О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 октября 2023 года № 154. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2023 года № 33546
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-193/2020 "Об утверждении правил проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21640) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга:
пункт 12 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) мониторинг продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – приложение 7).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Филиалы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, а также городские и районные отделения филиалов государственной организации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) проводят по предписаниям о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы отбор проб продукции в рамках санитарно-эпидемиологического мониторинга в отношении продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору, а также лабораторные и инструментальные исследования в соответствии с требованиями нормативных-правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в том числе технических регламентов Евразийского экономического союза, осуществляют сбор, первичную обработку данных о проводимых исследованиях;
2) передают данные в территориальные подразделения государственного органа на соответствующей территории на районном, областном уровнях, а также городов Астана, Алматы и Шымкент в части проведенных исследований согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 за 3 рабочих дня до сроков, указанных в пункте 19 настоящих Правил (за исключением подпункта 1) настоящих Правил.";
подпункт 2) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"2) проводят сбор и систематизацию представленной районными отделениями филиалов и филиалами областей, городов Астана, Алматы и Шымкент информации, дополняют информацию в части проведенных мероприятий в пределах своей компетенции по результатам проверок;";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Территориальные подразделения государственного органа на областном уровне направляют сводную информацию по санитарно-эпидемиологическому мониторингу в филиал "НПЦСЭиМ" РГП на ПХВ "НЦОЗ":

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 13 қазандағы № 154 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 қазанда № 33546 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-193/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21640 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу қағидаларында:
12-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімнің мониторингі (бұдан әрі – 7-қосымша).";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының филиалдары, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік ұйым филиалдарының қалалық және аудандық бөлімшелері:
1) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы нұсқамалар бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімге қатысты санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг шеңберінде өнімнің сынамаларын іріктеуді, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес зертханалық және аспаптық зерттеулерді жүргізеді, жүргізілген зерттеулер туралы деректерді жинауды, оларды алғашқы өңдеуді жүзеге асырады;
2) аудандық, облыстық деңгейлердегі тиісті аумақтардағы, сондай-ақ Астана, Алматы және Шымкент қалаларындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жүргізілген зерттеулер бөлігінде деректерді осы Қағидалардың (1) тармақшасын қоспағанда) осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген мерзімдерге дейін 3 жұмыс күні бұрын 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес береді.";
18-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) филиалдардың аудандық бөлімшелері және облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының филиалдары ұсынған ақпаратты жинауды және жүйелеуді жүргізеді, тексерулер нәтижелері бойынша өз құзыреті шегінде жүргізілген іс-шаралар бөлігінде ақпаратты толықтырады;";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері облыстық деңгейде санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жөніндегі жиынтық ақпаратты "ҚДСҰО" ШЖҚ-дағы РМК "СЭСжМҒПО"-ның филиалына:

1) еженедельно до 17.00 часов по пятницам, согласно приложению 1;
2) ежемесячно к 1 числу месяца, следующего за отчетным, согласно приложениям 1, 2;
3) ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, согласно приложениям 1, 2;
4) ежеквартально к 20 числу последнего месяца квартала, согласно приложениям 3, 4;
5) один раз в полугодие к 5 числу месяца, следующего за отчетным полугодием, согласно приложениям 1, 2;
6) один раз в полугодие к 20 числу последнего месяца полугодия, согласно приложениям 3, 4, 5;
7) один раз в год к 5 числу месяца, следующего за отчетным годом по нарастающей, согласно приложениям 1, 2.
8) один раз в год к 20 числу последнего месяца года по нарастающей, согласно приложениям 3, 4, 5.
9) ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным, согласно приложению 7.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Филиал "НПЦСЭиМ" РГП на ПХВ "НЦОЗ" направляет информацию по санитарно-эпидемиологическому мониторингу в государственный орган:
1) еженедельно до 10.00 часов по понедельникам, согласно приложению 1;
2) ежемесячно к 1 числу месяца, следующего за отчетным, согласно приложениям 1, 2;
3) ежеквартально к 1 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, согласно приложениям 1, 2;
4) ежеквартально к 25 числу последнего месяца квартала, согласно приложениям 3, 4;
5) один раз в полугодие к 1 числу месяца, следующего за отчетным полугодием, согласно приложениям 1, 2;
6) один раз в полугодие к 25 числу последнего месяца полугодия, согласно приложениям 3, 4, 5;
7) один раз в год к 10 числу месяца, следующего за отчетным годом, по нарастающей, согласно приложениям 1, 2;
8) один раз в год к 25 числу последнего месяца года, по нарастающей, согласно приложениям 3, 4, 5.";
дополнить приложением 7 согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-334/2020 "Об утверждении правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22007) следующие изменения:
в Правилах проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Предписание о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее – Предписание) выносится должностным лицом для проведения замеров электромагнитных полей, физических факторов окружающей среды, радиологических замеров (далее – замеры) и экспертизы продукции в рамках санитарно-эпидемиологического мониторинга.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

1) 1-қосымшаға сәйкес апта сайын жұма күндері сағат 17.00-ге дейін;
2) 1, 2-қосымшаларға сәйкес ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1-ші күніне;
3) 1, 2-қосымшаларға сәйкес тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-ші күніне;
4) 3, 4-қосымшаларға сәйкес тоқсан сайын тоқсанның соңғы айының 20-на дейін,;
5) 1, 2-қосымшаларға сәйкес жарты жылда бір рет есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 5-ші күніне;
6) 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес жарты жылда бір рет, жарты жылдың соңғы айының 20-на дейін,;
7) 1, 2-қосымшаларға сәйкес жылына бір рет есепті жылдан кейінгі айдың 5-ші күніне өсу ретімен;
8) 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес жылына бір рет жылдың соңғы айының 20-на дейін өсу ретімен;
9) 7-қосымшаға сәйкес ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне жібереді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. "ҚДСҰО" ШЖҚ-дағы РМК "СЭСжМҒПО" санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жөніндегі ақпаратты Комитетке:
1) 1-қосымшаға сәйкес апта сайын дүйсенбі күндері сағат 10.00-ге дейін;
2) 1, 2-қосымшаларға сәйкес ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне;
3) 1, 2-қосымшаларға сәйкес тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-ші күніне;
4) 3, 4-қосымшаларға сәйкес тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 25-не қарай,;
5) 1, 2-қосымшаларға сәйкес жарты жылда бір рет есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 1-күніне;
6) 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес жарты жылда бір рет, жарты жылдың соңғы айының 25-не дейін;
7) 1, 2-қосымшаларға сәйкес жылына бір рет есепті жылдан кейінгі айдың 10-күніне өсу ретімен;
8) 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес жылына бір рет жылдың соңғы айының 25-не дейін өсу ретімен жібереді.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда 7-қосымшамен толықтырылсын.
2."Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-334/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22007 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы нұсқаманы (бұдан әрі – Нұсқама) электр-магниттік өрістерге, қоршаған ортаның физикалық факторларына өлшеулер, радиологиялық өлшеулер (бұдан әрі – өлшеулер) және санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг шеңберінде өнімге сараптама жүргізу үшін лауазымды адам шығарады.";
14-тармақ мынадай мынадай редакцияда жазылсын: