О внесении дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 512. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2023 года № 32913
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2014 года № 9729) следующие дополнения:
Правила проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, утвержденных указанным приказом:
дополнить главой 12, следующего содержания:
"Глава 12. Согласование кандидатур осужденных для осуществления ухода за осужденными с инвалидностью первой группы и контроль за их деятельностью.";
дополнить пунктами 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91 и 92 следующего содержания:
"84. Осужденный с инвалидностью первой группы в случае необходимости осуществления за ним ухода пишет заявку по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам на имя начальника учреждения для согласования кандидатуры из числа осужденных для осуществления ухода за ним.
85. В качестве лиц, осуществляющих уход за осужденными с инвалидностью первой группы, допускаются осужденные:
- имеющие положительную степень поведения;
- содержащиеся на облегченных условиях отбывания наказания;
- не имеющие медицинские противопоказания для осуществления ухода за осужденными с инвалидностью первой группы, предусмотренные подпунктами 2) и 3) пункта 3 статьи 172 Социального кодекса;
- проживающие в одном отряде учреждения с лицом с инвалидностью первой группы.
86. Кандидатура осужденного, в качестве лица осуществляющего уход за осужденным с инвалидностью первой группы определяется на заседании комиссии, утверждаемой начальником учреждения, в течении трех рабочих дней со дня поступления письменной заявки.
Начальник отряда до начала заседания комиссии учреждения готовит в отношении кандидатов характеристику, справку о поощрениях и взысканиях, а также осуществляет сбор следующих материалов:
- психологическую характеристику;
- справку о состоянии здоровья с медицинской организации, расположенной на территории учреждения.
С учетом мнения членов комиссии учреждения начальник учреждения принимает окончательное решение.
87. После определения кандидатуры, в качестве лица, осуществляющего уход осужденный с инвалидностью первой группы пишет заявление по форме согласно Правил назначения выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю),воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с абзацем четвертым пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – заявление), которое в день подписания заявления предоставляется в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).

"Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 26 маусымдағы № 512 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 маусымда № 32913 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылғы 11 қыркүйекте № 9729 тіркелді) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидалары:
мынадай мазмұндағы 12-тараумен толықтырылсын:
"12-тарау. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталғандарға күтім жасау үшін сотталғандардың кандидатураларын келісу және олардың қызметін бақылау.";
мынадай мазмұндағы 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91 және 92-тармақтармен толықтырылсын:
"84. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған егер оған күтім жасау қажет болған жағдайда осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мекеме бастығының атына оған күтімді жасау үшін сотталғандар қатарынан кандидатураны келісуге өтінім жазады.
85. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталғандарға күтім жасайтын адамдар ретінде:
- оң мінез-құлық дәрежесі бар;
- жазаны өтеудің жеңілдетілген жағдайларында ұсталатын;
- бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталғандарға күтім жасауды жүзеге асыру үшін Әлеуметтік кодекстің 172-бабы 3-тармағы 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ;
- бірінші топтағы мүгедектігі бар адаммен мекеменің бір жасағында тұратын сотталғандар тартылады.
86. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамға күтім жасайтын адам ретінде сотталған адамның кандидатурасы мекеме бастығымен бекітілген комиссияның отырысында жазбаша өтінім түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде айқындалады.
Жасақ бастығы мекеме комиссиясының отырысы басталғанға дейін кандидаттарға қатысты мінездеме, көтермелеу және жазалау туралы анықтама дайындайды, сондай-ақ мынадай материалдарды:
- психологиялық мінездемені;
- мекеме аумағында орналасқан медициналық ұйымнан денсаулық жағдайы туралы анықтаманы жинайды;
Мекеме комиссиясы мүшелерінің пікірлерін ескере отырып, мекеме бастығы түпкілікті шешім қабылдайды.
87. Күтімді жасайтын адам ретінде кандидатура айқындалғаннан кейін бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адам Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 172-бабы 4-тармағының төртінші абзацына сәйкес уәкілетті орган бекіткен мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттк жәрдемақыны бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдеамқыны тағайындау және төлеу қағидаларына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) жазады, ол мекеме әкімшілігі қол қойылған күні "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) ұсынылады.

88. В учреждениях осужденное лицо может осуществлять уход только за одним лицом, осужденным с инвалидностью первой группы.
89. При выбытии осужденного с инвалидностью первой группы и/или осуществляющего уход за ним из учреждения:
- в медицинские организации для получения плановой специализированной медицинской помощи в стационарных условиях и экстренных случаях, при наличии угрозы для жизни пациента;
- в следственные изоляторы для участия в следственных действиях на основании постановления органов уголовного преследования, санкционированного прокурором администрация учреждения
в течение одного рабочего дня со дня выбытия одного из вышеуказанных лиц из учреждения уведомляет согласно приложению 27 к настоящим Правилам через информационную систему или на бумажном носителе Государственную корпорацию о приостановлении выплаты пособия лицу, осуществляющему уход, до прибытия в учреждение.
На период выбытия осужденного лица, осуществляющего уход, администрация учреждения принимает меры по организации ухода за осужденным лицом с инвалидностью первой группы.
При возвращении вышеуказанных лиц обратно в то же учреждение, откуда они выбыли, администрация учреждения в течение одного рабочего дня по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам уведомляет через информационную систему или на бумажном носителе Государственную корпорацию о прибытии в учреждение.
90. При истечении срока отбывания наказания либо освобождения по иным основаниям осужденного лица с инвалидностью первой группы или осужденного лица, осуществляющего за ним уход, администрация учреждения в течение десяти рабочих дней до наступления этой даты уведомляет Государственную корпорацию согласно приложению 28 к настоящим Правилам через информационную систему или на бумажном носителе.
91. Замена осужденного лица, осуществляющего уход, производится на основании заявления осужденного лица с инвалидностью первой группы по согласованию с администрацией учреждения в таком же порядке, как при первичном отборе в соответствии с пунктами 84, 85, 86 и 87 настоящих Правил.
92. Администрация учреждения в целях осуществления оказания качественного ухода ведет контроль за деятельностью осужденного лица, осуществляющим уход за осужденным лицом с инвалидностью первой группы, путем проведения бесед, обхода, мониторинга камер видеонаблюдения.";
дополнить приложениями 26, 27 и 28 согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

88. Мекемелерде сотталған адам бірінші топтағы мүгедектігі бар бір сотталған адамға ғана күтімді жүзеге асыра алады.
89. Бірінші топтағы мүгедектігі бар және/немесе оған күтім жасайтын сотталған мекемеден:
- стационарлық жағдайларда және пациенттің өміріне қауіп төнген кезде шұғыл жағдайларда жоспарлы мамандандырылған медициналық көмек алу үшін медициналық ұйымдарға;
- прокурор санкциялаған қылмыстық қудалау органдарының қаулысы негізінде тергеу амалдарына қатысу үшін тергеу изоляторына
шығарылған кезде мекеме әкімшілігі жоғарыда аталған адамдардың бірі мекемеден шыққан күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес мекемеге келгенге дейін күтімді жасайтын адамға жәрдемақыны тоқтата тұру туралы ақпараттық жүйе арқылы немесе қағаз жүзінде Мемлекеттік корпорацияны хабардар етеді.
Күтімді жасайтын сотталған адам кеткен кезеңде мекеме әкімшілігі бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамға күтім жасауды ұйымдастыру жөнінде шаралар қабылдайды.
Жоғарыда аталған адамдар өздері шыққан мекемеге қайтып оралған кезде мекеме әкімшілігі осы Қағидаларға 27-қосымша сәйкес нысан бойынша бір жұмыс күн ішінде ақпараттық жүйе арқылы немесе қағаз жүзінде Мемлекеттік корпорацияны мекемеге келгені туралы хабардар етеді.
90. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамның немесе оған күтім жасайтын сотталған адамның жазасын өтеу мерзімі өткен не өзге де негіздер бойынша босату кезінде мекеме әкімшілігі осы күн басталғанға дейін он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік корпорацияны ақпараттық жүйе арқылы немесе қағаз жүзінде хабардар етеді.
91. Күтімді жасайтын асыратын сотталған адамды ауыстыру мекеме әкімшілігінің келісімі бойынша бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамның өтініші негізінде, осы Қағидалардың 84, 85, 86 және 87-тармақтарына сәйкес оларды бастапқы іріктеу кезіндей тәртіпте жүзеге асырылады.
92. Мекеме әкімшілігі сапалы күтім жасауды жүзеге асыру мақсатында бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамға күтім жасайтын сотталған адамның қызметіне әңгімелесу, тексеру, бейнебақылау камераларының мониторингі арқылы бақылау жүргізеді.";
осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес 26, 27 және 28-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
"О внесении дополнений в приказ
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 августа 2014 года № 508
"Об утверждении Правил
проведения воспитательной
работы с осужденными
к лишению свободы"
от 26 июня 2023 года № 512
Приложение 26
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению
свободы
Форма
Начальнику учреждения №__
ДУИС по __________ области
_________________________
(специально звание)
_________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
от осужденного с инв.1-й гр.
_________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
ЗАЯВКА
Прошу Вас согласовать кандидатуру лица для осуществления ухода
за мною из числа следующих осужденных:
1. ____________________________;
2. ____________________________;
3. ____________________________.
________________________________
(Ф.И.О., подпись осужденного и дата)
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел Республики Казахстан
"О внесении дополнений в приказ
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 августа 2014 года № 508
"Об утверждении Правил
проведения воспитательной
работы с осужденными
к лишению свободы"
от "__" ______ 20__ года № ___
Приложение 27
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению
свободы
Форма
_________________________
(наименование подразделения
Государственной корпорации)
__________________ области
УВЕДОМЛЕНИЕ
Сообщаем Вам, что "___" ____________ 20__ года осужденный
_________________________________________________________
осуществляющий уход за осужденным (Ф.И.О. при его наличии)
с инвалидностью первой группы _____________________________
выбыл/прибыл из/в (Ф.И.О. при его наличии)
учреждения/учреждение №__
в связи с __________________________________________________.
(указать причину)
Начальник учреждения №__ ДУИС по _________ области
_________________________ ________ ________________________
(специальное звание) (подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 3 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
"О внесении дополнений в приказ
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 августа 2014 года № 508
"Об утверждении Правил
проведения воспитательной
работы с осужденными
к лишению свободы"
от "__" ______ 20__ года № ___
Приложение 28
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению
свободы
_________________________
((наименование подразделения
Государственной корпорации)
__________________ области
УВЕДОМЛЕНИЕ
Сообщаем Вам, что "___" _____________ 20__ года осужденный
_____________________________________
осуществляющий уход за осужденным (Ф.И.О. при его наличии)
с инвалидностью первой группы ___________________________
освобождается либо (Ф.И.О. при его наличии)
освободился из учреждения №__
в связи с ________________________________________________.
(указать причину)
Начальник учреждения №___ ДУИС по ______________ области
_________________________ ________ ______________________
(специальное звание) (подпись) (Ф.И.О. при его наличии)

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидасын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 13 тамыздағы
№ 508 бұйрығына
толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрнің
2023 жылғы 26 маусымдағы
№ 512 бұйрығына
1-қосымша
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
26-қосымша
Нысан
_____________ облысы
бойынша
ҚАЖД №__ мекемесінің
бастығы
____________________________
(арнаулы атағы)
____________________________
(Т.А.Ә., болған жағдайда)
1-топтағы мүгедектігі бар
сотталған
____________________________
(Т.А.Ә., болған жағдайда)
ӨТІНІМ
Сізден мына сотталғандардың ішінен маған күтім жасайтын адамның кандидатурасын келісуіңізді сұраймын:
1.____________________________;
2.____________________________;
3.____________________________.
__________________________
(Т.А.Ә. сотталғанның қолы және күні)
"Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидасын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 13 тамыздағы
№ 508 бұйрығына
толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрнің
2023 жылғы 26 маусымдағы
№ 512 бұйрығына
2-қосымша
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
27-қосымша
Нысан
___________________ облысы
_________________________
(Мемлекеттік корпорация
бөліністерінің атауы)
ХАБАРЛАМА
Сізге, 20__ жылғы "___" бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған
__________________________________ күтім жасайтын сотталған
(Т.А.Ә., болған жағдайда)
_____________________________________ ____________________________
(Т.А.Ә., болған жағдайда)                   (себебін көрсету)
байланысты №__ мекемесінен/мекемесіне шығарылғаны/қайтып оралғаны туралы хабарлаймыз.
_____________ облысы бойынша
ҚАЖД №__ мекемесінің бастығы
_________________________ _______ ____________________________
(арнаулы атағы)             (қолы)       (Т.А.Ә., болған жағдайда)
"Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидасын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 13 тамыздағы
№ 508 бұйрығына
толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрнің
2023 жылғы 26 маусымдағы
№ 512 бұйрығына
3 қосымша
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
28-қосымша
___________________ облысы
_________________________
(Мемлекеттік корпорация
бөліністерінің атауы)
ХАБАРЛАМА
Сізге, 20__ жылғы "___" бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған
_________________________________ күтім жасайтын сотталған
(Т.А.Ә., болған жағдайда)
_____________________________________ ____________________________
(Т.А.Ә., болған жағдайда)                   (себебін көрсету)
байланысты №__ мекемесінен босатылатыны не босатылғаны туралы хабарлаймыз.
_____________ облысы бойынша
ҚАЖД №__ мекемесінің бастығы
_________________________ _______ ______________________
(арнаулы атағы)             (қолы)       (Т.А.Ә., болған жағдайда)