О внесении изменений в постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 114 "Об установлении периода параллельного обращения циркуляционных монет национальной валюты Республики Казахстан" и от 20 июля 2020 года № 91 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления отчетности о соблюдении требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и Правил ее представления"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 71. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2023 года № 33510
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 114 "Об установлении периода параллельного обращения циркуляционных монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 133215) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4-1) части третьей статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 апреля 2019 года № 63 "Об определении дизайна и выпуске в обращение циркуляционных монет национальной валюты Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В период параллельного обращения циркуляционных монет старого образца и циркуляционных монет нового образца:
"1) банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национальный оператор почты в соответствии с Правилами осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231 "Об утверждении Правил осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680:
осуществляют прием и выдачу циркуляционных монет старого образца и циркуляционных монет нового образца, включая их размен, обмен;
сдают в филиалы Национального Банка Республики Казахстан принятые от физических и юридических лиц циркуляционные монеты старого образца и циркуляционные монеты нового образца;

"Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы монеталарының қатар айналыста болу кезеңін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 114 және "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 20 шілдедегі № 91 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 71 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 қазанда № 33510 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы монеталарының қатар айналыста болу кезеңін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқасқармасының 2019 жылғы 2 шілдегі № 114 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 133215 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы үшінші бөлігінің 4-1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы монеталарының дизайнын айқындау және айналысқа шығару туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 сәуірдегі № 63 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ескі үлгідегі айналыстағы монеталардың және жаңа үлгідегі айналыстағы монеталардың қатар айналыста болу кезеңінде:
1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және Ұлттық пошта операторы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген, "Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес:
ескі үлгідегі айналыстағы монеталарды және жаңа үлгідегі айналыстағы монеталарды ұсақтауды, айырбастауды қоса алғанда, оларды қабылдауды және беруді жүзеге асырады;
жеке және заңды тұлғалардан қабылданған ескі үлгідегі айналыстағы монеталарды және жаңа үлгідегі айналыстағы монеталарды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарына тапсырады;

2) филиалы Национального Банка в соответствии с Правилами ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 120 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21299:
осуществляют прием и выдачу циркуляционных монет старого образца и циркуляционных монет нового образца, включая их размен, обмен;
принимают в оборотную кассу циркуляционные монеты старого образца и циркуляционные монеты нового образца от юридических лиц, в том числе банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национального оператора почты, с последующим переводом безналичного эквивалента на соответствующие счета юридических лиц, банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национального оператора почты;
выдают из оборотной кассы циркуляционные монеты старого образца и циркуляционные монеты нового образца юридическим лицам, в том числе банкам второго уровня, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национальному оператору почты, с последующим списанием безналичного эквивалента с соответствующих счетов юридических лиц, банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национального оператора почты.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2020 года № 91 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления отчетности о соблюдении требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21015) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";

2) Ұлттық Банктің филиалдары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21299 болып тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларына сәйкес:
ескі үлгідегі айналыстағы монеталарды және жаңа үлгідегі айналыстағы монеталарды ұсақтауды, айырбастауды қоса алғанда, оларды қабылдауды және беруді жүзеге асырады;
кейіннен қолма-қол ақшасыз баламасын заңды тұлғалардың, екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарының және Ұлттық пошта операторының тиісті шоттарына аудара отырып, заңды тұлғалардан, оның ішінде екінші деңгейдегі банктерден, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарының және Ұлттық пошта операторынан ескі үлгідегі айналыстағы монеталарды және жаңа үлгідегі айналыстағы монеталарды айналым кассасына қабылдайды;
кейіннен қолма-қол ақшасыз баламасын заңды тұлғалардың, екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына және Ұлттық пошта операторының тиісті шоттарынан есептен шығара отырып, заңды тұлғаларға, оның ішінде екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарының және Ұлттық пошта операторына ескі үлгідегі айналыстағы монеталарды және жаңа үлгідегі айналыстағы монеталарды айналым кассасынан береді.".
2. "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 20 шілдедегі № 91 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21015 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";

приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению.
3. Департаменту наличного денежного обращения (Адибаев А.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Косбаев Н.К.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Вагапова Д.В.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением приложения 5 к настоящему постановлению, которое вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 сентября 2023 года № 71
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 91
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об отказах от проведения операций с деньгами и (или) иным имуществом физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
Индекс формы административных данных: AML-R1
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация)

2-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (А.С. Адибаев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп (Н.К. Косбаев) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.В. Вагаповқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 5-қосымшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төреағасы
Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 71 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдедегі
№ 91 қаулысына
2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың ақшасымен және (немесе) өзге мүлкімен операциялар жүргізуден бас тарту туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: AML-R1
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

Срок представления: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Потенциальный объем операции в тенге
Потенциальный объем операции в иностранной валюте (если не указано иное)
Код
операции
Вид
валюты
Дата отказа
8
9
10
11
12
13
Наименование ______________________________________________________
Адрес _____________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель ________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об отказах
от проведения операций
с деньгами и (или) иным
имуществом физических лиц,
включенных в перечень лиц,
связанных с финансированием
терроризма и экстремизма
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об отказах от проведения операций с деньгами и (или) иным имуществом физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
(индекс – AML-R1, периодичность – полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об отказах от проведения операций с деньгами и (или) иным имуществом физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. По форме:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии – для иностранцев или лиц без гражданства;

Ұсыну мерзімі: жарты жылда 1 (бір) рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________ (уәкілетті ұйымның толық атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні
Сәйкестендіру нөмірі
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгемен операцияның әлеуетті көлемі
Шетел валютасымен операцияның әлеуетті көлемі (егер өзгеше көрсетілмесе)
Операция коды
Валюта түрі
Бас тарту күні
8
9
10
11
12
13
Атауы____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы_______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Терроризмді және экстремизмді
қаржыландырумен байланысты
тұлғалар тізбесіне енгізілген
жеке тұлғалардың ақшасымен
және (немесе) өзге мүлкімен
операциялар жүргізуден бас
тарту туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың ақшасымен және (немесе) өзге мүлкімен операциялар жүргізуден бас тарту туралы есеп (индекс - AML-R1, кезеңділігі - жартыжылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың ақшасымен және (немесе) өзге мүлкімен операциялар жүргізуден бас тарту туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым жарты жылда 1 (бір) рет жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан бойынша:
1) 4-бағанда Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) және бар болса – шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар үшін көрсетіледі;

2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее – Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или Справочником кодов документов, удостоверяющих личность, утвержденным приложением 5 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924 (далее – Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность, в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность (дата выдачи и номер документа, удостоверяющего личность);
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность, (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
6) в столбце 10 указывается сумма в единицах иностранной валюты (для операций с драгоценным металлом указывается объем в граммах);
7) в столбце 11 указывается следующий четырехзначный код операции в соответствии со Справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденным приложением 6 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу:
0211 – покупка клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
0221 – продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
1711 - покупка клиентом драгоценных металлов;
1721 - продажа клиентом драгоценных металлов;
8) в столбце 12 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
9) в столбце 13 дата отказа указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.".

2) 5-бағанда "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларына және күдікті операцияны айқындау белгілеріне (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары) 5-қосымшамен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағандарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні мен нөмірі) көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағандар толтырылмайды;
5) 8-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сай азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі;
6) 10-бағанда сома шетел валютасындағы бірліктермен көрсетіледі (бағалы металдармен операциялар үшін көлемі граммен көрсетіледі);
7) 11-бағанда Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларына 6-қосымшамен бекітілген Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес операцияның мынадай төрт мәнді коды көрсетіледі:
0211 – клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алуы;
0221 – клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатуы;
1711 – клиенттің бағалы металдарды сатып алуы;
1721 – клиенттің бағалы металдарды сатуы;
8) 12-бағанда валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
9) 13-бағанда бас тарту күні "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі.

Срок представления: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Объем операции в тенге
Объем операции в иностранной валюте (если не указано иное)
Код
операции
Вид
валюты
Перечень государств (территорий) или государство (территория)
Дата совершения операции
8
9
10
11
12
13
14
Наименование ____________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Исполнитель ________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о совершении операций
с деньгами и (или) иным
имуществом физических лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о совершении операций с деньгами и (или) иным имуществом физических лиц
(индекс – AML-R2, периодичность – полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о совершении операций с деньгами и (или) иным имуществом физических лиц (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются операции по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты или драгоценных металлов, проведенные через обменные пункты:
1) гражданами Республики Казахстан на сумму, превышающую 2 000 000 (два миллиона) тенге;
2) иностранцами или лицами без гражданства – без установления пороговой суммы.
В Форме не отражаются операции с аффилированными лицами уполномоченной организации, указанные в приложении 4 к настоящему постановлению.

Ұсыну мерзімі: жарты жылда 1 (бір) рет есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________ (уәкілетті ұйымның толық атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні
Сәйкестендіру нөмірі
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгемен операция көлемі
Шетел валютасымен операция көлемі (егер өзгеше көрсетілмесе)
Операция коды
Валюта түрі
Елдер тізбесі
Операция жасалған күн
8
9
10
11
12
13
14
Атауы____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Жеке тұлғалардың
ақшасымен және (немесе) өзге
мүлкімен операциялар жасау
туралы есеп нысанына
қосымша
Жеке тұлғалардың ақшасымен және (немесе) өзге мүлкімен операциялар жасау туралы есеп Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі - AML-R2, кезеңділігі - жартыжылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жеке тұлғалардың ақшасымен және (немесе) өзге мүлкімен операциялар жасау туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым жарты жылда 1 (бір) рет жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда айырбастау пунктері арқылы жүргізілген қолма-қол шетел валютасы немесе бағалы металдарды сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар көрсетіледі:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының 2 000 000 (екі миллион) теңгеден асатын сомаға;
2) шетелдіктердің немесе азаматтағы жоқ адамдардың – шекті соманы белгілеусіз.
Нысанда осы қаулыға 4-қосымшада көрсетілген уәкілетті ұйымның үлестес тұлғаларымен операциялар көрсетілмейді.

6. По форме:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии – для иностранцев или лиц без гражданства;
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее – Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или Справочником кодов документов, удостоверяющих личность, утвержденным приложением 5 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924 (далее – Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность, в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность (дата выдачи и номер документа, удостоверяющего личность);
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность, (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
6) в столбце 10 указывается сумма в иностранной валюте (для операций с драгоценным металлом указывается объем в граммах);
7) в столбце 11 указывается следующий четырехзначный код операции в соответствии со Справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденным приложением 6 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу:
0211 – покупка клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
0221 – продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
1711 – покупка клиентом драгоценных металлов;
1721 – продажа клиентом драгоценных металлов;
8) в столбце 12 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";

6. Нысандар бойынша:
1) 4-бағанда Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) және бар болса - шетелдіктер немесе азаматтағы жоқ адамдар үшін көрсетіледі;
2) 5-бағанда "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларына және күдікті операцияны айқындау белгілеріне (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары) 5-қосымшамен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағандарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні мен нөмірі) көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағандар толтырылмайды;
5) 8-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сай азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі;
6) 10-бағанда шетел валютасындағы сома көрсетіледі (бағалы металдармен операциялар үшін көлемі граммен көрсетіледі);
7) 11-бағанда Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларына 6-қосымшамен бекітілген Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес мынадай төрт мәнді операция коды көрсетіледі:
0211 – клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алуы;
0221 – клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатуы;
1711 – клиенттің бағалы металдарды сатып алуы;
1721 – клиенттің бағалы металдарды сатуы;
8) 12-бағанда валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;

9) в столбце 13 указываются следующие коды принадлежности страны гражданства физического лица:
"1" – страна гражданства физического лица включена в перечень государств (территорий), которые не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
"2" – страна гражданства физического лица является одной из следующих стран, характеризующихся как оффшорные зоны:
Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам, штата Делавэр и Содружества Пуэрто-Рико);
Княжество Андорра;
Государство Антигуа и Барбуда;
Содружество Багамских островов;
Государство Барбадос;
Государство Белиз;
Государство Бруней Даруссалам;
Объединенная Республика Танзания;
Республика Вануату;
Республика Гватемала;
Государство Гренада;
Республика Джибути;
Содружество Доминики;
Доминиканская Республика;
Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
Испания (только в части территории Канарских островов);
Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
Кооперативная Республика Гайана;
Республика Коста-Рика;
Китайская Народная Республика (только в части территорий специального административного района Аомынь (Макао));
Республика Либерия;
Ливанская Республика;
Княжество Лихтенштейн;
Исламская Республика Мавритания;
Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
Мальдивская Республика;
Республика Мальта;
Марианские острова;
Республика Маршалловы острова;
Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
Союз Мьянма;
Республика Науру;
Федеративная Республика Нигерия;
Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
Республика Палау;
Республика Панама;
Португалия (только в части территории островов Мадейра);
Независимое Государство Самоа;
Республика Сейшельские острова;
Государство Сент-Винсент и Гренадины;
Федерация Сент-Китс и Невис;
Государство Сент-Люсия;
Республика Суринам;
Королевство Тонга;
Республика Тринидад и Тобаго;
Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий Острова Ангилья, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Острова Теркс и Кайкос);
Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
Республика Филиппины;
Французская Республика (только в части территорий Французской Гвианы и Французской Полинезия);
Республика Черногория;
Демократическая Республика Шри-Ланка;
Ямайка;
"3" – страна гражданства физического лица является иностранным государством (территорией), в отношении которого применена международная санкция (эмбарго), принятая резолюцией Совета Безопасности Организации Объединенных Наций;
"4" – страна гражданства физического лица не является страной, подпадающей под вышеуказанные коды принадлежности страны физического лица.

9) 13-бағанда жеке тұлға азаматтығы тиесілі елінің мына кодтары көрсетіледі:
"1" – жеке тұлғаның азаматтығы елі Ақшаны жылыстатумен күрестің қаржы шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті орындамайтын мемлекеттер (аумақтар) тізбесіне енгізілген;
"2" – жеке тұлғаның азаматтығы елі оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мына елдердің бірі болып табылады:
Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Вайоминг штатының, Гуам аралының, Делавэр штатының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
Андорра Княздігі;
Антигуа және Барбуда мемлекеті;
Багам аралдарының Достастығы;
Барбадос мемлекеті;
Белиз мемлекеті;
Бруней Даруссалам мемлекеті;
Біріккен Танзания Республикасы;
Вануату Республикасы;
Гватемала Республикасы;
Гренада мемлекеті;
Джибути Республикасы;
Доминика Достастығы;
Доминикан Республикасы;
Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Испания (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
Гайана Кооперативтік Республикасы;
Коста-Рика Республикасы;
Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) арнайы әкiмшiлiк ауданының аумағы бөлiгiнде ғана);
Либерия Республикасы;
Ливан Республикасы;
Лихтенштейн Княздігі;
Мавритания Ислам Республикасы;
Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
Мальдив Республикасы;
Мальта Республикасы;
Мариан аралдары;
Маршалл аралдары Республикасы;
Марокко Корольдігі (Танжер қаласының аумағы бөлігінде ғана);
Мьянма Одағы;
Науру Республикасы;
Нигерия Федеративтiк Республикасы;
Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
Палау Республикасы;
Панама Республикасы;
Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
Сейшель аралдары Республикасы;
Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
Сент-Китс және Невис Федерациясы;
Сент-Люсия мемлекеті;
Суринам Республикасы;
Тонга корольдігі;
Тринидад және Тобаго Республикасы;
Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (Ангилья аралдары, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Теркс және Кайкос аралдары аумақтары бөлiгiнде ғана);
Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы;
Филиппин Республикасы;
Француз Республикасы (Франциялық Гвиана және Франциялық Полинезия аумақтары бөлігінде ғана);
Черногория Республикасы;
Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
Ямайка;
"3" - жеке тұлғаның азаматтық елі Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің резолюциясымен қабылданған оған қатысты халықаралық санкция (эмбарго) қолданған шетел мемлекеті (аумақ) болып табылады;
"4" - жеке тұлғаның азаматтық елі жеке тұлға елінің жоғарыда көрсетілген тиістілік кодтарына енгізілген ел болып табылмайды.

Если страна гражданства физического лица подпадает под два и более кодов принадлежности страны физического лица, то указываются все коды принадлежности, под которые подпадает страна гражданства физического лица. Например, если код принадлежности страны "1" и "2", то указывается "1, 2".
Для лиц без гражданства указание вышеуказанных признаков не требуется;
10) в столбце 14 дата совершения операции указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.".
7. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от __ ______ 2023 года № __
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от __ ______ 2023 года № __
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об аффилированных лицах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их операциях с деньгами и (или) иным имуществом
Индекс формы административных данных: AML-R3
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация)

Егер жеке тұлғаның азаматтық елі жеке тұлға елінің екі немесе одан да көп тиістілік кодтарына енгізілсе, онда жеке тұлғаның азаматтық елі енгізілген барлық тиістілік коды көрсетіледі. Мысалы, егер елдің тиістілік коды "1" және "2" болса, онда "1, 2" көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адамдар үшін жоғарыда көрсетілген белгілерді көрсету талап етілмейді;
10) 14 бағанда операцияны жасау күні "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 71 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдедегі
№ 91 қаулысына
4-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған.
Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары және олардың ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: AML-R3
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20__ жылғы ___ "_____"____________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға

Срок представления: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Таблица 1. Сделки (операции) с физическими лицами, являющимися аффилированными лицами уполномоченной организации, заключенные в течение отчетного полугодия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Объем операции в тенге
Объем операции в иностранной валюте (если не указано иное)
Код операции
Вид валюты
Дата совершения операции
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Средневзвешенный курс по всем операциям в день совершения операции с аффилированным лицом
Максимальный курс по всем операциям в день совершения операции аффилированным лицом
Минимальный курс по всем операциям в день совершения операции аффилированным лицом
Курс для аффилированного лица
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии со статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью"
18
Таблица 2. Реестр аффилированных лиц уполномоченной организации
Бизнес-идентификационный номер юридического лица
Наименование юридического лица
Страна регистрации
Признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии со статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью"
1
2
3
4
5
1
Наименование ____________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель ________________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
______________________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об аффилированных лицах
юридического лица,
осуществляющего деятельность
исключительно через обменный пункт
на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой,
и их операциях с деньгами
и (или) иным имуществом
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об аффилированных лицах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их операциях с деньгами и (или) иным имуществом
(индекс – AML-R3, периодичность – полугодовая)

Ұсыну мерзімі: жарты жылда 1 (бір) рет есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________ (уәкілетті ұйымның толық атауы)
1-кесте. Уәкілетті ұйымның үлестес тұлғалары болып табылатын жеке тұлғалармен есепті жартыжылдық ішінде жасалған мәмілелер (операциялар)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса
Туған күні
Сәйкестендіру нөмірі
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгемен операцияның көлемі
Шетел валютасымен операцияның көлемі (егер өзгеше көрсетілмесе)
Операция коды
Валюта түрі
Операция жасалған күн
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Үлестес тұлғамен операция жасалған күнгі барлық операциялар бойынша орташа алынған бағам
Үлестес тұлға операция жасаған күнгі барлық операциялар бойынша ең жоғары бағам
Үлестес тұлға операция жасаған күнгі барлық операциялар бойынша ең төменгі бағам
Үлестес тұлғаға арналған бағам
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
"Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес тұлға үлестес тұлғаға
жатқызылған белгі
18
2-кесте. Уәкілетті ұйымның үлестес тұлғаларының тізілімі
Заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды тұлғаның атауы
Тіркелген елі
"Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес тұлға үлестес тұлғаға жатқызылған белгі
1
2
3
4
5
1
Атауы____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қызметін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау
операцияларына арналған
лицензиясы негізінде тек қана
айырбастау пункті арқылы
жүзеге асыратын заңды
тұлғаның үлестес тұлғалары
және олардың ақшамен және
(немесе) өзге мүлікпен
операциялары туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары және олардың ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялары туралы есеп (индексі - AML-R3, кезеңділігі - жартыжылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об аффилированных лицах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их операциях с деньгами и (или) иным имуществом" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. По таблице 1:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии – для иностранцев или лиц без гражданства;
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее –Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или Справочником кодов документов, удостоверяющих личность, утвержденным приложением 5 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924 (далее – Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность;
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары және олардың ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым жарты жылда 1 (бір) рет жасайды. Нысандағы деректер, егер өзгеше көрсетілмесе, теңгемен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кесте бойынша:
1) 4-бағанда Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) және бар болса - шетелдіктер немесе азаматтағы жоқ адамдар үшін көрсетіледі;
2) 5-бағанда "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы мониторингі агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларына және күдікті операцияны айқындау белгілеріне (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары) 5-қосымшамен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағандарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағандар толтырылмайды;
5) 8-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сай азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі;

6) в столбце 9 указывается сумма в национальной валюте;
7) в столбце 10 указывается сумма в единицах иностранной валюты (для операций с драгоценным металлом указывается объем в граммах);
8) в столбце 11 указывается следующий четырехзначный код операции в соответствии со Справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденным приложением 6 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу:
0211 – покупка клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты";
0221 – продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
1711 – покупка клиентом драгоценных металлов;
1721 – продажа клиентом драгоценных металлов;
9) в столбце 12 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
10) в столбце 13 дата совершения операции указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.";
11) в столбцах 14, 15, 16 и 17 указываются средневзвешенный, максимальный, минимальный курсы (цена) покупки и (или) продажи по всем операциям, совершенным в день заключения сделки с аффилированным лицом, и курс (цена за один грамм драгоценного металла) для аффилированного лица, соответственно в зависимости от вида операции, указанной в столбце 11;
12) в столбце 18 указывается признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (далее – Закон о ТОиДО):
"1" – учредители, участники (физические лица);
"2" – близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) физических лиц, указанных в подпунктах 1), 3) и 9) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"3" - должностные лица товарищества или юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"4" – физическое лицо, связанное с товариществом договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые товариществом;
"5" – физическое лицо, которое самостоятельно или совместно со своими аффилированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью или более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"6" – иное физическое лицо, являющееся аффилированным лицом товарищества в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;

6) 9-бағанда ұлттық валютадағы сома көрсетіледі;
7) 10-бағанда шетел валютасының бірліктеріндегі сома көрсетіледі (бағалы металмен операциялар үшін көлемі граммен көрсетіледі);
8) 11-бағанда Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларына 6-қосымшада бекітілген Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес операцияның мынадай төрт таңбалы коды көрсетіледі:
0211 – клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алуы;
0221 – клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатуы;
1711 – клиенттің бағалы металдарды сатып алуы;
1721 – клиенттің бағалы металдарды сатуы;
9) 12-бағанда валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
10) 13-бағанда операция жасалған күн "ЖЖЖЖ.КК.АА." форматында көрсетіледі;
11) 14, 15, 16 және 17-бағандарда үлестес тұлғамен мәміле жасалған күні жүргізілген барлық операциялар бойынша сатып алудың және (немесе) сатудың орташа сараланған, ең жоғары, ең төменгі бағамдары (бағасы) және тиісінше 11-бағанда көрсетілген операция түріне қарай үлестес тұлға үшін бағам (бағалы металдың бір граммы үшін бағасы) көрсетіледі;
12) 18-бағанда "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – ЖШжҚЖС туралы заң) 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес тұлға үлестес тұлға ретінде жіктелетін белгі көрсетіледі:
"1" – құрылтайшылар, қатысушылар (жеке тұлғалар);
"2" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 3) және 9) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғалардың жақын туыстары, зайыбы (жұбайы), зайыбының (жұбайының) жақын туыстары;
"3" – серіктестіктің немесе ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары;
"4" – серіктестік қабылдайтын шешімдерді анықтауға құқылы, шартқа сәйкес серіктестікпен байланысты болатын жеке тұлға;
"5" – дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) иеленетін, пайдаланатын, оларға билік ететін жеке тұлға;
"6" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес серіктестіктің үлестес тұлғасы болып табылатын өзге де жеке тұлға;

6. По таблице 2:
1) в столбце 2 указывается бизнес-идентификационный номер (в отношении иностранных организаций, столбец заполняется при наличии сведений);
2) в столбце 4 указывается двухбуквенный код страны регистрации юридического лица в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
3) в столбце 5 указывается признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО):
"1" – учредители, участники (юридические лица);
"2" – юридическое лицо, которое контролируется учредителем (участником), либо должностным лицом товарищества;
"3" – юридическое лицо, по отношению к которому лицо, являющееся учредителем (участником) либо являющееся должностным лицом уполномоченной организации, является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе;
"4" – юридическое лицо, которое совместно с уполномоченной организацией находится под контролем третьего лица;
"5" – юридическое лицо, связанное с уполномоченной организацией договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые уполномоченной организацией;
"6" – юридическое лицо, которое самостоятельно или совместно со своими аффилированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью или более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"7" –иное юридическое лицо, являющееся аффилированным лицом уполномоченной организации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
7. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от __ ______ 2023 года № __
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от __ ______ 2023 года № __
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках
Индекс формы административных данных: AML-R4
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "___"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация)

6. 2-кесте бойынша:
1) 2-бағанда бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі (шетелдік ұйымдарға қатысты, егер мәлімет болса, баған толтырылады);
2) 4-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1 бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес заңды тұлға тіркелген елдің екі әріпті коды көрсетіледі.
3) 5-бағанда ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес тұлға үлестес тұлға ретінде жіктелетін белгі көрсетіледі:
"1" – құрылтайшылар, қатысушылар (заңды тұлғалар);
"2" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаның не серіктестіктің лауазымды тұлғасының бақылауында болатын заңды тұлға;
"3" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген не серіктестіктің лауазымды тұлғасы болып табылатын тұлға оған қатысты ірі акционер болып табылатын не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
"4" – серіктестікпен бірге үшінші бір тұлғаның бақылауында болатын заңды тұлға";
"5" – серіктестік қабылдайтын шешімдерді анықтауға құқылы, шартқа сәйкес серіктестікпен байланысты болатын заңды тұлға;
"6" – дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) иеленетін, пайдаланатын, оларға билік ететін заңды тұлға;
"7" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес серіктестіктің үлестес тұлғасы болып табылатын өзге де заңды тұлға;
7. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 71 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдедегі
№ 91 қаулысына
5-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz. интернет-ресурсында орналастырылған.
Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: AML-R4
Кезеңділігі: жарты жыл сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылғы "_____"____________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі - уәкілетті ұйым)

Срок представления: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Иностранный банк, в котором открыт банковский счет
Наименование
Страна
Перечень стран
Идентификационный код (БИК)
Учетный номер
1
2
3
4
5
6
1
продолжение таблицы:
Данные о переводе денег
Банк-корреспондент
Дата
Сумма, единиц валюты
Код валюты
Признак перевода
Наименование
Страна
Перечень государств (территорий) или государство (территория)
Идентификационный код (БИК)
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование _____________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Исполнитель ________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
______________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о переводах денег
по банковским счетам
юридического лица,
осуществляющего деятельность
исключительно через
обменный пункт на основании
лицензии Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой,
открытым в иностранных банках
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках
(индекс – AML-R4, периодичность – полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о переводах по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

Ұсыну мерзімі: жарты жылда 1 (бір) рет есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________ (уәкілетті ұйымның толық атауы)
Банктік шот ашылған шетелдік банк
Атауы
Ел
Елдер тізімі
Сәйкестендіру коды (БСК)
Есептік нөмір
1
2
3
4
5
6
1
кестенің жалғасы:
Ақша аударымы туралы деректер
Корреспондент банк
Күні
Сомасы, валюта бірлігі
Валюта коды
Аударым белгісі
Атауы
Ел
Мемлекеттер (аумақтар) немесе мемлекет (аумақ) тізбесі
Сәйкестендіру коды (БСК)
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қызметін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау
операцияларына арналған
лицензиясы негізінде тек қана
айырбастау пункті арқылы
жүзеге асыратын заңды
тұлғаның шетелдік банктерде
ашылған банктік шоттары
бойынша ақша аударымдары
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп (индекс - AML-R4, кезеңділігі - жартыжылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары және олардың ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

3. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное (заполняются количественными или качественными сведениями).
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. По форме:
1) в столбцах 3 и 12 указывается двухбуквенный код страны регистрации банка в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
2) в столбцах 4 и 13 указываются следующие коды принадлежности страны банка:
"1" – страна банка включена в перечень государств (территорий), которые не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
"2" – страна банка является одной из следующих стран, характеризующихся как оффшорные зоны:
Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам, штата Делавэр и Содружества Пуэрто-Рико);
Княжество Андорра;
Государство Антигуа и Барбуда;
Содружество Багамских островов;
Государство Барбадос;
Государство Белиз;
Государство Бруней Даруссалам;
Объединенная Республика Танзания;
Республика Вануату;
Республика Гватемала;
Государство Гренада;
Республика Джибути;
Содружество Доминики;
Доминиканская Республика;
Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
Испания (только в части территории Канарских островов);
Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
Кооперативная Республика Гайана;
Республика Коста-Рика;
Китайская Народная Республика (только в части территорий специального административного района Аомынь (Макао));
Республика Либерия;
Ливанская Республика;
Княжество Лихтенштейн;
Исламская Республика Мавритания;
Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
Мальдивская Республика;
Республика Мальта;
Марианские острова;
Республика Маршалловы острова;
Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
Союз Мьянма;
Республика Науру;
Федеративная Республика Нигерия;
Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
Республика Палау;
Республика Панама;
Португалия (только в части территории островов Мадейра);
Независимое Государство Самоа;
Республика Сейшельские острова;
Государство Сент-Винсент и Гренадины;
Федерация Сент-Китс и Невис;
Государство Сент-Люсия;
Республика Суринам;
Королевство Тонга;
Республика Тринидад и Тобаго;
Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий Острова Ангилья, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Острова Теркс и Кайкос);
Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
Республика Филиппины;
Французская Республика (только в части территорий Французской Гвианы и Французской Полинезия);
Республика Черногория;
Демократическая Республика Шри-Ланка;
Ямайка;
"3" – страна банка является государством (территорией), в отношении которого применена международная санкция (эмбарго), принятая резолюцией Совета Безопасности Организацией Объединенных Наций;
"4" – страна банка не является страной, подпадающей под вышеуказанные коды принадлежности страны банка.

3. Нысанды жарты жылда 1 (бір) рет уәкілетті ұйым толтырады. Егер өзгесі көрсетілмеген болса, Нысандағы деректер теңгемен көрсетіледі (сандық немесе сапалық мәліметтер толтырылады).
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Мына нысан бойынша:
1) 3 және 12-бағандарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1 бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰС 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес банк тіркелген елдің екі әріпті коды көрсетіледі;
2) 4 және 13-бағандарда банк елінің мынадай тиістілік кодтары көрсетіледі:
"1" – банк елі Ақшаны жылыстатумен күрестің қаржы шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті орындамайтын мемлекеттер (аумақтар) тізбесіне енгізілген;
"2" – банк елі оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мына елдердің бірі болып табылады:
Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Вайоминг штатының, Гуам аралының, Делавэр штатының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
Андорра Княздігі;
Антигуа және Барбуда мемлекеті;
Багам аралдарының Достастығы;
Барбадос мемлекеті;
Белиз мемлекеті;
Бруней Даруссалам мемлекеті;
Біріккен Танзания Республикасы;
Вануату Республикасы;
Гватемала Республикасы;
Гренада мемлекеті;
Джибути Республикасы;
Доминика Достастығы;
Доминикан Республикасы;
Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Испания (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
Гайана Кооперативтік Республикасы;
Коста-Рика Республикасы;
Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) арнайы әкiмшiлiк ауданының аумағы бөлiгiнде ғана);
Либерия Республикасы;
Ливан Республикасы;
Лихтенштейн Княздігі;
Мавритания Ислам Республикасы;
Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
Мальдив Республикасы;
Мальта Республикасы;
Мариан аралдары;
Маршалл аралдары Республикасы;
Марокко Корольдігі (Танжер қаласының аумағы бөлігінде ғана);
Мьянма Одағы;
Науру Республикасы;
Нигерия Федеративтiк Республикасы;
Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
Палау Республикасы;
Панама Республикасы;
Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
Сейшель аралдары Республикасы;
Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
Сент-Китс және Невис Федерациясы;
Сент-Люсия мемлекеті;
Суринам Республикасы;
Тонга корольдігі;
Тринидад және Тобаго Республикасы;
Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (Ангилья аралдары, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Теркс және Кайкос аралдары аумақтары бөлiгiнде ғана);
Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы;
Филиппин Республикасы;
Француз Республикасы (Франциялық Гвиана және Франциялық Полинезия аумақтары бөлігінде ғана);
Черногория Республикасы;
Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
Ямайка;
"3" – банк елі Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің резолюциясымен қабылданған оған қатысты халықаралық санкция (эмбарго) қолданған мемлекет (аумақ) болып табылады;
"4" – банк елі банк елінің жоғарыда көрсетілген тиістілік кодтарына енгізілген ел болып табылмайды.

Если страна банка подпадает под два и более кодов принадлежности страны банка, то указываются все коды принадлежности, под которые подпадает страна банка. Например, если код принадлежности страны "1" и "2", то указывается "1, 2";
3) в столбцах 5 и 14 указывается банковский идентификационный код в соответствии с международным стандартом ISO 9362: BIC (Bank Identifier Codes), который состоит из 8 символов;
4) в столбце 6 указывается учетный номер, присвоенный Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле";
5) в столбце 7 дата перевода указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.";
6) в столбце 8 указывается сумма в единицах иностранной валюты;
7) в столбце 9 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
8) в столбце 10 указываются следующие признаки операций: "1" – для переводов, отправленных с банковского счета, открытого в иностранном банке", "2" – для переводов, полученных на банковский счет, открытый в иностранном банке. При совершении переводов между банковскими счетами, открытыми в иностранном банке (иностранных банках) такие переводы отражаются в отчете дважды – отдельно для каждого банковского счета.
6. В случае отсутствия количественных сведений, в Форме указываются нулевые значения.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от _ ______ ____ года № __
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 91
Правила представления юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, отчетности о соблюдении требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
1. Правила представления отчетности юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, (далее – уполномоченная организация) разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют порядок представления отчетности уполномоченной организацией в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).

Егер банк елі банк елінің екі немесе одан да көп тиістілік кодтарына енгізілсе, онда банк елі енгізілген барлық тиістілік кодтары көрсетіледі. Мысалы, егер елдің тиістілік коды "1" және "2" болса, онда "1, 2" көрсетіледі;
3) 5 және 14-бағандарда 8 таңбадан тұратын ISO 9362: BIC (Bank Identifier Codes) халықаралық стандартына сәйкес банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) 6-бағанда "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген есептік нөмірі көрсетіледі;
5) 7-бағанда "КК.АА.ЖЖЖЖ" форматында аударымның күні көрсетіледі;
6) 8-бағанда шетел валютасының бірлігінде сома көрсетіледі;
7) 9-бағанда валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
8) 10-бағанда операциялардың мынадай белгілері көрсетіледі: "1" – шетелдік банкте ашылған банктік шоттан жіберілген аударымдар үшін", "2" – шетелдік банкте ашылған банктік шотқа түскен аударымдар үшін. Шетелдік банктегі (шетелдік банктердегі) банктік шоттар арасында аударым жасау кезінде мұндай аударымдар есепте әр шот үшін бөлек екі рет көрсетіледі.
6. Сандық мәліметтер болмаған жағдайда, Нысанда нөлдік мәндер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 71 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдедегі
№ 91 қаулысына
6-қосымша
Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары
1. Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және уәкілетті ұйымның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.

2. Количественные данные в представляемой уполномоченной организацией отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге, а также в иностранной валюте.
3. Выявление Национальным Банком ошибок (внутриформенного и межформенного контроля) является основанием для возврата отчетности в уполномоченную организацию для исправления.
4. Уполномоченная организация (ее филиал) представляет в территориальный филиал Национального Банка 1 (один) раз в полугодие в электронном формате отчеты, предусмотренные в приложении 1 к настоящему постановлению посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью, в срок не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием.
Если срок представления отчетности, установленный настоящим пунктом, истекает в нерабочий день, то датой окончания срока представления отчетности считается следующий за ним рабочий день.
Если срок представления отчетности, установленный настоящим пунктом, истекает в период действия чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан либо территории, где находится уполномоченная организация (ее филиал), то датой окончания срока представления отчетности считается десятый рабочий день, следующий за днем окончания истечении срока действия чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан либо территории, где находится уполномоченная организация (ее филиал).
5. Полнота и достоверность данных в отчетности, обеспечивается руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
6. При добровольной ликвидации уполномоченной организации отчетность представляется в Национальный Банк до даты извещения (включительно) о принятом решении территориального филиала Национального Банка о добровольной ликвидации уполномоченной организации.

2. Уәкілетті ұйым ұсынатын есептіліктегі сандық деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгеде, сондай-ақ шетел валютасында көрсетіледі.
3. Ұлттық Банктің қателіктерді анықтауы (нысан ішіндегі және нысан арасындағы бақылау) есептілікті түзету үшін уәкілетті ұйымға қайтаруға негіз болып табылады.
4. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімдерін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы осы қаулыға 1-қосымшада көзделген есептерді жартыжылдықта 1 (бір) рет электрондық форматта Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ұсынады.
Егер осы тармақта белгіленген есептілікті ұсыну мерзімі жұмыс емес күні аяқталса, жұмыс күнінен кейінгі күн есептілікті ұсыну мерзімі аяқталған күн болып есептеледі.
Егер осы тармақта белгіленген есептілікті ұсыну мерзімі Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) орналасқан аумақтағы төтенше жағдай қолданылу кезеңінде аяқталса, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) орналасқан аумақтағы төтенше жағдайды қолданылу мерзімі аяқталған күннен кейінгі оныншы жұмыс күні есептілікті ұсыну мерзімі аяқталған күн болып есептеледі.
5. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қамтамасыз етеді.
6. Уәкілетті ұйым ерікті түрде таратылған жағдайда, уәкілетті ұйым есептілікті Ұлттық Банктің аумақтық филиалы уәкілетті ұйымды ерікті түрде тарату туралы шешім қабылдағаны туралы хабарлаған күнге дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банкке ұсынады.