы, а также соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий (при условии участия не менее 20 спортсменов, и закончили соревнования не менее 10 спортсменов КМС и 1 разряда).
в четырехборье (без верховой езды) -950 очков (мужчины), 900 очков (женщины).
Спортсмен 1 разряда/ спортсмен 2 разряда/ спортсмен 3 разряда
4.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы, в том числе соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий среди взрослых
в четырехборье (без верховой езды) сумму 750/675/625 очков (мужчины), 725/650/600 (женщины)
5.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы, в том числе соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий среди юношей "Б" 16 лет и моложе
в двоеборье (бег 1000 м, плавание 100 м.) сумму 500/400/350 очков (юноши), 475/375/300 (девушки)
6.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы, в том числе соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий среди юношей "Б" 14 лет и моложе
в двоеборье (бег 1000 м, плавание 50 м.) сумму 500/400/350 очков (мальчики), 475/375/300 (девочки)
Раздел 14. Нормы по биатл, триатл, лазернан
Биатл (женщины)
Дистанция, возрастные категории
спортивные звания
спортивные разряды
Женщины 21 год и старше
МС
КМС
1
2
3
1 юн.
2 юн.
3 юн.
200 м. плавание+3200 м. бег
14:10
14:40
15:00
15:20
15:40
Летний биатл
(1600 м. бег+200 м. плав.+1600 м.бег)
14:40
15:10
15:30
15:50
16:10
Девушки В 15-16 лет
Зимний биатл
200 м. плавание+2400 м. бег
12:00
12:40
13:20
14:00
Летний биатл
(1200 м. бег+200 м. плав.+1200 м. бег)
12:40
13:20
14:00
14:40
Девушки С 13-14 лет
Зимний биатл
100 м. плавание+1600 м. бег
8:00
8:20
8:40
Летний биатл
(800 м.бег+100 мплав.+800 м. бег)
8:20
8:40
9:00
Девушки D 11-12 лет
Зимний биатл
50 м. плавание+800 м. бег
5:20
5:40
6:00
6:20
6:40
7:00
Летний биатл
(400 м. бег+50 м.плав.+400 м. бег)
5:40
6:00
6:20
6:40
7:00
7:20
Девушки E 10 лет и моложе
Зимний биатл
50 м. плавание+800 м. бег
5:20
5:40
6:00
6:20
6:40
7:00
Летний биатл
(400 м. бег+50 м. плав.+400 м. бег)
5:40
6:00
6:20
6:40
7:00
7:20
Девушки F 8 лет и моложе
Зимний биатл 50 м. плавание+400 м. бег
5:00
5:20
6:00
Летний биатл (200м. бег+50м.пл.+200м. бег)
5:20
5:40

Бессайыста (атқа міну жоқ) -1210 ұпай (ерлер), 1160 ұпай (әйелдер);
төртсайыста (атқа міну жоқ) - 950 ұпай (ерлер), 900 ұпай (әйелдер).
3.
Облыстардың және Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты, сондай-ақ спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес жарыстар (кемінде 20 спортшы қатысқан жағдайда және кемінде спорт шеберінің кандидаты 10 және 1 разрядты спортшылар жарысты аяқтады).
төртсайыста ( атқа міну жоқ ) - 950 ұпай (ерлер), 900 ұпай (әйелдер).
1-разрядты спортшы / 2-разрядты спортшы / 3-разрядты спортшы
4.
Облыстар мен Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаттары, оның ішінде ересектер арасындағы спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес жарыстар
төртсайыста (атқа мінбестен) 750/675/625 ұпай (ерлер), 725/650/600 (әйелдер)
5.
Облыстардың және Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты, оның ішінде "Б" 16 жас және одан кіші жасөспірімдер арасындағы спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес жарыстар
қоссайыста (1000 м жүгіру, 100 м жүзу) 500/400/350 ұпай (ұлдар), 475/375/300 (қыздар)
6.
Облыстардың және Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты, оның ішінде "Б" 14 жас және одан кіші жасөспірімдер арасындағы спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес жарыстар
қоссайыста (1000 м жүгіру, 50 м жүзу) 500/400/350 ұпай (ұлдар), 475/375/300 (қыздар)
14-бөлім. Биатл, триатл, лазернан бойынша нормалары
Биатл (әйелдер)
Қашықтық, жас санаттары
Спорттық атақтар
Спорттық разрядтар
21 жастан асқан әйелдер
СШ
СШҮ
1-
разряд
2-разряд
3-разряд
1 жө.
2 жө.
3 жө.
200 м. жүзу+3200 м. жүгіру
14:10
14:40
15:00
15:20
15:40
Жазғы биатл
(1600 м. жүгіру +200 м. жүзу.+1600 м. жүгіру)
14:40
15:10
15:30
15:50
16:10
"В" санатындағы қыздар 15-16 жас
Қысқы биатл
200 м. жүзу+2400 м. жүгіру
12:00
12:40
13:20
14:00
Жазғы биатл
(1200 м. жүгіру+200 м.жүзу.+1200 м. жүгіру)
12:40
13:20
14:00
14:40
"С" санатындағы қыздар 13-14 жас
Қысқы биатл
100 м. жүзу+1600 м. жүгіру
8:00
8:20
8:40
Жазғы биатл
(800 м. жүгіру+100 жүзу.+800 м. жүгіру)
8:20
8:40
9:00
"D" санатындағы қыздар 11-12 жас
Қысқы биатл
50 м. жүзу+800 м. жүгіру
5:20
5:40
6:00
6:20
6:40
7:00
Жазғы биатл
(400 м. жүгіру+50 м.жүзу.+400 м. жүгіру)
5:40
6:00
6:20
6:40
7:00
7:20
"Е" санатындағы 10 жастан кіші қыздар
Қысқы биатл
50 м. жүзу+800 м. жүгіру
5:20
5:40
6:00
6:20
6:40
7:00
Жазғы биатл
(400 м. жүгіру+50 м.жүзу.+400 м. жүгіру)
5:40
6:00
6:20
6:40
7:00
7:20
"F" санатындағы 8 жас және одан кіші қыздар
Қысқы биатл 50 м. жүзу+400 м. жүгіру
5:00
5:20
6:00
Жазғы битл (200м. жүгіру+50мл..+200м. жүгіру)
5:20
5:40

6:20
Биатл (мужчины)
Дистанция, возрастные категории
спортивные звания
спортивные разряды
Мужчины 21 год и старше
МС
КМС
1
2
3
1 юн.
2 юн.
3 юн.
200 м.плавание+3200 м.бег
13:00
13:30
13:50
14:20
14:40
Летний биатл
(1600 м.бег+200 м.плав.+1600 м.бег)
13:30
14:00
14:20
14:40
15:00
Юноши В 15-16 лет
Зимний биатл
200 м.плавание+2400 м.бег
11:00
11:30
12:30
13:30
Летний биатл
(1200 м. бег+200 м.плав.+1200 м.бег)
11:30
12:00
13:00
14:00
Юноши С 13-14 лет
Зимний биатл
100 м. плавание+1600 м.бег
7:00
7:20
7:40
Летний биатл
(800 м. бег+100 мплав.+800 м.бег)
7:20
7:40
8:00
Юноши D 11-12 лет
Зимний биатл
50 м. плавание+800 м.бег
4:20
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
Летний биатл
(400 м. бег+50 м.плав.+400 м.бег)
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
6:20
Юноши E 9-10 лет
Зимний биатл
50 м. плавание+800 м.бег
4:20
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
Летний биатл
(400 м. бег+50 м.плав.+400 м.бег)
5:00
5:20
5:40
6:00
6:20
Юноши F 8 лет и моложе
Зимний биатл 50 м. плавание+400 м. бег
4:00
4:30
5:00
Летний биатл (200м. бег+50м.пл..+200м. бег)
4:30
5:00
5:30
Триатл (женщины)
Дистанция, возрастные категории
спортивные звания
спортивные разряды
Женщины 21 год и старше
МС
КМС
1
2
3
1 юн.
2 юн.
3 юн.
200 м плавание+(5 стр.+800 м.бег)х4
15:30
16:00
16:20
16:40
17:00
Летний триатл
(5 стр.+50м.плав.+800м.бег)х4 круга
16:30
17:00
17:20
17:40
18:00
Девушки В 15-16 лет
Зимний триатл
200м.плавание+(5 стр.+600 м.бег)х4
14:00
14:30
15.30
16.30
Летний тритал
(5 стр.+50 м.плав.+600м.
бег) х4 круга
15:00
15:30
16:00
17:30
Девушки С 13-14 лет
Зимний триатл
100 м.
плавание+(5стр.+400м.
бег)х4
9:30
10:30
11:30
50 м. плавание+(5стр.+200м.бег)х2
7:00
7:20
7:40
Летний триатл
(5стр.+25м. плав.+400м. бег)х4 круга
10:30
11:30
12:30
Девушки D 11-12 лет
Зимний триатл
100 м. плавание+(5стр.+400м. бег)х2
4:50
5:10
5:30
5:50
6:10
6:30
Летний триатл
(5стр.+50м. плав.+400м. бег)х2 круга
5:10
5:30
5:50
6:10
6:30
6:50
(5стр.+50м. плав.+400м. бег)х2 круга
5:10
5:30
5:50
6:10
6:30
6:50
(5стр.+50м. плав.+400м. бег)х2 круга
5:10
5:30
5:50
6:10
6:30
6:50
Девушки E 10 лет и моложе
(5стр.+25м. плав.+200м. бег)х2 круга
7:20
7:40
8:00
Триатл (мужчины)
Дистанция, возрастные категории
спортивные звания
спортивные разряды
Мужчины 21 год и старше
МС
КМС
1
2
3
1 юн.
2 юн.
3 юн.
200 м плавание+(5 стр.+800 м.бег)х4
14:30
15:00
15:20
15:40
16:00
Летний триатл
(5 стр.+50м.плав.+800м.бег)х4 круга
15:30
16:00
16:20
16:40
17:00
Юноши В 15-16 лет
Зимний триатл
200м. плавание+(5 стр.+600 м. бег)х4
13:00
13:30
14:30

6:20
Биатл (ерлер)
Қашықтық, жас санаттары
Спорттық атақтар
Спорттық разрядтар
21 жастан асқан ер адамдар
СШ
СШҮ
1-
разряд
2-разряд
3-разряд
1 жө.
2 жө.
3 жө.
200 м. жүзу+3200 м. жүгіру
13:00
13:30
13:50
14:20
14:40
Жазғы биатл
(1600 м. жүгіру+200 м.жүзу.+1600 м. жүгіру)
13:30
14:00
14:20
14:40
15:00
"В" санатындағы ұлдар 15-16 жас
Қысқы биатл
200 м. жүзу+2400 м. жүгіру
11:00
11:30
12:30
13:30
Жазғы биатл
(1200 м. жүгіру+200 м.жүзу.+1200 м. жүгіру)
11:30
12:00
13:00
14:00
"С" санатындағы ұлдар 13-14 жас
Қысқы биатл
100 м. жүзу+1600 м. жүгіру
7:00
7:20
7:40
Жазғы биатл
(800 м. жүгіру+100 қорытпа.+800 м. жүгіру)
7:20
7:40
8:00
"D" санатындағы ұлдар 11-12 жас
Қысқы биатл
50 м. жүзу+800 м. жүгіру
4:20
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
Жазғы биатл
(400 м. жүгіру+50 м.жүзу.+400 м. жүгіру)
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
6:20
"Е" санатындағы ұлдар 9-10 жас
Қысқы биатл
50 м. жүзу+800 м. жүгіру
4:20
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
Жазғы биатл
(400 м. жүгіру+50 м.жүзу.+400 м. жүгіру)
5:00
5:20
5:40
6:00
6:20
"F" санатындағы ұлдар 8 жас және одан кіші
Қысқы биатл 50 м. жүзу+400 м. жүгіру
4:00
4:30
5:00
Жазғы биатл (200 м. жүгіру+50 м. пл..+200м. жүгіру)
4:30
5:00
5:30
Триатл (әйелдер)
Қашықтық, жас санаттары
Спорттық атақтар
Спорттық разрядтар
21 жастан асқан әйелдер
СШ
СШҮ
1-
разряд
2-разряд
3-разряд
1 жө.
2 жө.
3 жө.
200 м жүзу+(5 ату+800 м жүгіру)х4
15:30
16:00
16:20
16:40
17:00
Жазғы триатл
(5 ату.+50 м.жүзу.+800м. жүгіру) х4
16:30
17:00
17:20
17:40
18:00
"В" санатындағы қыздар 15-16 жас
Қысқы триатл
200м. жүзу+(5 ату.+600 м. жүгіру) х4
14:00
14:30
15.30
16.30
Жазғы тритал
(5 ату.+50 м.жүзу.+600м.
жүгіру) X4 қайталау
15:00
15:30
16:00
17:30
"С" санатындағы қыздар 13-14 жас
Қысқы триатл
100 м. жүзу+(5 ату.+400м. жүгіру) х4
9:30
10:30
11:30
50 м. жүзу+(5 ату.+200м. жүгіру) x2
7:00
7:20
7:40
Жазғы триатл
(5 ату.+25 м.жүзу.+400м. жүгіру) X4 қайталау
10:30
11:30
12:30
"D" санатындағы қыздар 11-12 жас
Қысқы триатл
100 м. жүзу+(5 ату.+400м. жүгіру) x2
4:50
5:10
5:30
5:50
6:10
6:30
Жазғы триатл
(5 ату.+50 м. жүзу.+400м. жүгіру) x2 қайталау
5:10
5:30
5:50
6:10
6:30
6:50
(5 ату.+50 м. жүзу.+400м. жүгіру) x2 қайталау
5:10
5:30
5:50
6:10
6:30
6:50
(5 ату.+50 м. жүзу.+400м. жүгіру) x2 қайталау
5:10
5:30
5:50
6:10
6:30
6:50
"Е" санатындағы қыздар 10 жастан кіші
(5 ату.+25 м. жүзу.+200м. жүгіру) x2 қайталау
7:20
7:40
8:00
Триатл (ерлер)
Қашықтық, жас санаттары
Спорттық атақтар
спорттық разрядтар
21 жастан асқан ер адамдар
СШ
СШҮ
1-
разряд
2-разряд
3-разряд
1 жө.
2 жө.
3 жө.
200 м жүзу+(5 ату.+800 м. жүгіру) х4
14:30
15:00
15:20
15:40
16:00
Жазғы триатл
(5 ату.+50 м.жүзу.+800м. жүгіру) х4
15:30
16:00
16:20
16:40
17:00
"В" санатындағы ұлдар 15-16 жас
Қысқы триатл
200м. жүзу+(5 ату.+600 м. жүгіру) х4
13:00
13:30
14:30

15:30
Летний триатл
(5стр.+50м. плав.+600м. бег)х4 круга
14:00
14:30
15:30
16:30
Юноши С 13-14 лет
Зимний триатл
100 м.плавание+(5стр.+400м.бег)х4
8:30
9:30
10:30
Летний триатл
(5стр.+25м.плав.+400м.бег)х4 круга
9:30
10:30
11:30
Юноши D 11-12 лет
Зимний триатл
100 м. плавание+(5стр.+400м. бег)х2
4:20
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
Летний триатл
(5стр.+50м.плав.+400м.бег)х2 круга
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
6:20
Юноши E 10 лет и моложе
Зимний триатл
50 м. плавание+(5стр.+200м. бег)х2
6:20
6:40
7:00
Летний триатл
(5стр.+25м. плав.+200м. бег)х2 круга
7:00
7:20
7:40
Лазернан (женщины)
Дистанция, возрастные категории
спортивные звания
спортивные разряды
Женщины 21 год и старше
МС
КМС
1
2
3
1 юн.
2 юн.
3 юн.
(5 стр.+800м.бег)х4 круга
13:50
14:20
14:40
15:00
16:00
Девочки В 15-16 лет
(5стр.+600 м. бег)х4 круга
12:00
12:30
13:30
14:30
Девочки С 13-14 лет
(5стр.+400 м. бег)х4 круга
9:15
10:15
11:15
Девочки D 11-12 лет
(5стр.+400 м. бег)х2 круга
3:55
4:15
4:35
4:55
5:15
5:35
Девочки E 10 лет и моложе
(5стр..+200 м. бег)х2 круга
6:20
6:40
7:00
Лазернан (мужчины)
Дистанция, возрастные категории
спортивные звания
спортивные разряды
Мужчины 21 год и старше
МС
КМС
1
2
3
1 юн.
2 юн.
3
юн.
(5 стр.+800м.бег)х4 круга
12:50
13:20
13:40
14:00
14:20
Юноши В 15-16 лет
(5стр.+600 м. бег)х4 круга
11:00
11:30
12:30
13:30
Юноши С 13-14 лет
(5стр.+400 м. бег)х4 круга
8:15
9:15
10:15
Юноши D 11-12 лет
(5стр.+400 м. бег)х2 круга
3:25
3:45
4:05

15:30
Жазғы триатл
(5 ату.+50 м.жүзу.+600м. жүгіру) х4
14:00
14:30
15:30
16:30
"С" санатындағы ұлдар13-14 жас
Қысқы триатл
100 м. жүзу+(5 ату.+400м. жүгіру) х4
8:30
9:30
10:30
Жазғы триатл
(5 ату.+25 м.жүзу.+400м. жүгіру) х4
9:30
10:30
11:30
"D" санатындағы 11-12 жас ұлдар
Қысқы триатл
100 м. жүзу+(5 ату.+400м. жүгіру) x2
4:20
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
Жазғы триатл
(5 ату.+50 м.жүзу.+400м. жүгіру) x2
4:40
5:00
5:20
5:40
6:00
6:20
"Е" санатындағы 10 жас және одан кіші ұлдар
Қысқы триатл
50 м. жүзу+(5 ату.+200м. жүгіру) x2
6:20
6:40
7:00
Жазғы триатл
(5 ату.+25 м.жүзу.+200м. жүгіру) x2
7:00
7:20
7:40
Лазернан (женщины)
Қашықтық, жас санаттары
Спорттық атақтар
Спорттық разрядтар
21 жастан асқан әйелдер
СШ
СШҮ
1-
разряд
2-разряд
3-разряд
1 жө.
2 жө.
3 жө.
(5 ату.+800м. жүгіру) х4
13:50
14:20
14:40
15:00
16:00
"В" санатындағы қыздар 15-16 жас
(5 ату.+600 м. жүгіру) х4
12:00
12:30
13:30
14:30
"С" санатындағы қыздар13-14 жас
(5 ату.+400 м. жүгіру) х4
9:15
10:15
11:15
"D" санатындағы қыздар 11-12 жас
(5 ату.+400 м. жүгіру) x2
3:55
4:15
4:35
4:55
5:15
5:35
"Е" санатындағы 10 жастан кіші қыздар
(5 ату..+200 м. жүгіру) x2
6:20
6:40
7:00
Лазернан (ерлер)
Қашықтық, жас санаттары
Спорттық атақтар
Спорттық разрядтар
21 жастан асқан ер адамдар
СШ
СШК
1-
разряд
2-разряд
3-разряд
1 жө.
2 жө.
3 жө.
(5 ату.+800м. жүгіру) х4
12:50
13:20
13:40
14:00
14:20
"В" санатындағы ұлдар 15-16 жас
(5 ату.+600 м. жүгіру) х4
11:00
11:30
12:30
13:30
"С" санатындағы ұлдар13-14 жас
(5 ату.+400 м. жүгіру)х4
8:15
9:15
10:15
"D" санатындағы ұлдар 11-12 жас
(5 ату.+400 м. жүгіру)х2
3:25
3:45
4:05

9-14
Девочки
(12-13 лет)
З
Стрельба - упражнение IIIза-ВП/ПП (10 выстрелов, 10 м, сидя или стоя с опорой локтей о стойку, штраф 20 с), сгибание и разгибание рук в упоре лежа - 10 раз, лыжная гонка
1 км
1
2
3
4-5
6-8
9-14
Примечание:
ВП- винтовка пневматическая;
ПП- пневматический пистолет;
пятиборье rsh-thr-er (five-event rsh-thr-er) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; thr - throwing- метание; er - endurance race - бег на выносливость;
пятиборье psh-thr-er (five-event psh-thr-er) psh - pistol shooting - стрельба из пистолета; thr - throwing - метание; er - endurance race - бег на выносливость;
четырехборье rsh-sfs-er (four-event rsh-sfs-er) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; sfs - swimming free-style - плавание вольным стилем; er - endurance race - бег на выносливость;
четырехборье psh-sfs-er (four-event psh-sfs-er) psh - pistol shooting - стрельба из пистолета; sfs - swimming free-style - плавание вольным стилем; er - endurance race - бег на выносливость;
четырехборье rsh-rrs-cr (four-event rsh-rrs-cr) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; rrs – race on roller skis – гонка на лыжероллерах; cr- cross – кросс;
троеборье rsh-hex-er (three-event rsh-hex-er) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; hex - heaving exercises - силовая гимнастика; er - endurance race - бег на выносливость;
троеборье rsh-sfs-er (Three-event rsh-sfs-er) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; sfs - swimming free-style - плавание вольным стилем; er - endurance race - бег на выносливость;
троеборье rsh-sfs-cr (three-event rsh-sfs-cr) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; sfs - swimming free-style - плавание вольным стилем; cr - cross – кросс;
троеборье rsh-hex-ccs (three-event rsh-hex-ccs) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; hex - heaving exercises - силовая гимнастика; ccs - cross country skiing - лыжная гонка;
троеборье psh-hex-ccs (three-event psh-hex-ccs) psh - pistol shooting - стрельба из пистолета; hex - heaving exercises - силовая гимнастика; ccs - cross country skiing - лыжная гонка;
троеборье rsh-hex-rrs (three-event rsh-hex-rrs) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; hex - heaving exercises - силовая гимнастика; rrs - race on roller skis - гонка на лыжероллерах;
троеборье rsh-hex-cr rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; hex - heaving exercises - силовая гимнастика; cr - cross – кросс;
двоеборье hex-ccs (double-event hex-ccs) hex - heaving exercises - силовая гимнастика; ccs - cross country skiing – лыжная гонка;
двоеборье rsh-ccs (double-event rsh-ccs) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; ccs - cross country skiing – лыжная гонка;
двоеборье rsh-hex (Double-event rsh-hex) rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки; hex - heaving exercises - силовая гимнастика;
двоеборье hex-er (double-event hex-er) hex - heaving exercises - силовая гимнастика; er - endurance race - бег на выносливость;
командные соревнования rshst-srr (team competitions rshst-srr) rshst - rifle shooting by the stationary targets - стрельба из винтовки по стационарным мишеням (командная); srr - skiing relay race – лыжная эстафета;
командные соревнования rshct-srr (team competitions rshct-srr) rshct - rifle shooting by the closing targets - стрельба из винтовки по закрывающимся мишеням (командная); srr - skiing relay race – лыжная эстафета.;
эстафета-троеборье rshct-ccs (three-event relay rshcbt-ccs) rshct - rifle shooting by the closing targets - стрельба из винтовки по закрывающимся мишеням (командная); ccs - cross country skiing - лыжная гонка;
ccs - cross country skiing – лыжная гонка;
er - endurance race - бег на выносливость;
ccs - cross country skiing – лыжная гонка;
er - endurance race - бег на выносливость;
cr - cross – кросс;
hex - heaving exercises – силовая гимнастика;
psh - pistol shooting - стрельба из пистолета;
rsh - rifle shooting - стрельба из винтовки;
rrs - race on roller skis - гонка на лыжероллерах;
rshct - rifle shooting by the closing targets - стрельба из винтовки по закрывающимся мишеням (командная);
rshst - rifle shooting by the stationary targets - стрельба из винтовки по стационарным мишеням (командная);
sfs - swimming free-style - плавание вольным стилем;
srr - skiing relay race – лыжная эстафета;
thr - throwing- метание.

9-14
Қыздар
(12-13 жас)
Жазғы
Атыс - IIIза-ПВ/ПП жаттығуы (10 атысты, 10 м, тұғырда шынтақтың тіреуімен отыру немесе тұру, 20 с айыппұл), қолды бүгу және бейім жағдайда ұзарту - 10 рет, шаңғымен жүгіру
1 км
1
2
3
4-5
6-8
9-14
Ескерту:
ПВ- пневматикалық мылтық;
ПП- пневматикалық тапанша;
бессайыс rsh-thr-er (five-event rsh-thr-er) rsh - rifle shooting – мылтықпен ату; thr - throwing- лақтыру; er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
бессайыс psh-thr-er (five-event psh-thr-er) psh - pistol shooting – тапаншамен ату; thr - throwing - лақтыру; er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
төртсайыс rsh-sfs-er (four-event rsh-sfs-er) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату; sfs - swimming free-style – еркін стильде жүзу; er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
төртсайыс psh-sfs-er (four-event psh-sfs-er) psh - pistol shooting – тапаншамен ату; sfs - swimming free-style - еркін стильде жүзу; er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
төртсайыс rsh-rrs-cr (four-event rsh-rrs-cr) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату; rrs – race on roller skis роликті шаңғымен жүгіру; cr- cross – кросс;
үшсайыс rsh-hex-er (three-event rsh-hex-er) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату; hex - heaving exercises - күш гимнастикасы; er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
үшсайыс rsh-sfs-er (Three-event rsh-sfs-er) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату; sfs - swimming free-style - еркін стильмен жүзу; er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
үшсайыс rsh-sfs-cr (three-event rsh-sfs-cr) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату; sfs - swimming free-style еркін стильмен жүзу; cr - cross – кросс;
троеборье rsh-hex-ccs (three-event rsh-hex-ccs) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату
hex - heaving exercises - күш гимнастикасы; ccs - cross country skiing – шаңғы жарысы;
үшсайыс psh-hex-ccs (three-event psh-hex-ccs) psh - pistol shooting - тапаншамен ату; hex - heaving exercises - күш гимнастикасы; ccs - cross country skiing - шаңғы жарысы;
үшсайыс rsh-hex-rrs (three-event rsh-hex-rrs) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату; hex - heaving exercises - күш гимнастикасы; rrs - race on roller skis - роликті шаңғымен жүгіру;
үшсайыс rsh-hex-cr rsh - rifle shooting – мылтықпен ату; hex - heaving exercises - күш гимнастикасы; cr - cross – кросс;
қоссайыс hex-ccs (double-event hex-ccs) hex - heaving exercises - күш гимнастикасы; ccs - cross country skiing – шаңғы жарысы;
қоссайыс rsh-ccs (double-event rsh-ccs) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату; ccs - cross country skiing – шаңғы жарысы;
қоссайыс rsh-hex (Double-event rsh-hex) rsh - rifle shooting - мылтықпен ату; hex - heaving exercises - күш гимнастикасы;
қоссайыс hex-er (double-event hex-er) hex - heaving exercises - күш гимнастикасы; er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
қомандалық жарыстар rshst-srr (team competitions rshst-srr) rshst - rifle shooting by the stationary targets - стационарлық нысаналармен мылтықпен ату (командалық), srr - skiing relay race – шаңғы эстафета;
қомандалық жарыстар rshct-srr (team competitions rshct-srr) rshct - rifle shooting by the closing targets - жабылу нысаналары бойынша мылтықпен ату (командалық); srr - skiing relay race – шаңғы эстафета;
эстафета-үшсайыс rshct-ccs (three-event relay rshcbt-ccs) rshct - rifle shooting by the closing targets - жабылу нысаналары бойынша мылтықпен ату (командалық); ccs - cross country skiing – шаңғы жарысы;
ccs - cross country skiing – шаңғы жарысы;
er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
ccs - cross country skiing – шаңғы жарысы;
er - endurance race - шыдамдылық жүгіру;
cr - cross – кросс;
hex - heaving exercises – күш гимнастикасы;
psh - pistol shooting - тапаншамен ату;
rsh - rifle shooting - мылтықпен ату;
rrs - race on roller skis - роликті шаңғымен жүгіру;
rshct - rifle shooting by the closing targets - жабылу нысаналары бойынша мылтықпен ату (командалық);
rshst - rifle shooting by the stationary targets - стационарлық нысаналармен мылтықпен ату (командалық);
sfs - swimming free-style - еркін стильмен жүзу;
srr - skiing relay race – шаңғы эстафета;
thr - throwing- лақтыру.

Глава 2. Требования для присвоения спортивных званий
1. Спортивные звания присваиваются при выполнении требований и (или) норм однократно по виду спорта, включенному в Реестр видов спорта (далее- Реестр).
Параграф 1. "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан"
2. По олимпийским и паралимпийским видам спорта, включенным в Реестр, спортивное звание "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан" присваивается спортсменам, выполнившим одно из следующих требований:
1-3 место на Олимпийских, Паралимпийских играх среди взрослых;
или 1-2 место или дважды занятое 3 место на чемпионате мира среди взрослых;
или по игровым видам спорта выход в финальную часть:
на Олимпийских играх или на Чемпионате мира, в групповой турнир лиги чемпионов УЕФА (UEFA) или лиги Европы УЕФА (UEFA) по футболу, в финал турнира Кубок Девиса по теннису.
3. По национальным видам спорта, включенным в Реестр, спортивное звание "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан" присваивается спортсменам, выполнившим при условии участия на соревнованиях представителей не менее 10 стран (в спортивной дисциплине или в каждой весовой категории) одно из следующих требований:
дважды занявшие 1 место на Чемпионате мира среди взрослых.
4. По неолимпийским, непаралимпийским, техническим и военно-прикладным видам спорта, включенным в Реестр, спортивное звание "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан" присваивается спортсменам, выполнившим при условии участия на соревнованиях представителей не менее 20 стран (в спортивной дисциплине или в каждой весовой категории) одно из следующих требований:
трижды занявшие 1 место на Чемпионате мира среди взрослых;
или дважды занявшие 1 место на Чемпионате мира среди взрослых по видам спорта (спортивное самбо, муайтай, кикбоксинг, каратэ WKF);
или 1 место на Чемпионате мира по шахматам среди взрослых;
или 1-2 место на Шахматной олимпиаде среди взрослых.
Параграф 2. "Заслуженный тренер Республики Казахстан"
5. За одного и того же спортсмена спортивное звание одновременно присваивается первому и личному тренеру спортсмена в соответствии со списком сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) (далее - Список).
При отсутствии фамилии первого и (или) личного тренера в Списке представляются копии приказов физкультурно-спортивной организации (для подтверждения стажа работы первого и (или) личного тренера со спортсменами).
Спортивное звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан" присваивается за работу со спортсменом (спортсменами) не менее трех лет согласно Списка и выполнившим (выполнившими) одного из требований, установленных пунктами 8, 9 и 10 настоящих требований по видам спорта, включенным в Реестр.

2-тарау. Спорттық атақтар беруге қойылатын талаптары
1. Спорттық атақтар спорт түрлерінің тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізілген спорт түрі бойынша талаптарды және (немесе) нормаларды бір рет орындаған кезде беріледі.
1-параграф. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері"
2. Тізілімге енгізілген олимпиадалық және паралимпиадалық спорт түрлері бойынша "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы мынадай талаптардың бірін орындаған спортшыларға беріледі:
ересектер арасындағы Олимпиада, Паралимпиада ойындарында 1-3 орын;
немесе ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1-2 орын немесе екі рет 3 орын алған;
ойын спорт түрлері бойынша ақтық жарысқа шығу:
Олимпиада ойындарында немесе Әлем чемпионатында, футболдан УЕФА Чемпиондар лигасының (UEFA) немесе УЕФА Еуропа лигасының (UEFA) топтық турнирінде, теннистан Девис Кубогының финалға шығу.
3. Тiзiлiмге енгiзiлген ұлттық спорт түрлері бойынша "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шеберi" спорттық атағы жарыстарға кемiнде 10 елдің (спорттық пәні немесе әрбiр салмақ санаты бойынша) өкiлдерi қатысқан жағдайда мынадай талаптардың бірін орындаған спортшыларға беріледі:
ересектер арасындағы Әлем чемпионатында екі рет 1-орын алған.
4. Тізілімге енгiзiлген олимпиадалық емес, паралимпиадалық емес, техникалық және әскери - қолданбалы спорт түрлері бойынша "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы жарыстарға кемінде 20 елдің өкілдері (спорттық пәні немесе әрбір салмақ санатында) қатысқан жағдайда мынадай талаптардың бірін орындаған спортшыларға беріледі:
ересектер арасындағы Әлем чемпионатында үш рет 1 орын;
немесе (спорттық самбо, муай тай, кикбоксинг, WKF каратэ) спорт түрлері бойынша ересектер арасындағы Әлем чемпионатында екі рет 1 орын;
немесе ересектер арасындағы шахматтан Әлем чемпионатында 1 орын;
немесе ересектер арасындағы Шахмат олимпиадасында 1-2 орын алған.
2-параграф. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы"
5. Бір спортшы үшін спорттық атақ бір мезгілде спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың тізіміне (бұдан әрі - Тізім) сәйкес спортшының бірінші және жеке жаттықтырушысына беріледі.
Тізімде бірінші және (немесе) жеке жаттықтырушының тегі болмаған жағдайда дене шынықтыру-спорт ұйымы (бірінші және (немесе) жеке жаттықтырушының спортшылармен жұмыс өтілін растау үшін) бұйрықтарының көшірмелері ұсынылады.
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы тізімге сәйкес спортшымен (спортшылармен) кемінде үш жыл жұмыс істегені және тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша осы талаптардың 8, 9 және 10-тармақтарында белгіленген талаптардың бірін орындағаны (орындағаны) үшін беріледі.

6. При повторном выполнении спортсменом установленных требований, спортивное звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан" присваивается в соответствии со Списком другому тренеру согласно пункту 5 настоящих требований по видам спорта, включенным в Реестр.
7. Спортивное звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан" присваивается главному тренеру со стажем работы не менее четырех лет в этой должности (по олимпийским и паралимпийским видам спорта – не менее двух лет) при выполнении спортсменом сборной или штатной сборной команды Республики Казахстан одного из требований, установленных пунктами 8, 9 и 10 настоящих требований по видам спорта, включенным в Реестр.
8. По Олимпийским, Паралимпийским видам спорта (летние, зимние), включенным в Реестр, выполнить одно из следующих требований:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Олимпийских, Паралимпийских играх среди взрослых;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-2 место или дважды занятое 3 место на Чемпионате мира среди взрослых;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Азиатских, Параазиатских играх среди взрослых (летние, зимние);
по игровым видам спорта выход в финальную часть:
на Олимпийских играх или на Чемпионате мира, в групповой турнир лиги чемпионов УЕФА (UEFA) или лиги Европы УЕФА (UEFA) по футболу, в финал турнира Кубок Девиса по теннису.
9. По национальным видам спорта, включенным в Реестр выполнить одно из следующих требований:
подготовить двух спортсменов, занявших 1 место или одного дважды занявшего 1 место на Чемпионате мира среди взрослых.
10. По неолимпийским, непаралимпийским, техническим, военно- прикладным видам спорта, включенным в Реестр, выполнить одно из следующих требований (при участии на соревнованиях представителей не менее 20 стран (в спортивной дисциплине или в каждой весовой категории):
подготовить трех спортсменов, занявших 1 место или одного трижды занявшего 1 место на Чемпионате мира среди взрослых;
или подготовить двух спортсменов, занявших 1 место или одного дважды занявшего 1 место на Чемпионате мира среди взрослых по видам спорта (спортивное самбо, муайтай, кикбоксинг, каратэ WKF);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Азиатских или Параазиатских играх среди взрослых (летние, зимние);
или подготовить одного спортсмена, занявшего на Чемпионате мира по шахматам среди взрослых – 1 место или 1-2 место – на Шахматной олимпиаде среди взрослых.
Параграф 3. "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан" и "мастер спорта Республики Казахстан"

6. Спортшы белгіленген талаптарды қайта орындаған жағдайда "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша осы талаптардың 5-тармағына сәйкес Тізімге сәйкес басқа жаттықтырушыға беріледі.
7. Қазақстан Республикасы құрама немесе штаттық құрама командасының спортшысы тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша осы талаптардың 8, 9 және 10-тармақтарында белгіленген талаптардың бірін орындаған кезде "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы осы лауазымда кемінде төрт жыл (олимпиадалық және паралимпиадалық спорт түрлері бойынша – кемінде екі жыл) жұмыс өтілі бар бас жаттықтырушыға беріледі.
8. Тізілімге енгізілген олимпиадалық, паралимпиадалық спорт түрлері (жазғы, қысқы) бойынша мынадай талаптардың бірін орындау:
ересектер арасындағы Олимпиада, Паралимпиада ойындарында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1-2 орын немесе екі рет 3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Азия немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 1 орын алған бір спортшыны даярлау;
ойын спорт түрлері бойынша ақтық жарысқа шығу:
Олимпиада ойындарында немесе Әлем чемпионатында, футболдан УЕФА Чемпиондар лигасының (UEFA) немесе УЕФА Еуропа лигасының (UEFA) топтық турнирінде, теннистан Девис Кубогының финалдық бөлімге шығу.
9. Тізілімге енгізілген ұлттық спорт түрлері бойынша мынадай талаптардың бірін орындау:
ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1 орын алған екі спортшыны немесе екі рет 1 орын алған бір спортшыны дайындау.
10. Олимпиадалық емес, паралимпиадалық емес, техникалық, әскери - қолданбалы спорт түрлері бойынша Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша мынадай талаптардың бірін (жарыстарға кемінде 20 ел өкілдерінің қатысуымен (спорттық пәні немесе әрбір салмақ санатында) орындау:
ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1 орын алған үш спортшыны немесе үш рет 1 орын алған спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасындағы (спорттық самбо, муайтай, кикбоксинг, WKF каратэ) спорт түрлері бойынша Әлем чемпионатында 1 орын алған екі спортшыны немесе екі рет 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасындағы Азиялық немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасындағы шахматтан Әлем чемпионатында – 1 орын немесе ересектер арасындағы Шахмат олимпиадасында 1-2 орын алған бір спортшыны дайындау.
3-параграф. "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері"

11. Требования для присвоения спортивных званий "мастер спорта международного класса Республики Казахстан" и "мастер спорта Республики Казахстан" по видам спорта, включенным в Реестр, изложены в приложении 1 к настоящим Требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов (далее – Требования).
Глава 3. Требования для присвоения спортивных разрядов
Параграф 1. "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда, спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда
12. Требования для присвоения спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда, спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда и спортсмен 3 юношеского разряда по видам спорта, включенным в Реестр, изложены в приложении 1 к настоящим Требованиям.
13. Спортивные разряды присваиваются при выполнении требований и (или) норм однократно по виду спорта, включенному в Реестр.
Глава 4. Требования к квалификационным категориям тренеров, тренеров-преподавателей, методистов, инструкторов-спортсменов и спортивных судьей
Параграф 1. Тренер, тренер-преподаватель
14. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории.
Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет, в том числе по видам спорта, включенным в Реестр:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских или Паралимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Сурдлимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских или Параазиатских играх (летние, зимние);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии или Всемирной Универсиаде среди всех возрастных групп или 1 место на Чемпионате мира среди студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии среди всех возрастных групп для лиц с инвалидностью;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Юношеских Олимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Юношеских Азиатских играх;
или подготовить трех спортсменов в национальную сборную команду Республики Казахстана среди взрослых;
или подготовить четырех спортсменов в молодежную сборную команду Республики Казахстан (национальная сборная команда включительно);
или подготовить пять спортсменов в юношескую сборную команду Республики Казахстан (национальная, молодежная сборная команда включительно);
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды Республики Казахстан не менее трех лет.

11. Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атақтарын беру үшін қойылатын талаптар (бұдан әрі – талаптар) осы Талаптарға 1-қосымшада жазылған.
3-тарау. Спорттық разрядтарды беруге қойылатын талаптары
1-параграф. "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер", 1-разрядты спортшы, 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2- жасөспірімдік разрядты спортшы, 3- жасөспірімдік разрядты спортшы
12. Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы, 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы және 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарды беру үшін қойылатын талаптар осы Талаптарға 1-қосымшада баяндалған.
13. Спорттық разрядтар тізілімге енгізілген спорт түрі бойынша талаптарды және (немесе) нормаларды орындау кезінде бір рет беріледі.
4-тарау. Жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушы-спортшыларға және спорт төрешілеріне біліктілік санаттарына қойылатын талаптары
1-параграф. Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы
14. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл, оның ішінде Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша:
Олимпиада немесе Паралимпиада ойындарында 1-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Сурдлимпиада ойындарында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Азия немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында немесе Дүниежүзілік Универсиадада 1-3 орын алған немесе студенттер арасында Әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар үшін барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында 1-5 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жасөспірімдер Олимпиадасында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жасөспірімдер Азия ойындарында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Қазақстан Республикасының Ұлттық құрама командасына үш спортшы дайындау;
немесе Қазақстан Республикасының жастар құрама командасына (ұлттық құрама командасын қоса алғанда) төрт спортшыны дайындау;
немесе Қазақстан Республикасының жасөспірімдер құрама командасына (ұлттық, жастар құрама командасын қоса алғанда) бес спортшы дайындау;
немесе Қазақстан Республикасы құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретіндегі жаттықтырушылық-оқытушылық жұмысы кемінде үш жыл.

15. Тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер- преподаватель высшего уровня квалификации первой категории.
Требования к квалификации: высшее и (или) послевузовское образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет, в том числе по видам спорта, включенным в Реестр:
подготовить одного участника Олимпийских или Паралимпийских игр;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 2-3 место на Сурдлимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских или Параазиатских играх (летние, зимние);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии или Всемирной Универсиаде среди всех возрастных групп или 2-3 место на Чемпионате мира среди студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-7 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии среди всех возрастных групп для лиц с инвалидностью;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Юношеских Олимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 2-3 место на Юношеских Азиатских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Всемирных играх кочевников;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Спартакиаде Республики Казахстан (летняя, зимняя) или Универсиаде Республики Казахстан среди взрослых;
или подготовить двух спортсменов в национальную сборную команду Республики Казахстан среди взрослых;
или подготовить трех спортсменов в молодежную сборную команду Республики Казахстан (национальная сборная команда включительно);
или подготовить четырех спортсменов в юношескую сборную команду Республики Казахстан (национальная, молодежная сборная команда включительно);
или передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в республиканские, областные, городов республиканского значения, столицы специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения столицы школы-интернаты для одаренных в спорте детей;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды Республики Казахстан не менее одного года;
или организационно-методическая работа в уполномоченном органе в области физической культуры или в местном исполнительном органе в области физической культуры и спорта не менее двух лет.
16. Тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории.
Требования к квалификации: высшее и (или) послевузовское образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее года, в том числе по видам спорта, включенным в Реестр:

15. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша:
Олимпиада немесе Паралимпиада ойындарының бір қатысушысын дайындау;
немесе Сурдлимпиада ойындарында 2-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Азия немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында немесе Дүниежүзілік Универсиадада 4-6 орын алған немесе студенттер арасында Әлем чемпионатында 2-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар үшін барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында 6-7 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жасөспірімдер Олимпиадасында 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жасөспірімдер Азия ойындарында 2-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Дүниежүзілік көшпенділер ойындарында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Қазақстан Республикасының Спартакиадасында (жазғы, қысқы) немесе Қазақстан Республикасының Универсиадасында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Қазақстан Республикасының Ұлттық құрама командасына екі спортшы дайындау;
немесе Қазақстан Республикасының жастар құрама командасына (ұлттық құрама командасын қоса алғанда) үш спортшыны дайындау;
немесе Қазақстан Республикасының жасөспірімдер құрама командасына (ұлттық, жастар құрама командасын қоса алғанда) төрт спортшыны дайындау;
немесе одан әрі жетілдіру үшін төрт спортшыны республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға мамандандырылған мектеп-интернаттарға-олимпиадалық резервтегі колледждерге және облыстық, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарға тапсыру;
немесе Қазақстан Республикасы құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде жаттықтырушылық-оқытушылық жұмысы кемінде бір жыл;
немесе дене шынықтыру саласындағы уәкілетті органда немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмысы.
16. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар және біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша:

подготовить одного спортсмена, занявшего 7-8 место на Азиатских или Параазиатских играх (летние, зимние);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 7-8 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии или Всемирной Универсиаде среди всех возрастных групп или 4-5 место на Чемпионате мира среди студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 8-9 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии среди всех возрастных групп для лиц с инвалидностью;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 2-3 место на Всемирных играх кочевников;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 2-3 место на Спартакиаде Республики Казахстан (летняя, зимняя) или Универсиаде Республики Казахстан среди взрослых;
или подготовить трех спортсменов в сборную команду области (города республиканского значения, столицы);
или передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в республиканские, областные, городов республиканского значения, столицы специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения столицы школы-интернаты для одаренных в спорте детей;
или организационно-методическая работа в уполномоченном органе в области физической культуры или в местном исполнительном органе в области физической культуры и спорта не менее двух лет;
или наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
17. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории.
Требования к квалификации: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет, в том числе по видам спорта, вошедших в Реестр:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских или Паралимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Сурдлимпийских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских или Параазиатских играх (летние, зимние);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии или Всемирной Универсиаде среди всех возрастных групп или 1 место на Чемпионате мира среди студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии среди всех возрастных групп для лиц с инвалидностью;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Юношеских Олимпийских играх или Юношеских Азиатских играх;
или подготовить трех спортсменов в национальную сборную команду Республики Казахстана среди взрослых;
или подготовить четырех спортсменов в молодежную сборную команду Республики Казахстан (национальная сборная команда включительно);
или подготовить пять спортсменов в юношескую сборную команду Республики Казахстан (национальная, молодежная сборная команда включительно);
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды Республики Казахстан не менее трех лет.

немесе Азия немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 7-8 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында немесе Дүниежүзілік Универсиадада 7-8 орын алған немесе студенттер арасында Әлем чемпионатында 4-5 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар үшін барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында 8-9 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Дүниежүзілік көшпенділер ойындарында 2-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Қазақстан Республикасының Спартакиадасында (жазғы, қысқы) немесе Қазақстан Республикасының Универсиадасында 2-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе одан әрі жетілдіру үшін екі спортшыны республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға мамандандырылған мектеп-интернаттарға-олимпиадалық резервтегі колледждерге және облыстық, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарға тапсыру;
немесе дене шынықтыру саласындағы уәкілетті органда немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмысы;
немесе "Қазақстан Республикасының спорт шебері" атағынан төмен емес спорттық атақтың болуы.
17. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
Біліктілікке қойылатын талаптар: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және бірінші санатты біліктілігі орта деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл, оның ішінде Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша:
Олимпиада немесе Паралимпиада ойындарында 1-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Сурдлимпиада ойындарында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Азия немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында немесе Дүниежүзілік Универсиадада 1-3 орын алған немесе студенттер арасында Әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар үшін барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында 1-5 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жасөспірімдер Олимпиадасында немесе жасөспірімдер Азия ойындарында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Қазақстан Республикасының Ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе Қазақстан Республикасының жастар құрама командасына (ұлттық құрама командасын қоса алғанда) төрт спортшыны дайындау;
немесе Қазақстан Республикасының жасөспірімдер құрама командасына (ұлттық, жастар құрама командасын қоса алғанда) бес спортшыны дайындау;
немесе Қазақстан Республикасы құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретіндегі жаттықтырушылық-оқытушылық жұмысы кемінде үш жыл.

18. Тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории.
Требования к квалификации: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет, в том числе по видам спорта, включенным в Реестр:
подготовить одного участника Олимпийских или Паралимпийских игр;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских или Параазиатских играх (летние, зимние);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии или Всемирной Универсиаде среди всех возрастных групп или 2-3 место на Чемпионате мира среди студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-7 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии среди всех возрастных групп для лиц с инвалидностью;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Юношеских Олимпийских играх или Юношеских Азиатских играх;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Всемирных играх кочевников;
или подготовить одного спортсмена, 1 место на Спартакиаде Республики Казахстан (летняя, зимняя) или Универсиаде Республики Казахстан среди взрослых;
или подготовить двух спортсменов в национальную сборную команду Республики Казахстан среди взрослых;
или подготовить трех спортсменов в молодежную сборную команду Республики Казахстан (национальная сборная команда включительно);
или подготовить четырех спортсменов в юношескую сборную команду Республики Казахстан (национальная, молодежная сборная команда включительно);
или передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в республиканские, областные, городов республиканского значения, столицы специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения столицы школы-интернаты для одаренных в спорте детей;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
или организационно-методическая работа в уполномоченном органе в области физической культуры или в местном исполнительном органе в области физической культуры и спорта не менее двух лет.
19. Тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории.
Требования к квалификации: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее одного года, в том числе по видам спорта, включенным в Реестр:

18. Бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бiрiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бiлiктiлiк деңгейiндегi бiрiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы.
Біліктілікке қойылатын талаптар: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл, оның ішінде Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша:
Олимпиада немесе Паралимпиада ойындарының бір қатысушысын дайындау;
немесе Азия немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында немесе Дүниежүзілік Универсиадада 4-6 орын алған немесе студенттер арасында Әлем чемпионатында 2-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар үшін барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында 6-7 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Жасөспірімдер Олимпиадасында немесе жасөспірімдер Азия ойындарында 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Дүниежүзілік көшпенділер ойындарында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Қазақстан Республикасының Спартакиадасында (жазғы, қысқы) немесе Қазақстан Республикасының Универсиадасында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Қазақстан Республикасының Ұлттық құрама командасына екі спортшы дайындау;
немесе Қазақстан Республикасының жастар құрама командасына (ұлттық құрама командасын қоса алғанда) үш спортшыны дайындау;
немесе Қазақстан Республикасының жасөспірімдер құрама командасына (ұлттық, жастар құрама командасын қоса алғанда) төрт спортшыны дайындау;
немесе одан әрі жетілдіру үшін төрт спортшыны республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға мамандандырылған мектеп-интернаттарға-олимпиадалық резервтегі колледждерге және облыстық, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарға тапсыру;
немесе Қазақстан Республикасы құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде жаттықтырушылық-оқытушылық жұмысы кемінде бір жыл;
немесе дене шынықтыру саласындағы уәкілетті органда немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмысы.
19. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
Біліктілікке қойылатын талаптар: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл, оның ішінде Тізілімге енгізілген спорт түрлері бойынша:

подготовить одного спортсмена, занявшего 7-8 место на Азиатских или Параазиатских играх (летние, зимние);
или подготовить одного спортсмена, занявшего 7-8 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии или Всемирной Универсиаде среди всех возрастных групп или 4-5 место на Чемпионате мира среди студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 8-9 место на Чемпионате мира или Чемпионате Азии среди всех возрастных групп для лиц с инвалидностью;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 2-3 место на Всемирных играх кочевников;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 2-3 место на Спартакиаде Республики Казахстан (летняя, зимняя) или Универсиаде Республики Казахстан среди взрослых;
или подготовить трех спортсменов в сборную команду области (города республиканского значения, столицы);
или передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в республиканские, областные, городов республиканского значения, столицы специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения столицы школы-интернаты для одаренных в спорте детей;
или организационно-методическая работа в уполномоченном органе в области физической культуры или в местном исполнительном органе в области физической культуры и спорта не менее двух лет;
или наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Параграф 2. Методист
20. Методист высшего уровня квалификации высшей категории.
Требования к квалификации: высшее и (или) послевузовское образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт", наличие методических разработок, внедренных в практику работы, в том числе:
стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее трех лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение трех лет;
или организационно-методическая работа в уполномоченном органе в области физической культуры или в местном исполнительном органе в области физической культуры и спорта не менее трех лет.
21. Методист высшего уровня квалификации первой категории.
Требования к квалификации: высшее и (или) послевузовское образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее двух лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации второй категории не менее одного года;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течении двух лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах в течении двух лет.

немесе Азия немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 7-8 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында немесе Дүниежүзілік Универсиадада 7-8 орын алған немесе студенттер арасында Әлем чемпионатында 4-5 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар үшін барлық жас топтары арасында Әлем чемпионатында немесе Азия чемпионатында 8-9 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Дүниежүзілік көшпенділер ойындарында 2-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Қазақстан Республикасының Спартакиадасында (жазғы, қысқы) немесе Қазақстан Республикасының Универсиадасында 2-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) құрама командасына үш спортшы даярлау;
немесе одан әрі жетілдіру үшін екі спортшыны республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға мамандандырылған мектеп-интернаттарға-олимпиадалық резервтегі колледждерге және облыстық, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарға тапсыру;
немесе дене шынықтыру саласындағы уәкілетті органда немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмысы;
немесе "Қазақстан Республикасының спорт шебері" атағынан төмен емес спорттық атақтың болуы.
2-параграф. Әдіскер
20. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар, жұмыс тәжірибесіне енгізілген әдістемелік әзірлемелердің болуы, оның ішінде:
мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
немесе жоғары оқу орындарында дене тәрбиесі және спорттық жаттығулар саласындағы ғылыми-оқытушылық жұмыс кемінде үш жыл;
немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты спорт әдіскері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептерінде ұйымдастырушылық-әдістемелік және басшылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарында үш жыл бойы оқытушылық жұмыс;
немесе дене шынықтыру саласындағы уәкілетті органда немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органда кемінде үш жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмысы.
21. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар және екінші санатты біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде екі жыл;
немесе екі жылдан кем емес жоғары оқу орындарында дене тәрбиесі және спорттық жаттығулар саласындағы ғылыми-оқытушылық жұмысы;
немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты спорт әдіскері лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастыру-әдістемелік және басшылық жұмыс, екі жыл бойы жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы оқытушылық жұмысы;
немесе екі жыл ішінде республикалық және облыстық уәкілетті органдарда ұйымдастырушылық-әдістемелік және басшылық жұмыс.

22. Методист высшего уровня квалификации второй категории.
Требования к квалификации: высшее и (или) послевузовское образование по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее одного года;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее одного года;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации без категории.
23. Методист среднего уровня квалификации высшей категории.
Требования к квалификации: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт", наличие методических разработок, внедренных в практику работы, в том числе:
стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет,
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в учебных заведениях не менее трех лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение трех лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение трех лет.
24. Методист среднего уровня квалификации первой категории.
Требования к квалификации: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки не менее двух лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации второй категории не менее одного года;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства в течение двух лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение двух лет.
25. Методист среднего уровня квалификации второй категории.
Требования к квалификации: техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в учебных заведениях не менее одного года;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации без категории не менее одного года.

22. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар және біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бір жыл;
немесе жоғары оқу орындарында дене тәрбиесі және спорттық жаттығулар саласындағы ғылыми-оқытушылық жұмыс кемінде бір жыл;
немесе біліктілігі жоғары деңгейдегісанаты жоқ спорт әдіскері лауазымындағы жұмыс өтілі.
23. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
Біліктілікке қойылатын талаптар: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім, жұмыс тәжірибесіне енгізілген әдістемелік әзірлемелердің болуы, оның ішінде:
бірінші санатты біліктілігі орта деңгейдегі маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл,
немесе оқу орындарында дене тәрбиесі және спорттық жаттығулар саласындағы ғылыми-оқытушылық жұмыс кемінде үш жыл;
немесе бірінші санаттағы біліктілігі орта деңгейдегі спорт әдіскері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептерінде ұйымдастырушылық-әдістемелік және басшылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарында үш жыл бойы оқытушылық жұмыс;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық және облыстық уәкілетті органдарда үш жыл бойы ұйымдастырушылық-әдістемелік және басшылық жұмысы.
24. Біліктілігі орта деңгейдегі бiрiншi санатты әдiскер.
Біліктілікке қойылатын талаптар: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл;
немесе дене шынықтыру және спорттық жаттығулар саласындағы ғылыми-оқытушылық жұмыс кемінде екі жыл;
немесе екінші санаттағы біліктілігі орта деңгейдегі спорт әдіскері лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
немесе екі жыл бойы жоғары спорт шеберлігі мектептерінде ұйымдастырушылық-әдістемелік және басшылық жұмысы;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық және облыстық уәкілетті органдарда екі жыл бойы ұйымдастырушылық-әдістемелік және басшылық жұмысы.
25. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдiскер.
Біліктілікке қойылатын талаптар: "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл;
немесе бір жылдан кем емес оқу орындарында дене тәрбиесі және спорттық жаттығулар саласындағы ғылыми-оқытушылық жұмысы;
немесе біліктілігі орта деңгейдегі спорт бойынша санаты жоқ әдіскер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл.

Параграф 3. Инструктор-спортсмен
26. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории.
Высшее (или послевузовское) по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" или общее среднее образование при зачислении в состав национальной сборной команды Республики Казахстан по виду (видам) спорта, без предъявления требований к стажу работы, в том числе:
занять в составе национальной команды Республики Казахстан 1-6 место на Олимпийских играх;
или 1-3 место на Чемпионате мира или 1-2 место на Азиатских играх или Чемпионате Азии или 1 место в финалах Кубка мира по олимпийским видам спорта.
27. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории.
Высшее (или послевузовское) по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" или общее среднее образование при зачислении в состав национальной сборной команды Республики Казахстан по виду (видам) спорта, без предъявления требований к стажу работы, в том числе:
занять в составе национальной сборной команды Республики Казахстан 4-6 место на Чемпионате мира;
или 1-3 место на Чемпионате Азии, 3-5 место на Азиатских играх или Чемпионате Азии;
или 1-3 место на Чемпионате мира среди молодежи, 1 место на Чемпионате Азии среди молодежи по олимпийским видам спорта, 1-3 место на Чемпионате мира по неолимпийским видам спорта или 1 место на Чемпионате Азии по неолимпийским видам спорта.
28. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории.
Высшее (или послевузовское) по направлению подготовки кадров: педагогические науки по специальности "Физическая культура и спорт" или техническое и профессиональное, послесреднее образование по специальности "Физическая культура и спорт" или общее среднее образование при зачислении в состав национальной сборной команды Республики Казахстан по виду (видам) спорта, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 4. Спортивный судья
29. Национальный спортивный судья высшей категории.
Квалификационная категория "Национальный спортивный судья высшей категории" присваивается судьям, имеющим категорию "национальный спортивный судья" не менее трех лет и выполнившим следующие требования:
1) иметь практику судейства по виду спорта не менее десяти Чемпионатов Республики Казахстан и выполнять обязанности старшего, главного судьи или члена судейской коллегии;

3-параграф. Нұсқаушы-спортшы
26. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы.
Кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі): "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар немесе "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім немесе Қазақстан Республикасының спорт түрі (түрлері) бойынша ұлттық құрама командасының құрамына қабылданған кезінде жұмыс өтіліне талаптар қоймастан жалпы орта білім, оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Ұлттық командасының құрамында Олимпиада ойындарында 1-6 орын алу;
немесе Әлем чемпионатында 1-3 орын немесе Азия ойындарында немесе Азия чемпионатында 1-2 орын немесе олимпиадалық спорт түрлерінен Әлем Кубогының финалында 1 орын.
27. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы.
Кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі): "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар немесе "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім немесе Қазақстан Республикасының спорт түрі (түрлері) бойынша ұлттық құрама командасының құрамына қабылданған кезінде жұмыс өтіліне талаптар қоймастан жалпы орта білім, оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Ұлттық құрама командасының құрамында Әлем чемпионатында 4-6 орын алу;
немесе Азия чемпионатында 1-3 орын, Азия ойындарында немесе Азия чемпионатында 3-5 орын;
немесе жастар арасындағы Әлем чемпионатында 1-3 орын, олимпиадалық спорт түрлерінен жастар арасындағы Азия чемпионатында 1 орын, олимпиадалық емес спорт түрлерінен әлем чемпионатында 1-3 орын немесе олимпиадалық емес спорт түрлерінен Азия чемпионатында 1 орын.
28. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы.
Кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі): "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша педагогикалық ғылымдар немесе "Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім немесе Қазақстан Республикасының спорт түрі (түрлері) бойынша ұлттық құрама командасының құрамына қабылданған кезінде жұмыс өтілге талаптар қоймастан жалпы орта білім.
4-параграф. Спорт төрешісі
29. Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі.
Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі - кемінде үш жыл "ұлттық спорт төрешісі" санаты бар және мынадай талаптарды орындаған төрешілерге беріледі:
1) Қазақстан Республикасының кемінде он чемпионатының спорт түрі бойынша төрешілік ету практикасына ие болуға және аға, бас төреші немесе төрешілер алқасы мүшесінің міндеттерін орындауға міндетті;

2) наличие двух сертификатов о прохождении семинаров по подготовке "Национального спортивного судьи высшей категории".
30. Национальный спортивный судья
Квалификационная категория "Национальный спортивный судья" присваивается судьям, имеющим категорию "спортивный судья первой категории" не менее трех лет и выполнившим следующие требования:
1) иметь практику судейства по виду спорта не менее семи Чемпионатов Республики Казахстан и выполнять обязанности старшего, главного судьи или члена судейской коллегии;
2) наличие двух сертификатов о прохождении семинаров по подготовке "Национального судьи по спорту".
31. Спортивный судья первой категории.
Квалификационная категория "Спортивный судья первой категории" - присваивается судьям, имеющим категорию "спортивный судья" не менее двух лет и выполнившим следующие требования:
1) иметь практику судейства по виду спорта не менее пяти соревнований областного масштаба и выполнять обязанности старшего, главного судьи или члена судейской коллегии;
2) наличие сертификата о прохождении семинара по подготовке "Спортивного судьи первой категории".
32. Спортивный судья.
Квалификационная категория "Спортивный судья" - присваивается лицам в возрасте 16 лет и старше, имеющим практику судейства по виду спорта не менее года на семи соревнованиях районного, городского масштаба.
Примечание:
ЧА – Чемпионат Азии;
ЧМ – Чемпионат мира;
КМ – Кубок мира;
ДЮСШ - Детско-юношеская спортивная школа;
ВХЛ и КХЛ - Высшая хоккейная лига и Континентальная хоккейная лига;
НВСК - Национальный судья по спорту высшей категории;
Юн. - юношеские разряды;
СССР – Союз Советских Социалистических Республик;
ЗАИ – Зимние Азиатские Игры;
ЗОИ - Зимние Олимпийские Игры;
ЧРК – Чемпионат Республики Казахстан;
КРК – Кубок Республики Казахстан;
СРК – Спартакиада Республики Казахстан;
ЗМС РК - Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан;
МСМК РК - мастер спорта международного класса Республики Казахстан;
МС - мастер спорта Республики Казахстан;
КМС - кандидат в мастера спорта Республики Казахстан;
ЕКП РК – Единый календарный план Республики Казахстан;
ОИ – Олимпийские игры;
СДЮШОР - Специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва;
СНГ – Содружество Независимых Государств;
УЕФА (UEFA) – Union of Eurepean Football Association;
НС - Национальный судья по спорту;
ФИЖ (FIG) - Federation Internationale de Gymnastique –Международная федерация гимнастики;
ФМЖД - Всемирная федерация шашек (Federation Mondiale du Jeu de Dames);
МТ – Международный турнир;
ЭКМ – этап Кубка мира;
ИФСМ (IFSM)- Международная федерация спортивного альпинизма;
КЮР – произвольная программа выездки с обязательными упражнениями под музыкальное сопровождение;
Па-Де-Де – отдельное соревнование в международных турнирах по выездке, в котором в соревновательном манеже находятся две пары (всадник/лошадь);
км. – километр;
м.- метр;
сек. – секунда;
мин.- минута;
гр.- грамм;
мм. – миллиметр.
Приложение 1
к Требованиям для присвоения
спортивных званий, разрядов

2) "Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісін" даярлау жөніндегі семинарлардан өткені туралы екі сертификаттың болуы.
30. Ұлттық спорт төрешісі.
Ұлттық спорт төрешісі - кемінде үш жыл "Бірінші санатты спорт төрешісі" санаты бар және мынадай талаптарды орындаған төрешілерге беріледі:
1) Қазақстан Республикасының кемінде жеті чемпионатының спорт түрі бойынша төрешілік ету практикасына ие болуға және аға, бас төреші немесе төрешілер алқасы мүшесінің міндеттерін орындауға міндетті;
2) "Спорт жөніндегі ұлттық төрешіні" даярлау жөніндегі семинарлардан өткені туралы екі сертификаттың болуы.
31. Бірінші санатты спорт төрешісі.
Бірінші санатты спорт төрешісі - кемінде екі жыл "Спорт төрешісі" санаты бар және мынадай талаптарды орындаған төрешілерге беріледі:
1) облыстық ауқымдағы кемінде бес жарыстың спорт түрі бойынша төрешілік ету практикасына ие болуға және аға, бас төрешісі немесе төрешілер алқасы мүшесінің міндеттерін орындауға міндетті;
2) "Бірінші санатты спорт төрешісін" даярлау бойынша семинардан өткені туралы сертификаты болуы.
32. Спорт төрешісі
Спорт төрешісі-аудандық, қалалық ауқымдағы жеті жарыста спорт түрі бойынша кемінде бір жыл спорт төрешілік ету тәжірибесі бар 16 және одан жоғары жастағы адамдарға беріледі.
Ескерту:
АЧ - Азия чемпионаты;
ӘЧ - Әлем чемпионаты;
ӘК - Әлем Кубогы;
БЖСМ - балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі;
ЖХЛ және КХЛ-Жоғары хоккей лигасы және континентальды хоккей лигасы;
ЖСҰТ - жоғары санатты спорт бойынша ұлттық төреші;
жө. - жасөспірімдер разрядтары;
КСРО - Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы;
АО - Азия ойындары;
ОО - Олимпиада ойындары;
ҚРЧ - Қазақстан Республикасының чемпионаты;
ҚРК - Қазақстан Республикасының Кубогы;
ҚРС - Қазақстан Республикасының спартакиадасы;
ҚР ЕССШ - Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері;
ҚР ХДСШ - Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері;
СШ - Қазақстан Республикасының спорт шебері;
СШҮ - Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер;
ҚР БСЖ - Қазақстан Республикасының Бірыңғай күнтізбелік жоспары;
ОРМБЖМ - олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі;
ТМД - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы;
УЕФА (UEFA) – Еуропалық футбол қауымдастығы одағы;
ҰСТ - ұлттық спорт төрешісі;
ХГФ (FIG) - Federation Internationale de Gymnastique - Халықаралық гимнастика федерациясы;
ДДФ - Дүниежүзілік дойбы федерациясы (Federation mondiale du Jeu de Dames);
ХТ - халықаралық турнир;
ӘКК - Әлем кубогының кезеңі;
ХСАФIFSM (IFSM) - Халықаралық спорттық альпинизм федерациясы;
КЮР - музыкалық сүйемелдеу үшін міндетті жаттығулары бар еркін киіну бағдарламасы;
Па–Де–де - халықаралық киіну турнирлеріндегі жеке жарыс, онда жарыс алаңында екі жұп (шабандоз/ат) бар;
км. - километр;
м. - метр;
сек. - секунда;
мин. - минут;
гр.- грамм;
мм. - миллиметр.
Спорттық атақтар, разрядтар
беруге қойылатын талаптарға
1-қосымша

1. Требования для присвоения спортивных званий, спортивных разрядов по Олимпийским, Паралимпийским видам спорта, включенным в Реестр видов спорта (далее – Требования)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Наименование соревнования
место
1.
Олимпийские, Паралимпийские игры среди взрослых
4-6
2.
Чемпионат мира среди взрослых
3-5
3.
Азиатские игры среди взрослых (летние, зимние)
1-3
4.
Чемпионат Азии среди взрослых
1 или дважды 2-3
5.
Чемпионат мира среди молодежи
1
6.
Кубок мира, этап Кубка мира, Гран При, Гранд слам
1-2
7.
Юношеские Олимпийские игры
1
Мастер спорта Республики Казахстан
8.
Юношеские Олимпийские игры
2-3
9.
Чемпионат Азии среди взрослых
2-3
10.
Чемпионат Республики Казахстан или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) среди взрослых
1-3
11.
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи
1
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
12.
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи
2-3
13.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
1
14.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 8-11 настоящих Требований.
1-3
Спортсмен 1 разряда
15.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
2-3
16.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 8-11 настоящих Требований.
4-5
Спортсмен 2 разряда
17.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
4-5
18.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 8-11 настоящих Требований.
6-7
Спортсмен 3 разряда
19.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
6-7
20.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 8-11 настоящих Требований.
8-9
Спортсмен 1 юношеского разряда
21.
Одержать 8 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 2 юношеского разряда
22.
Одержать 6 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 3 юношеского разряда
23.
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.
Примечание:
По отдельным игровым видам спорта требования для присвоения спортивных званий, спортивных разрядов изложены в пункте 4.

1. Спорт түрлерінің тізіліміне енгізілген Олимпиадалық, паралимпиадалық спорт түрлері бойынша спорттық атақтар, спорттық разрядтар беруге қойылатын талаптары (бұдан әрі – Талаптары)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Жарыстың атауы
орын
1.
Ересектер арасындағы Олимпиада, Паралимпиада ойындары
4-6
2.
Ересектер арасындағы Әлем чемпионаты
3-5
3.
Ересектер арасындағы Азия ойындары (жазғы, қысқы)
1-3
4.
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
1 немесе екі рет 2-3
5.
Жастар арасындағы Әлем чемпионаты
1
6.
Әлем кубогі, Әлем кубогінің кезеңі, Гран-при, Гранд Слам
1-2
7.
Жасөспірімдер Олимпиада ойындары
1
Қазақстан Республикасының спорт шебері
8.
Жасөспірімдер Олимпиада ойындары
2-3
9.
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
2-3
10.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы)
1-3
11.
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты
1
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
12.
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты
2-3
13.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
1
14.
Осы Талаптардың 8-11-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
1-3
1- разрядты спортшы
15.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты,
2-3
16.
Осы Талаптардың 8-11-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
4-5
2- разрядты спортшы
17.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты,
4-5
18.
Осы Талаптардың 8-11-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
6-7
3- разрядты спортшы
19.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты,
6-7
20.
Осы Талаптардың 8-11-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
8-9
1-жасөспірімдік разрядты спортшы
21.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 8 жеңіске жету
2-жасөспірімдік разрядты спортшы
22.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 6 жеңіске жету
3-жасөспірімдік разрядты спортшы
23.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.
Ескерту:
Спорттың жекелеген ойын түрлері бойынша спорттық атақтар, спорттық разрядтар беруге қойылатын талаптары 4-тармақта жазылған.

2. Требования для присвоения спортивных званий, спортивных разрядов по национальным видам спорта спорта, включенным в Реестр видов спорта (далее – Требования)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан при участии не менее 10 стран/команд (в дисциплине или в каждой весовой категории)
Наименование соревнования
место
1.
Чемпионат мира среди взрослых
1
2.
Кубок мира среди взрослых в личном зачете
1
3.
Азиатские игры, Азиатские игры в закрытых помещениях среди взрослых
1
4.
Чемпионат Азии среди взрослых
дважды 1
5.
Всемирные игры кочевников, вошедшие во Всемирную программу
1
Мастер спорта Республики Казахстан при участии не менее 10 команд (в дисциплине или в каждой весовой категории)
6.
Чемпионат Республики Казахстан или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) среди взрослых
1-2
7.
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи
1
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан (при участии не менее 10 команд (в дисциплине или в каждой весовой категории)
8.
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи
2-3
9.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
1
10.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 6-7 настоящих Требований.
1-3
Спортсмен 1 разряда
(при участии не менее 5 команд (в дисциплине или в каждой весовой категории)
11.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
2-3
12.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 6-7 настоящих Требований.
4-5
Спортсмен 2 разряда
(при участии не менее 5 команд (в дисциплине или в каждой весовой категории)
13.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
4-5
14.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 6-7 настоящих Требований.
6-7
Спортсмен 3 разряда (при участии не менее 5 команд (в дисциплине или в каждой весовой категории)
15.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
6-7
16.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 6-7 настоящих Требований.
8-9
Спортсмен 1 юношеского разряда
17.
Одержать 8 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 2 юношеского разряда
18.
Одержать 6 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 3 юношеского разряда
19.
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.

2. Спорт түрлерінің тізіліміне енгізілген ұлттық спорт түрлері бойынша спорттық атақтар, спорттық разрядтар беруге қойылатын талаптары (бұдан әрі – Талаптары)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері кемінде 10 елдің/ команданың қатысуымен (пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
Жарыстың атауы
орын
1.
Ересектер арасындағы Әлем чемпионаты
1
2.
Ересектер арасындағы жеке есепте Әлем кубогі
1
3.
Ересектер арасындағы Азия ойындары, жабық үй-жайларда Азия ойындары
1
4.
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
екі рет 1
5.
Дүниежүзілік бағдарламаға енгізілген Дүниежүзілік көшпенділер ойындары
1
Қазақстан Республикасының спорт шебері кемінде 10 команданың қатысуымен
(пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
6.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы)
1-2
7.
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты
1
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер кемінде 10 команданың қатысуымен
(пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
8.
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты
2-3
9.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
1
10.
Осы Талаптардың 6-7-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
1-3
1-разрядты спортшы (кемінде 5 команда қатысқан кезде (пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
11.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
2-3
12.
Осы Талаптардың 6-7-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
4-5
2- разрядты спортшы (кемінде 5 команда қатысқан кезде (пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
13.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
4-5
14.
Осы Талаптардың 6-7-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
6-7
3- разрядты спортшы (кемінде 5 команда қатысқан кезде (пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
15.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
6-7
16.
Осы Талаптардың 6-7-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
8-9
1-жасөспірімдік разрядты спортшы
17.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 8 жеңіске жету
2-жасөспірімдік разрядты спортшы
18.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 6 жеңіске жету
3-жасөспірімдік разрядты спортшы
19.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.

3. Требования для присвоения спортивных званий, спортивных разрядов по неолимпийским, непаралимпийским и техническим, военно-прикладным видам спорта, включенным в Реестр видов спорта (далее – Требования)
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан при участии не менее 20 стран
(в дисциплине или в каждой весовой категории)
Наименование соревнования
место
1.
Чемпионат мира среди взрослых
дважды 1
2.
Чемпионат мира среди взрослых по видам спорта (спортивное самбо, муайтай, кикбоксинг, каратэ WKF)
1
3.
Азиатские игры среди взрослых (летние,зимние)
1
4.
Чемпионат Азии среди взрослых
трижды 1
5.
Шахматная Олимпиада
3
6.
Чемпионат мира среди взрослых по шахматам
2-3
Мастер спорта Республики Казахстан
(при участии не менее 15 областей, городов республиканского значения
(в дисциплине или в каждой весовой категории)
7.
Чемпионат Азии среди взрослых
1
8.
Чемпионат Республики Казахстан или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) среди взрослых
дважды 1
9.
Чемпионат Республики Казахстан или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) среди взрослых
по видам спорта (спортивное самбо, муайтай, кикбоксинг, каратэ WKF)
1
10.
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи
1
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
(при участии не менее 15 областей, городов республиканского значения
(в дисциплине или в каждой весовой категории)
11.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
1
12.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 7-10 настоящих Требований.
1-3
Спортсмен 1 разряда
(при участии не менее 5 стран/команд)
13.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
2-3
14.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 7-10 настоящих Требований.
4-5
Спортсмен 2 разряда
(при участии не менее 5 стран/команд)
15.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
4-5
16.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 7-10 настоящих Требований.
6-7
Спортсмен 3 разряда
(при участии не менее 5 стран/команд)
17.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
6-7
18.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 7-10 настоящих Требований.
8-9
Спортсмен 1 юношеского разряда
19.
Одержать 8 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 2 юношеского разряда
20.
Одержать 6 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 3 юношеского разряда
21.
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.
Примечание:
По отдельным игровым видам спорта требования для присвоения спортивных званий, спортивных разрядов изложены в пункте 4.

3. Спорт түрлерінің тізіліміне енгізілген олимпиадалық емес, паралимпиадалық емес, техникалық және әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша спорттық атақтар, спорттық разрядтар беруге қойылатын талаптары (бұдан әрі – Талаптары)
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері кемінде 20 елдің қатысуымен (пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
Жарыстың атауы
орын
1.
Ересектер арасындағы Әлем чемпионаты
екі рет 1 орын
2.
Спорттық самбо, муайтай, кикбоксинг, каратэ WKF спорт түрлері бойынша ересектер арасындағы Әлем чемпионаты
1
3.
Ересектер арасындағы Азия ойындары (жазғы, қысқы)
1
4.
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
үш рет 1 орын
5.
Шахмат олимпиадасы
3
6.
Ересектер арасында шахматтан Әлем чемпионаты
2-3
Қазақстан Республикасының спорт шебері (кемінде 15 облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың қатысуымен (пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
7.
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
1
8.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы)
екі рет 1 орын
9.
Спорттық самбо, муайтай, кикбоксинг, каратэ WKF спорт түрлері бойынша ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (қысқы, жазғы)
1
10.
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты
1
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер (кемінде 15 облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың қатысуымен (пән бойынша немесе әр салмақ дәрежесінде)
11.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
1
12.
Осы Талаптардың 7-10-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
1-3
1-разрядты спортшы (при участии не менее 5 стран/команд)
13.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
2-3
14.
Осы Талаптардың 7-10-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
4-5
2-разрядты спортшы (кемінде 5 елдің/команданың қатысуымен)
15.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
4-5
16.
Осы Талаптардың 7-10-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
6-7
3-разрядты спортшы (при участии не менее 5 стран/команд)
17.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
6-7
18.
Осы Талаптардың 7-10-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
8-9
1-жасөспірімдік разрядты спортшы
19.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 8 жеңіске жету
2-жасөспірімдік разрядты спортшы
20.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 6 жеңіске жету
3-жасөспірімдік разрядты спортшы
21.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.
Ескерту:
Спорттың жекелеген ойын түрлері бойынша спорттық атақтар, спорттық разрядтар беруге қойылатын талаптары 4-тармақта жазылған.

3-4/5-6/7-8
32.
Чемпионат Республики Казахстан, Кубок Казахстана среди юношей и девушек
2-3/4-5/6-7
33.
Кубок Республики Казахстан среди молодежных команд до 23 лет
3-4/4-5/6-7
34.
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан, Спартакиада Республики Казахстан
3/4-5/6-7
35.
Универсиада Республики Казахстан
2-3/4-5/6-7
36.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
1-2/3-4/5-6
37.
Спартакиада школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан (летняя)
2-3/4-5/6-7
38.
Соревнования в коллективах физической культуры и спорта, спортивных школах, учебных заведениях, организациях учреждениях (спартакиада, турнир, игры, кубок)
2-5/5-6/7-8
39.
Чемпионат Республики Казахстан среди детских домов и интернатов
2-3/4-5/6-7
Спортсмен 1 юношеского разряда
40.
Одержать 8 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 2 юношеского разряда
41.
Одержать 6 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 3 юношеского разряда
42.
Систематически заниматься в течение года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.
4.2. Баскетбол 3х3
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
при участии не менее 10 стран\команд (в дисциплине)
Наименование соревнования
Место
1.
Олимпийские игры среди взрослых

3-4/5-6/7-8
32.
Қазақстан Республикасының Чемпионаты, ұлдар мен қыздар арасындағы Қазақстан Кубогы
2-3/4-5/6-7
33.
23 жасқа дейінгі жастар командалары арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогы
3-4/4-5/6-7
34.
Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары, Қазақстан Республикасының спартакиадасы
3/4-5/6-7
35.
Қазақстан Республикасының Универсиадасы
2-3/4-5/6-7
36.
Барлық жас топтары үшін облыстар мен республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
1-2/3-4/5-6
37.
Қазақстан Республикасы колледждерінің оқушылары мен мектеп оқушыларының спартакиадасы (жазғы)
2-3/4-5/6-7
38.
Дене шынықтыру және спорт ұжымдарында, спорт мектептерінде, оқу орындарында, ұйымдарда, мекемелерде жарыстар (спартакиада, турнир, ойындар, кубок)
2-5/5-6/7-8
39.
Балалар үйлері мен интернаттар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
2-3/4-5/6-7
1-жасөспірімдік разрядты спортшы
40.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 8 жеңіске жету
2-жасөспірімдік разрядты спортшы
41.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 6 жеңіске жету
3-жасөспірімдік разрядты спортшы
42.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.
4.2. Баскетбол 3х3
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері кемінде 10 ел\командалардың қатысуымен (пән бойынша)
Жарыстың атауы
Орын
1.
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындары

Войти в ТОП-50 рейтинга КТТ среди юношей и девушек до 18 лет
24.
Пять побед над спортсменами 2 разряда в течение года
Спортсмен 3 разряда
25.
Выйти два раза в четвертьфинал на турнирах КТТ высшей и первой категории до 18 лет
26.
Выйти два раза в четверть финал на турнирах КТТ высшей и первой категории до 16 лет
27.
Выйти два раза в четверть финал на турнирах КТТ высшей и первой категории до 14 лет
28.
Войти в ТОП-100 рейтинга КТТ среди юношей и девушек до 14 лет
29.
Пять побед над спортсменами 3 разряда в течение года
Спортсмен 1 юношеского разряда
30.
Выйти два раза в полуфинал на турнирах КТТ высшей и первой категории до 12 лет
31.
Пять побед над спортсменами 1 юношеского разряда в течение год
32.
Войти ТОП 50 рейтинга КТТ среди мальчиков и девочек до 12 лет
Спортсмен 2 юношеского разряда
33.
Выйти два раза в четвертьфинал на турнирах КТТ высшей и первой категории до 12 лет
34.
Пять побед над спорстменами 2 юношеского разряда в течении года
35.
Войти ТОП-100 рейтинга КТТ среди мальчиков и девочек до 12 лет
Спортсмен 3 юношеского разряда
36.
Выйти два раза и 1/8 финала на турнирах КТТ высшей и первой категории до 12 лет
37.
15 побед над спортсменами новичками в течение года
38.
Войти ТОП-150 рейтинга КТТ среди мальчиков и девочек до 12 лет
4.8. Настольный теннис
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан
Наименование соревнования
место
1.
Олимпийские игры среди взрослых
Командный разряд 1-12, одиночный разряд 1-16, парный разряд 1-8
2.
Чемпионат мира среди взрослых
1-12
3.
Азиатские игры среди взрослых (летние, зимние)
1-8
4.
Чемпионат Азии среди взрослых
1-8 место в одиночной или 1-4 место в любой парной категории
5.
Чемпионат мира среди молодежи
1-6
6.
Юношеские Олимпийские игры
1-3
7.
Юношеский чемпионат Азии или на Юношеские Азиатские игры
1-3 место в одиночной или любой парной категории
8.
Всемирная Универсиада или Юношеских Олимпийских играх
1-3 место в одиночной или любой парной категории
9.
Рейтинг лучших теннисистов мира по международному рейтингу
Войти в топ 100
Мастер спорта Республики Казахстан
10.
Чемпионат Республики Казахстан или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) среди взрослых
1-3 место в одиночном или 1-2 место в любой парной категории
11.
Молодежный чемпионат Республики Казахстан или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан
1 место в одиночной или любой парной категории
12.
Чемпионат Республики Казахстан или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) или Кубок Республики Казахстан среди взрослых или открытый командный чемпионат Республики Казахстан (Суперлига)

18 жасқа дейінгі ұлдар мен қыздар арасында КТТ рейтингінің ТОП-50-на кіру
24.
Бір жыл ішінде 2 санаттағы спортшыларды бес рет жеңу
3-разрядты спортшы
25.
18 жасқа дейінгі жоғары және бірінші санатты КТТ турнирлерінде ширек финалға екі рет шығу
26.
16 жасқа дейінгі жоғары және бірінші санатты КТТ турнирлерінде ширек финалға екі рет шығу
27.
14 жасқа дейінгі жоғары және бірінші санатты КТТ турнирлерінде ширек финалға екі рет шығу
28.
14 жасқа дейінгі ұлдар мен қыздар арасында КТТ рейтингінің ТОП-100-ге кіру
29.
Бір жыл ішінде 3 санаттағы спортшыларды бес рет жеңу
1- жасөспірімдік разрядты спортшы
30.
12 жасқа дейінгі жоғары және бірінші санатты КТТ турнирлерінде жартылай финалға екі рет шығу
31.
Бір жыл ішінде 1 жасөспірімдер санатындағы спортшыларды бес рет жеңу
32.
12 жасқа дейінгі ұлдар мен қыздар арасындағы КТТ рейтингінің үздік 50 кіру
2- жасөспірімдік разрядты спортшы
33.
12 жасқа дейінгі жоғары және бірінші санатты КТТ турнирлерінде ширек финалға екі рет шығу
34.
Бір жыл ішінде 2 жасөспірімдер санатындағы спортшыларды бес рет жеңу
35.
12 жасқа дейінгі ұлдар мен қыздар арасындағы КТТ рейтингінің үздік 100 кіру
3- жасөспірімдік разрядты спортшы
36.
12 жасқа дейінгі жоғары және бірінші санатты КТТ турнирлерінде екі рет және 1/8 финалға шығу
37.
Бір жыл ішінде жаңадан келген спортшыларды 15 рет жеңу
38.
12 жасқа дейінгі ұлдар мен қыздар арасындағы КТТ рейтингінің үздік 150 кіру
4.8. Үстел теннисі
Қазақстан Республикасының халықаралық разрядтағы спорт шебері
Жарыстың атауы
орын
1.
Ересектер арасындағы олимпиада ойындары
1-12 командалық разряд, 1-16 жеке разряды, 1-8 жұптық разряды
2.
Ересектер арасындағы Әлем чемпионаты
1-12
3.
Ересектер арасындағы Азия ойындары (жазғы, қысқы)
1-8
4.
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
Кез келген жұптық санатта 1-8 орын немесе 1-4 орын
5.
Жастар арасындағы Әлем чемпионаты
1-6
6.
Жасөспірімдер олимпиада ойындары
1-3
7.
Жасөспірімдер Азия чемпионаты немесе Жасөспірімдер Азия ойындары
Жеке немесе кез келген жұптық санаттағы 1-3 орын
8.
Дүниежүзілік Универсиада немесе Жасөспірімдер Олимпиада ойындары
Жеке немесе кез келген жұптық санаттағы 1-3 орын
9.
Халықаралық рейтинг бойынша әлемнің үздік теннисшілерінің рейтингі
Топ-100 қатарына кіру
Қазақстан Республикасының спорт шебері
10.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы (жазғы, қысқы)
Жеке санатта 1-3 орын немесе кез келген жұптық санатта 1-2 орын
11.
Қазақстан Республикасының Жастар чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары
Жеке немесе кез келген жұптық санаттағы 1 орын
12.
Қазақстан Республикасының Чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы) немесе ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогы немесе Қазақстан Республикасының ашық командалық чемпионаты (Суперлига)

1 место в командном разряде, при условии достижения игроком республиканского рейтинга на момент окончания соревнований – 50 единиц и участвующим в не менее 50 % командных матчей
13.
Показания республиканского рейтинга
55 единиц на момент окончания официальных соревнований
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
14.
Чемпионат Республики Казахстан среди взрослых или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) среди взрослых или Кубок Республики Казахстан или открытый командный чемпионат Республики Казахстан (Суперлига)

Жарыс аяқталған сәтте ойыншының республикалық рейтингте - 50 бірлікке және қатысушылардың кемінде 50% командалық матчтарға қол жеткізуі шартымен командалық разрядта 1 орын
13.
Республикалық рейтинг көрсеткіштері
Ресми жарыстар аяқталған кезде 55 бірлік
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
14.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты немесе ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы) немесе Қазақстан Республикасының Кубогы немесе Қазақстан Республикасының ашық командалық чемпионаты (Суперлига)

2-6 место в командном разряде
15.
Молодежный чемпионат Республики Казахстан или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан
1-4 место в командном разряде
16.
Юношеский чемпионат Республики Казахстан (ст. возраст)
1-3 место в командном разряде
17.
Гимназиада (спартакиада) школьников Республики Казахстан
1-2 место в командном разряде
18.
Молодежный чемпионат Республики Казахстан или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан
2-6 место в одиночном разряде или 2-4 место в парном разряде
19.
Чемпионат Республики Казахстан среди взрослых или Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя) среди взрослых или Кубок Республики Казахстан
4-12 место в одиночном разряде или 3-6 место в парном разряде
20.
Показания республиканского рейтинга
40 единиц на момент окончания официальных соревнований
21.
одержать в течение года 10 побед над КМС или МС
да
22.

Командалық разрядта 2-6 орын
15.
Қазақстан Республикасының Жастар чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары
Командалық разрядта 1-4 орын
16.
Қазақстан Республикасының Жасөспірімдер чемпионаты (үлкен жас)
Командалық разрядта 1-3 орын
17.
Қазақстан Республикасы оқушыларының гимназиадасы (спартакиадасы)
Командалық разрядта 1-2 орын
18.
Қазақстан Республикасының Жастар чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары
Жеке разрядта 2-6 орын немесе жұптық разрядта 2-4 орын
19.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Чемпионаты немесе ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы) немесе Қазақстан Республикасының Кубогы
Жеке разрядта 4-12 орын немесе жұптық разрядта 3-6 орын
20.
Республикалық рейтинг көрсеткіштері
Ресми жарыстар аяқталған кезде 40 бірлік
21.
жыл бойында СШК немесе СШ 10 жеңіспен жеңу
иә
22.

одержать в течение года 6 побед над КМС или МС и 6 побед над спортсменами 1 разряда
да
Спортсмен 1 разряда
23.
одержать в течение года 10 побед над спортсменами 1 разряда
да
24.
одержать в течение года 6 побед над спортсменами 1 разряда и 6 побед над спортсменами 2 разряда
да
25.
одержать в течение года 10 побед над спортсменами 2 разряда
да
26.
одержать в течение года 6 побед над спортсменами 2 разряда и 6 побед над спортсменами 3 разряда
да
Спортсмен 3 разряда
27.
одержать в течение года 10 побед над спортсменами 3 разряда
да
28.

жыл бойында СШК немесе СШ 6 жеңіспен жеңу және 1 разрядты спортшыларды 6 жеңіспен жеңу
иә
1 разрядты спортшы
23.
жыл бойында 1 разрядты спортшыларды 10 жеңіспен жеңу
иә
24.
жыл бойында 1 разрядты спортшыларды 6 жеңіспен және 2 разрядты спортшыларды 6 жеңіспен жеңу
иә
2 разрядты спортшы
25.
жыл бойында 2 разрядты спортшыларды 10 жеңіспен жеңу
иә
26.
жыл бойында 2 разрядты спортшыларды 6 жеңіспен және 3 разрядты спортшыларды 6 жеңіспен жеңу
иә
3 разрядты спортшы
27.
жыл бойында 3 разрядты спортшыларды 10 жеңіспен жеңу
иә
28.

одержать в течение года 6 побед над спортсменами 3 разряда и 6 побед над спортсменами 1 юношеского разряда
да
Спортсмен 1 юношеского разряда
29.
одержать в течение года 10 побед над спортсменами 1 юношеского разряда;
да
30.
одержать в течение года 6 побед над спортсменами 1 юношеского разряда и 6 побед над спортсменами 2 юношеского разряда
да
Спортсмен 2 юношеского разряда
31.
Одержать в течение года на турнирах не ниже школьного уровня 15 побед над спортсменами, независимо от квалификации или занять первое место в турнире с участием не менее 10 участников.
да
Спортсмен 3 юношеского разряда
32.
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.

жыл бойында 3 разрядты спортшыларды 6 жеңіспен және 1 жасөспірімдер разрядындағы спортшыларды 6 жеңіспен жеңу
иә
1 жасөспірімдер разрядындағы спортшы
29.
жыл бойында 1 жасөспірімдер разрядындағы спортшыларды 10 жеңіспен жеңу
иә
30.
жыл бойында 1 жасөспірімдер разрядындағы спортшыларды 6 жеңіспен және 2 жасөспірімдер разрядындағы спортшыларды 6 жеңіспен жеңу
иә
2 жасөспірімдер разрядындағы спортшы
31.
Бір жыл ішінде мектеп деңгейінен төмен емес турнирлерде біліктілігіне қарамастан, спортшыларды 15 жеңіспен жеңу немесе кемінде 10 қатысушының қатысуымен турнирде бірінші орын алу
иә
3 жасөспірімдер разрядындағы спортшы
32.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу

1-3 место
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
при участии не менее 10 стран/команд
19.
Чемпионат Республики Казахстан среди взрослых или молодежи
2-3 место
2-3 место
2 (командное) место среди взрослых или 1 (командное) место среди молодежи или 1 (командное) место среди юношей и девушек до 19 лет включительно (при условии участия не менее 6 команд)
20
Кубок Республики Казахстан среди взрослых
2 место
2 место
-
Спортсмен 1 разряда/ спортсмен 2 разряда/ спортсмен 3 разряда
21.
Первенство областей, городов республиканского значения, столицы среди команд любителей
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
22.
Первенство города среди любителей
-/1-3/4-6
-/1-3/4-6
-
23.
Первенство Республики Казахстан среди команд любителей
1-3/4-6/-
1-3/4-6/-
1-3/4-6/-
24.
Кубок Республики Казахстан среди команд любителей
1-2/3-4
1-2/3-4
-
25.
Кубок областей, городов республиканского значения, столицы среди команд любителей
1/2/3-4
1/2/3-4
1/2/3-4
26.
Кубок города среди команд любителей
1/2/3-4
1/2/3-4
1/2/3-4
27.
Спартакиада школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
28.
Чемпионат Республики Казахстан среди юношеских команд ДЮСШ, СДЮШОР, школ-интернатов, колледжей спорта, ШВСМ (16-18 лет)
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
29.
Чемпионат Республики Казахстан среди Футбольных центров и Академий футбольных клубов Премьер-Лиги, Первой Лиги, Второй Лиги (16-18 лет)
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
-
30.
Первенство или Кубок областей, городов республиканского значения, столицы среди юношеских команд (16-18 лет)
1/2/3
1/2/3
1/2/3
31.

1-3 орын
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
кемінде 10 елдің/команданың қатысуымен
19.
Ересектер немесе жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
2-3 орын
2-3 орын
Ересектер арасында 2 (командалық) орын немесе жастар арасында 1 (командалық) орын немесе 19 жасқа дейінгі ұлдар мен қыздар арасында 1 (командалық) орын (кемінде 6 команда қатысқан жағдайда)
20.
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогы
2 орын
2 орын
-
1-разрядты спортшы / 2-разрядты спортшы / 3-разрядты спортшы
21.
Әуесқой командалар арасында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың біріншілігі
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
22.
Әуесқойлар арасындағы қала біріншілігі
-/1-3/4-6
-/1-3/4-6
-
23.
Әуесқой командалар арасында Қазақстан Республикасының Біріншілігі
1-3/4-6/-
1-3/4-6/-
-
24.
Әуесқой командалар арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогы
1-2/3-4
1-2/3-4
-
25.
Әуесқой командалар арасында облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астананың кубогы
1/2/3-4
1/2/3-4
1/2/3-4
26.
Әуесқой командалар арасындағы қала Кубогы
1/2/3-4
1/2/3-4
1/2/3-4
27.
Қазақстан Республикасының мектеп және колледж оқушыларының спартакиадасы
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
28.
БЖСМ, ОРМБЖСМ, мектеп-интернаттар, спорт колледждері, ЖСШМ жасөспірімдер командалары арасында Қазақстан Республикасының чемпионаты (16-18 жас)
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
29.
Премьер-лиганың, Бірінші лиганың, Екінші Лиганың (16-18 жас) футбол орталықтары мен футбол клубтары академиялары арасында Қазақстан Республикасының чемпионаты
1-3/4-6/7-8
1-3/4-6/7-8
-
30.
Жасөспірімдер командалары арасында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың біріншілігі немесе Кубогы (16-18 жас)
1/2/3
1/2/3
1/2/3
31.

Международные юношеские соревнования и турниры, включенные в Календарный план физкультурно-массовых мероприятий уполномоченного органа в области физической культуры и спорта при участии команд из не менее чем 3-х стран (не старше 18 лет)
1-2/3-4/5
1-2/3-4/5
1-2/3-4/5
Спортсмен 1 юношеского разряда
32.
Систематически заниматься в течении трех лет в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.
Спортсмен 2 юношеского разряда
33.
Систематически заниматься в течении двух лет в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.
Спортсмен 3 юношеского разряда
34.
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.

дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның дене шынықтыру-бұқаралық іс-шараларының күнтізбелік жоспарына енгізілген кемінде 3 елден (18 жастан аспаған)командалардың қатысуымен Халықаралық жасөспірімдер жарыстары мен турнирлері
1-2/3-4/5
1-2/3-4/5
1-2/3-4/5
1- жасөспірімдік разрядты спортшы
32.
Спорт түрінен секцияда үш жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.
2- жасөспірімдік разрядты спортшы
33.
Спорт түрінен секцияда екі жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.
3- жасөспірімдік разрядты спортшы
34.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.

1-3/4-5/6-7
Спортсмен 1 юношеского разряда
21.
Одержать 8 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 2 юношеского разряда
22.
Одержать 6 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 3 юношеского разряда
23.
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.
5. Требования для присвоения спортивных званий, спортивных разрядов по отдельным видам спорта, включенным в Реестр видов спорта
5.1. Батутная гимнастика
5.1.1. "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан"
Статус спортивных соревнований
Пол, возраст
Занять место
Олимпийские игры
Мужчины, женщины

1-3/4-5/6-7
1- жасөспірімдік разрядты спортшы
21.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 8 жеңіске жету
2- жасөспірімдік разрядты спортшы
22.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 6 жеңіске жету
3- жасөспірімдік разрядты спортшы
23.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу .
5. Cпорт түрлерінің тізіліміне енгізілген жекелеген спорт түрлері бойынша cпорттық атақтар, спорттық разрядтар беруге қойылатын талаптары
5.1. Батуттық гимнастика
5.1.1 "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері":
Спорттық жарыстардың мәртебесі
Жынысы, жасы
Орын алу
Олимпиада ойындары
Ерлер, әйелдер

1-10
Азиатские игры
Мужчины, женщины
1-5
Юношеские Олимпийские игры
Мужчины, женщины
1-6
Кубок мира
Мужчины, женщины
1-6
Чемпионат мира, Всемирные игры
Мужчины, женщины
1-8
Командные соревнования
1-5
Чемпионат мира среди возрастных групп (World Age Group Competitions)
Юниоры, юниорки (15-16 лет)
1-6
Юниоры, юниорки (17-21 год)
1-6
Молодежный чемпионат мира
(Чемпионат мира среди юниоров)
Юниоры, юниорки (15-16 лет)
1-6
Чемпионат Азии,
при условии участия не менее 5 стран
Мужчины, женщины
1-3
Чемпионат Азии среди юниоров,
при условии участия не менее 5 стран
Юниоры, юниорки (15-16 лет),
(17-21 год)
1-3
Официальные Международные соревнования, внесенные в календарный план FIG, при условии участия не менее 5 стран
Мужчины, женщины
Юниоры, юниорки (15-16 лет),
(17-21 год)
1-3
Особые условия
Для участия в спортивных соревнованиях указанное количество лет спортсмену должно исполниться в календарный год проведения соревнований.
Расшифровка аббревиатур:
МСМК – Мастер спорта международного класса;
МС РК - Мастер спорта Республики Казахстан;
КМС – Кандидат в мастера спорта;
"FIG" - International Gymnastics Federation - Международная федерация гимнастики (ФИЖ);
World Age Group Competitions – Мировые соревнования среди возрастных групп.
Спортивное звание "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан" присваивается с 15 лет.
Для присвоения спортивного звания "Мастер спорта Республики Казахстан" необходимо выполнить одно из нижеследующих требований:
1. Набрать один раз итоговое количество баллов одного упражнения в квалификации 1 или квалификации 2 или в финале 1 или в финале 2 в индивидуальных или в синхронных прыжках на батуте в одном из нижеперечисленных соревнований: Чемпионат Республики Казахстан лично-командный, или Кубок Республики Казахстан, или Спартакиада Республики Казахстан, или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши) (возрастная группа 17-21 год), или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп (возрастная группа 17-21 год), или Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи (возрастная группа 17-21 год), или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (возрастная группа 17-21 год), или Чемпионате Мира среди возрастных групп (возрастная группа 17-21 год), или Международные соревнования (включенные в календарь FIG, при участии не менее 5 стран);
2. Набрать один раз сумму баллов двух упражнений в квалификации 1 или один раз итоговое количество баллов одного упражнения в квалификации 2 или в финале 1 или в финале 2 в прыжках на акробатической дорожке или в прыжках на двойном-минитрампе в одном из нижеперечисленных соревнований: Чемпионат Республики Казахстан лично-командный, или Кубок Республики Казахстан, или Спартакиада Республики Казахстан, или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши) (возрастная группа 17-21 год), или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп (возрастная группа 17-21 год) или Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи (возрастная группа 17-21 год), или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (возрастная группа 17-21 год), или Чемпионате Мира среди возрастных групп (возрастная группа 17-21 год), или Международные соревнования (включенные в календарь FIG, при участии не менее 5 стран);

1-10
Азия ойындары
Ерлер, әйелдер
1-5
Жасөспірімдер олимпиадасы
Ерлер, әйелдер
1-6
Әлем кубогы
Ерлер, әйелдер
1-6
Әлем чемпионаты, Дүниежүзілік ойындар
Ерлер, әйелдер
1-8
Командные соревнования
1-5
Жас топтары арасындағы әлем чемпионаты (World Age group Competitions)
Жасөспірімдер(ұлдар, қыздар)
(15-16 жас)
1-6
Жасөспірімдер(ұлдар, қыздар)
(17-21 жас)
1-6
Жастар арасындағы әлем чемпионаты
(Жасөспірімдер арасындағы әлем чемпионаты)
Жасөспірімдер(ұлдар, қыздар)
(15-16 жас)
1-6
Азия Чемпионаты,
кемінде 5 ел қатысқан жағдайда
Ерлер, әйелдер
1-3
Жасөспірімдер арасындағы Азия чемпионаты,
кемінде 5 ел қатысқан жағдайда
Жасөспірімдер(ұлдар, қыздар)
(15-16 жас), (17-21 жас)
1-3
Кемінде 5 ел қатысқан жағдайда FIG күнтізбелік жоспарына енгізілген ресми халықаралық жарыстар
Ерлер, әйелдер
Жасөспірімдер(ұлдар, қыздар)
(15-16 жас), (17-21 жас)
1-3
Ерекше шарттар
Спорттық жарыстарға қатысу үшін спортшының көрсетілген жылдар саны жарыс өткізілетін күнтізбелік жылы орындалуға тиіс.
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағы 15 жастан бастап туған жылына дейін беріледі.
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағын беру үшін төмендегі талаптардың бірін орындау қажет:
1. Төменде аталған жарыстардың бірінде 1-біліктілікте немесе 2-біліктілікте немесе 1-финалда немесе 2-финалда жеке немесе батутта синхронды секірулерде бір жаттығудың қорытынды балл санын бір рет Жинау: Қазақстан Республикасының Жеке-командалық чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Кубогы немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы немесе жас топтары арасында Қазақстан Республикасының чемпионаты (жастар, үлкен ұлдар) (17-21 жас тобы) немесе жас топтары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (17-21 жас тобы), немесе жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (жас тобы 17-21 жас) немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (жас тобы 17-21 жас) немесе жас топтары арасындағы Әлем чемпионаты (жас тобы 17-21 жас) немесе халықаралық жарыстар (FIG күнтізбесіне енгізілген, кемінде 5 елдің қатысуымен);
2. Біліктілікте екі жаттығу балының сомасын бір рет 1 немесе бір рет біліктілікте бір жаттығу балының қорытынды санын 2 немесе финалда 1 немесе финалда 2 акробатикалық жолда секіру немесе төменде аталған жарыстардың бірінде Қос минитрамппен секіру: Қазақстан Республикасының чемпионаты жеке-командалық немесе Қазақстан Республикасының Кубогы немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы немесе жас топтары (жастар, аға ұлдар) арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (17-21 жас тобы), немесе жас топтары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (17-21 жас аралығындағы жас тобы) немесе жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (17-21 жас аралығындағы жас тобы) немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (17-21 жас аралығындағы жас тобы) немесе жас топтары арасындағы Әлем чемпионаты (17-21 жас аралығындағы жас тобы) немесе халықаралық жарыстар (FIG күнтізбесіне енгізілген. кемінде 5 елдің қатысуымен);

3. Набрать дважды сумму баллов двух упражнений в квалификации 1 или один раз итоговое количество баллов одного упражнения в квалификации 1 (синхронные прыжки) или в финале 1 или в финале 2 в индивидуальных или в синхронных прыжках на батуте или в прыжках на акробатической дорожке или в прыжках на двойном-минитрампе, в одном из нижеперечисленных соревнований в течение года: Чемпионате Республики Казахстан среди возрастных групп (молодежь, старшие юноши) (возрастные группы 13-14 и 15-16 лет), или Чемпионате Республики Казахстан среди возрастных групп (возрастные группы 13-14 и 15-16 лет) или Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи (возрастные группы 13-14 и 15-16 лет), или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (возрастные группы 13-14 и 15-16 лет), или Чемпионате Мира среди возрастных групп (возрастные группы 13-14 и 15-16 лет), или Международные соревнования (включенные в календарь FIG, при участии не менее 5 стран) (возрастные группы 13-14 и 15-16 лет);
4. Спортивное звание Мастер спорта Республики Казахстан присваивается с 14 лет.

3. Біліктілікте екі жаттығу ұпайларының қосындысын екі рет 1 немесе бір рет біліктілікте бір жаттығу ұпайларының жиынтық санын 1 (синхронды секіру) немесе 1 финалда немесе 2 финалда жеке немесе синхронды батутта секіру немесе акробатикалық жолда секіру немесе қос минитрампта секіру, төмендегі жарыстардың бірінде жыл бойы: жас топтары (жастар, аға ұлдар) арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (13-14 және 15-16 жас топтары), немесе Қазақстан Республикасының жас топтары арасындағы чемпионаты (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас топтары) немесе жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас топтары) немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас топтары) немесе жас топтары арасындағы Әлем чемпионаты (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас топтары), немесе халықаралық жарыстар (FIG күнтізбесіне енгізілген, кемінде 5 елдің қатысуымен) (13-14 және 15-16 жас топтары);
4. Қазақстан Республикасының спорт шебері Спорттық атағы 14 жастан туған жылына дейін беріледі.

5.1.2. Нормативы присвоения звания "Мастер спорта Республики Казахстан"
Наименование дисциплины
Стадия соревнований
Единицы измерения
Чемпионат РК лично-командный, Кубок РК, Спартакиада РК,
Чемпионат РК среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши) (возрастная группа 17 -21 год), Чемпионат РК среди возрастных групп (возрастная группа 17 -21 год), Чемпионат РК среди молодежи (возрастная группа 17 -21 год), Молодежные спортивные игры РК
(возрастная группа 17 -21 год), Международные соревнования (включенные в календарь FIG при условии участия не менее 5 стран) (возрастная группа 17 -21 год)

5.1.2. "Қазақстан Республикасының спорт шебері" атағын беру нормативтері
Тәртіптің атауы
Жарыс кезеңі
Өлшем бірліктері
ҚР чемпионаты жеке-командалық, ҚР Кубогы, ҚР спартакиадасы,
Жас топтары арасындағы ҚР чемпионаты (жастар, аға ұлдар) (17 -21 жас тобы), жас топтары арасындағы ҚР Чемпионаты (17 -21 жас тобы), жастар арасындағы ҚР Чемпионаты (17 -21 жас тобы), ҚР Жастар спорт ойындары
(17 -21 жас тобы), халықаралық жарыстар (кемінде 5 ел қатысқан жағдайда FIG күнтізбесіне енгізілген) (17 -21 жас тобы)

Чемпионат РК среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши) (возрастная группа 13-14 и 15-16 лет), Чемпионат РК среди возрастных групп (возрастная группа 13-14 и 15-16 лет), Чемпионат РК среди молодежи (возрастная группа 13-14 и 15-16 лет), Молодежные спортивные игры РК
(возрастная группа 13-14 и 15-16 лет), Международные соревнования (включенные в календарь FIG при условии участия не менее 5 стран) (возрастная группа 13-14 и 15-16 лет)
МС
МС
М
Ж
М
Ж
1
Индивидуальные прыжки на батуте
Квалификация 1
Баллы
51
48

Жас топтары арасындағы ҚР чемпионаты (жастар, аға ұлдар) (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас тобы), жас топтары арасындағы ҚР Чемпионаты (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас тобы), жастар арасындағы ҚР Чемпионаты (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас тобы), ҚР Жастар спорт ойындары
(13-14 және 15-16 жас тобы), халықаралық жарыстар (кемінде 5 ел қатысқан жағдайда FIG күнтізбесіне енгізілген) (13-14 және 15-16 жас тобы)
СШ
СШ
Е
Ә
Е
Ә
1
Батутта жеке секіру
Біліктілік1
Ұпайлар
51
48

1. Набрать один раз итоговое количество баллов одного упражнения в квалификации 1 в индивидуальных прыжках на батуте в одном из нижеперечисленных соревнований: Чемпионат Республики Казахстан лично-командный, или Кубок Республики Казахстан, или Спартакиада Республики Казахстан, или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши) (возрастная группа 17-21 год), или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп (возрастная группа 17-21 год) или Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи (возрастная группа 17-21 год), или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (возрастная группа 17-21 год), или Чемпионат области (города республиканского значения и столицы) или Кубок области (города республиканского значения, столицы) или Чемпионат города Республики Казахстан или Кубок города Республики Казахстан;
2. Набрать один раз итоговое количество баллов одного упражнения в квалификации 1 в синхронных прыжках на батуте в одном из нижеперечисленных соревнований: Чемпионат Республики Казахстан лично-командный, или Кубок Республики Казахстан, или Спартакиада Республики Казахстан, или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши), или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп, или Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи, или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан или Чемпионат области (города республиканского значения и столицы) или Кубок области (города республиканского значения, столицы) или Чемпионат города Республики Казахстан или Кубок города Республики Казахстан или Первенство области (города республиканского значения, столицы) или Первенство города Республики Казахстан;
3. Набрать один раз сумму баллов двух упражнений в квалификации 1 в индивидуальных прыжках на батуте или в прыжках на акробатической дорожке или в прыжках на двойном-минитрампе в одном из нижеперечисленных соревнований: Чемпионат Республики Казахстан лично-командный, или Кубок Республики Казахстан, или Спартакиада Республики Казахстан, или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши), или Чемпионат Республики Казахстан среди возрастных групп, или Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи, или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан или Чемпионат области (города республиканского значения и столицы) или Кубок области (города республиканского значения, столицы) или Чемпионат города Республики Казахстан или Кубок города Республики Казахстан или Первенство области (города республиканского значения, столицы) или Первенство города Республики Казахстан;
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан присваивается с 12 лет, спортсмен 1 разряда присваивается с 9 лет.

1. Бір рет біліктіліктегі бір жаттығудың қорытынды санын 1 төменде аталған жарыстардың бірінде батутта жеке секіруде: жеке-командалық Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Кубогы немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы немесе жас топтары (жастар, аға ұлдар) арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (17-21 жас) немесе Жас топтары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (жас тобы 17-21 жас) немесе жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (жас тобы 17-21 жас), немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (17-21 жас тобы) немесе облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) чемпионаты немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, Астана) кубогы немесе Қазақстан Республикасы қаласының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасы қаласының Кубогы;
2. Бір рет біліктіліктегі бір жаттығудың қорытынды санын 1 төмендегі жарыстардың бірінде батутта ілеспе секірулерде: жеке-командалық Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Кубогы немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы немесе жас топтары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (жастар, аға ұлдар) немесе жас топтары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты, немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары немесе облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) чемпионаты немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, Астана) кубогы немесе Қазақстан Республикасы қаласының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасы қаласының Кубогы немесе облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) біріншілігі немесе Қазақстан Республикасы қаласының біріншілігі;
3. 1-біліктілікте екі жаттығудың баллдарының сомасын төменде аталған жарыстардың бірінде батутта жеке секіру немесе акробатикалық жолда секіру немесе қос минитрампта секіру: жеке-командалық Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының Кубогы немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы немесе жас топтары (жастар) арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе жас топтары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты, немесе Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары немесе облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) чемпионаты немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, Астана) кубогы немесе Қазақстан Республикасы қаласының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасы қаласының Кубогы немесе облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) біріншілігі немесе Қазақстан Республикасы қаласының біріншілігі;
4. Қазақстан Республикасының спорт шеберіне кандидат 12 жастан туған жылына дейін беріледі, 1-разрядты спортшы 9 жастан туған жылына дейін беріледі.

5.1.3. Нормативы присвоения спортивных разрядов "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан" и "спортсмен 1 разряда"
Наименование дисциплины
Стадия соревнований
Единицы измерения
Чемпионат РК лично-командный, Кубок РК, Спартакиада РК,
Чемпионат РК среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши) (возрастная группа 17 -21 год), Чемпионат РК среди возрастных групп (возрастная группа 17 -21 год) Чемпионат РК среди молодежи (возрастная группа 17 -21 год), Молодежные спортивные игры РК

5.1.3. "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне кандидат" және "1-разрядты спортшы" спорттық разрядтарын беру нормативтері
Пәндер атауы
Жарыс кезеңі
Өлшем бірліктері
ҚР чемпионаты жеке-командалық, ҚР Кубогы, ҚР спартакиадасы,
Жас топтары арасындағы ҚР чемпионаты (жастар, аға ұлдар) (17 -21 жас тобы), жас топтары арасындағы ҚР Чемпионаты (17 -21 жас тобы), жастар арасындағы ҚР Чемпионаты (17 -21 жас тобы), ҚР Жастар спорт ойындары

(возрастная группа 17 -21 год), Чемпионат области (города республиканского значения и столицы), Кубок области (города республиканского значения, столицы), Чемпионат города Республики Казахстан, Кубок города Республики Казахстан
Чемпионат РК среди возрастных групп (молодҰжь, старшие юноши) (возрастная группа 13-14 и 15-16 лет), Чемпионат РК среди возрастных групп (возрастная группа 13-14 и 15-16 лет), Чемпионат РК среди молодежи (возрастная группа 13-14 и 15-16 лет), Молодежные спортивные игры РК

(жас тобы 17-21 жас), облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) чемпионаты, облыс (республикалық маңызы бар қала, Астана) кубогы, Қазақстан Республикасы қаласының чемпионаты, Қазақстан Республикасы қаласының Кубогы
Жас топтары арасындағы ҚР чемпионаты (жастар, аға ұлдар) (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас тобы), жас топтары арасындағы ҚР Чемпионаты (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас тобы), жастар арасындағы ҚР Чемпионаты (13-14 және 15-16 жас аралығындағы жас тобы), ҚР Жастар спорт ойындары

1. В индивидуальных прыжках на батуте окончательной оценкой одного упражнения является сумма двух медианных оценок судей техники (Оценка=Е+Е).
2. В синхронных прыжках на батуте окончательной оценкой одного упражнения является сумма одной средней оценки от медианных оценок каждого гимнаста плюс удвоенная медианная оценка за синхронность (Оценка=2S+E).
3. В прыжках на акробатической дорожке окончательной оценкой одного упражнения является сумма двух медианных оценок судей техники (Оценка=Е+Е).
4. В прыжках на двойном мини-трампе окончательной оценкой одного упражнения является сумма двух медианных оценок судей техники (Оценка=Е+Е).
5.2. Художественная гимнастика, спортивная гимнастика, аэробная гимнастика, эстетическая групповая гимнастика
5.2.1. Нормы и требования (баллы)
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
МСМК
Выполнение одного из требований согласно пункту 1 приложения 1 к Требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов для олимпийских видов спорта.
Выполнение одного из требований согласно пункту 1 приложения 1 к Требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов для олимпийских видов спорта.
С 14 лет и старше по году рождения, согласно выполнение одного из требований согласно пункту 3 приложения 1 к Требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов для неолимпийских видов спорта.
Выполнение одного из требований для МСМК по эстетической групповой гимнастике согласно подпункту 5.2.2.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее трех судей Национальной категории или трех судей Международной категории.
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
МС
С 16 лет по году рождения, выполнение одного из требований согласно пункту 1 приложения 1 к Требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов для олимпийских видов спорта.
С16 лет по году рождения юноши, с 13 лет по году рождения девушки.
Звание МС РК присваивается с 14 лет по году рождения у женщин и с 17 лет по году рождения у мужчин.
Набрать одно на соревнованиях группы №1 "Б", группы №2, №3 - женщины – 48 баллов, мужины 78 баллов либо
выполнение одного из требований согласно пункту 1 приложения 1 к Требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов для олимпийских видов спорта.
С 13 лет и старше по году рождения)
в течение года набрать 17,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы IА или группы I.
С 15 лет и
старше по году рождения в течение календарного года набрать 30,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы I или IA;
или два раза на соревнованиях группы II.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее трех судей Национальной категории или трех судей Международной категории.
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
КМС
С 12 лет по году рождения, Международные правила сеньорки):
индивидуальная программа набрать - 66,0 баллов в многоборье по сумме четырех видов.
групповые упражнения набрать - 30,0 баллов в многоборье по сумме двух видов.
Для присвоения звания КМС разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на следующих соревнованиях ранга:
а) один раз на соревнованиях группы ІА или группы І;
б) или два раза на соревнованиях группы ІІ;
в) или один раз на соревнованиях группы ІІ и два раза на соревнованиях группы ІІІ.
Набрать одно из нижеследующих баллов:
46 баллов – женщины;

1. Батутта жеке секіру кезінде бір жаттығудың түпкілікті бағасы техника төрешілерінің екі медианалық бағасының қосындысы болып табылады (бағалау=Е+Е).
2. Синхронды батуттық секірулерде бір жаттығудың түпкілікті бағасы әр гимнасттың медианалық ұпайларынан бір орташа баллдың қосындысы және синхрондылық үшін екі есе медианалық балл (балл=2s+E).
3. Акробатикалық трекке секіру кезінде бір жаттығудың түпкілікті бағасы техника төрешілерінің екі медианалық бағасының қосындысы болып табылады (бағалау=Е+Е).
4. Қос мини-Трампта секіру кезінде бір жаттығудың соңғы бағасы техника төрешілерінің екі медианалық бағасының қосындысы болып табылады (бағалау=Е+Е).
5.2. Көркем гимнастика, спорттық гимнастика, аэробтық гимнастика, эстетикалық топтық гимнастика
5.2.1. Нормалар мен талаптары (баллдар)
Спорттық атақтар мен разрядтар/Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты гимнастика
Эстетикалық топтық гимнастика
ХДСШ
Олимпиадалық спорт түрлері үшін спорттық атақтар, разрядтар беру талаптарына 1-қосымшаның 1-тармағына сәйкес талаптардың бірін орындау.
Олимпиадалық спорт түрлері үшін спорттық атақтар, разрядтар беру талаптарына 1-қосымшаның 1-тармағына сәйкес талаптардың бірін орындау.
Олимпиадалық емес спорт түрлері үшін спорттық атақтар, разрядтар беру талаптарына 1-қосымшаның 3-тармағына сәйкес талаптардың бірін орындау.
5.2.2 тармақшаға сәйкес эстетикалық топтық гимнастика бойынша МСМК үшін талаптардың бірін орындау.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты есептемегенде) ұлттық санаттағы кемінде үш судья немесе халықаралық санаттағы үш судья болған кезде.
Спорттық атақтар мен разрядтар/
Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты
гимнастика
Эстетикалық топтық гимнасика
СШ
16 жастан бастап туған жылына дейін олимпиадалық спорт түрлері үшін спорттық атақтар, разрядтар беру талаптарына 1-қосымшаның 1-тармағына сәйкес талаптардың бірін орындау.
16 жастан бастап ұлдың туған жылына дейін, 13 жастан бастап қыздың туған жылына дейін.
ҚР ҚМ атағы 14 жастан бастап әйелдердің туған жылына дейін және мужчинерде 17 жастан бастап туған жылына дейін беріледі.
№1 "Б" тобының, №2 топтың, №3 топтың жарыстарында - әйелдер – 48 балл, ерлер-78 балл жинау немесе
олимпиадалық спорт түрлері үшін спорттық атақтар, разрядтар беру талаптарына 1-қосымшаның 1-тармағына сәйкес талаптардың бірін орындау.
туған жылы бойынша 13 жастан бастап және одан да жоғары жылдың ішінде IА немесе группы I топтарындағы жарыстарда бір рет 17,0 балл жинау.
.
15 жастан туған жылы бойынша және одан жоғары бір жылдың ішінде 30,0 ұпай жинау керек:
бір рет I немесе IA топ жарыстарында немесе екі рет II топ жарыстарында.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) үш Ұлттық санаттағы төреші немесе үш Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
.
Спорттық атақтар мен разрядтар/Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты
гимнастика
Эстетикалық топтық гимнастика
СШҮ
12 жастан бастап (туған жылы бойынша) Сеньорлардың халықаралық ережесі:
Жеке бағдарламаның көпсайысының төрт түрі бойынша жиынтық 66,0 ұпай жинау; топтық жаттығу көпсайысының екі түрінде жиынтық 30,0 ұпай жинау.
СШҮ атағын алу үшін нормативті бір рет жеке бағдарламада немесе бір рет топтық жаттығуда орындауға рұқсат етіледі.
Бір жыл ішінде келесі деңгейлі жарыстарда орындау керек: а) бір рет ІА немесе І топтардың жарыстарында; б) немесе екі рет ІІ топ сайыстарында;
в) немесе бір рет ІІ топ жарыстары мен екі рет IІІ топ жарыстарында.
Төмендегі ұпайлардың біреуін жинау:
46 ұпай – қыздар;

69 баллов- мужчины (один раз в соревнованиях 2,3,4 групп).
Звание МС РК присваивается с 14 лет по году рождения у женщин и с 17 лет по году рождения у мужчин.
С 12 лет и старше по году рождения) в течение календарного года набрать 16,0 баллов:
один раз на соревнованиях IА или группы I, группы II.
С 13-17 лет по году рождения в течение календарного года набрать 29,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы I;
или два раза на соревнованиях группы II.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее двух судей Национальной категории или двух судей Международной категории.
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
Спортсмен 1 разряда
С 10 лет по году рождения, международные правила юниорки):
выполнить одно из нижеследующих требований:
индивидуальная программа набрать - 64,0 баллов в многоборье по сумме четырех видов.
групповые упражнения набрать - 28,0 баллов в многоборье по сумме двух видов.
Для присвоения спортсмен 1 разряда разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на следующих соревнованиях ранга:
один раз на соревнованиях группы І или группы ІІ;
или два раза на соревнованиях группы ІІІ;
или один раз на соревнованиях группы ІІІ и два раза на соревнованиях группы IV,V.
Набрать одно из нижеследующих баллов на соревнованиях любого масштаба:
90 баллов – девушки сумма обязательной и произвольной программы (в не официальных соревнованиях по произвольной программе);
117 баллов – юноши (сумма обязательной и произвольной программ), один раз в соревнованиях любой группы (у девочек и мальчиков).
С 10 лет по году рождения) в течение календарного года набрать 15,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы I;
один раз на соревнованиях группы II;
один раз на соревнованиях группы III.
С 9-13 лет по году рождения в течение календарного года набрать 28,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы I или группы II;
или два раза на соревнованиях группы III;
или один раз на соревнованиях группы III и два раза на соревнованиях группы IV, V.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее двух судей Национальной категории и трех судей с 1 категорией, или двух судей Международной категории.
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
Спортсмен 2 разряда
С 9 лет по году рождения, международные правила юниорки)
индивидуальная программа набрать – 54,0 балла в многоборье по сумме четырех видов.
групповые упражнения набрать - 22,0 балла в многоборье по сумме двух видов.
Для присвоения спортивного разряда "спортсмен 2 разряда" разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на следующих соревнованиях ранга:
один раз на соревнованиях группы ІІ или группы ІІІ;
или один раз на соревнованиях группы ІІІ и один раз на соревнованиях группы IV,V.
Выполнить одно из нижеследующих требований на соревнованиях любого масштаба:
49 баллов - девочки (обязательная программа) один раз в соревнованиях любой группы;
115 баллов - юноши (сумма обязательной и произвольной программ) в соревнованиях любой группы.

69 ұпай – ұлдар (бір рет 2,3,4 топтардың жарыстарында)
ҚР СШ атағы туған жылы бойынша 14 жастан бастап әйелдерге және 17 жастан бастап ерлерге беріледі.
туған жылы бойынша 12 жастан бастап, күнтізбелік жыл ішінде ІА немесе І топ, II топ жарыстарында бір рет16,0 балл жинау.
13-17 жас туған жылы бойынша бір жылдың ішінде 29,0 ұпай жинау:
бір рет I топ жарыстарында немесе екі рет II топ жарыстарында.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) екі Ұлттық санаттағы төреші немесе екі Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
Спорттық атақтар мен разрядтар/Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты гимнастика
Эстетикалық топтық гимнастика
1-разрядты спортшы
10 жастан бастап (туған жылы бойынша) жасөспірімдер арасындағы жарыстың халықаралық ережесі. Төмендегі талаптардың біреуін орындау керек: Жеке бағдарламаның көпсайысының төрт түрі бойынша жиынтық 64,0 ұпай жинау; топтық жаттығу көпсайысының екі түрінде жиынтық 28,0 ұпай жинау.
"1- разрядты спортшы атағын алу үшін" нормативті бір рет жеке бағдарламада немесе бір рет топтық жаттығуда орындауға рұқсат етіледі.
Бір жыл ішінде келесі деңгейлі жарыстарда орындау керек: а) бір рет І немесе ІІ топтардың жарыстарында; немесе екі рет ІІІ топ сайыстарында;
б) немесе бір рет ІІІ топ жарыстары мен екі рет IV, V топтардың жарыстарында.
Кез келген масштабағы жарыстан төмендегі ұпайлардың біреуін жинау:
90 ұпай, қыздар – міндетті және еркін бағдарламалардың жиынтық ұпайы (ресми емес жарыстарда еркін бағдарлама ұпайы есептеледі);
Ұлдар 117 ұпай (міндетті және еркін бағдарламалардың жиынтық ұпайы). Кез келген топтың жарыстарында бір рет (қыздар да, ұлдар да).
туған жылы бойынша 10 жастан бастап, күнтізбелік жыл ішінде 15,0 балл жинау: I топтағы жарыстарда бір рет;
II топтағы жарыстарда бір рет;
III топтағы жарыстарда бір рет.
9-13 жас туған жылы бойынша бір жылдың ішінде 28,0 ұпай жинау керек:
бір рет I немесе II топ жарыстарында; немесе екі рет III топ жарыстарында; немесе бір рет III топ жарыстарында және екі рет IV, V топ жарыстарында.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) екі Ұлттық санаттағы төреші және үш бірінші санаттағы төреші немесе екі Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
Спорттық атақтар мен разрядтар/Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты гимнастика
Эстетикалық топтық гимнастика
2-разрядты спортшы
9 жастан бастап (туған жылы бойынша) жасөспірімдер арасындағы жарыстың халықаралық ережесі. Жеке бағдарламаның көпсайысының төрт түрі бойынша жиынтық 54,0 ұпай жинау; топтық жаттығу көпсайысының екі түрінде жиынтық 22,0 ұпай жинау.
"2- разрядты спортшы атағын алу үшін" нормативті бір рет жеке бағдарламада немесе бір рет топтық жаттығуда орындауға рұқсат етіледі.
Бір жыл ішінде келесі деңгейлі жарыстарда орындау керек: а) бір рет ІІ немесе ІІІ топтардың жарыстарында;
б) немесе бір рет ІІІ топ жарыстары мен бір рет IV, V топтардың жарыстарында.
Төмендегі талаптардың біреуін кез келген масштабтағы жарыстарда орындау: 49 ұпай – қыздар (міндетті бағдарлама) кез келген топтың жарыстарында бір рет;
Кез келген тпотық жарыстарында 115 ұпай жинау – ұлдар (міндетті және еркін бағдарламалардың жиынтық ұпайы).

С 8 лет по году рождения) в течение календарного года набрать 14,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы II;
один раз на соревнованиях группы III.
С 9-11 лет по году рождения в течение календарного года набрать 26,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы II или группы III;
или один раз на соревнованиях группы III и два раза на соревнованиях группы IV, V.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее одного судьи Национальной категории и двух судей первой категории, или одного судьи Международной категории.
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
Спортсмен 3 разряда
С 8 лет по году рождения, в
индивидуальной программе набрать – 36,0 баллов в многоборье по сумме трех видов.
групповые упражнения набрать – 19,0 баллов в многоборье по сумме двух видов.
Для присвоения спортсмен 3 разряда разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на следующих соревнованиях ранга:
а) один раз на соревнованиях группы ІІ или группы ІІІ;
б) или два раза на соревнованиях группы IV,V.
В обязательных программах набрать на соревнованиях любого масштаба: девочки 49 баллов, юноши 48 баллов (один раз в соревнованиях любой группы).
С 8 лет по году рождения) в течение календарного года набрать 13,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы II;
один раз на соревнованиях группы III.
С 7-11 лет по году рождения в течение календарного года набрать 24,0 балла:
один раз на соревнованиях группы II или группы III;
или два раза на соревнованиях группы IV, V.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее трех судей первой категории и трех судей по спорту, или одного судьи Международной категории, или одного судьи Национальной категории.
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
Спортсмен 1 юношеского разряда
С 8 лет по году рождения, в индивидуальной программе набрать – 27,0 баллов в многоборье по сумме трех видов (двух видов с предметом и без предмета);
групповые упражнения набрать – 18,0 баллов в многоборье по сумме двух упражнений (с предметом и без предмета);
Для присвоения спортивного разряда "спортсмен 1 юношеского разряда" разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на соревнованиях ранга:
а) один раз на соревнованиях группы ІІ или группы ІІІ;
б) или два раза на соревнованиях группы IV, V.

туған жылы бойынша 8 жастан бастап, күнтізбелік жыл ішінде 14,0 балл жинау:
II топтағы жарыстарда бір рет;
III топтағы жарыстарда бір рет.
9-11 жас туған жылы бойынша бір жылдың ішінде 26,0 ұпай жинау керек:
бір рет II немесе III топ жарыстарында; немесе бір рет III топ жарыстарында және екі рет IV, V топ жарыстарында.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) бір Ұлттық санаттағы төреші және екі бірінші санаттағы төреші немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
.
Спорттық атақтар мен разрядтар/Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты гимнастика
Эстетикалық топтық гимнастика
3-разрядты спортшы
8 жастан бастап (туған жылы бойынша) жасөспірімдер арасындағы жарыстың халықаралық ережесі. Жеке бағдарламаның көпсайысының үш түрі бойынша жиынтық 36,0 ұпай жинау; топтық жаттығу көпсайысының екі түрінде жиынтық 19,0 ұпай жинау.
"3- разрядты спортшы атағын алу үшін" нормативті бір рет жеке бағдарламада немесе бір рет топтық жаттығуда орындауға рұқсат етіледі.
Бір жыл ішінде келесі деңгейлі жарыстарда орындау керек: а) бір рет ІІ немесе ІІІ топтардың жарыстарында;
б) немесе екі рет IV, V топтардың жарыстарында.
Кез келген масштабтағы жарыстардың кез келген тобы жарысының міндетті бағдарламасында бір рет қыздар 49, ұлдар - 48 ұпай жинау.
туған жылы бойынша 8 жастан бастап, күнтізбелік жылішінде 13,0 балл жинау:
II топтағы жарыстарда бір рет;
III топтағы жарыстарда бір рет.
7-11 жас туған жылы бойынша бір жылдың ішінде 24,0 ұпай жинау керек:
бір рет II немесе III топ жарыстарында немесе екі рет IV, V топ жарыстарында.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) үш бірінші санаттағы төреші және үш спорт төреші немесі бір Ұлттық санаттағы төреші немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
Спорттық атақтар мен разрядтар/Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты гимнастика
Эстетикалық топтық гимнастика
1-жасөспірімдік разрядты спортшы
8 жастан бастап (туған жылы бойынша) жасөспірімдер арасындағы жарыстың халықаралық ережесі. Жеке бағдарламаның көпсайысының үш түрі бойынша жиынтық 27,0 ұпай жинау (көпсайыстың екі түрі құралмен, біреуі құралсыз); топтық жаттығу көпсайысының екі түрінде (құралсыз және құралмен) жиынтық 18,0 ұпай жинау.
"1-жасөспірімдік разрядты спортшы атағын алу үшін" нормативті бір рет жеке бағдарламада немесе бір рет топтық жаттығуда орындауға рұқсат етіледі.
Бір жыл ішінде келесі деңгейлі жарыстарда орындау керек: а) бір рет ІІ немесе ІІІ топтардың жарыстарында;
б) немесе екі рет IV, V топтардың жарыстарында.

В обязательных программах набрать на соревнованиях любого масштаба: девочки - 32 балла, юноши - 48 баллов, один раз в соревнованиях любой группы по соответствующему разряду.
С 6 лет по году рождения) в течение календарного года набрать 12,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы III;
один раз на соревнованиях группы IV.
С 8-9 лет по году рождения в течение календарного года набрать 22,0 балла:
один раз на соревнованиях группы II, III и IV;
или два раза на соревнованиях группы V.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее двух судей первой Категории и трех судей по спорту, или одного судьи Международной категории, или одного судьи Национальной категории.
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
Спортсмен 2 юношеского разряда
С 8 лет по году рождения, в индивидуальной программе набрать – 16,0 баллов в многоборье по сумме трех видов (двух видов с предметом и без предмета);
групповые упражнения набрать – 16,0 баллов в многоборье по сумме двух упражнений (с предметом и без предмета);
Для присвоения спортивного разряда "спортсмен 1 юношеского разряда" разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года на соревнованиях ранга:
а) один раз на соревнованиях группы ІІ или группы ІІІ;
б) или два раза на соревнованиях группы IV, V.
В обязательных программах набрать на соревнованиях любого масштаба: девочки - 32 балла, юноши - 48 баллов, один раз в соревнованиях любой группы по соответствующему разряду.
С 6 лет по году рождения) в течение календарного года набрать 12,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы III;
один раз на соревнованиях группы IV.
С 7-8 лет по году рождения) в течение календарного года набрать 20,0 баллов на соревнованиях любого масштаба.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не мене одного судьи первой категории и трех судей по спорту, или одного судьи Международной категории, или одного судьи Национальной категории.
Спортивные звания и разряды/Виды спорта
Художественная гимнастика
Спортивная гимнастика
Аэробная гимнастика
Эстетическая групповая гимнастика
Спортсмен 3 юношеского разряда

Сай келетін разряд бойынша кез келген масштабтағы жарыстардың кез келген тобының жарысына бір рет қатысып, оның міндетті бағдарламасында қыздар 32, ұлдар - 48 ұпай жинау.
туған жылы бойынша 6 жастан бастап, күнтізбелік жыл ішінде 12,0 балл жинау:
III топтағы жарыстарда бір рет;
IV топтағы жарыстарда бір рет.
8-9 жас туған жылы бойынша бір жылдың ішінде 22,0 ұпай жинау керек:
бір рет II. III және IV топ жарыстарында;
немесе екі рет V топ жарыстарында.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) екі бірінші санаттағы төреші және үш спорт төреші немесі бір Ұлттық санаттағы төреші немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.
Спорттық атақтар мен разрядтар/Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты гимнастика
Эстетикалық топтық гимнастика
2-жасөспірімдік разрядты спортшы
6 жастан бастап (туған жыл бойынша) жеке бағдарламаның көпсайысының үш түрі бойынша жиынтық 16,0 ұпай жинау (көпсайыстың екі түрі құралмен, біреуі құралсыз); топтық жаттығу көпсайысының екі түрінде (құралсыз және құралмен) жиынтық 16,0 ұпай жинау.
"2-жасөспірімдік разрядты спортшы атағын алу үшін" нормативті бір рет жеке бағдарламада немесе бір рет топтық жаттуғда орындауға рұқсат етіледі.
Бір жыл ішінде келесі деңгейлі жарыстарда орындау керек: а) бір рет ІІ немесе ІІІ топтардың жарыстарында;
б) немесе екі рет IV, V топтардың жарыстарында.
Сай келетін разряд бойынша кез келген масштабтағы жарыстардың кез келген топтың жарысына бір рет қатысып, оның міндетті бағдарламасында қыздар 32, ұлдар - 48 ұпай жинау.
туған жылы бойынша 6 жастан бастап, күнтізбелік жыл ішінде 12,0 балл жинау:
III топтағы жарыстарда бір рет;
IV топтағы жарыстарда бір рет.
7-8 жас туған жылы бойынша бір жылдың ішінде 20,0 ұпай кез келген дәрежедегі жарыстарда жинау керек.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) бір бірінші санаттағы төреші және үш спорт төреші немесі бір Ұлттық санаттағы төреші немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек..
Спорттық атақтар мен разрядтар/Спорт түрі
Көркем гимнастика
Спорттық гимнастика
Аэробты гимнастика
Эстетикалық топтық гимнастика
3-жасөспірімдік разрядты спортшы

С 6 лет по году рождения, в индивидуальной программе набрать – 8,0 баллов в упражнении без предмета.
групповые упражнения набрать – 8,0 баллов в упражнении без предмета.
Для присвоения спортивного разряда "спортсмен 3 юношеского разряда" разрешается выполнить норматив один раз по индивидуальной программе или один раз в групповых упражнениях.
Выполнить в течение года один раз на соревнованиях любого ранга.
В обязательных программах набрать на соревнованиях любого масштаба: девочки - 32 баллов, юноши - 48 баллов, один раз в соревнованиях любой группы по соответствующему разряду.

6 жастан бастап (туған жыл бойынша) ҚР жарыстары ережелерінің түрлеріне сәйкес жасөспірімдер арасындағы жарыстың халықаралық ережесі. Жеке бағдарламаның құралсыз жаттуғында 8,0 ұпай жинау.
Топтық жаттығудың құралсыз түрінде 8,0 ұпай жинау.
"3-жасөспірімдік разрядты спортшы атағын алу үшін" нормативті не бір жеке бағдарлама, не бір топтық жаттығуда орындауға рұқсат етіледі. Кез келген дәрежедегі жарыста бір рет сол жыл ішінде орындап шығу керек.
Сай келетін разряд бойынша кез келген масштабтағы жарыстардың кез келген топтың жарысына бір рет қатысып, оның міндетті бағдарламасында қыздар 30, ұлдар - 40 ұпай жинау.

С 6 лет по году рождения) один раз в течение календарного года набрать 10,0 баллов:
один раз на соревнованиях группы III;
один раз на соревнованиях группы IV.
С 6-7 лет по году рождения) один раз в течение календарного года набрать 16,0 баллов на соревнованиях любого масштаба.
При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее одного судьи первой категории и двух судей по спорту, или одного судьи Международной категории, или одного судьи Национальной категории.

6 жастантуғанжылынадейін) күнтізбелікжылішіндебіррет 10,0 балл жинау:
III топтағыжарыстардабіррет;
IV топтағыжарыстардабіррет.
6-7 жас туған жылы бойынша бір жылдың ішінде 16,0 ұпай кез келген дәрежедегі жарыстарда жинау керек.
Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты қоспағанда) бір бірінші санаттағы төреші және екі спорт төреші немесі бір Ұлттық санаттағы төреші немесе бір Халықаралық санаттағы төрешіден кем болмауы керек.

9-12 лет
2 разряд
10-14 лет
1 разряд
11-15 лет
КМС
с 14 лет
МС
с 16 лет
юношеские разряды:
возраст
Девочки
3 юношеский разряд
с 5 лет
2 юношеский разряд
с 6 лет
1 юношеский разряд
с 7 лет
Мальчики
3 юношеский разряд
с 6 лет
2 юношеский разряд
с 7 лет
1 юношеский разряд
с 7 лет
5.2.4 Деление соревнований на группы
1. Деление соревнований на группы по спортивной гимнастике:
Группа № 1 "А":
Олимпийские игры;
Юношеские Олимпийские игры;
Азиатские игры;
Чемпионат мира;
Чемпионат Азии;
Группа №1 "Б":
международные соревнования (турниры) категории "Б", включенные в Единый календарный план спортивно-массовых мероприятий Республики Казахстан (при участии не менее пяти стран);
Группа № 2:
Чемпионат Республики Казахстан.
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи и юниоров;
Чемпионат Республики Казахстан среди спортивных школ и учебных заведений;
Кубок Республики Казахстан;
Кубок Республики Казахстан среди молодежи и юниоров;
Открытый Кубок президента Казахстанской федерации гимнастики;
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан;
Спартакиада Республики Казахстан.
Дети Азии
Группа № 3:
Чемпионаты областей и городов республиканского значения, столицы;
Кубок спортивных обществ и организаций Республики Казахстан;
Спартакиада школьников Республики Казахстан;
Группа № 4:
Чемпионат города;
Кубок города;
Соревнования в спортивных школах, учебных заведениях, организациях, учреждениях.
2.Деление соревнований на группы по художественной гимнастике:
Группа IА:
Олимпийские игры;
Юношеские Олимпийские игры;
Азиатские игры;
Чемпионат мира;
Чемпионат Азии;
Группа I:
Чемпионат Республики Казахстан;
Спартакиада Республики Казахстан;
Группа II:
Кубок Республики Казахстан;
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан;
Группа III:
Чемпионаты областей и городов республиканского значения, столицы;
Кубок спортивных обществ и организаций Республики Казахстан;
Кубок Казахстанской федерации гимнастики.
Группа IV:
Чемпионаты города;
Кубок города;
Группа V:
Соревнования в спортивных школах, учебных заведениях, организациях, учреждениях.
3.Деление соревнований на группы по аэробной гимнастике:
Группа IА:
Чемпионат мира;
Кубок мира;
Чемпионат Азии;
Всемирная Универсиада.
Группа I:
Чемпионат Республики Казахстан;
Кубок Республики Казахстан;
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан;
Спартакиада Республики Казахстан;
Универсиада Республики Казахстан.
Группа II:
Чемпионаты областей и городов республиканского значения, столицы;
Спартакиада школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан.
Группа III:
Чемпионаты города;
Кубок города;
Кубок спортивных обществ и организаций Республики Казахстан.
Группа IV:
Соревнования в спортивных школах, учебных заведениях, организациях, учреждениях.
4.Деление соревнований на группы по эстетической групповой гимнастике:
Группа IА:
Чемпионат мира;
Чемпионат мира среди юниоров;
Кубок мира, Этап Кубка мира;
Кубок мира среди юниоров, Этап Кубка мира среди юниоров;
Континентальные игры (Чемпионат 4-х континентов, Кубок 4-х континентов);
Чемпионат Азии и Тихоокеании, Кубок Азии и Тихоокеании;
Чемпионат Азии, Кубок Азии;
Чемпионат Азии среди юниоров, Кубок Азии среди юниоров;
Всемирная Универсиада.
Группа I:
Чемпионат Республики Казахстан;
Спартакиада Республики Казахстан;
Универсиада Республики Казахстан;
Группа II:
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи и юниоров;
Чемпионат Республики Казахстан среди всех возрастов;
Чемпионат Республики Казахстан среди спортивных школ и учебных заведений;
Кубок Республики Казахстан;
Кубок Республики Казахстан среди молодежи и юниоров;
Кубок Казахстанской федерации эстетической групповой гимнастики;
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан;
Спартакиада школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан.
Группа III:
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы;
Кубок спортивных обществ и организаций Республики Казахстан.
Группа IV:
Чемпионат города;
Кубок города.
Группа V:
Соревнования в коллективах физической культуры и спорта, спортивных школах, учебных заведениях, организациях (спартакиада, первенство, турнир, игры, кубок).
Примечание:
МСМК – Мастер спорта международного класса;
МС РК - Мастер спорта Республики Казахстан;
КМС – Кандидат в мастера спорта;
IFAGG Trophy –International Federation of Aesthic group gymnastics Trophy (ИФАГ ТРОФИ) – Международный турнир Международной федерации эстетической групповой гимнастики.

9-12 жас
2-разряд
10-14 жас
1-разряд
11-15 жас
СШҮ
14 жастан
СШ
16 жастан
Жасөспірімдік разрядтар:
жасы
Қыздар
3-жасөспірімдік разряд
5 жастан
2-жасөспірімдік разряд
6 жастан
1-жасөспірімдік разряд
7 жастан
Ұлдар
3-жасөспірімдік разряд
6 жастан
2-жасөспірімдік разряд
7 жастан
1-жасөспірімдік разряд
7жастан
5.2.4 Жарыстарды топтарға бөлу
1. Спорттық гимнастика бойынша жарыстарды топқа бөлу:
№1 "А" тобы:
Олимпиада ойындары;
Жасөспірімдер арасындағы Олимпиада ойындары;
Азия ойындары;
Әлем чемпионаты;
Азия чемпионаты.
№1 "Б" тобы:
Қазақстан Республикасының спорттық-бұқаралық іс-шараларының (кем дегенде бес ел қатысатын) Бірыңғай күнтізбелік жоспарына енген "Б" категориясындағы халықаралық жарыстар (турнирлер).
№2 топ:
Қазақстан Республикасының Чемпионаты;
Жастар мен жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты;
Спорт мектептері мен оқу орындары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты;
Қазақстан Республикасының Кубогі;
Жастар мен жасөспірімдер арасындағы Қазақстан Республикасының Кубогі;
Қазақстандық гимнастика федерациясы Президенінің Ашық Кубогі;
Қазақстан Республикасы жастарының спорттық ойындары.
Қазақстан Республикасының Спартакиадасы;
Азия балалары.
№3 топ:
Облыстар, астана мен республикалық маңызы бар қалалардың чемпионаты;
Қазақстан Республикасы спорттық қоғамдастықтары мен ұйымдарының Кубогі;
Қазақстан Республикасы оқушыларының спартакиадасы.
№4 топ:
Қала чемпионаты,
Қала кубогі;
Спорт мектептеріндегі, оқу орындарындағы, ұйымдарындағы, мекемелеріндегі жарыстар.
2. Көркем гимнастика бойынша жарыстарды топқа бөлу:
IА тобы:
Олимпиада ойындары;
Жасөспірімдер арасындағы Олимпиада ойындары;
Азия ойындары;
Әлем чемпионаты;
Азия чемпионаты.
Группа I:
Қазақстан Республикасының Чемпионаты;
Қазақстан Республикасының Спартакиадасы.
II топ:
Қазақстан Республикасының Кубогі;
Қазақстан Республикасы жастарының спорттық ойындары.
III топ:
Облыстар, астана мен республикалық маңызы бар қалалардың чемпионаты;
Қазақстан Республикасы спорттық қоғамдастықтары мен ұйымдарының Кубогі;
Қазақстандық гимнастика федерациясының Кубогі.
IV топ:
Қалалық чемпионаттар;
Қала кубогі.
V топ:
Спорт мектептеріндегі, оқу орындарындағы, ұйымдарындағы, мекемелеріндегі жарыстар.
3. Аэробты гимнастика бойынша жарыстарды топқа бөлу:
IА тобы:
Әлем чемпионаты;
Әлем Кубогі;
Азия чемпионаты;
Дүниежүзілік Универсиада.
I топ:
Қазақстан Республикасының Чемпионаты;
Қазақстан Республикасының Кубогі;
Қазақстан Республикасы жастарының спорттық ойындары;
Қазақстан Республикасының Спартакиадасы;
Қазақстан Республикасының Универсиадасы.
II топ:
Облыстар, астана мен республикалық маңызы бар қалалардың чемпионаты;
Қазақстан Республикасы оқушылары мен колледж студенттерінің спартакиадасы.
III топ:
Қалалық чемпионаттар;
Қала кубогі;
Қазақстан Республикасы спорттық қоғамдастықтары мен ұйымдарының Кубогі;
IV топ:
Спорт мектептеріндегі, оқу орындарындағы, ұйымдарындағы, мекемелеріндегі жарыстар.
4. Эстетикалық топтык гимнастика жарыстардың топтарға бөлінуі:
IА топ:
Әлем Чемпионаты;
Жасөспірімдер (юниорлар) арасындағы әлем чемпионаты;
Әлем кубогі, Әлем кубогінің кезеңдері;
Жасөспірімдер (юниорар) арасындағы әлем кубогі, Жасөспірімдер (юниорар) арасындағы Әлем кубогінің кезеңдері;
Континеттің ойындары (Төрт Континенттің Чемпионаты, Төрт Континенттің кубогі);
Азия және Тынық мұхиты чемпионаты, Азия және Тынық мұхиты кубогі;
Азия чемпионаты, Азия кубогі;
Жасөспірімдер (юниорлар) арасындағы Азия чемпионаты, Жасөспірімдер (юниорлар) арасындағы Азия кубогі;
Дүниежүзілік Универсиада.
I топ:
Қазақстан Республикасының чемпионаты;
Қазақстан Республикасының спартакиадасы;
Қазақстан Республикасының универсиадасы;
II топ:
Жасөспірімдер (юниорар) және жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты;
Барлық жастағылар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты;
Спорт мектептері мен оқу орындары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты;
Қазақстан Республикасының кубогі;
Жасөспірімдер (юниорар) және жастар арасындағы Қазақстан Республикасының кубогі;
Қазақстандық эстетикалық топтық гимнастика федерациясының кубогі
Қазақстан Республикасының жастар спорт ойындары;
Қазақстан Республикасының мектеп оқушылары мен колледж студенттерінің спартакиадасы
III топ:
Қазақстан Республикасы облыстары, республикалық маңызы бар қалалар және астана чемпионаты;
Қазақстан Республикасының спорт қоғамдары мен ұйымдарының кубогы.
IV топ:
Қала чемпионаты;
Қала кубогі.
V топ:
Дене шынықтыру және спорт ұжымдарында, спорт мектептерінде, оқу орындарында, ұйымдардағы жарыстар (спартакиада, чемпионат, турнир, ойындар, кубок).
Ескерту:
ҚР ХДСШ – Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері;
ҚР СШ - Қазақстан Республикасының спорт шебері;
СШҮ – Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үміткер (кандидат);
ХЭТГФ ТРОФИ (IFAGG Trophy –International Federation of Aesthic group gymnastics Trophy) – Халықаралық эстетикалық топтық гимнастика федерациясының халықаралық турнирі.

F = Е + 0,2хК6 + 0,3хК7 + К8х0,2 F – спортсмен 2 юношеского разряда;
Спортсмен 3 юношеского разряда
21.
G = F + К7х0,2 + К8х0,4 + К9х0,2 G – спортсмен 3 юношеского разряда и спортсмены без разряда.
Примечание:
Присвоение спортивного звания "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмены 1, 2, 3 разряда, спортсмены 1, 2, 3 юношеского разряда, рассчитывается по следующей формуле:
Где:
К1 - МСМК РК;
К2 - МС РК;
К3 - КМС РК;
К4 - спортсмен 1 разряда;
К5 - спортсмен 2 разряда;
К6 - спортсмен 3 разряда;
К7 - спортсмен 1 юношеского разряда;
К8 - спортсмен 2 юношеского разряда;
К9 - спортсмен 3 юношеского разряда и спортсмены без разряда.
Полученный результат округляется до целого в меньшую сторону.
Условия выполнения разрядных требований:
Звания и разряды присваиваются на соревнованиях в дисциплинах: трудность, скорость, боулдеринг, в многоборье, двоеборье (трудность и боулдеринг), скоростная эстафета.
Спортивное звание "Мастера спорта Республики Казахстан" присваивается только после присвоения звания "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан".
Соревнования могут проводиться как на естественном, так и на искусственном рельефе.
Соревнования должны удовлетворять требованиям Правил проведения соревнований по спортивному скалолазанию Республики Казахстан и рангу соревнований.
В малочисленных группах (менее 10 участников) звания и спортивные разряды на соревнованиях Республики Казахстан не присваиваются.

F = Е + 0,2хК6 + 0,3хК7 + К8х0,2 F – 2-жасөспірімдік разрядты спортшы;
3-жасөспірімдік разрядты спортшы
21.
G = F + К7х0,2 + К8х0,4 + К9х0,2 G – 3-жасөспірімдік разрядты спортшы және разрядсыз спортшылар.
Ескерту:
"Қазақстан Республикасының спорт шеберіне Кандидат" спорттық атағын беру, 1, 2, 3 разрядты спортшылар, 1, 2, 3 жасөспірімдік разрядты спортшылар мынадай формула бойынша есептеледі:
Қайда:
К1 - ҚР ХДСШ;
К2 – ҚР СШ;
К3 – ҚР СШҮ;
К4 - 1- разрядты спортшы;
К5 - 2- разрядты спортшы;
К6 - 3- разрядты спортшы;
К7 - 1-жасөспірімдік разрядты спортшы;
К8 - 2-жасөспірімдік разрядты спортшы;
К9 - 3-жасөспірімдік разрядты спортшы және разрядсыз спортшылар..
Алынған нәтиже бүтінге дейін дөңгелектенеді.
Разряд талаптарын орындау шарттары:
Атақтар мен разрядтар жарыстарда: қиындық, жылдамдық, боулдеринг, көпсайыста, қоссайыста (қиындық және боулдеринг), жылдамдықты эстафетада беріледі.
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағы "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер" атағы берілгеннен кейін ғана беріледі.
Жарыстар табиғи және жасанды рельефте өткізілуі мүмкін.
Жарыстар Қазақстан Республикасының спорттық альпинизм бойынша жарыстарды және жарыстар дәрежесін өткізу қағидаларының талаптарын қанағаттандыруы тиіс.
Шағын топтарда (10 қатысушыдан аз) Қазақстан Республикасының жарыстарында атақтар мен спорттық разрядтар берілмейді.

Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 5-7 настоящих Требований.
1-3
Примечание При выполнении требований по количеству и сложности восхождений:
мужчины 6А-1; 5Б-1,1к; 5А-1д,1к; 4Б-1д; 4А-1р.; женщины 5Б-2; 5А-1,1к; 4Б-1д; 3Б-1р.
Спортсмен 1 разряда
10.
Чемпионат областей и городов республиканского значения, столицы для всех возрастных групп
2-3

Осы Талаптардың 5-7-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
1-3
Ескрету: және өрмелеу саны мен күрделілігі бойынша талаптарды орындаңыз:
ерлер 6А-1; 5Б-1,1 к; 5А-1д,1к; 4Б-1д; 4А-1р.; әйелдер 5Б-2; 5А-1,1 к; 4Б-1д; 3Б-1р.
1- разрядты спортшы
10.
Барлық жас топтары бойынша облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаты
2-3

Примечание: При выполнении требований по количеству и сложности восхождений: мужчины и женщины: 5А-1; 4Б-2,1к; 4А-1,1д,1к; 3А-1р; 2Б-1р; 2А-1р.
Спортсмен спортсмен 2 разряда
11.
Международные, республиканские, областные соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий, кроме требований указанных в пунктах 5-7 настоящих Требований.
4-5
Примечание: или выполнить требования по количеству и сложности восхождений:

Ескерту: немесе өрмелеу саны мен күрделілігі бойынша талаптарды орындау: ерлер мен әйелдер: 5А-1; 4Б-2,1 к; 4А-1,1 д,1к; 3А-1р; 2Б-1р; 2А-1р.
2- разрядты спортшы
11.
Осы Талаптардың 5-7-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
4-5
Ескерту: немесе өрмелеу саны мен күрделілігі бойынша талаптарды орындау:

Мужчины и женщины: 3Б-2,1к; 3А-2,1к; 2Б-1к.
Спортсмен разряда
12.
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.
Примечание: или выполнить требования по количеству и сложности восхождений мужчины и женщины: 2Б-1; 2А-2; 1Б-2.
Условия выполнения разрядных требований
1. Основанием для присвоения званий и разрядов является запись в квалификационном билете, заверенная организацией, проводящей спортивное мероприятие.
2. Для присвоения званий или разрядов в зачет принимаются только классифицированные маршруты.
3. Восхождение, совершенное повторно по пройденному ранее маршруту, в зачет на разряд не принимается.
4. Руководство засчитывается в группе из четырех и более человек.
5. Участие в восхождении более высокой категории сложности может быть засчитано за участие в восхождении более низкой категории сложности.
Подтверждение разряда
Для подтверждения званий и разрядов совершить в течение двух последующих лет восхождение следующей категории сложности:

ерлер мен әйелдер: 3Б-2,1 к; 3А-2,1 к; 2Б-1к.
3- разрядты спортшы
12.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.
Ескерту: немесе ерлер мен әйелдердің көтерілу саны мен күрделілігі бойынша талаптарды орындау: 2Б-1; 2А-2; 1Б-2.
Разряд талаптарын пайдалану шарттары
1. Атақтар мен разрядтарды беру үшін негіздеме біліктілік билетіндегі жазба, даулы іс-шараны өткізетін куәландырылған ұйым болып табылады.
2. Атақтар немесе разрядтар беру үшін есепте осындай жіктелетін маршруттар қабылданады.
3. Жараланған маршрут бойынша қайта жасалған көтерілу разряд есебіне әкелінбейді.
4. Басшылық төрт адамнан тұратын топқа есептеледі және науқас адам.
5. Өрмелеуге қатысу қиындықтардың жоғары санатына ие, көтерілуге қатысқаны үшін есептелуі мүмкін және қиындықтардың төмен санатына ие.
Разрядты растау
Атақтар мен разрядтарды растау үшін келесі екі жыл ішінде көтерілуді келесі қиындық санатын орындаңыз:

4-5/6-7/8-9
Спортсмен 1 юношеского разряда
15.
Одержать 8 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 2 юношеского разряда
16.
Одержать 6 побед на соревнованиях любого масштаба
Спортсмен 3 юношеского разряда
17.
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на 3 соревнованиях любого масштаба.
Примечание:;
МСМК,МС,КМС присваиваются с 16 лет;
Спортивные разряды присваиваются с 13 лет;
Во взрослых соревнованиях возраст участников 16 лет и старше;
Юношеские спортивные разряды присваиваются до 18 лет.

4-5/6-7/8-9
1-жасөспірімдік разрядты спортшы
15.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 8 жеңіске жету
2-жасөспірімдік разрядты спортшы
16.
Кез келген ауқымдағы жарыстарда 6 жеңіске жету
Спортсмен 3 юношеского разряда
17.
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы 3 жарысқа қатысу.
Ескертпе: ХДСШ, СШ, СШҮ - 16 жастан бастап беріледі;
Спорттық разрядтар 13 жастан бастап беріледі;
Ересектер жарыстарында қатысушылардың жасы 16 және одан жоғары;
Жасөспірімдердің спорттық разрядтары 18 жасқа дейін беріледі.