О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 387 "Об утверждении Правил субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 мая 2023 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2023 года № 32542
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 387 "Об утверждении Правил субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25912) следующее изменение:
Правила субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Оралов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 мая 2023 года № 127
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 15 декабря 2021 года № 387
Правила субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20-14) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста.

"Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 387 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 17 мамырдағы № 127 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 мамырда № 32542 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 387 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25912 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрі
А. Оралов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2023 жылғы 17 мамырдағы
№ 127 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 387 бұйрығымен
бекітілген
Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 20-14) тармақшасына сәйкес әзірленді және әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) места размещения туристов – гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания;
2) туристский оператор (далее – туроператор) – физическое или юридическое лицо, осуществляющее туристскую операторскую деятельность, туристскую операторскую деятельность в сфере внутреннего, въездного или выездного туризма;
3) туристская операторская деятельность (далее – туроператорская деятельность) – предпринимательская деятельность физических или юридических лиц, имеющих лицензию на данный вид деятельности, по формированию, продвижению и реализации туристского продукта в сфере выездного туризма через турагентов и туристского продукта в сфере въездного и внутреннего туризма туристам, в том числе через турагентов;
4) туристский продукт – комплекс всех необходимых туристских услуг, достаточных для удовлетворения потребностей туриста во время путешествия;
5) туристские ресурсы – природно-климатические, исторические, социально-культурные, оздоровительные объекты, включающие объекты туристского показа, а также иные объекты, способные удовлетворить духовные потребности туристов, содействовать восстановлению и развитию их физических сил;
6) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий функции государственного управления в области туристской деятельности.
Глава 2. Порядок субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста
3. Для получения субсидии туроператор в сфере въездного туризма в течение текущего года направляет в уполномоченный орган заявку на субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста (далее – заявка) в бумажной или электронной форме посредством почты либо нарочно с первого рабочего дня и до 1 декабря соответствующего календарного года по форме согласно приложению к настоящим Правилам за оказанные услуги реализованного туристского продукта в текущем финансовом году до момента подачи заявки.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) в случае подачи заявки юридическим лицом – копии учредительных документов юридического лица, в случае подачи заявления физическим лицом – копия документа, удостоверяющего личность, копия документа, подтверждающего начало деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а при подаче заявки представителем туроператора дополнительно представляется нотариально засвидетельствованная доверенность на представление интересов субъекта предпринимательства;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) туристерді орналастыру орындары – мейманханалар, мотельдер, кемпингтер, туристік базалар, қонақжайлар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы мен оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да үй-жайлар мен ғимараттар;
2) туристік оператор (бұдан әрі – туроператор) – туристік операторлық қызметті, ішкі туризм, келу немесе шығу туризмі саласындағы туристік операторлық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
3) туристік операторлық қызмет (бұдан әрі – туроператорлық қызмет) – қызметтiң осы түрiне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғалардың шығу туризмі саласындағы туристiк өнiмдi қалыптастыру, турагенттер арқылы ұсыну және өткiзу және келу туризмі мен ішкі туризм саласындағы туристік өнімді қалыптастыру, туристерге, оның ішінде турагенттер арқылы ұсыну және өткiзу жөнiндегi кәсiпкерлiк қызметi;
4) туристік өнім – саяхат кезінде туристің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жеткілікті барлық қажетті туристік көрсетілетін қызметтер кешені;
5) туристік ресурстар – туристік көрсету объектілерін қамтитын табиғи-климаттық, тарихи, әлеуметтік-мәдени, сауықтыру объектілері, сондай-ақ туристердің рухани қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын, олардың дене күшін қалпына келтіріп, дамытуға жәрдемдесетін өзге де объектілер;
6) уәкілетті орган – туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау
3. Субсидияны алу үшін келу туризмі саласындағы туроператор ағымдағы жыл ішінде уәкілетті органға өтінім берілген кезге дейін ағымдағы қаржы жылында өткізілген туристік өнімнің көрсетілген қызметтері үшін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз немесе электрондық нысанда пошта арқылы немесе қолма-қол тиісті күнтізбелік жылдың бірінші жұмыс күнінен бастап 1 желтоқсанына дейін әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындары бойынша субсидия алуға арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) жібереді.
Өтінімге келесі көрсетілетін құжаттар қоса беріледі:
1) заңды тұлға өтінім берген жағдайда – заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының көшірмелері, жеке тұлға өтініш берген жағдайда – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғанын растайтын құжаттың көшірмесі, ал туроператордың өкілі өтінім берген кезде кәсіпкерлік субъектісінің мүдделерін білдіруге нотариалды куәландырылған сенімхатты қосымша ұсынады;

2) сведения об отсутствии (наличии) задолженностей, учет по которым ведется в органах государственных доходов, полученные на первое число месяца, предшествующего месяцу, в котором планируется подача заявки;
3) копия партнерского договора на туристское обслуживание с туроператором-нерезидентом (далее – Договор) с приложением списка иностранных туристов, заверенного печатью туроператора отправляющей стороны;
4) копия лицензии на осуществление туроператорской деятельности в сфере въездного и внутреннего туризма;
5) банковский документ либо фискальный чек об оплате туристского продукта по Договору;
6) руминг-лист с печатью места размещения туристов, в котором проживал иностранный турист.
4. Для рассмотрения поступивших заявок от туроператора уполномоченным органом создается постоянно действующая комиссия по рассмотрению заявок (далее – комиссия).
Комиссия состоит из нечетного количества членов, не менее 7 (семи) человек из числа которых назначаются председатель и заместитель председателя.
Председатель комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
Подготовку протоколов заседаний комиссии осуществляет секретарь, который не является членом комиссии.
Председатель, заместитель председателя, секретарь комиссии назначаются из числа работников уполномоченного органа.
В состав комиссии также входят представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", отраслевых ассоциаций, представители бизнеса и организаций.
Комиссия проводит заседания по мере поступления заявок, но не реже одного раза в квартал.
5. Поступившие заявки и прилагаемые к ним документы (далее – пакет документов), установленные пунктом 3 настоящих Правил, регистрируются и рассматриваются уполномоченным органом на полноту в течение двух рабочих дней со дня их поступления.
В случае поступления неполного пакета документов уполномоченный орган возвращает их туроператору в сфере въездного туризма в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, с указанием перечня недостающих документов.
При устранении неполноты пакета документов туроператор в сфере въездного туризма подает пакет документов повторно.
6. В случае полноты пакета документов, установленных пунктом 3 настоящих Правил, комиссия в течение десяти рабочих дней со дня их поступления рассматривает пакет документов и принимает одно из следующих решений:
1) о выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма в случаях не истечения сроков действия документов, соответствия их пункту 3 настоящих Правил, при подтверждении проживания иностранного туриста в местах размещения туристов не менее четырех дней и трех ночей, регистрации иностранного туриста через информационную систему "е-Hotel" ("е-Qonaq") в местах размещения туристов;

2) өтінім беру жоспарланып отырған айдың алдындағы айдың бірінші күніне алынған есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;
3) жөнелтуші тарап туроператорының мөрімен расталған шетелдік туристер тізімін қоса бере отырып, резидент емес туроператормен туристік қызмет көрсетуге арналған әріптестік шарттың (бұдан әрі – Шарт) көшірмесі;
4) келу және ішкі туризм саласындағы туроператорлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның көшірмесі;
5) Шарт бойынша банктік құжат немесе туристік өнімге ақы төлеу туралы фискалдық чек;
6) шетелдік турист тұратын туристерді орналастыру орнының мөрімен расталған руминг-парақ.
4. Туроператордан келіп түскен өтінімдерді қарау үшін уәкілетті орган өтінімдерді қарау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады.
Комиссия мүшелерінің саны тақ санынан тұрады, кемінде 7 (жеті) адамды құрайтын комиссия мүшелерінің арасынан төраға және төрағаның орынбасары тағайындалады.
Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған жағдайда оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындауды комиссия мүшесі болып табылмайтын хатшы жүзеге асырады.
Комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, комиссия хатшысы уәкілетті органның қызметкерлері қатарынан тағайындалады.
Комиссия құрамына сондай-ақ "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, салалық қауымдастықтардың өкілдері, бизнес және ұйымдардың өкілдері кіреді.
Комиссия отырыстарын өтінімдердің түсуіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет өткізеді.
5. Осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген келіп түскен өтінімдер мен оларға қоса берілетін құжаттардың (бұдан әрі – құжаттар топтамасы) уәкілетті орган тіркейді және олар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде толықтығын қарайды.
Құжаттар топтамасы толық болмаған жағдайда, уәкілетті орган оларды жетіспейтін құжаттардың тізбесін көрсете отырып, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде келу туризмі саласындағы туроператорға қайтарады.
Құжаттар топтамасының толық еместігі жойылған кезде, келу туризмі саласындағы туроператор құжаттар топтамасын қайта ұсынады.
6. Осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген құжаттар топтамасы толық болған жағдайда, комиссия олар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде құжаттар топтамасын қарайды және мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ұсынылған құжаттардың қолданылу мерзімі өтпеген, олардың осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес келген жағдайларда, шетелдік турист туристерді орналастыру орындарында кемінде төрт күн және үш түн тұрған, шетелдік туристі туристерді орналастыру орындарында "е-Hotel" ("е-Qonaq") ақпараттық жүйесі арқылы тіркеген жағдайда келу туризмі саласындағы туроператорға субсидияны төлеу туралы;

2) об отказе в выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма, в случае несоответствия подпункту 1) настоящего пункта.
7. Принятое решение комиссии оформляется протоколом и размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение двух рабочих дней со дня принятия решения.
8. На основании решения комиссии о выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма уполномоченный орган в течение сорока рабочих дней осуществляет перечисление суммы субсидии в размере 15 000 (пятнадцать тысяч) тенге за каждого иностранного туриста, прибывшего в Республику Казахстан, по приобретенному туристскому продукту у туроператора, осуществляющего деятельность в сфере въездного туризма, на его расчетный счет, открытый в банке второго уровня, указанный в заявке.
9. Контроль, мониторинг и реализация субсидии осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам субсидирования
затрат туроператоров в сфере
въездного туризма за каждого
иностранного туриста
Форма
кому: _______________________
(наименование
уполномоченного органа,
принимающего заявку)
от _________________________
(наименование юридического
или фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица)
Заявка на субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста
Прошу рассмотреть заявку на субсидирование затрат туроператоров в сфере
въездного туризма за каждого иностранного туриста (далее – субсидия).
1. Сведения о туроператоре. Для юридического лица:
Наименование __________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН) __________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ______________
фактическое место нахождения юридического лица __________________
_______________________________________________________________
номер телефона _________________________________________________
Для физического лица: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _________________________________________________________
кем выдано ____________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
адрес места жительства __________________________________________
номер телефона _________________________________________________
2. Сведения о туроператорской деятельности туроператора:
Лицензия № ____________________________________________________
подвид _________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дата получения лицензии _________________________________________

2) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда, келу туризмі саласындағы туроператорға субсидияны төлеуден бас тарту туралы.
7. Комиссияның қабылдаған шешімі хаттамамен ресімделеді және шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
8. Комиссияның келу туризмі саласындағы туроператорға субсидияны төлеу туралы шешімінің негізінде уәкілетті орган қырық жұмыс күні ішінде келу туризмі саласындағы қызметті жүзеге асыратын туроператордан сатып алынған туристік өнім бойынша Қазақстан Республикасына келген әрбір шетелдік турист үшін 15 000 (он бес мың) теңге мөлшеріндегі субсидия сомасын өтінімде көрсетілген екінші деңгейдегі банкте ашылған оның есеп шотына аударуды жүзеге асырады.
9 Субсидияны бақылау, мониторингілеу және іске асыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір шетелдік турист үшін
келу туризмі саласындағы
туроператорлардың шығындарын
субсидиялау қағидаларына
қосымша
Нысан
кімге: _____________________
(өтінімді қабылдайтын уәкілетті
органның атауы)
кімнен ______________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке
тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
(болған кезде)
Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындары бойынша субсидия алуға арналған өтінім
Әрбір шетелдік турист үшін шығындарды өтеуге субсидия алуға арналған өтінімді қарауды сұраймын (бұдан әрі – субсидия).
1. Туроператор туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы _________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) _________________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) ______________________
заңды тұлғаның нақты орналасқан жері _____________________________
_______________________________________________________________
телефон нөмірі __________________________________________________
Жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) ________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) __________________________________
жеке басты куәландыратын құжат:__________________________________
нөмірі _________________________________________________________
кім берді _______________________________________________________
берілген күні ____________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы __________________________________________
телефон нөмірі __________________________________________________
2. Туроператордың туроператорлық қызметі туралы мәліметтер:
Лицензия № ____________________________кіші түрлері______________
Лицензияны алған күні ___________________________________________

3. Наименование банка второго уровня, расчетный счет, открытый в банке
второго уровня __________________________________________________
4. Общие сведения об иностранном (ых) туристе (ах):
№п\п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранного туриста
Период пребывания иностранного туриста в Республике Казахстан
1.
2.
3.
5. Предварительный расчет причитающихся субсидии _________________
(__________________________________________________________) тенге.
6. Перечень документов, прилагаемых к заявке, согласно пункту 3 Правил
субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого
иностранного туриста:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, в том числе,
что не являюсь банкротом, не подлежу процедуре банкротства или ликвидации
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве"
и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование
персональных данных.
_________________________________________________________
подпись физического лица или наименование юридического лица)
Место для печати (при ее наличии)
Дата подачи заявки "____" __________ 20____ года

3. Екінші деңгейдегі банктің атауы, онда ашылған есеп айырысу шоты_______________
4. Шетелдік турист (ер) туралы жалпы мәліметтер:
№п\п
Шетелдік туристің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Шетелдік туристің Қазақстан Республикасында болу кезеңі
1.
2.
3.
5. Тиесілі субсидияны алдын ала есептеу _________________________
(____________________________________________________________) теңге.
6. Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларының 3-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
1) _______________________________
2) _______________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын, оның ішінде банкрот болмағанымды, "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкроттық немесе тарату рәсіміне жатпайтынымды растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
______________________________________________
(Жеке тұлғаның қолы немесе заңды тұлғаның атауы)
Мөр (болған кезде)
Өтінім берілген күні "____" __________ 20____ жыл